HASTANE TEMİZLİK PLANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HASTANE TEMİZLİK PLANI"

Transkript

1 1-RİSKLER HASTANE TEMİZLİK PLANI YÖN.PL /14 YÜKSEK RİSKLİ ALANLAR ORTA RİSKLİ ALANLAR DÜŞÜK RİSKLİ ALANLAR - AMELİYATHANELER - STERİLİZASYON ÜNİTESİ (steril destek alanları) - YOĞUN BAKIMLAR - İZOLASYON ODALARI - TIBBİ ATIK DEPOSU -MORG - ACİL SERVİS - KLİNİKLER - (Amatem Dahil) - POLİKLİNİKLER (Çevre Polklinikler Dahil) (muayene odaları, uygulama odaları, heyet) - LABORATUVARLAR (kan alma, tranfüzyon merkezi, tüm laboratuarlar) - RADYOLOJİ ÜNİTESİ - ECZANE - DOĞUMHANE - ÇAMAŞIRHANE - İDARİ BİRİMLER (ayniyat, satın alma, muhasebe, maaş odası, sicil,istatistik vb.) - YEMEKHANE - MUTFAK - TOPLANTI SALONU - STERİL OLMAYAN DESTEK ALANLAR (koridorlar, depolar, personel odaları, asansörler, evsel atık deposu) - ARŞİV - TEKNİK BÖLÜMLER - ÇEVRE ALANLAR - KAFETARYA

2 YÖN.PL /14 2- YÜKSEK RİSKLİ ALANLARIN TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PLANI TEMİZLENECEK BÖLGE Zemin Hasta Yatakları Hasta O 2 Ve Floumetri Ve Destekleri Mobilya Yüzey Temizliği TEMİZLİK PERİYODU - Her vardiyada 1 kez - Gerekli durumlarda - Yüzey kirlendikçe - Günde 1 kez - Gerektikçe - Her hasta değişiminde - Gerekli durumlarda - Günde 2 kez TEMİZLİK ŞEKLİ - Deterjanlı su ile, paspaslanır, kurulanır. - Makine ile yıkama ve cilalama yapılır - 5 litre suya 1 klor tablet eritilerek yada 1/10 çamaşır suyu (9 litre su 1 litre çamaşır suyu) konularak hazırlanmış dezenfektanla silinir. İLGİLİ KAYIT - Dezenfektan ile silinir. - O 2 floumetrisinde su azaldığında üzerine distile su eklemesi yapılmadan floumetre çıkarılıp temizlenir. - Dezenfekte edildikten distile su eklenir. - 5 litre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile silinir. SORUMLU KONTROL Tıbbi Cihazlar - Her kullanım sı - 5 litre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile silinir, kurulanır. Tedavi Arabaları Ve - Günde 2 kez - 5 l tre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan

3 YÖN.PL /14 Ekipmanları yapılır tekrarlanır dezenfektanlı su ile silinir, kurulanır. - Kurumun temin ettiği yüzey dezenfektanı ile dezenfekte edilir. Duvar Temizliği - Ayda 1 kez - 5 l tre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile silinir. Kapı-Kapı Kolu-Elektrik Düğmesi-Telefon - Her vardiyada 1 kez - Gerekli durumlarda - 5 l tre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile silinir. Lavabolar - Her vardiyada 1 kez - 5 l tre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile silinir. Yemek Masası-Etajer - Günde 3 kez (sabah-öğleakşam) - Deterjanlı su ile silinir. - Kuruduktan yüzey dezenfektanı ile dezenfekte edilir. Serum Askıları-Tekerlekli Sandalye-Sedye-İlaç Taşıma Arabaları - Günde 1 kez - Deterjanlı su ile silinir. - 5 l tre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile dezenfekte edilir.

4 YÖN.PL /14 Temizlik Malzemelerinin Temizliği Çalışan Odaları Çöp Kovaları Ameliyat Masaları Tıbbi Atık Çöp Kovaları - Her kullanımdan - Her vardiyada - Günde en az 1 kez - Her vaka arasında - Gün sonunda - Temizlik ekipmanları (paspas, kova, toz bezi vb.)her kullanımdan enfeksiyon kontrol komitesinin verdiği eğitim ve talimatlar doğrultusunda temizlenir. - Deterjanlı su ile silinir, zeminler paspaslanır. - 5 l tre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile dezenfekte edilir. - Deterjanlı su ile temizliği yapılır,durulanır ve kurulanır. - Deterjanlı su ile temizlenir. - Dezenfektan madde ile dezenfeksiyonu sağlanır. - Günde 1 kez - Deterjanlı su ile temizliği yapılır, durulanır ve kurulanır. - Bulaş olduğunda - Deterjanlı su ile temizliği yapılır, durulanır ve kurulanır. - 1 litre suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanmış dezenfektanlı su ile dzenfekte edilir Klima - 15 günde 1 - Solventle temizlenir, filtreleri değiştirilir Kalorifer Petekleri - 15 günde 1 - Deterjanlı su ile temizliği yapılır Buzdolabı - Haftada 1kez - Kirlendikçe - Deterjanlı su ile temizliği yapılır

5 YÖN.PL /14 Hasta Çıkartıları İle Bulaşta (İdrar, Gaita, Kan, Vb.) - Her bulaştan -Çıkartı kâğıt peçete (pamuk, gazlıbez vb)ile toplanıp tıbbi atığa atılır. - 1 litre suya 2 klor tab. veya 10 litre suya 1 litre çamaşır suyu ile hazırlanan solüsyon dökülerek 5/15 dak. beklenip paspas ile silinip dezenfekte edilir. - Kullanılan malzemeler dezenfekte edilir. Çalışan Formaları - Hasta çıkartıları ile bulaşta - Forma çıkartılır. - Tıbbi atık poşetine konulur. - Çamaşırhaneye gönderilir.çamaşırhanede PRS-19a göre yıkanır. Tıbbi Atık Deposu - Günde 1 kez - Talaşlar tıbbi atık poşetine atılır. - 1 litre suya 2 klor tab. veya 1/10 luk (9 litre suya 1 litre çamaşır suyu)çamaşır suyu ile paspaslanarak silinir. - Kesinlikle ıslak bırakılmaz. Morg Dolapları - Her cenaze tesliminden - Enfekte cenaze tesliminden - Deterjanlı su ile temizlenir. - 5 litre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanmış dezenfektanlı su ile temizlenir. - Deterjanlı su ile temizlenir. - 1 litre suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanmış dezenfektanlı su ile temizlenir. Cenaze Yıkama Sedyeleri - Her cenaze - Deterjanlı su ile temizlenir.

6 YÖN.PL /14 Her Cenaze Sonrası Yıkama Yeri yıkandıktan - 5 litre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanmış dezenfektanlı su ile dk. bekletilir, durulanır, kurulanır. - Enfekte cenaze yıkandıktan - Deterjanlı su ile temizlenir. - 1 litre suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanmış dezenfektanlı su ile dk. bekletilir, durulanır, kurulanır. NOT: Temizlik malzemeleri her zaman temiz ve kullanıma hazır bırakılır. Temizlenmesi özellik arz eden cihaz ve yüzeyler; birim sorumlusunun gözetiminde, önerdiği temizlik malzemesi ile yapılır. Hasta çıkartıları ile bulaşta kural yüksek ve orta risk düzeyleri için geçerlidir. - Haftada 1 kez - Her hasta değişiminde -Deterjanlı su ile silinir. Refakat Koltukları Ve Çekyatlar - Bulaş olduğunda - Deterjanlı su ile silinir. - Yüzey dezenfektanı veya 5 lt suya 1 klor tablet (5litre suya 1 litre çamaşır suyu) ile hazırlanan konularak hazırlanan solüsyonla silinerek dezenfekte edilir.

7 YÖN.PL /14 Paravan- Perdeler - Ayda 1 kez - Çamaşırhanede prosedüre (PRS-19) göre yıkanır. - Bulaş Olduğunda - Enfekte çamaşır olarak kırmızı poşete konulup çamaşırhaneye gönderilir. - Çamaşırhanede PRS-19un enfekte çamaşır maddesine göre yıkanır. - - Çamaşırhane Tuvalet-Banyo-Lavabo - Her vardiyada - Sifon çekilir. - Klozet içi çevresi lavabo-musluk başları, kapı kolları 5 litre suya 1 klor tablet atılarak hazırlanan dezenfektanla silinir. - Aynalar temiz süngerle silinip kurulanır. - Zemin 5 litre suya 1 klor tablet atılarak hazırlanan dezenfektanla silinir. Tedavi Arabası Pansuman Arabası Acil Arabası - Günde 2 kere - Deterjanlı su ile silinir. - Yüzey dezenfektanı ile dezenfekte edilir. Bilgisayar Ve Düzenekleri - Günde 2 kere - Deterjanlı su ile silinir. Bekleme Koltukları - Haftada bir kez - Deterjanlı su ile silinir.

8 YÖN.PL /14 Tıbbi Cihazlar -Her kullanım sı -Gereğinde - 5 litre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanlı su ile silinir, kurulanır. O 2 Fluometri-Gomgo- Aspiratör-İnfüzyon Pompası-Nebulizatör - Her kullanımdan - Drenaj şişeleri boşaltılır - Deterjanlı su ile yüzeyler silinir. - Aparatlar 1 litre suda 1 klor tablet eritilerek hazırlanan dezenfektanla silinir. - Özellik arzeden malzeme ve cihazlar bölüm sorumlusunun önerileri doğrultusunda temizlenir. Tıbbi Atık Çöp Kovaları - Günde 1 defa - Deterjanlı su ile yıkanır, durulanır ve kurulanır. - Bulaş olduğunda - 1 litre suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanmış dezenfektanla dezenfekte edilir. Geri Dönüşüm Ve Evsel Atık Kovaları - Günde 1 defa - Deterjanlı su ile yıkanır, durulanır ve kurulanır. Temizlik Malzemeleri - Her temizlikten - 25 litre suya 1 klor tablet atılarak veya 50 litre suya 1 litre çamaşır suyu koyularak hazırlanmış dezenfektanda 30 dk. bekletilir, kurumaya bırakılır. - Günde 1 kez paspas yıkama makinesinde yıkanır. Buzdolabı - Haftada bir kez - Ilık deterjanlı su ile silinip-durulanır-kurulanır.

9 YÖN.PL /14 Poliklinik Odaları Emzirme Odaları Müşahede Odaları - Her vardiyada bir kez - Deterjanlı su ile silinir. Kan Ve Vücut Sıvıları İle Bulaş Olduğunda-Tıbbi Atık Döküldüğünde - Hemen temizlik yapılır. - Eldiven giyilerek dökülmüş materyal peçete (pamuk, gazlıbez)ile alınır, tıbbi atık poşetine atılır. Cam kırığı varsa fırça ve kürekle toplanır, kesici-delici tıbbi atık kabına atılır. - 1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir. Kan Ve Vücut Sıvıları İle Bulaş Olduğunda-Tıbbi Atık Döküldüğünde - Hemen temizlik yapılır. - Eldiven giyilerek dökülmüş materyal peçete (pamuk, gazlıbez)ile alınır, tıbbi atık poşetine atılır. Cam kırığı varsa fırça ve kürekle toplanır, kesici-delici tıbbi atık kabına atılır. - 1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir.

10 YÖN.PL /14 Kimyasal Madde Döküldüğünde Temizlik - Hemen temizlik yapılır. - Eldiven giyilerek dökülmüş materyal peçete (pamuk, gazlıbez)ile alınır, tıbbi atık poşetine atılır. Cam kırığı varsa fırça ve kürekle toplanır, kesici-delici tıbbi atık kabına atılır. - 1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir. Enfekte Kimyasal Madde Döküldüğünde Temizlik - Hemen temizlik yapılır. - Eldiven giyilerek dökülmüş materyal peçete (pamuk, gazlıbez)ile alınır, kimyasal atık kabına atılır. - Zemin paspas ile yüzey ıslak bez ile temizlenir,kurulanır.kuruduktan temizlenen alan 1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir. Elektrik Düğmesi Telefon - Her vardiyada - Deterjanlı su ile silinir. Çalışan Odaları - Her vardiyada - Deterjanlı su ile silinir, zeminler paspaslanır.

11 YÖN.PL /14 Depolar İlaç Rafları - Haftada bir kez - Deterjanlı su ile silinir, zeminler paspaslanır. Klima - 15 günde bir - Firmanın önerdiği şekilde. Teknik Birim Elemanları Makinelerin Yüzeyi Laboratuar Cihaz Yüzeyleri Ve Kapakları Kalorifer Petekleri Tavan Lambaları Koridor Duvarları - Sabah- akşam -Yılda iki defa -Yılda iki defa - Deterjanlı su ile silinir. 1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir. - Deterjanlı su ile silinir. - Deterjanlı su ile silinir. NOT: Temizlik malzemeleri her zaman temiz ve kullanıma hazır bırakılır. Temizlenmesi özellik arz eden cihaz ve yüzeyler; birim sorumlusunun gözetiminde, önerdiği temizlik malzemesi ile yapılır. - Hasta çıkartıları ile bulaşta kural tüm risk düzeyleri için geçerlidir.

12 YÖN.PL / DÜŞÜK RİSKLİ ALANLARIN TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PLANI TEMİZLENECEK BÖLGE Zemin Duvar TEMİZLİK PERİYODU - Günde 1kez - Kirlendikçe - Kirlendikçe TEMİZLİK ŞEKLİ İLGİLİ KAYIT - Deterjanlı su ile paspas yapılır. - Deterjanlı su ile silinir. Silme işleminde kullanılan su sık sık değiştirilir Cam - Ayda 1kez - Deterjanlı su ile silinir. SORUMLU KONTROL Kapı Kolları-Dolap-Çekmece Vb. Yüzeyler - Günde 1kez - Kirlendikçe - Deterjanlı su ile silinir. Perde - Ayda 1kez - Çamaşırhane işletiş prosedürürne ( PRS-19) göre yıkanır. u Mobilya - Günde 1kez - Kirlendikçe - Deterjanlı su ile silinir. Tuvalet -Banyo - Her gün sabahakşam - Deterjanlı su ile silinir Klima Kalorifer Peteği - Yılda 2 defa - Deterjanlı su ile silinir

13 YÖN.PL /14 Buzdolabı - Haftada 1kez - Ilık deterjanlı su ile silinip-durulanır-kurulanır. Soğuk Hava Depoları - Günde 1kez - Kirlendikçe - Kaba kiri arındırılır. Gerekli görülen yerler fırçalanır. - Deterjanlı su ile yer paspaslanır,silinip-durulanır,kurulanır. Asansör Kabini - Günde 1kez - Kirlendikçe -Deterjanlı su ile asansörün tüm yüzeyleri silinir-durulanırkurulanır. - Zemin paspaslanır. Çöp Kovaları - Günde 1 kez - Deterjanlı su ile yıkanır,kurulanır. Evsel Atık Deposu - Günde 1 kez - Su ve deterjanla temizlenir Kan Ve Vücut Sıvıları İle Bulaş Olduğunda Tıbbi Atık Döküldüğünde - Hemen temizlik yapılır - Eldiven giyilerek dökülmüş materyal peçete (pamuk, gazlıbez)ile alınır, tıbbi atık poşetine atılır. - Cam kırığı varsa fırça ve kürekle toplanır, kesici-delici tıbbi atık kabına atılır. -1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir.

14 YÖN.PL /14 Kimyasal Madde Döküldüğünde Temizlik - Hemen temizlik yapılır - Eldiven giyilerek dökülmüş materyal peçete (pamuk, gazlıbez)ile alınır, tıbbi atık poşetine atılır. - Cam kırığı varsa fırça ve kürekle toplanır, kesici-delici tıbbi atık kabına atılır. - 1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir. Enfekte Kimyasal Madde Döküldüğünde Temizlik Çalışan Odaları - Hemen temizlik yapılır - Her vardiyada - Eldiven giyilerek dökülmüş materyal peçete (pamuk, gazlıbez)ile alınır, kimyasal atık kabına atılır. - Zemin paspas ile yüzey ıslak bez ile temizlenir,kurulanır. - Kuruduktan temizlenen alan 1 lt suda 2 klor tablet eritilerek hazırlanan solüsyon ile dezenfekte edilir. - Deterjanlı su ile silinir, zeminler paspaslanır. Arşiv - Yılda bir kez - İlaçlama yapılır Birim Sorumlusu NOT: Temizlik malzemeleri her zaman temiz ve kullanıma hazır bırakılır. Temizlenmesi özellik arz eden cihaz ve yüzeyler; birim sorumlusunun gözetiminde, önerdiği temizlik malzemesi ile yapılır. - Hasta çıkartıları ile bulaşta kural tüm risk düzeyleri için geçerlidir

HASTANE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek

HASTANE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek Doküman No:YÖN-PR-11 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon Tarihi:00 Sayfa 1 / 12 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek 2. KAPSAM: Genel klinikler /birimler,

Detaylı

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ Sayfa No Sayfa 1 / 15 1. AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemek ve İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi bünyesindeki

Detaylı

HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI. Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir,

HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI. Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir, HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI Genel Temizlik Standartları Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir, Hastanelerde kritik bölgeler dışındaki ünitelerde,

Detaylı

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİNİN GÖREVLERİ Hastanemiz Enfeksiyon Kontrol Programının uygulanmasını sağlamak, yönetime ve ilgili bölümlere bu konularda öneriler

Detaylı

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ [2013] H a z ı r l a y n l a r Ersin ŞAHİN ( Kalite Yönetim Direktörü) - İbrahim ŞAHİN ( Lab.Teknikeri) SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ BİYOKİMYA LABORATUVAR

Detaylı

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15 1-GENEL BİLGİLER 1.1-Amaç Merkezimizde sağlık hizmetleri ile ilişkili olarak gelişen enfeksiyon hastalıklarını önlemek ve kontrol altına almak, konu ile ilgili sorunları tespit etmek, çözümüne yönelik

Detaylı

FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI

FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde temizlik hizmetinin daha düzenli ve daha hijyenik olarak yürütülebilmesini sağlamak amacıyla Fakültemizde görevli bulunan temizlik

Detaylı

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO 1.AMAÇ: Laboratuvarda çalışan personelin, numunenin güvenliğini sağlamak. Laboratuvarın kimyasal ajanlara, yangın ve elektrik kazalarına karşı güvenlik tedbirlerini almak. 2. KAPSAM: Tüm Laboratuar sorumlusu

Detaylı

E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME

E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME MADDE 1.HİZMETİN TANIMI: Hizmet alımı kapsamında çalıştırılacak personel aşağıda belirtilen hizmet grubunda belirlenen

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ YAYIN TARİHİ 01/07/11 REVİZYON TAR. NO 00 BÖLÜM NO 08 STANDART NO 04 DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTÜ 00 1.AMAÇ: Hastanede üretilen tüm atıkların

Detaylı

DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI TEMİZLİK HİZMETLERİ Temizlik El Kitabı EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR TBMM Basımevi 2013 İÇİNDEKİLER Misyonumuz...7 Vizyonumuz...7 Temizliğin Ana Nedeni...9 Temizlik

Detaylı

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon işleminin uygulanması ve kontrolü Dezenfeksiyon Sterilizasyon

Detaylı

TIBBİ ATIK TALİMATI. Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi

TIBBİ ATIK TALİMATI. Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi 1. AMAÇ Atıkların Çevre ve Orman Bakanlığı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun

Detaylı

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ Doküman No: BİY.RH.02 Yayın Tarihi:15.04.2013 Revizyon Tarihi: - Revizyon No: 00 Sayfa: 1 / 9 1. Laboratuar güvenliği tanımı: Çalışan kişinin ve çalışma materyalinin korunması için; çalışma sırasında belirli

Detaylı

ÜNİTE İÇİ ATIK YÖNETİM PLANI

ÜNİTE İÇİ ATIK YÖNETİM PLANI KOD:TL.100 YAY.TAR:10.10.2011 REV.TAR:20.02.2013 REV.NO:01 SAYFA :1/7 1. AMAÇ: Atıkların Çevre ve Orman Bakanlığı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun olarak kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak.

Detaylı

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ SAYFA NO 1/13 AMAÇ: Kan Transfüzyon Merkezi çalışanlarının, biyolojik tehlikelerden, kimyasal maddelerden, yangın olasılığından, elektrik arızaları vb. oluşabilecek riskleri en aza indirmek, klinik örnekler

Detaylı

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ 1. LABORATUVAR NİN AMACI Laboratuvar Güvenlik rehberinin amacı doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek, yapılacak analizin tam bir güvenlik içinde, en az hata ile olabildiğince çabuk gerçekleştirilmesini

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları 1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi İnfeksiyon Kontrol Talimatı 2- Anne Sütü Saklama Talimatı 3-

Detaylı

HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 2013

HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 2013 T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ KONYA HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 201 HASTANEMİZE HOŞ GELDİNİZ. HASTANEMİZDE İŞE YENİ BAŞLAYAN PERSONELE YARDIMCI OLMASI İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.

Detaylı

HACETTEPE TEKNOKENT YÖNETİM ve İŞLETİM HİZMETLERİ TEKLİF ALMA ŞARTNAMESİ

HACETTEPE TEKNOKENT YÖNETİM ve İŞLETİM HİZMETLERİ TEKLİF ALMA ŞARTNAMESİ HACETTEPE TEKNOKENT YÖNETİM ve İŞLETİM HİZMETLERİ TEKLİF ALMA ŞARTNAMESİ HACETTEPE TEKNOKENT YÖNETİM ve İŞLETİM HİZMETLERİ İDARİ ŞARTNAMESİ 1. YÖNETİM ve İŞLETİM HİZMETLERİ İDARİ ŞARTNAMESİ 1.1. ŞARTNAMENİN

Detaylı

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi TEMİZLİK HİZMETLERİ T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi YEMEKHANE HİZMETLERİ 2014 DÖK. KODU:YÖN.RH.06

Detaylı

HASTANE ATIK YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ

HASTANE ATIK YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ DokNo:ATK.PR.01 Yayın Tarihi:NİSAN 2013 Rev.Tar/No:-/0 Sayfa No: 1 / 5 1.0 AMAÇ: VitaleKadınHastalıklarıveDoğumHastanesininhizmetlerisırasındaaçığaçıkanatıklarınmevzuataveus ulüneuyguntoplanmasıveortamdanuzaklaştırılmasınıamaçlar.

Detaylı

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011 KLAVUZ KİTAP 2011 KLAVUZ KİTAP Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Hizmetleri Bilim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. SAĞLIK HĠZMETLERĠ A.ġ. STERĠLĠZASYON VE DEZENFEKSĠYON HĠZMETLERĠ KLAVUZ KĠTAPÇIĞI

Detaylı

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri İle İlişkili İnfeksiyonların Kontrolünde Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sunum İçeriği Hastane Mutfağında gıda güvenliği, standartlar,

Detaylı

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon Tarihi:00 Sayfa No: 1 / 19 BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon

Detaylı

STERİLİZASYON ÜNİTESİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ

STERİLİZASYON ÜNİTESİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ Doküman Kodu:STE.PR.01 Yayın Tarihi:Ekim 2011 Revizyon Tarihi:Mart 2015 Revizyon No:05 Sayfa No:1/7 1.Amaç:Merkezi sterilizasyon ünitesinin işleyişine yönelik yazılı bir tanımlama yapılması 2. Kapsam:

Detaylı

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ TIBBİ GENETİK ANABİLİM DALI DOKU TİPLENDİRME LABORATUVARI LABORATUVAR GÜVENLİĞİ REHBERİ GN.FR.591 REV.00 İÇİNDEKİLER: 1. AMAÇ. 2 2. KAPSAM. 2 3.

Detaylı

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN İSTANBUL- 2010 ÖNSÖZ Dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon herhangi

Detaylı

ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ

ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ AMBULANSLAR 725TTT034 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı