Belediye Başkanı Lokman ÖZDEN Harun OLMUŞ Galip KARABUDAK Meclis Başkanı Meclis Kâtibi Meclis Kâtibi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Belediye Başkanı Lokman ÖZDEN Harun OLMUŞ Galip KARABUDAK Meclis Başkanı Meclis Kâtibi Meclis Kâtibi"

Transkript

1 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 178 IN KONUSU: ÖZÜ: Açılış Yoklama ve Önergeler Belediye Meclis Başkanı Lokman ÖZDEN 4.Dönem 30. Birleşim 1.Oturum meclis toplantısı açılışını yaparak, meclis üyelerini saygı duruşuna davet etti. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı hep birlikte okundu. Önergeler 1.Belediye Meclis Üyeleri Meral KAYAN, Galip KARABUDAK,Ahmet KAYA, Ramazan SARIKAYA, İsmail KOPARAN ın vermiş olduğu;özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin engelli çocuk ve vatandaşlarımızın ihtiyacı olan eğitimi verebilmek için bünyelerinde,fizyoterapist uzmanı bulundurup bulundurmadığının araştırılması için konunun komisyona sevkini arz ederiz.şeklindeki Önerge Belediye Meclisine okundu.konu Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine gündemin 19. Maddesi olarak belirlenen önergenin SOSYAL İŞLER YAŞLILAR VE ENGELLİLER KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi. 2.Belediye Meclis Üyeleri; Meral KAYAN, Galip KARABUDAK, Ahmet KAYA, Ramazan SARIKAYA, İsmail KOPARAN ın vermiş oldukları;cadde ve Sokaklardaki eksiklikler ile,bulvarlardaki noksanlıkların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılması için konunun komisyona sevki gerekmektedir. Şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine gündemin 20. Maddesi olarak belirlenen önergenin EĞİTİM SAĞLIK VE ÇEVRE KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi. 5.Başkanlık Yazısı: İlçemiz Y.Selim Mahallesi 1399 Ada 1 nolu parselde plan değişikliği yapılması ile ilgili talebin, Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim Şeklindeki Başkanlık yazısı belediye Meclisine okundu. Konu Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine gündemin 21. Maddesi olarak belirlenen Başkanlık Yazısının BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi. 6.Başkanlık Yazısı: İlçemiz Yılmaz Orman Köyü 830 parselde Tarımsal Amaçlı Tesis Alanı yapılması amacı ile 1/1000 ölçekli planlarının yapılması ile ilgili talebin, Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim. Şeklindeki Başkanlık yazısı belediye Meclisine okundu. Konu Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine gündemin 22. Maddesi olarak belirlenen Başkanlık Yazısının BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi.

2 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 179 IN KONUSU:Sosyal İşler Yaşlılar ve Engelliler Kom.Sevk. ÖZÜ: Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin Fizyoterapist uzmanı bulundurup bulundurmadığının araştırılması Gündemin 19. Maddesi: Belediye Meclis Üyeleri Meral KAYAN, Galip KARABUDAK,Ahmet KAYA, Ramazan SARIKAYA, İsmail KOPARAN ın vermiş olduğu;özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin engelli çocuk ve vatandaşlarımızın ihtiyacı olan eğitimi verebilmek için bünyelerinde,fizyoterapist uzmanı bulundurup bulundurmadığının araştırılması için konunun komisyona sevkini arz ederiz.şeklindeki Önerge Belediye Meclisine okundu.konu Yapılan açık oylama neticesinde SOSYAL İŞLER YAŞLILAR VE ENGELLİLER KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi.

3 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 180 IN KONUSU:Eğitim Sağlık ve Çevre Kom.Sevk. ÖZÜ: Bulvar, Cadde ve Sokaklardaki eksikliklerin giderilmesi Gündemin 20. Maddesi: Belediye Meclis Üyeleri; Meral KAYAN, Galip KARABUDAK, Ahmet KAYA, Ramazan SARIKAYA, İsmail KOPARAN ın vermiş oldukları;cadde ve Sokaklardaki eksiklikler ile,bulvarlardaki noksanlıkların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılması için konunun komisyona sevki gerekmektedir. Şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama EĞİTİM SAĞLIK VE ÇEVRE KOMİSYONU ve EMLAK İSTİMLAK ALTYAPI VE YENİ YERLEŞİMLER KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi.

4 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 181 IN KONUSU: Başkanlık Yazısı Gündem Dışı ÖZÜ: İlçemiz Y.Selim Mahallesi 1399 Ada 1 nolu parselde plan değişikliği yapılması Gündemin 21. Maddesi: İlçemiz Y.Selim Mahallesi 1399 Ada 1 nolu parselde plan değişikliği yapılması ile ilgili talebin, Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim Şeklindeki Başkanlık yazısı belediye Meclisine okundu. Konu Yapılan açık oylama neticesinde BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi.

5 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 182 IN KONUSU: Başkanlık Yazısı Gündem Dışı ÖZÜ: İlçemiz Yılmaz Orman Köyü 830 parselde Tarımsal Amaçlı Tesis Alanı yapılması amacı ile 1/1000 ölçekli planlarının yapılması Gündemin 22. Maddesi: İlçemiz Yılmaz Orman Köyü 830 parselde Tarımsal Amaçlı Tesis Alanı yapılması amacı ile 1/1000 ölçekli planlarının yapılması ile ilgili talebin, Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim. Şeklindeki Başkanlık yazısı belediye Meclisine okundu. Konu Yapılan açık oylama neticesinde BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine oybirliği ile karar verildi.

6 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 183 IN KONUSU: ÖZÜ: Gündem Maddelerinin Komisyonlara Toplu havale edilmesi Gündemin 23. Maddesi: Gündemin 2. Maddesi: Y.S.Mh.Selimiye ve Atatürk Mh.Mevlana sokaklarının caddeye dönüştürülmesi BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine, Gündemin 4.Maddesi: İlçemiz Cumhuriyet Mah.1110 ada 3 nolu parsel ile ilgili talebin görüşülmesi BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine, Gündemin 7.Maddesi: İlçemizde İçkili yer bölgesinin tespiti,esnaf SANATKARLAR VE TARİFELER KOMİSYONU na ve BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine Gündemin 10.Maddesi:Cezayirli Milli kahramanların isimlerinin İlçemizdeki Cadde, Bulvar Sokak ve parklara verilmesi konusu İSİMLENDİRME TARİH ARAŞTIRMA VE HUKUK KOMİSYONU na Gündemin 11.Maddesi: Belediyemiz Çalışmalarından halkımızın bilgilendirilmesi İNSAN HAKLARI TÜKETİCİYİ KORUMA VE HALKLA İLİŞKİLER KOMİSYONU na Gündemin 12. Maddesi: İlçemiz mahallelerinin altyapı ve yol sorunlarının araştırılması EMLAK İSTİMLAK ALTYAPI VE YENİ YERLEŞİMLER KOMİSYONU na Gündemin 13. Maddesi: İlçemizde bulunan mesire alanlarının sorunlarının belirlenmesi GENÇLİK SPOR KÜLTÜR VE TURİZM KOMİSYONU na Gündemin 14. Maddesi: İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi 5107 ve 5108 ada ve yakın çevresinde 1/1000 ölçekli imar planlarında plan değişikliği yapılması BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na Tekrar sevklerine yapılan açık oylama neticesinde oybirliğiyle karar verildi.

7 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 184 IN KONUSU: ÖZÜ: Ankara Bulvarı Elçi caddesinin kesiştiği kavşağa devamlı kaza olması nedeniyle lamba ve uyarıcı levhaların konulması Gündemin 24. Maddesi: Belediye Meclis Üyeleri Kemal KÜÇÜK, Zeki AVAN,Osman YOLCU ve Ömer AYDIN tarafından verilen; Ankara Bulvarı Elçi caddesinin kesiştiği kavşağa devamlı kaza olması nedeniyle lamba ve uyarıcı levhaların konulmasını öneririz.şeklinde ÖnergeBelediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde ULAŞIM İNCELEME VE ARAŞTIRMA KOMİSYONU na sevkine oybirliğiyle karar verildi.

8 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 185 IN KONUSU: Başkanlık Yazısı ÖZÜ: Yeşil Çubuk parkı içerisinde bulunan Halı Saha ve Kafeterya ile Kurbantepe Sosyal Tesisleri yanında bulunan (arsa) Verici İstasyon yerinin kiraya verilmesi Gündemin 3. Maddesi: Mülkiyeti Belediyemize ait Çubuk ilçesi Yavuz Selim Mahallesi Yeşil Çubuk parkı içerisinde bulunan Halı saha ve kafeteryası, Atatürk Mahallesi Kurbantepe sosyal tesis yanı (Arsa) verici istasyon yeri 5393 sayılı Belediye Kanunu nun 18/e maddesi Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesine veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulmaması hâlinde tahsisin kaldırılmasına; üç yıldan fazla kiralanmasına ve süresi otuz yılı geçmemek kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aynî hak tesisine karar vermek. Gereğince 2886 sayılı Devlet İhale kanununa göre 10 yıllığına kiralanması; konunun Belediye Meclisinde görüşülmesi hususunu arz ederim.şeklindeki Başkanlık Yazısı Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi.

9 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 186 IN KONUSU: SOSYAL İŞLER YAŞLILAR VE ENGELİLER KOMİSYONU ÖZÜ: Dernekler bazında araştırmalar yapılarak yöresel etkinliklerin yapılması Gündemin 5. Maddesi: Belediye Meclisinin tarih ve 2012/146 sayılı kararı ile komisyonumuza havale edilen Dernekler bazında araştırmalar yapılarak yöresel etkinliklerin yapılması ile ilgili konu hakkında komisyonumuzca aşağıdaki karar alınmıştır. Dernekler bazında araştırmalar yapılarak yöresel bazda etkinliklerin yapılması için belediye imkânların savunulmasını ve bu konu ile ilgili çalışmaların yapılması şeklindeki önerge üzerine komisyonumuzca aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır. İlçede bulunan dernekler kendi yönlerinin tanıtımı ile ilgili faaliyetler yapmaktadır. Bu etkinliklerin daha verimli olması için, konunun Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne sevkini arz ederiz.meclise Arz Olunur.Şeklindeki Komisyon raporu Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi.

10 TARIHI : 02/07/2012 NOSU : 187 IN KONUSU: EĞİTİM SAĞLIK VE ÇEVRE KOMİSYON RAPORU ÖZÜ: Çubuk çay yatağının düzenlenmesi Gündemin 6. Maddesi: Belediye Meclisinin tarih ve 2012/145 sayılı kararı ile komisyonumuza havale edilen Çubuk çay yatağının düzenlenmesi ile ilgili konu hakkında komisyonumuzca aşağıdaki karar alınmıştır. Yaz aylarının gelmesi sebebiyle çubuk çay yatağının düzenlenmesi için ilaçlama yapılması, durağan olan yerlerin açılarak akım sağlanması gerekmektedir. şeklindeki önerge üzerine komisyonumuzca aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır. Komisyonumuzca bu olayların yapılması ve düzenlenmesi için, konunun Fen İşleri Müdürlüğüne sevk edilmesi ve gerekli çalışmaların ilgili müdürlük tarafından yapılması gerekmektedir.meclise Arz Olunur..Şeklindeki Komisyon raporu Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi. Meclis Başkanı Lokman ÖZDEN 4.Dönem 3. Birleşim 1.Oturum Meclis Toplantısı kapanışını yaptı.

11 TARIHI : 03/07/2012 NOSU : 188 IN KONUSU: GÜNDEM DIŞI BAŞKANLIK YAZISI ÖZÜ: Bosna Hersek in Maglaj Belediyesine ziyaret Gündemin 25. Maddesi: Bosna Hersek in Maglaj Belediyesi tarafından Belediyemize gönderilen davet mektubunda tarihleri arasında Boşnak Kiliminde Halk Oyunları isimli festivaline belediyemiz davet edilmiştir. Belediyemiz tarafından bu festivale tarihleri arasında 5 kişilik bir heyetle ziyarette bulunulmasına, katılacak heyetin nca tespitine ve masrafların belediye bütçesinden karşılanması hususunun,belediye Meclisinde görüşülmesi arz ederim.şeklindeki başkanlık yazısı Belediye Meclisine okundu.konu Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine ve geldiği şekliyle başkanlık yazısı oy birliği ile kabul edildi.

12 TARIHI : 03/07/2012 NOSU : 189 IN KONUSU: GÜNDEM DIŞI BAŞKANLIK YAZISI ÖZÜ: Atatürk Mahallesi 2627,2628,62,614,616,1376,2256,2257,2632,2633,5143,5144 adalar ve Barbaros Mahallesi 963 adayı kapsayan 1/1000 ölçekli uygulama öneri planlarının görüşülmesi Gündemin 26. Maddesi: Çubuk belediye Meclisinin tarih ve 51 sayılı kararı ile uygun görülen ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi nin tarih ve 910 sayılı kararı ile iadesine karar verilen Atatürk Mahallesi 2627,2628,62,614,616,1376,2256,2257,2632,2633,5143,5144 adalar ve Barbaros Mahallesi 963 adayı kapsayan 1/1000 ölçekli uygulama öneri planlarının Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim. Şeklindeki başkanlık yazısı Belediye Meclisine okundu.konu Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine ve BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine oybirliğiyle karar verildi.

13 TARIHI : 03/07/2012 NOSU : 190 IN KONUSU: GÜNDEM DIŞI BAŞKANLIK YAZISI ÖZÜ: İlçemiz Fatih Mahallesi 1187 ada nolu parsellerde plan değişikliği yapılması Gündemin 27. Maddesi: İlçemiz Fatih Mahallesi 1187 ada nolu parsellerde plan değişikliği yapılması ile ilgili talebin Belediyemiz meclisinde görüşülmesini arz ederim. Şeklindeki başkanlık yazısı Belediye Meclisine okundu.konu Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine ve BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU na sevkine oybirliğiyle karar verildi.

14 TARIHI : 03/07/2012 NOSU : 191 IN KONUSU: Esnaf Sanatkârlar ve Tarifeler Komisyonu ÖZÜ:İlçemiz Adnan Menderes Bulvarında bulunan Esnaflarımızın sorunlarının araştırılması Gündemin 8. Maddesi: Belediye Meclisinin 04/06/2012 tarih ve 2012/148 sayılı kararı ile komisyonumuza havale edilen İlçemiz Adnan Menderes Bulvarında bulunan Esnaflarımızın sorunlarının araştırılması ile ilgili komisyonumuzca yapılan araştırmalarda aşağıdaki karar alınmıştır. Komisyonumuzca Adnan Menderes Bulvarında yerinde yapılan inceleme sonucunda Bulvarda bulunan Esnafların istekleri ve sorunları dinlenmiştir. Yaya yollarının düzeltilmesi bazı yerlere bariyer yapılmasını talep etmektedirler.ayrıca araçların her iki yaya yoluna park etmesi nedeniyle bu durumun Esnaflara sıkıntı verdiğini dile getirmişlerdir.esnaflarımızın istekleri komisyonumuzca uygun görülmüştür.imkanlar dahilinde yapılması hususunu;meclise arz olunur.şeklindeki Komisyon raporu Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi.

15 TARIHI : 03/07/2012 NOSU : 192 IN KONUSU: Ulaşım İnceleme ve Araştırma Komisyonu Raporu ÖZÜ: Şeyh Şamil bulvarında ölümlü kazaların meydana gelmesi nedeniyle belirli aralıklarla hız kesici ve trafik uyarı işaretlerinin konulması Gündemin 9. Maddesi: Belediye Meclisinin 04/06/2012 tarih ve 2012/147 sayılı kararı ile komisyonumuza havale edilen Şeyh Şamil bulvarında ölümlü kazaların meydana gelmesi nedeniyle belirli aralıklarla hız kesici ve trafik uyarı işaretlerinin konulması ile ilgili konu komisyonumuzca yapılan araştırmalarda aşağıdaki karar alınmıştır. Komisyonumuzca Şeyh Şamil bulvarında yerinde yapılan incelemede Şeyh Şamil Bulvarı üzerindeki köprüye 500 m kala Şabanözü istikametinden Çubuğa girişte hız kesici konulması İkinci hız kesicinin aynı istikametten gelen Ehli Beyt camii önüne konulması komisyonumuzca uygun görülmüştür.meclise arz olunur.şeklindeki Komisyon raporu Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi. Meclis Başkanı Lokman ÖZDEN 4.Dönem 31.Birleşim 2.Oturum Meclis Toplantısı kapanışını yaptı.

16 TARIHI : 04/07/2012 NOSU : 193 IN KONUSU: Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu ÖZÜ: İlçemiz Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ikinci askı sürecinde yapılan itiraz ve talep dilekçelerinin değerlendirilmesi Meclis Başkanı Lokman ÖZDEN 4.Dönem 31.Birleşim 3.Oturum Meclis Toplantısı açılışını yaptı. Gündemin 15. Maddesi: Belediye Meclisince Komisyonumuza havale edilen, İlçemiz Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ikinci askı sürecinde yapılan itiraz ve talep dilekçelerinin değerlendirilmesi ile ilgili konu komisyonumuzca incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda; Belediyemiz Meclisinin gün ve 122 sayılı kararı ile uygun görülen, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin gün ve 2491 sayılı kararı ile de onaylanan, tarihleri arasında Belediyemiz ilan panosunda askıya çıkarılan İlçemiz Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planına askı sürecinde 18 adet talep ve itiraz dilekçesinin alındığı, Alınan 18 adet itiraz/talep dilekçesinin ardından tamamı yeniden düzenlenen, İlçemiz Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planının, Çubuk Belediye Meclisi nin gün ve 48 sayılı kararı ile uygun görüldüğü ve 5216 sayılı yasanın 14.Maddesine göre onaylanmak üzere Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı na gönderildiği, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi nin de gün ve 518 sayılı kararı ile onanan bahse konu 1/1000 ölçekli uygulama imar planının; tarihinden itibaren 1 (bir) ay süre ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü İlan Panosunda ikinci askıya çıkarıldığı ve askı sürecinde toplam 4 (dört) adet itiraz ve talep dilekçesinin/yazısının alındığı tespit edilmiştir. 1-Mustafa KIYMET e ait gün ve 3851-İMR-1956 kayıt numaralı dilekçe ile; K524 numaralı parselde bulunan betonarme binanın imar planı çalışmalarında merkezde oluşturulan köy meydanında kaldığı, mahalle içinde başka ev ve arsasının bulunmadığından mağdur olduğunun belirtildiği, -İmar planının amacı, plan kararları, bahse konu yapıların kalitesi, konumu, kullanılabilirliği, sürdürülebilirliği ve yerleşimin tarihi kırsal kimliği göz önünde bulundurulduğunda; Kızılca Mahallesinin merkezinde kurgulanan meydanın daha elzem olduğu, Parselasyon planında parselin yeni konumunun değerlendirileceği, kanaati getirildiğinden talep uygun görülmemiştir (RET). 2-Halil ELVERDİ ye ait gün ve 4060-İMR-2056 kayıt numaralı dilekçe ile; K164 ve K165 numaralı parsellerin imar planı kapsamına alınmasının talep edildiği, -Bahse konu parseller ve yakın çevresine (yerleşimin bitişiğinde ve kuzeydoğusunda yer alan 10,36 ha lık alana) ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı çalışmalarının, ikinci askıya çıkan söz konusu imar planından ayrı bir çalışma olarak başlatıldığı, imar planına esas kurum görüşlerinin, jeolojik etütlerinin, analiz çalışmalarının devam ettiği, kurum görüşleri ve ilgili

17 çalışmaların olumlu sonuçlanması neticesinde, K164-K165 parseller ve 10,36 ha lık alanın; Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile entegrasyonunun sağlanacağı gerekçeleri ile talep uygun görülmemiştir (RET). 3-Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ne ait gün ve sayılı yazıları ile; Ankara Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığına, görüş sorulan Ankara İli Çubuk İlçesi Kızılca Mahallesi sınırları dahilinde bulunan taşınmaz ile ilgili İşletme Müdürlüğünce hazırlanan tarihli İnceleme Raporunun yazı ekinde sunulduğu; İnceleme Raporunda; Kızılca Mahallesinde Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altında (DHTA) olan ,47 m² yüzölçümlü Milli Emlak Genel Müdürlüğünün tarih ve 1036 sayılı yazıları ile Ağaçlandırılmak Üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı na (OGM ye) tahsis edilen taşınmaz ile Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait imar planında (yaklaşık 9700,00 m² ) çakışan kısımlarının olduğu, mevzuata göre ormanlık alan statüsünde sayılan tahsisli taşınmazların imar planı çalışmalarına konu edilemeyeceği, bu sebeple ilana çıkan ve incelemeye konu planın Bakanlığa tahsisli alan ile çakışan kısımlara itiraz edildiği, bu hususun imar planı çalışmalarına başlamadan önce İlgili İdareden görüşünün alınmaması sebebiyle meydana geldiği, Zira; İlana çıkan imar planı çalışması olan alanın Bakanlığa (OGM ye) tahsisli taşınmaz ile çakışan kısımlarında yol, bina, ev ve müştemilatları bulunduğu, ağaçlandırma çalışmalarının bu sebeple bu alanlarda yapılmadığı, gerek 2001 tarihli memleket haritasında gerekse mahallinde yapılan incelemelerde tahsis tarihinden önce yol, bina, ev ve müştemilatlarının arazide mevcut olduğu, tahsisin bu şekilde yapılarak ilgili İdarenin yetkililerince teslim alındığı, teknik olarak ağaçlandırılması mümkün olmayan, yerleşim alanı ihtiva eden bu alanın tahsisinden vazgeçilebileceği, ancak rapor tarihi itibarıyla tahsisin halen devam ettiğinin belirtildiği, - Komisyonumuzca yapılan değerlendirmelerde ise; Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait imar planı yapılmadan önce Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik gereği tüm kurum görüşlerinin toplandığı, analiz ve sentez çalışmalarının yapıldığı, konu hakkında da Başkanlığımız tarih ve sayılı yazısı ve ekleri ile Ankara Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü nden; Kızılca Mahallesinde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planına esas olmak üzere Kurum görüşlerinin, taleplerinin ve ileride yapılması düşünülen projelerinin istenmiş olduğu, Bahse konu yazı ve eklerine istinaden Ankara Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü de; tarih ve sayılı yazıları ile; Söz konusu alanlar ile ilgili olarak yapılan incelemeler ve yazışmalar neticesinde imar planına esas olabilecek herhangi bir proje olmadığı tespit edilmiştir şeklinde kurum görüşünün belirtildiği, Ayrıca; inceleme raporunda belirtildiği gibi, çakışan alanda yol, bina, ev ve müştemilatları bulunduğu, gerek 2001 tarihli memleket haritasında gerekse mahallinde yapılan incelemelerde tahsis tarihinden önce yol, bina, ev ve müştemilatlarının arazide mevcut olduğu, teknik olarak ağaçlandırılması mümkün olmayan, yerleşim alanı ihtiva eden bu alanın tahsisinden vazgeçilebileceği ve çakışan kısmın onama sınırından çıkarılmasının planın bütünlüğünü bozacağı gerekçeleri göz önünde bulundurulduğunda, çakışan kısmın onama sınırı dışına çıkarılması uygun görülmemiştir (RET). 4-Ankara Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı na ait gün ve sayılı yazıları ile; Kızılca Mahallesinde Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altında (DHTA) olan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı na (OGM ye) tahsis edilen ,47 m² yüzölçümlü taşınmazın (yaklaşık 9700,00 m² ) imar planında çakışan kısımlarının olduğu, söz konusu taşınmazın Orman ve Su İşleri Bakanlığına tahsisli olması nedeniyle Kızılca Mahallesi Yerleşik Alan ve Gelişme Alanına ait yeniden düzenlenen 1/1000 ölçekli imar planı ilgili olarak Ankara Orman İşletme Müdürlüğünce Belediyemize gönderilen ve Defterdarlık a da fakslanan

18 tarih ve 5108 sayılı yazı ile eki raporun ilişikte gönderildiği, planla ilgili raporda belirtilen hususların dikkate alınması, sonucundan da bilgi verilmesinin istendiği, - Konunun, yukarıda belirtilen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ne ait gün ve sayılı yazılarında belirtilen konuyla aynı olduğu; inceleme raporunda belirtildiği gibi, çakışan alanda yol, bina, ev ve müştemilatları bulunduğu, gerek 2001 tarihli memleket haritasında gerekse mahallinde yapılan incelemelerde tahsis tarihinden önce yol, bina, ev ve müştemilatlarının arazide mevcut olduğu, teknik olarak ağaçlandırılması mümkün olmayan, yerleşim alanı ihtiva eden bu alanın tahsisinden vazgeçilebileceği ve çakışan kısmın onama sınırından çıkarılmasının planın bütünlüğünü bozacağı gerekçeleri göz önünde bulundurulduğunda, çakışan kısmın onama sınırı dışına çıkarılması uygun görülmemiştir (RET). Bu durumda; alınan 4 (dört) adet itiraz/talep dilekçelerin/yazıların tamamının RET edildiği görülmüştür. İlçemiz Kızılca Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ikinci askı sürecinde yapılan itiraz ve talep dilekçelerinin değerlendirilmesi ile ilgili bu kararı, 5216 sayılı yasanın 14.Maddesine göre onaylanmak üzere Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı na gönderilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür. Konunun, Belediye Meclisinde görüşülerek karar verilmek üzere iş bu rapor tarafımızca düzenlenmiştir.şeklindeki Komisyon raporu Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi. Lokman ÖZDEN Galip KARABUDAK A.Adem AYGÜN

19 TARIHI : 04/07/2012 NOSU : 194 IN KONUSU: Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu ÖZÜ: İlçemiz Y.Beyazıt mah.214 ada 1 nolu parselde plan değişikliği yapılması talebi hk. Gündemin 16. Maddesi: Belediye Meclisinde okunan Başkanlık yazısı ile, komisyonumuza havale edilen İlçemiz Y.Beyazıt Mahallesinde 1/1000 ölçekli imar planlarında Semt Spor Sitesi içerisinde bulunan 214 ada 1 nolu parselde plan değişikliği yapılması ile ilgili konu komisyonumuzca incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, İlçemiz Y.Beyazıt Mahallesi 214 Ada 1 nolu parselin 1/1000 ölçekli imar planlarımızda Semt Spor Sitesi içerisinde bulunduğu, 1/1000 ölçekli imar planlarımızda belirtilmeyen hususlarda imar plan notları ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği hükümlerinin geçerli olduğu, Parselin yoldan ihdas ve/veya yola terk olup olmadığının, parsellere ait koordinatlı aplikasyon krokilerinin tarafımıza iletildiği takdirde kesinleştirilebileceği, Söz konusu parselin, 3194 sayılı İmar Kanunu nun 18. Madde uygulaması görmeyen kadastro parseli olduğu, Taşınmaz sahipleri tarafından tarihinde Semt Spor Tesisinin kaldırılarak konut alanına dönüştürülmesi için talepte bulunduğu, Belediye Meclisimiz tarafından Plan Yapım Yönetmeliğinin 27.maddesine göre parsel ve çevresinde eşdeğer bir alan bulunmadığından tarih ve 2009/43 sayılı kararı ile talebin uygun görülmediği, Alınan bu meclis kararının iptali için mal sahipleri tarafından Ankara 7. İdare Mahkemesine (2009/925 Esas) dava açıldığı, Ankara 7.İdare Mahkemesi tarafından 2009/925 Esas, 2011/99 sayılı kararı ile, 214 ada 1 nolu parselin 1/5000 ölçekli nazım imar planlarında park, çocuk bahçesi ve spor tesis alanı olarak ayrıldığından, 1/5000 ölçekli plandaki kullanım kararının değiştirilmeksizin, 1/1000 ölçekli planda değişiklik yapılması, alt ölçekli planların üst ölçekli planlara uygun olması kuralı, olarak ifade edilen, planlama ilkesine ve plan hiyerarşisine aykırı olacağından davanın reddine karar verildiği, Taşınmaz sahipleri tarafından Çubuk Asliye Hukuk Mahkemesine tarihli dilekçe ile parsel üzerindeki şerhin kaldırılması veya kamulaştırma yapılması hususunda tekrar dava açılması için müracaat yapıldığı ve mahkeme sürecinin devam ettiği, Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 2009/153 sayılı Belediye Meclis Kararı ile parsel ve çevresinde Revizyon İmar Planı çalışmalarının başlatılmış olduğu, Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü nün tarih ve sayılı yazısı ile, 214 ada 1 nolu parselin taşınmaz üzerine tesis yapılması amaçlı herhangi bir kamulaştırma yapılması İdaremiz planlarında yer almadığı, davaya konu spor alanına kurumca ihtiyaç olmadığının tarafımıza bildirildiği tespit edilmiştir. Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmeliği nin 27.maddesi İmar planlarında bulunan sosyal ve teknik alt yapı alanlarının kaldırılması küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesine dair plan değişiklikleri zorunluluk olmadıkça yapılmaz. Zorunlu hallerde böyle bir değişiklilik yapılabilmesi için:

20 1 - İmar planındaki durumu değişecek olan sosyal ve teknik altyapı alanındaki tesisi gerçekleşecek ilgili yatırımcı bakanlık ve kuruluşların görüşü alınacaktır. 2 - İmar planındaki bir sosyal ve teknik alt yapı alanın alanının kaldırılabilmesi ancak bu tesisin hizmet götürdüğü bölge içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir. denilmektedir. Buna göre, İlçemiz Y.Beyazıt Mahallesi 214 ada 1 nolu parselin, Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmeliği nin 27.maddesine göre bölgede eşdeğer bir alan bulunamadığından, Ayrıca, Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 2009/153 sayılı Belediye Meclis Kararı ile parsel ve çevresinde Revizyon İmar Planı çalışmalarının başlatılmış olduğundan ve konunun kurum görüşleri de dikkat alınarak bu çalışmalar esnasında değerlendirileceğinden, İlçemiz Y.Beyazıt Mahallesi 214 ada 1 nolu parselin 1/1000 ölçekli imar planlarımızda Semt Spor Tesis Alanının kaldırılması komisyonumuzca uygun görülmemiş olup, Belediye Meclisinde görüşülerek karar verilmek üzere iş bu rapor tarafımızca düzenlenmiştir.şeklindeki Komisyon raporu Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi. Meclis Başkanı Lokman ÖZDEN 4.Dönem 31.Birleşim 3.Oturum Meclis Toplantısı kapanışını yaptı. Lokman ÖZDEN Galip KARABUDAK A.Adem AYGÜN

21 TARIHI : 05/07/2012 NOSU : 195 IN KONUSU: Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu ÖZÜ:. İlçemiz Yavuz Selim Mahallesi 1399 ada 1 parsele (Lale 92 Konut Yapı Kooperatifi ne) ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin değerlendirilmesi Meclis Başkanı Hüseyin DOĞANAY 4.Dönem 32.Birleşim 4.Oturum Meclis Toplantısı açılışını yaptı. Gündemin 28. Maddesi: Belediye Meclisi nde okunan ve komisyonumuza havale edilen, İlçemiz Yavuz Selim Mahallesi 1399 ada 1 parsele (Lale 92 Konut Yapı Kooperatifi ne) ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin değerlendirilmesine ilişkin konu komisyonumuzca incelenmiştir. Konu üzerinde yapılan incelemeler sonucunda; İlçemiz Yavuz Selim Mahallesi 1399 ada 1 parsele (Lale 92 Konut Yapı Kooperatifi ne) ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin gün ve 4847-İMR2529 kayıt numaralı dilekçe ile Başkanlığımıza iletildiği, Mülkiyeti SS Lale 92 Konut Yapı Kooperatifine ait 9341 m² yüzölçümlü söz konusu taşınmazın, Çubuk Belediye Meclisi nin gün ve 33 sayılı kararı ile onanan Çubuk 1/1000 ölçekli İlave- Revizyon İmar Planı kapsamında; Emsal:1.20, Hmaks: metre, tüm yönlerden 5 er metre yapı yaklaşma mesafeli ve konut kullanımlı olarak görüldüğü, parsel üzerinde ruhsatlı 5(beş) er katlı (bodrum hariç) 6(altı) adet bloğun bulunduğu, Başkanlığımıza sunulan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinde; -Kullanım amacının, emsalin, Hmaks değerinin ve yapı yaklaşma mesafelerinin aynen muhafaza edildiği, -Söz konusu altı adet bloğun köşe noktaları ile parsel sınırları arasındaki mesafelerin (mevcut çekme mesafelerinin) hassas ölçümlerle elde edilen verilere göre tanımlandığı görülmüştür. İlk ruhsatı 1994 yılında alınmış olan yapıların, günümüz hassas ölçüm teknikleri ile ölçümlerinin yapılması sonucunda; A bloğun kuzeybatısında ki cephelerinde 0.31 metre ve 0.47 metre, B bloğun kuzeybatısında ki cephesinde 0.08 metre, E bloğun doğusunda ise 0.06 metre kadar ihlallerin tespit edildiği ve bu durumdan dolayı yapı kullanma izin belgesi alınamadığı, Bahse konu blokların ebatlarında bir büyütme olmadığı dolayısıyla bu tür hataların; o günkü sehven ölçüm tekniklerinden ve araçlarından kaynaklanabileceği tespit edilmiştir. İlçemiz Yavuz Selim Mahallesi 1399 ada 1 parselde bulunan yapıların çekme mesafelerinin tanımlanması amaçla hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin, plan notlarının ve 5216 sayılı Yasanın 14. Maddesi uyarınca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı na onaylanmak üzere gönderilmesinin komisyonumuzca uygun olduğu görüş ve kanaatine varılmıştır. Konunun, Belediye Meclisinde görüşülerek karar verilmek üzere iş bu rapor tarafımızca düzenlenmiştir.şeklindeki Komisyon raporu Belediye Meclisine okundu.yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilmesine karar verildi. Hüseyin DOĞANAY Galip KARABUDAK A.Adem AYGÜN

KARAR TARIHI : 02/05/2012 KARAR NOSU : 118. GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI KARARIN KONUSU : Açılış ve Yoklama ve Önergeler

KARAR TARIHI : 02/05/2012 KARAR NOSU : 118. GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI KARARIN KONUSU : Açılış ve Yoklama ve Önergeler TARIHI : 02/05/2012 NOSU : 118 IN KONUSU : Açılış ve Yoklama ve Önergeler ÖZÜ: Gündemin 1.Maddesi Belediye Meclis Başkanı Lokman ÖZDEN 4.Dönem 21. Birleşim 1.Oturum meclis toplantısı açılışını yaparak,

Detaylı

T.C. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 08.01.2015 TARİHLİ MECLİS TOPLANTISINA AİT KARAR ÖZETLERİ

T.C. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 08.01.2015 TARİHLİ MECLİS TOPLANTISINA AİT KARAR ÖZETLERİ r L O o.''' 08.0.205 TARİHLİ MECLİS TOPLANTISINA AİT EXP0206 AN TALYA 08-0-205 0:30 ' Büyükşehir Belediye Meclisinin 08.0.205 tarihli Meclis Gündemi birimlerden gelen teklifler ve önergelerle birlikte

Detaylı

DAVACILAR : 1- TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI(İSTANBUL ŞUBESİ)

DAVACILAR : 1- TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI(İSTANBUL ŞUBESİ) T. C. İSTANBUL 1. İDARE MAHKEMESİ ESAS NO : 2012/778KARAR NO : 2013/1084 DAVACILAR : 1- TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI(İSTANBUL ŞUBESİ) 2- TMMOB MİMARLAR ODASI(İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ)3- TMMOB ŞEHİR PLANCILARI

Detaylı

T.C İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ KOMİSYON RAPORLARI

T.C İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ KOMİSYON RAPORLARI T.C İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ KOMİSYON RAPORLARI İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU Rapor No: 55 Tarih: 10.07.2013 Dosya No: 2013/1382 KONUNUN ÖZÜ: Arnavutköy İlçesi, 931 parselin bir kısmına ilişkin

Detaylı

T.C. ANKARA İLİ AKYURT İLÇESİ BELEDİYESİ MECLİS KARARI MECLİSİ TEŞKİL EDENLER

T.C. ANKARA İLİ AKYURT İLÇESİ BELEDİYESİ MECLİS KARARI MECLİSİ TEŞKİL EDENLER Karar Tarihi : 02.02.2015 Karar No : 16 Karar Konusu : Çanakkale Zaferi 100. Yıl Kutlama Programı. BAŞKAN : Gültekin AYANTAŞ ÜYELER: Selçuk YILMAZ- Ertekin ŞAN- Fethi AVCI-İlhan ŞENER -Musa ÇAKMAK- Nuh

Detaylı

KARAR ÖZETİ 08/10/2014

KARAR ÖZETİ 08/10/2014 1 KARAR ÖZETİ 08/10/2014 SAYI : 301/05/ 16.Birleşim. SERVİS : MECLİS KONU : Karar özetleri hk. TOPLANTIDA BULUNANLAR : : Ahmet Raif YUSUFAĞAOĞLU, Hüseyin SARI, M.Hayati TÖKEZ,Şükrü ERTÜRK, Ferit ÖZKAN,

Detaylı

3194 SAYILI İMAR KANUNUNUN 18. MADDESİNE GÖRE ARAZİ VE ARSA DÜZENLEMELERİ

3194 SAYILI İMAR KANUNUNUN 18. MADDESİNE GÖRE ARAZİ VE ARSA DÜZENLEMELERİ 3194 SAYILI İMAR KANUNUNUN 18. MADDESİNE GÖRE ARAZİ VE ARSA DÜZENLEMELERİ 1.ÖZET Elif CANBOLAT Şehirciliğin amacı, insanların sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşamasını sağlayabilmektir. Bu amacın gerçekleşebilmesi

Detaylı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI. Mülkiye Müfettişi. Sayı: 185/100 TEFTİŞ RAPORU YILI: 2012 TEFTİŞ EDEN

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI. Mülkiye Müfettişi. Sayı: 185/100 TEFTİŞ RAPORU YILI: 2012 TEFTİŞ EDEN T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Mülkiye Müfettişliği Sayı: 185/100 TEFTİŞ RAPORU YILI: 2012 TEFTİŞ YERİ İLİ : SİNOP İLÇESİ : - TEFTİŞ EDEN Mülkiye Müfettişi : Halil BERK TEFTİŞ EDİLEN Daire : Sinop Belediyesi

Detaylı

K A R A M A N BELEDİYE MECLİS KARARLARI

K A R A M A N BELEDİYE MECLİS KARARLARI K A R A M A N BELEDİYE MECLİS KARARLARI MECLİS 1. BAŞKAN V. KATİPLER : ALİ KONUKSEVEN : DEDE RIZA AKGÜL TURGAY BAŞ GELEN ÜYELER : ELİFE DİLARA GÜNGÖR - MUZAFFER ÖZDAL- YUSUF ULAŞ - ELMAS COŞAR - RAMAZAN

Detaylı

T.C İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ KOMİSYON RAPORLARI

T.C İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ KOMİSYON RAPORLARI TARİFE-İMAR VE BAYINDIRLIK-TARIM ORMAN VE KÖY HİZMETLERİ KOMİSYONU MÜŞTEREK 210 2012/2160 KONUNUN ÖZÜ: Tarım ve Hayvancılık Amaçlı Yapılar Hk. KOMİSYON İNCELEMESİ: İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin

Detaylı

İMAR UYGULAMALARINDA AYNI YERDEN PARSEL VERİLMESİ SORUNU Cafer ERGEN

İMAR UYGULAMALARINDA AYNI YERDEN PARSEL VERİLMESİ SORUNU Cafer ERGEN Giriş 3194 sayılı İmar Kanunu nun Arazi ve Arsa Düzenlemesi başlığını taşıyan 18. maddesinin 1. fıkrasında, belediye ve mücavir alanın imar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri

Detaylı

05 MAYIS 2015 İKİNCİ DÖNEM-BEŞİNCİ TOPLANTI-1. BİRLEŞİM -1. OTURUM TOPLANTISINDA ALINAN KARARLARIN ÖZETLERİ

05 MAYIS 2015 İKİNCİ DÖNEM-BEŞİNCİ TOPLANTI-1. BİRLEŞİM -1. OTURUM TOPLANTISINDA ALINAN KARARLARIN ÖZETLERİ 05 MAYIS 2015 İKİNCİ DÖNEM-BEŞİNCİ TOPLANTI-1. BİRLEŞİM -1. OTURUM TOPLANTISINDA ALINAN KARARLARIN ÖZETLERİ Yunusemre Belediye Meclisinin 2. Toplantı yılı, Mayıs ayı toplantısının 1.Birleşimi 05.Mayıs.2015

Detaylı

K A R A M A N BELEDİYE MECLİS KARARLARI

K A R A M A N BELEDİYE MECLİS KARARLARI K A R A M A N BELEDİYE MECLİS KARARLARI MECLİS BAŞKANI KATİPLER : ERTUĞRUL ÇALIŞKAN : FADİME AKKUŞ- DEDE RIZA AKGÜL GELEN ÜYELER : ALİ KONUKSEVEN - ELİFE DİLARA GÜNGÖR MUZAFFER ÖZDAL- YUSUF ULAŞ - ELMAS

Detaylı

MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Dayanak

MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Dayanak MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; fiziki, doğal, tarihi ve kültürel değerleri korumak ve geliştirmek, koruma ve kullanma dengesini

Detaylı

YÖNETMELİK. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Dayanak. Amaç

YÖNETMELİK. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Dayanak. Amaç 14 Haziran 2014 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 29030 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

T.C. ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANLIĞI Yazı İşleri Müdürlüğü

T.C. ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANLIĞI Yazı İşleri Müdürlüğü T.C. ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANLIĞI Yazı İşleri Müdürlüğü 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 20. Maddesi gereğince 01 Temmuz 2015 Çarşamba günü saat 21.30 da Belediye Meclis Başkanı Ömer Faruk ÇELİK Başkanlığında

Detaylı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI. Mülkiye M ü fettişi: Sayı: A.Ü.:41/29 M.N.B.:181/60 TEFTİŞ RAPORU YILI: 2013 TEFTİŞ EDEN

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI. Mülkiye M ü fettişi: Sayı: A.Ü.:41/29 M.N.B.:181/60 TEFTİŞ RAPORU YILI: 2013 TEFTİŞ EDEN T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Mülkiye Müfettişliği Sayı: A.Ü.:41/29 M.N.B.:181/60 TEFTİŞ RAPORU YILI: 2013 TEFTİŞ YERİ İLİ : KIRKLARELİ İLÇESİ : - TEFTİŞ EDEN Mülkiye M ü fettişi: Ali ÜÇLER Mehmet Nuri BAŞARAN

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİNİN BAZI MADDELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİNİN BAZI MADDELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİNİN BAZI MADDELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1- Bu yönetmeliğin 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. Madde 2- Bu yönetmelik,

Detaylı

8. Mesleki Denetimde Mimari Çevresel Etki Değerlendirmesi (MD/ÇED)

8. Mesleki Denetimde Mimari Çevresel Etki Değerlendirmesi (MD/ÇED) 8. Mesleki Denetimde Mimari Çevresel Etki Değerlendirmesi (MD/ÇED) Her türlü ölçekte imar planı ve değişikliklerinin toplum ve çevre yararı ile genel şehircilik ilkeleri ve hukuka uygun gerçekleşmemesi

Detaylı

İSTANBUL İLİ BAŞAKŞEHİR KAYABAŞI SEYRANŞEHİR PROJESİ DEĞERLEME RAPORU

İSTANBUL İLİ BAŞAKŞEHİR KAYABAŞI SEYRANŞEHİR PROJESİ DEĞERLEME RAPORU Altunizade Mah. Sırma Perde Sok. Sırma Apt. No:23/1A Üsküdar/İSTANBUL Tel: (216) 474 03 44 Fax: (216) 474 03 46 bilgi@ygd.com.tr İSTANBUL İLİ BAŞAKŞEHİR KAYABAŞI SEYRANŞEHİR PROJESİ DEĞERLEME RAPORU EMLAK

Detaylı

İSTANBUL OTOPARK YÖNETMELİĞİ

İSTANBUL OTOPARK YÖNETMELİĞİ İSTANBUL OTOPARK YÖNETMELİĞİ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ KISIM...1 BİRİNCİ BÖLÜM...1 Amaç ve Kapsam:...1 MADDE 1...1 Dayanak:...1 MADDE 2...1 Tanımlar:...1 MADDE 3...1 İKİNCİ BÖLÜM...2 Otoparka İlişkin Genel Esaslar:...2

Detaylı

T.C. ĠÇĠġLERĠ BAKANLIĞI. Mülkiye MüfettiĢi. Sayı: 185/57. TEFTĠġ RAPORU YILI: 2012. TEFTĠġ EDEN

T.C. ĠÇĠġLERĠ BAKANLIĞI. Mülkiye MüfettiĢi. Sayı: 185/57. TEFTĠġ RAPORU YILI: 2012. TEFTĠġ EDEN T.C. ĠÇĠġLERĠ BAKANLIĞI Mülkiye MüfettiĢliği Sayı: 185/57 TEFTĠġ RAPORU YILI: 2012 TEFTĠġ YERĠ ĠLĠ : KARAMAN ĠLÇESĠ : - TEFTĠġ EDEN Mülkiye MüfettiĢi : Halil BERK TEFTĠġ EDĠLEN Daire : Karaman Belediyesi

Detaylı

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ I İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM... 1 GENEL HÜKÜMLER... 1 AMAÇ... 1 MADDE 1.01... 1 KAPSAM... 1 MADDE 1.02... 1 YASAL DAYANAK... 1 MADDE 1.03... 1 İMAR PLANLARININ ÖNCELİĞİ... 1 MADDE

Detaylı

DANIŞMA VE İDARİ UYUŞMAZLIKLAR İLE MEMURLAR VE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN YARGILANMALARINA İLİŞKİN KARARLAR BİRİNCİ DAİRE KARARLARI

DANIŞMA VE İDARİ UYUŞMAZLIKLAR İLE MEMURLAR VE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN YARGILANMALARINA İLİŞKİN KARARLAR BİRİNCİ DAİRE KARARLARI DANIŞMA VE İDARİ UYUŞMAZLIKLAR İLE MEMURLAR VE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN YARGILANMALARINA İLİŞKİN KARARLAR T.C. D A N I Ş T A Y Birinci Daire Esas No : 2007/920 Karar No : 2007/1072 BİRİNCİ DAİRE KARARLARI

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. BAŞBAKANLIK 31 Mayıs 2013 69471265-305-5033 CUMHURBAŞKANLIĞI

Detaylı

İmar kelime anlamını bayındırlık, bayındır duruma getirmekten almaktadır. Bayındır, gelişip güzelleşmesi, hayat şartlarının uygun duruma getirilmesi

İmar kelime anlamını bayındırlık, bayındır duruma getirmekten almaktadır. Bayındır, gelişip güzelleşmesi, hayat şartlarının uygun duruma getirilmesi İmar kelime anlamını bayındırlık, bayındır duruma getirmekten almaktadır. Bayındır, gelişip güzelleşmesi, hayat şartlarının uygun duruma getirilmesi için üzerinde çalışılmış olan mamur (yer) anlamındadır.

Detaylı

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ Meclis Kararı Tarihi ve Sayısı : 15.06.2007-1512 Yürürlük Tarihi : 23.06.2007 (Değişik: 14.10.2011-2354 sayılı Meclis Kararı ile) (Değişik:

Detaylı

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA 2008 BİRİNCİ BÖLÜM Genel hükümler Amaç MADDE 1 Bu yönetmeliğin amacı; Konya Büyükşehir Belediyesi, belediye ve mücavir

Detaylı

İMAR HUKUKU Seminer Notu

İMAR HUKUKU Seminer Notu İMAR HUKUKU Seminer Notu Bayındırlık, bayındır kılma, geliştirme, şenlendirme anlamında kullanılan "imar" sözcüğü; belediye sınırlarının içinde ve dışında yapılaşmaya ve yerleşmeye konu olan yerlerin belirli

Detaylı

2014 YILI KAPAKLI BELEDİYE BAŞKANLIĞI FAALİYET RAPORU

2014 YILI KAPAKLI BELEDİYE BAŞKANLIĞI FAALİYET RAPORU 2014 YILI KAPAKLI BELEDİYE BAŞKANLIĞI FAALİYET RAPORU 1 SUNUŞ Her geçen gün büyüyen ve gelişen Kapaklı;günümüzde kentleşme,yeşil alan, güvenli yaşam ve diğer hizmet alanlarında yapmış olduğu atılımlarla

Detaylı