HAVAALANLARI DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET STANDARTLARI DOKÜMANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAVAALANLARI DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET STANDARTLARI DOKÜMANI"

Transkript

1 Sayfa No 1 / 7 Yapım İzni Başvurusu Yapım İzni Yapım, İşletim ve (SHY14A), ICAO EK 2,3,9,10,11,14,15,17 ve bu eklere ait el kitapları, ECAC Doküman 30, Tasarım El Kitabı (Doküman 9157), Planlaması El Kitabı (Doküman 9184) Yapım Genelkurmay Başkanlığı, Altyapı Yatırımları Genel, DHMİ, DPT Müsteşarlığı, Çevre ve Şehircilik lığı, ilgili diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlar. SHY14A Yönetmeliği madde 19' da istenen belgeleri kapsayan havaalanı yapımı başvuru nda (EK1) belirtilen bilgi ve belgeler. Hizmet tarifesi kapsamında yatırılan dekont SHY14A Yönetmeliğinin 21. maddesinde belirtilen komisyonun 60 günlük değerlendirme süresini müteakip 10 işgünü. İşletme Talepleri İşletme Yapım, İşletim ve (SHY14A), ICAO EK 2,3,9,10,11,14,15,17 ve bu eklere ait el kitapları, ECAC Doküman 30 İşletimi İşletme Kontrol Formu. Genelkurmay Başkanlığı (ortak işletilen askeri havaalanları için), lığın gerek görmesi halinde ilgili diğer kurum ve kuruluşlar. SHY14A Yönetmeliği madde 23' de istenen belgeleri kapsayan havaalanı işletimi başvuru nda (EK2) belirtilen bilgi ve belgeler. Hizmet tarifesi kapsamında yatırılan dekont denetimi müteakip 30 işgünü. Sertifikası Talepleri Sertifikası Yapım, İşletim ve (SHY14A), ICAO EK 2,3,9,10,11,14,15,17 ve bu eklere ait el kitapları, ECAC Doküman 30, El Kitabı (Doküman 9774) Sertifikalandırma Genelkurmay Kontrol Formu, A Grubu Ek Kontrol Formu, B Grubu Ek Kontrol Formu, C Grubu Ek Kontrol Formu Başkanlığı (ortak işletilen askeri havaalanları için), lığın gerek görmesi halinde ilgili diğer kurum ve kuruluşlar. SHY14A Yönetmeliği madde 24' de istenen belgeleri kapsayan havaalanı sertifikası başvuru nda (EK4) belirtilen bilgi ve belgeler, havaalanı kılavuzu. Hizmet tarifesi kapsamında yatırılan dekont denetimi müteakip 30 işgünü.

2 Sayfa No 2 / 7 Mania kriterlerine göre görüş belirtme Mania Kriterlerine Uygunluk Görüşü (Resmi Yazı ile) Yrd. ICAO EK14 ve ilgili el kitapları, Havaalanları Çevresindeki Doğal Manialar Üzerinde Yapılaşma Kuralları (SHT150/5300), Yapım İşletim ve (SHY14A), 26/06/2007 tarih ve B.11.1.SHG /20000 sayılı Havaalanları Çevresindeki Yapılaşma Kriterlerine İlişkin lığımızca Yayımlanan Genelge DHMİ, havaalanı işletmecileri ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları. Mania Planı sınırları dışında zemin seviyesinden itibaren 150 metreyi geçen yapılaşmalarda Parselin köşelerine ait ED50 sistemine göre 3 derecelik UTM koordinatları (X, Y, Z), Parselin köşelerine ait WGS84 sistemine göre Coğrafi koordinatlar (DereceDakikaSaniye cinsinden Enlem ve Boylam), Parselin deniz seviyesine göre metre cinsinden maksimum zemin kotu, Çatı, baca, anten, vb. dâhil zemin seviyesinden itibaren metre cinsinden planlanan maksimum yapı yüksekliği, Çatı, baca, anten, vb. dâhil deniz seviyesine göre metre cinsinden planlanan maksimum yapı yüksekliği, Planlanan yapının boy kesitini gösteren proje. RES ler için; 1.Her bir rüzgar türbininin ED50 sistemine göre 3 derecelik UTM koordinatları (X, Y, Z),2. Her bir rüzgar türbininin WGS84 sistemine göre Coğrafi koordinatları (Derece DakikaSaniye cinsinden Enlem ve Boylam),3. Her bir rüzgar türbininin deniz seviyesine göre metre cinsinden zemin kotu,4. Her bir rüzgar türbininin kanat boyu, vb tüm müştemilat dâhil zemin seviyesinden itibaren metre cinsinden planlanan yüksekliği,5. Her bir rüzgar türbininin kanat boyu, vb tüm müştemilat dâhil deniz seviyesine göre metre cinsinden planlanan maksimum yüksekliği,6. Rüzgar türbinlerinin yerlerini gösteren vaziyet planı,7. Varsa, planlanan rüzgar türbinlerinin boy kesitini gösteren proje İlgili kurum ve kuruluşlar ile gerekli koordinasyonu müteakip 30

3 Sayfa No 3 / 7 Havaalanlarının denetlenmesi Heliport Yapım İzni Müracaatları Standartları Denetleme Raporu, Standartları Denetlemesi Ön Yrd. Bilgilendirme Raporu Heliport Yapım İzni (resmi yazı ile) Yrd. Heliport İşletme Heliport İşletme Ruhsat Müracaatları Yapım İzni Başvurusu İşletim İzni Başvurusu Yapım İzni İşletim İzni. Sivil havacılık kuruluşlarının hizmet Eğitim yetkisi içi eğitim yetkisinin onaylanması SHY14A, ICAO EK14 ve ilgili el kitapları ICAO Ek14 Cilt2, Heliport El Kitabı (Doküman 9261), Heliport Yapım ve İşletim Yönetmeliği (SHY14B), Heliport Yapım ve İşletim Esaslarına İlişkin Talimat (SHT14B.01) ICAO Ek14 Cilt2, Heliport El Kitabı (Doküman 9261), Heliport Yapım ve İşletim Yönetmeliği (SHY14B), Heliport Yapım ve İşletim Esaslarına İlişkin Talimat (SHT14B.01) SHY14A, SHT14A.02 SHY14A, SHT14A.02 (SHTEğitim/HAD) Standartları Denetlemi Kontrol Formu, Standartları Kök Neden Analizleri İle Düzeltici Denetleme Raporu, ve Önleyici İşlemlere İlişkin Form Standartları Denetlemesi Ön BilgilendirmeRaporu Heliport Yapım Heliport Yapım İzni Öncesi Denetleme Kontrol Formu Heliport İşletimi Heliport İşletme Öncesi Denetleme Kontrol Formu Yapım İşletimi Eğitimci Kontrol Li Eğitimci Genelkurmay Başkanlığı, Mülki İdare Amirlikleri, İlgili Belediye Başkanlıkları, DHMİ ve ilgili havaalanı işletmecisi ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar. heliport yapımı başvuru ve Ekleri Hizmet Tarifesi kapsamında yatırılan dekont SHY14B Yönetmeliğinde istenen belgeler ile heliport işletimi başvuru ve Ekleri. Hizmet Tarifesi kapsamında yatırılan dekont Yapım Genelkurmay Başkanlığı, İlgili Valilik ve Belediye Başkanlığı ile Ulaştırma lığının ilgili ı Genel n gerekli gördüğü hallerde lık ve diğer kamu kurum ve kuruluşları Denetimin tamamlanmasını müteakip 15 Yapım izni için lükçe yapılacak denetimi müteakip 15 İşletme izni için yapılacak denetimi müteakip 15 nda belirtilen bilgi ve belgeler ile Çevre ve Şehircilik İzin talep tarihinden lığından alınacak ÇED raporu itibaren 120 gün. yada Çevresel Etkileri Önemsizdir kararı İşletimi nda belirtilen bilgiler ve belgeler Eğitim Talimatı 6, 7 ve 8 inci İzin talep tarihinden itibaren 30 Emniyet Yönetim Sistemi Yetkilendirme Emniyet Yönetim Sistemi Yetki Havaalanlarında Emniyet Yönetim Sistemi Uygulamasına İlşikin Talimat (SHTSMS/HAD) SHTSMS/HAD Talimatının 11ve 12. Maddelerinde istenen belgeler ile Talimatın Ek1, Ek2, Ek3,Ek4 ü uygun olarak hazırlanması.

4 Sayfa No 4 / 7 Yer hizmetleri kuruluşları ve havayolu taşıyıcılarına yer hizmetleri Ön İzin Onayı yapabilmeleri için verilecek çalışma ruhsatına teşkil eden ön izinler Agrubu Ramp Ön Izni; Diğer İzinler; Müsteşar Yrd. Ön İzin İnceleme Kontrol Listesi DHMİ Genel / işletmecisi SHY22'nin 12 inci maddesinde istenen bilgi ve belgeler 15 iş günü içerisinde gerekli inceleme yapılır. Eksikliğin olması durumunda şirkete eksik bildiriminde bulunulur. Eksik evrakların Genel müze ulaştığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde incelenir. İnceleme sonucu eksikliğin olmadığı durumda DHMİ Genel /havaalanı işletmecisinden 30 iş günü içerisinde görüş vermesi istenir. Görüşün geldiği tarihten itibaren 10 iş günü içerinde lık makamına onaya sunulur. Onayın çıktığı tarihten itibaren 2 iş günü içerisinde dağıtımı yapılır. Yer hizmetleri kuruluşları ve havayolu taşıyıcılarına yer hizmeti yapmak için verilecek çalışma ruhsatı onayı Onayı Ramp Hizmeti : Diğer Ruhsatlar: Müsteşar Yrd. İnceleme Kontrol Listesi DHMİ Genel SHY22'nin 15 inci maddesinde istenen bilgi ve belgeler 15 iş günü içerisinde gerekli inceleme yapılır. Eksikliğin olması durumunda DHMİ Genel ne/şirkete eksik bildiriminde bulunulur. Eksik evrakların Genel müze ulaştığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde incelenir ve eksikliğin olmaması durumunda lık makamına onaya sunulur. Onayın çıktığı tarihten itibaren 2 iş günü içerisinde dağıtımı yapılır.

5 Sayfa No 5 / 7 Yer hizmetleri veren kuruluşların denetlenmesi Yer hizmetleri veren kuruluşların ücret muafiyeti talepleri Yer hizmetleri veren kuruluşların hisse devri talepleri Özel havaalanlarında yer hizmeti yapmak üzere verilecek çalışma ruhsatı Denetleme Raporu, Uyarı ve Ceza Yazıları Ücret Muafiyeti Onayı Müsteşar Yrd. Hisse Devri Onayı Müsteşar Yrd Sayılı Kanun, SHY22 Yönetmeliği ve IATA Yer Hizmetleri El Kitabı ve İşletmecisi Ücret Tarifesi Denetleme Kontrol formları İnceleme Kontrol Listesi DHMİ veya diğer havaalanı işleticileri ile Havayolu İşletmeleri, ı DHMİ veya diğer havaalanı işleticileri ve gerektiğinde Dışişleri lığı, Genelkurmay Başkanlığı Denetleme sonucu elde edilen bilgi ve belgeler İlgili ve kuruluşların ücret muafiyeti talep DHMİ veya diğer havaalanı nde İstenen işleticileri, Havayolu İşletmeleri, bilgi ve belgeler ı işletmecileri SHY22'nin 15 inci maddesinde istenen bilgi ve belgeler. Denetleme Raporunun yazılmasına müteakip 15 İlgili ve ile gerekli koordinasyonun sağlanmasına müteakip 20 olarak sunulması ve gerekli koordinasyonun sağlanmasına müteakip iş günü içerisinde gerekli inceleme yapılır. Eksikliğin olması durumunda şirkete eksik bildiriminde bulunulur. Eksik evrakların Genel müze geldiği tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde incelenir ve eksikliğin olmaması durumunda işletmecisinden 30 iş günü içerisinde görüş bildirmesi istenir. Görüşün geldiği tarihten itibaren 10 iş günü içerinde lık makamına onaya sunulur. Onayın çıktığı tarihten itibaren kuruluşa ruhsat bedelinin yatırlması bildirilir. Ruhsat bedelinin yatırıldığı tarihten itibaren 2 iş günü içerisinde ruhsat düzenlenerek dağıtımı yapılır.

6 Sayfa No 6 / 7 Yer hizmetleriyle ilgili ticari olarak eğitim verecek kuruluşların eğitimcilerinin ve sorumlu yöneticilerinin onayı Eğitim yetkisi Sivil havacılık kuruluşlarının hizmet Eğitim yetkisi içi eğitim yetkisinin onaylanması Emniyet Yönetim Sistemi Yetkilendirme Hava Nakliyatı Kolaylaştırma Komitesi (HANKOK) Toplantısı Emniyet Yönetim Sistemi Yetki HANKOK Toplantı Raporu, Resmi yazı (SHTEğitim/HAD) (SHTEğitim/HAD) Havaalanlarında Emniyet Yönetim Sistemi Uygulamasına İlşikin Talimat (SHTSMS/HAD) HANKOK Yönetmeliği Eğitimci Kontrol Listesi Eğitimci Eğitimci Kontrol Li Eğitimci Karar Listesi, Katılımcı Listesi Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komtanlığı, Dışişleri/İçişleri lığı ve ilgili diğer lıklar, DMİGM, THY, DHMİ, gerektiğinde özel sektör Eğitim Talimatı,6, 7 ve 8 inci Eğitim Talimatı 6, 7 ve 8 inci SHTSMS/HAD Talimatının 11ve 12. Maddelerinde istenen belgeler ile Talimatın Ek1, Ek2, Ek3,Ek4 ü uygun olarak hazırlanması. Koordine gerektiren konularda koordine kuruluşlarından gelen görüşleri müteakip 30 Gerektiğinde katılımcı bilgileri iş günü içinde; koordine gerektirmeyen konularda da 30 iş günü. Terminal İşletme Talepleri Hava alanı Terminal İşletme SHY14A ve SHY33B Yönetmelikleri Terminal İşletimi SHY33B Ek4 de belirtilen belgeler denetimi müteakip 30 Hava alanında yer alan Gayrisıhhi İşyerlerinin İşyeri Açma ve Çalışma Talepleri Gayrisıhhi İşyeri Açma ve Çalışma SHY33A Yönetmeliği Gayrisıhhi İşyeri İşyeri Açma ve İşletmecileri SHY33A da belirtilen belgeler (Ekdenetimi müteakip 30 3, vaziyet planı ve uygunluk ) Hava alanında yer alan Sıhhi İşyerleri Sıhhi İşyeri Açma İşyerlerinin İşyeri Açma ve Çalışma ve Talepleri ve SHY33B Yönetmeliği Sıhhi İşyeri İşyeri Açma ve Çalışma Başvuru Formu İşletmecileri ve SHY33B de belirtilen belgeler (Ekdenetimi müteakip 30 3, vaziyet planı ve uygunluk )

7 Sayfa No 7 / 7 Hava alanında yer alan Terminal İşletmeleri, Gayrisıhhi İşyerleri, Sıhhi İşyerlerinin denetlenmesi Denetleme Raporu Daire Başkanı 5431 Sayılı Kanun, SHY33B Yönetmeliği SHY33A Yönetmeliği Terminal Denetleme Check listi, Gayrisıhhi İşyeri, Denetleme sonucu elde edilen bilgi Denetleme Check İşletmecisi, ve belgeler. listi, Sıhhi İşyeri Gayrisıhhi ve Sıhhi İşyeri İşyeri Denetleme Check listi 30 Terminal İşletmelerine Ait Yönetici Formlarının Onaylanması Onay Formları Daire Başkanı SHY33B Yönetmeliği Yönetici Onay Formu SHY33B Yönetmeliğinin Ek8 Sayılı Formu ve Ekleri 30 Terminal İşletme nın Temditi Talepleri Temdit konusunda hazırlanan resmi. SHY33B Yönetmeliği Başvuru Başvuru, Dekont 15 Hava alanında yer alan Gayrisıhhi İşyerlerinin İşyeri Açma ve Çalışma nın Temditi Talepleri Temdit konusunda hazırlanan resmi. SHY33A Yönetmeliği Gayrisıhhi İşletmecileri Başvuru, havaalanı işleticisinden alınan uygunluk 15 ve dekont nda yer alan Sıhhi İşyerlerinin İşyeri Açma ve Çalışma nın Temditi Talepleri SHY33B Yönetmeliği İşletmecileri ve işletmecisi yada terminal işletmecisinden alınan başvuru 15 ve dekont Sivil havacılık kuruluşlarının hizmet Eğitim yetkisi içi eğitim yetkisinin onaylanması (SHTEğitim/HAD) Eğitimci Kontrol Li Eğitimci Eğitim Talimatı 6, 7 ve 8 inci Emniyet Yönetim Sistemi Yetkilendirme Emniyet Yönetim Sistemi Yetki Havaalanlarında Emniyet Yönetim Sistemi Uygulamasına İlşikin Talimat (SHTSMS/HAD) SHTSMS/HAD Talimatının 11ve 12. Maddelerinde istenen belgeler ile Talimatın Ek1, Ek2, Ek3,Ek4 ü uygun olarak hazırlanması.

HAVAALANLARINDA YAPILACAK HAVACILIK ÇALIŞMASI VE GÖLGELEME TALİMATI (SHT-HÇG) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

HAVAALANLARINDA YAPILACAK HAVACILIK ÇALIŞMASI VE GÖLGELEME TALİMATI (SHT-HÇG) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden: HAVAALANLARINDA YAPILACAK HAVACILIK ÇALIŞMASI VE GÖLGELEME TALİMATI (SHT-HÇG) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Talimatın amacı; Sivil

Detaylı

CHARGES TARIFF ÜCRET TARİFELERİ DIRECTORATE GENERAL OF CIVIL AVIATION

CHARGES TARIFF ÜCRET TARİFELERİ DIRECTORATE GENERAL OF CIVIL AVIATION CHARGES TARIFF ÜCRET TARİFELERİ DIRECTORATE GENERAL OF CIVIL AVIATION HADB 5-37 CHARGES TARIFF ÜCRET TARİFELERİ DIRECTORATE GENERAL OF CIVIL AVIATION İÇİNDEKİLER HAVAALANLARI DAİRE BAŞKANLIĞI HAVAALANI

Detaylı

Ü C R E T T A R İ F E S İ

Ü C R E T T A R İ F E S İ ÜCRET TARİFESİ HADB 5-37 Ü C R E T T A R İ F E S İ İÇİNDEKİLER HAVAALANLARI DAİRE BAŞKANLIĞI HAVAALANI STANDARTLARI VE SERTİFİKASYON MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET TARİFESİ 5 HAVAALANI YAPIM İZİNLERİ 5 HAVAALANI İŞLETME

Detaylı

YÖNETMELİK HAVA ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRMA YÖNETMELİĞİ (SHY-HUK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

YÖNETMELİK HAVA ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRMA YÖNETMELİĞİ (SHY-HUK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 13 Ağustos 2013 SALI Resmî Gazete Sayı : 28734 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden: YÖNETMELİK HAVA ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRMA YÖNETMELİĞİ (SHY-HUK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 10.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26993

Resmi Gazete Tarihi: 10.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26993 Resmi Gazete Tarihi: 10.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26993 SİVİL HAVA ULAŞIMINA AÇIK HAVAALANLARINDA YER ALAN TERMİNALLER İLE SIHHİ İŞYERLERİ İÇİNİŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

Detaylı

YEŞİL HAVAALANI PROJESİ UYGULAMA ESASLARI

YEŞİL HAVAALANI PROJESİ UYGULAMA ESASLARI 1. Tanımlar ve Kısaltmalar YEŞİL HAVAALANI PROJESİ UYGULAMA ESASLARI 1.1 İşletme: 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu ve 5431 sayılı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÖNETMELİKLER

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÖNETMELİKLER T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 16 Kasım 2013 CUMARTESİ Sayı : 28823 YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER Maliye Bakanlığından: MERKEZÎ YÖNETİM

Detaylı

YÖNETMELİK TİCARİ HAVA TAŞIMA İŞLETMELERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-6A)

YÖNETMELİK TİCARİ HAVA TAŞIMA İŞLETMELERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-6A) 16 Kasım 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28823 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden: YÖNETMELİK TİCARİ HAVA TAŞIMA İŞLETMELERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-6A) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

Türkiye Geneli Ortalama Hizmet Süresi 30 GÜN 30 GÜN 30 GÜN 15 GÜN 20 GÜN 20 GÜN 15 GÜN 15 GÜN. 15 gün. 60 gün. 30 gün. 45 gün. 45 gün. 45 gün.

Türkiye Geneli Ortalama Hizmet Süresi 30 GÜN 30 GÜN 30 GÜN 15 GÜN 20 GÜN 20 GÜN 15 GÜN 15 GÜN. 15 gün. 60 gün. 30 gün. 45 gün. 45 gün. 45 gün. BALIKESİR VALİLİĞİ ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDARTLARI NOT: Hizmet süresi, başvuruda istenen belgeler eksiksiz olduğuğu takdirde veya tamamlandıkdan sonra ki hizmet süresidir. Bu

Detaylı

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nedir?

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nedir? Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nedir? Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki

Detaylı

2010 FAALİYET RAPORU

2010 FAALİYET RAPORU T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2010 FAALİYET RAPORU 2010 Yılı Faaliyet Raporu - I - Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 2010 Yılı Faaliyet Raporu - II - T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

Detaylı

Havacılık İşletmeleri Güvenlik Yönetim Sistemi (SeMS) Talimatı (SHT-17.3) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar

Havacılık İşletmeleri Güvenlik Yönetim Sistemi (SeMS) Talimatı (SHT-17.3) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar Havacılık İşletmeleri Güvenlik Yönetim Sistemi (SeMS) Talimatı () BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1- (1) Bu Talimatın amacı, Türkiye de faaliyet gösteren Sivil Havacılık

Detaylı

TÜM HAVA ALANLARI GİRİŞ KARTI TALİMATI (SHT-17.1) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

TÜM HAVA ALANLARI GİRİŞ KARTI TALİMATI (SHT-17.1) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar TÜM HAVA ALANLARI GİRİŞ KARTI TALİMATI (SHT-17.1) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Talimatın amacı, Türkiye sınırları dahilinde, aksi belirtilmedikçe en az üç adet hava

Detaylı

V.2015.2 SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI SİVİL HAVACILIK GÜVENLİĞİ VE EMNİYET YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR VE CEZAİ MÜEYYİDELER

V.2015.2 SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI SİVİL HAVACILIK GÜVENLİĞİ VE EMNİYET YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR VE CEZAİ MÜEYYİDELER SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI SİVİL HAVACILIK GÜVENLİĞİ VE EMNİYET YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR VE CEZAİ MÜEYYİDELER (Bu doküman HEAŞ Güvenlik Müdürlüğü ve İşletme Müdürlüğü tarafından

Detaylı

T.C. SULTANGAZİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İMZA YETKİLERİ YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Genel Esaslar

T.C. SULTANGAZİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İMZA YETKİLERİ YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Genel Esaslar T.C. SULTANGAZİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İMZA YETKİLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Genel Esaslar Amaç ve kapsam Madde 1- (1) Bu yönergenin amacı; Sultangazi Belediye Başkanlığında Başkan adına

Detaylı

@tr. A tt, Turk Muqavir Mtihendisler ve Mimarlar Birligi Association of Turkish Consulting Engineers and Architects ANKARA. Uyesi. Tarlh: '11.03.

@tr. A tt, Turk Muqavir Mtihendisler ve Mimarlar Birligi Association of Turkish Consulting Engineers and Architects ANKARA. Uyesi. Tarlh: '11.03. Turk Muqavir Mtihendisler ve Mimarlar Birligi Association of Turkish Consulting Engineers and Architects @tr Uyesi Tarlh: '11.03.2013 Sayr: 13 / 084 T.C. ENERJIVE TABII KAYNAKLAR BAKANLIGI ANKARA Konu;

Detaylı

YÖNETMELİK. c) Belge: Çevre yönetim danışmanı, çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık yeterlik belgesini,

YÖNETMELİK. c) Belge: Çevre yönetim danışmanı, çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık yeterlik belgesini, 21 Kasım 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28828 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK ÇEVRE YÖNETİMİ YETERLİLİK

Detaylı

HAVAALANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM

HAVAALANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM HAVAALANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu

Detaylı

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Performans Programı ile Kesin Hesap ve Raporlama İşlemleri Yönergesi. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Performans Programı ile Kesin Hesap ve Raporlama İşlemleri Yönergesi. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Maliye Bakanlığı Bütçe ve Performans Programı ile Kesin Hesap ve Raporlama İşlemleri Yönergesi BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönergenin amacı; Strateji Geliştirme Başkanlığınca

Detaylı

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ YER SEÇİMİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ YER SEÇİMİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ YER SEÇİMİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, organize sanayi bölgelerinin yer seçimi esaslarını düzenlemektir.

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar. Amaç

BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar. Amaç ELEKTRİK PİYASASINDA ÜRETİM FAALİYETİNDE BULUNMAK ÜZERE SU KULLANIM HAKKI ANLAŞMASI İMZALANMASI VE SU KULLANIM İZNİ VERİLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki

Detaylı

Sivil Hava Meydanları, Limanlar ve Sınır Kapılarında Güvenliğin Sağlanması, Görev ve Hizmetlerin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik

Sivil Hava Meydanları, Limanlar ve Sınır Kapılarında Güvenliğin Sağlanması, Görev ve Hizmetlerin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik Sivil Hava Meydanları, Limanlar ve Sınır Kapılarında Güvenliğin Sağlanması, Görev ve Hizmetlerin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 25/7/1997 No: 97/9707 Dayandığı Kanunun

Detaylı

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Resmi Gazete Tarihi: 03.10.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28784 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü EK-2 HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA 1. Bilgi Edinme ve BİMER 2. Kooperatif Kuruluşları İMAR İSKAN VE KOOPERATİF ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 1- Başvuru sahiplerinin

Detaylı

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI BÜTÇE VE PERFORMANS PROGRAMI İLE KESİN HESAP VE RAPORLAMA İŞLEMLERİ YÖNERGESİ

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI BÜTÇE VE PERFORMANS PROGRAMI İLE KESİN HESAP VE RAPORLAMA İŞLEMLERİ YÖNERGESİ DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI BÜTÇE VE PERFORMANS PROGRAMI İLE KESİN HESAP VE RAPORLAMA İŞLEMLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM :AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK VE TANIMLAR AMAÇ VE KAPSAM Madde 1- (1) Bu Yönergenin

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir.

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir. 3 Ekim 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28784 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç

Detaylı

T.C ULAġTIRMA BAKANLIĞI SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SĠVĠL HAVACILIK TALĠMATI STH-17.3. HAVACILIK ĠġLETMELERĠ GÜVENLĠK YÖNETĠMĠ VE ORGANĠZASYONU

T.C ULAġTIRMA BAKANLIĞI SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SĠVĠL HAVACILIK TALĠMATI STH-17.3. HAVACILIK ĠġLETMELERĠ GÜVENLĠK YÖNETĠMĠ VE ORGANĠZASYONU T.C ULAġTIRMA BAKANLIĞI SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SĠVĠL HAVACILIK TALĠMATI STH-17.3 HAVACILIK ĠġLETMELERĠ GÜVENLĠK YÖNETĠMĠ VE ORGANĠZASYONU Amaç KISIM-1 Amaç Kapsam Dayanak Tanım ve Kısaltmalar

Detaylı

24.Şubat 2004 Tarih ve 25383 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

24.Şubat 2004 Tarih ve 25383 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 24.Şubat 2004 Tarih ve 25383 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Amaç Madde 1 Bu Tebliğin amacı, 16/12/2003 tarih ve 25318 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği

Detaylı

T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü TÜM HAVAYOLU İŞLETMELERİNE

T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü TÜM HAVAYOLU İŞLETMELERİNE T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Sayı : B.11.1.SHG.0.14.03-010.06.02/2821 13/11/2012 Konu : Filoya Hava Aracı İlave Etme Usul ve Esasları Genelgesi TÜM

Detaylı