Aktaş Holding. Merve KOLAY Kauçuk AR-GE Yöneticisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Aktaş Holding. Merve KOLAY Kauçuk AR-GE Yöneticisi"

Transkript

1 Aktaş Holding Merve KOLAY Kauçuk AR-GE Yöneticisi

2 Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri

3 Aktaş 1938 yılından beri kauçuk sektöründe faaliyet gösteren, 4 kıtada üretim gerçekleştirip, 6 kıtaya ihracat yapan, %100 Türk sermayeli küresel bir şirkettir yılında Türkiye nin ilk hava süspansiyon körük üretimi ve tescili.

4 Aktaş Şirket sayısı : 13 şirket Üretim alanı : 43 bin metrekare kapalı alan Üretim kapasitesi : 2 milyon adet/yıl Ciro : 116 milyon Euro

5 Yurt içi Lokasyonlarımız

6 Aktaş Merkez Lokasyon: Dosab, Bursa Kuruluş Yılı: 2010 Toplam kapalı alan: m2

7 Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri Lokasyon: Kestel, Bursa Kuruluş yılı: 1999 Kapasite: parça/yıl Toplam kapalı alan: m2

8 Barteknik Lokasyon: Adıyaman Kuruluş yılı: 2004 Kapasite: parça/yıl Toplam kapalı alan: m2

9 Aktech Lokasyon: Buseb, Bursa Kuruluş yılı: 2010 Kapasite: parça/yıl Toplam kapalı alan: m2

10 Yurt dışı Lokasyonlarımız

11 LFT Germany Lokasyon: Cologne, Germany Kuruluş yılı: 2000 Kapasite: parça (depo) Toplam kapalı alan: m2

12 Aktaş North America Lokasyon: Illinois, USA Kuruluş yılı: 2009 Kapasite: parça (depo) Toplam kapalı alan: 750 m2

13 Techno Aktaş Lokasyon: Plovdiv, Bulgaria Kuruluş yılı: 2007 Kapasite: parça/yıl Toplam kapalı alan: m2

14 Aktaş do Brazil Lokasyon: Sao Paulo, Brazil Kuruluş yılı: 2009 Kapasite: adet/yıl Toplam kapalı alan: 822 m2

15 Ankeshu Lokasyon: Changxing, China Kuruluş yılı: 2009 Kapasite: 2010: parça/yıl; 2013: parça/yıl Toplam kapalı alan: 2010: m2, 2012: m2 (proje)

16 Raylı Taşıtlarda Körük Tasarımı Ve Üretimi

17 BİR RAYLI TAŞIT HAVA SÜSPANSİYON KÖRÜĞÜ İLE BU KÖRÜĞÜN İMALAT VE TEST MAKİNELERİNİN İNCELENMESİ Doç.Dr.Ali Durmuş *, Yrd.Doç. Zeliha K. Kocabıçak **, Yrd.Doç.Elif E. Topçu * Merve Kolay ***, Ender Akar *** Burhan Sarıoğlu**** * Uludağ Üniversitesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Görükle, Bursa, Türkiye ** Uludağ Üniversitesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, Otomotiv Mühendisliği Bölümü Görükle, Bursa, Türkiye *** Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kestel, Bursa-Türkiye **** Uludağ Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Görükle, Bursa, Türkiye

18 ÖZET Bu çalışmada raylı taşıtların ikincil süspansiyon sistemlerinde kullanılmak üzere yerli kaynaklarla üretimi gerçekleştirilecek olan bir hava süspansiyon körüğü ile bu körüğün üretim makinelerinin tasarımı ve test yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca ikincil süspansiyon sisteminin dinamik davranışını incelemek amacıyla sistemin modellenmesi ele alınmıştır. Çalışmanın ülkemizdeki demiryolu taşımacılığının yaygınlaştırılmasına ve ilgili sektördeki yerli katkı payının arttırılmasına faydalar sağlayacağı düşünülmektedir.

19 RAYLI TAŞIT SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ

20 İkincil Süspansiyon Sistemi ; Raylı sistemlerde genellikle ikincil süspansiyon sistemi olarak körükler kullanılır. Bu sistem; Daha düşük frekansta yüksek konforda yolculuk sağlar. Normal araç yükünde ve yüksekliğinde neredeyse tamamen aynı frekanslarda iyi bir sürüş sağlar, düşük şok girdileri verir. Araç tam yükteyken veya yüksüzken devamlı aynı sürüş yüksekliğini sağlar. İstendiği taktirde şartlara göre araç yüksekliği ayarlanabilir. Şok yalıtımı iyi olduğu için daha güvenli yolculuk, kargo ve araç güvenliği sağlar. Sessiz çalışır.

21 HAVALI KÖRÜKLERİN ÜRETİM VE TEST MAKİNELERİ Bir havalı körüğün üretim aşamaları genel olarak sırasıyla şu işlemlerden oluşmaktadır: mikserde kauçuk karışımının hazırlanması, kalenderde iç ve dış kauçukların kalenderlenmesi ve kord iplerinin kaplama işlemlerinin yapılması, konfeksiyon işlemi ile katmanların sarılarak silindirik hale getirilmesi, silindirik yarı mamulün konus bölgelerine çelik tellerin takılması, yüksek sıcaklık ve basınç altında preslerde vulkanizasyon işleminin yapılması metal bileşenlerle montaj işlemi yapılarak nihai ürünün elde edilmesidir.

22 Üretimi gerçekleştirilen hava körüğü ve elemanları

23 HAVALI KÖRÜKLERİN ÜRETİM VE TEST MAKİNELERİ Üretim ve test makinelerinin özelliklerini belirlemek için üretici ve tedarikçinin istekleri, TS EN standardı, EN ve EN standardı ve çeşitli ülkelerin demiryolu standartları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda ürünün karakteristikleri ve bu karakteristikleri tespit edilmiş ve gerekli testler yapılmıştır. Belirtilen işlemlerin gerçekleştirilebilmesini sağlamak için gerekli makine ve ekipmanlar tasarlanmış ve üretilmiştir. Ürünün imalatı için gerekli olan temel parametreler belirlenerek vulkanizasyon kalıbı, vulkanizasyon presi, konfeksiyon makinesi ve tamburu tasarlanmış ve üretilmiştir. Körüklerin ilgili standartlarca tarif edilen fiziksel ve mekanik özelliklerinin tespitinde kullanılacak test makineleri belirlenmiştir. Bu makineler patlatma, taşıma-genişleme ve ömür test makineleridir.

24 Vulkanizasyon Presi Raylı sistem araçlarında kullanılan farklı tiplerdeki körüklerin her birinin aynı preste vulkanize edilebilmesi için karmaşık bir vulkanizasyon presine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda vulkanizasyon işlemi yüksek basınçtaki kızgın suyun ürün iç hacmine uygulanmasıyla gerçekleştirildiği için çapı 800 mm ye varan ürün çapları dolayısıyla yüksek kitleme kapasitesine ve gövde mukavemetine sahip prese ihtiyaç vardır. Belirtilen özellikleri içeren vulkanizasyon presi imalatı bu proje kapsamında gerçekleştirilmiştir.

25 Konfeksiyon Makinesi Aktaş şuanda 450mm çapa kadar olan ürünlerin üretimini gerçekleştirebilmektedir. Ø800mm ye kadar olan ürünlerin üretiminin yapılabilmesi ve sektöre rekabetçi fiyatlar ile kaliteli ürünler sunabilmesi için modern bir konfeksiyon makinesi yatırımı yapılmıştır.

26 Patlatma Test Makinesi Raylı sistem araçlarında kullanılan havalı süspansiyon körüklerinin patlatma basınçlarının çalışma basıncının 3 katı veya 16 bar ile 30 bar arasında olması istenmektedir. Bu gibi yüksek basınçlardaki patlatma testleri su ile gerçekleştirilir.

27 Taşıma-Genişleme Test Makinesi Körüğün karakteristik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla taşımagenişleme cihazı kullanılmaya başlanmıştır. Bu makine körüğün belirlenen çalışma basıncındaki taşıma kuvveti, yay katsayısı, doğal frekansı, çalışma boşluğu gibi değerlerin belirlenmesine imkân sağlamıştır.

28 Ömür Test Makinesi Raylı sistem araçlarının körüklerinin otomotiv sektöründe kullanılan körüklerin ömürlerinden çok yüksek olduğu bilinmektedir. Bu suretle en çok üzerinde durulması gereken konulardan birisi de ömür testidir. Otomotiv sektöründe kullanılan körüklerle raylı sistemlerde kullanılan körüklerin en önemli farklılıklarından biri de yanal kayma hareketinin büyüklüğüdür. Raylı sistemlerde kullanılan ikincil süspansiyon körükleri aracın kalkma hareketi-durma hareketi yaptığı esnalarda, araç kurpa girdiğinde bolster ile boji arasında yanal kaymalara maruz kalır.

29 SONUÇLAR İkincil süspansiyon sistemi olarak kullanılan hava süspansiyon körüklerinin imalatının hedeflendiği bu çalışma sayesinde üniversite-sanayi işbirliğinin kurumsal bazda gerçekleştirilmesine katkı sağlanmıştır İmal edilen tren körükleri, hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarına sunulmuştur. Bu sayede yurtiçi demiryolu aracı üreticilerinin ihtiyaç duydukları ürünleri, hem daha hızlı, hem de daha rekabetçi koşullarla düşük maliyetli olarak temin edebilmesi sağlanmıştır. İthal girdi azalarak, ülkemizin döviz kaybetmesi engellenmiştir. Ülkemizde gün geçtikçe aktif hale gelen kentsel raylı sistemler ile vagon üretici yeni firmalar ortaya çıkmaktadır. Projenin tamamlanmasıyla, mevcut ve yeni kurulan vagon üreticisi firmaların körük ihtiyaçları karşılanmış ve hali hazırda kentsel raylı sistemlerde kullanılmakta olan taşıtların ömürlerini tamamlamış körükleri yerli imalat körüklerle değiştirilmiştir.

30 Kalite Belgelerimiz ISO 9001:2008 Kalite Sertifikası ISO TS16949: 2009 Kalite Sertifikası ISO 14001:2009 Kalite Sertifikası GOST R Sertifikası 2009 den itibaren Quality Sign DEKRA seal 2010 den itibaren

31 Kalite Belgelerimiz 2013 yılında bu belgelere tren körüğü için gerekli olan IRIS (Uluslararası Demiryolu Endüstri Standardı) sertifikası eklenecektir. IRIS, uluslararası kalite standardı ISO 9001 e dayanan, demiryolu sektörüne özgü yönetim sistemlerinin değerlendirilmesi için tasarlanmıştır.

32 2009 yılında en çok patent başvurusu yapan 1. Firma 2011 yılında en çok patent tescil ettiren 3. firma 2011 yılı Bursa en çok Faydalı Model başvurusu yapan 5. Firma 2012 Otomotiv Proje Pazarı Yarışması Mekanik Fonksiyonellik kategorisinde 1.lik ödülü

33 Teşekkürler

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

Ulusal Kalite Ödülü. KÖYK Kalite Ödülü Yürütme Kurulu. Ulusal Kalite Ödülü. Mükemmellikte Süreklilik Ödülü. EFQM Mükemmellik Modeli

Ulusal Kalite Ödülü. KÖYK Kalite Ödülü Yürütme Kurulu. Ulusal Kalite Ödülü. Mükemmellikte Süreklilik Ödülü. EFQM Mükemmellik Modeli 2010 Ulusal Kalite Ödülü Ulusal Kalite Ödülü Mükemmellikte Süreklilik Ödülü EFQM Mükemmellik Modeli Ulusal Kalite Ödülü ne Başvuran Kuruluşlar Ulusal Kalite Ödülü Değerlendiricilerimiz 2011 Ulusal Kalite

Detaylı

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU. 03 Nisan 2012. Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş.

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU. 03 Nisan 2012. Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş. SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU 03 Nisan 2012 Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş. İçindekiler 1 Raporun Konusu... 7 2 Şirketi Tanıtıcı Bilgiler... 7 2.1 Şirketin

Detaylı

Tülay Akarsoy Altay, Haziran 2014

Tülay Akarsoy Altay, Haziran 2014 Tülay Akarsoy Altay, Haziran 2014 Yüksek hızlı tren hizmete girdi. O hattı komple Çinliler yaptı, raylar İspanya dan geldi, lokomotifler İspanya dan geldi, vagonlar Güney Kore, makinistler Almanya da eğitildi,

Detaylı

KONYA OTOMOTİV YAN SANAYİİNİN REKABET GÜCÜ HAKKINDA BİR ARAŞTIRMA

KONYA OTOMOTİV YAN SANAYİİNİN REKABET GÜCÜ HAKKINDA BİR ARAŞTIRMA KONYA OTOMOTİV YAN SANAYİİNİN REKABET GÜCÜ HAKKINDA BİR ARAŞTIRMA Mahmut TEKİN Selçuk Üniversitesi Muammer ZERENLER Selçuk Üniversitesi Özet Otomotiv sanayii gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de

Detaylı

MISIR KURUTMA MAKİNESİ TASARIM VE PROTOTİP İMALATI *

MISIR KURUTMA MAKİNESİ TASARIM VE PROTOTİP İMALATI * TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi V. Makina Tasarım ve İmalat Teknolojileri Kongresi 17-18 Ekim 2009 MISIR KURUTMA MAKİNESİ TASARIM VE PROTOTİP İMALATI * Ahmet OĞUR 1, Serdar ÖZTEKİN 2, Çetin

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

OTAM AYLIK BÜLTEN. İÇİNDEKİLER Önsöz 1 Haber 1 BMC Ar-Ge Merkezi Tanıtımı 2. Önsöz. Haber:

OTAM AYLIK BÜLTEN. İÇİNDEKİLER Önsöz 1 Haber 1 BMC Ar-Ge Merkezi Tanıtımı 2. Önsöz. Haber: SAYI 11 HAZİRAN 2010 OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SAN. ve TİC. A.Ş. İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİİ DERNEĞİ ULUDAĞ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ Önsöz

Detaylı

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ SEKTÖRÜN TANIMI VE SINIFLANDIRILMASI Ticarete konu olan tüm ürünler için iki temel sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Detaylı veriler için Armonize Mal Tanımı ve Kodlama

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ...

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... 8 3. MEVCUT DURUM... 9 3.1. Ülkemizde Otomotiv Sektörünün Gelişimi...

Detaylı

2010 yılı temmuz ayında OTAM da yeni bir yapılanma sürecinin

2010 yılı temmuz ayında OTAM da yeni bir yapılanma sürecinin SAYI 29 ARALIK 2011 OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ VAKFI OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILAR

Detaylı

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7 UŞAK TİCARET ODASI REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ DIŞ TİCARET İHTİYAÇ ANALİZİ UŞAK 2012 1 ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4 A-) Genel Özeti... 4 B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU...

Detaylı

systemair Tünel Havalandırması İş Alanı Tünel Fanları

systemair Tünel Havalandırması İş Alanı Tünel Fanları Fanlar Klima Santralleri Hava Dağıtım Ürünleri Yangın Güvenliği Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Tünel Fanları Tünel Havalandırması İş Alanı Tünel Fanları systemair 2 Systemair Dünyada Systemair Skinnskatteberg,

Detaylı

SEKTÖREL ARAŞTIRMALAR SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ Aralık 2005 ANKARA TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

SEKTÖREL ARAŞTIRMALAR SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ Aralık 2005 ANKARA TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. SEKTÖREL ARAŞTIRMALAR SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ Aralık 2005 ANKARA TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. SEKTÖREL ARAŞTIRMALAR SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SA-05-08-25

Detaylı

BERKOSAN YALITIM VE TECRĐT MADDELERĐ ÜRETĐM VE TĐCARET ANONĐM ŞĐRKETĐ PĐYASA DANIŞMANI RAPORU

BERKOSAN YALITIM VE TECRĐT MADDELERĐ ÜRETĐM VE TĐCARET ANONĐM ŞĐRKETĐ PĐYASA DANIŞMANI RAPORU BERKOSAN YALITIM VE TECRĐT MADDELERĐ ÜRETĐM VE TĐCARET ANONĐM ŞĐRKETĐ PĐYASA DANIŞMANI RAPORU Đçindekiler 1. Raporun Konusu... 4 2. Şirketi Tanıtıcı Bilgiler... 4 2.1 Şirketin Ortaklık Yapısı... 5 2.2

Detaylı

Engelleri Güvenle Aşın!

Engelleri Güvenle Aşın! Sayı : 2 Şubat / 13 Engelleri Güvenle Aşın! Niğde de 20.000 m² si kapalı alan olmak üzere toplam 252.000 m² lik bir alanda; deneyimli ve eğitimli 400 e yakın çalışanıyla üretim yapmakta olan DİTAŞ, müşteri

Detaylı

OTAM AYLIK BÜLTEN. İÇİNDEKİLER Önsöz 1 Haber 1 İNCİ AKÜ Ar-Ge Merkezi Tanıtımı 2. Önsöz. Haber:

OTAM AYLIK BÜLTEN. İÇİNDEKİLER Önsöz 1 Haber 1 İNCİ AKÜ Ar-Ge Merkezi Tanıtımı 2. Önsöz. Haber: SAYI 16 KASIM 2010 OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİİ DERNEĞİ ULUDAĞ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ Önsöz D eğerli

Detaylı

BİLDİRİ ÖZETLERİ UÇAK HİDROLİK SİSTEMLERİ TASARIM FAALİYET SÜREÇLERİ

BİLDİRİ ÖZETLERİ UÇAK HİDROLİK SİSTEMLERİ TASARIM FAALİYET SÜREÇLERİ BİLDİRİ ÖZETLERİ UÇAK HİDROLİK SİSTEMLERİ TASARIM FAALİYET SÜREÇLERİ GEMİLERDE HİDROLİK TAHRİKLİ YALPA SÖNÜMLEYİCİ SİSTEMİN MODELLENMESİ, BENZETİMİ VE DENETLEYİCİ TASARIMI I. OTURUM / 22 EKİM 2014 / 15.00-16.30

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2. KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.02-01 İşbu rapor, Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği İçin KOBİ lerin

Detaylı

GELECEĞE ŞEKİL VERİYORUZ

GELECEĞE ŞEKİL VERİYORUZ GELECEĞE ŞEKİL VERİYORUZ ERDEMİR TÜRKİYE NİN AYNI ANDA SICAK, LEVHA, SOĞUK, GALVANİZLİ, TENEKE MAMUL ÜRETİMİ YAPABİLEN TEK ENTEGRE ÇELİK ÜRETİCİSİ. İSDEMİR TÜRKİYE NİN AYNI ANDA YASSI VE UZUN ÜRETİMİ

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 Türkiye Demir-Çelik ve Demir Dışı Metaller Sektörü Strateji

Detaylı

İZMİR KALKINMA AJANSI KOBİ VE SOSYAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMLARI

İZMİR KALKINMA AJANSI KOBİ VE SOSYAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMLARI İZMİR KALKINMA AJANSI KOBİ VE SOSYAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMLARI İzmir Kalkınma Ajansı, demokratik ve katılımcı bir anlayışla yerel paydaşlar ve merkezi yönetim arasındaki işbirliğini geliştirerek

Detaylı

KORDSA İLE GÜÇLENDİRİLDİ

KORDSA İLE GÜÇLENDİRİLDİ KORDSA İLE GÜÇLENDİRİLDİ KORDSA GLOBAL FAALİYET RAPORU 2013 1 İÇİNDEKİLER 6 2013 Gelişmeleri 10 Hacı Ömer Sabancı Holding 14 Kordsa Global in Strateji Evi 16 Değerlerimiz 18 Kordsa Global in Küresel

Detaylı

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ TÜRKİYE MAKİNA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2014 ŞUBAT 2011 1 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 2. MEVCUT DURUM... 8 2.1. DÜNYA MAKİNA SANAYİ... 8 2.1.1. Makina Sanayi Dünya

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi. Çorum Tarımsal Gıda İşleme Makineleri Sektörü Strateji Raporu

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi. Çorum Tarımsal Gıda İşleme Makineleri Sektörü Strateji Raporu KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Çorum Tarımsal Gıda İşleme Makineleri Sektörü Strateji Raporu Ağustos 2012 KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine

Detaylı

İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı

İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı İzmir Atatürk Organize Yönetimi olarak sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak, İAOSB de faaliyet

Detaylı

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ 04 Haziran 2014 Eskişehir İhtiyaç Analizi Raporu Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRÜ RAPORU Sektörel Raporlar Serisi V

TEKSTİL SEKTÖRÜ RAPORU Sektörel Raporlar Serisi V TEKSTİL SEKTÖRÜ RAPORU Sektörel Raporlar Serisi V Uzm. Ercan EKTİ Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Ürünleri İmalatı Sektör Raporu, ilgili sektörlerde yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek ve plan, program

Detaylı

Yönetim 18 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 20 Yönetim Kurulu 22 Başkan ve CEO nun Mesajı 24 Üst Yönetim

Yönetim 18 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 20 Yönetim Kurulu 22 Başkan ve CEO nun Mesajı 24 Üst Yönetim 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Giriş 2 2011 Gelişmeleri 4 Kordsa Global in Küresel Ayak İzi 6 Temel Göstergeler 10 Hacı Ömer Sabancı Holding 12 Kilometre Taşları 14 Kordsa Global in Strateji Evi 16 Kordsa

Detaylı

Kordsa Global Faaliyet Raporu 2010. İçindekiler

Kordsa Global Faaliyet Raporu 2010. İçindekiler 2010 FAALİYET RAPORU İçindekiler Misyon-Vizyon-Değerlerimiz Kordsa Global, Kilometre Taşları Kordsa Global Ne Üretiyor? Kordsa Global in Dünya Operasyonu Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Yönetim Kurulu

Detaylı