Alvemsis PLC Otomasyon çözümleri. ALVM 21A1 Versiyon: PLC Tip: ALVM 21A1 Traih:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Alvemsis PLC Otomasyon çözümleri. ALVM 21A1 Versiyon: 20015.02 PLC Tip: ALVM 21A1 Traih: 15.02.2015"

Transkript

1 Alvemsis PLC Otomasyon çözümleri. ALVM 21A1 Versiyon: PLC Tip: ALVM 21A1 Traih: SN: TEKNİK ÖZELLİKLER Adı Adet Lojik Çıkış (Transistor) Output VDC (Her Çıkış 3 Amp) (8 Çıkış için genel koruma sigortası 3 Amper ile sınırlandırılmıştır) Lojik Giriş Input VDC Harici Zamanlayıcı (On delay / Off delay) Timer 32 ("T0..31" 100ms / 10ms.) Sayıcı Counter 32 ("C0..31" Aratan) Tutucu (Bit) Soft Relay Relay (Bit) R 64 (R0..63) Tutucu (Word) Merker (Word) W 50 (W0..50) Karşılaştırma Koşulları =, >, <, <=, >= Tersleyici Invert Çıkan Kenar Yakalayıcı Rising edge 64 Düşen Kenar Yakalayıcı Falling edge 64 Toplam Kullanılabilir Eleman Sayısı Analog Giriş 0..10V (Dijital 7,8 ile paylaşımlı) Analog Çıkış Yok Tam Kapasite program döngü gecikmesi 60 ms Hızlı Input okuma Yok Hızlı blok eleman sayısı (Timer 10ms) 25 Besleme Gerilimi VDC Ortam Isısı 60 C DİĞER ÖZELLİKLER PLC ile PC RS232 haberleşme. PLC ile PC RS485 haberleşme. PC'den PLC'ye kolay Ladder Lojik Proje yükleme. PLC'den PC'ye Ladder Lojik Proje çekebilme. PC Editörden PLC'yi Online izleme. (Bknz = Online İzleme) PC'den PLC'ye lojik müdahale ve parametre gönderebilme. PLC'ye OP Paneli bağlayabilme. (ModBus (RTU) Bknz = HABERLEŞME) PC Editörden Off Line Simülasyon. PLC'den Ladder Lojik Proje çekilmesini engeller Şifreleme. PC Mini SCADA (RS ) Donanım Elaman Tablosu: Elaman Sembol Output Y Input X Relay R W W Counter C Timer On delay 100/10ms T Timer Off delay 100/10ms T Detay 8 Adet Çıkış Elamanı 8 Adet Lojik Giriş Elamanı (X7..8 ile Analog 1..2 Paylaşımlı) Geçici Bit tutucu. (Soft Relay) (Geçici hafıza) W0..50 Word rakam tutucu (Online olarak default değer yenilenebilir.) 32 İleri sayım sayıcı ( ) 32 Zamanlayıcı (On delay / Off delay ) PLC Genel Bağlantı. PLC bir sistem üzerinde değilde masa üstünde test yapılacaksa. PLC USB girişine PC den bir USB kablosuyla besleme verilip, test amaçlı çalıştırılabilir. (5 Volt) USB Port, Masa üstü kolay test için yalnız 5 Volt güç beslemesi amaçlıdır. Haberleşme için kullanılmaz. Ya da harici bir besleme verildiğinde kullanılmaz. PLC Harici kaynak ile çalıştırılacaksa Volt arası DC kaynak ile +24V GND Şeklinde bağlanır.

2 BAĞLANTI PROJESİ PLC'nin yanlış bağlantılarda dayanıklılığını arttırmak için, her çıkış 3 Amper olmasına karşılık genel giriş koruması 2 Amper'lik sigorta ile sınırlandırılmıştır. OUTPUT Bağlantı PLC Output çıkışları Transistör çıkışlıdır. 3 Amper. INPUT Bağlantı INPUT Dijital Girişler Volt arası (+) Artı girdiği kabul eder. Harici DC kaynak kullanılıyorsa, kaynağın (-) eksi ucunu PLC'nin GND'si ile birleştiriniz. Dijital 7 ile Analog Giriş 1 paylaşımlıdır. (Analog 1 kullanılcaksa Dijital 7 kullanılmamalıdır. Dijital 8 ile Analog Giriş 2 paylaşımlıdır. (Analog 2 kullanılcaksa Dijital 8 kullanılmamalıdır. ANALOG INPUT Bağlantı A1- A2 Olmak üzere 2 Analog giriş vardır. Analog Giriş 1 ile Dijital 7 paylaşımlıdır. (Analog 1 kullanılcaksa Dijital 7 kullanılmamalıdır. Analog Giriş 2 ile Dijital 8 paylaşımlıdır. (Analog 2 kullanılcaksa Dijital 8 kullanılmamalıdır. Analog girişe 0-10 Volt Bandında (+) Artı bir girişi kabul eder. Harici DC kaynak kullanılıyorsa, kaynağın (-) eksi ucunu PLC'nin GND'si ile birleştiriniz. PLC Çalıştırma. * PLC'de enerji varsa yeşil led yanar. * PLC On yapıldığında içerisinde program yoksa sarı led sürekli yanar. PLC On yapıldığında içerisinde program varsa sarı led, eşit aralılarla kısa süreli yanar söner. * PLC Hata vermişse sarı led sürekli yanar. PLC'ye Bir proje yükleme. * PC editörde bir proje hazırlanır. * Proje Kaydedilir. * PC - PLC arası RS dönüştürücü üzerinden kablo bağlantısı yapılır. * Editörden Bağlan komutu verilir. Monitör penceresinde "Bağlandı" ifadesi görülür. * PLC' ye Gönder komutuyla, proje PLC'ye gönderilir. (Bu esnada PLC otomatik durdurulacaktır) * Porje PLC'ye Başarıyla gönderildi penceresi geldikten sonra "Run" için PLC nin hazır olmasını bekleyiniz. Daha sonra "Run" yapılabilir. * PLC üzerindeki Sarı LED farklı aralıklarla yanıp söner. * Sarı Led sürekli yanıyorsa PLC Stop - Run yapılarak reset edilir. * Sarı LED'in eşit aralıklarla kısa süreli yanıp sönmesi PLC'nin normal çalıştığını gösterir. DIJITAL CIKIŞ Kullanımı Proje içerisinde Y1-8 şeklinde tanımlanır. Sonucu DIJITAL OUTPUT 'lardan alınır. Her bir çıkış, projede birden fazla tanımlanamaz.

3 DIJITAL Giriş Kullanımı Proje içerisinde X1-8 şeklinde tanımlanır. Projede, açık ya da kapalı kontak olarak kullanılabilir. 7 Nolu Dijital giriş, Analog giriş 1 ile paylaşımlıdır. 9 Nolu Dijital giriş, Analog giriş 2 ile paylaşımlıdır7 ANALOG Giriş Kullanımı (0..10 Volt) Analog giriş değerleri Ladder editörde "Def" komutu giriş modülü oku seçeneğiyle bir word'e atanır. 7 Nolu Dijital giriş, Analog giriş 1 ile paylaşımlıdır. 8 Nolu Dijital giriş, Analog giriş 2 ile paylaşımlıdır. Dikkat: Dijital 7 ve Analog 1, Dijital 8 ve Analog 2, aynı anda kullanılmaz. Merker WORD W000..W050 Arası her biri 2 Bayte'lık kalıcı rakam tutucu hafıza tanımlanabilir. Bu tutucuların anlık içeriği PLC'nin enerjisinin kesilmesiyle "Default" değere döner. Online olarak "default" değerleri değiştirilebilir. Porgram akışı içerisinde "İŞLEV" komutuyla içeriği değiştirilebilir fakat bu değişiklik kalıcı olmaz. Relay Bit "R000-R063" 1 Bit'lik geçici hafıza tutucu. PC ile PLC Haberleşme Bağlantısı. RS232 Port Ayarları Bağlantı -> Com port yapılandır PC 'de PLC'ye bağlı Port seçilir Baud rate Sabit tutulmalıdır. Diğer özellikler, formattaki gibi olmalı. Haberleşme Hızı: Her bir sorgu başlangıcı ve PLC'nin cavabı tamamlaması toplam 40 ms.dir PLC SCADA ile kullanımda, SCADA 'daki okuma komutu veren eleman sayısı x 40ms dikkate alınmalıdır.

4 SİSTEM BiT ve WORD TUTUTULARI (Registers) Sistem Bit. 1 Dakika Bit'i Yarım Dakika Bit'i 1 Saniye Bit'i 100 mili saniye Bit'i Matematik (-) taşma bit'i Matematik (+) taşma bit'i Matematik taşma bit'i PLC Hata verdi Bit'i Bit 0 PLC Stop konumdayken 1 olur. Run edildikten sonra ilk çevrimtamamlandığında 0 olur 1 PLC Run bit'i. PLC Run olmasıyla birlikte ilk çevrim sonrası 1 olur. 2 PLC' de bir hata oluşmuşsa 1 olur. 5 Matematik işlem taşma bit'i 6 Matematik işlem (+) taşma bit'i 7 Matematik işlem (-) taşma bit'i 10 PLC çalışmasıyla birilkte her 50 mili saniyede konum değiştiri. Her 100ms'de bir 1 olur. 11 PLC çalışmasıyla birilkte her 500 mili saniyede konum değiştiri. Her 1s'de bir 1 olur. 12 PLC çalışmasıyla birilkte her 30 saniyede konum değiştiri. Her 1 dakikada bir 1 olur. 13 PLC çalışmasıyla birilkte her 1 saniyede konum değiştiri. Her 2 dakikada bir 1 olur. Bu bit ler Ladder lojik editörü ile projede "DEF" komutu aracılığıyla "R Relay" lere tanım atamasıyla kullanılır. PLC İlk çevrim tamamlandı Bit'i PLC İlk çevrim bit'i Hata tutucu "Word" PLC hata numarasını verir. (Hata numarları kitapçık sonunda verilmiştir) Bu word Ladder lojik editörü ile projede "DEF" komutu aracılığıyla "W word" lere atanarak kullanılır. Sistem Saati. (Byte) (Plc enerjisi kesildiğinde reset olur) Saniye, Dakika, Saat, Gün, Ay, Yıl. Ladder lojik editör veya bir OP panel ile online değiştirilebilir. Bu Byte'lar Ladder lojik editörü ile projede "DEF" komutu aracılığıyla "W word" lere tanım atamasıyla kullanılır. Saat değiştirme Word adresleri. (Ladder editör yada Op paneliyle değiştirilebilir) Saniye=2048 Dakika=2049 Saat=2050 Gün=2051 Ay=2052 Yıl=2053 HABERLEŞME: Bu PLC Haberleşme protokolü olarak ModBus RTU kullanır. PLC default Slave numarası 1 dir. Tercihe göre 99!a kadar ayarlanabilir. PLC Slave numarası Ladder Lojik editörü PLC--> PLCSet (Yaz Oku) penceresinden değiştirilip okunabilir. Örnek: #W01 elemanını okumak için Op paneli değer okuma komponentine adres W40001 yazmalıyız. ModBus Haberleşme için, ALVM21A1 eleman adres tablosu Bobin durum oku (Bit) Fonksiyon: Bobin Adres Hex Modbus Format 01 Y Output Logic 01 R E Soft relay Giriş durum oku (Bit) Fonksiyon: Giriş Adres Hex Modbus Format 02 X Input Logic "Register" değer oku (word) Fonksiyon: Register Adres Hex Modbus Format 03 W Free Word 03 C E Counter 03 T E Timer Bobin durumu yaz (Bit) Fonksiyon: Bobin Adres Hex Modbus Format 05 Y Output Logic 05 R Soft relay "Register" değe yaz (word) Fonksiyon: Register Adres Hex Modbus Format 06 W E Free Word

5 Önemli lütfen okuyunuz. Aşağıda bir tablo verilmiştir. Çoğunlukla, Modbus ile haberleşmenin anlaşılmasında zorluk çekilen konu aşağıdaki tablodur. Bu tabloda 10001, 30001, format gerçekte "Com Port" a gönderilen veri değildir. Sadece kullandığınız cihazın fonksiyon yorumlama aracıdır. Tablo 1 Ayrık Çıkış Bobinleri Okunabilir/Yazılabilir E Ayrık Giriş Kontakları Sadece Okunabilir E Analog Giriş Registerleri Sadece Okunabilir E Analog Çıkış Tutucu Registerler Okunabilir/Yazılabilir E Örnek: Op paneline bir #W01 elemanını okumak için tanımlayalım. Op paneli değer okuma komponentine adres W40002 yazmalıyız. Op panali bu değeri, haberleşme dizisi fonksiyon bölümüne #03 şeklinde yorumlayacaktır. Com Port' a Gönderilecek Haberlşeme dizisi: Her iki Hex kareakter bir byte karakter olarak gönderilecektir. Fonksiyon Okunmak W nin istenen ilk adresi Durumu okunacak "register" adedi X X Modu Bus RTU gönderi (8 Byte) ?? Eğer Op paneli değer yazma komponentine adres W40002 yazılmışsa ve içeriği 3 olsun isteniyorsa, Op panali bu değeri, haberleşme dizisi fonksiyon bölümüne #06 şeklinde yorumlayacaktır. Com Port' a Gönderilecek Haberlşeme dizisi: Hex Fonksiyon Yazılmak W nin istenen adresi Gönderilen değer X X Modu Bus RTU gönderi (8 Byte) ?? PLC Slave Adresi: PLC Slave Adresi, PLC Bağlıyken Ladder Lojik Menü -> PLC->Set (Oku &Yaz) penceresinden okunup değiştirilebilir. (0-99 Arası) UYARILAR. PLC kullanımı, sistemleri otomatik çalıştırmaya yönelik cihazlar oluşundan dolayı, emniyet tedbirlerine mutlaka uyulmalıdır. PLC İlk yükleme ve sonraki değişikliklerde projenizi güvenli şekilde tam denemeden sistemi işletmeye almayınız. (Hatalı çalışma kazaya neden olabilir) Her zaman PLC'nin hatalı bir işlem yapabileceğini göz ardı etmeyiniz. PLC kullanımı ve PLC'nin çalışması süresince oluşabilecek teknik ve operasyonel hatalardan doğacak zararlar, tamamen cihazı kullanan tarafa aittir. Üretici firma cihazın garantisi kapsamı dışında herhangi bir maddi manevi sorumluluğu kabul etmez. Cihazı satın alan ya da kullanan kişi bu koşulları kabul etmiş olur. GARANTI. Cihazın yenisiyle değiştirilme kapsamı. PLC cihazı satın alımda arızalıysa. Cihaz kullanım hatalarının haricinde, onarılamaz halde ise. Cihazın Garanti Kapsamı: Üretimsel teknik arızalara karşı garantilidir. 2 Yıl Garantilidir. Cihazın Garanti Kapsamına Girmeyen Durumlar: Yüksek voltaj veya kısa devreden dolayı oluşan arızalar. Su veya sıcağa maruz kalma veya dış etkenden oluşan arızalar. Şekil bozulması, kutu hasarları. Garanti kapsamı dışındadır. HATA Kodları: 1 EEProm okuma hatası tip 1 2 EEProm Okuma hatası tip 2 3 EEProm Okuma hatası tip 3 4 Dosya kaydı sırasında gelen veri hatalı.

6 PLC GENEL ÖLÇÜLER

PLC SERİSİ KULLANIM KILAVUZU

PLC SERİSİ KULLANIM KILAVUZU PLC SERİSİ KULLANIM KILAVUZU Bu kılavuz GMTCNT Marka PLC CPU ve genişleme modülleri ürünlerinin kullanım ve güvenlik bilgilerini içerir. Cihazı kullanmadan önce kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz!

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu Rev. C

Kullanıcı Kılavuzu Rev. C GEMO Ladder Editor V2.3 Kullanıcı Kılavuzu Rev. C 1/115 İÇİNDEKİLER 1Giriş...7 2Yenilikler...8 2.1Ver 2.3 Rev C'deki Yenilikler...8 2.2Ver 2.3 Rev B'deki Yenilikler...8 2.3Ver 2.3 Rev A'daki Yenilikler...8

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM 1. SİMATİC S7-200 PLC

İKİNCİ BÖLÜM 1. SİMATİC S7-200 PLC İKİNCİ BÖLÜM 1. SİMATİC S7-200 PLC 1.1 CPU türleri Siemens in PLC ailesinde küçük projeler için S7-200 serisi, orta büyüklükte projeler için S7 300 serisi, büyük ölçekli projeler için ise S7 400 serisi

Detaylı

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu YASAL UYARI! Kullanmakta olduğunuz cihaz bir baskülün parçası olarak kullanılıyor ve baskül alım satım işlerinde kullanılıyor

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler ÖNSÖZ ISISO 6000/6100 serisi inverter satın aldığınız için teşekkür ederiz. Yüksek performans ihtiyaçlarını karşılamak için, ISISO 6000/6100 serisi çeviriciler düşük hızda ve düşük gürültü

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PLC PROGRAMLAMA TEKNİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

PLC & OTOMASYON TEORİK & UYGULAMALI

PLC & OTOMASYON TEORİK & UYGULAMALI PLC & OTOMASYON TEORİK & UYGULAMALI EĞİTMEN AD SOYAD : FAHRETTİN ERDİNÇ TECRÜBE : 1996 DAN BERİ OKUL : 1995 DEÜ ELK-ELKTR MÜH. LÜTFEN DİKKAT! SINIFTAKİ BAŞARIMIZIN MAKSİMUM DÜZEYDE OLMASI İÇİN: DEVAMSIZLIK

Detaylı

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

12 A B C D E F SIMATIC S7-200. Programlanabilir Otomasyon Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Önsöz, İçindekiler. Ürün Tanıtımı. Başlarken

12 A B C D E F SIMATIC S7-200. Programlanabilir Otomasyon Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Önsöz, İçindekiler. Ürün Tanıtımı. Başlarken Önsöz, İçindekiler SIMATIC S7-200 Programlanabilir Otomasyon Cihazı Kullanma Kılavuzu Ürün Tanıtımı 1 Başlarken 2 S7 200 Montajı ve Kablajı 3 PLC Kavramları 4 Programlama Kavramları, Gösterim Şekilleri

Detaylı

DPR-145 TRAFO SICAKLIK KORUMA RÖLESİ

DPR-145 TRAFO SICAKLIK KORUMA RÖLESİ DPR-45 Kullanım Kılavuzu V-.0 (02.0.205) DPR-45 TRAFO SICAKLIK KORUMA RÖLESİ 4 ADET PT00 GİRİŞİ 4 ADET 6A RÖLE ÇIKIŞI RS-485 MODBUS PORTU 9-50V-DC BESLEME TANITIM DPR 45 kuru tip veya reçine dolgulu OG

Detaylı

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı

1.GĐRĐŞ... 2 2.PLC LERĐN GELĐŞĐM SÜRECĐ VE TANIMLAR... 2 3.PLC NĐN ÜSTÜNLÜKLERĐ VE SAKINCALARI... 4 4.PLC LERIN YAPISI... 6 4.

1.GĐRĐŞ... 2 2.PLC LERĐN GELĐŞĐM SÜRECĐ VE TANIMLAR... 2 3.PLC NĐN ÜSTÜNLÜKLERĐ VE SAKINCALARI... 4 4.PLC LERIN YAPISI... 6 4. 1.GĐRĐŞ... 2 2.PLC LERĐN GELĐŞĐM SÜRECĐ VE TANIMLAR... 2 3.PLC NĐN ÜSTÜNLÜKLERĐ VE SAKINCALARI... 4 4.PLC LERIN YAPISI... 6 4.1 Plc nin Bağlantı Düzeni... 7 4.2 Plc nin Đç Yapısı Ve Çalışması... 8 4.3

Detaylı

TYPE TEST OIML R76/EN45501

TYPE TEST OIML R76/EN45501 TYPE TEST TYPE TEST OIML R76/EN45501 İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 2. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 3. SERTİFİKALAR... 6 3.1. Yönetmelikler ve Standartlar... 6 4. AÇIKLAMALAR... 7 4.1. Kurulum, Çalıştırma

Detaylı

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004 İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 2. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 3. SERTİFİKALAR... 6 3.1. Yönetmelikler ve Standartlar... 6 4. AÇIKLAMALAR... 7 4.1. Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

DVPEN01-SL Modbus TCP Ethernet Modulü Kitapçığı

DVPEN01-SL Modbus TCP Ethernet Modulü Kitapçığı 14.1 Önsöz DVPEN01-SL modulünü tercih ettiğiniz için teşekkürler. DVPEN01-SL, modülünü kullanmadan önce cihazı doğru kurmak ve çalıştırmak için bu manueli dikkatlice okuyunuz. DVPEN01-SL WPLSoft aracılığı

Detaylı

1 Protokol Dönüştürücü MMS100G PROTOKOL DÖNÜŞTÜRÜCÜ MMS100G. Kullanım Kılavuzu. [Rev_1.0_MMS100G]

1 Protokol Dönüştürücü MMS100G PROTOKOL DÖNÜŞTÜRÜCÜ MMS100G. Kullanım Kılavuzu. [Rev_1.0_MMS100G] 1 Protokol Dönüştürücü MMS100G PROTOKOL DÖNÜŞTÜRÜCÜ MMS100G Kullanım Kılavuzu [Rev_1.0_MMS100G] 2 Protokol Dönüştürücü MMS100G İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 1.1. MMS100G... 4 1.2. MBUS Modbus Gateway...

Detaylı

Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU

Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU 1 Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU Simplex 5 serisi Kullanım Kılavuzu REV:0 2 İçindekiler 1. ÖZELLİKLER... 3 2. ÖN YÜZ GÖRÜNÜMÜ / TUŞ TAKIMI TANITIMI... 4 3. MENU AĞAÇ YAPISI... 5 4. ALARM LİSTESİ...

Detaylı

Sistem El Kitabı. Operatör Paneli DOP11B. Baskı 02/2007 11502789 / TR

Sistem El Kitabı. Operatör Paneli DOP11B. Baskı 02/2007 11502789 / TR Redüktörlü Motorlar \ Elektronik Hız Kontrol Cihazları \ Sürücü Otomasyon \ Servis Operatör Paneli DOP11B Baskı 2/27 1152789 / TR Sistem El Kitabı SEW-EURODRVE Driving the world İçindekiler 1 Önemli uyarılar...

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ PLC PROGRAMLAMA ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

İşletme Kılavuzu. Operatör Paneli DOP11B. Baskı 02/2007 11503173 / TR

İşletme Kılavuzu. Operatör Paneli DOP11B. Baskı 02/2007 11503173 / TR Redüktörlü Motorlar \ Elektronik Hız Kontrol Cihazları \ Sürücü Otomasyon \ Operatör Paneli DOP11B Baskı 02/2007 11503173 / TR İşletme Kılavuzu SEW-EURODRIVE Driving the world İçindekiler 1 Önemli uyarılar...

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ PLC DE PANEL KULLANIMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Modülasyonlu veya çok kademeli brulörler ve iklimlendirme sistemlerinde sıcaklık ve basınç kontrolü için optimize edilmiştir.

Modülasyonlu veya çok kademeli brulörler ve iklimlendirme sistemlerinde sıcaklık ve basınç kontrolü için optimize edilmiştir. RWF50.2 ve RWF50.3 Kompakt üniversal kontrol cihazı Modülasyonlu veya çok kademeli brulörler ve iklimlendirme sistemlerinde sıcaklık ve basınç kontrolü için optimize edilmiştir. Kullanıcı kılavuzu RWF50.2/RWF50.3

Detaylı

MİKROİŞLEMCİ (Microprocessor) NEDİR?

MİKROİŞLEMCİ (Microprocessor) NEDİR? MİKROİŞLEMCİ (Microprocessor) NEDİR? Merkezi İşlem Birimi, (CPU Central Processing Unit) olarak adlandırılır. Bilgisayar programının yapmak istediği işlemleri yürütür.(yerine getirir) CPU belleğinde bulunan

Detaylı

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU XX-POWER KULLANMA KILAVUZU TM SENERTEK POWER CONTROLS FULL SINUS OUTPUT P3000 P3100 www.senertek.com 0 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 2 XX-POWER GENEL TANITIM I 4 ENERJİ VE MOTOR BAĞLANTILARI 4 POMPA UYGULAMALARI

Detaylı

Bölüm 11 FBs-PLC nin Haberleşmesi

Bölüm 11 FBs-PLC nin Haberleşmesi Bölüm 11 FBs-PLC nin Haberleşmesi FBs-PLC ana ünitesi USB veya RS232 arayüzlü haberleşme port0 yerleşiktir. Eğer haberleşme kartları (CB) alınabilirse, 2 ile 3 tane haberleşme arayüzü oluşturulabilir (CB'nin

Detaylı

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ datakom@datakom.com.tr http://www.datakom.com.tr Tel: 0216 466 84 60 Fax: 0216 364 65 65 DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME

Detaylı

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler Operatör Terminalleri DOP11B Baskı 11/28 Sistem El Kitabı 16666984 / TR SEW-EURODRVE Driving the world İçindekiler 1 Genel uyarılar...

Detaylı

El Kitabı. MOVIDRIVE MDX61B Fieldbus Arabirimi DFE13B EtherNet/IP. Baskı 06/2006 11373571 / TR

El Kitabı. MOVIDRIVE MDX61B Fieldbus Arabirimi DFE13B EtherNet/IP. Baskı 06/2006 11373571 / TR Redüktörlü Motorlar \ Elektronik Hız Kontrol Cihazları \ Sürücü Otomasyon \ MOVIDRIVE MDX61B Fieldbus Arabirimi DFE13B EtherNet/IP Baskı 06/2006 11373571 / TR El Kitabı SEW-EURODRIVE Driving the world

Detaylı