RobotOkulu Dergisi ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER KOLAY ALTIAYAK YENI YÜZÜCÜMÜZ GYMNOBOT İNŞAAT IŞINE GIRDIK AŞIRI FARE KAPANI KAYA CANAVARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "RobotOkulu Dergisi ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER KOLAY ALTIAYAK YENI YÜZÜCÜMÜZ GYMNOBOT İNŞAAT IŞINE GIRDIK AŞIRI FARE KAPANI KAYA CANAVARI"

Transkript

1 ` RobotOkulu Dergisi e- r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i o c a k - s u b a t - m a r t ` 1 0 s a y ı ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER GARAJ ROBOTLARI MOTOR BAKTERILER KOLAY ALTIAYAK YENI YÜZÜCÜMÜZ GYMNOBOT AŞIRI FARE KAPANI SAVUNMA KALKANLARINI INDIR! İNŞAAT IŞINE GIRDIK KAYA CANAVARI NOZUL VANTILATÖR

2 ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER GARAJ ROBOTLARI Willow Garage firması seri olarak imal ettiği robotlarını piyasaya sunmaya başladı. Robotların gerçek hayatta öncelikli kullanım alanlarından olarak görülen uzaktan bulunma olarak çevirebileceğimiz Telepresence konusunda iki tip robotun saha testleri başladı. Sadece telepresence için kullanılacak olan Texas Robot lar öncelikli olarak firmanın kendi ofislerinde kullanılacak. Texas Robot sadece ses ve görüntü aktarabiliyorken onun daha gelişmiş tipi olan PR2 modeli iki eli ve hareketli kafası ile daha fonksiyonel bir robot. Şarjı bitinece duvardaki herhangi bir prizi bulup kendini şarj edebiliyor. Firma bu robotu gerçekçi ve önemli projelerde kullanmak isteyenler olursa araştırma amaçlı olarak verebileceklerini belirtiyor. Böylece robotun çeşitli kullanım alanları geliştirilecek ve üzerinde farklı yazılımlar dennemiş olacak. Firma, gönderilecek projelerde şu özellikleri arayacağını belirtiyor; Kişisel Robotik konusunda bilimsel gelişme sunmalı Açık kod robot yazılımını desteklemeli Tekrar kullanılabilir bileşenler ve aletler geliştirilmeli Kişisel robttik için yeni uygulamalar keşfedilmeli PR2 robot platformu il eilgili deteylı bilgileri aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Bu özelliklere sahip projeleriniz varsa Willow Robotics e başvurabilirsiniz.

3 MOTOR BAKTERILER Bakterilerilerin genel olarak zararlı oldukları yönünde kötü bir ünleri olsa da aslında faydalı oldukları birçok biyolojik durum da var. Şimbi bu biyolojik faydalarına bir de mekanik fayda katabileceğiz. Minik ya da mikro robotlardaki en önemli engeller enerji depolayan piller ve hareket sağlayan motorlardır. Bu elemanların günümüz tekniği ile küçültülmesi sınırlıdır. Bu yüzden araştırma ensittüleri ve üniversiteler mikro ebatlarda at arabaları üzerinde çalışıyorlar. Tabi at yerine bakterileri koyarak. Bacillus subtilis adında aerobik (Oksijen kullanan) bir bakteri türü, yüzerken yaptığı doğal hareketleri ile bir hamster in koşma tekerleğini döndürdüğü gibi küçük dişlileri döndürebiliyor. Bu sayede 380 mikron buyutundaki bu dişliler ile yine mikron ebatlarında küçük makinalar ya da robotlar yapmanın önü açılmış oluyor. Dişliler sadece döndürmek aslında bize gerekenin bir yanı. Öbür yanı da dönme hızını kontrol edebilme yeteneği. Amerika daki Argonne Ulusal Laboratuarı ndaki Araştırmacılar bu problemi de çözmüş. Bakteri Oksijen kullanan bir tür olduğu için metabolizması oksijene bağımlı. Yani ortamdaki çözeltide oksijen miktarı fazla olduğunda hızlı, az olduğunda ise yavaş hareket ediyor. Bu sayede çözelideki oksijen oranı değiştirilerek dişlilerin hızı kontrol edilebiliyor.

4 KOLAY ALTIAYAK Pololu firması küçük bir altıayak (hexapd) robot yapımı için bir kılavuz yayınladı. Altı ayaklı robotların en temel yürüyüş şekli ile hareket eden bu robot 3 adet servo ile ileri-gerisağa ve sola hareket edebiliyor. Aslında mantık olarak diferansiyel sürüş sisteminin ayaklı hali diyebiliriz. Bu tasarımın en önemli özelliği gayet sade ve basit olması. Pololu bu robot için kendi mini kontrol kartını kullanmış fakat siz kendi küçük kontrol kartınızı da yapabilirsiniz. Ya da bu tasarımı kullanarak daha büyük bir altıayak yapmak da mümkün. Tasarımda önemli olan konu motorların ve ayakların bağlanış şekli. İki servonun arasına 90º dönük bir servo koyarak ve ataç tellerinden ayaklar yaparak robotun hem gövdesi hem ayakları oluşturulmuş. YENI YÜZÜCÜMÜZ GYMNOBOT Son zamanlarda deniz ve denizaltı robotları ile ilgili birçok araştırma ve geliştirme faliyetinin olduğundan bahsetmş ve geçen sayımızda birkaç örnek vermiştik. Bu alandaki çalışmaların en önemli konularından biri su altında hareket ve manevra kaabiliyeti. Bildiğiniz gibi birçok balık su içinde şaşırtıcı derecede atik hareketler yapabiliyor. Bizim kullnadığımız denizaltılar ya da gemiler ise oldukça hantal. Hareket etmek için kullandığımız yegane araç olan pervanelerin ise bazı temel problemleri mevcut. Bu sebeple araştırmacılar balıkların nasıl yüzdüğünü detaylı olarak araştırmaya devam ediyorlar. Tuna-fish ya da Aqua-ray gibi robot balıklarda kuyruk ve kanat yüzgeci ile yüzme çalışmaları yapılageliyor, fakat ilk defa gövdesinin altında boyluboyunca uzanan alt yüzgeci ile yüzen bıçak balıkları taklit edilerek yeni bir yüzme sistemi geliştirildi.

5 Bu balıklar özellikle üstten bakıldığında hareket eden bir yeri görünmüyor. Aynı bir denizaltı gibi, ince, uzun ve durağan bir gövdeleri var. Balıkların bu hali araştırmacılara ilham vermiş olacak ki bu sistemi denizltılara uygulamayı düşünmüşler. İngiltere deki Bath üniversitesindeki araştırmacılar Gymnbot adlı robotun gövdesinin altına sıra halinde ifn yerleştirmiş ve gövdenn içinden bu finleri hareket ettirmişler. Bu sayede pervaneye göre çok daha verimli, sessiz, hafif, ve sığ sulardaki yosun v.b. engellere dolanmayan bir yapı elde edilmiş. Ayrıca Robotun hareketli kısmı alt tarafta olduğu için sızdırmazlık problemleri elimine ediliyor. Pervaneli sistemlerde şaftın gövdeden çıktığı yeri, yan ya da arka yüzgeçli robotlarda ise yüzgeçlerin gövdeye bağlandığı yerleri su girmemesi için çok iyi bir şekilde sızdırmaz yapmanız gerekir. Gymnbot ise, nasıl bir bardağı ters tutup suya daldırdığınızda

6 İNŞAAT IŞINE GIRDIK Robotlar endüstride birçok alanda kullanılmakla birlikte bu alanların çoğunu seri imalat hatları oluşturmakta. Henüz robotların çok da bulaşamadığı bir alan inşaat sektörü. Şu anda bu sektör daha çok ağır iş makinaları ve insan gücünün egemenliğinde. Fakat robot teknolojisi bu egemenliği de yıkmanın yollarını arıyor. İşte bu çalışmalardan biri NewYork daki Pike Caddesinde yükselen bir duvar. Bu duvar her ne kadar bir yol inşaatı ya da bina değilse de normal duvarlarda kullanılan tuğlalar ile 6 eksenli endüstriyel bir robot tarafından örülüyor. Bir sanat galerisinin sergisi çerçevesinde sanatsal bir yapı olarak örülen duvarda 7000 in üzerinde tuğla kullanılacak. Robot tuğlaları birbiri üzerine öyle diziyor ki normal bir duvar değil, dalgalı ve içi içe giren bir sanat eseri ortaya çıkıyor. Robot daha önceden belirlenen şekilde tuğlaları üst üste kayup hızlı donan bir malzeme ile yapıştırıyor. Robotun altında duvar boyunca gidip gelmesini sağlayan bir de araba var. Aslında bu arabayı da katınca toplam 7 hareket ekseni oluyor. Bu sistemi ve duvarın mimarisini tasarlayanlar ETH Zurih Üniversitesinden iki mimar; Fabio Gramazio ve Matthias Kohler. Mimarlar aynı zamanda üniversitede dijital mimari üretim ile ilgili çalışmalar yapıyorlar.

7 AŞIRI FARE KAPANI Teknoloji fanatikleri bazen sırf yeni teknoloji ve malzmeleri kullanmak için projeler yapabilir. İşte bunlardan birini Telovation.com teknoloji haber sitesi yapmış. Sitenin yöneticisi Jake Easton ayakkabı kutusu ebatlarında süper güçlü bir fare kapanı üretmiş. Bu fare kutusu yüksek hızlı bir pnömatik silinidir, ultrasonik ve lazer sensörler, hava basıncı ve güç göstergeleri içeriyor. Kapanın aluminyum kasası içinde selenoid valfler, elektronik kartlar, pnömatik depo ve piston ve kontrol sistemleri var. Bildiğmiz fare kapanı mekanizmasını 100 yıl kadar önce James Atkinson adlı bir mucit bulmuştu. Çok basit olması sayesinde tüm dünyada kabul gördü, üretildi ve kullanıldı. Easton un kapanı ise aslında tam da overdesign denilen kavrama uygun. Yani gereğinden fazla kuvvet, teknoloji ve dayanıklılığp içeriyor. Bu kelimeyi aşırı tasarım olarak çevirebiliriz, yani bu kağpan da bir Aşırı Kapan. Bu kapanı gerçek fareler için kullanmak bizce aşırı kuvvet kullanımı olacaktır. Bu yüzden bizim önerimiz bilgisayar farelerini hedeflemeniz.

8 KAYA CANAVARI İşte bir aşırı tasarım daha. Fakat bu seferki aşırılık işe yaramış görünüyor. Cameron Carlson ın 8 silindirli, 5lt lik bir Ford motoru, bir C4 şanzımanı ve eski bir jipin fövdesini bir kısmını kullanarak ürettiği bu araç tam bir kaya canavarı. 4X4 fanatiklerinin geçmeye korktukları tüm çukur ve kayaları iki tekeriyle geçebilir. Bu aracın tüm tekerleri aynı bir örümceğin kolları gibi aşağı-yukarı hareket edebiliyor. Bu sayede her türlü zemine uyum sağlayarak tekerleklerini istediği kayanın üzerine yerleştirebiliyor. Tekerleklerin bağlı olduğu kollar hidrolik olarak hareketlendiriliyor. Aynı zamanda şok emicileri ve amortisör yayları da mevcut.

9 SAVUNMA KALKANLARINI INDIR! Akıllı araç yarışları ile tanıdığımız Amerikan savunma sanayisi kuruluşu DARPA, askeri araçları roket saldırılarından korumak için bir savunma kalkanı geliştirdi. Her türlü araça takılabilecek şekilde geliştirilen demir perde adındaki bu sistem bir radar, lazer cisim algılayıcı ve imha biriminden oluşuyor. Araca fırlatılan bir roket anında radar tarafından tespit edilip araca çarpacağı yer belirleniyor. Daha sonra lazer algılayıcı bu bölgeyi taramaya başlıyor. Roket geldiğinde ise 0,1 saniyede imha sistemi devreye girerek araca yaklaşık 10cm kala roketi orta bölgesinden vurarak etkisiz hale getiriyor. Roket vurulduktan sonra patlama etkisi kalmadığı için roketin sadece gövdesinin, ya da gövdeden arta kalanların araca çarpmasının bir etkisi olmuyor. Sistem özellikle roketin orta bölgesini hesaplayıp oradan vurmalı ki patlayıcı taşıyan kısım imha edilebilsin. DARPA, roketin imhasında kullanılan patlayıcı ile ilgili bir bilgi vermiyor. Projenin en gizli konularından biri de bu imha ekipmanı. Şimdi bu sistemin uzay filmlerindeki lazer savunma kalkanları ile bir farkı var mı sizce?

10 NOZUL VANTILATÖR İlginç tasarımlı elektrikli süpürgeleri ile tanıdığımız Dyson firması hava üzerinde fazlaca çalışmış olmaktan elde ettiği birikim ile bu sefer de havayı emen değil, iten bir sistem geliştirmiş. Üstelik geliştirdiği bu yeni sistem hem estetik hem verimlilik hem de güvenlik açısından mevcut alternatiflerine karşı üstün bir durumda. Mevcut vantilatör ya da fanlarda hava pervanenin kanatçıkları tarafından eksenel ya da radyal olarak fakat iki durumda da doğrudan itilir. Bu tekniklerde itilen havanın miktarı pervanenin kanat büyüklüğü ve hızı ile doğrudan bağlantılıdır. Dyson ın geliştirdiği yeni sistem ise sıvılar için kullanılan nozül sisteminin havaya uygulanmış hali. Kabaca tarif edersek bir koninin ince tarafından gelen akışkan (sıvı ya da gaz) kendi hacminden daha fazla bir hacimdeki akışkanı da gittiği yöne doğru yönlendirir. Görünürde pervanesi olmayan bu yeni vantilatör de aynen bunu yapıyor. Çember şeklindeki bövdesinin içi boş ve alt taraftaki normal bir pervaneli fan ile bu çembere hava basılıyor. Çemberin küçük çaplı kısmında ise büyük tarafa doğru yğnlendirilmiş kanallar var. Alttaki fandan gelen hava bu kanallardan öne doğru üfleniyor. Bu sırada, çemberin de kesit şeklinin aerodinamik olarak tasarlannmış olması sayesinde, öne ilerleyen hava hem arkasındaki hem de önündeki havayı öne doğru hareket ettiriyor. Bu sayede, firmanın belirttiğine göre, alttaki fanın emdiği 1 birim havaya karşı çemberin öninde 15 birimlik hava akımı oluşturabiliyor. Vantilatör aynı zamanda görünen kısımda pervane gibi hareketli bir elemanı olmadığı için oldukça güvenli. Ayrıca vitrininize koyabileceğiniz kadar da şık bir tasarım. Gerçekten güzel ve inovatif bir ürün. Teknoloji değil, fakat teknik ve uygulama yeni. Aşağıdaki bağlantıdan çalışma şeklinin videosunu da izleyebilirsiniz. Ücretsizdir, basılabilir, çoğaltılabilir, dağıtılabilir. RobotOkulu tarafından hazırlanan bu derginin tüm hakkı okuyucularına aittir. haber göndermek, soru sormak veya diğer istekleriniz için bize yazın.

11 ROBOTOKULU.COM dan

12

TER CÜMAN ELDIVEN EZICI IMPASS BİYONİK GÖZ ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER. www.robotokulu.com

TER CÜMAN ELDIVEN EZICI IMPASS BİYONİK GÖZ ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER. www.robotokulu.com www.robotokulu.com RobotOkulu Dergisi e- a y l ı k r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i o c a k - ş u b a t - m a r t ` 0 8 ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER BİYONİK GÖZ G Ü V E N L İ K Ç İ R O

Detaylı

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım.

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım. 5 Kasım 2006 ÇĐZGĐ ĐZLEYEN ROBOT TANIM Çizgi izleyen robot, herhangi bir renkteki zemin üzerine farklı renkte çizilmiş bir çizgiyi almaçlarıyla takip ederek ilerleyen bir robottur. GĐRĐŞ Merhaba arkadaşlar,

Detaylı

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta MAYIS 2014 - Sayı:57 Yıl:8 12 İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta 18 Özelleştirilmiş Basınç Diferansiyel Modülü Yüksek Basınca Dirençli Akış

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Fırsatlarla birlikte gelen sorumluluk

Fırsatlarla birlikte gelen sorumluluk EDİTÖR Fırsatlarla birlikte gelen sorumluluk İş makinaları sektörünü oldukça hareketli bir dönem bekliyor. Açıklanan ve arka arkaya hayata geçmeye başlayan projeler önemli oranda makina ihtiyacı doğuruyor.

Detaylı

TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ. Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli?

TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ. Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli? TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli? Sınırlar, PC tabanlı otomasyon ve Soft PLC ile aşılacak Alternatif Yayın Grubu

Detaylı

Çizgi izleyen robotlar

Çizgi izleyen robotlar Çizgi izleyen robotlar Fırat Faris DEDE Önsöz-cük. Bu e-kitabı 2005 senesine yazmaya başladım. İlk planladığım somut bir kitap olarak raflara yerini almasıydı ama sonraki 5 sene boyunca yeterli önemi gösterip

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Güle güle 2014,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Volvo Trucks. Driving Progress. volvo fh serisi. volvo fh ve volvo fh16 ürün kılavuzu

Volvo Trucks. Driving Progress. volvo fh serisi. volvo fh ve volvo fh16 ürün kılavuzu Volvo Trucks. Driving Progress volvo fh serisi volvo fh ve volvo fh16 ürün kılavuzu Geleceğin kamyonu şimdi daha da fütüristik. Aslında, zaten başarılı olmuş bir konsepti değiştirmemek gerektiğini söylerler.

Detaylı

Administrator tarafından yazıldı. Çarşamba, 14 Ocak 2015 11:00 - Son Güncelleme Perşembe, 12 Şubat 2015 12:52

Administrator tarafından yazıldı. Çarşamba, 14 Ocak 2015 11:00 - Son Güncelleme Perşembe, 12 Şubat 2015 12:52 Detroit in yıldızı oldu Mercedes-Benz, yepyeni modeli GLE Coupé yi, NAIAS Detroit Motor Show öncesi dünyaya tanıttı. Eylül 2015 itibariyle Türkiye de satışa sunulacak Mercedes-Benz GLE Coupé, bir coupé

Detaylı

Bilim Teknik. Göbekli. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi. Dondurma mı? Sütlü Buz mu? Kâşif Çöpler. Medeniyetin Gerçek Şafağı. Çılgın Bilim İnsanları

Bilim Teknik. Göbekli. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi. Dondurma mı? Sütlü Buz mu? Kâşif Çöpler. Medeniyetin Gerçek Şafağı. Çılgın Bilim İnsanları Göbekli Tepe - En Eski ve En Büyük Tapınak Yerleşkesi Posteri Derginizle Birlikte... Bilim Teknik ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Temmuz 2014 Yıl 47 Sayı 560 5 TL Bilim ve Teknik Temmuz 2014 Yıl 47 Sayı

Detaylı

Bilal Akçay. 1 http://www.bilalakcay.com

Bilal Akçay. 1 http://www.bilalakcay.com Bilal Akçay 1 http://www.bilalakcay.com Bilgisayar Mühendisi kavramı artık genel bir alanı niteler oldu. Kimse okulu bitirdikten sonra Bilgisayar Mühendisi ünvanıyla çalışmıyor. Üstelik teknolojinin gelişmesiyle

Detaylı

GÜNDEM TEKNO. Akıllı Teknolojiler. Ne Kadar Akıllı Olacak? Geleceği İyi Okumak Gerekiyor YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR

GÜNDEM TEKNO. Akıllı Teknolojiler. Ne Kadar Akıllı Olacak? Geleceği İyi Okumak Gerekiyor YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:4 Kasım-Aralık 2014 Akıllı Teknolojiler Ne Kadar Akıllı Olacak? YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMLERİ Geleceği İyi Okumak

Detaylı

Enerji verimliliği ve çevreci teknoloji. Yeni standartlar. Biyolojik arıtma

Enerji verimliliği ve çevreci teknoloji. Yeni standartlar. Biyolojik arıtma Gelecek& Trendler Yenilikçilik ve gelecek araşt rmalar dergisi l Mayıs 2011 www.siemens.com.tr Yeni standartlar Üretilen enerjinin yüzde 70 inin kullanıldığı sanayide verim, yüksek verimli motorlarla artacak.

Detaylı

TÜRKİYE NİN İKİNCİ EL OTOMOBİL REHBERİ. Her Ay 500 İkinci El Araç ARALIK 2010. Japon Ekonomisi MAZDA3 DOD REHBER YENİLİK RÖPORTAJ

TÜRKİYE NİN İKİNCİ EL OTOMOBİL REHBERİ. Her Ay 500 İkinci El Araç ARALIK 2010. Japon Ekonomisi MAZDA3 DOD REHBER YENİLİK RÖPORTAJ TÜRKİYE NİN İKİNCİ EL OTOMOBİL REHBERİ Her Ay 500 İkinci El Araç ARALIK 2010 Japon Ekonomisi MAZDA3 YENİLİK OPEL Astra Sports Tourer RÖPORTAJ HASİP GİRGİN: ZOR OLAN KÜÇÜĞÜ SEVDİRMEK DOD REHBER İkİncİ elin

Detaylı

KİMYADAKİ SON GELİŞMELER VE NANOTEKNOLOJİ

KİMYADAKİ SON GELİŞMELER VE NANOTEKNOLOJİ KİMYADAKİ SON GELİŞMELER VE NANOTEKNOLOJİ PROJE HEDEF SORUSU: Kimyadaki son gelişmeler ve bunların günlük yaşantımıza olan etkileri nelerdir? İÇİNDEKİLER: 1. Nanoteknoloji 1. Nanoteknoloji nedir? 2. Nanoteknolojinin

Detaylı

Dizayn Grup tarafından yayımlanmaktadır. Aralık 2014 Sayı:26. Dizayn Grup Sadakat Projesi ile farkını ortaya koydu

Dizayn Grup tarafından yayımlanmaktadır. Aralık 2014 Sayı:26. Dizayn Grup Sadakat Projesi ile farkını ortaya koydu Dizayn Grup tarafından yayımlanmaktadır. Aralık 2014 Sayı:26 Dizayn Grup Sadakat Projesi ile farkını ortaya koydu 1987 yılında araştırma geliştirme faaliyetleri yapmak üzere kurulan Dizayn Grup, 1991 yılında

Detaylı

Hakkımızda. Kiosk İnnova sizin vizyonunuzdan kendine ilham alıyor. Bu felsefe onu farklı ve yenilikçi kılıyor.

Hakkımızda. Kiosk İnnova sizin vizyonunuzdan kendine ilham alıyor. Bu felsefe onu farklı ve yenilikçi kılıyor. Hakkımızda Kiosk İnnova, sektörel self servis çözümleri alanında Türkiye nin en büyük sağlayıcısı olarak, farklı ihtiyaçlar için tasarladığı kiosk ürünlerini uçtan uca çözümlere dönüştürüyor. Finans, üretim,

Detaylı

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER Değerli Okuyucular AR-GE ağırlıklı faaliyetlerle bölgesel ve yerel ekonominin yeniden yapılanmasını ve üniversite-sanayi

Detaylı

Univital. Yaşamsal Yenilikler Bilgi Pınarı 02. SAYI

Univital. Yaşamsal Yenilikler Bilgi Pınarı 02. SAYI Univital ÜCRETSİZ BİR YAŞAR ÜNİVERSİTESİ YAGEM YAYINIDIR Yaşamsal Yenilikler Bilgi Pınarı Nanoteknolojinin Türkiye için önemi? ÜÇ BOYUTLU PRİNTER TEKNOLOJİSİ VE ÜÇÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ Gelecek nesillerin

Detaylı

KAMYON YÜKÜYLE ELMAS YENİ KOMPAKT LASTİK TEKERLEKLİ YÜKLEYİCİLER İLE DAHA FAZLA ÇOK YÖNLÜLÜK VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN OPERATÖRLERE TAVSİYELER

KAMYON YÜKÜYLE ELMAS YENİ KOMPAKT LASTİK TEKERLEKLİ YÜKLEYİCİLER İLE DAHA FAZLA ÇOK YÖNLÜLÜK VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN OPERATÖRLERE TAVSİYELER SAYI 1 2009 n WWW.BORUSANMAKINA.COM KAMYON YÜKÜYLE ELMAS YENİ KOMPAKT LASTİK TEKERLEKLİ YÜKLEYİCİLER İLE DAHA FAZLA ÇOK YÖNLÜLÜK VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN OPERATÖRLERE TAVSİYELER A DEĞERLİ DOSTLAR, Dünyadaki

Detaylı

CNC TAKIM TEZGAHLARI ve CNC PROGRAMLAMA BALIKESİR 2012 ÖNSÖZ Balıkesir Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde verilmekte olan CNC tezgahlar dersi içeriğine uygun olarak hazırlanan bu ders notlarında

Detaylı

Mayıs - Haziran 2015 ISSN 1307-3591 Say :13

Mayıs - Haziran 2015 ISSN 1307-3591 Say :13 Mayıs - Haziran 2015 ISSN 1307-3591 Say :13 Mitsubishi Electric ten Geleceğe Yönelik Fabrikalar için Nesnelerin İnterneti (IOT) Teknolojisine Dayalı Fabrika Kontrolörü e-f@ctory Enelsan dan Elektromanyetik

Detaylı

VOLVO LASTİKLİ YÜKLEYİCİ F-SERİSİ - L350F VIP BROŞÜR

VOLVO LASTİKLİ YÜKLEYİCİ F-SERİSİ - L350F VIP BROŞÜR VOLVO LASTİKLİ YÜKLEYİCİ F-SERİSİ - L350F VIP BROŞÜR 2 3 GÜVEN GÜVEN İbaresi: - Bir kişiye, kuruma, plana vs. tam itimat. - Dayanmak/yaslanmak. 4 5 Çoğu kişi güvenliğini Volvo ya emanet eder çünkü mühendislik

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

The Drive & Control Company

The Drive & Control Company 2010 1 The Drive & Control Company İçindekiler 2010 1 Teknoloji 6 Bosch Rexroth Rüzgar Türbini üreticilerinin önemli bir tedarikçisidir. 3 Ön Yazı Murahhas Aza ve Genel Müdür Steven Young 4 Yönetim Bilimi

Detaylı

www.endustri-dunyasi.com

www.endustri-dunyasi.com ISSN 1307-3397 NİSN 2013 YI 7 SYI 48 www.endustri-dunyasi.com ndüstride yer almanın yeni yolu, Şamandıralı Seviye Vanası ÖZ BÖM cretsiz WIN MT WOKING 2013 Fuar Davetiyeniz Dergidedir. 52 74 N HBİ Seviye

Detaylı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı YÜKSEK GERİLİM GÜÇ KESİCİLERİNİN SEÇİMİ Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı Kesiciler Hakkında Bilgi Kesicilerin Anma Değerleri Anma Değerlerin Bulunması Powerworld Simülasyon 040020254 Murat

Detaylı

Madenlerde Mühendislik Tasarımları, Risk Oluşturan Faktörler ve Önleyici Tedbirler

Madenlerde Mühendislik Tasarımları, Risk Oluşturan Faktörler ve Önleyici Tedbirler tmmob makina mühendisleri odası istanbul şubesi Madenlerde Mühendislik Tasarımları, Risk Oluşturan Faktörler ve Önleyici Tedbirler PANEL Moderatör : Katılımcılar: Zeki Arslan Bahri Türkmen, Burhan Erdim,

Detaylı