EMZİREN ANNE BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EMZİREN ANNE BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?"

Transkript

1 EMZİREN ANNE BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

2

3 Gebe ve emziren annede yeterli ve dengeli beslenme gereklidir. 1 Tüm annelerin kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılamaları Kendi vücut besin depolarını dengede tutmaları ve Bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için... 2 Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM Nutrition during lactation.

4 Emziren anne beslenmesi özeldir. Emzirme döneminde bebek ve anne sağlığının temel taşlarından birisi yeterli ve dengeli beslenmedir. Emzirme döneminde annenin yeterli ve dengeli beslenmesi; hem kendi sağlığının korunabilmesinde hem de bebeğinin sağlıklı gelişmesinde etkilidir. Emzirme döneminde artan gereksinmelere uygun olarak günlük beslenmeye ek yapılması gereklidir. Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM 2006

5 Emzirme döneminde süt üretimi için gerekli enerjinin sağlanmasında kullanılan kaynaklar 1. Gebelik süresince vücut yağı olarak depolanan enerji 2. Alınan besin gruplarından gelen enerji Emziren anne hem kendi vücudundaki besin öğeleri depolarını dengede tutmak hem de salgıladığı sütün karşılığı olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri almak için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Aksi takdirde kendi vücut depolarından harcar. Bu da sağlığının bozulmasına ve yetersiz süt salgılanmasına neden olur. Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM 2006

6 Emzirme döneminde besin ihtiyacı artar. Emziren anne günde ortalama ml bebeği besleyecek niteliklere sahip süt salgılamalıdır. Bu sütün karşılığı olan enerji ve besin öğeleri ihtiyacı normal gereksinmeye ek yapılarak karşılanmalıdır. Günde en az 8-12 bardak sıvı alınmalı ve besin değeri yüksek süt ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. 1. Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM 2006, 2. Nutrition during lactation

7 Anne sütünün temel bileşenleri Anne sütü pek çok bileşenden oluşur. Bu bileşenlerin miktarları zaman içinde ve kadından kadına değişmektedir. Proteinler, amino asitler Karbonhidratlar Lipidler Suda çözünen vitaminler: B grubu, C Kolin, inositol Yağda çözünen vitaminler: A, D, E, K Mineraller ve eser elementler: Kalsiyum, fosfor, magnezyum, iyot, demir, bakır, çinko, manganez, selenyum, krom, kobalt Elektrolitler: Sodyum, potasyum, klor IgA ve diğer immünglobulinler Enzimler Hormonlar Büyüme faktörleri Hücreler Nutrition during lactation.

8 Anne beslenmesi sütün niteliğini etkiler. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesi, anne sütünün oluşum bileşim ve salgılanmasını etkiler. Salgılanan sütün içeriği bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için önemlidir. Nutrition during lactation.

9 Emziren anneler için gerekli günlük besin tüketim miktarları Besin Grupları Süt, yoğurt (kalsiyum, proteinler, yağ) Peynir (kalsiyum, proteinler, yağ) Et, tavuk, balık (proteinler, vitaminler) Yumurta, kuru baklagiller (proteinler, karbonhidrat) Taze sebze ve meyveler (vitamin ve lifler) Ekmek (karbonhidrat, vitaminler) Miktar 2-3 su bardağı ( ml) 2 kibrit kutusu kadar (60 gr) 3-4 porsiyon 1 porsiyon 5-7 porsiyon 4-6 dilim Pirinç, bulgur, makarna vb. (karbonhidrat) En fazla 2-3 porsiyon Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM 2006, Nutrition during lactation.

10 Emzirme döneminde enerji ve besin öğesi gereksinmeleri artar. Enerji ve Besin Ögeleri Normal kadın Emziren kadın Enerji (kal/gün) Protein (g/kg) Kalsiyum (mg/gün) Demir (mg/gün) Çinko (mg/gün) İyot (mcg/gün) A vitamini (mcg/gün) D vitamini (mcg/gün) E vitamini (mg/gün) C vitamini (mg/gün) B1 vitamini (mg/gün) B2 vitamini (mg/gün) B3 vitamini (Niasin) (mg/gün) B6 vitamini (mg/gün) B9 vitamini (Folik asit) (mcg/gün) B12 vit (mcg/gün) Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM 2006

11 Emziren anne; artan besin gereksinimi karşılayacak şekilde sağlıklı ve dengeli beslenmelidir.

12 TÜRKİYE DE EMZİREN ANNELERİN DURUMU NEDİR?

13 Emziren anneler ülkemizde dengesiz beslenmeden en çok etkilenen 3 gruptan biridir. 1* Ülkemizde doğum sonrası haftalarda yapılan ölçümlerde eksiklik riski saptanma oranları %39 %43,1 %36,4 %60 %73,3 0 Ferritin B2 vit B6 vit B12 vit Folat *Diğerleri: gebe ve ile okul öncesi çocuklar. 1. Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM Ackurt F, et al. Biochemical assessment of nutritional status in pre- and post-natal Turkish women and outcome of pregnancy. Eur J Clin Nutr Aug;49(8):

14 Emzirme döneminde vitamin ve mineral eksikleri yaşanmaktadır. Doğum sonrası haftalarda kemik yoğunluğunda azalma saptanan kadınların oranı: 1 Demir eksikliği saptanan kadınların oranı: 2 %80 %50 1. Ackurt F, et al. Biochemical assessment of nutritional status in pre- and post-natal Turkish women and outcome of pregnancy. Eur J Clin Nutr Aug;49(8): Baysal A. Sosyal Eşitsizliklerin beslenmeye Etkisi. C. Ü. Tıp Fakültesi Dergisi 25 (4), 2003 Özel Eki:66-72.

15 Sadece anne sütü ile besleme 6. ayda hızla düşüyor...

16 Türkiye de 5 anneden 1 tanesi 6. aydan sonra bebeğine yeterli anne sütü verebiliyor! Dünya Sağlık Örgütü günde 500ml anne sütü önermektedir. 5 anneden 4 ü ortalama 280 ml süt verebilmektedir.

17 Doğru beslenme ile uzun süreli emzirme Dünya Sağlık Örgütü; Anneler bebeklerini 2 yıl, hatta daha uzun süreyle emzirmelidir. 1 Anne ve bebek biyolojik ve sosyal olarak birlik içindedir, yetersiz beslenme ve sağlık sorunlarını paylaşırlar Neville MC, et al. J Mammary Gland Biolo Neplasia 2012;17:

18 Doğru Beslenme ile Uzun Süreli Emzirme Emziren anneler yeterli ve dengeli beslenerek: Vücut besin depolarını koruyor. Daha uzun süre emzirebiliyor.

19 Mineral Eksiklikleri ve Sonuçları Kalsiyum ve fosfor: Kemik dokusunda depolanır; yetersiz alım kemiklerde zayıflama ile sonuçlanır. Demir: Karaciğerde depolanır; yetersiz alım kansızlık ile sonuçlanır. Diğer minerallerin eksiklik belirtilerinin oluşmaması için düzenli olarak dışarıdan alınması gereklidir.

20 Emziren anne beslenmesinin bebek üzerine etkisi Anne sütünün yağ bileşimi; beslenmedeki yağ miktarından etkilenmektedir. Anne sütünün vitamin içeriğini; etkileyen en önemli faktör annenin vitamin durumudur. Anne sütündeki A, D, K, B, C vitaminlerinin miktarları annenin beslenmesinden etkilenir. Anneleri yetersiz B1, B6 veya B12 vitamini alan bebeklerde nörolojik semptomlar saptanmıştır. B12 vitamininin eksikliği gelişme geriliğine neden olabilmektedir. Nutrition during lactation.

21 Emziren anne beslenmesinin bebek üzerine etkisi Günlük gereksinimin altında kalan diyetlerde; kalsiyum, magnezyum, çinko, B 6 vitamini ve folik asit ek gereksiniminin karşılanmama riski yüksektir! Anneleri yetersiz kalsiyum alan bebeklerin kemik mineral yoğunluğu düşük olabilir. Nutrition during lactation.

22 Vücut besin depoları - Vitaminler Vitaminler A vitamini D vitamini B12 vitamini Diğer vitaminler Depo yeterlilik süresi 2-12 ay 2-4 ay 12 aya kadar 1-2 hafta

23 LACTAMİL NEDİR?

24 Lactamil ne ürünüdür? Lactamil, emziren annelerin artan besin ihtiyacı göz önünde bulundurularak özel olarak geliştirilmiş zengin içerikli sütlü içecektir. Lactamil, emziren annenin protein, vitamin ve mineral depolarını güçlendirmeye destek olur. Sağlıklı annenin; süt bileşimi güçlenir, bebeği de sağlıklı büyür!

25 Lactamil in ürün özellikleri nedir? Toz formatta süttür. Aluminyum folyo içerisinde karton kutuda satılacaktır. Her gün en az 1 bardak kullanımı önerilir, günde 3 bardağa kadar içilebilir. 1 kutu, günde en az bir bardak tüketim ile 5 gün kullanılabilir. Bir bardak Lactamil süt; 3 yemek kaşığı, yani 40 gr Lactamil toz ile hazırlanır. Sıcak veya soğuk tüketilir. Nisan ın son haftasından itibaren eczane ve marketlerde bulunacaktır.

26 Lactamil, emziren annenin günlük makro ve mikro nutrient ihtiyaçlarını destekler! * Türkiye Beslenme Rehberi Değerler Besin Öğeleri Gereksinmeleri* Lactamil : ** 200 ek ml ihtiyaç : 40 gr yok Makro Besin Öğeleri Birim Laktasyondaki Kadın Normal Kadın Ekstra İhtiyaç 1 bardak: 40 g 1 bardak ile günlük ekstra ihtiyacı karşılama oranı 1 bardak ile günlük toplam ihtiyacı karşılama oranı Enerji kcal ,6 32% 6% Protein g ,6 30% 11% Lif g ,0 26% 4% Karbonhidrat g 26 Yağ g 2,8 Vitaminler Vitamin A mcg % 19% Vitamin B1 (Timin) mcg % 23% Vitamin B12 (Kobalamin) mcg 2,8 2,4 0,4 0,5 130% 19% Vitamin B2 (Riboflavin) mcg % 23% Vitamin B3 (Niasin) mg ,0 4,4 147% 26% Vitamin B5 (Pantotenik asid) mg 7,0 5,0 2,0 1,4 70% 20% Vitamin B6 (Piridoksin) mg 2,0 1,3 0,7 0,4 61% 21% Vitamin B9 (Folik asid) mcg % 48% Vitamin C mg % 30% Vitamin D mcg ** 40% Vitamin E mg ,0 3,8 95% 20% Vitamin H (Biotin) mcg , % 17% Omega 3 mcg ,8 16% 3% Omega 6 mcg % 2% Mineraller Kalsiyum mg ** 40% Demir mg ,4 ** 47% Magnezyum mg ** 10% Fosfor mg ** 38% İyot mcg % 14% Çinko mg ,0 2,2 44% 15% Sodyum mg 100 Potasyum mg 360 Klor mg 200 Diğer Kolin mg % 12%

27 1. Samur G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. TC SB Temel Sağlık Hizmetleri GM Koletsko B, et al. Dietary fat intakes for pregnant and lactating women. British Journal of Nutrition (2007), 98, Nutrition during lactation Lactamil ürün bilgisi. 5. Türkiye Beslenme Rehberi, Lactamil, emziren annenin ek makro nutrient ihtiyacını karşılamaya destek olur! Emziren kadınların beslenmeyle aldıkları yağ, protein ve diğer besin öğeleri bebeğin büyüme, gelişim ve sağlığını etkiler. 2,3 Lactamil içerdiği protein, yağ ve karbonhidrat ile günde 1 bardakla emziren annenin günlük ek enerji gereksiniminin %32 sini, toplam enerji gereksiniminin %6 sını karşılar. 1,4,5

28 A vitamini: Lactamil ve yağda eriyen vitaminler Görme, büyüme, hücresel farklılaşma, üreme ve immün sistem bütünlüğü için gereklidir. Vücudun A vitamini stoğunun %90'ından fazlası karaciğerde depolanır ve bu stoklar çoğu kez bir kaç ay ila bir yıllık bir süre için yeterlidir. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek A vitamini gereksiniminin %48 ini, tüm gereksiniminin %20 sini karşılar. Loyd V. Allen, Jr. Nutritional Products. Principles of Biochemistry with a Human Focus by Garrett and Grisham, First Edition, Handbook of NonPrescriptions Drugs, 11th edition

29 D vitamini: Lactamil ve yağda eriyen vitaminler İskeletin uyumlu oluşması ve mineral dengesi için gereklidir. Süt içmeyen, prenatal vitamin almayan ya da yetersiz D vitamini alan anneleri emen bebeklerinde raşitizm görülebilmektedir. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin tüm D vitamini gereksiniminin %40 ını karşılar. Loyd V. Allen, Jr. Nutritional Products. Principles of Biochemistry with a Human Focus by Garrett and Grisham, First Edition, Handbook of NonPrescriptions Drugs, 11th edition

30 E vitamini: Lactamil ve yağda eriyen vitaminler Tüm hücre membranlarında bulunur ve çoklu doymamış yağ asidlerinin oksidasyonunu önleyici yönde etkir, esas olarak hücre membranlarının oksidatif haraplanmadan ya da yıkımından korunmasında antioksidan olarak işlev görür. Steroid metabolizmasında ve kollajen oluşumunda da rolü vardır. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek E vitamini gereksiniminin %95 ini, tüm gereksiniminin %20 sini karşılar. Loyd V. Allen, Jr. Nutritional Products. Principles of Biochemistry with a Human Focus by Garrett and Grisham, First Edition, Handbook of NonPrescriptions Drugs, 11th edition

31 C vitamini: Lactamil ve suda eriyen vitaminler Kollajen oluşumunda gereklidir, bazı dokuların oluşumuna katılır, antioksidan özelik taşır, demir emiliminde rol alır. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek C vitamini gereksiniminin %120 sini, tüm gereksiniminin %30 unu karşılar. B9 vitamini (Folik asit): DNA sentezi, hücre üretimi ve olgunlaşması aktivitelerinde rol alır. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek B9 vitamini gereksiniminin %240 ını, tüm gereksiniminin %48 ini karşılar. Loyd V. Allen, Jr. Nutritional Products. Principles of Biochemistry with a Human Focus by Garrett and Grisham, First Edition, Handbook of NonPrescriptions Drugs, 11th edition

32 Lactamil ve Omega 3 & Omega 6 Omega 3: beyin işlevlerinde, normal büyüme ve gelişmede rol alır. Kronik hastalıklara karşı koruma sağlar. Yeterli miktarda Omega-3 almayan bebeklerde görme ve sinir sistemi sorunları oluşabilir. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek Omega 3 gereksiniminin %16 sını karşılar. Omega 6, beyin işlevlerinde, normal büyüme ve gelişmede rol alır. Cilt ve saçları destekler, kemik sağlığını korur, metabolizmayı düzenler ve üreme sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek Omega 6 gereksiniminin %30 unu karşılar. 1. Omega-3 fatty acids Omega-6 fatty acids.

33 Kalsiyum (Ca): Lactamil ve mineraller Kemiklerin ve dişlerin ana bileşenidir. Çok sayıda enzimi aktive eder, hücre membranı geçirgenliğinde rol alır, B 12 vitamini emilimine katkıda bulunur, kas kasılması ve gevşemesini düzenler ve kan pıhtılaşmasında görev yapar. Hücrelerin fonksiyonel bütünlüğünü sağlamak için de gereklidir. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin tüm kalsiyum gereksiniminin %40 ını karşılar. Çinko (Zn): Enzimlerin ve hormonların yapımına katılır, DNA-RNA sentezinde rol oynar, immün sistemde rol alır. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek çinko gereksiniminin %44 ünü, tüm gereksiniminin %15 ini karşılar. Loyd V. Allen, Jr. Nutritional Products. Principles of Biochemistry with a Human Focus by Garrett and Grisham, First Edition, Handbook of NonPrescriptions Drugs, 11th edition

34 Lactamil ve mineraller Demir (Fe): Kan yapımında, oksijen taşınmasında önemli bir rol oynar. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin tüm demir gereksiniminin %47 sini karşılar. İyot (I): Yaşamsal hormonları üreten tiroid bezinin sağlıklı çalışmasında görev alır. Bebeğin annesinden yeterli miktarda iyot alarak tiroid bezine depolaması gereklidir. Günde 1 bardak Lactamil; Emziren annenin ek iyot gereksiniminin %29 unu, tüm gereksiniminin %14 ünü karşılar. Loyd V. Allen, Jr. Nutritional Products. Principles of Biochemistry with a Human Focus by Garrett and Grisham, First Edition, Handbook of NonPrescriptions Drugs, 11th edition. WHO Public Health Nutrition: 10(12A),

35 Lactamil, emziren annenin protein, vitamin ve mineral depolarını güçlendirmeye destek olur.

36 Lactamil; emziren anneler içindir. Lactamil inek sütünden daha yüksek miktarlarda; enerji, protein, vitamin ve mineral içerir. A vitamini 2 kat B6 vitamini 5 kat C vitamini 12 kat D vitamini 6 kat E vitamini 30 kat B1 vitamini 4 kat B3 vitamini 22 kat B5 vitamini 2 kat B9 vitamini 24 kat Kalsiyum 1.5 kat Demir 90 kat Çinko 3 kat İyot 4 kat Kolin 1.5 kat

37 Lactamil ve İnek sütü Karşılaştırma Değerler Makro Besin Öğeleri Birim Besin Öğeleri Gereksinmeleri* Laktasyondaki Kadın Lactamil İnek Sütü Karşılaştırma 40 g (1 Bardak) 200 ml (1 Bardak) 200 ml Lactamil / İnek Sütü Enerji kcal , ,3 Protein g 72 7,6 6,6 1,2 Lif g 29 1,0 YOK Karbonhidrat g 26 5,3 Yağ g 2,8 6,0 Vitaminler Vitamin A mcg ,1 Vitamin B1 (Timin) mcg ,0 Vitamin B12 (Kobalamin) mcg 2,8 0,5 0,6 0,9 Vitamin B2 (Riboflavin) mcg ,9 Vitamin B3 (Niasin) mg 17 4,4 0,2 22,0 Vitamin B5 (Pantotenik asid) mg 7,0 1,4 0,7 2,0 Vitamin B6 (Piridoksin) mg 2,0 0,4 0,1 5,4 Vitamin B9 (Folik asid) mcg ,0 24,0 Vitamin C mg ,0 12,0 Vitamin D mcg ,7 5,6 Vitamin E mg 19 3,8 0,1 27,1 Vitamin H (Biotin) mcg 35 6 YOK Omega 3 mcg ,8 YOK Omega 6 mcg ,1 Mineraller Kalsiyum mg ,7 Demir mg 18 8,4 0,06-0,12 93,3 Magnezyum mg Fosfor mg ,4 İyot mcg ,3 Çinko mg 15 2,2 0,4-1,2 2,8 Sodyum mg ,8 Potasyum mg ,3 Klor mg ,0 Diğer Kolin mg ,5

38 Lactamil ve Multivitamin Karşılaştırma Değerler Birim Laktasyondaki Kadın Besin Gereksinimleri Lactamil (1 Bardak / 40 gr) Multivitamin Elevit 1 kapsül İnek Sütü (200 ml) Geri ödeme YOK YOK YOK Fiyat (Kutu) TL 13,99 7,41 2,12 1 kutunun kullanım süresi gün Makro Besin Öğeleri Enerji kcal ,6 122,0 Protein g 72 7,6 6,6 Lif g 29 1,0 YOK Karbonhidrat g 26 5,3 Yağ g 2,8 6,0 Vitaminler Vitamin A mcg , Vitamin B1 (Timin) mcg Vitamin B12 (Kobalamin) mcg 2,8 0,5 4,0 0,6 Vitamin B2 (Riboflavin) mcg Vitamin B3 (Niasin) mg 17 4,4 0,2 Vitamin B5 (Pantotenik asid) mg 7,0 1,4 10 0,7 Vitamin B6 (Piridoksin) mg 2,0 0,4 2,6 0,1 Vitamin B9 (Folik asid) mcg Vitamin C mg ,0 Vitamin D mcg 10 4,0 12,5 0,7 Vitamin E mg 19 3,8 15,0 0,1 Vitamin H (Biotin) mcg 35 6,0 200 YOK Omega 3 mcg ,8 YOK Omega 6 mcg Mineraller Kalsiyum mg Demir mg 18 8,4 60 0,06-0,12 Magnezyum mg Fosfor mg İyot mcg ,4 Çinko mg 15 2,2 7,5 0,4-1,2 Sodyum mg Potasyum mg Klor mg Diğer Kolin mg * Elevit in gebelikte geri ödeniyor, emzirmede ödenmiyor.

39 Lactamil, Multivitamin ile birlikte kullanılabilir... Değerler Birim Laktasyondaki Kadın Günlük Besin İhtiyacı Lactamil (1 Bardak / 40 gr) Multivitamin Elevit 1 kapsül Lactamil + Multivitamin Üst Sınır Geri ödeme YOK YOK Fiyat (Kutu) TL 13,99 7,41 1 kutunun kullanım süresi gün 5 30 Makro Besin Öğeleri Enerji kcal ,6 Protein g 72 7,6 Lif g 29 1,0 Karbonhidrat g 26 Yağ g 2,8 Vitaminler Vitamin A mcg , Vitamin B1 (Timin) mcg Vitamin B12 (Kobalamin) mcg 2,8 0,5 4,0 5 Vitamin B2 (Riboflavin) mcg Vitamin B3 (Niasin) mg 17 4, Vitamin B5 (Pantotenik asid) mg 7,0 1, Vitamin B6 (Piridoksin) mg 2,0 0,4 2, Vitamin B9 (Folik asid) mcg Vitamin C mg Vitamin D mcg 10 4,0 12,5 16,5 50 Vitamin E mg 19 3,8 15,0 18, Vitamin H (Biotin) mcg 35 6, Omega 3 mcg ,8 33 Omega 6 mcg Mineraller Kalsiyum mg Demir mg 18 8, Magnezyum mg Fosfor mg İyot mcg Çinko mg 15 2,2 7, Sodyum mg Potasyum mg Klor mg Diğer Kolin mg

40 Lactamil içeriği ile ilgili bir kaç not... İçerik Açıklama Notlar % Protein içeriği Whey / Kazein oranı (80 / 20) Süt kaynaklıdır 26,9% Sukroz Tatlandırıcı özelliği vardır 25,0% Karbonhidrat Laktoz Süt kaynaklıdır 4,3% Maltodekstrin Nişasta harici poli yapılı karbonhidratlardır 0,010% Yağ Hayvansal yağlar Balık yağı içerir 0,006% Bitkisel yağlar Hurma yağı ve soya yağı içerir 4,4% Prebiyotik lif Fructo oligosakkarit GOS içermez 2,8% Aromalar Vanilya aroması 1,9% Süt aroması Yapı ajanları Emülgatör Soya lestini içerir 0,1% Antioksidanlar Ascorbyl palmitate Alpha tocopherol C vitamini E vitamini 0,008% Diğer Yağı alınmış süt 24,3% Tam yağlı süt 9,0%

41

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur..

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. 1 BESLENME BİLİMİ 2 Yaşamımız süresince yaklaşık 60 ton besin tüketiyoruz. Besinler sağlığımız ve canlılığımızın devamını sağlar. Sağlıklı bir

Detaylı

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ Prof. Dr. Nilgün KARAAĞAOĞLU Doç. Dr. Gülhan EROĞLU SAMUR 4. Baskı Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ISBN 978-605-364-200-8 Kitapta

Detaylı

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ Prof. Dr. Nilgün KARAAĞAOĞLU Doç. Dr. Gülhan EROĞLU SAMUR 2. Baskı Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ISBN 978-605-364-200-8 Kitapta

Detaylı

.. YILI SAĞLIKLI BESLENME KURS PLANI MODÜL SÜRESİ. sahibi olmak * Beslenme Bilimi * Beslenme Biliminin Kapsamı 16 SAAT.

.. YILI SAĞLIKLI BESLENME KURS PLANI MODÜL SÜRESİ. sahibi olmak * Beslenme Bilimi * Beslenme Biliminin Kapsamı 16 SAAT. .... YILI KURS PLANI KURS MERKEZİNİN ADI ALAN ADI KURSUN ADI KURSUN SÜRESİ AY HAFTA GÜNLER DERS SAATİ KONULAR. AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ 18 SAAT MODÜL VE YETERLİLİK MODÜL SÜRESİ TOPLAM SÜRE BAŞLAMA TARİHİ

Detaylı

İÇİNDEKİLER Birinci Bölüm HİJYEN ve SANİTASYON İkinci Bölüm GIDA HİJYENİ, TANIMI ve ÖNEMİ Üçüncü Bölüm PERSONEL HİJYENİ

İÇİNDEKİLER Birinci Bölüm HİJYEN ve SANİTASYON İkinci Bölüm GIDA HİJYENİ, TANIMI ve ÖNEMİ Üçüncü Bölüm PERSONEL HİJYENİ İÇİNDEKİLER Birinci Bölüm HİJYEN ve SANİTASYON Hijyenin Tanımı ve Önemi... 1 Sanitasyon Tanımı ve Önemi... 1 Kişisel Hijyen... 2 Toplu Beslenme Sistemlerinde (TBS) Hijyenin Önemi... 3 Toplu Beslenme Sistemlerinde

Detaylı

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK Beslenme İle İlgili Temel Kavramlar Beslenme: İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması, Yaşam kalitesini artırması için

Detaylı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı Sporcu Beslenmesi Ve Makarna Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı BESLENME Genetik yapı PERFORMANS Fiziksel kondisyon Yaş Cinsiyet Yaş Enerji gereksinimi Vücut bileşimi

Detaylı

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz Diyetisyen Serap Orak Tufan İstanbul 2015 NEDEN OKULA GİDERİZ? PEKİ NEDEN YEMEK YERİZ? Hastalanmamak için Daha Güçlü olmak için Daha çabuk büyümek için Karnımızı

Detaylı

SÜTÜN BİLEŞİMİ ve BESİN DEĞERİ

SÜTÜN BİLEŞİMİ ve BESİN DEĞERİ SÜTÜN BİLEŞİMİ ve BESİN DEĞERİ Prof. Dr. Metin ATAMER Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Aralık 2006 ANKARA Sütün Tanımı ve Genel Nitelikleri Süt; dişi memeli hayvanların, doğumundan

Detaylı

Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri

Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri Biberon Mamaları Annesütünün ikamesidir. Annesütü alamayan bebekler için Annesütü yetersizliğinde Annesütü ve inek sütünde enerji ve ana besin maddeleri Anne Sütü (100ml)

Detaylı

Madde 3- Bu Tebliğ, 16/11/1997 tarihli ve 23172 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne göre hazırlanmıştır.

Madde 3- Bu Tebliğ, 16/11/1997 tarihli ve 23172 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne göre hazırlanmıştır. Özel Tıbbi Amaçlı Diyet Gıdalar Tebliği Yetki Kanunu Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Yayımlandığı R.Gazete 24.12.2001-24620 Tebliğ No 2001/42 Amaç Madde 1- Bu Tebliğin amacı, özel tıbbi amaçlı diyet gıdaların

Detaylı

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE İLK 1000 GÜNDE BESLENME DR.GÖNÜL KAYA

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE İLK 1000 GÜNDE BESLENME DR.GÖNÜL KAYA AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE İLK 1000 GÜNDE BESLENME DR.GÖNÜL KAYA AİLE SAĞLIĞI BİRİMİNDE EKİP Aile Hekimi Aile Sağlığı Elemanı Sözleşmeli Hemşire-Ebe BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM AİLE SAĞLIĞI BİRİMİNDE HİZMETLER Kayıtlı

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE Sağlıklı büyümek ve gelişmek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. BESLENME İnsanın yaşına, cinsiyetine, çalışma ve özel

Detaylı

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yaşlı Bakım-Ebelik 2. Ders YB 205 Beslenme İkeleri 2015 Uzm. Dyt. Emine Ömerağa emine.omeraga@neu.edu.tr BESLENME Dünya Sağlık Örgütü (WHO-DSÖ)

Detaylı

Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları

Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları Hayvan Beslemede Vitamin ve Minerallerin Önemi Vitaminler, çiftlik hayvanlarının, büyümesi, gelişmesi, üremesi, kısaca yaşaması ve verim vermesi için gerekli metabolik

Detaylı

Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi

Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi Prof. Dr. Yasemen YANAR Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Tarih boyunca medeniyetler

Detaylı

Türk Gıda Kodeksi Özel Tıbbi Amaçlı Diyet Gıdalar Tebliği

Türk Gıda Kodeksi Özel Tıbbi Amaçlı Diyet Gıdalar Tebliği Türk Gıda Kodeksi Özel Tıbbi Amaçlı Diyet Gıdalar Tebliği Resmi Gazete Tarihi Sayısı Değişiklik Açıklaması İlk Yayın 24.12.2001 24620 1. Değişiklik 31.08.2003 25125 EK-1 in 7 inci maddesi, Madde 6 (Eklendi)

Detaylı

PROSPEKTÜS DECAVİT YUMUŞAK KAPSÜL

PROSPEKTÜS DECAVİT YUMUŞAK KAPSÜL Multivitamin ve Mineral Kombinasyonu FORMÜLÜ : PROSPEKTÜS DECAVİT YUMUŞAK KAPSÜL 11 Vitamin Vitamin A 10.000 I.U Vitamin B 1 20 mg Vitamin B 2 5 mg Vitamin B 6 10 mg Vitamin B 12 0.005 mg Vitamin C 150

Detaylı

BESLENME VE SAĞLIK AÇISINDAN KEÇİ SÜTÜNÜN NİTELİKLERİ

BESLENME VE SAĞLIK AÇISINDAN KEÇİ SÜTÜNÜN NİTELİKLERİ BESLENME VE SAĞLIK AÇISINDAN KEÇİ SÜTÜNÜN NİTELİKLERİ Keçi, kuru ve sıcak yerlerde ve özellikle tarımsal açıdan geri kalmış bölgelerde yaşayan insanlar için çok önemli bir besin ve gelir kaynağıdır. Gerek

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL SAĞLIKLI BESLENME AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL 1 İNSANLAR NEDEN YEMEK YER 2 3 Sağlığın temeli yeterli ve dengeli (sağlıklı) beslenmedir. İnsan vücudunu bir arabaya benzetebiliriz;

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ GEBELİK VE EMZİKLİKTE BESLENME BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ?

Detaylı

Özel Tıbbi Amaçlı Diyet Gıdalar Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ

Özel Tıbbi Amaçlı Diyet Gıdalar Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ ÖZEL TIBBİ AMAÇLI DİYET GIDALAR TEBLİĞİ Yetki Kanunu: Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Yayımlandığı R.Gazete 24.12.2001-24620 Tebliğ No 2001/42 Özel Tıbbi Amaçlı Diyet Gıdalar Tebliğinde Değişiklik Yapılması

Detaylı

Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu İnsan ve hayvan organizması temel olarak; organik, inorganik maddelerden kuruludur. Organik Yapıyı: Karbonhidrat, Lipit, Protein, Hormon İnorganik

Detaylı

GEBELİK & EMZİKLİLİK DÖNEMLERİNDE SAĞLIKLI BESLENME

GEBELİK & EMZİKLİLİK DÖNEMLERİNDE SAĞLIKLI BESLENME GEBELİK & EMZİKLİLİK DÖNEMLERİNDE SAĞLIKLI BESLENME BESLENME NEDİR? Beslenme, yaşam zincirinin içinde yer alan, sağlık ve gelişimi kapsayan temel bir unsurdur. Her insanın yaşamının sonuna kadar sağlıklı

Detaylı

SPORCULAR için......sizin için

SPORCULAR için......sizin için SPORCULAR için......sizin için 1 NEDEN EGZERSİZ YAPARIZ? Kilo kontrolü İyi bir görünüm Fitness / Egzersiz Performans 2 2 ENERJİ KAYNAKLARI 3 MAKROBESİNLER 4 Gün içinde beslenmenizi çeşitlendirmek önemlidir...

Detaylı

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler Besin Grupları Doğada çok çeşitli besinler bulunmakta ve her besinin besin öğesi bileşimi farklılık göstermektedir. Besin öğelerini tek bir besinle vücudumuza almamız imkansızdır. Besin öğelerinin dengeli

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ VE SAĞLIKLI SÜT

SAĞLIKLI BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ VE SAĞLIKLI SÜT SAĞLIKLI BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ VE SAĞLIKLI SÜT SAĞLIK Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre sağlık ; bedensel ve ruhsal olarak tam iyi olma halidir. BESLENME Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken

Detaylı

gereksinimi kadar sağlamasıdır.

gereksinimi kadar sağlamasıdır. Yeterli beslenme, vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilesi için gerekli olan enerjinin sağlanması anlamına gelir. Dengeli beslenme ise, alınan enerjinin yanında bütün besin öğelerini gereksinimi kadar

Detaylı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı Dengeli Beslenme Yaşamımız boyunca sürekli büyürüz. Bebeklikten itibaren sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için düzenli, dengeli ve yeterli beslenmemiz gerekir. Beslenmek yani yemek yemek günlük

Detaylı

7. ÜNİTE - Beslenme İlkelerini Fiziksel Aktivite Programına Uygulamak. Bölüm -2- Beslenme ve sindirim ile ilgili kavramlar

7. ÜNİTE - Beslenme İlkelerini Fiziksel Aktivite Programına Uygulamak. Bölüm -2- Beslenme ve sindirim ile ilgili kavramlar Mikro Besinler Vitaminler ve Mineraller Makro besin maddelerine oranla çok daha az miktarlarda ihtiyaç duyulmaları nedeniyle vitamin ve mineraller mikro besin maddeleri olarak adlandırılır. Bununla birlikte,

Detaylı

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein,

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, karbonhidrat, yağ ve enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. * Bu

Detaylı

KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER

KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER İsim: Centrum Silver Birim formülü Bir film tablet içeriği : % ÖGD** Vitaminler Lutein 1000 mcg * A Vitamini 800 mcg 100 (% 50 Beta Karoten) B1 Vitamini 1.65 mg 150 B2 Vitamini 2.1 mg 150 Niasinamid 24

Detaylı

03.04.2016 GEBELİKTE BESLENME

03.04.2016 GEBELİKTE BESLENME Hayatımızın her döneminde önemli olan beslenme, gebelikte de çok önemlidir. GEBELİKTE BESLENME Prof. Dr. Nursan ÇINAR Beslenme Ģekli MERAK KONUSU 1 / 76 2 / 76 Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarından

Detaylı

AĠLEM VE BEN BESLENME (TEMEL BESĠN GRUPLARI) YAZAN: MERAL ġahġn

AĠLEM VE BEN BESLENME (TEMEL BESĠN GRUPLARI) YAZAN: MERAL ġahġn AĠLEM VE BEN BESLENME (TEMEL BESĠN GRUPLARI) YAZAN: MERAL ġahġn Geçen sayıda beslenme konusuna genel bir giriş yaparak besin öğeleri hakkında bilgiler vermiştim. Bu sayıda ise temel besin grupları ve doğru

Detaylı

21 OCAK 2015. 21.01.2015 Prof. Dr. A. Emel Önal

21 OCAK 2015. 21.01.2015 Prof. Dr. A. Emel Önal Prof. Dr. A. Emel Önal 21 OCAK 2015 21.01.2015 Prof. Dr. A. Emel Önal 1 Doğru beslenme çocukların normal büyüme ve gelişmesini sağlar ve daha sonra da yaşamı sağlıklı sürdürmek için gereklidir. Protein,

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK; Fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. BESLENME; Büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken

Detaylı

HASTALIKLARA ÖZEL BESLENME

HASTALIKLARA ÖZEL BESLENME HASTALIKLARA ÖZEL BESLENME Beslenme Yetersizliğine Bağlı Sorunlar 1 PROTEİN ENERJİ YETERSİZLİĞİ Büyüme ve gelişme için gerekli olan enerji, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin yeterince alınmamasına

Detaylı

Zeytinyağı ve Çocukluk İnsanın çocukluk döneminde incelenmesi gereken en önemli yönü, gösterdiği bedensel gelişmedir. Doğumdan sonraki altı ay ya da

Zeytinyağı ve Çocukluk İnsanın çocukluk döneminde incelenmesi gereken en önemli yönü, gösterdiği bedensel gelişmedir. Doğumdan sonraki altı ay ya da Zeytinyağı ve Çocukluk İnsanın çocukluk döneminde incelenmesi gereken en önemli yönü, gösterdiği bedensel gelişmedir. Doğumdan sonraki altı ay ya da bir yıllık sürede, bebeğin en önemli gıdasını anne sütü

Detaylı

TÜRK GIDA KODEKSİ KİLO VERME AMAÇLI ENERJİSİ KISITLANMIŞ GIDALAR TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2012/ )

TÜRK GIDA KODEKSİ KİLO VERME AMAÇLI ENERJİSİ KISITLANMIŞ GIDALAR TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2012/ ) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSİ KİLO VERME AMAÇLI ENERJİSİ KISITLANMIŞ GIDALAR TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2012/ ) Amaç MADDE 1- (1) Bu Tebliğin amacı, kilo verme amacıyla enerjisi

Detaylı

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR 2013

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR 2013 TAKVİYE EDİCİ GIDALAR 2013 İlhami ŞAHİN Gıda Mühendisi Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ilhami.sahin@tarim.gov.tr 8.Gıda Mühendisliği Kongresi 07 Kasım 2013,

Detaylı

VİTAMİN NEDİR? Vitaminler organik besinler grubunda bulunup

VİTAMİN NEDİR? Vitaminler organik besinler grubunda bulunup VİTAMİN NEDİR? Vitaminler organik besinler grubunda bulunup normal yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan, yiyecekler içerisinde doğal olarak bulunan basit yapılı bileşiklerdir. VİTAMİNLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ=)

Detaylı

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI: KALSİYUM, B1 VE B2 VİTAMİNİ

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI: KALSİYUM, B1 VE B2 VİTAMİNİ OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI: KALSİYUM, B1 VE B2 VİTAMİNİ Kalsiyum, insan vücudunda en bol miktarda bulunan mineral olup, yalnızca kemikleri ve dişleri güçlendirmekle kalmaz, kasların kasılmasını, sinirlerin

Detaylı

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1 YETERLİ ve DENGELİ BESLENME PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ OKUL ÇAĞINDA BESLENME Okul çağı dönemi, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, besin

Detaylı

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler BESİNLER Yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitkisel ve hayvansal gıdalar BESİN olarak tanımlanır. Besinler, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrılır: Süt, yumurta, peynir, et, tavuk,

Detaylı

Kilo verme niyetiyle diyet tedavisinin uygulanamayacağı durumlar nelerdir? -Hamilelik. -Emziklik. -Zeka geriliği. -Ağır psikolojik bozukluklar

Kilo verme niyetiyle diyet tedavisinin uygulanamayacağı durumlar nelerdir? -Hamilelik. -Emziklik. -Zeka geriliği. -Ağır psikolojik bozukluklar Diyet denilince aklımıza aç kalmak gelir. Bu nedenle biz buna ''sağlıklı beslenme programı'' diyoruz. Aç kalmadan ve bütün besin öğelerinden dengeli biçimde alarak zayıflamayı ve bu kiloda kalmayı amaçlıyoruz.

Detaylı

ÖZEL BESLENME AMAÇLI ve TAKVİYE EDİCİ GIDALAR

ÖZEL BESLENME AMAÇLI ve TAKVİYE EDİCİ GIDALAR ÖZEL BESLENME AMAÇLI ve TAKVİYE EDİCİ GIDALAR Selman Ayaz Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı İstanbul Sağlık ve Beslenme Bienali 12-14 Kasım 2014 1 ÖZEL BESLENME AMAÇLI GIDALAR Özel Beslenme Amaçlı

Detaylı

Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek,

Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek, YEMLERİ EVREK & ÇİPURA L 1 Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek, Çipura ve Alabalık yemlerinin

Detaylı

ISIL İŞLEMİN SÜT BİLEŞENLERİNE ETKİSİ

ISIL İŞLEMİN SÜT BİLEŞENLERİNE ETKİSİ ISIL İŞLEMİN SÜT BİLEŞENLERİNE ETKİSİ Yaşar Karaca 1 ve Z. Guzel-Seydim 2 1 Tarım Kredi Kooperatifi, Beyşehir 2 Gıda Mühendisliği Bölümü, Suleyman Demirel Universitesi, Isparta 2 Süt Bütün memeli hayvanların

Detaylı

Diyabette Beslenme. Diyabet

Diyabette Beslenme. Diyabet Diyabette Beslenme Diyabet BR.HLİ.044 Diyabet Hastası Nasıl Beslenmeli? Halk arasında şeker hastalığı olarak adlandırılan diyabet, düzenli beslenme programı gerektirir. Düzenli ve bilinçli bir beslenme

Detaylı

TAMAMLAYICI BESLENME Prof.Dr Sevin Altınkaynak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı

TAMAMLAYICI BESLENME Prof.Dr Sevin Altınkaynak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı TAMAMLAYICI BESLENME Prof.Dr Sevin Altınkaynak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı 1 / 29 Tanım Tamamlayıcı beslenme DSÖ tamamlayıcı beslenmeyi; 6. aydan sonra anne sütü yanında diğer Sadece anne

Detaylı

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI Dyt. Ece Köprülü Cumurcu PLAN Beslenmenin tanımı Besin öğeleri Karbonhidrat, Protein, Yağ, Vitamin ve Mineraller Lif ve su Besin grupları Öneriler BESLENMENIN TANIMI Büyümek

Detaylı

SÜT, OYUN, OKUL VE ERGENLİK DÖNEMİNDE BESLENME

SÜT, OYUN, OKUL VE ERGENLİK DÖNEMİNDE BESLENME SÜT, OYUN, OKUL VE ERGENLİK DÖNEMİNDE BESLENME O Beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda

Detaylı

Bornova Vet.Kont.Arst.Enst.

Bornova Vet.Kont.Arst.Enst. Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları Süreyya ÖZCAN Besin Öğeleri Canlının yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan kimyasal element veya bileşiklerdir. Hücrelerin

Detaylı

Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları. Süreyya ÖZCAN

Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları. Süreyya ÖZCAN Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları Süreyya ÖZCAN Besin Öğeleri Canlının yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan kimyasal element veya bileşiklerdir. Hücrelerin

Detaylı

Teori (saat/ha fta) BESLENME İLKELERİ II BES202 4. Bahar 2 3 2 5 Önkoşullar

Teori (saat/ha fta) BESLENME İLKELERİ II BES202 4. Bahar 2 3 2 5 Önkoşullar BESLENME İLKELERİ II Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori (saat/ha fta) (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) AKTS BESLENME İLKELERİ II BES202 4. Bahar 2 3 2 5 Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme

Detaylı

Abbott Pediatrik Beslenme Ürünleri

Abbott Pediatrik Beslenme Ürünleri Abbott Pediatrik Beslenme Ürünleri Anne sütü bebekler için en iyisidir ve bebeklik çağı boyunca mümkün olduğunca anne sütü verilmelidir. Annenin iyi beslenmesi emzirmeye hazır olmak ve devam ettirmek için

Detaylı

Pfizer İlaçları Ltd.Şti. Ortaköy - İstanbul KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER

Pfizer İlaçları Ltd.Şti. Ortaköy - İstanbul KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER İsim: Centrum Birim formülü Bir film tablet içeriği : % ÖGD** Vitaminler Lutein 500 mcg * A Vitamini 800 mcg 100 (% 25 Beta Karoten) B1 Vitamini 1.4 mg 127 B2 Vitamini 1.75 mg 125 Niasinamid 20 mg 125

Detaylı

BESLENMENİN ÖNEMİ BESİN GRUPLARI BESİN ÖĞELERİ VE BESLENME-SAĞLIK İLİŞKİSİ

BESLENMENİN ÖNEMİ BESİN GRUPLARI BESİN ÖĞELERİ VE BESLENME-SAĞLIK İLİŞKİSİ BESLENMENİN ÖNEMİ BESİN GRUPLARI BESİN ÖĞELERİ VE BESLENME-SAĞLIK İLİŞKİSİ Beslenme, tüm canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için vazgeçilemez bir faaliyettir. Doğumdan ölüme kadar ihtiyaç duyduğumuz

Detaylı

EMZİREN ANNE BESLENMESİ ve SÜT KALİTESİ

EMZİREN ANNE BESLENMESİ ve SÜT KALİTESİ EMZİREN ANNE BESLENMESİ ve SÜT KALİTESİ DOÇ.DR. GÜLHAN SAMUR Hacettepe Üniversitesi, SBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENMENİN ÖNEMİ Maternal fizyolojik gereksinmelerini karşılamak

Detaylı

DAMIZLIK ROSS 308. BROYLER DAMIZLIK Karma Yem Besin Madde Değerleri 2016

DAMIZLIK ROSS 308. BROYLER DAMIZLIK Karma Yem Besin Madde Değerleri 2016 DAMIZLIK ROSS 308 BROYLER DAMIZLIK Karma Yem Besin Madde Değerleri 2016 Giriş Bu kitapçık; Ross 308 (yavaş tüylenen) damızlık sürüleri için beslemeye ilişkin tavsiyeler içermektedir ve Ross Damızlık Sevk-İdare

Detaylı

KBH da Beslenme Önerileri. Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

KBH da Beslenme Önerileri. Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü KBH da Beslenme Önerileri Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü KBH da Beslenme Önerileri Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu İstanbul Medipol Üniversitesi

Detaylı

PROSPEKTÜS. Multimix Pediatrik Şurup, dengeli oranlarda bir araya getirilmiş bir multivitamin kombinasyonudur.

PROSPEKTÜS. Multimix Pediatrik Şurup, dengeli oranlarda bir araya getirilmiş bir multivitamin kombinasyonudur. PROSPKTÜS FORMÜLÜ: Her 5 ml (1ölçek) Multimix Pediatrik Şurup etkin madde olarak 2500, 0.9 B 1, 1 B 2, 1.3 B 6, 45, 400 D 3, 8.94, 3.5 D-Pantotenol, 0.085 D-, 11, tatlandırıcı olarak Ksilitol, tat ve koku

Detaylı

SÜT VE ÜRÜNLERİ ANALİZLERİ

SÜT VE ÜRÜNLERİ ANALİZLERİ Süt Nedir? SÜT VE ÜRÜNLERİ ANALİZLERİ Gıda Mühendisi Tülay DURAN Türk standartları çiğ süt standardına göre: Süt; inek, koyun, keçi ve mandaların meme bezlerinden salgılanan, kendine özgü tat ve kıvamda

Detaylı

Gebe Ve Emziklilikte Beslenme

Gebe Ve Emziklilikte Beslenme Gebe Ve Emziklilikte Beslenme Gebelikte Beslenmenin Önemi 1.Gebelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesi hem fetüs hem de anne açısından oldukça önemlidir. 2.Gebelik döneminde annenin yetersiz ve dengesiz

Detaylı

Çocukluk ve Ergenlikte Beslenme. Prof.Dr.Muazzez garipağaoğlu İstanbul Medipol Üniversitesi

Çocukluk ve Ergenlikte Beslenme. Prof.Dr.Muazzez garipağaoğlu İstanbul Medipol Üniversitesi Çocukluk ve Ergenlikte Beslenme Prof.Dr.Muazzez garipağaoğlu İstanbul Medipol Üniversitesi İkisi de mutlu!!!! Malnütrisyon ve Obezite Günümüzde tüm dünyada çocuk sağlığını, dolayısıyla halk sağlığını tehdit

Detaylı

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel BESLENME Doç. Dr. Ferda Gürsel Genel Beslenme Kavramları Beslenmenin etkisi Sağlık Görünüş Davranış Ruh hali Diyette Besinlerin önemi Büyüme ve gelişme Enerji sağlar Metabolizmayı düzenler Sağlık ve Temel

Detaylı

Op Dr Aybala AKIL. ACIBADEM Bodrum Hastanesi

Op Dr Aybala AKIL. ACIBADEM Bodrum Hastanesi Sağlıklı bir anne için Sağlıklı beslenme Düzenli hekim kontrolü Gebelik öncesi hastalıkların sıkı takibi Sağlıklı bir yaşam tarzı Huzurlu bir gebelik süreci Sağlıklı beslenme = Dengeli beslenme Proteinler

Detaylı

BESLENME. Doç. Dr. Emel ĐRGĐL

BESLENME. Doç. Dr. Emel ĐRGĐL BESLENME Doç. Dr. Emel ĐRGĐL Oktay ın Yemek Duası Beslenme Fetal gelişimin en başından itibaren, bebeklik, çocukluk, adölesan dönemlerden erişkin döneme kadar yaşamın her döneminde; Yeterli gıda, Đyi beslenme,

Detaylı

BİYOİNORGANİK KİMYA 5. HAFTA

BİYOİNORGANİK KİMYA 5. HAFTA BİYOİNORGANİK KİMYA 5. HAFTA ESER ELEMENTLER İnsan vücudunda en yüksek oranda bulunan element oksijendir. İkincisi ise karbondur. İnsan vücudunun kütlesinin %99 u sadece 6 elementten meydana gelir. Bunlar:

Detaylı

TGK-KĐLO VERME AMAÇLI ENERJĐSĐ KISITLANMIŞ GIDALAR TEBLĐĞĐ ( 2001/41) (Yayımlandığı R.G.24.12.2001/24620)

TGK-KĐLO VERME AMAÇLI ENERJĐSĐ KISITLANMIŞ GIDALAR TEBLĐĞĐ ( 2001/41) (Yayımlandığı R.G.24.12.2001/24620) TGK-KĐLO VERME AMAÇLI ENERJĐSĐ KISITLANMIŞ GIDALAR TEBLĐĞĐ ( 2001/41) (Yayımlandığı R.G.24.12.2001/24620) Amaç Madde 1 Bu Tebliğin amacı, kilo verme amacıyla enerjisi kısıtlanmış diyetler için hazırlanan

Detaylı

Vitaminlerin Sınıflandırılması. Vitaminler. Suda Çözünen Vitaminler. Yağda Çözünen Vitaminler. C ve B vitaminleri. A,D,K,E vitaminleri

Vitaminlerin Sınıflandırılması. Vitaminler. Suda Çözünen Vitaminler. Yağda Çözünen Vitaminler. C ve B vitaminleri. A,D,K,E vitaminleri VİTAMİNLER Vitaminler, normal büyüme ve yaşamın sürdürülebilmesi için gıdalarla dışardan alınması zorunlu olan bileşiklerdir. Her vitaminin vücutta belirli ve kendine özgü bir işlevi olduğundan, yiyeceklerle

Detaylı

Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi

Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi ALERJEN UYARISI Ürünlerimiz gluten, süt, yumurta, fındık gibi sert kabuklu meyveler, soya ve susam içerebilir. Detaylı bilgi için, ürün içerik bilgilerini incelemenizi

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslen!

Yeterli ve Dengeli Beslen! Yeterli ve Dengeli Beslen! Hareketli Ol, Egzersiz Yap! Kişisel Bakımına ve Günlük Hijyenine Özen Göster! Uyku Düzenine Dikkat Et! Stresten Uzak Dur! Yeterli ve dengeli beslenme «4 Yapraklı Yonca» içerisindeki

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015

SAĞLIKLI BESLENME. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 SAĞLIKLI BESLENME Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Bu sunum Arş. Gör. Dr. Zehra Gökkaya Kılıç, Arş. Gör. Dr. Müsenna Arslanyılmaz

Detaylı

Süt Çocuklarında Beslenme ve Ek Gıdalar. Prof. Dr. Esin Koç Gazi Üniversitesi

Süt Çocuklarında Beslenme ve Ek Gıdalar. Prof. Dr. Esin Koç Gazi Üniversitesi Süt Çocuklarında Beslenme ve Ek Gıdalar Prof. Dr. Esin Koç Gazi Üniversitesi Süt çocuğunun beslenmesi 0-6 ay: Emme dönemi Anne sütü Hazır mamalar İnek sütü 6-9 ay: Geçiş dönemi Çorbalar (tahıl, sebze),

Detaylı

TÜRK GIDA KODEKSİ DEVAM MAMALARI - DEVAM FORMÜLLERİ TEBLİĞİ. (Tebliğ No: 2000/ 30 )

TÜRK GIDA KODEKSİ DEVAM MAMALARI - DEVAM FORMÜLLERİ TEBLİĞİ. (Tebliğ No: 2000/ 30 ) Resmi Gazete tarih ve no: 16. 08. 2000-24142 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSİ DEVAM MAMALARI - DEVAM FORMÜLLERİ TEBLİĞİ (Tebliğ No: 2000/ 30 ) Amaç Madde 1- Bu Tebliğin

Detaylı

Suda eriyen vitaminler. Vücutta kullanılması TİAMİN (B 1 VİTAMİNİ)

Suda eriyen vitaminler. Vücutta kullanılması TİAMİN (B 1 VİTAMİNİ) TİAMİN (B 1 VİTAMİNİ) Suda eriyen vitaminler B grubu vitaminleri içinde ilk tanınanıdır. Bitkilerde serbest, hayvanlarda ise fosfat veya proteine bağlı olarak bulunur. Vücutta kullanılması Bazı çiğ balıklardaki

Detaylı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin her konuda olduğu gibi beslenme konusunda bebekleri için mümkün olan en 1 / 7 iyi

Detaylı

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ Prof. Dr. Nilgün KARAAĞAOĞLU Doç. Dr. Gülhan EROĞLU SAMUR 3. Baskı Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ISBN 978-605-364-200-8 Kitapta

Detaylı

MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ GEBELİK VE EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ GEBELİK VE EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ GEBELİK VE EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME Züleyha KAPLAN Beslenme ve Diyet Uzmanı GEBELİKTE BESLENME SA Ğ LIKLI BEBEKLER = SA Ğ LIKLI NES İ LLER B İ R ANNEN

Detaylı

SPORCULAR için......sizin için

SPORCULAR için......sizin için SPORCULAR için......sizin için Herbalife24 serisi, egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında size yardımcı olabilecek sporcu beslenmesi ürünlerini içermektedir. Herbalife24 düzenli egzersiz yapan, vücut

Detaylı

Kimler Vitamin Almalı ve Nasıl Kullanmalı?

Kimler Vitamin Almalı ve Nasıl Kullanmalı? Kimler Vitamin Almalı ve Nasıl Kullanmalı? Vitaminler, vücudumuzdaki birçok metabolik olayın gerçekleşmesinde önemli görevleri olan maddelerdir. Vücudumuz vitaminleri kendisi yapamadığından gıdalarla almak

Detaylı

BESLENME DERSİ SORU BANKASI

BESLENME DERSİ SORU BANKASI BESLENME DERSİ SORU BANKASI 1- Aşağıdakilerden hangisi kasaplık hayvan de ğ ildir? A)Sığır B)Manda C)Keklik D)Koyun 2- Protein ihtiyacı, ekonomik olarak, hangi besinlerden sağlanabilir? A)Yumurta, kuru

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

ÖZEL DURUMLARDA BESLENME I

ÖZEL DURUMLARDA BESLENME I ÖZEL DURUMLARDA BESLENME I GEBE VE EMZİKLİ BESLENMESİ AMAÇ; 1-Annenin kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak besin ögelerinin yedeğini tutmak 2-Bebeğin normal büyümesi ve salınan sütün gerektirdiği

Detaylı

60 kcal/100 ml (250 kj/100 ml) 70 kcal/100ml (295 kj/100 ml)

60 kcal/100 ml (250 kj/100 ml) 70 kcal/100ml (295 kj/100 ml) Ek-1 Tüketime Hazır Bebek Formüllerinin Temel Bileşimi Ek-1 de yer alan değerler üretici tarafından verilen kullanım talimatına göre hazırlanan veya doğrudan kullanıma hazır olarak satışa sunulan ürünler

Detaylı

İŞÇİLERDE, SPORCULARDA VE YAŞLILARDA BESLENME

İŞÇİLERDE, SPORCULARDA VE YAŞLILARDA BESLENME İŞÇİLERDE, SPORCULARDA VE YAŞLILARDA BESLENME Besinlerle alınan enerjinin başlıca kaynağı olan besin öğeleri proteinler, karbonhidratlar ve yağlardır. Enerji gereksinimi ne olursa olsun, günlük alınan

Detaylı

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir GAV yayınıdır. GAV Yayın No:

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM ALANI SAĞLIKLI BESLENME KURS PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM ALANI SAĞLIKLI BESLENME KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM ALANI SAĞLIKLI BESLENME KURS PROGRAMI Ankara, 2017 İÇİNDEKİLER PROGRAMIN ADI... 1 PROGRAMIN DAYANAĞI... 1 PROGRAMA

Detaylı

ÜNİTE 17 Biyoelementler II (Eser Elementler)

ÜNİTE 17 Biyoelementler II (Eser Elementler) ÜNİTE 17 Biyoelementler II (Eser Elementler) Amaçlar Bu üniteyi çalıştıktan sonra, Eser element kavramını tanıyacak, Eser elementlerin biyoelementler içindeki yer ve önemini kavrayacak, Sağlıklı bir yaşam

Detaylı

Manda Ürünlerini Ekonomik Değeri Nasıl Artırılabilir Yrd. Doç. Dr. Zeki GÜRLER

Manda Ürünlerini Ekonomik Değeri Nasıl Artırılabilir Yrd. Doç. Dr. Zeki GÜRLER Manda Ürünlerini Ekonomik Değeri Nasıl Artırılabilir Yrd. Doç. Dr. Zeki GÜRLER Manda Ürünleri Süt ve Süt Ürünleri Manda sütü Afyon kaymağı Lüle kaymağı Manda yoğurdu Dondurma Manda tereyağı Manda peyniri

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BESLENME

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BESLENME T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BESLENME ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Gıdalar ve Güzellik Ananas Armut Avokado Balık Balkabağı Biber Böğürtlen Brezilya fıstığı Çilek Elma

Gıdalar ve Güzellik Ananas Armut Avokado Balık Balkabağı Biber Böğürtlen Brezilya fıstığı Çilek Elma Gıdalar ve Güzellik Besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi cildin sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aşağıda cilt sağlığına katkıları olan besinler ve içerdikleri vitaminler ile mineraller

Detaylı

MENOPOZ DÖNEMİNİN ÖZELLİKLERİ

MENOPOZ DÖNEMİNİN ÖZELLİKLERİ MENAPOZDA VE YAŞLILIKTA BESLENME 1 MENOPOZ DÖNEMİNİN ÖZELLİKLERİ MENOPOZDA GÖRÜLEN SORUNLAR MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME İLKELERİ YAŞLILIKTA BESLENME YAŞLILIKTA BESLENME İLKELERİ 2 3 YAŞAM BEBEKLİK ÇOCUKLUK

Detaylı

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN BESLENME I İÇİNDEKİLER Beslenme ile İlgili Kavramlar Besin Ögeleri Proteinler Karbonhidratlar Yağlar Vitaminler Mineraller ÇOCUK BESLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN HEDEFLER Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

DECAVİT Pronatal Film tablet

DECAVİT Pronatal Film tablet DECAVİT Pronatal Film tablet FORMÜL: Bir DECAVİT Pronatal Film tablet: Vitamin olarak: A vitamini (retinol) B1 vitamini (tiamin) B2 vitamini (riboflavin) B6 vitamini (piridoksin) B12 vitamini (siyanokobalamin)

Detaylı

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI Türkiye beslenme durumu yönünden hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkelerin sorunlarını birlikte içeren bir görünüme sahiptir. Ülkemizde halkın beslenme

Detaylı

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR? Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Gebelik öncesi ideal ağırlığında olan yetişkin kadınların ortalama 9-14 kg arasında (ayda 1-1,5kg)

Detaylı

MEGADYN FİLM TABLET KULLANIM KILAVUZU. Her film tablet, boyar madde olarak; Arriavit Brown M 5.68, Opalux Brown AS 9075 içerir.

MEGADYN FİLM TABLET KULLANIM KILAVUZU. Her film tablet, boyar madde olarak; Arriavit Brown M 5.68, Opalux Brown AS 9075 içerir. KULLANIM KILAVUZU BİRİM FORMÜLÜ: Her fim tablet etken madde olarak aşağıdakileri içerir: Vitamin olarak A vitamini (retinol) 3333 IU B 1 vitamini (tiamin) 20 mg B 2 vitamini (riboflavin) 5 mg B 6 vitamini

Detaylı