INS1911 TEKNİK RESİM VE TASARI GEOMETRİ Gr: 4 Dr. Öğr. Üyesi Hande ALADAĞ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "INS1911 TEKNİK RESİM VE TASARI GEOMETRİ Gr: 4 Dr. Öğr. Üyesi Hande ALADAĞ"

Transkript

1 INS1911 TEKNİK RESİM VE TASARI GEOMETRİ Gr: 4 Dr. Öğr. Üyesi Hande ALADAĞ Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı İşletmesi Anabilim Dalı Oda No:

2 İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ NDE KULLANILAN ÇİZGİ ÇEŞİTLERİ VE KALINLIKLARI

3 İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ NDE KULLANILAN ÇİZGİ ÇEŞİT VE KALINLIKLARI Kalem tipi 1. İşlem Çizgisi : 2H Kalem ucu Görülebilen ve çizilebilen en ince sürekli çizgidir. Bu kalınlık ve koyuluk k harfi ile ifade edilir ve daha kalın ve koyu çizgiler k nın belli katları olarak belirlenmiştir. 2k kalınlığına kadar olan çizgiler hariç bütün çizim görünen ve görünmeyen ayırımı yapılmadan, önce bu tip çizgi ile çizilir ve daha sonra çizilen çizginin özelliğine göre, o çizgi hangi tip ve kalınlıktaysa üzerinden geçilerek çizgi kalınlaştırılır. Altta işlem çizgisi kalır ve silinmez. Kalem oldukça sivriltilerek çizilir. Kalınlaştırma işlemi, ancak bütün çizim tamamlanıp varsa hatalar düzeltildikten ve ölçülendirme yapıldıktan sonra yapılır.

4 Kalem tipi Kalem ucu 1.5k 2. Ölçü Çizgisi : 2H Ölçülendirme yapılırken kullanılan çizgi tipidir. Önce işlem çizgisi ile çizmeye gerek yoktur. Doğrudan çizilir ve k çizgisi çizilen kalem biraz daha bastırılarak elde edilir. Kalemin ucu sivridir.

5 Kalem tipi Kalem ucu 3. Eksen çizgisi : 2H Simetrik şekiller ile daire ve yay gibi şekillerin merkezlerine çizilir ve simetri eksenini ifade eder. Ayrıca betonarme yapı sistemlerinin projeleri çizilirken aks çizgisi olarak kullanılır. Çizgi nokta şeklinde değil, bir uzun bir kısa çizgi şeklinde çizilmelidir. k kalınlığı çizilen kalemin ucu hafif kütleştirilerek ve biraz daha bastırılarak elde edilir.

6 4. Görünen Kenar Çizgisi: H Kalem tipi Kalem ucu Görünen kenarlar kalınlaştırılırken daha önce çizilen işlem çizgisinin üzerinden çizilerek kalınlaştırma yapılan çizgi tipidir. 4k kalınlığında çizilen bu çizgi, 4 kez üst üste k kalınlığı çizilir anlamına gelmez. Bütün kalınlaştırmalar uygun kalem tipi ile uygun kalınlık elde edilerek, tek seferde çizilerek yapılmalıdır.

7 5. Görünmeyen Kenar Çizgisi: H Kalem tipi Kalem ucu Görünmeyen kenarlar kalınlaştırılırken daha önce çizilen işlem çizgisinin üzerinden çizilerek kalınlaştırma yapılan çizgi tipidir. Altta işlem çizgisi kalır ve silinmez. Mümkün olduğu kadar kısa ve birbirine yakın çizgilerle çizilmelidir.

8 6. Kesit Yüzeyi Çizgisi: HB Kalem tipi Kalem ucu Plan ve kesitler çizilirken, kesilen yüzeylerin daha önce işlem çizgisi ile çizilmiş kenarları bu tip çizgi tipi ile kalınlaştırılır. HB kalemin ucu biraz daha kütleştirilir ve kalem bastırılarak yine tek seferde çizilir. Kesit yüzeyi çizgisi bir yüzeyi ifade ettiğinden mutlaka başladığı yerde biter, yani mutlaka kapanır. Önden ve yan görünüşlerde de binanın zemine oturduğunu gösteren zemin çizgisi kesit yüzeyi çizgi tipi ile çizilir.

9 Plan Bir yapının, bir kentin, bir makinenin vb. çeşitli bölümlerini gösteren ölçekli çizim. Kesit Bir şeyi inceleyebilmek için, enlemesine ya da boylamasına kesildiğinde ortaya çıkan yüzey

10 7. Kesit Yeri Çizgisi: HB Kalem tipi Kalem ucu Kesit çizilirken, planın üzerine, yapının nereden kesildiğini göstermek amacıyla çizilen çizgidir. Önce işlem çizgisi ile kesit yeri belirlendikten sonra üzerinden 8k kalınlığındaki bir uzun bir kısa olarak bu çizgi çizilir. Sadece kesitin geçtiği yeri gösteren kesit yeri çizgisinin çizilmesi yeterli değildir. Bu çizginin üzerine mutlaka hangi tarafa bakıldığını gösteren kesit yeri okunun da çizilmesi gerekir.

11 Kesit Yeri Oku

12 Kesit Yeri Çizgisi Ve Kesit Yeri Okunun Beraber Kullanılışı Plan

13 Kalem tipi Kalem ucu 8. Kısım Çizgisi a)çelik yapılar için : b)diğer yapılar için : 2H 2H Çok uzun, aynı özellikleri taşıyan herhangi bir yapı elemanı çizilirken aynı özelliği gösteren kısmın başladığı ve bittiği yer kesilerek yan yana getirilir. Kesilen yerlere de kısım çizgisi çizilir. Bu kısım ölçülendirilirken gerçek ölçü ne ise o ölçü yazılır. k çizgisinin çizildiği kalem tipi ile ve k kalınlığında çizilir.

14 Kısım Çizgisinin Kullanılışı

15 10k 9. Donatı Çizgisi: HB Kalem tipi Kalem ucu Betonarme çizimlerde donatıları çizerken kullandığımız çizgi kalınlığıdır. HB kalemin ucu yeterince kütleştirilerek donatılar kalınlaştırılır.

16 ÖLÇEK KAVRAMI

17 ÖLÇEK KAVRAMI Harita ve planda belirtilmiş olan, herhangi iki nokta arasındaki uzunluğun, bu noktaların arazi üzerindeki karşılığına (gerçek uzunluğa) olan oranına denir. Ölçek = Harita uzunluğu (çizimdeki uzunluk)/ Gerçek uzunluk

18 ÖLÇEK KAVRAMI 1. KESİR (ADİ) ÖLÇEK Haritadaki küçültme oranını basit kesirle ifade eden ölçek türüdür. 1 / , 1 / , 1 / birer kesir ölçektir. Kesir ölçekte, pay ile paydanın birimleri aynıdır. Uzunluk birimi olarak santimetre (cm) kullanılır. Örneğin; 1 / kesir ölçeğine sahip bir harita için şunları söyleyebiliriz: Bu haritada 1 cm lik uzunluk, gerçekte yer yüzünde cm yi veya 9 km yi göstermektedir.

19 ÖLÇEK KAVRAMI 2. ÇİZİK (GRAFİK) ÖLÇEK Haritalarda yapılan küçültme oranının bir doğru üzerinde gösterilmesiyle oluşan ölçek şeklidir.

20 Çizgi Ölçek Kesir Ölçeğe Nasıl Çevrilir? 1.Örnek Açıklaması :Yandaki ilk örnekte şekilde her iki çizgi arası 1cm dir. >>> 1cm lik bölüm 5km görünüyor demektir. >>> kesir ölçeğimiz 1/5 km dir 1/5km = 1/ dir. 2.Örnek Açıklaması: İkinci örnekte beş bölüm 10cm gösterilmiştir demekki iki çizgi arası 2cm dir (10km) >>>1 cm ise 5km olur 5km de cm dir yani ölçeğimiz 1/ dir.

21 ÖLÇEK KAVRAMI İnşaat mühendisliğinde şu ölçekler kullanılır : İmalat : 1 / 1 Sistem detayları : 1 / 2, 1 / 5, 1 / 10, 1 / 20 Tatbikat (Uygulama) : 1 / 50 Ön (Avan) proje : 1 / 100 Durum (Vaziyet) planı : 1 / 200 Aplikasyon krokisi : 1 / 500 İmar durumu : 1 / 1000 Nazım imar planı : 1 / 2000, 1 / 5000

22 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI

23 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 1. Resim Kağıdı: Resim kağıdı sağ elle çizim yapanlar için masanın sol alt köşesine, sol elle çizim yapanlar için masanın sağ alt köşesine yerleştirilir.

24 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 1. Resim Kağıdı: Alt kenara, yani kendimize mümkün olduğu kadar yakın yerleştirilmelidir. Bunun nedeni ise oturarak çizim yapılabilmesi içindir.

25 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 1. Resim Kağıdı: Ancak alt kenara yazı yazılabilmesi ve çizim yapılabilmesi için elin masanın üzerinde durması gerektiğinden elin sığacağı kadar boşluk bırakılmalıdır. Bu da 7 cm kadardır.

26 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 1. Resim Kağıdı: Kağıdın, masanın ortasına değil, sağ veya sol kenarına yakın yerleştirilmesinin nedeni ise kullanılacak T cetvelinin tek tarafının masaya yapıştırılabilmesi, diğer kenarının serbest konumda olması nedeniyledir. T cetvelinin serbest kenarının esneyebilmesi nedeniyle meydana gelebilecek hataları minimize edebilmek için kağıt, mümkün olduğu kadar başlığa yakın yerleştirilmelidir.

27 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 1. Resim Kağıdı: Kağıt masanın sol veya sağ kenarına sıfır yerleştirilmez. Bunun nedeni ise T cetvelini, kağıdın üzerinde olmayan bölgesinden rahatça tutup çekebilmek içindir. Buradaki boşluk da yine 7cm olarak alınabilir.

28 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 1. Resim Kağıdı: Kağıt, T cetvelinin üst bölgesine yerleştirilir ve böylece yatay bir şekilde masaya yerleştirilmesi sağlanır.

29 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 1. Resim Kağıdı: Kağıdın yataylığı sağlandıktan sonra dört köşesinden köşegen doğrultusunda masaya yapıştırılır. Bu işlem yapılırken kağıdın yataylığının bozulmaması için T cetveli ile kontrol edilir.

30 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 2. T Cetveli: Yatay çizgi çizebilmek için kullanılan çizim aletidir. T cetveli bunun dışında, gönyelerle belli açılarda çizim yapabilmek ve ölçü alabilmek için gönyelerin ve ölçü cetvelinin sabitlenmesine yardımcı araç olarak kullanılır. Sağ elle çizim yapanlar T cetvelinin başlığını masanın sol kenarına, sol elle çizim yapanlar ise masanın sağ kenarına yerleştirmeleri gerekir. Bunun nedeni ise; T cetveli ile daima başlık tarafından başlayarak gövdeye doğru çizim yapılması gerektiği içindir.

31 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 2. T Cetveli: T cetveli, soldan (veya sağdan) masaya sıkıca bastırılarak yatay hale getirilir. Sonra avuç içi masaya bastırılır ve parmaklarla da T cetveli tutulur. Böylece hareket etmesi engellendikten sonra cetvelin üst tarafından, başlıktan uzaklaşacak yönde çizgi çizilir. T cetvelinin alt kenarından çizgi çizilmez.

32 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 2. T Cetveli: Çizgi çizilirken kalem çizilen yöne doğru hafifçe eğimli tutulur. Kalem, başka bir yöne eğimli tutulamaz veya kalem, kağıda dik doğrultuda tutulamaz. Kalem, çizgi çizilirken, çizgi boyunca saat doğrultusunda (sol elle çizim yapanlar saatin tersi yönde) bir kez döndürülmelidir. Bunun nedeni kurşun kalem çabuk aşınan bir malzeme olduğundan çizginin gittikçe kalınlaşmasını önlemektir. Kalem döndürülerek çizim yapıldığında çizgi hep aynı kalınlıkta görünür.

33 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 2. T Cetveli: T cetveli, kesinlikle düşey çizgi çizmek için kullanılamaz. Yani başlık kısmı kesinlikle masanın üst veya alt kısmına konarak çalışılamaz. Yanlış yerleştirme Yanlış yerleştirme

34 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 3. Gönyeler: Yatay çizgi dışında diğer açılarda çizgi çizmek için kullanılan malzemelerdir. Genellikle T cetveli ile beraber kullanılmaktadır. İki noktayı birleştirmek için, tek gönye ile çift gönye beraberce veya T cetveli ile beraber kullanılarak çizim yapılabilir.

35 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 3. Gönyeler: T cetveli masaya soldan veya sağdan bastırılarak yatay hale getirildikten sonra, hangi açıda çizim yapılacaksa gönyenin o açısı gelecek şekilde gönye T cetvelinin üzerine yerleştirilir. Sağ elle çizim yapanlar gönyenin solundan, sol elle çizim yapanlar gönyenin sağından çizim yaparlar. Bu durumda çizim yapılacak yöne gönyenin istenen açısı yerleştirilmelidir. Gönyenin hangi tarafından çizim yapılacağı ayrıca ışığın ne taraftan geldiğine de bağlıdır. Gönyenin et kalınlığının kağıda gölge yapmaması için ışığın geldiği taraftan çizim yapılması gerekir.

36 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 3. Gönyeler: Avuç içi ile T cetveli masaya sıkıca bastırılırken, gönye de parmaklarla masaya sıkıca bastırılarak tutulur. Böylece her iki malzeme de sabitlendikten sonra çizgi daima aşağıdan yukarıya olacak şekilde çizilir.

37 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 3. Gönyeler: Kalem, daima çizilen yöne doğru hafif eğimli tutulmalıdır ve çizginin uzunluğu boyunca bir sefer döndürülmelidir (Daha önce anlatıldığı gibi).

38 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 3. Gönyeler: Kalem, çizilen yönün dışında başka yöne eğimli tutulmamalıdır. Ayrıca kalem kağıda dik açı yapacak şekilde de tutulmamalıdır. Kalemin yanlış tutulması

39 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 3. Gönyeler: Gönye ile kesinlikle ölçü alınmamalıdır. Bunun nedeni; gönyelerin belli bir et kalınlığı vardır ve ölçüler gönyenin alt tarafında yazılmışlardır. Işık; cam, su, şeffaf plastik gibi malzemelerden geçerken kırılır. Bu nedenle, altta yazan ölçüler, üst taraftan bakıldığında aynı hizada görülmezler ve göz yanılması nedeniyle hatalı ölçü alınmasına neden olurlar. Ölçüler sadece ölçü cetveli ile alınmalıdır.

40 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 4. Ölçü Cetveli: Ölçü almak için kullanılan malzemedir. Ölçü cetveli ile çizim yapılmaz. Ölçü cetvelinin ölçü yazan kısımlarının et kalınlıkları mümkün olduğu kadar minimuma indirgenmiştir ve ışık kırılması nedeniyle oluşabilecek hata miktarı da böylece oldukça azalmıştır.

41 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 4. Ölçü Cetveli: Ölçü cetveli ile çizgisiz bir kağıtta yatay ölçü alırken T cetvelinden faydalanılır. T cetveli yatay hale getirildikten sonra üzerine ölçü cetveli yerleştirilir ve alınan ölçü cetvele dik doğrultuda bir çizgi çizilerek gösterilir.

42 ÇİZİM MALZEMELERİNİN KULLANILMASI 4. Ölçü Cetveli: Ölçü cetveli ile çizgisiz bir kağıtta düşey ölçü alınırken T cetveli + gönye kullanılır. T cetveli yatay hale getirildikten sonra üzerine gönye dik gelecek şekilde yerleştirilir. Gönyenin dik tarafına da ölçü cetveli yerleştirilerek cetvelin düşey hale gelmesi sağlanır ve cetvele dik doğrultuda ölçü çizgisi çizilir.

43 LEVHA DÜZENLEMESİ

44 LEVHA DÜZENLEMESİ Çizim yapılan kağıda, çizim yapılan konu ve çizimi yapan kişi vs. hakkında bilgi veren yazılara ve bu yazıların düzenine denir.

45 LEVHA DÜZENLEMESİ

46 LEVHA DÜZENLEMESİ Levha düzenlemesi, çizim yapılan her kağıtta yapılacaktır. Sol üst köşede yukarıdan ve soldan 5 mm boşluk bırakılarak 4mm yüksekliğinde o günkü dersin konusu büyük harfle yazılacaktır. Teknik Resim de kullanılan en büyük yazı konu yazısıdır. Bu yazının dışında bütün yazılar 2mm yüksekliğinde yazılır. Teknik Resim de küçük harf kullanılmaz, bütün yazılar büyük harfle yazılır. KONU:. şeklinde değil, doğrudan konunun ismi yazılır. Örnek: YAPI GRUBUNUN GÖRÜNÜŞLERİ gibi

47 LEVHA DÜZENLEMESİ Sağ üst köşede; Kağıdın üst kenarından ve sol kenarından 5 mm içerde ve 2 mm yüksekliğinde LEVHA NO:1 yazılır. Bir sonra çizilen levha LEVHA NO:2 olacaktır. Eğer yapılan çizime derste başlanmışsa ismi levha dır. Derste hiç çizilmeyen, ancak ödev olarak verilen çizimler ise ÖDEV NO:1. şeklinde kendi aralarında sıralanır. Sol alt köşede aşağıdan ve soldan 5 mm boşluk bırakılarak, 2 mm yüksekliğinde çizimin yapıldığı günün tarihi doğrudan yazılır. Tarih: şeklinde yazılmaz. Sağ alt köşede ise; aşağıdan ve sağdan 5 mm boşluk bırakılarak 2 mm yüksekliğinde, sırayla grup numarası, öğrenci numarası ve öğrencinin adı soyadı yazılır. Örnek: İNŞAAT MÜH. 2. GRUP ALİ YILDIZ

48 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ

49 İKİ AYAKLI ANIT

50 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KONU: İKİ AYAKLI ANITIN GÖRÜNÜŞLERİ İSTENENLER 1. ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ 2. ÖNDEN GÖRÜNÜŞ 3. SAĞ YAN GÖRÜNÜŞ 4. ÖLÇÜLENDİRME 5. KALINLAŞTIRMA ÖLÇEK 1/100

51 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ İstenenler kesinlikle rastgele sıra ile verilmezler. İstenenlerdeki sıra daima çiziş sırası olacaktır. Çünkü her görünüş birbiri ile bağlantılıdır ve birbirinden faydalanılarak çizilir. İstenenler kağıda yerleştirilirken önce daima 3 numaradaki istenene bakılır. 3 numara profil izdüşüm düzlemine çizilecek olan çizimi ifade eder ve profil izdüşüm düzlemi görünüşlerin yerlerini belirleyen etkendir. Profil izdüşüm düzlemine çizilecek olan yan görünüş Tasarı Geometri deki izdüşüm kurallarına göre (epür kavramı) daima xy ekseninin üst tarafına çizilmelidir. Ancak hangi yana çizileceği istenenlerde hangi yan görünüşün istendiğine göre değişir.

52 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ Bu örnekte sağ yan görünüş istendiğine göre, şeklin sağ tarafına gidilip bakılacaktır anlamına gelir. Şeklin sağ yanına gidilip bakıldığında izdüşümü sol profilde görünür ve epür kavramına göre sol profil 90º çevrildiğinde sol üst köşeye çizilmesi gerekir. Yani 3 numarada istenen SAĞYAN GÖRÜNÜŞ kağıdın sol üst kenarına çizilecektir. Düşey izdüşüm düzlemi ise yine mutlaka xy ekseninin üst tarafında ve profil izdüşüm düzleminin yan tarafında bulunur. Burada sol profil izdüşüm düzlemi çizileceğine göre, düşey izdüşüm düzlemi sağ üst köşeye çizilecektir. Düşey izdüşüm düzlemine çizilmesi gereken görünüş önden görünüş olacağına göre, 2 numarada istenen ÖNDEN GÖRÜNÜŞ kağıdın sağ üst köşesine çizilecektir.

53 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ Yatay izdüşüm düzlemi ise; epür kavramına göre daima xy ekseninin ve düşey izdüşüm düzleminin alt tarafında bulunur. Yatay izdüşüm düzlemine çizilecek olan görünüş üstten görünüş olduğuna göre, 1 numarada istenen ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ de önden görünüşün alt tarafına, yani kağıdın sağ alt kısmına çizilmelidir. 3. SAĞYAN GÖRÜNÜŞ 2. ÖNDEN GÖRÜNÜŞ PERSPEKTİF (İSTENİRSE) 1. ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ

54 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ Ancak; kağıt aşağıda olduğu gibi yatay ve düşeyde tam ortadan ikiye bölünerek çizimler yerleştirilmez. Görünüşlerin içine sığacağı minimum dış teğet dikdörtgenleri hesaplanır ve önce bu dikdörtgenler çizilir. Dikdörtgenler birbirine yapıştırılmaz. Çünkü görünüşlerin etrafına ölçülendirme yapılmalıdır ve ölçülendirmenin sığacağı kadar boşluklar bırakılmalıdır. 3. SAĞYAN GÖRÜNÜŞ 2. ÖNDEN GÖRÜNÜŞ PERSPEKTİF (İSTENİRSE) 1. ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ

55 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ Görünüşlerin dış teğet dikdörtgenlerinin boyutları belirlendikten sonra her bir dikdörtgen kendi bölgesine yerleştirilir. Üstten görünüşler dört tarafından ölçülendirilir. Bu nedenle dört tarafında ölçülendirilmenin sığacağı kadar boşluk bırakılmalıdır. SAĞYAN GÖRÜNÜŞ ÖNDEN GÖRÜNÜŞ PERSPEKTİF (İSTENİRSE) ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ

56 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ İnşaat mühendisliği ndeki hiçbir yapı havada durmaz. Mutlaka zeminle bir şekilde bağlantısı bulunmaktadır. xy ekseni, Teknik Resim çizimlerde zemin çizgisi olarak kabul edilir. Bu nedenle önden görünüş ve yan görünüşler için hesaplanan dış teğet dikdörtgenleri mutlaka zemine, yani xy eksenine oturtulmalıdır. SAĞYAN GÖRÜNÜŞ ÖNDEN GÖRÜNÜŞ PERSPEKTİF (İSTENİRSE) ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ

57 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ Önden ve yan görünüşler sadece sağ ve sol taraflarından kotlarla ölçülendirilirler. Bu görünüşlerde asla yatay ölçü verilmez. Bu nedenle de dış teğet dikdörtgenlerinin sadece sağ ve sol taraflarında ölçülendirmenin, yani kotların sığacağı kadar boşluklar bırakılmalıdır. Üst tarafında bırakılması gereken boşluğun, levha düzenlemesinin sığacağı kadar olması yeterlidir. SAĞYAN GÖRÜNÜŞ ÖNDEN GÖRÜNÜŞ PERSPEKTİF (İSTENİRSE) ÜSTTEN GÖRÜNÜŞ

58 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ İSTENENLERİN KAĞIDA YERLEŞTİRİLMESİ Görünüşlerin yerleri belli olduğuna göre bunları yatayda ve düşeyde çizgilerle bölerek ayırmaya gerek yoktur. Hatta xy ekseni de boydan boya çizilmez, sadece yapının zemine oturduğunu anlatmak için önden görünüş ve yan görünüşlerin altında, kenarlardan 1 cm kadar taşacak şekilde çizilir. SAÐYAN GÖRÜNÜÞ ÖNDEN GÖRÜNÜÞ PERSPEKTÝF (ÝSTENÝRSE) ÜSTTEN GÖRÜNÜÞ

59 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Genel olarak bütün şekillerin kağıda yerleştirilmesi bu şekilde belirlendikten sonra, verilen örnek için dış teğet dikdörtgenlerinin hesaplanması gerekir. Üstten görünüşün sığacağı dış teğet dikdörtgeni için şöyle düşünülebilir: Böyle bir yapı inşa edilecek olsaydı minimum hangi boyutta bir arsaya ihtiyaç duyulurdu? Bu durumda şekle üstten bakılır ve x ve y doğrultularındaki toplam boyları hesaplanır. Şekilde eşkenar üçgen ile gösterilen ön işareti (BAKIŞ YÖNÜ) önemlidir. Çünkü; bu işaretin olduğu taraf, üstten görünüşün dış teğet dikdörtgeni kağıda yerleştirilirken x ekseni olarak alınır, yani dikdörtgenin yatay boyudur. Buna dik doğrultu ise y doğrultusu, yani düşey boydur.

60 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Bu durumda üstten görünüşün sığacağı minimum dikdörtgen boyutu 9 x 7 m olacaktır. Aynı mantıkla önden görünüşün sığacağı minimum dikdörtgen boyutu 9 x 6.90 m, sağ yan görünüşün sığacağı minimum dikdörtgen boyutu ise; 7 x 6.90 m dir. Ölçeğin 1/100 olması demek; Gerçekte 100 birim uzunluğundaki bir şeklin kağıda 1 birim çizilmesi demektir. Bu durumda, gerçekte 100 cm uzunluğundaki bir çizgi kağıda 1 cm olarak çizilecektir. Yanda verilen ölçülerin her biri çizimin ölçekli hali, yani hepsi cm dir

61 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Dikdörtgenler arasında bırakılması gereken boşlukların hesaplanması gerekir Yatayda; Şeklin kapladığı toplam uzunluk: 7+9=16 cm Kağıdın yatay boyutu: 35 cm Toplam boşluk miktarı: 35-16=19 cm Düşeyde; Şeklin kapladığı toplam uzunluk: 7+6.9=13.9 cm Kağıdın düşey boyutu: 25 cm Toplam boşluk miktarı: =11.1 cm

62 KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Hesaplanan toplam boşluk miktarları paylaştırılırken ölçülendirme dikkate alınmalıdır. Yatay ölçüler paylaştırılırken; Üstten görünüşün dört tarafından ölçü verileceği, önden ve yan görünüşlerin ise sağ ve sol kenarlarına kot yerleştirileceği unutulmamalıdır. Bu durumda önden ve yan görünüşlerin dış kenarlarında eşit boşluk bırakılabilir ancak ortada her iki görünüşe ait iki kot gerektiğinden daha fazla yere ihtiyaç duyulabilir. Örnek bir yerleşim aşağıda gösterilmiştir SAÐYAN GÖRÜNÜÞ ÖNDEN GÖRÜNÜÞ PERSPEKTÝF (ÝSTENÝRSE) ÜSTTEN GÖRÜNÜÞ

63 KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Düşey boşluk miktarı paylaştırılırken; üstten görünüşün alt ve üst tarafından ölçülendirme gerektiği, ancak önden ve yan görünüşlerin üst ve alt taraflarında ölçü olmayacağı dikkate alınmalıdır. Ancak; levha düzenlemesi nedeniyle üst tarafta en az 5+4=9 mm boşluk bulunmalıdır. Burada hesaplanan 7.1 cm nin 1.1 cm si üst tarafta bırakılmış, kalan miktar ise ikiye bölünerek altta ve ortadaki boşlukları oluşturmuştur SAÐYAN GÖRÜNÜÞ ÖNDEN GÖRÜNÜÞ PERSPEKTÝF (ÝSTENÝRSE) ÜSTTEN GÖRÜNÜÞ

64 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Yerleri ve büyüklükleri hesaplanan bu dikdörtgenlerden üstten ve önden görünüş mutlaka düşeyde aynı hizada, önden ve yan görünüş ise yatayda aynı hizada çizilmelidir (Noktanın izdüşümlerinin epür hali).

65 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ

66 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Bu dikdörtgenler kağıda yerleştirilirken tek tek ölçülerek çizilmezler. Yatay ölçüler alınırken T cetvelinin üzerine yerleştirilen ölçü cetvelinin 0 ı (sıfırı) kağıdın sol kenarına çakıştırılır ve yataydaki bütün ölçüler toplanarak işaretlenir. Bunun nedeni cetvel kaydırılırken oluşması muhtemel hataları önlemektir. Bütün çizgiler işlem çizgisi ile çizilmelidir

67 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Düşey ölçüler alınırken ise; T cetvelinin üzerine gönyenin dik açısı gelecek şekilde gönye yerleştirilir, bunun önüne de ölçü cetveli konur. Cetvelin sıfır noktası kağıdın sol alt kenarına çakıştırılır ve aşağıdan yukarı doğru düşey ölçüler toplanarak işaretlenir

68 BASİT BİR YAPININ TEKNİK RESİM KURALLARINA GÖRE ÇİZİMİ KAĞIDIN İÇİNE ŞEKLİN DIŞ TEĞET DİKDÖRTGENLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ 22.9 Düşeyde işaretlenen noktalardan T cetveli yardımıyla yatay, yatayda işaretlenen noktalardan ise T cetveli + gönye yardımıyla düşey çizgiler çizilir. Kullanılan çizgi tipi sadece işlem çizgisidir. Daha sonra gerekli olan üç dikdörtgen dışında bütün çizgiler silinir. Artık çizim yapılabilir

69 Bugünlük Bu Kadar, HOŞCAKALIN!

HAFTA-2 Norm Yazı Çizgi Tipleri ve Kullanım Yerleri Yıliçi Ödev Bilgileri AutoCad e Genel Bakış Tarihçe Diğer CAD yazılımları AutoCAD Menüleri

HAFTA-2 Norm Yazı Çizgi Tipleri ve Kullanım Yerleri Yıliçi Ödev Bilgileri AutoCad e Genel Bakış Tarihçe Diğer CAD yazılımları AutoCAD Menüleri HAFTA-2 Norm Yazı Çizgi Tipleri ve Kullanım Yerleri Yıliçi Ödev Bilgileri AutoCad e Genel Bakış Tarihçe Diğer CAD yazılımları AutoCAD Menüleri AutoCAD ile iletişim Çizimlerde Boyut Kavramı 0/09 2. Hafta

Detaylı

Genel Bilgi. İz Düşüm Düzlemleri ve Bölgeler. Yrd. Doç. Dr. Garip GENÇ Şekil: İz düşüm düzlemlerine bakış doğrultuları. Page 1.

Genel Bilgi. İz Düşüm Düzlemleri ve Bölgeler. Yrd. Doç. Dr. Garip GENÇ Şekil: İz düşüm düzlemlerine bakış doğrultuları. Page 1. TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Teknik Resim Genel Bilgi Uzaydaki cisimlerin eksiksiz bir anlatımı için, ana boyutlarıyla birlikte parçanın bitmiş hallerinden ve üzerindeki işlemlerle birlikte diğer

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Çizgiler Yazılar Ölçek

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Çizgiler Yazılar Ölçek TEKNİK RESİM 2010 Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi 2/21 Çizgi Tipleri Kalın Sürekli Çizgi İnce Sürekli Çizgi Kesik Orta Çizgi Noktalıİnce Çizgi Serbest Elle Çizilen Çizgi Çizgi Çizerken

Detaylı

Kesit Görünüşler. Kesit Görünüşler

Kesit Görünüşler. Kesit Görünüşler Kesit Görünüşler Bir parçanın içkısmında bulunan delikleri, boşlukları belirtmek ve ölçülendirebilmek için hayali olarak kesildiği farzedilerek çizilen görünüştür. geometrisi bulunan parçalar daha kolay

Detaylı

ve ANTETLER Çizim kağıdı Çizim kağıdı Çizim kağıdının hazırlanması Antet Standard A0 kesilmiş kağıt boyutu 1 m 2 x/y: e2

ve ANTETLER Çizim kağıdı Çizim kağıdı Çizim kağıdının hazırlanması Antet Standard A0 kesilmiş kağıt boyutu 1 m 2 x/y: e2 0.08 M A 0.06 A C M42 X 1.5-6g 9.6 8X 45 9.4 0.1 M B M 6.6 6.1 20.00-20.13 C A 0.14 BÇİZİM KAĞITLARI ve ANTETLER 9.6 31.8 9.4 31.6 25.5 B 0.1 25.4 44.60 44.45 8X 7.9-8.1 0.14 M A C M 86 Çizim kağıdı Standard

Detaylı

Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi...www.ibrahimcayiroglu.com MASAÜSTÜ YAYINCILIK

Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi...www.ibrahimcayiroglu.com MASAÜSTÜ YAYINCILIK KROKİ ÇİZİMLERİ MASAÜSTÜ YAYINCILIK Kroki Herhangi bir cimi veya düşündüğümüz bir şekli karşımızdakine anlatabilmek için resim aletleri kullanmadan serbest elle çizilen resimlerdir. Mühendis ve teknisyenler

Detaylı

MHN 133 Mühendislik Çizimi 2

MHN 133 Mühendislik Çizimi 2 11. BÖLÜM TARAMALAR MHN 133 Mühendislik Çizimi 2 11. TARAMALAR Kesitlerde, kesilen yüzey üzerine belirli eğimlerde ve şartlarda çizilen sürekli ve kesikli ince çizgilere Tarama Çizgisi denir. Bu çizgilerin

Detaylı

İMÜ1109 TEKNİK RESİM. Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018

İMÜ1109 TEKNİK RESİM. Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018 İMÜ1109 TEKNİK RESİM Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018 ANTET Bütün teknik resim yapraklarında mutlaka uygun ölçülerde bir çerçeve ve antet (baslık) bulunmalıdır. Antet, çizim kâğıdının

Detaylı

PROJE AŞAMALARI : Karayolu Geçkisi (Güzergahı Araştırması, Plan ve Boykesit):

PROJE AŞAMALARI : Karayolu Geçkisi (Güzergahı Araştırması, Plan ve Boykesit): Bartın Üniversitesi Ad Soyad : Mühendislik Fakültesi Numara : İnşaat Mühendisliği Bölümü Pafta No : KONU : INS36 ULAŞTIRMA II (PROJE) DERSİ P R O J E V E R İ L E R İ /2000 ölçekli tesviye (eşyükselti)

Detaylı

Görünüş ve çeşitleri. Ön görünüş : Cisme önden bakılarak çizilen ve görünmeyen çizgilerin en az, detayın ise en fazla. olduğu görünüştür.

Görünüş ve çeşitleri. Ön görünüş : Cisme önden bakılarak çizilen ve görünmeyen çizgilerin en az, detayın ise en fazla. olduğu görünüştür. örünüş çıkarma 2 örünüş ve çeşitleri ik izdüşüm yönteminde, izdüşüm ölçülerinin cismin gerçek büyüklüğü ile aynıdır. ik izdüşüm yöntemi ile temel izdüşüm düzlemlerine çizilen izdüşümlere görünüş denir.

Detaylı

Kurşun Kalemlerin Teknik ve Mesleki Resimde Kullanıldığı Yerler

Kurşun Kalemlerin Teknik ve Mesleki Resimde Kullanıldığı Yerler Bir önceki dersin tekrarı yapılır, anlaşılmayan konuların tekrarı özet şeklinde anlatılır ve verilen ödevden alınan sonuçların sınıfta anlattırılarak arkadaşlarıyla paylaşmaları istenir. BÖLÜM I Teknik

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Kesit Alma

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Kesit Alma TEKNİK RESİM 2010 Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi Kesit Alma 2/45 Kesit Alma Kesit Alma Kesit Alma Nedir? Kesit Almanın Amacı Kesit Düzlemi Kesit Yüzeyi Tam Kesit Bina Tam Kesit Kesit

Detaylı

Montaj Resminin Tanımı, Önemi ve Kullanıldığı Yerler

Montaj Resminin Tanımı, Önemi ve Kullanıldığı Yerler Montaj Resminin Tanımı, Önemi ve Kullanıldığı Yerler Bir makineyi meydana getiren çeşitli parçaların nasıl bir araya getirileceğini gösteren toplu olarak görünüşleri ve çalışma sistemi hakkında bize bilgi

Detaylı

Teknik Resim 4. HAFTA

Teknik Resim 4. HAFTA Teknik Resim 4. HAFTA PERSPEKTİF NEDİR? Perspektif, iz düşüm kurallarına göre kâğıt düzlemi üzerine çizilmiş, üç boyutu da görülen (en, derinlik ve yükseklik) bir cismin iz düşümünden ibarettir. PERSPEKTİF

Detaylı

ÖLÇÜLENDİRME. Ölçülendirme

ÖLÇÜLENDİRME. Ölçülendirme ÖLÇÜLENDİRME Bir resimde görülen uzunluklarla, bunların gösterdiği gerçek uzunluklar arasındaki orana ölçek denir. Örneğin, 180 mm. boyundaki bir kurşun kalemin kağıt üzerinde çizilmiş boyu 18 mm ise,

Detaylı

MUHSİN ERTUĞRUL MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ TAKIDA TEKNİK RESİM SORULARI 1) Standart yazı ve rakamların basit ve sade olarak yazılması nedeni

MUHSİN ERTUĞRUL MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ TAKIDA TEKNİK RESİM SORULARI 1) Standart yazı ve rakamların basit ve sade olarak yazılması nedeni MUHSİN ERTUĞRUL MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ TAKIDA TEKNİK RESİM SORULARI 1) Standart yazı ve rakamların basit ve sade olarak yazılması nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Estetik görünmesi için. B) Rahat

Detaylı

Görünüş çıkarmak için, cisimlerin özelliğine göre belirli kurallar uygulanır.

Görünüş çıkarmak için, cisimlerin özelliğine göre belirli kurallar uygulanır. Görünüş Çıkarma Görünüş çıkarma? Parçanın bitmiş halini gösteren eşlenik dik iz düşüm kurallarına göre belirli yerlerde, konumlarda ve yeterli sayıda çizilmiş iz düşümlere GÖRÜNÜŞ denir. Görünüş çıkarmak

Detaylı

BÜTÜN ALANLAR(ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI HARİÇ) TEKNİK RESİM VE TEMEL TEKNİK RESİM DERSLERİ DERSİ ÇALIŞMA SORULARIDIR.

BÜTÜN ALANLAR(ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI HARİÇ) TEKNİK RESİM VE TEMEL TEKNİK RESİM DERSLERİ DERSİ ÇALIŞMA SORULARIDIR. BÜTÜN ALANLAR(ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI HARİÇ) TEKNİK RESİM VE TEMEL TEKNİK RESİM DERSLERİ DERSİ ÇALIŞMA SORULARIDIR. 1) Standart yazı ve rakamların basit ve sade olarak yazılması nedeni aşağıdakilerden

Detaylı

Üst görünüşün elde edilmesi Ön görünüşün elde edilmesi

Üst görünüşün elde edilmesi Ön görünüşün elde edilmesi 1 2 3 Üst görünüşün elde edilmesi Ön görünüşün elde edilmesi 4 5 A P Y A 1 P 1 Y 1 : ön görünüş : sol yan görünüş : üst görünüş : arka görünüş : sağ yan görünüş : alt görünüş A Y P 6 alt sağ ön sol arka

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ULAŞTIRMA ÇALIŞMA GRUBU 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ KARAYOLU MÜHENDİSLİĞİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ULAŞTIRMA ÇALIŞMA GRUBU 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ KARAYOLU MÜHENDİSLİĞİ SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ULAŞTIRMA ÇALIŞMA GRUBU 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ KARAYOLU MÜHENDİSLİĞİ YOL PROJESİ TASARIM KİTAPÇIĞI PROJE 1. Projenin Tanımı ve İstenenler

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. İzdüşümler

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. İzdüşümler TEKNİK RESİM 2010 Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi 2/40 İzdüşüm Nedir? İzdüşüm Çeşitleri Merkezi (Konik) İzdüşüm Paralel İzdüşüm Eğik İzdüşüm Dik İzdüşüm Temel İzdüşüm Düzlemleri Noktanın

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. İzdüşümler

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. İzdüşümler TEKNİK RESİM 2010 Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi 2/37 İzdüşüm Nedir? İzdüşüm Çeşitleri Merkezi (Konik) İzdüşüm Paralel İzdüşüm Eğik İzdüşüm Dik İzdüşüm Temel İzdüşüm Düzlemleri Noktanın

Detaylı

5. ÜNİTE İZDÜŞÜMÜ VE GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA

5. ÜNİTE İZDÜŞÜMÜ VE GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA 5. ÜNİTE İZDÜŞÜMÜ VE GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA KONULAR 1. İzdüşüm Metodları 2. Temel İzdüşüm Düzlemleri 3. Cisimlerin İzdüşümleri 4. Görünüş Çıkarma BU ÜNİTEYE NEDEN ÇALIŞMALIYIZ? İz düşümü yöntemlerini, Görünüş

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi. İzdüşümler

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi. İzdüşümler TEKNİK RESİM 5 2014 Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi İzdüşümler 2/40 İzdüşümler İzdüşüm Nedir? İzdüşüm Çeşitleri Merkezi (Konik) İzdüşüm Paralel İzdüşüm Eğik İzdüşüm Dik İzdüşüm

Detaylı

ANTETLER. Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA A X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M

ANTETLER. Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA A X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M 0.08 M A 8X 7.9-8.1 0.1 M B M M42 X 1.5-6g 0.06 A 6.6 6.1 9.6 9.4 C 8X 45 0.14 M A C M 86 20.00-20.13 C A ÇİZİM 0.14 KAĞITLARI B ve 44.60 44.45 ANTETLER B 31.8 31.6 0.1 9.6 9.4 25.5 25.4 36 34 Prof. Dr.

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü Yapı Anabilim Dalı ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü Yapı Anabilim Dalı ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü Yapı Anabilim Dalı ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI ÇİZİMLER Vaziyet Planı (1/100 veya 1/50) Detaylar Paftası (1/5 veya 1/2) Yarım Çerçeve (1/10 veya

Detaylı

YARDIMCI GÖRÜNÜŞLER YARDIMCI GÖRÜNÜŞLER

YARDIMCI GÖRÜNÜŞLER YARDIMCI GÖRÜNÜŞLER YARDIMCI GÖRÜNÜŞLER Yüzeyleri birbirlerine dik veya paralel olmayan cisimlerin, paralel dik izdüşüm metodu ile görünüşlerinin çizilmesi istendiğinde Paralel dik izdüşüm metodunda, ancak izdüşüm düzlemlerine

Detaylı

Page 1. İz Düşüm Çeşitleri ve Metotları

Page 1. İz Düşüm Çeşitleri ve Metotları 4. İz Düşümler TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Teknik Resim Genel Bilgi Kullandığımız bir çok eşya ve makineyi veya bunlara ait parçaların imal edilebilmesi için şekillerini ifade eden resimlerinin

Detaylı

İNS1101 MÜHENDİSLİK ÇİZİMİ. Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018

İNS1101 MÜHENDİSLİK ÇİZİMİ. Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018 İNS1101 MÜHENDİSLİK ÇİZİMİ Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018 TEKNİK RESİM Teknik resim, teknik elemanların üretim yapabilmeleri için anlatmak istedikleri teknik özelliklerin biçim ve

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİNİN

GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİNİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİNİN ADI SOYADI : YILMAZ YILMAZTÜRK NO : 041227063 ÖĞRETİM YILI : 2007 2008 BÖLÜMÜ : MAKĠNE EĞĠTĠMĠ PROGRAMI : MAKĠNE RESĠM ve KONST. ÖĞRETMENLĠĞĠ YÖNETİCİ

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Görünüşler - 2

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Görünüşler - 2 TEKNİK RESİM 2010 Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi Görünüşler - 2 2/23 Görünüşler-2 Görünüşler - 2 Eksik Verilmiş Görünüşler Yardımcı Görünüşler Kısmi Yardımcı Görünüş Özel Görünüşler

Detaylı

TOPOĞRAFYA Takeometri

TOPOĞRAFYA Takeometri TOPOĞRAFYA Takeometri Yrd. Doç. Dr. Aycan M. MARANGOZ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ JDF 264/270 TOPOĞRAFYA DERSİ NOTLARI http://geomatik.beun.edu.tr/marangoz http://jeodezi.karaelmas.edu.tr/linkler/akademik/marangoz/marangoz.htm

Detaylı

TABAKA KAVRAMI ve V-KURALI

TABAKA KAVRAMI ve V-KURALI Eğim Hesaplama - İki nokta arasındaki yükseklik farkının bu iki nokta arasındaki yatay uzaklığa oranına eğim denir. Yüzde veya binde olarak hesaplanır. Eğim (E)= Yükseklik farkı (h) Yatay uzaklık (L) x100

Detaylı

TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT

TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT DERS 6 Perspektif Cismin üç yüzünü gösteren, tek görünüşlü resimlerdir. Cisimlerin, gözümüzün gördüğü şekle benzer özelliklerdeki üç boyutlu (hacimsel) anlatımını

Detaylı

HARİTA BİLGİSİ ve TOPOĞRAFİK HARİTALAR

HARİTA BİLGİSİ ve TOPOĞRAFİK HARİTALAR HARİTA BİLGİSİ ve TOPOĞRAFİK HARİTALAR Harita nedir? Yeryüzünün veya bir parçasının belli bir orana göre küçültülerek ve belirli işaretler kullanılarak yatay düzlem üzerinde gösterilmesine harita adı verilir.

Detaylı

ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI

ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI REQUIRED DRAWINGS Vaziyet Planı (Site Plan) (1/100 veya 1/50) Detaylar Paftası (Details) (1/5 veya 1/2) Yarım Çerçeve (Half Frame) (1/10 veya 1/5) Vaziyet Planı

Detaylı

İZDÜŞÜM PRENSİPLERİ 8X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M

İZDÜŞÜM PRENSİPLERİ 8X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M 0.08 M A 8X 7.9-8.1 0.1 M B M M42 X 1.5-6g 0.06 A 6.6 6.1 9.6 9.4 C 8X 45 0.14 M A C M 86 20.00-20.13 İZDÜŞÜM C A 0.14 B PRENSİPLERİ 44.60 44.45 B 31.8 31.6 0.1 9.6 9.4 25.5 25.4 36 Prof. Dr. 34 Selim

Detaylı

Perspektif: Bir cismin bir bakışta, genel olarak üç yüzünün birden görünecek şekilde çizilen resimlerine denir. PERSPEKTİF. Kavaliyer Kabinet Militer

Perspektif: Bir cismin bir bakışta, genel olarak üç yüzünün birden görünecek şekilde çizilen resimlerine denir. PERSPEKTİF. Kavaliyer Kabinet Militer Perspektif Perspektifler Perspektif: Bir cismin bir bakışta, genel olarak üç yüzünün birden görünecek şekilde çizilen resimlerine denir. PERSPEKTİF ksonometrik perspektif Paralel perspektif Eğik perspektif

Detaylı

TEKNİK RESİM 6. HAFTA

TEKNİK RESİM 6. HAFTA TEKNİK RESİM 6. HAFTA MİMARİ PROJELER Mimari Proje yapının Vaziyet (yerleşim) planını Kat planlarını En az iki düşey kesitini Her cephesinden görünüşünü Çatı planını Detayları ve sistem kesitlerini içerir.

Detaylı

KARAYOLU (0423412 (4203410)) YILİÇİ ÖDEVİ

KARAYOLU (0423412 (4203410)) YILİÇİ ÖDEVİ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT FAKÜLTESİ - İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ULAŞTIRMA ANABİLİM DALI KARAYOLU (423412 (42341)) YILİÇİ ÖDEVİ AD-SOYAD : NUMARA : GRUP : PAFTA NO : KONU 1/2. ölçekteki eşyükselti

Detaylı

Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi...www.ibrahimcayiroglu.com TEKNİK RESİM

Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi...www.ibrahimcayiroglu.com TEKNİK RESİM TEKNİK RESİM Teknik resim mühendis ve teknikerlerin tasarladıkları yada tasarlanan bir ürünü ifade edebilmek için kullandıkları bir lisandır. Bu lisan çok az farklarda olsa dünyanın her tarafında aynı

Detaylı

MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 2

MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 2 6. ÖLÜM İZDÜŞÜM MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 2 6. İZDÜŞÜM 6.1. GENEL İLGİLER Uzaydaki bir cisim, bir düzlem önünde tutulup bu cisme karşıdan bakılacak olursa, cismin düzlem üzerine bir görüntüsü

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Perspektifler-2

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Perspektifler-2 TEKNİK RESİM 2010 Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi Perspektifler-2 2/25 Perspektifler-2 Perspektifler-2 Perspektif Çeşitleri Dimetrik Perspektif Trimetrik Perspektif Eğik Perspektif

Detaylı

Page 1. b) Görünüşlerdeki boşluklar prizma üzerinde sırasıyla oluşturulur. Fazla çizgiler silinir, koyulaştırma yapılarak perspektif tamamlanır.

Page 1. b) Görünüşlerdeki boşluklar prizma üzerinde sırasıyla oluşturulur. Fazla çizgiler silinir, koyulaştırma yapılarak perspektif tamamlanır. TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Teknik Resim İzometrik Perspektifler Küpün iz düşüm düzlemi üzerindeki döndürülme açısı eşit ise kenar uzunluklarındaki kısalma miktarı da aynı olur. Bu iz düşüme, izometrik

Detaylı

Dik İzdüşüm Teorisi. Prof. Dr. Muammer Nalbant. Muammer Nalbant

Dik İzdüşüm Teorisi. Prof. Dr. Muammer Nalbant. Muammer Nalbant Dik İzdüşüm Teorisi Prof. Dr. Muammer Nalbant Muammer Nalbant 2017 1 Dik İzdüşüm Terminolojisi Bakış Noktası- 3 boyutlu uzayda bakılan nesneden sonsuz uzaktaki herhangi bir yer. Bakış Hattı- gözlemcinin

Detaylı

BOYKESİT Boykesit Tanımı ve Elemanları

BOYKESİT Boykesit Tanımı ve Elemanları BOYKESİT Boykesit Tanımı ve Elemanları Boykesit yolun geçki ekseni boyunca alınan düşey kesittir. Boykesitte arazi kotlarına Siyah Kot, siyah kotların birleştirilmesi ile elde edilen çizgiye de Siyah Çizgi

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT Kesit çıkarma ve Merdivenler MERDİVENLER Bir yapıda birbirinden farklı iki seviye arasında muntazam aralıklı, yatay

Detaylı

BÖLÜM -11 ÖLÇÜLENDİRME. Bir resimde görülen uzunluklarla, bunların gösterdiği gerçek uzunluklar arasındaki orana ölçek denir.

BÖLÜM -11 ÖLÇÜLENDİRME. Bir resimde görülen uzunluklarla, bunların gösterdiği gerçek uzunluklar arasındaki orana ölçek denir. BÖLÜM -11 ÖLÇÜLENDİRME (http://www.duzce.edu.tr/~mehmetemiroglu) 1. Çizgisel Ölçülendirme Bir resimde görülen uzunluklarla, bunların gösterdiği gerçek uzunluklar arasındaki orana ölçek denir. Ölçek (Ö)

Detaylı

ÖLÇME BİLGİSİ ALANLARIN ÖLÇÜLMESİ

ÖLÇME BİLGİSİ ALANLARIN ÖLÇÜLMESİ ÖLÇME BİLGİSİ ALANLARIN ÖLÇÜLMESİ Doç. Dr. Alper Serdar ANLI 5.Hafta ALANLARIN ÖLÇÜLMESİ Genel bir deyişle herhangi bir arazi parçasının şeklini ve büyüklüğünü belirtecek planın çıkarılabilmesi için gereken

Detaylı

Ad-Soyad K J I H G F E D C B A. Öğrenci No. Yapı kullanım amacı. Yerel Zemin Sınıfı. Deprem Bölgesi. Dolgu Duvar Cinsi. Dişli Döşeme Dolgu Cinsi

Ad-Soyad K J I H G F E D C B A. Öğrenci No. Yapı kullanım amacı. Yerel Zemin Sınıfı. Deprem Bölgesi. Dolgu Duvar Cinsi. Dişli Döşeme Dolgu Cinsi EGE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YAPI ANABİLİM DALI 2018-2019 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI BETONARME II DERSİ PROJE BİNA VERİLERİ Ad-Soyad Öğrenci No K J I H G F E D C B A

Detaylı

GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA 8X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M

GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA 8X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M TEKNİK RESİM 0.08 M A 8X 7.9-8.1 0.1 M B M M42 X 1.5-6g 0.06 A 6.6 6.1 9.6 9.4 C 8X 45 0.14 M A C M 86 20.00-20.13 C A 0.14 B GÖRÜNÜŞ 44.60 ÇIKARMA 44.45 B 31.8 31.6 0.1 9.6 9.4 25.5 25.4 36 34 41.3 41.1

Detaylı

TOPOĞRAFİK HARİTALAR VE KESİTLER

TOPOĞRAFİK HARİTALAR VE KESİTLER TOPOĞRAFİK HARİTALAR VE KESİTLER Prof.Dr. Murat UTKUCU Yrd.Doç.Dr. ŞefikRAMAZANOĞLU TOPOĞRAFİK HARİTALAR VE Haritalar KESİTLER Yeryüzü şekillerini belirli bir yöntem ve ölçek dahilinde plan konumunda gösteren

Detaylı

RESİM KAĞIDI ÖLÇEK VE ÖLÇÜLENDİRME

RESİM KAĞIDI ÖLÇEK VE ÖLÇÜLENDİRME İMM-122 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM Prof. Dr. Muammer Nalbant RESİM KAĞIDI ÖLÇEK VE ÖLÇÜLENDİRME Muammer Nalbant 2015 1 ÖLÇEK VE ÖLÇÜLENDİRME Teknik resmi çizilen parçanın resim üzerindeki çizim ölçüsünün,

Detaylı

Teknik Resim Araç ve Gereçleri Ahmet SAN

Teknik Resim Araç ve Gereçleri Ahmet SAN Teknik Resim Araç ve Gereçleri Ahmet SAN 1-Resim Tahtaları ve Masaları Resim tahtaları üzerine resim kâğıdının bağlanarak çizimlerin yapılması amacıyla kullanılır. Üst yüzeyi ve kenarları düzgün ve pürüzsüz

Detaylı

Mühendisliğin dili TEKNİK RESİM Muammer NALBANT (Anonim kaynaktan tercüme eden ve 3. izdüşüm düzleminden 1. izdüşüm düzlemine dönüştüren)

Mühendisliğin dili TEKNİK RESİM Muammer NALBANT (Anonim kaynaktan tercüme eden ve 3. izdüşüm düzleminden 1. izdüşüm düzlemine dönüştüren) Mühendisliğin dili TEKNİK RESİM Muammer NALBANT (Anonim kaynaktan tercüme eden ve 3. izdüşüm düzleminden 1. izdüşüm düzlemine dönüştüren) 1 1. Bölüm Teknik Resime Genel Bir Bakış 2 KONULAR Grafik lisan

Detaylı

Doğru ve eğri şeklinde, kesik veya sürekli herhangi bir şekildeki bir başlangıç noktasını bir bitiş (son)

Doğru ve eğri şeklinde, kesik veya sürekli herhangi bir şekildeki bir başlangıç noktasını bir bitiş (son) Çizgiler Çizgi Tipleri ve Uygulamaları Doğru ve eğri şeklinde, kesik veya sürekli herhangi bir şekildeki bir başlangıç noktasını bir bitiş (son) noktası ile birleştiren, uzunluğu ise genişliğinin yarısından

Detaylı

Proje ile ilgili açıklamalar: Döşeme türleri belirlenir. Döşeme kalınlıkları belirlenir. Çatı döşemesi ve 1. kat normal döşemesinde döşeme yükleri

Proje ile ilgili açıklamalar: Döşeme türleri belirlenir. Döşeme kalınlıkları belirlenir. Çatı döşemesi ve 1. kat normal döşemesinde döşeme yükleri Proje ile ilgili açıklamalar: Döşeme türleri belirlenir. Döşeme kalınlıkları belirlenir. Çatı döşemesi ve 1. kat normal döşemesinde döşeme yükleri belirlenmesi 1. katta döşemelerin çözümü ve çizimi Döşeme

Detaylı

4. Bölüm Dik Grafik Çizim

4. Bölüm Dik Grafik Çizim 4. Bölüm Dik Grafik Çizim KONULAR Görünüş Seçimi Görünüşlerin hizalanması Dik grafik çizim adımları Temel ölçülendirme Teğetlik ve kesişimler Temel yardımcı görünüş Görünüş Şeçimi Görünüş Seçme Adımları

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü TOPOGRAFYA (HRT3351) Yrd. Doç. Dr. Ercenk ATA

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü TOPOGRAFYA (HRT3351) Yrd. Doç. Dr. Ercenk ATA Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü 4. HAFTA KOORDİNAT SİSTEMLERİ VE HARİTA PROJEKSİYONLARI Coğrafi Koordinat Sistemi Yeryüzü üzerindeki bir noktanın konumunun enlem

Detaylı

Teknik Resim TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. 3. Geometrik Çizimler. Yrd. Doç. Dr. Garip GENÇ

Teknik Resim TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. 3. Geometrik Çizimler. Yrd. Doç. Dr. Garip GENÇ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Teknik Resim Genel Bilgi Teknik resimde bir şekli çizmek için çizim takımlarından faydalanılır. Çizilecek şekil üzerinde eşit bölüntüler, paralel doğrular, teğet birleşmeler,

Detaylı

3. TABAKA KAVRAMI ve V-KURALI

3. TABAKA KAVRAMI ve V-KURALI 1 3. T VRMI ve V-URLI Tabaka nedir? lt ve üst sınırlarıyla bir diğerinden ayrılan, kendine has özellikleri olan, sabit hidrodinamik koşullar altında çökelmiş, 1 cm den daha kalın, en küçük litostratigrafi

Detaylı

TASARI GEOMETRİ SINAV SORULARI

TASARI GEOMETRİ SINAV SORULARI TASARI GEOMETRİ SINAV SORULARI 1. Alın iz düşümüne parelel veya çakışık olan doğrular profilde hangi ı verir? 9. Doğrunun düzlemi deldiği noktayı düzlem geçirme metodu ile bulunuz. A) Profil ve alınla

Detaylı

Çatı katında tüm çevrede 1m saçak olduğu kabul edilebilir.

Çatı katında tüm çevrede 1m saçak olduğu kabul edilebilir. Proje ile ilgili açıklamalar: Döşeme türleri belirlenir. Döşeme kalınlıkları belirlenir. Çatı döşemesi ve 1. kat normal döşemesinde döşeme yükleri belirlenmesi 1. katta döşemelerin çözümü ve çizimi Döşeme

Detaylı

1. BÖLÜM. MÜHENDİSLİK ÇİZİMİNDE KULLANILAN ARAÇLAR ve GEREÇLER

1. BÖLÜM. MÜHENDİSLİK ÇİZİMİNDE KULLANILAN ARAÇLAR ve GEREÇLER 1. BÖLÜM MÜHENDİSLİK ÇİZİMİNDE KULLANILAN ARAÇLAR ve GEREÇLER MHN 113 Mühendislik Çizimi 2 1. Giriş Mühendislik çizimi (teknik resim), mühendisler arasındaki iletişimi en kolay ve en doğru şekilde sağlaması

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi. Geometrik Çizimler-2

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi. Geometrik Çizimler-2 TEKNİK RESİM 4 2014 Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi Geometrik Çizimler-2 2/21 Geometrik Çizimler - 2 Bir doğru ile bir noktayı teğet yayla birleştirmek Bir nokta ile doğru

Detaylı

TOPOĞRAFYA Yüksekliklerin Ölçülmesi Nivelman Yöntemleri

TOPOĞRAFYA Yüksekliklerin Ölçülmesi Nivelman Yöntemleri TOPOĞRAFYA Yüksekliklerin Ölçülmesi Nivelman Yöntemleri Yrd. Doç. Dr. Aycan M. MARANGOZ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ JDF 264/270 TOPOĞRAFYA DERSİ NOTLARI http://geomatik.beun.edu.tr/marangoz http://jeodezi.karaelmas.edu.tr/linkler/akademik/marangoz/marangoz.htm

Detaylı

KESİTLERİN ÇIKARILMASI

KESİTLERİN ÇIKARILMASI KESİTLERİN ÇIKARILMASI Karayolu, demiryolu, kanal, yüksek gerilim hattı gibi inşaat işlerinde projelerin hazırlanması, toprak hacminin bulunması amacı ile boyuna ve enine kesitlere ihtiyaç vardır. Boyuna

Detaylı

MHN 113 Mühendislik Çizimi 2

MHN 113 Mühendislik Çizimi 2 2. BÖLÜM ÇİZGİLER MHN 113 Mühendislik Çizimi 2 2. ÇİZGİLER 2.1. Çizgi Tipleri ve Uygulamaları Doğru ve eğri şeklinde, kesik veya sürekli herhangi bir şekildeki bir başlangıç noktasını bir bitiş (son) noktası

Detaylı

TOPOĞRAFYA Yüksekliklerin Ölçülmesi Nivelman Yöntemleri

TOPOĞRAFYA Yüksekliklerin Ölçülmesi Nivelman Yöntemleri TOPOĞRAFYA Yüksekliklerin Ölçülmesi Nivelman Yöntemleri Yrd. Doç. Dr. Aycan M. MARANGOZ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ JDF 264/270 TOPOĞRAFYA DERSİ NOTLARI http://geomatik.beun.edu.tr/marangoz http://jeodezi.karaelmas.edu.tr/linkler/akademik/marangoz/marangoz.htm

Detaylı

Bodrum Kat Planı. Zemin katın altında bulunan katlara bodrum kat denilir ve (-) kot ile ölçülendirilir. Zemin Kat Planı

Bodrum Kat Planı. Zemin katın altında bulunan katlara bodrum kat denilir ve (-) kot ile ölçülendirilir. Zemin Kat Planı KAT PLANLARI Bodrum Kat Planı Zemin katın altında bulunan katlara bodrum kat denilir ve (-) kot ile ölçülendirilir. Zemin Kat Planı Bir yapıya girişte girilen, basılan ilk döşemeye giriş katı veya zemin

Detaylı

3. TABAKA KAVRAMI ve V-KURALI

3. TABAKA KAVRAMI ve V-KURALI 1 3. T VRMI ve V-URLI Tabaka nedir? lt ve üst sınırlarıyla bir diğerinden ayrılan, kendine has özellikleri olan, sabit hidrodinamik koşullar altında çökelmiş, 1 cm den daha kalın, en küçük litostratigrafi

Detaylı

Açı Ölçümü. Prof.Dr.Mustafa KARAŞAHİN

Açı Ölçümü. Prof.Dr.Mustafa KARAŞAHİN Açı Ölçümü Prof.Dr.Mustafa KARAŞAHİN Açı Nedir? İki doğru arasındaki, doğrultu farkına açı adı verilir. Açılar, teodolit veya takeometre ile yapılır. Teodolit sadece açı ölçmede kullanılır iken, takeometreler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ KROKİ, PERSPEKTİF VE YAPIM RESMİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Harita Nedir? Haritaların Sınıflandırılması. Haritayı Oluşturan Unsurlar

Harita Nedir? Haritaların Sınıflandırılması. Haritayı Oluşturan Unsurlar Harita Nedir? Yeryüzünün tamamının veya bir kısmının kuşbakışı görünüşünün belli bir ölçek dahilinde düzleme aktarılmasıyla oluşan çizimlere denir. Haritacılık bilimine kartografya denir. Bir çizimin harita

Detaylı

5. BÖLÜM ÖLÇÜLENDİRME VE ÖLÇEKLER

5. BÖLÜM ÖLÇÜLENDİRME VE ÖLÇEKLER 5. BÖLÜM ÖLÇÜLENDİRME VE ÖLÇEKLER MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 2 5. ÖLÇÜLENDİRME VE ÖLÇEKLER 5.1. ÖLÇÜLENDİRMENİN GEREĞİ ve ÖNEMİ Teknik Resim kurallarına göre çizilen parça resimleri, sadece

Detaylı

IMM-121 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM

IMM-121 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM IMM-121 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM - İki Görünüşten Üçüncü Görünüş Çıkarma - Ölçü Okuma Uygulamaları - Kesit Resimler Yrd.Doç.Dr. HAKAN GÜRÜN İKİ GÖRÜNÜŞTEN ÜÇÜNCÜ GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA Çalışma Alanının

Detaylı

ULAŞIM YOLLARINA İLİŞKİN TANIMLAR 1. GEÇKİ( GÜZERGAH) Karayolu, demiryolu gibi ulaşım yollarının yuvarlanma yüzeylerinin ortasından geçtiği

ULAŞIM YOLLARINA İLİŞKİN TANIMLAR 1. GEÇKİ( GÜZERGAH) Karayolu, demiryolu gibi ulaşım yollarının yuvarlanma yüzeylerinin ortasından geçtiği ULAŞIM YOLLARINA İLİŞKİN TANIMLAR 1. GEÇKİ( GÜZERGAH) Karayolu, demiryolu gibi ulaşım yollarının yuvarlanma yüzeylerinin ortasından geçtiği varsayılan eksen çizgilerinin topoğrafik harita ya da arazi üzerindeki

Detaylı

F. Serbest Elle Yazı Yazma

F. Serbest Elle Yazı Yazma F. Serbest Elle Yazı Yazma Elle yazı yazılırken, kurşun kalem veya mürekkepli kalem kullanılır. Kurşun kalemin uç sertliği H veya olmalıdır. Yazı kalınlığı da çizgi kalınlığına göre seçilmelidir. Mürekkeple

Detaylı

BÖLÜM 3. RESİM KÂĞITLARI

BÖLÜM 3. RESİM KÂĞITLARI BÖLÜM 3. RESİM KÂĞITLARI A- RESİM KÂĞIDI ÇEŞİTLERİ 1) Beyaz resim kâğıdı: kurşun kalemle resim çizmek için kullanılır. Gramajı ile tanımlanır. Gramajı arttıkça kalınlığı artar. 2) Aydınger kâğıdı: Çini

Detaylı

2. TOPOĞRAFİK HARİTALARDAN KESİT ÇIKARTILMASI

2. TOPOĞRAFİK HARİTALARDAN KESİT ÇIKARTILMASI JEO152 / MS 2. TOPOĞRFİ HRİTLRN ESİT ÇIRTILMSI Eş yükseklik eğrisi nedir? enizden yükseklikleri eşit noktaların birleştirilmeleriyle oluşan kapalı eğrilere eş yükseklik eğrileri (izohips) adı verilir.

Detaylı

Teknik resimde kesit alma - Makine eğitimi

Teknik resimde kesit alma - Makine eğitimi http:///tr/teknik-resim/teknik-resim-dersleri/teknik-resimde-kesit-alm... Page 1 of 5 ANA SAYFA DOKUMANLAR TEKNİK RESİM İMALAT MAKİNE ELEMANLARI HİDROLİK PNOMATİK FOTO - VİDEO Google Reklamları Autocad

Detaylı

Mühendislik çiziminin tanımı

Mühendislik çiziminin tanımı Mühendislik Çizimi Mühendislik çiziminin tanımı Günümüzde resim; duygu, düşünce, şekil ve tasarımları serbest elle veya özel araç ve gereçlerle çizip anlatma sanatıdır. Mühendislik çizimi (teknik resim)

Detaylı

Makinelerin veya bir makineyi oluşturan elemanların teknik resimleri çizilerek ifade edilmeleri, yazıyla ya da sözle anlatılmalarına kıyasla çok daha

Makinelerin veya bir makineyi oluşturan elemanların teknik resimleri çizilerek ifade edilmeleri, yazıyla ya da sözle anlatılmalarına kıyasla çok daha Teknik Resim Nedir? Makinelerin veya bir makineyi oluşturan elemanların teknik resimleri çizilerek ifade edilmeleri, yazıyla ya da sözle anlatılmalarına kıyasla çok daha elverişli olan, anlaşılırlığı ve

Detaylı

ARAZİ ÖLÇMELERİ. Coğrafik Objelerin Temsili. Nokta:

ARAZİ ÖLÇMELERİ. Coğrafik Objelerin Temsili. Nokta: Coğrafik Objelerin Temsili eryuvarı üzerindeki coğrafik objelerin haritaya aktarılması aşamasında, ilk olarak coğrafik objelere ait detaylarının koordinatları ölçüm aletleri kullanılarak elde edilir. Sonrasında

Detaylı

TOPOĞRAFYA Kesitlerin Çıkarılması, Alan Hesapları, Hacim Hesapları

TOPOĞRAFYA Kesitlerin Çıkarılması, Alan Hesapları, Hacim Hesapları TOPOĞRAFYA Kesitlerin Çıkarılması, Alan Hesapları, Hacim Hesapları Yrd. Doç. Dr. Aycan M. MARANGOZ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ JDF 264/270 TOPOĞRAFYA DERSİ NOTLARI http://geomatik.beun.edu.tr/marangoz http://jeodezi.karaelmas.edu.tr/linkler/akademik/marangoz/marangoz.htm

Detaylı

Fotogrametride işlem adımları

Fotogrametride işlem adımları Fotogrametride işlem adımları Uçuş planının hazırlanması Arazide yer kontrol noktalarının tesisi Resim çekimi Değerlendirme Analitik değerlendirme Dijital değerlendirme Değerlendirme Analog değerlendirme

Detaylı

ULAŞIM YOLLARINA AİT TANIMLAR

ULAŞIM YOLLARINA AİT TANIMLAR ULAŞIM YOLLARINA AİT TANIMLAR Geçki: Karayolu, demiryolu gibi ulaştıma yapılarının, yuvarlanma yüzeylerinin ortasından geçtiği varsayılan eksen çizgisinin harita ya da arazideki izdüşümüdür. Topografik

Detaylı

ÖLÇÜLENDİRME. 1. ÇİZGİSEL ÖLÇÜLENDİRME 1.1. Ölçülendirme. 1.1.1. Tanımı. 1.1.2. Önemi. 1.1.3. Çeşitleri 1.1.3.1. Çizgisel Ölçülendirme

ÖLÇÜLENDİRME. 1. ÇİZGİSEL ÖLÇÜLENDİRME 1.1. Ölçülendirme. 1.1.1. Tanımı. 1.1.2. Önemi. 1.1.3. Çeşitleri 1.1.3.1. Çizgisel Ölçülendirme 1 ÖLÇÜLENDİRME 1. ÇİZGİSEL ÖLÇÜLENDİRME 1.1. Ölçülendirme 1.1.1. Tanımı Tasarımı yapılan bir yapının planı çizilirken kolon, kiriş, döşeme, merdiven, kapı, pencere, duvar, balkon, mahaller vb. gibi yapı

Detaylı

***Yapılan bir çizimin harita özelliğini gösterebilmesi için çizimin belirli bir ölçek dahilinde yapılması gerekir.

***Yapılan bir çizimin harita özelliğini gösterebilmesi için çizimin belirli bir ölçek dahilinde yapılması gerekir. HARİTA BİLGİSİ Harita Kuşbakışı görünümün Ölçekli Düzleme aktarılmasıdır. ***Yapılan bir çizimin harita özelliğini gösterebilmesi için çizimin belirli bir ölçek dahilinde yapılması gerekir. Kroki Kuşbakışı

Detaylı

TOPOGRAFİK, JEOLOJİK HARİTALAR JEOLOJİK KESİTLER

TOPOGRAFİK, JEOLOJİK HARİTALAR JEOLOJİK KESİTLER TOPOGRAFİK, JEOLOJİK HARİTALAR JEOLOJİK KESİTLER Dersin ipuçları Harita bilgisi Ölçek kavramı Topografya haritaları ve kesitleri Jeoloji haritaları ve kesitleri Jeolojik kesitlerin yorumları Harita, yeryüzünün

Detaylı

OPTİK. Işık Nedir? Işık Kaynakları

OPTİK. Işık Nedir? Işık Kaynakları OPTİK Işık Nedir? Işığı yaptığı davranışlarla tanırız. Işık saydam ortamlarda yayılır. Işık foton denilen taneciklerden oluşur. Fotonların belirli bir dalga boyu vardır. Bazı fiziksel olaylarda tanecik,

Detaylı

Metal kalıplar Tabanı plastik enjeksiyonla üretilen, sayası ısı ile form alması istenilen (Rok ) ayakkabıların imalatında kullanılmaktadır.

Metal kalıplar Tabanı plastik enjeksiyonla üretilen, sayası ısı ile form alması istenilen (Rok ) ayakkabıların imalatında kullanılmaktadır. KALIP ÖZELLİKLERİ VE ÇEŞİTLERİ, KALIP ÜZERİNDE ÖLÇÜ ALINACAK TEMEL NOKTALAR Kalıp Üzerinde, modelin çizilip hazırlandığı, sayanın monte edildiği ve tabanın yerleştirildiği ayakkabının şeklini vermek için

Detaylı

4. BÖLÜM GEOMETRİK ÇİZİMLER

4. BÖLÜM GEOMETRİK ÇİZİMLER 4. ÖLÜM GEOMETRİK ÇİZİMLER MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 2 4. GEOMETRİK ÇİZİMLER 4.1. ir doğruyu istenilen sayıda eşit parçalara bölmek 1. - doğrusunun bir ucundan herhangi bir açıda yardımcı

Detaylı

Mastercam Temrinleri. Prof.Dr. Muammer NALBANT Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü. M Nalbant

Mastercam Temrinleri. Prof.Dr. Muammer NALBANT Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü. M Nalbant Mastercam Temrinleri Prof.Dr. Muammer NALBANT Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü M Nalbant 2006 1 Temrin 1 Bu temrinde, Şekil 13.11 de görüldüğü gibi 4 yay ve 4 çizgi oluşturmak

Detaylı

TEKNİK RESİM DERSİ. Modüller Geometrik Çizimler. Görünüş Çıkarma. Ölçülendirme ve Perspektif

TEKNİK RESİM DERSİ. Modüller Geometrik Çizimler. Görünüş Çıkarma. Ölçülendirme ve Perspektif TEKNİK RESİM DERSİ Modüller Geometrik Çizimler Görünüş Çıkarma Ölçülendirme ve Perspektif DERS BİLGİ FORMU DERSİN ADI ALAN MESLEK / DAL DERSİN OKUTULACAĞI SINIF/YIL SÜRE DERSİN TANIMI DERSİN AMACI DERSİN

Detaylı

Geometrik Örüntüler. Geometride Temel Kavramlar Uzamsal İlişkiler

Geometrik Örüntüler. Geometride Temel Kavramlar Uzamsal İlişkiler Geometrik Cisimler ve Şekiller Geometrik Örüntüler Geometride Temel Kavramlar Uzamsal İlişkiler Geometrik Cisimlerin Yüzeyleri Geometrik Cisimler Prizmaların Benzer ve Farklı Yönleri Geometrik Şekiller

Detaylı

1.5. Doğrularla İlgili Geometrik Çizimler

1.5. Doğrularla İlgili Geometrik Çizimler 1.5. Doğrularla İlgili Geometrik Çizimler Teknik resimde bir şekli çizmek için çizim takımlarından faydalanılır. Çizilecek şeklin üzerinde eşit bölüntüler, paralel doğrular, teğet birleşmeler, çemberlerin

Detaylı

Tanımlar, Geometrik ve Matemetiksel Temeller. Yrd. Doç. Dr. Saygın ABDİKAN Yrd. Doç. Dr. Aycan M. MARANGOZ. JDF329 Fotogrametri I Ders Notu

Tanımlar, Geometrik ve Matemetiksel Temeller. Yrd. Doç. Dr. Saygın ABDİKAN Yrd. Doç. Dr. Aycan M. MARANGOZ. JDF329 Fotogrametri I Ders Notu FOTOGRAMETRİ I Tanımlar, Geometrik ve Matemetiksel Temeller Yrd. Doç. Dr. Saygın ABDİKAN Yrd. Doç. Dr. Aycan M. MARANGOZ JDF329 Fotogrametri I Ders Notu 2015-2016 Öğretim Yılı Güz Dönemi İzdüşüm merkezi(o):

Detaylı

BAĞLI POLİGON BAĞLI POLİGON

BAĞLI POLİGON BAĞLI POLİGON BAĞLI POLİGON BAĞLI POLİGON 1 BAĞLI POLİGON BAĞLI POLİGON 2 BAĞLI POLİGON BAĞLI POLİGON 6 3 TRİGONOMETRİK NİVELMAN 7 H B - H A = Δh AB = S AB * cotz AB + a t H B = H A + S AB * cotz AB + a - t TRİGONOMETRİK

Detaylı

Harita : Yeryüzünün tamamının veya bir bölümünün kuşbakışı görünümünün belli bir ölçek dahilinde küçültülerek düzleme aktarılmasına denir

Harita : Yeryüzünün tamamının veya bir bölümünün kuşbakışı görünümünün belli bir ölçek dahilinde küçültülerek düzleme aktarılmasına denir Harita : Yeryüzünün tamamının veya bir bölümünün kuşbakışı görünümünün belli bir ölçek dahilinde küçültülerek düzleme aktarılmasına denir Not: Bir çizimin harita olması için 2 temel unsur gereklidir :

Detaylı