Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması Navigasyon...15

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6. 3 Navigasyon...15"

Transkript

1

2 Eranav V İçindekiler Önsöz Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6 Adres...7 İlgi çeken nokta...8 Geçerli Harita Konumu...12 Favoriler...14 İnternette Ara Navigasyon...15 Bölüm III Harita Kullanımı 20 Bölüm IV Eranav Menu 24 Bölüm V Favoriler 26 1 Favori Ekleme Favori Kullanımı Favori Editör...30 Bölüm VI Kilomerte Sayacı 32 Bölüm VII Rota 34 Bölüm VIII Gece Modu 38 Bölüm IX Seyahatleri kaydetme ve tekrar oynatma 40 Bölüm X Ayarlar 43 1 GPS Navigasyon Hız Uyarıları Haritalar...48 Bölge Seçimi Harita şenk şemları İlgi çeken nokta türlerini seçin Projeksiyon Uygulama...48 Görünüm Renk Şeması...49 Klavye Mesafe Birimleri...49 Dil Favorileri İçeri Al...49 Ürün Anahtarı...50 Ana menüyü düzenle İnternet arama ayarları Yedekleme/GeriYükleme... 50

3 3. Bölüm I İçindekilere git

4 Giriş 4. 1 Giriş 1.1 Hoşgeldiniz Eranav Ver 1.2 i seçtiğiniz için teşekkürler. Bu yazılım sizi, Kıbrıs ın tamamında kuzeyden güneye seyahat ederken hayatınızı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Eranav, Windows Mobile 5 / 6 ve WindowsCE.NET 4.2 / 5 platformlar da çalışan PND,PDA ve mobil cihazlar için dizayn edilmiştir.

5 5. Bölüm II İçindekilere git

6 Eranav Eranav 1.2 Kullanımı PDA cihazınızda Eranav Başlatmak için Eranav maps butonuna basın. Lütfen dikkat! Sürüş esnasında PDA cihazınız da işlem yapmak tehlikeli olabilir.sürüşe başlamadan önce hazırlıklarınızı yapmanızı öneririz. Yüklenen harita genel bakış haritası ile birlikte sunulacak. Navigasyonu başlatmadan önce GPS i açmanız gerekmektedir. Başka bir ekrana geçmek veya listeyi aşağıya kaydırmak için ekran boyunca parmağınızı sürükleyin 2.1 Hedefinizin Ayarlanması Çeşitli yollarla hedefinizi belirleyebilisiniz;harita üzerinden, arama menüsünden veya favorilerinizden. Haritadan Gitmek istediğiniz hedefinizin haritada ki konumu üzerine basın. Aşağıdaki menü belirecektir. Hedef için ikonunu seçiniz.

7 Eranav Kullanımı 7. Arama Menüsünden Ana Menüden Bul ve Navigasyonu Başlat seçin veya Harita görünümde arama ikonuna basın. Veritabanından birkaç şekilde arama yapılabilir: Adres,ilgi çeken nokta,favoriler ve Koordinat. Eğer daha önce herhangi bir arama yaptıysanız yukarıda olduğu gibi ekranda detayları görebilirsiniz. Yazmaya başladığınızda ise önceki girilen yazı üzerine yazılır. Değişiklik yapmak için adres girilen kutuya basın. Ayrıca yapılan son arama veya girilen veri ile de hedef beliryebilirsiniz Adres Aramak istediğiniz yerin sokak bilgisi varsa Adres bölümüne tıklayabilirsiniz.. Önceki aranan verileri görmek için geçmiş ikonuna tıklayınız.

8 Eranav Kullanımı 8. Önce Ülke yi seçin.sonrasında bölge, ilçe/köy veya posta kodu girmeniz istenecektir. Bölge, ilçe/köy veya posta kodunu ekran klavyesini kullanarak yazabilirsiniz. Eranav, siz yazarken otomatik olarak en yakın benzer kelimeleri arar ve altta listeler. Aradığınız yerin ismine listeden basın. Sonrasında bir sokak ismi girmeniz gerekir(veya Şehir Mekezini seçin). Listelenen sokak isminden gideceğiniz sokağı seçiniz.

9 Eranav Kullanımı 9. Sokak seçildikten sonra, o sokak ile keşişen sokaklar listelenir. Şimdi, listeden sokağınızla kesişen kavşaklardan birini giriniz. Eğer kesişen kavşağı bilmiyorsanız HERHANGİ seçeneğini seçebilirsiniz. Şimdi aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır. Navigasyona başlamak için Navigasyonu Başlat a basınca seyahatiniz hesaplanacaktır. Ayrıca aşağıdaki seçenekleri de seçebilirsiniz: Kalkış noktası olarak ayarla Seyahat başlangıcını ayarlanması (GPS i kullanmadan rota hesalanması istendiğinde) Güzergah noktası olarak ayarla Yolculuk boyunca bir durak eklenmesini sağlar. Varış noktası olarak ayarla Navigasyonu başlatmadan hedef noktasını ayarlanmasını sağlar. Favorilere Ekle Seçimizi favorilerinize eklenmesi sağlar. Haritada Göster Sonucun haritada gösterilmesi sağlar. Ekranın altındaki barda bazı önemli rota parametrelerini görebilirsiniz: - Seyate eklenen güzergah noktalarının sayısı - Rota Modu (En hızlı,en kısa, En ucuz) - Seçilen Araç Tipi Yukarıdaki parametreler tıklayarak herhangi birini değiştirebilirsiniz. Lütfen,Aramayı yeniden başlatmak için soldaki oku tıklayın İlgi çeken nokta İlgi çeken noktaları aramak istiyorsanız İlgi çeken nokta sekmesine tıklayın. Önceki aramaları görmek için geçmiş ikonuna tıklayın.

10 Eranav Kullanımı 10. Öncelikle arama yapmak istediğiniz ülkeyi seçin. Sonra Şehir,bölge veya posta kodunu seçin. Girdiğiniz ülkenin tamamında arama yapmak istiyorsanız HERHANGİ seçeneğini seçin. Şimdi İLGI ÇEKEN NOKTA türünü seçebilirsiniz. İlgi çeken noktalar altı gruba ayrılır. Burada aramak istediğiniz İLGI ÇEKEN NOKTA grubunu seçiniz. Tüm ilgi çeken noktalar içinden arama yapmak isterseniz HERHANGİ seçeneğini seçininiz.

11 Eranav Kullanımı 11. Şimdi aradığınız İLGI ÇEKEN NOKTA nin adını ekran klavyesini kullanarak yazabilirsiniz. Yazmaya başladığınızda Eranav otomatik olarak girilen kelimeye en yakın kelimeleri bulup listeler. İkonun sağında listelenen İLGI ÇEKEN NOKTA nin ne tür olduğunu söyler. Gördüğünüz listeden aradığınız İLGI ÇEKEN NOKTA ya basın. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Navigasyona başlamak için Navigasyonu Başlat a basınca seyahatiniz hesaplanacaktır. Ayrıca aşağıdaki seçenekleri de seçebilirsiniz: Kalkış noktası olarak ayarla Seyahat başlangıcını ayarlanması (GPS i kullanmadan rota hesalanması istendiğinde) Güzergah noktası olarak ayarla Yolculuk boyunca bir durak eklenmesini sağlar. Varış noktası olarak ayarla Navigasyonu başlatmadan hedef noktasını ayarlanmasını sağlar. Favorilere Ekle Seçimizi favorilerinize eklenmesi sağlar. Haritada Göster Sonucun haritada gösterilmesi sağlar. Ekranın altındaki barda bazı önemli rota parametrelerini görebilirsiniz:

12 Eranav Kullanımı Seyate eklenen güzergah noktalarının sayısı - Rota Modu (En hızlı,en kısa, En ucuz) - Seçilen Araç Tipi Yukarıdaki parametreler tıklayarak herhangi birini değiştirebilirsiniz. Lütfen,Aramayı yeniden başlatmak için soldaki oku tıklayın Geçerli harita konumu En yakın İlgi çeken noktaları kolayca bulmak için lokasyon bazlı aramalar: Geçerli harita konumu- Harita posizyonuna merkezine en yakın Geçerli GPS konumu- Bulunduğunuz konuma en yakın Varış noktasından Navigasyon hedefinize en yakın Rota boyunca- Rotanız boyunca size en yakın ilgi çeken noktalar Seçeneklerinden biri seçin. Şimdi bir İLGI ÇEKEN NOKTA tipi seçin. İlgi çeken noktalar altı gruba ayrılır.

13 Eranav Kullanımı 13. Aradığınız İLGI ÇEKEN NOKTA türünü seçin. Tüm ilgi çeken noktalar içinden aramak istiyorsanız HERHANGİ seçeneğini seçin En yakın ilgi çeken noktaların yerleri mesafeleri ile birlikte belirtilecek ve rotanız boyunca göreceksiniz. İLGI ÇEKEN NOKTA nin rotanız üzerinde olduğunu gösterir. İLGI ÇEKEN NOKTA nin rotanız üzerinde olmağını gösterir. Soldaki kutuları kullanarak bir veya daha fazla İLGI ÇEKEN NOKTA seçin. Şimdi aşağıdaki ekran gösterilecektir. Navigasyona başlamak için Navigasyonu Başlat a basınca seyahatiniz hesaplanacaktır. Ayrıca aşağıdaki seçenekleri de seçebilirsiniz: Kalkış noktası olarak ayarla Seyahat başlangıcını ayarlanması (GPS i kullanmadan rota hesalanması istendiğinde) Güzergah noktası olarak ayarla Yolculuk boyunca bir durak eklenmesini sağlar. Varış noktası olarak ayarla Navigasyonu başlatmadan hedef noktasını ayarlanmasını sağlar. Favorilere Ekle Seçimizi favorilerinize eklenmesi sağlar. Haritada Göster Sonucun haritada gösterilmesi sağlar.

14 Eranav Kullanımı 14. Ekranın altındaki barda bazı önemli rota parametrelerini görebilirsiniz: - Seyate eklenen geçiş noktalarının sayısı - Rota Modu (En hızlı,en kısa, En ucuz) - Seçilen Araç Tipi Yukarıdaki parametreler tıklayarak herhangi birini değiştirebilirsiniz. Lütfen,Aramayı yeniden başlatmak için soldaki oku tıklayın Favoriler Favorileri kullanarak lokasyonlara hızlıca ulaşabilir ve navigasyonu başlatabilirsiniz. Favorilerden birine basın ve karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.açmak için gruba basın.

15 Eranav Kullanımı 15. Favoriler Seyahatler Ana Menü/Rotalarım dan ayarlanır. Ayarları Yükle daha önceden kayıt edilmiş rotayı yükler Ayarları Kaydet geçerli rotayı favorilere kaydeder Ayarları Sil kaydedilmiş rotaları siler İnternette Ara Eğer cihazınızda internet bağlantısı var ise Adres arama bölümünde ekstra bir tuş göreceksiniz. Eranav veri tabanında aradığınız adresi bulamazsanız, Google veya Yahoo dan online arama yapabilirsiniz. 2.3 Navigasyon Şu anda Navigasyon modunda olmalısınız. Seyahatiniz harita üzerinde belirli bir şekilde çizilmiştir. Bunun gibi bir şekilde, veya

16 Eranav Kullanımı 16. 2D veya 3D modu seçilmesine bağlı olarak yukarıdaki gibi göreceksiniz. Bir sonraki manevralar hakkında talimatları ekranın altında saydam olmayan çubuk üzerinde görüntülenir. Seyatinizde bir veya daha fazla geçiş noktası eklediyseniz aşağıdaki ekranı göreceksiniz: Burada ekranın solundaki kutularını kullanarak, rotanız üzerinde bulunan istediğiniz geçiş noktalarının seçimini kaldırabilirsiniz. Geçiş noktalarının üzerine basılı tutup sürükleyerek sırasını kolayca değiştirebilirsiniz. Eranav şerit asistanı, genelikle ana yoldaki manevralarınızda yolun sol şeridinde kalmanız da yardımcı olacaktır. Doğru şerit yeşil olarak gösterilir, diğerleri kırmızı çarpı şeklindedir. Eğer rota dışına çıkarsanız, Eranav otomatik olarak seyatinizi tekrar hesaplar. Rotada hesaplandıktan sonra harita ekranına dokunulduğunda dört gizli tuş ekranda beliriryakınlaştır, arama menu, ana menu ve uzaklaştır. Rotanın toplam uzunluğunu ekranın sağında görebilirsiniz.aynı zamanda seyatinizin detaylarını görmek için Rota özeti bölümünün üzerine basın. GPS posizyonuza merkezleme yapmadan harita üzerinde işlem yapılabilir.bu işlem harita üzerinde başka bir yer bulmak istediğinizde veya alternatif rota için kullanışlıdır. Navigasyon moduna dönmek için rota özeti butonuna basın. Rota güzergah boyunca yapılcak manevraları görmek için ekranın solunda bulunan ok işaretine basın. Aynı zamanda manevraları Menu-Rota-Seyahat Rehberi bölümden görebilirsiniz.

17 Eranav Kullanımı 17. Burada tüm yoluculuk boyunca sürüş talimatlarını görebilirsiniz. Manevralardan herhangi birine basıntığınız da, manevra hakkındaki menu ekrana gelecektir. Burada Manevra Haritada göster, Favorilere ekle veya Rotaya kapalı seçenekleri vardır. Manevrayı Rotaya kapalı seçimi yapılırsa, gelecekteki rota hesaplamalarında da kullanılmayacaktır. Harita ekranın sağındaki bilgileri değiştirmek için Navigasyona genel bakış paneline basın. Birçok seçeneği olan ekran görünecektir.herhangi birini seçmek için basın.

18 Eranav Kullanımı 18. Ekranın sağındaki Navigasyona genel bakış panelinde hangi bilgileri görmek isterseniz üzerine tıkladığınız bilgiyi paneldeki diğer bilgi ile değiştirebilirsiniz. Olasılıklar şöyle: Varış noktasına olan uzaklık Km veya mile olarak ne kadar uzaklıktasınız Tahmini varış zamanı Hedefinize ulaşacağınız saat Varış zamanı Hedefe ulaşacağınız yaklaşık süre Manevra zamanı Bir sonraki manevranın zamanı Yükseklik Hız, Seyir, Uydu sayısı, pozisyon, Saat Tarih, bulunduğunuz pozisyon ve uydu sinyali hakkında bilgi verir. Güzergah noktasına varış zamanı en yakın güzergah noktasına ulaşmaya kalan yaklaşık süre Güzergah noktasına olan uzaklık en yakın güzergah noktasına olan uzaklık Hız- Hızınız Lütfen unutmayın,görüntülenen Navigasyon panellerinin sayısı navigasyon ayarlarından değiştirebilir.

19 19. Bölüm III İçindekilere git

20 Harita Kullanımı Harita Kullanımı Eranav başlatığınızda aşağıdaki ekranın benzerini göreceksiniz. Ekranın üst kısmında üç adet buton vardır. - Yakınlaştır - Eranav Menu giriş (Arama, rota verme, ayarlar vs.) - Uzaklaştır Bir yakınlaştırma butona basmaya devam ederseniz sürekli uzaklaştırmaya devam edecektir. Haritayı çevresini sürükleyerek hareket ettirebilirsiniz. Eğer bir hedef belirlediyseniz, navigasyonu başlatmak için sağ köşe de araba ikonunu kullanabilirsiniz.

21 Harita Kullanımı 21. Haritaya dokunca altı seçenekli fonksiyon ortaya çıkacaktır. Bu fonksiyonlar harita üzerindeki daire ile ilgilidir. - Başlangıç noktası olarak ayarlar - Yol noktası olarak ayarlar. Var olan güzergah noktasına tıklarsanız ikon olarak gösterir.silmek isterseniz bu ikonu seçebilirsiniz. - Navigasyon hedefi olarak ayarlar - Daire altındaki yol detayı veya ilgi çeken nokta hakkında bilgi verir. - Rota daki bir yolu engeller (Navigasyon sırasında rotada kullanılmayacaktır). Egellenen yol harita üzerinde mor çizgi şeklinde belirtilir. Engeli kaldırmak için aynı prosedürü uygulayın fakat ikon üzerine tıklayın. - Favorilere ekler. - seçilen yolun rota parametrelerinde değişiklik yapar, ortalama hız ve maksimum gibi.. Kamyon sürümünde ektra olarak ağırlık, yükseklik ve genişlik limitini ve diğer büyük araç özelliklerini düzenleyebilirsiniz. Harita üzerinde bir yere/nesneye dokunduktan sonra bilgi ikonunu yer /nesne hakkında detaylı bilgiyi ekranda göreceksiniz. seçerseniz,aşağıdaki gibi seçilen

22 Harita Kullanımı 22. Gelen ekran tıkladığınız yerin/nesnenin detaylarını gösterir. Çünkü harita katmanlardan oluşur ve birden fazla nesneye dokunmuş olabilirsiniz. Bu durumda listede dört şey var. En yakındaki ilgi çeken noktaları arama yapmak için Enyakını Bul a basın. Noktayı favorilere eklemek için, Favorilere ekle i seçin.. İnternet bağlantınız varsa ektra olarak Google Haritaları butonunu göreceksiniz. Yeri Google haritalarında görmek için tıklayın. Haritaya dönmek için Harita Görünüm butonuna tıklayın.

23 23. Bölüm IV İçindekilere git

24 4 Eranav Menu Eranav Menü 24. Harita ekranında Menu butonuna bastığınız da Eranav Menu sistemine girmiş olacaksınız. Ana Menu bazen iki sayfaya bölünmüştür (ekran çözünürlüğüne göre değişebilir). Haritaya dönmek için Harita Görünüm butonuna basın. Sayfalar arasında geçiş yapmak için ekranın altındaki noklara basın. Bir ekrandan diğerine geçmek için, parmağınızı ekran boyunca sürüklemeniz yeterli.

25 25. Bölüm V İçindekilere git

26 Favoriler Favoriler Favorileri, favori yerlerini kendi veri tabanınızı oluşturmak ve hızlıca navigasyon hedefi belirlemek için oluşturabilirsiniz. İki şekilde Favori eklenebilir, haritadan veya Bul & Navigasyonu Başlat menusünden. Kolayca bulabilmek için Favorileri farklı gruplar halinde organize edilebilir. Birçok favoriyi eklemeden önce gruplar eklemek mantıklı olacaktır. Ana Menü den Favori Editör e girin. Grup Ekle ye giriş yapın. Bir grup adı yazın örneğin Yerlerim. Harflerin üzerine bir saniye basılı tutarak ( elektronik klavye üzerinde) yazıyı yazın. Tamamlayınca Ok basın. Favori Menusunden çıkmak için basın.

27 Favoriler Favori Ekleme Haritadan favori ekleme Haritadan favori eklemek istediğinizde,öncelikle doğru yeri olduğundan yakınlaştırarak emin olun. Favori eklemek istediğiniz noktanın üzerine dokunun. Ekranda çıkan araç kutusundan butonunu seçin. Daha sonra favorinin adını girin. Favoriyi oluşturlan bir gruba eklemek isterseniz Grubu Seçin e basın.mevcut grupların listesi görünecektir.. İşlemi bitirmek için Ekle ye basın. Favori kaydilince ve harita ekranına geri dönülür. Bul & Navigasyonu Başlat menusunden favori ekleme Bir Adres veya İLGI ÇEKEN NOKTA araması gerçekleştirdikten sonra, Favori Ekle ye dokunun.

28 Favoriler 28. Şimdi bir Favori ismi girin. Eğer oluşturalan bir gruba eklemek isterseniz, Grubu Seçin e basın.mevcut grupların listesi görünecektir.. İşlemi bitirmek için Ekle ye basın. Arama sonucu menüsüne geri döneceksiniz. 5.2 Favorilerin Kullanımı Favorilerin kullanılması gitmek istediğiniz lokasyona ve hedef navigasyona kolayca erişiminizi sağlar. Bul & Navigasyonu Başlat menüsüne girin sonra Favoriler sekmesini seçin. Favorilerden birine girdikten sonra aşağıdaki ekran gelecektir. Grup ismine dokunun içindekiler açılacaktır.

29 Favoriler 29. Şimdi Navigasyonu Başlat butonuna dokunun ve seyahatiniz hesaplansın. Navigasyona başlamak için Navigasyonu Başlat a basınca seyahatiniz hesaplanacaktır. Ayrıca aşağıdaki seçenekleri de seçebilirsiniz: Kalkış noktası olarak ayarla Seyahat başlangıcını ayarlanması (GPS i kullanmadan rota hesalanması istendiğinde) Güzergah noktası olarak ayarla Yolculuk boyunca bir durak eklenmesini sağlar. Varış noktası olarak ayarla Navigasyonu başlatmadan hedef noktasını ayarlanmasını sağlar. Favorilere Ekle Seçimizi favorilerinize eklenmesi sağlar. Haritada Göster Sonucun haritada gösterilmesi sağlar. Ekranın altındaki barda bazı önemli rota parametrelerini görebilirsiniz: - Seyate eklenen güzergah noktalarının sayısı - Rota Modu (En hızlı,en kısa, En ucuz) - Seçilen Araç Tipi Yukarıdaki parametreler tıklayarak herhangi birini değiştirebilirsiniz. Lütfen,Aramayı yeniden başlatmak için soldaki oku tıklayın.

30 Favoriler Favori Editör Ana Menü den Favori Editör ü seçin. Favoriler sürüklenerek bir gruptan diğer gruba taşınabilir. Burada dört fonksiyon vardır. Grup Ekle Yeni Favori Grubu eklenir. Yeniden Adlandır Grup adını değiştirir. Sil Favori grubu siler. Sıralama Favorilerin veya favori grubunun sırasını değiştirmek için üzerinde iken sıralama butonuna basınız. Ana Menüye dönmek için basın.

31 31. Bölüm VI İçindekilere git

32 Kilometre Sayacı Kilometre Sayacı Mesafe Ölçer, sürücünün kat ettiği mesafeyi ölçmeyi sağlayan bir araçtır, ayrıca Özel ve İş mesafelerlerinizi ayrı ayrı hesaplar. Ana Menüden Kilometre Sayacı na basın. Burada hem toplam yolculuk mesafesini hem de, ayrı ayrı özel ve iş sehayetlerin toplamını görebilirsiniz. Özel sayaç ve İş sayacı arasında geçiş yapmak için, Özel veya İş öğesinin onay kutusunu işaretleyin. Not: Sayaç sadece bir seferlik kullanım içindir. Seyahatlerin özel ve iş olarak kaydedilmesi imkansızdır Sayacı sıfırlamak için ekranın altındaki Sıfırla butonuna basınız. Harita ekranına dönmek ve çıkış için ikonuna basınınız.

33 33. Bölüm VII İçindekilere git

34 7 Rota Eranav da Navigasyonu kullanmadan rota hesaplamak mümkündür. Rota 34. Aynı yolla hedefinizi, rota noktalarını ( kalkış,varış ve güzergah noktası) ayarlayabilirsiniz Rota noklarınızı gözden geçirmek için Ana Menüden Rota ya girin. Şimdi Rota noktalarına dokunun. Hepsini Sil Bütün yolnoktalarını siler Rotayı tersine çevir - rota noktaları sıralamasını tersine çevirir, hedef ten varış planının tersini planlar. Bastıkça sıralama değişir. Optimize Birden fazla güzergah noktası seçtiyseniz,optimize sizin için rota sıralamasını hızlı rotadab başlayarak yeniden düzenler Rota noktalarının sıralamasını basılı tutup sürükleyerek değiştirebilirsiniz.

35 Rota 35. Rota noktalarından birine dokunduğunuzda başka bir menü görürsünüz. Sil seçilen yolnoktasını siler Haritada Göster seçilen yol noktasını harita üzerinde gösterir Favorilere Ekle seçilen yol noktasını favorilere kaydeder. Yeniden Adlandır seçilen yol noktasını yeniden adlandırır. Rota Menusüne dönmek için oka tıklayın. Rota noktalarından memnunsanız Rotayı Hesapla basın. Rota harita üzerinde belirli şekilde çizilecektir. Seyahat Rehberini gözden geçirmek için Menu, sonra Rota ve Seyahat Rehberi ne basın. Burada seyahatin tüm sürüş talimatlarının yanı sıra toplam mesafeyi de görebilirsiniz. Listedeki kavşaklara dokunarak onlar üzerinde işlem gerçekleştirebilirsiniz. Yapılabileceklerin menüsü aşağıdaki gibidir.

36 Rota 36. Haritada göster Yapılacak manevrayı harita üzerinde yakından gösterir. Favoriye Ekle Posizyonu favorilere ekler Rotaya kapat Rota hesaplanırken dokunduğunuz kavşağı kullanması engeller. Eğer manevrayı rotadan kapatırsanız, Rota menüsünden Rotayı Hesapla ya basarak yeniden hesaplamak durumundasınız. Kavşağı tekrar kullanılması için tekrar Rota menüsünden Engelli Sokaklar menüsüne girin.

37 37. Bölüm VIII İçindekilere git

38 8 Gece Modu Eranav da gece kullanımı için farklı renk düzeni seçmek mümkündür. Bu mod gece sürüş esnasında gözler için daha rahat görüş sağlar. Gece ve Gündüz Modu arasında geçiş yapmak için Ana Menu e gidin. Gece Modu 38. Gündüz veya Gece Modu simgesine dokunun.

39 39. Bölüm IX İçindekilere git

40 Seyahatleri kaydetme ve tekrar oynatma Seyahatleri kaydetme ve tekrar oynatma Eranav da, GPS Seyahatlerini kaydetme ve daha sonraki bir tarihte tekrar oynatmak mümkündür. Seyahatlerin kaydedilmesi Seyahatinizi kaydetmek için Ana Menü den GPS giriş yapın. Şimdi Seyahat kaydını oynat butonuna basın. Seyahatin nereye kaydedileceğini seçin; hafıza kartı veya dahili bellek gibi... Bu aşamada size kaydedilen dosya için bir isim girmeniz istenecektir. Sistem otomatik olarak tarih ve saat göre bir isim önercektir, isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Ok butonuna basın. GPS verileri artık bu dosyaya kaydedilecektir. Kaydı Durdurup kaydetmek için Durdur tuşuna.

41 Seyahatleri kaydetme ve tekrar oynatma 41. Seyahati tekrar oynatılması Seyahatin tekrar oynatılmasını isterseniz Yeniden Oynat butonuna bastığınızda kaydettiğiniz dosyadan çağırır. Kayıtlı tüm seyahat dosyalar listelenecektir. Birini seçin ve OK tuşuna dokunun. Harita ekranına geri dönerseniz seyahatin tekrar oynatıldığını göreceksiniz.

42 42. Bölüm X İçindekilere git

43 10 Ayarlar Eranav da Ayarlar a Ana Menü den girebilirsiniz. Ayarlar 43. Ayarlar ikonuna basın Gps Burada birçok seçenek vardır; Gps, Navigasyon, Hız Uyarıları, Ürün Anahtarı

44 Ayarlar 44. GPS aygıtı na girdiğinizde GPS konum ve durumu hakkında bilgi bulabilirsiniz. GPS alıcısından gelen veriler iyi ise,sinyal ve posizyonunuz hakkında bilgiyi burada göreceksiniz. Burada seyahatinizi harita üzerinde nasıl görüntüleneceği konusunda ayarlamalar yapabilirsiniz. Haritayı Döndür kutusu seçili değilse sürüş hangi yönde olursa olsun, haritayı kuzey yönünde tutması içindir. Haritayı Döndür kutusu seçili ise harita seyahat yönüne gösterecektir.(yani sürüş yönü her zaman ekranın üst kısmına doğru ilerleyecektir.) Harita konumunu otomatik ayarlamasını durdurmak için Haritayı ortala seçeneğini kaldırın. Ekranda her zaman kendi konumuzda kalmak için Haritayı ortala seçeneğini seçin. Not: Navigasyon modunda Haritayı döndür ve Haritayı ortala otomatik olarak aktif durumdadır. Navigasyon esnasında kapatıldığında bu ayarlar önceki durumuna döner. GPS i otomatik olarak başlat işaretli ise Eranav başladığında GPS bağlatısı otomatik olarak başlar. Sistem saatini GPS e göre güncellemek isterseniz Zamanı eşitle seçeneği seçili olmalıdır. Hedefe kitilen seçeneği işaretlendiğinde GPS ikonuna hedefinizi yönünü gösteren bir ok ekler Navigasyon Navigasyon ayarları menüsündesiniz. Otomatik Yakınlaştırma tıklanlanması Otomatik yakınlaştırmayı açıp kapatmayı sağlar. Otomatik Yakınlaştırma sürüş esnasında iki manevra arasında iken uzaklaştırır, bir sonraki kavşağa yakınlaşırken de otomatik yakınlaştırma yapar. Üç boyutlu görünüm işaretli iken sürüş esnasında ekranın 3 boyutlu, kaldırılırsa 2 boyutlu ekran görünümü arasında değişmi sağlar.

45 Ayarlar 45. Rota Modu a tıklanırsa tercih edilecek rota modu seçenekleri ekrana gelir. En Hızlı Varsayılan rota modudur.hedefinize en hızlı sürede ulaşmayı sağlar. En Kısa Rota mesafasini en kısa mesafeye göre hesaplar. En Ucuz Benzini en verimli kullanacak şekilde rotayı hesaplar. Ayrıntılı Navigasyon detaylı navigasyonu açıp kapatmak içindir.detaylı navigasyon yol boyunca size bilgilendirici talimatlar vermeyi sağlar GPS i yakala seçeneği navigasyon esnasında GPS konumu yola odaklanmasını açıp, kapamak içindir. Sürüş esnasında yolu yakalarak sizi yola yapışmış şekilde ve herzaman rota yönünde tutmayı sağlar. Araç Tipi ; Kullanıdığınız araç türünü seçmek için giriş yapın. Eranav üzerinde standart versiyonda Aracın hızı değiştirebilirsiniz. -Eranav Kamyon sürümünde, dar yolları, köprü yükseklikleri, aracın uzunluğu gibi kısıtlamalar içine alır. -Yaya, rota esnasında yaya iseniz seçilir. - Kamyon- Eranav standart versiyonu bu değişiklikler yalnızca araç hızını bağlıyor. Eranav Kamyon sürümün de köprü yükseklikleri, ağırlık limitleri, araç uzunluğu gibi detaylar mevcuttur. Yeni araç tipi belirlemek için Yeni Ekle tıklayın. Arcanız için bir isim verin ve türünü,boyutlarını ve ağırlığı bilgilerini düzenle butonundan girin.

46 Ayarlar 46. Eğer isterseniz,oluşturlan yeni araç türü için Navigasyon sırasında kullanılacak belirli yo türlerini ve kısıtlamalarını buradan yapabilirsiniz.bu düzenleme ile yolculuğun oldukça uzun ve bazen de imkansız olabileceğini lütfen unutmayın. Yolun sınıfını ve ortalama hızını değiştirmek için satırın sağ tarafına tıklayın. Ücretli Yol izinli/yasaklı Ücretli yollar yasaklanırsa, Eranav herzaman gişelerden kaçınarak rota belirleyecektir. Yolculuğun oldukça uzun ve bazen de imkansız olabileceğini lütfen unutmayın.

47 Ayarlar 47. Paralı Yol izinli/yasaklı Paralı yolların yasaklanması, Eranav paralı (özelikle vergileri olan) yollardan yolculuk etmemeye çalışacaktır.paralı yolları kullanmak için, ücretli yollardan farklı olarak genellikle özel lisans satın almayı gerektirir.örneğin bazı ülkelerde otoyolları kullanmak için özel vergi etiketi satın almanız ve göstermeniz gerekmektedir. - (ücretsiz diğer tüm yolları kulanabilir şeklinde).yolculuğun oldukça uzun ve bazen de imkansız olabileceğini lütfen unutmayın. Ücretli Trafik izinli/yasaklı Eğer ücretli trafik yasaklanırsa, Eranav tıkanıklık ücreti alan yollardan kaçınarak yolculuğu planlayacaktır(ör. Londra). Yolculuğun oldukça uzun ve bazen de imkansız olabileceğini lütfen unutmayın. Yol Tabelaları göster Mavi yön işaretçilerini açıp/kapamak içindir. Bu tabela işaretleri şehirler,kasabalar ve yolların yönleri hakkında bilgi verir.* Avrupa haritaların da geçerlidir Hız Uyarıları Hız kamerası kaynakları;programa dışarıdan aktarılan veritabanını(hız kamera uyarısı gibi) veya Navigasyon yazılımına yaklaşırken uyaran scout işlemini kullanarak dahil edilen noktaları içerir. Hız kamerası uyarı seviyeleri ve ikaz sesleri;uyarı mesafesi objeden 100, 500 ve 1000 metre/yard olarak ayarlanabilir.belirli bir mesafeyi açık/kapalı olarak ayarlamak için üzerine tıklayın. Tamamen devre dışı bırakmak için işaretleri kaldırın. Hız uyarısı eşiği ve uyarı sesi ayarları; Hız limitini aştığınız zaman uyarı sesi almayı etkinleştirebilirsiniz. Uyarıyı, hız limitini ne kadar aştığınızda ve nasıl bir ses çıkmasını isterseniz buradan ayarlayabilirsiniz.

48 Ayarlar Harita Bu bölümde harita kullanımını etkileyen özelikler ayarlanabilir Bölge Seçin Eranav üzerinde kullanılacak bölge veya ülke haritaları buradan ekleyip kaldıranilirsiniz. İşaretli olan bölgeler veya haritalar ekranda görünecek, işareti kaldırılanlar kapalı olacaktır. Burada yapılan değişiklik uygulanması için programı yeniden başlatmak gerekir Harita Renk şemaları Haritaların rengini değiştirmek için hazırlanmış farklı şemalardan birini seçebilirsiniz İlgi çeken nokta türlerini seçin Harita üzerinde görüntülenmesi istediğiniz ilgi çeken noktaları ayarlayabilirsiniz Projeksiyon Harita projeksiyon ayarlayı buradan değiştirilebilir Uygulama Eranav için genel kullanıma dair değişlikler buradan yapılabilir.

49 Ayarlar Görünüm-Renk Şeması Burada menü ve navigasyon arayüzü görünümünü değiştirebilirsiniz Klavye Eranav programında birden fazla klavye modu vardır standart QWERTY/QWERTZ düzeni Bilgisayarınızdaki gibi, veya alfebetik düzen ABCDEF gibi çeşitli uluslararası modelleri vardır. Bu tamamen kişisel tercihinize göre size en uygun klavyeyi düzenini seçmenizi sağlar. Burada farklı klavye düzenlerini görebilirsiniz. Klavye açık/kapalı Ekranda çıkan klavyeyi kapatmak için buradan ayarlayabilirsiniz Mesafe birimleri Metrik birimler ;Ekranda mesafeleri ve hızları,km ve metre gibi metrik birimlerin kullanılması için tıklayın.sesli yönlendirme de yine metrik sistemleri kullanılarak yönlendirme yapılacaktır(ör. Hedefinize 500 metre kaldı). İmperial birimler ; Ekranda mesafeleri ve hızları mil ve metre gibi imperial birimlerin kullanılması için tıklayın. Sesli yönlendirme de yine imperial sistemleri kullanılarak yönlendirme yapılacaktır (ör. Hedefinize 500 yard kaldı). Amerika Birleşik Devletler birimleri ; Ekranda mesafeleri ve hızları foot(ft) ve yard gibi birimlerin kullanılması için tıklayın. Sesli yönlendirme de yine aynı sistemleri kullanılarak yönlendirme yapılacaktır (ör. Hedefinize 500 yard kaldı) Dil Eranav arayüzü ve sesli yönlendirmede kullanılacak dili bu bölümde seçebilirsiniz. Not: Seçenekler sisteme yüklü olan dilleri seçmenize olanak sağlar Favorileri İçeri al Önceki versiyondan yeni versiyona aktarılacak favorileriniz burdan içeri alabilirsiniz.

50 Ayarlar Ürün Anahtarı Ürün anahtarını değiştirmeniz gereken zamanlar olabilir.örneğin,limitli versiyondan tam sürüme geçmek istenirse.menüden ürün anahtarı bölümüne dokunun.sonra size ürün anahtarınızı değiştirmek istiyormusunuz? diye sorulacaktır. Evet butonuna tıklarsanız,yeni bir ürün anahtarı girmeniz istenecektir. Ürün anahtarı girdikten sonra Ok butonuna basılır. Değişiliklerin geçerli olabilmesi için Eranav yeniden başlatmak gerekir. Evet butonuna basılırsa program yeniden başlatılır Ana menüyü düzenle Ana menüde bulunan öğeleri kaldırmayı bu bölümde yapabilirsiniz İnternet arama ayarları Cihazınızda internet bağlantısı var ise internette arama yapılabilir Servis sağlayıcıları kurulumu İnternet arama sağlayıcıları kurulumu seçimi yapılır Arama sonuçlarında Google haritaları önizleme göster Arama sonuçlarında Google haritaları önizlemesini görüntülemek için seçilir Yedekleme/Geri yükleme ayarları Ayarları Yedekle Ekranda Eranav ait ayarların listesinden seçili olanları sağ üst köşede OK tuşuna basılınca yedekleme alınır Yedekten Geri Yükle Daha önce yedediğini aldığınız ayarları tekrar geri yüklemenizi sağlar. İçindekilere git

GPS NAVI GASYON SI STEMI

GPS NAVI GASYON SI STEMI GPS NAVI GASYON SI STEMI NAV HIZLI BAS LANGIÇ KILAVUZU MOTOR ANA SAYFA TÜRK Başlarken Navigasyon yazılımı ilk kez kullanıldığında otomatik olarak bir ilk kurulum işlemi başlar. Aşağıdaki işlemleri yapın:

Detaylı

NAVİGASYON KULLANIM KILAVUZU.

NAVİGASYON KULLANIM KILAVUZU. NAVİGASYON KULLANIM KILAVUZU www.fiatnavigation.com www.daiichi.com.tr Başlarken Araç navigasyon yazılımını ilk kez kullanırken, bir başlangıç ayarı süreci otomatik olarak başlar. Aşağıdaki adımları takip

Detaylı

GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL

GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL TURKISH Başlarken Araç navigasyon yazılımını ilk kez kullanırken, bir başlangıç ayarı süreci otomatik olarak başlar. Aşağıdaki adımları takip edin: Program

Detaylı

Çevrimiçi Yardım Kılavuzu - SSS V1.2

Çevrimiçi Yardım Kılavuzu - SSS V1.2 Çevrimiçi Yardım Kılavuzu - SSS V1.2 S: Haritayı kullanarak nasıl uçuş bulabilirim? Bir arama başlatmak için harita üzerinde bir noktaya Ardından uçuş bilgilerini görüntülemek için ekrandaki menüden tercih

Detaylı

Kullanım kılavuzu HERE Drive

Kullanım kılavuzu HERE Drive Kullanım kılavuzu HERE Drive Baskı 1.0 TR HERE Drive HERE Drive uygulaması sesli yönlendirmeli adım adım yol tarifleri ile gitmek istediğiniz yere ulaşmanızı sağlar. Şunları yapabilirsiniz: Bulunduğunuz

Detaylı

NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NAVİGASYON CİHAZLARINDA YAŞANAN BAŞLICA ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ EĞİTİM NAVİGASYON NASIL ÇALIŞIR? 1 Navigasyon cihazında bulunan GPS alıcısı, uydu sinyalleri aracılığıyla

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 İçindekiler 1 İçindekiler Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 Bölüm 2: Akıllı Tahta Uygulamasının Yüklenmesi Akıllı Tahta Uygulaması nı yükleme 3 Akıllı Tahta Uygulaması nı kaldırma 3 Akıllı Tahta

Detaylı

Servis Güzergâhları Optimizasyonu. Rotaban Viewer Kullanım Kılavuzu

Servis Güzergâhları Optimizasyonu. Rotaban Viewer Kullanım Kılavuzu Servis Güzergâhları Optimizasyonu Rotaban Viewer Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1 Giriş... 1 1.1 Rotaban Nedir?... 1 2 Rotaban Viewer... 2 2.1 Giriş... 2 2.2 Ana Sayfa... 3 2.2.1 Adres Güncelleme... 3 2.2.2

Detaylı

MEKAN TAKİP UYGULAMASI

MEKAN TAKİP UYGULAMASI Imona Technologies Ltd. www.imona.com ITU Ayazaga Kampusu, Teknokent ARI-3, No: B204-2, 34469, Maslak, Istanbul, Turkey Tel: +90 212 366 57 46 Fax: +90 212 366 5802 MEKAN TAKİP UYGULAMASI Sosyal Görüntü

Detaylı

Navigasyon menüsü. Bul menüsü. Ülkeyi değiştirmek (isteğe bağlı) Ülkeyi veya eyaleti değiştirmek (isteğe bağlı)

Navigasyon menüsü. Bul menüsü. Ülkeyi değiştirmek (isteğe bağlı) Ülkeyi veya eyaleti değiştirmek (isteğe bağlı) Navigasyon menüsü Bu başlangıç ekranıdır, burada Navigasyon Menüsü'nü görürsünüz. Buradan uygulamanın tüm bölümlerine ulaşabilirsiniz. Bul üzerine dokunun. Bul menüsü Bu, hedefinizi bulmanıza yardım eden

Detaylı

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE TR İlk kurulum 1. Tercih ettiğiniz dili seçin, ardından seçiminizi onaylamak için Bu ayarı daha sonra Bölgesel ayarlar içerisinden değiştirebilirsiniz. 2. Son

Detaylı

AYDES PROJESİ MESAJ KUTUSU EĞİTİM DOKÜMANI

AYDES PROJESİ MESAJ KUTUSU EĞİTİM DOKÜMANI AYDES PROJESİ MESAJ KUTUSU İÇINDEKILER 1. DOKÜMAN SÜRÜMLERİ... 4 2. MESAJ KUTUSU ÖZELLİKLERİ... 4 2.1 Mesaj Kutusu Seçim... 4 2.1.1 Mesaj Dizinleri Listeleme / Mesaj Gösterme... 5 2.1.2 Mesaj Silme...

Detaylı

YOLBİL 4.0 KULLANIM KLAVUZU

YOLBİL 4.0 KULLANIM KLAVUZU YOLBİL 4.0 KULLANIM KLAVUZU 1.) PROGRAMIN ÇALIŞTIRILMASI Yolbil, Microsoft Windows Mobile, Pocket PC gibi yeni nesil.net Compact Framework 2.0 SP2 destekleyen taşınabilir cihazlarda çalışabilir. Microsoft

Detaylı

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi...

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... 3 İndirme... 3 Sunucu yazılım kurulumu... 3 Kurulum sayfası çıkacaktır...

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Word 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu Buradaki komutlar her zaman

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia Haritalar

Kullanım kılavuzu Nokia Haritalar Kullanım kılavuzu Nokia Haritalar Baskı 1.0 TR Nokia Haritalar Nokia Haritalar, size etrafta neler olduğunu gösterir ve gitmek istediğiniz yere ulaşmanızı sağlar. Şunları yapabilirsiniz: Şehirleri, sokakları

Detaylı

Ana Sayfaya Git. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız.

Ana Sayfaya Git. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız. Sisteme giriş yapıldıktan sonra karşımıza bu ekran gelir. Burada sol üstte bulunan

Detaylı

YENİ NESİL NAVİGASYON YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU. Sürüm 3.0

YENİ NESİL NAVİGASYON YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU. Sürüm 3.0 YENİ NESİL NAVİGASYON YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Sürüm 3.0 1 İlk Açılış Navturk yazılımını başlattığınızda ilk önce açılış sayfasını ve ardından harita ekranını göreceksiniz. Navturk Açılış Ekranı Navturk

Detaylı

Servis Güzergâhları Optimizasyonu. Rotaban Viewer Kullanım Kılavuzu

Servis Güzergâhları Optimizasyonu. Rotaban Viewer Kullanım Kılavuzu Servis Güzergâhları Optimizasyonu Rotaban Viewer Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1 Rotaban Viewer... 1 1.1 Giriş... 1 1.1.1 Adres Güncelleme... 2 1.1.2 Güzergâh Görüntüleme... 4 1.1.3 Favori Güzergâh İşlemleri...

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU Üniversitemiz Webmail servisi yenilenmiş olup Roundcube webmail üzerinden servis vermeye başlamıştır. Daha önce kullanılan SquirrelMail servisi https://oldwebmail.cankaya.edu.tr/

Detaylı

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu Versiyon Numarası: 1.0 ------------------------------- Kullanım Kılavuzu 2015 info@ www. MapCodeX MapLand İşlem Araçları Çalışma Dosyası Aç Haritanın ve son çalışma dosyasının

Detaylı

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BİÇİMLENDİRME Yazmış olduğumuz metinleri farklı boyut, renk, yazı tipi vb. özelliklerde yazabilmek için biçimlendirme işlemi

Detaylı

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ]

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ] 1. Kurulum Tam ekranda iken MENU tuşuna basın ve menüye girin. [ / ] tuşlarına basarak Kurulum, Kanal Düzenleme, Sistem Ayarları ve Medya Merkezi menülerine geçiş yapabilirsiniz. Kurulum menüsü altından

Detaylı

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir.

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir. Başlangıç Bu dersin amacı, öğrencilerin çalışma hayatlarında Microsoft Word programını daha etkili ve verimli kullanmalarını sağlamak ve karşılaştıkları sorunların çözümlerine ulaşma konusunda deneyim

Detaylı

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI Kelime İşlemci Nedir? Bilgisayarda yazıların(metinlerin) yazılmasını ve düzenlenebildiği, resimlerin ve tabloların eklenebildiği yazılımların(programların) genel adıdır.

Detaylı

SERVISCELL ONLINE KULLANICI SAYFASI KILAVUZU 2013

SERVISCELL ONLINE KULLANICI SAYFASI KILAVUZU 2013 SERVISCELL ONLINE KULLANICI SAYFASI KILAVUZU 2013 SERVISCELL ONLINE KULLANICI SAYFASI KILAVUZU I. Serviscell Online Kayıt Sayfasına Giriş II. Kullanıcı Girişi III. Ana Sayfa IV. Araç İzleme V. Bildirimleriniz

Detaylı

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak MS POWERPOINT 2010 1.Giriş: PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları

Detaylı

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon Ecat 8 Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon 2015 01.01 1 Ecat8 Nedir? Firmaların elektronik yedek parça kataloğu ihtiyacını karşılamak için Hakbim Bilgi İşlem tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

SATIŞ EKRANININ KULLANIMI:

SATIŞ EKRANININ KULLANIMI: , Teperes KULLANIM PROGRAMI ÇALIŞTIRMAK: Programı çalıştırmak için masa üstündeki, Teperes Sale simgesine çift tıklayınız. Açılan pencerede işlem yapılacak P.O.S u ( point tof sale) seçiniz ve satış görünümüne

Detaylı

VISION LINK PROGRAMINDA ŞANTİYE SINIRI VE BÖLGE UYARILARI NASIL KURULUR?

VISION LINK PROGRAMINDA ŞANTİYE SINIRI VE BÖLGE UYARILARI NASIL KURULUR? VISION LINK PROGRAMINDA ŞANTİYE SINIRI VE BÖLGE UYARILARI NASIL KURULUR? Vision Link Programında Şantiye Sınırı Uyarısı ve Bölge Uyarısı Oluşturma Adımları Vision Link te makinalarınızın çalıştığı yerde

Detaylı

Afadist Kullanım Kılavuzu

Afadist Kullanım Kılavuzu Afadist Splash Ekranı Afadist Kullanım Kılavuzu Uygulama açılırken ekrana gelen, uygulamanın sahiplerini belirten ekrandır. Bu ekranda herhangi bir işlem yapılamaz. Bir kaç saniye içinde yerini login ekranına

Detaylı

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu MS POWERPOINT 2010 PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları ve taslaklar

Detaylı

Elektra Raporlama Sistemi Sunumu

Elektra Raporlama Sistemi Sunumu Elektra Raporlama Sistemi Sunumu Raporlama Araçları Açıklamaları: 1-Seçilen nesneyi raporlar. 2-Yeni boş bir rapor eklemeyi sağlar. 3-Seçilen raporları düzenlemeyi sağlar. 4-Seçilen raporu siler. 5-Seçilen

Detaylı

Serviscell Mobil Veli Uygulaması

Serviscell Mobil Veli Uygulaması Serviscell Mobil Veli Uygulaması KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Önsöz 2 Menü 3 Bildirimler 5 Servis Aracı 8 Ayarlar 9 SAYIN VELİMİZ; Hacettepe Teknokent bünyesinde geliştirilen Serviscell sisteminin öncelikli

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU TERME-2015 1. GĠRĠġ MOS modülü 6111 Sayılı Kanun Teşviki kanunu

Detaylı

Öğrenci Kullanım Kılavuzu

Öğrenci Kullanım Kılavuzu Öğrenci Kullanım Kılavuzu Web tabanlı ALMS adresinizden sisteminize web tarayıcınızla (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla, Safari vb.) giriş yapınız. Açılan sayfada gerekli alanlara kullanıcı adı

Detaylı

2000 de Programlarla Çalışmalar

2000 de Programlarla Çalışmalar Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar 24 3 Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar Programları Başlatmak Programları başlat menüsünü kullanarak, başlatmak istediğiniz programın simgesini çift tıklayarak

Detaylı

Kullanım Kılavuzu V1.0

Kullanım Kılavuzu V1.0 spotniq Başar Bilgisayar Sist. Ve İlt. Tek. Ltd. Şti. Ankara Merkez: İstanbul Şube: ODTÜ Teknokent: Oguzlar Mh. 32. Sk. Sahrayıcedit Mh. Derya Gümüş Bloklar A Blok No:22/11 Sk. Zemin Kat No:4 ANKARA 06520

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS)

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) AGENT KULLANIM DOKÜMANI HİZMETE ÖZEL 1/21 Rev. 1 İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER 2 1.1. AYARLAR... 3 1.2. YENİLE... 7 1.3. BİLDİRİM VE GÖREVLER... 9 1.4. ENVİSİON ANA

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu İçindekiler: 1- Demo Hesap Açılışı (Gerçek Hesap Girişi) 2- Genel Görünüm 3- Alım-Satım İşlemleri 4- Stop-Limit İşlemleri 5- Pozisyon Kapatma 6- Grafiklerin Kullanımı

Detaylı

Öğrenci Kullanım Kılavuzu

Öğrenci Kullanım Kılavuzu Öğrenci Kullanım Kılavuzu Web tabanlı ALMS adresinizden sisteminize web tarayıcınızla (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla, Safari vb.) giriş yapınız. Açılan sayfada gerekli alanlara TC kimlik numaranızı

Detaylı

TÜ RKÇ E. Macro Key Manager Kullanıcı Kılavuzu

TÜ RKÇ E. Macro Key Manager Kullanıcı Kılavuzu TÜ RKÇ E Macro Key Manager Kullanıcı Kılavuzu Giriş Macro Key Manager özel bir tablet uygulama yazılımıdır. Macro Key Manager'ı kullanarak, en fazla kullandığınız klavye işlevlerini (Copy= Ctrl+C ) veya

Detaylı

Yapı Kredi Bankası Emekli Sandığı eprovizyon Sistemi Kullanma Klavuzu

Yapı Kredi Bankası Emekli Sandığı eprovizyon Sistemi Kullanma Klavuzu Yapı Kredi Bankası Emekli Sandığı eprovizyon Sistemi Kullanma Klavuzu 1. Provizyon Alınması : Programa kullanıcı ve şifre ile girildiğinde, Ana Sayfa ekranı açılacaktır. Hastanın provizyon işlemlerini

Detaylı

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu EMANUSCRIPT YAZAR İÇİN KULLANIM KILAVUZU 1. Sisteme Giriş Sisteme Kayıtlı Yazar ise Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu e-mail adresidir) ve şifresini

Detaylı

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Uygulamaya giriş yapabilmek için https://iskop.istanbul.edu.tr/ adresine girilir. Proje Takip Platformu adlı bölümden Proje Takip Platformu linkine tıklanır. Açılan

Detaylı

Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri

Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri derslerle ilgili yoklama, not girişi yapabildikleri ve öğrencilerin aldıkları derslerle ilgili bilgileri görebildikleri sistemdir.

Detaylı

LUCA YENİ ARAYÜZ UYGULAMASI

LUCA YENİ ARAYÜZ UYGULAMASI LUCA YENİ ARAYÜZ UYGULAMASI İçindekiler LUCA Yeni Arayüz Uygulaması... 1 Fiş Listesi Kullanımı... 3 Yeni Fiş... 7 KDV Hesapları... 16 KDV Hesapları Örnek Uygulamalar... 17 Fiş Ayarları... 21 Kısa Yollar...

Detaylı

OYAK YATIRIM FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

OYAK YATIRIM FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu İçindekiler: FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu 1- Demo Hesap Açılışı 2- Genel Görünüm 3- Alım-Satım İşlemleri 4- Stop-Limit İşlemleri 5- Pozisyon Kapatma 6- Grafiklerin Kullanımı 7- Göstergeler

Detaylı

KENT REHBERİ 1.0 KULLANIM KILAVUZU

KENT REHBERİ 1.0 KULLANIM KILAVUZU KENT REHBERİ 1.0 KULLANIM KILAVUZU İçindekiler KENT REHBERİ 1.0 KULLANIM KILAVUZU... 0 HARİTA TOOLBAR... 5 Katman Yönetimi :... 6 Kaydır :... 8 Tüm Harita :... 8 Yaklaş :... 8 Uzaklaş :... 8 Önceki Görünüme

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI. Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI. Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir. OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir. http://maltepe.meb.gov.tr/mebpanel adresine giriniz.

Detaylı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı Emre GÜLCAN IT Responsible & Web Admin AEGEE-Eskişehir emregulcan@gmail.com e_gulcan@hotmail.com 0535 729 55 20 1 1. YÖNETİM PANELİNE

Detaylı

Hızlı Başlangıç: Ses ve Görüntüyü kullanma

Hızlı Başlangıç: Ses ve Görüntüyü kullanma Hızlı Başlangıç: Ses ve Görüntüyü kullanma Uygun bir mikrofon ve hoparlörlere sahipseniz, Microsoft Lync 2010 iletişim yazılımını sesli aramalar için kullanabilirsiniz. Kurumunuzda kullanımı önerilen,

Detaylı

Aplikasyon Klavuzu (V )

Aplikasyon Klavuzu (V ) Ekran Arayüzü ve Obje Seçimi klavuzunda da anlatıldığı üzere FieldGenius (FG), obje tabanlı bir arazi ölçme yazılımıdır. Nokta ve çizgi tipindeki vektörel objeleri kullanarak arazi ölçmeleri gerçekleştirilebilir.

Detaylı

MENÜLER. Powerpoint 2007 de yedi temel menü vardır. Bunlar;

MENÜLER. Powerpoint 2007 de yedi temel menü vardır. Bunlar; MENÜLER Powerpoint 2007 de yedi temel menü vardır. Bunlar; GİRİŞ MENÜSÜ EKLE MENÜSÜ Slayt a görüntü eklemek için; Ekle menüsünden Resim ya da Küçük Resim Örneğin; Atatürk ile ilgili internetten 30 tane

Detaylı

Yenilikler LogiKal VERSİYON 7

Yenilikler LogiKal VERSİYON 7 Yenilikler LogiKal VERSİYON 7 Yenilikler Versiyon 7 Sayfa 1 İÇERİK YENİ KULLANICI ARAYÜZÜ...4 ANA MENÜ...4 PROJE YÖNETİCİSİ...5 PROJE MERKEZİ...6 PROJE GİRİŞİ...7 PROJE YÖNETİCİSİ...8 MENÜ İŞLEVİ YAPILANDIRMASI...8

Detaylı

Fiziki Varlık Yönetimi Kilometre Kontrol Modülü Kullanıcı Kitabı

Fiziki Varlık Yönetimi Kilometre Kontrol Modülü Kullanıcı Kitabı Fiziki Varlık Yönetimi Kilometre Kontrol Modülü Kullanıcı Kitabı Fiziki Varlık Yönetimi - Kilometre Kontrol Modülüne Genel Bakış Şirket içerisindeki motorlu taşıtların kilometre kayıtları ve araç tahsis

Detaylı

WORD KULLANIMI

WORD KULLANIMI KELİME İŞLEMCİ-MİCROSOFT OFFİCE q OFFICE DÜĞMESİ q HIZLI ERİŞİM ARAÇ ÇUBUĞU q MENÜLER q ŞEKİL, RESİM EKLEME q TABLO EKLEME q ETKİNLİKLER 1 OFFICE DÜĞMESİ: Çalışmamız ile ilgili dosya işlemleri yapmamızı

Detaylı

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Dilimleme Photoshop ta üzerinde çalışılan resim dosyaları, düzenlenen fotoğraflar veya tasarlanan sayfalar web ortamında kullanılmak üzere hazırlanabilir. Bir web sayfasını

Detaylı

P-touch Transfer Manager Kullanmı

P-touch Transfer Manager Kullanmı P-touch Transfer Manager Kullanmı Sürüm 0 TUR Giriş Önemli Not Bu belgenin içindekiler ve bu ürünün özellikleri önceden bildirilmeksizin değişikliğe tabidir. Brother, burada bulunan teknik özellikler ve

Detaylı

düğmesine ile bir sayfa yukarıya, düğmesi ile bir sayfa aşağı gidebilirsiniz.

düğmesine ile bir sayfa yukarıya, düğmesi ile bir sayfa aşağı gidebilirsiniz. Metin işlemleri Bu bölümde belgenizde değişiklik veya düzenleme yapmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız işlemler ile metin girişini kolaylaştıracak araçlara yer verilmiştir. Dolaşma Belge içinde dolaşmak

Detaylı

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi:Giriş ekranınd dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılaraksisteme giriş yapılır. Sistem Ekranı: 4 2 Klasörler Dosyalar

Detaylı

Mobil uygulama kullanıcı kılavuzu

Mobil uygulama kullanıcı kılavuzu Mobil uygulama kullanıcı kılavuzu Bu kılavuz, üç arı uygulamayı cihazınıza nasıl indireceğinizi anlatmaktadır. Lütfen bu araştırmada kullanılacak olan tüm uygulamalarda aynı e-posta adresini kullandığınızdan

Detaylı

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Microsoft Office Word Kelime işlemci, görsel nesnelerin veya çizimlerin resim ya da arka plan olarak kullanıldığı metinler oluşturabilen, harita ve tablo gibi şekiller

Detaylı

Mobil KULLANIM KILAVUZU

Mobil KULLANIM KILAVUZU Mobil KULLANIM KILAVUZU App Store / Google Play Store App Store veya Google Play Store dan Paritem uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz yeterlidir. Ana Sayfa Uygulamayı indirdikten sonra Ana sayfa

Detaylı

SERVISCELL AKILLI MOBİL TELEFON UYGULAMASI KULLANIM KILAVUZU 2013

SERVISCELL AKILLI MOBİL TELEFON UYGULAMASI KULLANIM KILAVUZU 2013 SERVISCELL AKILLI MOBİL TELEFON UYGULAMASI KULLANIM KILAVUZU 2013 Sayın Velimiz, Öncelikle Serviscell sistemini kullanmayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Serviscell, okul servisinin, öğrencinin

Detaylı

BASIT TELEFON. duckma.com PHONOTTO. Kullanıcı Kılavuzu. Version: 1

BASIT TELEFON. duckma.com PHONOTTO. Kullanıcı Kılavuzu. Version: 1 BASIT TELEFON PHONOTTO Kullanıcı Kılavuzu Version: 1 Kurulum Sihirbazı Uygulamayı çalıştırınca Kurulum Sihirbazı başlayacak ve ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre ayarlar yapılandırılacaktır. İlk ekran

Detaylı

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION USER MANUAL MOTOR HOME

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION USER MANUAL MOTOR HOME PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION USER MANUAL MOTOR HOME TR İçindekiler 1 Uyarılar ve güvenlik bilgileri... 5 2 Başlarken... 6 2.1 İlk kurulum... 6 2.2 Ekran kontrolleri... 7 2.2.1 Düğmeleri ve diğer kontrolleri

Detaylı

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü 1 1. SELÇUK/AS/NEVZAT/DİLEK Ecza Depoları E-Fatura Aktarımı.. 3 2. HEDEF Ecza Deposu E-Fatura Aktarımı..

Detaylı

Vmeet Hızlı Kullanım Kılavuzu Birtel İletişim Teknolojileri

Vmeet Hızlı Kullanım Kılavuzu Birtel İletişim Teknolojileri Vmeet Hızlı Kullanım Kılavuzu Birtel İletişim Teknolojileri İçindekiler Başlarken... 3 Ses ve görüntü ayarları için;... 3 1. Adım Hoparlör Kurulumu:... 5 2. Adım Mikrofon Kurulumu:... 6 3. Adım Kamera

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu Herhangi bir neden ile bilgisayarınızı formatlamadan önce NPratik Yazılım Verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Programı ilk defa kuruyorsanız NPratik Yazılım Kurulum

Detaylı

Giriş. Basit Muhasebe Nedir?

Giriş. Basit Muhasebe Nedir? Kullanım Kılavuzu İçindekiler Giriş... 4 Fatura Şablonu Oluşturma... 6 Hesap Ekstresi... 8 Müşteri Raporu... 9 KDV Raporu...10 Gelirler...11 Giderler...12 Fatura...13 Yeni Fatura...14 Yeni Müşteri / Firma

Detaylı

Conficy 2014. Efficy 2014 Kullanıcı Kılavuzu. Oturum Açma. Ana Ekran. Alan Ekleme. Formlar

Conficy 2014. Efficy 2014 Kullanıcı Kılavuzu. Oturum Açma. Ana Ekran. Alan Ekleme. Formlar Conficy 04 Efficy 04 Kullanıcı Kılavuzu Oturum Açma Ana Ekran Alan Ekleme 4 Formlar Oturum açma İnternet tarayıcınızı açınız ve Conficy e ait web adresini tuşlayınız. Bu adresi bilmiyorsanız, Favoriler

Detaylı

Şekil 7.14: Makro Kaydet Penceresi

Şekil 7.14: Makro Kaydet Penceresi 7.2.4. Makrolar Kelime işlemci programında sık kullanılan bir görevi (çok kullanılan düzenleme ve biçimlendirme işlemlerini hızlandırma, birden çok komutu birleştirme, iletişim kutusu içinde daha kolay

Detaylı

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz.

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. Şimdi Fatura nın içindeki sekmeleri ve sekmelerin içindeki

Detaylı

KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü ) DERS NOTU. Kaynak : www.veppa.

KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü ) DERS NOTU. Kaynak : www.veppa. KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü ) DERS NOTU Kaynak : www.veppa.com Hakkında EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü

Detaylı

4-1. Ön Kontrol Paneli

4-1. Ön Kontrol Paneli 4-1. Ön Kontrol Paneli 1 Açma/Kapama(ON/OFF) Düğmesi.! Fan motoru termostat kontrollü olduğu için sadece soğutma gerektiğinde çalışır.! Su soğutma ünitesi otomatik kontrollüdür, sadece gerektiğinde çalışır.

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Excel 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu'na komutlar ekleme Şeridi

Detaylı

MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı

MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı İçindekiler Bakanlık E-Posta Hizmetleri ve Sistem Ara yüzü E-posta Hizmetlerinin Outlook Programına Bağlanması Outlook 2010 Kullanımına ilişkin temel bilgiler

Detaylı

AKINSOFT Barkod 4. AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT Barkod 4. AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Barkod 4 programı, her türlü barkod etiketi, raf etiketi ya da reyon etiketi

Detaylı

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış Özelliklere Genel Bakış Giriş 7-inç TFT LCD Görüntü çözünürlüğü: 480(En) x 234(Boy) Görüntü modu: 4:3 ve 16:9 Desteklenen dosya biçimleri: JPEG & Hareketli-JPEG (320x240 QVGA 15 fps; 640x480 VGA 6 fps.)

Detaylı

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için:

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: Biçimleme Metin biçimleme Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: 1. Hizalamak istediğiniz metni seçin. 2. Giriş sekmesini

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ONLINE EĞİTİM BİRİMİ. Online Derslere Giriş Kılavuzu

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ONLINE EĞİTİM BİRİMİ. Online Derslere Giriş Kılavuzu İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ONLINE EĞİTİM BİRİMİ Online Derslere Giriş Kılavuzu Dersleri izlemek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. AYSIS teki Online Derslerim sayfasında yer alan geçiş bağlantısı

Detaylı

www.wikispaces.com Kullanım Kılavuzu

www.wikispaces.com Kullanım Kılavuzu www.wikispaces.com Kullanım Kılavuzu İnternet tarayıcınıza(internet Explorer vb.) www.wikispaces.com adresini yazıp enter tuşuna bastığınızda yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Önceden oluşturmuş olduğunuz

Detaylı

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM Erzurum 2012-2013 ÖNSÖZ Bu kitapçık Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezince uzaktan eğitim verecek Öğretim elemanlarının ders içeriklerini

Detaylı

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI NESNE İŞLEMLERİ

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI NESNE İŞLEMLERİ BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI NESNE İŞLEMLERİ Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ RESİM EKLEME RESİM EKLEME Kelime işlemci programı, hazırlamış olduğumuz belgenin istenilen yerine resim ekleme özelliğine

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

Avrasya Üniversitesi. Tuncay AYDEMİR

Avrasya Üniversitesi. Tuncay AYDEMİR Avrasya Üniversitesi Moodle Sistemi Kullanım Klavuzu Hazırlayan Tuncay AYDEMİR Moodle Nedir? Moodle; Öğrenci eğitimci arasında internet ortamında paylaşımların yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Eğitimci

Detaylı

UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI

UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI ios UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI İçerikler Uygulamaya Giriş... 3 Klasörler... 6 Belge Görüntüleme ve İşlemler... 7 Paraf İşlemi... 7 Red İşlemi... 8 Mobil İmza İşlemi... 8 İlgi ve Ek Görüntüleme... 9 Havale

Detaylı

Horoz Programlanabilir Zaman Rölesi

Horoz Programlanabilir Zaman Rölesi Horoz lanabilir Zaman Rölesi 1 Giriş: Horoz programlanabilir zaman rölesi android işletim sistemine sahip mobil cihazlar ile bluetooth üzerinden programlanabilen bir zaman rölesidir. Röle üzerinde 1 adet

Detaylı

EĞİTMENLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU

EĞİTMENLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU EĞİTMENLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ MOODLE Öğrenme Yönetim Sistemleri, ağ üzerinden eş zamanlı olmayan öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini

Detaylı

FiloWay FYS Kullanım Kılavuzu

FiloWay FYS Kullanım Kılavuzu FiloWay FYS Kullanım Kılavuzu Değerli müşterimiz FiloWay Filo Yönetim Sistemlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz, sistemi verimli kullanabilmek için lütfen bu kılavuzu dikkatle inceleyiniz her

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Alpine Navigation System. Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı. Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0

Kullanıcı Kılavuzu. Alpine Navigation System. Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı. Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0 Kullanıcı Kılavuzu Alpine Navigation System Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0 İçindekiler 1 Uyarılar ve güvenlik bilgileri... 5 2 Başlarken... 6 2.1 İlk kurulum...6

Detaylı

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION USER MANUAL

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION USER MANUAL PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION USER MANUAL TR İçindekiler 1 Uyarılar ve güvenlik bilgileri... 5 2 Başlarken... 6 2.1 İlk kurulum... 6 2.2 Ekran kontrolleri... 7 2.2.1 Düğmeleri ve diğer kontrolleri kullanma...

Detaylı

SMART Board EĞİTİMLERİ(sürüm:10) 1. Aşama

SMART Board EĞİTİMLERİ(sürüm:10) 1. Aşama SMART Board EĞİTİMLERİ(sürüm:10) 1. Aşama Bölüm 1:SMART Board, bilgisayar ve projeksiyon cihazının bağlanması SMART Board interaktif tahtaları dokunmatiktir ve bilgiyasayar ve projeksiyon cihazıyla üçlü

Detaylı

Admin. Admin.

Admin. Admin. Admin İçindekiler VeduBox Admin... 3 Ana Sayfa... 3 Ayarlar... 3 Genel... 3 Ödeme... 4 Ders... 4 Sms-Email... 4 Diğer... 5 Şube Yetkilileri... 5 Öğretmenler... 5 Kullanıcı İşlemleri... 5 Şubeler... 5 Şube

Detaylı