ULUSLARARASI PATENT BAŞVURUSU (PCT) NASIL HAZIRLANIR?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ULUSLARARASI PATENT BAŞVURUSU (PCT) NASIL HAZIRLANIR?"

Transkript

1 ULUSLARARASI PATENT BAŞVURUSU (PCT) NASIL HAZIRLANIR?

2 PCT Başvurusu - TPE Kabul Ofisi Uluslararası Patent Başvurusu iki şekilde yapılabilir. Doğrudan WIPO ya başvuru Ulusal Patent Ofisleri (kabul ofisleri) aracılığıyla başvuru Bu sunumda, başvurunun TPE aracılığıyla yapıldığı durumda başvurunun nasıl hazırlanacağı anlatılmaktadır.

3 Başvuru Evrakları Uluslararası Patent Başvurusu için gerekli evraklar TPE Başvuru Formu (TPE-P-104) PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Ücretler Tarifname takımı (tarifname, istem, özet, resim) Disket(PCT-EASY başvurusu ise)(indirimli)

4 TPE Başvuru Formu (TPE-P-104) Türk Patent Enstitüsü (kabul ofisi) aracılığıyla yapılan PCT başvuruları bu formun ekinde TPE ye teslim edilir.

5 TPE Başvuru Formu (TPE-P-104) PCT başvurunuzu bu formun ekinde TPE ye veriniz. TPE tarafından verilecek barkod için Ayrılmış alandır. Boş bırakınız. Başvuru normal PCT başvurusu (disketsiz) ise bu kısmı doldurunuz Ücretler başvurudan sonraki 1 ay içinde de ödenebilir. Başvuru esnasında tarifname takımı Türkçe olarak verilebilir. Ancak, 1 ay içinde yabancı dilde tarifname takımı TPE ye gönderilmelidir.

6 TPE Başvuru Formu (TPE-P-104) Başvuru PCT-SAFE başvurusu (disketli) ise bu kısmı doldurunuz Ücretler başvurudan sonraki 1 ay içinde de ödenebilir. Başvuru esnasında tarifname takımı Türkçe olarak verilebilir. Ancak, 1 ay içinde yabancı dilde tarifname takımı TPE ye gönderilmelidir. WIPO web sitesinden indirilecek yazılım ile hazırlayınız.

7 TPE Başvuru Formu (TPE-P-104) İmza atınız. Ad Soyad ve tarihi yazınız. Başvuru patent vekili ile yapılıyorsa, bu kısım vekil tarafından imzalanır. Başvuru vekilsiz ise, tüm başvuru sahipleri tarafından İmzalanır. Başvuru sahibi tüzel kişi ise, şirket kaşesi ve yetkili birinin imzası yeterlidir. Başvuru sahibi tüzel kişi olduğu halde, şirket kaşesi vurulmuyor ve sadece yetkili birinin imzası atılıyorsa, imza sahibi kişi adına düzenlenmiş imza sirküleri de verilmelidir.

8 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) TPE (Kabul Ofisi) tarafından doldurulacaktır. Boş bırakınız.

9 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Başvurunuza kendi takibinizi kolaylaştırmak, diğer başvurularınızdan ayırmak için bir referans vermek istiyorsanız doldurunuz (zorunlu değil) Buluş başlığını giriniz.

10 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Başvuru sahibi uyruğunu giriniz Türk ise TR yazınız. Başvuru sahibi aynı zamanda buluş sahibi ise işaretleyiniz. Başvuru sahibinin ad-soyad/unvan, adres bilgilerini giriniz. Başvuru sahibi ikametini giriniz Türkiye ise TR yazınız. Başvuru sahibi tüzel kişi ise bu kutuyu işaretleyiniz. (ABD tüzel kişiyi başvuru sahibi olarak kabul etmemektedir)

11 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Başvuru sahibi (varsa diğer) ve buluş sahibi bilgileri için bu kutuyu işaretleyerek devam eden sayfadaki kısımlara bilgileri giriniz. Sadece başvuru sahibi ise bu kutuyu işaretleyiniz. Hem başvuru hem de buluş sahibi ise bu kutuyu işaretleyiniz. Sadece buluş sahibi ise bu kutuyu işaretleyiniz. Başvuru ve buluş sahibinin ad-soyad/unvan, adres bilgilerini giriniz. Başvuru/Buluş sahibi uyruğunu ve ikametini giriniz Türkiye ise TR yazınız. Başvuru sahibi tüzel kişi ise bu kutuyu işaretleyiniz. (ABD tüzel kişiyi başvuru sahibi olarak kabul etmemektedir)

12 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Patent vekili varsa bu kutuyu işaretleyerek ilgili yerlere bilgileri giriniz Vekilin ad-soyad/unvan, adres bilgilerini giriniz.

13 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Sayfa numarasını yazınız. Seçilen ülkeler arasında Almanya, Japonya, Kore ve Rusya ülkeleri varsa, ilgili kutucuklar işaretleyiniz.

14 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Daha önce (12 ay içinde) başka bir ülkede ya da patent sisteminde bir patent başvurunuz varsa bu kısmı (rüçhan bilgileri) doldurunuz. Rüçhan, uluslararası patent ise ilgili ofisi gösteren kısaltmayı (WO gibi) giriniz. Rüçhan, bölgesel patent ise ilgili ofisi gösteren kısaltmayı (EP gibi) giriniz. Rüçhan, ulusal patent ise ilgili ofisi gösteren kısaltmayı (TR gibi) giriniz. Rüçhanın Patent Numarasını giriniz. Rüçhanın başvuru tarihini giriniz. Yukarıdaki rüçhanlardan Türkiye rüçhanı olan başvuru/başvuruların kutusunu işaretleyiniz.

15 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Bu kısma EP yazınız Daha önce bu konu ile ilgili Uluslararası Araştırma Otoritesi tarafından düzenlenmiş ya da istenmiş bir araştırma raporu varsa, bu raporun bilgilerini giriniz.

16 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Buluş sahibi/sahipleri, Box No. III kısmında belirtildiyse burayı boş bırakınız ve aşağıda gelen bununla ilgili sayfayı da doldurmayınız. Uluslararası patent başvurusu yapma hakkının kimin verdiği yetkiyle yapıldığının belirtildiği kısımdır. Rüçhan olarak gösterilen başvuru ile bu başvurunun sahipleri farklı ise doldurunuz. Sadece seçilmiş ülkelerin içinde ABD olması halinde doldurunuz.

17 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Sayfa numarasını yazınız. in relation to this international application, XXXXX is entitled to apply for and be granted a patent by virtue of the following: Box No VIII deki (ii) kutusu işaretlenirse, ekteki bu formu Yandaki örneğe benzer şekilde doldurunuz YYYYYYYY... Mah.... Sok. No:...,.../... Are the inventors of the subject matter for which protection is sought by way of this international application.

18 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Sayfa numarasını yazınız. YYYYYYYY Turkey Buluş sahibi imza ve tarihi yer almalıdır.... Mah.... Sok. No:...,.../... Turkey Box No VIII deki (iv) kutusu işaretlenirse, ekteki bu formu Yandaki örneğe benzer şekilde doldurunuz

19 Toplam form sayfasını yazınız. (bu sayfa formun son sayfası olduğundan, buraya bu sayfanın numarasını yazınız) PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Başvuru ile birlikte ücretler yatırıldı ise bu kutuyu işaretleyerek ücret sayfasının sayfa sayısını belirtiniz Toplam Tarifname İstem Özet Resim sayfa sayılarını yazınız. Rüçhan talebi varsa bu kutuyu işaretleyerek rüçhan sayısını belirtiniz

20 PCT Başvuru Formu (PCT/RO/101) Uluslararası yayında özetle beraber yayınlanmasını istediğiniz resmin (resim varsa) numarasını belirtiniz. Tarifname takımı hangi dilde (English, German, French) veriliyor ise belirtiniz. Tarih ve imza atınız. (Başvuru sahibi veya varsa patent vekili) TPE (Kabul Ofisi) tarafından doldurulacaktır. Boş bırakınız.

21 Ücretler Ücretler başvurudan sonraki 1 ay içinde de ödenebilir. Ücretler İsviçre Frankı (CHF) üzerinden TPE nin ilgili hesabına (buraya link verilecek) yatırılır.

22 Ücretler PCT başvuru ücretleri WIPO ya iletim ücreti 100 CHF Uluslararası başvuru ücreti Başvuru sahibi tüzel kişi ise 1330 CHF Başvuru sahibi gerçek kişi ise 133 CHF EPO araştırma ücreti 2726 CHF Rüçhan ücreti (her rüçhan için) 30 CHF Sayfa başı ücreti (tarifname takımının 30 sayfadan sonraki her sayfası için) 15 CHF PCT-EASY indirimi Başvuru, kağıt üzerinde ve PCT-EASY kullanılarak hazırlanmış elektronik formda; dilekçe ve özet, XML formatında sunulmuş ise 100 CHF Başvuru, PCT-EASY kullanılarak hazırlanmış elektronik formda ancak dilekçe XML formatında değil ise 100 CHF Başvuru, PCT-EASY kullanılarak hazırlanmış elektronik formda ve dilekçe XML formatında ise 200 CHF Başvuru, PCT-EASY kullanılarak hazırlanmış elektronik formda ve dilekçe, tarifname, istemler ve özet XML formatında ise 300 CHF çıkarılır.

23 Ücretler Siyah çerçeveli bu kısmı boş bırakınız. Varsa başvuru referansını yazınız. Başvuru sahibi ismini yazınız. CHF 100 yazınız. (İletim ücreti) CHF 2726 yazınız. (Araştırma ücreti) Başvuru sahibi tüzel kişi ise CHF 1330 yazınız. Başvuru sahibi gerçek kişi ise CHF 133 yazınız. (Başvuru ücreti) PCT/RO/101 formunun Box No IX (a) kısmındaki toplam sayfa sayısı 30 dan fazla ise, fazla olan kısmı burada belirtiniz. CHF 15 yazınız. Çıkan değeri buraya yazınız. Ek tablolar ve... varsa burada belirtiniz. i1, i2 ve i3 deki toplamı buraya yazınız. Türk rüçhanı varsa CHF 30 yazınız. (Rüçhan ücreti)????? T, S, I ve P deki toplamı buraya yazınız.

24 Ücretler Bu kısmı işaretleyiniz. Bu kısmı boş bırakınız.

25 Tarifname Takımı İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birinde hazırlanmalıdır. Tarifname takımı ilk başvuru esnasında Türkçe olarak verilebilir. Ancak, 1 ay içinde yabancı dilde tarifname takımı TPE ye gönderilmelidir.

26 Tarifname Takımı Tarifname takımı (tarifname, istemler, özet ve resimler) Patent Başvurusu Nasıl Hazırlanır dökümanındaki bu kısımlarla ilgili esaslar göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. İstem ve resimlere imza ve tarih atılmamalıdır.

27 Disket PCT başvurusu PCT-EASY başvurusu olarak yapılmak isteniyorsa (100 CHF indirimli), başvuru ile birlikte WIPO web sitesinden indirilecek bir yazılım ile hazırlanan bir disket de verilir.

28 TEŞEKKÜRLER

AVRUPA PATENTİ - FASİKÜL (ULUSAL AŞAMAYA GİRİŞ) BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR?

AVRUPA PATENTİ - FASİKÜL (ULUSAL AŞAMAYA GİRİŞ) BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? AVRUPA PATENTİ - FASİKÜL (ULUSAL AŞAMAYA GİRİŞ) BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? Ocak 2012 Bir Avrupa Patenti başvurusu ya da belgesinin ülkemizde koruma sağlayabilmesi için, ulusal aşamaya giriş yapması (TPE

Detaylı

ULUSLARARASI PATENT (PCT ULUSAL AŞAMAYA GİRİŞ - 1. KISIM) BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR?

ULUSLARARASI PATENT (PCT ULUSAL AŞAMAYA GİRİŞ - 1. KISIM) BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? ULUSLARARASI PATENT (PCT ULUSAL AŞAMAYA GİRİŞ - 1. KISIM) BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? Ocak 2012 Bu dokümanda, bir uluslararası patent (PCT) başvurusunun uluslararası araştırma raporu düzenlendikten sonra

Detaylı

PATENT BAŞVURUSU. Hazırlayan: Uzm. Emine GÖKÇE POLAT Fizik Mühendisliği Bölümü

PATENT BAŞVURUSU. Hazırlayan: Uzm. Emine GÖKÇE POLAT Fizik Mühendisliği Bölümü PATENT BAŞVURUSU Hazırlayan: Uzm. Emine GÖKÇE POLAT Fizik Mühendisliği Bölümü Neler anlatacağız? Tanımı Kapsamı Başvuru Öncesi İşlemler Patent Başvuru Süreci Patent Teşvikleri TANIM Patent; Bir sınai veya

Detaylı

PATENT BİLGİSİ VE PATENT VERİTABANLARININ ÖNEMİ

PATENT BİLGİSİ VE PATENT VERİTABANLARININ ÖNEMİ PATENT BİLGİSİ VE PATENT VERİTABANLARININ ÖNEMİ Türkiye Bilişim Derneği Ankara Şubesi 27 Mayıs 2011 Fatih KARAHAN Patent Uzmanı fatih.karahan@turkpatent.gov.tr İÇERİK Fikri mülkiyet hakları Patent sistemi

Detaylı

FAYDALI MODEL BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR?

FAYDALI MODEL BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? FAYDALI MODEL BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? Ocak 2012 1 BAŞVURU HAZIRLAMA TPE nezdinde yapacağınız faydalı model başvurusunda aşağıdaki unsurlar bulunmalıdır: - Başvuru formu (TPE-P-102) - Başvuru ücreti

Detaylı

FAYDALI MODEL BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR?

FAYDALI MODEL BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? FAYDALI MODEL BAŞVURUSU NASIL HAZIRLANIR? Ocak 2012 1 BAŞVURU HAZIRLAMA TPE nezdinde yapacağınız faydalı model başvurusunda aşağıdaki unsurlar bulunmalıdır: - Başvuru formu (TPE-P-102) - Başvuru ücreti

Detaylı

PATENT / FAYDALI MODEL KILAVUZU

PATENT / FAYDALI MODEL KILAVUZU PATENT / FAYDALI MODEL KILAVUZU Mart 2012 (Para ile satılmaz) ISSN 1301-2177 Basım Yeri: Adres: Telefon: Faks: E-mail: İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1 UYARILAR 2 İşlem Formları 2 Süreli İşlemler 2 Yıllık Ücret Ödemeleri

Detaylı

TURKISH PATENT INSTITUTE

TURKISH PATENT INSTITUTE PCT Applicant s Guide National Phase National Chapter Page 1 TURKISH PATENT INSTITUTE (TÜRK PATENT ENSTITÜSÜ) AS DESIGNATED (OR ELECTED) OFFICE CONTENTS THE ENY INTO THE NATIONAL PHASE SUMMARY THE PROCEDURE

Detaylı

PATENT / FAYDALI MODEL KILAVUZU

PATENT / FAYDALI MODEL KILAVUZU PATENT / FAYDALI MODEL KILAVUZU MART 2014 (Para ile satılmaz) ISSN 1301-2177 Basım Yeri : Adres : Telefon : Faks E-mail : İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1 UYARILAR İşlem Formları 2 2 Süreli İşlemler 2 Yıllık Ücret

Detaylı

PATENT TESCİL BAŞVURU FORMU

PATENT TESCİL BAŞVURU FORMU PATENT TESCİL BAŞVURU FORMU 1- Başvuru Sahibine Ait Bilgiler: Firma / Kişi Adı Adresi Uyruk Telefon *Gerçek Kişi İse TC Kimlik No Vergi Dairesi Posta Kodu Faks E-mail Vergi No 2- Buluş Sahibi / Sahiplerine

Detaylı

ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ BAŞVURU KILAVUZU

ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ BAŞVURU KILAVUZU ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ BAŞVURU KILAVUZU 1 Tanımlar 554 sayılı KHK da endüstriyel tasarımlar ile ilgili temel kavramlara ait tanımlar; Tasarım: Bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin,

Detaylı

Patent Veritabanlarının Araştırılması

Patent Veritabanlarının Araştırılması Patent Veritabanlarının Araştırılması Uluslar arası Patent Sınıflandırması (IPC) International Patent Classification Uluslar arası Patent Sınıflandırması Bir patent başvurusunu yenilik ve buluş basamağı

Detaylı

Patent Veritabanlarının Araştırılması

Patent Veritabanlarının Araştırılması Patent Veritabanlarının Araştırılması Uluslar arası Patent Sınıflandırması (IPC) International Patent Classification Uluslar arası Patent Sınıflandırması Bir patent başvurusunu yenilik ve buluş basamağı

Detaylı

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ve Türk Patent Enstitüsü. İşbirliğinde Gerçekleştirilen Patent Başvurusu Teşvik Ve Destekleme Esasları

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ve Türk Patent Enstitüsü. İşbirliğinde Gerçekleştirilen Patent Başvurusu Teşvik Ve Destekleme Esasları Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ve Türk Patent Enstitüsü İşbirliğinde Gerçekleştirilen Patent Başvurusu Teşvik Ve Destekleme Esasları BİRİNCİ KISIM 1. AMAÇ Bu esaslar, Türkiye nin ulusal

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Patent Alma İşlem Basamakları

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Patent Alma İşlem Basamakları Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Patent Alma İşlem Basamakları Ek 4 PATENT/FAYDALI MODEL BELGESİ ALMA İŞLEM BASAMAKLARI Başvurulacak Merci Raporun Verildiği Kurum İşlem Masrafı : Türk Patent

Detaylı

FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI. Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr

FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI. Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HAKLARI Dr. Deniz ŞENYAY ÖNCEL deniz.oncel@deu.edu.tr Entegre devre topografyaları ilk kez, doğduğu ve yoğun gelişme yaşadığı ABD de korunmaya başlamıştır. Sonra TRIPS e taraf

Detaylı

Patent/ Faydalı Model

Patent/ Faydalı Model Patent/ Faydalı Model Hipodrom Cad. No: 115 06330 Yenimahalle/ANKARA Tel: (0312) 3031000 Faks: (0312) 3031173 www.turkpatent.gov.tr info@tpe.gov.tr İnteraktif Sesli Yanıt Sistemi: (0312) 303 1 303 http://online.turkpatent.gov.tr

Detaylı

Ülkemizde Patent Koruması ve Patent Teşvik Sistemleri

Ülkemizde Patent Koruması ve Patent Teşvik Sistemleri Ülkemizde Patent Koruması ve Patent Teşvik Sistemleri Pınar ELMAS Globalleşmeyle gelen rekabet ortamıyla, yaratıcılığın yükselen bir değer haline gelmesi ve teknolojide kaydedilen hızlı ilerlemelerle sınai

Detaylı

PATENT / FAYDALI MODEL BELGESİ BAŞVURU KILAVUZU. Haziran 2009. (Ücretsizdir)

PATENT / FAYDALI MODEL BELGESİ BAŞVURU KILAVUZU. Haziran 2009. (Ücretsizdir) PATENT / FAYDALI MODEL BELGESİ BAŞVURU KILAVUZU Haziran 2009 (Ücretsizdir) ISSN 1301-2177 İÇİNDEKİLER GİRİŞ ı UYARILAR ıı TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ BAŞKANLIĞINDAN SANAYİCİLERİMİZE ÖNERİLER ııı I-GENEL BİLGİLER

Detaylı

AVRUPA PATENTLERİNİN VERİLMESİ İLE İLGİLİ AVRUPA PATENT SÖZLEŞMESİNİN TÜRKİYE'DE UYGULAMA ŞEKLİNİ GÖSTERİR YÖNETMELİK

AVRUPA PATENTLERİNİN VERİLMESİ İLE İLGİLİ AVRUPA PATENT SÖZLEŞMESİNİN TÜRKİYE'DE UYGULAMA ŞEKLİNİ GÖSTERİR YÖNETMELİK AVRUPA PATENTLERİNİN VERİLMESİ İLE İLGİLİ AVRUPA PATENT SÖZLEŞMESİNİN TÜRKİYE'DE UYGULAMA ŞEKLİNİ GÖSTERİR YÖNETMELİK Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 09/01/2001 Yayımlandığı

Detaylı

b) Kanun Hükmünde Kararname: 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameyi,

b) Kanun Hükmünde Kararname: 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameyi, AVRUPA PATENTLERİNİN VERİLMESİ İLE İLGİLİ AVRUPA PATENT SÖZLEŞMESİNİN TÜRKİYE'DE UYGULAMA ŞEKLİNİ GÖSTERİR YÖNETMELİK Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 09/01/2001 Yayımlandığı

Detaylı

EPC AVRUPA PATENTİ BAŞVURU KILAVUZU

EPC AVRUPA PATENTİ BAŞVURU KILAVUZU EPC AVRUPA PATENTİ BAŞVURU KILAVUZU Notlar: 1. Bu kılavuz EPO nun How to get a European patent -1-Guide for applicants-2004 adlı kılavuzunun Türkçe çevirisidir. (http://www.european-patentoffice.org/legal/guiapp1/e/ga-index.htm

Detaylı

PATENT HAKLARININ KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN UYGULAMA ŞEKLİNİ GÖSTERİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE

PATENT HAKLARININ KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN UYGULAMA ŞEKLİNİ GÖSTERİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 30 Mart 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28603 YÖNETMELİK Türk Patent Enstitüsünden: PATENT HAKLARININ KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN UYGULAMA ŞEKLİNİ GÖSTERİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

Detaylı

Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Uygulama Şeklini Gösterir Yönetmelik (EndTasKHKY) *

Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Uygulama Şeklini Gösterir Yönetmelik (EndTasKHKY) * Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Uygulama Şeklini Gösterir Yönetmelik (EndTasKHKY) * BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, Başvurunun

Detaylı

TÜRKİYE DE ÇALIŞMAK İSTEYEN YABANCILARIN SAHİP OLDUKLARI MESLEKİ YETERLİLİK SERTİFİKALARININ DOĞRULUĞUNUN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR

TÜRKİYE DE ÇALIŞMAK İSTEYEN YABANCILARIN SAHİP OLDUKLARI MESLEKİ YETERLİLİK SERTİFİKALARININ DOĞRULUĞUNUN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR TÜRKİYE DE ÇALIŞMAK İSTEYEN YABANCILARIN SAHİP OLDUKLARI MESLEKİ YETERLİLİK SERTİFİKALARININ DOĞRULUĞUNUN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR Amaç ve Kapsam MADDE 1 - (1) Bu usul ve esasların amacı;

Detaylı

"Buluşların Patentlenmesi ve Korunmasında Buluş Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar"

Buluşların Patentlenmesi ve Korunmasında Buluş Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar "Buluşların Patentlenmesi ve Korunmasında Buluş Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar" Uğur G. YALÇINER YALÇINER PATENT ve DANIŞMANLIK Ltd. Şti. Gn. Md. Türk Patent Enstitüsü Kurucu Başkanı Patent

Detaylı

: Bilgisayarlarda dosya boyutları için kullanılan ölçü birimini

: Bilgisayarlarda dosya boyutları için kullanılan ölçü birimini Amaç TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU SÜRÜM 4.0 MADDE 1- Bu Kılavuz, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Elektronik Uygulamalar Projesi kapsamında

Detaylı

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ. Çevrimiçi Başvuru İşlem Kılavuzu

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ. Çevrimiçi Başvuru İşlem Kılavuzu TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ Çevrimiçi Başvuru İşlem Kılavuzu 1 İÇİNDEKİLER MARKA BAŞVURU İŞLEM SÜRECİ... 6 1 ) SİSTEME GİRİŞ... 6 E-imza ile;... 6 Mobil imza ile;... 7 2 ) BAŞVURU SÜRECİ... 9 2.1 ) Başvuru İşlemleri...

Detaylı

BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİNDE PATENT KORUMASININ ÖNEMİ 1 IMPORTANCE OF PATENT PROTECTION IN INFORMATION AND RECORDS MANAGEMENT

BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİNDE PATENT KORUMASININ ÖNEMİ 1 IMPORTANCE OF PATENT PROTECTION IN INFORMATION AND RECORDS MANAGEMENT HAKEMLİ EKONOMİ YÖNETİMİ ARAŞTIRMALARI DERGİSİ INTERNATIONAL REFEREED JOURNAL OF RESEARCHES ON ECONOMY MANAGEMENT UHEYADULUSLARARASI BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİNDE PATENT KORUMASININ ÖNEMİ 1 IMPORTANCE OF

Detaylı

Fikri Mülkiyet Hakları: İnsan düşüncesinin ürünü olan yeniliklerin sahiplerine verilen haklardır.

Fikri Mülkiyet Hakları: İnsan düşüncesinin ürünü olan yeniliklerin sahiplerine verilen haklardır. Fikri Mülkiyet Fikri Mülkiyet Hakları: İnsan düşüncesinin ürünü olan yeniliklerin sahiplerine verilen haklardır. buluş tasarım marka coğrafi işaret Bilgisayar programı sinema eseri dizi kitap resim heykel

Detaylı