yeni adımızla karşıladık

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "yeni adımızla karşıladık"

Transkript

1 Üniversitenin yatırımları hız kesmiyor! Yirmi yıllık bir üniversite olarak, pek çok bölümü eskiyen ve hızlı büyümesine paralel olarak da yeni fiziki alanlara ihtiyaç duyan Bülent Ecevit Üniversitesinin tüm birimlerine yönelik olarak sürdürülen iyileştirme çalışmaları ve yeni yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Bu yatırımlar arasında yer alan ve imzalanan protokol ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılacak olan Kapalı Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesisler, Kanser Tanı ve Tedavi Merkezi, Yeni Merkezi Derslikler ve Ofislere yönelik projeler dikkat çekiyor. En kısa sürede tamamlanması hedeflenen yeni yatırımlar ve iyileştirme çalışmaları sayesinde Üniversitemiz yepyeni bir yüze kavuşuyor Bülent Ecevit Üniversitesi Bülent Ecevit Üniversitesi Mart-Nisan 2012 Yıl 2 Sayı yılımızı yeni adımızla karşıladık 1992 yılından bu yana, Zonguldak ve çevresinin sosyal, kültürel, sanatsal ve ekonomik gelişiminde önemli katkılar sağlayan Üniversitemizin adı, tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 6287 sayılı kanunun 18. maddesi uyarınca Bülent Ecevit Üniversitesi olarak değiştirildi yılından bu yana, Zonguldak ve çevresinin sosyal, kültürel, sanatsal ve ekonomik gelişiminde önemli katkılar sağlayan Üniversitemizin adı, tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 6287 sayılı kanunun 18. maddesi uyarınca Bülent Ecevit Üniversitesi olarak değiştirildi. Konuylailgiliolarakgörüşlerinebaş vurduğumuz Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer şu açıklamalarda bulundu: Üniversitemiz, her ne kadar 11 Temmuz 1992 tarihinde, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi adıyla kurulmuş olsa da köklerimiz, 1924 yılına, Yüksek Maadin ve Mühendis Mektebi nin kuruluşuna kadar uzanır. Bu yönüyle de Üniversitemiz, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulan ilk üniversite unvanını taşır. Bünyesinden 2007 ve 2008 yıllarında Karabük ve Bartın olmak üzere iki ayrı üniversite çıkarma becerisini de gösteren Üniversitemizin, 20 yıllık deneyiminin ışığında, yeni adıyla da pek çokbaşarıyaimzaatmayısürdüreceğine gönülden inanıyorum. Üniversitemizin isim değişikliğinin ardından mevcut amblemin kullanılmasıyla ilgi Senato kararı alındığını da kaydeden Özer şöyle konuştu: Üniversitemizin mevcut ambleminde; Uzun Mehmet Anıtına da ilham vermiş olan, Zonguldak ın madenci kenti kimliğini simgeleyen maden kömürü alevinin soyut formu yer almaktadır. Zonguldak ın maden ve madenci kenti kimliğini vurgulayan bu simge, Üniversitemizin amblemi ile evrensel bir boyut kazanmaktadır. Üniversitemizin isim değişikliğinin ardından mevcut amblemin değiştirilmemesi, Zonguldak ve Üniversitemize ait değerlerin bütünlüğünü sürekli kılacaktır. Üniversite Senatomuz, Zonguldak ve Üniversitemiz ile özdeşleşen simgelerin kurumsal gelişimimize kattığı gücü göz önüne alarak; amblemimizde yer alan kömür alevi imajının değişmeden kalmasına, alevi çevreleyen yazının Bülent Ecevit Üniversitesi olarak değiştirilmesine karar vermiştir.

2 2 Mart-Nisan 2012 ÜNİVERSİTE BÜLEN Prof. Dr. Mahmut Özer, öğrencilerle bir araya geldi Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Mart ayında Merkez Kampüsteki öğrencilerimiz arasında düzenlenen Kardan Adam ve Sanat Yarışmasına katılan öğrencilere bir öğle yemeği daveti verdi. 21 Mart 2012 tarihinde düzenlenen yemek sırasında öğrencilerin dilek, istek ve şikâyetlerini dinleyen Özer, öğrencilerin yönelttiği tüm soruları açık yüreklilik ve içtenlikle yanıtladı. Öğrencilerimiz bizim her şeyimiz ve en değerli varlıklarımızdır diyen Özer, önümüzdeki günlerde eğitim ve öğretimin daha iyi koşullarda sürdürülmesi amacıyla pek çok yeni çalışmayı hayata geçireceklerinin müjdesini de verdi. BEÜ Kampüsün Sesi Sayı : 8 Yıl : 2 Mart - Nisan 2012 Bülent Ecevit Üniversitesi adına İmtiyaz Sahibi BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer BEÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Genç Anayasa Çalıştayı ve Anayasa Platformuna katıldı Genel Yayın Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Halil Yıldırım Yazı İşleri Müdürü Öğr. Gör. Özlem Bahadır Teknik Ekip Aysu Aysel Faruk Kök Z. Zeynep Çoban Grafik ve Görsel Tasarım S. Tuğra Şeker Fotoğraf Mutlu Kabuk Adres Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü Zonguldak Telefon e-posta adet basılmıştır. BULUŞ Tasarım ve Matbaacılık Hizmetleri San. ve Tic. - Ankara Tel: Öğrenci Konseyi Başkanı Murat Derendeli, Mart 2012 tarihlerinde Ankara da düzenlenen Genç Anayasa Çalıştayı nda ve 25 Mart 2012 tarihinde Samsun da düzenlenen Anayasa Platformunda Üniversitemizi temsil etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğrenim Ulusal Öğrenci Konseyi'nin işbirliğinde düzenlenen iki günlük Genç Anayasa Çalıştayı nın açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bu tür toplantıları, düzenleyenlerin kim olduğuna ve katılım sayısına bakmaksızın, önemsediğini belirterek, 2012'nin bütün sıkıntılara, zorluklara rağmen Anayasa Yılı olmasını, gelecek kuşakların 2012'yi önemli bir dönüm noktası olarak algılaması ve saygıyla anması dileğinde bulundu. Önceki anayasaların yapım sürecinin doğru olmadığını, bu tip anayasaların siyasi ve hukuki istikrar sağlamaya, toplumsal barışı sağlamaya yetmediğini gördüklerini dile getiren Çiçek, bu kez halkın tüm kesimlerinin taleplerini toplamaya çalıştıklarını da vurguladı. BEÜ Öğrenci Temsilcisinin katıldığı bir diğer Anayasa etkinliği de Anayasa Platformu oldu. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, TEPAV sekretaryasında düzenlediği geniş katılımlı "Anayasa Vatandaş Toplantıları"nın sekizincisi olan Anayasa Platformu, sadece gençlerin katılımıyla Samsun'da gerçekleştirildi. Samsun Atatürk Spor Salonu'nda yapılan toplantıya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun AKP, CHP, MHP ve BDP'li üyeleri, Anayasa Platformu Üyeleri, yerel ve ulusal STK temsilcileri ile rastlantısal olarak belirlenen, yedi ayrı bölgeden gençler katıldı.

3 BÜLEN SOSYAL SORUMLULUK BÜLENT NDEN Mart-Nisan 2012 KAN BAĞIŞINDA TÜRKİYE REKORU! Üniversitemiz tarafından, Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi işbirliğiyle düzenlenen Sizleri Unutmadık adlı kan bağışı kampanyasında, 1 günde 705 ünite kan toplanarak bu alanda Türkiye rekoru kırıldı. Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) 15 Mart 2012 tarihinde başlayan ve merkez kampüs başta olmak üzere, tüm kampüslerimizde, on ayrı merkezde, iki hafta boyunca devam eden Sizleri Unutmadık adlı kan bağışı kampanyasında bir Türkiye rekoruna imza atıldı. Bülent Ecevit Üniversitesinin hayatını kaybeden akademik ve idari personeli ile öğrencilerinin anısına düzenlenen Sizleri Unutmadık adlı sosyal sorumluluk projesinde, bir günde 705 ünite kan toplanarak bu alanda bir Türkiye rekoru kırıldı. İlk olarak Merkez Kampüs Spor Salonu nda başlayan kan bağışı kampanyasına; Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Sekreter Muzaffer Komit, Genel Sekreter Yardımcısı Hamza Aydoğdu, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Çetin, Genel Müdür Ömer Taşlı ve Teftiş Kurulu Başkanı Özkan Kalemci, Türk Kızılay Zonguldak Şubesi Başkanı Nihat Aygün katıldı. Prof. Dr. Mahmut Özer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Haluk Güven ve Prof. Dr. Muhlis Bağdigen, öğretim üyeleri, idari personel ve öğrencilerimizin 3 katılımıyla düzenlenen kan bağışı kampanyası yoğun ilgi gördü. Türk Kızılayı Heyeti ayrıca, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer i makamında ziyaret etti. İnsan yaşamının vazgeçilmezi kan için başlatılan ve tüm kampüslerde büyük başarıyla gerçekleştirilen BEÜ nün kan bağışı seferberliği, 29 Mart 2012 tarihinde sona erdi. HAYATTA KADIN Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencilerinden Buket Erdoğan, Şafak Çinar, Seçil Aksakal ve Kamer Doğan adlı öğrenciler tarafından, 30 yaş üstü kadınlara yönelik meme kanserinde farkındalığı arttırmak ve erken teşhisin önemini vurgulamak amacıyla 25 Nisan Çarşamba günü Kdz Ereğli AKM de bir konferans düzenlendi. Hayatta Kadın başlıklı proje kapsamında gerçekleştirilen konferansa; BEÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak ve Kdz. Ereğli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neriman Posbıyık konuşmacı olarak katıldı. Çakmak, katılımcılara hastalık hakkında bilgi verirken; Posbıyık ise kanseri nasıl yendiğini anlattı. Konferansın sonunda Çakmak ın katılımcılardan gelen soruları konferansta ayrıca, katılımcılara risk grubunda olanların belirlenmesi için bir anket yapıldı. Yapılan bu anket sonuçlarına göre risk grubundaki katılımcılar ücretsiz olarak BEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde muayene ve taramadan geçirilecekler.

4 4 Mart-Nisan 2012 YATIRIM B Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencileri yeni kütüphanelerine kavuştu ÜLEN Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi birinci katında bulunan büroların ara bölmeleri sökülerek oluşturulan 145 metrekarelik alanın kütüphane olarak kullanılması için inşaat çalışmaları tamamlandı. Kütüphanenin tefrişatı Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve hayırsever iş adamı Hacı Kadri YILMAZ ın kızı hayırsever Zuhal YILMAZ ın işbirliği ile gerçekleştirildi. Hayırsever Zuhal Yılmaz ın desteğiyle, gerek yeterli donanıma sahip olması gerekse öğrenciler için cazip bir kütüphane ortamı yaratılabilmesi amacıyla, mimarisine ve dekorasyonuna oldukça önem verilen kütüphane için fakülte binasının en aydınlık cephesi kullanıldı. Yuvarlak hatlı, açık renkli mobilyaların, rafların seçildiği kütüphanede öğrencilerin huzur bulabilecekleri, gazete, kitap ve dergi okuyabilecekleri rahat koltukların bulunduğu bir köşeye de yer verildi. Yeterli sayıda modern kitaplıklara, çalışma masalarına kavuşan kütüphaneye güncel, popüler yayınlar ve süreli yayınların yer aldığı duvar üniteleri ile de oldukça çağdaş bir görünüm kazandırıldı. Kütüphanede bulunan son teknolojiye sahip 13 adet bilgisayar ile öğrenciler, üniversitenin abone olduğu yirmi veri tabanına erişebilme, yaklaşık yirmi beş bin elektronik dergiden, yedi bin e-kitaptan yararlanabilme bunun yanında istedikleri bilgiye elektronik ortamda ulaşıp, istedikleri konuda araştırma yapabilme olanağına sahiptirler. Engelli öğrencilerin de unutulmadığı kütüphanede, onlar için özel olarak hazırlanmış 2 adet bilgisayar ve programları da bulunmaktadır. Bu bilgisayarlar sayesinde engelli öğrenciler rahatlıkla internete girebilmekte, kitap okuyabilmekte ve çalışmalarını tek başlarına yürütebilmektedirler. Fakülte Dekanlığının çabalarıyla, Eğitim Fakültesi kütüphanesine çeşitli kurum kuruluş ve hayırseverlerden kitap bağışları da gerçekleştirilmiştir. Bilgi Yayınevi, İş Bankası Yayınları nın ve Sevgi Çemberi aracılığıyla İlçe Belediyesinin yapmış olduğu yaklaşık 500 kitap ile zenginleşen kütüphanede, günümüz itibariyle eğitim bilimleri, fen bilimleri, edebiyat, tarih-coğrafya, psikoloji ve sosyoloji alanları başta olmak üzere yaklaşık adet kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar, bilimsel kitaplar, ansiklopediler, sözlükler, romanlar, güncel ve popüler yayınlar ve süreli yayınlardan oluşmaktadır. Atlas, National Geographic, Bilim Teknik dergilerine abone olunup aylık olarak öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Koleksiyonun güvenliği için güvenlik sistemleri kurulmuş, barkodlama sistemine geçilmiştir. Kaynakların otomasyon sistemine kaydedilmesine, sınıflama numarası verilmesine halen devam edilmektedir. Hafta içi 08:30-21:00 saatlerinde hizmet veren kütüphanede, kütüphanecilik alanında uzman bir görevli bulunmakta ve öğrenciler kitap ödünç alma-verme işlemlerini bilgisayar ortamında rahatlıkla gerçekleştirebilmektedirler. İlçe halkının hizmetine de sunulan kütüphane ile ilçede bulunan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri de faydalanmaktadır. Eski görünümüne göre oldukça modern standartlarla mimarisi ve dekorasyonu tamamlanan yeni kütüphane eğitim öğretim yılında, fakültenin öğrencilerini, çağımızın teknolojik imkânlarına sahip bilgisayarlarla donatılan sıcak atmosferi ile karşıladı. Öğrenciler, ders çalışma, sınavlara hazırlanma, ödev ve proje çalışmalarını yürütme, araştırmalarını gerçekleştirme amacıyla sıklıkla kullandıkları yeni kütüphanelerinden ve onlara sunulan teknolojik imkânlarından oldukça memnun kaldıklarını dile getiriyorlar.

5 BÜLEN Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, katıldıkları yarışmalarda art arda başarılı sonuçlara imza atmaya devam ediyorlar. Öğrencilerimiz ilk olarak JW Marriott Ankara da gerçekleşen Ankara Yöresel Ev Yemekleri ve Beceri Yarışması ndan başarıyla döndüler. Ankara Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Ankaralılar ve Ankara yı Tanıtma Vakfı nın koordinasyonunda gerçekleştirilen, Turizm ve iş dünyasından Başkentli ünlü simaların jüri üyeliği yaptığı yarışmada, yarışmacılar çorbalar, etli yemekler, zeytinyağlılar, hamur işleri ve pilavlar, tatlılar olmak üzere toplam 5 ayrı kategoride hünerlerini sergilediler. Uluslararası tecrübesini yerel tatlarla birleştiren JW Marriott Ankara da 27 Eylül 2011 Dünya Turizm Günü nde düzenlenen yarışmada tatlılarda Köyter ile Devrek MYO öğrencisi Ömer Kabasakal birinciliği kazandı. Devrek MYO öğrencilerinin BAŞARI D E V R E K M E S L E K Y Ü K S E K O K U L U AŞÇILIK PROGRAMI bir sonraki başarısı ise, Mart 2012 tarihleri arasında Antalya Cam Piramit te düzenlenen Chef Star 2012 Mutfağın Oscarları Yarışması ndan geldi. Türkiye nin çeşitli bölgelerinden yarışmaya katılan üniversiteler arasından en iyi üniversite dalında takım kaptanı Yusuf Karagülmez, Soner Şimşek, Ömer Kabasakal, Tolga Şentürk ve Onur Çetin`den oluşan üniversite takımımız En İyi Ana Yemek Tabağı klasmanında üçüncü (Taze Baharatlar ile lezzetlendirilmiş kuzu pirzola ve sebze buketi eşliğinde demi glace sos); ve yine En İyi Tatlı Tabağı klasmanında üçüncü olarak (Mozarella peynirli künefe, tülüp hamuruyla dekorlanmış semazen, frambuaz sos eşliğinde) Üniversitemizin ve Zonguldak ın isimlerini başarılarıyla duyurdular. Ayrıca Mustafa Gökyar kaptanlığındaki Hakan Kaya adlı öğrencimiz, ikinci gününde yaklaşık olarak 28 beş yıldızlı otel (Rixos, Limak Limra, Chef Star 2012 Mutfağın Oscarları Yarışması Limak Atlantis, Alanya Bera Hotel vb.) ve aşçılık okullarının katıldıkları Junior Star dalında En İyi Başlangıç Tabağı klasmanında birinci olarak (Meteor yağmurları altında jumbo karides ile füme somonun dana dil ile düellosu) bu klasmandaki liderlikleri ile yüzümüzü güldürdüler. Chefstar 2012 yarısmasına katılan öğrencilerimize, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci de önemli katkılarda bulundu Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP`ta düzenlenen 10. Uluslararası Gastronomi Festivali`nden de Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu öğrencileri başarıyla döndüler. 22 ülkeden 1750 yarışmacının bulunduğu, TAF (Tüm Aşçılar Federasyonu) ile WACS`ın (Dünya Şefler Birliği) ortaklaşa düzenledikleri uluslararası yarışmadan öğrencilerimiz iki bronz ve bir Merit madalya aldılar. Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencisi Ömer Kabasakal, Üniversitelerarası Ana Yemek kategorisinde üçüncü olarak bronz madalya kazandı. Yusuf Karagülmez adlı öğrencimiz, üniversitelerarası tatlı dalında birçok yerli ve yabancı üniversiteyi geride bırakarak üçüncü oldu ve bronz madalyanın sahibi oldu. Üniversitelerarası Modern Türk Mutfağı kategorisinde ise Aykut Şaban Çömez kaptanlığındaki Hakan Kaya ve Okan Okur adlı öğrencilerden oluşan ekip Merit ödülü almaya hak kazandılar. Mart-Nisan 2012 ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARISI 5 Devrek Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sefa Kocabaş, Yüksekokul Sekreteri Hakan Kalyon, Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi İhsan Kazkondu, öğrencilerden Hakan Kaya, Abdülkadir Alaz, Aykut Şaban Çömez, Mustafa Gökyar, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer i makamında ziyaret etti. Öğrenciler, yarışmada dereceye giren Meteor yağmurları altında sebzelerin krema köpüğü dansı eşliğinde parmay soslu levrek isimli tabağı, Rektör Özer e hediye etti. İkram edilen yemeği afiyetle yiyen Rektör Özer, başarılı ekipleri kutladı. Prof. Dr. Mahmut Özer, öğrencilerin yurt dışındaki yarışmalara katılmaları konusunda yardımcı olacağını ifade ederek; Öğrencilerimiz, pek çok rakibi geride bırakarak elde ettikleri bu başarılarla göğsümüzü kabarttılar. Ben eminim ki fırsat sunulunca bizim öğrencilerimiz yurt dışındaki rakiplerini de geride bırakarak yeni başarılara da imza atacaklardır. dedi.

6 6 Mart-Nisan 2012 BAHAR BAYRAMI BÜLEN BAHARIN NEŞESİ NEVRUZ Soğuk ve kasvetli kış günlerinin ardından içimizi ısıtan baharın müjdecisi, taze umutların simgesidir Nevruz... Farsçada yeni gün anlamına gelen ve Orta Asya dan Anadolu ya tüm Türk dünyasında sevinç ve neşeyle karşılanan Nevruz Bayramı, Üniversitemizde de coşkuyla kutlandı. Merkez Kampüs başta olmak üzere, Bülent Ecevit Üniversitesinin (BEÜ) Çaycuma, Ereğli, Alaplı, Devrek ve Gökçebey kampüsleri Nevruz Bayramı kutlamaları nedeniyle rengârenk etkinliklere sahne oldu. Merkez Kampüs Spor Salonu önünde, 21 Mart 2012 tarihinde Nevruz Bayramı Töreni düzenlendi. Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir in misafir olduğu törenin açılış konuşmasını BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer yaptı. Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurettin Hatunoğlu tarafından Prof. Dr. Mahmut Özer e Orta Asya Türklerinin geleneksel kıyafetleri armağan edildi. Daha sonra sahneye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, izleyicilerin büyük ilgi ve beğenisini topladı. Merkez Kampüs Halk Oyunları Kulübünün Artvin yöresine ait halk oyunları gösterisi ile devam eden törende Nevruz ateşi önünde halay çekildi. Etkinliklerin ardından tüm misafirlere ve öğrencilere Özbek pilavı ve ayran ikram edildi. Merkez Kampüsteki kutlamalarda ayrıca Azerbaycan ve Türkistan yörelerine ait yemekler tanıtılarak katılımcılara ikram edildi. Çaycuma Meslek Yüksekokulu Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulunda düzenlenen Nevruz etkinlikleri, Üniversitemiz öğretim elemanları, personeli ve Çaycumalıların hep birlikte çektikleri halaylarla tam bir bayram havasında kutlandı. Çaycuma Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda İstiklal Marşı nın okunmasıyla başlayan etkinliklerin açılışında Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hikmet Yazıcı, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ve Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen birer konuşma yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından, BEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Nurettin Hatunoğlu Nevruz ve Türk Dünyası adlı kısa bir konferans verdi. Nevruz etkinliklerine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, çevre beldelerin belediye başkanları, Çaycuma protokolü, Devrek MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sefa Kocabaş, Gökçebey MMÇ Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Haner, öğretim elemanları ve yerel basın katıldı. Yüksekokul bahçesinde Nevruz ateşinin yakılması ve BEÜ Halk oyunları ekibinin gösterileri ile devam eden etkinliklerde protokol ve öğrenciler yakılan ateşin üzerinden atladılar. Meslek Yüksekokulu bahçesindeki etkinliğe katılan protokol ve öğrenciler tarafından fidan dikilmesinin ardından konuklara etli pilav ikram edildi. Ereğli Eğitim Fakültesi Ereğli Eğitim Fakültesi Doruk Kampüsünde düzenlenen Nevruz kutlamaları büyük coşku içinde gerçekleşti. Kutlamaya; Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Karadeniz Bölge ve Ereğli Garnizon Komutanı Albay Yalçın Enç, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Zülkarneyn Kısık, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeki Us, Ereğli Belediyesi Meclis Üyeleri, eğitim gönüllüsü Zuhal Yılmaz, fakültenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı. Nevruz kutlamaları kapsamında Yrd. Doç. Dr. Şinasi Sönmez, Nevruz konulu bir konferans verdi. Nevruz ateşi ve halayın ardından pilav ve ayran ikramına geçildi. Devrek Meslek Yüksekokulu Devrek Meslek Yüksek Okulundaki Nevruz Bayramı kutlama etkinliklerinde Okutman Yücel Namal, Türklerde Nevruz kutlamaları hakkında bilgi verdi. Okul bahçesinde protokolün de katılımıyla gerçekleştirilen Nevruz ateşinin yakılması ile başlayan etkinliklerde protokol ve öğrenciler yakılan ateşin üzerinden atladılar. Ağaç dikimi ile devam eden programa; Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Cumhuriyet Başsavcısı Taner Güngör, Devrek MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sefa Kocabaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, İlçe Emniyet Müdürü Murat Biber, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Halil İşler, konuklar ve öğrenciler katıldı. Gökçebey MMÇ Meslek Yüksekokulu Gökçebey Mithat-Mehmet Çanakcı Meslek Yüksekokulunda Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası ve Nevruz kutlamaları, 23 Mart 2012 tarihinde yapıldı. Saygı duruşunun ve İstiklal Marşı nın okunmasının ardından öğrenci Ali Haydar Akbulut, Nevruz ile ilgili şiirler okudu. Daha sonra Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Haner, Nevruz Gününün Anlam ve Önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Nevruz Ateşi yakılmasının ardından; halat çekme, çuval yarışı, kız-erkek yumurta yarışı, yoğurt yeme yarışı, kız-erkek sandalye kapma yarışı yapıldı. Yarışmalarda birinci gelen öğrencilere hayırsever işadamı Mithat Çanakcı tarafından gönderilen altınlar armağan edildi. Etli pilav ve ayran ikramının yapıldığı kutlamalar, halaylar ve türkülerle sona erdi. Alaplı Meslek Yüksekokulu Alaplı Meslek Yüksekokulunda düzenlenen Nevruz programı, Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malğaç, Alaplı Garnizon Komutanı J. Yüzbaşı Levent İşcan, Alaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu, Alaplı Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Şahan Kırca, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, siyasi partilerin ilçe başkanları, daire amirleri, basın mensupları, akademik-idari personel ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Alaplı MYO öğretim elemanlarından Okt. İlker Bayram ın konferansının ardından, Nevruz Ormanı için ağaç dikimi, Nevruz ateşinin yakılması ve etli pilav ikramıyla sona erdi.

7 BÜLEN İİBF de YATIRIM büyük Mart-Nisan değişim İİBF de yenilenen bölümlerin, yeni yapılan dersliklerin ve konferans salonlarının açılış töreni, 13 Mart 2012 tarihinde yapıldı. Üniversitemizin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde (İİBF) eğitimin daha nitelikli hale getirilmesi ve fiziksel iyileşmenin sağlanması amacıyla sürdürülen yenileme ve tadilat çalışmaları sona erdi. Sekiz kişilik bir asansöre kavuşan fakültenin kantini de yeni baştan yapılarak modern bir yüze kavuşturuldu. Fakültenin B Blok Zemin katında iki adet yeni konferans salonu yapıldı. İİBF binasının A Blok kantin katında bulunan B1 ve B3 sınıfları ise, Bilgisayar Laboratuarı olarak yeniden düzenlendi. B1 Bilgisayar Laboratuarında 64 bilgisayar, B3 Bilgisayar Laboratuarında ise 72 adet bilgisayar öğrencilerin kullanımına sunuldu. Ayrıca, İİBF binası içinde yer alan Sosyal Bilimler Enstitüsü nün yararlanması amacıyla Seminer Salonu 1 ve Seminer Salonu 2 olmak üzere iki adet yeni derslik yapıldı. Bu dersliklerin her birinde akıllı tahta, bilgisayar, yazıcı ve projeksiyon cihazı bulunuyor. Akademik ve idari personeline ait toplam 44 adet ofisin tamamının zemin kaplamaları yenilenen İİBF binasının dış cephesinin LED ile ışıklandırma çalışmaları da tamamlanmak üzere. İİBF de yenilenen bölümlerin ve yeni yapılan dersliklerin açılış töreni ise, 13 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirildi. İİBF nin yeni konferans salonları, bilgisayar laboratuvarı, kantini ve dersliklerinin açılışında konuşan İİBF Dekanı Prof. Dr. Hasan Vergil, açılan iki konferans salonuna, 2003 te trafik kazasında yaşamlarını yitiren Yrd. Doç. Dr. Metin Çoban ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Zengin in isimlerinin verildiğini söyledi. Laboratuvar ve konferans salonlarının açılışını, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Baro Başkanı İ. Kerem Ertem, Zonguldak Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İl Jandarma Komutanı Jnd. Albay Halil İbrahim Yaşatır ve Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Cangöz birlikte gerçekleştirdiler. İİBF de yeni açılan iki konferans salonuna, 2003 yılında geçirdikleri trafik kazasında yaşamlarını yitiren Yrd. Doç. Dr. Metin Çoban ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Zengin in isimleri verildi.

8 8 Mart-Nisan 2012 ÜNİVERSİTE B ÜLEN ABD ile ikili anlaşmalar Üniversitemiz ile Lamar University, Texas Southern University ve Southern New Hampshire University arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimini de kapsayan anlaşmalar imzalandı Üniversitemiz, Amerika Birleşik Devletleri nde bulunan üç üniversite ile karşılıklı iyi niyet anlaşması (Memorandum of Understanding) imzaladı. Anlaşma imzalan üniversitelerden Lamar University ve Texas Southern University Texas eyaletinde yer alıyor, Southern New Hampshire University ise, New Hampshire eyaletinin bir üniversitesi. Karşılıklılık esasına dayanan bu anlaşmalara göre, taraflar ortak dersler veya programlar açma, lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi sağlama, ders verme veya araştırma yapma amacıyla öğretim üyesi değişimi gerçekleştirme, ortak konferanslar, seminerler veya çalıştaylar düzenleme, eğitim öğretim ve araştırma proje malzemelerinin karşılıklı değişimini öngören çalışmalar yürütecekler. Ayrıca, Southern New Hampshire University ile yapılan anlaşmada 3 artı 1 Protokolü de bulunuyor. Bu protokole göre üniversitemizin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde ilk üç yıl okuyacak olan öğrenciler, son yılı Southern New Hampshire University de okuyacaklar ve çift diploma alacaklardır. Ayrıntılı Bilgi İçin: Üniversitemiz Rektör Danışmanı Doç. Dr. Hakan Sarıbaş ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Doç.Dr. Zuhal Kunduracılar ile iletişime geçilebilir. BEÜ TÜRK HALK MÜZİĞİ TOPLULUĞU BİRİNCİLİKLERE DOYMUYOR Üniversiteler Arası Türk Halk Müziği Yarışmasında Üniversitemiz Türk Halk Müziği Topluluğu, geleneksel koro kategorisinde birinci, düzenlemeli koro kategorisinde ise dördüncü oldu. T.C. Başbakanlık Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Üniversiteler Arası Türk Halk Müziği Yarışması, Nisan 2012 tarihlerinde Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi nde yapıldı. Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu Öğretim Görevlisi Cem Dertsiz şefliğinde geleneksel koro, düzenlemeli koro, solo ses ve uzun hava dalında toplam 4 kategoride 30 korist 10 müzisyen ile yarışmaya katıldı. Yarışmaya Bülent Ecevit Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Atılım üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi katıldı Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu, geleneksel koro kategorisinde birinci, düzenlemeli koro kategorisinde ise dördüncü oldu. Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu geçtiğimiz yıl Nevşehir de yapılan yarışmada geleneksel koro kategorisinde birinci olmuştu. İki yıl üst üste birincilik alan Bülent Ecevit Üniversitesi, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek yarışmaya Konuk Üniversite olarak katılacak. Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu Koro Şefi Cem Dertsiz, yaptığı açıklamada; Üniversitemizin Türk Halk Müziği Topluluğu bundan önceki yıllarda da katıldığı yarışmalarda çeşitli kategorilerde önemli dereceler aldı. Topluluğumuzun bu önemli başarılarını tüm üniversite camiamız, güzel kentimiz Zonguldak ile paylaşıyor Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı personeline ve desteklerini bizden esirgemeyen öğrencilerimizin sosyal etkinliklerinin önemini her platformda vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer e ithaf ediyoruz. dedi.

9 .yıl B ÜLEN Zonguldak ta ağ z ve diş sağl ğ nda taze bir soluk... BEÜ Diş Hekimliği Fakültesi İnsan odakl sağl k yat r mlar m z h z kesmeden devam ediyor...

10 10 Mart-Nisan 2012 İZLENİM B ÜLEN Bir akademisyenin Amerika güncesi Doç. Dr. Sırrı S. GÜRLEYÜK Georgia Institute of Technology (GATECH), Atlanta, Amerika 15 Haziran - 15 Temmuz 2011 Bu seyahati başlangıcından itibaren yazmak istiyorum. Meslektaşım William Singhose (Bill) ile tanışmamız, 2008 yılının başında yazdığım bir makale ile ilgili bir e- posta göndermesi ile başladı. Kendisi defalarca Türkiye ye gelmiş yılının mayıs ayında İstanbul da yapılacak olan uluslararası bir sempozyuma katılacağını ve benim de yayın göndermem durumunda orada yüz yüze tanışabileceğimizi belirtti. Bu sempozyuma ben de katıldım. Fakat günlerimiz denk gelmediği için karşılaşamadık. Sonraki zamanlarda bilimsel konularda haberleşmeye devam ettik. Hatta başka bir sempozyum veya Erasmus sayesinde Avrupa da görüşme fırsatları aradık yılında YÖK tarafından bilimsel amaçlı seyahatlerin destekleneceği yazısı gelince Bill den davet mektubu istedim. Fakülte Yönetim Kurulu ve Rektörlük onayını takiben başvurum YÖK e gitti. Yaklaşık iki ay sonra görevlendirmem onaylandı. Bu aşamadan sonra çok aşamalı bir vize süreci başladı. Görevlendirmemi Bill e gönderip J1 vizesi (Amerika da okumak veya üniversitelerde çalışabilmek için zorunlu vize çeşididir.) için bir yazı daha göndermesini bekledim. Formlar doldurdum, paralar yatırdım ve vize için randevu aldım. Vize görüşmesine gittim, pırıl pırıl beyin takımı gençlerimiz ile birlikte saatlerce bekleyip sorgulandıktan sonra pasaportumu orada bırakıp döndüm. Birkaç gün sonra vizesi onaylanmış pasaportum geldi. Paris aktarmalı uçağımla Atlanta ya uçtum. Fransa dan sonraki uçağın büyüklüğü, koltuklar arası ve koridor boşluğu orada ne ile karşılaşacağım hakkında ipucu veriyordu. İstanbul dan Paris aktarması dâhil yaklaşık 15 saat sonra Atlanta ya ulaştık. Sabah yola çıktığım halde dünyanın dönüşünün tersine uçarak zamanı yavaşlattık ve öğleden sonra orada olduk. Gümrük işlemleri söylendiği kadar çok sıkı değildi, rahat bir şekilde Amerika toprağına ayak bastım. Burada her şey çok farklıydı. Yollar çok geniş, evler bahçeli ve geniş bir alana yayılmış, şehrin eni ve boyu en az km idi, arabalar hep benzinli ve son derece iri modeller (dizel yakıt benzinden pahalı), insanlar ve her şey xxxlarge boyutunda. Ertesi gün okula gittim. Daha önce böyle bir üniversite görmemiştim. Üniversitenin bir duvarı ve sınırı yoktu. Şehrin içinde, otobüs, araba ve yayaların geçtiği bölgede herkese açık bir alandaydı. İlk gün tanışmalardan sonra bana bölümü gezdirdiler, ofis, bilgisayar, kaldığım yere gidip gelmek için bir bisiklet, şehre ve bir yerlere uğramak için bir Segway verdiler. Çalışacağımız binanın girişleri kartlı sistemdi. Bana bir kart verdiler ve bu karta girme izinleri tanımladılar. Bununla binaya, laboratuarlara ve ofisime gece gündüz istediğim saat girme izni tanımlandı. Uluslararası ilişkiler ofisinde birkaç resmi form ve imza işleminden sonra çalışmaya başladım. Binalar merkezi ısıtma/soğutma sistemli. Atölyeleri, ofisleri, dinlenme alanları, mutfağı, konforlu ve temiz alanları, asansörleri ve malzeme dolu laboratuarları ile tam bir araştırma alanıydı. Bill ile birlikte postdoc ve doktora öğrencileri bir araya gelerek bir çalışma planı yaptık. Bu öğrencilerle birlikte birçok konuda çalışma imkânı buldum. Yaptığımız çalışmalardan birçok veri elde ettik. Boş zamanlarda şehri dolaştım. Şehir birbirini kesen kuzey-güney ve doğu-batı yönünde bir metro ağına sahip. Metronun gitmediği bölgelere belediye otobüsü ve yakın bölgelere bedava binilen Free Ride servisler var. Toplu taşıma araçlarını genellikle orta sınıf kullanıyor. Atlanta eskiden köleliğin etkin olduğu bir şehir olduğu için zenci nüfusu çoğunlukta olimpiyatları burada yapıldığı için o yıllarda çalışmak için ayrıca da zenciler gelmiş. Çoğu zaman otobüsteki tek beyaz ben oluyordum. İnsanlar arasında en çok dikkatimi çeken; herkesin güler yüzlü olması, birbirine selam verme alışkanlığı, genel olarak fit olmaları (Türk göbeği olan yok), şişmanların komple kilolu olmasıdır. Alışkanlıkları da son derece farklıydı. Bir zamanlar Amerikalıların çoğunun Türkiye nin yerini bilmediğini duymuş ve şaşırmıştım. Oraya gidince bunun nedenini anladım. Örneğin Amerikalılar için dört spor var; Basketbol, Amerikan futbolu, hokey ve beyzbol. Bu sporlar genelde sadece kendi ülkelerinde oynanıyor. Ayrıca tüketim yaşantılarından ekonomilerinin çok büyük olduğu anlaşılıyor. Dünyanın %4 nüfusu ile kaynakların %20 sini tüketiyor. Bağımsız bir kıtada olmayı da dâhil edince kendilerini bu dünyaya kaptırmışlar, gezegenin geri kalanında ne oluyor umurlarında değil. Genelde normal mahallelerde çok olay olmuyor. Kurallara uyuyorlar. Polisleri ve bunların kullandıkları araçlar bile farklı. Hatta üniversitenin kendi polis teşkilatı bile var. Biraz da şehirden bahsedeyim. Burası 1996 olimpiyatlarından önce nüfusu 500 bin iken olimpiyat sayesinde 1,5 milyona çıkmış. Fazla bir sanayisi olmadığı için özellikle şehrin güney kısmındaki (Downtown) halk fakir kalmış. Dışarıya göç vermeye başlamış. Son yıllarda Hollywood alternatifi olarak sinema sektöründe yer edinme çabası var. Her tarafta film ve diziler çekiliyor. Atlanta nın bazı ilginç özellikleri var. Burası CNN in merkezi. Amerika nın Irak a girişi canlı olarak dünyaya buradan verildi. Coca-Cola ilk burada üretilmiş ve genel merkezi burada. Ayrıca burası Zenci özgürlük lideri Martin Luther KING in doğum ve ölüm yeri. Atlanta Margaret Mitchell in memleketi. Kendisi Rüzgar Gibi Geçti (Gone With the Wind) nin yazarı. Tara çiftliği gerçekten var mı diye sordum, fakat filmde adı geçen yerler hep hayaliymiş. Bir gün Segway ile şehri gezerken kubbeli tarihi bir bina gördüm. Yanından geçerken bir beyefendiye sordum, burası eyalet valiliğinin senato binasıymış (Atlanta şehri Georgia eyaletinin başkenti). Sorduğum kişi de bir senatörmüş, Bruce Williamson. Türk ve üniversite hocası olduğumu öğrenince binayı gezdirmeyi teklif etti. Severek kabul ettim. Halkın giremediği senato toplantı salonunu gezdirdi. Vali ile tanıştırmak istedi. Fakat vali bey yerinde değilmiş. Yine de valinin ofisinde bir hatıra fotoğrafı çekindik. Kendisi de facebook sayfasında bu olayı gururla anlatmış. Süpermarketler de ilginç. Hem market, hem eczane ve hem de banka olarak çalışıyor. Ayrıca birçok genel ilaç çeşidi raflarda satılıyor. Kendiniz istediğinizi seçip alabiliyorsunuz. Tabii ki herkes bu kadar zengin değil. Örneğin Bill, fazla parası olmadığı için ancak sarı bir araba alabilmiş. Bill ve doktora öğrencileri ile birçok alanda teorik ve deneysel çalışmalar yaptık. Bunları, ana hatlarını oluşturduktan, bildiri ve bilimsel yayına dönüştürmek planı yaptıktan sonra oradan ayrıldım. Elde ettiğimiz sonuçları, 2012 nisan ayına kadar bir tanesi Amerika nın en prestijli konferanslarından olan Amerikan Control Conference olmak üzere iki uluslar arası ve bir tanesini de Elektrik Mühendisleri Odasının düzenlediği ulusal bir konferansta değerlendirdik. Oluşturduğumuz birlikte çalışma bağını halen devam ettirmekteyiz. Yeni araştırma konularında yazışmalarımız ve makale çalışmalarımız devam etmektedir. Böyle bir tecrübe bana ve Türk bilim insanlarına dünyaya açılmak için son derece faydalı bir faaliyettir. Bu sayede kabuğumuzun dışına çıkıp ekiplerle birlikte çalışma ve ekip kurma becerilerimiz gelişecektir. Gördüğümüz ülke ve üniversitelerden öğreneceklerimiz ve tecrübelerimiz bizlere yeni ufuklar açacaktır. Destekleri için devletim, YÖK ve Üniversiteme minnettarlığımı belirtmekten gurur duyarım.

Bülent Ecevit Üniversitesi. Alev Alatlı ya. Bülent Ecevit Üniversitesi Kasım - Aralık 2012 Yıl 2 Sayı 12

Bülent Ecevit Üniversitesi. Alev Alatlı ya. Bülent Ecevit Üniversitesi Kasım - Aralık 2012 Yıl 2 Sayı 12 20 8 Vuslat ın 739. yıl dönümü Çaycuma Kampüsühızla büyüyor İnsanlığa dair ne varsa Bülent Ecevit Üniversitesi Bülent Ecevit Üniversitesi Kasım - Aralık 2012 Yıl 2 Sayı 12 Alev Alatlı ya Fahri Doktora

Detaylı

Merhaba. 2011-2012 Akademik Yılına KONUK - YAZAR. Prof. Dr. Talip Küçükcan Yükseköğretim Sektöründe Genişleme, Kalite ve Reform.

Merhaba. 2011-2012 Akademik Yılına KONUK - YAZAR. Prof. Dr. Talip Küçükcan Yükseköğretim Sektöründe Genişleme, Kalite ve Reform. KONUK - YAZAR Prof. Dr. Talip Küçükcan Yükseköğretim Sektöründe Genişleme, Kalite ve Reform 18 Yükseköğretim ve Bilim Dergisinin birinci ve ikinci sayısı çıktı Karaelmas Fen ve Mühendislik Dergisi yayın

Detaylı

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Temeli Atıldı 2 Türkiye nin Havacılık Merkezi Olacağız 4 Kırgızistan Arabaev Devlet Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı 5

Detaylı

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU HİTİTSEM1 Yaşında PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ Sayfa 15 Sayfa 18 Sayfa 21 www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 17

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZ ABD DE AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATTI

ÜNİVERSİTEMİZ ABD DE AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATTI ERASMUS+ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI REKTÖRÜMÜZDEN AKADEMİK BİRİMLERİMİZE ZİYARET TIP FAKÜLTESİ NDE YANIK VE YANIĞA YAKLAŞIM KONFERANSI VERİLDİ Sayfa 4 Sayfa 9 Sayfa 11 www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu HİTİT HABER BAŞLARKEN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu yeni sayısında, değerli Hitit Üniversitesi Ailesi ni sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Üstlendiği vizyon ve

Detaylı

Adnan Menderes Üniversitesi Haber Dergisi

Adnan Menderes Üniversitesi Haber Dergisi Cilt 2 Sayı 4 Ekim 2007 ISSN - 1301-5575 SAHİBİ Adnan Menderes Üniversitesi Adına Prof. Dr. Şükrü BOYLU Rektör YAYIN KURULU Prof. Dr. Hüseyin BAŞPINAR Prof. Dr. Hatice KANDAMAR Prof. Dr. Ahmet Gökhan ÖNOL

Detaylı

Bülteni. Kazakistan dan 3 Üniversite ile Akademik İş birliği İmzalandı

Bülteni. Kazakistan dan 3 Üniversite ile Akademik İş birliği İmzalandı 4 Türk Dünyası 5 Sancak 10 Spor Niğde Üniversitesi Niğde Üniversitesi nigde.edu.tr Mayıs 2012 Sayı: 1 20. Gurur Yılımız yılında yanmaya başlayan eğitim meşalesi, 20 yıldır Niğde yi, bölgeyi ve Türkiye

Detaylı

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI SAYI: 3 Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI İçindekiler nisan-mayıs-haziran 2013 İZMİR ÜNİVERSİTELERİ PLATFORMU BÜLTENİ Editörden

Detaylı

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi Kurumsal İletişim Gazetemiz KampüsHaber 1. yılını kutladı Çukurova Üniversitesi nin önemli kurumsal iletişim araçlarından biri olan KampüsHaber Gazetesi yayın hayatının birinci yılını coşkuyla kutladı.

Detaylı

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör EDİTÖRDEN Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Nisan ayında yayınına başladığımız ve üçer aylık dönemleri kapsayacak biçimde çıkarmayı planladığımız bültenin ikinci sayısı ile bir kez daha sizlerle buluşmanın

Detaylı

Üniversitenize hoş geldiniz!

Üniversitenize hoş geldiniz! Üniversitenize hoş geldiniz! Anadolu Üniversitesi Kayıttan Başlayarak Öğrencilerinin Yanında... Dünyanın mega üniversitelerinden birini ve bir öğrenci kenti olan Eskişehir i tercih ederek, geleceğiniz

Detaylı

Yayın Sahibi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yayın Koordinatörü Yayın Danışmanları Koordinatör Yardımcıları Yayın İdare Yeri Baskıya Hazırlık Baskı

Yayın Sahibi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yayın Koordinatörü Yayın Danışmanları Koordinatör Yardımcıları Yayın İdare Yeri Baskıya Hazırlık Baskı İBRAHİM ÇEÇEN VAKFI DERGİSİ B A K I Ş Yayın Sahibi İbrahim Çeçen Vakfı adına Ayşe Günseli Çeçen Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aslı Türkan Çeçen Yayın Koordinatörü Dr. Meral Dinçer Yayın Danışmanları Aysel

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır.

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Yaşam Merkezi İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. 2 SAYI 17 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.

Detaylı

Türkiye nin eğitim sorunlarına yenilikçi çözümler arıyoruz

Türkiye nin eğitim sorunlarına yenilikçi çözümler arıyoruz www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 601 17-23 EKİM 2011 2011-2012 Akademik Yılı 13 Ekim Günü Atatürk kültür ve Sanat Merkezi nde Düzenlenen Törenle Açıldı Türkiye

Detaylı

EKİM - KASIM - ARALIK 2012

EKİM - KASIM - ARALIK 2012 EKİM - KASIM - ARALIK 2012 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E.

Detaylı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Çanakkale de hep gündem oldu, gündemi belirledi. Hayatın

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Çanakkale de hep gündem oldu, gündemi belirledi. Hayatın BU SAYIDA YIL: 20 KIŞ/BAHAR 2012 SAYI: 1 SAHİBİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Adına Prof. Dr. Sedat LAÇİNER Rektör Editör Öğr. Gör. Öznur B. DOĞANGÜN Yayına Hazırlayanlar Uzm. Serhat ÇOBAN Uzm. Suphi

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur. Mustafa Kemal Atatürk Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir

Detaylı

Emeklilere vefa günü

Emeklilere vefa günü Havacılık Parkı nı yeniden düzenledik Üniversitemizin 2011yılında Tepebaşı Belediyesinden devraldığı Hava Müzesi yeniden düzenlenerek Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı olarak ziyarete açıldı. 3. SAYFADA

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Ekim-Kasım-Aralık 2012 Sayı: 55. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ADINA İMTİYAZ SAHİBİ Rektör Prof. Dr. Hüseyin AKAN

İÇİNDEKİLER. Ekim-Kasım-Aralık 2012 Sayı: 55. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ADINA İMTİYAZ SAHİBİ Rektör Prof. Dr. Hüseyin AKAN İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER ANMA-KUTLAMA OMÜ 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Açılış Töreni 2 Canik Başarı Üniversitesinin Akademik Yılı Törenle Başladı 5 Cumhuriyetin 89. Yılı Törenlerle Kutlandı 6

Detaylı

İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu

İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu Sayı 21 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 21 İYTE Bülten İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ Ocak - Şubat

Detaylı

Intel ile eğitim protokolu

Intel ile eğitim protokolu Dünyanın üçüncü büyük üniversitesiyiz Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, Köln de düzenlediği basın toplantısında üniversitemizin çalışmaları konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Aydın, Batı Avrupa daki faaliyetlerin

Detaylı

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın Mezunlarımıza Mesleki Danışmanlık Hizmeti Ayşe Şasa Vefat Etti Türk sinemasının en önemli senaristlerinden Ayşe Şasa, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 1941 yılında İstanbul da doğan Şasa nın, bir çok

Detaylı

Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumu 10 DEMİR in Katılımıyla Akademik Yıl Açılış Töreni 11

Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumu 10 DEMİR in Katılımıyla Akademik Yıl Açılış Töreni 11 ONDOKUZ MAYIS Yıldız Habercileri OMÜ de Buluştu 2 Yeni Öğrencilerin Kayıtlarını Kıdemli Öğrenciler Yaptı 3 Öğrencimiz Selami Şavklıyıldız İsveç te Ülkemizi Temsil Etti 4 ERASMUS Kapsamında WISHES Toplantısı

Detaylı

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık Müjde: Avrupa için iki yeni program daha açıyoruz Üniversitemizin Köln Stüdyosu sonbaharda açılıyor Anadolu Üniversitesi nin TRT Okul iş birliğiyle kuracağı Köln Stüdyosu nun sonbaharda hizmete girmesi

Detaylı

İÇİNDEKİLER OMÜ DEN SEMİNER-KURS TOPLANTI SÖYLEŞİ ANMA-KUTLAMA SERGİ KONSER KONGRE TANITIM SEMPOZYUM PANEL KONUKLARIMIZ ÇALIŞTAY SPOR KONFERANS

İÇİNDEKİLER OMÜ DEN SEMİNER-KURS TOPLANTI SÖYLEŞİ ANMA-KUTLAMA SERGİ KONSER KONGRE TANITIM SEMPOZYUM PANEL KONUKLARIMIZ ÇALIŞTAY SPOR KONFERANS İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Şevket Aşçı Turizm Fakültesinin Temeli Atıldı 2 OMÜ de Rektörlük Seçimi 4 Üniversitemizden Tüba ya İki Üye 5 OMÜ de Nakillerine Başlanacak 6 Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve

Detaylı

SEMPOZYUM Balıkçılık ve Akuatik Bilimleri ( FABA ) 2011 Sempozyumu 28 Cerrahi Alan Enfeksiyonları Sempozyumu 31

SEMPOZYUM Balıkçılık ve Akuatik Bilimleri ( FABA ) 2011 Sempozyumu 28 Cerrahi Alan Enfeksiyonları Sempozyumu 31 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ DEN OMÜ Dünya nın Çevresini Ölçtü 2 OMÜ Öğrencilerini Yine Kapıda Karşıladı 5 Metropol Kent Samsun da Kentlilik Bilinci 6 Tıp Fakültesi Adli Anabilim Dalı Araştırması 8 OMÜSEM

Detaylı