ŞUBAT AYI EĞİTİM PLANI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ŞUBAT AYI EĞİTİM PLANI"

Transkript

1 Okul Adı Tarih Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı AYLAR :... :././.. :.. : ŞUBAT AYI EĞİTİM PLANI KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ ŞUBAT BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/ durum/ olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olayı ayrıntılarıyla açıklar.) Kazanım 2: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.) Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/ geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı söyler.) Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın adını, rengini, dokusunu, yapıldığı malzemeyi ve kullanım amaçlarını söyler.) Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları birebir eşleştirir. Nesne/ varlıkları rengine, şekline göre ayırt eder, eşleştirir.) Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları rengine ve kullanım amaçlarına göre gruplar.) Kazanım 9: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları büyüklüklerine, uzunluklarına, renk tonlarına göre sıralar.) Kazanım 11: Nesneleri ölçer. (Göstergeleri: Ölçme sonucunu tahmin eder. Standart olmayan birimlerle ölçer. Ölçme sonucunu söyler. Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği sonuçlarla karşılaştırır. Standart ölçme araçlarının neler olduğunu söyler.) Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır. (Göstergeleri: Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Geometrik şekillerin özelliklerini söyler. Geometrik şekillere benzeyen nesneleri gösterir.) Kazanım 15: Parça-bütün ilişkisini kavrar.

2 (Göstergeleri: Bir bütünün parçalarını söyler. Bir bütünü parçalara böler. Parçaları birleştirerek bütün elde eder.) Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.) Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Göstergeleri: Problemi söyler. Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. Çözüm yollarından birini seçer. Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler, seçtiği çözüm yolunu dener.) ŞUBAT DİL GELİŞİMİ Kazanım 4: Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır. (Göstergeleri: Cümle kurarken çoğul ifadeler, sıfat, edat, bağlaç zamir, isim durumları ve olumsuzluk yapılarını kullanır.) Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Jest ve mimikleri anlar. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.) Kazanım 7: Dinlediklerinin/ izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Dinledikleri/ izledikleri hakkında yorum yapar. Dinledikleri/ izlediklerini açıklar. Sözel yönergeleri yerine getirir.) Kazanım 8: Dinlediklerini/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/ izlediklerini başkalarına anlatır. Dinlediklerini/ izlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü gibi çeşitli yollarla sergiler.) Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir. (Göstergeleri: Şiir, öykü ve tekerlemedeki uyağı söyler. Söylenen sözcükle uyaklı başka sözcük söyler.) Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.)

3 MOTOR GELİŞİM Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yükseklikten atlar. Belli bir yüksekliğe zıplar. Engelin üzerinden atlar. Koşarak bir engel üzerinden atlar. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Belirlenen mesafede yuvarlanır. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar. Kayma adımı yaparak belirli mesafede ilerler. Galop yaparak belirli mesafede ilerler. Sekerek belirli mesafede ilerler.) Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri toplar. Nesneleri üst üste/ yan yana/ iç içe dizer. Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. ) Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.) ŞUBAT SOSYAL ve DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Adını, soyadını, yaşını, fiziksel özelliklerini ve duyuşsal özelliklerini söyler.) Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.) Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. (Göstergeleri: Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.) Kazanım 8: Farklılıklara saygı gösterir. (Göstergeleri: Kendisinin farklı özellikleri olduğunu söyler. İnsanların farklı özellikleri olduğunu söyler. Etkinliklerde farklı özellikteki çocuklarla birlikte yer alır.) Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. (Göstergeleri: Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Sorumluluklar yerine getirilmediğinde olası sonuçları söyler.) Kazanım 14: Sanat eserlerinin değerini fark eder. (Göstergeleri: Sanat eserlerinde gördüklerini ve işittiklerini söyler. Sanat eserleri ile ilgili duygularını açıklar.) Kazanım 15: Kendine güvenir. (Göstergeleri: Grup önünde kendini ifade eder.)

4 ŞUBAT ÖZBAKIM BECERİLERİ Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. (Göstergeleri: Saçını tarar, dişini fırçalar, elini, yüzünü yıkar, tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar.) Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. (Göstergeleri: Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır, toplar, katlar, asar, yerleştirir.) Kazanım 4: Yeterli ve dengeli beslenir. (Göstergeleri: Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/ içer. Öğün zamanlarında yemek yemeye çaba gösterir. Sağlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri ve içecekleri yemekten/ içmekten kaçınır. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen gösterir.) Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. (Göstergeleri: Kendisini dinlendiren etkinliklerin neler olduğunu söyler. Dinlendirici etkinliklere katılır. Dinlenmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları söyler.) Kazanım 6: Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır. (Göstergeleri: Beden temizliğiyle ilgili malzemeleri kullanır. Çevre temizliğiyle ilgili araç ve gereçleri kullanır.) Kazanım 8: Sağlığı ile ilgili önlemler alır. (Göstergeleri: Sağlığını korumak için yapması gerekenleri söyler. Sağlığına dikkat etmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları açıklar. Sağlığını korumak için yapması gerekenleri yapar.)

5 KAVRAMLAR Renk: Kırmızı, Sarı, Mavi, Yeşil, Turuncu, Mor, Kahverengi Geometrik Şekil: Daire-Üçgen-Kare-Dikdörtgen Boyut: Büyük-Küçük Miktar: Parça-Bütün Yön/ Mekânda Konum: Aşağı-Yukarı, Aşağıda-Yukarıda Sayı/ Sayma: 1-20 arası sayılar Zıt: Şişman-Zayıf, Kirli-Temiz, Hızlı-Yavaş Zaman: Önce-Sonra ŞUBAT BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ALAN GEZİLERİ AİLE KATILIMI Ailelere notlar gönderilerek çocuklarıyla benzeyen ve farklı olan fiziksel-duyuşsal özellikleri ile ilgili sohbet edip bunları kâğıtlara not ederek okula göndermeleri istenir. Çocuklara, sınıfta annebabalarıyla benzeyen ve farklı olan özelliklerini arkadaşlarına anlatmaları için fırsat verilir. Ailelerden evde çocuklarının aile bireylerinin fiziksel ve duyuşsal özelliklerini tanımlamalarına rehberlik etmeleri istenir. Ailelere notlar gönderilerek çocuklarıyla birlikte evde çeşitli temizlik işleri yaparak bunu fotoğraflandırmaları ve okula göndermeleri istenir. (Bulaşık, çamaşır, bahçe/ balkon yıkama, toz alma vb.) Ailelerden evde bir haftalık bir çizelge hazırlamaları ve çocukları akşam sağlıklı yiyeceklerden yediğinde gülen yüz, yemediğinde üzgün yüz ifadeleri kullanarak bir hafta sonunda çizelgeyi okula göndermeleri istenir. Ailelerden evde çocuklarının çeşitli kitaplardan rakamları bularak kesip sıralamalarına ve bu rakamlarla evlerindeki eşyalardan kaç tane bulunduğunu göstermelerine rehberlik etmeleri istenir.

6 ŞUBAT Ailelerden çocuklarına evdeki çeşitli eşyaları göstermeleri ve bu eşyaların hangi geometrik şekle benzediğini sormaları istenir. Ailelere notlar gönderilerek çocuklarıyla evde çeşitli bitki ve hayvanların bakımlarını birlikte üstlenerek ilerleyen günlerde bitki ya da hayvanlarını sınıfa getirip diğer çocuklara tanıtmaları istenir.

7 DEĞERLENDİRME Çocuklar açısından; Program açısından; Öğretmen açısından;

8 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 8 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Açık havada oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Adın-Soyadın-Yaşın? isimli bütünleştirilmiş Türkçe, oyun ve müzik etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Sürün Sürün Sürüngen isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve matematik etkinliği Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

9 SENİN ADIN NE Etkinlik Çeşidi : Türkçe,Oyun ve Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 8 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Sosyal ve Duygusal Gelişim Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Adını, soyadını, yaşını, fiziksel özelliklerini ve duyuşsal özelliklerini söyler.) Kazanım 8: Farklılıklara saygı gösterir. (Göstergeleri: Kendisinin farklı özellikleri olduğunu söyler. İnsanların farklı özellikleri olduğunu söyler. Etkinliklerde farklı özellikteki çocuklarla birlikte yer alır.) Bilişsel Gelişim Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/ durum/ olaya odaklanır.) Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/ geriye doğru birer birer ritmik sayar. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.) Dil Gelişimi Kazanım 4: Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır. (Göstergeleri: Cümle kurarken edat ve olumsuzluk yapılarını kullanır.) ÖĞRENME SÜRECİ Güne başlama zamanında çocuklarla tatilde neler yaptıkları hakkında konuşulur ve çocuklara ikinci dönem yapacakları etkinlikler hakkında bilgi verilir ve çocuklara da neler yapmak istedikleri sorularak fikirleri dinlenir.. Çocuklara Adın, soyadın, yaşın? Soyadın, yaşın, adın? Yaşın, adın, soyadın? gibi farklı sıralamalarla sorulan soruları, sırasına uygun olarak cevaplamaları için rehberlik edilir. Oyuna katıldıktan sonra -ne yapılacağı söylenmeden-çocukların sırayla tuvalet kâğıdı rulosundan istedikleri sayıda kâğıt koparmalarına rehberlik edilir. Bu kâğıtlarla neler yapılabileceği ile ilgili fikirleri dinlenir. Çocuklara kopardıkları kâğıtların kaç tane olduğunu saymaları için fırsat verilir. Çocuklara, kopardıkları kâğıt sayısı kadar, kendileriyle ilgili fiziksel ve duyuşsal özelliklerinden bahseden cümleler kurmaları için model olunur ( Ben 5 kâğıt kopardım: Gözlerim yeşil, saçlarım sarı, zayıfım, arkadaşlarımla oynarken çok mutlu olurum, karanlıktan korkarım. gibi cümleler kurmaları sağlanır.). Her çocuk söz aldıktan sonra çocuklara arkadaşlarına benzeyen ve arkadaşlarından farklı olan fiziksel ve duyuşsal özellikleri söylemeleri için fırsat verilir. Konuşmalarında gibi, kadar edatlarını ve olumsuz cümle yapılarını kullanmalarına rehberlik edilir ( Ben Mert kadar uzun boylu değilim, ben Ayşegül gibi sarı saçlıyım. vb. cümleler kurmaları sağlanır.). Hepsinin farklı ve özel olduğuna dikkat çekilerek şarkı birlikte söylenir. Şarkıdan sonra içinde geçen bilmedikleri kelimelerle ilgili sohbet edilir. Mavi, yeşil, kahverengi gözlerimizin rengi Sarışın, kumral, esmer hepsi de ayrı güzel. Şişman, zayıf çocuklar birbirini kucaklar. Uzun boylu, kısa boylu hepsi birbirinin dostu. Bazıları sever sarı, bazıları kırmızı. Birisi ister yüzmek, öbürü ister dans etmek. Hepimiz farklıyız, hepimiz özeliz. Biz böyle güzeliz.

10 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Tuvalet kâğıdı rulosunu ne için kullandık? Öğrendiğimiz şarkıyı bir kez daha söylemek ister misiniz? En çok ne zaman eğlendiniz? Adın, Soyadın, Yaşın oyununu oynarken zorlandınız mı? Neden? İnsanların hangi özellikleri birbirinden farklı olabilir? Farklı özellikleri olan arkadaşlarımıza nasıl davranmamız gerekir? Çevrenizde size benzeyen kimler var? Materyaller Tuvalet kâğıdı rulosu Sözcükler Esmer, kumral, sarışın Kavramlar Zıt: Şişman-Zayıf AİLE KATILIMI Ailelere notlar gönderilerek çocuklarıyla benzeyen ve farklı olan fiziksel-duyuşsal özellikleri ile ilgili sohbet edip, bunları kâğıtlara not ederek okula göndermeleri istenir. Çocuklara, sınıfta anne-babalarıyla benzeyen ve farklı olan özelliklerini arkadaşlarına anlatmaları için fırsat verilir. UYARLAMA

11 YAŞASIN KIŞ GELDİ Etkinlik Çeşidi : Türkçe ve Matematik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Yaş Grubu : Aylık KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın rengin söyler.) Kazanım 9: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları renk tonlarına göre sıralar.) Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler.) Dil Gelişimi Kazanım 8: Dinlediklerini/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklarla birlikte çeşitli kış mevsimi resimleri incelenir. özellikleriyle ilgili sohbet edilir. Karın oluşumu ve kar topunasıl yapılır. konusu işlenir.. Çocuklara sorulan bilmecelerin cevaplarını bulmaları için rehberlik edilir: Sabah-öğle akşam ile ilgili sohbet edilir. Çocuklar iki gruba ayrılır. Grupların birinin gece, birinin gündüz olmaları istenir. Gruplar kendine ait.söylemde masaya başlarını koyar yada yeni uyanır gibi hareket yaparak konu pekiştirilir

12 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Bu oyunla ne öğrendik gördük? en ilginç olanı neydi? Neden? Gece-gündüzü neye göre sıraladınız? Daha önce gece ne yaptığınızı-gündüz hangi faaliyetlerde bulunduğunuzu açıklayınız? Materyaller Çeşitli resimler Sözcükler Gece-gündüz Kavramlar Renk: Yeşil, Sarı,mor AİLE KATILIMI UYARLAMA

13 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 9 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Ben-Sen-O isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve oyun etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Sınıfımızdaki İzler isimli matematik etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

14 BEN VE ZAMAN Etkinlik Çeşidi : Türkçe ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 9 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Sosyal ve Duygusal Gelişim Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Yaşını, fiziksel özelliklerini ve duyuşsal özelliklerini söyler.) Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.) Dil Gelişimi Kazanım 4: Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır. (Göstergeleri: Cümle kurarken sıfat, zamir, isim durumları ve olumsuzluk yapılarını kullanır.) Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklar daire şeklinde oturarak içlerinden bir arkadaşlarını seçerler. Öğretmen grup içinden başka bir çocuk belirler. Seçilen çocuk öğretmenin belirlediği çocuğun özelliklerini söyleyerek arkadaşlarına anlatır. Her çocuk sırayla ben kimim oyununu oynatır. Daha sonra öğretmen Ben siyah saçlıyım, sen sarı saçlısın, o siyah saçlı. ya da Ben siyah saçlıyım, sen siyah saçlı değilsin, o siyah saçlı. şeklinde olumsuz ifadelerinde yer aldığı bir oyun başlatır. Yanındaki çocuk aynı şekilde diğer yanındaki arkadaşına söyler. Çocuklar masalara geçerler ve arkadaşlarının resimlerini yaparlar. Büyümek ile ilgili sohbet başlatır.büyüme evreleri ile ilgili resimler gösterir ve çocuklardan kendileri ile ilgili resimler getirmesini ister.

15 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Oyun nasıl bir oyundu? Neler yaptık? Arkadaşlarımızın özelliklerini söylemek kolay oldu mu? Kendinizi anlatırken zorlandınız mı? Ben kimim? oyunu oynanır. Özellikler değiştirilerek oyun devam ettirilir. Daha önce böyle bir oyun oynadınız mı? Materyaller Sözcükler Kavramlar AİLE KATILIMI Ailelerden evde çocuklarının aile bireylerinin fiziksel ve duyuşsal özelliklerini tanımlamalarına rehberlik etmeleri istenir. Çocuklarını bebeklikten itibaren resimlerini göstermelerini söyler UYARLAMA

16 BAK BİZ NE İZLER YAPTIK Etkinlik Çeşidi : Matematik (Büyük Grup Etkinliği) Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/ durum/ olaya odaklanır.) Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. ) Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın rengini söyler.) ÖĞRENME SÜRECİ Yeşil ve turuncu renklerdeki kartonlardan oluşturulan ayak kalıpları sınıfa dağınık olarak yerleştirilir. Ayak kalıpları sayılarak her renkten kaçar tane olduğu belirlenir. Çocuklar iki gruba ayrılır. Gruplara yeşil ve turuncu renklerinden birini seçmeleri için rehberlik edilir. Gruplardaki çocuklara sıraya girmeleri için rehberlik edilir. Gruplardaki çocuklar sırayla kendi gruplarının rengindeki ayak izlerini takip ederler. Çocuklara bir ayak izi kalıbından diğerine atlayarak geçmeleri gerektiği söylenir. Ayak izi takibini birinci tamamlayan grup alkışlanır.

17 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Materyaller Yeşil, turuncu renkli ayak kalıpları Sözcükler Ayak kalıplarıyla neler yaptık? Ayak kalıplarını takip ederken zorlandınız mı? Neden? Ayak kalıplarını takip ederken nasıl hareket ettiniz? Daha önce buna benzer bir oyun oynamış mıydınız? Anlatır mısınız? Kavramlar Renk: Yeşil-Turuncu AİLE KATILIMI UYARLAMA

18 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 10 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Kirli Bezler isimli bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Renkli Kanatlı Kelebekler isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve sanat etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

19 HAYDİ EŞLEŞTİRELİM Etkinlik Çeşidi : Fen - Matematik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 10 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın adını, rengini ve kullanım amaçlarını söyler.) Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları rengine göre ayırt eder, eşleştirir.) Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları rengine göre gruplar.) Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Göstergeleri: Problemi söyler. Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. Çözüm yollarından birini seçer. Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler, seçtiği çözüm yolunu dener.) Özbakım Becerileri Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. (Göstergeleri: Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır, toplar, katlar, asar, yerleştirir.) Kazanım 6: Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır. (Göstergeleri: Beden temizliğiyle ilgili malzemeleri kullanır. Çevre temizliğiyle ilgili araç ve gereçleri kullanır.) ÖĞRENME SÜRECİ Önceden sınıftaki çocuk sayısına uygun olarak hazırlanan mavi ve yeşil renkteki bezler tebeşir kullanılarak kirletilir. Çocuklara bu bezlerin neden kirlenmiş olabileceği sorularak fikirleri alınır. Bezlerin nasıl temizlenebileceğiyle ilgili sohbet edilir. Bezlerin renkleriyle ilgili konuşulur. Çocuklara mavi ve yeşil olmak üzere iki gruba ayrılmaları için rehberlik edilir Birlikte bahçenin uygun yerlerine asılan iplere bezleri asmaları için rehberlik edilir. Bezlerin uçmaması için ne kullanılabileceği sorularak mandal cevabı alındıktan sonra, bezlerinin rengine uygun mandalları bulmalarına ve bu mandallarla bezleri asmalarına fırsat veril Sosyal ve Duygusal Gelişim Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. (Göstergeleri: Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.)

20 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Bezlerle neler yaptık? Bezleri yıkarken /asarken zorlandınız mı? Neden? Bezleri hangi mandalla asacağınıza nasıl karar verdiniz? Evde kirli çamaşırlarınız nasıl yıkanıyor? Materyaller Mavi ve yeşil-turuncu renkte bezler, aynı renklerde mandallar Sözcükler Kavramlar Zıt: Kirli-Temiz AİLE KATILIMI Ailelere notlar gönderilerek çocuklarıyla birlikte evde çeşitli temizlik işleri yaparak bunu fotoğraflandırmaları ve okula göndermeleri istenir. (Bulaşık, çamaşır, bahçe/ balkon yıkama, toz alma vb.) UYARLAMA AYLARI NASIL ÖĞRENDİK Etkinlik Çeşidi : Türkçe ve Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

21 ÖĞRENME SÜRECİ Yaş Grubu : Ay YAŞASIN KIŞ GELDİ KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Dil Gelişimi Kazanım 8: Dinlediklerini/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/ izlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü gibi çeşitli yollarla sergiler.) Motor Gelişim Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. ) AYLAR isimli şiir okunarak çocuklarla birlikte söylenir. Yılın ilk ayı Ocak kar yağar kucak kucak İkinci ayı Şubattır soğuğu pek berbattır Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır Nisanda çiçek açar sevinçle kuşlar uçar Mayısta kiraz yeriz kuzuları severiz Haziranda yaz başlar dağılır arkadaşlar Temmuz ateş püskürür herkes gölgeden yürür Ağustosa yoktır sözüm getirir incir üzüm Eylülde okul başlar toplanır arkadaşlar Ekimde güz başlar dökülür ağaçlar Kasımda sıcak severiz sobada kestane yeriz Aralık yılın sonu bir yıl böyle doldu Çocuklarla tekrar edilir. Mevsimler panosunda sunum yapılır Mevsimlerin özellikleri tanıtılır DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Materyaller Renkli kartonlar, çeşitli kâğıtlar, pullar, düğmeler, simler, kumaşlar vb. artık materyaller Sözcükler Şiirde neler anlatılıyordu? Kanatlarınız olsaydı neler yapmak isterdiniz? Kanatlarınızı oluştururken neler kullandınız? Kanatları olan başka hangi canlılar var? UYARLAMA Kavramlar

22 AİLE KATILIMI

23 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 11 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Konuşan Çoraplar isimli bütünleştirilmiş matematik ve Türkçe etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Pinpon Topları isimli matematik etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

24 ÇORAPLARDAN KUKLA YAPALIM Etkinlik Çeşidi : Matematik-Türkçe (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 11 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/ geriye doğru birer birer ritmik sayar. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.) Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın rengini, dokusunu söyler.) Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları birebir eşleştirir.) Kazanım 9: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları renk tonlarına göre sıralar.) Dil Gelişimi Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocukların getirdikleri sarı ve mavi renkli çoraplar sınıfta uygun bir yere dağınık olarak yerleştirilir. Çoraplar çocuklarla birlikte sayılır. Çorapların renkleri ve dokularıyla ilgili konuşulur. Müzik eşliğinde çocuklara çoraplarının eşlerini bulup ayaklarına giymeleri için rehberlik edilir. Müzik bittiğinde çorapların eşlerinin doğru bulunup bulunmadığı birlikte kontrol edilir. Çocuklarla birlikte, çoraplar renk tonlarına göre sıralanır. Sıralama işleri bittikten sonra çocuklara keçeli kalemleri alarak çoraplarına çeşitli surat ifadeleri çizmeleri için fırsat verilir. Çoraplardan kuklalar oluşturulur. Çizimler tamamlandıktan sonra çoraplar ellere geçirilir ve çocuklar çeşitli canlandırmalar yaparlar.

25 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Materyaller Çoraplar, keçeli kalemler Sözcükler Getirdiğiniz çoraplarla neler yaptınız? Çoraplardan kukla yapıp onları konuştururken eğlendiniz mi? Kuklalarınızın ne söyleyeceğine nasıl karar verdiniz? Çorapları sıraya dizerken nelere dikkat ettiniz? Sınıfımıza getirdiğiniz çorapların renkleri neydi? Evinizde başka hangi renk çoraplarınız var? Kavramlar Renk: Mavi, Sarı AİLE KATILIMI UYARLAMA

26 TOPLARDAN DAİRE YAPALIM Etkinlik Çeşidi : Matematik (Büyük Grup Etkinliği) Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 2: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.) Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.) Motor Gelişim Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.) ÖĞRENME SÜRECİ Bir kutunun içine pinpon topları yerleştirilir. Kutu sallanır ve çocuklara kutunun içinde ne olabileceği sorularak tahminleri dinlenir. Çocuklara pinpon toplarından birer tane almaları için rehberlik edilir. Kaç pinpon topu olduğu birlikte sayılır. Çocuklara topları, sulu boyalarla boyayarak renklendirmeleri için fırsat verilir. Çocuklara içi beyaz kâğıtlarla kaplanmış kutulardan birer tane almaları için rehberlik edilir. Çocuklar toplarını kutunun içine atıp değişik yönlere sallayarak ritim çalışması yaparlar. Sonrasında boyanmış pinpon toplarının kutunun içinde oluşturduğu renkli şekillerle ilgili konuşulur.

27 DEĞERLENDİRME Materyaller Pinpon topları, kutular, sulu boyalar Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Pinpon toplarıyla neler yaptınız? Topları boyamak hoşunuza gitti mi? Topları boyarken zorlandınız mı? Kutunun içinde ne olduğunu tahmin ettiniz? Neden öyle düşündünüz? Kutunun içinden pinpon topları çıktığında şaşırdınız mı? Pinpon toplarıyla nasıl oyunlar oynanabilir? Sözcükler Pinpon Kavramlar AİLE KATILIMI UYARLAMA

28 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 12 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Meyve-Sebze Bol Bol Yemeli isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve sanat etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Opera isimli Türkçe etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

29 SAĞLIKLIYIM İYİ BESLENİYORUM Etkinlik Çeşidi : Türkçe ve Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 12 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Dil Gelişimi Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır.) Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir. (Göstergeleri: Şiir, öykü ve tekerlemedeki uyağı söyler. Söylenen sözcükle uyaklı başka sözcük söyler.) Bilişsel Gelişim Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın adını söyler.) Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları kullanım amaçlarına göre gruplar.) Motor Gelişim Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Malzemeleri keser, yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.) ÖĞRENME SÜRECİ Çeşitli yiyeceklere ait kartlar incelenir (Sebze, meyve, et, süt, peynir, çikolata, hamburger, cips vs.). Sağlıklı beslenmek için hangilerinden daha çok yenmesi gerektiği, hangisinden daha az yenmesi gerektiği ile ilgili sohbet edilir. Dengeli beslenmek ne demektir? Yiyecekleri yerken nelere dikkat etmek gerekir? soruları sorularak çocuklarla konuşulur. Kartlar incelenerek yiyeceklere ait resimler daha çok yenmesi gerekenler ve daha az yenmesi gerekenler şeklinde gruplanır. Çocuklardan bir tanesi seçilir. Kartlardan bir meyveye ait resim gösterilir. Çocuklar resimdeki meyveyi arkadaşlarına hareketlerle anlatır. Meyvelere ait bilmeceler sorulur. Birbirine çok benzeyen sözcükleri bulalım. denilerek uyaklı olan sözcüklerin bulunması sağlanır. ÜZÜM KESTANE Sarıdır sarkar Dışı kazan karası Düşerim diye korkar İçi peynir mayası ELMA NAR Çarşıdan aldım bir tane Kırmızı rengi var Eve geldim bin tane Bal gibi tadı var Çocuklar masalara geçerler. İstedikleri resimlerden bir tanesini alarak resim kâğıdına yapıştırırlar ve artık materyallerle resmi tamamlarlar. Yaptıkları resimleri birbirlerine anlatırlar. Resmin altına notlar alırlar. Özbakım Becerileri Kazanım 4: Yeterli ve dengeli beslenir. (Göstergeleri: Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/ içer. Öğün zamanlarında yemek yemeye çaba gösterir. Sağlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri ve içecekleri yemekten/ içmekten kaçınır. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen gösterir.)

30 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Etkinliğimizde neler yaptık?. hangi meyveyi anlattı? Meyveleri hiç konuşmadan hareketlerle anlatmak kolay oldu mu? Dörtlüklerde geçen sözcüklere benzer sözcük bulmak kolay mıydı? Dörtlükleri tekrar okuyalım. Birbirine çok benzeyen sözcükler hangileri bulalım. Bir tane de biz söyleyelim. Sağlıklı beslenmek için neler yapıyorsunuz? Akşamları evde hangi yiyeceklerden yiyorsunuz? Materyaller Artık materyaller, çeşitli yiyeceklere ait resimler Sözcükler Dengeli beslenme Kavramlar AİLE KATILIMI Etkinliğinizi anlatan notlar gönderiniz. Evde bir haftalık çizelge oluşturunuz. Akşam sağlıklı yiyeceklerden yediğinde gülen yüz, yemediğinde üzgün yüz ifadeleri kullanarak bir hafta sonunda çizelgeyi okula göndermelerini isteyiniz. UYARLAMA Sınıfta özel gereksinimli çocuk bulunduğunda (teşhisi konmuş olan) etkinliğin materyal, yöntem, teknik ve öğrenme sürecinde yapılması gereken düzenlemeler yazılır.

31 Etkinlik Çeşidi : Türkçe (Büyük Grup Etkinliği) Yaş Grubu : Ay BU SAHNE BENİM KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Sosyal ve Duygusal Gelişim Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.) Kazanım 14: Sanat eserlerinin değerini fark eder. (Göstergeleri: Sanat eserlerinde gördüklerini ve işittiklerini söyler. Sanat eserleri ile ilgili duygularını açıklar.) Kazanım 15: Kendine güvenir. (Göstergeleri: Grup önünde kendini ifade eder.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklarla birlikte bir tiyatroya ait görüntüler izlenir. Tiyatrodaki insanların kıyafetleri, hareketleri ve sesleriyle ilgili konuşulur. Çocukların hoşlarına giden ve gitmeyen kısımları anlatmalarına fırsat verilir. Çocuklar tiyatronun canlı olarak oynandığını fark ettikten sonra çocuklara gruplara ayrılarak kendi tiyatrolarını oluşturmaları için fırsat verilir. Gruplar tiyatro gösterileri için dramatik oyun merkezindeki kostüm ve aksesuarlardan yararlanırlar. Gruplara istedikleri bir öyküyü, tiyatro gösterisi şeklinde sunmaları için rehberlik edilir. DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: İzlediğimiz tiyatroda neler anlatılıyordu? Tiyatro hoşunuza gitti mi? Neden? Kendi tiyatronuzu oluştururken neler yaptınız? Tiyatro ne demekti? Daha önce böyle bir gösteri izlediniz mi? Materyaller Bir tiyatro gösterisine ait görüntüler, dramatik oyun merkezindeki kostüm ve aksesuarlar Sözcükler Tiyatro Kavramlar

32 AİLE KATILIMI UYARLAMA Sınıfta özel gereksinimli çocuk bulunduğunda (teşhisi konmuş olan) etkinliğin materyal, yöntem, teknik ve öğrenme sürecinde yapılması gereken düzenlemeler yazılır.

33 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 15 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Ölçüyorum isimli matematik etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Mevsimler isimli Türkçe etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

34 KENDİMİ ÖLÇÜYORUM Etkinlik Çeşidi : Matematik (Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 15 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/ durum/ olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olayı ayrıntılarıyla açıklar.) Kazanım 2: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.) Kazanım 11: Nesneleri ölçer. (Göstergeleri: Ölçme sonucunu tahmin eder. Standart olmayan birimlerle ölçer. Ölçme sonucunu söyler. Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği sonuçlarla karşılaştırır. Standart ölçme araçlarının neler olduğunu söyler.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklarla ölçümlerle ilgili sohbet edilir. Elimizde herhangi bir alet olmadan sınıfımızın boyunu, halımızın kısa ve uzun kenarını kalem ve defterimizin boyunu nasıl ölçebiliriz? sorusu sorularak sohbet edilir. Ölçmek için neler kullanabiliriz? Ölçü aleti olmadan nasıl ölçümler yapabiliriz? soruları sorularak konuşulur. Daha sonra çocuklar ayak, adım, kulaç, karış, parmak ile ölçümler yaparlar. Sınıfımızdaki halının boyunu arkadaşınız. adımlarıyla ölçelim. Kaç adım gelecek, birlikte sayalım. Sınıfımızdaki masanın boyunu arkadaşımız karışıyla ölçsün, kaç karış gelecek? Birlikte sayalım gibi. Örnekler çoğaltılır. Kalem, defter, lego gibi nesnelerin boyları silgi ve ataş gibi malzemelerle ölçülür, ölçüm sonuçları üzerine konuşulur..

35 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Etkinliğimizde neler yaptık? Ölçümler yapmak kolay oldu mu? Karış ile mi ölçmek kolaydı? Adım ile ölçmek mi kolaydı? Herkesin ölçtüğü masanın uzunluğu nedir? Daha önce böyle ölçümler yapmış mıydınız? Materyaller Sözcükler Kavramlar AİLE KATILIMI UYARLAMA

36 HANGİ MEVSİMDEYİZ Etkinlik Çeşidi : Türkçe (Büyük Grup Etkinliği) Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Dil Gelişimi Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. ) Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.) Bilişsel Gelişim Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklara mevsimlerle ilgili resimleri incelemeleri için fırsat verilir. Sonbaharda neden ağaçların yapraklarının döküldüğü, bazı hayvanların neden başka yerlere göç ettiği vb. sorular sorularak çocukların cevapları alınır. Kış mevsiminde neden denize girilemeyeceği, neden kar yağıyor olabileceği vb. sorular sorularak çocukların fikirleri dinlenir. İlkbaharda çiçeklerin neden açıyor olabileceğiyle ilgili sohbet edilir. Yaz mevsiminde neler yapabileceği tartışılır. Çocukların mevsimlere ait resimleri sıralamalarına rehberlik edilir.

37 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Gördüğünüz resimler neyle ilgiliydi? En sevdiğiniz mevsim hangisi? Neden bu mevsimi seviyorsunuz? İlkbahardan sonra hangi mevsim geliyor? Kıştan önce hangi mevsim geliyor? Şimdi hangi mevsimi yaşıyoruz? Materyaller Mevsimlerle ilgili resimler Sözcükler İlkbahar-Yaz-Sonbahar-Kış Kavramlar Zaman: Önce-Sonra AİLE KATILIMI UYARLAMA

38 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 16 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Parçaları Bul, Yapbozu Tamamla isimli bütünleştirilmiş matematik ve sanat etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Her Şeyin Var Bir Şekli isimli matematik etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

39 YAPBOZ TAMAMLADIM Etkinlik Çeşidi : Matematik - Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup Etkinliği) Tarih: 16 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/ durum/ olaya odaklanır.) Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.) Kazanım 15: Parça-bütün ilişkisini kavrar. (Göstergeleri: Bir bütünün parçalarını söyler. Bir bütünü parçalara böler. Parçaları birleştirerek bütün elde eder.) Dil Gelişimi Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.) Motor Gelişim Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri toplar. Nesneleri yan yana dizer. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.). ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklarla yapbozlarda görülen resimlerle ilgili sohbet edilir. Yapbozların kaç parçası olduğu birlikte sayılır. Çocuklara ikişerli gruplara ayrılmaları için rehberlik edilir. Tamamlayan gruplara, yapbozlarını birbirleriyle değiştirmeleri için rehberlik edilir. Çocuklara, önceden kâğıtlara çizilip kesilerek dört parçaya bölünmüş insan resimlerinden birer tane almaları için rehberlik edilir. Çocuklar insan resimlerini birleştirip kartonların üzerine yapıştırarak tamamlarlar. Tamamlanan insan resimlerini boyalar ve artık materyallerle süslerler. Biten çalışmalar panoda sergilenerek insan vücudunun bölümleri ile ilgili sohbet edilir.

40 DEĞERLENDİRME Materyaller Dört parçalı yapbozlar, insan vücudu resimleri Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Yapbozlarda hangi resimler vardı? En çok hangi resme sahip yapboz hoşunuza gitti? Hangi yapbozu tamamlarken zorlandınız? Neden? İnsan resmini tamamlarken nelere dikkat ettiniz? Bu resim hangi parçalardan oluşuyordu? Daha önce hiç yapboz tamamladınız mı? Sözcükler Kavramlar Miktar: Parça-Bütün AİLE KATILIMI UYARLAMA Etkinlik Çeşidi : Matematik (Büyük Grup Etkinliği)

41 Yaş Grubu : Ay BAK ŞEKİLLERDEN NE YAPTIM KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın rengini söyler.) Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları şekline göre ayırt eder, eşleştirir.) Dil Gelişimi Kazanım 7: Dinlediklerinin/ izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.) ÖĞRENME SÜRECİ çocuklara üzerinde daire, üçgen, kare ve dikdörtgen şekillerinden ikişer tane bulunan çalışma sayfalarından almaları söylenir. Çocuklara şekillerden aynı olanları aynı renklerde boyamaları için rehberlik edilir. Aynı olan şekiller çizgi çizilerek eşleştirilir. Çocuklar şekillerini hangi renge boyadıklarını arkadaşlarıyla paylaşırlar. DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Şiirde anlatılanları hatırlıyor musunuz? Bugüne kadar öğrendiğimiz şiirlerden en çok hangisini seviyorsunuz? Neden? Şekilleri çizgilerle birleştirirken nelere dikkat ettiniz? Kenarlarının sayısı kareden daha fazla olan bir şekil gördünüz mü? Materyaller Daire, üçgen, kare ve dikdörtgen şekillerinin çizili olduğu çalışma sayfaları Sözcükler Kavramlar Geometrik Şekil: Daire-Üçgen-Kare-Dikdörtgen

42 AİLE KATILIMI UYARLAMA

43 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 17 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Açık havada oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Sihirli Mumlar isimli bütünleştirilmiş fen, matematik ve sanat etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Haydi El Salla isimli bütünleştirilmiş sanat ve müzik etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

44 MUMLARIN SİHİRİ Etkinlik Çeşidi : Fen Matematik Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 17 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/ durum/ olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olayı ayrıntılarıyla açıklar.) Kazanım 2: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.) Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/ geriye doğru birer birer ritmik sayar. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.) Kazanım 9: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar. (Göstergeleri: Nesne/ varlıkları büyüklüklerine, uzunluklarına göre sıralar.) Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.) Motor Gelişim Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklara getirdikleri mumları sınıfın uygun bir yerine yerleştirmeleri için rehberlik edilir. Mumlar birlikte sayılır. Mumların renkleri, uzunlukları, büyüklükleri ile ilgili sohbet edilir. Mumların ne için kullanılabileceğiyle ilgili çocukların fikirleri dinlenir. Mumlar uzunluklarına ve büyüklüklerine göre sıralanır. Mumlar yakılarak çocukların üfleme çalışmaları yapmalarına fırsat verilir. Yanan mumlardan bazılarının üzerleri bardaklarla kapatılarak neden sönmüş olabilecekleriyle ilgili çocukların tahminleri dinlenir. Havanın canlılar için önemine dikkat çekilerek çocuklara ağız ve burunlarını kapatmaları için model olunur. Hava olmazsa canlıların yaşayamayacağını anlamalarına fırsat verilir. Mumun yanması için de havaya ihtiyaç olduğu çocuklara anlatılır. Çocuklara resim kâğıdına mumları kalem gibi kullanarak resim yapmaları, sonrasında kâğıdın tamamını sulu boyalarla boyamaları için rehberlik edilir. Çalışmalar tamamlandıktan sonra ortaya çıkan şekillerle ilgili konuşulur. Resimler panoda sergilenir.

45 DEĞERLENDİRME Materyaller Çeşitli mumlar, sulu boya Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Mumlarla neler yaptık? Mumlarla resim yapmak hoşunuza gitti mi? Resmi boyadığınızda oluşan şekillere şaşırdınız mı? Neden? Bardağı üzerine kapattığımızda mum neden söndü? Sınıfımızda kaç mum vardı? Etrafınızda havasız yaşayamayacak olan neler var? Sözcükler Hava Kavramlar AİLE KATILIMI UYARLAMA

46 Etkinlik Çeşidi : Sanat ve Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Yaş Grubu : AYLIK BAKVAGONLARDANTREN YAPTIM KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.) Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın kullanım amaçlarını söyler.) Motor Gelişim Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri yan yana dizer.) Dil Gelişimi Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Sohbete katılır. DEĞERLENDİRME Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. ) Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Yumurta kolileriyle neler yaptınız? Trenle nereye gitmek isterdiniz? Neden? Trenimizin kaç vagonu vardı? Sizin vagonunuz kaçıncı sıradaydı? Daha önce trene bindiniz mi? Daha önce bir tren gördünüz mü? ÖĞRENME SÜRECİ Çocukların sınıfa getirilen farklı büyüklükteki yumurta kolilerini incelemelerine fırsat verilir. Bu kolilerin ne işe yarıyor olabileceğiyle ilgili konuşulur. Çocuklar dört gruba ayrılır. Gruplara, kolileri paylaşarak sulu boyalarla renklendirmeleri için fırsat verilir. Koliler boyandıktan sonra gruplara kendi tren vagonlarını oluşturmaları için fırsat verilir. Vagonlar tuvalet kâğıdı ruloları vb. artık materyallerle tamamlanır. Çocuklara trenin nerede hareket edebileceği sorulduktan sonra kürdan, kibrit vb. malzemelerle ray oluşturmaları için fırsat verilir. Gruplar vagonlarını sıralarlar. Kaç vagon olduğu birlikte sayılır. Çocuklara bu trenin nereye gittiği, ne taşıdığı vb. sorular sorularak cevapları alınır. Tren şarkısı söylenerek birlikte tekrar edilir: Çuf çuf çuf tren Raylarda gider. Dumanı tüter. Haydi haydi el salla. Tren gidiyor hızlıca. Materyaller Yumurta kolileri, tuvalet kâğıdı ruloları, kürdan vb. artık materyaller Sözcükler Vagon Kavramlar

47 AİLE KATILIMI UYARLAMA

48 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 18 Şubat 2016 Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun. Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Sağlık Öğüdü isimli Türkçe etkinliği Öğle Yemeği, Temizlik Dinlenme Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı Hatırladın mı? isimli Türkçe etkinliği Oyun Zamanı Açık havada oyun. Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme:

49 KİM SAĞLIKLI Etkinlik Çeşidi : Türkçe (Büyük Grup Etkinliği) Tarih: 18 Şubat 2016 Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Bilişsel Gelişim Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.) Dil Gelişimi Kazanım 8: Dinlediklerini/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/ izlediklerini başkalarına anlatır.) ÖĞRENME SÜRECİ Güne başlama zamanında çocuklarla sağlıklı olmak için neler yapılması gerektiği ile ilgili konuşulur. Önceden hazırlanan bir torbanın içinde saç tarama, diş fırçalama, el yıkama, yemek yeme gibi kartlar çocuklar tarafından çekilir. Çekilen kartta ne olduğu anlatılır. Karttaki resmin öykünmesi yapılır. Özbakım Becerileri Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. (Göstergeleri: Saçını tarar, dişini fırçalar, elini, yüzünü yıkar, tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar.) Kazanım 8: Sağlığı ile ilgili önlemler alır. (Göstergeleri: Sağlığını korumak için yapması gerekenleri söyler. Sağlığına dikkat etmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları açıklar. Sağlığını korumak için yapması gerekenleri yapar.)

50 DEĞERLENDİRME Materyaller Diş fırçalama, el yıkama, yemek yeme vb. gösteren kartlar, torba Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: Etkinliğimizde neler yaptık? Kartlardaki resimleri anlatmak kolay oldu mu? Hareketlerini yaparken eğlendiniz mi? Sağlıklı olmak için neler yapmak gerekiyor? Okuldan döndüğünüzde evde de aynı davranışları yapıyor musunuz? Sözcükler Kavramlar AİLE KATILIMI UYARLAMA

51 GRUPLARA AYRILDIK Etkinlik Çeşidi : Türkçe (Büyük Grup Etkinliği) Yaş Grubu : Ay KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Dil Gelişimi Kazanım 7: Dinlediklerinin/ izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Dinledikleri/ izledikleri hakkında yorum yapar. Dinledikleri/ izlediklerini açıklar.) Kazanım 8: Dinlediklerini/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/ izlediklerini başkalarına anlatır.) ÖĞRENME SÜRECİ Çocuklara dört gruba ayrılmaları için rehberlik edilir. Kitap merkezinden, önceden çocuklara okunan kitaplardan dört tanesi seçilerek kitapların isimlerinin ne olduğu birlikte hatırlanmaya çalışılır. Kitaplar dört gruba paylaştırılır. Gruplara kitaplarının resimlerini inceleyerek kitapta olanları hatırlamaları için belli bir süre verilir. Sürenin sonunda gruplar kitaplarında geçen olayları diğer gruplara anlatırlar. Diğer gruplardaki çocuklara hikâye ile ilgili soru sorabilmeleri için fırsat verilir.

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR KAZANIM VE GÖSTERGELER

Detaylı

OCAK : ÇOCUK GEZEGENİ KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR BİLİŞSEL GELİŞİM

OCAK : ÇOCUK GEZEGENİ KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR BİLİŞSEL GELİŞİM OKUL : ÇOCUK GEZEGENİ YAŞ GRUBU : 4 - YAŞ AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım1:Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ Okul: Öğretmen: Grup: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ KATEGORİLER KAVRAMLAR Kırmızı Kırmızı Kırmızı Kırmızı Yeşil Kahverengi

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkatini çeken nesne/durum/olaya

Detaylı

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR *Büyük küçük orta *Sivri-küt *Önünde-arkasında *Alt-üst-orta *Altında-üstünde-ortasında *Arasında *Renk kavramı: Kahverengi, gri *Sayı

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Okul: Öğretmen: Grup: AYLAR Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. + + + + + + + + + + Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

Detaylı

OCAK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

OCAK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI AYI AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı : Tarih : Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı : KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR EKİM KAZANIM VE

Detaylı

BİLİŞSEL GELİŞİM. Nesne/varlığın tadını söyler.

BİLİŞSEL GELİŞİM. Nesne/varlığın tadını söyler. BİLİŞSEL GELİŞİM K1 K2 K3 K4 K5 0 1 2 K6 Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken

Detaylı

HAZİRAN AYI AYLIK PLAN

HAZİRAN AYI AYLIK PLAN Okul dı : Tarih : HZİRN Yaş Grubu (y) : Öğretmen dı HZİRN YI YLIK PLN KZNIMLR VE GÖSTERGELERİ H Z İ R N BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI SATRANÇ EĞİTİM PLANI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI SATRANÇ EĞİTİM PLANI Okul Adı :.............. Tarih :.............. Yaş Grubu (Ay) : 60 72 AY Konu : Satranç ve Bilgisayarla Tanışma Öğretmen Adı : Nilgün DİRİM MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI

Detaylı

PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ

PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR Zıt: Aynı Benzer-Farklı, Canlı- Cansız, Hareketli-Hareketsiz, Dağınık-Düzenli, Çalışkan Tembel, Önde-Arkada, İçinde-Dışında, Hızlı-Yavaş,Sıcak- Soğuk, Eskiyeni,

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR ARALIK KAZANIM

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri Ø Dikkat edilmesi

Detaylı

GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ

GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ 3-6 yaş arasını kapsayan ve okul öncesi dönem adını verdiğimiz süreç çocukların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Okul öncesi dönem çocukta büyümenin ve gelişimin en hızlı

Detaylı

AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK

AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI DÜNYA V Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÖZEL GÜNLER İlköğretim Haftası Hayvanları Koruma

Detaylı

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EYLÜL Okul Adı Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu : 60 72 Ay : Tuğba Pektezel Bilişsel Gelişim: Kazanım

Detaylı

AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK

AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI DÜNYA V Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÖZEL GÜNLER İlköğretim Haftası Hayvanları Koruma

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR KASIM KAZANIM VE

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ Okul : Öğretmen : Grup: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/durum/olaya

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkatini çeken nesne/durum/olayı

Detaylı

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ Okul Adı : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU Tarih : MAYIS AYI Yaş Grubu (Ay) : 36-66 AY Öğretmen Adı : AYLAR MAYIS

Detaylı

KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı : Tarih : KASIM Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi

Detaylı

DEMOKRASİ ARALIK 2016

DEMOKRASİ ARALIK 2016 DEMOKRASİ ARALIK 2016 1. MEYVENİ SEÇ YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar. Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde

Detaylı

GÜLÇİN İLE ORÇUN MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANLARI

GÜLÇİN İLE ORÇUN MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANLARI GÜLÇİN İLE ORÇUN MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANLARI Okul Adı: AY: EYLÜL Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : AYLIK EĞİTİM PLANI KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MOTOR GELİŞİM Kazanım 1. Yer değiştirme

Detaylı

Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Sınıfa gelen çocuklar neşeyle karşılanır. Her birine "Kendini bugün nasıl hissediyorsun?" sorusu

Detaylı

AYLIK PLAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

AYLIK PLAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ E Y L Ü L MOTOR GELİŞİM Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan

Detaylı

4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ

4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ 4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR Sayı Sayma Sayılar (0-10 rakamı) Büyük-Küçük Dağınık- Düzenli Uzun-kısa Sesli-Sessiz, Geometrik şekiller (Üçgen, kare, dikdörtgen, daire) Yavaş-Hızlı Mor, Sarı, Turuncu,

Detaylı

MART AYI AYLIK BÜLTEN

MART AYI AYLIK BÜLTEN MART AYI AYLIK BÜLTEN ÖĞRENME TAKVİMİ SORUMLULUKLARIMIZ 01.03.2017 02.03.2017 03.03.2017 06.03.2017 *Yeşilay haftası ile ilgili sohbet *Türkçe dil etkinliğinde Yeşilay adlı şiir öğretilir. *Kurallı oyunlar

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkat edilmesi gereken

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 4. Nesneleri sayar. Ø 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan

Detaylı

E K Ġ M. YILLIK PLAN (36-48 AYLIK ÇOCUKLAR ĠÇĠN) OKULUN ADI: Pinokyo Anaokulu AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

E K Ġ M. YILLIK PLAN (36-48 AYLIK ÇOCUKLAR ĠÇĠN) OKULUN ADI: Pinokyo Anaokulu AMAÇLAR VE KAZANIMLAR E K Ġ M PSĠKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren 1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 2. Değişik yönlere yuvarlanır. 4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür. Amaç

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI EĞİTİM PLANI

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI EĞİTİM PLANI Okul dı :...... Tarih :... /... /... Yaş Grubu (y) : 48-66 Öğretmen dı :... YLR MLLÎ EĞTM BKLIĞI OKUL ÖCE EĞTM PROGRMI YI EĞTM PLI BLŞEL GELŞM Kazanım 1: esne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015 12 EKİM PAZARTESİ Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015 SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşılır. Çocuklar istedikleri ilgi köşelerinde (eğitici oyuncak, lego,

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS. eğiten kitap. 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS. eğiten kitap. 11 Eylül 2013 eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS 394 TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 2 Mayıs 2014 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS eğiten kitap 11 Eylül 2013 280 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 2 Mayıs 2014 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı

Detaylı

BU VATAN BENİM 1. HAFTA TEMA : VATANSEVERLİK. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı

BU VATAN BENİM 1. HAFTA TEMA : VATANSEVERLİK. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı BU VATAN BENİM 1. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar. Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı-Temizlik

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL. eğiten kitap. 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL. eğiten kitap. 11 Eylül 2013 eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL i TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 16 Eylül 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Topu

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ ÇİÇEK GRUBU EYLÜL AYI BÜLTENİ

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ ÇİÇEK GRUBU EYLÜL AYI BÜLTENİ 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ ÇİÇEK GRUBU EYLÜL AYI BÜLTENİ OKULUM VE ARKADAŞLARIM BEN KİMİM? Okulunu tanıma Okulunun ismini söyleme Öğretmen ve arkadaşlarını tanıma Okulda çalışanları gözlemleme Sınıfını

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015

AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TAKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KASIM - 2014 P.tesi Salı

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Ø tahminiile ile

Detaylı

Gelişim Analizi P P P P P P P P P P P P P P P P P ÖZ BAKIM BECERİLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Ocak. Tehlikeli olan durumları söyler.

Gelişim Analizi P P P P P P P P P P P P P P P P P ÖZ BAKIM BECERİLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Ocak. Tehlikeli olan durumları söyler. Gelişim Analizi Küçük Kaşifler Tehlikeli olan durumları söyler. 107 Yiyecek ve içeceklerin temizliğine dikkat eder. Giysi ayrıntılarını başarıyla açar ve kapar Ali ALIÇ Temizlik malzemelerini amacına uygun

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI EYLÜL AYI TAM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya

Detaylı

Okulun adı: Özel Bahçelievler İhlas ilköğretim okulu

Okulun adı: Özel Bahçelievler İhlas ilköğretim okulu Okulun adı: Özel Bahçelievler İhlas ilköğretim okulu YILLIK PLN Yaş Grubu:48-60 ay YLR MÇLR VE KZNIMLR TRĠH:12-30 Eylül(15 iģ günü) E Y L Ü L PSĠKOMOTOR LN maç 1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Ø tahminiile ile

Detaylı

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GRUBU: AY

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GRUBU: AY AY E K İ M 2 0 1 2 PSIKOMOTOR ALAN Amaç1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme. 1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EKİM YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EKİM KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi

Detaylı

ÖZEL MANİSA ÜLKEM ANAOKULU OCAK-ŞUBAT AYI BÜLTENİ 3 YAŞ SINIFI

ÖZEL MANİSA ÜLKEM ANAOKULU OCAK-ŞUBAT AYI BÜLTENİ 3 YAŞ SINIFI ÖZEL MANİSA ÜLKEM ANAOKULU OCAK-ŞUBAT AYI BÜLTENİ 3 YAŞ SINIFI SINIF ETKİNLİKLERİ TÜRKÇE DİL Ocak ayında kış mevsimi, Şubat ayında taşıtlar temalarımızı işledik.hava, deniz ve kara taşıtlarıyla ilgili

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI

EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI Okul Adı Tarih Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı :... :././.. : : EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI AYLAR EYLÜL KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:

Detaylı

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU ARI GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU ARI GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU ARI GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ CUMHURİYET BAYRAMI Kale nedir? Ev ve kale resimlerini inceleme Nasıl bir evde yaşadığını

Detaylı

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "Dikdörtgenim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve okuma

Detaylı

Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI

Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI Tarih: 14 Kasım 2016 Güne Başlama Zamanı Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI Yaş Grubu (Ay): 48-66 Ay Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup çocuklara rehberlik edilir.

Detaylı

SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA

SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA . SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA TEMA : SORUMLULUK YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Yaş Grubu (Ay) : 48-66 AY Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek

Detaylı

ARI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ 2015-2016

ARI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ 2015-2016 ARI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ 2015-2016 ÇOCUKLAR YARININ BÜYÜKLERİDİR. GELECEĞİN YÖNETİCİSİ VE GÜVENCESİDİRLER. BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK 10 KASIM ATATÜRK Ü ANMA HAFTASI, KIZILAY HAFTASI, DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ,

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI EYLÜL AYI YARIM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KELEBEK GRUBU

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KELEBEK GRUBU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KELEBEK GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ,neleri edemez KIZILAY HAFTASI DÜNYA SİNEMA GÜNÜ DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ ÖĞRETMENLER GÜNÜ 10 KASIM ATATÜRKÜ ANMA HAFTASI SONBAHAR-RÜZGÂR-ŞEMSİYE

Detaylı

BİZE KATILIR MISINIZ? ŞARKILAR

BİZE KATILIR MISINIZ? ŞARKILAR BİZE KATILIR MISINIZ? ŞARKILAR RESİMDEKİ ATATÜRK Gözlerin mavi mavi, Saçların sarı sarı, Candan severler seni. Bütün Türk çocukları, Karanfil, zambak, mine, Senin için toplarız. Öpücükler yollarız, Sınıftaki

Detaylı

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GUBU: 48 60 AY E K İ M

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GUBU: 48 60 AY E K İ M AYLAR E K İ M 2 0 1 2 PSİKOMOTOR ALAN AMAÇ 1- Bedensel koordinasyon gerektiren hareketleri yapabilme. 1- Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 10- Belli bir yükseklikten atlar. 12- Pedal

Detaylı

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

AYLAR AMAÇLAR VE KAZANIMLAR EYLÜL 10 İŞ GÜNÜ

AYLAR AMAÇLAR VE KAZANIMLAR EYLÜL 10 İŞ GÜNÜ OKULUN DI: ÖZEL BHÇELİEVLER İHLS İLKOKULU YŞ GRUBU(Y): 60-66 Y YLR MÇLR VE KZNIMLR EYLÜL 10 İŞ GÜNÜ E Y L Ü L PSİKOMOTOR LN maç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri 1.Sözel yönergelere

Detaylı

ÖZEL EFDAL GÖZTEPE ANAOKULU 2014-2015 ÇİÇEK GRUBU EYLÜL AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL GÖZTEPE ANAOKULU 2014-2015 ÇİÇEK GRUBU EYLÜL AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL GÖZTEPE ANAOKULU 2014-2015 ÇİÇEK GRUBU EYLÜL AYI BÜLTENİ UMUTLAR NEREDE BÜYÜRSE MUCİZELER ORADA ÇİÇEK AÇAR OKULUM BENİM HAKKIMDA HERŞEY EVİMİZ-AİLEMİZ İLKÖĞRETİM HAFTASI Okulunu tanıma Okulunun

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MART KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI ÖĞRETİM YILI

AYLIK EĞİTİM PLANI ÖĞRETİM YILI ATEŞ BÖCEKLERİ EĞİTİM SETİ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI AYLIK EĞİTİM PLANI 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TAKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KASIM - 2014 P.tesi Salı

Detaylı

OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMASI

OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMASI OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların kendilerini, duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebildikleri oyun etkinliklerine yer verildi. Çocuklar; eğitici oyuncak, evcilik, kukla, blok, müzik, sanat, kitap, fen-doğa,

Detaylı

FORUM EGE GÜNESI ANAOKULU 3-4 YAS GRUBU AYLIK PROGRAMI

FORUM EGE GÜNESI ANAOKULU 3-4 YAS GRUBU AYLIK PROGRAMI FORUM EGE GÜNESI ANAOKULU 3-4 YAS GRUBU AYLIK PROGRAMI DIL BECERILERIM VE BEN Hikaye / Öykü / Masal Tekerlemeler: Skinner tekniği ile okulum,tik tak,her sabah,çocuklar adli tekerlemelerini öğreniyorum.

Detaylı

2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı

2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı 2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı Dersin Adı: Türkçe Dil Bilgisi Yaş Grubu: 1-3 yaş Ögretmen: İmge Şahin Email: sahin_imge@hotmail.com Değerli Veliler, Bu yıl okul öncesi (1-3 yaş) sınıfını beraber

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM eğiten kitap 11 Eylül 2013 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 4 Kasım 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

LEGOLİNO. HEDEF-1 Legolino oyununu tanıma

LEGOLİNO. HEDEF-1 Legolino oyununu tanıma LEGOLİNO HEDEF-1 Legolino oyununu tanıma 1-1 Oyunla ilgili dikkatini toplar. 1-2 Anlatılanları dikkatle dinler. 1-3 Parçaları kendisinin çıkarıp tekrar toplaması gerektiğini bilir. 1-4 Uygulama kutusunu

Detaylı

EYLÜL AYI BÜLTENİMİZ

EYLÜL AYI BÜLTENİMİZ EYLÜL AYI BÜLTENİMİZ BÜLTENİMİZDE NELER VAR? ORYANTASYON ETKİNLİKLERİMİZ BAHÇE ETKİNLİKLERİMİZ SINIF ETKİNLİKLERİMİZ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARIMIZ BRANŞ DERSLERİMİZ MATEMATİK ETKİNLİKLERİMİZ FEN

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI ÖĞRETİM YILI

AYLIK EĞİTİM PLANI ÖĞRETİM YILI BL RISI EĞİTİM SETİ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI YLIK EĞİTİM PLNI 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KSIM - 2014 P.tesi Salı Çarş. Perş.

Detaylı

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ 1 SONBAHAR VE YAPRAKLAR Sonbahar Mevsimin de gözlemlediğimiz hava olaylarını isimlendirdik. Sonbahar mevsimine ait giysileri ayırt ettik. Rüzgâr

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR NİSAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: HAZİRAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ 1 SONBAHAR VE YAPRAKLAR Sonbahar Mevsimin de gözlemlediğimiz hava olaylarını isimlendirdik. Sonbahar mevsimine ait giysileri ayırt ettik Sonbahar

Detaylı

Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı Tarih Öğretmen Adı :... :... /... / 20... :... Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Çocuklara sorularak hangi öğrenme merkezlerinde oynamak istediklerine karar verilir.

Detaylı

MART AYLIK EĞİTİM PLANI

MART AYLIK EĞİTİM PLANI Okul dı : arih : M Yaş Grubu (y) : Öğretmen dı M YLIK EĞİİM PLNI KZNIML VE GÖSEGELEİ M BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya

Detaylı

İnci Değer 2012 2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARI GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ YAZ MEVSİMİ

İnci Değer 2012 2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARI GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ YAZ MEVSİMİ İnci Değer 2012 2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARI GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ YAZ MEVSİMİ BABALAR GÜNÜ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ TATİL - VEDALAŞMA Yaz mevsiminde havada meydana gelen değişiklikler neler? Yaz mevsiminde

Detaylı

FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 4 YAŞ GÖKKUŞAĞI SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI. Tekerlemeler: Kartal ve tırtıl tekerlemelerini öğreniyorum.

FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 4 YAŞ GÖKKUŞAĞI SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI. Tekerlemeler: Kartal ve tırtıl tekerlemelerini öğreniyorum. FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 4 YAŞ GÖKKUŞAĞI SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI DİL BECERİLERİM VE BEN Hikâye / Öykü / Masal Tekerlemeler: Kartal ve tırtıl tekerlemelerini öğreniyorum. Bilmeceler:

Detaylı

UZAY VE GÖKYÜZÜ ZAMAN DİLİMLERİ VE ZAMANI GÖSTEREN ARAÇLAR TUTUM VE YATIRIM HAFTASI YENİ YIL KIŞ MEVSİMİ

UZAY VE GÖKYÜZÜ ZAMAN DİLİMLERİ VE ZAMANI GÖSTEREN ARAÇLAR TUTUM VE YATIRIM HAFTASI YENİ YIL KIŞ MEVSİMİ UZAY VE GÖKYÜZÜ ZAMAN DİLİMLERİ VE ZAMANI GÖSTEREN ARAÇLAR TUTUM VE YATIRIM HAFTASI YENİ YIL KIŞ MEVSİMİ Eski yılda neler yaptık? Yeni yılda neler yapacağız? Zaman bildiren araçlar (Saat-takvim) Zaman

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI İNCİ TANELERİ ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015

AYLIK EĞİTİM PLANI İNCİ TANELERİ ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 YLIK EĞİTİM PLNI İNCİ TNELERİ ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KSIM - 2014 P.tesi Salı Çarş.

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 36-48 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 36-48 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 36-48 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR NİSAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN TEMA:YAZ,ANNELER GÜNÜ,MÜZELER HAFTASI,ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI,ENGELLİLER HAFTASI,TRAFİK HAFTASI

MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN TEMA:YAZ,ANNELER GÜNÜ,MÜZELER HAFTASI,ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI,ENGELLİLER HAFTASI,TRAFİK HAFTASI MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN TEMA:YAZ,ANNELER GÜNÜ,MÜZELER HAFTASI,ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI,ENGELLİLER HAFTASI,TRAFİK HAFTASI 02.05.2017 ÖĞRENME TAKVİMİ Türkçe dil etkinliğinde anneler günü şiir

Detaylı

AYLIK BÜLTEN TEMA: HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ, DÜNYA TASARRUF GÜNÜ,CUMHURİYET HAFTASI

AYLIK BÜLTEN TEMA: HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ, DÜNYA TASARRUF GÜNÜ,CUMHURİYET HAFTASI AYLIK BÜLTEN TEMA: HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ, DÜNYA TASARRUF GÜNÜ,CUMHURİYET HAFTASI 03.10.2016 04.10.2016 ÖĞRENME TAKVİMİ *Sabah sporu ile güne başlanır. *Dünya çocuk günü ile ilgili sohbet ediyoruz. *Dünya

Detaylı

AYLIK BÜLTEN TEMA: KÜTÜPHANE VE KİTAP HAFTASI İLKBAHAR - DÜNYA VATANDAŞLIĞI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI

AYLIK BÜLTEN TEMA: KÜTÜPHANE VE KİTAP HAFTASI İLKBAHAR - DÜNYA VATANDAŞLIĞI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI AYLIK BÜLTEN TEMA: KÜTÜPHANE VE KİTAP HAFTASI İLKBAHAR - DÜNYA VATANDAŞLIĞI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI 01.04.2016 04.04.2016 05.04.2016 ÖĞRENME TAKVİMİ -İlkbahar mevsimi hakkında sohbet -İlkbahar

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU 23 MART PAZARTESİ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 23-27 MART 2015 SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı ve istedikleri ilgi köşelerinde evden getirdikleri oyuncaklarla

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: 36-48 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MART KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU:48-66 ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

SABIRLI KELEBEKLER HAFTA

SABIRLI KELEBEKLER HAFTA SABIR ŞUBAT 2017 1. SABIRLI KELEBEKLER YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Yaş Grubu (Ay) : 48-66 AY Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar.

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ AYLIK EĞİTİM PLANI Eylül ayı eğitim planı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ AYLIK EĞİTİM PLANI Eylül ayı eğitim planı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ AYLIK EĞİTİM PLANI 2015-2016 Eylül ayı eğitim planı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI : YAŞ GRUBU (AY) : ÖĞRETMEN ADI : AY :EYLÜL/ 2013 KAZANIMLAR

Detaylı

UĞURBÖCEĞİ GRUBU OCAK AYI BÜLTENİ

UĞURBÖCEĞİ GRUBU OCAK AYI BÜLTENİ UĞURBÖCEĞİ GRUBU OCAK AYI BÜLTENİ OCAK AYINDA NELER ÖĞRENDİK? KIŞ MEVSİMİ Kış resimlerini inceleyerek mevsimler ve özellikleri hakkında konuştuk. Neler öğrenmek istediğimizi ifade ettik. Sınıfımızda bir

Detaylı

SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM

SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM 4 YAŞ OCAK BİLİŞSEL GELİŞİM Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Nesne /durum /olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MART KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 08 ŞUBAT- 12 ŞUBAT 2016 08 ŞUBAT PAZARTESİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşılır. Çocuklar istedikleri ilgi köşelerinde (eğitici oyuncak, lego,

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014 Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014 20 EKİM 2014 PAZARTESİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı. Öğretmen rehberliğinde çocukların tercihine göre

Detaylı

KOD 45 GELİŞİM MR (61-72 AY) xxxxxxx. "Çocuğun gelişimini takip edin."

KOD 45 GELİŞİM MR (61-72 AY) xxxxxxx. Çocuğun gelişimini takip edin. KOD 45 GELİŞİM MR (61-72 AY) xxxxxxx "Çocuğun gelişimini takip edin." KİŞİSEL BİLGİLER xxxxxxx Doğum Tarihi 30.4.2009 Cinsiyet Kız Okul xxxxxxx Sınıf xxxxxxx İl İstanbul İlçe Kadıköy I. Uygulama Tarihi

Detaylı

ÇİÇEK GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ

ÇİÇEK GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ ÇİÇEK GRUBU 2016-2017 EKİM AYI BÜLTENİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI DÜNYA HAYVANLAR GÜNÜ DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ KaLELER Atatürk ün hayatını öğrenme Atatürk ün ülkemize kazandırdıkları Cumhuriyet

Detaylı