TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ MODULU MARKA: COMMSCOPE TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması, yayımı, ticari amaçla kullanımı telif hakları konusu olacaktır.

2 ÜRETİCİ FİRMA: CommScope EMEA LTD. Corke Abbey Avenue, Bray, Co. Dublin, Ireland. Registered in Ireland No Tel: Fax: İTHALATÇI FİRMA: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Şehit Mehmet Fatih Ongül sokak No:1 Eskiyapanlar Is Merkezi Kat:4 Kozyatağı/İSTANBUL Tel : / Faks:

3 AĞ MODÜLÜ TANIMI Ağ modülü, ağda yüksek miktarda verinin taşınması için daha uygun altyapıda bir şebeke sağlar. Yüksek hızlı WAN erişimine olanak verir. (Wide Area Access) Örneğin, IP (VoIP) üzerinden ses için düşük gecikme süresi sunarken T3/E3 WAN erişimi veri ve multimedia içerik olarak yüksek miktarlarda veri taşımak için şebeke sağlamaktadır. Bu modül ATM Networklar için vazgeçilmezdir.

4 GİRİŞ COMMSCOPE MARKA AĞ MODÜLÜ TÜM MODELLER 1 Zorunlu Araçlar ve Ekipman 3 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumunun Hazırlanması 4 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumu 5 1- veya 2-Slotlu Ağ Modüllerinde COMMSCOPE Arayüz Kartlarının Kurulumu 6 Bir sonraki adım 7 Dokümantasyonun Elde Edilmesi 8 Belge Geri besleme 9 Teknik Yardımın Sağlanması 10 Ek Yayınların ve Bilgilerin Sağlanma

5 1 Zorunlu Araçlar ve Ekipman COMMSCOPE router şase slotunda bir Ağ modülünün kurulumu için aşağıdaki araçlara ve ekipmana ihtiyacınız vardır: 1 No.lu Phillips tornavida veya küçük düz -başlı tornavida ESD-koruyucu bilek bandı DC şalter kolu için band Güvenlik Bilgisi COMMSCOPE routerınız çalıştırmadan önce Güvenlik bilgilerini öğrenmelisiniz, bu cihazla birlikte verilen Düzenleyici Uygunluk ve Güvenlik Bilgi belgesine bakınız. Sadece eğitimli ve nitelikli personele bu ekipmanın kurulumu ya da değiştirilmesi için izin verilmelidir. Bu yayında yer alan uyarıların yorumlarına bakmak için bu cihazla birlikte verilen Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesine bakınız. Açıklama 1030 Şasenin kaldırılması için iki kişi gereklidir. Alt köşenin altından şaseyi tutun ve iki elle birlikte kaldırın. Yaralanmayı önlemek için sırtınızı düz olarak tutun ve bacaklarınızla kaldırın, sırtınızla kaldırmayın. Şase ve bileşenlere zarar gelmemesi için güç kaynağı veya arayüz işlemcileri üzerindeki kulplarla ya da şasenin önündeki plastik panellerle şaseyi kaldırmaya asla çalışmayın. Bu kulplar, şasenin ağırlığını kaldıracak şekilde tasarlanmamıştır. Bu yayında yer alan uyarıların yorumlarına bakmak için bu cihazla birlikte verilen Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesine bakınız. Açıklama 194 Dikkat Elektrostatik boşalma (ESD), ekipmana hasar verebilir ve elektrik devresini bozabilir. Kartlar çıkarıldığında ve değiştirildiğinde, daima ESD koruma prosedürlerini takip edin. 2 COMMSCOPE Ağ Modülleri için Güvenlik ları Aşağıdaki güvenlik uyarı açıklamaları, COMMSCOPE erişim routerları için COMMSCOPE Ağ modüllerini içeren tüm donanım prosedürlerine uygulanır. Bu uyarıların yorumları, tüm bireysel COMMSCOPE Ağ modül siparişleriyle gönderilen COMMSCOPE Ağ Modülleri ve Arayüz Kartları Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesinde bulunmaktadır ve ayrıca online olarak da vardır. Şasede çalışmadan ya da güç kaynağının yanında çalışmadan önce, AC birimlerinde güç kablosunu prizden çekin; DC birimlerinde şalterdeki güç bağlantısını kesin. Açıklama 12 Şasenin kaldırılması için iki kişi gereklidir. Alt köşenin altından şaseyi tutun ve iki elle birlikte kaldırın. Yaralanmayı önlemek için sırtınızı düz olarak tutun ve bacaklarınızla kaldırın, sırtınızla kaldırmayın. Şase ve bileşenlere zarar gelmemsi için güç kaynağı veya arayüz işlemcileri üzerindeki kulplarla ya da şasenin önündeki plastik panellerle şaseyi kaldırmaya asla çalışmayın. Bu kulplar, şasenin ağırlığını kaldıracak şekilde tasarlanmamıştır. Bu yayında yer alan uyarıların yorumlarına bakmak için bu cihazla birlikte verilen Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesine bakınız. Açıklama 194 Sadece eğitimli ve nitelikli personele bu ekipmanın kurulumu ya da değiştirilmesi için izin verilmelidir.

6 Bu ürünün son atığı, tüm ulusal kanunlara ve düzenlemelere göre yapılmalıdır. Açıklama 1040 Aşağıdaki uyarılar, Avustralya da uygulanmaktadır: Güç kablosu bağlandığında güç kaynağına dokunmayınız. Güç anahtarlı sistemler için, güç anahtarı OFF/kapalı konumdayken ve güç kablosu bağlıyken bile hat voltajları güç kaynağı içerisinde hazırdır. Güç anahtarı olmayan sistemler için, güç kablosu bağlıyken, hat voltajları güç kaynağı içerisinde hazırdır. Açıklama 4 Kuvvetli akım hatlarına bağlı ekipman üzerinde çalışma yapmadan önce takıları (yüzük, bilezik ve saat gibi) çıkartın. Metal objeler, güç ve zemine temas ettiğinde ısınırlar ve ciddi yanıklara neden olabilmektedir ya da terminallere metal objeler kaynaşabilir. Açıklama 43 Bu ekipman, sadece AS/NZS 3260 Madde Servis Personeli ile tanımlı servis personeli tarafından kurulmaktadır ve bakımı yapılmaktadır. Açıklama 88 Bu ekipman, ana elektrik şebekesi arızalandığında çalışamaz durumda olacaktır. Açıklama 198 Yanlış bağlantılı veya genel amaçlı prizlere bağlı ekipman, tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Açıklama 212 Görünmez lazer radyasyonu, lifsiz kablo bağlandığında port aralığından yayılabileceğinden dolayı lazer radyasyon ışınımından uzak durun ve açık aralıklara direkt olarak bakmayın. Açıklama 125 Yıldırım durumlarında sistemde çalışmayın veya bağlantı kurmayın veya kablo bağlantısını kesin. Açıklama 1001 Elektrik çarpmasından sakınmak için, telefon-ağ voltaj (TNV) devrelerine güvenli ekstra-düşük voltajlı (SELV) devreleri bağlamayın. LAN portları SELV akımlarını içerir ve W AN portları da TNV akımlarını içermektedir. Hem LAN hem de W AN portları, RJ-45 konektörlerini kullanabilir. Kablo bağlantısında dikkat edin. Açıklama Tehlikeli Ağ voltajları, routera giden gücün OFF/kapalı ya da On/ açık olup olmadığına bakılmaksızın WAN portlarında hazır bulunmaktadır. Elektrik çarpmasından sakınmak için, WAN portlarının yanında çalışırken dikkat edin. Kablolar söküldüğünde, ilk olarak routerdan uzak ucu ayırın. Açıklama A Bu ürünün elden çıkarılması ulusal yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Açı Şaseyi açmadan önce, telefon-ağ voltjlarına teması engellemek için telefon Ağ kablolarının bağlantısını kesin. Açıklama 1041 Ana güç konektör fişini prizden çekmeden önce (1) ve/veya kasa açıkken (2) telekomünikasyon hatlarının bağlantıları kesilmelidir. Açıklama 1043 Çevrimiçi Takma ve Çıkarma (hot swap) COMMSCOPE IOS Versiyon 12.1(1)T gerektirir (sadece 3660 ve 3700 platformlarında desteklenir). 3 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumunun Hazırlanması Bu bölümde, kullanılır COMMSCOPE Ağ modüllerinin biçimlendirme faktörü anlatılmaktadır ve kurulum için modülün nasıl hazırlanacağı açıklanmaktadır.

7 Ağ Modül Kurulumu için COMMSCOPE Router Slotlarının Hazırlanması Birkaç COMMSCOPE erişim routerlarının bütün dört COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatını destekleyici esnek ağ modül slotları vardır. Ağ modülü yerleştirilmeden önce, ağ modülünün biçimlendirme formatı için slotu hazırlamalısınız. Aşağıda yer alan COMMSCOPE erişim routerları, ağ modülünün kurulumundan önce ağ modül slotunun hazırlanmasını gerektirebilir: COMMSCOPE 2821 ve 2851 routerları COMMSCOPE 3660 routerları (sadece tek-geniş ve çift-geniş ağ modülleri) COMMSCOPE 3700 seri routerları (sadece tek-geniş ve çift-geniş ağ modülleri) COMMSCOPE 3800 seri routerları P İpucu COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatına giriş için, sayfa 4 teki Biçimlendirme formatı bölümüne bakınız. Tekli-geniş veya genişletilmiş tekli-geniş ağ modülü için bir ağ modülü slotu hazırlamak için aşağıdaki görevleri uygulayınız: Adım 1 Kullanmayı planladığınız slotlardan boşluk ön yüzlerini çıkartın. (Boş Ön Plakaların Yerleştirilmesi ve Çıkarılmasına bakınız, sayfa 6.) Adım 2 Router slotunun sağ tarafındaki slot adaptörünü çıkartın. (Slot Adaptörlerinin Çıkartılmasına bakınız, sayfa 11.) Slot, genişletilmiş bir çift-geniş modül içinse, slot bölücü ekleyin. (Slot Bölücülerinin Yerleştirilmesine bakınız, sayfa 7.) İpucu COMMSCOPE 3 seri routerlarında, dahili ses modülleri standart ağ modül slotlarına yerleştirilebilir. Standart ağ modül slotuna yerleştirilirken dahili ses modülünü tekli-geniş ağ modülü gibi işlemden geçirin. Çift-geniş veya genişletilmiş çift-geniş ağ modülü için ağ modülü slotu hazırlamak için aşağıdaki görevleri uygulayınız: Adım 1 Kullanmayı planladığınız slotlardan boşluk ön yüzlerini çıkartın. (Boş Ön Plakaların Yerleştirilmesi ve Çıkarılmasına bakınız, sayfa 6.) Adım 2 Uygulanacak router slotunun sağ tarafında slot adaptörlerini çıkartın. (Slot Adaptörlerinin Çıkartılmasına bakınız, sayfa 11.) Eğer slot genişletilmiş tekli-geniş modül için hazır durumdaysa ve slot adaptörü, sağ taraftaki router şase duvarının karşısına yerleştirilmişse, bu adımı atlayın. Adım 3 Slot bölücüsünü çıkartın. (Slot Bölücülerinin Çıkartılmasına bakınız, sayfa 9). Adım 4 (Tekli-geniş ağ modülleri için sadece) Kullanmayı planladığınız slotun sağ tarafına slot adaptörü ekleyin. ( Slot Adaptörlerinin Yerleştirilmesine bakınız, sayfa 9). Adım 5 (Çift-geniş ağ modülleri için sadece) Router slotunun sağ tarafına 2 slot adaptörü takın.

8 Boş Ön Plakaların Yerleştirilmesi ve Çıkarılması Ağ modülleri, dahili ses modülleri veya arayüz kartları için tüm boş şase slotları, uygun serinletici hava akışını sağlayacak ve elektromanyetik girişime engel olacak boş Ön Plakalarla kaplıdır. Şekil 5 te vidalı boş paneli ve Şekil 6 da tırnaklı boş panel gösterilmektedir. Not Şekil 5 Boş ağ modül ön plakaları, sadece tekli-geniş ağ modül slotları içindir. Vidalı Boş Ağ Modül Paneli 1 Boş önyüzleri koruyucu tutucu vidalar Şekil 6 Tırnaklı Boş Ağ Modül Paneli 1 Yaylı-anahtar tırnağı (çıkartmak için tornavida kullanın) 2 Tırnak

9 Boş Ön Plakalarının yerleştirmek için: Adım 1 Tekli-geniş ağ modülleri için slotu hazırlayın: a. Genişletilmiş tekli-geniş slotlar için, slotun sağ tarafına slot adaptörü yerleştirin. b. Çift-geniş slotlar için, slota slot bölücü yerleştirin ve sol taraftaki slotun sağına slot adaptörü yerleştirin. c. Genişletilmiş çift-geniş slotlar için, slota slot bölücü yerleştirin ve her iki slotun sağ taraflarına slot adaptörleri yerleştirin. Adım 2 (Monte edilmiş vidalı boş ön plakalar için) Şasedeki vida delikleriyle tutucu vidaları hizalayın. Ya 1 no.lu Phillips tornavidayı ya da küçük düz -başlı tornavidayı kullanarak, boş ön plakaları şaseyle aynı hizada oluncaya dek tutucu vidayı sıkıştırın. Adım 3 (Tırnaklı boş ön plakalar için) Şasedeki slotlarla boş ön plakaları sıralayın. Tırnaklar oturuncaya kadar şase karşısındaki boş Ön Plakalarınüne baskı yapın. Uygun olarak yerleştirildiğinde, boş ön plakaları şaseyle aynı hizada olacaktır. Boş ağ modül önyüzlerini çıkartmak için aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullandığınız boş ağ modülü önyüzünün hangi tip olduğunu belirleyiniz. (Şekil 5 veya Şekil 6 ya bakınız). Adım 2 (Monte edilmiş vidalı boş ön plakalar için) Ya 1 no.lu Phillips tornavidayı ya da küçük düz -başlı tornavidayı kullanarak, tutucu vidayı çıkarın ve kullanmayı planladığınız şaseden boş ön plakaları çıkartın. Adım 3 (Tırnaklı boş ön plakalar için) Küçük düz -başlı tornavidayı kullanarak, önyüzün sol tarafındaki yaylı anahtar tırnağını çıkartın ( Şekil 6 ya bakınız). Tırnak çıkartıldığında önyüz dışarı doğru çıkacaktır.. P İpucu Sonraki kullanımlar için boş ön plakaları saklayın. Slot Bölücülerinin Yerleştirilmesi Slot bölücüleri (Şekil 7 ye bakınız), farklı COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatlarından dolayı ağ modül slotlarını kişileştirmek için kullanılır. Slot bölücüleri, aşağıdaki COMMSCOPE erişim routerlarında kullanılır: COMMSCOPE 2851 COMMSCOPE 3660 COMMSCOPE 3700 serileri COMMSCOPE 3800 serileri Slot bölücüleri, modüler router slotlarında dahili ses modüllerinin (COMMSCOPE 3800 seri routerlarında sadece), tekligeniş ve genişletilmiş tekli-geniş ağ modüllerinin kullanımına izin vermektedir.

10 Şekil 7 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modül Slotları için Slot Bölücü Slot bölücüsünü yerleştirmek için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullanmayı planladığınız router slotundan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülleri, boş ön plakaları ve slot adaptörlerini çıkartınız. Adım 2 Şekil 8 Ağ modül slotunun üstünde iki kılavuz ray arasındaki slot bölücüsünün üst raylarını takın Şekle bakın Ağ Modül Slot içerisine Slot bölücüsünün Takılması Step 3 Step 4 Tamamen yerleşinceye kadar slot bölücüyü itiniz. 1 no.lu Phillips tornavidayla slot bölücünün ön tarafındaki destekleme vidasını sıkıştırın. Şekil 9 a bakınız. Slot bölücü tam olarak takıldığında ön yüzeyindeki roter paneliyle aynı hizada olacaktır.

11 Şekil 9 Ağ Modül Slotunda Slot Bölücünün Sıkıştırlımas Slot Bölücülerin Çıkartılması Slot bölücüleri, modüler router slotlarında çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modüllerinin kullanım iznini ortadan kaldırır. Ağ modül slotlarından slot bölücüleri çıkarmak için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullanmayı planladığınız router slotundan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülleri, boş ön plakaları ve slot adaptörlerini çıkartınız. Adım 2 1 no.lu Phillips veya küçük düz -başlı tornavida kullanarak, slot bölücüde destekleme vidasını gevşetin. Adım 3 Ağ modül slotundan direkt olarak slot bölücüyü çekin. Slot Adaptörlerinin Yerleştirilmesi Slot adaptörleri (Şekil 10 a bakınız), farklı COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatlarından dolayı ağ modül slotlarını kişileştirmek için kullanılır. Slot adaptörleri, aşağıdaki COMMSCOPE erişim routerlarında kullanılır: Slot adaptörleri, modüler router slotlarında dahili ses modüllerinin (COMMSCOPE 3800 seri routerlarında sadece), tekli-geniş ve genişletilmiş tekli-geniş ağ modüllerinin yerleştirilmesine izin vermektedir. Şekil 10 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modül Slotları için Slot Adaptör Örneği Slot adaptör yerleştirmek için, aşağıdaki adımları uygulayınız: Adım 1 Adım 2 Kullanmayı planladığınız router slottan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülünü çıkartın. Slot adaptör yerleşimi için yer belirleyin. Şekil 11 ve Şekil 12 ye bakınız. Genişletilmiş tekli-geniş ağ modülleri, slot adaptör yerine slot bölücü kullanmaktadır. (Şekil 7 ye bakınız). Şekil 11 Tekli-Geniş Slot Adaptörlerin Yerleri

12 1 Slot bölücü 2 Slot adaptör

13 Şekil 12 Çift-Geniş Slot Adaptörlerinin Yerleri 1 Slot adaptör 2 Slot adaptör

14 Adım 3 Gerekliyse, diğer donanımı kurun. Adım 4 Slot adaptörünün arkasındaki tırnağın router arka yüzünde slotla hizalanmasından dolayı slot adaptörünü yönlendirin. Not Doğru olarak hizalandığında, slot adaptördeki tutucu vidayı, geçerli donanım ayarınıza bağlı olarak, şasede, slot bölücüde veya bitişik slot adaptöründeki yivle aynı hizaya gelir. Adım 5 Adım 6 Slot içinde slot adaptörünü kaydırın. 1 no.lu Phillips veya küçük düz -başlı tornavida kullanarak, slot adaptörü koruyucu tutucu vidayı sıkılaştırın. İpucu Slot adaptörü, kurulum yerine bağlı olarak router şasesine, slot bölücüsüne veya bir başka slot adaptörüne sabitlenebilir. Olası varyasyonlar için Şekil 11 e bakınız. Adım 7 Donanım konfigürasyon görevleriyle ilerleyin. Slot Adaptörlerinin Çıkartılması Slot adaptörler, modüler router slotlarında çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modüllerinin kullanım iznini ortadan kaldırır. Ağ modül slotlarından slot adaptörleri çıkartmak için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullanmayı planladığınız router slotundan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülleri ve boş ön plakaları çıkartınız. Adım 2 1 no.lu Phillips veya küçük düz -başlı tornavida kullanarak, slot adaptörde tutucu vidasını gevşetin. (Şekil 9). Step 3 Slottan slot adaptörünü kaydırın. 4 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumu Bu bölümde, COMMSCOPE erişim routerlarında tekli-geniş, genişletilmiş tekli- geniş, dahili ses, çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş modüllerin nasıl kurulduğu açıklanmaktadır. Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-Geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Kurulumu Ağ modülleri, router monte edildikten sonra veya önce, hangisi daha uygunsa, kurulabilir. Ağ modülünü kurmak için, aşağıdaki adımları izleyiniz: Adım 1 Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı bırakın. (COMMSCOPE MWR 1941-DC router için) DC güç kaynağı şalterini OFF/ kapalı duruma getirerek gücü kesiniz. OFF/ kapalı konumdaki şalteri bantlayın. Toprak hatta ESD voltajlarını yönlendirmek için, toprak hattı çengelinden teli çıkarmayın. Adım 2 Aşağıdaki prosedürlerden herhangi birini uygulamadan önce, gücün DC akımından çıkarıldığından emin olun. Tüm gücün OFF/ kapalı konumda olduğundan emin olmak için, DC akımını sağlayan panel kartındaki şalterin yerini saptayın ve OFF/ kapalı konumdaki şalterin anahtar kolunu bantlayın. Açıklama 7. Telefon kabloları da dahil olmak üzere router ın arka panelinden tüm ağ kablolarını çıkartın.

15 Adım 3 P İpucu Kullanmayı düşündüğünüz slot üzerinde kurulu boş ön plakaları çıkartın. (Sayfa 6 daki "Boş Önplakaların Kurulumu ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) Sonraki kullanımlar için boş ön plakaları saklayın. Adım 4 (Belirli COMMSCOPE routerları için) Kuracağınız ağ modül biçimlendirme formatları için slotu hazırlayın. (Sayfa 5 teki "Ağ Modül Kurulumu için COMMSCOPE Router Slotlarının Hazırlanması " bölümüne bakınız.) Adım 5 Şase duvarlarında veya slot bölücüde kılavuzlarla ağ modülünü hizalayın ve özenle slot içine doğru kaydırın. (Şekil 13 e bakınız). Şekil 13 COMMSCOPE Erişim Roueterlarında Tekli-Geniş ve Genişletilmiş Tekli-Geniş Ağ Modüllerinin Kurulması 1 Tekli-geniş ağ modülü Router şasesi Adım 6 Ağ modül kolunu kullanarak, sağlam bir şekilde router arka plakasındaki konektörün içine yerleşecek kenar konektörü hissedeceğiniz kadar modülü itin. Ağ modülü ön plakası, şase arka paneliyle temas halinde olmalıdır. Adım 7 1 no.lu Phillips veya düz -başlı tornavida kullanarak, modül ön plakasında tutucu monte etme vidasını sıkılaştırın. Adım 8 Ağ ve router gücüne-on ağ modülünü bağlayarak ilerleyin.

16 İpucu Ek donanım belgelerinin yerleştirilmesiyle ilgili bilgiler için sayfa 21 deki Bir Sonraki Adım bölümüne bakınız. DC güç kaynağı için elektrik tesisatı kurulduktan sonra, şalter anahtar kolundan bandı çıkartın ve ON/ açık konuma şalterin kolunu getirerek gücü eski durumuna getirin. Açıklama 8 Çift-Geniş, Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Kurulumu Ağ modülleri, router monte edildikten sonra veya önce, hangisi daha uygunsa, kurulabilir. Çift-geniş veya genişletilmiş çiftgeniş ağ modülünü kurmak için, aşağıdaki adımları uygulayınız: Adım 1 Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı bırakın. Adım 2 Telefon kabloları da dahil olmak üzere router ın arka panelinden tüm ağ kablolarını çıkartın. Adım 3 Kullanmayı düşündüğünüz slot üzerinde kurulu boş ön plakaları çıkartın. (Sayfa 6 daki "Boş Ön Plakaların Kurulumu ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) İpucu Sonraki kullanımlar için boş ön plakaları saklayın. Adım 4 (Belirli COMMSCOPE routerları için) Kuracağınız ağ modül biçimlendirme formatı için slotu hazırlayın. (Sayfa 5 teki "Ağ Modül Kurulumu için COMMSCOPE Router Slotlarının Hazırlanması " bölümüne bakınız.) Adım 5 Ağ modülü lövelerinin, ağ modülü ön plakasından uzak açık konumda olduğunu tespit edin (Şekil 14 e bakınız). Şekil 14 Tutucu vidalar Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modül Çekme-Tırnaklarının Açık ve Kapalı Konumları Ejekt ör l Tutucu Vidalar Ejektör löveler

17 Zaman kaydedici Ağ modülü çekme-tırnakları, kurulum esnasında açık durumda değilse, ağ modülü uygun biçimde konumlandırılmamış ve ağ modülü ve router arka yüzü arasındaki bağlantılar sağlanamamıştır. Açık konumdaki çekme-tırnaklı ağ modülünü. Adım 6 Şase duvarlarında kılavuzlarla ağ modülünü hizalayın ve özenle slot içine doğru kaydırın. (Şekil 15 e bakınız). Yerleşir yerleşmez çekme-tırnakları yarı kapalı olacaktır. Şekil 15 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Ağ Ağ Modüllerinin Kurulumu Dikkat Çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modülleri ağır olabilir. Modülü destekleyecek ağ modül kartına dokunmaktan kaçının. Sadece kart bileşenlerine hasar gelmesinden kaçınmak için ön plaka yanında ağ modülünü kullanınız. Adım 7 Çekme-tırnaklarını çekin, böylece ağ modülünü ayarını bitirmek için ağ modülünün ön plakasıyla temas ettirilecektir ve router slotunda ağ modülünü yerleştirerek kitleyin. Şekil 16 Çift-Geniş veya Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modülünün Yerleştirilmesi Adım 8 Ağ ve router gücüne-on ağ modülünü bağlayarak ilerleyin. İpucu Ek donanım belgelerinin yerleştirilmesiyle ilgili bilgiler için sayfa 21 deki Bir Sonraki Adım bölümüne bakınız.

18 Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-Geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi COMMSCOPE erişim routerından tekli-geniş, genişletilmiş tekli-geniş veya dahili ses ağ modülünü çıkartmak için şu adımları uygulayınız: Adım 1 (OIR desteği olmayan routerlar için) Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı bırakın. (COMMSCOPE MWR 1941-DC routerı için) DC güç kaynağı şalterini OFF/ kapalı duruma getirerek gücü kesiniz. OFF/ kapalı konumdaki şalteri bantlayın. Toprak hatta ESD voltajlarını yönlendirmek için, toprak hattı çengelinden teli çıkarmayın. A Adım 2 Aşağıdaki prosedürleri uygulamadan önce, gücün DC akımından çıkarıldığından emin olun. Tüm gücün OFF/ kapalı konumda olduğundan emin olmak için, DC akımını sağlayan panel kartındaki şalterin yerini saptayın ve OFF/ kapalı konumdaki şalterin anahtar kolunu bantlayın. Açıklama 7. Routerın arka panelinden tüm ağ ara yüz kablolarını fişden çekin. Zaman kaydedici Ara yüz kablolarıyla çalışmasını daha kolay hale getirmek için, kabloları etiketleyin ya da ağ modülünden ağ ara yüz kablolarını çıkartmadan önce ağ kablo bağlantı diagramını hazırlayın. Adım 3 1 no.lu Phillips veya düz -başlı tornavida kullanarak, modül ön plakasında monte etme tutucu vidasını gevşetin. Adım 4 Modül kolunu kullanarak, router slotundan ağ modülünü çekin. Dikkat Şekil 17 Ağ modülüne hasar vermekten kaçınmak için, daima kol veya ön plaka ile ağ modülünü yönlendirin. Devre kartına dokunmayın. COMMSCOPE Erişim Routerlarından Tekli-Geniş ve Genişletilmiş Tekli-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması 1 Router Şase Tekli-geniş ağ modülü Adım 5 Adım 6 (Eğer modülü değiştirmek isterseniz) Sayfa 15 de "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-Geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi " bölümünde anlatılan prosedürleri kullanarak değiştirme modülünü kurun. (Eğer modülü değiştirmek istemiyorsanız) Uygun hava akımını sağlamak için boş slotlar üzerinde boş ön plakaları kurun. (Sayfa 6 da "Boş Ön Plakaların Kurulması ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) 15

19 Çift-Geniş, Genişletilmiş Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi Çift-geniş veya genişletilmiş çift-geniş ağ modülünü çıkartmak için şu adımları uygulayınız: Adım 1 bırakın. Adım 2 Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı Ağ modülünden tüm ağ ara yüz kablolarını fişten çekin. Zaman kazandırıcı Ara yüz kablolarıyla çalışmasını daha kolay hale getirmek için, kabloları etiketleyin ya da ağ modülünden ağ ara yüz kablolarını çıkartmadan önce ağ kablo bağlantı diyagramını hazırlayın. Adım 3 Baş parmaklarınızı kullanarak,ağ modülü ön plakaları üzerindeki löveleri açın (Şekil 18 e bakınız). Çekmetırnakları açıkken, routerdan ağ modülünü çıkartın. Ağ modülü ön plakası, router arka panelinden ayrılır. Şekil 18 COMMSCOPE Erişim Routerlarından Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması Adım 4 Parmaklarınızı kullanarak, kartın eklendiği alt yanda ağ modülü ön plakasının kenarlarını tutun. Router slottan ağ modülünü çekin. Dikkat Çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modülleri ağır olabilir. Modülü destekleyecek ağ modül kartına dokunmaktan kaçının. Sadece kart bileşenlerine hasar gelmesinden kaçınmak için ön plaka yanında ağ modülünü kullanınız. Adım 5 (Eğer modülü değiştirmek isterseniz) Sayfa 16 de "Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi " bölümünde anlatılan prosedürleri kullanarak değiştirme modülünü kurun. Adım 6 (Eğer modülü değiştirmek istemiyorsanız) Uygun hava akımını sağlamak için boş slotlar üzerinde boş ön plakaları kurun. (Sayfa 6 da "Boş Ön Plakaların Kurulması ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) İpucu Ek donanım belgelerinin yerleştirilmesiyle ilgili bilgiler için sayfa 21 deki Bir Sonraki Adım bölümüne bakınız.

20 Çevrimiçi Takma ve Çıkarma Desteğiyle Ağ Modüllerini Değiştirme Çevrimiçi takma ve çıkarma (OIR), kesintisiz ağ işlemlerini yapar, bilgi yönelimini korur ve oturumun korunmasını sağlar. Aşağıdaki COMMSCOPE erişim routerları, benzer ağ modülleri için OIR ı destekler. Bu routerlara hasar gelmesinden kaçınmak için, elektrik gücünü kesin ve bu routerlara ağ modülünü takmadan veya çıkartmadan önce ağ kablolarının bağlantısını kesin. Dikkat Bu COMMSCOPE erişim routerları, sadece benzer ağ modülleriyle OIR ı destekler. Eğer bir ağ modülünü çıkarırsanız, yerine aynı model ağ modülü takınız. 1- veya 2- slotlu ağ modülleri için, aynı ağ modülü ve ara yüz kart kombinasyonunu takmalısınız. Dikkat 1- veya 2- slotlu ağ modüllerindeki ara yüz kartı üzerinde OIR ı uygulamayın. Ara yüz kartına ve ağ modülüne hasar vermemek için, elektrik gücünü kesin ve ağ modül slotuna ara yüz kartı takmadan önce ağ kablolarının bağlantısını kesin. OIR prosedürleri, COMMSCOPE IOS yazılımıyla bazı etkileşimler gerektirmektedir. COMMSCOPE IOS yazılım- ilgili görevler konusunda daha ayrıntılı bilgi için, sayfa 21 de "Bir Sonraki Adım Yeri " bölümünde listeli belgelere bakınız. İpucu COMMSCOPE ağ modüllerinin ve COMMSCOPE ara yüz kartlarının hepsi OIR ı desteklemez. OIR prosedürlerine başlamadan önce OIR desteğini onaylayacak ağ modülünüze veya ara yüz kartınıza özel donanım dokümantasyonunuzu kontrol ediniz. COMMSCOPE erişim routerından OIR destekli ağ modülünü değiştirmek için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 COMMSCOPE erişim routerınızla konsol oturumunu başlatın. Adım 2 Arayüz konfigürasyon moduna giriniz ve çıkartmayı planladığınız ağ modülündeki her arayüzü kapatın (Örnek 1 e bakınız). Örnek 1 COMMSCOPE Ağ Modüllerinde Arayüzlerin Kapatılması Router(config)# interface fastethernet 1/0 Router(config-if)# shutdovm İpucu Ağ modülünde uygun tüm arayüzlere ait bilgilere bakmak için, gösterilen arayüz komutlarını kullanınız. Adım 3 Ağ modülündeki her arayüz için Adım 2 yi tekrarlayın. Step 4 Ağ modülünden tüm kabloları fişten çekin. Zaman kazandırıcı Ara yüz kablolarıyla çalışmasını daha kolay hale getirmek için, kabloları etiketleyin ya da ağ modülünden ağ arayüz kablolarını çıkartmadan önce ağ kablo bağlantı diyagramını hazırlayın. Adım 5 "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-geniş ve Dahili Ses ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " ve " Çift- Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " bölümlerinde anlatıldığı şekilde ağ modülünü çıkartın. Adım 6 Değiştirme ağ modülünü kurun. Eğer aynı zamanda başka bir ağ modülünü kurmayı planlamadıysanız, ağ modül slotu üzerinde boş ön plakayı kurun. (Sayfa 6 da "Boş Ön Plakaların Kurulması ve Çıkarılması " bölümüne bakınız.) Adım 7 Önceki ağ modülünden çıkarılan kabloları bağlayınız. Adım 8 Ağ modülü LED lerinin ortaya çıktığını ve ayrıca routerın ön panelindeki Aktif / Hazır LED lerin belirdiğini tespit edin. Ağ modülü LED leri hakkında daha fazla bilgi için özel ağ modülünüzü tanımlayan bölüme bakınız. Adım 9 COMMSCOPE erişim routerınızla konsol oturumunu başlatın. Adım 10 Arayüz konfigürasyon moduna giriniz ve ağ modülündeki her arayüzü aktif hale getirin.

21 Örnek 2 COMMSCOPE Ağ Modüllerinde Arayüzlerin Aktif hale Getirilmesi Router(config)# interface fastethernet 1/0 Router(config-if)# no shutdovm Adım 11 Ağ modülündeki her arayüz için Adım 10 u tekrar edin. Uygulama ve Servis Ağ Modülerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi COMMSCOPE ağ modülleri, hard diskler kullanmaktadır ve çıkartma veya değiştirme öncesi özel yazılım prosedürleri gerektirmektedir. Dikkat Uygun şekilde kapatılmayan disklerin çevrimiçi çıkarılması, dosya sisteminin bozulmasına neden olur ve diski kullanılamaz hale getirir. Ağ modülü uygulamaları veya servislerinde işletim sistemi, ağ modülü çıkartılmadan önce düzgün bir şekilde kapatılmalıdır. COMMSCOPE uygulama ve servis ağ modülünün çevrimiçi çıkartılmasını ve değiştirme ilavesini uygulamak için, ayrıcalıklı EXEC modunda routerla birlikte aşağıdaki adımları izleyiniz: Adım 1 Aşağıdaki komutları kullanarak uygulama ve servis ağ modülünün konsol oturumunu başlatın: Routertt service-module service-engine slot/port session Trying , Öpen SE-netmodule> enable Password: SE-netmodule# SE-netmodule con now available Press RETURN to get started! SE-netmodule> enable Password: SE-netmodule# Zaman kazandırıcı COMMSCOPE uygulama ve servis ağ modülleri, boş giriş şifresi kullanır. Giriş şifresini çabuk geçmek için Enter tuşuna basın. Adım 2 Hızlı SE-net modülünden aşağıdaki komutları girerek ağ modülü için çalışan konfigürasyonu kaydedin: SE-netmodule# copy running-config ftp: Address or name or remote hoşt? username/password/remote hoşt Destination filename? filename Adım 3 çıkınız Adım 4 x in izlediği, Ctrl-Shift-6 tuşlarına basarak ağ modülü konsol oturumundan Routerda, aşağıdaki komutla ağ modül konsül oturumunu silin: Routertt service-module service-engine slot/port session clear Adım 5 Aşağıdaki komutla ağ modülü disk sürücüsünün dikkatlice durmasını sağlayın:

22 Routertt service-module service-engine slot/port shutdovm Adım 6 Sayfa 15 te "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " bölümün anlatıldığı şekilde prosedürü kullanarak, ağ modülünü çıkartın. Adım 7 Sayfa 15 te "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " bölümün anlatıldığı şekilde prosedürü kullanarak, yedek ağ modülünü kurun. Adım 8 Ağ modülü LED lerinin ortaya çıktığını ve ayrıca routerın ön panelindeki Güç ve Çalıştırılabilir LED lerin belirdiğini tespit edin. Bu kontrol, bağlantıların güvenli ve yeni birimin faaliyette olmasını sağlar. Adım 9 Aşağıdaki komutla ağ modül konsol oturumunu başlatın: Routertt service-module service-engine slot/port session Trying , Öpen SE-netmodule con now available Press RETURN to get started! SE-netmodule> enable SE-netmodule# Adım 10 Uygun SE-net modülünden aşağıdaki komutla ağ modülü konfigürasyonunu çalışmasını yenileyin: SE-netmodule# copy ftp: running-config Address or name or remote hoşt? username/password/remote hoşt Source filename? filename Adım 11 x in izledği, Ctrl-Shift-6 tuşlarına basarak ağ modülü konsol oturumundan çıkınız. Adım 12 Routerda, aşağıdaki komutla ağ modül konsül oturumunu silin: Routertt service-module service-engine slot/port session clear

Doküman ID: Synology_QIG_DS411j_

Doküman ID: Synology_QIG_DS411j_ Doküman ID: Synology_QIG_DS411j_20100518 GÜVENLİK TALİMATLARI Lütfen kullanım öncesinde bu güvenlik talimatlarını dikkatle okuyun ve ilerde başvurmak üzere güvenli bir yerde saklayın. Doğrudan güneş ışığından

Detaylı

Dell Storage MD1400 ve MD1420 Kasalari Başlangıç Kılavuzu

Dell Storage MD1400 ve MD1420 Kasalari Başlangıç Kılavuzu Dell Storage MD1400 ve MD1420 Kasalari Başlangıç Kılavuzu Resmi Model: E03J Series and E04J Series Resmi Tip: E03J001 and E04J001 Notlar, Dikkat Edilecek Noktalar ve Uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı

Detaylı

* Kabloya asılarak,çekerek fişi prizden çıkarmayınız. Aksi taktirde kabloya zarar verebilir, yangın ve cihazın bozulmasına neden olabilirsiniz.

* Kabloya asılarak,çekerek fişi prizden çıkarmayınız. Aksi taktirde kabloya zarar verebilir, yangın ve cihazın bozulmasına neden olabilirsiniz. STP-131 MİNİ PRİNTER GÜVENLİK UYARILARI STP-131 termal yazıcıyı kullanırken aşağıdaki güvenlik talimatlarına uymanız gerekmektedir. Aşağıdaki kurallara uyulmaması ciddi yaralanmalara, hasarlara ve ölümlere

Detaylı

DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061. Kurulum Kılavuzu

DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061. Kurulum Kılavuzu DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061 tr Kurulum Kılavuzu DiBos 8, SCSI Upgrade Kit Içindekiler tr 3 Içindekiler 1 Giriş 4 2 Güvenlik notları 4 3 Upgrade Kit DBEK061 4 4 DiBos yükseltmesi 5 4.1 Hazırlıklar

Detaylı

Hızlı Kurulum Kılavuzu

Hızlı Kurulum Kılavuzu Hızlı Kurulum Kılavuzu SG-1400 ADSL2+ Router Rev:1.0.0 710903642 1. Modem i bağlama Aygıtı kurmadan önce, lütfen mevcut İnternet Servis Sağlayıcınız aracılığıyla geniş bantlı hizmetinizin sağlandığından

Detaylı

Bu Addendum Kullanıcı El Kitabı'na

Bu Addendum Kullanıcı El Kitabı'na Oksijen sensörünün değiştirilmesi Giriş Oksijen sensörünün her iki senede bir ya da gerekirse daha kısa aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Genel onarım talimatları Ventilatöre bakım yaparken, ventilatör

Detaylı

MODELLER D6330, D6530

MODELLER D6330, D6530 IR Dome IP Kamera Hızlı Kurulum Kılavuzu MODELLER D6330, D6530 UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kurulum kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bu kılavuzunun içeriği, fonksiyonlardaki değişiklikler önceden

Detaylı

XPS 12. Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: XPS Resmi Model: T02H Resmi Tip: T02H001

XPS 12. Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: XPS Resmi Model: T02H Resmi Tip: T02H001 XPS 12 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: XPS 12 9250 Resmi Model: T02H Resmi Tip: T02H001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, tabletinizi daha iyi kullanmanızı sağlayan önemli bilgileri

Detaylı

Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu

Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin

Detaylı

Raf Kuruluş Yönergeleri

Raf Kuruluş Yönergeleri Raf Kuruluş Yönergeleri Güvenlik ve kablolama bilgileri için raf kabininizle birlikte gönderilen belgeleri inceleyin. Depolama kasasını raf kabinine kurmadan önce, aşağıdaki yönergeleri gözden geçirin:

Detaylı

Hızlı Kurulum Kılavuzu MODELLER P4320, P4520 UYARI!

Hızlı Kurulum Kılavuzu MODELLER P4320, P4520 UYARI! Fisheye IP Kamera Hızlı Kurulum Kılavuzu MODELLER P4320, P4520 UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kurulum kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bu kılavuzunun içeriği, fonksiyonlardaki değişiklikler önceden

Detaylı

Dell XC720xd Başlangıç Kılavuzu

Dell XC720xd Başlangıç Kılavuzu Dell XC720xd Başlangıç Kılavuzu Resmi Model: E14S Series Resmi Tip: E14S001 Notlar, Dikkat Edilecek Noktalar ve Uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayan önemli bilgileri anlatır.

Detaylı

Mini IR Dome IP Kamera

Mini IR Dome IP Kamera Mini IR Dome IP Kamera Hızlı Kurulum Kılavuzu MODELLER D4211, D4320, D4520 UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kurulum kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bu kılavuzunun içeriği, fonksiyonlardaki değişiklikler

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİLİ CEP TELEFONU ŞARJ CİHAZI KULLANMA KILAVUZU

GÜNEŞ ENERJİLİ CEP TELEFONU ŞARJ CİHAZI KULLANMA KILAVUZU GÜNEŞ ENERJİLİ CEP TELEFONU ŞARJ CİHAZI KULLANMA KILAVUZU 1. GÜVENLİK TALİMATLARI Genel Olarak; Lütfen, ürünü kullanmadan önce, bu ürünle beraber verilen dökümanları okuyun böylece güvenlik talimatlarını

Detaylı

Inspiron 24. Servis El Kitabı. 5000 Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron 24 5459 Resmi Model: W12C Resmi Tip: W12C004

Inspiron 24. Servis El Kitabı. 5000 Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron 24 5459 Resmi Model: W12C Resmi Tip: W12C004 Inspiron 24 5000 Series Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 24 5459 Resmi Model: W12C Resmi Tip: W12C004 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı

Detaylı

Disk Station DS209, DS209+II

Disk Station DS209, DS209+II Disk Station DS209, DS209+II Hızlı Yükleme Kılavuzu Doküman ID: Synology_QIG_2BayCL_20090901 GÜVENLiİK TALiİMATLARI Lütfen kullanım öncesinde bu güvenlik talimatlarını dikkatle okuyun ve ilerde başvurmak

Detaylı

Alienware 15 R3 Servis El Kitabı

Alienware 15 R3 Servis El Kitabı Alienware 15 R3 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Alienware 15 R3 Resmi Model: P69F Resmi Tip: P69F001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı

Detaylı

Bellek Modülleri. Kullanıcı Kılavuzu

Bellek Modülleri. Kullanıcı Kılavuzu Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin

Detaylı

Inspiron Gaming Servis El Kitabı

Inspiron Gaming Servis El Kitabı Inspiron 15 7000 Gaming Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 15-7567 Resmi Model: P65F Resmi Tip: P65F001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza

Detaylı

Rack Station RS409, RS409+, RS409RP+ Hızlı Yükleme Kılavuzu

Rack Station RS409, RS409+, RS409RP+ Hızlı Yükleme Kılavuzu Rack Station RS409, RS409+, RS409RP+ Hızlı Yükleme Kılavuzu GÜVENLİK TALİMATLARI Lütfen kullanım öncesinde bu güvenlik talimatlarını dikkatle okuyun ve ilerde başvurmak üzere güvenli bir yerde saklayın.

Detaylı

Yazılım Güncelleştirmeleri

Yazılım Güncelleştirmeleri Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows; Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı

Inspiron 14. Servis El Kitabı Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P64G Resmi Tip: P64G001

Inspiron 14. Servis El Kitabı Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P64G Resmi Tip: P64G001 Inspiron 14 5000 Series Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 14 5458 Resmi Model: P64G Resmi Tip: P64G001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı

Detaylı

Montaj kılavuzu. Dijital basınç gösterge kiti BHGP26A1

Montaj kılavuzu. Dijital basınç gösterge kiti BHGP26A1 Montaj kılavuzu Dijital basınç gösterge kiti BHGP6A BHGP6A Dijital basınç gösterge kiti Montaj kılavuzu İçindekiler Sayfa Montaj Aksesuarlar... Montaj... İşlem prosedürü... İşletim kontrolü... 3 Sorun

Detaylı

Inspiron Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P66F Resmi Tip: P66F001

Inspiron Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P66F Resmi Tip: P66F001 Inspiron 15 5000 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 15-5567 Resmi Model: P66F Resmi Tip: P66F001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı

Detaylı

Inspiron Servis El Kitabı. 2'si 1 Arada. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P30E Resmi Tip: P30E001

Inspiron Servis El Kitabı. 2'si 1 Arada. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P30E Resmi Tip: P30E001 Inspiron 17 7000 2'si 1 Arada Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 17-7773 Resmi Model: P30E Resmi Tip: P30E001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza

Detaylı

Kurulum Öncesi Uyarılar

Kurulum Öncesi Uyarılar Power POE Status HDD WAN LAN1 LAN2 LAN3 LAN4 NR7401 Network Video Recorder Kurulum Öncesi Uyarılar Ağ Video Kayıt Cihazından duman çıktığı görülür veya normal olmayan bir koku duyulursa Ağ Video Kayıt

Detaylı

Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu

Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin

Detaylı

Inspiron 15 Oyun Servis El Kitabı

Inspiron 15 Oyun Servis El Kitabı Inspiron 15 Oyun Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 15-7566 Resmi Model: P65F Resmi Tip: P65F001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı

Detaylı

LevelControl Basic 2. Ek doküman. Akü donanım seti BC Tipi için. Materyal numarası:

LevelControl Basic 2. Ek doküman. Akü donanım seti BC Tipi için. Materyal numarası: LevelControl Basic 2 Akü donanım seti BC Tipi için Ek doküman Materyal numarası: 19 074 194 Baskı Ek doküman LevelControl Basic 2 Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın içeriği üreticinin

Detaylı

Bellek Modülleri Kullanım Kılavuzu

Bellek Modülleri Kullanım Kılavuzu Bellek Modülleri Kullanım Kılavuzu Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin

Detaylı

Inspiron 15. Servis El Kitabı Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P57F Resmi Tip: P57F002

Inspiron 15. Servis El Kitabı Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P57F Resmi Tip: P57F002 Inspiron 15 7000 Series Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 15-7559 Resmi Model: P57F Resmi Tip: P57F002 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı

Detaylı

Inspiron Servis El Kitabı

Inspiron Servis El Kitabı Inspiron 17 5000 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 17 5767 Resmi Model: P32E Resmi Tip: P32E001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı

Detaylı

MODELLER D8210, D8220, D8520

MODELLER D8210, D8220, D8520 IR Dome IP Kamera Hızlı Kurulum Kılavuzu MODELLER D8210, D8220, D8520 UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kurulum kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bu kılavuzunun içeriği, fonksiyonlardaki değişiklikler

Detaylı

Bu kılavuz EziWeigh6i ağırlık indikatörünü ilk kez kullanmanızda size yardımcı olacaktır. İçindekiler

Bu kılavuz EziWeigh6i ağırlık indikatörünü ilk kez kullanmanızda size yardımcı olacaktır. İçindekiler HIZLI BA LAMA KILAVUZU EziWeigh6i Bu kılavuz EziWeigh6i ağırlık indikatörünü ilk kez kullanmanızda size yardımcı olacaktır. İçindekiler Kutunun açılması... 1 Pilin şarj edilmesi... 2 Cihaza bakış... 3

Detaylı

Bu klavuz beş modeli (SFR-322 SFR-331 SFR-332 SFR-605 SFR-705) kapsar. EVEREST 420 tvl Su geçirmez CCD Kamera Kullanım Klavuzu Model No: SFR-322

Bu klavuz beş modeli (SFR-322 SFR-331 SFR-332 SFR-605 SFR-705) kapsar. EVEREST 420 tvl Su geçirmez CCD Kamera Kullanım Klavuzu Model No: SFR-322 : SFR-322 1/3 Renkli Sharp CCD, 420TVL CDS Işık Kontrol Tasarımı. IR Parça Değiştirme ve Parlaklığın Kontrolü için Otomatik Işık Test. 30 adet Φ5,IR Mesafesi:30M. Video İşlevsel Görüntü Sensörü Tarama

Detaylı

Inspiron 24. Servis El Kitabı. 3000 Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron 24 3452 Resmi Model: W12C Resmi Tip: W12C002

Inspiron 24. Servis El Kitabı. 3000 Series. Bilgisayar Modeli: Inspiron 24 3452 Resmi Model: W12C Resmi Tip: W12C002 Inspiron 24 3000 Series Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 24 3452 Resmi Model: W12C Resmi Tip: W12C002 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı

Detaylı

KIRICI VE DELİCİ MATKAP

KIRICI VE DELİCİ MATKAP KIRICI VE DELİCİ MATKAP MODEL RTM232 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU 3 4 5 1 6 2 CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. MANDREN 2. YAN SAP 3. KIRICI DELİCİ SEÇİM ANAHTARI 4. YAĞ KAPAĞI 5. ANAHTAR 6. DEVİR AYARI NOT: BU ÜRÜN

Detaylı

IBM System Storage. EXN1000 ve Ayar Yönergeleri

IBM System Storage. EXN1000 ve Ayar Yönergeleri IBM System Storage EXN1000 Kuruluş ve Ayar Yönergeleri Bu belge, IBM System Storage EXN1000 depolama genişletme birimine ilişkin kuruluş ve ayar yönergelerini içerir. EXN1000 ürününe ilişkin ek bilgileri

Detaylı

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanıcı Kılavuzu aşağıdaki modeller için geçerlidir: MFC-J3520/J3720. Sürüm 0 TUR

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanıcı Kılavuzu aşağıdaki modeller için geçerlidir: MFC-J3520/J3720. Sürüm 0 TUR AirPrint Kılavuzu Bu Kullanıcı Kılavuzu aşağıdaki modeller için geçerlidir: MFC-J350/J370 Sürüm 0 TUR Notların tanımı Bu kullanıcı el kitabında aşağıdaki not stilini kullanıyoruz: Notlar ortaya çıkabilecek

Detaylı

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows; Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı

Alienware 17 R4 Servis El Kitabı

Alienware 17 R4 Servis El Kitabı Alienware 17 R4 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Alienware 17 R4 Resmi Model: P31E Resmi Tip: P31E001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı

Detaylı

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanım Kılavuzu aşağıdaki modeller için geçerlidir: MFC-J2320/J2720. Sürüm 0 TUR

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanım Kılavuzu aşağıdaki modeller için geçerlidir: MFC-J2320/J2720. Sürüm 0 TUR AirPrint Kılavuzu Bu Kullanım Kılavuzu aşağıdaki modeller için geçerlidir: MFC-J30/J70 Sürüm 0 TUR Notların tanımı Bu kullanım kılavuzunda aşağıdaki not stilini kullanıyoruz: Notlar, çalıştırma ortamını,

Detaylı

Genişletme Ünitesi DX517. Donanım Kurulum Kılavuzu

Genişletme Ünitesi DX517. Donanım Kurulum Kılavuzu Genişletme Ünitesi DX517 Donanım Kurulum Kılavuzu İçindekiler Bölüm 1: Başlamadan Önce Paket İçeriği 3 Bir Bakışta Genişletme Ünitesi 4 Güvenlik Talimatları 5 Bölüm 2: Donanım Kurulumu Sürücünün Takılması

Detaylı

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanıcı Kılavuzu şu modeller içindir:

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanıcı Kılavuzu şu modeller içindir: AirPrint Kılavuzu Bu Kullanıcı Kılavuzu şu modeller içindir: HL-L340DW/L360DN/L360DW/L36DN/L365DW/ L366DW/L380DW DCP-L50DW/L540DN/L540DW/L54DW/L560DW MFC-L700DW/L70DW/L703DW/L70DW/L740DW Sürüm A TUR Not

Detaylı

BlackRapid N+ Radyo kontrollü WLAN yönlendirici (router) Kısa kurulum kılavuzu

BlackRapid N+ Radyo kontrollü WLAN yönlendirici (router) Kısa kurulum kılavuzu BlackRapid N+ Radyo kontrollü WLAN yönlendirici (router) Kısa kurulum kılavuzu Ambalajın içindekiler... Sayfa 1 Ağ bağlantılarını oluşturmak... Sayfa 2 Ağın kurulması... Sayfa 3 Ambalajın içindekiler Bu

Detaylı

MODELLER B8220, B8520

MODELLER B8220, B8520 IR Bullet IP Kamera Hızlı Kurulum Kılavuzu MODELLER B8220, B8520 UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kurulum kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bu kılavuzunun içeriği, fonksiyonlardaki değişiklikler önceden

Detaylı

Kurulum Öncesi Uyarılar. Ambalajın İçindekileri Kontrol Edin TU-73

Kurulum Öncesi Uyarılar. Ambalajın İçindekileri Kontrol Edin TU-73 500024701G Kurulum Öncesi Uyarılar Ağ Kamerasından duman çıktığı görülür veya normal olmayan bir koku duyulursa Ağ Kamerasının elektrik bağlantısını kesin. Ağ Kamerasını dengesiz yüzeylere koymayın. Ağ

Detaylı

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 www.airties.com Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti 7/24 destek hattı 444 0 239 7/24 destek hattı 444 0 239 Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 Kablosuz yaşam Hızlı kurulum kılavuzu Kablosuz

Detaylı

Asus Eee PC 1000HE Kablosuz Ağ Kartı Değiştirme

Asus Eee PC 1000HE Kablosuz Ağ Kartı Değiştirme Asus Eee PC 1000HE Kablosuz Ağ Kartı Değiştirme Bu kılavuz, Asus Eee PC 1000HE üzerinde kablosuz ağ kartı yerine gösterilmiştir. Yazan: Mike Glenn GİRİŞ Eğer size netbook kablosuz ağ kartı arızalı olduğu

Detaylı

Google Cloud Print Kılavuzu

Google Cloud Print Kılavuzu Google Cloud Print Kılavuzu Sürüm 0 TUR Notların tanımı Bu kullanım kılavuzunda aşağıdaki not stilini kullanıyoruz: Notlar ortaya çıkabilecek durumu nasıl çözmeniz gerektiğini size bildirir veya işlemin

Detaylı

Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu

Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu Bellek Modülleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin

Detaylı

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanıcı Kılavuzu şu modeller içindir:

AirPrint Kılavuzu. Bu Kullanıcı Kılavuzu şu modeller içindir: AirPrint Kılavuzu Bu Kullanıcı Kılavuzu şu modeller içindir: HL-L850CDN/L8350CDW/L8350CDWT/L900CDW/L900CDWT DCP-L8400CDN/L8450CDW MFC-L8600CDW/L8650CDW/L8850CDW/L9550CDW Sürüm 0 TUR Not tanımları Bu kullanıcı

Detaylı

Inspiron Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P66F Resmi Tip: P66F001

Inspiron Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: Inspiron Resmi Model: P66F Resmi Tip: P66F001 Inspiron 15 5000 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 15-5567 Resmi Model: P66F Resmi Tip: P66F001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı

Detaylı

Yazan: Joshua Byrne GİRİŞ ARAÇLAR: Çıkarın ve İşlemci Termal Soğutma Kapak yerine. Çıkarma ve / veya İşlemci Termal Soğutma Kapak yerine

Yazan: Joshua Byrne GİRİŞ ARAÇLAR: Çıkarın ve İşlemci Termal Soğutma Kapak yerine. Çıkarma ve / veya İşlemci Termal Soğutma Kapak yerine Soğutma bloğu Kapak (Erken 2008) Çıkarın ve İşlemci Termal Soğutma Kapak yerine Yazan: Joshua Byrne GİRİŞ Çıkarma ve / veya İşlemci Termal Soğutma Kapak yerine ARAÇLAR: Anti-Statik Bilek Kayışı (1) Phillips

Detaylı

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markasıdır. Ürün bildirimi Bu

Detaylı

Ağ Nedir? Birden fazla bilgisayarın iletişimini sağlayan printer vb. kaynakları, daha iyi ve ortaklaşa kullanımı sağlayan yapılara denir.

Ağ Nedir? Birden fazla bilgisayarın iletişimini sağlayan printer vb. kaynakları, daha iyi ve ortaklaşa kullanımı sağlayan yapılara denir. TEMEL AĞ TANIMLARI Ağ Nedir? Birden fazla bilgisayarın iletişimini sağlayan printer vb kaynakları, daha iyi ve ortaklaşa kullanımı sağlayan yapılara denir WAN ve LAN Kavramları Bilgisayarlar ve paylaşılan

Detaylı

Kablosuz 802.11N USB Adaptör

Kablosuz 802.11N USB Adaptör Kablosuz 802.11N USB Adaptör Hızlı Kurulum Kılavuzu ve Garanti Belgesi NWD-270N Kablosuz 802.11n USB Adaptör Genel Bakış NWD-270N, WPS (Kablosuz Gu venlik Yapılandırması) destekli USB arayu zu ne sahip

Detaylı

Bu kılavuz kaldırmanın veya Asus EEE PC 1000HE bir anakart yerine içindir. Yazan: Mike Glenn

Bu kılavuz kaldırmanın veya Asus EEE PC 1000HE bir anakart yerine içindir. Yazan: Mike Glenn Asus Eee PC 1000HE Anakart Değiştirme Bu kılavuz kaldırmanın veya Asus EEE PC 1000HE bir anakart yerine içindir. Yazan: Mike Glenn GİRİŞ Eğer anakart değiştirmeniz gerekirse, bu kılavuzu izleyin. Bu kılavuz

Detaylı

Kurulum Öncesi Uyarılar

Kurulum Öncesi Uyarılar Kurulum Öncesi Uyarılar Ağ Kamerasından duman çıktığı görülür veya normal olmayan bir koku duyulursa Ağ Kamerasının elektrik bağlantısını kesin. Ağ Kamerasını, televizyon ya da fırın gibi ısı kaynaklarının

Detaylı

Arlo Baby Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Arlo Baby Hızlı Başlangıç Kılavuzu Arlo Baby Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hoş Geldiniz Arlo Baby'yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünü kullanmaya kolayca başlayabilirsiniz. İçindekiler Arlo Baby kamera USB güç kablosu USB güç adaptörü

Detaylı

Inspiron 15. Servis El Kitabı Serisi. Bilgisayar Modeli: Inspiron 7547 Resmi Model: P41F Resmi Tip: P41F001

Inspiron 15. Servis El Kitabı Serisi. Bilgisayar Modeli: Inspiron 7547 Resmi Model: P41F Resmi Tip: P41F001 Inspiron 15 7000 Serisi Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: Inspiron 7547 Resmi Model: P41F Resmi Tip: P41F001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı

Detaylı

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 130. Elektronik Termostat. www.devi.com

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 130. Elektronik Termostat. www.devi.com Kurulum Kılavuzu DEVIreg 130 Elektronik Termostat www.devi.com İçindekiler 1 Giriş.................... 3 1.1 Teknik Özellikler......... 4 1.2 Güvenlik Talimatları....... 5 2 Montaj Talimatları...........

Detaylı

Bellek Modülleri. Kullanım Kılavuzu

Bellek Modülleri. Kullanım Kılavuzu Bellek Modülleri Kullanım Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin

Detaylı

DS409slim. Hızlı Yükleme Kılavuzu

DS409slim. Hızlı Yükleme Kılavuzu DS409slim Hızlı Yükleme Kılavuzu Güvenlik Talimatları Lütfen ürünü kullanmadan önce bu güvenlik talimatlarını dikkatle okuyun ve ilerde başvurmak üzere güvenli bir yerde saklayın. Doğrudan güneş ışığından

Detaylı

Kurulum ve Montaj Kılavuzu

Kurulum ve Montaj Kılavuzu Kurulum ve Montaj Kılavuzu Kurulum ve Montaj Kılavuzu Kutu İçeriği x 1 20kg 44lb x 2 x 1 x 2 x 2 x 1 Hoş Geldiniz TK Promethean dan bir ActivBoard satın aldığınız için teşekkürler. ActivBoard ürünümüzü

Detaylı

VIP X1600 XFM4 VIP-X1600-XFM4A/VIP-X1600-XFM4B. Hızlı Kurulum Kılavuzu

VIP X1600 XFM4 VIP-X1600-XFM4A/VIP-X1600-XFM4B. Hızlı Kurulum Kılavuzu VIP X1600 XFM4 VIP-X1600-XFM4A/VIP-X1600-XFM4B tr Hızlı Kurulum Kılavuzu VIP X1600 XFM4 Genel Bilgiler tr 2 1 Genel Bilgiler "Hızlı Kurulum Kılavuzu" içindeki talimatlar, VIP X1600 XFM4A ve VIP X1600 XFM4B

Detaylı

Quick Installation Guide. SD8111/SD8121 H.264 12x Zoom Day&Night 3D Noise Reduction

Quick Installation Guide. SD8111/SD8121 H.264 12x Zoom Day&Night 3D Noise Reduction Quick Installation Guide English 繁 中 簡 中 日 本 語 Français Español Deutsch Português Italiano Türkçe Polski Русский Česky Svenska SD8111/SD8121 H.264 12x Zoom Day&Night 3D Noise Reduction Kurulum Öncesi Uyarılar

Detaylı

ŞARJLI MATKAP MODEL RTM306 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

ŞARJLI MATKAP MODEL RTM306 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU ŞARJLI MATKAP MODEL RTM306 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU 4 6 7 1 2 5 3 CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. UÇ TUTUCU 2. AYDINLATMA IŞIĞI 3. AÇMA / KAPAMA ŞALTERİ 4. TORK KONTROL 5. YÖN DEĞİŞTİRME 6. ŞARJ SEVİYE IŞIĞI

Detaylı

1. Prestigio MultiPad 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları

1. Prestigio MultiPad 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları 1. Kutu İçeriği 1. 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları 2. Cihaz Görünümü 15 16 3 4 5 6 1 2 13 14 10 9 8 11 12 7 TR - 1 1 2 3 4 5 6 7 8

Detaylı

Yazan: Jeff Suovanen

Yazan: Jeff Suovanen iphone 6s Ekran Aksamı Değiştirme iphone 6s üzerindeki tüm ekran aksamını yerine takın. Yazan: Jeff Suovanen GİRİŞ Yeni Ekran aksamını ile gelirse bu kılavuzu kullanın ön bakan kamera ve sensör montajı

Detaylı

JABRA TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: KULAKLIK MARKA: JABRA TÜM MODELLER

JABRA TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: KULAKLIK MARKA: JABRA TÜM MODELLER JABRA TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: KULAKLIK MARKA: JABRA TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı,

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Piranha Razor N Type için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzu Piranha Razor N Type için geçerlidir. razor n type Bu kullanma kılavuzu Piranha Razor N Type için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. 2009

Detaylı

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 132. Elektronik Termostat. www.devi.com

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 132. Elektronik Termostat. www.devi.com Kurulum Kılavuzu DEVIreg 132 Elektronik Termostat www.devi.com İçindekiler 1 Giriş.................... 3 1.1 Teknik Özellikler......... 4 1.2 Güvenlik Talimatları....... 5 2 Montaj Talimatları...........

Detaylı

Güvenlik. Kullanıcı Kılavuzu

Güvenlik. Kullanıcı Kılavuzu Güvenlik Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft ve Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markalarıdır. Bu belgede yer alan bilgiler

Detaylı

Full HD Dome Kamera. Hızlı Kurulum Kılavuzu MODEL D6210 UYARI!

Full HD Dome Kamera. Hızlı Kurulum Kılavuzu MODEL D6210 UYARI! Full HD Dome Kamera Hızlı Kurulum Kılavuzu MODEL D6210 UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kurulum kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bu kılavuzunun içeriği, fonksiyonlardaki değişiklikler önceden haber

Detaylı

Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri

Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri Hızlı Kurulum Kılavuzu Giriş Bu belge, Windows ortamında bir USB aygıt sunucusu gibi kullanılan Çok işlevli USB Ağ Sunucusunu kurmak ve yapılandırmak için gerekli olan

Detaylı

Bazı Cisco Router Modelleri: Cisco 1720 Router

Bazı Cisco Router Modelleri: Cisco 1720 Router Router,OSI modelinin 3.katmanında çalışan ve ağ protokollerini destekleyen ve ağları birbirine bağlayan cihazdır. Bir router içersinde birbirinden farklı amaçlar için dört tür bellek vardır.bunlar; ROM:

Detaylı

NetShelter SX Hava Devridaim Önleme Kiti AR7708

NetShelter SX Hava Devridaim Önleme Kiti AR7708 NetShelter SX Hava Devridaim Önleme Kiti AR7708 Genel Bakış NetShelter SX Hava Devridaim Önleme Kiti kurulu ekipmandan atılan sıcak havanın dolaşıp, ekipmana tekrar girmesini önler. Dikey montaj flanşları

Detaylı

Yazan: Adam GİRİŞ ARAÇLAR: Bu kılavuz olacak detay nasıl Apple G5'in ana güç kaynağını kaldırın.

Yazan: Adam GİRİŞ ARAÇLAR: Bu kılavuz olacak detay nasıl Apple G5'in ana güç kaynağını kaldırın. Yazan: Adam GİRİŞ Bu kılavuz olacak detay nasıl Apple G5'in ana güç kaynağını kaldırın. ARAÇLAR: 2.5mm Hex Anahtarı (uzun şaft) (1) T10 Torx Tornavida (1) Phillips 2. Tornavida (1) ifixit CC BY-NC-SA tr.ifixit.com

Detaylı

EKLER EK 12UY0106-5/A4-1:

EKLER EK 12UY0106-5/A4-1: Yayın Tarihi: 26/12/2012 Rev. :01 EKLER EK 12UY0106-5/A4-1: nin Kazandırılması için Tavsiye Edilen Eğitime İlişkin Bilgiler Bu birimin kazandırılması için aşağıda tanımlanan içeriğe sahip bir eğitim programının

Detaylı

GÜÇ HATTI YÜKSEK HIZLI AĞ KÖPRÜSÜ

GÜÇ HATTI YÜKSEK HIZLI AĞ KÖPRÜSÜ GÜÇ HATTI YÜKSEK HIZLI AĞ KÖPRÜSÜ Hızlı Kurulum Kılavuzu 1 Önemli Güvenlik Talimatları Bu ürünün, AC güç hattına bağlanması amaçlanmıştır. Ürün kullanılırken aşağıdaki önlemler alınmalıdır: Ürünü kurmadan

Detaylı

SafeLine SL1. SafeLine SL1, EN81-28 ve EN81-70 koşullarını tam olarak karşılar.

SafeLine SL1. SafeLine SL1, EN81-28 ve EN81-70 koşullarını tam olarak karşılar. Kataloğu - SafeLine 2011, EN81-28 ve EN81-70 koşullarını tam olarak karşılar. EN81-28 ve EN81-70 koşullarını yerine getirerek, asansörün en gelişmiş teknoloji olduğunu gösterirken ihtiyacınız olan tüm

Detaylı

BOSE AE2 KULAKLIKLAR. Kullanma Kılavuzu

BOSE AE2 KULAKLIKLAR. Kullanma Kılavuzu BOSE AE2 KULAKLIKLAR Kullanma Kılavuzu Türkçe Tab 2, 8 Tab 3, 9 Tab 4, 10 Tab 5, 11 Sınırlı Garanti Bose kulaklıklarınız sınırlı garanti kapsamındadır. Sınırlı garanti detayları, kutunun içerisindeki ürün

Detaylı

Adresinde ürününüzü kaydedin ve destek alın SBA3005/00. Kullanım kılavuzu

Adresinde ürününüzü kaydedin ve destek alın  SBA3005/00. Kullanım kılavuzu Adresinde ürününüzü kaydedin ve destek alın www.philips.com/welcome SBA3005/00 Kullanım kılavuzu 1 Önemli Güvenlik Önemli Güvenlik Talimatları Tüm uyarıları dikkate alın. Tüm talimatları izleyin.

Detaylı

EVEREST 700tvl Su geçirmez CCD Kamera Kullanım Klavuzu Model No: SFR-387

EVEREST 700tvl Su geçirmez CCD Kamera Kullanım Klavuzu Model No: SFR-387 EVEREST 700tvl Su geçirmez CCD Kamera Kullanım Klavuzu Model No: SFR-387 Özellikler: 1/3 Sony EX-view HADⅡ CCD, 700TVL 30 Adet,IR Mesafe:50m 4-9mm Değişken odaklı Lens Kablo Kesilmesini önlemek için 3-eksenli

Detaylı

ÖNEMLİ GÜVENLİK AÇIKLAMALARI

ÖNEMLİ GÜVENLİK AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ GÜVENLİK AÇIKLAMALARI 1) Cihazın uzun yıllar sorunsuz çalışması için, aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir. 2) Cihazın kullanma kılavuzu mutlaka okunmalıdır. 3) Yangın ve elektrik çarpmalarını

Detaylı

Toshiba Satellite M45 Anakart Değiştirme

Toshiba Satellite M45 Anakart Değiştirme Toshiba Satellite M45 Anakart Değiştirme Nasıl kaldırmak veya uydu M45 hatalı bir anakart yerine. Yazan: Nick GİRİŞ Bu kılavuz kaldırmak ve bilgisayarınızın anakart nasıl değiştirileceği gösterecektir.

Detaylı

Yazan: Andrew Bookholt

Yazan: Andrew Bookholt imac'inizi Intel 21,5 "CPU fanını değiştirin. Yazan: Andrew Bookholt GİRİŞ sıcaklıklarını tutmak için kırık CPU fanını değiştirin. ARAÇLAR: Ağır Emiş Kupaları (Çifti) (1) Metal Spudger (1) Phillips 1.

Detaylı

Yazan: Sam Lionheart

Yazan: Sam Lionheart Mac Mini Geç 2014 Harddisk Kablo Değiştirme Geç 2014 Mac Mini sabit disk kablosunu değiştirmek için bu kılavuzu kullanın. Yazan: Sam Lionheart GİRİŞ Sabit diskinizde Geç 2014 veya sadece Fusion Drive Mac

Detaylı

Kullanıcı El Kitabı Bilgisayar modeli: XPS L421X Düzenleyici model: P30G Düzenleyici tip: P30G001

Kullanıcı El Kitabı Bilgisayar modeli: XPS L421X Düzenleyici model: P30G Düzenleyici tip: P30G001 Dell XPS 4 Kullanıcı El Kitabı Bilgisayar modeli: XPS L42X Düzenleyici model: P30G Düzenleyici tip: P30G00 Notlar, Dikkat Edilecek Noktalar ve Uyarılar NOT: Bu metinde kullanılan ticari markalar. DİKKAT:

Detaylı

Kurulum Öncesi Uyarılar

Kurulum Öncesi Uyarılar Kurulum Öncesi Uyarılar Ağ Kamerasından duman çıktığı görülür veya normal olmayan bir koku duyulursa Ağ Kamerasının elektrik bağlantısını kesin. Çalıştırma sıcaklığı için kullanım kılavuzuna başvurun.

Detaylı

Bu kılavuz EziWeigh7i ağırlık indikatörünü ilk kez kullanmanızda size yardımcı olacaktır.

Bu kılavuz EziWeigh7i ağırlık indikatörünü ilk kez kullanmanızda size yardımcı olacaktır. HIZLI BA LAMA KILAVUZU EziWeigh7i Bu kılavuz EziWeigh7i ağırlık indikatörünü ilk kez kullanmanızda size yardımcı olacaktır. İçindekiler Kutunun açılması... 1 Pilin şarj edilmesi... 2 Cihaza bakış... 3

Detaylı

XPS 15. Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: XPS Resmi Model: P56F Resmi Tip: P56F001

XPS 15. Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: XPS Resmi Model: P56F Resmi Tip: P56F001 XPS 15 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: XPS 15 9560 Resmi Model: P56F Resmi Tip: P56F001 Notes, cautions, and warnings NOTE: A NOTE indicates important information that helps you make better use of

Detaylı

Bellek Modülleri. Belge Parça Numarası: Bu kılavuzda, bilgisayardaki belleğin nasıl değiştirileceği ve yükseltileceği açıklanmaktadır.

Bellek Modülleri. Belge Parça Numarası: Bu kılavuzda, bilgisayardaki belleğin nasıl değiştirileceği ve yükseltileceği açıklanmaktadır. Bellek Modülleri Belge Parça Numarası: 393521-142 Aralik 2005 Bu kılavuzda, bilgisayardaki belleğin nasıl değiştirileceği ve yükseltileceği açıklanmaktadır. İçindekiler 1 Bellek modülleri ekleme veya değiştirme

Detaylı

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu Sayfa 1 / 22 Kutu Đçeriği 1-) Smartnet PRO-W Kablosuz Adsl2+ 1Port Modem 2-) Güç adaptörü 3-) Sesli görüntülü interaktif kurulum CD si 4-) Türkçe Kulanım kitapçığı ve Garanti Belgesi 5-) Ayırıcı Splitter.

Detaylı

Blu- ray Writer lariniz hakkinda Önemli Not

Blu- ray Writer lariniz hakkinda Önemli Not Blu- ray Writer lariniz hakkinda Önemli Not Cihazınızın kurulumunu tamamlamak için bu ilave talimatları kullanın. Disc Publisher cihazınızdaki Blu- ray sürücü (leri) bilgisayara bağlamak için esata kullanılır.

Detaylı

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU

KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU ISITMA/SOĞUTMA OTOMASYON SİSTEMLERİ KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU MODEL NO.: TH1149 TH1149SA TH1149SB TH1149RF TH1149MSA TH1149MSB DİKKAT : Cihazı kullanmadan önce bu kılavuzu okuyun ve daha sonra gerekli

Detaylı

10x Zoom Multiple Streams PoE PZ8111/21/11W/21W

10x Zoom Multiple Streams PoE PZ8111/21/11W/21W 10x Zoom Multiple Streams PoE PZ8111/21/11W/21W This guide describes the basic functions of PZ8111/21/11W/21W. All detailed information is described in the user s manual. Kurulum Öncesi Uyarılar Ağ Kamerasından

Detaylı

HAVA ÜFLEME MAKİNASI

HAVA ÜFLEME MAKİNASI HAVA ÜFLEME MAKİNASI MODEL RTM301 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU 1 2 3 5 CİHAZIN ÜNİTELERİ 4 1. HIZ AYAR DÜĞMESİ 2. TETİK KİLİTLEME BUTONU 3. ÇALIŞTIRMA ANAHTARI 4. HAVA EMİŞ YERİ 5. HAVA ÜFLEME BORUSU TEKNİK

Detaylı

XPS 27. Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: XPS 7760 Resmi Model: W13C Resmi Tip: W13C001

XPS 27. Servis El Kitabı. Bilgisayar Modeli: XPS 7760 Resmi Model: W13C Resmi Tip: W13C001 XPS 27 Servis El Kitabı Bilgisayar Modeli: XPS 7760 Resmi Model: W13C Resmi Tip: W13C001 Notlar, dikkat edilecek noktalar ve uyarılar NOT: NOT, ürününüzü daha iyi kullanmanıza yardımcı olacak önemli bilgiler

Detaylı