TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ MODULU MARKA: COMMSCOPE TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması, yayımı, ticari amaçla kullanımı telif hakları konusu olacaktır.

2 ÜRETİCİ FİRMA: CommScope EMEA LTD. Corke Abbey Avenue, Bray, Co. Dublin, Ireland. Registered in Ireland No Tel: Fax: İTHALATÇI FİRMA: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Şehit Mehmet Fatih Ongül sokak No:1 Eskiyapanlar Is Merkezi Kat:4 Kozyatağı/İSTANBUL Tel : / Faks:

3 AĞ MODÜLÜ TANIMI Ağ modülü, ağda yüksek miktarda verinin taşınması için daha uygun altyapıda bir şebeke sağlar. Yüksek hızlı WAN erişimine olanak verir. (Wide Area Access) Örneğin, IP (VoIP) üzerinden ses için düşük gecikme süresi sunarken T3/E3 WAN erişimi veri ve multimedia içerik olarak yüksek miktarlarda veri taşımak için şebeke sağlamaktadır. Bu modül ATM Networklar için vazgeçilmezdir.

4 GİRİŞ COMMSCOPE MARKA AĞ MODÜLÜ TÜM MODELLER 1 Zorunlu Araçlar ve Ekipman 3 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumunun Hazırlanması 4 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumu 5 1- veya 2-Slotlu Ağ Modüllerinde COMMSCOPE Arayüz Kartlarının Kurulumu 6 Bir sonraki adım 7 Dokümantasyonun Elde Edilmesi 8 Belge Geri besleme 9 Teknik Yardımın Sağlanması 10 Ek Yayınların ve Bilgilerin Sağlanma

5 1 Zorunlu Araçlar ve Ekipman COMMSCOPE router şase slotunda bir Ağ modülünün kurulumu için aşağıdaki araçlara ve ekipmana ihtiyacınız vardır: 1 No.lu Phillips tornavida veya küçük düz -başlı tornavida ESD-koruyucu bilek bandı DC şalter kolu için band Güvenlik Bilgisi COMMSCOPE routerınız çalıştırmadan önce Güvenlik bilgilerini öğrenmelisiniz, bu cihazla birlikte verilen Düzenleyici Uygunluk ve Güvenlik Bilgi belgesine bakınız. Sadece eğitimli ve nitelikli personele bu ekipmanın kurulumu ya da değiştirilmesi için izin verilmelidir. Bu yayında yer alan uyarıların yorumlarına bakmak için bu cihazla birlikte verilen Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesine bakınız. Açıklama 1030 Şasenin kaldırılması için iki kişi gereklidir. Alt köşenin altından şaseyi tutun ve iki elle birlikte kaldırın. Yaralanmayı önlemek için sırtınızı düz olarak tutun ve bacaklarınızla kaldırın, sırtınızla kaldırmayın. Şase ve bileşenlere zarar gelmemesi için güç kaynağı veya arayüz işlemcileri üzerindeki kulplarla ya da şasenin önündeki plastik panellerle şaseyi kaldırmaya asla çalışmayın. Bu kulplar, şasenin ağırlığını kaldıracak şekilde tasarlanmamıştır. Bu yayında yer alan uyarıların yorumlarına bakmak için bu cihazla birlikte verilen Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesine bakınız. Açıklama 194 Dikkat Elektrostatik boşalma (ESD), ekipmana hasar verebilir ve elektrik devresini bozabilir. Kartlar çıkarıldığında ve değiştirildiğinde, daima ESD koruma prosedürlerini takip edin. 2 COMMSCOPE Ağ Modülleri için Güvenlik ları Aşağıdaki güvenlik uyarı açıklamaları, COMMSCOPE erişim routerları için COMMSCOPE Ağ modüllerini içeren tüm donanım prosedürlerine uygulanır. Bu uyarıların yorumları, tüm bireysel COMMSCOPE Ağ modül siparişleriyle gönderilen COMMSCOPE Ağ Modülleri ve Arayüz Kartları Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesinde bulunmaktadır ve ayrıca online olarak da vardır. Şasede çalışmadan ya da güç kaynağının yanında çalışmadan önce, AC birimlerinde güç kablosunu prizden çekin; DC birimlerinde şalterdeki güç bağlantısını kesin. Açıklama 12 Şasenin kaldırılması için iki kişi gereklidir. Alt köşenin altından şaseyi tutun ve iki elle birlikte kaldırın. Yaralanmayı önlemek için sırtınızı düz olarak tutun ve bacaklarınızla kaldırın, sırtınızla kaldırmayın. Şase ve bileşenlere zarar gelmemsi için güç kaynağı veya arayüz işlemcileri üzerindeki kulplarla ya da şasenin önündeki plastik panellerle şaseyi kaldırmaya asla çalışmayın. Bu kulplar, şasenin ağırlığını kaldıracak şekilde tasarlanmamıştır. Bu yayında yer alan uyarıların yorumlarına bakmak için bu cihazla birlikte verilen Yasal Uygunluk ve Güvenlik Bilgileri belgesine bakınız. Açıklama 194 Sadece eğitimli ve nitelikli personele bu ekipmanın kurulumu ya da değiştirilmesi için izin verilmelidir.

6 Bu ürünün son atığı, tüm ulusal kanunlara ve düzenlemelere göre yapılmalıdır. Açıklama 1040 Aşağıdaki uyarılar, Avustralya da uygulanmaktadır: Güç kablosu bağlandığında güç kaynağına dokunmayınız. Güç anahtarlı sistemler için, güç anahtarı OFF/kapalı konumdayken ve güç kablosu bağlıyken bile hat voltajları güç kaynağı içerisinde hazırdır. Güç anahtarı olmayan sistemler için, güç kablosu bağlıyken, hat voltajları güç kaynağı içerisinde hazırdır. Açıklama 4 Kuvvetli akım hatlarına bağlı ekipman üzerinde çalışma yapmadan önce takıları (yüzük, bilezik ve saat gibi) çıkartın. Metal objeler, güç ve zemine temas ettiğinde ısınırlar ve ciddi yanıklara neden olabilmektedir ya da terminallere metal objeler kaynaşabilir. Açıklama 43 Bu ekipman, sadece AS/NZS 3260 Madde Servis Personeli ile tanımlı servis personeli tarafından kurulmaktadır ve bakımı yapılmaktadır. Açıklama 88 Bu ekipman, ana elektrik şebekesi arızalandığında çalışamaz durumda olacaktır. Açıklama 198 Yanlış bağlantılı veya genel amaçlı prizlere bağlı ekipman, tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Açıklama 212 Görünmez lazer radyasyonu, lifsiz kablo bağlandığında port aralığından yayılabileceğinden dolayı lazer radyasyon ışınımından uzak durun ve açık aralıklara direkt olarak bakmayın. Açıklama 125 Yıldırım durumlarında sistemde çalışmayın veya bağlantı kurmayın veya kablo bağlantısını kesin. Açıklama 1001 Elektrik çarpmasından sakınmak için, telefon-ağ voltaj (TNV) devrelerine güvenli ekstra-düşük voltajlı (SELV) devreleri bağlamayın. LAN portları SELV akımlarını içerir ve W AN portları da TNV akımlarını içermektedir. Hem LAN hem de W AN portları, RJ-45 konektörlerini kullanabilir. Kablo bağlantısında dikkat edin. Açıklama Tehlikeli Ağ voltajları, routera giden gücün OFF/kapalı ya da On/ açık olup olmadığına bakılmaksızın WAN portlarında hazır bulunmaktadır. Elektrik çarpmasından sakınmak için, WAN portlarının yanında çalışırken dikkat edin. Kablolar söküldüğünde, ilk olarak routerdan uzak ucu ayırın. Açıklama A Bu ürünün elden çıkarılması ulusal yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Açı Şaseyi açmadan önce, telefon-ağ voltjlarına teması engellemek için telefon Ağ kablolarının bağlantısını kesin. Açıklama 1041 Ana güç konektör fişini prizden çekmeden önce (1) ve/veya kasa açıkken (2) telekomünikasyon hatlarının bağlantıları kesilmelidir. Açıklama 1043 Çevrimiçi Takma ve Çıkarma (hot swap) COMMSCOPE IOS Versiyon 12.1(1)T gerektirir (sadece 3660 ve 3700 platformlarında desteklenir). 3 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumunun Hazırlanması Bu bölümde, kullanılır COMMSCOPE Ağ modüllerinin biçimlendirme faktörü anlatılmaktadır ve kurulum için modülün nasıl hazırlanacağı açıklanmaktadır.

7 Ağ Modül Kurulumu için COMMSCOPE Router Slotlarının Hazırlanması Birkaç COMMSCOPE erişim routerlarının bütün dört COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatını destekleyici esnek ağ modül slotları vardır. Ağ modülü yerleştirilmeden önce, ağ modülünün biçimlendirme formatı için slotu hazırlamalısınız. Aşağıda yer alan COMMSCOPE erişim routerları, ağ modülünün kurulumundan önce ağ modül slotunun hazırlanmasını gerektirebilir: COMMSCOPE 2821 ve 2851 routerları COMMSCOPE 3660 routerları (sadece tek-geniş ve çift-geniş ağ modülleri) COMMSCOPE 3700 seri routerları (sadece tek-geniş ve çift-geniş ağ modülleri) COMMSCOPE 3800 seri routerları P İpucu COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatına giriş için, sayfa 4 teki Biçimlendirme formatı bölümüne bakınız. Tekli-geniş veya genişletilmiş tekli-geniş ağ modülü için bir ağ modülü slotu hazırlamak için aşağıdaki görevleri uygulayınız: Adım 1 Kullanmayı planladığınız slotlardan boşluk ön yüzlerini çıkartın. (Boş Ön Plakaların Yerleştirilmesi ve Çıkarılmasına bakınız, sayfa 6.) Adım 2 Router slotunun sağ tarafındaki slot adaptörünü çıkartın. (Slot Adaptörlerinin Çıkartılmasına bakınız, sayfa 11.) Slot, genişletilmiş bir çift-geniş modül içinse, slot bölücü ekleyin. (Slot Bölücülerinin Yerleştirilmesine bakınız, sayfa 7.) İpucu COMMSCOPE 3 seri routerlarında, dahili ses modülleri standart ağ modül slotlarına yerleştirilebilir. Standart ağ modül slotuna yerleştirilirken dahili ses modülünü tekli-geniş ağ modülü gibi işlemden geçirin. Çift-geniş veya genişletilmiş çift-geniş ağ modülü için ağ modülü slotu hazırlamak için aşağıdaki görevleri uygulayınız: Adım 1 Kullanmayı planladığınız slotlardan boşluk ön yüzlerini çıkartın. (Boş Ön Plakaların Yerleştirilmesi ve Çıkarılmasına bakınız, sayfa 6.) Adım 2 Uygulanacak router slotunun sağ tarafında slot adaptörlerini çıkartın. (Slot Adaptörlerinin Çıkartılmasına bakınız, sayfa 11.) Eğer slot genişletilmiş tekli-geniş modül için hazır durumdaysa ve slot adaptörü, sağ taraftaki router şase duvarının karşısına yerleştirilmişse, bu adımı atlayın. Adım 3 Slot bölücüsünü çıkartın. (Slot Bölücülerinin Çıkartılmasına bakınız, sayfa 9). Adım 4 (Tekli-geniş ağ modülleri için sadece) Kullanmayı planladığınız slotun sağ tarafına slot adaptörü ekleyin. ( Slot Adaptörlerinin Yerleştirilmesine bakınız, sayfa 9). Adım 5 (Çift-geniş ağ modülleri için sadece) Router slotunun sağ tarafına 2 slot adaptörü takın.

8 Boş Ön Plakaların Yerleştirilmesi ve Çıkarılması Ağ modülleri, dahili ses modülleri veya arayüz kartları için tüm boş şase slotları, uygun serinletici hava akışını sağlayacak ve elektromanyetik girişime engel olacak boş Ön Plakalarla kaplıdır. Şekil 5 te vidalı boş paneli ve Şekil 6 da tırnaklı boş panel gösterilmektedir. Not Şekil 5 Boş ağ modül ön plakaları, sadece tekli-geniş ağ modül slotları içindir. Vidalı Boş Ağ Modül Paneli 1 Boş önyüzleri koruyucu tutucu vidalar Şekil 6 Tırnaklı Boş Ağ Modül Paneli 1 Yaylı-anahtar tırnağı (çıkartmak için tornavida kullanın) 2 Tırnak

9 Boş Ön Plakalarının yerleştirmek için: Adım 1 Tekli-geniş ağ modülleri için slotu hazırlayın: a. Genişletilmiş tekli-geniş slotlar için, slotun sağ tarafına slot adaptörü yerleştirin. b. Çift-geniş slotlar için, slota slot bölücü yerleştirin ve sol taraftaki slotun sağına slot adaptörü yerleştirin. c. Genişletilmiş çift-geniş slotlar için, slota slot bölücü yerleştirin ve her iki slotun sağ taraflarına slot adaptörleri yerleştirin. Adım 2 (Monte edilmiş vidalı boş ön plakalar için) Şasedeki vida delikleriyle tutucu vidaları hizalayın. Ya 1 no.lu Phillips tornavidayı ya da küçük düz -başlı tornavidayı kullanarak, boş ön plakaları şaseyle aynı hizada oluncaya dek tutucu vidayı sıkıştırın. Adım 3 (Tırnaklı boş ön plakalar için) Şasedeki slotlarla boş ön plakaları sıralayın. Tırnaklar oturuncaya kadar şase karşısındaki boş Ön Plakalarınüne baskı yapın. Uygun olarak yerleştirildiğinde, boş ön plakaları şaseyle aynı hizada olacaktır. Boş ağ modül önyüzlerini çıkartmak için aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullandığınız boş ağ modülü önyüzünün hangi tip olduğunu belirleyiniz. (Şekil 5 veya Şekil 6 ya bakınız). Adım 2 (Monte edilmiş vidalı boş ön plakalar için) Ya 1 no.lu Phillips tornavidayı ya da küçük düz -başlı tornavidayı kullanarak, tutucu vidayı çıkarın ve kullanmayı planladığınız şaseden boş ön plakaları çıkartın. Adım 3 (Tırnaklı boş ön plakalar için) Küçük düz -başlı tornavidayı kullanarak, önyüzün sol tarafındaki yaylı anahtar tırnağını çıkartın ( Şekil 6 ya bakınız). Tırnak çıkartıldığında önyüz dışarı doğru çıkacaktır.. P İpucu Sonraki kullanımlar için boş ön plakaları saklayın. Slot Bölücülerinin Yerleştirilmesi Slot bölücüleri (Şekil 7 ye bakınız), farklı COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatlarından dolayı ağ modül slotlarını kişileştirmek için kullanılır. Slot bölücüleri, aşağıdaki COMMSCOPE erişim routerlarında kullanılır: COMMSCOPE 2851 COMMSCOPE 3660 COMMSCOPE 3700 serileri COMMSCOPE 3800 serileri Slot bölücüleri, modüler router slotlarında dahili ses modüllerinin (COMMSCOPE 3800 seri routerlarında sadece), tekligeniş ve genişletilmiş tekli-geniş ağ modüllerinin kullanımına izin vermektedir.

10 Şekil 7 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modül Slotları için Slot Bölücü Slot bölücüsünü yerleştirmek için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullanmayı planladığınız router slotundan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülleri, boş ön plakaları ve slot adaptörlerini çıkartınız. Adım 2 Şekil 8 Ağ modül slotunun üstünde iki kılavuz ray arasındaki slot bölücüsünün üst raylarını takın Şekle bakın Ağ Modül Slot içerisine Slot bölücüsünün Takılması Step 3 Step 4 Tamamen yerleşinceye kadar slot bölücüyü itiniz. 1 no.lu Phillips tornavidayla slot bölücünün ön tarafındaki destekleme vidasını sıkıştırın. Şekil 9 a bakınız. Slot bölücü tam olarak takıldığında ön yüzeyindeki roter paneliyle aynı hizada olacaktır.

11 Şekil 9 Ağ Modül Slotunda Slot Bölücünün Sıkıştırlımas Slot Bölücülerin Çıkartılması Slot bölücüleri, modüler router slotlarında çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modüllerinin kullanım iznini ortadan kaldırır. Ağ modül slotlarından slot bölücüleri çıkarmak için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullanmayı planladığınız router slotundan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülleri, boş ön plakaları ve slot adaptörlerini çıkartınız. Adım 2 1 no.lu Phillips veya küçük düz -başlı tornavida kullanarak, slot bölücüde destekleme vidasını gevşetin. Adım 3 Ağ modül slotundan direkt olarak slot bölücüyü çekin. Slot Adaptörlerinin Yerleştirilmesi Slot adaptörleri (Şekil 10 a bakınız), farklı COMMSCOPE ağ modülü biçimlendirme formatlarından dolayı ağ modül slotlarını kişileştirmek için kullanılır. Slot adaptörleri, aşağıdaki COMMSCOPE erişim routerlarında kullanılır: Slot adaptörleri, modüler router slotlarında dahili ses modüllerinin (COMMSCOPE 3800 seri routerlarında sadece), tekli-geniş ve genişletilmiş tekli-geniş ağ modüllerinin yerleştirilmesine izin vermektedir. Şekil 10 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modül Slotları için Slot Adaptör Örneği Slot adaptör yerleştirmek için, aşağıdaki adımları uygulayınız: Adım 1 Adım 2 Kullanmayı planladığınız router slottan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülünü çıkartın. Slot adaptör yerleşimi için yer belirleyin. Şekil 11 ve Şekil 12 ye bakınız. Genişletilmiş tekli-geniş ağ modülleri, slot adaptör yerine slot bölücü kullanmaktadır. (Şekil 7 ye bakınız). Şekil 11 Tekli-Geniş Slot Adaptörlerin Yerleri

12 1 Slot bölücü 2 Slot adaptör

13 Şekil 12 Çift-Geniş Slot Adaptörlerinin Yerleri 1 Slot adaptör 2 Slot adaptör

14 Adım 3 Gerekliyse, diğer donanımı kurun. Adım 4 Slot adaptörünün arkasındaki tırnağın router arka yüzünde slotla hizalanmasından dolayı slot adaptörünü yönlendirin. Not Doğru olarak hizalandığında, slot adaptördeki tutucu vidayı, geçerli donanım ayarınıza bağlı olarak, şasede, slot bölücüde veya bitişik slot adaptöründeki yivle aynı hizaya gelir. Adım 5 Adım 6 Slot içinde slot adaptörünü kaydırın. 1 no.lu Phillips veya küçük düz -başlı tornavida kullanarak, slot adaptörü koruyucu tutucu vidayı sıkılaştırın. İpucu Slot adaptörü, kurulum yerine bağlı olarak router şasesine, slot bölücüsüne veya bir başka slot adaptörüne sabitlenebilir. Olası varyasyonlar için Şekil 11 e bakınız. Adım 7 Donanım konfigürasyon görevleriyle ilerleyin. Slot Adaptörlerinin Çıkartılması Slot adaptörler, modüler router slotlarında çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modüllerinin kullanım iznini ortadan kaldırır. Ağ modül slotlarından slot adaptörleri çıkartmak için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 Kullanmayı planladığınız router slotundan herhangi bir yerleştirilmiş ağ modülleri ve boş ön plakaları çıkartınız. Adım 2 1 no.lu Phillips veya küçük düz -başlı tornavida kullanarak, slot adaptörde tutucu vidasını gevşetin. (Şekil 9). Step 3 Slottan slot adaptörünü kaydırın. 4 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Ağ Modüllerinin Kurulumu Bu bölümde, COMMSCOPE erişim routerlarında tekli-geniş, genişletilmiş tekli- geniş, dahili ses, çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş modüllerin nasıl kurulduğu açıklanmaktadır. Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-Geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Kurulumu Ağ modülleri, router monte edildikten sonra veya önce, hangisi daha uygunsa, kurulabilir. Ağ modülünü kurmak için, aşağıdaki adımları izleyiniz: Adım 1 Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı bırakın. (COMMSCOPE MWR 1941-DC router için) DC güç kaynağı şalterini OFF/ kapalı duruma getirerek gücü kesiniz. OFF/ kapalı konumdaki şalteri bantlayın. Toprak hatta ESD voltajlarını yönlendirmek için, toprak hattı çengelinden teli çıkarmayın. Adım 2 Aşağıdaki prosedürlerden herhangi birini uygulamadan önce, gücün DC akımından çıkarıldığından emin olun. Tüm gücün OFF/ kapalı konumda olduğundan emin olmak için, DC akımını sağlayan panel kartındaki şalterin yerini saptayın ve OFF/ kapalı konumdaki şalterin anahtar kolunu bantlayın. Açıklama 7. Telefon kabloları da dahil olmak üzere router ın arka panelinden tüm ağ kablolarını çıkartın.

15 Adım 3 P İpucu Kullanmayı düşündüğünüz slot üzerinde kurulu boş ön plakaları çıkartın. (Sayfa 6 daki "Boş Önplakaların Kurulumu ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) Sonraki kullanımlar için boş ön plakaları saklayın. Adım 4 (Belirli COMMSCOPE routerları için) Kuracağınız ağ modül biçimlendirme formatları için slotu hazırlayın. (Sayfa 5 teki "Ağ Modül Kurulumu için COMMSCOPE Router Slotlarının Hazırlanması " bölümüne bakınız.) Adım 5 Şase duvarlarında veya slot bölücüde kılavuzlarla ağ modülünü hizalayın ve özenle slot içine doğru kaydırın. (Şekil 13 e bakınız). Şekil 13 COMMSCOPE Erişim Roueterlarında Tekli-Geniş ve Genişletilmiş Tekli-Geniş Ağ Modüllerinin Kurulması 1 Tekli-geniş ağ modülü Router şasesi Adım 6 Ağ modül kolunu kullanarak, sağlam bir şekilde router arka plakasındaki konektörün içine yerleşecek kenar konektörü hissedeceğiniz kadar modülü itin. Ağ modülü ön plakası, şase arka paneliyle temas halinde olmalıdır. Adım 7 1 no.lu Phillips veya düz -başlı tornavida kullanarak, modül ön plakasında tutucu monte etme vidasını sıkılaştırın. Adım 8 Ağ ve router gücüne-on ağ modülünü bağlayarak ilerleyin.

16 İpucu Ek donanım belgelerinin yerleştirilmesiyle ilgili bilgiler için sayfa 21 deki Bir Sonraki Adım bölümüne bakınız. DC güç kaynağı için elektrik tesisatı kurulduktan sonra, şalter anahtar kolundan bandı çıkartın ve ON/ açık konuma şalterin kolunu getirerek gücü eski durumuna getirin. Açıklama 8 Çift-Geniş, Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Kurulumu Ağ modülleri, router monte edildikten sonra veya önce, hangisi daha uygunsa, kurulabilir. Çift-geniş veya genişletilmiş çiftgeniş ağ modülünü kurmak için, aşağıdaki adımları uygulayınız: Adım 1 Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı bırakın. Adım 2 Telefon kabloları da dahil olmak üzere router ın arka panelinden tüm ağ kablolarını çıkartın. Adım 3 Kullanmayı düşündüğünüz slot üzerinde kurulu boş ön plakaları çıkartın. (Sayfa 6 daki "Boş Ön Plakaların Kurulumu ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) İpucu Sonraki kullanımlar için boş ön plakaları saklayın. Adım 4 (Belirli COMMSCOPE routerları için) Kuracağınız ağ modül biçimlendirme formatı için slotu hazırlayın. (Sayfa 5 teki "Ağ Modül Kurulumu için COMMSCOPE Router Slotlarının Hazırlanması " bölümüne bakınız.) Adım 5 Ağ modülü lövelerinin, ağ modülü ön plakasından uzak açık konumda olduğunu tespit edin (Şekil 14 e bakınız). Şekil 14 Tutucu vidalar Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modül Çekme-Tırnaklarının Açık ve Kapalı Konumları Ejekt ör l Tutucu Vidalar Ejektör löveler

17 Zaman kaydedici Ağ modülü çekme-tırnakları, kurulum esnasında açık durumda değilse, ağ modülü uygun biçimde konumlandırılmamış ve ağ modülü ve router arka yüzü arasındaki bağlantılar sağlanamamıştır. Açık konumdaki çekme-tırnaklı ağ modülünü. Adım 6 Şase duvarlarında kılavuzlarla ağ modülünü hizalayın ve özenle slot içine doğru kaydırın. (Şekil 15 e bakınız). Yerleşir yerleşmez çekme-tırnakları yarı kapalı olacaktır. Şekil 15 COMMSCOPE Erişim Routerlarında Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Ağ Ağ Modüllerinin Kurulumu Dikkat Çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modülleri ağır olabilir. Modülü destekleyecek ağ modül kartına dokunmaktan kaçının. Sadece kart bileşenlerine hasar gelmesinden kaçınmak için ön plaka yanında ağ modülünü kullanınız. Adım 7 Çekme-tırnaklarını çekin, böylece ağ modülünü ayarını bitirmek için ağ modülünün ön plakasıyla temas ettirilecektir ve router slotunda ağ modülünü yerleştirerek kitleyin. Şekil 16 Çift-Geniş veya Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modülünün Yerleştirilmesi Adım 8 Ağ ve router gücüne-on ağ modülünü bağlayarak ilerleyin. İpucu Ek donanım belgelerinin yerleştirilmesiyle ilgili bilgiler için sayfa 21 deki Bir Sonraki Adım bölümüne bakınız.

18 Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-Geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi COMMSCOPE erişim routerından tekli-geniş, genişletilmiş tekli-geniş veya dahili ses ağ modülünü çıkartmak için şu adımları uygulayınız: Adım 1 (OIR desteği olmayan routerlar için) Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı bırakın. (COMMSCOPE MWR 1941-DC routerı için) DC güç kaynağı şalterini OFF/ kapalı duruma getirerek gücü kesiniz. OFF/ kapalı konumdaki şalteri bantlayın. Toprak hatta ESD voltajlarını yönlendirmek için, toprak hattı çengelinden teli çıkarmayın. A Adım 2 Aşağıdaki prosedürleri uygulamadan önce, gücün DC akımından çıkarıldığından emin olun. Tüm gücün OFF/ kapalı konumda olduğundan emin olmak için, DC akımını sağlayan panel kartındaki şalterin yerini saptayın ve OFF/ kapalı konumdaki şalterin anahtar kolunu bantlayın. Açıklama 7. Routerın arka panelinden tüm ağ ara yüz kablolarını fişden çekin. Zaman kaydedici Ara yüz kablolarıyla çalışmasını daha kolay hale getirmek için, kabloları etiketleyin ya da ağ modülünden ağ ara yüz kablolarını çıkartmadan önce ağ kablo bağlantı diagramını hazırlayın. Adım 3 1 no.lu Phillips veya düz -başlı tornavida kullanarak, modül ön plakasında monte etme tutucu vidasını gevşetin. Adım 4 Modül kolunu kullanarak, router slotundan ağ modülünü çekin. Dikkat Şekil 17 Ağ modülüne hasar vermekten kaçınmak için, daima kol veya ön plaka ile ağ modülünü yönlendirin. Devre kartına dokunmayın. COMMSCOPE Erişim Routerlarından Tekli-Geniş ve Genişletilmiş Tekli-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması 1 Router Şase Tekli-geniş ağ modülü Adım 5 Adım 6 (Eğer modülü değiştirmek isterseniz) Sayfa 15 de "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-Geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi " bölümünde anlatılan prosedürleri kullanarak değiştirme modülünü kurun. (Eğer modülü değiştirmek istemiyorsanız) Uygun hava akımını sağlamak için boş slotlar üzerinde boş ön plakaları kurun. (Sayfa 6 da "Boş Ön Plakaların Kurulması ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) 15

19 Çift-Geniş, Genişletilmiş Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi Çift-geniş veya genişletilmiş çift-geniş ağ modülünü çıkartmak için şu adımları uygulayınız: Adım 1 bırakın. Adım 2 Routera giden elektrik gücünü kesin. Toprak hattına kanal ESD voltajlarına bağlı güç kablosunu takılı Ağ modülünden tüm ağ ara yüz kablolarını fişten çekin. Zaman kazandırıcı Ara yüz kablolarıyla çalışmasını daha kolay hale getirmek için, kabloları etiketleyin ya da ağ modülünden ağ ara yüz kablolarını çıkartmadan önce ağ kablo bağlantı diyagramını hazırlayın. Adım 3 Baş parmaklarınızı kullanarak,ağ modülü ön plakaları üzerindeki löveleri açın (Şekil 18 e bakınız). Çekmetırnakları açıkken, routerdan ağ modülünü çıkartın. Ağ modülü ön plakası, router arka panelinden ayrılır. Şekil 18 COMMSCOPE Erişim Routerlarından Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması Adım 4 Parmaklarınızı kullanarak, kartın eklendiği alt yanda ağ modülü ön plakasının kenarlarını tutun. Router slottan ağ modülünü çekin. Dikkat Çift-geniş ve genişletilmiş çift-geniş ağ modülleri ağır olabilir. Modülü destekleyecek ağ modül kartına dokunmaktan kaçının. Sadece kart bileşenlerine hasar gelmesinden kaçınmak için ön plaka yanında ağ modülünü kullanınız. Adım 5 (Eğer modülü değiştirmek isterseniz) Sayfa 16 de "Çift-Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi " bölümünde anlatılan prosedürleri kullanarak değiştirme modülünü kurun. Adım 6 (Eğer modülü değiştirmek istemiyorsanız) Uygun hava akımını sağlamak için boş slotlar üzerinde boş ön plakaları kurun. (Sayfa 6 da "Boş Ön Plakaların Kurulması ve Çıkartılması " bölümüne bakınız.) İpucu Ek donanım belgelerinin yerleştirilmesiyle ilgili bilgiler için sayfa 21 deki Bir Sonraki Adım bölümüne bakınız.

20 Çevrimiçi Takma ve Çıkarma Desteğiyle Ağ Modüllerini Değiştirme Çevrimiçi takma ve çıkarma (OIR), kesintisiz ağ işlemlerini yapar, bilgi yönelimini korur ve oturumun korunmasını sağlar. Aşağıdaki COMMSCOPE erişim routerları, benzer ağ modülleri için OIR ı destekler. Bu routerlara hasar gelmesinden kaçınmak için, elektrik gücünü kesin ve bu routerlara ağ modülünü takmadan veya çıkartmadan önce ağ kablolarının bağlantısını kesin. Dikkat Bu COMMSCOPE erişim routerları, sadece benzer ağ modülleriyle OIR ı destekler. Eğer bir ağ modülünü çıkarırsanız, yerine aynı model ağ modülü takınız. 1- veya 2- slotlu ağ modülleri için, aynı ağ modülü ve ara yüz kart kombinasyonunu takmalısınız. Dikkat 1- veya 2- slotlu ağ modüllerindeki ara yüz kartı üzerinde OIR ı uygulamayın. Ara yüz kartına ve ağ modülüne hasar vermemek için, elektrik gücünü kesin ve ağ modül slotuna ara yüz kartı takmadan önce ağ kablolarının bağlantısını kesin. OIR prosedürleri, COMMSCOPE IOS yazılımıyla bazı etkileşimler gerektirmektedir. COMMSCOPE IOS yazılım- ilgili görevler konusunda daha ayrıntılı bilgi için, sayfa 21 de "Bir Sonraki Adım Yeri " bölümünde listeli belgelere bakınız. İpucu COMMSCOPE ağ modüllerinin ve COMMSCOPE ara yüz kartlarının hepsi OIR ı desteklemez. OIR prosedürlerine başlamadan önce OIR desteğini onaylayacak ağ modülünüze veya ara yüz kartınıza özel donanım dokümantasyonunuzu kontrol ediniz. COMMSCOPE erişim routerından OIR destekli ağ modülünü değiştirmek için, aşağıdaki adımları uygulayın: Adım 1 COMMSCOPE erişim routerınızla konsol oturumunu başlatın. Adım 2 Arayüz konfigürasyon moduna giriniz ve çıkartmayı planladığınız ağ modülündeki her arayüzü kapatın (Örnek 1 e bakınız). Örnek 1 COMMSCOPE Ağ Modüllerinde Arayüzlerin Kapatılması Router(config)# interface fastethernet 1/0 Router(config-if)# shutdovm İpucu Ağ modülünde uygun tüm arayüzlere ait bilgilere bakmak için, gösterilen arayüz komutlarını kullanınız. Adım 3 Ağ modülündeki her arayüz için Adım 2 yi tekrarlayın. Step 4 Ağ modülünden tüm kabloları fişten çekin. Zaman kazandırıcı Ara yüz kablolarıyla çalışmasını daha kolay hale getirmek için, kabloları etiketleyin ya da ağ modülünden ağ arayüz kablolarını çıkartmadan önce ağ kablo bağlantı diyagramını hazırlayın. Adım 5 "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-geniş ve Dahili Ses ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " ve " Çift- Geniş ve Genişletilmiş Çift-Geniş Ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " bölümlerinde anlatıldığı şekilde ağ modülünü çıkartın. Adım 6 Değiştirme ağ modülünü kurun. Eğer aynı zamanda başka bir ağ modülünü kurmayı planlamadıysanız, ağ modül slotu üzerinde boş ön plakayı kurun. (Sayfa 6 da "Boş Ön Plakaların Kurulması ve Çıkarılması " bölümüne bakınız.) Adım 7 Önceki ağ modülünden çıkarılan kabloları bağlayınız. Adım 8 Ağ modülü LED lerinin ortaya çıktığını ve ayrıca routerın ön panelindeki Aktif / Hazır LED lerin belirdiğini tespit edin. Ağ modülü LED leri hakkında daha fazla bilgi için özel ağ modülünüzü tanımlayan bölüme bakınız. Adım 9 COMMSCOPE erişim routerınızla konsol oturumunu başlatın. Adım 10 Arayüz konfigürasyon moduna giriniz ve ağ modülündeki her arayüzü aktif hale getirin.

21 Örnek 2 COMMSCOPE Ağ Modüllerinde Arayüzlerin Aktif hale Getirilmesi Router(config)# interface fastethernet 1/0 Router(config-if)# no shutdovm Adım 11 Ağ modülündeki her arayüz için Adım 10 u tekrar edin. Uygulama ve Servis Ağ Modülerinin Çıkartılması veya Değiştirilmesi COMMSCOPE ağ modülleri, hard diskler kullanmaktadır ve çıkartma veya değiştirme öncesi özel yazılım prosedürleri gerektirmektedir. Dikkat Uygun şekilde kapatılmayan disklerin çevrimiçi çıkarılması, dosya sisteminin bozulmasına neden olur ve diski kullanılamaz hale getirir. Ağ modülü uygulamaları veya servislerinde işletim sistemi, ağ modülü çıkartılmadan önce düzgün bir şekilde kapatılmalıdır. COMMSCOPE uygulama ve servis ağ modülünün çevrimiçi çıkartılmasını ve değiştirme ilavesini uygulamak için, ayrıcalıklı EXEC modunda routerla birlikte aşağıdaki adımları izleyiniz: Adım 1 Aşağıdaki komutları kullanarak uygulama ve servis ağ modülünün konsol oturumunu başlatın: Routertt service-module service-engine slot/port session Trying , Öpen SE-netmodule> enable Password: SE-netmodule# SE-netmodule con now available Press RETURN to get started! SE-netmodule> enable Password: SE-netmodule# Zaman kazandırıcı COMMSCOPE uygulama ve servis ağ modülleri, boş giriş şifresi kullanır. Giriş şifresini çabuk geçmek için Enter tuşuna basın. Adım 2 Hızlı SE-net modülünden aşağıdaki komutları girerek ağ modülü için çalışan konfigürasyonu kaydedin: SE-netmodule# copy running-config ftp: Address or name or remote hoşt? username/password/remote hoşt Destination filename? filename Adım 3 çıkınız Adım 4 x in izlediği, Ctrl-Shift-6 tuşlarına basarak ağ modülü konsol oturumundan Routerda, aşağıdaki komutla ağ modül konsül oturumunu silin: Routertt service-module service-engine slot/port session clear Adım 5 Aşağıdaki komutla ağ modülü disk sürücüsünün dikkatlice durmasını sağlayın:

22 Routertt service-module service-engine slot/port shutdovm Adım 6 Sayfa 15 te "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " bölümün anlatıldığı şekilde prosedürü kullanarak, ağ modülünü çıkartın. Adım 7 Sayfa 15 te "Tekli-Geniş, Genişletilmiş Tekli-geniş ve Dahili Ses Ağ Modüllerinin Çıkartılması ve Değiştirilmesi " bölümün anlatıldığı şekilde prosedürü kullanarak, yedek ağ modülünü kurun. Adım 8 Ağ modülü LED lerinin ortaya çıktığını ve ayrıca routerın ön panelindeki Güç ve Çalıştırılabilir LED lerin belirdiğini tespit edin. Bu kontrol, bağlantıların güvenli ve yeni birimin faaliyette olmasını sağlar. Adım 9 Aşağıdaki komutla ağ modül konsol oturumunu başlatın: Routertt service-module service-engine slot/port session Trying , Öpen SE-netmodule con now available Press RETURN to get started! SE-netmodule> enable SE-netmodule# Adım 10 Uygun SE-net modülünden aşağıdaki komutla ağ modülü konfigürasyonunu çalışmasını yenileyin: SE-netmodule# copy ftp: running-config Address or name or remote hoşt? username/password/remote hoşt Source filename? filename Adım 11 x in izledği, Ctrl-Shift-6 tuşlarına basarak ağ modülü konsol oturumundan çıkınız. Adım 12 Routerda, aşağıdaki komutla ağ modül konsül oturumunu silin: Routertt service-module service-engine slot/port session clear

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: ÇOKLAYICI HUB MARKA: POWERDSINE MODELLER PD SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: MOTOROLA Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: ÇOKLAYICI HUB MARKA: AXİS 8 PORT / 16 PORT MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller İTHALATÇI FİRMA: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Şehit

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SINYAL CEVIRICI MARKA: TYCO Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: POE (ÇOKLAYICI) MARKA: ALLIED TELESIS MODELLER TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: IFS D SERISI TUM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı,

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ GEÇİDİ MARKA: NOMADIX MODEL AG SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER ÜRETİCİ FİRMA: Uluslararası Merkez Kudüs, İsrail Tel: + 972 2 535 9666 minicom@minicom.com w w w. m i n i c o m. c o m Kuzey Amerika Merkez Linden, NJ, ABD

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AXIS KAMERALAR İÇİN AYDINLATICI MARKA: AXİS TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WJ Serisi Tüm Modeller

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WJ Serisi Tüm Modeller PANASONIC GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu WJ Serisi Tüm Modeller ÜRETİCİ FİRMA: PANASONIC CORPORATİON Panasonıc Way, Secaucus, New Jersey 07094 U.S.A Tel: 1-201-348

Detaylı

ZOOMSWITCH TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: ZOOMSWITCH ZMS SERİSİ TÜM MODELLER

ZOOMSWITCH TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: ZOOMSWITCH ZMS SERİSİ TÜM MODELLER ZOOMSWITCH TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: ZOOMSWITCH ZMS SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MARKA: GE SECURITY S SERİSİ TÜM MODELLER

GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MARKA: GE SECURITY S SERİSİ TÜM MODELLER GE SECURITY TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SİNYAL ÇEVİRİCİ MARKA: GE SECURITY F SERİSİ TÜM MODELLER S SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme

Detaylı

PCI KARTI. Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER

PCI KARTI. Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER PCI KARTI BİLGİSAYAR KARTLARI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu PCI KARTI TÜM MODELLER GĠRĠġ ÜRÜN TANITIMI PCI Express Kart, 3 Gb/s, SAS, 8-bağlantı noktalı

Detaylı

XEROX Phaser 3100MFP/S

XEROX Phaser 3100MFP/S TELECOM XEROX Phaser 3100MFP/S Kullanım Kitapçığı 2553107569-A_TUR Sayın müşteri Güvenliğiniz ve rahatlığınız için, herhangi bir kullanımdan önce,güvenlik bölümünü dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Detaylı

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu i ÇiNDEKiLER Ürün Kaydı 2 Önemli Bilgi 2 Temel Bilgisayar Kavramları 4 Güvenlik ve Kullanım Rahatlığı... 4 Güvenlik Önlemleri... 4 Sağlık Önlemleri... 5 Bilgisayarınızı

Detaylı

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite El Kitabı Hakkında Notlar Bu talimatları her zaman bilgisayarınızın yanında tutunuz. Düzgün kurulum, kullanım ve bakım bilgisayarınızın ömrünün uzamasına yardımcı olur. Bu bilgisayarın mülkiyetini başkasına

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SINYAL CEVIRICI MARKA: IFS Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

X790 Series. Kullanıcı Kılavuzu

X790 Series. Kullanıcı Kılavuzu X790 Series Kullanıcı Kılavuzu Ekim 2014 www.lexmark.com Makine türleri: 7562, 4917 Model(ler): 432, 436, 486, 496, dn1, dn2, gd1, gd2, dt1, dt2, gt1, gt2, df1, df2, gf1, gf2, d01, d02, g01, g02, t01,

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

ALLIED TELESIS AĞ (NETWORK) KARTI

ALLIED TELESIS AĞ (NETWORK) KARTI AĞ (NETWORK) KARTI Türkçe Tanıtma ve Kullanım Kılavuzu Tüm Modeller ÜRETĠCĠ FĠRMA: Allied Telesis Inc. 3200 North First Street San Jose, CA 95134 Allied Telesis International SA Via Motta 24 6830 Chiasso

Detaylı

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi KULLANIM KILAVUZU Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi Tek renkli Lazer Yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan önce bu kılavuzu dikkatle okumanızı tavsiye edilir Taşıma ve Nakliye Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

XM7100 Series. Kullanıcı Kılavuzu. Makine türleri: 7463 Model(ler): 496, 696, 896

XM7100 Series. Kullanıcı Kılavuzu. Makine türleri: 7463 Model(ler): 496, 696, 896 XM7100 Series Kullanıcı Kılavuzu Ağustos 2014 www.lexmark.com Makine türleri: 7463 Model(ler): 496, 696, 896 İçindekiler 2 İçindekiler Güvenlik Bilgileri...7 Yazıcıyı tanıma...9 Yazıcı hakkında bilgi bulma...9

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Packard Bell EasyNote TE - 1

Kullanıcı Kılavuzu. Packard Bell EasyNote TE - 1 Kullanıcı Kılavuzu Packard Bell EasyNote TE - 1 Içindekiler Bilgisayarınızı başlatma 4 Kablosuz bağlantı... 4 Kayıt... 5 Yazılım yüklemesi... 6 Kurtarma... 6 Sorunlarınız mı var?... 6 Temel Bilgisayar

Detaylı

Pantum P3000 Serisi PCL

Pantum P3000 Serisi PCL Kullanım Kılavuzu Pantum P3000 Serisi PCL P3100D & P3100DL & P3100DN & P3105D & P3105DN & P3200D & P3200DN & P3205D&P3205DN & P3255DN Model Tek renkli yüksek hızlı lazer yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan

Detaylı

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu

Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu Hızlı Başlangıç ve Sorun Giderme Kılavuzu içindeki LER Önemli Bilgi 3 Temel Bilgisayar Kavramları 4 Güvenlik ve Kullanım Rahatlığı... 4 Güvenlik Önlemleri... 4 Sağlık Önlemleri... 4 Bilgisayarınızı Tanıma...

Detaylı

LFF 6050. Kullanma kilavuzu

LFF 6050. Kullanma kilavuzu LFF 6050 TR Kullanma kilavuzu Sayın müşteri Güvenliğiniz ve rahatlığınız için, herhangi bir kullanımdan önce,güvenlik bölümünü dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu çok fonksiyonlu aygıtı satın alarak,

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH

Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye Önlemleri

Detaylı