TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 07.09.11 1"

Transkript

1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ HÜRRİYET GAZETESİ...1 Çağlayan: İsrail en büyük ekonomik partnerini kaybetti Kamuda yeni atamalar Benzin 4.5 lirayı aştı bir depo 221 liraya doluyor Başbakan Erdoğan'dan kamu yöneticilerine önemli talimat KKTC, Rum yönetimine 6 ay daha elektrik satacak Dev şirketin CEO'sunu bir telefonla kovdular 2015 e kadar 22 otelli zincir olacak, dünya kupası na göre Rus kentlerine de yayıldı İspanya'dan 25 milyar dolarlık büyük özelleştirme Yükselen İslami bankaları Malezya çekti Türkiye nin duruşunu pek anlayamadık İsviçre Merkez Bankası euro karşısında frankı sabitledi "Yatırım avcılığı yapacağız" EGE CANSEN Çin ala Turka MİLLİYET GAZETESİ...14 Türkiye 2020 ye kadar ortalama % 4.8 büyür Japon Sony nin güvenliği ABD nin siber şefine emanet Japonya MB, faize dokunmadı Kredi kartı kullanıcıları bu tuzağa düşmeyin Atatürk Havalimanı rekora uçtu! Kayseri Şeker de 2. dalga, 40 gözaltı GÜNGÖR URAS İsrail de Kibbutz larda doğan çocuklar dolar aylık 500 bin dolarlık konut için sokaklarda SABAH GAZETESİ...19 Sanayi istihdamı arttı Alman Anayasa Mahkemesi oh çektirdi Güneydoğu altın çağını yaşıyor Tekfen: Bankacılığı bırakabiliriz Pazarda kriz yok, önümüz açık Ağustosta 163 şirket evlendi TPAO Akdeniz'e iniyor ilk kazma 2012'de ŞEREF OĞUZ... Değer üretim genelgesi RADİKAL GAZETESİ...25 'Kusursuz fırtına 2013'te' 30 milyar liralık kaçak! Posta devi internete yenildi Otoda yıllık 250 milyon liralık haksız kazanç BSH, Türkiye'yi üretim üssü yaptı Avustralya'yı sel aldı yüne zam yağdı SEYFETTİN GÜRSEL... İsrail dış ticarette marjinalleşiyor UĞUR GÜRSES... Herkesin bildiği DÜNYA GAZETESİ...32 Genel Energy, Vallares Plc ile birleşiyor Zorlu, İsrail'de yatırıma devam edecek Çin sayesinde bakırın kaderi 'borsalar' gibi olmayacak! Lider Kentler Buluşması Kayseri'de İşte, 196 OSB'nin bedelsiz arsaları Osman AROLAT İyi bir adım ve başka beklentiler

2 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ HÜRRİYET GAZETESİ Çağlayan: İsrail en büyük ekonomik partnerini kaybetti Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, BM raporunun ardından İsrail in Türkiye gibi bir ekonomik partneri kaybettiği için büyük pişmanlık duyduğunu söyledi. İsrail ile Türkiye nin savunma sanayiinde önemli işbirlikleri bulunurken, iki ülke arasında 2010 yılında 3.4 milyon dolarlık ticaret yapıldı. EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, Birleşmiş Milletler in (BM), Mavi Marmara saldırısına ilişkin raporunu yayınlamasıyla yükselen Ankara Tel-Aviv arasındaki gerginliğin ekonomik ilişkileri de etkileyeceğini işaret ederek, İsrail Türkiye gibi bir ekonomik partneri kaybettiği için büyük pişmanlık duyuyor dedi. İsrail in tavrını da eleştiren Çağlayan, yapılanın insanlık ayıbı olduğunu söyledi. Savunma sanayii ön planda Çağlayan ın pişman olduğunu söylediği İsrail ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere bakılınca, savunma sanayi ön plana çıkıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ın askıya alındığını açıkladığı savunma sanayi, iki ülke arasındaki en önemli işbirliği alanlarından birisi. Türkiye ve İsrail arasında 28 Ağustos 1996 da imzalanan Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması ile savunma sanayi iki ülke arasında önemli işbirliği alanlarından biri haline geldi. Türkiye, İsrail den yüksek teknoloji gerektiren savunma sanayii ürünleri alıyor. Örnekler arasında, Milli Savunma Bakanlığı nın Türk F4 uçaklarının modernizasyonu çalışmalarını İsrailli bir firma ile ortak gerçekleştirmesi de vardı. 3.4 milyon dolarlık ticaret Türkiye İsrail e geçen yıl 2 milyar 82 milyon dolar tutarında, bu yılın ilk 7 ayında ise 1 milyar 382 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Türkiye nin İsrail den yaptığı ithalat Türkiye geçen yıl 1 milyar 359 milyon dolar, bu yılın 7 ayında ise 1 milyar 180 milyon dolar oldu. İki ülke arasındaki ticaret hacmi böylece 3.4 milyon doları buluyor. Türkiye nin İsrail e ihraç ettiği başlıca ürünler arasında otomotiv, demir-çelik ürünleri. Türkiye de İsrail den petrol ve petrol ürünleri, tanklar ve diğer zırhlı savaş taşıtları, kimyasallar ithal ediyor. Türkiye deki İsrail yatırımları İsrail in en büyük bankası olan Hapoalim Bank, BankPozitif in yüzde 57.5 oranında hissesini devralarak Türk bankacılık sektörüne yatırım yaptı. Bu çerçevede BankPozitif in kontrol hisseleri için C Faktoring e 100 milyon dolar ödedi Haziran ayında ise İsrailli Karmel Halıları 9 milyon dolar yatırım yaparak Türkiye deki Atlas Halı şirketinin hisselerinin yüzde 51.1 ini satın aldı yılında tekstil alanında faaliyet gösteren Polgat ve kahve üretimi alanında faaliyet gösteren Elite Firmaları Türkiye deki yatırımlarından çekildi. İsrail ortaklığıyla Gebze Organize Sanayi Bölgesi sınırları içinde yer alan ve Mayıs 2005 te faaliyete geçen Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknoparkı nda şu anda 48 adet yazılım ve Ar-Ge firması üretim için başvurmuş bulunuyor.

3 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Türkiye, İsrail in 6 ncı büyük pazarı İsrail ile ticarette Türkiye, dış ticaret fazlası veriyor. İsrail Türkiye nin 17 nci büyük pazarı olarek yer alıyor. Türkiye ise, İsrail in 6 ncı büyük pazarı. Bu yıl 6 ayda İsrail e 1.4 milyar dolar ihracat yapıldı. Bu dönemde İsrail den yaptığımız ithalat 1.2 milyar dolar. Savunma sanayiinde 2.4 milyar dolarlık iş var TÜRKİYE ile İsrail arasında savunma alanında yapılan işbirliğinin toplam tutarı 2.4 milyar doları buluyor. Türkiye, İsrail den ürün satın alırken, eğitim işbirliğinde İsrail hizmet alıyor. Ancak Türkiye nin satın aldığı yüklü kalemler sona ererken, İsrail de tatbikatlarda rotasını Yunanistan a yöneltmiş durumda. İki ülke arasında tamamlanan ve devam ederken askıya alınacağı açıklanan projeler şöyle: İsrail ile 632 milyon dolara 54 adet F-4 savaş uçağının modernizasyonu, 1 milyar doları geçti. 170 adet M60 tankının modernizasyonu 650 milyon dolara yapıldı. 10 adet İnsansız Hava Aracı Heron 188 milyon dolara İsrail den satın alındı. Türkiye, Heronların 2.5 yıllık gecikmesi sırasında yaklaşık 20 milyon dolara çeşitli İHA lar kiraladı. F-4 uçaklarının çok uzaklardan hareket eden cisimleri algılamasını sağlayan Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) sistemleri, 160 milyon dolara İsrail firmalarına verilmişti. Aynı şekilde F-4 ve F-16 savaş uçaklarından elde edilen görüntülerin anında yere indirilmesini sağlayan Datalink 16 projesini daha önce kazanıp yerine getiremeyen İsrail firması tekrar kazanmıştı, firmaya bu ihalede 120 milyon dolar ödenecekti. F-4 ve F-16 savaş uçaklarına 40 gözlem podu takılmasına yönelik proje bulunuyordu. Bu projenin bedeli de 100 milyon dolardı. Kamuda yeni atamalar Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcılığına Dr. Sancak Özdemir atandı. Aile ve Sosyal Politikalar, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Orman ve Su İşleri ile Sağlık bakanlıklarına yapılan çeşitli atamalar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcılığına Dr. Sancak Özdemir, Bakanlık 1. Hukuk Müşavirliğine Ali Ağaçdan getirildi. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Osman Demirci getirildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür yardımcılıklarına Ömer Özdemir ve Ali Cüneyt Gerek atanırken, Bakanlık Müşavirliğine de Zekeriya Aslan getirildi.

4 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Aydın 21. Bölge Müdürlüğüne, Sivas 19. Bölge Müdürü Ali Rıza Diniz, Sivas 19. Bölge Müdürlüğüne Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürü Halil İbrahim Dağlıoğlu, Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğüne Mevlüt Aydın'ın atamaları yapıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına Ahmet Zahteroğulları, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne Aziz Yıldırım atandı. Avrupa Birliği Bakanlığı Müşavirliğine Selçuk Bayraktaroğlu getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik?Bakanlığı Baş İş Müfettişliğine İş Müfettişi İhsan Yalçın Namlı'nın ataması yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevine Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar getirildi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 2. (Konya) Bölge Müdürü Ali Rıza Demirci ise başka bir göreve atanmak üzere görevden alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirliğine, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir atandı. Sağlık Bakanlığı Tokat İl Sağlık Müdürlüğüne Dr. Sadettin Yazı getirildi Benzin 4.5 lirayı aştı bir depo 221 liraya doluyor Akaryakıt ürünlerinden 95 ve 97 oktan benzinin satış fiyatına dünden geçerli olmak üzere litrede 9-10 kuruş zam yapılırken, yeni zamlı tarifeyle benzin fiyatları tarihte ilk kez 4.5 lira sınırını aştı. Yılbaşından bu yana benzin fiyatında yaklaşık yüzde 15 lik artış yaşanmış oldu. Yılbaşında 50 litrelik bir depo 192 liraya dolarken yapılan zamlarla bugün aynı depo 221 liraya dolmaya başladı. Bu da 8 ayda 29 liralık fark yarattı. Fiyatlar ne kadar arttı Bazı büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinde 95 oktan kurşunsuz benzinin litre satış fiyatı Ankara ve İstanbul da 4.33 liradan, 4.42 liraya yükselirken, İzmir de 4.32 liradan 4.41 liraya çıktı. Daha önce 4.45 lira olan 97 oktan benzinin litre fiyatı da 4.55 liraya yükseldi. Dağıtım firmalarının belirlediği tavan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor. Bir depo maliyeti Yapılan son zamla 50 litrelik bir depo zam öncesi 216 liraya dolarken, dün 221 liraya dolmaya başladı. Böylece 9 kuruşluk zam bir depoda 5 lira artış yaratmış olacak. 70 litrelik bir depoda ise fark 6 lirayı aştı. 10 kuruş artan 97 oktan benzin kullananlar ise 50 litrelik bir depoyu 5 lira artışla 227 liraya dolduruyor.

5 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Başbakan Erdoğan'dan kamu yöneticilerine önemli talimat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal alımlarına ilişkin uygulamalarda öncelikli olarak Türkiye'de üretilen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgularken, yöneticilerden bu konuda gereken duyarlılığı göstermeleri istedi. Yerli ürün kullanılmasına ilişkin Başbakanlık genelgesi, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgede, tasarruf ve rekabet ilkelerine uygun hareket edilmesi kaydıyla, Türkiye ihtiyaçlarının yerli ürünlerden karşılanmasının ekonomi açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi. Genelgede, şunlar kaydedildi: Bu çerçevede, mevzuatımızda yerli ürün kullanımına yönelik mevcut hükümlerin uygulanmasına özen gösterilmesine ilave olarak, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal alımlarına ilişkin uygulamalarda; -Teknik şartnamelerde Türkiye'de üretilen ürünlerin teklif edilmesini engelleyen düzenlemelerin yapılmaması, -Kamu ihale mevzuatına aykırı olarak, isteklilerin ithal ürün ya da belirli bir ülkenin malını teklif etmesine yönelik düzenlemelerin yapılmaması, -Ürünlere ilişkin olarak yabancı belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenen ve zorunlu olmayan belgelerin ihale dokümanlarında aranmaması, -İthal ürün teklif eden isteklilerin yurt dışında mal teslim edebilmelerine imkan tanınması durumunda, teslim yeri, navlun, gümrük ve vergi giderleri gibi unsurların tekliflerin değerlendirilmesinde nasıl dikkate alınacağına dair ihale dokümanlarında düzenlemelerin yapılması, -İthal ürün teklif eden isteklilere mal tesliminden önce akreditif açılarak ön ödeme yapılmasına imkan tanınması durumunda, Türkiye'de üretilen ürünleri teklif eden isteklilere de avans ödemesi yapılmasına yönelik ihale dokümanlarında düzenleme yapılması, hususlarının dikkate alınarak, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki alımlar ile Devlet Malzeme Ofisinden gerçekleştirilecek alımlarda öncelikli olarak Türkiye'de üretilen ürünlerin tercih edilmesini ve kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerinin bu konuda gereken duyarlılığı göstermelerini önemle rica ederim. İHRACATA DÖNÜK ÜRETİM STRATEJİSİ İhracata Dönük Üretim Stratejisi Değerlendirme Kuruluna ilişkin Başbakanlık Genelgesi de Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.genelgede, Türkiye'nin, Cumhuriyet'in yüzüncü yılı olan 2023'e yönelik stratejik dış ticaret hedefinin, dünya mal ticaretinden aldığı payın artırılarak ihracatının 500 milyar dolara çıkarılması olarak belirlendiği belirtildi. Bu hedefe ulaşılabilmesi için, öncelikle Türkiye'nin imalat sanayi ile hizmet üretim potansiyelinin ihracat odaklı olarak değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi gerektiği vurgulanan genelgede, tüm sektörlerde ihracat hedeflerine uygun, ortak politikalar geliştirilerek sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması, ihracatta pazar ve ürün çeşitlendirmesi, ihracata dönük üretim teknolojilerinin geliştirilerek yurt içinde üretilen katma değerin artırılmasının yakın gelecekte ulaşılması öngörülen hedefler arasında yer aldığı ifade edildi. Bu çerçevede, konuyla ilgili kurum ve kuruluşların bir plan dahilinde aktif olarak çalışmalara katıldığı, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun sağlandığı, üretimle ihracatın birlikte ele alındığı İhracata Dönük Üretim Stratejisi geliştirmek amacıyla, 12 Mayıs 2010 tarihli ve sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2010/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile İhracata Dönük Üretim Stratejisi Değerlendirme Kurulu nun kurulduğu hatırlatılan genelgede 61'inci Hükümetin kurulmasıyla birlikte bakanlıklarda meydana gelen isim ve görev değişiklikleri nedeniyle söz konusu Kurulun yeniden düzenlenmesi gerekli görüldüğü bildirildi.

6 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Buna göre, İhracata Dönük Üretim Stratejisi Değerlendirme Kurulu, Ekonomi Bakanı'nın başkanlığında; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığının müsteşar düzeyinde; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) başkan düzeyinde; Türkiye İhracat Kredi Bankasının (Türk Eximbank) ise Genel Müdür düzeyinde katılımıyla çalışmalarına devam edecek. Ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde ilgili diğer bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcilerinin de Kurul çalışmalarına katılımı, Kurul Başkanı tarafından değerlendirilecek. Genelgeyle, 2010/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi de yürürlükten kalktı. PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kuruluna ilişkin Başbakanlık Genelgesinde de piyasaya arz edilen ithal ve yerli ürünlerin gözetim ve denetimine ilişkin hususların Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ile düzenlendiği hatırlatıldı. Bu alanda koordinasyonu sağlamak ve tavsiye niteliğinde kararlar almak üzere 2002 yılında kurulan Piyasa Gözetimi ve Denetimi Koordinasyon Kurulu nun Ekonomi Bakanlığı bünyesinde çalışmalarına devam ettiği ifade edilen genelgede, kamuoyunda giderek artan ürün güvenliği bilinci ile piyasaya arz edilen ürünlerin miktarı ve çeşidinde görülen artışların, ürünlerin gözetim ve denetim sisteminin daha etkin, güçlü ve caydırıcı bir yapıya dönüştürülmesini gerekli kıldığı kaydedildi. Genelgeye göre, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan yıllık eylem planlarını değerlendirmek, etkin bir ithalat ve iç piyasa denetimi için temel hedef ve stratejilerle alınacak tedbirleri belirlemek ve bu amaçla üst düzeyde kararlar almak, ilgili kurumlar arasında işbirliğini ve eşgüdümü sağlamak üzere, Ekonomi Bakanının koordinatörlüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Sağlık Bakanı, Denizcilik Müsteşarı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanının katılımıyla Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu nun oluşturulması uygun görüldü. Kurul, yılda en az bir defa toplanacak, sekretarya görevi Ekonomi Bakanlığı tarafından yerine getirilecek, ihtiyaç halinde diğer bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, özel sektör, sivil toplum ve meslek kuruluşları da Kurulun çalışmalarına davet edilebilecek. Genelgeye göre, genel ekonomik hedefler, insan sağlığı ve güvenliği, kamu yararı doğrultusunda ürün güvenliği politika ve stratejilerinin uygulanması amacıyla Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu tarafından yürütülecek çalışmalara ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca aktif katkı ve destek sağlanacak.

7 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ KKTC, Rum yönetimine 6 ay daha elektrik satacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Rum yönetimine 6 ay daha ihtiyaç fazlası elektrik satacak. Kıbrıs Rum yönetiminin, 11 Temmuz'da askeri üsteki patlamanın ardından KKTC ile yaptığı elektrik alımına ilişkin anlaşma yenilenerek 6 ay daha uzatıldı..kktc Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Rum kesimine 6 ay daha elektrik enerjisi sağlanmasını öngören sözleşmenin dün imzalandığını açıkladı. Atun, KKTC'den Rum tarafına elektrik enerjisi satılmasına ilişkin ikinci anlaşmanın dün Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ve Rum kesiminden bir yetkili arasında imzalandığını belirtti. Ağustos ayında kullanılan yaklaşık 7,5 milyon avro tutarındaki elektrik faturasının da Rum Elektrik İdaresi'ne (AİK) iletildiğini bildiren Atun, paranın gelecek günlerde tahsil edilmesinin beklendiğini söyledi. Atun, Kıbrıs Rum kesimine sağlanacak elektriğin fiyatının, kur ve petrol fiyatlarındaki değişiklikler göz önünde bulundurularak hesaplanacağını kaydetti. Rum gazeteleri de KKTC'den Kıbrıs Rum kesimine elektrik enerjisi satılmasına ilişkin ikinci anlaşmaya, Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) Başkanı Manthos Mavromatis'in yerine, onun yakın bir çalışma arkadaşının imza koyduğunu yazdı. Temmuz ayındaki ilk anlaşmaya Mavromatis imza atmıştı. Rum Elektrik İdaresi (AİK) Basın Sözcüsü Kostas Gavrilidis, yaptığı açıklamada, anlaşmanın 29 Şubat tarihine kadar uzatıldığını belirterek, KKTC'den elektrik enerjisi alınmasının gerekli olduğunu ve 100 megavata kadar enerji alımının yapılabileceğini söyledi. İLK ÖDEME 12 AĞUSTOS'TA YAPILMIŞTI Kıbrıs Rum yönetimi, 11 Temmuz'da askeri deniz üssündeki patlamanın etkisiyle, ana elektrik sağlayıcı Vasiliko elektrik santralinin devre dışı kalmasının ardından yaşanan enerji açığını kapatmak için 16 Temmuz'dan bu yana KKTC'den elektrik satın alıyor. Kıbrıs Rum yönetimi,16 Temmuz'dan itibaren KKTC'den aldığı elektriğin ilk ödemesiyle ilgili, yaklaşık 4,5 milyon avronun havalesini 12 Ağustos'ta yapmıştı. Rum yönetimine, Temmuz arasında KKTC'den 26 milyon kilovat saat elektrik satıldı. Dev şirketin CEO'sunu bir telefonla kovdular Yahoo CEO'su Carol Bartz, şirket çalışanlarına gönderdiği e-postada Başkan Roy Bostock ile yaptığı telefon görüşmesi sonrasında kovulduğunu duyurdu. Konuya yakın kaynaklar, Bartz'ın yönetim kurulu tarafından görevden alındığını ve yerine geçici olarak CFO Tim Morse'un atandığını söyledi. Üç yıldır görevde olan Bartz'ın yönetimi altında Yahoo kan kaybetmeye devam etti. Bartz'ın görevden alınması bir süredir beklenen bir olaydı. Ancak piyasa uzmanları, bu görev değişiminin zamanlamasının beklenenden önce olduğunu ifade ediyor.

8 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADI Bartz, Ocak 2009'da Yahoo bünyesine girip, şirketin kurucularından olan Jerry Yang'ın yerine geçmişti. İki yönetici o tarihte Microsoft ile birleşme görüşmeleri yürütmüştü. Yang, halen Yahoo'nun yönetim kurulunda yer alırken, şirket Yang ve diğer kuruculardan David Filo'nun şirketin yönetimini kontrol edecek bir kurul kuracağını açıkladı. Yatırımcılar, Bartz ilk göreve geldiğinde yeni CEO'ya yönelik büyük beklentilere sahipti. Bartz beklentilerin büyük bir kısmını karşılaşa da yine de hissedarları çok memnun edemedi. Şirketin hisselerinin kovulma olayının duyulmasının ardından, yüzde 6 değerlendiği belirtildi e kadar 22 otelli zincir olacak, dünya kupası na göre Rus kentlerine de yayıldı Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) 2015 sonuna kadar yatırım maliyeti milyon Euro olan yaklaşık 500 odaya sahip 3 yeni otel projesi gerçekleştirecek. Akfen GYO Genel Müdürü Orhan Gündüz, devam eden ve 2015 yılına kadar planlanan ek yatırımlar tamamlandığında yaklaşık 4 bin odaya sahip 22 otel ve 1 ofis projelerinin olacağını söyledi. MAYIS ayında yüzde ini halka açan ve buradan elde ettiği kaynakla yeni yatırımlara yönelen Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) 2015 sonuna kadar yatırım maliyeti milyon Euro olan yaklaşık 500 odaya sahip 3 yeni büyük otel projesini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Şehir otelciliğine odaklanan Akfen GYO nun şu anda faaliyette tolam odalı 10 oteli bulunurken, 2015 yılına kadar 180 milyon Euro luk yatırımı devam eden 9 otel ve 1 ofis projesinin tamamlanması planlanıyor. Akfen GYO Genel Müdürü Orhan Gündüz, devam eden ve 2015 e kadar planlanan ek yatırımlar tamamlandığında 4 bin odaya sahip 22 otel ve 1 ofis projelerinin olacağını söyledi. 9 otel ve bir ofis devam Avrupa nın zincir otel gruplarından Fransız Accor S.A. ile imzaladığı kira sözleşmeleri kapsamında 4 yıldızlı Novotel ve 3 yıldızlı İbis markalarını Türkiye ye getiren Akfen GYO, yıllık anlaşmalarla bu otelleri işletiyor. Akfen GYO Genel Müdürü Orhan Gündüz, Accor ile 2005 yılında başlayan ve 5 yıllık programlarla geliştirilen anlaşmalar kapsamında bugüne kadar 10 oteli faaliyete geçirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: Toplam oda kapasitemiz 1768 olan otellerimiz ve yatırımları aynı anda devam eden yaklaşık 1689 oda kapasitesine sahip 9 otel ve 1 ofis projemiz bulunuyor. 10 otelimizin toplam yatırımı 145 milyon Euro olurken, devam eden yatırımlarımızın maliyeti de 180 milyon Euro ya takebul ediyor yılı sonuna kadar da milyon Euro yatırımla 3 yeni otel açmayı planlıyoruz. Bu projelerin hayata geçmesiyle Türkiye ve KKTC de toplam 18 otelimiz olacak. Dünya Kupası şehirlerinde Türkiye nin yanı sıra Rusya da da var olan Akfen GYO, burada 4 otel ve 1 ofis projesinin yatırımına devam ediyor. Rusya daki Yaroslavl İbis otelin önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün katılımıyla açılacağını söyleyen Gündüz, şunları söyledi: 204 odalı Samara İbis ve ofis projesi ekim ayında açılması planlanırken, 2013 te Kaliningrad İbis ve 2014 te de Moskova İbis açılacak. Rusya da yaptığımız yatırım 112 milyon Euro ya ulaştı. Rusya da ne kadar doğru yatırım yaptığımızı 2018 Dünya Kupası nın yapılacağının açıklanmasıyla gördük. Yatırımımız bulunan 4 şehirde de maçlar oynanacak.

9 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ milyon Euro gelir Akfen GYO nun 6 aylık performansı hakkında da bilgi veren Orhan Gündüz, şöyle konuştu: Faaliyette olan otellerimizin doluluk oranları ortalama yüzde 63.4 e ulaşırken, oda fiyatlarımız da Euro bazında yüzde 1 gerileme ile 52.8 Euro ya, TL bazında ise yüzde 10 artış ile liraya çıktı. Kira gelirlerimiz ise Euro bazında yüzde 36 artışla 5.9 milyon Euro, TL bazında ise yüzde 51 artışla 13.1 milyon lira oldu. Moskova İbis ve Karaköy Novotel in de faaliyete geçmesiyle 2016 yılında kira gelirlerimizin yaklaşık 48.7 milyon Euro, FAVÖK ün 42.8 milyon Euro, FAVÖK marjının ise bugünkü yüzde 71 seviyesinden yüzde 88 e yükseleceği öngörüyoruz. 3 ve 4 yıldızda potansiyel var EKONOMİK şehir otellerine odaklanmalarının nedenini de açıklayan Orhan Gündüz, 3 ve 4 yıldızda arz, talebin nispeten altında kalıyor. Bu da bu otellerin ciddi bir potansiyel arz ettiğini gösteriyor. Türkiye de toplam otel odası arzı içinde 3 ve 4 yıldızlı otellerin payı sırasıyla yüzde 15 ile yüzde 30 oluyor. 3 yıldızlı otellere yüzde 19, 4 yıldızlı otellere ise yüzde 31 oranında talep gösteriliyor diye konuştu. Süha Güçsav da, Accor un 5 yıldızlı markası Sofitel i neden Türkiye ye getirmedikleri hakkında, Sofitel in çok fazla rakibi var. Oda, metrekare ve yatırım maliyetleri yukarıda. Ayrıca Novotel, Sofitel e göre daha fazla bilirnirliğe sahip dedi. GYO ları orta vadede fırsat olarak görüyorum AKFEN GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süha Güçsav, halka açılmalarının ardından İMKB de yaşanan gerileme ile hisselerinin iskonto görmesine yönelik bir soru üzerine şunları söyledi: İskontalarda çok büyük genişleme oldu. Yüzde seviyelerinden yüzde 70 lere geldi. Bunlar borsadaki iniş ve çıkışlardan kaynaklanıyor. Bizim otellerimiz 35 sene işletilecek. Yalnızca Akfen GYO özelinde değil, diğer GYO ları orta ve uzun vadede yatırım fırsatı olarak görüyorum. Bir çok gayrimenkul şirketinin hisse fiyatları şu anda çok cazip. İspanya'dan 25 milyar dolarlık büyük özelleştirme İspanya'nın piyango teşkilatı Loterias'ın özelleştirmesi için ilk adım atılıyor. Dudak uçuklatan ikramiyeleriyle bilinen kurumun tamamının özelleştirilmesinden 25 milyar euro gelir hedefleniyor. İspanyol yetkililer, ülkenin borsada doğrudan satış yöntemiyle şimdiye kadar gerçekleştireceği en büyük halka arzın ön talep toplama girişimlerine, yarın başlayacak. Yüzde 30'unun arz edilmesi beklenen loto teşkilatının bu satışından 9 milyar euro toplanması hedefleniyor. Madrid hükümeti tarafından başlatılan satış süreci, borç yükü altındaki İspanya'nın borçlanma maliyetini azaltmak için başlattığı ve hava limanları satışının da dahil olduğu özelleştirme kapsamında yer alıyor. Loterias, özellikle El Gordo diye bilinen çekilişiyle dudak uçuklatan ikramiyeler dağıtıyor. El Gordo, geçen yıl 22 Aralık'taki çekilişte 2.3 milyar euro ikramiye dağıtmıştı.

10 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Yükselen İslami bankaları Malezya çekti Türkiye nin duruşunu pek anlayamadık Dünyada ve Türkiye de En Değerli Markalar araştırması yürüterek, buna göre listeler belirleyen marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance in CEO su David Haigh, İslami bankacılık ve finans sektöründe Türkiye nin yeni markalar yaratabileceğini, özellikle Malezya nın bu alanda son 5-10 yılda çok önemli yol kat ettiğini belirtti. Haigh, Türkiye niye yeterince ilgi göstermedi diye sorguluyoruz dedi. Haigh, Türkiye den bir dünya markası çıkarabilecek sektörlerin başında Türkiye ye özgü nitelikli tarımsal ürünler, eğlence ve konaklama endüstrisi, moda, takı ile kuyumculuğun geldiğini söyledi. Ancak bunların yanısıra İslami bankacılık sektöründe dünyada giderek yükselen bir talep olduğunu ve Türkiye nin bu alanda iyi markalar yaratabileceğini belirtti. Türkiye geri kaldı İslami bankacılık alanında Malezya ve Dubai nin son birkaç yılda ön plana çıktığını, buradaki fırsatları gören HSBC, Citibank ve Bank of America gibi dünya finans devlerinin de bu trene sonradan bindiğini kaydeden Haigh, İslam dünyası ile batı dünyası arasında bazı duvarlar örülmeye başlandığı dönemde ulusal marka olma açısından İslamı farklı yaşayan Türkiye ve Malezya gibi ülkeler çok önemli. Türkiye çok daha fazla İslami bankacılık ürünü yaratabilmeli. Bu alanda konumundan dolayı iyi bir fırsat yakalayabilir diye konuştu. Milyar doları geçen 12 şirket Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner ise Türkiye de ilk 100 ü oluşturan markaların değerinde bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 10 luk bir artışın söz konusu olduğunu belirterek, Beş yıl önce 100 markanın toplam değeri 23 milyar dolarken, bugün yüzde 43 artışla 33 milyar dolara çıktı. 5 yıl önce değeri 1 milyar doların üzerinde olan marka sayımız 4 iken bugün 12 ye yükseldi diye konuştu. İlk 10 da beş banka 100 markalık listenin yaklaşık üçte birini banka markalarının oluşturduğuna işaret eden İlgüner, Banka marka değerlerindeki artış yüzde 40 a ulaştı. İlk 10 marka içinde de dört banka var. Bankalar, Türkiye nin marka değerini domine ediyor, ancak Türkiye nin yurtdışında banka markası yok dedi. Turquality i ülkeler tanımıyor TURQUALITY programının ülkeye geri dönüşünün ölçülmesi gerektiğine de işaret eden Muhterem İlgüner, Turquality i ülkeler tanımıyor, kendi markasına tam bir değer katmış ve yönetebilmiş değil. Dünyada road show u yok. Yapı eksikliği var. Bu kadar büyük paralar dağıtan kurumun Ankara da bir binası, İstanbul da genel sekreteryası olsun isterdim şeklinde konuştu. İstanbul markası yönetilemedi İSTANBUL markasının da yönetilemediğini, 2010 İstanbul kültür başkenti olduğunda Türkiye ye gelen ziyaretçi sayısı artarken İstanbul a gelen ziyaretçi sayısının azaldığına dikkati çeken İlgüner, Türkiye nin şehirlerinin markalaşması halinde ülkenin çok hızlı şekilde zenginleşeceğini belirtti. Muhterem İlgüner, Brand Finance Forum un 24 Kasım 2011 tarihinde ilk kez İstanbul da düzenleneceği bilgisini de verdi.

11 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ İsviçre Merkez Bankası euro karşısında frankı sabitledi İsviçre Merkez Bankası (SNB) 1,20 Frankı 1 euroya sabitledi. SNB, İsviçre frangının aşırı değerli olduğunu belirterek, 1,20 frangı 1 euroya sabitleme kararı aldığını açıkladı. İsviçre frangının aşırı değerli olmasının, İsviçre ekonomisi için güçlü tehdit ve deflasyonist gelişme riski oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, euro-frank paritesinin 1,20 frank olan minimum oranın altında seyretmesine daha fazla fırsat verilmeyeceği belirtildi. Açıklamada, SNB'nin bu minimum oranı azami kararlılıkla uygulamaya devam edeceği ve sınırsız miktarda euro satın almaya hazır olduğu ifade edildi. SNB, 1,20 frank 1 euroya eşit olsa bile frangın değerinin halen yüksek olduğunu ve zamanla değerini kaybetmesi gerektiğini belirterek, ekonomik görünüm ve deflasyonist riskler gerektirirse yeni önlemler alacağını kaydetti. SNB'nin açıklamasından önce 1,10 frankdan işlem gören euro açıklamayı takiben 1,2024 franktan işlem görmeye başladı. İsviçre Merkez Bankasının açıklamasından sonra frank euro karşısında yüzde 8,5 ve ABD doları karşısında yüzde 8 değer kaybetti. "Yatırım avcılığı yapacağız" Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin ekonomik gelişimini artırmak ve hedeflerine ulaşmasını sağlamak üzere yeni dönemde iş adamlarıyla birlikte yatırım avcılığı yapacaklarını söyledi. Bakan Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ile beraberindeki heyeti bakanlıkta kabul etti. Meral, kabulde, Bakan Çağlayan'ı Ekonomi Bakanlığından dolayı tebrik ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Bakan Çağlayan'ın geçmiş bakanlığı döneminde TUSKON olarak çok güzel takım çalışması yaptıklarını belirten Meral, Bakan Çağlayan'ı iş dünyasının CEO'su olarak gördüklerini anlattı. Bakan Çağlayan'ın bakanlığı dönemi boyunca adeta evini ailesini unuttuğunu ve iş dünyasının başında yeni pazarları keşfettiğini belirten Meral, şunları söyledi: Sayın Bakanım Türk sanayicisinin, ihracatçısının önünü açtınız. Yeni dönemde de yine Türkiye'nin üretim gücünü ve potansiyelini yeni pazarlara yönlendirerek Cumhuriyet tarihinin yeni bir ihracat rekorunu kıracağız, buna kararlıyız. Bu dönemde de iş dünyası olarak sizlere her türlü desteği vermeyi ve bu faaliyetlerde yer almayı istiyoruz. Ekonomi Bakanı Çağlayan da TUSKON ile ASO Başkanlığı döneminde ve geçmiş bakanlık dönemlerinde yakın bir iş birliği içerisinde önemli çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.09.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.09.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.09.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 Altın yeni rekor kırdı euro düşüyor Benzine zam geldi Yunanistan ın Euro dan çıkması tehlikeli olur domino etkisi yaratır Ramazan zamları

Detaylı

TARIMA DESTEK 10 MiLYARI AŞACAK. onom. TL'den 50,000 TL'ye kadar idari para 7 KASIM 2014 Cuma KDV dahil 25 Krş www.ekonomigazetesi.

TARIMA DESTEK 10 MiLYARI AŞACAK. onom. TL'den 50,000 TL'ye kadar idari para 7 KASIM 2014 Cuma KDV dahil 25 Krş www.ekonomigazetesi. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 16,18 daraldı T ürkiye'de otomobil pazarı 2014 ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,37, hafif ticari araç pazarı yüzde 15,54 geriledi.

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 'Türkiye yüzde 4 büyürse, yumuşak iniş olur' Çimento'da 2012 hedefi satışta yüzde 5 büyüme Yabancıların borsada işlem hacmi azaldı

Detaylı

Kur riski nasıl yönetilmeli?

Kur riski nasıl yönetilmeli? TEKSTİL İŞVEREN Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası aylık dergisi 104. Uluslararası Çalışma Konferansı Cenevre de toplandı SAYI: 413 TEMMUZ 2015 Eğitime adanmış bir hayat: Lütfi Paker UPK Başkanı

Detaylı

lenen toplantıya başkanlar düzeyinde katılım bekleniyor.

lenen toplantıya başkanlar düzeyinde katılım bekleniyor. B aşbakan ın Ankara ya çağırdığı iş dünyası örgütleri arasında Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 Temmuz ayı enflasyonu açıklandı Piyasalarda tansiyon yükseldi... Altın rekor tanımıyor 47 yeni şube açtı,ilk yarı karı 1milyar lirayı

Detaylı

onom GÖRÜŞMELER GAYET OLUMLU New York'ta görüştüğü yatırımcıların ikna olmadığına ilişkin bazı haberler bulunduğunun

onom GÖRÜŞMELER GAYET OLUMLU New York'ta görüştüğü yatırımcıların ikna olmadığına ilişkin bazı haberler bulunduğunun SANAYiCiNiN KUR isyani EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu itibariyle 2.60 ı görerek yüzde 12 oranında çok ciddi bir artış Başkanı Ender Yorgancılar, dolardaki kontrolsüz artışın Aralık ayından bu

Detaylı

SABAH GAZETESİ...24 RADİKAL GAZETESİ...28 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.06.11 1

SABAH GAZETESİ...24 RADİKAL GAZETESİ...28 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.06.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.06.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ.....2 Yılın en kötü günü Türk ihracatçıların gözü Endonezya'da 5 aylık ihracat 54.4 milyar doları buldu yeni rekor göründü 60 milyon lira

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 30.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...9 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 30.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...9 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 30.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Dış ticaret açığı beklenenden az geldi İşçi-işveren kerhen uzlaştı asgari ücret 701 liraya yükseldi Vergi denetmeni performansa göre

Detaylı

SABAH GAZETESİ...22 RADİKAL GAZETESİ...33 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 08.07.11 1

SABAH GAZETESİ...22 RADİKAL GAZETESİ...33 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 08.07.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 08.07.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Kemal Derviş'in Yunanistan reçetesi Sanayi üretiminde artış Türk şirkete Japonya'dan dev teklif Kanal 7 yöneticileri ve Akman ı Deniz

Detaylı

75 GÜNDE BİTİRDİĞİMİZ BİODİZEL

75 GÜNDE BİTİRDİĞİMİZ BİODİZEL ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT ve MONTAJLARI PROJEYE GÖRE ÖZEL İMALATLAR SAHA ve YERALTI TANKLARI Cr- Ni (INOX) TANKLAR MŞB İNŞAAT AŞ. yaptığımız ÇELİK KONSTRÜKSİYON BİNA İmalatı ve Montajımızdan görüntülerimiz

Detaylı

hortumunu Faiz lobisinin

hortumunu Faiz lobisinin Ekonomi 3 TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline gelip, ülkemizdeki her vatandaşı bugünkünden tam 2,5 kat daha müreffeh hale getireceğiz" dedi. Türkiye Odalar

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...12 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...12 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Birleşmiş Milletler'in dörtte birini bir araya getiren Zirve ÖTV gelirlerinin yüzde 30'u tiryakiden tahsil edildi Yeni konuta yüzde

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 14.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 14.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 14.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 AB üyeliğimiz hayati önem taşıyor Fed beklentileri karşılamadı Yunanistan a kemeri daha da sık baskısı iyice yoğunlaştı 150 bin memura

Detaylı

TÜRKiYE'NiN HEDEFi 150 MiLYAR DOLAR

TÜRKiYE'NiN HEDEFi 150 MiLYAR DOLAR TÜRKiYE'NiN HEDEFi 150 MiLYAR DOLAR K ahramanmaraş'ta bataklık haldeyken 5 yılda 177 bin 741 lira harcanarak ıslah edilen 1013 dekarlık merada, düzenlenen törenle hayvan otlatılmaya başlandı.gıda Tarım

Detaylı

SABAH GAZETESİ...11 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.01.11 1

SABAH GAZETESİ...11 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.01.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.01.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ 2 Emtiada rüzgar tersine döndü: Satış devam edecek mi? Fed, ABD de 3 milyon kişiye iş bulacak Bernanke: Bizden yardım beklemeyi bırakın

Detaylı

CANKURTARAN TÜNELi'NDE IŞIK GÖRÜNDÜ. onom. ÇEKi DÜZEN VERSiNLER CARi AÇIĞA 1 MiLYAR DOLARLIK PANSUMAN

CANKURTARAN TÜNELi'NDE IŞIK GÖRÜNDÜ. onom. ÇEKi DÜZEN VERSiNLER CARi AÇIĞA 1 MiLYAR DOLARLIK PANSUMAN Akkuyu'ya çifte koruma kalkanı M ersin'de inşe edilecek Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) merkezine yerleştirilecek 'Erimiş Yakıtı Muhafaza Kabının (kor tutucu)' tasarımı tamamlanarak Türkiye Atom Enerjisi

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.02.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.02.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.02.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ 2 Bernanke: Gevşek para politikasına devam ECB yeniden tahvil almak zorunda kaldı Vize duvarı yıkıldı, Almanya mahkeme kararını uygulamalı

Detaylı

onom masa etrafında iki uzman isim ile oturarak, hukuktan yatırıma birçok konu hakkında bilgi edinme ve soru sorma fırsatı yakalayacak.

onom masa etrafında iki uzman isim ile oturarak, hukuktan yatırıma birçok konu hakkında bilgi edinme ve soru sorma fırsatı yakalayacak. VERiMLi TARIM ARAZiLERiNE DOKUNULMAZLIK Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için gelecek yıl hayata geçecek "Büyükova" projesiyle tarım arazileri sit alanları gibi dokunulmazlığa kavuşacak

Detaylı

KÖRFEZ'DE HALATLAR GERiLDi

KÖRFEZ'DE HALATLAR GERiLDi KÖRFEZ'DE HALATLAR GERiLDi Körfez geçişini 6 dakikaya, İstanbul İzmir arasını ise 3,5 saate indirecek Körfez Köprüsü nde halat gerildi. Mühendis ve işçilerin çalışacağı yürüyüş yolu montajı başladı. İ

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Yunan liderler anlaşamadı görüşmeler bugün de sürecek AB: Venizelos kariyeri için Yunanistan ı tehlikeye atıyor IMF'den Çin'e büyüme

Detaylı

NİSAN GÜNDEM. SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU Genel Sekreter. YAYIN İCRA KOMİTESİ Ender YORGANCILAR Bayram TALAY Berkay ESKİNAZİ Mustafa KALYONCU

NİSAN GÜNDEM. SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU Genel Sekreter. YAYIN İCRA KOMİTESİ Ender YORGANCILAR Bayram TALAY Berkay ESKİNAZİ Mustafa KALYONCU Nisan 2011 Yıl: 27 Sayı: 323 NİSAN GÜNDEM SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU Genel Sekreter YAYIN İCRA KOMİTESİ Ender YORGANCILAR

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 20.09.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 20.09.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 20.09.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 S&P, İtalya'nın kredi notunu düşürdü Yunanistan borçlarını ödeyemedi, eurodan çıkmalı Rumlar Akdeniz de sondajı başlattı savaş gemisi

Detaylı

2023'E 1.470 KÖPRÜ GELIYOR 'NİSSİBİ' YIL SONUNA BİTİYOR. yana 116.6 kilometre uzunluğunda 1.634 köprü yapıldığını söyledi.

2023'E 1.470 KÖPRÜ GELIYOR 'NİSSİBİ' YIL SONUNA BİTİYOR. yana 116.6 kilometre uzunluğunda 1.634 köprü yapıldığını söyledi. 4-C'LİLERE KADRO MASADA B ilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "4-C'lilerin kadroya geçirilmesi konusunda iki bakanlık arasında bir çalışma yürütülüyor, ancak henüz Hükümet görüşü oluşmadı" dedi. TBMM

Detaylı

50 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU. yaşayan "MRJ", önceki gün törenle hangardan çıktı. Ulusalini

50 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU. yaşayan MRJ, önceki gün törenle hangardan çıktı. Ulusalini 2 008'de çalışmalarına başlanan ve o dönemde Türk Hava Yolları'na da önerilen uçağın, 1.7 milyar dolara geliştirildiği bildirildi.ülkenin yüksek hızlı treni Shinkansen'i geliştiren mühendislerin de desteğini

Detaylı

Değerli Sanayici Dostlarım, ülkemizde terörün. Doğru kararlar alınmalı. Atatürkorganize. Hilmi UĞURTAŞ

Değerli Sanayici Dostlarım, ülkemizde terörün. Doğru kararlar alınmalı. Atatürkorganize. Hilmi UĞURTAŞ 4 Atatürkorganize Doğru kararlar alınmalı Hilmi UĞURTAŞ İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Değerli Sanayici Dostlarım, ülkemizde terörün can almaya devam etmesi, saldırıların

Detaylı

İHRACAT EYLüLDE DENGELENiR

İHRACAT EYLüLDE DENGELENiR İHRACAT EYLüLDE DENGELENiR İhracat nisanda 1.5 milyar $'lık parite etkisiyle % 9.8 düşerek 11.8 milyar dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Birkaç ay daha düşer ama eylülde dengeye kavuşacak" dedi.

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 26.09.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 26.09.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 26.09.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 "Türkiye büyük takdir görüyor" Türkiye, istikrar adası olarak yükseliyor Çalışanlar 570 öneri verdi, kağıt su ve yağdan 285 bin lira

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 İMKB'de işlemler teknik arıza nedeniyle durduruldu İntibak yasalaştı 2 milyon emekliye 10-320 lira zam var 10.5 milyon tonla satış

Detaylı

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları HAZİRAN 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Devlet Geleceği Gördü korhan@ostim.com.tr Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları gündemdeki sıcaklığını koruyor. KOBİ ler başta olmak üzere tüm sanayiciler,

Detaylı