AK PARTi iktidarinda SAĞLIK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AK PARTi iktidarinda SAĞLIK"

Transkript

1 MARDİN 1

2 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN

3 AK Parti Hükümetleri olarak insanımıza verdiğimiz sağlık hizmetinin devletin sağladığı bir lütuf değil, bir hakkın teslimi olduğu inancıyla; vatandaşlarımızın etkili, hakkaniyetli, kolayca ulaştığı, kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı nı hazırladık ve uygulamaya koyduk. 3

4 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN

5 5 Temel Sağlık ve Koruyucu Hizmetlere 11 milyon TL ayırdık 11 milyon TL 1.5 milyon TL Büyük bir seferberlik haline dönüştürdüğümüz koruyucu sağlık hizmetlerine 2002 yılında 1,5 milyon TL ayrılmışken, 2010 da bu payı 11 milyon TL ye ulaştırdık. Aşılama oranı 2002 de % 64 iken, 2010 da bu oranı % 98 e çıkardık. Daha önce aşılama programında olmayan kızamıkçık, kabakulak, menenjit ve zatürre aşılarını ücretsiz aşı programımıza dâhil ettik. Beşli kombine aşıyı başlattık. Bugün çocuklarına en kapsamlı ve gelişmiş aşılarını uygulayan dünyanın ilk 20 ülkesi içerisinde bulunuyoruz.

6 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN

7 7 112 ACİL SERVİS Sizin İçin Koşuyor... Acil sağlık hizmetleri için ücret isteme son buldu. Artık özel hastaneler bile acil ve yoğun bakım hizmetleri için ücret talep etmiyor de Mardin kırsalında 112 Acil Sağlık Hizmeti verilmezken, bugün 21 adet kara ambulansı ve hava ambulansıyla Mardin in her köşesine Acil Sağlık Hizmeti veriyoruz de 351 vaka ambulansla taşınabilirken, 2010 da taşınan vaka sayısını yıllık 11 binin üzerine çıkardık. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE ) olarak özel yetiştirilmiş 26 sağlık personeliyle Mardin de afet müdahalesine hazırız de 2010 da 1 istasyon, 2 ambulans ile 351 kişi taşındı. 17 istasyon, 21 ambulans ile 11 bin kişi taşındı.

8 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN Sağlık Ocaklarından Aile Hekimliğine Ailenize Özel Doktor 15 Kasım 2010 da başlayan Aile Hekimliği uygulaması kapsamında Mardin de; 189 Aile Hekimi, 63 Aile Sağlığı Merkezi ve 10 Toplum Sağlığı Merkezinde 737 Bin vatandaşımız, Ailenize özel doktor lardan, hiçbir ücret ödemeden sağlık hizmeti alıyor. Artık hepimizin isteğimizde kapısını çalabileceğimiz, telefonla danışabileceğimiz, tetkiklerimizi yaptırabileceğimiz bir özel hekimimiz var. Üstelik istediğimiz Aile Hekimini tercih etme hakkımız var.

9 9 Hastanelerin Kapısı Herkese Açık AK Parti iktidarından önce hastane kapılarında uzayıp giden kuyruklar vardı. Parası olmayanların hastane kapılarından geri çevrildiği, bebeklerin ve cenazelerin rehin tutulduğu bir Türkiye vardı. O günleri ülke olarak geride bıraktık. Devlete ait hastaneleri tek çatı altında topladık. Özel kuruluşlardan yararlanma imkânı getirdik. Kamu özel demeden hastanelerin kapısını herkese açtık. Böylece vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştı.

10 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN Hastane Odalarında Beş Yıldız Konforu Adeta koğuşlarda yatar gibi kişilik odalarda hastalar yatırılıyordu. Odalarda tuvalet yoktu, koridorda bir tuvalet vardı, sağlam giren hasta çıkıyordu yılında var olan hasta odası ve yatakların çoğu böyleydi. Şimdi hasta odalarımızı nitelikli yani içinde tuvaleti, banyosu ve en fazla iki hasta yatağı olan konforlu odalara dönüştürdük, dönüştürmeye de devam ediyoruz. 531 hasta yatağının 440 ı konforlu odalarda yer alıyor yılında tüm yataklarımız nitelikli ve konforlu odalarda olacak! Hasta Yatağı Sayısı

11 11 Hasta Uğurlamadan, Hasta ağırlamaya Eskiden devlet ve sigorta hastanelerinde bir muayene odası olur ve diğer hekimler özel muayenehanelerinde hasta beklerdi. Sistem böyle işliyordu. Biz bunu değiştirdik. Her hekim için muayene odası temin ederek hastane kapılarındaki beklemeleri ortadan kaldırdık. Bu sayede Mardin deki hastanelerde verilen hizmetleri katladık. Üstelik tüm hastane ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerimizde hekim seçme hakkınız var, hangi hekimi istiyorsanız ona muayene oluyorsunuz. Her hekime bir oda prensibiyle muayene oda sayısını 175 ten 336 ya yükselttik. Bu sayede muayene sayısını 2,2 milyondan 3,4 milyona çıkardık muayene odası 2,2 milyon muayene 336 muayene odası 3,4 milyon muayene

12 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN Devlet Hastanelerini Modern Cihazlarla Donattık 2002 öncesinde cihaz yokluğu sebebiyle hastalarına hizmet veremeyen tüm devlet hastanelerimizi modern cihazlarla donattık. İlimizde Bakanlığımıza bağlı hastanelerde daha önce tomografi ve MR hizmeti verilmezken bu gün vatandaşlarımıza 3 tomografi ve 2 MR cihazıyla bu hizmeti sunuyoruz.

13 13 Diyaliz Hastalarının da Yüzü Gülüyor Mardin İlimizde Diyaliz Cihazı Sayısı Yaman bir çiledir, diyaliz hastalarınınki Türkiye nin her yerinde olduğu gibi Mardin de artık diyaliz hastaları evinden alınıyor, evine bırakılıyor. Üstelik bu hizmet için hastalarımız hiçbir ücret ödemiyorlar. Daha önce diyaliz merkezi bulunmayan Kızıltepe, Midyat ve Nusaybin ilçelerine diyaliz merkezi açtık. Böylece diyaliz hastalarımız bulundukları yerde bu hizmete kolayca ulaşıyorlar.

14 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN Mardin de hastalar da mutlu, sağlık çalışanları da Şeffaflık ve hakkaniyet prensibiyle yaptığımız atamalarla daha fazla personelle daha iyi sağlık hizmeti veriyoruz. Mardin İlimizde; Uzman Tabip Sayısı Hemşire ve ebe sayısı Pratisyen Tabip Sayısı Toplam personel sayısı (Hizmet alımı dahil) 3.407

15 15 AK Parti İktidarından önce vatandaşlarımız çeşitli yönlendirmelerle muayenehaneler üzerinden önemli miktarlarda para ödeyerek sağlık hizmeti almaya çalışıyorlardı. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile uyguladığımız performansa dayalı ek ödeme ve diğer teşvikler ile konuya gösterdiğimiz hassasiyet sonucu ülke genelinde tam zamanlı çalışan hekim oranını %11 den % 95 e ulaştırdık. Bu oranı Mardin de %13 den % 98 e yükselttik. Böylece vatandaşlarımız hizmet alabilmek için muayenehanelere yönelme mecburiyetinden büyük ölçüde kurtuldu. Biz bunu tamamen ortadan kaldırmak, üniversite hastanelerine giden vatandaşlarımızdan Hoca Farkı adı altında Özel Muayene veya Özel Ameliyat Parası alınmasına tamamen son vermek ve vatandaşlarımız ile hekimlerimiz arasındaki para ve bundan kaynaklanan güvensizlik ilişkisini bitirmek için Tam-Gün yasasını hazırladık. Meclisimizden geçen bu yasa, Ana Muhalefet Partisi CHP tarafından Anayasa Mahkemesi ne götürüldü ve bazı maddeleri iptal edildi. Yaptığımız itiraz neticesinde Danıştay ın verdiği kararla ikili çalışma sistemi ortadan kalkmıştır.

16 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN Tam Gün Uygulaması ile Geçmişteki sistemin, vatandaşımızın muayenehanelerde cebinden para ödeyerek sağlık hizmeti almasına yol açan yanlışlığını tamamen ortadan kaldırdık. Üniversite Hastanelerine giden vatandaşlarımızdan Özel Muayene veya Özel Ameliyat Parası alınmasına tamamen son verdik. Böylelikle bütün vatandaşlarımızın üniversite hastanelerine para ödemeksizin Profesör veya Doçentlerimize ulaşabilmesini sağladık. Üniversite hastanelerine geçmişte vatandaşlarımız tarafından ödenen miktarlar artık Hükümetimiz tarafından aktarılıyor. Yeni uygulamayla vatandaşlarımız ile hekimlerimiz arasındaki para ve bundan kaynaklanan güvensizlik ilişkisini ortadan kaldırdık. Yeni sistem ile üniversite döner sermaye sistemindeki sıkıntıları ortadan kaldırdık. Böylece vatandaşımızın hakkı olan etkili ve adil sağlık hizmetini aracısız olarak almasını sağladık.

17 17 Sağlık Yatırımları Hız Kesmiyor Mardin de 2002 öncesi yarım kalan sağlık yatırımlarının hepsini tamamlayarak hizmete açtık. Bugüne kadar sağlık yatırımları için 161 milyon TL kaynak kullandık. Banyolu, tuvaletli, televizyonlu, telefonlu, buzdolaplı, yemek masası ve refakatçi koltuklu bir ve iki kişilik hasta odaları Mardinli hemşerilerimize hizmet veriyor. Bu hastaneler büyükşehirlerdeki modern hastanelerin bütün imkân ve fiziki şartlarına haiz, aynı zamanda hizmet sunum kalitesi bakımından da birinci sınıf hastanelerdir. Bu da bizim bütün insanımızı birinci sınıf vatandaş olarak gördüğümüzün örneklerinden biridir. Bugüne kadar sağlık yatırımları için 161 milyon TL kaynak kullandık.

18 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN 2003 Yılı Öncesinde Devraldığımız ve Tamamladığımız İnşaatlar; 150 yataklı Mardin Devlet Hastanesi, 50 yataklı Derik Devlet Hastanesi, 30 yataklı Savur İlçe Hastanesi, 30 yataklı Ömerli İlçe Hastanesi, 30 yataklı Dargeçit İlçe Hastanesi, 25 yataklı Mazıdağı İlçe Hastanesi, Nusaybin Devlet Hastanesi Yeni Bloğu (Acil Servis, İdari Birimler), 4 Adet Aile Sağlığı Merkezi ve 4 Adet Sağlık Evi. Hükümetimiz Döneminde Başladığımız Ve Tamamladığımız İnşaatlar; Kızıltepe Devlet Hastanesi Yeni Bloğu, (Acil Servis ve Diyaliz Ünitesi) Kızıltepe Devlet Hastanesi, Mardin Devlet Hastanesi Yeni Bloğu, 10 Adet Aile Sağlığı Merkezi.

19 19 Yapımına Devam Ettiğimiz İnşaatlar; Midyat Devlet Hastanesi, 1 adet Aile Sağlığı Merkezi. Yapımını Planladığımız İnşaatlar; Mardin Devlet Hastanesi, Nusaybin Devlet Hastanesi, Derik Pirinçli Aile Sağlığı Merkezi ve Lojman.

20 AK PARTi iktidarinda SAĞLIK MARDİN Ülkemiz sağlıkta geçmiş dönemlerle kıyas kabul etmeyen bir dönüşüm süreci geçirmektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile kaynakların optimum kullanımını sağlayarak etkili, verimli ve hakkaniyetli bir sağlık sistemi oluşturduk. Halkımızın sağlık hizmet sunumundan memnuniyeti arttı. Mardin İlimiz de bu dönüşümden nasibini alıyor. Hizmetimizin kalitesini daha da arttırmaya ve eksiklerimizi tamamlamaya devam edeceğiz. Hedefimiz sağlıklı bir Türkiye dir. Ve bunu hep beraber başarıyoruz.

21 21

Sağlıkta Dönüşüm Programı

Sağlıkta Dönüşüm Programı Sağlıkta Dönüşüm Programı Prof. Dr. Recep AKDAĞ Sağlık Bakanı Đzmir 22 Ocak 2010 Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı Sağlıkta Dönüşümün Özellikleri Sağlıkta Dönüşüm Programı Ülkemizin sosyoekonomik gerçeklerine

Detaylı

Türkiye de Yakın Tarihte Yapılan Sağlık Reformları

Türkiye de Yakın Tarihte Yapılan Sağlık Reformları ISBN 978-975-590-282-1 OECD Sağlık Sistemi İncelemeleri Türkiye OECD VE IBRD/DÜNYA BANKASI 2008 Bölüm 2 Türkiye de Yakın Tarihte Yapılan Sağlık Reformları 35 Bu bölümde, Türkiye de sağlık sisteminde yapılan

Detaylı

MARDiN MARDiN MARDiN

MARDiN MARDiN MARDiN 47 MARDiN 47 MARDiN Savur Dargeçit Mazıdağı Derik Yeşilli Artuklu Ömerli Midyat Kızıltepe Nusaybin YÜZÖLÇÜMÜ 8.891 km² İLÇE SAYISI 10 BELEDİYE SAYISI 11 TOPLAM NÜFUS 779.738 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm

Detaylı

KIRŞEHİR. YÜZÖLÇÜMÜ 6.530 km² İLÇE SAYISI 7 BELEDİYE SAYISI 10 KÖY SAYISI 252 TOPLAM NÜFUS 222.707 AKÇAKENT ÇİCEKDAĞI AKPINAR BOZTEPE KAMAN KIRŞEHİR

KIRŞEHİR. YÜZÖLÇÜMÜ 6.530 km² İLÇE SAYISI 7 BELEDİYE SAYISI 10 KÖY SAYISI 252 TOPLAM NÜFUS 222.707 AKÇAKENT ÇİCEKDAĞI AKPINAR BOZTEPE KAMAN KIRŞEHİR 40 KIRŞEHİR KIRŞEHİR AKÇAKENT ÇİCEKDAĞI AKPINAR KAMAN BOZTEPE KIRŞEHİR MUCUR YÜZÖLÇÜMÜ 6.530 km² İLÇE SAYISI 7 BELEDİYE SAYISI 10 KÖY SAYISI 252 TOPLAM NÜFUS 222.707 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ

Detaylı

2013 Mali Yılı Bütçesi nin TBMM Genel Kurulu na Sunumu

2013 Mali Yılı Bütçesi nin TBMM Genel Kurulu na Sunumu T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 2013 Mali Yılı Bütçesi nin TBMM Genel Kurulu na Sunumu Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı nın 10. Yılı Prof. Dr. Recep AKDAĞ Sağlık Bakanı 14 Aralık 2012 İçindekiler Açıklamalar A-

Detaylı

R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ

R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ 66 YOZGAT R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU Genel Başkanımız ve başbakanımız AK Parti olarak, 13 yılda inşa ettiğimiz büyük dönüşüm sayesinde ülkemizin sorunlarını çözebileceğimizi,

Detaylı

Av. Özlem ZENGİN TOPAL AK PARTİ İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı

Av. Özlem ZENGİN TOPAL AK PARTİ İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı 1 2 Değerli Hanımefendiler; AK PARTİ nin tek başına iktidarı, milletimizin güveninin ve geleceğe dair güçlü inancının neticesidir. Bu süreçte en büyük emek ve katkı hiç şüphesiz ki kadınlarımızındır. Kadın,

Detaylı

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI VE TIP MERKEZLERİ

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI VE TIP MERKEZLERİ TÜM SAĞLIK KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYINIDIR HAZİRAN 2011 SAYI:1 SAĞLIK ARAŞTIRMA VE HABER DERGİSİ SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI VE TIP MERKEZLERİ Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep AKDAĞ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM SÜRECEK

Detaylı

www.akpartiyozgat.org.tr

www.akpartiyozgat.org.tr www.akpartiyozgat.org.tr YÜZÖLÇÜMÜ: 14.074 KM² İLÇE SAYISI: 14 BELEDİYE SAYISI: 36 TOPLAM NÜFUS 453.211 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile fertlerinizi, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi en kalbi muhabbetlerimle

Detaylı

KiLiS. KiLiS. KiLiS. www.akpartikilis.org.tr

KiLiS. KiLiS. KiLiS. www.akpartikilis.org.tr KiLiS KiLiS www.akpartikilis.org.tr KiLiS KiLiS MUSABEYLİ POLATELİ KİLİS ELBEYLİ YÜZÖLÇÜMÜ 1.428 km 2 İLÇE SAYISI 4 BELEDİYE SAYISI 4 KÖY SAYISI 137 TOPLAM NÜFUS 128.586 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile

Detaylı

. TEKIRDAG. YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 TOPLAM NÜFUS 906.732. Saray. Çerkezköy. Çorlu. Muratlı. Hayrabolu. Süleymanpaşa Kapaklı Ergene.

. TEKIRDAG. YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 TOPLAM NÜFUS 906.732. Saray. Çerkezköy. Çorlu. Muratlı. Hayrabolu. Süleymanpaşa Kapaklı Ergene. 59. TEKIRDAG Saray Çerkezköy Hayrabolu Muratlı Çorlu Malkara Süleymanpaşa Kapaklı Ergene Şarköy YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 BELEDİYE SAYISI 12 TOPLAM NÜFUS 906.732 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL

Detaylı

YÜZÖLÇÜMÜ 9.281 AYISI 20 KÖY SAYISI 550 TOPLAM NÜFUS 568.753

YÜZÖLÇÜMÜ 9.281 AYISI 20 KÖY SAYISI 550 TOPLAM NÜFUS 568.753 23 ELAZIĞ YÜZÖLÇÜMÜ 9.281 11 AYISI 20 KÖY SAYISI 550 TOPLAM NÜFUS 568.753 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU GENEL BAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZ AK Parti olarak, 13 yılda inşa ettiğimiz

Detaylı

ERZURUM YÜZÖLÇÜMÜ 25.331 20 TOPLAM NÜFUS 763.320 OLUR UZUNDERE OLTU PAZA RYOLU TO RTUM N ARMAN HORASA N KÖPRÜKÖ Y PALANDÖKEN KARAYAZI TEKMAN ÇAT

ERZURUM YÜZÖLÇÜMÜ 25.331 20 TOPLAM NÜFUS 763.320 OLUR UZUNDERE OLTU PAZA RYOLU TO RTUM N ARMAN HORASA N KÖPRÜKÖ Y PALANDÖKEN KARAYAZI TEKMAN ÇAT 25 ERZURUM 25 ERZURUM OLUR UZUNDERE OLTU PAZA RYOLU TO RTUM N ARMAN HORASA N PALANDÖKEN KÖPRÜKÖ Y ÇAT TEKMAN KARAYAZI HINI S KARAÇOBAN YÜZÖLÇÜMÜ 25.331 20 AYISI 21 TOPLAM NÜFUS 763.320 R. TAYYİP ERDOĞAN

Detaylı

R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ

R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU GENEL BAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZ AK Parti olarak, 13 yılda inşa ettiğimiz büyük dönüşüm sayesinde ülkemizin sorunlarını çözebileceğimizi, sadece

Detaylı

www.akpartiartvin.org.tr

www.akpartiartvin.org.tr www.akpartiartvin.org.tr YÜZÖLÇÜMÜ: 7.367 km² İLÇE SAYISI: 8 BELEDİYE SAYISI: 12 TOPLAM NÜFUS: 169.334 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile fertlerinizi, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi en kalbi muhabbetlerimle

Detaylı

ESKiSEHiR. www.akparti.org.tr www.akpartieskisehir.org.tr

ESKiSEHiR. www.akparti.org.tr www.akpartieskisehir.org.tr ESKiSEHiR www.akparti.org.tr www.akpartieskisehir.org.tr 26 26 ESKiSEHiR SARICAKAYA MİHALGAZİ İNÖNÜ TEPEBAŞI ODUNPAZARI ALPU BEYLİKOVA BEYLİKOVA MİHALIÇÇIK MAHMUDİYE SEYİTGAZİ ÇİFTELER SİVRİHİSAR GÜNYÜZÜ

Detaylı

KAHRAMANMARAS. YÜZÖLÇÜMÜ 14.457 km² İLÇE SAYISI 11 BELEDİYE SAYISI 12 KÖY SAYISI 476 TOPLAM NÜFUS 1.075.706

KAHRAMANMARAS. YÜZÖLÇÜMÜ 14.457 km² İLÇE SAYISI 11 BELEDİYE SAYISI 12 KÖY SAYISI 476 TOPLAM NÜFUS 1.075.706 46 KAHRAMANMARAS YÜZÖLÇÜMÜ 14.457 km² İLÇE SAYISI 11 BELEDİYE SAYISI 12 KÖY SAYISI 476 TOPLAM NÜFUS 1.075.706 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile fertlerinizi, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi en kalbi muhabbetlerimle

Detaylı

ADANA. YÜZÖLÇÜMÜ 14.046 km² İLÇE SAYISI 15 BELEDİYE SAYISI 16 KÖY SAYISI 159 TOPLAM NÜFUS 2.165.595

ADANA. YÜZÖLÇÜMÜ 14.046 km² İLÇE SAYISI 15 BELEDİYE SAYISI 16 KÖY SAYISI 159 TOPLAM NÜFUS 2.165.595 01 ADANA ADANA YÜZÖLÇÜMÜ 14.046 km² İLÇE SAYISI 15 BELEDİYE SAYISI 16 KÖY SAYISI 159 TOPLAM NÜFUS 2.165.595 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU Genel BaşkanıMIZ ve başbakanimiz AK

Detaylı

TÜRKÝYE'DE SAÐLIKTA DÖNÜÞÜM PROGRAMI ÖNCESÝ VE SONRASINDA SAÐLIK HÝZMETLERÝNÝN SUNUMU, FÝNANSMANI VE SAÐLIK HARCAMALARI

TÜRKÝYE'DE SAÐLIKTA DÖNÜÞÜM PROGRAMI ÖNCESÝ VE SONRASINDA SAÐLIK HÝZMETLERÝNÝN SUNUMU, FÝNANSMANI VE SAÐLIK HARCAMALARI Yayýn No:2011/414 TÜRKÝYE'DE SAÐLIKTA DÖNÜÞÜM PROGRAMI ÖNCESÝ VE SONRASINDA SAÐLIK HÝZMETLERÝNÝN SUNUMU, FÝNANSMANI VE SAÐLIK HARCAMALARI Yrd.Doç.Dr. Seher Nur SÜLKÜ Ankara, 2011 T.C. Maliye Bakanlığı

Detaylı

KONYA KONYA KONYA. www.akpartikonya.org.tr

KONYA KONYA KONYA. www.akpartikonya.org.tr KONYA KONYA www.akpartikonya.org.tr KONYA YÜZÖLÇÜMÜ 40.814 km 2 İLÇE SAYISI 31 BELEDİYE SAYISI 32 TOPLAM NÜFUS 2.079.225 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile fertlerinizi, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi en

Detaylı

%&!"#!$!!"#!$! %&!"#!$!

%&!#!$!!#!$! %&!#!$! %&!"#!$! 06 ANKARA YÜZÖLÇÜMÜ 25.402 km² İLÇE SAYISI 25 BELEDİYE SAYISI 26 TOPLAM NÜFUS 5.045.083 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile fertlerinizi, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi en kalbi muhabbetlerimle

Detaylı

31 HATAY. YÜZÖLÇÜMÜ : 5.831 km² İLÇE SAYISI : 15 BELEDİYE SAYISI : 16 TOPLAM NÜFUS : 1.519.836. E rzin. Erzin. Dörty. Dörtyol. Hassa.

31 HATAY. YÜZÖLÇÜMÜ : 5.831 km² İLÇE SAYISI : 15 BELEDİYE SAYISI : 16 TOPLAM NÜFUS : 1.519.836. E rzin. Erzin. Dörty. Dörtyol. Hassa. 31 HATAY 31 HATAY Erzin E rzin Dörtyol Dörty ol Hassa Hass a ˆrˆkhan Kırıkhan K İskenderun ²ske nderun BeBelen Payas Defne Arsuz Kumlu K Reyhanlı hanlˆ Samandağ S anda¹ Hatay Altınözü Alt ˆnözü ˆ Yayladağ

Detaylı

ESKISEHIR YÜZÖLÇÜMÜ 13.902 AYISI 15 TOPLAM NÜFUS 812.320

ESKISEHIR YÜZÖLÇÜMÜ 13.902 AYISI 15 TOPLAM NÜFUS 812.320 ESKISEHIR YÜZÖLÇÜMÜ 13.902 14 AYISI 15 TOPLAM NÜFUS 812.320 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU GENEL BAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZ AK Parti olarak, 13 yılda inşa ettiğimiz büyük dönüşüm

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK

SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi AKADEMİK ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK Prof. Dr. Haydar SUR Yrd. Doç. Dr. Murat ÇEKİN Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi AKADEMİK ARAŞTIRMA

Detaylı

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK SİSTEMİ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU. Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK SİSTEMİ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU. Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK SİSTEMİ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM Kasım 2013 SAĞLIK-SEN YAYINLARI - 21 Sağlık-Sen Adına

Detaylı

aykırı yeni yasa önerisi

aykırı yeni yasa önerisi Ölüm değil çözüm istiyoruz! Türkiye genelindeki cezaevlerinde 12 Eylül de başlayan açlık grevleri iki ayı geride bıraktı. Açlık grevine katılan tutuklu ve hükümlülerin sayısı giderek artarken, ilk grupta

Detaylı

Evli ve dört çocuk babasıdır. Kendisine ait http://www.mehmetatasever.com adresli kişisel internet sitesi bulunmaktadır.

Evli ve dört çocuk babasıdır. Kendisine ait http://www.mehmetatasever.com adresli kişisel internet sitesi bulunmaktadır. Yazar Hakkında Mehmet Atasever: Eğitim hayatına doğum yeri olan Erzurum da başlayıp, yüksek lisans eğitimini; Atatürk Üniversitesi, üretim yönetim ve pazarlama alanında tamamladı. Doktora eğitimine ise

Detaylı

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 35 İZMİR 35 İZMİR YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU Genel BaşkanıMIZ ve başbakanimiz AK Parti olarak,

Detaylı

DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU

DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU TÜRKİYE SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI İÇ KAPAK DEĞERLENDİRME RAPORU (2003-2010) Prof. Dr. Recep AKDAĞ 1 2 Editör Prof. Dr. Recep AKDAĞ İçindekiler SUNUŞ... 9 ÖNSÖZ... 11 AÇIKLAMALAR... 13 GİRİŞ... 15 DÜNDEN

Detaylı

TAM GÜN ve GENEL (YENİ) SAĞLIK POLİTİKALARININ SAĞLIĞA, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ve NÖROŞİRÜRJİYE ETKİSİ

TAM GÜN ve GENEL (YENİ) SAĞLIK POLİTİKALARININ SAĞLIĞA, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ve NÖROŞİRÜRJİYE ETKİSİ Dr. Ali İhsan Ökten Görüşler Adana Numune Hastanesi Nöroşirürji Kliniği DOKTORLAR Doktorlar sık sık duygusallıktan yoksunlukları, rüşvetle ilgili kokuşmuşlukları yada aşırı tutkunlukları yüzünden kınanırlar.

Detaylı