Meslek Yüksekokulu TEKNİK PROGRAMLAR TASARIM PROGRAMI SOSYAL BİLİMLER PROGRALARI SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Meslek Yüksekokulu TEKNİK PROGRAMLAR TASARIM PROGRAMI SOSYAL BİLİMLER PROGRALARI SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI"

Transkript

1 TEKNİK PROGRAMLAR TASARIM SOSYAL BİLİMLER PROGRALARI SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI

2 HALİÇ SENİ BEKLİYOR

3 Teknik Programlar Bilgisayar Teknolojisi Programı Elektronik Teknolojisi Programı Tasarım Programı Grafik Tasarımı Programı Sosyal Bilimler Programları Lojistik Programı Bankacılık ve Sigortacılık Programı Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Sağlık Bilimleri Programları PROGRAMLAR İlk ve Acil Yardım Programı Yaşlı Bakım Programı Aşçılık Programı Gıda Teknoloji Programı )*( Yeni açılacak Programlarımız Üretimde Kalite Kontrol Giyim Üretim Teknolojisi Sahne ve Dekor Teknolojisi Moda Tasarımı Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Dış Ticaret Çocuk Ticaret Diyaliz Fizyoterapi

4 TEKNİK PROGRAMLAR BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ Bilgisayar Teknolojileri Programı, bilgisayar kullanımı, yazılım geliştirme (local, İntranet veya İnternet ortamlarında), donanım, bakım-onarım, bilgisayar ağlarının kurulumu ve yönetimi ile ilgili bir eğitimden oluşur. Öğrencilerimize eğitim süresince, Veri Tabanı Tasarımı ve Yönetimi, Veri Yapıları ve Programlama, Bilgisayar Donanım, Matematik, İşlemci Programlama Yöntemleri gibi dersler okutulmaktadır. Bilgisayar Teknolojisi mezunları, kamu sektörüne ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışabildiği gibi, mali ve finans sektörü, iletişim sektörü vb. özel şirketlerin, bankaların bilgi işlem merkezlerinde iş bulabilirler. Kendi adlarına işyeri açabilirler. Bilgisayar satış ve teknik destek hizmeti veren firmalarda teknik servis elemanı olarak görev alabilirler.

5 TEKNİK PROGRAMLAR ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ Sektörün teknik eleman gereksinimini konusunda yeterli bilgiye sahip, imalat teknikleri, tasarım teknikleri, malzeme seçimi gibi konuları bilen, bilgisini endüstriyel sistem ve ekipmanlara uygulayabilen teknikerler yetiştirmektir. Öğrencilerimize eğitim süresince, Sayısal Elektronik, Alternatif Akım, Devre Analizi, İşlemci Programlama Yöntemleri gibi dersler okutulmaktadır. Elektronik Teknolojisi Programı mezunları, gerek kamu gerekse de özel sektörde aşağıdaki alanlarda çalışabilecekleri gibi, kendi işyerlerini de açabilirler. Ayrıca, teknik servisler, bakım-onarım birimleri, elektrik-elektronik montaj ve demontaj işleri, arge departmanları, cihaz imalat fabrikaları, üretim, kalite kontrol birimlerinde görev alabilirler.

6 TEKNİK PROGRAMLAR DIŞ TİCARET Küresel bağlamda işlem yapma zorunluluğunda olan Dünya Ekonomisi ticareti küresel çapta yapmak zorundadır. Bu nedenle dış ticaretin ve girişimciliğin günümüzdeki önemi sosyo ekonomik açıdan hayati düzeye ulaşmıştır. Bu bölüm tüm sektörlere dış ticaret konusunda bilgili ve bilinçli elemanlar ve geleceğin girişimcilerini yetiştirmek amacıyla açılmıştır. Dış Ticaret İşlemleri, Finansal Yönetim, Kobiler ve Uluslar arası Ekonomik Kuruluşlar, işletme Yönetimi, Uluslar arası İktisat ve Ticaret, Dış Ticarette Teşvik ve Uygulamalar, Bankacılık ve Kambiyo İşlemleri gibi dersler bu programda okutulacak derslerden birkaçıdır. Bu alanda eğitim görenler, kendileri girişimci olabileceği gibi birçok girişimciyi amaçlarına yönlendiren personel olarak tüm sektörler içinde iş bulabilme olanaklarına sahip olabileceklerdir. Gümrük Uzmanı olabilirler. Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ve Gümrük ve Muhafaza Baş Müdürlükleri nde çalışabilirler. Muhafaza memuru, Onay servisi memuru, Muayene memuru olabilirler. Gerekli sınavlara girerek önce Gümrük Müşavir Yardımıcısı, daha sonra da Gümrük Müşaviri olabilirler. Dış Ticaret Müsteşarlığı nda (DTM) Dış Ticaret Uzmanı veya Yardımcısı olarak çalışabilirler. Eğitim Süresi 2 Yıl

7 TEKNİK PROGRAMLAR MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASASI Eğitim Süresi 2 Yıl Finans sektöründe giderek önemli bir yer edinen sermaye piyasaları ve menkul kıymet borsalarında kalifiye elemana ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Menkul kıymet ve sermaye piyasası programı, bu sektöre kalifiye ara eleman yetiştirme amacı ile açılmıştır. Öğrencilerimize eğitim süresince, genel iktisat, finansal yönetim, finansal piyasalar, sermaye piyasaları ve borsa gibi dersler okutulacaktır. Mezunlarımız; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Aracı Kurumlar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Bankalar, Sigorta Şirketleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Araştırma Kuruluşları, tüm ticaret, sanayi ve esnaf odaları gibi değişik alanlarda istihdam edilebilmektedir. Bankalar, Sigorta Şirketleri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Sermaye Piyasası Kurulu, Aracı Kurumlar, Sanayi ve Esnaf Odalarında staj yapan öğrencilerimiz mezun olduklarında bankacılık ve sigortacılık alanlarında özel ve kamu kuruluşlarında istihdam edilebilmektedirler.

8 TEKNİK PROGRAMLAR ÜRETİMDE KALİTE KONTROL Üretimde Kalite Kontrol Teknikerleri iş bulma alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Dünyamızdaki ülkeler ve şirketler bazında sürdürülebilir rekabet üstünlüğü kazanılabilmesi için her işletme ya da devletin kendi ürettiği ürünlerin kalitesini sürekli iyileştirmesi gerektiğinden hareketle teknolojiler değişse bile kalite kontrol ihtiyacı bitmemektedir. Kamuda ve özel sektörde kalite ile ilgili çalışmalar hız kazandığından mesleğe duyulan ihtiyaç yoğunlaşarak artacaktır. Üretimde Kalite Kontrol Teknikerleri farklı endüstri sektörlerinde, araştırma geliştirme, proses tasarımı ve optimizasyonu, fabrika organizasyonu ve işletmesi, kalite güvence, güvenlik ve çevre kalitesi, teknik şartlar, servis ve pazarlama bölümlerinde çalışabilirler. Ayrıca uluslar arası uygunluk belgelendirme firmalarında ve kamu kurum/ kuruluşlarında da çalışma imkanı bulabilmektedirler. Eğitim Süresi 2 Yıl

9 SOSYAL BİLİMLER PROGRAMLARI LOJİSTİK Lojistik, ürünlerin başlangıç noktasından son tüketiciye ulaşana kadar içinde yer aldığı, tedarik üzerinde ağ tasarımı, bilgi akışı, stok ve depo yönetimi ile taşımacılığı kontrol altında bulunduran ve kuşatan birçok faaliyetin koordinasyonunu gerektiren dinamik bir süreçtir. Rekabete dayalı iş ortamının var olduğu günümüzde, bu dinamik faaliyet alanının gereklerini anlayacak ve gerekli faaliyetleri yönetecek meslek elemanlarını karşılamak için kurulmuş bir programdır. Öğrencilerimize eğitim süresince, e- İşletme, Mesleki İngilizce, İş Etiği, Girişimcilik, Kombine Taşımacılık, Risk ve Sigorta İşlemleri, Genel İşletme, Genel İktisat gibi dersler okutulmaktadır. Lojistik Program mezunları, insan ve ürün taşımacılığı yapan hava, kara, deniz ve demiryolu firmalarında, havaalanlarında, limanlarda ve kargo işletmelerinde görev alabilir, lojistik konusunda danışmalık ve eğitim hizmeti veren kuruluşlarda, üniversite ve araştırma kurumlarının uygun bölümlerinde, Ulaştırma Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve belediye gibi kamu kurumlarında da çalışabilmektedir.

10 SOSYAL BİLİMLER PROGRAMLARI TURİZM ve OTEL İŞLETMECİLİĞİ Turizm sektöründe eksikliğini hissettiren ürün ve hizmet kalitesini sürekli arzu edilen düzeyde tutmayı hedefleyebilecek ve bu uğurda çalışmasını sürdürebilecek adayların sektörde istihdam edilmesine imkân sağlayabilen programdır. Öğrencilerimize eğitim süresince, Davranış Bilimleri, Turizm İngilizcesi, İşletme Finansı, Girişimcilik, İş Etiği, Marina İşletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır. Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı mezunları, konaklama işletmeleri, otel müdürlüğü, ön büro, yiyecek&içecek-kat hizmetleri,insan kaynakları, satış/pazarlama, restaurant müdürü, şefi bar ve barmaid, seyahat acentaları, tur yöneticiliği, rehberlik, sağlık turizmi ve kongre/konferans merkezleri, tanıtım, pazarlama ve operasyon, havayolları, deniz ve kruvaziyer işletmeleri, tanıtım, pazarlama ve operasyon gibi alanlarda çalışmaktadır.

11 SOSYAL BİLİMLER PROGRAMLARI BANKACILIK ve SİGORTACILIK Bankacılık sektöründe, modern bankacılık ve sigortacılık seviyesini yakalamış güncel uygulamaları bilen meslek elemanları yetiştiren bir programdır. Öğrencilerimize eğitim süresince, Banka işletmeciliği, Banka Hukuku, Mal Sigortaları, Portföy Yönetim, Genel İktisat gibi dersler okutulmaktadır. Banka ve diğer finans kurumları ülke ekonomisinin en önemli aktörleri olduğundan bu alanlarda yarattıkları iş imkanları her dönem cazibesini korumaktadır. Bankacılık ve Sigortacılık Programı mezunları, Bankacılık, Sigortacılık, Sermaye Piyasası Aracı Kurumları, Leasing Şirketleri, Reasürans Şirketleri, İşletmelerin Finans Bölümlerinde iş bulabilirler.

12 TASARIM SAHNE VE DEKOR TASARIM Sahne sanatları ile ilgili alanlarda teknik ve estetik donanıma sahip, çevresini ve çağın gelişimlerini takip ve analiz edebilen, tasarım problemlerini çözebilecek araştırmacı ve yaratıcı potansiyele sahip, teknolojik çağın dinamik yapısına uyum sağlayabilecek özgüveni olan tasarımcı adayları yetiştirmeyi amaçlar. Sahne ve Dekor Tasarımı programında; Sahne dekoru, kostüm tasarımı, sahne ışıklandırması ve efekti, hareketli 3 boyutlu biçim tasarımı ve makyaj konularında teknik ve estetik eğitim alarak mezun olan öğrenciler; Devlet Tiyatroları nda, Devlet Opera ve Balesi nde, Belediye ye Bağlı ödenekli Şehir Tiyatroları nda, Özel topluluklarda ve Tiyatrolarda, Sinema ve Reklam sektöründe vitrin ve fuar dekorasyonunda, festival, tören, Mili Bayramlar ve açılışlarda, çevre düzenlemelerinde, dekor ve kostüm tasarımcı asistanı ve sanat yönetmeni asistanı olarak görev yapabilirler. Eğitim Süresi 2 Yıl Sahne ve Dekor Tasarımı Programı ndan mezun olan öğrencilere Sahne ve Dekor Tasarım Asistanı unvanı verilecektir.

13 TASARIM GRAFİK TASARIM Grafik tasarımla ilgili alanlarda teknik ve estetik yönden eğitilmiş, çevresini ve çağını çözümleyebilen, tasarım problemlerini çözebilecek araştırmacı ve yaratıcı potansiyele sahip, iletişim çağının dinamik yapısına uyum sağlayabilecek yetilerle donanmış, özgüvenli tasarımcılar yetiştirmektir. Eğitimimiz, Temel Sanat Uygulamaları ile başlayan, mesleki derslerin yanında Grafik Tasarım Proje dersleri, Basım Teknikleri, Fotografi, Özgün Baskı Resim ve Tipografik uygulamaları ile sanatsal etkinlikleri takip eden teorik derslerden oluşmaktadır. Grafik Tasarımı Programı mezunları, yaratıcılıkları ölçüsünde, mesleki başarıları ve deneyimleri doğrultusunda; sanat yönetmen yardımcılığı, daha sonra da sanat yönetmenleri ve metin yazarlarından oluşan yaratıcı grup için asistanlık yapabilirler. Bu ilerleme ve başarı kişinin meslekte iyi bir ücret almasına olumlu katkılar sağlar.

14 TASARIM GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ Programının amacı; Tekstil, hazır giyim ve moda sektörüne çağdaş, estetik, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen, ürün ve süreçleri teknolojik, optimum şartlarda planlayabilme, üretebilme ve yönetebilme becerilerine sahip; nitelikli meslek elemanı yetiştirmektir. Giyim Üretim Teknolojisi Programı mezunları; tekstil ve hazır giyim sektörünün ilgili dallarında orta kademe yönetici, müşteri temsilciliği, planlama, tasarım, modelhane departmanlarında, işletmelerin üretim hatları ile eğitim departmanlarında, ürün geliştirme departmanlarında, moda evlerinde, tasarım stüdyolarında, çalışabilirler. Eğitim Süresi 2 Yıl

15 TASARIM MODA TASARIMI Eğitim Süresi 2 Yıl Tekstil, hazır giyim ve moda sektörüne çağdaş, estetik, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen, tasarım problemlerini çözebilecek tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar. Moda Tasarımı Programı mezunları; hazır giyim sektörünün tasarım, planlama, kesim, kalıp, üretim, kalite kontrol, pazarlama departmanlarında, tekstil fabrikalarının desen tasarım, ürün geliştirme departmanlarında, moda evlerinde, tasarım stüdyolarında, bilgisayar tekstil ve tasarım programları eğitimini veren kurumlarda çalışabilirler.

16 SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI İLK ve ACİL YARDIM Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkânlarından yararlanılarak yapılan veya, çeşitli araç-gereç ve tıbbi malzeme kullanılarak müdahalelere İlk ve Acil Yardım denir. Öğrencilerimize eğitim süresince, Acil Yardım ve Kurtarma Çalışması, Acil Hasta Bakımı, Kaza ve Afet Yönetimi, Ambulans Servisi Eğitimi gibi dersler okutulmaktadır. İlk ve Acil Yardım programı mezunları, T.C Sağlık Bakanlığı bünyesinde Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucuna göre; 112 acil yardım istasyonları, 112 komuta kontrol merkezleri, hastane acil servislerinde görev alabilmektedirler. Ayrıca özel sağlık sektörü içerisindeki ilk ve acil yardım hizmetine ihtiyaç duyulan alanlarda (Belediyeler bünyesinde itfaiyelerin arama kurtarma birimleri, özel ambulanslar, özel hastaneler, özel şirketler, spor karşılaşmaları, havaalanları, cankurtaranlık eğitimi almaları halinde plajlar ve havuzlar) çalışabilmektedirler.

17 SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI YAŞLI BAKIM Yaşlı Bakım programı, sağlık bakımına gereksinim duyan yaşlıların günlük yaşam aktivitelerini sürdürmelerine, hastalığa bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarının giderilmesine yardım edebilecek, eğitim-öğretim programı süresince bakım hizmeti konusunda gerekli bilgi, becerine geliştiren teknik eleman yetiştirmektir. Öğrencilerimize eğitim süresince, Yaşlı Psikolojisi, Yaşlı Bakım İlkeleri, Fiziksel Rehabilitasyon, Kronik Hastalıklar, Evde Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmetleri gibi dersler okutulmaktadır. Yaşlı Bakım programı mezunları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi Yaşlı Bakım hizmeti veren Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Sağlık Teknikeri olarak çalışabilirler.

18 SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI AŞÇILIK Aşçı, günlük olarak hazırlanması gereken yiyecekleri, belli bir plan, disiplin içinde bilgi ve becerisini kullanarak, belirli kurallara uygun olarak servise hazır hale getiren kişidir. Bölümün amacı, belirtilen özelliklerde uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yiyecek içecek elamanları yetiştirmektir. Öğrencilerimize eğitim süresince, Yiyecek Hazırlama ve Pişirme Teknikleri, Gıda Teknolojisi, Yiyecek İçecek Yönetiminde Bilgisayar Uygulamaları, Gıda Muhafaza Teknikleri, Tarif Geliştirme ve Sunum Teknikleri gibi dersler okutulmaktadır. Aşçılık programı mezunları, gıda ile ilgili tüm sektörlerde çalışma imkânı bulabilirler. Otellerde mutfak şefliği, yiyecek ve içecek müdürlüğü, catering şirketlerinde yöneticilik, gıda fabrikalarında herhangi bir alanın sorumluluğu, yurt ve yemekhanelerde mutfak şefliği alanlarında iş bulabilmektedir.

19 SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI GIDA TEKNOLOJİSİ Gıda Teknolojisi, küçük, orta ve büyük ölçekte gıda üretimi yapan işletmelerde liderlik ve yöneticilik basamaklarında yer alabilecek nitelikte, araştırmacı, yenilikleri takip edebilen ve gıda mühendisinden de daha fazla uygulama becerisine sahip ara kalifiye elemanlar yetiştirmeyi amaçlar. Öğrencilerimize eğitim süresince, İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu, Gıda Kimyası ve Biyokimyası, Meyve ve Sebze İşletme Teknolojileri, Gıda Endüstri Atıkları gibi dersler okutulmaktadır. Gıda Teknolojisi programı mezunları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hıfzıssıhha Enstitüsü, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri, Gıda Üreten İşyerlerinde (su ürünleri, sebze ve meyve ürünlerinin işlendiği ve depolandığı işletmeler, yemek hizmeti yapan işyerleri, içme suyu, et, süt ürünleri, şekerli ve unlu gıda ürünlerinin üretildiği işletmeler ) çalışabilirler.

20 SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI ÇOCUK GELİŞİMİ Çocuk Gelişimi programı, çocukların sağlıklı bir ortamda yaşayabilmelerinde eğitime ve danışmanlığa duyulan ihtiyacı karşılamak amacı ile kurulmuştur. Eğitim Süresi 2 Yıl Programın amacı; 0-18 yaş gerek normal gelişim gösteren, gerekse özel eğitim gereksinimi olan çocukların tüm gelişim alanlarında gelişimlerini belirleme ve izleme; gelişim düzeylerine uygun destekleyici eğitim programlarını uygulama becerilerine sahip Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi ni yetiştirmektir. Bölüm mezunları, özel ve resmi okulların anasınıflarında, SHÇEK e (Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu) bağlı gündüz bakım evleri/çocuk yuvaları/kreşlerde, çocuk sağlığı merkezlerinde, hastanelerin çocuk kliniklerinde, Özel Eğitim alanında; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, Alanla ilgili çalışan dernek ve vakıflarda, Çocuk Edebiyatı alanında, Oyuncak üreticisi firmalarda, Turizm ve Spor Merkezlerinin Çocuk Oyun Alanlarında çalışabilirler. Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen girmeleri ve yeterli puanı almaları gerekmektedir.

21 SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI DİYALİZ Eğitim Süresi 2 Yıl Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen girmeleri ve yeterli puanı almaları gerekmektedir. Kronik böbrek yetmezliği sorunu yaşayan hastaların diyaliz makinesine alınması, teknik ve uygulama alanlarında karşılaşılabilecek problemlerin çözümü ile ilgilenebilecek sağlık teknikeri yetiştirilmektedir. Diyaliz programı mezunlarına ön lisans diploması ve Diyaliz Teknikeri unvanı verilmektedir. Bölüm mezunları kendilerine ait diyaliz merkezi açabildikleri gibi resmi ve özel sağlık kuruluşlarının diyaliz ünitelerinde de görev alabilirler.

22 SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMLARI FİZYOTERAPİ Programın amacı Kamu ve Özel Sağlık Kuruluşlarında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon servislerinde en üst düzeyde hizmet verebilecek kalifiye ara iş gücünü karşılamaktır. Fizyoterapi Programından mezun olanlara Fizyoterapi Teknikeri unvanı verilecektir. Fizyoterapistler devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, Belediye ve Üniversite Araştırma Hastanelerinde, Rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler. Eğitim Süresi 2 Yıl Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen girmeleri ve yeterli puanı almaları gerekmektedir.

23 Fakülte ve Yüksekokullar Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Psikoloji Matematik Mütercim Tercümanlık Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Elektrik-Elektronik Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Enerji Sistemleri Mühendisliği (*) Mimarlık Fakültesi Mimarlık İç Mimarlık (**) Endüstri Ürünleri Tasarımı (**) İşletme Fakültesi İşletme -İngilizce İşletme Enformatiği Turizm İşletmeciliği Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Halkla İlişkiler ve Tanıtım Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Hemşirelik Yüksekokulu Hemşirelik Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Beslenme ve Diyetetik Ebelik Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği (**) Rekreasyon (**) Antrenörlük (**) Konservatuvar Türk Musikisi (**) Tiyatro (**) Opera ve Konser Şarkıcılığı (**) Tıp Fakültesi Tıp (*) Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım (**) Tekstil ve Moda Tasarımı (**) (*) Bölümler için YÖK ten kontenjan beklenmektedir. (**) Özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmaktadır. Meslek Yüksekokulları Teknik Programlar Bilgisayar Teknolojisi Programı Elektronik Teknolojisi Programı Sağlık Bilimleri Programları Acil Yardım Programı Gıda Teknoloji Programı Yaşlı Bakım Programı Aşçılık Programı Sosyal Bilimler Programları Lojistik Programı Bankacılık ve Sigortacılık Programı Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Tasarım Programı Grafik Tasarımı Programı )*( Yeni açılacak Programlarımız Üretimde Kalite Kontrol Giyim Üretim Teknolojisi Sahne ve Dekor Teknolojisi Moda Tasarımı Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Dış Ticaret Çocuk Gelişimi Diyaliz Fizyoterapi (*) Bölümler için YÖK ten kontenjan beklenmektedir.

24 Gerçek bir kent içi üniversitesi KAĞITHANE KAMPÜS Merkez Mah. Cendere Cad. Erseven Sok. No: 11 Kağıthane / İstanbul Tel: (+90) Faks: (+90) KAĞITHANE TIP KAMPÜS Merkez Mah. Sanayi Cad. No:3 Kağıthane / İstanbul SÜTLÜCE KAMPÜS Sütlüce Mah. İmrahor Sok. No: 82 Beyoğlu / İstanbul SÜTLÜCE -2 KAMPÜS Sütlüce Mah. İmrahor Sok. No: 16 Beyoğlu / İstanbul LEVENT TSYD KAMPÜS Levent Cad. No: 51 1 Levent / İstanbul Tel: (+90) Faks: (+90) ŞİŞHANE KAMPÜS Emekyemez Mah. Okçu Musa Cad. Mektep Sokak No:21 Şişhane Beyoğlu / İstanbul Tel: (+90) Fax (+90) CİHANGİR KAMPÜS Akyol Cad. Vişne Sok. No:14 Beyoğlu / 44HALIC ( )

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS 7 9 MESLEK YÜKSEKOKULU Aşçılık* Bankacılık ve Sigortacılık* Deniz Ulaştırma ve İşletme Dış Ticaret Grafik Tasarımı* Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü 1 G A Z İ O S M A N P A Ş A Ü N İ V E R S İ T E S İ 2 Merhaba.. Gaziosmanpaşa üniversitesine bağlı olarak Erbaa ilçemizde, 1993 yılında açılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1995 yılında açılan

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI Medipol lü Olmak Yarınlara Hazırlanmaktır. Sevgili Öğrenciler, Yüksek Öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş

Detaylı

Konservatuvar. TÜRK MUSİKİSİ TİYATRO OPERA ve KONSER ŞARKICILIĞI

Konservatuvar. TÜRK MUSİKİSİ TİYATRO OPERA ve KONSER ŞARKICILIĞI TÜRK MUSİKİSİ TİYATRO OPERA ve KONSER ŞARKICILIĞI HALİÇ SENİ BEKLİYOR TİYATRO Tiyatro Bölümü, teorik ve uygulamalı ders, seminer ve atölye çalışmalarını kapsayan dört yıllık bir oyunculuk eğitimi vermektedir.

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr

Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr GÜZEL SANATLAR Programlar Puan Türleri Graf i Sinema ve Televizyon TS-1 MESLEK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Meslek seçimi, sadece gelecekte

Detaylı

Değerli Genç Arkadaşlarım,

Değerli Genç Arkadaşlarım, Değerli Genç Arkadaşlarım, Ünlü düşünür Platon un, yüzyıllar önce ideal eğitimin tanımını bizlere yaptığı Doğru eğitim bedeni ve ruhu olabildiğince güzel kılacak güçte olmalıdır cümlesi; sınırların ortadan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI Ankara, 2012 1 2 3 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 6 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ... 7 ADALET... 9 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ...

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

Fen Edebiyat Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi MOLEKÜLER BİYOLOJİ ve GENETİK AMERİKAN KÜLTÜRÜ ve EDEBİYATI PSİKOLOJİ MATEMATİK MÜTERCİM TERCÜMANLIK HALİÇ SENİ BEKLİYOR MOLEKÜLER BİYOLOJİ ve GENETİK Genetik, canlılıkla ilgili özelliklerin nasıl kazanıldığını

Detaylı

ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1)

ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1) ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1) Acil Yardım Teknikerliği programının amacı, acil bakım hizmetini hastane dışında, profesyonel düzeyde verebilecek elemanları yetiştirmektir. Ambulans ve acil bakım

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

Haliç te Yaşam. 2 www.halic.edu.tr

Haliç te Yaşam. 2 www.halic.edu.tr Halic te Yasam Haliç te Yaşam 2 www.halic.edu.tr Halic sana iyi gelecek Halic te Yasam Haliç te Yaşam İçindekiler Mütevelli Heyeti Başkanı ndan Rektör den Haliç te Yaşam Akademik Birimlerimiz Haliç te

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 -

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 - ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI 2007-1 - KOMİSYON ÜYELERİ KENAN TUĞAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI KENAN

Detaylı

Zuhal ÖZCAN ATSO AR GE Personeli

Zuhal ÖZCAN ATSO AR GE Personeli GİRİŞ Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen, Mustafa Kemal Üniversitesi nin ortağı olduğu Projenin amacı Hatay İlinde yaşamakta olan 18-55

Detaylı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLER Sinop Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, 02.11.2001 tarihinde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d 2 maddesi uyarınca Yükseköğretim

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE

MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE http://vs.ieu.edu.tr/tr http://www.ieu.edu.tr/tercih/tr/index.html Hakkımızda İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulumuz,

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2 ANKARA ARALIK 2005 ii 2006 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı http://megep.meb.gov.tr Bu modül (ders notu); Mesleki Eğitim ve Öğretim

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU www.okan.edu.tr SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 444 OKAN 2 OKAN ÜNİVERSİTESİ Müdürden Mesaj Sevgili arkadaşlar, Tüm dünya ile paralel olarak Türkiye de de sağlık hizmetleri gün geçtikçe büyümektedir.

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa YGS-1, YGS-2 VE MF PUANLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARI, TERCİH EDİLEBİLECEK ALANLAR VE ÖĞRETİM SÜRELERİ...

İÇİNDEKİLER. Sayfa YGS-1, YGS-2 VE MF PUANLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARI, TERCİH EDİLEBİLECEK ALANLAR VE ÖĞRETİM SÜRELERİ... İÇİNDEKİLER YGS-1, YGS-2 VE MF LARIYLA ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARI, TERCİH EDİLEBİLECEK ALANLAR VE ÖĞRETİM SÜRELERİ....................................... 9-204 Sayfa YGS-5, YGS-6 VE TM LARIYLA ÖĞRENCİ

Detaylı

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır...

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... www.basari.edu.tr SAMSUN +90 362 280 10 00 Başarı-Sem Sürekli Eğitim Merkezi (Başarı-Sem), kursiyerlerinin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya, istihdam

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir:

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir: MESLEKLER REHBERİ MESLEK SEÇĠMĠ Meslek: Meslek en genel anlamda yaşam boyu yapılan faaliyetler bütünüdür. Yaşam boyu yapılan bir faaliyetten insanın mutlu olabilmesi için seçtiği mesleği severek ve isteyerek

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna 2009-2010 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır. İlk olarak Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Çocuk Gelişimi Programlarında

Detaylı

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir:

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir: MESLEKLER REHBERİ MESLEK SEÇĠMĠ Meslek : Meslek en genel anlamda yaşam boyu yapılan faaliyetler bütünüdür. Yaşam boyu yapılan bir faaliyetten insanın mutlu olabilmesi için seçtiği mesleği severek ve isteyerek

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı