istanbulturizmmerkezleri.org ŞİLE, AĞVA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "istanbulturizmmerkezleri.org ŞİLE, AĞVA"

Transkript

1 ŞİLE, AĞVA

2 ŞİLE Kabakoz Akçakese Saklı Göl Karamandere

3 Kilimli Koyu Kadırga Koyu Kufalı AĞVA Gökmaslı Göksu Kalemli Hacılı Gürlek Mağarası Çataklı

4 234 ŞİLE İstanbul dan Çıkmadan Antik Karadeniz e Gitmek İstanbul luların yeni tatil güzergahı! Tarihi, deniz, kum, güneş ve çok daha fazlası ile birleştiren Şile ve Ağva! İstanbul a 1 saat mesafede eğlence ve huzurun buluştuğu yer! En çok, burada dokunan otantik ve organik kumaşı ki Şile Bezi diye bilinir, tarihi feneri, mağaraları bir de Ağva sı ile meşhur olan Şile, deniz kenarı ve tatil ilçesi olduğu kadar tarihi yapılar, doğa sporları ve mağara meraklıları için de bir hazinedir. Tarihte Şile Şile nin ilk yerleşik kavmi Greklerdir. Şile nin ismi de, antik Miletos lu kavimlerinden ve onların güzellik ve doğa tutkularından gelir. İlk yerleşimcilerin, tepeleri renklendiren mor çiçekleri görünce, kente Mercanköşk (Latince: origanum heracleoticum ) adını verdikleri kabul edilir. Dere yataklarında bulunan çakmak taşlarından yapılmış aletler, buranın tarihinin Paleolitik ve Mezolitik devre kadar uzandığını gösterir. Araştırmalar bölgede Cilalı Taş devrinden beri insanların yaşadığını ortaya koyar. Tarih içinde Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Bithynia, Roma, Bizans egemenliğinden kalan bölge de sonunda Kurtuluş Savaşı nın ardından Türk topraklarına dâhil olur.

5 235 Bu bölge tarihçiler tarafından Bithinya memleketi olarak adlandırılır. Tarihçiler, Trakya kökenli bir kavim olan Bityinler in MÖ 8. yüzyılda Anadolu ya göç ettiklerini kabul eder. MS 3. yüzyılda, bazı Hristiyan grupları Doğu Roma İmparatoru Diocletian ın gazabından kaçarak Kızılca, İnkese ve Sofular köyleri yakınlarındaki mağaralara sığınırlar. Şile çevresindeki mağaralar Hristiyanlara güvenli bir sığınak olur. Zaman içinde Cenevizliler bir süre hâkim olur. O dönemden günümüze Şile nin ünlü kalesi kalır. Ardından Selçuklular, 1050 yılında Şile yi ele geçirir ancak 1097 yılında Haçlı orduları Şile yi Selçuklulardan geri alır.1327 yılında Akçakoca Bey, Kocaeli Yarımadası nın büyük bölümünü Osmanlı topraklarına katmasına rağmen, Şile yi Bizans hâkimiyetinden geri almayı başaramaz. Ancak yarımadaya, tüm bu bölgeyi fetheden komutanın adı verilir. İlk önceleri Akçakocaeli ya da Akçakocaili olarak anılan bölgenin adı, ilerleyen zaman içinde Kocaeli olarak dile yerleşir yılında Sultan Yıldırım Bayezid kumandanlarından Kara Timurtaş Paşa nın oğlu Yahşi Bey, Şile yi alır. Ancak Yahşi Bey in İstanbul kuşatmasına katılmak üzere İstanbul üzerine ilerlemesini fırsat gören Bizanslılar hemen ardından tekrar Şile üzerinde egemen olurlar yılında Yahşi Bey Şile yi ikinci defa fetheder ve Osmanlı topraklarına katar. Şile, Ocak 1401 de imzalanan anlaşma ile en sonunda resmi olarak Türk topraklarına katılır. Bu tarihten itibaren Şile, 1. Dünya Savaşı na kadar 500 yıl boyunca Türklerin yönetiminde kalır. Mondros Mütarekesi hükümleri gereğince 1920 de, silahtan arındırılan Boğazlar bölgesi sınırları içinde alınan Şile, İngilizler in denetimine verilir. Şile 1920 de uğradığı İngiliz işgalinden, Türk ordularının İzmir e girişinden sonra İstanbul üzerine yürüyen III. Kolordu birliklerinden bir süvari tümeni tarafından 7 Ekim 1922 de kurtarılır.

6 Şile Limanı ve Şile Tahlisiye Binasıve Kayıkhane Şile Çarşısı Hanımsuyu ( Mısı Ayazma Plajı Kumbaba Plajı * Kumtepe * Kum Zambakları * Kumbaba Türbesi

7 ŞİLE anbuş Kalesi * Şile Feneri * Kavala Parkı Ağlayan Kaya Plajı Ağlayan Kaya rlı Hatice Sultan) Çeşmesi Uzunkum Plajı Kabakoz Akçakese Kufalı Kilimli Koyu Kadırga Koyu AĞVA Saklı Göl Karamandere Gökmaslı Göksu Kalemli Hacılı Gürlek Mağarası Çataklı

8 te bütün sancaklar vilayet yapıldığında, Şile idari olarak Üsküdar a bağlı kalır da yapılan yeni düzenlemeyle Üsküdar kaza haline getirilir ve İstanbul iline bağlanır. Şile 2004 yılında İstanbul Büyükşehir sınırları içine girer. Şile ve Üzerinde Bulunduğu Coğrafya Kocaeli Yarımadası nın Karadeniz kıyısında yer alan ilçenin, doğusunda Kandıra, güneyinde Gebze, batısında Beykoz ve Çekmeköy, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümünün %79 u orman, %10 u tarım alanı, %11 i diğer alanlardan oluşmaktadır. Hafif kıvrımlı küçük köy ve doğal plajların yer aldığı 60 km lik bir sahil şeridine sahiptir. Göksu, Şile Kabakoz ve Yeşil Çay önemli akarsulardır. Hititlerden beri yerleşimin olduğu bilinen Ağva da son yıllarda son derece gözde olan bir tatil beldesi. İstanbul dan Çıkmadan Antik Karadeniz e Gitmek: Şile ve Ağva Duraklar: 1. Şile 2. Şile Feneri ve Kavala Parkı 3. Şile Limanı ve Kalesi 4. Şile Tahlisiye Binası ve Kayıkhane 5. Çarşı ve Şile Bezi Alışverişi Ağva ve çevresini gördükten sonraya bırakabilecekleriniz: * Ağlayan Kaya ve Plajı * Kumtepe ve Kum Zambakları * Ayazma Çeşmesi ve Plajı * Uzunkum Plajı * Hanımsuyu (Mısır lı Hatice Sultan) Çeşmesi, Kızlar Hamamı * Saklı Göl - Karamandere yolundaki bu gölet de pek çok Türk filmine dekor görevi yapmıştır.

9 Şile Ulaşım: Şile ye ya özel aracınızla ya da kamu araçlarıyla ulaşacaksınız. Şile Belediyesi web sitesinde bu otobüslerin tarifesi ve durakların irtibat bilgileri mevcut: Harem - Şile Otobüs Saatleri Karadeniz, yazın da kışın da sürekli değişen ama hep coşkulu bir denizdir. Kıyıların topografyası da bu yüzden çok karakteristiktir. Aslında Karadeniz bölgesinde karadaki yaşam da tıpkı denizdeki kadar zor ve zahmetlidir.

10 Tarihi Şile Feneri ve Pek Bilinmeyen Yönleri Şile ye girerken ilk göreceğiniz şey tepedeki tarihi Şile Feneri olacak. Bu fener Osmanlı İstanbul unda Sultan Abdülmecid döneminde, Karadeniz sahillerinde seyir yapan gemilere yol göstermesi için, Sultan ın emri üzerine Fransızlara verilen imtiyaz ile yılları arasında Fenerler İdaresi tarafından inşa edilmiş. İstanbul ve Fenerleri 1755 yılında Mısır a ticari yük taşımakta olan Hacı Kaptan idaresindeki bir kalyon, gece etrafını iyi göremeyince Kumkapı da karaya oturuyor. Bunun üzerine zamanın padişahı III. Osman, talimatıyla Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa tarafından Ahırkapı da ilk fener yaptırılmış. Ahırkapı Feneri ni o günden bugüne onu irili ufaklı, devirli çarklı, çok sayıda ve farklı teknik özellikte fenerler izlemiş. Fenerlerin Yönetimi ve Michel Paşa Tam adı Fenerler İdare-i Umumiyesi olup, kayıtlarda Fenerler İdaresi diye kısaca adı geçen bu kuruluş, fiilen Fransızlar ın yönettiği bir Osmanlı idari makamı. O dönemlerde yapılan fenerlerin de hemen hemen tamamı Fransızlar tarafından inşa edilmiş. Blaise Jean Michel Marius Kimdir? Fransız Blaise Jean Marius Michel, yıllarca açık denizlerde usta bir denizci olarak eğitilmiş bir genç. Sonradan Paris Denizcilik Akademisi ne devam edip Deniz Subayı oluyor. O sırada Kırım Savaşı na katılmış. III. Napolyon un da dostu general Kont Montebello nun gemisi Karadeniz de kayalara bindiriyor. Napolyon un emriyle onu kurtarmakla Jean Marius Michel görevlendiriliyor. Michel, Kont Montebello yu sağ salim Fransa ya götürmeyi başarıyor. Bu arada İstanbul u da görüp güzelliğine hayran oluyor! Bu başarıdan çok mutlu olan Napolyon onu ödüllendirmek istiyor. Michel in cevabı çok net: - Doğu Akdenizde deniz fenerleri inşa etmek istiyorum, tüm seyahatimde bunun planlarını yaptım. Marius Michel- Sonradan Michel Pacha ya da Mişel Paşa olacak! Osmanlı sarayının açtığı fenerlerin renovasyonu ihalesini kazanan Michel bu konuda çok başarılı olunca, Sultan Abdülmecit tarafından Fenerler İdare-i Umumiyesi Müdürlüğü ne genel müdür olarak atanıyor. Gayretleri, Sultan Abdülmecid tarafından Michel in Paşa unvanı ile taltif edilmesiyle sonuçlanıyor. Michel Paşa gibi İstanbul sever başka biri daha var ki, Mösyö Thobie den başkası değil!

11 241 Jacques Thobie İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Eski Müdürü Jacques Thobie, 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu nun, güçlü batı devletleri, özellikle Fransa ile ilişkilerini yakından incelemiş bu konuda yayınları olan bir akademisyen, diplomat, bilim ve kültür insanı. Bu arada fenerler konusuna da özel bir ilgi göstermiş. Jacques Thobie, Osmanlı İmparatorluğu nun ve Michel ve Collas Şirketinin Fenerler İdare-i Umumiyesi ( ) adlı bir kitap yazmış. Türkiye de Cumhuriyet in ilanından sonra devlet, Fenerler İdare-i Umumiyesi nin imtiyazını Fransızlar dan satın almış. Michel Paşa nın şirketinin yönetimindeki tüm fenerlere de el konmuş, yönetimi 12 Mayıs 1997 de kurulan Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü ne bağlanmış. Bu kurum, şimdi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü olarak bu görevde. Fransa daki Boğaziçi! Michel Paşa ya gelince... İstanbul aşkı doğduğu Güney Fransa ya döndüğünde de bitememiş. Marsilya yakınlarında, Toulon civarında bulunan Tamarisk Koyu nun tamamını satın alıp, buraya yalılar, iskeleler ve içine de Boğaz vapurları inşa ettirmiş. Sanary resmi web sitesinde Michel Paşa hakkında bir dizi sergi ve bir kolokyuma sunulmuş bilimsel araştırmaların derlemesi bulunuyor. Şile Feneri nin Özellikleri Şile Feneri, uluslararası standartlara göre tek örnek olma özelliğini de taşır. Bu fener dünyadaki ikinci büyük, Türkiye deki en büyük fenerdir. Şile Feneri ni ayrıcalıklı kılan özelliklerinden biri mercek sistemi olup, dünya üzerinde bu sistemi hala orijinal haliyle kullanan tek fener. Barbier, Benard ve Turenne tarafından yapılan fenerde Augustin-Jean Fresnel in bulup geliştirdiği mercek sistemini uygulanmış. Çalışır vaziyette olan fener Şile nin simgelerinden biri, hatta en tanınmışı olma özelliğini koruyor. Fener e, Fener Yokuşu üzerindeki Şile Feneri Sokak tan giriyorsunuz. Sizi ilk karşılayan açık havadaki bilgilendirme panoları ve hediyelik eşya tezgahları olacak. Bahçede ise Türkiye nin ilk Tarihi Fenerler Müzesi bulunuyor. Işığa Kavuşma Projesi ya da Şile Bezi ile Giyinip Denizine Kavuşan Şile Feneri! Şile Feneri nin 150. yaş günü, İstanbul un Avrupa Kültür Başkenti seçildiği 2010 yılına rastlamıştı. O yıl, Mimar Sinan Üniversitesi nin Fotoğraf ile Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü öğrencileri bir çevresel sanat; çevresel paketleme etkinliği düzenledi: Işığa Kavuşma. Bu projenin çıkış noktası, fener ile onu çevreleyen denizi buluşturmak olup, ışığa kavuşan, bu fener ile arasındaki ilişki 150 yıldır süregelen, ama ona bir türlü dokunamayan Karadeniz idi. Sonunda Şile feneri, ışık göndermeyi engellemeyecek bir biçimde, ilgili öğretim üyeleri, öğrenciler ve teknik elemanlardan oluşan uygulama grubu tarafından balkondan (şerefeden) aşağıya doğru dökümlü bir şekilde Şile bezi ile kaplandı. Bir de özel Filmi var: Fenerin Ardındaki Şehir Şile Feneri nin 150. yıldönümü vesilesi ile özel pullar bastırılmış, uluslararası bir fenerler sempozyumu yapılmıştı. Bu sempozyum sırasında Fenerin Ardındaki Şehir başlıklı bir filmin de duyurusu yapıldı. Drama-belgesel türündeki filmin konusu antik çağın Şile sinden 1859 yılına, oradan günümüze uzanırken, doğa, efsaneler, geçmişin ve bugünün Şile sakinleri ile izleyiciyi sarıyor. Adres: Şile Feneri Sokağı, Balibey Mahallesi, Şile. Fener ve Müze, Mayıs ve Ağustos arası her gün saatleri arasında ziyaret edilebilir.

12 242 Kavala Parkı Kavala Parkı na girdiğinizde kendinizi yemyeşil bir ortamda ve harika bir manzara ile karşı karşıya buluyorsunuz. Parka, bu doğa parçasının düzgün bir parka dönüştürülmesi amacıyla gereken fon desteğini sağlayan Kavala Ailesi nden Necla Kavala nın adı verilmiş İşletmecilerden Fatma Çiğdem Başaran da 2001 yılında kendi bütçesinden hayli kaynak harcayarak Kavala Park ı bir cennete dönüştürmüş. 3. Şile Limanı ve Kalesi Şile Limanı, cıvıl cıvıl ve ilk gözünüze çarpan şeyler, limandaki kayalık Ocaklı Adası üzerindeki Kale, Şile dalgakıranı (mendirek), balıkçı tekneleri ve sahildeki lokantalarla yürüyüş yolu olacak. Şile Ocaklı Ada Kalesi, uzun ve köklü bir tarihe sahip. Cenevizliler in inşa ettiği, 13. yy.da Bizans İmparatoru Andronikos tarafından yaptırılan ve Prens Aleksios un sürgün yeri olarak da kullanılan kalenin ada çevresini kuşatan surlarının çoğu yıkılmıştır.

13 243 Liman ve Balık Şile Limanı, balıkçı barınağı ile aynı zamanda İstanbul ve çevresinin bir balık deposudur. Bu konuda ülkemizde çok sevilerek izlenen Hayat Gezdikçe Güzel televizyon programının yapımcı ve sunucusu Fatih Türkmenoğlu nun onlarla yaptığı şu Şile söyleşisi çok güzel tanıklıklar içeriyor. Ayrıca Şile bezi ve Şile nin yakın çevresi hakkında da birinci ağızdan güzel saptamalar var!

14 Şile Tahlisiye Binası ve Kayıkhane Şile deki Tarihi Tahlisiye Binaları Tahlisiye İdaresi 1869 da kurulduktan ve İngilizler in denetimine geçtikten sonra ilk iş olarak Karadeniz de İstanbul Boğazı nın iki yakasında karşılıklı olarak bazı tesisler inşa edilmiş. Bunlardan Şile nin bugünkü merkezine yapılanlar; Tahlisiye İstasyonu, Koğuş, Kayıkhane ve Rokethane dir. Bu bağlamda Şile de ilçe merkezinde 2 adet Rokethane var. Bunlardan Harmankaya önündeki yıkılmış. Kumbaba önündeki ise ayakta. Alacalı İstasyonu ndaki Koğuş ve Gözetleme Kulesi kullanılır durumda. Karaburun İstasyonu ndaki Koğuş, Gözetleme Kulesi ve Kayıkhane sağlam ve kullanılır durumda. Karakiraz ve Sofular daki Rokethane mağara/binaları sağlam.

15 Şile Çarşısı ve Şile Bezi Alışverişi Sizi Şile bezi işleyen genç kız heykeliyle karşılayacak olan ilçe merkezi, Şile Çarşısı bir çarşıda bulunabilecek bütün dükkanları barındıran canlı ve işlek bir yer. Şile Bezi Hakkında ve Şile Bezinin Atası: Keten Şile bezinin atası da ketendir. Romalılar döneminde, Kandıra Bölgesi nde yetiştirilen ketenden; kumaşlar, iplikler ve halatlar üretilmiştir li yıllarda keten ekilmesi yasaklanmış, buna rağmen köylerde yaşayan yaşlı kadınlar, sandıklarında sakladıkları ipliklerden kendi ihtiyaçları için keten bezi dokumaya devam etmişler. ÇEKÜL Vakfı nın da işbirliğiyle bu tezgahlar yeniden canlandırılmış. Sipariş verebiliyorsunuz: Kefke Rehberi. Şile Bezinin Ayırdedici Özellikleri Şile de 1930 larda pamuk ipliğinden dokumacılığa başlanmış. Şile köylüleri evlerindeki ilkel el tezgâhlarında yapmaya başlamışlar. Şile de 3 köyde yılda metre civarında bez üretilmekte. Şile Kaymakamlığı nın web sayfasından detay bilgi alabilirsiniz... Bu bezden sadece giysi değil, çeşitli örtüler, çarşaf, perde, hatta gelinlik bile yapılıyor. Şile de her yılın Temmuz ayında bir de çok ilgi gören Şile Bezi Festivali yapılır.

16 246 Kabakoz Şile den 11 kilometre uzaklıktaki Kabakoz a İETT nin 139A otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ormanlık bir yamacın eteğine kurulu, 630 kişinin yaşadığı Kabakoz, yer yer korunmuş eski ahşap evleri ile Şile nin 50 köyünden biri. Köy Meydanı nda, Anıtlar Kurulu nca koruma altına alınan 7 yüzyıllık bir çınar bulunur. Ayrıca Kabanoz da ilk yapımı 600 yıl önce Bizans dönemine inen bir çeşme vardır ve köylüler tarafından Papazın Çeşmesi olarak adlandırılır. Ayrıca İstanbul Kamp ın Kabakoz daki sahil kampı da çok ilginç etkinliklere ev sahipliği yapan bir alan. Kamp alanı, Sanat Rezidansı etkinliği gibi dışarıdan gelip burada etkinlik düzenlemek isteyenlere de kiralanıyor. İletişim adresi: Pehlivan Caddesi, No: 154, Kabakoz Köyü, Şile/Ağva Tel: GSM: E.posta: Web: FaceBook: https://www.facebook.com/ istanbulkamp

17 247 Akçakese Eski bir Osmanlı köyüdür. Köyün uzun kumsalında ağaç evler, konaklama tesisleri ve harika bir plaj bulunur. Köyün Halide Teyzesi nin dokuduğu Şile bezlerinin kalitesi ise dillere destandır. Akçakese li Halide Teyze, evindeki tezgahın başında... Yıldırım Bayezid zamanında Manav Türkleri nin yerleştiği Akçakese köyünde, 60 tarihi ev koruma altına alınmış. Akçakese, Sahile inerken... Sağda tepede yeni yazlık siteler... Sahile yaklaştığınızda sağlı sollu kamp alanları ve konaklama tesisleri yer alır. Bunlardan birinin tam bir kovboy kasabası ruhuyla tasarımlanmış girişi sizi şaşırtabilir. WoddyVille - Covboys Hotel Tesis sahibi Erol Karaoğlan, 40 yıl önce Olympos ta görüp beğendiği ağaç evlerle kurduğu bu yeri zaman içinde bungalowlar, kovboy arabaları, kütük evlerle genişletmiş. İçinde saloon, şerif ofisi, jail/ hapishane var. Küçük odalar, kovboyların at arabalarından yapılmış. WoodyVille Web Sitesi: Bundan sonra, biraz solda göreceğiniz bir kamping sizi tekrar şaşırtacak: Dreamweaver Village Indian Hotel- Kızılderili Köyü Sahilde belediyeye ait bir tesis var. Plajın yönetimi ile de o ilgileniyor. Denizin içindeki kayaların kiminden tıpkı Şile dekiler gibi tatlı su çıkıyor. Kimilerinin mağaralarına girilebiliyor. Dalış meraklıları için de elverişli bir sahil. Akçakese FaceBook Sayfası: https://www.facebook.com/akcakese/

18 248 AĞVA Ağva dan halk arasında suların arasındaki cennet diye sözediliyor. Adı Latince de iki dere arasındaki köy anlamına gelen Ağva; Karadeniz e dökülen Yeşilçay ve Göksu akarsularının arasında kurulu. Tarihte Ağva Yapılan yüzey araştırmalarında Ağva ve çevresinin tarih öncesinde (Cilalı Taş Çağı) iskan edildiği ve İstanbul un ilk yerleşim bölgesi olduğu saptanmış. Karadeniz sahil kesidinde yapılan prehistorik çalışmalarda Ağva ve çevresinde Paleolitik çağın muhtelif bölümlerine ve özellikle Epipaleolitik (Orta Taş Çağı) döneme ait birçok yerleşim yeri belirlenmiş. Ağva ve civarında bilinen ilk yerleşim denizci bir kavim olan Miletliler e ait. Ağva, Selçuklular döneminde Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından 1090 yılında ele geçirilerek Türk topraklarına dahil edilmiş. 14. yüzyıla kadar Ağva ve civarı Bizans uç kalelerinden biri olarak kalmış. Hititler, Frigler, Romalılar dan sonra Ağva nın Osmanlı dönemi geliyor. Ağva, Yıldırım Beyazıt döneminde fethedilerek Türklere geçirilmiş.

19 249 Bugünkü Ağva Karadeniz le, Göksu ve Yeşilçay la içiçe, hayranlık uyandıran güzel bir belde. İsmini gökyüzünün suya yansıyan görüntüsünden alan Göksu Çayı ise nehir kenarındaki otelleriyle tanınıyor. Ağva da konaklayacaksanız tavsiyemiz, çevre dostu ve sosyal sorumluluk bilinci yüksek, butik oteller olacaktır. Çevre Dostu Tekneler Göksu deresinde gezi tekneleri ile bir keşif yapılması adeta bir olmazsa olmaz. Bazen de minik bir sal ile karşı taraftaki ipi çekerek kıyıdaki bir otel içinde ve dere üzerinde ilerlemek mümkün. Çevre dostu Ağva yı Keşfet / Doğa Derneği yöneticileri, Şile - Ağva yeni karayolu tamamlandığında ulaşım süresinin 18 dakikaya ineceğini belirtiyor. Ağva Modası ve Ağva nın Az Bilinenleri Ağva, son yıllarda yerli gezginlerin adeta akınına uğrayan bir tatil yeri oldu. Bunda Ağva da geçen sahnelere sıkça yer veren kimi popüler televizyon dizilerinin de rol oynadığı söylenebilir.

20 ŞİLE Saklı Göl Karamandere Kabakoz Akçakese Göksu Hacılı Gürlek Mağarası Çataklı Gökmaslı Kufalı Kalemli anbuş Kilimli Yürüyüş Parkuru oma Lahit Aşıklar Yolu kuru Yeşilçay Deresi Kilimli Koyu Kadırga Koyu AĞVA

21 Ağva Plajı R Dudubayırı Tepesi Yürüyüş Par Kufalı Ormanı Yürüyüş Parkuru Yakuplu Deresi

22 252 Ağva da Neler Yapabilirsiniz? Doğayı Keşif: Bölgede 32 yürüyüş parkuru var. Bisiklet yolları ve dağ bisikleti imkanları, bir kuş gözlemevi, endemik bitkileri, engelliler için orman gezi parkı doğa severleri bekliyor. Ağva nın endemik bitkileri koruma altında bulunuyor. Bitki türleri için lütfen şu bağlantıyı tıklayınız! Kuş Gözlemi: Ağva da gözlemleyebileceğiniz kuş türleri içinde kızıl gerdan, yalıçapkını, saka, florya, bülbül var. Nehir Safari: Bir tekne turu ile yorulmadan ya da kiralık nehir bisikleti, kano veya sandal ile nehirleri keşfedebilirsiniz. Su Sporları ve Yüzme: Kerpe de faaliyet gösteren Danube Sörf Okulu, Ağva da da bir şube açma hazırlığında, onlarla haberleşebilirsiniz: Danube Sörf Okulu: Ağva daki plaj seçeneklerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Ağva Plajı Kurfal Altı Plajı ve Falezi Kilimli Koyu ve Falezleri Kadırga Koyu ve Anfitiyatro Biçimindeki Kayalıklar Avcılık- Balıkçılık: Ormanlarla çevrili olan Ağva da resmi av sezonları açılınca çulluk, bıldırcın, ördek, domuz, tavşan gibi hayvanların avcılığı mümkün olduğu gibi deniz ve nehirlerinde tatlı ve tuzlu su balıkları tutabilirsiniz. Moto-Safari: Ağva nın birçok bölgesi motor sporlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Dağcılık ve kamp: Ağva da karavanları ile gelip konaklayanlar ya da çadır kurmak isteyenler için uygun yerler bulunmaktadır.

23 253 Foto-Safari: Fotoğraf tutkunları için Ağva ve çevresi kadar çeşitlilik sunan bir coğrafya az bulunur! Gastronomi: Ağva tam bir balık ve deniz ürünleri cenneti! Arkeoloji ve Kültür: Ağva ve çevresi, çok önemli bir kültür mirasını içinde barındırıyor. * Kilimli deki Lahit Ağva ya bağlı civar köylerde MÖ. 7. yüzyıla uzanan tarihi kalıntılara rastlamak mümkün. * Kalemköy de Kilise Kalıntıları ve Mezar Taşları Kalemköy de Ağva nın eski yerleşimlerinden biri. Bu bölgede Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları bulunuyor. * Mağara, Ceneviz Surları ve Dağ Değirmeni Hacıllı köyünde, 3. yüzyıldan kalma yaşam izleri taşıyan Gürlek Mağarası keşfedilmeyi bekliyor. Geredeli Köyü nde Hisar Tepe de Cenevizliler döneminden sur kalıntıları var. Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni de diğer önemli buluntulardan... * Tarihi Dokusunu Koruyan İki Köy: Gökmaslı ve Göksu Ağva civar köylerinden Göksu ve Gökmaslı uzun yıllar baraj söylentileri ve beklentisi sebebi ile dokusu bozulmamış iki köy. * Çataklı Köyü de sivil mimari dokusunu tamamen korumuş bir köy. İçinde hiç yazlık ev yok ve şimdiye kadar köylüler arazilerini hiç satmamışlar. Mevsimine göre değişen etkinliklerden zamanında haberdar olmak için Ağva yı Keşfet/ Doğa Derneği nin web sitesini, Facebook sayfasını, Twitter mesajlarını takip edebilir, derneğin hazırladığı resimli Ağva Haritası ndan edinebilirsiniz. Adem Dönmez in çizdiği Explore Ağva haritası Ağva ile ilgili detaylar karikatür olarak yer alıyor..

24 254 Hacıllı Şelaleler Turu İlkbahar ve yaz aylarında her Salı ve Perşembe günü yapılan bu rehberli tur, Ağva dan Hacıllı ya bir araç ile gidildikten sonra Hacıllı Köy Kahvesi nde mola ve köylülerle sohbet, Hacıllı şelaleler bölgesine bir doğa yürüyüşü, Şelaleler ve Gürlek mağarasının da bulunduğu gölette yüzme ve piknik, dönüş yolunda Göksu da ikinci bir yüzme molasını içeriyor ve yaklaşık 5,5 saat sürüyor. Adres: tur-hacilli Göksu da Nehir Safarisi Yaz aylarında yapabileceğiniz bu tur her Pazartesi, saat de Yeşilçay Tatil Köyü nden kalkan elektrik motorlu bir tekne turu ile başlıyor. Balık ve yüzme molasından sonra nehir kıyısında barbekü hazırlıklarına başlanıyor. Yemekten sonra serbest yürüyüş zamanı. Bu tur da yaklaşık 3 saat sürüyor. Jilber Barutçiyan ile Mantar Yürüyüşü Sonbaharda mantar mevsiminde yapılan bu turlar, Türkiye nin belki de tek mikologu (mantar uzmanı) Jilber Barutçiyan (Barutçuyan) rehberliğinde yapılıyor. Barutçiyan, İsviçre Sağlık Bakanlığı nın onayından geçmiş bir mantar uzmanı ve bilgilerini amatör olarak mantar toplamak isteyenlerle de paylaşıyor, kurslar veriyor.

25 255 Ağva yı Yürüyerek Keşfetmek İsteyenler İçin PARKUR 1 - KURFALLI ORMANI PARKURU Explore-Agva haritasındaki Turizm Tanıtım Ofisi nin yanından Göksu deresine paralel olarak 200 metre kadar devam eden Nehir Boyu Caddesi nin bitiminde, sağınızda kalan Kurfallı tepesinin yamacından ormana giriş yapın. Küçük Ev e ulaştığınızda iki ayrı yönü takip edebilirsiniz. Yürüyüşünüze küçük evin solundaki bayırdan kuzey yönüne, gözleme - çay noktasına iniyorsunuz. Tepeye doğru yol alırsanız Kurfallı kumulları ve Karadeniz in eşsiz manzaralarından biriyle karşılaşırsınız. Göksu Deresi nin deniz ile buluştuğu yer görülmeye değer. Adres: yuruyus-kurfalli-ormani PARKUR 2 - DUDU BAYIRI TEPESİ (BİNYILLIK AĞAÇLAR ORMANI) Bu kez rotamız Göksu Deresi nin doğu yakası. Explore Agva haritasındaki start noktasından sonra Göksu nehrinin doğu yakasına geçerek yürüyüşe başlayın. Tam karşınızdaki tepe Dudu Bayırı Tepesi. Dudu Bayırı Tepesi nin yamacındaki Karaağaç Caddesi nde yapacağınız 600 metrelik yürüyüşten sonra ormanın içine yöneleceksiniz. Burası Binyıllık Ağaçlar Ormanı. Anıt ağacı geçip toprak yola varana kadar tepeyi tırmanmaya devam edin. Yolu tepeden aşağıya bitirdiğinizde yeniden Karaağaç Caddesi ndesiniz. Sağa dönüp karşıya İskele Caddesi ne geçin. Burası da AŞIKLAR YOLU dur! Adres: dudu-bayiri PARKUR 3 - AŞIKLAR YOLU Burası derenin karşı yamacındaki balıkçılları gözlemlemek için Ağva daki en iyi noktadır. Aşıklar Yolu ndan denize doğru yürüdüğünüzde ara sokaklar sizi Ağva merkezine çıkaracak. Adres: asiklar-yolu PARKUR 4 - KİLİMLİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ PARKURU Kilimli parkuru ve koyu Ağva nın doğu kanadında. Yeşilçay deresinin denize açıldığı noktada Liman Restoran ın yanından liman ağzında sizi bekleyen kayıklarla karşıya geçiyorsunuz. Orman ve kıyı şeridi boyunca yürüyerek önce falezlere ve daha sonra da Kilimli koyuna ulaşabilirsiniz. Kilimli parkuru başlangıcında Roma dönemine ait lahit bulunuyor. Kıyı şeridindeki kireçtaşı kayaların rüzgar ve dalgalarla oyulması sonucu kaya heykelleri oluşmuş en bilineni; bir zamanlar bir gelini andıran fakat artık başı olmayan Gelin Kayası. Bu rotayı bir de Nabi Evren in kaleminden okumak için tıklayın: Adres: kilimli-yuruyus-parkuru PARKUR 5 - ONBİRGÖLLER VADİSİ VE HACILLI ŞELALELERİ PARKURU Bu parkur, Ağva nın en önemli doğal değerlerinin yer aldığı alanlardan biri. Explore / Agva haritasındaki tanıtım ofisini başlangıç noktanız olarak alın ve Ağva dan İstanbul a doğru dağ yolundan aracınızla yola çıkın. Yaklaşık 10 km lik bir yolculuk sonunda anayol üzerinde yer alan İsaköy ve Gökmaslı ve Ubeyli köylerini geçmiş olacaksınız. Göksu-Hacıllı tabelasından içeriye sapın. Göksu Köyü bu yolun 4. Hacıllı 7. kilometresinde. Yürüyüşünüze buradan başlarsanız caminin sağından aşağıya inen toprak yolu takip edin. Dereyi sağınıza alarak yürüyüşünüze tahta köprüye varana kadar devam edin. Bundan sonra sağınızda kalan derenin aktığı vadiyi tepeye doğru şelaleleri bulana kadar yürüyeceksiniz.

26 256 Buralarda Yemek Yemeden Ağva dan Ayrılmayın! Liman Restoran Ağva Limanı nda, Yeşilçay Deresi kıyısında bir Ağva klasiği, bir Karadeniz balık lokantası dan beri Hacı Ramazan ve Hüseyin Yazıcı tarafından işletilen lokantanın yanı başındaki Liman Balıkçılık işletmesi de kendilerine ait. Web: com Hanife Teyze nin Bahçesi Hanife Teyze her Perşembe günü sabah saat de Göçe köyündeki evinin bahçesindeki köy fırınında mancarlı pide yapıyor. Mancar yörede su kenarlarında yetişen bir tür ota deniyor numaralı telefondan Hanife Teyze nin Bahçesi ne rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Şengül Çiftliği Göksu nehri kıyısına kurulu Şengül Çiftliği geniş ve keyifli zaman geçirmeye elverişli bir yer yılında açılan Şengül Çiftliği, Ağva lı Şengül ailesi tarafından işletiliyor. Web:

27 257 Dönüş Yolu ve Tekrar Şile... Kabakoz, Akçakese ve Ağva ya gitmek için Şile den acele içinde ayrıldıysanız aklınızda kalan ve görmediğiniz daha bir çok yer vardır belki de. O yüzden Şile ye döndüğünüzde, hele vaktiniz de elverişli ise tavsiyelerimiz şunlar olabilir: Şile - Ağlayan Kaya ve Plaj Şile Feneri nden çıktıktan sonra metre geride Ağlayan Kaya ya adını veren mağara, tatlı su kaynağı ve Ağlayan Kaya sahili bulunur. Bir inanışa göre burada dilek tutulursa gerçekleşirmiş. Diğer Yerler: * Kumbaba (Kumtepe ve Kum Zambakları) - Şile nin en ilginç yerlerinden biri. Kumtepe, aslında demir ve bakır alaşımdan oluşmuş kayalarla doludur. Dolayısıyla kırmızı turuncu bir renge sahiptir. * Kum Zambağı ise Şile deki endemik bitkilerden biri olup, kumullar üzerinde yetişir. * Ayazma Çeşmesi ve Plajı Şile nin en popüler üç plajından biridir. Diğerleri Ağlayankaya ve Uzunkum Plajlarıdır. Şile halk plajı ücretsiz olarak hizmet vermektedir. * Uzunkum Plajı Daha sakin, çevresi de Ayazma Plajı na göre daha düzgündür. Ücretsiz ve ücretli iki plaj bulunur. Şile ve İstanbul daki diğer plajlar hakkında bkz. Yüzme Hakkında Herşey! * Hanımsuyu (Mısır lı Hatice Sultan) Çeşmesi ve Kızlar Hamamı Üsküdar Caddesi üzerindeki bu tarihi çeşme, 1871 yılında Mısırlı Hatice Sultan tarafından yaptırılmış. Hamamdere Mahallesi ndeki Osmanlı yapımı Eski Hamam ı, Liman a yakın ve Bizans tan kalma Kızlar Hamamı ını da görebilirsiniz. * Saklı Göl - Karamandere deki yolundaki bu gölet de pek çok Türk filmine dekor görevi yapmıştır. Burası trekking, yeme-içme ve dinlenme amaçlı kullanıldığı ve yerler de sınırlı olduğu için tesislerden yararlanmak için önceden rezervasyon yaptırmanız faydalı olur. Web: com FaceBook: SaklıGöl

ŞANLIURFA YI GEZELİM

ŞANLIURFA YI GEZELİM ŞANLIURFA YI GEZELİM 3. Gün: URFA NIN KALBİNDEN GÜNEŞİN BATIŞINA GEZİ TÜRKİYE NİN GURURU ATATÜRK BARAJI Türkiye de ki elektrik üretimini artırmak ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ndeki 9 ili kapsayan tarım

Detaylı

T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Yatırıma Uygun Turizm Alanları Raporu Sektörel Raporlar Serisi IX

T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Yatırıma Uygun Turizm Alanları Raporu Sektörel Raporlar Serisi IX T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Yatırıma Uygun Turizm Alanları Raporu Sektörel Raporlar Serisi IX AĞUSTOS 2014 DÜZCE TURİZM YATIRIM ALANLARI T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI

Detaylı

İstanbul Boğaz Turları

İstanbul Boğaz Turları İstanbul Boğaz Turları İstanbul'un ayrılmaz parçası boğazın mis gibi havasını içinize çekin, mavisiyle huzur bulun ve Boğaziçi'nin tarihine tanıklık edin. Sizi, İstanbul'u ve boğazı doyasıya yaşamaya davet

Detaylı

Eskişehir Gezisi Temmuz 2017

Eskişehir Gezisi Temmuz 2017 Eskişehir Gezisi 28-30 Temmuz 2017 Söğüt Ertuğrul Gazi, Eskişehir ve Frig Vadisi Turu İsa dan önce bin yılında Porsuk Nehri kıyılarında Frigyalılar tarafından kurulan Eskişehir, Türkiye nin en önemli yol

Detaylı

Deniz Esemenli ile Üsküdar Turu 27 Ekim 2013, Pazar

Deniz Esemenli ile Üsküdar Turu 27 Ekim 2013, Pazar Deniz Esemenli ile Üsküdar Turu 27 Ekim 2013, Pazar Tur Danışmanımız: Doç. Dr. Deniz Esemenli, Sanat Tarihçisi Buluşma Noktası: Üsküdar Meydanı, III. Ahmet Çeşmesi önü Tur başlama saati: 09.00 Gezimizin

Detaylı

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ Yarım Gün Yemeksiz Sabah Turu Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları nın yönetildiği, Tarihi Yarımada nın kalbi olan Sultanahmet Meydanı. İmparator Justinian tarafından 6. yüzyılda

Detaylı

ESKİŞEHİR İLİ DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI

ESKİŞEHİR İLİ DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI gibidir. Sakarya başı nda turizm hareketliliğine cevap verebilecek konaklama, balık lokantaları, çay bahçeleri, günübirlik piknik ve mesire alanları ve doğal yüzme havuzu vardır. Sakarya Başı Sulak alanında

Detaylı

Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Antik Yerleşimler......................... 4 0.2 Roma - Bizans Dönemi Kalıntıları...............

Detaylı

Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu

Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu Ali Canip Olgunlu ile Kapadokya Tur Programı Göreme, 6-8 Eylül 2013 Tur Rehberimiz: Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu Öne Çıkanlar: Ali Canip Olgunlu nun anlatımlarıyla Kapadokya Anadolu daki ilk kiliselerden

Detaylı

COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ:

COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ: TARİHİ : Batı Toroslar ın zirvesinde 1288 yılında kurulan Akseki İlçesi nin tarihi, Roma İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanmaktadır. O devirlerde Marla ( Marulya) gibi isimlerle adlandırılan İlçe, 1872

Detaylı

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI Ülkemizin nadide şehirlerinden birisi olan Bolu alanlarında bulunan ve yedi adet gölden oluşan Yedigöller milli parkı adeta bir saklı cennet köşesi gibidir.. Gerçek huzur ve doğa

Detaylı

OTELİMİZDE ; RESTORAN, KONFERANS SALONU, ZİYAFET SALONU, OYUN SALONU VE OTOPARK BULUNMAKTADIR.

OTELİMİZDE ; RESTORAN, KONFERANS SALONU, ZİYAFET SALONU, OYUN SALONU VE OTOPARK BULUNMAKTADIR. OTELİMİZDE ; RESTORAN, KONFERANS SALONU, ZİYAFET SALONU, OYUN SALONU VE OTOPARK BULUNMAKTADIR. ODA SAYISI:28 (2 SUİT ODA) ODALARDA; MİNİ BAR, KLİMA VE TELEVİZYON MEVCUTTUR. OTELİMİZ PLAJA 100 MT UZAKLIKTADIR.

Detaylı

Yalova Hakkında Genel Bilgiler

Yalova Hakkında Genel Bilgiler Yalova Hakkında Genel Bilgiler Yalova; Türkiye nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi nin güneydoğu kesiminde Armutlu Yarımadası nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları nın kuzey eteklerinde yer almaktadır.

Detaylı

Tatil ve Yöre Rehberi

Tatil ve Yöre Rehberi Tatil ve Yöre Rehberi Kalkan, Antalya ya bağlı olan çok şirin bir sahil kasabasıdır ancak bu ilin merkezinden 200 km. kadar uzaktadır. Özellikle İngiliz turistlerin ilgi gösterdiği Kalkan son yıllarda

Detaylı

Wineport Lodge Ağva olarak size unutamayacağınız, Şeker gibi bir Bayram programı teklif ediyoruz

Wineport Lodge Ağva olarak size unutamayacağınız, Şeker gibi bir Bayram programı teklif ediyoruz Değerli Misafirimiz, Wineport Lodge Ağva olarak size unutamayacağınız, Şeker gibi bir Bayram programı teklif ediyoruz Her gününüz Bayram olsun, Bayramınız Wineport ta olsun Wineport Lodge Ağva Ph.D.Haşim

Detaylı

Aktiviteler. Aşağıda Alan Turizm ile yapmış olduğumuz ortak aktiviteler bulunmaktadır.lütfen her konuda bizden bilgi almakta

Aktiviteler. Aşağıda Alan Turizm ile yapmış olduğumuz ortak aktiviteler bulunmaktadır.lütfen her konuda bizden bilgi almakta Aktiviteler Aşağıda Alan Turizm ile yapmış olduğumuz ortak aktiviteler bulunmaktadır.lütfen her konuda bizden bilgi almakta çekinmeyin. Yürüyüş turları Gizli kalmış Kapadokya ( yürüyüş turu) Ortahisar

Detaylı

MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011

MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011 MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011 Fransa nın PARİS ten sonra gördüğüm ikinci kenti. Akdeniz kıyısında. 4 gün kaldık. REMEE Projesinin davetlisi idik. Büyük bir kent Marsiya. Tarihi sorgulayan

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Çarşamba, 15 Nisan 2009 03:52 - Son Güncelleme Çarşamba, 15 Nisan 2009 03:53

Yönetici tarafından yazıldı Çarşamba, 15 Nisan 2009 03:52 - Son Güncelleme Çarşamba, 15 Nisan 2009 03:53 Çadır Tatili İçin En İyi 10 Adres Bu yaz tatil için yeni arayışlar içindeyseniz ve konfordan vazgeçmeyi göze alabilecekseniz, lüks otellerde konaklamak yerine tamamen doğayla baş başa olmaya ne dersiniz?

Detaylı

MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI

MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI TÜRKİYE DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI ENVANTERİ ENV. NO. 58.01.0.02 ÇİMENYENİCE KÖYÜ, KÖROĞLU TEPELERİ, I39-a4 MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI İL SİVAS İLÇE HAFİK MAH.-KÖY VE MEVKİİ Çimenyenice Köyü GENEL

Detaylı

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler.

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler. İstanbul Boğazı İstanbul Boğazı Karadeniz ve Marmara Denizi ni birbirine bağlar. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayırır. İstanbul u da ikiye böler. Uzunluğu 31 kilometredir. Genişliği ise 700 metre

Detaylı

İğneada, Longoz Ormanları, Limanköy, Sınır Köyleri ve Kıyıköy

İğneada, Longoz Ormanları, Limanköy, Sınır Köyleri ve Kıyıköy İğneada, Longoz Ormanları, Limanköy, Sınır Köyleri ve Kıyıköy Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında 16-17 Eylül, 1 Gece Konaklamalı Haftasonu Turu Sonbaharın tüm renkleri ve yeşilin her tonunu

Detaylı

Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı ve Çevresi Yüzey Araştırması 2013 Yılı Çalışmaları

Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı ve Çevresi Yüzey Araştırması 2013 Yılı Çalışmaları Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı ve Çevresi Yüzey Araştırması 2013 Yılı Çalışmaları Yrd. Doç. Dr. Yiğit H. Erbil, Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Konya İli Beyşehir İlçesi Fasıllar Anıtı

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017 SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ 12 15 Ekim 2017 Normandiya Sahilleri, Fransa nın tarihine kattığı önemin yanı sıra bir birinden renkli ve süslü kasabaları ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Detaylı

1) SÜMELA MANASTIRI 2) AYASOFYA MÜZESĠ

1) SÜMELA MANASTIRI 2) AYASOFYA MÜZESĠ 1) SÜMELA MANASTIRI Trabzon un Maçka ilçesinde yer alan, tarihiyle ve mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Sümela Manastırı, geniş bir alana yapılmıştır. Kesin olarak yapım tarihi bilinmese de M.S. 365-395

Detaylı

Batı Karadeniz Gezi Programı Safranbolu, Kastamonu, Amasya, Samsun 21-24 Kasım 2013

Batı Karadeniz Gezi Programı Safranbolu, Kastamonu, Amasya, Samsun 21-24 Kasım 2013 Batı Karadeniz Gezi Programı Safranbolu, Kastamonu, Amasya, Samsun 21-24 Kasım 2013 Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu Öne Çıkanlar: UNESCO Dünya Miras listesindeki Safranbolu ve tarihi mimarisini günümüze

Detaylı

NORMANDİYA & BRETONYA

NORMANDİYA & BRETONYA NORMANDİYA & BRETONYA Rouen Deauville Trouville Hounfleur Saint Michael St.Malo - Giverny 27 Eylül 01 Ekim 2017 Normandiya Sahilleri, Fransa nın tarihine kattığı önemin yanı sıra bir birinden renkli ve

Detaylı

Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Fethiye Tatil ve Yöre Rehberi Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, Yakaköy, Kayaköy, Çalış gibi bir çok mevkiisi bulunan Fethiye tam anlamıyla bir tatil merkezidir.

Detaylı

YANI BAŞIMIZDAKİ KOMŞU BATUM Türk Hava Yolları ile - 3 Gece 4 Gün

YANI BAŞIMIZDAKİ KOMŞU BATUM Türk Hava Yolları ile - 3 Gece 4 Gün YANI BAŞIMIZDAKİ KOMŞU BATUM Türk Hava Yolları ile - 3 Gece 4 Gün Neden Gitmeli? 27 30 Temmuz 2014 Şeker Bayramı Turu Karadeniz in öteki ucunda Ortaçağ hissi uyandıran heykelleri, Sovyet döneminin izlerini

Detaylı

Eber Gölü (Bolvadin-Afyonkarahisar) (10-11 Mayıs 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı, http://eng.ankara.edu.tr/~hsari

Eber Gölü (Bolvadin-Afyonkarahisar) (10-11 Mayıs 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı, http://eng.ankara.edu.tr/~hsari Eber Gölü (Bolvadin-Afyonkarahisar) (10-11 Mayıs 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı, http://eng.ankara.edu.tr/~hsari 10-11 Mayıs 2008 tarihleri arasında Fotoğraf Sanatı Kurumu organizasyonunda

Detaylı

Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor?

Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor? ADIYAMAN Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor? Rivayete göre; Adıyaman şehrini doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu vadilerin yamaçları zengin meyve ağaçları ile kaplı olduğu gibi,

Detaylı

WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor.

WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor. WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor. Muhteşem Akdeniz sularında windsurf yaparken bırakın rüzgâr size yol göstersin.

Detaylı

Antik Medeniyetlerin İzinde GAP Turu

Antik Medeniyetlerin İzinde GAP Turu Dünya Mirası Gezginleri Derneği ve Sultan Tur Organizasyonu (TÜRSAB A-752) ile 1 Kabul edilen 3 Aday olarak önerilen UNESCO Dünya Miraslarının görüleceği Antik Medeniyetlerin İzinde GAP Turu 17 Mayıs 2013

Detaylı

SİNOP SIRA NO İLÇESİ MEVKİİ STATÜ 1 BOYABAT KURUSARAY KÖYÜ

SİNOP SIRA NO İLÇESİ MEVKİİ STATÜ 1 BOYABAT KURUSARAY KÖYÜ SİNOP DOĞAL SİT ALANLARI SIRA NO İLÇESİ ADI SİT TÜRÜ 1 MERKEZ HAMSİLOS-AKLİMAN 1. VE 2. DERECE DOĞAL SİT ALANI 2 MERKEZ SARIKUM GÖLÜ 1. VE 3. DERECE DOĞAL SİT ALANI 3 ERFELEK TATLICAK ŞELALELERİ 1. DERECE

Detaylı

BuranoVenedik denince akla ilk

BuranoVenedik denince akla ilk Rengarenk Bir Ada BuranoVenedik denince akla ilk gelen aslında kanallar, gondollar ve maske festivali oluyor. Pek bilinmese de Venedik kendi içinde eşsiz bir görselliğe sahip Burano Adası nı da kapsıyor.

Detaylı

Edirne Köprüleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Köprüleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Köprüleri Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne Köprüleri......................... 4 0.1.1 Gazimihal Köprüsü.................... 4 0.1.2 Beyazid Köprüsü.....................

Detaylı

www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18

www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 Tarihin, kültürün ve doğanın destansı aşkı; Türkiye Büyük bir aşkın adıdır Türkiye. Tarihiyle, kültürüyle, insanlarıyla,

Detaylı

Muhteşem Bir Tabiat Harikası SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI

Muhteşem Bir Tabiat Harikası SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI Muhteşem Bir Tabiat Harikası SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI Harikulade bir tabii oluşum olan Milli Park, eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada bulundurması ve Afrika ile Avrupa arasındaki

Detaylı

25/06/2016 Cumartesi

25/06/2016 Cumartesi 23/06/2016 Perşembe İstanbul-Toulouse uçuşu 13.40 varış. Rocamadour'a doğru yola çıkıyoruz. Rocamadour hristiyanların haç için gittikleri ve falezler üzerine kurulmuş evlerden oluşan bir kasabadır. Geçmişi

Detaylı

Manzara tatilinin beş adresi

Manzara tatilinin beş adresi On5yirmi5.com Manzara tatilinin beş adresi Doğa ve kültür değerleriyle bezeli bu beş yöre ziyaretçilerine unutamayacakları kadar güzel görüntüler vaat ediyor. Yayın Tarihi : 18 Ağustos 2012 Cumartesi (oluşturma

Detaylı

DESTİNASYON MARKA YÖNETİMİ

DESTİNASYON MARKA YÖNETİMİ DESTİNASYON MARKA YÖNETİMİ MUĞLA, YENİ KURUMSAL KİMLİĞİYLE DÜNYA TURİZM DESTİNASYONLARI ARASINDA DAHA DA GÜÇLENİYOR! Muğla... Türkiye nin en önemli turizm destinasyonlarından biri. Ülkemizin gözbebeği.

Detaylı

FETHİYE- LİKYA YOLU GEZİ PROGRAMI

FETHİYE- LİKYA YOLU GEZİ PROGRAMI FETHİYE- LİKYA YOLU GEZİ PROGRAMI 1.GÜN...Hisarönü Likya yolu başlangıcına varış ve Faralya parkuru 16.05.2017 tarihinde Antalya havalimanından 08:30 da ve Otogarından 09:00 da aracımızla sizleri alıyoruz,

Detaylı

1985 YILI EGE ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNLARI ESKİŞEHİR BULUŞMASI 5 6 7 TEMMUZ 2013

1985 YILI EGE ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNLARI ESKİŞEHİR BULUŞMASI 5 6 7 TEMMUZ 2013 1985 YILI EGE ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNLARI ESKİŞEHİR BULUŞMASI 5 6 7 TEMMUZ 2013 http://www.abaciotel.com YEME-İÇME http://www.222park.com http://www.birsenkebap.com.tr/ http://www.birsenkebap.com.tr/

Detaylı

Residence Marin. Özet. Açıklama. Denize sıfır ve Bodrum merkeze sadece 8 dakika uzaklıktadır...

Residence Marin. Özet. Açıklama. Denize sıfır ve Bodrum merkeze sadece 8 dakika uzaklıktadır... Residence Marin Özet Denize sıfır ve Bodrum merkeze sadece 8 dakika uzaklıktadır... Açıklama Bodrum'un en güzel ve nezih koylarından Ortakent bölgesinde, Denize sıfır konumu ve 7.000 m2 yeşil alanı ile

Detaylı

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ Thekla, genç ve güzel bir kadın... Hem de bakire... Aynı Meryem gibi.. Halk bu yüzden, Thekla nın yaşadığı yeraltı kilisesine, Meryemlik demiş. Thekla nın yaşadığı, sonunda

Detaylı

PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA

PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA 1 FLORANSA & PİSA PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA EKSTRA TUR PAKETİ Tur süresi: 9 saat 90 Bu gezimizde İtalya nın en ünlü iki kenti Floransa ve Pisa yı rehberlerimiz eşliğinde keşfedeceğiz. İlk durağımız

Detaylı

PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK

PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK 1 - VALETTA PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK EKSTRA TUR PAKETİ Tur süresi: 4 saat 55 Varışımız takiben otobüslerimize biniyoruz ve Valetta turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Barakka Bahçeleri, burada

Detaylı

Mavi bayraklı plajları, pırıl pırıl denizi, yemyeşil doğası ile Ege'nin cennet köşesi Özdere Orta mahalle... zmir'in Menderes ilçesine bağlı şirin bir turizm beldesi olan Özdere orta mahalle batısında

Detaylı

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke On5yirmi5.com Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke İşte vize alma telaşı olmadan sadece pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz 10 popüler ülke. Yayın Tarihi : 3 Eylül 2015 Perşembe (oluşturma :

Detaylı

Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat

Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Kültür - Sanat Tarih / Terra Cotta Savaşçıları, Çin Halk Cumhuriyeti Kitap / Türkan Röportaj / Doç. Dr. Okan Gülbahar El Sanatları / Geleneksel

Detaylı

Eğirdir-Kovada-Yazılıkanyon (21-22 Haziran 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı

Eğirdir-Kovada-Yazılıkanyon (21-22 Haziran 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı Eğirdir-Kovada-Yazılıkanyon (21-22 Haziran 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı 21-22 Haziran 2008 tarihleri arasında Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) organizasyonunda 25 kişilik bir gurupla konaklamalı

Detaylı

Bulgaria-Turkey IPA Cross-Border Programme CCI Number 2007CB16IPO008

Bulgaria-Turkey IPA Cross-Border Programme CCI Number 2007CB16IPO008 MADZHAROVO" DESTİNASYONU Haftanın turu Doğu Rodopların muhteşem ve eşsiz güzelliklerinde dolaşırken, İvaylovgrad barajının girişinde geniş kumsalları ile Arda nehrinin en güzel mendereslerini oluşturduğu

Detaylı

Dirim Tıp Gazetesi. Doğal Kalan Bir Cennet: KARABURUN. . Dr. Serra Menekay. µvedat Öncel

Dirim Tıp Gazetesi. Doğal Kalan Bir Cennet: KARABURUN. . Dr. Serra Menekay. µvedat Öncel Doğal Kalan Bir Cennet: KARABURUN. Dr. Serra Menekay VI 2009 µvedat Öncel yeşilin unutulduğu deniz kenarları, kalabalık plajlar ve Beton yığını yazlık siteler, beach club lardan kaçanlardansanız, tatil

Detaylı

AKDENİZ İN KUCAĞINDAKİ TARİH ;MAMURE Kapıdaki gişeye yaklaşıp kaleye girmek için ücret ödemek istedim. O sırada gişede oturan hanım görevlinin

AKDENİZ İN KUCAĞINDAKİ TARİH ;MAMURE Kapıdaki gişeye yaklaşıp kaleye girmek için ücret ödemek istedim. O sırada gişede oturan hanım görevlinin AKDENİZ İN KUCAĞINDAKİ TARİH ;MAMURE Kapıdaki gişeye yaklaşıp kaleye girmek için ücret ödemek istedim. O sırada gişede oturan hanım görevlinin elindeki Posta Gazetesi ne takıldı gözüm.görevli hanımın gözü

Detaylı

TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları...

TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları... TARSUS DA BİR GÜN...BELKİ DE İKİ... Adanalılar...Mersinliler...Gaziantep, Hatay ve Osmaniyeliler...Türkiye nin gezmeyi sever insanları... Hatta Tarsuslular. Dünyanın öbür ucundan gelen Japonlar,Koreliler,Almanlar

Detaylı

ÇANKIRI-ILGAZ (19-20 Şubat 2011)

ÇANKIRI-ILGAZ (19-20 Şubat 2011) ÇANKIRI-ILGAZ (19-20 Şubat 2011) 19 Şubat cumartesi sabah saat 07.30 da FSK Başkanı Ahmet Bozkurt un öncülüğünde Çankırı ve Ilgaz a gitmek için yola çıkıyoruz. Hava biraz kapalı, hafiften yağmur çiseliyor.

Detaylı

SAMSUN PLAJLARINDA MAVİ BAYRAK ÖDÜL SERÜVENİ

SAMSUN PLAJLARINDA MAVİ BAYRAK ÖDÜL SERÜVENİ SAMSUN PLAJLARINDA MAVİ BAYRAK ÖDÜL SERÜVENİ Türkiye nin büyüklük açısından 3. sırada olan Karadeniz Bölgesi nin en büyük ve en gelişmiş şehri olması yanında büyükşehir belediyesi statüsüne sahip olan

Detaylı

YAZ 2015 SAYI: 305. şehir tanıtımı

YAZ 2015 SAYI: 305. şehir tanıtımı YAZ 2015 SAYI: 305 58 59 şehir tanıtımı Çin in fuar şehri: Guangzhou GUANGZHOU, ZİYARETÇİLERİNE HEM TİCARET HEM ZİYARET İMKANLARINI BİR ARADA SUNUYOR. BAŞAR KURTBAYRAM TUR REHBERİ şehir tanıtımı 60 61

Detaylı

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dâhil) Projesi için Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED): Ekler

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dâhil) Projesi için Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED): Ekler Teslim Edilen: Hazırlayan: IC-Astaldi JV AECOM Ankara, Türkiye Turkey AECOM-TR-R599-01-00 2 Ağustos 2013 Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dâhil) Projesi için Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi

Detaylı

Hürriyet yazarı Gila Benmayor,bugünkü yazısını TURMEPA nın bir araştırmasından yola çıkarak kaleme almış.

Hürriyet yazarı Gila Benmayor,bugünkü yazısını TURMEPA nın bir araştırmasından yola çıkarak kaleme almış. İçinden deniz geçen sohbetlerin ana konusudur denizciliğimiz ve denize bakışımız. Yelkene ilgi yok. Basın yelken haberlerine yer vermiyor diye yakınırız. Peki deniz bu ilgiden payına düşeni alıyor mu?

Detaylı

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan,

Detaylı

KUZEY İTALYA GEZİSİ VENEDİK / COMO / MİLANO / FLORANSA / PISA MAYIS GECE 4 GÜN

KUZEY İTALYA GEZİSİ VENEDİK / COMO / MİLANO / FLORANSA / PISA MAYIS GECE 4 GÜN KUZEY İTALYA GEZİSİ VENEDİK / COMO / MİLANO / FLORANSA / PISA 18 21 MAYIS 2017 3 GECE 4 GÜN 1. GÜN 18 MAYIS 2017 İSTANBUL BOLONYA PISA - FLORANSA 06.00: İstanbul Atatürk Havalimanı nda CampusORG yetkilileri

Detaylı

Altın Üçgen Hindistan

Altın Üçgen Hindistan Türk Hava Yolları ile Altın Üçgen Hindistan Agra, Fatehpur Sikri, Jaipur, Delhi Tüm Öğle Ve Akşam Yemekleri Dahil 5* Otellerde Konaklama 23 Ocak - 29 Ocak 2017 (7 gün - 6 gece) Tur Programı 1. gün - 23

Detaylı

YENİ ŞEHİR ARNAVUTKÖY / 2. İSTANBUL. Daha İyi Bir Gelecek İçin Bugün`den Harekete Geçin

YENİ ŞEHİR ARNAVUTKÖY / 2. İSTANBUL. Daha İyi Bir Gelecek İçin Bugün`den Harekete Geçin Daha İyi Bir Gelecek İçin Bugün`den Harekete Geçin İstanbul'dan yeni bir şehir doğuyor. Proje alanı büyüklügü 453 milyon metrelik bölgeye 7 milyonluk nüfusun yaşayacağı Yeni Şehir, 2. İstanbul planlanıyor.

Detaylı

Ya am Ba l yor... Selçuk GÜLER LE GO n aat Yönet m Kurulu Ba kan. Hakkımızda

Ya am Ba l yor... Selçuk GÜLER LE GO n aat Yönet m Kurulu Ba kan. Hakkımızda Ya am Ba l yor... Hakkımızda Le Go İnşaat olarak kaliteli projeler üretmek hedefindeyiz. Yatırımcılarımız tarafından takdir edilen çalışmalarımız bizim için en büyük başarı. Amacımız başladığımız projeyi

Detaylı

ÇAVDARHİSAR KAYMAKAMLIĞI AİZANOİ ANTİK KENTİ TANITIM ÇALIŞMALARI RAPORU

ÇAVDARHİSAR KAYMAKAMLIĞI AİZANOİ ANTİK KENTİ TANITIM ÇALIŞMALARI RAPORU ÇAVDARHİSAR KAYMAKAMLIĞI AİZANOİ ANTİK KENTİ TANITIM ÇALIŞMALARI RAPORU Ömer BİLGİN Çavdarhisar Kaymakamı 2011 AIZANOI Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi, eşsiz mimari eserleri, dünyanın pek çok ilklerini

Detaylı

"Nereden başlasam, nasıl anlatsam..."

Nereden başlasam, nasıl anlatsam... Bu yaz Bodrum'suz geçmez! Turgutreis Lagina Bodrum Boutique Hotel'de bir gece çift kişilik konaklama, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği 240 TL yerine 119 TL! (15 Haziran - 27 Ağustos arasında geçerlidir.)

Detaylı

Datça da bir Yaz. Gün batımında Datça Limanı

Datça da bir Yaz. Gün batımında Datça Limanı Datça da bir Yaz Her yıl daha önce görmediğim bir yeri gezip görmeye çalışıyorum. Bu yılki durağım da Datça oldu. Datça yı özetleyecek olursam Havası, Denizi ve 3B si diyebilirim. Gün batımında Datça Limanı

Detaylı

Mavi Turla Ege Antik Kentlerine Yolculuk. Ege nin muhteşem koylarında doğa ile baş başa bir tatilde eşsiz Ege Antik kentlerini keşfediyoruz.

Mavi Turla Ege Antik Kentlerine Yolculuk. Ege nin muhteşem koylarında doğa ile baş başa bir tatilde eşsiz Ege Antik kentlerini keşfediyoruz. Mavi Turla Ege Antik Kentlerine Yolculuk Ege nin muhteşem koylarında doğa ile baş başa bir tatilde eşsiz Ege Antik kentlerini keşfediyoruz. 1 Değerli Müze dostları, Madox Travel, kültürel ve tarihsel nesneleri

Detaylı

5 YILDIZLI PAUL GAUGUIN İLE LOS ANGELES, TAHİTİ VE BORA BORA

5 YILDIZLI PAUL GAUGUIN İLE LOS ANGELES, TAHİTİ VE BORA BORA 5 YILDIZLI PAUL GAUGUIN İLE LOS ANGELES, TAHİTİ VE BORA BORA 03 Mart 2016 tarihinden itibaren HER PERŞEMBE Hareket! Dünyada siyah incinin bulunduğu tek ada olarak bilinen Tahiti ve Fransız Polinezyası

Detaylı

SIRADIŞI LJUBLJANA Yıl boyunca HER PERŞEMBE / 3 Gece 4 Gün

SIRADIŞI LJUBLJANA Yıl boyunca HER PERŞEMBE / 3 Gece 4 Gün SIRADIŞI LJUBLJANA Yıl boyunca HER PERŞEMBE / 3 Gece 4 Gün Ljubljana, ışıl ışıl sokakları, gerçekleştirilen sanatsal aktiviteler, sokak sanatçıları ve rengarenk meydanı ile Avrupa lı turistlerin en popüler

Detaylı

BİRECİK İLÇEMİZ Fırat ta Gün Batımı

BİRECİK İLÇEMİZ Fırat ta Gün Batımı BİRECİK İLÇEMİZ Fırat ta Gün Batımı Birecik ilçesi Şanlıurfa Merkez ilçesine 80 km uzaklıkta olup, yüzölçümü 852 km2 dir. İlçe merkez belediye ile birlikte 3 belediye ve bunlara bağlı 70 köy ve 75 mezradan

Detaylı

1.GÜN 7 Ocak, Çarşamba: İSTANBUL BUENOS AIRES

1.GÜN 7 Ocak, Çarşamba: İSTANBUL BUENOS AIRES 1.GÜN 7 Ocak, Çarşamba: İSTANBUL BUENOS AIRES İstanbul Atatürk Havalimanında saat 07:00 da buluşma. Check-in işlemlerini takiben Türk Havayolları nın TK15 seferi ile 09:30 da Buenos Aires e yolculuk. Yerel

Detaylı

COĞRAFYA BÖLÜMÜ NDEN EDREMİT KÖRFEZİ KUZEY KIYILARINA ARAZİ ÇALIŞMASI

COĞRAFYA BÖLÜMÜ NDEN EDREMİT KÖRFEZİ KUZEY KIYILARINA ARAZİ ÇALIŞMASI COĞRAFYA BÖLÜMÜ NDEN EDREMİT KÖRFEZİ KUZEY KIYILARINA ARAZİ ÇALIŞMASI Fen Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümü 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak Arazi Uygulamaları VII dersi kapsamında Yrd. Doç. Dr.

Detaylı

EDİRNE UZUNKÖPRÜ DOĞAL ORTAMI TEMİZ HAVASI İLE SÜPER BİR YAŞAM BURADA UZUNKÖPRÜ DE. MÜSTAKİL TAPULU İMARLI ARSA SATIŞI İSTER YATIRIM YAPIN KAZANIN

EDİRNE UZUNKÖPRÜ DOĞAL ORTAMI TEMİZ HAVASI İLE SÜPER BİR YAŞAM BURADA UZUNKÖPRÜ DE. MÜSTAKİL TAPULU İMARLI ARSA SATIŞI İSTER YATIRIM YAPIN KAZANIN EDİRNE UZUNKÖPRÜ MÜSTAKİL TAPULU İMARLI ARSA SATIŞI Yunanistan sınırına 6 kilometre uzaklıkta yer alan Edirne nin Uzunköprü ilçesi, Osmanlı İmparatorluğu nun Trakya daki ilk yerleşimlerinden biri. Ergene

Detaylı

DOĞU KARADENİZ & YAYLALAR & BATUM

DOĞU KARADENİZ & YAYLALAR & BATUM ( 27 AĞUSTOS 1 EYLÜL ) DOĞU KARADENİZ & YAYLALAR & BATUM DOĞU KARADENİZ GEZİLERİNDE Yurdumuzun eşsiz mozaiğinden değişik bir bölümü izleyeceksiniz. Bu bölgede size ilginç gelecek bir kültüre, apayrı insan

Detaylı

[www.yahyali38.com] ''YAHYALI'ya dair her şey...'' yahyali@yahyali38.com

[www.yahyali38.com] ''YAHYALI'ya dair her şey...'' yahyali@yahyali38.com [www.yahyali38.com] ''YAHYALI'ya dair her şey...'' yahyali@yahyali38.com Aladağlar Milli Parkı Kayseri, Adana, Niğde ili sınırlarının kesiştiği noktalarda ilan edilmiş bir milli parktır. Milli park alanının

Detaylı

Altın Üçgen Hindistan Holi Festivali

Altın Üçgen Hindistan Holi Festivali Türk Hava Yolları İle Altın Üçgen Hindistan Holi Festivali Agra, Fatehpur Sikri, Jaipur, Delhi Tüm öğle ve akşam yemekleri dahil 5 yıldızlı otellerde konaklama 09 Mart - 15 Mart 2017 (7 gün - 6 gece) Tur

Detaylı

Çeşme den ilham alan benzersiz bir yaşam

Çeşme den ilham alan benzersiz bir yaşam Çeşme den ilham alan benzersiz bir yaşam Çeşme de eşsiz bir dünya... Ege nin incisi İzmir in üç tarafı denizle çevrili meşhur güzelliği Çeşme de Dalyanköy koyunda yer alan Valory Evleri nde, hem doğal

Detaylı

BEYŞEHİR BELEDİYESİ BEYFOT 4. ULUSAL FOTOĞRAFÇILAR BULUŞMASI FOTOMARATONU

BEYŞEHİR BELEDİYESİ BEYFOT 4. ULUSAL FOTOĞRAFÇILAR BULUŞMASI FOTOMARATONU BEYŞEHİR BELEDİYESİ BEYFOT 4. ULUSAL FOTOĞRAFÇILAR BULUŞMASI FOTOMARATONU 17 18 19 Haziran 2011 Yazı ve Fotoğraflar: Müge Kuday, Haziran 2011 Fotoğraf Sanatı Kurumu ndan (FSK) bir grup, 18 Haziran 2011

Detaylı

4* M/S Royal Gemisi İle. Tuna Nehir Turu. Tuna Nehri ve 6 Ülke

4* M/S Royal Gemisi İle. Tuna Nehir Turu. Tuna Nehri ve 6 Ülke 4* M/S Royal Gemisi İle Tuna Nehir Turu Tuna Nehri ve 6 Ülke 31 OCAK TARİHİNE KADAR YAPILACAK %50 ÖN ÖDEMELİ KAYITLARDAKategori C4 kabinlere erken rezervasyon indirimi uygulanmayacak olup,tek Kişilik Kabinde

Detaylı

Beşparmak, Karakümes ve Marçal Dağları'ndan oluşan dağlara "Batı Menteşe Dağları" denir.

Beşparmak, Karakümes ve Marçal Dağları'ndan oluşan dağlara Batı Menteşe Dağları denir. Beşparmak, Karakümes ve Marçal Dağları'ndan oluşan dağlara "Batı Menteşe Dağları" denir. yukarıda adı geçen dağlardan oluşan "Doğu Menteşe Dağları" arasında arasında Çine Çayı Vadisi uzanır. Aydın iline

Detaylı

LİKYA TURU 05-09 MAYIS 2015

LİKYA TURU 05-09 MAYIS 2015 Gidilecek Yerler : PAMUKKKALE - SAKLIKENT - KEKOVA - KAYAKÖY - GÖKOVA - KAŞ Süre : 3 Gece 4 Gün Başlangıç Tarihi : 5 Mayıs 2015 Bitiş Tarihi : 9 Mayıs 2015 Zümre : Sosyal Bilgiler Yaş Grubu : 5.,6.,7.,8.

Detaylı

YÜRÜYÜŞ VE TEKNE TURLARI

YÜRÜYÜŞ VE TEKNE TURLARI YÜRÜYÜŞ VE TEKNE TURLARI BİZ KİMİZ? Antonina Turizm, 1997 yılından bu yana tam 15 yıldır turizmin hizmetinde olan bir tur operatörüdür. Gerek İstanbul da ve gerekse yurtiçi ve yurtdşında tur organizasyonlarımız

Detaylı

Göcek`te Kiralık Yazlik Villa, Göcek Kiralık Lüks Yazlık Villa, Portville Super Lüks Ev Villa NYLA

Göcek`te Kiralık Yazlik Villa, Göcek Kiralık Lüks Yazlık Villa, Portville Super Lüks Ev Villa NYLA Göcek`te Kiralık Yazlik Villa, Göcek Kiralık Lüks Yazlık Villa, Portville Super Lüks Ev Villa NYLA Özet Villa ANYA; D Marin Göçeğin hemen yanıbaşında kurulmuş, kanal sistemi sayesinde denizle bağlantısı

Detaylı

a 3 -<» rt3 ft3 Ö o\3 CO o\3 Ö o\3 CO v-< 0x3 Ö V-i -i» 3 Gezi / İlgaz Anadolu'nun Sen Yüce Bir Dağısın 0x3 Ö 0x3 Kitap / Kayıp Gül

a 3 -<» rt3 ft3 Ö o\3 CO o\3 Ö o\3 CO v-< 0x3 Ö V-i -i» 3 Gezi / İlgaz Anadolu'nun Sen Yüce Bir Dağısın 0x3 Ö 0x3 Kitap / Kayıp Gül ft o\ I V-i :p --( a * > Gezi / İlgaz Anadolu'nun Sen Yüce Bir Dağısın Kitap / Kayıp Gül Röportaj / Dr. Süleyman Ozüpekçe El Sanatları / Geleneksel Sanatlarımız/

Detaylı

Sakarya ili kültür ve turizm bakımından önemli bir potansiyele ve çeşitliliğe sahiptir. İlde Taraklı Evleri gibi

Sakarya ili kültür ve turizm bakımından önemli bir potansiyele ve çeşitliliğe sahiptir. İlde Taraklı Evleri gibi TARİH Tarihi kaynaklar bize, Adapazarı yerleşim bölgesinde önceleri Bitinya'lıların, ardından Bizanslıların yaşadıklarını bildirmektedir. Öte yandan, ilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre; Sakarya

Detaylı

ULAŞTIRMA. Yrd. Doç. Dr. Sercan SERİN

ULAŞTIRMA. Yrd. Doç. Dr. Sercan SERİN ULAŞTIRMA Yrd. Doç. Dr. Sercan SERİN 2 1-GİRİŞ Ulaştırma 3 Yol Nedir? Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre Yol: 1. Karada, havada, suda bir yerden bir yere gitmek için aşılan uzaklık 2. Karada insanların ve

Detaylı

Yaşamı zevkli kılan herşey w w w. a k c a e v l e r i. c o m

Yaşamı zevkli kılan herşey w w w. a k c a e v l e r i. c o m Yaşamı zevkli kılan herşey herşey kılan zevkli Yaşamı www.akcaevleri.com 2 Huzur dolu bir yaşam sizi bekliyor Akçakoca da Hayat Şimdi Başlıyor } Özel güvenlikli bu modern ve doğanın içindeki bu projede

Detaylı

Neden Kampnet Organizasyon?

Neden Kampnet Organizasyon? Neden Kampnet Organizasyon? Kampnet Organizasyon konusunda uzman ve tecrübeli kadrosu ile kamp organizasyonları konusunda hizmetler vermektedir. Organizasyonumuza ait spor salonu - kondisyon merkezimiz

Detaylı

Amsterdam Turu 3 TUR ÖZELLİKLERİ. 1.Gün: İstanbul Amsterdam "Şehir Turu" 2.Gün: Amsterdam Serbest Gün veya Büyük Hollanda Ekstra Turu

Amsterdam Turu 3 TUR ÖZELLİKLERİ. 1.Gün: İstanbul Amsterdam Şehir Turu 2.Gün: Amsterdam Serbest Gün veya Büyük Hollanda Ekstra Turu Amsterdam Turu 3 30.08.2017'den itibaren kalkışlı 747,00 EUR 2.955,21TL TUR ÖZELLİKLERİ 1.Gün: İstanbul Amsterdam "Şehir Turu" Tüm kenti dolaşan su kanallarıyla ve 17. yüzyıl mimarisiyle dikkat çeken Amsterdam,

Detaylı

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı?

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? Ve orada kötü kalpli olarak gösterilen Pers İmparatoru Darius u Diğer ismiyle Dara yı Tarih 300 lü yılları gösteriyor. Ama İsa henüz doğmamış.

Detaylı

02 Nisan 2012. MĠMARLIK BÖLÜM BAġKANLIĞINA,

02 Nisan 2012. MĠMARLIK BÖLÜM BAġKANLIĞINA, 02 Nisan 2012 MĠMARLIK BÖLÜM BAġKANLIĞINA, Amasra Teknik Gezisi 12-13 Mart 2012 tarihleri arasında, ARCH 222 - Arhitectural Design 4 dersi için Bir Sanatçı İçin Konut, ARCH 221 - Arhitectural Design 3

Detaylı

KEMER KEMER. 352 Dünden Bugüne Antalya

KEMER KEMER. 352 Dünden Bugüne Antalya A L T I N C I B Ö L Ü M KEMER KEMER 352 K E M E R 353 354 12. KEMER* 1. Tarihçe A L T I N C I Kemer ilçesi tarihinin M.Ö. 690 yılına kadar uzandığı bilinmektedir. Kemer merkezine 15 km mesafede bulunan

Detaylı

www.sultangazi.bel.tr 444 23 32 65 yeni park yapıldı 59 park yeniden revize edildi 137 park aydınlatıldı 96 olan park sayısı 161 e çıktı

www.sultangazi.bel.tr 444 23 32 65 yeni park yapıldı 59 park yeniden revize edildi 137 park aydınlatıldı 96 olan park sayısı 161 e çıktı www.sultangazi.bel.tr 444 23 32 65 yeni park yapıldı 59 park yeniden revize edildi 137 park aydınlatıldı 96 olan park sayısı 161 e çıktı İlçemizde; kişi başına düşen 0.2 metrekarelik yeşil alan miktarını

Detaylı

Kalem İşleri 60. Ağaç İşleri 61. Hünkar Kasrı 65. Medrese (Darülhadis Medresesi) 66. Sıbyan Mektebi 67. Sultan I. Ahmet Türbesi 69.

Kalem İşleri 60. Ağaç İşleri 61. Hünkar Kasrı 65. Medrese (Darülhadis Medresesi) 66. Sıbyan Mektebi 67. Sultan I. Ahmet Türbesi 69. İÇİNDEKİLER TARİHÇE 5 SULTANAHMET CAMİ YAPI TOPLULUĞU 8 SULTAN I. AHMET 12 SULTAN I. AHMET İN CAMİYİ YAPTIRMAYA KARAR VERMESİ 15 SEDEFKAR MEHMET AĞA 20 SULTANAHMET CAMİİ NİN YAPILMAYA BAŞLANMASI 24 SULTANAHMET

Detaylı

Ilgın Sahip Ata Vakıf Hamamı. Lala Mustafa Paşa Külliyesi ve Cami. Ilgın Kaplıcaları. Buhar Banyosu

Ilgın Sahip Ata Vakıf Hamamı. Lala Mustafa Paşa Külliyesi ve Cami. Ilgın Kaplıcaları. Buhar Banyosu Ilgın Sahip Ata Vakıf Hamamı Konya'nın 90 km kuzeybatısında yer alan ve 349 km2 yüzölçüme sahip olan Ilgın, günümüzden 3500 yıl önce şimdiki iskan yerinin 25 km kuzeydoğusunda Hititler tarafından "Yalburt"

Detaylı

Yaşam. Kandilli si. Hayalinizdeki. Yatırımın. Yaşamın ve

Yaşam. Kandilli si. Hayalinizdeki. Yatırımın. Yaşamın ve Hayalinizdeki Yaşamın ve Hep hayalini kurduğunuz o ev artık gerçek oluyor. Şehrin merkezinde, her yere yakın, bir o kadar da şehrin gürültüsünden uzakta, doğayla iç içe, sakin ve konforlu bir yaşam Yatırımın

Detaylı

Ankara - Amasra. Sapanca - Amasra. İstanbul - Amasra. Amasra. 3 saat 330 km. Amasra. Amasra. 35 dk 350 km. 4 saat 430 km 3 saat 325 km

Ankara - Amasra. Sapanca - Amasra. İstanbul - Amasra. Amasra. 3 saat 330 km. Amasra. Amasra. 35 dk 350 km. 4 saat 430 km 3 saat 325 km HEMEN TESLİM Ankara - Amasra Amasra 3 saat 330 km İstanbul - Amasra Sapanca - Amasra Amasra Amasra 35 dk 350 km 4 saat 430 km 3 saat 325 km 2 3 E F B C D A İki adalı, iki koylu, beş tepeli bir yarımadadan

Detaylı

Fethiye Göcekte Sahibinden Günlük Kiralık Lüks Yazlık Villa Nyla

Fethiye Göcekte Sahibinden Günlük Kiralık Lüks Yazlık Villa Nyla Fethiye Göcekte Sahibinden Günlük Kiralık Lüks Yazlık Villa Nyla Özet Villamız Göcekin hemen yanıbaşında kurulmuş, kanal sistemi sayesinde denizle bağlantısı sağlanmış, ödüllü projeli Portville sitesi

Detaylı