istanbulturizmmerkezleri.org ŞİLE, AĞVA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "istanbulturizmmerkezleri.org ŞİLE, AĞVA"

Transkript

1 ŞİLE, AĞVA

2 ŞİLE Kabakoz Akçakese Saklı Göl Karamandere

3 Kilimli Koyu Kadırga Koyu Kufalı AĞVA Gökmaslı Göksu Kalemli Hacılı Gürlek Mağarası Çataklı

4 234 ŞİLE İstanbul dan Çıkmadan Antik Karadeniz e Gitmek İstanbul luların yeni tatil güzergahı! Tarihi, deniz, kum, güneş ve çok daha fazlası ile birleştiren Şile ve Ağva! İstanbul a 1 saat mesafede eğlence ve huzurun buluştuğu yer! En çok, burada dokunan otantik ve organik kumaşı ki Şile Bezi diye bilinir, tarihi feneri, mağaraları bir de Ağva sı ile meşhur olan Şile, deniz kenarı ve tatil ilçesi olduğu kadar tarihi yapılar, doğa sporları ve mağara meraklıları için de bir hazinedir. Tarihte Şile Şile nin ilk yerleşik kavmi Greklerdir. Şile nin ismi de, antik Miletos lu kavimlerinden ve onların güzellik ve doğa tutkularından gelir. İlk yerleşimcilerin, tepeleri renklendiren mor çiçekleri görünce, kente Mercanköşk (Latince: origanum heracleoticum ) adını verdikleri kabul edilir. Dere yataklarında bulunan çakmak taşlarından yapılmış aletler, buranın tarihinin Paleolitik ve Mezolitik devre kadar uzandığını gösterir. Araştırmalar bölgede Cilalı Taş devrinden beri insanların yaşadığını ortaya koyar. Tarih içinde Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Bithynia, Roma, Bizans egemenliğinden kalan bölge de sonunda Kurtuluş Savaşı nın ardından Türk topraklarına dâhil olur.

5 235 Bu bölge tarihçiler tarafından Bithinya memleketi olarak adlandırılır. Tarihçiler, Trakya kökenli bir kavim olan Bityinler in MÖ 8. yüzyılda Anadolu ya göç ettiklerini kabul eder. MS 3. yüzyılda, bazı Hristiyan grupları Doğu Roma İmparatoru Diocletian ın gazabından kaçarak Kızılca, İnkese ve Sofular köyleri yakınlarındaki mağaralara sığınırlar. Şile çevresindeki mağaralar Hristiyanlara güvenli bir sığınak olur. Zaman içinde Cenevizliler bir süre hâkim olur. O dönemden günümüze Şile nin ünlü kalesi kalır. Ardından Selçuklular, 1050 yılında Şile yi ele geçirir ancak 1097 yılında Haçlı orduları Şile yi Selçuklulardan geri alır.1327 yılında Akçakoca Bey, Kocaeli Yarımadası nın büyük bölümünü Osmanlı topraklarına katmasına rağmen, Şile yi Bizans hâkimiyetinden geri almayı başaramaz. Ancak yarımadaya, tüm bu bölgeyi fetheden komutanın adı verilir. İlk önceleri Akçakocaeli ya da Akçakocaili olarak anılan bölgenin adı, ilerleyen zaman içinde Kocaeli olarak dile yerleşir yılında Sultan Yıldırım Bayezid kumandanlarından Kara Timurtaş Paşa nın oğlu Yahşi Bey, Şile yi alır. Ancak Yahşi Bey in İstanbul kuşatmasına katılmak üzere İstanbul üzerine ilerlemesini fırsat gören Bizanslılar hemen ardından tekrar Şile üzerinde egemen olurlar yılında Yahşi Bey Şile yi ikinci defa fetheder ve Osmanlı topraklarına katar. Şile, Ocak 1401 de imzalanan anlaşma ile en sonunda resmi olarak Türk topraklarına katılır. Bu tarihten itibaren Şile, 1. Dünya Savaşı na kadar 500 yıl boyunca Türklerin yönetiminde kalır. Mondros Mütarekesi hükümleri gereğince 1920 de, silahtan arındırılan Boğazlar bölgesi sınırları içinde alınan Şile, İngilizler in denetimine verilir. Şile 1920 de uğradığı İngiliz işgalinden, Türk ordularının İzmir e girişinden sonra İstanbul üzerine yürüyen III. Kolordu birliklerinden bir süvari tümeni tarafından 7 Ekim 1922 de kurtarılır.

6 Şile Limanı ve Şile Tahlisiye Binasıve Kayıkhane Şile Çarşısı Hanımsuyu ( Mısı Ayazma Plajı Kumbaba Plajı * Kumtepe * Kum Zambakları * Kumbaba Türbesi

7 ŞİLE anbuş Kalesi * Şile Feneri * Kavala Parkı Ağlayan Kaya Plajı Ağlayan Kaya rlı Hatice Sultan) Çeşmesi Uzunkum Plajı Kabakoz Akçakese Kufalı Kilimli Koyu Kadırga Koyu AĞVA Saklı Göl Karamandere Gökmaslı Göksu Kalemli Hacılı Gürlek Mağarası Çataklı

8 te bütün sancaklar vilayet yapıldığında, Şile idari olarak Üsküdar a bağlı kalır da yapılan yeni düzenlemeyle Üsküdar kaza haline getirilir ve İstanbul iline bağlanır. Şile 2004 yılında İstanbul Büyükşehir sınırları içine girer. Şile ve Üzerinde Bulunduğu Coğrafya Kocaeli Yarımadası nın Karadeniz kıyısında yer alan ilçenin, doğusunda Kandıra, güneyinde Gebze, batısında Beykoz ve Çekmeköy, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümünün %79 u orman, %10 u tarım alanı, %11 i diğer alanlardan oluşmaktadır. Hafif kıvrımlı küçük köy ve doğal plajların yer aldığı 60 km lik bir sahil şeridine sahiptir. Göksu, Şile Kabakoz ve Yeşil Çay önemli akarsulardır. Hititlerden beri yerleşimin olduğu bilinen Ağva da son yıllarda son derece gözde olan bir tatil beldesi. İstanbul dan Çıkmadan Antik Karadeniz e Gitmek: Şile ve Ağva Duraklar: 1. Şile 2. Şile Feneri ve Kavala Parkı 3. Şile Limanı ve Kalesi 4. Şile Tahlisiye Binası ve Kayıkhane 5. Çarşı ve Şile Bezi Alışverişi Ağva ve çevresini gördükten sonraya bırakabilecekleriniz: * Ağlayan Kaya ve Plajı * Kumtepe ve Kum Zambakları * Ayazma Çeşmesi ve Plajı * Uzunkum Plajı * Hanımsuyu (Mısır lı Hatice Sultan) Çeşmesi, Kızlar Hamamı * Saklı Göl - Karamandere yolundaki bu gölet de pek çok Türk filmine dekor görevi yapmıştır.

9 Şile Ulaşım: Şile ye ya özel aracınızla ya da kamu araçlarıyla ulaşacaksınız. Şile Belediyesi web sitesinde bu otobüslerin tarifesi ve durakların irtibat bilgileri mevcut: Harem - Şile Otobüs Saatleri Karadeniz, yazın da kışın da sürekli değişen ama hep coşkulu bir denizdir. Kıyıların topografyası da bu yüzden çok karakteristiktir. Aslında Karadeniz bölgesinde karadaki yaşam da tıpkı denizdeki kadar zor ve zahmetlidir.

10 Tarihi Şile Feneri ve Pek Bilinmeyen Yönleri Şile ye girerken ilk göreceğiniz şey tepedeki tarihi Şile Feneri olacak. Bu fener Osmanlı İstanbul unda Sultan Abdülmecid döneminde, Karadeniz sahillerinde seyir yapan gemilere yol göstermesi için, Sultan ın emri üzerine Fransızlara verilen imtiyaz ile yılları arasında Fenerler İdaresi tarafından inşa edilmiş. İstanbul ve Fenerleri 1755 yılında Mısır a ticari yük taşımakta olan Hacı Kaptan idaresindeki bir kalyon, gece etrafını iyi göremeyince Kumkapı da karaya oturuyor. Bunun üzerine zamanın padişahı III. Osman, talimatıyla Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa tarafından Ahırkapı da ilk fener yaptırılmış. Ahırkapı Feneri ni o günden bugüne onu irili ufaklı, devirli çarklı, çok sayıda ve farklı teknik özellikte fenerler izlemiş. Fenerlerin Yönetimi ve Michel Paşa Tam adı Fenerler İdare-i Umumiyesi olup, kayıtlarda Fenerler İdaresi diye kısaca adı geçen bu kuruluş, fiilen Fransızlar ın yönettiği bir Osmanlı idari makamı. O dönemlerde yapılan fenerlerin de hemen hemen tamamı Fransızlar tarafından inşa edilmiş. Blaise Jean Michel Marius Kimdir? Fransız Blaise Jean Marius Michel, yıllarca açık denizlerde usta bir denizci olarak eğitilmiş bir genç. Sonradan Paris Denizcilik Akademisi ne devam edip Deniz Subayı oluyor. O sırada Kırım Savaşı na katılmış. III. Napolyon un da dostu general Kont Montebello nun gemisi Karadeniz de kayalara bindiriyor. Napolyon un emriyle onu kurtarmakla Jean Marius Michel görevlendiriliyor. Michel, Kont Montebello yu sağ salim Fransa ya götürmeyi başarıyor. Bu arada İstanbul u da görüp güzelliğine hayran oluyor! Bu başarıdan çok mutlu olan Napolyon onu ödüllendirmek istiyor. Michel in cevabı çok net: - Doğu Akdenizde deniz fenerleri inşa etmek istiyorum, tüm seyahatimde bunun planlarını yaptım. Marius Michel- Sonradan Michel Pacha ya da Mişel Paşa olacak! Osmanlı sarayının açtığı fenerlerin renovasyonu ihalesini kazanan Michel bu konuda çok başarılı olunca, Sultan Abdülmecit tarafından Fenerler İdare-i Umumiyesi Müdürlüğü ne genel müdür olarak atanıyor. Gayretleri, Sultan Abdülmecid tarafından Michel in Paşa unvanı ile taltif edilmesiyle sonuçlanıyor. Michel Paşa gibi İstanbul sever başka biri daha var ki, Mösyö Thobie den başkası değil!

11 241 Jacques Thobie İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Eski Müdürü Jacques Thobie, 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu nun, güçlü batı devletleri, özellikle Fransa ile ilişkilerini yakından incelemiş bu konuda yayınları olan bir akademisyen, diplomat, bilim ve kültür insanı. Bu arada fenerler konusuna da özel bir ilgi göstermiş. Jacques Thobie, Osmanlı İmparatorluğu nun ve Michel ve Collas Şirketinin Fenerler İdare-i Umumiyesi ( ) adlı bir kitap yazmış. Türkiye de Cumhuriyet in ilanından sonra devlet, Fenerler İdare-i Umumiyesi nin imtiyazını Fransızlar dan satın almış. Michel Paşa nın şirketinin yönetimindeki tüm fenerlere de el konmuş, yönetimi 12 Mayıs 1997 de kurulan Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü ne bağlanmış. Bu kurum, şimdi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü olarak bu görevde. Fransa daki Boğaziçi! Michel Paşa ya gelince... İstanbul aşkı doğduğu Güney Fransa ya döndüğünde de bitememiş. Marsilya yakınlarında, Toulon civarında bulunan Tamarisk Koyu nun tamamını satın alıp, buraya yalılar, iskeleler ve içine de Boğaz vapurları inşa ettirmiş. Sanary resmi web sitesinde Michel Paşa hakkında bir dizi sergi ve bir kolokyuma sunulmuş bilimsel araştırmaların derlemesi bulunuyor. Şile Feneri nin Özellikleri Şile Feneri, uluslararası standartlara göre tek örnek olma özelliğini de taşır. Bu fener dünyadaki ikinci büyük, Türkiye deki en büyük fenerdir. Şile Feneri ni ayrıcalıklı kılan özelliklerinden biri mercek sistemi olup, dünya üzerinde bu sistemi hala orijinal haliyle kullanan tek fener. Barbier, Benard ve Turenne tarafından yapılan fenerde Augustin-Jean Fresnel in bulup geliştirdiği mercek sistemini uygulanmış. Çalışır vaziyette olan fener Şile nin simgelerinden biri, hatta en tanınmışı olma özelliğini koruyor. Fener e, Fener Yokuşu üzerindeki Şile Feneri Sokak tan giriyorsunuz. Sizi ilk karşılayan açık havadaki bilgilendirme panoları ve hediyelik eşya tezgahları olacak. Bahçede ise Türkiye nin ilk Tarihi Fenerler Müzesi bulunuyor. Işığa Kavuşma Projesi ya da Şile Bezi ile Giyinip Denizine Kavuşan Şile Feneri! Şile Feneri nin 150. yaş günü, İstanbul un Avrupa Kültür Başkenti seçildiği 2010 yılına rastlamıştı. O yıl, Mimar Sinan Üniversitesi nin Fotoğraf ile Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü öğrencileri bir çevresel sanat; çevresel paketleme etkinliği düzenledi: Işığa Kavuşma. Bu projenin çıkış noktası, fener ile onu çevreleyen denizi buluşturmak olup, ışığa kavuşan, bu fener ile arasındaki ilişki 150 yıldır süregelen, ama ona bir türlü dokunamayan Karadeniz idi. Sonunda Şile feneri, ışık göndermeyi engellemeyecek bir biçimde, ilgili öğretim üyeleri, öğrenciler ve teknik elemanlardan oluşan uygulama grubu tarafından balkondan (şerefeden) aşağıya doğru dökümlü bir şekilde Şile bezi ile kaplandı. Bir de özel Filmi var: Fenerin Ardındaki Şehir Şile Feneri nin 150. yıldönümü vesilesi ile özel pullar bastırılmış, uluslararası bir fenerler sempozyumu yapılmıştı. Bu sempozyum sırasında Fenerin Ardındaki Şehir başlıklı bir filmin de duyurusu yapıldı. Drama-belgesel türündeki filmin konusu antik çağın Şile sinden 1859 yılına, oradan günümüze uzanırken, doğa, efsaneler, geçmişin ve bugünün Şile sakinleri ile izleyiciyi sarıyor. Adres: Şile Feneri Sokağı, Balibey Mahallesi, Şile. Fener ve Müze, Mayıs ve Ağustos arası her gün saatleri arasında ziyaret edilebilir.

12 242 Kavala Parkı Kavala Parkı na girdiğinizde kendinizi yemyeşil bir ortamda ve harika bir manzara ile karşı karşıya buluyorsunuz. Parka, bu doğa parçasının düzgün bir parka dönüştürülmesi amacıyla gereken fon desteğini sağlayan Kavala Ailesi nden Necla Kavala nın adı verilmiş İşletmecilerden Fatma Çiğdem Başaran da 2001 yılında kendi bütçesinden hayli kaynak harcayarak Kavala Park ı bir cennete dönüştürmüş. 3. Şile Limanı ve Kalesi Şile Limanı, cıvıl cıvıl ve ilk gözünüze çarpan şeyler, limandaki kayalık Ocaklı Adası üzerindeki Kale, Şile dalgakıranı (mendirek), balıkçı tekneleri ve sahildeki lokantalarla yürüyüş yolu olacak. Şile Ocaklı Ada Kalesi, uzun ve köklü bir tarihe sahip. Cenevizliler in inşa ettiği, 13. yy.da Bizans İmparatoru Andronikos tarafından yaptırılan ve Prens Aleksios un sürgün yeri olarak da kullanılan kalenin ada çevresini kuşatan surlarının çoğu yıkılmıştır.

13 243 Liman ve Balık Şile Limanı, balıkçı barınağı ile aynı zamanda İstanbul ve çevresinin bir balık deposudur. Bu konuda ülkemizde çok sevilerek izlenen Hayat Gezdikçe Güzel televizyon programının yapımcı ve sunucusu Fatih Türkmenoğlu nun onlarla yaptığı şu Şile söyleşisi çok güzel tanıklıklar içeriyor. Ayrıca Şile bezi ve Şile nin yakın çevresi hakkında da birinci ağızdan güzel saptamalar var!

14 Şile Tahlisiye Binası ve Kayıkhane Şile deki Tarihi Tahlisiye Binaları Tahlisiye İdaresi 1869 da kurulduktan ve İngilizler in denetimine geçtikten sonra ilk iş olarak Karadeniz de İstanbul Boğazı nın iki yakasında karşılıklı olarak bazı tesisler inşa edilmiş. Bunlardan Şile nin bugünkü merkezine yapılanlar; Tahlisiye İstasyonu, Koğuş, Kayıkhane ve Rokethane dir. Bu bağlamda Şile de ilçe merkezinde 2 adet Rokethane var. Bunlardan Harmankaya önündeki yıkılmış. Kumbaba önündeki ise ayakta. Alacalı İstasyonu ndaki Koğuş ve Gözetleme Kulesi kullanılır durumda. Karaburun İstasyonu ndaki Koğuş, Gözetleme Kulesi ve Kayıkhane sağlam ve kullanılır durumda. Karakiraz ve Sofular daki Rokethane mağara/binaları sağlam.

15 Şile Çarşısı ve Şile Bezi Alışverişi Sizi Şile bezi işleyen genç kız heykeliyle karşılayacak olan ilçe merkezi, Şile Çarşısı bir çarşıda bulunabilecek bütün dükkanları barındıran canlı ve işlek bir yer. Şile Bezi Hakkında ve Şile Bezinin Atası: Keten Şile bezinin atası da ketendir. Romalılar döneminde, Kandıra Bölgesi nde yetiştirilen ketenden; kumaşlar, iplikler ve halatlar üretilmiştir li yıllarda keten ekilmesi yasaklanmış, buna rağmen köylerde yaşayan yaşlı kadınlar, sandıklarında sakladıkları ipliklerden kendi ihtiyaçları için keten bezi dokumaya devam etmişler. ÇEKÜL Vakfı nın da işbirliğiyle bu tezgahlar yeniden canlandırılmış. Sipariş verebiliyorsunuz: Kefke Rehberi. Şile Bezinin Ayırdedici Özellikleri Şile de 1930 larda pamuk ipliğinden dokumacılığa başlanmış. Şile köylüleri evlerindeki ilkel el tezgâhlarında yapmaya başlamışlar. Şile de 3 köyde yılda metre civarında bez üretilmekte. Şile Kaymakamlığı nın web sayfasından detay bilgi alabilirsiniz... Bu bezden sadece giysi değil, çeşitli örtüler, çarşaf, perde, hatta gelinlik bile yapılıyor. Şile de her yılın Temmuz ayında bir de çok ilgi gören Şile Bezi Festivali yapılır.

16 246 Kabakoz Şile den 11 kilometre uzaklıktaki Kabakoz a İETT nin 139A otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ormanlık bir yamacın eteğine kurulu, 630 kişinin yaşadığı Kabakoz, yer yer korunmuş eski ahşap evleri ile Şile nin 50 köyünden biri. Köy Meydanı nda, Anıtlar Kurulu nca koruma altına alınan 7 yüzyıllık bir çınar bulunur. Ayrıca Kabanoz da ilk yapımı 600 yıl önce Bizans dönemine inen bir çeşme vardır ve köylüler tarafından Papazın Çeşmesi olarak adlandırılır. Ayrıca İstanbul Kamp ın Kabakoz daki sahil kampı da çok ilginç etkinliklere ev sahipliği yapan bir alan. Kamp alanı, Sanat Rezidansı etkinliği gibi dışarıdan gelip burada etkinlik düzenlemek isteyenlere de kiralanıyor. İletişim adresi: Pehlivan Caddesi, No: 154, Kabakoz Köyü, Şile/Ağva Tel: GSM: E.posta: Web: FaceBook: https://www.facebook.com/ istanbulkamp

17 247 Akçakese Eski bir Osmanlı köyüdür. Köyün uzun kumsalında ağaç evler, konaklama tesisleri ve harika bir plaj bulunur. Köyün Halide Teyzesi nin dokuduğu Şile bezlerinin kalitesi ise dillere destandır. Akçakese li Halide Teyze, evindeki tezgahın başında... Yıldırım Bayezid zamanında Manav Türkleri nin yerleştiği Akçakese köyünde, 60 tarihi ev koruma altına alınmış. Akçakese, Sahile inerken... Sağda tepede yeni yazlık siteler... Sahile yaklaştığınızda sağlı sollu kamp alanları ve konaklama tesisleri yer alır. Bunlardan birinin tam bir kovboy kasabası ruhuyla tasarımlanmış girişi sizi şaşırtabilir. WoddyVille - Covboys Hotel Tesis sahibi Erol Karaoğlan, 40 yıl önce Olympos ta görüp beğendiği ağaç evlerle kurduğu bu yeri zaman içinde bungalowlar, kovboy arabaları, kütük evlerle genişletmiş. İçinde saloon, şerif ofisi, jail/ hapishane var. Küçük odalar, kovboyların at arabalarından yapılmış. WoodyVille Web Sitesi: Bundan sonra, biraz solda göreceğiniz bir kamping sizi tekrar şaşırtacak: Dreamweaver Village Indian Hotel- Kızılderili Köyü Sahilde belediyeye ait bir tesis var. Plajın yönetimi ile de o ilgileniyor. Denizin içindeki kayaların kiminden tıpkı Şile dekiler gibi tatlı su çıkıyor. Kimilerinin mağaralarına girilebiliyor. Dalış meraklıları için de elverişli bir sahil. Akçakese FaceBook Sayfası: https://www.facebook.com/akcakese/

18 248 AĞVA Ağva dan halk arasında suların arasındaki cennet diye sözediliyor. Adı Latince de iki dere arasındaki köy anlamına gelen Ağva; Karadeniz e dökülen Yeşilçay ve Göksu akarsularının arasında kurulu. Tarihte Ağva Yapılan yüzey araştırmalarında Ağva ve çevresinin tarih öncesinde (Cilalı Taş Çağı) iskan edildiği ve İstanbul un ilk yerleşim bölgesi olduğu saptanmış. Karadeniz sahil kesidinde yapılan prehistorik çalışmalarda Ağva ve çevresinde Paleolitik çağın muhtelif bölümlerine ve özellikle Epipaleolitik (Orta Taş Çağı) döneme ait birçok yerleşim yeri belirlenmiş. Ağva ve civarında bilinen ilk yerleşim denizci bir kavim olan Miletliler e ait. Ağva, Selçuklular döneminde Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından 1090 yılında ele geçirilerek Türk topraklarına dahil edilmiş. 14. yüzyıla kadar Ağva ve civarı Bizans uç kalelerinden biri olarak kalmış. Hititler, Frigler, Romalılar dan sonra Ağva nın Osmanlı dönemi geliyor. Ağva, Yıldırım Beyazıt döneminde fethedilerek Türklere geçirilmiş.

19 249 Bugünkü Ağva Karadeniz le, Göksu ve Yeşilçay la içiçe, hayranlık uyandıran güzel bir belde. İsmini gökyüzünün suya yansıyan görüntüsünden alan Göksu Çayı ise nehir kenarındaki otelleriyle tanınıyor. Ağva da konaklayacaksanız tavsiyemiz, çevre dostu ve sosyal sorumluluk bilinci yüksek, butik oteller olacaktır. Çevre Dostu Tekneler Göksu deresinde gezi tekneleri ile bir keşif yapılması adeta bir olmazsa olmaz. Bazen de minik bir sal ile karşı taraftaki ipi çekerek kıyıdaki bir otel içinde ve dere üzerinde ilerlemek mümkün. Çevre dostu Ağva yı Keşfet / Doğa Derneği yöneticileri, Şile - Ağva yeni karayolu tamamlandığında ulaşım süresinin 18 dakikaya ineceğini belirtiyor. Ağva Modası ve Ağva nın Az Bilinenleri Ağva, son yıllarda yerli gezginlerin adeta akınına uğrayan bir tatil yeri oldu. Bunda Ağva da geçen sahnelere sıkça yer veren kimi popüler televizyon dizilerinin de rol oynadığı söylenebilir.

20 ŞİLE Saklı Göl Karamandere Kabakoz Akçakese Göksu Hacılı Gürlek Mağarası Çataklı Gökmaslı Kufalı Kalemli anbuş Kilimli Yürüyüş Parkuru oma Lahit Aşıklar Yolu kuru Yeşilçay Deresi Kilimli Koyu Kadırga Koyu AĞVA

21 Ağva Plajı R Dudubayırı Tepesi Yürüyüş Par Kufalı Ormanı Yürüyüş Parkuru Yakuplu Deresi

22 252 Ağva da Neler Yapabilirsiniz? Doğayı Keşif: Bölgede 32 yürüyüş parkuru var. Bisiklet yolları ve dağ bisikleti imkanları, bir kuş gözlemevi, endemik bitkileri, engelliler için orman gezi parkı doğa severleri bekliyor. Ağva nın endemik bitkileri koruma altında bulunuyor. Bitki türleri için lütfen şu bağlantıyı tıklayınız! Kuş Gözlemi: Ağva da gözlemleyebileceğiniz kuş türleri içinde kızıl gerdan, yalıçapkını, saka, florya, bülbül var. Nehir Safari: Bir tekne turu ile yorulmadan ya da kiralık nehir bisikleti, kano veya sandal ile nehirleri keşfedebilirsiniz. Su Sporları ve Yüzme: Kerpe de faaliyet gösteren Danube Sörf Okulu, Ağva da da bir şube açma hazırlığında, onlarla haberleşebilirsiniz: Danube Sörf Okulu: Ağva daki plaj seçeneklerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Ağva Plajı Kurfal Altı Plajı ve Falezi Kilimli Koyu ve Falezleri Kadırga Koyu ve Anfitiyatro Biçimindeki Kayalıklar Avcılık- Balıkçılık: Ormanlarla çevrili olan Ağva da resmi av sezonları açılınca çulluk, bıldırcın, ördek, domuz, tavşan gibi hayvanların avcılığı mümkün olduğu gibi deniz ve nehirlerinde tatlı ve tuzlu su balıkları tutabilirsiniz. Moto-Safari: Ağva nın birçok bölgesi motor sporlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Dağcılık ve kamp: Ağva da karavanları ile gelip konaklayanlar ya da çadır kurmak isteyenler için uygun yerler bulunmaktadır.

23 253 Foto-Safari: Fotoğraf tutkunları için Ağva ve çevresi kadar çeşitlilik sunan bir coğrafya az bulunur! Gastronomi: Ağva tam bir balık ve deniz ürünleri cenneti! Arkeoloji ve Kültür: Ağva ve çevresi, çok önemli bir kültür mirasını içinde barındırıyor. * Kilimli deki Lahit Ağva ya bağlı civar köylerde MÖ. 7. yüzyıla uzanan tarihi kalıntılara rastlamak mümkün. * Kalemköy de Kilise Kalıntıları ve Mezar Taşları Kalemköy de Ağva nın eski yerleşimlerinden biri. Bu bölgede Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları bulunuyor. * Mağara, Ceneviz Surları ve Dağ Değirmeni Hacıllı köyünde, 3. yüzyıldan kalma yaşam izleri taşıyan Gürlek Mağarası keşfedilmeyi bekliyor. Geredeli Köyü nde Hisar Tepe de Cenevizliler döneminden sur kalıntıları var. Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni de diğer önemli buluntulardan... * Tarihi Dokusunu Koruyan İki Köy: Gökmaslı ve Göksu Ağva civar köylerinden Göksu ve Gökmaslı uzun yıllar baraj söylentileri ve beklentisi sebebi ile dokusu bozulmamış iki köy. * Çataklı Köyü de sivil mimari dokusunu tamamen korumuş bir köy. İçinde hiç yazlık ev yok ve şimdiye kadar köylüler arazilerini hiç satmamışlar. Mevsimine göre değişen etkinliklerden zamanında haberdar olmak için Ağva yı Keşfet/ Doğa Derneği nin web sitesini, Facebook sayfasını, Twitter mesajlarını takip edebilir, derneğin hazırladığı resimli Ağva Haritası ndan edinebilirsiniz. Adem Dönmez in çizdiği Explore Ağva haritası Ağva ile ilgili detaylar karikatür olarak yer alıyor..

24 254 Hacıllı Şelaleler Turu İlkbahar ve yaz aylarında her Salı ve Perşembe günü yapılan bu rehberli tur, Ağva dan Hacıllı ya bir araç ile gidildikten sonra Hacıllı Köy Kahvesi nde mola ve köylülerle sohbet, Hacıllı şelaleler bölgesine bir doğa yürüyüşü, Şelaleler ve Gürlek mağarasının da bulunduğu gölette yüzme ve piknik, dönüş yolunda Göksu da ikinci bir yüzme molasını içeriyor ve yaklaşık 5,5 saat sürüyor. Adres: tur-hacilli Göksu da Nehir Safarisi Yaz aylarında yapabileceğiniz bu tur her Pazartesi, saat de Yeşilçay Tatil Köyü nden kalkan elektrik motorlu bir tekne turu ile başlıyor. Balık ve yüzme molasından sonra nehir kıyısında barbekü hazırlıklarına başlanıyor. Yemekten sonra serbest yürüyüş zamanı. Bu tur da yaklaşık 3 saat sürüyor. Jilber Barutçiyan ile Mantar Yürüyüşü Sonbaharda mantar mevsiminde yapılan bu turlar, Türkiye nin belki de tek mikologu (mantar uzmanı) Jilber Barutçiyan (Barutçuyan) rehberliğinde yapılıyor. Barutçiyan, İsviçre Sağlık Bakanlığı nın onayından geçmiş bir mantar uzmanı ve bilgilerini amatör olarak mantar toplamak isteyenlerle de paylaşıyor, kurslar veriyor.

25 255 Ağva yı Yürüyerek Keşfetmek İsteyenler İçin PARKUR 1 - KURFALLI ORMANI PARKURU Explore-Agva haritasındaki Turizm Tanıtım Ofisi nin yanından Göksu deresine paralel olarak 200 metre kadar devam eden Nehir Boyu Caddesi nin bitiminde, sağınızda kalan Kurfallı tepesinin yamacından ormana giriş yapın. Küçük Ev e ulaştığınızda iki ayrı yönü takip edebilirsiniz. Yürüyüşünüze küçük evin solundaki bayırdan kuzey yönüne, gözleme - çay noktasına iniyorsunuz. Tepeye doğru yol alırsanız Kurfallı kumulları ve Karadeniz in eşsiz manzaralarından biriyle karşılaşırsınız. Göksu Deresi nin deniz ile buluştuğu yer görülmeye değer. Adres: yuruyus-kurfalli-ormani PARKUR 2 - DUDU BAYIRI TEPESİ (BİNYILLIK AĞAÇLAR ORMANI) Bu kez rotamız Göksu Deresi nin doğu yakası. Explore Agva haritasındaki start noktasından sonra Göksu nehrinin doğu yakasına geçerek yürüyüşe başlayın. Tam karşınızdaki tepe Dudu Bayırı Tepesi. Dudu Bayırı Tepesi nin yamacındaki Karaağaç Caddesi nde yapacağınız 600 metrelik yürüyüşten sonra ormanın içine yöneleceksiniz. Burası Binyıllık Ağaçlar Ormanı. Anıt ağacı geçip toprak yola varana kadar tepeyi tırmanmaya devam edin. Yolu tepeden aşağıya bitirdiğinizde yeniden Karaağaç Caddesi ndesiniz. Sağa dönüp karşıya İskele Caddesi ne geçin. Burası da AŞIKLAR YOLU dur! Adres: dudu-bayiri PARKUR 3 - AŞIKLAR YOLU Burası derenin karşı yamacındaki balıkçılları gözlemlemek için Ağva daki en iyi noktadır. Aşıklar Yolu ndan denize doğru yürüdüğünüzde ara sokaklar sizi Ağva merkezine çıkaracak. Adres: asiklar-yolu PARKUR 4 - KİLİMLİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ PARKURU Kilimli parkuru ve koyu Ağva nın doğu kanadında. Yeşilçay deresinin denize açıldığı noktada Liman Restoran ın yanından liman ağzında sizi bekleyen kayıklarla karşıya geçiyorsunuz. Orman ve kıyı şeridi boyunca yürüyerek önce falezlere ve daha sonra da Kilimli koyuna ulaşabilirsiniz. Kilimli parkuru başlangıcında Roma dönemine ait lahit bulunuyor. Kıyı şeridindeki kireçtaşı kayaların rüzgar ve dalgalarla oyulması sonucu kaya heykelleri oluşmuş en bilineni; bir zamanlar bir gelini andıran fakat artık başı olmayan Gelin Kayası. Bu rotayı bir de Nabi Evren in kaleminden okumak için tıklayın: Adres: kilimli-yuruyus-parkuru PARKUR 5 - ONBİRGÖLLER VADİSİ VE HACILLI ŞELALELERİ PARKURU Bu parkur, Ağva nın en önemli doğal değerlerinin yer aldığı alanlardan biri. Explore / Agva haritasındaki tanıtım ofisini başlangıç noktanız olarak alın ve Ağva dan İstanbul a doğru dağ yolundan aracınızla yola çıkın. Yaklaşık 10 km lik bir yolculuk sonunda anayol üzerinde yer alan İsaköy ve Gökmaslı ve Ubeyli köylerini geçmiş olacaksınız. Göksu-Hacıllı tabelasından içeriye sapın. Göksu Köyü bu yolun 4. Hacıllı 7. kilometresinde. Yürüyüşünüze buradan başlarsanız caminin sağından aşağıya inen toprak yolu takip edin. Dereyi sağınıza alarak yürüyüşünüze tahta köprüye varana kadar devam edin. Bundan sonra sağınızda kalan derenin aktığı vadiyi tepeye doğru şelaleleri bulana kadar yürüyeceksiniz.

26 256 Buralarda Yemek Yemeden Ağva dan Ayrılmayın! Liman Restoran Ağva Limanı nda, Yeşilçay Deresi kıyısında bir Ağva klasiği, bir Karadeniz balık lokantası dan beri Hacı Ramazan ve Hüseyin Yazıcı tarafından işletilen lokantanın yanı başındaki Liman Balıkçılık işletmesi de kendilerine ait. Web: com Hanife Teyze nin Bahçesi Hanife Teyze her Perşembe günü sabah saat de Göçe köyündeki evinin bahçesindeki köy fırınında mancarlı pide yapıyor. Mancar yörede su kenarlarında yetişen bir tür ota deniyor numaralı telefondan Hanife Teyze nin Bahçesi ne rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Şengül Çiftliği Göksu nehri kıyısına kurulu Şengül Çiftliği geniş ve keyifli zaman geçirmeye elverişli bir yer yılında açılan Şengül Çiftliği, Ağva lı Şengül ailesi tarafından işletiliyor. Web:

27 257 Dönüş Yolu ve Tekrar Şile... Kabakoz, Akçakese ve Ağva ya gitmek için Şile den acele içinde ayrıldıysanız aklınızda kalan ve görmediğiniz daha bir çok yer vardır belki de. O yüzden Şile ye döndüğünüzde, hele vaktiniz de elverişli ise tavsiyelerimiz şunlar olabilir: Şile - Ağlayan Kaya ve Plaj Şile Feneri nden çıktıktan sonra metre geride Ağlayan Kaya ya adını veren mağara, tatlı su kaynağı ve Ağlayan Kaya sahili bulunur. Bir inanışa göre burada dilek tutulursa gerçekleşirmiş. Diğer Yerler: * Kumbaba (Kumtepe ve Kum Zambakları) - Şile nin en ilginç yerlerinden biri. Kumtepe, aslında demir ve bakır alaşımdan oluşmuş kayalarla doludur. Dolayısıyla kırmızı turuncu bir renge sahiptir. * Kum Zambağı ise Şile deki endemik bitkilerden biri olup, kumullar üzerinde yetişir. * Ayazma Çeşmesi ve Plajı Şile nin en popüler üç plajından biridir. Diğerleri Ağlayankaya ve Uzunkum Plajlarıdır. Şile halk plajı ücretsiz olarak hizmet vermektedir. * Uzunkum Plajı Daha sakin, çevresi de Ayazma Plajı na göre daha düzgündür. Ücretsiz ve ücretli iki plaj bulunur. Şile ve İstanbul daki diğer plajlar hakkında bkz. Yüzme Hakkında Herşey! * Hanımsuyu (Mısır lı Hatice Sultan) Çeşmesi ve Kızlar Hamamı Üsküdar Caddesi üzerindeki bu tarihi çeşme, 1871 yılında Mısırlı Hatice Sultan tarafından yaptırılmış. Hamamdere Mahallesi ndeki Osmanlı yapımı Eski Hamam ı, Liman a yakın ve Bizans tan kalma Kızlar Hamamı ını da görebilirsiniz. * Saklı Göl - Karamandere deki yolundaki bu gölet de pek çok Türk filmine dekor görevi yapmıştır. Burası trekking, yeme-içme ve dinlenme amaçlı kullanıldığı ve yerler de sınırlı olduğu için tesislerden yararlanmak için önceden rezervasyon yaptırmanız faydalı olur. Web: com FaceBook: SaklıGöl

istanbulturizmmerkezleri.org BOĞAZİÇİ (BEYKOZ-ANADOLU KAVAĞI)

istanbulturizmmerkezleri.org BOĞAZİÇİ (BEYKOZ-ANADOLU KAVAĞI) BOĞAZİÇİ (BEYKOZ-ANADOLU KAVAĞI) * Küçüksu Kasrı * Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi * Anadolu Hisarı * Göksu Mihrabat Korusu * Kanlıca * Kanlıca İskender Paşa Camii, Türbe ve Muvakkithane * Çubuklu * Hidiv

Detaylı

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası...

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 2012 GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 1 Tarih, Doğa, Lezzet ve Eğlenceyi Buluşturan Merkez

Detaylı

istanbulturizmmerkezleri.org KADIKÖY, PENDİK, TUZLA

istanbulturizmmerkezleri.org KADIKÖY, PENDİK, TUZLA KADIKÖY, PENDİK, TUZLA KADIKÖY PENDİK TUZLA 262 KADIKÖY Kadıköy; Kalkhedon ; Körler Ülkesi Kadıköy ü görmeyen İstanbul u görmüş sayılmaz! İstanbul un Anadolu yarımadasındaki kültür, sanat ve eğlence merkezi,

Detaylı

Eğirdir Gezi Rehberi

Eğirdir Gezi Rehberi Eğirdir Gezi Rehberi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü : Kepeci Mah. 106 Cad. 1217 Sok. No:31 / ISPARTA Telefon : 0.246.232 57 71 223 27 98 Faks : 0.246.232 61 42 e-posta : kulturturizm@isparta.gov.tr Elektronik

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2.

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2. İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2. Stratejik Plan Modelinin Uygulaması 2 II.3. Antalya İl Özel İdaresi

Detaylı

Merhaba, Hayat Gezince Güzel SEYAHAT 53 AİLESİ. Unutmayın!

Merhaba, Hayat Gezince Güzel SEYAHAT 53 AİLESİ. Unutmayın! I I Merhaba, Gezmek; en derin okyanuslardan en sığ sulara ve yüce dağlardan vadilere, ovalara ve yaylalara ve keşfetmek doyasıya tüm çekici doğasını, gizemli tarihini ve Dünyada var olmak kardeşçe, dostça.

Detaylı

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU 04.03.2014 İÇİNDEKİLER 1. KUMLUCA DA COĞRAFİ KONUM, DOĞAL YAPI, İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ 5 1.1. DAĞLAR 6 1.1.2 TAHTALIDAĞ

Detaylı

istanbulturizmmerkezleri.org HALİÇ EYÜP

istanbulturizmmerkezleri.org HALİÇ EYÜP HALİÇ EYÜP EYÜ anbuş Miniatürk Santral İstanbul Vialand Rahmi Koç Müzesi Hasköy İskelesi Bulgar Kilisesi Dimitri Kantemir Müzesi Ahida Balat Sinagogu Yanbol Sinagogu Panagia Balinou Surp Hreşdagabed Ayios

Detaylı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Pocket Book 2014 Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Hazırlayan Dr. Dursun AYDIN www.visitturkeyforhealthcare.org www.ipsa.org.tr 2014 Pocket Book Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Yayın Sahibi: Visitturkeyforhealthcare

Detaylı

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com.

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com. Ağustos - Eylül 2012 Fiyat : 10 10 www.dergibursa.com.tr K E N T R E H B E R İ V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Ruhu özgür bir Bursa terası... Bakacak YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS

Detaylı

ANTALYA nın TURİZM TARİHİ V. Bölüm. TİCARET YOLLARI ve MEDENİYETLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİR: DENİZLİ ANADOLU OZANLARI: YUNUS EMRE ANTALYA AŞKIMIZ

ANTALYA nın TURİZM TARİHİ V. Bölüm. TİCARET YOLLARI ve MEDENİYETLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİR: DENİZLİ ANADOLU OZANLARI: YUNUS EMRE ANTALYA AŞKIMIZ 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 05 TEMMUZ / EYLÜL 2011 ANTALYA nın TURİZM TARİHİ V. Bölüm TİCARET YOLLARI ve MEDENİYETLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİR: DENİZLİ ANADOLU OZANLARI: YUNUS EMRE ANTALYA AŞKIMIZ ANADOLU - İON

Detaylı

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin 03 SAF Gayrimenkul YATIRIM ORTAKLIĞI NIN Dergisidir. ÖNSÖZ Değerli Akasyalılar, Akasya Yeni Nesil Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin markaları tek çatıda

Detaylı

SAYI:18 MART-NİSAN-MAYIS 2013 HADİSE MÜJDAT GEZEN. Yetenek, eğitim ve emek. Nestlé hayatımda. yarattı. veriyor. RiZE HEM GEZİN HEM SPOR YAPIN!

SAYI:18 MART-NİSAN-MAYIS 2013 HADİSE MÜJDAT GEZEN. Yetenek, eğitim ve emek. Nestlé hayatımda. yarattı. veriyor. RiZE HEM GEZİN HEM SPOR YAPIN! SAYI:18 MART-NİSAN-MAYIS 2013 HADİSE Nestlé hayatımda hep harikalar yarattı RiZE Doğal bir cennet MÜJDAT GEZEN Yetenek, eğitim ve emek mutlaka karşılığıni veriyor HEM GEZİN HEM SPOR YAPIN! Bahar yorgunluğuna

Detaylı

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2012 SAYI 1 CUMHURBAŞKANI TAM NOT VERDİ... BALKANLARDA TİCARETİ BİZ BELİRLEYECEĞİZ BİRLİKTEN GÜÇ DOĞDU

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2012 SAYI 1 CUMHURBAŞKANI TAM NOT VERDİ... BALKANLARDA TİCARETİ BİZ BELİRLEYECEĞİZ BİRLİKTEN GÜÇ DOĞDU ÇANAKKALE TiCARET BORSASI MART 2012 SAYI 1 DERGİSİ CUMHURBAŞKANI TAM NOT VERDİ... BALKANLARDA TİCARETİ BİZ BELİRLEYECEĞİZ BİRLİKTEN GÜÇ DOĞDU Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: FURKAN KANAT ÖĞRENCİ NO:120158104016

Detaylı

ÜÇ KEMALLER DİYARI TEKİRDAĞ

ÜÇ KEMALLER DİYARI TEKİRDAĞ ÜÇ KEMALLER DİYARI TEKİRDAĞ Tekirdağ ve topraklarını Üç Kemaller Diyarı olarak nitelemek yanlış olmaz. Atatürk ün hürriyet aşkının ilk kıvılcımlarını aldığı vatan ve özgürlük şairi Namık Kemal Tekirdağ

Detaylı

TC. SARIYER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2 0 1 0 FAALİYET RAPORU

TC. SARIYER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2 0 1 0 FAALİYET RAPORU TC. SARIYER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2 0 1 0 FAALİYET RAPORU 2 SARIYER BELEDİYESİ 2010 Faaliyet Raporu İnş. Müh. ŞÜKRÜ GENÇ Sarıyer Belediye Başkanı SARIYER BELEDİYESİ 2010 Faaliyet Raporu 3 TC. SARIYER BELEDİYE

Detaylı

K A R T O N S A N Y A Ş A M K Ü L T Ü R Ü D E R G İ S İ

K A R T O N S A N Y A Ş A M K Ü L T Ü R Ü D E R G İ S İ 2008 3 K A R T O N S A N Y A Ş A M K Ü L T Ü R Ü D E R G İ S İ Huzur ve Doğanın Kucağında Gökçeada Antoine Ignace Melling ve İstanbul Edirnekapı ve Çevresi Edebiyatta 70 Yıl Cumhuriyetin Öncü Kadın Romancılarından:

Detaylı

T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKBİLİM BÖLÜMÜ ETNOLOJİ ANA BİLİM DALI

T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKBİLİM BÖLÜMÜ ETNOLOJİ ANA BİLİM DALI T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKBİLİM BÖLÜMÜ ETNOLOJİ ANA BİLİM DALI TÜRKİYE DE TURİZM VE KÜLTÜR Beypazarı nda Turizm Gelişme Sürecinde Yerli Halk İle Turist Yabancılar Arasındaki

Detaylı

2013-2023 TR21 - TRAKYA BÖLGESİ. Turizm. Master Planı

2013-2023 TR21 - TRAKYA BÖLGESİ. Turizm. Master Planı 2013-2023 TR21 - TRAKYA BÖLGESİ Turizm Master Planı İÇİNDEKİLER TR21 Trakya Bölgesi Turizm Master Planı Trakya Bölgesi nde turizm gelişimine temel hazırlamak ve yön haritası çizmek amacıyla hazırlanmıştır.

Detaylı

Atatürk Köşesi 62 Ziyaretler ve Etkinlikler 70 Denize Bir Bakış 78 Bir Çift Büyülü

Atatürk Köşesi 62 Ziyaretler ve Etkinlikler 70 Denize Bir Bakış 78 Bir Çift Büyülü İÇİNDEKİLER TCSG-95 in Poti ve Batum/Gürcistan Liman Ziyareti ve Karadeniz Bölgesel Delta Tatbikatı (GEODELTA- 2011) na İştiraki 6 TCSG-93 Ukrayna Balaklava Liman Ziyareti 11 Van Gölü İnci Kefallerinin

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE. Röportaj. RİSK ALMAYI SEVERiM FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE. ZiYNET SALi ÜCRETSİZ İNTERNETLİ, BAHÇELİ CAFE DEVRİ!

GEÇMİŞTEN BUGÜNE. Röportaj. RİSK ALMAYI SEVERiM FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE. ZiYNET SALi ÜCRETSİZ İNTERNETLİ, BAHÇELİ CAFE DEVRİ! E Y L Ü L 2 0 1 4 Y I L : 1 S A Y I : 2 Ü Ç A Y D A B I R Y A Y I M L A N I R Ü C R E T S İ Z D İ R RİSK ALMAYI SEVERiM Röportaj ZiYNET SALi GEÇMİŞTEN BUGÜNE FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE ÜCRETSİZ İNTERNETLİ,

Detaylı

İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK FAALİYETİ KÜNYESİ I.II. TALEP EDİLEN TEKNİK DESTEĞİN KAPSAMI

İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK FAALİYETİ KÜNYESİ I.II. TALEP EDİLEN TEKNİK DESTEĞİN KAPSAMI T.C. MEVLANA KALKINMA AJANSI 2012 TEKNİK DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA ILGIN TİCARET ODASI NIN TERMAL TURİZMİN MARKALAŞMASI PROJESİ RAPORU EKİM 2012 ILGIN-KONYA İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK

Detaylı

T.C. DÜZCE VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ AKÇAKOCA ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ

T.C. DÜZCE VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ AKÇAKOCA ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ T.C. DÜZCE VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ AKÇAKOCA ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ 2010 T.C. DÜZCE VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ Koordinatör Özcan BUDAK (İl Kültür ve Turizm Müdürü) KONURALP

Detaylı

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SAYI 21 EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SUNUŞ YIL 60, HENÜZ YOLUN BAŞI... Yıllar önce oluşturmaya başladığımız hayallerimiz ilk önce ulusal ve bölgesel yatırımları ile Türkiye nin

Detaylı

Mardaş Time. OCAK / ŞUBAT / MART 2015 Yıl : 2 / Sayı : 5 Ücretsiz

Mardaş Time. OCAK / ŞUBAT / MART 2015 Yıl : 2 / Sayı : 5 Ücretsiz Mardaş Time OCAK / ŞUBAT / MART 2015 Yıl : 2 / Sayı : 5 Ücretsiz www.mardas.com.tr Osmanlı da Limanlar Bİzans dan Osmanlı Dönemine bir liman şehri İSTANBUL CSCL Globe Dünyanın En Büyük Konteyner Gemisi

Detaylı

Liman Ziyareti 44 Incoterms (Dış Ticarette Teslim Şekilleri) 48 Casus Telefon 52

Liman Ziyareti 44 Incoterms (Dış Ticarette Teslim Şekilleri) 48 Casus Telefon 52 İÇİNDEKİLER Sahil Güvenlik Komutanlığı 2011-2012 Eğitim Dönemi Başarılı Birlikleri 6 Körfez Denizine Kavuşuyor 8 Özel Çevre Koruma Bölgesi: Belek 15 TCSG-71 in 2012 Yılı Türkiye-Gürcistan İkili İlişkiler

Detaylı

Selçuklu ve Osmanlı Dönemi

Selçuklu ve Osmanlı Dönemi Ankara'nın bilinen tarihi Paleolitik Çağa kadar uzanmaktadır. Bu döneme ait çeşitli eserlere Gâvurkale, Ergazi, Lodumlu ve Maltepe'de rastlanmıştır. Eti Yokuşu'nda 1937'de Türk Tarih Kurumu tarafından

Detaylı

Mustafa Aksay. SEYAHAT VE KÜLTÜR DERGiSi SAYI:14 ARALIK 2011. EMAN TURİZM LTD. ŞTİ ADINA SAHİBİ Bülent Katkak. GENEL MÜDÜR Bilal Özkan

Mustafa Aksay. SEYAHAT VE KÜLTÜR DERGiSi SAYI:14 ARALIK 2011. EMAN TURİZM LTD. ŞTİ ADINA SAHİBİ Bülent Katkak. GENEL MÜDÜR Bilal Özkan SEYAHAT VE KÜLTÜR DERGiSi SAYI:14 ARALIK 2011 EMAN TURİZM LTD. ŞTİ ADINA SAHİBİ Bülent Katkak GENEL MÜDÜR Bilal Özkan İDARİ MÜDÜR Yusuf Halef YAYIN KOORDİNATÖRÜ Haluk Dursun GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa

Detaylı

VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR KADERİNE TERK EDİLEMEZ K. ATATÜRK

VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR KADERİNE TERK EDİLEMEZ K. ATATÜRK 1 VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR KADERİNE TERK EDİLEMEZ K. ATATÜRK 2 SUNUŞ Çevreyi;içinde bulunduğumuz faaliyetlerimiz ve değişen değerler sonucu etkilediğimiz fiziki çevre ve insanların oluşturduğu çevre olarak

Detaylı