Türkiye den Tarım sektörü ile ilgili firmaların yeni pazarlara açılabilmesi ve ticari potansiyelini genişletmesi,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye den Tarım sektörü ile ilgili firmaların yeni pazarlara açılabilmesi ve ticari potansiyelini genişletmesi,"

Transkript

1 SAYIN YETKİLİ; Türkiye ve KKTC Tarım sektörünü bir araya getirmeyi amaçladığımız Türkiye&Kıbrıs Tarım sektör buluşması (ortak iş platformu) organizasyonu Nisan 2010 tarihleri arasında Girne Acapulco Otelde AFT Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından düzenlenecektir. AMAÇ ve HEDEFLER Türkiye den Tarım sektörü ile ilgili firmaların yeni pazarlara açılabilmesi ve ticari potansiyelini genişletmesi, KKTC den alıcıların ise taleplerine uygun firmalar ile doğrudan görüşme sağlayarak Türkiye ile Tarım sektör ündeki ticaretin arttırılmasına olanak sağlayacak olan bu organizasyonun, ilerleyen süreçte Türk Tarım sektöründeki işadamlarının KKTC ye yatırım planlarının da ilk adımı olacağına inanmaktayız. Bu organizasyon kapsamında Türkiye ve KKTC den üreticiler, iş adamları ve sanayiciler bir araya gelerek yeni bağlantılar kurma olanağına sahip olacaklardır. KKTC ve EKONOMİK YAPI 3355 km 2 yüz ölçümüne sahip olan KKTC beş ana bölgeye ayrılmış olup, Başkent Lefkoşa, Gazi Mağusa, Girne, Güzelyurt, İskele de toplam 187 köy bulunmaktadır. KKTC ye ulaşım hava ve deniz yolu ile sağlanmakta olup, Türkiye nin büyük illerinden düzenli hava yolu taşımacılığı bulunmaktadır. Ülkenin belli başlı limanları Gazimağusa, Girne ve Gemikonağı Limanları olup, Türkiye den Mersin ve Taşucu ndan yolcu ve yük nakli yapılmaktadır. KKTC nin TL GSMH ( 2008 yılı ) ve USD dış ticaret hacmi bulunmakta olup, bu rakamın yaklaşık % 95 gibi büyük bir oranı ithalat olarak gerçekleşmektedir. Kısa vadeli planlarda dış ticaret hacminin USD a ulaşmasının hedeflendiği resmi makamlarca ifade edilmektedir. Dış ticaretin % 70 gibi önemli bir bölümü de Türkiye ile yapılmaktadır. KKTC de kişi başına düşen GSMH USD civarında bulunmaktadır. Mevcut ekonomik yapı içerisindeki gelişmelerde Tarım sektörü en önemli potansiyele sahip sektörlerin başında gelmektedir.

2 KKTC TARIM SEKTÖRÜ HAKKINDA KKTC ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan tarım sektörü son yıllarda önemli bir gelişme göstererek TL seviyelerine ulaşmıştır. Tarım sektörünün GSMH içerisindeki payı % 5.5 civarında olup, kısa vadede bu oranın % 10 lara ulaşması hedeflenmektedir. KKTC yüzölçümünün; Tarımsal arazi : % 57 Orman arazisi : % 19 Mera arazisi : % 5 Kasaba, Köy vs : % 11 Kullanılmayan arazi : % 8 oranlarında bulunmaktadır. Tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünlerin toplam ihracattaki payı % 70 civarındadır. Tarımda istihdam edilen nüfus oranı % 3.5 civarında görünmesine rağmen, reel olarak tarımla uğraşan nüfus sayısının oranı % 7,5 lara ulaşmaktadır. KKTC deki Tarım sektörünün sorunları ve ihtiyaçları olarak; Tarımsal üretimde birim verimin düşüklüğü ve çeşit azlığı, Tarımsal araştırma ve adaptasyon çalışmalarını yetersizliği, Verimli su kullanım teknolojilerindeki eksiklikler, Tarım tekniklerindeki modernizasyon eksikliği, Tarımsal makine parkı yetersizliği, Sera üretim teknolojilerindeki eksiklikler ve ihtiyaçlar, Tarım ürünleri pazarlama alanındaki sorunlar, Kaliteli tohum ve fidan teminindeki sıkıntılar, Zirai ilaç ve gübrelemedeki yetersizlikler, Kalitesiz hayvanların damızlık olarak kullanılmasındaki verim düşüklüğü, Suni tohumlamadaki yetersizlikler, Hayvan beslemedeki yanlış teknikler, Hayvan barınaklarındaki eksiklik ve yetersizlikler, Kombina ve mezbahalardaki teknoloji eksiklikleri, Süt üretiminde hijyenik sağım ve taşımadaki eksiklikler, Süt ve süt ürünleri üretiminde ve pazarlamasında yaşanılan sıkıntılar, Balıkçılık alanında yetersiz üretim ve işlemedeki eksiklikler, Balık çiftlikleri oluşturulması projelerinde yatırım ihtiyaçları, Veteriner denetim ve kontrollerindeki eksiklikler, Yeterli düzeyde ağaçlandırma yapılamaması ve korumadaki eksiklikler, Tarım sektöründeki danışman ve bilgilenme konusundaki ihtiyaçlar sıralanabilir.

3 ORGANİZASYON HAKKINDA KATILIMCI PROFİLİ KKTC deki tarım sektörüne katkı sağlayacak; Bitki Besleme ve Koruma / Bitki Gelişim Düzenleyicileri / Çiçek, Meyve ve Sebze Tohumu Fidecilik, Fidancılık / Zirai Mücadele / Gübreleme / İklimlendirme ve Otomasyon Sistemleri Sulama Sistemleri, ekipmanları ve pompalar / Seracılık / Tarla Bitkileri / Bağcılık / Bahçe Bitkileri / Yetiştirme Ortamları / Biyolojik Mücadele / Sera; İlaçlama Turboları, Plastik Malzemeleri, Teknolojileri, Yapım Projelendirmeleri, Zemin Örtüleri, Aydınlatma Sistemleri, Isıtma, Soğutma, Havalandırma Sistemleri, Sulama Sistemleri / Bombus Arıları / Damlama Sulama Teknikleri, Organik Tarım Girdi Üreticileri / Organik Tarım İthalatçıları / Organik Tarım İhracatçıları / Organik Tarım Ürünleri / Organik Gübre / Organik Tarım Sertifikasyon Kuruluşları, Çiçek Seraları / Çim Biçme ve Bakım Ekipmanları / Kesme Çiçek / Süs Bitkileri / Doku Kültürü / Çim ve Çiçek Tohumu / Fidecilik / Peyzaj, Büyük ve küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı ve balıkçılık sektörlerinde ihtiyaç duyulan; Yem ve ilaç sanayi ile birlikte makine ekipman, veteriner hizmetleri, danışmanlık konularında faaliyet gösteren firmalar Traktörler ve Ekipmanları / Tarım Makineleri / Otomasyon Sistemleri / Ürün İşleme makineleri / Ürün ambalajlama, paketleme makineleri / Ürün depolama makineleri ve sistemleri, Analiz Laboratuvarları / Denetim, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri / Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri / Projelendirme Hizmetleri / Depolama / İş Sağlığı ve Güvenliği Ekipmanları, Tedarik, Eğitim, / Teknik Destek / Paketleme - Ambalajlama Teknolojileri Sağlık Hizmetleri / Tarım Sigortaları / Tarım Teknolojileri / Tarımsal Bilişim / Tarımsal Sertifikasyon / Lojistik Hizmetleri, Alanlarında faaliyet gösteren üretici, ithalatçı, ihracatçı firma, kurum ve kuruluşlar ile birlikte tarım sektöründe KKTC de yatırım düşünen işletmeler. Sektörel dernekler ve meslek örgütleri, sektörle ilgili yayın organları; Türkiye&Kıbrıs Tarım sektör buluşması nın katılımcı profilini oluşturacaktır.

4 ZİYARETÇİ PROFİLİ Çiftçiler, Üreticiler, Bayiler / Sera Sahipleri, / Tarımsal İşletme Sahipleri / Örtü Altı Ve Açık Tarım Projelerini Geliştirecek, Potansiyel Alıcılar, / İthalatçı Firmaların Bölge Distribütörleri, / Tarım Kuruluşları, Tarımla İlgili Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları / Tarım Sektörünün Kamu Kurum, Kuruluşların Yöneticileri, Uzmanları / KKTC Tarım sektörüne Yatırım Yapmayı Planlayan Yatırımcılar / Üniversiteler KKTC; Ziraat Mühendisleri Odası, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Narenciye Üreticileri Birliği, Süt Üreticileri Birliği, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği üyeleri REKLAM ve TANITIM Yapılacak organizasyon doğrudan alıcı ve satıcıları bir araya getirecek olduğu için, öncelikle ve özellikle hedef kitlenin ve kuruluşların bire bir davet edilmesi şeklinde olacaktır. Genel olarak organizasyonun etkisinin artırılması amacıyla, organizasyon afişleri Kıbrıs genelinde tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sanayi ve Ticaret Odaları, Meslek Odaları, Kooperatif ve Birlikler ile Üniversitelere asılmak sureti ile çalışma yapılacaktır. Ziyaretçi profilini oluşturan meslek örgütleri, dernek ve kurumlar ile yapılan görüşmeler neticesinde ilgili birimlerin tüm üyelerine davetiyeler gönderilmek sureti ile organizasyona katılımları sağlanacaktır. Toplu alım ve proje bazında gerçekleşecek olan görüşmelere fırsat yaratmak için, Belediye Başkanları, Üniversite ve Yüksek Okul Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yönetim ve idari kadrosu da davet edilecektir. İlgili kurumların destekleri ile Belediyeler ve Köy Muhtarlıkları kanalıyla da irtibata geçilerek bölgelerde organizasyonun tanıtımı ve ziyareti sağlanacaktır. Kıbrıs ta yayınlanan yerel gazetelere ve sektörel dergilere organizasyondan önce tanıtıcı ilanlar verilecektir. Yerel Radyo ve TV Kanalları na da tanıtıcı reklamlar verilecek ve özel programlar ile de organizasyonun daha geniş bir kitleye duyurulması sağlanacaktır.

5 ORGANİZASYON İŞLEYİŞİ Organizasyonda; Girne Acapulco Otel in toplantı salonunda katılımcı firmalara stant düzeninde ayrı bölümler hazırlanacak ve her firmaya 1 masa, 3 sandalye verilecektir. Bu organizasyonda firmalar özel stant çalışması yapmayacak olup tüm firmalar (standart) aynı düzen içerisinde yer alacaktır. Bununla birlikte katılımcı firmaların görsel etkiliğini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla stant çalışmasının arka bölümünde yer alan bölümde 2.5 x 3 mt ebatlarında firmaların görsel çalışmaları yer alacaktır. Stant arkalarındaki görsel panoların tasarım ve grafik hazırlıkları katılımcı firma tarafından yapılacak olup, dijital baskı ve uygulamaları AFT tarafından gerçekleştirilecektir. Yerleşim planı ve görsel çalışmalar ile ilgili örnek hazırlıkları AFT web sayfasından inceleyebilirsiniz. Türkiye&Kıbrıs Tarım sektörü buluşması; Türkiye den katılımcı olan firmalar ile KKTC den ziyaretçi olan sektör alıcıları arasında tanıtım ve ön ticari görüşme şeklinde gerçekleşecek olup, katılımcı firmalar ürün tanıtımlarını katalog, broşür gibi materyaller üzerinden yapacaklardır. Bununla birlikte uluslararası taşıma kuralları ve gümrük mevzuatının izin verdiği limitlerde tanıtım amaçlı ürün numunelerini de yanlarında getirebilirler. Salon girişinde yer alan danışma bölümünde gelen ziyaretçilerin kayıtları yapılacak ve salonda bulunan firmaların ticari unvanı, sektörü ve yetkili ismi ile birlikte yerleşim düzeninin yer alacağı bir yerleşim planı verilecektir. Bu sayede ziyaretçi olarak görüşmeye gelen sektörel alıcılar görüşme yapmak istediği firmaya daha kolay ulaşabilecektir. Organizasyonun tamamı ile ilgili ayrıntılı rapor ve sunumlar ise; organizasyondan sonra katılımcı olan firmalara ayrıca gönderilecektir. WORK SHOP: İsteyen firmalara organizasyonun bünyesinde özel workshop imkanı sunulacaktır. Bu konudaki taleplerin günü ve programı ayrıca değerlendirilerek, 4 firma ve 2 saat süre ile sınırlı olacak ve ayrıca ücretlendirilecektir.

6 ORGANİZASYON PROGRAMI Türkiye - Kıbrıs Tarım sektör buluşması organizasyonu 3 gece 4 gün olarak planlanmıştır. 1. Gün ( ) : Antalya hareketli uçak ile Kıbrıs a varış, otele yerleşme ve dinlenme. 2. Gün ( ) : Toplantı salonunda görüşmeler 3. Gün ( ) : Toplantı salonunda görüşmeler 4. Gün ( ) : Serbest zaman, Kıbrıs gezi programı ( İsteğe bağlı ), Kıbrıs hareketli uçak ile Antalya ya dönüş ( Program sonu ) Antalya dan hareket ile başlayacağımız programın uçak kalkış ve varış saatleri organizasyondan 15 gün önce firmalara bildirilecektir. Organizasyona katılacak olan firma yetkili / yetkilileri isimleri en geç 15 Mart 2010 tarihinde yazılı olarak bildirilecek olup, bu tarihten sonra isim değişikliği kesinlikle yapılmayacaktır. Organizasyon bünyesinde KKTC yetkililerinin Kıbrıs ın Tarım konusundaki yapısı ile ilgili olarak bilgilendirme yapacakları bir panel düzenlenecektir. Panel in kimler tarafından, hangi gün ve saatte verileceği ayrıca bildirilecektir. Bu konuda Bakanlık ve ilgili meslek kuruluşları ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Salon içerisinde KKTC deki resmi kurum ve ilgili meslek örgütlerine de yer ayrılacak olup, katılımcı firmalar organizasyon süresince ilgili kurum yetkilileri ile görüşme olanağı da bulacaklardır. Organizasyonda görüşmeler Nisan 2010 tarihlerinde 14:00 ile 19:30 saatleri arasında gerçekleşecektir. Gezi programı ( isteğe bağlı ) Gazimağusa-Maraş Salamis Turu: Kahvaltı sonrası 09:30 da başlayan tur; Salamis antik kenti, St Barnabas Manastırı, Kral Mezarları, Kapalı Maraş bölgesinin panoramik görünümü, Öğle yemeği, Lala Mustafa Paşa Camii, Namık Kemal Zindanı, Gazimağusa çarşısında serbest zaman ile sona erecektir. Gezi programına katılmak isteyenler organizasyon tarihlerinde kayıtlarını yaptıracak olup, bedeli 1 kişi 45 olarak tespit edilmiştir.

7 ORGANİZASYON KATILIM KOŞULLARI Organizasyon katılım bedeli ( 1 Kişi ) : KDV olarak belirlenmiştir. Organizasyona katılım ve sözleşme son tarihi : 15 Şubat 2010 İlave olarak gelecek her kişi için KDV ayrıca ödenecektir. (25 Şubat 2010) Katılımcı sayısı 50 firma ile sınırlı olarak planlanmış olması sebebi ile, firmaların organizasyona kabulü müracaat sırasına göre yapılacaktır. Başvuru ve sözleşme için son katılım tarihi olan 15 Şubat 2010 dan sonra yapılacak müracaatlar kabul edilmeyecektir. Ödeme şekli: Peşinat ( Nakit havale ) sözleşme ile birlikte 25 Şubat (Nakit havale ) bakiye organizasyon bedeli Katılım ücretinin tamamı belirtilen tarihlere kadar aşağıda yazılı olan banka hesap numaralarına nakit olarak yatırılacaktır. ( Merkez Bankası efektif satış kuru ) Ödemelerini tamamlamamış olan firmalar organizasyona kabul edilmeyecek ve yapılan peşinat ödemeleri (başvuru bedeli) de iade edilmeyecektir. Banka hesap numaraları: Garanti Bankası / Işıklar Antalya Şubesi : (320) ( TL ) ( ) Akbank / Lara Antalya Şubesi : (714) ( TL ) ( ) KATILIM BEDELİNE DAHİL OLAN HİZMETLER Antalya Kıbrıs Antalya Gidiş dönüş uçak (özel hava yolları) 3 gece 4 gün Acapulco Otel de ( 5 yıldız ) HD konaklama Havaalanı Otel Havaalanı transferleri Organizasyon salonunda her firmaya 1 masa 3 sandalye Firmalara özel bölünmüş 9 m2 tasarımlı stantlar Dijital baskı ve uygulamaları Danışma ve kayıt işlemleri hizmetleri Açılış töreni düzenleyerek basına bilgi verilmesi Basın ve medya kuruluşları tanıtım hizmetleri KKTC nin Tarımsal yapısı hakkında bir panel düzenlenmesi Her firmaya katılım belgesi verilmesi Katılımcı ve ziyaretçi yaka kartları düzenlenmesi KATILIMCI BAŞVURUSU ve BİLGİ İÇİN

8

Dış ticaretin % 70 gibi önemli bir bölümü de Türkiye ile yapılmaktadır. KKTC de kişi başına düşen GSMH 16.000 USD civarında bulunmaktadır.

Dış ticaretin % 70 gibi önemli bir bölümü de Türkiye ile yapılmaktadır. KKTC de kişi başına düşen GSMH 16.000 USD civarında bulunmaktadır. -------- GENEL TANIM -------------------------------------------------------------------------------------------------------- * TÜRKİYE & KIBRIS İş görüşmeleri 2015 * (Türkiye ve Kıbrıslı İş Adamları Ortak

Detaylı

Eğirdir Gölü. Davraz Dağı

Eğirdir Gölü. Davraz Dağı Eğirdir Gölü Davraz Dağı www.ispartatarim.gov.tr Dünyanın gül bahçesi, Türkiye nin de elma bahçesi Isparta. Dünyanın gül bahçesiyiz çünkü dünya gül yağı üretiminin % 70 ini İlimizde üretiyoruz. Bu durum

Detaylı

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI 2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Kasım 2013 İÇİNDEKİLER I. GİRİŞ.3 II. 2014 YILI ÖNCELİKLERİ... 4 III. 2014 YILI FAALİYETLERİ... 7 A. KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM... 7 İnsan Kaynakları...

Detaylı

DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? PH Bağımsız Denetim & Yeminli Mali Müşavirlik DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? PH Bağımsız Denetim & Yeminli Mali Müşavirlik DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? Türkiye nin ekonomik görünümü, bölgesel

Detaylı

MAGROTEX 15 FUAR BİLGİLENDİRME FORMU. www.mardintarimfuari.com MAGROTEX MAR 16-19 NİSAN 2015 MOVAPARK MARDİN FUAR ALANI. www.mardintarimfuari.

MAGROTEX 15 FUAR BİLGİLENDİRME FORMU. www.mardintarimfuari.com MAGROTEX MAR 16-19 NİSAN 2015 MOVAPARK MARDİN FUAR ALANI. www.mardintarimfuari. 15 FUAR BİLGİLENDİRME FORMU TARIM GIDA HAYVANCILIK MAKİNE HİZMET www.mardintarimfuari.com 2. Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı 16-19 NİSAN MOVAPARK MARDİN FUAR ALANI www.mardintarimfuari.com Organizasyon

Detaylı

112 Soruda EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ

112 Soruda EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ 112 Soruda EKONOMİ BAKANLIĞI LERİ (İhracat Destekleri) Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin ekonomik

Detaylı

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. İçindekiler ULUSAL FONLAR... 12 A. EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 14 1. YENİ TEŞVİK

Detaylı

1 Yatırımlarda Devlet Destekleri

1 Yatırımlarda Devlet Destekleri 1 ÖNSÖZ Bilindiği gibi ulusal ve uluslararası dolaşımda olan, hibe veya uygun ödeme koşullarında kredi sağlayan, birçok fon kaynağı bulunmaktadır. Ajans olarak faaliyet gösterdiğimiz TRB2 bölgesinde bu

Detaylı

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011)

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) TR33 (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) Düzey 2 Bölgesi i İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İV KISALTMALAR... Vİ SUNUŞ... Vİİ 1. GİRİŞ... 1 1.1. İNSAN

Detaylı

Girişimcilere Öneriler KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SA AYİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKA LIĞI (KOSGEB) I GİRİŞİMCİLERE SAĞLADIĞI DESTEKLER GİRİŞ İsmail ELAGÖZ * Türkiye Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği

Detaylı

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI EYLÜL - 2014 NEVŞEHİR

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI EYLÜL - 2014 NEVŞEHİR T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI EYLÜL - 2014 NEVŞEHİR TARIMSAL MEKANİZASYON KURULU TOPLANTI GÜNDEMİ TOPLANTI TARİHİ : 1-2

Detaylı

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011)

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) GAZİANTEP ADIYAMAN - KİLİS (TRC1) İÇİNDEKİLER 1 KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ... 12 1.1 Kurumsallaşma... 12

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK ARALIK 2011 2 SERKA IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSI IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Sayfa 0 / 48 Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan

Detaylı

Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı BAŞKANDAN Odamız üyelerimizin talebi ve bakanlığın izni ile 1984 yılında kurulmuştur. 5174 sayılı kanun ve bu kanuna istinaden çıkartılan yönetmeliklerle faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca oda bünyesinde

Detaylı

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 01.01. 31.12. İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 1 1. GİRİŞ... 2 1.1. 2013 Yılı Mali Gerçekleşmeleri... 5 1.1.1. 2013 Mali Yılı Gelir Gerçekleşmeleri (İlk 6 ay)... 5 1.1.2. 2013 Mali Yılı Gider

Detaylı

EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi

EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi 2011 TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi * BTYK 23. Toplantısı nda Başbakan ın Himayeleri Altına Aldığı Enerji, Su ve Gıda Alanlarında

Detaylı

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU BEKSİAD (Bebe - Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği) ÇALIŞTAY RAPORU Hazırlayan: BUTEKOM (Bursa Tekstil ve Konfeksiyon ARGE Merkezi) Bursa, 31.12.13 GİRİŞ... 3 1. ÇALIŞTAYDA İZLENEN

Detaylı

Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi

Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi B20 Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Davos toplantıları sonrasında yaptığı değerlendirmede;

Detaylı

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI Yayın Kurulu Abdülkadir DÖLEK Genel sekreter Aslı ÖZYAMANOĞLU Didem ÖZER Aarıştırma Yayın Müdürlüğü Baskı Güven Ofset 0324 321 14 16 Tasarım Hüseyin Akyar Başkandan Türkiye

Detaylı

2011 YILLIK İLERLEME RAPORU

2011 YILLIK İLERLEME RAPORU T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI IFAD Kredi No 718 TR 2011 YILLIK İLERLEME RAPORU ŞUBAT 2012 İÇİNDEKİLER 1.BÖLÜM... 5 1.1 GENEL BİLGİLER... 5 1.1.1. Proje Alanı... 5 1.1.2.Proje Hedef Grubu...

Detaylı

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KAMU ÖZEL ORTAKLIĞI, YENİ VİZYON VE ŞEHİR HASTANELERİ. 08-09 Mayıs 2013 JW Marriott Hotel Ankara SPONSORLUK DOSYASI

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KAMU ÖZEL ORTAKLIĞI, YENİ VİZYON VE ŞEHİR HASTANELERİ. 08-09 Mayıs 2013 JW Marriott Hotel Ankara SPONSORLUK DOSYASI 13 SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KAMU ÖZEL ORTAKLIĞI, YENİ VİZYON VE ŞEHİR HASTANELERİ 13 08-09 Mayıs 2013 JW Marriott Hotel Ankara SPONSORLUK DOSYASI Sağlık Alanında Uygulamaları ve Sonuçları, Sağlıkta Yerli Sanayi

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Sayfa 0 / 46 Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan

Detaylı

AHİLER KALKINMA AJANSI ÇALIŞMA PROGRAMI

AHİLER KALKINMA AJANSI ÇALIŞMA PROGRAMI 2014 AHİLER KALKINMA AJANSI ÇALIŞMA PROGRAMI TR71 DÜZEY 2 BÖLGESİ AKSARAY, KIRIKKALE, KIRŞEHİR, NEVŞEHİR, NİĞDE 1 / 64 İçindekiler ŞEKİLLER... 5 KISALTMALAR... 6 SUNUŞ... 7 GİRİŞ... 9 A. 2013 YILI ÇALIŞMA

Detaylı

Tarama Raporu TÜRKİYE

Tarama Raporu TÜRKİYE 07 Eylül 2006 Tarama Raporu TÜRKİYE 11. Fasıl: Tarım ve Kırsal Kalkınma Tarama toplantılarının tarihleri: Tanıtıcı toplantı : 5/12/2005-8/12/2005 Ayrıntılı toplantı: 23/01/2006-26/01/2006 Türkiye: Fasıl

Detaylı

STRATEJİK PLAN 2012-2017 TİCARET BORSASI RTB

STRATEJİK PLAN 2012-2017 TİCARET BORSASI RTB TİCARET BORSASI STARTEJİK PLANLAMA EKİBİ Mehmet ERDOĞAN Yönetim Kurulu Başkanı Resul OKUMUŞ Meclis Başkanı Muhammet KARAOĞLU Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet ÖZTABAK Sayman Üye Dr. Turgay TURNA Üye

Detaylı

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOP BKİ, Ticaret ve Sanayi Odaları, Konya Ticaret Borsası

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOP BKİ, Ticaret ve Sanayi Odaları, Konya Ticaret Borsası AÇIKLAMA Bu bölümde yer alan projeler KOP BKİ Taslak Eylem Planı, bölgede diğer kamu kurum ve kuruluşlarca hazırlanan eylem planları, master planlar vb diğer planlama çalışmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarının

Detaylı

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI İPEKYOLU KALKINMA AJANSI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) GAZİANTEP, 2011 I Bu belgenin yayınlanmasında bizlere değerli katkılarını esirgemeyen; Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ Hazırlayanlar: Hakan AKIN Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Nazlı ÜSTÜN KTO Etüd Araştırma Md. Yrd. Feyzullah ALTAY KTO Etüd Araştırma Uzmanı Hacı Dede Hakan KARAGÖZ KTO Etüd Araştırma

Detaylı

CUMHURİYETİN 100. YILINDA İZMİR ÇİÇEKÇİLİK SEKTÖRÜ HEDEF VE BEKLENTİLERİ

CUMHURİYETİN 100. YILINDA İZMİR ÇİÇEKÇİLİK SEKTÖRÜ HEDEF VE BEKLENTİLERİ 1 2 Gıda, Tarım ve Hayvancılık nda süs bitkileri ile ilgili bir daire başkanlığı bulunmaması ve mevzuat eksikliği sorunu Üreticilerin arazi temini, proje oluşturulması ve yatırım için finansman bulamaması

Detaylı