Siğilleriniz buz kesilecek!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Siğilleriniz buz kesilecek!"

Transkript

1 Siğilleriniz buz kesilecek! Siğillere ve ayak tabanı siğillerine karşı HENNIG ARZNEIMITTEL 1898 yılından beri sağlığa hizmet eder

2

3 Siğil nedir? Siğiller, çoğunlukla insan papilloma virüsü (HPV) ile enfeksiyon sonucu ortaya çıkan, genellikle iyi huylu cilt yumrularıdır. Bunların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hangi çeşitler mevcuttur? Yaygın siğiller genellikle parmaklarda, el üzerinde, dizlerde ve dirseklerde görülürler. Bunlar sert, karnabahara benzer yapılarıyla kendilerini belli ederler. Ayak tabanı siğilleri (tiken siğilleri) sadece ayak tabanında veya ayak parmaklarının altında oluşurlar. Bunlar, derin bir şekilde içeri doğru büyüdükleri için genellikle ağrılıdırlar ve merkezinde siyah noktalar olan, küçük, beyaz halkalar şeklinde görünürler. Mozaik siğiller de aynı şekilde ayak tabanı siğilleri grubunda yer almaktadır. Ancak tiken siğillerinin aksine bunlar sadece yüzeysel olarak büyürler. Yaygın siğil Ayak tabanı siğili (tiken siğili)

4 İpliksi siğiller olarak adlandırılan siğiller genellikle yüzde ortaya çıkan, iplik görünümünde siğillerdir. Basık siğiller ya da diğer adıyla düz siğiller düz, yuvarlak, genellikle yumuşaktır ve çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde yüzde, el bileklerinde, ellerin ve parmakların üzerinde ortaya çıkarlar. Genital bölgede ve anal bölgede bulunan yumrularda incir siğilleri söz konusu olabilmektedir. Bunlar örn. korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşırlar.

5 Ayrıca yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşlılık siğilleri meydana gelebilir. Bunların oluşmasına HPV sebep olmaz ve bunlar bulaşıcı değillerdir. Göbekli siğil adı verilen siğillerin oluşmasına HPV değil, bir çiçek virüsü sebep olur ve bunlar sürtünme veya temas enfeksiyonu yoluyla bulaşırlar. Bunların boyutu toplu iğne başı ile bezelye büyüklüğü arasında olabilmektedir, bu siğiller düz, parlak olup, genellikle merkezlerinde hafif bir çöküklük mevcuttur. Enfeksiyon nasıl oluşur? Yaygın siğiller ve ayak tabanı siğilleri insan papilloma virüsü (HPV) ile doğrudan temas yoluyla bulaşabilirler. Bu esnada virüsler küçük deri sıyrıklarından derinin en üst katmanına nüfuz ederler. Özellikle çocukların ve bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerin bağışıklık sistemleri HPV virüsü grubuna karşı daha dayanıksız olduğu için siğil bu kişilere daha kolay bulaşır. Ayak tabanı siğilleri, enfekte alanın, zemin gibi ıslak bir yüzeyle teması sonucu bulaşabilirler. Bir HPV enfeksiyonu el havlularının, tıraş aletlerinin veya diğer kişisel eşyaların ortak kullanıl-

6 ması sonucu da gerçekleşebilir. Bir siğilin oluşması birkaç ay sürebilir. Siğil bulaşması nasıl önlenebilir? Cildin savunma fonksiyonunu güçlendirmek için ciltteki kuru ve yıpranmış bölgelere düzenli olarak bakım uygulayın. Yüzme havuzlarında, spor salonlarında, kamuya açık duşlarda ve otel odalarında yalın ayak yürümeyin. En uygunu bu alanlarda temiz ve kaymayan deniz ayakkabısı giymenizdir.

7 Daima hareketli kalın: Böylece ellerde ve ayaklarda iyi bir kan dolaşımı sağlamış olursunuz. Soğuk-sıcak kontrast banyoları da burada destekleyici olabilir. Sigara kullananlar ve diyabet hastaları kan dolaşımının daha kötü olması sebebi ile genel olarak siğil enfeksiyonlarına karşı daha hassastırlar. Siğiller nasıl tedavi edilir? Vücudun bağışıklık sistemi siğillere sebep olan virüsleri öldürmeyi başarabilirse, nadir durumlarda siğiller birkaç ay sonra tedavi edilmeksizin, kendiliğinden de kaybolabilirler. Ancak genellikle hedefe yönelik bir tedavi gereklidir. Bunun için farklı yöntemler mevcuttur. Çözdürme ve yakma Siğiller örn. salisilik asit veya laktik asit ile kalınlaşan nasır tabakanın çözdürülmesi yoluyla ya da örn. kloroasetik asit ile dokunun yakılması yoluyla yok edilebilirler. Ancak bu tedavi oldukça zahmetlidir, çünkü bu maddelerin birkaç kez deriye sürülmesi gerekmektedir. Siğillerin bu yöntemlerle yok edilmesi altı ila on iki hafta sürebilir. Bu esnada komşu deri tahriş olabilir veya zedelenebilir.

8 Kriyoterapi siğillere karşı nasıl fayda sağlar? Siğilleri yok etmenin basit ve etkin bir yolu kriyoterapi (dondurma yöntemi) adı verilen yöntemdir. Bu uygulamada siğil doğrudan veya dolaylı olarak sıvı azot yani Dimetil Eter ile dondurulur. Genellikle sadece tek bir uygulama yeterlidir ve bu uygulama genel olarak bir dakikadan daha kısa sürer. Kriyoterapi doktorda da kullanılan etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Bu yöntem artık kolay bir şekilde, eczaneden temin edilen ve reçeteye tabi olmayan tıbbi ürünlerle evde de uygulanabilmektedir. Tedavi uygulandıktan gün sonra siğil deriden ayrılır ve bunun altında bulunan sağlıklı deri ortaya çıkar.

9 HENNIG ARZNEIMITTEL den Wortie doktorlar tarafından kullanılan, etkinliği kanıtlanmış kriyoterapi (dondurma yöntemi) yöntemine benzeyen, yaygın siğillerin ve ayak tabanı siğillerinin (tiken siğilleri) dondurulması için kolaylıkla uygulanabilen bir üründür. 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

10 Wortie nasıl etki eder? Patentli, hassas aplikatör sayesinde siğiller ve ayak tabanı siğilleri hedefe yönelik olarak dondurulmaktadır. Yuvarlatılmış metal uç siğillerin nokta hassasiyeti ile dondurulmasını garanti etmektedir. Böylece komşu olan sağlıklı deri bölgeleri yanlışlıkla dondurmadan korunmuş olur. Bu esnada deri Wortie ürününün içinde bulunan soğutucu madde (gaz) ile doğrudan temas etmez.

11 Patentli hassas aplikatör Siğil / ayak tabanı siğili hedefe yönelik olarak dondurulur Siğiller mükemmel bir şekilde yok edilir Cilt ile gaz arasında doğrudan temas olmaz

12 Nokta hassasiyeti ile dondurma sayesinde etkin Siğillerin dondurulması için kullanılan önceki tüm ürünlerden farklı olarak Wortie patentli bir hassas aplikatöre sahiptir. Bu sayede gaz dolayısıyla kutuda oluşan soğukluk metal bir uç ile doğrudan cilde aktarılır. Çevredeki sağlıklı deriye zarar vermeden, siğilin nokta hassasiyeti ile dondurulmasını sadece patentli hassas aplikatör sağlar. Soğuğun ne kadar hassas bir şekilde aktarıldığı, soğuğa duyarlı bir muzun üzerindeki sınırları belli olan ve belirgin renk değişiklikleri ile etkileyici bir şekilde gösterilebilir: Diğer anti siğil ürünleri ile dondurma Wortie Daha büyük siğillerde uygulama Wortie Daha küçük siğill erde uygu - lama Uygulama esnasında dondurulacak alan tatbik edilen basınç ile özel olarak ayarlanabilir. Kuvvetli basınç uygulandığında metal ucun büyük bir kısmı deriye temas eder ve böylece cildin daha geniş bir bölümü dondurulur. Sadece hafifçe basılarak daha küçük siğiller nokta hassasiyeti ile neredeyse acısız olarak tedavi edilebilir.

13 Wortie hızlı bir şekilde kullanıma hazırdır Wortie kullanıma hazır bir şekilde ambalajlanmıştır. Wortie yi ambalajından çıkardıktan birkaç saniye sonra siğili kolay ve etkin bir şekilde tedavi edebilirsiniz: Koruyucu başlığı çıkarın ve kutuyu masanın üzerine koyun. Manşonu tutun, döner başlığı I pozisyonuna getirin ve 3 saniye aşağı bastırın. Döner başlığı bırakın Metal uç 2 saniye içinde donar ve siğil tedavi edilebilir. Metal ucu tam siğilin üzerine yerleştirin: Deri bölgesine göre ele 20 saniye ve ayağa 40 saniye uygulayın.

14 Wortie nasıl kullanılır? 1 Kutuyu 2 Döner başlığı I masanın üzerine konumuna getirin ve koyun ve onu bunu 3 saniye boyunca manşondan aşağı bastırın. tutun. (bir ıslık sesi duyacaksınız.) Döner başlık Manşon Önemli: Döner başlık 3 saniyelik etkinleştirme sonrasında tekrar bırakılmalıdır. 3 Sn. ISLIK SESİ 3 Hassas aplikatörün 4 Daha sonra metal ucu donana siğili hedefe yönelik kadar 2 Sn. bekleyin. ve etkin bir şekilde dondurmak için metal ucu siğilin üzerine yerleştirin. 2 Sn. 20 Sn. Uyarı: Hassas aplikatör ancak 20 dakika sonra tekrar etkinleştirilebilir 40 Sn. 1. Kapağı çıkartın ve kutuyu bir masanın üzerine veya düz bir zemine koyun. Döner başlığın altında bulunan manşonu başparmak ve işaret parmağıyla tutun. 2. Ardından boşta kalan elinizle üstteki döner başlığı saat yönünün aksine doğru çevirerek I pozisyonuna getirin. Döner başlığı 3 saniye boyunca aşağı bastırın. Lütfen daha uzun süre bastırmayın! Bu esnada ıslık sesine benzer bir ses duyacaksınız. Bu sırada metal uca temas etmemeye dikkat edin. 3. Döner başlığı bırakın. Ürün kullanılmadan önce döner başlığın otomatik olarak 0 pozisyonuna geri geldiğinden emin olun. Hassas aplikatörün metal ucu donana kadar 2 saniye bekleyin. 4. Donmuş olan metal ucu tam siğilin üzerine yerleştirin ve uygulama yapılan deri bölgesine göre 20 saniye (el) ila 40 saniye (ayak) siğile temas ettirin. Etkin bir dondurma performansı için bu sürelere kesinlikle riayet edilmelidir.

15 Tecrübeyle gelen başarı Wortie HENNIG ARZNEIMITTEL tarafından üretilen kaliteli bir üründür. 115 yılı aşkın tecrübemiz ve Almanya da kendi üretimimizle, sahibi tarafından yönetilen bir aile şirketi olarak yüksek kaliteli eczacılık ürünlerinin üretimi ve pazarlaması alanında uzmanlaşmış bulunmaktayız. Çok sayıda reçeteye tabi ilacın yanı sıra, sizlere, özel olarak eczanelerden temin edebileceğiniz, istikrarlı bir şekilde genişlemekte olan reçetesiz ilaç, tıbbi ürün ve gıda takviyesi yelpazesi de sunmaktayız. HENNIG ARZNEIMITTEL hakkında daha fazla bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz:

16 HENNIG ARZNEIMITTEL den Wortie ürününü özel olarak eczanenizden temin edebilirsiniz: Eczane damgası Eczane ekibiniz sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyar! Daha fazla bilgiye ve Wortie ürününe ilişkin video eğitimine şu adresten ulaşabilirsiniz: Wortie yaygın siğillerin ve ayak tabanı siğillerinin (tiken siğilleri) tedavisi için uygundur. Söz konusu yumrunun siğil olup olmadığı konusunda belirsizlik varsa lütfen ev doktorunuza danışın. Yüzde, koltuk altında, göğüste, kalçada veya genital bölgede, benlerin, doğum lekelerinin, kıllı siğillerin veya vücuttaki diğer benlerin üzerinde, 4 yaşın altındaki çocuklarda ve diyabet hastalarında kullanmayın. Gebe ve emziren bayanlarda kullanım için tedaviyi yürüten doktora danışılmalıdır. Uyarı açıklaması: Kutu basınç altındadır. Güneş ışınından ve 50 C üzerindeki sıcaklıklardan koruyun. Kullandıktan sonra da zorla açmayın veya yakmayın. Alev veya kor halindeki nesne üzerine püskürtmeyin. Çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edin. Kutu sıkıca kapalı tutulmalı ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Yakıcı kaynaklardan uzak tutun Sigara içmeyin. Buhar/aerosol solunmamalıdır. Yalnızca iyi havalandırılan ortamlarda kullanılmalıdır. Yüksek derecede yanıcı özelliğe sahiptir. Dimetil Eter içerir. Resimler: Hand with warts isolated on white background Tiler84 - Fotolia.com / Planters Warts sdominick - istockphoto.com / Emperor Penguins in Antarctica Jan Martin Will shutterstock.com HENNIG ARZNEIMITTEL GmbH & Co. KG Liebigstraße Flörsheim am Main Art.Nr.: / 1505

Rolf Blaga, Psoriasis Yardımlaşma ve Çalışma Grubu Derneği (PSOAG)

Rolf Blaga, Psoriasis Yardımlaşma ve Çalışma Grubu Derneği (PSOAG) Pierre Fabre Dermatoloji, sedef hastalığından (psoriasis) muzdarip cilt hastaları için okunabilir bir el kitabı yayınladı. Bu broşür anlaşılabilir bir dilde olup, bunun da ötesinde güncel tedavi yöntemleri

Detaylı

EGZAMA TEDAVİSİ. Vi gjør Norge friskere

EGZAMA TEDAVİSİ. Vi gjør Norge friskere tyrkisk EGZAMA TEDAVİSİ Vi gjør Norge friskere İÇİNDEKİLER Egzama nedir?...3 Cilt hakkında gerçekler...4 Atopik egzama...5 İletişim ve sevgi...7 Egzama durumunda iyi tavsiyeler...8 Egzama tedavisi... 11

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ, CİLT HASTALIKLARI VE BAKIMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ, CİLT HASTALIKLARI VE BAKIMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ, CİLT HASTALIKLARI VE BAKIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

SAÇ ve CİLDİN DEĞERLENDİRİLMESİ Her saç bakımının sebebi saçların ve cildin sağlıklı tutulması olmalı. Sağlıklı saç hem daha parlaktır ve de daha

SAÇ ve CİLDİN DEĞERLENDİRİLMESİ Her saç bakımının sebebi saçların ve cildin sağlıklı tutulması olmalı. Sağlıklı saç hem daha parlaktır ve de daha KUAFÖR BROŞÜRÜ SAÇ ve CİLDİN DEĞERLENDİRİLMESİ Her saç bakımının sebebi saçların ve cildin sağlıklı tutulması olmalı. Sağlıklı saç hem daha parlaktır ve de daha güzeldir. Bu saçlar daha kolay şekle girer,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI BETASALIC losyon 50ml Cilt üzerine uygulanır. Etkin madde: Her 1 gram losyon dipropiyonat formunda 0,5 mg a eşdeğer betametazon ve 20 mg salisilik asit içerir. Yardımcı maddeler: Sodyum

Detaylı

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung Künye Bu broşür, Federal Sağlık Bakanlığının talimatıyla, Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi (BZgA: Bundeszentrale für gesundheitliche

Detaylı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı Öğrenci Kitabı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Detaylı

KÜNYE. Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de. 3., überarbeitete Auflage, 2008

KÜNYE. Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de. 3., überarbeitete Auflage, 2008 TÜRKISCH KÜNYE Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de 3., überarbeitete Auflage, 2008 Bestellnummer: 022002 Textgrundlage: Jan-Hendrik

Detaylı

Akıllı Astım Tedavisi

Akıllı Astım Tedavisi FF Akıllı Astım Tedavisi Astım tedavisi için hastalara yönelik bilgiler İçindekiler dizini 01. Giriş: Astım nedir? 02. Solunum yollarında neler olur? 03. Astımda cehennem üçlüsü devreye girer 04. Astımda

Detaylı

Buzdolabı. Kullanma Kılavuzu. olasılıkları hayal edin RL62ZBSW RL62ZBPN. www.samsung.com/register. Türkçe

Buzdolabı. Kullanma Kılavuzu. olasılıkları hayal edin RL62ZBSW RL62ZBPN. www.samsung.com/register. Türkçe RL62ZBSW RL62ZBPN Buzdolabı Kullanma Kılavuzu Türkçe olasılıkları hayal edin Bir Samsung ürünü aldığınız için teşekkür ederiz. Çok daha kapsamlı hizmet alabilmek için, lütfen ürününüzün kaydını aşağıdaki

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Yardımcı maddeler: Silikon yağı 360, aerosil 200, etilenvinilasetat kopolimeri, medikal yapıştırıcı CH 15, polietilen tereftalat.

KULLANMA TALİMATI. Yardımcı maddeler: Silikon yağı 360, aerosil 200, etilenvinilasetat kopolimeri, medikal yapıştırıcı CH 15, polietilen tereftalat. NİTRODERM TTS 5 Deri üzerine yapıştırılarak kullanılır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: Her bir 10 cm 2 ciltten geçişli bant 25 mg nitrogliserin içerir. Yardımcı maddeler: Silikon yağı 360, aerosil 200,

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B1 8459 SMN B1 8550 SM B1 8553 SMS

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B1 8459 SMN B1 8550 SM B1 8553 SMS Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B1 8459 SMN B1 8550 SM B1 8553 SMS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. TOBRASED % 0.3 göz damlası Göze damlatılarak uygulanır. Etkin madde: 1 ml çözelti 3 mg tobramisin içerir. KULLANMA TALİMATI Yardımcı maddeler: Sodyum klorür, borik asit, benzalkonyum klorür, taylaksapol,

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

Kullanım kılavuzu Soğutma-dondurma kombinasyonu, entegre edilebilir

Kullanım kılavuzu Soğutma-dondurma kombinasyonu, entegre edilebilir Kullanım kılavuzu Soğutma-dondurma kombinasyonu, entegre edilebilir 170413 7085448-00 ICU/ ICUN/ ICUS/ ICUNS... LC Bir bakışta cihaz İçindekiler 1 Bir bakışta cihaz... 2 1.1 Cihaz ve donanımına genel bakış...

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM ANKARA, 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

ZATÜRRE. Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir?

ZATÜRRE. Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir? ZATÜRRE Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir? Pnömokokal hastalıklara Streptococcus pneumoniae adı verilen bir bakteri neden olur. Bu bakterinin 80 den fazla tipi vardır. Bunların çoğu hastalığa neden

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

tr Kullanma kılavuzu KD..V.. Soğutucu/Dondurucu kombine cihazı

tr Kullanma kılavuzu KD..V.. Soğutucu/Dondurucu kombine cihazı tr Kullanma kılavuzu KD..V.. Soğutucu/Dondurucu kombine cihazı İçindekiler Güvenlik ve ikaz bilgileri... 3 Giderme bilgileri... 5 Teslimat kapsamı... 6 Mekan sıcaklığına ve havalandırmaya dikkat edilmelidir...

Detaylı

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR Yusuf Fikret UMUR Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR www aep gov.tr www agoivl.etr Yusuf Fikret Umur Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme

Detaylı

tr Kullanma kılavuzu KG..E.. Soğutucu/Dondurucu kombine cihazı

tr Kullanma kılavuzu KG..E.. Soğutucu/Dondurucu kombine cihazı tr Kullanma kılavuzu KG..E.. Soğutucu/Dondurucu kombine cihazı İçindekiler Güvenlik ve ikaz bilgileri... 3 Giderme bilgileri... 5 Teslimat kapsamı... 6 Mekan sıcaklığına ve havalandırmaya dikkat edilmelidir...

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. PEGINTRON 100 mikrogram Enjeksiyonluk çözelti tozu ve çözücüsü Cilt altına uygulanır. KULLANMA TALİMATI - Etkin madde: 100 mikrogram/0,5 ml dozunda peginterferon alfa-2b'dir. - Yardımcı maddeler: Toz:

Detaylı

BEBEK-PUSULASI BAYERN

BEBEK-PUSULASI BAYERN L BEBEK-PUSULASI BAYERN Emzirme Emziren annenin beslenmesi Bebeğin beslenmesi Tıbbi önlemler (profilaksi) Aşılanma Konuları ile ilgili sağlıklı bakım tavsiyeleri E B B E N S M A Y E I N R I S N. T D E

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. OLADİN % 0.1 göz damlası Göze damlatılarak uygulanır. Etkin madde: 1 mg/ml olopatadin

KULLANMA TALİMATI. OLADİN % 0.1 göz damlası Göze damlatılarak uygulanır. Etkin madde: 1 mg/ml olopatadin KULLANMA TALİMATI OLADİN % 0.1 göz damlası Göze damlatılarak uygulanır. Etkin madde: 1 mg/ml olopatadin Yardımcı maddeler: Benzalkonyum klorür, dibazik sodyum fosfat anhidrat, sodyum klorür, hidroklorik

Detaylı

Kötü zamanlar... hızlı bir şekilde atlatılabilir. Türkischer Elternratgeber

Kötü zamanlar... hızlı bir şekilde atlatılabilir. Türkischer Elternratgeber OKUL ÇOCUK YUVASI Türkischer Elternratgeber Kötü zamanlar...... hızlı bir şekilde atlatılabilir Ebeveynler için bilinmesi gereken önemli hususlar: Saç biti nedir? Bitlerden nasıl kurtulurum? Çocuğum kreşe

Detaylı

Kullanım kılavuzu. 301 plus

Kullanım kılavuzu. 301 plus Kullanım kılavuzu 301 plus İçindekiler W&H Sembolleri...3 1. Giriş...4 5 2. Ambalajın açılması...6 3. Ürün teslimat kapsamı... 7 4. Güvenlik bilgileri...8 5. Ön kısmın açıklaması...9 6. Arka kısmın açıklaması...10

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lale Öktem hastanemizde çalışmaya başladı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lale Öktem hastanemizde çalışmaya başladı. Sayı: Haziran 2013 BAŞKANIN MESAJI Bahçemizin güzel çiçekleri arasında çayımızı yudumlarken Haliç in mavi sularını hep birlikte seyrediyoruz. Gelişmelerden, yeniliklerden olabildiğince hızla sizleri haberdar

Detaylı