MATLAB ILE PROGRAM YAZMAK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MATLAB ILE PROGRAM YAZMAK"

Transkript

1 MATLAB ILE PROGRAM YAZMAK Su ana kadar Matlab ile gerçeklestirdigimiz uygulamalarda,belirli bir islemi gerçeklestirmek üzere gerekli olan Matlab komut ya da fonksiyonlarini Matlab komut satirindan,>> sembollerinden sonra tek tek girerek icra ediyorduk. Oysa,Matlab komut ya da fonksiyonlarindan gerçeklestirmek istediginiz bir isle iliskili özel bir grubu,bir dosyaya kaydederek,bu dosya isminin çagrilmasi ile icra edebilirsiniz.sonuçta çok pratik ve etkin bir yol ortaya çikar;söz konusu islemin gerektigi her anda hazirlanan dosya icra edilerek,komutlarin tek tek girilmesine gore, önemli bir zaman tasarrufu saglanir. Bir Matlab deyimleri ya da komutlari grubunu içeren bu tip bir dosyaya Matlab de M- dosyasi(m-file) adi verilir.bu tip dosyalariin uzantisi daima.m seklinde olmalidir.bir Matlab M dosyasi,bir komut grubu içerdigi için tanim itibari ile bir program dosyasidir.dolayisi ile,matlab de,m-dosyalari olusturularak programlama yapilabilir. M dosyasi içine tüm Matlab komut ve fonksiyonlari yerlestirilebilir;bunlar arasinda asagida inceleyecegimiz kontrol komutlari da bulunabilir.m-dosyalari aslinda bilinen metin(text) dosyasi tipinde dosyalardir.ancak özel bir komut yorumlayicisi içinden geçirilirler. Matlab de birçok matematik ya da mühendislik problemini çözmek için yazilacak programlar C/C++,FORTRAN ya da PASCAL daki karsiliklarina göre çok daha basit ve kisadir.bu aslinda beklenen bir sonuçtur çünkü Matlab de gerçekte bu amaçla kullanilacak pek çok hazir fonksiyon mevcuttur. MATLAB TE BIR m-dosyayi(programi) ÇALISTIRMAK Matlab de bir program çalistirmak için asagidaki adimlar izlenmelidir: 1)Program Matlab editörü içinde yazilir ve saklanir. 2)Programin saklandigi dosya daima.m uzantili olmalidir. 3)Programi çalistirmak için ya komut satirindan ismi girilerek enter a basilir veya asagidaki gibi Debug/Run menüsü kullanilir: 4)Programi icra edebilmek için,komut satirinda, sadece programin adi yazilir;uzantisi yazilmamalidir.

2 SEÇME(SELECTION) TIPINDEKI KONTROL DEYIMLERI IF DEYIMI if deyimi,matlab dilinde sartli dallanma(conditional branching) adi verilen islemi gerçeklestiren bir deyimdir. Sartli dallanma, herhangi bir programlama dili için temel kontrol yapisidir. Sartli dallanma islemi sayesinde,bir program, kararlar alma imkanina kavusur; bir ifadenin sonucuna göre, bir komutlar dizisinin icra edilip edilmeyecegine karar verebilir. Ifadenin degeri, bir icradan digerine degisebilecegi için, bu özellik bir programa farkli verilere karsi farkli sekillerde davranma imkani saglar. Matlab dilinde sartli dallanma if ve else anahtar sözcükleri ile gerçeklestirilir. if deyiminin en basit sekli için yazilis biçimi asagidaki gibidir: if ifade deyim1; end deyim2; Burada ifadenin degeri dogru(true) ise deyim1 icra edilir sonra icra deyim2 ye geçer.ifadenin degeri yanlis(false) ise bu durumda da dogrudan deyim2 ye geçilir.ifadenin degeri yanlis ise deyim1 icra edilmeyecektir.asagida if yapisini açiklayan bir akis diyagrami verilmistir. if deyimi için akis diyagrami(flow chart) If deyimi else sözcügü ile birlikte kullanilirsa asagidaki yazilis biçimi kullanilir: if ifade deyim1 ; else

3 deyim2; end deyim3;... Bu durumda,ifadenin degeri dogru ise deyim1 icra edilir ve sonra deyim3 e geçilir.ifadenin degeri yanlis ise,bu durumda da deyim1 atlanarak dogrudan else i izleyen deyim2 ye geçilecek ve bu icra edildikten sonra da deyim3 ile devam edilecektir.asagida bu yapi ile iliskili bir akis diyagrami verilmistir. if deyiminde,ifadenin degeri dogru oldugu zaman sadece deyim1 gibi tek bir deyim degil de bir deyimler grubunun icra edilmesi isteniyorsa bu durumda bu deyimler grubu if-end sözcükleri arasina yerlestirilir: if ifade deyim1; deyim2;.. deyim_n; end deyim_x;.. Bu durumda ifade dogru ise deyim1,deyim2,..deyim_n ile belirtilen deyimler grubunun tümü icra edilerek deyim_x e geçilecektir;ifade yanlis ise de bu durumda if e ait deyimler blogu atlanarak dogrudan deyim_x e geçilecektir. Ayni sey if else yapisi için de söz konusudur: If ifade Deyim1; Deyim2;..

4 deyim_n; else deyim_n+1; deyim_n+2;.. deyim_m; end deyim_k;... Yukardaki yapida,ifade dogru ise,deyim1,deyim2,..,deyim_n icra edilerek deyim_k ya geçilecek,ifade yanlis ise bu durumda da,if içindeki deyimler atlanarak sadece deyim_n+1,deyim_n+2,..,deyim_m icra edilerek programin icrasi daha sonra deyim_k ya erisecektir. ÖRNEK 1: I.File/New/m-file yolu ile bir m-file açiniz: giriniz: II.Asagidaki komutlari III.Debug/Save and Run menu adimlarini izleyiniz:

5 IV.Karsiniza asagidaki pencere gelecektir: IF1.m adini vererek Save butonunu tiklayiniz. m-dosyaya V.Program Debug/Run ile çalistirilinca BIR TAM SAYI GIRINIZ mesaji gelir;mesela 12 girilip enter a basilinca GIRDIGINIZ SAYI 10 DAN BUYUKTUR mesaji gelecektir: Bu çok basit ve kisitli programda kullanici klavyeden 10 dan daha büyük bir sayi girdigi zaman,program yukardaki çiktida görülen mesaji verecek fakat 10 ya da daha küçük bir sayi girilirse bu durumda herhangi bir mesaj görüntülenmeyecektir. ÖRNEK PROGRAM 2: I.Asagidaki m-dosyayi olusturunuz:

6 II.Programi çalistirdiginizda,bu programda,klavyeden,10 dan büyük bir sayi girilirse,asagidaki BIR TAM SAYI GIRINIZ..14 GIRDIGINIZ SAYI 10 DAN BUYUKTUR Çiktisi elde edilecek,10 ya da daha küçük bir sayi girilirse de asagida görüldügü gibi, >> if1 BIR TAM SAYI GIRINIZ..7 GIRDIGINIZ SAYI 10 YA DA DAHA KUCUK BIR SAYIDIR >> Bir mesaj elde edilecektir.böylece if-else yapisi ile daha kapsamli bir kontrol isleminin gerçeklestirilebilecegi söylenebilir. PROBLEM: f(x) ve g(x) fonksiyonlari, x>0 ise f(x)=1/(1+ln(x)) ve g(x)=1/(x+ln(x)) x 0 ise f(x)=1/(1+x 2 ) ve g(x)=1/(1+x+ x 2 )

7 seklinde tanimlanmaktadir.x degeri klavyeden girildigine göre,f(x) ve g(x) i hesaplatan ve yazdiran bir Matlab programi yaziniz. PROBLEMIN ÇÖZÜMÜ OLAN MATLAB M-DOSYASI PROGRAMIN ÇIKTISI: x in degeri yaklasik olarak e sayisi olarak girilirse(e sayisinin degeri e= ) çiktisi elde edilir.x negatif bir deger olarak girilince de, çiktisi elde edilecektir. PROBLEM:

8 Bir satis elemaninin,sattigi ürün miktarina göre alacagi günlük ücret asagidaki gibi belirlenmektedir: Günlük satis miktari 50 den az ise,4,000,000tl lik sabit ücrete satilan ürün basina 50,000TL lik prim eklenerek günlük ücret belirlenecektir. Günlük satis miktari 50 ya da daha fazla ise bu durumda günlük sabit ücret 5,000,000TL alinarak satilan ürün basina da ilk 50 ürün için 50,000TL,50 yi asan kisim için de 60,000TL prim verilerek günlük ücret belirlenecektir. Bir saticinin günlük satis miktari bilgisayara girildiginde saticinin alacagi günlük ücreti hesaplayan bir C programi yaziniz. SATIS PROBLEMI IÇIN MATLAB PROGRAMI: Gerekli tüm araliklarin kontrolü için,program 40,50 ve 60 satis miktarlari için test edilrek asagidaki sonuçlar elde edilmistir:

9 PROBLEM:Bilgisayara negatif olmayan bir sayi girildiginde bu sayinin karekökünü hesaplayan,negatif bir sayi girildiginde ise kullaniciyi uyaran bir MATLAB programi yaziniz. KAREKÖK PROGRAMININ LISTESI: KAREKÖK PROGRAMININ ÇIKTISI: Programda,verilen bir sayinin karekökünü hesaplayan sqrt fonksiyonu kullanilmistir..

10 KARSILASTIRMA IFADELERI Dogal olarak, sartli bir ifadede iki deger arasinda karsilastirma islemi gereklidir. Bazen iliskisel operatörler olarak ta anilan (relational operators) 6 karsilastirma operatörü vardir.bunlar asagidaki tabloda belirtilmistir: Iliskisel operatörler de ikili operatörlerdir. (binary operators) Yani bu operatörlerin her biri iki farkli deger(operand) üzerinde islem görür. Iliskisel bir ifadenin sonucu dogru ise Matlab derleyicileri bunu 1,iliskisel bir ifadenin sonucu yanlis ise de Matlab derleyicileri bunu 0 olarak kabul ederler.buna göre asagidaki ifadelerin sonuçlarini inceleyiniz: Asagidaki Matlab m-dosyasi ise,çesitli karsilastirma islemlerinin sonuçlarini ekrana aktarmaktadir:

11 DIKKAT EDILECEK NOKTA: Karsilastirma islemlerinde esitlik kontrolünün == sembolü yerine yanlislikla = sembolü ile yapilmasi durumu. IÇ IÇE IF DEYIMLERI(NESTED IF STATEMENTS) Tek bir if deyimi programin iki seçenekten birini seçmesine olanak saglar. Fakat bir çok pratik uygulamada tek bir if deyimi yetersiz kalir. Birinci karari aldiktan sonra ikinci karar, ikinciden sonra üçüncü kararin alinmasi gerekebilir. Bu tipte bir program akisi,iç içe if deyimlerini gerektirir. Farz edelim ki üç tamsayiyi kabul eden ve bunlarin en küçügünü bulan ve yazdiran bir program yazmak istiyorsunuz, Iç içe if deyimleri ile programi asagidaki gibi yazabilirdiniz. ÜÇ TAMSAYININ EN KÜÇÜGÜNÜ BULAN MATLAB PROGRAMI:

12 PROGRAMIN ÇIKTISI: Iç içe if deyimleri, her else in dogru if ile uyusmasi konusunda problem yaratir. Bu genellikle yakindaki else problemi adi ile anilir. Mesela yukardaki programda, ilk else, ikinci if ile iliskilidir. Genel kural sudur: Bir else, kendisinden önce gelen en yakin if ile iliskilidir seklindedir. Bununla birlikte her bir if deyimi sadece bir else cümlecigine sahip olabilir. if-else-if BASAMAK YAPISI Birbirini izleyen çok sayida kosul kontrolünü gerçeklestirmeye yarayan bir yapi ifelse-if basamagi adini alir ve yazilis biçimi asagidaki gibidir:

13 If ifade1 Deyim1; elseif ifade2 Deyim2; elseif ifade3 Deyim3;... else Deyim_n; End Deyim_n+1; Bu yapi su sekilde çalismaktadir: Önce ifade1 kontrol edilir;bu ifade dogru ise,deyim1 icra edilir ve sonra Deyim_n+1 e geçilir. Ifade1 yanlis ise,o takdirde,ifade2 kontrol edilir.bu ifade dogru ise,bu durumda sadece Deyim2 icra edilir ve sonra Deyim_n+1 e geçilir. Ifade2 yanlis ise,o takdirde,ifade3 kontrol edilir.bu ifade dogru ise,bu durumda sadece Deyim3 icra edilir ve sonra Deyim_n+1 e geçilir. Bu islemler daha fazla sayida else if bulundugu takdirde ayni sekilde devam eder. if ler ile kontrol edilen ifadelerin tümü de yanlis ise,bu durumda programin kontrolü else i izleyen Deyim_n e geçer ve bu deyim icra edilir.daha sonra kontrol Deyim_n+1 e geçecektir. Yukardaki yapi içinde,deyim1,deyim2,..deyim_n ile belirtilen birimler tek bir deyimden ibaret olabilecegi gibi, deyimler grubundan da olusabilir.

14 ÖRNEK PROBLEM: Bu örnekte basit bir vergi hesabi programi gelistirmek istiyoruz.gelir vergisinin asagidaki kurallara göre belirlendigini var sayalim: Gelir 150,000,000 ise vergi orani %25 Gelir 300,000,000 ise vergi orani %30 Gelir 600,000,000 ise vergi orani %35 Gelir 1,200,000,000 ise vergi orani %40 Gelir>1,200,000,000 ise vergi orani %50 Bu problemi Matlab dilinde programlayabilmek amaci ile,asagidaki basit algoritmayi uygulayacagiz: a)gelir bilgisi klavyeden girilecektir. b)gelir bilgisi,yukardaki vergi hesaplama kurallarina göre kontrol edilerek vergi hesaplanacaktir. c)hesaplanan vergi ekrana yazdirilacaktir. VERGI HESABINI GERÇEKLESTIREN MATLAB PROGRAMININ LISTESI: v1= *0.25; v2= *0.30; v3= *0.35; v4= *0.40;

15 gelir=input('\nvergi MUKELLEFININ GELIRI '); if gelir<= vergi=gelir*0.25; elseif gelir<= vergi=v1+(gelir )*0.3; elseif gelir<= vergi=v1+v2+(gelir )*0.35; elseif gelir<= vergi=v1+v2+v3+(gelir )*0.4; else vergi=v1+v2+v3+v4+(gelir )*0.5; end fprintf('\nhesaplanan GELIR VERGISI=%12.2f\n\n',vergi); end PROGRAMIN ÇIKTILARI:

16 Yukardaki programda uygulanan vergilendirme mantigi su sekildedir: Örnegin,bir kisinin geliri 200,000,000 TL olsun.bunun ilk 150,000,000 TL si %25 ten,kalan 200,000, ,000,000=50,000,000 TL si ise %30 dan vergilendirilecektir. O nedenle programin basinda her araliga ait sabit vergiler hesaplanarak v1,v2,v3 ve v4 degiskenlerine atanmaktadir. ÖRNEK PROBLEM:IKINCI DERECE DENKLEMININ KÖKLERININ BULUNMASI: Lise yillarinda ögrendiginiz ikinci derece denklemi, ax 2 + bx + c = 0 seklinde ifade edilir ve denklemin köklerinin varligi hakkinda bilgi sahibi olabilmek için,denklemin diskriminanti adi verilen, =b 2-4ac ifadenin hesaplanmasi gerekir.diskriminantin degerlerine göre,sayet, <0 ise denklemin gerçel sayilarla ifade edilebilecek bir kökü yoktur.

17 =0 ise denklemin,degerleri birbirine esit olan iki kökü vardir ve bunlar, x1=x2= -b/(2a) seklinde hesaplanirlar.bunlara iki kat kök ya da çakisik kök adi verilir. >0 ise de denklemin birbirinden farkli iki gerçel kökü vardir ve bunlar, x1=(-b+ )/(2a) ve x1=(-b- )/(2a) seklinde hesaplanirlar. ÖRNEK:IKINCI DERECE DENKLEMININ KÖKLERINI BULAN PROGRAM Bu uygulamayi gerçeklestirebilmek için asagidaki adimlari izleyiniz: 1)Matlab in File/New /M-file menü adimlarini izleyerek matlab editörünü açiniz: 2)Gelen editöre asagidaki programi giriniz:

18 3) Programi File/Save menüsü yardimi ile ikider.m adi ile saklayiniz. 4)Matlab komut satirina asagidaki ismi giriniz:» ikider a katsayisi..1 a = 1 b katsayisi..1 b = 1 c katsayisi..1 c = 1 d = -3 gerçek kök yok

19 Program çalisinca a b ve c katsayilarini istemis ve kullanici a=1 b=1 c=1 degerlerini girmistir.böylece x 2 +x+1 =0 denkleminin kökleri aranmaktadir.bu denklemin gerçek kökü yoktur ve program bu mesaji vermektedir. Ayni programi bir kez daha çalistirarak x 2-2x+1=0 denkleminin köklerini arastiralim:» ikider a katsayisi..1 a = 1 b katsayisi..-2 b = -2 c katsayisi..1 c = d = x1 = x1=x Bu durumda denklemin çakisik iki kökü vardir ve x1=x2=1 dir ve program bu sonucu bulmustur. Son olarak ayni programi x 2-5x+6=0 denklemi için test edelim:» ikider a katsayisi..1 a = 1

20 b katsayisi..-5 b = -5 c katsayisi..6 c = d = 6 1 x1 = 3 x2 = 2 Kökler x1=3 ve x2=2 olarak bulunmustur ki bu da dogru sonuçtur. Hem if hem de while komutlari kosul ifadeleri kullanmaktadir.kosul ifadeleri ya iki ifadenin karsilastirilmasindan olusan mukayeseler seklinde ya da sonucu sayisal degerler olabilen ifadeler seklindedir.mukayese ifadesinde karsilastirmanin sonucu dogru ise kosul dogru kabul edilecektir;sayisal ifadelerde ise yukarda belirtildigi gibi,c diline benzer sekilde,ifadenin sonucu 0 dan farkli ise kosul dogru aksi takdirde ise kosul yanlis olarak kabul edilecektir. Mukayese sembollerini yukarda vermistik,tablo 2 de ise birden fazla mukayese ifadesini birlestirmek için kullanilan mantiksal islem operatörleri görülmektedir: Tablo 2-Mantiksal islem operatörleri Asagida ise ve,veya,degil ve exclusive or ile iliskili tablolar verilmektedir :

21 Asagida xor fonksiyonunun en basit kullanim sekli ile iliskili örnekler sunulmustur :» xor(1,1) ans = 0» xor(1,0) ans = 1» xor(0,1) ans = 1

22 » xor(0,0) ans = 0» ÖRNEK : & OPERATÖRÜ» a=input('a..'),b=input('b...'),if a>0 & b> 0,disp('her iki sayi da pozitiftir'),end a..4 a = b...3 b = 4 3 her iki sayi da pozitiftir ÖRNEK:xor FONKSIYONU» a=input('a..'),b=input('b...'),if ~xor(a>0,b> 0),disp('her iki sayi da ayni isarettedir'),end a..4 a = b...8 b = 4 8

23 her iki sayi da ayni isarettedir» a=input('a..'),b=input('b...'),if ~xor(a>0,b> 0),disp('her iki sayi da ayni isarettedir'),end a..-3 a = -3 b...-6 b = -6 her iki sayi da ayni isarettedir» a=input('a..'),b=input('b...'),if ~xor(a>0,b> 0),disp('her iki sayi da ayni isarettedir'),end a..7 a = 7 b...-4 b = -4 MANTIKSAL OPERATÖRLERIN MATRISLER IÇIN KULLANILMASI Mantiksal operatörler matrisler için de kullanilabilir.asagidaki örnekleri inceleyiniz:» A=eye(3,3) A =

24 0 0 1» B=~A B = » C=xor(A,B) C = » D=ones(3,3) D = » E=~D E = » F=D E F = 1 1 1

25 ÖRNEK:BIR LINEER DENKLEM SISTEMININ ÇÖZÜMÜNÜ BULAN PROGRAM ÇÖZÜM: 1)Asagidaki M-file i olusturunuz ve denksis.m adi ile saklayiniz: 2)Matlab komut satirinda» denksis adini giriniz.asagidaki çikti elde edilecektir: A KATSAYILAR MATRISINI VE b SAG TARAF VEKTÖRÜNÜ GIRINIZ DAHA SONRA return KOMUTUNU GIRINIZ K» A=[1 1 1;2-2 1;4 2 1] A = K» b=[3 1 7]

26 b = K» return x =» MATLAB IÇINDE ÇEVRIM(DÖNGÜ,Ing.LOOP) OLUSTURMA- KONTROL KOMUTLARI Matlab ortaminda,gerek komut satirinda gerekse m-dosyalari içinde kullanabileceginiz kontrol komutlari mevcuttur.bu komutlar yardimi ile Matlab de olusturmak istediginiz bir programin mantiksal akisini kontrol edebilirsiniz. Matlab de kullanabileceginiz kontrol komutlari, 1)Tekrarli islemler anlamindaki çevrim yapilarini olusturan komutlar(for,while) 2)Bir kosulu kontrol ederek kosulun sonucuna göre bir islem yapan kontrol komutlari(if,switch/case) olmak üzere iki gruba ayrilir.if komutunu yukarda incelemistik;digerleri ise asagida incelenecektir: ÇEVRIM OLUSTURMA for KOMUTU for komutu, asagidaki biçimde kullanilabilir: for Parametre=Baslangiç:Artim:SonDeger,Deyim1,Deyim2,..Deyim_n,End Bir m-file içinde ise ayni ifade okunabilirligi arttirmak amaci ile de, for Parametre=Baslangiç:Artim:SonDeger

27 Deyim1 Deyim2.. Deyim_n End Seklinde kullanilir. Burada Parametre degeri baslangiç degerinden baslayarak ve her seferinde artim degeri kadar arttirilarak Sondegere erisene kadar degistirilir.parametrenin her degeri için,deyim1,deyim2,deyim_n seklinde belirtilen ve for-end sözcükleri arasinda yer alan deyimler grubu icra edilir.parametrenin degeri,sondeger i asinca,programin kontrolü,end i izleyen deyime yani çevrimin disina çikacaktir.artim degeri negatif te olabilir.bu durumda Baslangiç degerinin SonDeger den daha büyük olmasi gerekir. ÖRNEK 1:» for t=0.5:0.1:1,disp(t),end ÖRNEK 2:» for t=2.5:-0.1:2,disp(t),end

28 ÖRNEK:FAKTÖRYEL HESABI for çevrimini kullanacagimiz diger bir örnek program ise faktöryel hesabi programi olacaktir.matematikte faktöryel,bilindigi gibi, n!= n seklinde tanimlanir;yani n sayisinin faktöryeli 1 den n e kadar tam sayilarin çarpimina esittir.asagida,faktöryel hesabi ile iliskili Matlab programi ve bu program içindeki degiskenlerin programin icrasi esnasindaki degisimlerini gösteren tablo verilmistir: FAKTÖRYEL HESABI YAPAN MATLAB PROGRAMI: AMIN ÇIKTISI: PROGR FAKTÖRYEL PROGRAMINDAKI DEGISKENLERIN PROGRAMIN ICRASI ESNASINDAKI DEGISIMLERINI GÖSTEREN TABLO

29 ÖRNEK: 1.2/(3.4)-5.6/(7.8)+9.10/(11.12)-13.14/(15.16) seklindeki alterne seri toplaminin hesaplanmasi. Yukardaki ifadede,. sembolü çarpma islemi anlamindadir. ALTERNE SERI PROGRAMININ LISTESI: ALTERNE SERI PROGRAMININ ÇIKTISI ALTERNE SERI PROGRAMINDAKI DEGISKENLERIN PROGRAMIN ICRASI ESNASINDAKI DEGISIMLERINI GÖSTEREN TABLO

30 AÇIKLAMA: Sadece 4 terim oldugu için for çevrimi 1 den 4 e kadar çalistirilmistir.ilk terim 1.2/(3.4) ve ikinci terim 5.6/(7.8) oldugu için, x degiskeni ilk terimdeki ilk sayiyi temsil etmek üzere terimi,x.(x+1)/((x+2).(x+3)) seklinde ifade edebiliriz.x yerine 1 konulursa bu durum kolayca kanitlanabilir.ikinci terimde ilk sayi 5,3.terimde ilk sayi 9 olduguna göre x,her seferinde 4 arttirilmalidir.bu da programda x=x+4 ; deyimi ile gerçeklestiriliyor. Seri alterne seri olduguna göre,yani terimlerin isaretleri +,-,+,- seklinde degistigine göre,p degiskeni yardimi ile terimlerin isaretleri ayarlanabilir.p önce 1 olarak atanmistir.sonra çevrim içine konulan p=-p;ifadesi ise bir sonraki isareti -,bir sonrakini + ve onu izleyeni yapacaktir.(programi kagit üzerinde adim adim izleyiniz). FOR ÇEVRIMI ILE ILISKILI ÖRNEK PROBLEMLER: ÖRNEK PROBLEM: ÇÖZÜM: I.Asagidaki m-dosyayi olusturunuz: ifadesini Matlab te hesaplatiniz. II.yukardaki m-dosyayi m=1000, m=10000 ve m= degerleri için çalistirdiginizda gittikçe pi ye yaklasan degerler elde edeceksiniz:

31 ÖRNEK PROBLEM: Ifadesini Matlab te hesaplatiniz. Bu ifadeyi Matlab te hesaplatabilmek için çesitli yollar mevcuttur.biz burada bir m-dosya ile bu hesaplatmayi gerçeklestirecegiz: ÇÖZÜM Asagidaki m-dosyayi olusturunuz: m-dosyayi çalistirdiginizda asagidaki sonucu elde edeceksiniz: : Tam dogru deger dir ve yukardaki sonuç bu degere çok yakindir. ÖRNEK PROBLEM:

32 Asagidaki ifadeyi Matlab te hesaplatiniz: ÇÖZÜM: Asagidaki m-dosyayi olusturunuz ve çalistiriniz: Asagidaki çözümü elde edeceksiniz: IÇ IÇE ÇEVRIMLER Bir çevrim yapisinin içine baska bir çevrim yapisinin yerlestirilmesi ile elde edilen yapiya iç içe çevrim(nested loop) adi verilir. Matlab dilinde, if deyimlerini her hangi bir derinlige kadar iç içe kullanmak nasil mümkünse, çevrim deyimlerini de iç içe kullanmak mümkün olacaktir. Iç içe çevrimlerde hatirlanacak anahtar bilgi, önce içteki çevrimlerin tamamlanmasi gerektigidir.bu konuda asagidaki kural iç içe çevrimler için daima geçerlidir: Iç içe çevrimlerde en içteki çevrim en önce tamamlanir. ÖRNEK: Asagidaki programda,dis çevrim olan i parametreli çevrim 5 kez çalisacaktir.(i=1,2,3,4,5).i nin her degeri için ise içteki çevrim 3 kez çalisacaktir.(j=1,2,3).böylece asagidaki çikti elde edilecektir:

33 PROGRAMIN ÇIKTISI: ÖRNEK:ÇARPIM TABLOSU PROGRAMI 1 den 10 a kadar sayilar için bir çarpim tablosu hazirlamak istiyoruz.bunun için iç içe 2 çevrim yeterlidir ve her iki çevrimin de parametresi 1 den 10 a kadar degisecektir.programin listesi asagidadir:

34 ÇARPIM TABLOSU PROGRAMININ ÇIKTISI Her x degeri için, program önce x i yazdirir; sonra y nin 10 degeri için çevrim yaparak her iterasyon için x*y yi yazdirir ve yeni bir satira geçer. printf ( % 5d,x*y); komutu en içteki çevrime aittir. % 5 d dönüsümü, fprintf( )nin çikista her sayi için 5 karakter basmasini saglar. Sayi daha az karakter gerektiriyorsa, ön tarafina bosluklar konur. ÖRNEK: Asagidaki seri toplamini hesaplayacak bir Matlab programi yaziniz: 1/ 2! + 1/3! + 1/4! /10! Bu seri toplamini hesaplamak istedigimizde,iç içe iki çevrim kullanmak gerektigini hemen anlariz: 1)Her adimda,bir toplama islemi gerektiren,terimlerin toplanmasinin gerekli oldugu bir çevrim(yukardaki tek çevrim örneklerindeki n toplami örnegini hatirlayiniz) 2)Yukarda belirtilen çevrimin her parametre degeri için,o adimdaki faktöryeli hesaplatmak zorunda oldugumuz ve o nedenle yukardaki çevrimin içinde yer almasi gereken bir çevrim. Bu düsüncelerle,problemin çözümünü teskil edecek olan bir Matlab programini asagidaki gibi yazabiliriz:

35 FAKTÖRYELLI TERIMLERDEN OLUSAN SERI TOPLAMI PROGRAMI: SERI TOPLAMI PROGRAMININ ÇIKTISI break DEYIMI break deyiminin Matlab programlari içinde iki farkli kullanim alani mevcuttur: 1)switch yapisindaki case seçeneklerinden birinde switch yapisini terketmek ve switch i izleyen deyime geçmek.bu tip kullanim ile iliskili örnekler switch deyimi anlatilirken verilmistir. 2)break deyiminin ikinci kullanilis yeri,bir çevrim(loop) yapisi içinden,çevrimi kontrol eden kosul ifadesini beklemeksizin hemen çevrim disina çikmak amaci iledir. Break deyimi bir çevrim içinde yer almissa bu durumda break deyimi ile karsilasilir karsilasilmaz çevrim disina çikilir ve çevrimi izleyen deyime geçilir. ÖRNEK:

36 ÖRNEK PROGRAMIN ÇIKTISI continue DEYIMI continue deyimi,çevrim içinde,belirli bir kosulun kontrolü ile,bir sonraki çevrim adimina gidilmesini gerçeklestirir. ÖRNEK: Asagidaki programda,for çevriminin parametresi olan i degiskeni 3 ile tam bölünemeyen bir deger alinca bu deger ile islem yapilmayip bir sonraki adima geçilmesi continue deyimi ile saglanmaktadir.böylece program,kullanici tarafindan girilen bir üst limite kadar,3 ile bölünebilen sayilarin toplamini ve bu tip sayilarin adedini bulacaktir.

37 ÜÇ ILE BÖLÜNEBILEN SAYILAR-M-DOSYA LISTESI PROGRAMIN ÇIKTISI: while KOMUTU Yazilis biçimi, While Kosul,Deyim1,Deyim2,..,Deyim_n,end Seklindedir. Kosul dogru oldugu sürece,deyim1,deyim2,..,deyim_n seklinde belirtilen deyimler grubunu icra eder.kosul yanlis oldugu anda,end i izleyen deyime yani çevrim disina çikilacaktir. ÖRNEK:» say=2,while say>0,say=input('bir SAYI GIRINIZ,DURDURMAK IÇIN NEGATIF SAYI GIRMELISINIZ'),end

38 say = 2 BIR SAYI GIRINIZ,DURDURMAK IÇIN NEGATIF SAYI GIRMELISINIZ 9 say = 9 BIR SAYI GIRINIZ,DURDURMAK IÇIN NEGATIF SAYI GIRMELISINIZ -1 say = -1

304 Bilgisayar Destekli Kontrol Sistemleri (4 0 0) 4

304 Bilgisayar Destekli Kontrol Sistemleri (4 0 0) 4 304 Bilgisayar Destekli Kontrol Sistemleri (4 0 0) 4 Hazirlayanlar Ars.Gör.Tolga Ensari & Ögr.Gör.Koray Özpolat Istanbul Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisligi Bölümü 2002-2003 Güz Yariyili, Ekim 2002 IÇINDEKILER

Detaylı

Y a h y a D e m i r c a n

Y a h y a D e m i r c a n ALGORİTMA Algoritma; her tür ayrıntı göz önüne alınarak bir problemin çözüm yönteminin adım adım yazılmasıdır. Bu bir düzen içinde yapılır. Maddeler halinde sıralayacak olursak; 1- Algoritmanın bir başlangıcı

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KONTROL DEYİMLERİ 482BK0124 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1

PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1 1.1. GİRİŞ Bilgi dünyasında yoğun bir şekilde kullandığımız bilgisayarlar ile ortaya çıkan programlar günlük hayatta biz insanların işlerinde büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Detaylı

Bilgisayar Programlama. Öğr. Gör. Levent TERLEMEZ

Bilgisayar Programlama. Öğr. Gör. Levent TERLEMEZ Bilgisayar Programlama Öğr. Gör. Levent TERLEMEZ I Temel Tipleri Bildirimi Program, belli bir komut ve söz dizimi yapısını uygun olarak, sadece belirtilen işlemlerin yerine getirilmesini belirten komut

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK KODLA TEMEL UYGULAMALAR 482BK0135 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

C++ PROGRAMLAMA. Yrd. Doç. Dr. ESEN YILDIRIM

C++ PROGRAMLAMA. Yrd. Doç. Dr. ESEN YILDIRIM C++ PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. ESEN YILDIRIM BİLGİSAYAR hardware Bilgisayarın fiziksel parçaları Printer, Monitör, Klavye, anakart vs software Bilgisayar tarafından kullanılan programlar Word, Excel, Turbo

Detaylı

BU DÖKÜMAN KAAN ASLAN TARAFINDAN C VE SİSTEM PROGRAMCILARI DERNEĞİNDE VERİLEN C# İLE NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA KURSUNDAKİ DERS İÇERİSİNDE TUTULAN

BU DÖKÜMAN KAAN ASLAN TARAFINDAN C VE SİSTEM PROGRAMCILARI DERNEĞİNDE VERİLEN C# İLE NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA KURSUNDAKİ DERS İÇERİSİNDE TUTULAN BU DÖKÜMAN KAAN ASLAN TARAFINDAN C VE SİSTEM PROGRAMCILARI DERNEĞİNDE VERİLEN C# İLE NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA KURSUNDAKİ DERS İÇERİSİNDE TUTULAN NOTLARDAN OLUŞMAKTADIR. NOTLAR ÜZERİNDE HİÇBİR DÜZELTME

Detaylı

MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ)

MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 2 ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1 Modül 6: Hesap Tablosu Uygulaması Hazırlayan: Hasan Tınmaz Bu konuyu bitirdiğinizde; o Elektronik Tablolama uygulamalarının ne işe yaradığını öğrenebilecek, o Elektronik tablolama uygulamasının sayfa görünümünü

Detaylı

ASP (Active Server Pages)

ASP (Active Server Pages) T.C. FIRAT ÜNIVERSITESI MÜHENDISLIK FAKÜLTESI ELEKTRIK-ELEKTRONIK MÜHENDISLIGI ASP (Active Server Pages) HAZIRLAYANLAR Gülden AKAY Ülkü YILDIRIM DANISMAN Yrd.Doç. HASAN H. BALIK LISANS TEZI ELAZIG - 2001

Detaylı

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY İstatistik Bölümü Güz dönemi 2.sınıf Programlama dilleri I (Excel-access) MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın

Detaylı

Önsöz. Osman Tutaysalgır. osmantutaysalgir@hotmail.com

Önsöz. Osman Tutaysalgır. osmantutaysalgir@hotmail.com sin sqrt quad trapz find plot fprintf all any fminbnd diff sum ode cos tan acos atan feval factorial exp log abs round rand linspace median std imr ead fopen imwrite eye zeros ones pl ot fplot ceil surf

Detaylı

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır.

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır. VISUAL BASIC Visual Studio Ürünleri Microsoft firmasının ürünü olan Visual Studio, aşağıdaki paketlerden oluşmaktadır. İlk iki paket ücretlidir, üçüncü paket ilk iki pakete göre bazı kısıtlamalara sahiptir

Detaylı

Fonksiyonlar (Altprogram)

Fonksiyonlar (Altprogram) Fonksiyonlar (Altprogram) C Programlama Dili fonksiyon olarak adlandırılan alt programların birleştirilmesi kavramına dayanır. Bir C programı bir ya da daha çok fonksiyonun bir araya gelmesi ile oluşur.

Detaylı

C Programlama Dili'ne Giriş

C Programlama Dili'ne Giriş Ders 1: Giriş Giriş C Programlama Dili'ne Giriş Bu ilk derste, bir C programın nasıl derlenip çalıştırılacağı ve Internet'te bulabileceğiz derleyicilerden bahsedilecektir. En basit C programının derleyip

Detaylı

CNC MAKRO PROGRAMLAMA. Fanuc, Haas (Yasnac), Mazatrol (Mazak), Meldas (Mitsubishi) İçin Custom Macro B. Kitabından. Örnek Bölümler

CNC MAKRO PROGRAMLAMA. Fanuc, Haas (Yasnac), Mazatrol (Mazak), Meldas (Mitsubishi) İçin Custom Macro B. Kitabından. Örnek Bölümler CNC MAKRO ROGRAMLAMA Fanuc, Haas (Yasnac), Mazatrol (Mazak), Meldas (Mitsubishi) İçin Custom Macro B Kitabından Örnek Bölümler (Örnek bölümlerin olduğu bu dokümanda kitabın çeşitli bölümlerinden kısmi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T-SQL

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T-SQL T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T-SQL ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve

Detaylı

"CASIO - Fx - 3600P" HESAPLAYICISININ DAHA ETKÎN PROGRAMLAMA OLANAKLARI

CASIO - Fx - 3600P HESAPLAYICISININ DAHA ETKÎN PROGRAMLAMA OLANAKLARI 30 "CASIO - Fx - 3600P" HESAPLAYICISININ DAHA ETKÎN PROGRAMLAMA OLANAKLARI Ahmet YAŞAYAN GÎRlŞ Mühendislerin ceplerinde taşıdıkları "CASIO-fx-3600P" hesaplayıcısının çok az bilmen ve seyrek kullanılan

Detaylı

- Matlab a Giriş- BÖLÜM -12- Matlab a Giriş

- Matlab a Giriş- BÖLÜM -12- Matlab a Giriş BÖLÜM -12- Matlab a Giriş 153 12. Matlab a Giriş 12.1. Giriş Temelde MATLAB aşağıda şekilde görülen menülere sahiptir. Programı çalıştırdığınızda Command Window, Current Directory, Workspace ve Command

Detaylı

EXCEL DERSLERĐ. Şekil 2

EXCEL DERSLERĐ. Şekil 2 EXCEL DERSLERĐ 1-Hücreleri Birbirine Bağlamak a) Đki hücreyi bağlamak: Excelde iki hücreyi birbirine bağlamak için =bağlanacak hücre adı şeklinde düzenleme yapılır. ÖRNEK1: Aşağıdaki örnekte C2 hücresi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 Ankara, 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... ii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. RAPORLAR... 3 1.1. Raporun Bölümleri... 4 1.2. Denetimler...

Detaylı

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar :

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar : 1 Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI ŞEKİL TANIMA ÖDEV 2 KONU : DESTEK VEKTÖR MAKİNELERİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI ŞEKİL TANIMA ÖDEV 2 KONU : DESTEK VEKTÖR MAKİNELERİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI ŞEKİL TANIMA ÖDEV 2 KONU : DESTEK VEKTÖR MAKİNELERİ Kenan KILIÇASLAN Okul No:1098107203 1. DESTEK VEKTÖR MAKİNELER

Detaylı

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı

Dr. Musa KILIÇ Öğretim Görevlisi http://kisi.deu.edu.tr/musa.kilic

Dr. Musa KILIÇ Öğretim Görevlisi http://kisi.deu.edu.tr/musa.kilic Dr. Musa KILIÇ Öğretim Görevlisi http://kisi.deu.edu.tr/musa.kilic BİLGİSAYAR DONANIM Donanım birimleri ekran, klavye, harddisk, ram YAZILIM Yazılımlar ise bilgisayarın donanım yapısını kullanılır hale

Detaylı

1. Giriş 1.1 Ses Tanıma Sistemi

1. Giriş 1.1 Ses Tanıma Sistemi 1 1. Giriş Rastlantısal değişkenler ve işleyişler hakkındaki çalışmalar birçok farklı alan için temel oluşturmaktadır. Temel olasılıkla ilgili birçok kavram şansa oyunlarından hareketle elde edilebilir.

Detaylı

11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ

11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ 2012 11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ TOLGA YAVAN Matematik Öğretmeni 1.ÜNİTE: KARMAŞIK SAYILAR x 2 +3=0 gibi denklemlerin gerçek sayılarda çözümü olmadığından bu denklemlerin boş kümeden farklı çözüm kümeleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI - 2 ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı