MATLAB ILE PROGRAM YAZMAK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MATLAB ILE PROGRAM YAZMAK"

Transkript

1 MATLAB ILE PROGRAM YAZMAK Su ana kadar Matlab ile gerçeklestirdigimiz uygulamalarda,belirli bir islemi gerçeklestirmek üzere gerekli olan Matlab komut ya da fonksiyonlarini Matlab komut satirindan,>> sembollerinden sonra tek tek girerek icra ediyorduk. Oysa,Matlab komut ya da fonksiyonlarindan gerçeklestirmek istediginiz bir isle iliskili özel bir grubu,bir dosyaya kaydederek,bu dosya isminin çagrilmasi ile icra edebilirsiniz.sonuçta çok pratik ve etkin bir yol ortaya çikar;söz konusu islemin gerektigi her anda hazirlanan dosya icra edilerek,komutlarin tek tek girilmesine gore, önemli bir zaman tasarrufu saglanir. Bir Matlab deyimleri ya da komutlari grubunu içeren bu tip bir dosyaya Matlab de M- dosyasi(m-file) adi verilir.bu tip dosyalariin uzantisi daima.m seklinde olmalidir.bir Matlab M dosyasi,bir komut grubu içerdigi için tanim itibari ile bir program dosyasidir.dolayisi ile,matlab de,m-dosyalari olusturularak programlama yapilabilir. M dosyasi içine tüm Matlab komut ve fonksiyonlari yerlestirilebilir;bunlar arasinda asagida inceleyecegimiz kontrol komutlari da bulunabilir.m-dosyalari aslinda bilinen metin(text) dosyasi tipinde dosyalardir.ancak özel bir komut yorumlayicisi içinden geçirilirler. Matlab de birçok matematik ya da mühendislik problemini çözmek için yazilacak programlar C/C++,FORTRAN ya da PASCAL daki karsiliklarina göre çok daha basit ve kisadir.bu aslinda beklenen bir sonuçtur çünkü Matlab de gerçekte bu amaçla kullanilacak pek çok hazir fonksiyon mevcuttur. MATLAB TE BIR m-dosyayi(programi) ÇALISTIRMAK Matlab de bir program çalistirmak için asagidaki adimlar izlenmelidir: 1)Program Matlab editörü içinde yazilir ve saklanir. 2)Programin saklandigi dosya daima.m uzantili olmalidir. 3)Programi çalistirmak için ya komut satirindan ismi girilerek enter a basilir veya asagidaki gibi Debug/Run menüsü kullanilir: 4)Programi icra edebilmek için,komut satirinda, sadece programin adi yazilir;uzantisi yazilmamalidir.

2 SEÇME(SELECTION) TIPINDEKI KONTROL DEYIMLERI IF DEYIMI if deyimi,matlab dilinde sartli dallanma(conditional branching) adi verilen islemi gerçeklestiren bir deyimdir. Sartli dallanma, herhangi bir programlama dili için temel kontrol yapisidir. Sartli dallanma islemi sayesinde,bir program, kararlar alma imkanina kavusur; bir ifadenin sonucuna göre, bir komutlar dizisinin icra edilip edilmeyecegine karar verebilir. Ifadenin degeri, bir icradan digerine degisebilecegi için, bu özellik bir programa farkli verilere karsi farkli sekillerde davranma imkani saglar. Matlab dilinde sartli dallanma if ve else anahtar sözcükleri ile gerçeklestirilir. if deyiminin en basit sekli için yazilis biçimi asagidaki gibidir: if ifade deyim1; end deyim2; Burada ifadenin degeri dogru(true) ise deyim1 icra edilir sonra icra deyim2 ye geçer.ifadenin degeri yanlis(false) ise bu durumda da dogrudan deyim2 ye geçilir.ifadenin degeri yanlis ise deyim1 icra edilmeyecektir.asagida if yapisini açiklayan bir akis diyagrami verilmistir. if deyimi için akis diyagrami(flow chart) If deyimi else sözcügü ile birlikte kullanilirsa asagidaki yazilis biçimi kullanilir: if ifade deyim1 ; else

3 deyim2; end deyim3;... Bu durumda,ifadenin degeri dogru ise deyim1 icra edilir ve sonra deyim3 e geçilir.ifadenin degeri yanlis ise,bu durumda da deyim1 atlanarak dogrudan else i izleyen deyim2 ye geçilecek ve bu icra edildikten sonra da deyim3 ile devam edilecektir.asagida bu yapi ile iliskili bir akis diyagrami verilmistir. if deyiminde,ifadenin degeri dogru oldugu zaman sadece deyim1 gibi tek bir deyim degil de bir deyimler grubunun icra edilmesi isteniyorsa bu durumda bu deyimler grubu if-end sözcükleri arasina yerlestirilir: if ifade deyim1; deyim2;.. deyim_n; end deyim_x;.. Bu durumda ifade dogru ise deyim1,deyim2,..deyim_n ile belirtilen deyimler grubunun tümü icra edilerek deyim_x e geçilecektir;ifade yanlis ise de bu durumda if e ait deyimler blogu atlanarak dogrudan deyim_x e geçilecektir. Ayni sey if else yapisi için de söz konusudur: If ifade Deyim1; Deyim2;..

4 deyim_n; else deyim_n+1; deyim_n+2;.. deyim_m; end deyim_k;... Yukardaki yapida,ifade dogru ise,deyim1,deyim2,..,deyim_n icra edilerek deyim_k ya geçilecek,ifade yanlis ise bu durumda da,if içindeki deyimler atlanarak sadece deyim_n+1,deyim_n+2,..,deyim_m icra edilerek programin icrasi daha sonra deyim_k ya erisecektir. ÖRNEK 1: I.File/New/m-file yolu ile bir m-file açiniz: giriniz: II.Asagidaki komutlari III.Debug/Save and Run menu adimlarini izleyiniz:

5 IV.Karsiniza asagidaki pencere gelecektir: IF1.m adini vererek Save butonunu tiklayiniz. m-dosyaya V.Program Debug/Run ile çalistirilinca BIR TAM SAYI GIRINIZ mesaji gelir;mesela 12 girilip enter a basilinca GIRDIGINIZ SAYI 10 DAN BUYUKTUR mesaji gelecektir: Bu çok basit ve kisitli programda kullanici klavyeden 10 dan daha büyük bir sayi girdigi zaman,program yukardaki çiktida görülen mesaji verecek fakat 10 ya da daha küçük bir sayi girilirse bu durumda herhangi bir mesaj görüntülenmeyecektir. ÖRNEK PROGRAM 2: I.Asagidaki m-dosyayi olusturunuz:

6 II.Programi çalistirdiginizda,bu programda,klavyeden,10 dan büyük bir sayi girilirse,asagidaki BIR TAM SAYI GIRINIZ..14 GIRDIGINIZ SAYI 10 DAN BUYUKTUR Çiktisi elde edilecek,10 ya da daha küçük bir sayi girilirse de asagida görüldügü gibi, >> if1 BIR TAM SAYI GIRINIZ..7 GIRDIGINIZ SAYI 10 YA DA DAHA KUCUK BIR SAYIDIR >> Bir mesaj elde edilecektir.böylece if-else yapisi ile daha kapsamli bir kontrol isleminin gerçeklestirilebilecegi söylenebilir. PROBLEM: f(x) ve g(x) fonksiyonlari, x>0 ise f(x)=1/(1+ln(x)) ve g(x)=1/(x+ln(x)) x 0 ise f(x)=1/(1+x 2 ) ve g(x)=1/(1+x+ x 2 )

7 seklinde tanimlanmaktadir.x degeri klavyeden girildigine göre,f(x) ve g(x) i hesaplatan ve yazdiran bir Matlab programi yaziniz. PROBLEMIN ÇÖZÜMÜ OLAN MATLAB M-DOSYASI PROGRAMIN ÇIKTISI: x in degeri yaklasik olarak e sayisi olarak girilirse(e sayisinin degeri e= ) çiktisi elde edilir.x negatif bir deger olarak girilince de, çiktisi elde edilecektir. PROBLEM:

8 Bir satis elemaninin,sattigi ürün miktarina göre alacagi günlük ücret asagidaki gibi belirlenmektedir: Günlük satis miktari 50 den az ise,4,000,000tl lik sabit ücrete satilan ürün basina 50,000TL lik prim eklenerek günlük ücret belirlenecektir. Günlük satis miktari 50 ya da daha fazla ise bu durumda günlük sabit ücret 5,000,000TL alinarak satilan ürün basina da ilk 50 ürün için 50,000TL,50 yi asan kisim için de 60,000TL prim verilerek günlük ücret belirlenecektir. Bir saticinin günlük satis miktari bilgisayara girildiginde saticinin alacagi günlük ücreti hesaplayan bir C programi yaziniz. SATIS PROBLEMI IÇIN MATLAB PROGRAMI: Gerekli tüm araliklarin kontrolü için,program 40,50 ve 60 satis miktarlari için test edilrek asagidaki sonuçlar elde edilmistir:

9 PROBLEM:Bilgisayara negatif olmayan bir sayi girildiginde bu sayinin karekökünü hesaplayan,negatif bir sayi girildiginde ise kullaniciyi uyaran bir MATLAB programi yaziniz. KAREKÖK PROGRAMININ LISTESI: KAREKÖK PROGRAMININ ÇIKTISI: Programda,verilen bir sayinin karekökünü hesaplayan sqrt fonksiyonu kullanilmistir..

10 KARSILASTIRMA IFADELERI Dogal olarak, sartli bir ifadede iki deger arasinda karsilastirma islemi gereklidir. Bazen iliskisel operatörler olarak ta anilan (relational operators) 6 karsilastirma operatörü vardir.bunlar asagidaki tabloda belirtilmistir: Iliskisel operatörler de ikili operatörlerdir. (binary operators) Yani bu operatörlerin her biri iki farkli deger(operand) üzerinde islem görür. Iliskisel bir ifadenin sonucu dogru ise Matlab derleyicileri bunu 1,iliskisel bir ifadenin sonucu yanlis ise de Matlab derleyicileri bunu 0 olarak kabul ederler.buna göre asagidaki ifadelerin sonuçlarini inceleyiniz: Asagidaki Matlab m-dosyasi ise,çesitli karsilastirma islemlerinin sonuçlarini ekrana aktarmaktadir:

11 DIKKAT EDILECEK NOKTA: Karsilastirma islemlerinde esitlik kontrolünün == sembolü yerine yanlislikla = sembolü ile yapilmasi durumu. IÇ IÇE IF DEYIMLERI(NESTED IF STATEMENTS) Tek bir if deyimi programin iki seçenekten birini seçmesine olanak saglar. Fakat bir çok pratik uygulamada tek bir if deyimi yetersiz kalir. Birinci karari aldiktan sonra ikinci karar, ikinciden sonra üçüncü kararin alinmasi gerekebilir. Bu tipte bir program akisi,iç içe if deyimlerini gerektirir. Farz edelim ki üç tamsayiyi kabul eden ve bunlarin en küçügünü bulan ve yazdiran bir program yazmak istiyorsunuz, Iç içe if deyimleri ile programi asagidaki gibi yazabilirdiniz. ÜÇ TAMSAYININ EN KÜÇÜGÜNÜ BULAN MATLAB PROGRAMI:

12 PROGRAMIN ÇIKTISI: Iç içe if deyimleri, her else in dogru if ile uyusmasi konusunda problem yaratir. Bu genellikle yakindaki else problemi adi ile anilir. Mesela yukardaki programda, ilk else, ikinci if ile iliskilidir. Genel kural sudur: Bir else, kendisinden önce gelen en yakin if ile iliskilidir seklindedir. Bununla birlikte her bir if deyimi sadece bir else cümlecigine sahip olabilir. if-else-if BASAMAK YAPISI Birbirini izleyen çok sayida kosul kontrolünü gerçeklestirmeye yarayan bir yapi ifelse-if basamagi adini alir ve yazilis biçimi asagidaki gibidir:

13 If ifade1 Deyim1; elseif ifade2 Deyim2; elseif ifade3 Deyim3;... else Deyim_n; End Deyim_n+1; Bu yapi su sekilde çalismaktadir: Önce ifade1 kontrol edilir;bu ifade dogru ise,deyim1 icra edilir ve sonra Deyim_n+1 e geçilir. Ifade1 yanlis ise,o takdirde,ifade2 kontrol edilir.bu ifade dogru ise,bu durumda sadece Deyim2 icra edilir ve sonra Deyim_n+1 e geçilir. Ifade2 yanlis ise,o takdirde,ifade3 kontrol edilir.bu ifade dogru ise,bu durumda sadece Deyim3 icra edilir ve sonra Deyim_n+1 e geçilir. Bu islemler daha fazla sayida else if bulundugu takdirde ayni sekilde devam eder. if ler ile kontrol edilen ifadelerin tümü de yanlis ise,bu durumda programin kontrolü else i izleyen Deyim_n e geçer ve bu deyim icra edilir.daha sonra kontrol Deyim_n+1 e geçecektir. Yukardaki yapi içinde,deyim1,deyim2,..deyim_n ile belirtilen birimler tek bir deyimden ibaret olabilecegi gibi, deyimler grubundan da olusabilir.

14 ÖRNEK PROBLEM: Bu örnekte basit bir vergi hesabi programi gelistirmek istiyoruz.gelir vergisinin asagidaki kurallara göre belirlendigini var sayalim: Gelir 150,000,000 ise vergi orani %25 Gelir 300,000,000 ise vergi orani %30 Gelir 600,000,000 ise vergi orani %35 Gelir 1,200,000,000 ise vergi orani %40 Gelir>1,200,000,000 ise vergi orani %50 Bu problemi Matlab dilinde programlayabilmek amaci ile,asagidaki basit algoritmayi uygulayacagiz: a)gelir bilgisi klavyeden girilecektir. b)gelir bilgisi,yukardaki vergi hesaplama kurallarina göre kontrol edilerek vergi hesaplanacaktir. c)hesaplanan vergi ekrana yazdirilacaktir. VERGI HESABINI GERÇEKLESTIREN MATLAB PROGRAMININ LISTESI: v1= *0.25; v2= *0.30; v3= *0.35; v4= *0.40;

15 gelir=input('\nvergi MUKELLEFININ GELIRI '); if gelir<= vergi=gelir*0.25; elseif gelir<= vergi=v1+(gelir )*0.3; elseif gelir<= vergi=v1+v2+(gelir )*0.35; elseif gelir<= vergi=v1+v2+v3+(gelir )*0.4; else vergi=v1+v2+v3+v4+(gelir )*0.5; end fprintf('\nhesaplanan GELIR VERGISI=%12.2f\n\n',vergi); end PROGRAMIN ÇIKTILARI:

16 Yukardaki programda uygulanan vergilendirme mantigi su sekildedir: Örnegin,bir kisinin geliri 200,000,000 TL olsun.bunun ilk 150,000,000 TL si %25 ten,kalan 200,000, ,000,000=50,000,000 TL si ise %30 dan vergilendirilecektir. O nedenle programin basinda her araliga ait sabit vergiler hesaplanarak v1,v2,v3 ve v4 degiskenlerine atanmaktadir. ÖRNEK PROBLEM:IKINCI DERECE DENKLEMININ KÖKLERININ BULUNMASI: Lise yillarinda ögrendiginiz ikinci derece denklemi, ax 2 + bx + c = 0 seklinde ifade edilir ve denklemin köklerinin varligi hakkinda bilgi sahibi olabilmek için,denklemin diskriminanti adi verilen, =b 2-4ac ifadenin hesaplanmasi gerekir.diskriminantin degerlerine göre,sayet, <0 ise denklemin gerçel sayilarla ifade edilebilecek bir kökü yoktur.

17 =0 ise denklemin,degerleri birbirine esit olan iki kökü vardir ve bunlar, x1=x2= -b/(2a) seklinde hesaplanirlar.bunlara iki kat kök ya da çakisik kök adi verilir. >0 ise de denklemin birbirinden farkli iki gerçel kökü vardir ve bunlar, x1=(-b+ )/(2a) ve x1=(-b- )/(2a) seklinde hesaplanirlar. ÖRNEK:IKINCI DERECE DENKLEMININ KÖKLERINI BULAN PROGRAM Bu uygulamayi gerçeklestirebilmek için asagidaki adimlari izleyiniz: 1)Matlab in File/New /M-file menü adimlarini izleyerek matlab editörünü açiniz: 2)Gelen editöre asagidaki programi giriniz:

18 3) Programi File/Save menüsü yardimi ile ikider.m adi ile saklayiniz. 4)Matlab komut satirina asagidaki ismi giriniz:» ikider a katsayisi..1 a = 1 b katsayisi..1 b = 1 c katsayisi..1 c = 1 d = -3 gerçek kök yok

19 Program çalisinca a b ve c katsayilarini istemis ve kullanici a=1 b=1 c=1 degerlerini girmistir.böylece x 2 +x+1 =0 denkleminin kökleri aranmaktadir.bu denklemin gerçek kökü yoktur ve program bu mesaji vermektedir. Ayni programi bir kez daha çalistirarak x 2-2x+1=0 denkleminin köklerini arastiralim:» ikider a katsayisi..1 a = 1 b katsayisi..-2 b = -2 c katsayisi..1 c = d = x1 = x1=x Bu durumda denklemin çakisik iki kökü vardir ve x1=x2=1 dir ve program bu sonucu bulmustur. Son olarak ayni programi x 2-5x+6=0 denklemi için test edelim:» ikider a katsayisi..1 a = 1

20 b katsayisi..-5 b = -5 c katsayisi..6 c = d = 6 1 x1 = 3 x2 = 2 Kökler x1=3 ve x2=2 olarak bulunmustur ki bu da dogru sonuçtur. Hem if hem de while komutlari kosul ifadeleri kullanmaktadir.kosul ifadeleri ya iki ifadenin karsilastirilmasindan olusan mukayeseler seklinde ya da sonucu sayisal degerler olabilen ifadeler seklindedir.mukayese ifadesinde karsilastirmanin sonucu dogru ise kosul dogru kabul edilecektir;sayisal ifadelerde ise yukarda belirtildigi gibi,c diline benzer sekilde,ifadenin sonucu 0 dan farkli ise kosul dogru aksi takdirde ise kosul yanlis olarak kabul edilecektir. Mukayese sembollerini yukarda vermistik,tablo 2 de ise birden fazla mukayese ifadesini birlestirmek için kullanilan mantiksal islem operatörleri görülmektedir: Tablo 2-Mantiksal islem operatörleri Asagida ise ve,veya,degil ve exclusive or ile iliskili tablolar verilmektedir :

21 Asagida xor fonksiyonunun en basit kullanim sekli ile iliskili örnekler sunulmustur :» xor(1,1) ans = 0» xor(1,0) ans = 1» xor(0,1) ans = 1

22 » xor(0,0) ans = 0» ÖRNEK : & OPERATÖRÜ» a=input('a..'),b=input('b...'),if a>0 & b> 0,disp('her iki sayi da pozitiftir'),end a..4 a = b...3 b = 4 3 her iki sayi da pozitiftir ÖRNEK:xor FONKSIYONU» a=input('a..'),b=input('b...'),if ~xor(a>0,b> 0),disp('her iki sayi da ayni isarettedir'),end a..4 a = b...8 b = 4 8

23 her iki sayi da ayni isarettedir» a=input('a..'),b=input('b...'),if ~xor(a>0,b> 0),disp('her iki sayi da ayni isarettedir'),end a..-3 a = -3 b...-6 b = -6 her iki sayi da ayni isarettedir» a=input('a..'),b=input('b...'),if ~xor(a>0,b> 0),disp('her iki sayi da ayni isarettedir'),end a..7 a = 7 b...-4 b = -4 MANTIKSAL OPERATÖRLERIN MATRISLER IÇIN KULLANILMASI Mantiksal operatörler matrisler için de kullanilabilir.asagidaki örnekleri inceleyiniz:» A=eye(3,3) A =

24 0 0 1» B=~A B = » C=xor(A,B) C = » D=ones(3,3) D = » E=~D E = » F=D E F = 1 1 1

25 ÖRNEK:BIR LINEER DENKLEM SISTEMININ ÇÖZÜMÜNÜ BULAN PROGRAM ÇÖZÜM: 1)Asagidaki M-file i olusturunuz ve denksis.m adi ile saklayiniz: 2)Matlab komut satirinda» denksis adini giriniz.asagidaki çikti elde edilecektir: A KATSAYILAR MATRISINI VE b SAG TARAF VEKTÖRÜNÜ GIRINIZ DAHA SONRA return KOMUTUNU GIRINIZ K» A=[1 1 1;2-2 1;4 2 1] A = K» b=[3 1 7]

26 b = K» return x =» MATLAB IÇINDE ÇEVRIM(DÖNGÜ,Ing.LOOP) OLUSTURMA- KONTROL KOMUTLARI Matlab ortaminda,gerek komut satirinda gerekse m-dosyalari içinde kullanabileceginiz kontrol komutlari mevcuttur.bu komutlar yardimi ile Matlab de olusturmak istediginiz bir programin mantiksal akisini kontrol edebilirsiniz. Matlab de kullanabileceginiz kontrol komutlari, 1)Tekrarli islemler anlamindaki çevrim yapilarini olusturan komutlar(for,while) 2)Bir kosulu kontrol ederek kosulun sonucuna göre bir islem yapan kontrol komutlari(if,switch/case) olmak üzere iki gruba ayrilir.if komutunu yukarda incelemistik;digerleri ise asagida incelenecektir: ÇEVRIM OLUSTURMA for KOMUTU for komutu, asagidaki biçimde kullanilabilir: for Parametre=Baslangiç:Artim:SonDeger,Deyim1,Deyim2,..Deyim_n,End Bir m-file içinde ise ayni ifade okunabilirligi arttirmak amaci ile de, for Parametre=Baslangiç:Artim:SonDeger

27 Deyim1 Deyim2.. Deyim_n End Seklinde kullanilir. Burada Parametre degeri baslangiç degerinden baslayarak ve her seferinde artim degeri kadar arttirilarak Sondegere erisene kadar degistirilir.parametrenin her degeri için,deyim1,deyim2,deyim_n seklinde belirtilen ve for-end sözcükleri arasinda yer alan deyimler grubu icra edilir.parametrenin degeri,sondeger i asinca,programin kontrolü,end i izleyen deyime yani çevrimin disina çikacaktir.artim degeri negatif te olabilir.bu durumda Baslangiç degerinin SonDeger den daha büyük olmasi gerekir. ÖRNEK 1:» for t=0.5:0.1:1,disp(t),end ÖRNEK 2:» for t=2.5:-0.1:2,disp(t),end

28 ÖRNEK:FAKTÖRYEL HESABI for çevrimini kullanacagimiz diger bir örnek program ise faktöryel hesabi programi olacaktir.matematikte faktöryel,bilindigi gibi, n!= n seklinde tanimlanir;yani n sayisinin faktöryeli 1 den n e kadar tam sayilarin çarpimina esittir.asagida,faktöryel hesabi ile iliskili Matlab programi ve bu program içindeki degiskenlerin programin icrasi esnasindaki degisimlerini gösteren tablo verilmistir: FAKTÖRYEL HESABI YAPAN MATLAB PROGRAMI: AMIN ÇIKTISI: PROGR FAKTÖRYEL PROGRAMINDAKI DEGISKENLERIN PROGRAMIN ICRASI ESNASINDAKI DEGISIMLERINI GÖSTEREN TABLO

29 ÖRNEK: 1.2/(3.4)-5.6/(7.8)+9.10/(11.12)-13.14/(15.16) seklindeki alterne seri toplaminin hesaplanmasi. Yukardaki ifadede,. sembolü çarpma islemi anlamindadir. ALTERNE SERI PROGRAMININ LISTESI: ALTERNE SERI PROGRAMININ ÇIKTISI ALTERNE SERI PROGRAMINDAKI DEGISKENLERIN PROGRAMIN ICRASI ESNASINDAKI DEGISIMLERINI GÖSTEREN TABLO

30 AÇIKLAMA: Sadece 4 terim oldugu için for çevrimi 1 den 4 e kadar çalistirilmistir.ilk terim 1.2/(3.4) ve ikinci terim 5.6/(7.8) oldugu için, x degiskeni ilk terimdeki ilk sayiyi temsil etmek üzere terimi,x.(x+1)/((x+2).(x+3)) seklinde ifade edebiliriz.x yerine 1 konulursa bu durum kolayca kanitlanabilir.ikinci terimde ilk sayi 5,3.terimde ilk sayi 9 olduguna göre x,her seferinde 4 arttirilmalidir.bu da programda x=x+4 ; deyimi ile gerçeklestiriliyor. Seri alterne seri olduguna göre,yani terimlerin isaretleri +,-,+,- seklinde degistigine göre,p degiskeni yardimi ile terimlerin isaretleri ayarlanabilir.p önce 1 olarak atanmistir.sonra çevrim içine konulan p=-p;ifadesi ise bir sonraki isareti -,bir sonrakini + ve onu izleyeni yapacaktir.(programi kagit üzerinde adim adim izleyiniz). FOR ÇEVRIMI ILE ILISKILI ÖRNEK PROBLEMLER: ÖRNEK PROBLEM: ÇÖZÜM: I.Asagidaki m-dosyayi olusturunuz: ifadesini Matlab te hesaplatiniz. II.yukardaki m-dosyayi m=1000, m=10000 ve m= degerleri için çalistirdiginizda gittikçe pi ye yaklasan degerler elde edeceksiniz:

31 ÖRNEK PROBLEM: Ifadesini Matlab te hesaplatiniz. Bu ifadeyi Matlab te hesaplatabilmek için çesitli yollar mevcuttur.biz burada bir m-dosya ile bu hesaplatmayi gerçeklestirecegiz: ÇÖZÜM Asagidaki m-dosyayi olusturunuz: m-dosyayi çalistirdiginizda asagidaki sonucu elde edeceksiniz: : Tam dogru deger dir ve yukardaki sonuç bu degere çok yakindir. ÖRNEK PROBLEM:

32 Asagidaki ifadeyi Matlab te hesaplatiniz: ÇÖZÜM: Asagidaki m-dosyayi olusturunuz ve çalistiriniz: Asagidaki çözümü elde edeceksiniz: IÇ IÇE ÇEVRIMLER Bir çevrim yapisinin içine baska bir çevrim yapisinin yerlestirilmesi ile elde edilen yapiya iç içe çevrim(nested loop) adi verilir. Matlab dilinde, if deyimlerini her hangi bir derinlige kadar iç içe kullanmak nasil mümkünse, çevrim deyimlerini de iç içe kullanmak mümkün olacaktir. Iç içe çevrimlerde hatirlanacak anahtar bilgi, önce içteki çevrimlerin tamamlanmasi gerektigidir.bu konuda asagidaki kural iç içe çevrimler için daima geçerlidir: Iç içe çevrimlerde en içteki çevrim en önce tamamlanir. ÖRNEK: Asagidaki programda,dis çevrim olan i parametreli çevrim 5 kez çalisacaktir.(i=1,2,3,4,5).i nin her degeri için ise içteki çevrim 3 kez çalisacaktir.(j=1,2,3).böylece asagidaki çikti elde edilecektir:

33 PROGRAMIN ÇIKTISI: ÖRNEK:ÇARPIM TABLOSU PROGRAMI 1 den 10 a kadar sayilar için bir çarpim tablosu hazirlamak istiyoruz.bunun için iç içe 2 çevrim yeterlidir ve her iki çevrimin de parametresi 1 den 10 a kadar degisecektir.programin listesi asagidadir:

34 ÇARPIM TABLOSU PROGRAMININ ÇIKTISI Her x degeri için, program önce x i yazdirir; sonra y nin 10 degeri için çevrim yaparak her iterasyon için x*y yi yazdirir ve yeni bir satira geçer. printf ( % 5d,x*y); komutu en içteki çevrime aittir. % 5 d dönüsümü, fprintf( )nin çikista her sayi için 5 karakter basmasini saglar. Sayi daha az karakter gerektiriyorsa, ön tarafina bosluklar konur. ÖRNEK: Asagidaki seri toplamini hesaplayacak bir Matlab programi yaziniz: 1/ 2! + 1/3! + 1/4! /10! Bu seri toplamini hesaplamak istedigimizde,iç içe iki çevrim kullanmak gerektigini hemen anlariz: 1)Her adimda,bir toplama islemi gerektiren,terimlerin toplanmasinin gerekli oldugu bir çevrim(yukardaki tek çevrim örneklerindeki n toplami örnegini hatirlayiniz) 2)Yukarda belirtilen çevrimin her parametre degeri için,o adimdaki faktöryeli hesaplatmak zorunda oldugumuz ve o nedenle yukardaki çevrimin içinde yer almasi gereken bir çevrim. Bu düsüncelerle,problemin çözümünü teskil edecek olan bir Matlab programini asagidaki gibi yazabiliriz:

35 FAKTÖRYELLI TERIMLERDEN OLUSAN SERI TOPLAMI PROGRAMI: SERI TOPLAMI PROGRAMININ ÇIKTISI break DEYIMI break deyiminin Matlab programlari içinde iki farkli kullanim alani mevcuttur: 1)switch yapisindaki case seçeneklerinden birinde switch yapisini terketmek ve switch i izleyen deyime geçmek.bu tip kullanim ile iliskili örnekler switch deyimi anlatilirken verilmistir. 2)break deyiminin ikinci kullanilis yeri,bir çevrim(loop) yapisi içinden,çevrimi kontrol eden kosul ifadesini beklemeksizin hemen çevrim disina çikmak amaci iledir. Break deyimi bir çevrim içinde yer almissa bu durumda break deyimi ile karsilasilir karsilasilmaz çevrim disina çikilir ve çevrimi izleyen deyime geçilir. ÖRNEK:

36 ÖRNEK PROGRAMIN ÇIKTISI continue DEYIMI continue deyimi,çevrim içinde,belirli bir kosulun kontrolü ile,bir sonraki çevrim adimina gidilmesini gerçeklestirir. ÖRNEK: Asagidaki programda,for çevriminin parametresi olan i degiskeni 3 ile tam bölünemeyen bir deger alinca bu deger ile islem yapilmayip bir sonraki adima geçilmesi continue deyimi ile saglanmaktadir.böylece program,kullanici tarafindan girilen bir üst limite kadar,3 ile bölünebilen sayilarin toplamini ve bu tip sayilarin adedini bulacaktir.

37 ÜÇ ILE BÖLÜNEBILEN SAYILAR-M-DOSYA LISTESI PROGRAMIN ÇIKTISI: while KOMUTU Yazilis biçimi, While Kosul,Deyim1,Deyim2,..,Deyim_n,end Seklindedir. Kosul dogru oldugu sürece,deyim1,deyim2,..,deyim_n seklinde belirtilen deyimler grubunu icra eder.kosul yanlis oldugu anda,end i izleyen deyime yani çevrim disina çikilacaktir. ÖRNEK:» say=2,while say>0,say=input('bir SAYI GIRINIZ,DURDURMAK IÇIN NEGATIF SAYI GIRMELISINIZ'),end

38 say = 2 BIR SAYI GIRINIZ,DURDURMAK IÇIN NEGATIF SAYI GIRMELISINIZ 9 say = 9 BIR SAYI GIRINIZ,DURDURMAK IÇIN NEGATIF SAYI GIRMELISINIZ -1 say = -1

Bilgisayar Programlama

Bilgisayar Programlama Bilgisayar Programlama M Dosya Yapısı Kontrol Yapıları Doç. Dr. İrfan KAYMAZ Matlab Ders Notları M-dosyası Genel tanıtımı : Bir senaryo dosyası (script file) özel bir görevi yerine getirmek için gerekli

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMAYA GİRİŞ

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMAYA GİRİŞ BİLGİSAYAR PROGRAMLAMAYA GİRİŞ 5. ders notu Örnek program yazılımları İlişkisel operatörler Mantıksal operatörler Şartlı deyimler İf deyimi Kaynak: Dr.Deniz DAL ders sunumları Örnek : Dışarıdan girilen

Detaylı

disp VEYA fprintf KOMUTLARIYLA EKRANA MESAJ YAZDIRMA

disp VEYA fprintf KOMUTLARIYLA EKRANA MESAJ YAZDIRMA MATLAB 3.DERS disp VEYA fprintf KOMUTLARIYLA EKRANA MESAJ YAZDIRMA Daha önceki derslerimizde input komutu ile klavye üzerinden MATLAB programlama ortamına veri girmeyi öğrenmiştik. Bu dersimizde ise disp

Detaylı

Dersin Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Birol SOYSAL. Sunumları Hazırlayan: Doç. Dr. Bülent ÇAKMAK

Dersin Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Birol SOYSAL. Sunumları Hazırlayan: Doç. Dr. Bülent ÇAKMAK MATLAB de Bilgisayar Programlama Dersin Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Birol SOYSAL Sunumları Hazırlayan: Doç. Dr. Bülent ÇAKMAK disp komutu: Ekrana mesaj veya bir değişken değeri yazdırmak için kullanılan komuttur.

Detaylı

MATLAB de. Programlama. Kontrol Yapıları. Döngü Yapıları. Doç. Dr. İrfan KAYMAZ Matlab Ders Notları

MATLAB de. Programlama. Kontrol Yapıları. Döngü Yapıları. Doç. Dr. İrfan KAYMAZ Matlab Ders Notları MATLAB de Programlama Kontrol Yapıları Döngü Yapıları Doç. Dr. İrfan KAYMAZ if Şartlı deyimi: Bir mantıksal ifadeyi kontrol ederek bunun sonucuna göre mümkün seçeneklerden birini icra edebilen bir komuttur.

Detaylı

Algoritma ve Akış Diyagramları

Algoritma ve Akış Diyagramları Algoritma ve Akış Diyagramları Bir problemin çözümüne ulaşabilmek için izlenecek ardışık mantık ve işlem dizisine ALGORİTMA, algoritmanın çizimsel gösterimine ise AKIŞ DİYAGRAMI adı verilir 1 Akış diyagramları

Detaylı

Fen ve Mühendislik Uygulamalarında MATLAB

Fen ve Mühendislik Uygulamalarında MATLAB Fen ve Mühendislik Uygulamalarında MATLAB Dosya Yönetimi Fonksiyon Yapısı Doç. Dr. İrfan KAYMAZ MATLAB Ders Notları DOSYA YÖNETİMİ Şu ana kadar bir programda hesaplanan veya elde edilen veriler RAM de

Detaylı

BİL-142 Bilgisayar Programlama II

BİL-142 Bilgisayar Programlama II BİL-142 Bilgisayar Programlama II (C/C++) Hazırlayan: M.Ali Akcayol Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Konular Giriş Kontrol Yapıları if Seçme Deyimi if... else Seçme Deyimi while Tekrar

Detaylı

mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar

mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar Algoritma ve Programlamaya Giriş mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar İçerik Algoritma Akış Diyagramları Programlamada İşlemler o o o Matematiksel Karşılaştırma Mantıksal Programlama

Detaylı

Bilgisayar Programlama MATLAB

Bilgisayar Programlama MATLAB What is a computer??? Bilgisayar Programlama MATLAB M-dosya yapısı Kontrol yapıları Prof. Dr. İrfan KAYMAZ What M-dosya is a computer??? yapısı Bir senaryo dosyası (script file) özel bir görevi yerine

Detaylı

C PROGRAMLAMA YRD.DOÇ.DR. BUKET DOĞAN PROGRAM - ALGORİTMA AKIŞ ŞEMASI

C PROGRAMLAMA YRD.DOÇ.DR. BUKET DOĞAN PROGRAM - ALGORİTMA AKIŞ ŞEMASI C PROGRAMLAMA DİLİ YRD.DOÇ.DR. BUKET DOĞAN 1 PROGRAM - ALGORİTMA AKIŞ ŞEMASI Program : Belirli bir problemi çözmek için bir bilgisayar dili kullanılarak yazılmış deyimler dizisi. Algoritma bir sorunun

Detaylı

Her Select Case bloğu, mutlaka End Select ile bitmek zorundadır.

Her Select Case bloğu, mutlaka End Select ile bitmek zorundadır. Select Case Komutu: VB de karar sürecinde kullanılan komutlardandır. Bu yapı ile sadece bir değişkenin durum kontrolü yapılır. Kontrolü yapılacak değişkenin genel olarak alabileceği değerler belirli ise

Detaylı

Algoritmalar ve Programlama. Algoritma

Algoritmalar ve Programlama. Algoritma Algoritmalar ve Programlama Algoritma Algoritma Bir sorunu / problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için gerekli olan sıralı mantıksal adımların tümüne algoritma denir. Algoritma bir sorunun çözümü

Detaylı

Dersin Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Birol SOYSAL. Sunumları Hazırlayan: Doç. Dr. Bülent ÇAKMAK

Dersin Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Birol SOYSAL. Sunumları Hazırlayan: Doç. Dr. Bülent ÇAKMAK MATLAB de Bilgisayar Programlama Dersin Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Birol SOYSAL Sunumları Hazırlayan: Doç. Dr. Bülent ÇAKMAK ALT PROGRAMLAR:M-Fonksiyon Yapısı function cikis_ifadesi1, 2,, n =fonksiyon_adi

Detaylı

4- ALGORİTMA (ALGORITHM)

4- ALGORİTMA (ALGORITHM) (ALGORITHM) Algoritma: Bir Problemin çözümünün, günlük konuşma diliyle adım adım yazılmasıdır. Algoritma sözcüğü Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmi adındaki Türkistan'lı alimden kaynaklanır. Bu

Detaylı

Algoritma ve Programlama: Karar Yapıları ve Döngüler

Algoritma ve Programlama: Karar Yapıları ve Döngüler Algoritma ve Programlama: Karar Yapıları ve Döngüler Bir algoritma, herhangi bir programlama dili (C, C++, Pascal, Visual Basic, Java gibi) ile kodlandığında program haline gelir. Algoritmada yer alan

Detaylı

Fonksiyonlar (Altprogram)

Fonksiyonlar (Altprogram) Fonksiyonlar (Altprogram) C Programlama Dili fonksiyon olarak adlandırılan alt programların birleştirilmesi kavramına dayanır. Bir C programı bir ya da daha çok fonksiyonun bir araya gelmesi ile oluşur.

Detaylı

AKIŞ ŞEMASI AKIŞ ŞEMASI AKIŞ ŞEMASI ŞEKİLLERİ GİRİŞ

AKIŞ ŞEMASI AKIŞ ŞEMASI AKIŞ ŞEMASI ŞEKİLLERİ GİRİŞ GİRİŞ AKIŞ ŞEMASI Bir önceki ünitede algoritma, bilgisayarda herhangi bir işlem gerçekleştirmeden ya da program yazmaya başlamadan önce gerçekleştirilmesi düşünülen işlemlerin belirli bir mantık ve plan

Detaylı

Döngü Komutları. Komutu. while Komutu Diğer Operatörler Bileşik Komut for Komutu. İçiçe Döngüler break ve continue Komutları

Döngü Komutları. Komutu. while Komutu Diğer Operatörler Bileşik Komut for Komutu. İçiçe Döngüler break ve continue Komutları Döngüler Döngü Komutları while Komutu Diğer Operatörler Bileşik Komut for Komutu do-while Komutu İçiçe Döngüler break ve continue Komutları while Komutu Döngü komutları komutların bir çok kez yeniden yürülmesini

Detaylı

MatLab. Mustafa Coşar mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar

MatLab. Mustafa Coşar mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar MatLab Mustafa Coşar mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar Sunum Planı MatLab Hakkında Ekran Yapısı Programlama Yapısı Matlab da Programlamaya Giriş Sorular MatLab Hakkında MatLab;

Detaylı

Bilgisayar Programlama MATLAB

Bilgisayar Programlama MATLAB What is a computer??? Bilgisayar Programlama MATLAB Prof. Dr. İrfan KAYMAZ What Konular is a computer??? MATLAB ortamının tanıtımı Matlab sistemi (ara yüzey tanıtımı) a) Geliştirme ortamı b) Komut penceresi

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER KODLAB

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER KODLAB İÇİNDEKİLER IX İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 1 Kitabın Amacı 1 Algoritmanın Önemi 2 Bilgisayarın Doğuşu ve Kullanım Amaçları 3 Programlama Dili Nedir? 3 Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) Nedir? 4 2 ALGORİTMA VE AKIŞ

Detaylı

MatLab. Mustafa Coşar mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar

MatLab. Mustafa Coşar mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar MatLab Mustafa Coşar mustafacosar@hitit.edu.tr http://web.hitit.edu.tr/mustafacosar Sunum Planı fprintf komutu Clc, clear ve help komutları Koşullu ve Döngü ifadeleri Matlab da Fonksiyonlar Sorular Ekran

Detaylı

Microsoft Office Excel 2007

Microsoft Office Excel 2007 2014 Microsoft Office Excel 2007 Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Harran Üniversitesi Birecik Meslek Yüksekokulu İçindekiler MİCROSOFT OFFİCE EXCEL 2007... 4 EXCEL ORTAMINDA ÇALIŞMAK... 4 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASI...

Detaylı

Genel Kullanılış 1: [değişken ismi] = [değişken ismi] [işlem] [sayı veya string ifade veya değişken]

Genel Kullanılış 1: [değişken ismi] = [değişken ismi] [işlem] [sayı veya string ifade veya değişken] Sayaçlar Düzenli olarak artan (+) veya azalan (-) sayı veya string ifadeler elde etmek için kullanılırlar. Eşitliğin her iki tarafındaki değişken isminin aynı olmasına dikkat edin. Bu durum matematik olarak

Detaylı

Dr. Musa KILIÇ Öğretim Görevlisi http://kisi.deu.edu.tr/musa.kilic

Dr. Musa KILIÇ Öğretim Görevlisi http://kisi.deu.edu.tr/musa.kilic Dr. Musa KILIÇ Öğretim Görevlisi http://kisi.deu.edu.tr/musa.kilic BİLGİSAYAR DONANIM Donanım birimleri ekran, klavye, harddisk, ram YAZILIM Yazılımlar ise bilgisayarın donanım yapısını kullanılır hale

Detaylı

EM205 26/9/2014. Programlamaya giriş Algoritmalar. Amaçlar

EM205 26/9/2014. Programlamaya giriş Algoritmalar. Amaçlar EM205 26/9/2014 Programlamaya giriş Algoritmalar Temel kavramlar Algoritmalar Amaçlar Algoritma kavramını öğrenmek, Algoritmaları ifade edebilmek, Temel matematiksel algoritmaları yazabilmek C programlama

Detaylı

İstanbul Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu

İstanbul Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu PROGRAM AKIŞ DENETİMİ Program akış denetimi konusu temel olarak 2 e ayrılır. Bunlar; 1)Koşul Deyimleri 2)Döngü Deyimleri KOŞUL DEYİMLERİ Koşul deyimleri temel olarak programı kontrol etmeye yararlar. Bunlara

Detaylı

B02.6 Karar Verme, Eşitlik ve Bağıntı Operatörleri

B02.6 Karar Verme, Eşitlik ve Bağıntı Operatörleri B02.6 Karar Verme, Eşitlik ve Bağıntı Operatörleri 49 Yrd. Doç. Dr. Yakup EMÜL, Bilgisayar Programlama Ders Notları (B02) Çalıştırılabilir C ifadeleri ya bir işlem gerçekleştirir ( girilen verilerin toplanması

Detaylı

TEKRARLAMA DEYİMLERİ BÖLÜM 9. 9.1 Giriş. 9.2 For-Do

TEKRARLAMA DEYİMLERİ BÖLÜM 9. 9.1 Giriş. 9.2 For-Do BÖLÜM 9 TEKRARLAMA DEYİMLERİ 9.1 Giriş Bu bölümde program içerisinde belirli blokların herhangi bir şarta bağlı olarak veya şarttan bağımsız bir şekilde ardışık olarak çalıştırılması için kullanılan deyimler

Detaylı

C Dersleri Bölüm 3 : Program akışı

C Dersleri Bölüm 3 : Program akışı İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu www.ieubt.org C Dersleri Bölüm 3 : Program akışı Sorularınız için : programlama@ieubt.org Hazırlayan : Görkem PAÇACI (gorkem.pacaci@std.ieu.edu.tr) C Program

Detaylı

2 ALGORİTMA VE AKIŞ DİYAGRAMLARI

2 ALGORİTMA VE AKIŞ DİYAGRAMLARI İÇİNDEKİLER IX İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 1 Kitabın Amacı 1 Algoritmanın Önemi 2 Bilgisayarın Doğuşu ve Kullanım Amaçları 3 Programlama Dili Nedir? 3 Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) Nedir? 4 2 ALGORİTMA VE AKIŞ

Detaylı

Şekil 6.2 Çizgisel interpolasyon

Şekil 6.2 Çizgisel interpolasyon 45 Yukarıdaki şekil düzensiz bir X,Y ilişkisini göstermektedir. bu fonksiyon eğri üzerindeki bir dizi noktayı birleştiren bir seri düzgün çizgi halindeki bölümlerle açıklanabilir. Noktaların sayısı ne

Detaylı

PASCAL PROGRAMLAMA DİLİ YAPISI

PASCAL PROGRAMLAMA DİLİ YAPISI BÖLÜM 3 PASCAL PROGRAMLAMA DİLİ YAPISI 3.1. Giriş Bir Pascal programı en genel anlamda üç ayrı kısımdan oluşmuştur. Bu kısımlar bulunmaları gereken sıraya göre aşağıda verilmiştir. Program Başlığı; Tanımlama

Detaylı

HEDEF ARA ve ÇÖZÜCÜ HEDEF ARA

HEDEF ARA ve ÇÖZÜCÜ HEDEF ARA HEDEF ARA ve ÇÖZÜCÜ HEDEF ARA Hedef ara komutu bir fonksiyonun tersinin bulunmasında kullanılır. Hedef ara işlemi, y=f(x) gibi bir fonksiyonda y değeri verildiğinde x değerinin bulunmasıdır. Bu işlem,

Detaylı

C Programlama Dilininin Basit Yapıları

C Programlama Dilininin Basit Yapıları Bölüm 2 C Programlama Dilininin Basit Yapıları İçindekiler 2.1 Sabitler ve Değişkenler......................... 13 2.2 Açıklamalar (Expresions)........................ 14 2.3 İfadeler (Statements) ve İfade

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ 6. SINIF DERS NOTLARI 2

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ 6. SINIF DERS NOTLARI 2 PROGRAMLAMA Bir problemin çözümü için belirli kurallar ve adımlar çerçevesinde bilgisayar ortamında hazırlanan komutlar dizisine programlama denir. Programlama Dili: Bir programın yazılabilmesi için kendine

Detaylı

Algoritma kelimesinin kökeni:

Algoritma kelimesinin kökeni: ALGORİTMA Belirli bir problemi çözmek için gerekli adımlar kümesidir. Algoritma bir işi çözmek için kullanılan yöntemdir. Gündelik yaşantımızda da algoritmalar kullanırız. Yol tarifi, yemek pişirme işlemleri

Detaylı

Veritabanı. SQL (Structured Query Language)

Veritabanı. SQL (Structured Query Language) Veritabanı SQL (Structured Query Language) SQL (Structured Query Language) SQL, ilişkisel veritabanlarındaki bilgileri sorgulamak için kullanılan dildir. SQL, bütün kullanıcıların ve uygulamaların veritabanına

Detaylı

Program AkıĢ Kontrol Yapıları

Program AkıĢ Kontrol Yapıları C PROGRAMLAMA Program AkıĢ Kontrol Yapıları Normal Ģartlarda C dilinde bir programın çalıģması, komutların yukarıdan aģağıya doğru ve sırasıyla iģletilmesiyle gerçekleģtirilir. Ancak bazen problemin çözümü,

Detaylı

http://alikoker.name.tr MATLAB

http://alikoker.name.tr MATLAB MATLAB MATLAB; (MATrix LABoratory); ilk defa 1985'de C.B Moler tarafından matematik ve özellikle de matris esaslı matematik ortamında kullanılmak üzere geliştirilmiş etkileşimli bir paket programlama dilidir.

Detaylı

Algoritmanın Hazırlanması

Algoritmanın Hazırlanması Algoritmanın Hazırlanması Algoritma, herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir. Çözüm için yapılması gereken işlemler hiçbir alternatif yoruma izin vermeksizin sözel olarak ifade

Detaylı

BIL101 07/11/2012 Lab5 Programlama Sorulari

BIL101 07/11/2012 Lab5 Programlama Sorulari BIL101 07/11/2012 Lab5 Programlama Sorulari 1- Bir kişinin banka hesabı üstünden yapacağı para çekme ve yatırma işlemleri sonucu banka hesap bakiyesini hesaplayacak bir program yazınız. Programiniz asagidaki

Detaylı

EBG101 PROGRAMLAMA TEMELLERİ VE ALGORİTMA

EBG101 PROGRAMLAMA TEMELLERİ VE ALGORİTMA 6. HAFTA EBG101 PROGRAMLAMA TEMELLERİ VE ALGORİTMA Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu ALGORİTMA ÖRNEK1: İki sayının toplamı

Detaylı

3- ARİTMETİK İFADELERİN YAZILMASI. M.İLKUÇAR - imuammer@yahoo.com

3- ARİTMETİK İFADELERİN YAZILMASI. M.İLKUÇAR - imuammer@yahoo.com 3- ARİTMETİK İFADELERİN YAZILMASI 3.1- Aritmetiksel operatörler Operatör Anlamı + Toplama - Çıkarma * Çarpma / Bölme % Kalanlı Bölme ^ Üs alma ( ) Parantez = Atama Aritmetik operatörlerde işlem öncelik

Detaylı

1. GİRİŞ 1.1. GENEL BAKIŞ 1.2. KULLANICI ARAYÜZÜ

1. GİRİŞ 1.1. GENEL BAKIŞ 1.2. KULLANICI ARAYÜZÜ 1. GİRİŞ 1.1. GENEL BAKIŞ MATLAB (MATrix LABoratory) sayısal hesaplama ve dördüncü nesil programlama dilidir. MathWorks firması tarafından geliştiriliyor. MATLAB; - matris işlenmesine, - fonksiyonlar ve

Detaylı

Gereksiz Kodlar. burada if deyiminin else bölümüne gerek var mı? İfade doğruysa zaten fonksiyon geri dönüyor. Bu aşağıdakiyle tamamen eşdeğerdir:

Gereksiz Kodlar. burada if deyiminin else bölümüne gerek var mı? İfade doğruysa zaten fonksiyon geri dönüyor. Bu aşağıdakiyle tamamen eşdeğerdir: Gereksiz Kodlar Kaan Aslan 9 Temuz 1997 Kapalı spor salonu, durak yeri, taşıt aracı, en optimum, geri iade etmek, davranış biçimi Bu ifadelerde bir gariplik var, değil mi? Açık spor salonu göreniniz var

Detaylı

UYGULAMA 2 TABLO YAPIMI

UYGULAMA 2 TABLO YAPIMI 1 UYGULAMA 2 TABLO YAPIMI Amaç: SPSS 10 istatistiksel paket programında veri girişi ve tablo yapımı. SPSS 10 istatistiksel paket programı ilk açıldığında ekrana gelen görüntü aşağıdaki gibidir. Bu pencere

Detaylı

ALT PROGRAMLAR BÖLÜM 11. 11.1 Giriş. 11.1.1 Alt Programlar Hakkında Genel Bilgiler

ALT PROGRAMLAR BÖLÜM 11. 11.1 Giriş. 11.1.1 Alt Programlar Hakkında Genel Bilgiler BÖLÜM 11 ALT PROGRAMLAR 11.1 Giriş Yapısal programlamanın en önemli yaklaşımlarından biri, temel uygulamayı bir takım parçalara bölerek gerçekleştirmektir. Pascal'da bu parçalar altyordam (procedure) veya

Detaylı

Algoritmik Program Tasarımı, Akış Şemaları ve Programlama. Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 1

Algoritmik Program Tasarımı, Akış Şemaları ve Programlama. Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 1 Algoritmik Program Tasarımı, Akış Şemaları ve Programlama Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 1 I) Algoritmik Program Tasarımı, Akış Şemaları Algoritmik program tasarımı, verilen bir problemin bilgisayar ortamında

Detaylı

BM102 BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA II LABORATUVAR UYGULAMALARI. 3Hafta

BM102 BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA II LABORATUVAR UYGULAMALARI. 3Hafta Ön bilgi: Özyineli fonksiyon tanımlanabilmeli. Dizilerin fonksiyon parametresi veya geri dönüş değeri olarak kullanımı bilinmeli. 1. Klavyeden girilen sayı n olmak üzere [1..n] aralığındaki sayıların toplamı

Detaylı

10 LU SAYISAL SİSTEMİ İLE 2 Lİ SAYISAL SİSTEMİ ARASINDA ÇEVİRİM UYGULAMASI

10 LU SAYISAL SİSTEMİ İLE 2 Lİ SAYISAL SİSTEMİ ARASINDA ÇEVİRİM UYGULAMASI 10 LU SAYISAL SİSTEMİ İLE 2 Lİ SAYISAL SİSTEMİ ARASINDA ÇEVİRİM UYGULAMASI Sayısal Sistemler Sayısal sistem, sayıları temsil eden simgeler için bir yazma sistemi yani matematiksel bir gösterim sistemidir.

Detaylı

Excel Formüller ve Fonksiyonlar. Yusuf MANSUROĞLU Mühendislik Hizmetleri Müdür Yardımcısı 11.02.2015

Excel Formüller ve Fonksiyonlar. Yusuf MANSUROĞLU Mühendislik Hizmetleri Müdür Yardımcısı 11.02.2015 Excel Formüller ve Fonksiyonlar Yusuf MANSUROĞLU Mühendislik Hizmetleri Müdür Yardımcısı 11.02.2015 Excel de Yapabileceklerimiz Temel aritmetik işlemler (4 işlem) Mantıksal karşılaştırma işlemleri (>,>=,

Detaylı

Matlab da Dizi ve Matrisler. Mustafa Coşar

Matlab da Dizi ve Matrisler. Mustafa Coşar Matlab da Dizi ve Matrisler Mustafa Coşar MATLAB Değişkenleri Matlab da değişkenler; skaler, dizi(vektör), matris veya metin (string) türünde olabilirler. Örnek olarak: a=1; b=-3.2e3; c=22/5; metin= mustafa

Detaylı

BLG 1306 Temel Bilgisayar Programlama

BLG 1306 Temel Bilgisayar Programlama BLG 1306 Temel Bilgisayar Programlama WEB : mustafabahsi.cbu.edu.tr E-MAIL : mustafa.bahsi@cbu.edu.tr Değişken ve Atama Bilgisayar programı içerisinde ihtiyaç duyulan sembolik bir ifadeyi veya niceliği

Detaylı

BÖLÜM 3 OPERAT A ÖRLER - 19 -

BÖLÜM 3 OPERAT A ÖRLER - 19 - BÖLÜM 3 OPERATÖRLER - 19 - 3.1 Operatörler Hakkında Yukarıdaki örnekleri birlikte yaptıysak = işaretini bol bol kullandık ve böylece PHP'nin birçok operatöründen biriyle tanıştık. Buna PHP dilinde "atama

Detaylı

BÖLÜM12. 2- FORMÜLLER ve OTOMATİK TOPLAM. 2.1. Formüller

BÖLÜM12. 2- FORMÜLLER ve OTOMATİK TOPLAM. 2.1. Formüller BÖLÜM12 2- FORMÜLLER ve OTOMATİK TOPLAM 2.1. Formüller Formül, bir sayfadaki verilerin aritmetiksel, mantıksal, istatistiksel vb. işlemleri yapması için kullanılan denklemlerdir ve bize sonuç bildirirler.

Detaylı

Bu amaçla, if ve switch gibi karar verme deyimleri, for, while, do..while gibi döngü deyimleri kullanılır.

Bu amaçla, if ve switch gibi karar verme deyimleri, for, while, do..while gibi döngü deyimleri kullanılır. PHP de Program Denetimi Belli durumlarda örneğin değişkenlerin aldığı değerlere veya sayfaya yapılan ziyaretlere göre PHP programının nasıl davranacağına karar vermemiz gerekir. Bu yönlendirmeleri, program

Detaylı

Excel' de formüller yazılırken iki farklı uygulama kullanılır. Bunlardan;

Excel' de formüller yazılırken iki farklı uygulama kullanılır. Bunlardan; 7. FORMÜLLER SEKMESİ Excel in en çok kullanılan yönü hesaplama yönüdür. Hesaplamalar Formüller aracılığıyla yapılır. Formüller sekmesi anlatılırken sık kullanılan formüller ve formül yazımı da anlatılacaktır.

Detaylı

MATLAB Semineri. EM 314 Kontrol Sistemleri 1 GÜMMF Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü. 30 Nisan / 1 Mayıs 2007

MATLAB Semineri. EM 314 Kontrol Sistemleri 1 GÜMMF Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü. 30 Nisan / 1 Mayıs 2007 MATLAB Semineri EM 314 Kontrol Sistemleri 1 GÜMMF Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü 30 Nisan / 1 Mayıs 2007 İçerik MATLAB Ekranı Değişkenler Operatörler Akış Kontrolü.m Dosyaları Çizim Komutları Yardım Kontrol

Detaylı

for döngüsü for (başlangıç değeri; şart; artım) ifade; for (başlangıç değeri; şart; artım) { ifadeler; }

for döngüsü for (başlangıç değeri; şart; artım) ifade; for (başlangıç değeri; şart; artım) { ifadeler; } for döngüsü for (başlangıç değeri; şart; artım) ifade; for (başlangıç değeri; şart; artım) ifadeler; Başlangıç değeri; koşul içinde tanımladığımız değişkene ilk değerin atanmasını sağlar. Koşul: Döngünün

Detaylı

PROGRAMINIZI ANĠ SONLANDIRMAK ĠSTEDĠĞĠNĠZ YER BĠR DÖNGÜNÜN ĠÇĠ ĠSE NE OLUR?????????

PROGRAMINIZI ANĠ SONLANDIRMAK ĠSTEDĠĞĠNĠZ YER BĠR DÖNGÜNÜN ĠÇĠ ĠSE NE OLUR????????? MATLAB 4.DERS return Komutu Yazdığınız MATLAB programını herhangi bir anda (programın normalde sona erdiği noktanın haricinde - early termination) sona erdirmek için return komutunu kullanabilirsiniz.

Detaylı

EXCEL DE ARİTMETİKSEL İŞLEMLER

EXCEL DE ARİTMETİKSEL İŞLEMLER EXCEL DE ARİTMETİKSEL İŞLEMLER Toplama İşlemi. Bu İşlemleri yapmadan önce ( toplama- Çıkarma Çarpma-Bölme ve formüllerde) İlk önce hücre İçerisine = (Eşittir) işareti koyman gerekir. KDV HESAPLARI ÖRNEK;

Detaylı

Programlama Dilleri. C Dili. Programlama Dilleri-ders02/ 1

Programlama Dilleri. C Dili. Programlama Dilleri-ders02/ 1 Programlama Dilleri C Dili Programlama Dilleri-ders02/ 1 Değişkenler, Sabitler ve Operatörler Değişkenler (variables) bellekte bilginin saklandığı gözlere verilen simgesel isimlerdir. Sabitler (constants)

Detaylı

VISUAL BASIC DE İŞLETİM SİSTEMİ DENETİM KOMUTLARI VE FONKSİYONLARI

VISUAL BASIC DE İŞLETİM SİSTEMİ DENETİM KOMUTLARI VE FONKSİYONLARI VISUAL BASIC DE İŞLETİM SİSTEMİ DENETİM KOMUTLARI VE FONKSİYONLARI Visual basic kodları yazılırken, yapılması istenen işlerin yanı sıra sistem ile ilgili bazı işlerin yapılması da (klasör oluşturma silme,

Detaylı

İNTERNET PROGRAMCILIĞI DERSİ ÇALIŞMA SORULARI

İNTERNET PROGRAMCILIĞI DERSİ ÇALIŞMA SORULARI İNTERNET PROGRAMCILIĞI DERSİ ÇALIŞMA SORULARI 1) Aşağıdaki seçeneklerin hangisinde PHP kod yazımı doğru olarak verilmiştir? A) B) C).. D) 2) PHP ile hazırlanmış

Detaylı

BILGISAYAR PROGRAMLAMAYA GIRIS

BILGISAYAR PROGRAMLAMAYA GIRIS BÖLÜM 1 BILGISAYAR PROGRAMLAMAYA GIRIS Insanlar her zaman düsünür ve problem çözerler. Bir çok problem, az yada hiç düsünülmeden çözülebilir. Her gün evden çikarken ne giyilmelidir? Bunun için muhtemelen

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 Öğr.Gör.Ali ATALAY EXCEL PAKET PROGRAMI Günümüzde hesap tablosu, veri analizi, kod yazımı, grafik çizimi, veri tabanı oluşturma gibi bir çok özelliği olan

Detaylı

Temel Giriş/Çıkış Fonksiyonları

Temel Giriş/Çıkış Fonksiyonları Temel Giriş/Çıkış Fonksiyonları Temel giriş/çıkış fonksiyonları, bütün programla dillerinde mevcuttur. Bu tür fonksiyonlar, kullanıcıya ekrana veya yazıcıya bilgi yazdırmasına, ve bilgisayara klavyeden

Detaylı

Algoritmalar. 3. Açıklık: Her işlem (komut) açık olmalı ve farklı anlamlar içermemeli.

Algoritmalar. 3. Açıklık: Her işlem (komut) açık olmalı ve farklı anlamlar içermemeli. Algoritmalar Kısaca algoritma belirli bir görevi yerine getiren sonlu sayıdaki işlemler dizisidir. Geniş anlamda ise algoritma, verilen herhangi bir sorunun çözümüne ulaşmak için uygulanması gerekli adımların

Detaylı

1 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ

1 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ İÇİNDEKİLER IX İÇİNDEKİLER 1 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ 1 Problem Çözme 1 Algoritma 1 Algoritmada Olması Gereken Özellikler 2 Programlama Dilleri 6 Programlama Dillerinin Tarihçesi 6 Fortran (Formula Translator)

Detaylı

Programlama Temelleri Dersi - Algoritma Örnekleri-v0.2

Programlama Temelleri Dersi - Algoritma Örnekleri-v0.2 Programlama Temelleri Dersi - Algoritma Örnekleri-v0.2 09.11.2012 İçerik Table Of Contents Bölüm 1- ) Temel Giriş/Çıkış işlemleri Uygulama 1.1- Klavyeden girilen sayıyı ekrana yazdıran program Uygulama

Detaylı

ÜNİT E ÜNİTE GİRİŞ. Algoritma Mantığı. Algoritma Özellikleri PROGRAMLAMA TEMELLERİ ÜNİTE 3 ALGORİTMA

ÜNİT E ÜNİTE GİRİŞ. Algoritma Mantığı. Algoritma Özellikleri PROGRAMLAMA TEMELLERİ ÜNİTE 3 ALGORİTMA PROGRAMLAMA TEMELLERİ ÜNİTE 3 ALGORİTMA GİRİŞ Bilgisayarların önemli bir kullanım amacı, veri ve bilgilerin kullanılarak var olan belirli bir problemin çözülmeye çalışılmasıdır. Bunun için, bilgisayarlar

Detaylı

Örnek: İki fonksiyondan oluşan bir program. Fonksiyon Tanımı

Örnek: İki fonksiyondan oluşan bir program. Fonksiyon Tanımı Fonksiyonlar Fonksiyon Tanımı Değer Döndürmeyen Fonksiyonlar Değer Döndüren Fonksiyonlar Çok Parametreli Fonksiyonlar Değişken Kapsamları Çok Fonksiyonlu Programlar Fonksiyon Tanımı Karmaşıkveuzunprogramları,

Detaylı

SQL e Giriş. Uzm. Murat YAZICI

SQL e Giriş. Uzm. Murat YAZICI SQL e Giriş Uzm. Murat YAZICI SQL (Structured Query Language) - SQL Türkçe de Yapısal Sorgulama Dili anlamına gelmektedir ve ilişkisel veritabanlarında çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. - SQL ile

Detaylı

Döngü (Loop) Deyimleri / Veri Belirleyicileri / Matematiksel Fonksiyonlar

Döngü (Loop) Deyimleri / Veri Belirleyicileri / Matematiksel Fonksiyonlar Bölüm 5 Döngü (Loop) Deyimleri / Veri Belirleyicileri / Matematiksel Fonksiyonlar İçindekiler 5.1 Formatlı Yazdırma............................ 34 5.2 Döngü Deyimleri............................. 34 5.2.1

Detaylı

Temel Bilgisayar Programlama

Temel Bilgisayar Programlama Temel Bilgisayar Programlama C Programlamaya Giriş Dr. Tahir Emre Kalaycı 2012 Dr. Tahir Emre Kalaycı () Temel Bilgisayar Programlama 2012 1 / 16 İçerik 1 Geçtiğimiz hafta 2 Yapısal Program Geliştirme

Detaylı

Şekil 7.1 Bir tankta sıvı birikimi

Şekil 7.1 Bir tankta sıvı birikimi 6 7. DİFERENSİYEL DENKLEMLERİN SAYISAL ÇÖZÜMLERİ Diferensiyel denklemlerin sayısal integrasyonunda kullanılabilecek bir çok yöntem vardır. Tecrübeler dördüncü mertebe (Runge-Kutta) yönteminin hemen hemen

Detaylı

MS Excel. Excel Microsoft Office in bir parçasını oluşturur. Office 2007, Office 2010, Office 2013, Office 2016

MS Excel. Excel Microsoft Office in bir parçasını oluşturur. Office 2007, Office 2010, Office 2013, Office 2016 MS Excel Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde hesap yapabilme, tablolar içinde verilerle grafik oluşturma, verileri karşılaştırıp sonuç üretebilme

Detaylı

Matematiksel Operatörler

Matematiksel Operatörler Matematiksel Operatörler Genel olarak matematiksel işlemlerde kullanılan operatörlerdir. Operatör Anlamı Açıklama ^ Üs Alma C^3 Matematikdeki üs operatörüdür. Verilen ilk sayının ikinci sayı kadar kuvvetini

Detaylı

Yazılım Nedir? 2. Yazılımın Tarihçesi 3. Yazılım Grupları 4 Sistem Yazılımları 4 Kullanıcı Yazılımları 5. Yazılımın Önemi 6

Yazılım Nedir? 2. Yazılımın Tarihçesi 3. Yazılım Grupları 4 Sistem Yazılımları 4 Kullanıcı Yazılımları 5. Yazılımın Önemi 6 ix Yazılım Nedir? 2 Yazılımın Tarihçesi 3 Yazılım Grupları 4 Sistem Yazılımları 4 Kullanıcı Yazılımları 5 Yazılımın Önemi 6 Yazılımcı (Programcı) Kimdir? 8 Yazılımcı Olmak 9 Adım Adım Yazılımcılık 9 Uzman

Detaylı

C PROGRAMLAMA DİLİNE GİRİŞ

C PROGRAMLAMA DİLİNE GİRİŞ C PROGRAMLAMA DİLİNE GİRİŞ C Dilinin Tarihçesi 1972 de Dennis Ritchie tarafından AT&T Bell Laboratuarlarında B dilinden geliştirildi. C dili konusundaki ilk kitap 1978 de Dennis Ritchie ve Brain Kernighan

Detaylı

NAZMİYE DEMİREL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ 1. DÖNEM 6. SINIFLAR DERS NOTU EXCEL 2007 DERS NOTLARI

NAZMİYE DEMİREL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ 1. DÖNEM 6. SINIFLAR DERS NOTU EXCEL 2007 DERS NOTLARI EXCEL 2007 DERS NOTLARI Bir hesap tablosu programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları

Detaylı

Algoritmalar, Akış Şemaları ve O() Karmaşıklık Notasyonu

Algoritmalar, Akış Şemaları ve O() Karmaşıklık Notasyonu Algoritmalar, Akış Şemaları ve O() Karmaşıklık Notasyonu Öğr. Gör. M. Ozan AKI r1.0 Algoritmalar (Algorithms) Algoritma, bir problemin çözümünü sağlayan ancak deneme-yanılma ve sezgisel çözüme karşıt bir

Detaylı

Algoritmaların Karşılaştırılması. Doç. Dr. Aybars UĞUR

Algoritmaların Karşılaştırılması. Doç. Dr. Aybars UĞUR Algoritmaların Karşılaştırılması Doç. Dr. Aybars UĞUR Giriş Bir programın performansı genel olarak programın işletimi için gerekli olan bilgisayar zamanı ve belleğidir. Bir programın zaman karmaşıklığı

Detaylı

Buna göre, eşitliği yazılabilir. sayılara rasyonel sayılar denir ve Q ile gösterilir. , -, 2 2 = 1. sayıdır. 2, 3, 5 birer irrasyonel sayıdır.

Buna göre, eşitliği yazılabilir. sayılara rasyonel sayılar denir ve Q ile gösterilir. , -, 2 2 = 1. sayıdır. 2, 3, 5 birer irrasyonel sayıdır. TEMEL KAVRAMLAR RAKAM Bir çokluk belirtmek için kullanılan sembollere rakam denir. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 sembolleri birer rakamdır. 2. TAMSAYILAR KÜMESİ Z = {..., -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4,... }

Detaylı

KDV Beyannamesinin ekinde verilen Kısmı Tevkifat Uygulaması Kapsamındaki İşlemlere Ait Bildirim, Muhasebe IV modülünden hazırlanabilir.

KDV Beyannamesinin ekinde verilen Kısmı Tevkifat Uygulaması Kapsamındaki İşlemlere Ait Bildirim, Muhasebe IV modülünden hazırlanabilir. 22 Haziran 2012 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : Muhasebe IV KISMI TEVKİFAT UYGULAMASI KAPSAMINDAKİ İŞLEMLERE AİT BİLDİRİM KDV Beyannamesinin ekinde verilen Kısmı Tevkifat

Detaylı

HÜPP PYTHON I.HAFTA ALGORİTMA MANTIĞI, AKIŞ DİYAGRAMLARI VE PYTHON'A GİRİŞ

HÜPP PYTHON I.HAFTA ALGORİTMA MANTIĞI, AKIŞ DİYAGRAMLARI VE PYTHON'A GİRİŞ HÜPP PYTHON I.HAFTA ALGORİTMA MANTIĞI, AKIŞ DİYAGRAMLARI VE PYTHON'A GİRİŞ PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Herhangi bir program yazabilmemiz için öncelikle önümüzde bir problem, soru olması gerekir. Problemi belirledikten

Detaylı

PROGRAMLAMA TEMELLERİ DERSİ ÖZETİ

PROGRAMLAMA TEMELLERİ DERSİ ÖZETİ Değişkenler PROGRAMLAMA TEMELLERİ DERSİ ÖZETİ C# Programlama Dili Giriş Değişkenler bir programlama dilinde verilerin depolanma alanlarını temsil eder. Tanımlanan her değişkene bellek bölgesinden bir alan

Detaylı

Ders - 7 while döngüsü

Ders - 7 while döngüsü Ders - 7 while döngüsü import java.util.scanner; public class StringKiyaslama { public static void main(string[] args) { Scanner klavye=new Scanner(System.in); Oncelikle Lab icin bir aciklama System.out.println("1.

Detaylı

KONTROL YAPILARI (CONTROL STRUCTURES)

KONTROL YAPILARI (CONTROL STRUCTURES) Öğr.Gör.Bülent ÇOBANOĞLU, Visual BASIC Ders Notları-I 0 KONTROL YAPILARI (CONTROL STRUCTURES) GĠRĠġ Kontrol yapıları, program akışını değiştirmek için kullanılan yapılardır. Yapısal programlama dillerinde

Detaylı

SIMAN KULLANIM KILAVUZU

SIMAN KULLANIM KILAVUZU SIMAN KULLANIM KILAVUZU Önder Öndemir SIMAN Simülasyon programı Model Çatı ve Deneysel Çatı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Model çatı genel itibariyle modullerin ve işlem bloklarının yazıldığı kısımdır.

Detaylı

6. 3x2-8x - 3 = O denkleminin negatif kökü asagidakilerden. 7. mx2 - (2m2 + i) x + 2m = O denkleminin köklerinden

6. 3x2-8x - 3 = O denkleminin negatif kökü asagidakilerden. 7. mx2 - (2m2 + i) x + 2m = O denkleminin köklerinden ikinci Dereceden Denklemler, tçözüm Kümesi, Köklerin Varligi. (m - 9) x + x - 6 = o denkleminin ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem olmasi için, m degeri asagidakilerden hangisi olamaz? A) - B) -

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA VE FİZİKTE PROGRAMLAMA DERSLERİ İÇİN MATLAB ÇALIŞMA NOTLARI. Mehmet ÖZKAN

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA VE FİZİKTE PROGRAMLAMA DERSLERİ İÇİN MATLAB ÇALIŞMA NOTLARI. Mehmet ÖZKAN BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA VE FİZİKTE PROGRAMLAMA DERSLERİ İÇİN MATLAB ÇALIŞMA NOTLARI Mehmet ÖZKAN input:bu komut kullanıcıdan veri girişi istiğinde kullanılır. Etkin ve etkileşimli bir program yazımında

Detaylı

MATLAB DA SAYISAL ANALİZ DOÇ. DR. ERSAN KABALCI

MATLAB DA SAYISAL ANALİZ DOÇ. DR. ERSAN KABALCI MATLAB DA SAYISAL ANALİZ DOÇ. DR. ERSAN KABALCI Konu Başlıkları Lineer Denklem Sistemlerinin Çözümü İntegral ve Türev İntegral (Alan) Türev (Sayısal Fark ) Diferansiyel Denklem çözümleri Denetim Sistemlerinin

Detaylı

Değişken atama Kullanıcıdan veri girişi istendiğinde kullanılır. 1. Bir değişkene değer atama (örn: a=4 gibi) 2. Klavyeden veri girme

Değişken atama Kullanıcıdan veri girişi istendiğinde kullanılır. 1. Bir değişkene değer atama (örn: a=4 gibi) 2. Klavyeden veri girme Değişken atama Kullanıcıdan veri girişi istendiğinde kullanılır 1. Bir değişkene değer atama (örn: a=4 gibi) 2. Klavyeden veri girme 3. Bilgisayar belleğinde saklanan verileri bir dosyadan okumak 1. Bir

Detaylı

Dr. Fatih AY Tel: 0 388 225 22 55 fatihay@fatihay.net www.fatihay.net

Dr. Fatih AY Tel: 0 388 225 22 55 fatihay@fatihay.net www.fatihay.net Bilgisayar Programlama Ders 1 Dr. Fatih AY Tel: 0 388 225 22 55 fatihay@fatihay.net www.fatihay.net Bilgisayar Programlamaya C ile Programlamaya Yazılım: Bilgisayarın işlemler yapması ve karar vermesi

Detaylı

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU Ekim 2015 İçindekiler 1. HAL KAYIT SİSTEMİ NE GİRİŞ... 2 2. HAL HAKEM HEYETİ BAŞVURU OLUŞTURMA SÜRECİ... 2 2.1. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİN

Detaylı

ÖRNEK 1: Verilen iki sayının toplamının bulunmasının algoritması aşağıdaki gibi yazılır:

ÖRNEK 1: Verilen iki sayının toplamının bulunmasının algoritması aşağıdaki gibi yazılır: ALGORİTMANIN HAZIRLANMASI, herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir. Çözüm için yapılması gereken işlemler hiçbir alternatif yoruma izin vermeksizin sözel olarak ifade edilir.

Detaylı

Pascalda oluşturulacak dosyalar değişkenler gibi programın başında tanımlanır.

Pascalda oluşturulacak dosyalar değişkenler gibi programın başında tanımlanır. DOSYALAMALAR Programlama bilgilerin her zaman ekrana yazdırılması veya değişkenlerde tutulması yeterli olmayabilir. Programın çalışması sonucu girilen yada hesaplanan her bilgi manyetik ortama programda

Detaylı