GMKA RUZGAR ENERJISI BILGILENDIRME TOPLANTILARI CANAKKALE- BALIKESIR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GMKA RUZGAR ENERJISI BILGILENDIRME TOPLANTILARI CANAKKALE- BALIKESIR"

Transkript

1 GMKA RUZGAR ENERJISI BILGILENDIRME TOPLANTILARI CANAKKALE- BALIKESIR

2 TÜRKİYE LİSANSSIZ SINIF RÜZGAR ENERJİSİ PAZARI Toplam Lisansız Yenilenebilir Enerji Pazarı: 1250 MW ( TEİAŞ 2012 Limiti ) Ruzgar Gunes Hidrolik Diger 1250 MW lık Pazar yaklaşık Yenilenebilir Enerji Noktasını ifade ediyor. En fazla payı Rüzgar ve Güneş Enerjisinin alması bekleniyor.

3 TÜRKİYE LİSANSSIZ SINIF RÜZGAR ENERJİSİ PAZARI Ruzgar Gunes Hidrolik Diger 1250 MW lık Pazar yaklaşık Yenilenebilir Enerji Noktasını ifade ediyor. TEİAŞ Tarafından verilen 1250 MW izinin %35 i rüzgar türbini olarak öngörülmektedir. 100 kw üzeri türbin ihtiyacı yaklaşık 3000 adettir. Yaklaşık pazar büyüklüğü 3.Milyar USD

4 RUZGAR TURBININ DESTEKLEDIGI YAN SEKTORLER Hammaddeler ic piyasadan direk tedarik edilebilmektedir. Tasarim, Yazilim ve Teknolojik bilgiyi %100 Turkiye den saglamak mumkundur. Disaridan lisans ithal etme ihtiyaci yoktur.

5 RUZGAR ENERJISINDE KULLANILAN TEKNIK BIRIMLER Rüzgar Hızı = m / sn 1 Metre / saniye = 3,6 km Ortalama Rüzgar Hızı; Bir yıl içindeki sakin rüzgarlı, rüzgarsız ve fırtınalı rüzgar hızlarının toplamının 1 yıllık süredeki ölçümlere bölünmesi sonucu çıkan değer. Ortalama rüzgar hızı değeri uygulama kararının temel değeridir.

6 TÜRKİYE RÜZGAR HARİTASI- BÖLGE POTANSİYELİ Rüzgar potansiyeli açısından en verimli bölgelerimiz Güney Marmara ve Ege 50 m Yükseklikte Ortalama Rüzgar Hızı 7 8 m / sn

7 TÜRKİYE RÜZGAR HARİTASI- BÖLGE POTANSİYELİ Ekonomik RES yatırımı için 7 m/sn veya üzerinde rüzgar ortalama hızı gerektirmektedir. Rüzgar potansiyeli açısından en verimli bölgelerimiz Güney Marmara ve Ege / Çanakkale

8 TÜRKİYE RÜZGAR HARİTASI- BÖLGE POTANSİYELİ Ekonomik RES yatırımı için 7 m/sn veya üzerinde rüzgar ortalama hızı gerektirmektedir. Rüzgar potansiyeli açısından en verimli bölgelerimiz Güney Marmara ve Ege / Balıkesir

9 EKONOMİK BİR RES YATIRIMI İÇİN GEREKENLER Ekonomik RES yatırımı için 7 m/sn veya üzerinde rüzgar ortalama hızı gerektirmektedir. Bölgemizde 50 m de bu değerler var. Ancak! 50 m ye türbin kurabilecek miyiz? Bunun için yeterli zemin değerlerine sahip miyiz? Uygulama sonrası bu yükseklikte müdahale imkanımız nedir? Vinç olmadan basit bir bakım için bu yüksekliğe çıkabilecek miyiz? En az 20 yıllık ekonomik ömür sürecinde bu yüksekliğin yatırım geri dönüşe etkisi nedir?

10 EKONOMİK BİR RES YATIRIMI İÇİN GEREKENLER Eğer imkanımız varsa 50 m ideal bir değerdir. Ancak! Genelde lisansız sınıf türbin kullanıcılarının mevcut arazileri 50 m için uygun olmamaktadır. Mevcut tesislerindeki zeminlerde büyük kazı imkanı yoktur. Uygulama sonrası bu yükseklikte müdahale imkanı pahalı operasyonlardır. Vinç olmadan basit bir müdahale dahi yapılamaz. En az 20 yıllık ekonomik ömür sürecinde bu yüksekliğin yatırım geri dönüşe etkisi hesaplanmalıdır. Türbin bedeli ile yükselme bedeli için ödenecek bedeller makul bir oranda olmalıdır. Uygulamalar kw arasında azami m. yüksekliğin ekonomik olduğunu göstermektedir.

11 EKONOMİK BİR RES YATIRIMI İÇİN GEREKENLER Temel altyapı ve yer seçimi 250 kw 25 m bir temel yaklaşık 10 m çap, 4 m derinlik ve 100 m3 hacimdedir. 250 kw 40 m bir temel yaklaşık 15 m çap, 6 m derinlik ve 180 m3 hacimdedir.

12 RÜZGAR HIZI VE TÜRBİNDE ENERJİ ÜRETİM İLİŞKİSİ Türbin kapasite kullanımı VG Performans GÜÇ- Watt Rüzgar hızı- m/sec. Max Min.

13 EKONOMİK BİR RES YATIRIMI İÇİN DİĞER FAKTÖRLER Şebekeye bağlanma AG ve OG Mevcut mevzuata göre 11 kw a kadar AG den, 11 kw üzerinde bir türbin AG veya OG den bağlanır. OG den bağlanma maliyeti minimum Bin Türk Lirası dır. Bu maliyet 11 kw için türbin maliyetinin %50 si, 50 kw için %35 i, 100 kw için ise % 15 i orandadır. Türbinler 11 ila 100 kw arasında OG den bağlanırsa geri ödeme süreleri 8 9 yıldan aşağı olamaz. Mevcut yönetmeliğe göre bağlantı maliyeti etkisiyle 100 kw ve üzeri türbinler daha ekonomik olabilmektedir. Maalesef 11 ile 100 kw arası büyük bir kullanıcı kesimi yüksek bağlantı maliyeti nedeniyle kararsız kalmaktadır.

14 LİSANSIZ SINIFTA İDEAL RUZGAR TURBINLERI NASIL OLMALI? Koniye bağlı kanat açıları otomatik değişmeli. Pitch-control. Kapasite faktörleri %40 ın üzerinde olmalı.

15 LİSANSIZ SINIFTA İDEAL RUZGAR TURBINLERI NASIL OLMALI? m seviyesinde rüzgar hızları 3 6 m/sn dir. Türbinlerde Class-3 ve üzeri pervane kullanmalı ve türbin bu hızlarda üretime girebilmelidir. Bu özellik için kanat açı kontrolü şarttır. Başlangıç rüzgar hızı 2,5 3 m/sn olmalıdır. Kanatlarda özel epoxy, karbon fiber, alüminyum ve 10 k - çelik bağlantılar kullanılmalıdır.

16 LİSANSIZ SINIFTA İDEAL RUZGAR TURBINLERI NASIL OLMALI? 150 kw a kadar vinç gerektirmeden yerde monte edilip kendi sistemiyle 40 dk da kalkmalıdır.

17 LİSANSIZ SINIFTA İDEAL RUZGAR TURBINLERI NASIL OLMALI? Güçlü bir emniyet freni olmalı Yönlendirme sistemi frenli olmalı. Otomatik yağlama ve yağ soğutma sistemi olmalı.

18 LİSANSIZ SINIFTA İDEAL RUZGAR TURBINLERI NASIL OLMALI? Türbinin içine girilip bakım onarım yapılabilmeli. Türbine tüm müdahale risksiz ve içeriden yapılmalı. Eğitim alan müşteri periyodik bakım yapabilmeli.

19 LİSANSIZ SINIFTA İDEAL RUZGAR TURBINLERI NASIL OLMALI? Türbinin klimalı özel bir kontrol kabini olmalı. İnternetten takip edilebilmeli. Yönetmelik gereği tüm kriterleri sağlamalı.

20 UYGULAMA ALANLARI Tarim Isletmeleri / Ciftlikler Uretim Tesisleri/ Fabrikalar Oteller Benzin Istansyonlari Marinalar Pompalama Tesisleri Siseleme Fabrikalari Hastaneler Aritma Tesisleri Soguk Hava Tesisleri KW UYGULAMALAR R. BELE CIFTLIGI, BALIKESIR

21 UYGULAMA ONCESI VE SONRASI ONEMLI KONULAR SATIŞ ÖNCESİ Doğru yer seçimi. Rüzgar verimi için güvenilir kaynağa dayalı veriler. Pitch-kontrollü, Class 3 de büyük pervane kullanan türbin. Üretimle oranlı uygun fiyat. Onaylı, jeolojik raporlu, projeli altyapı. SATIŞ SONRASI Düşük sarf malzemesi kullanımı. Yedek parça. Müşteri imkanıyla bakım.

22 YATIRIM GERI DONUSUNE ETKI EDEN FAKTORLER Doğru yer seçimi. Büyük çaplı ve özel profilli pervane kullanımı. Kanat açı kontrolü. Devreye alma sonrası vince bağımlı kalmamak. Müşteri imkanıyla bakım. Düşük sarf malzemesi kullanımı. Ucuz yedekparça. Uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkanı.

23 FIZIBILITE CALISMASI NASIL YAPILMALI? Yıllık tüketim belirlenmeli. ( kw-h ) Rüzgar ortalaması güvenilir bir kaynaktan raporlanmalı. Yönetmelik şartlarına uygunluk araştırılmalı. Dağıtım şirketinden izin durumu araştırılmalı. Ödeme şartları belirlenmeli. Türbin teknik özellikleri ve üretim grafiği incelenmeli. Seçilecek türbinin bölge rüzgarında yılda üreteceği enerji hesaplanmalı. Bakım, eskimeye dayalı onarım, finansman girdileri belirlenmeli. Üretim kazancının, yıllık tüketim ve sair maliyetlerin toplamına oranı ile yatırım geri dönüş belirlenmeli. Karar verilirken uygulamacı şirket referansları görülmeli.

24 FİNANSMAN Bankalar dış kaynaklı 2 yıl ödemesiz, 7 yıl kredi kullandırıyorlar. Ziraat bankası devlet kaynaklı faiz desteği uyguluyor. Finansal kiralama yapılabiliyor.

25 GMKA NIN SEKTORE KATKILARI Yaklaşık 3-4 Milyar USD / Adet üzerinde kapasiteli lisanssız türbin pazarı için destekler çok önemlidir. GMKA Öncelikle böyle bir potansiyeli görerek bölge kalkınması adına ilk desteği NORTHEL ENERJİ ye sağlamıştır. GMKA dan sağlanan kaynak imal edilen türbinlerin tam yük test sistemleri yatırımında kullanılacaktır. Bununla ihraç edilen türbinlerin uluslar arası standartların üzerine çıkması ve yüksek kalite hedeflenmiştir.

26 GMKA NIN SEKTORE KATKILARI Yaklaşık Milyar USD / Adet üzerinde lisanslı sınıf pazarı. 1 kw üretilmeden 10 kw, 100 kw üretilmeden 500 üretilemez. Devlet 2025 e kadar MW üzerinde rüzgar türbin lisansı hedeflemiştir. Bugün 500 kw üretenler birkaç yıl içinde MW sınıfı üretebilme bilgi birikimine sahip olacaklardır. Bu da ithalata ödenecek bedelin en az %50 sini iç pazarda bırakacaktır. GMKA nın bölge ve ülke için en önemli misyonu bu noktadadır.

27 BOLGEMIZDEKI UYGULAMALARDAN BAZI ORNEKLER 20 kw- Alev Gerçeker Çifliği / Yaz Kampı 100 kw- Pelikan Balikcilik- Soguk Hava Tesisi, Ayvalik 150 kw- R. Bele Çiftligi, Balikesir 250 kw- Ekbir Zeytinyagi Fabrikasi, Ayvalik Northel Enerji nin 250kw guce kadar lisanssiz sinif sebeke baglantili uygulamalari bulunmaktadir.

28 HAKKIMIZDA 1993 NORTHEL ELEKTROMEKANIK A.S. OLARAK İSTANBUL DA KURULDU ILK TURBIN CALISMALARINA BASLADI (KALIPLAR, MODELLER, PROJELER) AKULU SISTEM UYGULAMALARI GERCEKLESTI 2006 VIRA SERISI TURBINLERIN URETIMINE BASLANDI 2007 TUBİTAK İLE YATAY EKSEN TÜRBİN PROJESİNİ TAMAMLADI. Rüzgar Türinleri 2009 TÜRKİYENİN İLK TÜRBİN İHRACATINI AMERİKA YA GERÇEKLEŞTİRDİ AYVALIK-BALIKESİR E TAŞINDI ŞEBEKEYE BAĞLI İLK TARIMSAL TÜRBİNİ VIRA 75 KW- UYGULADI ZİRAAT BANKASI YATIRIM KREDİSİYLE BALIKESİR DE IKINCI 75 KW TÜRBİN KURULUMUNU GERCEKLESTIRDI AMERİKA YA İKİNCİ TÜRBİN İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRDİ AMERIKA ICIN REDHAWK FİRMASI ILE DISTRIBUTORLUK ANLASMASI SAGLADI. 11 YIL SUREN AR-GE CALISMASI VE YATIRIMLARIN ARDINDAN AYVALIK DA 330 KW A KADAR %100 YERLİ TASARIM VE %85 YERLİ MALZEME İLE ÜRETİM VE TASARIMA DEVAM ETMEKTEDIR.

29 FAALIYET ALANIMIZ NORTHEL ENERJİ ÜRÜNLER Rüzgar Türbinleri Türbin Kanatları Alternatörler Otomasyon Yazılım %85 YERLI URETIM Tasarım Araştırma Geliştrime Üretim Satış Servis ve Yedek Parça Proje-Teknik Destek Konsantre Güneş Enerjisi Toplayıcıları Toplayıcı Reflektörler Enerji Toplayıcılar Yörünge Takip Sistemleri Otomasyon ve Yazılım

30 NORTHEL TURBINLERI HAKKINDA Northel ENERJİ nin Yola Çıkış Noktası ; Türkiye nin Genel ve Bölgesel Rüzgar Karakterine Uygun Lisanssiz Sinifta Yuksek Performans Saglayan Kullanımda ve Kurulumda Pratik Yedek Parça Sorunu Olmayan Asgari Servis İhtiyacı Gösteren Emniyetli Uretim verimi online takip edilebilen Dünya standartlarında ihraç edilebilir ÖZGÜN bir Rüzgar Türbini Üretmek.

31 MODEL FELSEFESI Düşük Rüzgar Hızlarında Verim 3 6 m/sn rüzgar hızı düşük rüzgar olarak algılanır. Türkiye genel ortalaması 4 6 m/sn dir. Türkiye ortalamasında verim elde etmenin önemi büyüktür. Amaç rüzgar türbini kullanımında daha fazla bölgeye ulaşmaktir.

32 % 85 ORANINDA YERLI URETIM NORTHEL ENERJİ Rüzgar Türbinlerinde ; Kanat Tasarımı ve Üretimi Alternatör Tasarımı ve Üretimi Yönelim Kontrol Sistemi Tasarım ve Üretimi EPDK şartlarına uygun Kontrol Sistemi Tasarım ve Üretimi İşletim Sistemi Tasarım ve Üretimi Montaj ve Kurulum Parçaları Üretimleri Tümüyle Northel Enerji Tarafından Yapılmaktadır.

33 MONTAJ- ALTYAPI ALTYAPININ NORTHEL KONTROLUNDE HAZIRLANMASI 100 KW A KADAR VINCSIZ KOLAY KALDIRMA INDIRME 5 TEKNISYEN ILE KURULUM ve CALISIR TESLIM

34 TEŞEKKÜRLER

HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU Aralık 2007 Ankara RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU Başkan Üye Üye Üye : Hatice Erdi : Nagehan Abacılar : Bilal

Detaylı

ENERJİ EKİPMANLARININ YERLİ ÜRETİMİ

ENERJİ EKİPMANLARININ YERLİ ÜRETİMİ ENERJİ EKİPMANLARININ YERLİ ÜRETİMİ 08.02.2014 0DTÜ MEZUNLAR DERNEĞİ ŞAYENDE YILMAZ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU ÜYESİ RÜZGAR SANTRALLARI Türkiye Rüzgâr Atlası (REPA) incelendiğinde:

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

TR72 BÖLGESİ (KAYSERİ, SİVAS, YOZGAT) ENERJİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK İMALAT SANAYİ RAPORU

TR72 BÖLGESİ (KAYSERİ, SİVAS, YOZGAT) ENERJİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK İMALAT SANAYİ RAPORU Ağustos 2013 ANKARA i TR72 BÖLGESİ (KAYSERİ, SİVAS, YOZGAT) ENERJİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK İMALAT SANAYİ RAPORU Ağustos 2013 Ankara ii iii Hazırlayanlar: Fulya BAYRAKTAR Kıdemli Uzman Mehmet Ali KAFALI Kıdemli

Detaylı

Levent Mahallesi Safran Sokak No : 3 3. Levent İstanbul 34330 Türkiye www.melsolarenergy.com

Levent Mahallesi Safran Sokak No : 3 3. Levent İstanbul 34330 Türkiye www.melsolarenergy.com Levent Mahallesi Safran Sokak No : 3 3. Levent İstanbul 34330 Türkiye www.melsolarenergy.com Hakkımızda 2007 yılında Marvel Grubuna bağlı olarak kurulmuş olan MEL Dış Ticaret ve Danışmanlık A.Ş. 2013 yılında

Detaylı

TÜREB DERGİ 01. Taner Yıldız. RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu. RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya

TÜREB DERGİ 01. Taner Yıldız. RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu. RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya DERGİ 01 Yıl 1 / Sayı 01 Mart / Nisan / Mayıs 2015 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE İ GÜNEŞENERJİSANTRALİFİZİBİLİTE CoğrafiAçıdanDeğerlendirilmesi BölgesiGüneşHaritası Kayseri degüneşuygulamaları BölgesiKabulüYapılanLisanssızGüneş GüneşİçinSeçimi GüneşİçinSüreçler GüneşAşamaları GüneşYapım

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş. GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş. ANKARA-2001 1 ASELSAN A.Ş. (ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ) Kuruluş tarihi : 1975

Detaylı

Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi

Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi Nisan 2014 BU ÇALIŞMA, ZAFER KALKINMA AJANSI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN 2013 YILI DOĞRUDAN FAALIYET

Detaylı

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ 1 TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ Şeref Naci ENGİN 1 ÖZET Bu bildiride Kocaeli Gebze de TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde

Detaylı

Lisanssız Elektrik Üretim Sürecinin Hukuksal Açıdan Değerlendirilmesi

Lisanssız Elektrik Üretim Sürecinin Hukuksal Açıdan Değerlendirilmesi Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Lisanssız Elektrik Üretim Sürecinin Hukuksal Açıdan Değerlendirilmesi Dr. Özlem Döğerlioğlu IŞIKSUNGUR Yönetici Ortak ozlem@dogerlihukuk.com T: +90 232

Detaylı

DÜNYADA UYGULANAN DESTEK MODELLERİNE BAĞLI OLARAK RÜZGAR ENERJİSİ İLE SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ VE ÜLKEMİZDEKİ MEVCUT DURUMUN DEĞERLENDİRİLMESİ

DÜNYADA UYGULANAN DESTEK MODELLERİNE BAĞLI OLARAK RÜZGAR ENERJİSİ İLE SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ VE ÜLKEMİZDEKİ MEVCUT DURUMUN DEĞERLENDİRİLMESİ DÜNYADA UYGULANAN DESTEK MODELLERİNE BAĞLI OLARAK RÜZGAR ENERJİSİ İLE SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ VE ÜLKEMİZDEKİ MEVCUT DURUMUN DEĞERLENDİRİLMESİ Araş. Gör. Seyit Ahmet Akdağ İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji

Detaylı

: Çalık Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim Ltd. Şti. : Ak Plaza Yaşam Caddesi No:7 Kat :10 Söğütözü /ANKARA

: Çalık Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim Ltd. Şti. : Ak Plaza Yaşam Caddesi No:7 Kat :10 Söğütözü /ANKARA ÇALIK RÜZGAR ENERJİSİ ELEKTRİK ÜRETİM LTD. ŞTİ. DEMİRCİLİ RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ NİHAİ PROJE TANITIM DOSYASI İzmir İli, Urla ilçesi Demircili Akçahisar-Cumaliköy-Gızıligediği mevkii SELİN İNŞAAT TURİZM

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

Rüzgar Enerjisi ve Hidro Enerji ile ilgili ABD ve İngiltere Örnekleri

Rüzgar Enerjisi ve Hidro Enerji ile ilgili ABD ve İngiltere Örnekleri YENİLENEBİLİR ENERJİ Rüzgar Enerjisi ve Hidro Enerji ile ilgili ABD ve İngiltere Örnekleri Rüzgar Enerjisi Rüzgar enerjisi binlerce yıldan beri tahıl öğütmek, su pompalamak amacıyla ve diğer mekanik enerji

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 1.1. Projenin Gerekçesi... 6 1.2. Proje Hakkında Özet Bilgiler... 6 1.2.1.Projenin Adı:... 6 1.2.2.

Detaylı

RÜZGÂR ENERJİSİ VE KONYA İLİ RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİ FEYZULLAH ALTAY

RÜZGÂR ENERJİSİ VE KONYA İLİ RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİ FEYZULLAH ALTAY İçerik: -Rüzgâr Enerjisi Nedir? -Rüzgâr Tribünleri Nasıl Çalışır? RÜZGÂR ENERJİSİ VE KONYA İLİ RÜZGAR ENERJİSİ -Türkiye Rüzgâr Enerjisi Santralleri Haritası -Konya İli Rüzgâr Enerjisi Potansiyeli RÜZGÂR

Detaylı

2 MW sınıfının standardı. Senvion MM serisi.

2 MW sınıfının standardı. Senvion MM serisi. 2 MW sınıfının standardı. Senvion MM serisi. Performans sadece megavatla ölçülemez. 25 yılı aşkın deneyimimiz ve 5,000'i aşkın rüzgar türbini kurulumumuz, şirketimizin rüzgar enerjisi sektöründeki en tanınmış

Detaylı

Sayı: 2 Yıl: 2015 İÇİNDEKİLER

Sayı: 2 Yıl: 2015 İÇİNDEKİLER Sayı: 2 Yıl: 2015 İÇİNDEKİLER AhmetGSelimGKOCATÜRK,GYalçınGÜNSAN RÜZGÂRaENERJİaSANTRALLERİNİNaTARİHSELaGELİŞİMİaVEaAÇIKaDENİZaRÜZGÂRaENERJİ SANTRALLERİNİNaTİPLERİ TolgaGAYCI,GBarışGBARLAS İSTANBULaŞEHİRaHATLARI

Detaylı

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Products Solutions Services Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Akış 2 Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Proses takibi giderek yaygınlaşmakta

Detaylı

KT KARACA TUNA ELEKTRİK ÜRETİM LTD. ŞTİ.

KT KARACA TUNA ELEKTRİK ÜRETİM LTD. ŞTİ. KT KARACA TUNA ELEKTRİK ÜRETİM LTD. ŞTİ. KAVAK REGÜLATÖRÜ VE HES (10,48 MW m /10,06 MW e ) BETON SANTRALİ KIRMA-YIKAMA-ELEME TESİSİ Kırıkkale İli, Merkez İlçesi, Hasandede Köyü ÇED RAPORU x NİHAİ ÇED RAPORU

Detaylı

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI VE İSTİHDAM YARATMA POTANSİYELİ

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI VE İSTİHDAM YARATMA POTANSİYELİ TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI VE İSTİHDAM YARATMA POTANSİYELİ Leman ERDAL Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler

Detaylı

TR21 TRAKYA BÖLGESİ ENERJİ RAPORU

TR21 TRAKYA BÖLGESİ ENERJİ RAPORU 2012 TR21 TRAKYA BÖLGESİ ENERJİ RAPORU TRAKYA KALKINMA AJANSI İÇİNDEKİLER Tablolar Listesi... 4 Şekiller Listesi... 5 ÖNSÖZ... Hata! Yer işareti tanımlanmamış. GİRİŞ... 6 1. DÜNYADA ENERJİ SEKTÖRÜNÜN GENEL

Detaylı

Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Yenilenebilir kaynaklardan enerji kullanımının teşviki ile ilgili Avrupa Parlamentosu nun ve 23 Nisan 2009 Avrupa Konseyi nin 2009/28/EC sayılı

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİLER ve TEKNOLOJİLERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİLER ve TEKNOLOJİLERİ YENİLENEBİLİR ENERJİLER ve TEKNOLOJİLERİ Tuğrul GÖRGÜN 2009 İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi İçindekiler İçindekiler... ii Kısaltmalar...iv 1. Giriş...1 2. Yenilenebilir Enerji Sektörü: Tanım ve Ürünler...1

Detaylı

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SANAYİ A.Ş. Raporumuz Hakkında İçdaş ın bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2011-2012 yıllarına

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EVSEL ELEKTRİK İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN RÜZGAR TÜRBİNİ TASARIMI GÖKHAN EMNİYETLİ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EVSEL ELEKTRİK İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN RÜZGAR TÜRBİNİ TASARIMI GÖKHAN EMNİYETLİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EVSEL ELEKTRİK İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN RÜZGAR TÜRBİNİ TASARIMI GÖKHAN EMNİYETLİ YÜKSEK LİSANS TEZİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Bu tez 31/01/2007

Detaylı

& CO. YATIRIM HOLDİNG

& CO. YATIRIM HOLDİNG A dan Z ye Yatırım sözlüğü EGELİ & CO. YATIRIM HOLDİNG 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER HIZLI BİR BAKIŞ 02 Egeli & Co. Yatırım Holding Haritası 04 Misyon, Vizyon 06 Egeli & Co. Yatırım Holding Hakkında

Detaylı

5 - HOST CEVAPLARI VE KATILIMCI KATKILARI

5 - HOST CEVAPLARI VE KATILIMCI KATKILARI Ek 5 - HOST CEVAPLARI VE KATILIMCI KATKILARI Bu bölümde, 15 host un, sırayla ziyaret ettiği 5 masadaki katılımcılardan aldıkları fikirlerden yararlanarak oluşturduğu 1 ila 5 ipucu ile, bu ipuçlarını tüm

Detaylı

ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ

ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ ENERJİ ÇÖZÜMLERİNDE GOLD ENERGY GOLD ENERGY, üretmiş olduğu alternatif enerji çözümleriyle, kullanıcılara daima maksimum konfor ve yüksek verimli seçenekler sunan, bunları

Detaylı