DEĞİRMENDERE M VELİLERİN KARNELERİ KISSADAN HİSSE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DEĞİRMENDERE M VELİLERİN KARNELERİ KISSADAN HİSSE"

Transkript

1 DEĞİRMENDERE M Ş EHİ T MEHMET SOLAK İ LKOKULU/ORTAOKULU GAZETESİ Web: sehitmsolakio.meb.k12.tr -Tel: OCAK 2014 SAYI 6 VELİLERİN KARNELERİ 24 Ocak ta yüz binlerce öğrenci ara tatile girmenin sevinci içine girecekler. Cuma günü öğretmenler velilerin karnelerini verecek ve okul tatil olacak. Hayır, kesinlikle bir yazım hatası yok, velilerin karneleri! Bir dönem boyunca öğrencilerle ne kadar ilgilendiğimizin ve onlara ne kadar bilgi kattığımızı gösterdiği için aynı zamanda biz öğretmenlerin de karnesi. Farklı bir açıdan bakacak olursak, bu karneler öğrencilerin sadece akademik durumlarını gösteren belgelerdir. Onların sevgilerini, hayallerini, hedeflerini, karakterini göstermez. Bu yüzden anne babaların çocuklara destek olması gerekir. Notların durumunu öğrenmek için karneye kadar beklenilmemelidir. Öğretmenlerle iletişim içinde olunmalıdır. Herhangi bir derste başarısızlık varsa öğrenci ile oturup konuşulmalı ve nedenler araştırılmalıdır. Çocuklarımızın neye ihtiyaç duyduklarını anlamalı ve onlara yardım etmeliyiz. Unutmamalıyız ki hepimiz çocukluğu yaşadık, ama onların hiçbiri yetişkinliği yaşamadı. Şimdiden bütün öğrencilere sağlıklı ve başarılı bir öğrenim hayatı diliyorum. Ziya AKKAR PSİKOLOJİK DANIŞMAN Şen Piliç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi FİDAN DİKİMİ VE BAHÇE DÜZENLEMESİ Okullarının bahçesinde yapmış oldukları serada süs bitkileri yetiştiren Arifiye Hanlı İlkokulu/Ortaokulu bizlere önemli destekte bulunarak yetiştirmiş oldukları süs bitkilerinden 120 adet okulumuza hediye ettiler. Okulumuza hediye edilen bitkileri almak için bir grup öğrencimiz, Okul Aile Birliği başkanımız İsmail KORKMAZ ve iki okul arasında iletişimi sağlayan öğretmenimiz Bilal KOBAL ile beraber Arifiye Hanlı İlkokulu/Ortaokulu na gitti. Arifiye Milli Eğitim Müdürü İlyas GÜMÜŞ ün de bulunduğu teslim töreninde, sera sorumlusu öğretmen İsmail REİS öğrencilerimize fide yetiştiriciliği hakkında bilgi verdi. Okul Müdürümüz Mehmet ÇAVUŞ, Hanlı İlkokulu/Ortaokulu Müdürü ve görevlilerine tüm öğrencilerimiz ve çalışanlarımız adına teşekkür etti. Biz de aldığımız bu fide ve çiçekleri okul bahçemize dikerek okulumuzun bahçesinde yeni değişiklikler yaptık. (Haberin fotoğrafları internet sitemizde) KISSADAN HİSSE Afacan, akşam yemeğinden sonra babasına karneyi uzatır. Karneyi inceleyen baba: "Ben hayatımda bu kadar berbat bir karne görmedim," diye kükrer. -"Nedir bu böyle, ha? Bütün notlar zayıf." -"Bilmem, baba..." diye yanıtlar, Afacan. -"O karneyi sandığın içinde buldum ve üstünde de senin adın yazıyor."

2 Sayfa 2 DEĞİRMENDERE M ŞEHİT MEHMET SOLAK TA GEZİLER Şehit Mehmet solak Ortaokulu 5 ve 6. sınıf öğrencileri, rehber öğretmenler Levent ONAT ve Bilal KOBAL önderliğinde ; Sakarya Valiliği İl Özel İdaresi Kütüphanesi, OSM (Ofis Sanat Merkezi), Sakarya Yeni Haber Gazetesi, Deprem Müzesi ve Adapazarı Cumhuriyet Polis Merkezi ile Atatürk Müzesi ni gezdiler. İlk önce Sakarya Valiliği İl Özel İdaresi Kütüphanesine giden öğrencilerimiz burada bir süre kütüphaneyi gezip yetkililerden kütüphanenin çalışma saatleri, kitap alımı ve iadesi ve üyelik konusunda bilgi aldı. Ardından tüm öğrencilerimiz gönüllü olarak kütüphaneye üye oldu. Kütüphaneden sonra öğrenciler ve öğretmenlerimiz, Yeni Haber Gazetesini ziyaret etti. Öğrencilerimizin gazete ve gazetecilik ile ilgili sorularını yanıtlayan genel yayın müdürü gazetenin nasıl basıldığını ve haberlerin nasıl toplanıp gazeteye yerleştirildiğini öğrencilere uygulamalı olarak anlattı. Gazeten ardından öğrencilerimiz OSM yi gezerek sanat eserleri ile ilgili gözlem yaptılar. OSM nin ardından öğrencilerimiz Deprem Müzesi ni gezerek Sakarya nın acı gerçeği depremin sonuçlarını yakından gördüler. Ayrıca burada sanal olarak depreme maruz kalan öğrenciler depremi de simülasyon üzerinde de olsa yaşama fırsatı buldu v bu durumda nasıl davranmaları gerektiği konusunda uygulamalı olarak bilgi aldılar. Son olarak Cumhuriyet Polis Merkezi ni gezen öğrenciler merkez amirinden polislik ve polisin görevleri hakkında bilgi aldı.

3 OCAK 2014 SAYI 6 Sayfa 3 ŞEHİT MEHMET SOLAK ORTAOKULUNDAN ERENLER ÖZEL GÜNEŞ ORTAOKULU NA TEŞEKKÜR Erenler Kaymakamlığı nın temin ettiği ve Erenler Özel Güneş Ortaokulu nun topluma yarar sağlamak amacıyla düzenlemiş olduğu proje kapsamında Özel Güneş Ortaokulu, beden eğitimi öğretmeni Alpay ALEV önderliğinde; 5-6 ve 7. Sınıflardan oluşan öğrenci grubuyla birlikte kardeş okul ilan ettikleri Erenler Şehit Mehmet Solak Ortaokulu bahçesine bir badminton sahası kazandırdılar. Şehit Mehmet Solak Ortaokulu Müdürü Mehmet ÇAVUŞ ve rehber öğretmen Bilal KOBAL, okulumuza yapmış oldukları bu anlamlı katkıdan dolayı Erenler Özel Güneş Ortaokulu öğrencilerine kendi öğrencileri adına teşekkür ettiler. İki kardeş okul Değirmendere Köyü Şehit Mehmet Solak Ortaokulu bahçesine badminton sahası kazandırmanın mutluluğunu yaşadılar.daha sonra Özel Güneş Ortaokulu, kardeş okul ilan ettikleri Şehit Mehmet Solak Ortaokuluna 20 adet basketbol topu, 2 adet voleybol topu, 2 adet futbol topu ve öğrenci kardeşlerine forma hediye ettiler. Sıcak bir ortamda kardeşlik duygularının yaşandığı anlardan sonra Şehit Mehmet Solak Ortaokulu öğrencileri kendi okullarını ve Değirmendere köyünü Özel Güneş Ortaokulu öğrencilerine gezdirdiler. Bu güzel gezinin ardından Erenler Özel Güneş Ortaokulu öğrencileri kardeş okuldan ayrıldılar. ÖĞRENCİ YAZILARI ÇOCUKLUK ÇOCUKLUĞUM YAŞAMAK BİR BAŞKA GÜZEL Ne güzel oynardık sokakta Ah benim çocukluğum Çiçekler her gün açmalı, Birbirimizin peşinde koşa koşa Benim o sonsuz mutluluğum Güneş doğmalı, Unuttum sanma Oyunlar oynadığım oyuncaklarım Kelebekler uçmalı Çocuktuk o zamanlarda Denizin dalgası vurmalı Şimdi hiçbiriniz yoksunuz Çocuklar gülmeli Düşünce anne Hani benim eski mutluluğum Hem de kahkaha atarcasına Yemeğe gelince bahane Ne güzeldi o günler Martıların uçması, Martılara yem atan insanları görmek Küserdik arasıra Haksızlık olunca Hasta olunca anne Ödeve gelince bahane Her şey iyi güzel de Artık büyüsek ya AYŞENUR YILDIRIM 7 /A Oyunlar eğlenceler Vapurun düdüğünü duymak, Ne kaldı şimdi elimde İnsanların koşuşturması Hani benim eski mutluluğum Otobüslere son anda binmek, ALİ ASIM SATIR 7/A Bir çoğumuz fark edemese de İşte size yaşama sevinci. Eslem MERAL 8/A

4 Sayfa 4 DEĞİRMENDERE M 7. VE 8 SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI GEZİLERİ Erenler Şehit Mehmet Solak Ortaokulu 7. ve 8. Sınıf öğrencileri, rehber öğretmenlerimiz Mine YÜKSEL ve Bilal KOBAL önderliğinde ortaokuldan sonra gidebilecekleri liseleri gezdi. Gezi çerçevesinde; Turizm Otelcilik ve Meslek Lise- si, Sakarya Endüstri Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Fen Lisesi, Şen Piliç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yunus Çiloğlu Anadolu Meslek Lisesi ve Güneşler Anadolu Lisesi ziyaret edildi. ziyaretler sonucunda öğrencilerimizden bazılarının görüşleri şöyle: İleride en büyük hayalim iyi bir aşçı olmak. Bu nedenle Sezginler Turizm Otelcilik ve Meslek Lisesi ne gitmek istiyorum. (İrem DURAN-8/A) Gezdiğim liselerden en çok beğendiğim Sakarya Endüstri Meslek Lisesi oldu. ( Edanur KILIÇ-8/A) Sağlık Meslek Lisesini kazanmak istiyorum. ( Büşra AKYILDIZ-8/A) En beğendiğim okul Fen Lisesi oldu. (Sedef YAZICI-8/A) Gezdiğimiz okullardan en çok Şen Piliç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ni beğendim. (Sedanur SATIR -8/A) En çok Yunus Çiloğlu Anadolu Meslek Lisesi ni beğendim. (Gökhan YAZICI-8/A) Gitmek istediğim okul;yunus Çiloğlu Anadolu Meslek Lisesi. (Berat BAYRAKTAR-8/A) En beğendiğim lise Fen Lisesi idi. (Eslem MERAL-8/A) Fen Lisesi çok güzel bir okuldu. (Selma KARA-7/A) En beğendiğim okul Güneşler Anadolu Lisesi oldu. (Çelebi Mehmet Ali HELVACI-7/A) İlgimi en çok çeken okul Fen Lisesi oldu. (Azime BAYRAKTAR-7/A En beğendiğim okul Fen Lisesi oldu. (Ayşenur YILDIRIM-7/A)

5 KARNELER,YENİ KARARLAR ALMAK İÇİN BİR BAŞLANGIÇ OLABİLİR Sayfa 5 Bir eğitim öğretim yılını daha yarıladık. Dönem boyunca öğretmen, veli ve öğrenci olarak hepimiz çaba gösterdik. Bu çabaların sonucu olarak, en somut değerlendirme, öğrenci karneleri olarak karşımıza çıkacak. Kısaca, öğrenci karneleri aslında sadece öğrencilerin değil, öğretmen ve velilerinde karneleridir. Karnelerden memnuniyet derecemiz, gelecek ile ilgili olarak yeni kararlar almamızı da kolaylaştıracaktır. Geleceğimizi belirleyecek herhangi bir konuda karar alabilmek zordur. Ama zorda olsa gelecek hakkında karar vermek gerekir. Öğrenciler için bu, akademik yönden meslek seçimi anlamına gelir. Kararlar her dönemde değiştirilebilir. Kararlardaki değişim yeni bilgilerin öğrenilmesi ve davranış kazanımıyla olmaktadır. Yeni öğrenilenlerin neler olduğu hayatın içerisinde karşılaşılan problemlerin çözümü ile anlaşılır. Karne dönemleri, başarı ve başarısızlık açısından her aile için problemle karşılaşmak anlamına gelmektedir. Başarılı bir karne ise bundan gurur duyulur. Görünürde bir problem yoktur. Başarısız bir karne var ise üzüntü duyulur. Fazlası, öfke olarak ortaya çıkar bu durumda problem vardır. Öğrenci azarlanır. Çözüm için veli, çocuğun üzerine düşen görevleri yapması gerektiğini öne sürer. İşte bu noktada yeni kararların alınması gerektiği açıktır. Ama o an tüm düşünceler başarısızlıktan etkilendiği için, öfkeli davranışlar bu kararların alınmasını engeller. Alınamayan kararlar, başarısızlığı sürekli hale getiren önemli faktör olurlar. Yapılan araştırmalar öfkeli iken gösterilen davranışların bencilce, aceleci ve daha çok yanlışlıklar içerdiğini göstermektedir. Bu davranışlar kişilerin duygusal yönden de zarar gördükleri anlamına gelir. Duygusal yönden zarar gören insanların (özellikle küçüklerin) çok basit konularda bile karar veremedikleri görülmektedir. Karar vermek için sağlıklı düşünebilmek, bunun için ise duygusal yönden zarar görmemiş olmak gerekir. Alınan karneler, daha iyi bir gelecek için yeni kararlar alınması gerektiğini ortaya koyarken, bu günden başlayarak yapılması gerekenlerin neler olduğunu da konuşabilmeyi sağlar. Karşılıklı konuşabilmek ve uygulanacak kararlar alabilmek duyguların örselenmemesine, üzüntünün öfkeye, sevincin şımarmaya dönüşmemesiyle sağlanabilir. Tatil sonrası geleceği ile ilgili kararlar almış öğrencilerle buluşmak dileğiyle. İyi Tatiller. Mehmet ÇAVUŞ Okul Müdürü Seni saklayacağım inan Yazdıklarımda, çizdiklerimde Şarkılarımda, sözlerimde. Sen kalacaksın kimse bilmeyecek Ve kimseler görmeyecek seni, Yaşayacaksın gözlerimde. Sen göreceksin duyacaksın Parıldayan bir sevi sıcaklığı, Uyuyacak, uyanacaksın. Bakacaksın, benzemiyor Gelen günler geçenlere, Dalacaksın. Bir seviyi anlamak Bir yaşam harcamaktır, Harcayacaksın. Seni yaşayacağım, anlatılmaz, Yaşayacağım gözlerimde; Gözlerimde saklayacağım. Bir gün, tam anlatmaya... Bakacaksın, Gözlerimi kapayacağım... Anlayacaksın. ÖZDEMİR ASAF EDEBİYAT KÖSESİ NECATİ CUMALI 1921 yılında bugün Yunanistan sınırları içindeki Florina da doğdu. 10 Ocak 2001 de İstanbul da yaşamını yitirdi de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ni bitirdi arasında Ankara da Milli Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü nde çalıştı yılları arasında İzmir ve Urla da avukatlık yaptı yılları arasında Paris Basın Ataşeliği nde memurluk görevinde bulundu arasında İstanbul Radyosu nda redaktörlük yaptı İlk şiiri 1939 da yayınlandı. Garip Akımı şairleri ve 1940 kuşağının diğer şairlerinden farklı olarak yalın, aydınlık anlatımlı, lirik şiirler yazdı. Sevgi, sevinç, özlem gibi bireyin güncel kaygılarıyla birlikte çağın toplumsal sorunlarını da ele aldı. Roman ve öykülerinde çoğunlukla Ege Bölgesi ndeki kasaba ve kırsal kesim insanlarının sorularını işledi. Tütün Zamanı (1971 de Zeliş adıyla), Yağmurlar ve Topraklar, Acı Tütün romanları bu ürünlerin en başarılıları arasındadır. ESERLERİ : Tütün Zamanı (1959) Yağmurlar ve Topraklar (1973) Aşk da Gezer (1975) Kızılçullu Yolu (1943) Harbe Gidenin Şarkıları (1945) Yalnız Kadın (1955) Değişik Gözle (1956) Susuz Yaz (1962 Ay Büyürken Uyuyamam (1969), (1976) Dilâ Hanım (1978)

6 Sayfa 6 Web : DEĞİRMENDERE M OKULUMUZDA VOLEYBOL TURNUVASI 5. SINIF SEVGİ SATIR EDANUR KILIÇ MELİKE ERMİŞ ZEYNEP KORKMAZ RABİA AKGÜN ETHEM AKGÜN BURAK ŞEN ŞUHEDA ÇAKMAK GÖKHAN YAZICI TUNCAY BAYRAKTAR Ö.HAKTAN KANSIZ YUNUS ŞAİR SERKAN YAZICI ENSAR ŞAİR GÖKHAN ÖZDEMİR BİLAL KANSIZ 6.SINIF ESLEM MERAL SELCAN KARA BERAT BAYRAKTAR MURAT MADEN HAMZA YILMAZ AKİF BAYRAKTAR EMİRHAN İS ABDURRAHİM YILMAZ BERKAY BİLGİN OKTAY İSLAM YUNUS EMRE UZUNAL M. FATİH BİLGİN GÜLŞAH SARAR OKAN KARA 7.SINIF MİHRİBAN İS MEİKE ÇAKMAK İREM DURAN AZİME BAYRAKTAR TALAT PARLAK SEMANUR YAZICI M.ALİ HELVACI SEDEF YAZICI BÜŞRA AKYILDIZ SEDANUR SATIR FURKAN BEYAZGÜL AYŞENUR YILDIRIM ALİ ASIM SATIR. Okulumuzda yeni bir heyecan başlıyor. 5-6 ve 7. sınıfların katıldığı voleybol turnuvası birbirinden çekişmeli mücadelelere sahne olacak gibi görünüyor. Beden Eğitimi öğretmeni Bilal KOBAL ın organize ettiği turnuvada: tarihinde 5. sınıf 2. grup 6. sınıf 1. grup tarihinde 5. sınıf 1. grup 6. sınıf 2. grup tarihinde 7.sınıf 1 grup 7. sınıf 2. grup karşı karşıya gelecek. VEREM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri de veremdir. Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir. Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman doktoru bulmuştur. Onun için verem mikrobuna Koch Basili denir. Bu mikrop insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla girer. Çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme neden olur. Verem aşısı ülkemizde ilk kez 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücretsiz olarak yaptırabilir. Zaman zaman kent, kasaba ve köylerde B.C.G. aşı kampanyaları açılır, aşı yapılır. Bu aşı okullarda öğrencilere de uygulanır. VEREMDEN KORUNMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER Havasız yerlerde kalmamalıyız. Dengeli beslenmeliyiz. B.C.G. verem aşısını yaptırmalıyız. Veremli hastaların eşyalarını kullanmamalıyız. Veremli hastanın tabağından yemek yememeli, bardağından su içmemeli, kaşık ve çatallarını kullanmamalıyız. Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durmalıyız. Açık ve temiz havada dolaşmalıyız. VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ Geceleri terleme ve hafif ateşlenme, Kesik kesik öksürükler, Halsizlik ve devamlı yorgunluk hali. İsteksizlik İnsan vücudunda zayıflama belirir. Zayıflama ilk iki ay içerisinde yavaş, sonraki aylarda daha hızlı görülür

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü, Okul Öncesi ve 1. Sınıf öğrencileri için büyük bir coşkuyla başladı. Öğrencilerimiz, yöneticileri

Detaylı

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0 Sancaktepe de Aşıklar Şöleni Sancaktepe Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği 3. Aşıklar Şöleni ile davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı... 16 da AYLIK GELİŞİM BÜLTENİ ÜCRETSİZDİR

Detaylı

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları iletişim bülteni ÖZ-DE-BİR SINAVI 8. SINIFLAR BİRİNCİSİ EGE ERDEM TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJELERİ ANKARA BÖLGE İKİNCİSİ ARIN TEKİNEL Şubat-Mart 2013 Sayı: 4 SERGIEV POSAD AVRUPA KUPASI ŞAMPİYONASI BİRİNCİSİ

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz;

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz; YAZ MEVSİMİ Nİ PASTELLE BOYADIK! EĞİTİM 05 BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11 CAPRICE TE 5 GÜN GEZİLERİMİZ 15 EĞİTİM OKULUM ÖZEL SİLİVRİ FATİH İLKÖĞRETİM OKULU YAYIN ORGANIDIR. MAYIS 2010 YIL:2

Detaylı

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör EDİTÖRDEN İlkini 2010 Nisanında yayınladığımız Artvin Kampüs Dergisi, neredeyse bir yıllık yayın hayatını tamamlayarak 4. Sayısına ulaşmış bulunuyor. Bizler, hem Üniversitemizin kendi içinde hem de Üniversite

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.

Detaylı

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik.

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik. Kutlamalar ve Törenler Ölümsüz Eserin Cumhuriyet 89 Yaşında 10 Kasım da Ata mızı Saygıyla Andık Vatan Sevdası ve Sahnede Çanakkale Zaferi Neşe ve Eğlence Dolu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Detaylı

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2 ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI Adına Sahibi : Metin BEKİŞ / GENEL MÜDÜR Yazı İşleri Müdürü : Kürşat KAYA / Nimet ÖZARABACI Tuba BAYKAL / Ahmet AKKAYA Yayın Kurulu

Detaylı

08 7 YILDA 25 BİN GECEKONDU YIKILDI. Altındağ Belediyesi nin açılış maratonu sürüyor. Altındağ Belediyesi ne bir büyük ödül daha...

08 7 YILDA 25 BİN GECEKONDU YIKILDI. Altındağ Belediyesi nin açılış maratonu sürüyor. Altındağ Belediyesi ne bir büyük ödül daha... SAYFA 01 sayfa 15 Nuri Pakdil Gençlik Merkezi sayfa sayfa 16 Karapürçek 16 Anafartalar Semt Stadı Konukevi Altındağ Belediyesi nin açılış maratonu sürüyor. sayfa 05 Her geçen gün yatırımlarına yenisini

Detaylı

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36 İ L K B A Y İLKBAY Tel: 0.342 517 20 36 e-mail: İçişleri bakanlığının son valiler kararnamesi ile merkeze alınan Gaziantep Valisi Erdal Ata Özel Primer Hastanesine veda ziyaretinde bulundu. Valiyi Özel

Detaylı

TED ANKARA KOLEJLILER. Üniversitemiz Açılıyor

TED ANKARA KOLEJLILER. Üniversitemiz Açılıyor TED ANKARA KOLEJLILER Üniversitemiz Açılıyor www.kolej.org SAYI 110 TEMMUZ 2012 1 indeks 8 12 16 SÖZ SİZDE Metin ATAMER 61 34-36 BİZİM DÜNYAMIZ Geleneksel Mezunlar Balosu 42 44 BİZİM DÜNYAMIZ Geleneksel

Detaylı

Yayın Sahibi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yayın Koordinatörü Yayın Danışmanları Koordinatör Yardımcıları Yayın İdare Yeri Baskıya Hazırlık Baskı

Yayın Sahibi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yayın Koordinatörü Yayın Danışmanları Koordinatör Yardımcıları Yayın İdare Yeri Baskıya Hazırlık Baskı İBRAHİM ÇEÇEN VAKFI DERGİSİ B A K I Ş Yayın Sahibi İbrahim Çeçen Vakfı adına Ayşe Günseli Çeçen Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aslı Türkan Çeçen Yayın Koordinatörü Dr. Meral Dinçer Yayın Danışmanları Aysel

Detaylı

ÖNDERLİ KADINLAR ÖNDER OLMAYA HAZIRLANIYOR

ÖNDERLİ KADINLAR ÖNDER OLMAYA HAZIRLANIYOR SAYFA SAYFA 01 01 12 Altındağ Dünya Engelliler Günü programında engeller aşıldı Altındağ Belediyesi ve ZİÇEV (Zihinsel yetersiz çocukları yetiştirme ve koruma vakfı) işbirliğiyle gerçekleştirilen 3 Aralık

Detaylı

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Tunca TOSUN 2C MERHABA Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Editör Yüksel Altıntaş Nigar Tokat

Detaylı

Bu sayımızda neler var

Bu sayımızda neler var Bu sayımızda neler var 22 7. Bilgiçağı Matematik Olimpiyatları ödülleri 06-08 Akademisyenlerle buluşma 10-19 Sınıflarımızdan haberler 40-41 Değerler eğitimi 34-35 Kopya baba istemiyorum 20 Bilgiçağı nda

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Önce İyi İnsan Yetiştirir.

Önce İyi İnsan Yetiştirir. Önce İyi İnsan Yetiştirir. ŞUBAT 2015 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi 2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı I. Yarıyıl Okul Bülteni

Detaylı

MILAS. Yıl: 12 Sayı: 3485 03 Şubat 2015 Salı Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil)

MILAS. Yıl: 12 Sayı: 3485 03 Şubat 2015 Salı Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Bağımsız Günlük Siyasi Gazete gazete MILAS Yıl: 12 Sayı: 3485 03 Şubat 2015 Salı Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) www.gunaydinmilas.com Milas ın gündemini gunaydinmilas.com dan takip edin... farkı hissedin...

Detaylı

Uluslararası Antep - Halep

Uluslararası Antep - Halep Uluslararası Antep - Halep Vakıfları Sempozyumu nin yakınlaşmasının yanı sıra, Gaziantep ve Halep arasında her alanda tesis edilen işbirliğine çok önemli bilimsel katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kuran

Detaylı

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ - HALKLA İLİŞKİLER SÜREKLİ GRUBU. Merhaba,

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ - HALKLA İLİŞKİLER SÜREKLİ GRUBU. Merhaba, TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ - HALKLA İLİŞKİLER SÜREKLİ GRUBU İletişim Adres Necatibey Cad., Elgün Sok., 8/8 06440 Kızılay, Ankara TÜRKİYE Telefon +90(312)2301325 Faks +90(312)2320453 E-posta/ Web TKD.dernek@gmail.com

Detaylı

ACI KAYBIMIZ ALPEREN KURTULUŞ. Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim,

ACI KAYBIMIZ ALPEREN KURTULUŞ. Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim, II Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim, Yaz tatilini bitirdik ve yine, büyük bir coşku ve heyecanla okulumuzu açtık. Her yıl okulun açıldığı ilk gün, heyecanla birlikte duygu dolu anlar yaşarım.

Detaylı

ARALIK 2014 Sayı:10. önemli tarihi ve turistik yerleri ziyaret etme fırsatı buldular. Londra da Thames Nehri boyunca yürüyüş yapan öğrenciler

ARALIK 2014 Sayı:10. önemli tarihi ve turistik yerleri ziyaret etme fırsatı buldular. Londra da Thames Nehri boyunca yürüyüş yapan öğrenciler ARALIK 2014 Sayı:10 Okulumuz dil eğitimini desteklemek amacıyla 3-24 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlediği İngiltere Dil Okulu programı ile öğrenciler yaşayarak ve gezerek dil öğrenme fırsatı buldu.

Detaylı

aysedemir_canay@hotmail.com

aysedemir_canay@hotmail.com Editörden Ayşe DEMİR aysedemir_canay@hotmail.com KEŞKE ÇOCUK OLSAK Geçirdiğimiz günler bugün ve sonrası Yaşanmışlıkların içinde onlarca mutluluk, belki bir o kadar da üzüntüyle, kederle neşeyle geçirdiğimiz

Detaylı

Gastetime. Ataşehir binaları SINIFTA KALDI. CHP İl Kadın Kolları, CHP li Kadınlar Taksim de Başbakan ı protesto etti. Kitaplı günleri yeni cem evi

Gastetime. Ataşehir binaları SINIFTA KALDI. CHP İl Kadın Kolları, CHP li Kadınlar Taksim de Başbakan ı protesto etti. Kitaplı günleri yeni cem evi Doğuş, engellileri yalnız bırakmadı Mustafa Kemal e Kitaplı günleri yeni cem evi sevdik w12. sayfada w2. sayfada w9. sayfada KALICI YAŞAMLAR İÇİN 05 Gastetime Anadolu Yakası Yıl:1 Sayı:5 1-15 Haziran 2012

Detaylı

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ Bir Baþarý Öyküsü BURSA /YILDIRIM Başkan dan Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL İstanbul, geçmişi 8000 yıl öncesine dayanan, asırlar öncesinden başladığı medeniyet yolculuğu boyunca sayısız uygarlık

Detaylı

Editör den. Kim demiş her şeyin bitişi ölüm Destanlar yayılır mezarımızdan. Hıdır Yıldırım. Genel Basın Yayın Sekreteri

Editör den. Kim demiş her şeyin bitişi ölüm Destanlar yayılır mezarımızdan. Hıdır Yıldırım. Genel Basın Yayın Sekreteri Editör den hidiryildirim@egitimbirsen.org.tr Kim demiş her şeyin bitişi ölüm Destanlar yayılır mezarımızdan Eğitimciler Birliği Sendikası Haber Bülteni Sayı: 57 Yıl: 9 Kasım 2010 Yayın Türü : Yerel Süreli

Detaylı

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları iletişim bülteni Şubat-Mart 2015 Sayı: 5 iletişim bülteni Adına Sahibi Prof. Dr. Mehmet Haberal / Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Kurucu Rektörü Genel Yayın Yönetmeni Hilal Erdinç / Kurucu Temsilcisi

Detaylı

Comenius Projesi Galler Programı...

Comenius Projesi Galler Programı... Avrasya Maratonu ndayız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 31.si düzenlenen Avrasya Maratonu Halk Koşusu na okulumuz öğrenci, öğretmen ve velileriyle birlikte katıldık. SAYFA 3 te.

Detaylı

SAYFA 01 SİYAH MAVİ KIRMIZI SARI. 27 Ekim 2012 Cumartesi SİGARA YÜZÜNDEN VEREMEDİM ADINI MERVE DİYETİ KOYDUM. >> 4 te. >> 5 te.

SAYFA 01 SİYAH MAVİ KIRMIZI SARI. 27 Ekim 2012 Cumartesi SİGARA YÜZÜNDEN VEREMEDİM ADINI MERVE DİYETİ KOYDUM. >> 4 te. >> 5 te. SAYFA 01 2 yıl önce kurulan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Beceri 10 Projesi,iş arayan İzmirli gençlerin umudu oldu. EBSO Başkanı Yorgancılar, Ne iş olsa yaparım devri bitti. İşsiz gençlere iş

Detaylı