Bilgisayarın Gelişimi. Modern bir bilgisayar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bilgisayarın Gelişimi. Modern bir bilgisayar"

Transkript

1 Donanım

2 Bilgisayarın Gelişimi Abaküs Fark Makinesi Mark1 Modern bir bilgisayar

3 Bilgisayar Tarihçesi Bilgisayarların Tarihi Gelişimi; 1941 ; Konrad Zuse'nin "Z makineleri 1941; Atanasoff-Berry Bilgisayarı 1944; İngiliz yapımı Colossus Bilgisayarı 1944 ; Harvard Mark I 1946; ABD Ordusu tarafından geliştirilen ENIAC

4 Bilgisayar İletişimi Bit: Bilgisayarın anlayabileceği en küçük veri miktarıdır. Bir adet 1 ya da 0 değeridir. Byte: Bir karakterlik bilgiyi ifade eden 8 adet bitten oluşur.

5 Günümüzde Bilgisayar Çeşitleri Dizüstü (Laptop-Notebook) Masaüstü (Desktop) Sunucu (Server) İş İstasyonları (Workstation) İstemciler (Terminal) El Bilgisayarı (Palm-Tablet-Phone) Taşınabilir türden, genellikle ekran ve klavye olmak üzere iki parçadan oluşan kişisel bilgisayarlardır. 12.1, 13.3, 14.1 ve 15.6 inc modelleri vardır. Sabit bir konsol veya masa üzerine uygun yapıda tasarlanan kişisel bilgisayardır. Bilgisayar ağlarında kullanıcıların erişimine ve paylaşımına açık kaynakları barındıran bilgisayarlardır. Profesyoneller ve bilimsel uygulamalar için yüksek uç performans özellikleri ve genişleyebilirlik sunan sistemlerdir. Harika güvenlik ve yönetilebilirlik özellikleri ile sunucu tabanlı uygulama sistemleridir. Kablosuz bağlantı özellikleri ile tam özellikli yüksek mobil verimlilik sistemleridir.

6 Masaüstü Bilgisayarlar Kolay Servis Verilebilirlik Hızlı kurulum Kolay bakım Gelişmiş Güvenlik Fiziksel koruma Veri Güvenliği Düşük sahip olma maliyeti Ekonomik satın alma maliyeti Düşük devam eden destek maliyeti Konfigürasyon Esnekliği Masaüstü, tower, ve rack-destekli form faktörler

7 Personel Computer-PC Parça Özellik Parça Özellik İşlemci Intel Core i7 4700MQ 2,4 Ghz Max.turbo ile 3.4 Ghz, 6Mb L2 Cache İşlemci Intel Core i7 4700MQ 2,4 Ghz Max.turbo ile 3.4 Ghz, 6Mb L2 Cache Ram 8 GB, 1600 MHz DDR3 Ram 8 GB, 1600 MHz DDR3 Disk 2 TB Sata, 7200 rpm Disk 1 TB Sata, 5400 rpm Ekran 21" LCD Ekran 15.6" LCD Ekran Kartı NVIDIA GeForce GT740M 2 GB Paylaşımsız Ekran Kartı NVIDIA GeForce GT740M 2 GB Paylaşımsız Klavye 101 Tuş Q-Türkçe Ağırlık 2.4 kg Mouse 3 Tuş Optik Pil 4 hücreli (3-4 saat) Dvd DvD+-RW Dvd DvD+-RW Ethernet 10/100/1000 Mhz Ethernet 10/100/1000 Mhz Windows 8 Wi-fi a/b/g/n Marka Asus,Toshiba, Dell, Hp, Lenovo

8 Bilgisayar Kasası

9 Mainboard-Anakart Intel DDR MHz 2400 MHz Midi Tower (ATX) Onboard VGA 32 GB DVI, Ethernet, HDMI, Optik, PS/2, Usb 2.0, Usb 3.0, VGA Celeron, Core i3, Core i5, Core i7, Pentium PCI, PCI-Express

10 Genişleme Yuvaları (PCI) Intel tarafından geliştirilen veri yolu standardıdır

11 CPU-İşlemci Intel Core i7 3,4 GHz 1150 Pin Turbo cache/turbo Core 4 çekirdek 3600 MHz 8 MB cache Amd FX 3,5 GHz Am3+ Turbo cache/turbo Core 8 çekirdek 1600 MHz veri yolu hızı 4 MB cache Apple A7 2x1.4 Ghz 2 MB cache

12 Bellek Bilgisayarda kullanılan bellek iki çeşittir; RAM (Random Access Memory) ROM (Read Only Memory)

13 RAM Modelleri EDO (Extended Data Out) SDRAM (Synchronous DRAM) DDR-SDRAM (Double Data Rate SDRAM) RDRAM (RAMBus DRAM) DDR2 DDR3

14 ROM ROM çeşitleri; ROM PROM (Programmable ROM) EPROM (Erasable PROM) EEPROM (Electrically EPROM) Flash ROM

15 Depolama Birimleri Bilgisayarda kullanılan depolama birimleri Sabit diskler Optik okuyucular Flash bellekler

16 Depolama Birimleri- Sabit Disk Bağlantı ara birimleri; IDE SATA SCSI SSD USB veya Firewire Sabit Diskler, veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır.

17 Sabit Disk (Hard Disk) Bilgisayardaki tüm veriler sabit disk üzerindedir. İşletim sistemi ve diğer yazılımlar sabit disk üzerine yazılır. Yapısal olarak diskler ikiye ayrılır: Fiziksel yapısı Mantıksal yapısı

18 IDE/ATA (Integrated Drive Electronics) IDE/ATA (Integrated Drive Electronics) Sabit disk, CD-ROM ve DVD-ROM lar IDE arayüzünden anakarta bağlanabilir. Bir anakartta en fazla 2 adet IDE bağlantı noktası bulunur.

19 Serial ATA (SATA) Serial ATA (SATA) SATA ve SATA II olarak iki ayrı model bulunmaktadır. SATA I teorik limit hızı 1.5 Gb/s olarak belirtilir. Ardından SATA II biraz daha geliştirilmiş ve standartlar daha uyumlu olarak piyasaya sürüldü. SATA II'nin teorik hızı 3.0 Gb/s olarak açıklanmaktadır. SATA III' ün çıkması planlanmaktadır. Teorik hızı 6.0 Gb/s olacaktır.

20 SCSI SCSI (Small Computer System Interface) ATA/SATA arayüzleri yüksek hızlarda çalışabilmesine rağmen üstlerine çok fazla yük bindiğinde aynı performansı gösteremezler. Özellikle çok fazla veri girdi çıktısı bulunan veritabanı ve web sunucularında bu performans kaybı kendini belli eder. SCSI arayüzleri bu alanda yükse girdi/çıktı (I/O) performansı göstererek bu açığı kapar.

21 Sabit Disk Özellikleri Dönüş Hızı (RPM) Bağlantı Ara Birimleri Erişim Süresi Aktarma Süresi ve Aktarma Hızı

22 Optik Sürücü Çeşitleri: CD/DVD-ROM Sürücüler CD ROM un kapasitesi genel olarak 650 veya 700 megabyte dır. DVD-ROM un kapasitesi genel olarak 4,3 GB dır. Veri CD-DVD den lazer yardımıyla okunur Optik bir veri depolama birimidir. DVD-ROM Sürücü: Her türlü CD-ROM ve DVD-ROM diskini okuyabilirler. Yazabilme özellikleri yoktur. DVD-RW Sürücü: CD-ROM,DVD-ROM diskleri okuyabilir ve CD-R,CD-RW,DVD-R, DVD-RW disklere yazabilirler.

23 Flash Bellekler Flash bellek özellikleri; Flash bellekler bir çeşit EEPROM`dur. Flash belleklerin boyutlarının küçük olması, çevresel faktörlere karşı sağlam olmaları ve veriyi elektriğe ihtiyaç duymadan saklamaları bu belleklerin bir çok taşınabilir cihazda kullanılmasına yol açmıştır. Veri aktarımı sırasında USB flash belleğin USB portundan çıkartılmaması gereklidir. Günümüzde dijital fotoğraf makineleri, PDA ve MP3 Player gibi aygıtlarda flash bellekler kullanılmaktadır.

24 Flash Bellekler Flash bellek çeşitleri; Compact Flash Secure Digital (SD) Multimedia Card Memory Stick Smart Media

25 Mouse - Fare Bilgisayarda çizim yapmak, oyun oynamak, komut seçmek ve çalıştırmak gibi işlemlerde kullanılan yardımcı donanım birimidir. Tekerlek Sol tuş Sağ tuş

26 Klavye Bilgisayarda yazı yazmak, veri girmek ve bilgisayara komut vermek için kullanılan donanım birimidir. Rakam Tuşları Harf Tuşları Fonksiyon Tuşları Özel Görevli Tuşlar Yön Tuşları Multimedia Tuşları

27 Ekran Kartı Ekran Kartının ana görevi diğer arabirimlerden (işlemci, harddisk, ram vs..) anakart aracılığı ile aldığı dijital bilgileri gerekli dönüşümlerden sonra monitöre aktararak görüntü oluşturulmasını sağlamaktır.

28 Monitör Monitörler bilgisayarda işlemci ve ekran kartı tarafından işlenen görüntü verisini kullanıcının görmesini sağlayan çıktı birimleridir. Günümüzde iki çeşidi kullanılmaktadır: CRT (Cadhode Ray Tube) LCD (Liquid Cristal Display)

29 B- Çevre Birimleri Yazıcı - Printer Tarayıcı - Scanner Çizici - Plotter Kesintisiz Güç Kaynağı - UPS TV kartı Ses Kartı Ethernet Kartı Modem Hoparlör, Mikrofon, Projeksiyon, Kamera

30 Yazıcı Yazıcılar arasında 5 ana teknoloji bulunur Nokta Vuruşlu-Dot Matrix Mürekkep Püskürtmeli -Inkjet Termal Lazer 3d Boyutlu Çoklu kopyalara ve sürekli formlara ihtiyaç duyulan, zorlu koşullarda çalışmaya uygun yazıcılardır. Barkod, etiket ve fatura basmak amacıyla kullanılan yazıcılardır. Üç boyutlu sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılmasını sağlayan yazıcıdır.

31 Tarayıcı (Scanner) Bir resim dosyasını, dokümanı, elyazısını veya bir objeyi analiz ederek sayısal ortama aktaran araç.

32 Printer-Scanner-Copy-Fax Dört aygıt bir arada toplanmıştır, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

33 Plotter (Çizici) Büyük ebatta kağıtlara çizim yaptırmak için kullanılır. Ink-jet plotter

34 Ethernet Kartı Ağ ortamının vazgeçilmez elamanları ethernet kartları ve kablolardır. Ethernet kartı diğer bilgisayarlarla iletişiminizi sağlar. internet e girmek içinde kullanılırlar. Ağda kullanılan Ethernet kartlarının hızı, verilerin ağ üzerinden iletilme hızını belirleyen en önemli etkendir.

35 Ses Kartı Ses kartının görevi; analog-dijital çevirici yonga vasıtası ile analog ses sinyali ses kartı girişinden dijitale çevrilir ve dijital ses sinyalleri de ses kartı çıkışında analog ses sinyallerine çevrilir.

36 Ses Kartı Kalite Farkları Ses kartlarını kalite olarak birbirinden ayıran temel özellikler bit çözünürlüğü (örneğin 16 bit veya 24 bit), maksimum örnekleme kalitesi (örneğin 22, 44, 96 veya 192 khz), gürültü filtresi, sıklık aralığı ve maksimum kanal sayısıdır. Ses kartları anakarta bütünleşik de olabilirler. Bu tür çözümler daha uygun maliyetli olurlar.

37 TV Kartı Bilgisayarda televizyon izlemek için bir tv kartı gerekli. TV tuner içeren bu aygıtlar Tv yayınlarını video görüntüsüne dönüştürerek görüntü işlemcisine aktarırlar. Tv yayınlarını üzerlerindeki Tv Tuner ünitesi alır. Tv kartı üreticileri kartla birlikte uzaktan kumanda cihazı sunmaktadırlar. Günümüzde Tv kartları FM Radyo tuneri ile birlikte üretilmektedirler. Tv kartı üzerinde VCR girişi dışında Mikrofon, Tv Anten Girişi, Radyo Anten Girişi, ses girişi ve ses çıkışı bulunur. Tv yayınları yazılım desteği ile izlenebilmektedir.

38 Modem (Modulator-demodulator) Bilgisayarın telefon hattı üzerinden veri alışverişi yapmasını, başka bilgisayarlara ve internete bağlanmasını sağlar. (hızına bağlı olarak birim zamanda belli miktarda veri akışı sağlar.)

39 Hoparlör, Kulaklık-mikrofon, Projeksiyon, Web kamera, Joystic Ayrı ayrı satın alma imkanı olduğu gibi kulaklık ve mikrofonun bir arada olduğu modeller de vardır. Bilgisayarın ses kartına takılır. Aynı şekilde hoparlörde ses dinlemek için yine ses kartına takılır. Bir bilgisayar ile ders anlatırken veya konferans verilen ekrandaki bilgilerin bir zemine yansıtılması Projeksiyon cihazı ile olmaktadır. Ekran kartı çıkışına takılır. Web kameralar doğrudan USB aygıtına ya da kendi arabirim kartı ile bilgisayara takılabilen modellerden oluşan bu aygıtlar bilgisayarın dış ortamdan görüntü almasını sağlar. Joystic, bilgisayarın oyun portuna takılır ve oyun oynamada kolaylık sağlar.

40 Bağlantı Noktaları (Ports) HDMI VGA Çevre birimlerinin bilgisayara bağlandıkları yerlerdir; buradan bilgisayara veri giriş çıkışı yapılır. Türleri: seri port, paralel port, USB, HDMI port. Paralel Seri USB

41 USB USB, İngilizce "Universal Serial Bus" kelimesinin kısaltmasıdır. USB'nin türkçesi "Evrensel Seri Veriyolu"dur. USB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir. Son sürümü 3.0'dır. 600 MByte/sn'lik aktarım hızı vardır. USB 1.0 ve 1.1 : Hız 12 Mbit/sn (1.5 MByte/sn) USB 2.0 : Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn) USB 3.0 : Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) 500 mb zip dosyası bilgisayara hem USB 2.0 hem de USB 3.0 ile atılmıştır.

EYLÜL 2012 DONANIM. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 DONANIM. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 DONANIM İÇERİK 2 Bilgisayarın birimleri Giriş Çıkış Depolama İşlem Donanım bileşenleri ve çalışma prensipleri Yazılım nedir? Yazılım türleri nelerdir? Bilgisayarın Birimleri Sistem Birimleri

Detaylı

ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI

ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI Yrd. Doç. Dr. Uzay KARAHALİL I. Hafta Sunum Akışı Tanışma Ders İçeriği Derste Uyulacak Kurallar Sınavlar Ders İçeriği Tanışma ve ders içeriğinin tanıtımı

Detaylı

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1.

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. Ana kart (Maın board)... 5 1.1.1. Yuvalar (Slot)... 6 1.1.2. Yonga Seti

Detaylı

Bilgisayar Donanım Dersi Vize Sınavına Hazırlık Soruları

Bilgisayar Donanım Dersi Vize Sınavına Hazırlık Soruları Bilgisayar Donanım Dersi Vize Sınavına Hazırlık Soruları TEST SORULAR-1 1. Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden silmek için kullanılan kısayol tuşu hangisidir? a) Shift+Delete b) Ctrl+Delete c)

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu Bilgisayar Nedir? Nelerden Oluşur? Donanım Yazılım Nasıl Çalışır? İnternet Ofis Uygulamaları Bilgisayar Nedir? Sayısal olarak

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read BÖLÜM I DONANIM......1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read Only Memory - ROM) İşlemci - MİB (Processor - CPU):

Detaylı

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayar Nedir? Bilgisayar; Hesap yapan (computer) demektir. Kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik ve mantıksal

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 7 ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YAYINIDIR Yazı ve Araştırma Kurulu Başkan

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Temel Bilgisayar Kullanımı Sürüm 3 Aralık 2009 Temel Bilgisayar Kullanımı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde

Detaylı

ANAKARTIN YAPISI VE ÇALIŞMASI

ANAKARTIN YAPISI VE ÇALIŞMASI ANAKARTIN YAPISI VE ÇALIŞMASI Anakartlar özel alaşımlı bir blok üzerine yerleştirilmiş ve üzerinde RAM yuvaları genişleme kartı slotları, devreler ve yongalar bulunan ve bütün bu donanım birimlerinin mikroişlemci

Detaylı

BİLİŞİM EĞİTİMİ PROGRAMI

BİLİŞİM EĞİTİMİ PROGRAMI BİLİŞİM EĞİTİMİ PROGRAMI BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN TEMEL VE DOĞRU KULLANIMI VE BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI SERVİSLERİ 08.ŞUBAT.2010 BÖLÜM 1... 5 BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ... 5 Bilgisayar türleri... 6 Masaüstü bilgisayarlar...

Detaylı

TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ

TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ DONANIM Araş. Gör. Deniz Baş Araş. Gör. Burçe Ataç Mogol Araş. Gör. İlknur Gönenç Araş. Gör. Seher Gümüş Araş. Gör. Aytunga Arık Kibar Araş. Gör. Ufuk Bağcı Araş. Gör.

Detaylı

Bir bilgisayar sisteminde yer alan donanımları (donanım bileşenlerini) şu şekilde sıralayabiliriz:

Bir bilgisayar sisteminde yer alan donanımları (donanım bileşenlerini) şu şekilde sıralayabiliriz: DERS 2: BİLGİSAYAR DONANIMI Ders sonunda yapabilecekleriniz: Bir kişisel bilgisayarın donanım bileşenlerini açıklamak. Belli bileşenlerin özelliklerini açıklamak. I. BİLGİSAYAR DONANIMI Bu derste kişisel

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM)

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM) BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıların girdiği bilgileri veri giriş ünitesine alan, işlem ünitesi ile girilen bilgileri işleyen, elde ettiği sonuçları kendi içinde saklayabilen ve işlenen verilerin

Detaylı

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR BİLGİSAYAR DONANIMI Ebubekir YAŞAR 2008 ÖNSÖZ Bilgisayarcı olarak, hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmek günümüzde neredeyse imkansız. Kullandığımız yapıların literatürü elimize gelmeden başka

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com BİLGİSAYAR DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com BÖLÜM 1 1.1 Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojisi 1.1.1 Bilgisayarın Tanımı ve Kısa Tarihçesi 1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Giriş

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? 2. Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Detaylı

BOLUM-1 BİLGİSAYAR NEDİR NASIL ÇALIŞIR

BOLUM-1 BİLGİSAYAR NEDİR NASIL ÇALIŞIR BOLUM-1 BİLGİSAYAR NEDİR NASIL ÇALIŞIR Bilgisayarın Tarihçesi Bilgisayarın tarihçesine baktığımızda; dört temel işlemi gerçekleştirmek amacıyla kullanılan abaküs, basit bir alet olmasına rağmen, bilgisayarın

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI 1 DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur.

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur. BİLGİSAYARIN MİMARİSİ, TEMEL BİLEŞENLERİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI Bilgisayarı yapısal olarak; Bilgilerin girilmesi, girilen bilgilerin belirtilen durumlara göre işlenmesi, işlem sonuçlarının alınması olarak

Detaylı

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ I. BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

Ana Donanım Birimleri ve Disk Sürücüleri. Bilgisayarın çalışabilmesi için mutlaka var olması gereken donanım birimleridir.

Ana Donanım Birimleri ve Disk Sürücüleri. Bilgisayarın çalışabilmesi için mutlaka var olması gereken donanım birimleridir. Ana Donanım Birimleri ve Disk Sürücüleri Bilgisayar donanımı 2 ye ayrılır. Bunlardan birincisi bilgisayarın çalışması için gerekli olan zorunlu donanım birimleridir. Buna Ana Donanım Birimleri denir. İkincisi

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr ANAKART(MAINBOARD) Tüm donanım birimlerinin dolaylı ya da dolaysız bağlandığı elektronik karttır. Elektriği geçirmeyen fiberglas malzemeden yapılmışlardır. Üzerinde chipleri ve konektörleri birbirine bağlayan

Detaylı

1. DONANIM BİRİMLERİ

1. DONANIM BİRİMLERİ Önemli Not: Çeviriler tarafımdan ders içerisinde yapılmıştır. Herhangi bir doğrulamadan geçmemiştir, eksik ve hataların olması muhtemeldir. Derse giren arkadaşlara faydası olması amacıyla yayınlanmıştır.

Detaylı

İi. BELLEK. İşlem: Veriler, insanların amaçları doğrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer.

İi. BELLEK. İşlem: Veriler, insanların amaçları doğrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer. TEKNİK Bilgisayar; kullanıcıdan aldığı verilerle ya da komutlarla mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan, yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen, sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ANAKARTLAR VE KASALAR 481BB0011 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı