İÇERİK SYF. 18. İçerik Lol an Biten Profesyonel Oyunculuk Oyun Dünyası -Spot Işığı -E-spor Takvimi Darklings...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇERİK SYF. 18. İçerik... 2. Lol an Biten... 3. Profesyonel Oyunculuk... 5. Oyun Dünyası -Spot Işığı -E-spor Takvimi... 9. Darklings..."

Transkript

1

2 İÇERİK SYF. 18 İçerik... 2 Lol an Biten... 3 Profesyonel Oyunculuk... 5 Oyun Dünyası -Spot Işığı -E-spor Takvimi... 9 GRAND THEFT AUTO V Rakibi olmayan oyunların işi zor. Düşünsenize, alanınızda en iyisi sizsiniz ve doğal olarak kendinizi daha fazla geliştirme gereği duymuyorsunuz... Fakat, rakipsiz oyunların örnek alması gereken bir seri var; GTA serisi SYF.23 Darklings NBA 2K Kum Torbası Grand Thef Auto v DYNA Blaster Pes Cosmoplan PES 2014 Bu kez FIFA vs PES karşılaştırması yapmayacağım. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, FIFA14, PES14 ü her türlü ezer. Ne yazık ki SYF. 3 SYF. 5 SYF.13 LOL AN BİTEN 5 Ekim 06:00 da Staples Center da yapılan Sezon 3 turnuvalarının finalini SK T1 Telecom kazandı. PROFESYONEL OYUNCULUK...oyunda sadece Competitive Mode oynayarak yaklaşık 100 saat geçirdikten sonraki deneyimlerimi aktaracağım. NBA 2K14 İşte bunlar hep NBA 2K14

3 GÜNCEL LOL an biten SEZON 3 ÜN TAHTI SK-T1 TELECOM UN 5 Ekim 06:00 da Staples Center da yapılan Sezon 3 turnuvalarının finalini SK T1 Telecom kazandı. Turnuvanın favorisi olarak gösterilen Royal Club ı 3-0 gibi bir üstünlükle geçen koreli ekip 1 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu. Neredeyse hatasız oynayan SKT takımına karşı Seçim Ekranında hata yapmaya başlayan Royal Club 3 maçtada oyuna ağırlığını koyamadı. Kore server ında sıkça oynanan jax ı 3 oyun boyunca banlamamaları ve 3 oyundada aktif bir kule yıkıcı jax izlememiz Royal Club ın maçlara girdiği izlenimi uyandırdı bende. Ayrıca pasif özelliği değişip, rakibi yavaşlatma yerine şampiyonu hızlandırma özelliği konan üçlü kuvvet, Corki, Ezrael ve Jax gibi şampiyonların ilk tercihi oldu. Neticede bir rakibi yavaşlatma bir kişiye karşı hız üstünlüğüyken şampiyonun hızlanması 5 kişiye karşı bir üstünlük sağlıyor. Final den çokta önce olmayan bu değişiklik maçlarda kader belirlediğini söyleyebilirim. Staples Center da baştan sonra harika bir gösteri sunan Riotun, Kendinden beklenenin kat be kat üstüne çıktığı söylenebilir. Dünya da hızla büyüyen Moba piyasası göz önüne alındığında Sezon 4 için çok farklı beklentilere girmek uçuk bir düşünce olmaz. Ayrıca yaşı yetmediği için turnuvalara katılamayan profesyonel oyuncular bu yıl aktif olacaklar ve başta Fnatic olmak üzere bir çok takım yaldur yuldur Sezon 4 tahtına koşacak.

4 GÜNCEL Rüya takım belli oldu! Malum Sezon 3 sonlandı, Şampiyon belli oldu. Şampiyondan sonra en çok merak edilen konu ise yakın zamanda belli oldu. Rüya takım! Her koridorun en iyileri turnuva sonunda belli oldu ve sıralamak gerekirse. ; SKT T1 Impact Üst koridor Jax SKT T1 bengi Orman Lee Sin Fnatic xpeke Orta Kassadin Royal Club Uzi Saldırı Gücü taşıyıcısı Caitlyn SKT T1 PoohManDu Destek Zyra SKT T1 rüya takımın 3 koridorunu alırken. Turnuva boyunca kendinden sıkça söz ettiren xpeke ve Uzi orta koridor ve Saldırı gücü taşıyıcı rollerini kaptı. Uzi turnuvanın başından beri yaptığı hareketler ve taşıdığı oyunlarla izleyicilere görsel şov sunuyordu. xpeke ise zaten turnuva başlamadan önce bir marka haline gelmişti. Her yapılan backdoor denemesinde xpeke ye gönderme oluyor. Türkiye turnuvalarında DP Naru nun yaptığı backdoorlardan sonra xnaru olarak anılmasının nedenide budur. Rüya takım oluşurken her isim turnuva izleyicilerinin aklında bir bir sahne canlandıracak şekilde olmuş ve bence harika bir eşleştirme olmuş.

5 PROFESYONEL OYUNCULUK Counter-Strike GO GO GO Geçtiğimiz seride sizlere CS:GO ile ilgili ilk izlenimlerimi paylaşmıştım. Şimdi ise oyunda sadece Competitive Mode oynayarak yaklaşık 100 saat geçirdikten sonraki deneyimlerimi aktaracağım. Profesyonel Oyunculuk Serinin devamında Starcraft a kısa bir ara verip CS:GO Competitive Mode ile ilgili detaylı bir inceleme sunacağım. Eğlenerek okumanız dileğiyle. O yun, beklenildiği üzere profesyonel çevrenin beklentileri doğrultusunda oldukça gelişmeye başladı. Bu gelişmeler içerisinde bırakın silah mekaniklerini, tavukların sizden ne kadar uzaktayken korkup kaçmaya başlayacağını bile düzenleyen bazı değişiklikler mevcut. Elbette halen silah mekaniklerinde çözülmemiş dengesizlikler de yok değil. Örnek olarak bir yüksek sınıf SMG olan P90 ın hem ucuz hem de çoğu uzun namlulu silahtan daha efektif olduğu gerçeği. Öyle popüler ki oyunda sürekli p90 kullananlara p90 çaylağı dendiğine şahit oldum.

6 PROFESYONEL OYUNCULUK Biraz da haklılar hani, silahta recoil yok gibi. Yani geri tepmiyor alet. Bunun yanında bir de saniyede onlarca mermi boşaltıyorsa tabi ki yakın mesafede ölümcül oluyor. Gelsin isyanlar Competive Mode Öncelikle Competitive Mode nedir kısaca bahsedeyim. Bu modu seçtiğinizde oyun sizin için seviyenize uygun oyuncularla dolu bir 5 vs 5 kişi ile oynanacak maç bulmaya çalışıyor. Yani bilenler bilir, Pick-up serveriniz ayağınıza geldi! desek yeridir. Popüler haritaları seçerseniz yaklaşık olarak 5 dakika içinde maçınız bulunuyor ama dikkat etmeniz gereken önemli bir şey var: Bu maçları sonuna kadar oynamak. Eğer maçı terk ederseniz veya takımınıza zararı dokunacak şekilde oynamaya başlarsanız sistem veya diğer oyuncular sizi rapor edebiliyor ve bir süreliğine Competitive sunuculara giremiyorsunuz. DOTA daki sisteme benzer bir uygulama söz konusu.

7 PROFESYONEL OYUNCULUK Oyundaki Competitive Sunucuların çoğu, Türkiye için size en aşağı ping verebilecek konumdalar. Haliyle karşışınızdaki çoğu oyuncu Avrupalı olduğundan, karşınıza 50 ve altında pingler ile geliyorlar. Aradaki bu fark, FPS oynayanlar bilirler, refleks vuruşlarında sizden çoğu zaman bir adım önde olacakları anlamına geliyor. O yüzden oynayışınızı mümkün olduğu kadar taktiksel yürütürseniz daha fazla hayatta kalırsınız. Eğer mümkün olduğu kadar düşük ping ile oynamak istiyorsanız bunu oyunun menüsünden ayarlamanız mümkün. Eğer çok az bir limit verirseniz büyük ihtimalle size yakın bir oyun sunucusu bulamadığınız için maç bulucu size eli boş dönecektir. İnat etmeyin biraz daha arttırın o limiti, yoksa maç bulamıyor vallahi çok denedim. Competitive Mod da maçlar ortalama 50dk-1 saat sürüyor ama bazen 90 dk ya kadar uzadığı olabiliyor. Bu yüzden ki maç ararken eğer maç bulunursa ve kabul butonuna tıklarsanız 90 dakika boyunca oyunu terk etmemeniz gerektiğine dair bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Maç aramaya başlamadan önce oynamak istediğiniz haritaları seçebiliyorsunuz. Birden fazla ya da tek bir harita seçebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Eğer yeni güncellemelerden biri olan Operation Bravo yu satın aldıysanız yeni haritalarda da maç yapabilmeniz mümkün.

8 PROFESYONEL OYUNCULUK ARMS DEAL Bahsetmek istediğim diğer şeylerden bir tanesi de kişiselleştirilebilir silahları oyuna getiren Arms Deal güncellemesi. Bu güncelleme ile bir çift Load Out yani Ekipman Dolabı sahibi oluyorsunuz. Terroristler ve Counter-Terroristler için ayrı ayrı özel silahlar mevcut. Artık istediğiniz silahın camo desenlisini ya da pembe puantiyelisini bulmanız gayet muhtemel. Satın aldığınız ya da haritaların sonunda size şansınız varsa düşen bu silahları dolabınızdan seçip eski silahlarınızın yerine koyuyorsunuz. Önemli bir nokta var ki bu silahlar sadece görselleri değiştiriyor ve oyunun mekaniğine hiçbir şekilde karışmıyorlar. Buna tek istisna bu güncelleme ile gelen susturuculu m4a1 ve USP ki zaten bunları CT lerin dolabında herkese verilmiş şekilde bulabiliyorsunuz. Bu silahların değerleri piyasadaki miktarına göre değişiyor. Markette 10 dolar civarlarında gezen AWM ve AK-47 modelleri bulabilmek mümkün. Eğer ki size değerli bir silah çıkarsa, kullanmak istemiyorsanız çıkar çıkmaz değeri ne ise satmanız çoğu zaman sizin kârınıza olacaktır. Valve bu silah modellerinin yapımını hem Community Workshop ile destekliyor hem de bunların satışlarından elde edilen gelirlerin bir bölümünü de bu oyun için yapılacak turnuvaların ödül havuzuna pay ediyor. Sizi bilmem ama bence Valve CS:GO için doğru adımları atıyor gibi geliyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

9 OYUN DÜNYASINDA NELER OLUYOR? SPOT IŞIĞI TLO Dario Wünsch Renkli taktikleri ve rahat tavırlarıyla tanınan Alman asıllı oyuncu Dario Starcraft 2 ye Random seçerek başlamış ama beta dan bir süre sonra Zerg ile yoluna devam etmiştir. TLO nun bir keresinde bir hayır kurumu için 24 saat kesintisiz Starcraft oynayıp 2500$ dolara yakın para toplamışlığı vardır. Çok sevilir kendisi. Bu yüzden kendisinin bir fan kulübü olmasına şaşmamalı. (Ayrıca sakalının da kendi fan kulübü var) TLO şu an hem e-spor organizasyonları ile ilgili çalışmalarıyla hem de Team Liquid adı altında katıldığı turnuvalar ile beraber e-spor kariyerini sürdürmekte. Dario Wünsch E-Spor Takvimi (Starcraft 2) 2013 WCS Grand Finals (8 Kasım Kasım 2013) BattleNet üzerinden online takip edebileceğiniz WCS Grand Finals, çoğunlukla Koreliler domine etse de dünyadaki tüm oyuncuların sahne alabileceği bir strateji şöleni. Ödül havuzu: 250,000$ DENİZHAN GÜÇER

10 DARKLINGS İNCELEME DARKLINGS Merhaba arkadaşlar, bu ay çok özel bir oyun ile karşınızdayım. Bu oyunu özel yapan şey, arkadaşlarımız tarafında geliştirilmiş olması ve gerçekten farkılılık yaratacak bir oyun olması. Elbette arkadaşlarımız tarafından geliştirdirildiği için iltimas göstermeyeceğiz. Darklings günümüzde, mobil sektöründe çok populer olan o sonu olmayan, bitmek bilmeyen oyunlardan biri. Ama kendi özgü, hiç biryerde görmediğiniz oyun mekaniği ve grafikleri ile size çok farklı bir dünya sunmakta. Bu yenilikçi mekanik sizi kısa sürede ele geçirecek. Birazdan detayları vereceğim. Öncelikle Darklings in hikayesinden başlayalım. Darklings in asılarlardır bütün oyunlarda, filmlerde, kitaplarda gördüğünüz, bildiğimiz bir konunun farklı bir tarzda anlatımı bulunmakta. İyinin kötü ile savaşı, gündüzün gece ile savaşı, ışığın karanlık ile savaşı. Oyunda Lum adındaki ana karaterimiz, iyinin ışığın simgesi olarak görülmekte. Kendisi ışığı çalan, evreni karanlığa mahkum etmeye çalışan Darklings leri bir bir avlayıp, evreni kurmakmak istiyor. Biz de bu görevinde ona yardımcı olmaya çalışıyoruz.

11 DARKLINGS İNCELEME Şimdi gelelim o yenilikçi, farklı oyun mekaniğine. Darklings ekibi oyun mekaniğini hazırlarken, mobil oyun sektörünün, akıllı telefonların bütün nimetlerini kullanarak hazırlamış. Oyunun başında ormanın ortasında Lum ile baş başayız. Bir süre sonra etraftan yaratıklar gelmeye başlıyor. Oyunda sağa sola gitmek için bir kontrol yok. Sadece bize doğru gelen yaratıkların kafalarının üstünde görünen şekli çizmeye çalışıyoruz. Başarılı olduğumuz anda o yaratığın içine girip onu patlayıyoruz. Bu sırada etrafa saçılan yıldızları topluyoruz. Bu işlem aynı zamanda bize ekstra zamanda sunuyor. Belirsi sayıda düşman dalgası yendikten sonra, birbirinden farklı mekaniğe sahip boss dövüşlerine geliyoruz. Bunlardan da sağ kurtulup yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz. Bu tarz bir oynanış bana zamanında ilk PC ye çıkan Harry Potter oynunu hatırlattı. Onda da ekrana bazı şekiller çizerek büyü atabiliyorduk ama PC ortamında biraz acı verici olmuştu bu mekanik ama sonradan Wii yardımıyla daha eğlenceli olabildi. Darklings'de oyun içinde topladığınız yıldızlar ile farklı farklı geliştirmeler alabilirsiniz, daha fazla yıldız düşmesi ve daha fazla zaman gibi. Geliştirmeler haricinde birbirinden faklı kiyafetler ile Lum'u değiştirebilirsiniz. İlk arkadaşlar oyunun testini yapmak için bize getirdiklerinde oyunu gördüğüm an, grafiklerine hasta olmuştum. Gerçekten oyunun içeriğine ve hikayesine bu kadar uyabilirlermiş. Daha sonra mekaniği görünce iyice gözüme girdi. İki gün önce oyun ilk piyasaya çıktığında merakla takip ettik olacakları. Şuan gerçekten güzel bir başarı yakalamak üzereler ve bunu hak etmişler. Siz de bu başarıya ortak olup, destekleyebilirsizin. Ayrıca oyun etresan bir şekilde kendiliğinden multiplayer olmuş. Oyundaki multi-touch özelliği sağolsun 3 kişi bile tek tablette eğlenceli vakit geçirebiliyorsunuz. Benim için şu noktada olan e önemli şey, yapımcıların sürekli oyunu güncellemeleri, eğer yeni içerikler, yeni kostümler, farklı farklı achievementlar ile oyunu sürekli tutabilirler. Aldığım bilgilerde bu yönde olacağı konusunda.

12 Benim gözümdeki tek eksik şuan sadece ios ortamı için olması ama bunuda yakında aşacakları ve diğer platformlarada çıkacaklarını biliyorum. Android ve Windows kullanıcılarını da bu oyundan mahrum etmezle umarım. İyi oyunlar MURAT KARAKAŞ https://itunes.apple.com/us/app/darklings/id

13

14 NBA2K14 İNCELEME NBA2K14 İşte bunlar hep NBA 2K14 Sizlere şu anki ruh halimden bahsetmek istiyorum yazıya başlamadan önce. Biraz önce yerimden kalktım, kirli sepetine bir üçlük attım. Odamın kapısından mutfağa kadarki koridordan topu ustalıkla sürüp, tatlı bir gözyaşı damlasıyla potaya uzandım. Sayı! Hem de Howard ın üzerinden! İşte bunlar hep NBA 2K14 Annem beni yatağıma gönderirdi. Saat daha 23:00! 23 te uyunur mu anne? Saatlerce annemin uyumasını beklerdim. Annemin uyuduğundan emin olduğumdaysa, NBA parmaklarımın ucunda. Hava aydınlanana kadar süren muhteşem maçlar Hepsini izleyebildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Tabi sabahın 7 sinde yatan ve 3 saat sonra annesi tarafından kahvaltıya kaldırılan bir çocuk ne kadar sağlıklı bir çocukluk geçirmiştir, düşünün. İşte bunlar hep NBA. :D

15 NBA2K14 İNCELEME Beklentileri Yüksek Tutun NBA Live piyasadan çekildiğinde üzülmüştüm. 2K serisinin sunacaklarının Live kadar sağlam olup olmayacağını herkes kadar ben de merak ediyordum. Nitekim 2K Live den pek de aşağı kalır olmadığını gösterdi ve bizlere NBA heyecanını sonuna kadar sunmayı başardı. Bugün olduğu gibi. Bu arada EA, Live in bomba gibi döneceğini söylemiş. Bu da rekabet demek. Biz oyun severlere yarar arkadaşlar, beklentileri yüksek tutun. NBA 2K14 Dünya nın en takip edilesi ligini oyun konsollarımıza getiren dev oyun. Ve bu dev oyun bizlere sadece NBA takımlarını sunmamış bu kez. Orada bir Efes ve Fenerbahçe görüyorum, evet, onlar gerçekler, oradalar, seçebiliyorum, o takımlarla oynayabiliyorum!.. Ama bu takımları görünce bir şüphe etmiyorum değil. Ya diyorum, Avrupa takımı bunlar, savsaklayarak eklesek de olur demişlerse diyorum. Oyunu oynayan arkadaşlarıma bir bir danışıyorum, Türk takımlarının oyuncu özellikleri sizce gerçekle benzer mi diye, için rahat olsun benzer abi, gel iki maç atalım diyorlar. İçim rahatlıyor. Jordan 2K13 te en çok hoşuma giden mod Jordan moduydu. Jordan ın efsanevi maçlarını oynamak için zamanda biraz geri gidiyorduk. O maçların oynandığı tarihlere. Ve Jordan ın gerçekten gösterdiği insan üstü performansları, bir de biz Jordan parmaklarımızın ucundayken göstermeye çalışıyorduk. Sonuç olarak, Jordan a duyduğumuz saygı, kat kat artıyordu. Bu kez bu modun benzeri, hatta neredeyse aynısı, Lebron James ile bizlere sunulmuş. Fakat 2K14 teki bu mod, serinin geçmiş oyunundaki kadar haz verici olmamış.

16 NBA2K14 İNCELEME Yapay Zeka 2K14 oynarken bir şey çok dikkatinizi çekecek. Karşı takımın defans yapma yeteneği. Evet, yapay zeka büyük oranda artırılmış. Bu da bizlere zor zamanlar yaşatan savunmacılarla başımızın dertte olduğu anlamına geliyor. Atak zekasındaki artış da gözden kaçmıyor ancak, defansın zorlayıcılığını tek geçerim. Pasın yönünü manuel olarak verebilme özelliğinin, oyun mekaniğine eklenmesi ise, oyuna hakimiyetimizi bir hayli artırmış. Oyuncu fizikleri ve akıcı oyun sistemi ile de oyunun içine girmemizi engelleyen tek şeyin ekranlarımız olduğu günlere çok yakın olduğumuzu söyleyebiliriz. Nitekim, oyunu uzaktan gören biri, biraz da astigmatsa, oyunu gerçek sanıp omzunuza dokunarak, Detroit mi almıştı bu maçı? diyebilir. Arkadaşıma buradan selamlar. :D My Career modunu gene çok sıkıcı buldum. Birkaç maç atıp, tekrar Detroit imin başına geçtim. Size iyi oyunlar arkadaşlar. :D HALİL COŞGUN

17 SİTEM KUM TORBASI Başta seversin Bazen çok seversin hem de Ama sonra bir şey olur, nefret edersin, sinir olursun Sonra gider yumruklarsın kum torbasını; ama izi kalır Yıllar geçse de hep hatırlarsın; yine gider yumruklarsın CLONE BİR OYUNLA MİLYONLAR KAZANMAK: SPELUNKY Spelunky i çoğu kişi duymuştur. Hatta bir iki ay önce biz de incelemesine yer verdik. İnternet ortamını saymazsak ilki 2009 yılında Microsoft Windows için çıkan oyun, daha sonra XBox ve PlayStation ortamlarına yeniden uyarlandı; herkesçe konuşuldu, ödüller aldı, adından bolca söz ettirdi Ama hiç kimse de çıkıp Ben bu oyunu bir yerden hatırlıyorum ya demedi. Aslında hatırlıyorum demek bile az kalırdı; çünkü Spelunky, Spelunker ın ne yazık ki aynısı Oynanış hikâye, isim Spelunky deki tek fark daha fazla karakter içermesi filan sanırım? Yine de asıl problem oyunun clone olması ya da olmaması değil; asıl mesele indie bir oyunda bunu görmemiz Şahsen benim, indie oyunlardan da onların geliştiricilerinden de beklentim yaratıcılık. Bugüne kadar da çok farklı, çok eğlenceli, düşünce açısından insana Vay be! dedirten indie oyunlar gördük. clone oyunla para kazanılmasına da lafım yok; bu, arz talep meselesi ile alakalı bir şey; ama clone olan bir oyun neden bu kadar şişirilir, benim anlamadığım nokta bu Bence, oyunları göklere çıkarmadan, ödüllere boğmadan önce; onun clone olmasına ya da olmaması da dikkat etmekte yarar var. BIKTIRAN İKİLİ: STEAM ve GÜNCELLEMELERİ Artık bilgisayarımı açmaya korkar oldum. Çünkü masaüstünden bile önce karşıma çıkan, hiç sevmediğim bir misafirle karşılaşıp duruyorum: Steam güncellemeleri! Anlamadığım nokta ise Steam sürekli güncelleyecek ne buluyor? Windows bile sürekli güncelleme yayınlamıyor ya da en azından onun güncellemelerini kapatıp kurtulabiliyoruz, neleri yükleyip neleri yüklemeyeceğimize karar verebiliyoruz. Kullandığımız işletim sistemi üzerinde bile söz hakkına sahibiz! Ama Steam, güncellemeler hakkında siteye girip okumazsanız bilgi vermiyor ve güncellemeleri reddetmek gibi bir şansınız da yok. Öyle ya da böyle, bir şekilde güncellemeler sisteminize kuruluyor Sebebi ne olursa olsun; sürekli izninizin bile alınmadığı Steam güncellemeleri ile karşılaşmak sinir bozucu değil mi? Şahsen, oyun oynamak için Steam sahibi olmak zorunda kalmasaydık, bir dakika bile sistemimde tutmazdım Steam buna bir çözüm bulmalı! Mustafa Cihan Özer

18 GTA- İNCELEME GRAND THEFT AUTO V Rakibi olmayan oyunların işi zor. Düşünsenize, alanınızda en iyisi sizsiniz ve doğal olarak kendinizi daha fazla geliştirme gereği duymuyorsunuz. Bir çok serinin başına gelen de bu. Rakipleri olmadığı için, serinin her yeni oyununda en fanatik hayranlarının dahi olumsuz eleştirilerine hedef oluyorlar. Fakat, rakipsiz oyunların örnek alması gereken bir seri var; GTA serisi Grand Theft Auto, daha ilk oyunuyla, oyun severlerin kalplerinde zirvelere oynadı. Kendilerinden başka rakiplerinin olmadığını ve aynı şeyi tekrar tekrar oyuncuya sunabileceklerini bilmelerine rağmen, her yeni seride altın harflerle kazındılar oyun tarihine. GTA II bir devrimdi. Oynayana, eğlencenin en uç seviyelerinin enjekte edildiği bir devrim. GTA III hala türüne yakın oyunlardan açık ara önde. Vice City ye bakın, hangimiz başında sabahlamadık? İlk bilgisayarım bu oyunu kaldırmadığı için evimden kilometrelerce uzaktaki internet kafeye koşarak giderdim. Benzer hikayeler olduğunu biliyorum çünkü hepimizin GTA oynamadan duramadığımız günlerimiz oldu. GTA yı adeta damarlarımızda yaşadık ve Rockstar geliştiricileri serinin her yeni oyununda, daha iyisini yapmalıyız ilkesine bağlı kaldılar. Onların bu felsefesi, GTA ile büyüyen bir nesil yarattı. GTA V incelerken nereden başlamam gerektiğini gerçekten bilemediğim bir oyun. Adeta yaşayan şehrinden mi, dev haritasından mı, peşinize takıldı mı kene gibi yapışan polisinden mi, araç modellemelerinden mi, Michael dan mı, Trevor dan mı, Franklin den mi yoksa oyunun başında soyduğumuz bankadan mı? Kuşkusuz, hepsinden önce söylenmesi gereken bir şey var; Rockstar felsefesi ekrana bağlar. GTA da bu güne kadar, GTA IV ek paketlerini saymazsak hep tek ana karakterimiz oldu. Aslında GTA IV paketlerinde kontrol ettiğimiz üç karakter, GTA V te dene-

19 GTA- İNCELEME GTA V de çoklu karakter mekaniği büyük bir yenilik, kabul ediyorum. Ancak yeni oyundaki bu özelliğe, beta gözüyle bakmak en doğrusu. İlk defa denenen bir sistemin eksiksiz olmasını bekleyemeyiz. GTA VI da eminim çok daha eksiksiz bir oynanış mekaniği sunulacaktır. GTA V Serinin bu oyununda Los Santos dayız. Los Santos deyip geçmeyin. Gördüğümüz en büyük GTA haritası. Tam anlamıyla devasa. Bu kadar büyük bir alan tanınması, bu kadar yeni keşfedilecek yer olması, GTA gibi bir saat hırsızının gücüne güç katmış. Oyun başlangıcı nefes kesici. Serinin diğer oyunlarında, oyuna ısındırma kavramı hiç kullanılmamıştı. GTA V te ise oyuncuya oynanış sistemi anlatılabilecek en iyi biçimiyle anlatılıyor. Oyuncu bunun bir training olduğunu daha anlamadan, kendini oyunun içinde buluyor. Oyuna, banka soygunu aracılığıyla alıştırıldıktan sonra, Franklin in kontrolünü devralarak başlıyoruz. Diğer karakterler de görev yaptıkça kullanıma açılıyor. Sonrasında ise, Frenklin den Michael a, Michael den Trevor a. Takıl takılabildiğince.

20 GTA- İNCELEME Karakterlerden bahsedecek olursak, trailer da da dikkatleri üzerine bir hayli çeken Trevor ile başlamak isterim. Trevor, şimdinin çılgını, eskinin askeri pilotu. Askeri geçmişinin ona verdiği çılgınca yetenekleri var. Frenzy Mod da iki katı zarar verirken, aldığı zarar da normalde alması gerekenin yarısı oluyor. Kısaca o bir savaş makinesi. İkinci olarak favori karakterim Franklin in üzerine yanıyor spotlar. Franklin zeki bir dolandırıcı, bir araba hırsızı ve repocu. Franklin in özelliği ise oyundaki en iyi araç kullanan adam olması. Ve araç sürerken zamanı da yavaşlatabiliyor. Şimdi de sahnede Michael var. Oyunun en karizma adamı. Emekli olduğunu söyleyen ama bir türlü emekli olamayan bir suçlu. Franklin in de akıl hocası. FBI ile yaptığı anlaşma sayesinde evli mutlu çocuklu bir hayat yaşayan Michael, para sıkıntısına düşünce banka soyguncusu rolünü tekrar alır. Bu arada Michael, çatışmalar sırasında zamanı yavaşlatabilmektedir. GTA, araç sürme dinamiği açısından bir çok arcade yarış oyununa taş çıkarmaya devam ediyor.lisansları alınamamış bir çok model, neredeyse birebir aktarılmış oyuna. Ki bu da araçları daha tanınır kılıyor. Araçların gerçek isimlerine gerek duymuyorsunuz, onları kullanırken. GTA V sosyal medayada topladığı ilgi ile de serinin yükselişinin devam ettiğini gösteriyor. Bu ilginin sebebini reklama ve oyunun yapımına harcanan çuvallar dolusu paraya bağlayabileceğimizi biliyorum ancak, oyunun muhteşem komünitesi ve Rockstar Felsefesi de GTA nın muhteşem yükselişinin sebepleri arasında gösterilmeli. Daha nice GTA lara arkadaşlar, iyi oyunlar. HALİL COŞGUN

21 NOSTAJİ DYNA BLASTER : 1, 2, 3, ATEŞ! Şimdi hep birlikte 90 ların başına gideceğiz ve hepimizin bildiği bir oyundan bahsedeceğiz. Avrupa onu, Dyna Blaster olarak tanımış olsa da bahsedeceğimiz oyun Bomberman den başkası değil. Dyna Blaster ın özelliği ise; 1983 yılında çıkan ilk oyunun, yeni grafikler ve eklemelerle geliştirilerek, Avrupa pazarına farklı bir isimle sunulmuş olması. İlk olarak 1990 yılında Hudson Soft ve NEC ortak ürünü olan TurboGrafx-16 (PC Engine) için yine Hudson Soft tarafından yeniden uyarlanan Dyna Blaster; iki yıl içinde MS-DOS, Amiga ve Atari ST gibi ortamlara da geldi. Tek veya çoklu kişilik seçenekleriyle oynanabilen Dyna Blaster ın tek kişilik oyununda Beyaz Bomberman olarak oynuyoruz. Düşmanımız ise Siyah Bomberman. Oyunun hikâyesi ise oldukça kısa ve net: Bir gün, Siyah Bomberman; iki Bomberman in de yaratıcısı olan Profesör ün kızını kaçırır ve kalesine hapseder. Böylece bize de önce Siyah Bomberman in kalesine giden; sonra da kalenin içinde Profesör ün kızına ulaşan yollarda düşmanlarla savaşmak kalır. Evet, hikâye açısından çarpıcı bir şey yok; ama oyunun eğlence dolu olduğu kesin! Mülayim ben, Bombacı Mülayim! Bomberman/Dyna Blaster, sekiz ana bölüm ve her ana bölümün içinde de sekiz bölüm olmak üzere toplam altmış dört bölümden oluşur. Her bölümden önce haritada bulunduğumuz konum gösterilir ve her bölümün sonunda boss sayılabilecek yaratıklarla savaşılır. Son bölümdeki düşmanımız da tabii ki Siyah Bomberman ve onunla birlikte bize karşı savaşan farklı renklerdeki Bombermanlerdir.

22 NOSTAJİ Oyundaki bölümler; farklı özelliklere sahip yaratıklar, bomba ile patlatılabilen veya patlatılamayan duvarlar, patlayan duvarların içine saklanmış güçler ve kapıdan oluşur. Sonraki bölüme geçmek için bölümdeki tüm yaratıkların öldürülmesi ve kapının bulunması gerekir. Kapıyı önceden bulup ona zarar verebilecek bir konumda bomba patlatırsanız da kapıdan yeni yaratıklar bölüme dâhil olur. Oyunda, kullandığımız tek silah bombadır ve eğer bomba süresini kontrol etme gücünü almadıysanız siz bombayı yerleştirdikten birkaç saniye sonra patlar. Aldığınız güçlerle bomba sayısını, etki alanını arttırabilirsiniz. Ayrıca duvarlar veya bomba içinden geçme, hak gibi ek güçler de duvarlardan çıkabilir. İşin bir başka eğlenceli tarafı ise bölüm içindeki gücün yeri size belli edilirken; kapıyı kendi çabanızla bulmanız gerekmesidir. Yani iş sadece yaratıklara karşı savaşmak değil, aynı zamanda zamana karşı yarışmak da diyebiliriz. Bölümler, ekran içine sığdırılmış ya da enine veya boyuna uzayan şekildedir. Genelde yaratıkların tamamı çok temel bir yapay zekâya sahiptir; belli bir hat üzerinde ileri geri gidip gelirler ( Balonlar gibi). Ama arada hamleleri ile sizi şaşırtan (Duvarlardan geçme özelliği olan Hayaletler, Paralar ve Yarasalar gibi) veya sürekli size ulaşmaya çalışan yaratıklar (Son derece hızlı Ayılar gibi) da mevcuttur. Siyah Bomberman: Bunlar hep yalnızlıktan Bomberman, çoğu atari oyunu gibi zor sayılabilecek bir oyun. Özellikle ilk kez oynayan biri, ilk iki bölümü geçmekte çok zorlanabiliyor. Oyundaki ölme sebebinizse genelde yaratıklardan kaynaklı değil; kendi bombalarınızdan kaynaklı oluyor. Bomberman de oyuncu, genelde kendini ya duvarla bomba arasına sıkıştırarak ya da patlayan bombanın alevine değerek ölüyor. Dyna Blaster, çok oyunculu modda ise beş kişiye kadar survival/death match tarzında da oynanabiliyor. Multiplayer oyunda, yaratıklar da mevcut ve ilk ölen oyuncu eli kaybediyor. Zengin Oturması Özetle diyebileceğim şudur ki Bomberman/Dyna Blaster hakkında yazıya dökebilecek fazla bir şey olmasa da başından kalkamayacağınız tarzda bir oyundur. Defalarca üst üste öldüğünüz bir bölümü bile oynamaya devam edersiniz. Yine de yanınızda kâğıt kalem bulundurup passwordleri not almayı unutmayın! Ayrıca hâlâ hiç Bomberman oynamadıysanız; hemen bir yerlerden edinin! MUSTAFA CİHAN ÖZER

23 PES-2014 İNCELEME Ne zaman PES hakkında konuşacak olsam, ilk cümlem şu olur, yani olurdu : Tam bir PES fanatiğiyim, ona göre başlayalım muhabbete beyler!. PES14 benim için hayal kırıklıklarından ibaret. Yeni oyun motoruymuş, yeni teknolojiymiş, FOX muş, oymuş buymuş Gerek yok, tutmuş işi saptırmayın. İnsanların sevdiği ve önemli bir değer haline getirdiği şeylere dokunmayın. Ne PES bir dizi, ne de siz bir televizyon kanalısınız. O kanalı örnek almayın.yapmayın sayın Konami, yapmayın. 13 ün üzerine oturtun işte sistemi. Hazır eskilerdeki PES ruhunu yakalamışsınız, ne diye FIFA nın motorunu andıran motorlarla çalışıyorsunuz? Bu kez FIFA vs PES karşılaştırması yapmayacağım. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, FIFA14, PES14 ü her türlü ezer. Ne yazık ki

24 PES-2014 İNCELEME Benim asıl anlamadığım nokta şu. Simülasyona 13 te çok yaklaşılmıştı. Birbirini çok az tekrar eden goller, oyuncu performansları, oyun akışı Her şey yerli yerindeydi. Çok az sayıda bug vardı, hem grafiksel hem de yapay zeka açısından. 14 te ise her oynayan, bug diyarında buluyor kendini. Berbatsınız. Dost acı söyler, berbatsınız Neyse, objektif olarak oyunu incelemeye başlayalım. Bu kadar tokat atmak da pek hoş karşılanmayabilir Konami ye. Fox Engine ve Havok Fizik Motoru temelleri üzerine oturtulan PES14, bizleri daha büyük bir futbol eğlencesi içine sokmayı amaçlamıştı. Fakat bunda pek başarılı olmuş gibi görünmüyor. Bunun en büyük suçlusu ise, kullandıkları fizik motoru bana kalırsa. İkili mücadeleden kurtulurken topu süren oyuncunun belinde ilginç bir dönme yaşandığını görünce bana hak vereceksiniz. Oynanışa getirilen yeni ve köklü değişiklik, benim gibi geri kafa oyuncuları bir hayli yoracak gibi görünüyor. W tuşunu kullanamadan PES oynamaya çalıştığım şu 3 hafta boyunca, bir tane adam akıllı koşu yolu pası atamadım. Attığım tek işe yarar pası da PES14 ün muhteşem yapay zekası harcadı. Önüne düşen topa bakan kafası iyi forvetler

25 PES-2014 İNCELEME Güzel değişiklikler de olmamış mı? Olmuş. Mesela, Master League de takıma bağlı kalmamanız ve üstüne üstelik bir ülke takımını da aynı anda yönetebiliyor olmanız, büyük bir artı olarak görülebilir. Sonunda geliştiriciler Football Manager oynamışlar sanırım. Aferim, böyle devam gençler. Aslında değinilmesi gereken noktalardan biri de şu : Oyuna Türkçe dil desteği koyuyorsun Evet, oyuna Türkler in ne kadar değer verdiğinin farkındasın, PES serisinin en çok tüketildiği ülkeler arasında Türkiye, bu topraklarda seviliyorsun... Neden bu ülkenin takımlarının lisanslarını almıyorsun, alamıyorsun? Hadi bunu geçtim de, Avrupa Ligi nde olmasına rağmen Trabzonspor neden yok oyununda? Bunlar önemli şeyler Konami Kabul ediyorum, PES bu güne kadar oynanış açısından incelendiğinde hep arcade olarak nitelendirilirdi. 14 ile bu yıkılmış. Arcade olarak nitelendirilmesi PES için bir eksi miydi, bence hayır. Gerçekliğe yakınlaştıkça, oyun sadece Pro-Gamer lar için çıkarılmış olacaktır. Herkes oyunun doğayeni değil. Bu özelliğin kapatılabilmesi seçeneği sunulmasaydı, oyunu bırakıp köşeme çekilebilirdim. Konami nin sonunda akıl ettiği bir sistem daha var üzerinde konuşmak istediğim. Oyuncuların moralleri ve bunun oyunlarına etkileri Oyuncunuz maçta iyi oynuyorsa, moral seviyesi yükseliyor ve daha iyi oynamaya başlıyor. Bunun tersi de geçerli tabi, kötü oynayan oyuncunuz daha kötü oynamaya başlarsa, hemen alın onu oyundan, moral seviyesi diplerde geziyordur çünkü. Ayrıca deplasman ve evinizde yaptığınız maçlara göre de takım morali etkileniyor. Yani ben öyle gözlemledim. Yanlış bir yorum okursanız, bana iletin lütfen. Dil bu, sürçer. Düzeltiriz. :D

26 PES-2014 İNCELEME Taktiğin oyuna anında işlenmesi ve taktik zekasını iyi kullananın on adım öne geçirilmesi ise 14 ün takdir ettiğim nadir yanlarından. Taktiği veriyorsunuz, araya koşu yapan hızlı oyuncularınız, kaleciyle karşı karşıya kalıyor, eğer şutu doğru yere çektiyseniz, gol sevincinizi izliyorsunuz. Become A Legend modunda hala bir gelişmeye gidilmemesi, bence geliştiricilerin hantallığından. Hayır, başarıya doymuş yazılımcılarla çalışmak yerine, neden bizim gibi idealleri olan insanları kadronuza katmazsınız ki! E alın bizi, biz de yazalım. :D Şaka bir yana, oyunlarına, yani baş yapıtlarına yeterince değer vermediğini düşünüyorum Konami nin. Master League de yapılan güzel değişimlere denk değişimler, Become A Legend a da yapılabilirdi. Ve böylece oyunculara, bir yaşam simülasyonu sunmaya, birkaç adım daha yaklaşılmış olurdu. New Star Soccer da oynayın ey sevgili PES geliştiricileri!.. Oyuncuların yüzleri de güzel modellenememiş. Bir 3D artist değilim ama, benim hoşuma gitmedi. Yanlışsam, yanlış deyin. Seçilen menü müziklerini sevdim ama. Klasik müzik duyunca, oha la, süper! tepkisi verdiğim doğrudur. Fakat, genel olarak seçenek darlığı hakim oyunda. Müzikler az, oyuncu oluştururken oyuncumuza atayabileceğimiz gol sevinçleri az Eski sevinmeleri koysanız da kabul ediyorduk, onları neden kaldırdınız, bilmiyorum. Bu iş ağırıma gitti. Benden bu kadar arkadaşlar. Söyleyeceklerimi söyledim. Gerisi size kalmış. Oyunu kurun konsolunuza, bilgisayarınıza, birkaç saat aralıksız oynayın. Eğer hala oynama isteğiniz kalmışsa o birkaç saatin ardına içinizde, hiç kulak asmayın dediklerime. Oynamaya devam edin, iyi oyunlar. HALİL COŞGUN

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

eralp tarafından yazıldı. Cumartesi, 19 Şubat 2011 16:51 - Son Güncelleme Cumartesi, 19 Şubat 2011 17:11

eralp tarafından yazıldı. Cumartesi, 19 Şubat 2011 16:51 - Son Güncelleme Cumartesi, 19 Şubat 2011 17:11 Geçtiğimiz haftalarda oyuncular için belli fiyat aralıklarına göre sıraladığımız işlemci, ekran kartı ve anakarttan sonra şimdi de bizlere göre fiyatlarına göre en iyi 10 oyun amaçlı notebook'u belirliyoruz.

Detaylı

Sanal Antrenör düğmesine basıp tüm bu işleri senin için özel antrenörümüzün yapmasını da sağlayabilirsin!

Sanal Antrenör düğmesine basıp tüm bu işleri senin için özel antrenörümüzün yapmasını da sağlayabilirsin! ONLINE OYUN NASIL OYNANIR? Online maçlara başlamak için aşağıdaki adımları takip etmen yeterli. Bir kere başlayınca ne kadar kolay ve pratik olduğunu göreceksin: 0. FORMANI VE RENKLERİNİ BELİRLE Oyunun

Detaylı

08.12.2012. Es Es'i geçemediler

08.12.2012. Es Es'i geçemediler Es Es'i geçemediler Beşiktaş Futbol Takımı, Eskişehirspor ile 2-2 berabere kaldı. BJK İnönü Stadı'nda oynanan mücadeleden galip çıkmayınca Beşiktaş galibiyet serisine son verdi. Karakartallar ligde kalan

Detaylı

BTÖ 716 Eğitsel Bilgisayar Oyunları Tasarımı Yahya İLTÜZER 06.11.2014 Tasarım Belgesi Snowball

BTÖ 716 Eğitsel Bilgisayar Oyunları Tasarımı Yahya İLTÜZER 06.11.2014 Tasarım Belgesi Snowball BTÖ 716 Eğitsel Bilgisayar Oyunları Tasarımı Yahya İLTÜZER 06.11.2014 Tasarım Belgesi Snowball Yahya İLTÜZER 2014 Version 1.0 İçindekiler Oyuna Genel Bakış... 4 Oyun Odağı... 4 Oyunun Hikayesi... 5 Tür...

Detaylı

Dentinho. Çok mutluyum

Dentinho. Çok mutluyum 26-27 OCAK 2013 Tasarım: Onur Baştuğ - Muzaffer Topal - Haber: Didem Tutal - Ufuk Çoban IPHONE ve IPad uygulama: Uğur Baştuğ Çok mutluyum BEŞİKTAŞ A geldiği için mutlu olduğunu belirten yeni Dentinho,

Detaylı

WINDOWS 7 KURULUMU ve KURULUM ÖNCESİ İŞLEMLER

WINDOWS 7 KURULUMU ve KURULUM ÖNCESİ İŞLEMLER WINDOWS 7 KURULUMU ve KURULUM ÖNCESİ İŞLEMLER Bu yazımızda Windows 7 işletim sisteminin kurulumunu anlatacağım.ancak kurulumdan önce bilmemiz gereken kurulum gereksinimleri,windows 7 sürümleri konularına

Detaylı

Şunu unutmayın asla 750 liralık anakart 1 milyarlık işlemci de alsanız ekran kartınız kötü oldukça oyunlarda verim elde edemezssiniz.

Şunu unutmayın asla 750 liralık anakart 1 milyarlık işlemci de alsanız ekran kartınız kötü oldukça oyunlarda verim elde edemezssiniz. Geçenlerde oyunculara yönelik 10 ekran kartı ve 10 işlemci seçmiştik. Şimdi de bilgisayarlarımızın en önemli bileşeni olan anakartlardan 10 tane seçiyoruz. Intel Sandy Bridge destekli anakartlarında bir

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Adı Soyadı : TAYFUN KARACA OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Oyununuzun senaryosunu kısaca tanıtınız/ amacınıda belirtiniz: Oyunda bulunan karakterimizin adı mörfi, oyunda bir robosikletin içinde olduğu için

Detaylı

ÜRÜN KATEGORİSİYLE İLGİLİ:

ÜRÜN KATEGORİSİYLE İLGİLİ: ÜRÜN KATEGORİSİYLE İLGİLİ: 1. Gün içinde ürünü ne zaman satın aldı/tüketti/kullandı? (Hangi saatlerde) 2. Ürünü kendisi mi satın aldı, başkası mı? Kim? 3. Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

KENDİNİZE KARŞI BAHİS OYNAMAYINIZ!

KENDİNİZE KARŞI BAHİS OYNAMAYINIZ! KENDİNİZE KARŞI BAHİS OYNAMAYINIZ! KUMAR BAĞIMLILIĞINI ENGELLEME HAKKINDA ÖNEMLİ UYARILAR ŞANS OYUNLARI RİSKLERİ DE BERABERİNDE GETİRİR AŞAĞIDAKİ TEMEL PRENSİPLERE UYMANIZI TAVSİYE EDERİZ: Spor bahisleri

Detaylı

zaferin ve başarının getirdiği güzel bir tebessüm dışında, takdir belgesini kaçırmış olmanın verdiği üzüntü. Yanımda disiplinli bir öğretmen olarak bilinen ama aslında melek olan Evin Hocam gözüküyor,

Detaylı

T E M E L B Ü Y Ü M E İ

T E M E L B Ü Y Ü M E İ T E M E L B Ü Y Ü M E İ ş S i m ü l a s y o n u O y u n u K U L L A N I M K I L A V U Z U İşleyiş ve Amaçlar Temel Büyüme (Yapay Zeka) İş Simülasyonu oyununun işleyişini ve başarılı olmak için dikkat etmemiz

Detaylı

Budist Leyko dan Müslüman Leyla ya

Budist Leyko dan Müslüman Leyla ya Budist Leyko dan Müslüman Leyla ya Hiroşima da büyüdüm. Ailem ve çevrem Budist ti. Evimizde küçük bir Buda Heykeli vardı ve Buda nın önünde eğilerek ona ibadet ederdik. Bazı özel günlerde de evimizdeki

Detaylı

BJK İnönü Stadı'nda BJK 3 FB 2

BJK İnönü Stadı'nda BJK 3 FB 2 4 MART 2013 BJK 3 FB 2 BJK İnönü Stadı'nda oynanan karşılaşma siyah-beyazlıların vuruşuyla başladı. Mücadelenin ilk dakikalarında Beşiktaş ileride baskı kurararak, orta sahanın kontrolünü eline almaya

Detaylı

Harita Güncelleme MODEL. - Model ; DAİİCHİ üniteye sahip olan TÜM modeller PROSEDÜR. 1. Öncelikle bilgisayarınızdan

Harita Güncelleme MODEL. - Model ; DAİİCHİ üniteye sahip olan TÜM modeller PROSEDÜR. 1. Öncelikle bilgisayarınızdan Harita Güncelleme Bu broşür DAİİCHİ marka Navigasyon ünitesine sahip olan Hyundai modellerimizin, Navigasyon programındaki haritanın güncelleme işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme amacıyla

Detaylı

Araç Karşılaştırma Programı

Araç Karşılaştırma Programı 1 Araç Karşılaştırma Programı Sık Sorulan Sorular 01 Ocak 2015 2 Konu: Genel 1. Soru: Sistemdeki bilgiler nereden geliyor? Cevap: Görüntüleme ve karşılaştırma yapılan programda yer alan tüm bilgiler (sonuç

Detaylı

http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads

http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads Visual Studio 2012'nin kurulumunu, Visual Studio'nun kullanımını ve Windows Store'da basit bir proje hazırlanmasını anlatacağım. Hepsinden önce Visual Studio ortamından biraz bahsedelim. Visual Studio

Detaylı

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright 1 LİMONLU KEK Şule: Mutlu günler. Ahmet: Mutlu günler. Şule: Bugün nasılsın? Ahmet: Çok mutluyum. Şule: Bu harika bir haber. Eeee söyle bakalım, bugün hangi yemeği yapalım? Ahmet: Dur biraz düşüneyim Şule:

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

Beşiktaş Teknik. Taksitle gitti

Beşiktaş Teknik. Taksitle gitti 28 MAYIS 2013 Taksitle gitti Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba'nın ayrılması ile igili yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: "Şirketimiz ile Samet Aybaba arasındaki 28.06.2012 tescil ve başlangıç

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΥΟΛΙΚΗ ΥΡΟΝΙΑ: 2012-2013 Μάθημα: Σοσρκικά

Detaylı

Kahraman Kit Misafirlikte

Kahraman Kit Misafirlikte Technical Assistance for Promoting Registered Employment Kayıtlı İstihdamın Teşviki için Teknik Destek Projesi Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. This project

Detaylı

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Yetersiz Şifre Politikasının Sonuçları

Yetersiz Şifre Politikasının Sonuçları Yetersiz Şifre Politikasının Sonuçları Bünyamin Demir, Aralık 2009, WGT E-Dergi 3. Sayı Yazıya başlamadan önce değerli okura amacımı -iyi anlatmak- maksadıyla şu notları düşmek istiyorum; Aşağıda göreceğiniz

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Adı-Soyad-No:Hatice Çoban_120805035 OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Oyununuzun senaryosunu kısaca tanıtınız/ amacınıda belirtiniz: Oyunumuz bir futbol oyunudur.oyuncular vardır.oyuncular sorulara verdikleri

Detaylı

Windows Live Movie Maker

Windows Live Movie Maker Windows Live Movie Maker Nedir? Movie Maker ile, bilgisayarınızda yer alan fotoğraf ve videolarınızı kullanarak, bunlar üzerinde düzenlemeler, değişiklikler yapabilir, müzik dosyaları ekleyebilir, mikrofon

Detaylı

Littlest Pet Shop Açıklamalar

Littlest Pet Shop Açıklamalar Littlest Pet Shop Littlest Pet Shop Dünyası seni bekliyor! Bu uygulama ile en sevdiğin Minişler bir arada! Blythe ve Miniş arkadaşları ile birlikte sanal Minişlerin bakımlarıyla ilgilen, onlarla eğlenceli

Detaylı

Kartal, Kuvvet çalışması

Kartal, Kuvvet çalışması 7 ŞUBAT 2013 Tasarım: Onur Baştuğ - Muzaffer Topal - Haber: Didem Tutal - Ufuk Çoban IPHONE ve IPad uygulama: Uğur Baştuğ Kuvvet çalışması BEŞİKTAŞ Sanica Boru Elazığspor maçı hazırlıklarına uyguladığı

Detaylı

Windows Server 2012 Kurulum Hazırlıkları. Windows Server 2012 Kurulum Seçenekleri. Windows Server 2012 Kurulum Adımları. Full GUI Kurulum Seçeneği

Windows Server 2012 Kurulum Hazırlıkları. Windows Server 2012 Kurulum Seçenekleri. Windows Server 2012 Kurulum Adımları. Full GUI Kurulum Seçeneği Merhaba, Aşağıda hazırlamış olduğum dokümanda Windows Server 2012 işletim sistemi kurulumunu sizlerle paylaşacağım. Windows Server 2012 Kurulum Hazırlıkları Eğer elinizde bir Windows Server 2012 işletim

Detaylı

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi K12NET Nedir? K12NET eğitim sistemi içerisinde yer alan tüm yönetici, çalışan, öğretmen, öğrenci ve velilerin dahil olduğu tüm paydaşları tek bir çatı altında birleştiren kurumsal bir Öğrenci Bilgi Sistemidir.

Detaylı

Batuhan ayrıldı. BEŞİKTAŞ sezon başında G Ü N L Ü K I N T E R N E T G A Z E T E S İ. 31 OCAK 2013 Günlük Spor Gazetesi

Batuhan ayrıldı. BEŞİKTAŞ sezon başında G Ü N L Ü K I N T E R N E T G A Z E T E S İ. 31 OCAK 2013 Günlük Spor Gazetesi 31 OCAK 2013 Tasarım: Onur Baştuğ - Muzaffer Topal - Haber: Didem Tutal - Ufuk Çoban IPHONE ve IPad uygulama: Uğur Baştuğ Batuhan ayrıldı BEŞİKTAŞ sezon başında Eskişehirspor'dan kadroya dahil edilen Batuhan

Detaylı

Blogger bunu uyguluyor!

Blogger bunu uyguluyor! Giriş Merhaba backlinkagi.com projemizin ilk adımını atmış bulunmaktasınız. Aramıza hoş geldiniz diyorum. Öncelikle sizlere bu projenin nasıl geliştiğini ve neye dayanarak oluşturulduğunu anlatacağım.

Detaylı

Takım Maçı ve IMP Skorlaması

Takım Maçı ve IMP Skorlaması Takım Maçı ve IMP Skorlaması Takım maçının tanımı? 4 lü takım maçı, 6 oyuncudan kurulu iki takımın, birer çiftleri ile 2 masada karşılaşarak, aynı anda 4 oyuncusu ile, oynayan ya da oynamayan bir kaptanın

Detaylı

Pepee den Önce Pepee den Sonra P.Ö- P.S

Pepee den Önce Pepee den Sonra P.Ö- P.S Pepee den Önce Pepee den Sonra P.Ö- P.S KİM BU PEPEE? YIL 2007, Bir düşümüz var: Türk çizgi filmi yapmak Bu da düşümüzün rakamsal temeli: Türkiye de milyonlarca çocuk var. Binlerce yıllık anlatı kültürü

Detaylı

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Sunumumuza Bir Soru İle Başlayalım Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru1: Hangisini Kullanıyorsunuz? Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru2:

Detaylı

adresine giderek Get Ubuntu Linkinden Ubuntunun kurulum Cdsini bilgisayarımıza indiriyoruz.

adresine giderek Get Ubuntu Linkinden Ubuntunun kurulum Cdsini bilgisayarımıza indiriyoruz. Ubuntu Kurulumu www.ubuntu.com/ adresine giderek Get Ubuntu Linkinden Ubuntunun kurulum Cdsini bilgisayarımıza indiriyoruz. Hangi sunucudan ve Ubuntunun 32 bitlik ve 64 bitlik versiyonlarından birini seçerek

Detaylı

Hayata dair küçük notlar

Hayata dair küçük notlar Hayata dair küçük notlar İlk önce sen merhaba- de. Olanaklarının altında yaşa. Sık sık -teşekkür ederim- de. Bir müzik aleti çalmayı öğren. Herhangi bir konuda öğretmenlik yap, herhangi bir konuda öğrenci

Detaylı

ÖZEL GÜNLER. Doğum günü/kadınlar günü/anneler günü/babalar günü/sevgililer günü/ Öğretmenler günü

ÖZEL GÜNLER. Doğum günü/kadınlar günü/anneler günü/babalar günü/sevgililer günü/ Öğretmenler günü ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70005Γ) ÖZEL GÜNLER Aşağıdaki önemli günlerden

Detaylı

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz.

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz. Bozuk Paralar KISA FİLM Yaşar AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 SAHNE 1. OKUL GENEL DIŞ/GÜN Okulun genel görüntüsünü görürüz. Belki dışarı çıkan birkaç öğrenci

Detaylı

Eski Bomgar B200 Teardown

Eski Bomgar B200 Teardown Eski Bomgar B200 Teardown Ben eski bir ağ Akış (şimdi Bomgar) B200 ayrı aldı ve fotoğrafları aldı. Hiçbir gerçek sürprizler. Bu web sitesi size bu fotoğrafları beklediğiniz son yerdir. Bir Bomgar kutusu

Detaylı

Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur

Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur Bizden söylemesi Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur. 8-18 yaşları arasında bir çocuğum var.. Bu yaz en az 2 hafta İzmir,

Detaylı

Tutturursa. da kamp yapacak. 3-13 Ocak 2013 tarihleri arasında Antalya Mardan. 6 Ocak 2013

Tutturursa. da kamp yapacak. 3-13 Ocak 2013 tarihleri arasında Antalya Mardan. 6 Ocak 2013 Tutturursa şampiyon Futbol Takımı, ikinci yarı hazırlıkları için Antalya'da kamp yapacak. 3-13 Ocak 2013 tarihleri arasında Antalya Mardan Otel'de kamp yapacak olan siyahbeyazlılar, 6-9 Ocak 2013 tarihleri

Detaylı

Kartal turu geçti. dışında müdahale etti, dönen topu Kaan ağlara gönderdi (1-2). İlerleyen dakikalarda başka gol olmayınca ilk yarı 1-2 rakibin

Kartal turu geçti. dışında müdahale etti, dönen topu Kaan ağlara gönderdi (1-2). İlerleyen dakikalarda başka gol olmayınca ilk yarı 1-2 rakibin Kartal turu geçti BEŞİKTAŞ Futbol Takımı, Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur maçında Ankaragücü nü 3-2 mağlup etti. Siyah-beyazlılar bu skorla, Ziraat Türkiye Kupası nda bir üste tura yükseldi. Karakartallar

Detaylı

VAN EDREMİT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VAN EDREMİT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VAN EDREMİT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DyNed TANITIM VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI HAZIRLAYAN Murat ÇILGIN DyNed NEDİR? DYNED, Dynamic ve Education (Dinamik ve Eğitim) kelimelerinin bir araya getirilerek

Detaylı

Bir gün Pepe yi görmeye gittim ve ona : Anlayamıyorum her zaman bu kadar pozitif olmak mümkün değil, Bunu nasıl yapıyorsun? diye sordum.

Bir gün Pepe yi görmeye gittim ve ona : Anlayamıyorum her zaman bu kadar pozitif olmak mümkün değil, Bunu nasıl yapıyorsun? diye sordum. PEPE NİN HİKAYESİ Pepe, herkesin olmak isteyeceği türden bir insandı. Her zaman neşeli olup, her zaman, söyleyeceği pozitif bir şey vardı. Birisi istediğinde hemen gidiyor, daima : Daha iyisi olamaz! diye

Detaylı

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR Site İsmi : Zaman 53 Tarih: 10.05.2012 Site Adresi : www.zaman53.com Haber Linki : http://www.zaman53.com/haber/14544/camilerin-ayaga-kalkmasi-lazim.html ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 168 SAYGI VE HÜRMET ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 4965 18 2 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın Grubu

Detaylı

Sedna Mobile TourSale

Sedna Mobile TourSale Sedna Mobile TourSale Sedna Mobile Toursale Android cihazlar üzerinde çalışmaktadır. Rehberin sahada kolay satış yapması, biletlerin sisteme online olarak işlenmesi ve iş yükünün hafifletmesi düşünülerek

Detaylı

Günlük Spor Gazetesi. Holebas rotası tutmadı

Günlük Spor Gazetesi. Holebas rotası tutmadı 4 EYLÜL 2013 Holebas rotası tutmadı Büttner transferi yılan hikayesine döndü. Bunun üzerine Beşiktaş kısa süre içinde Yunanistan'a gözlerini çevirdi. Manchester United'ın Fabio Coentrao transferini gerçekleştiremeyince

Detaylı

www.astromedya.com Örnek Tarot Okuması

www.astromedya.com Örnek Tarot Okuması Örnek Tarot Okuması Bir tarot okuması, bilinçaltına atılmış bir oltadır. Bizler yani tarot okuyucuları, sizin zihninize, bilinçaltınıza olta atarak, sebeplerini ve sonuçlarını zaten sizin biliyor olduğunuz

Detaylı

Multi Sports Academy 2015 2016

Multi Sports Academy 2015 2016 Multi Sports Academy 2015 2016 5 16 yaş Basketbol Voleybol Futbol Judo Jimnastik DÜZENLEYEN Multi Sports Academy: Bu okula koşa koşa geleceksiniz. Gelince koşmaya devam edeceksiniz! Hafta içi her sabah

Detaylı

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý.

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Üstüne, günlerin yorgunluðu çökmüþtü. Bunu ancak oyunla atabilirdi. Caný oyundan

Detaylı

Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda!

Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda! SUNUMUMUZA HOŞGELDİNİZ Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda! Haber ve bilgi verme amacı başta olmak

Detaylı

FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 4 YAŞ GÖKKUŞAĞI SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI. Tekerlemeler: Kartal ve tırtıl tekerlemelerini öğreniyorum.

FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 4 YAŞ GÖKKUŞAĞI SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI. Tekerlemeler: Kartal ve tırtıl tekerlemelerini öğreniyorum. FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 4 YAŞ GÖKKUŞAĞI SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI DİL BECERİLERİM VE BEN Hikâye / Öykü / Masal Tekerlemeler: Kartal ve tırtıl tekerlemelerini öğreniyorum. Bilmeceler:

Detaylı

Sadece 2 İstekle MySQL Blind SQL Injection. Canberk BOLAT canberk.bolat[-at-]gmail[-dot-]com

Sadece 2 İstekle MySQL Blind SQL Injection. Canberk BOLAT canberk.bolat[-at-]gmail[-dot-]com Sadece 2 İstekle MySQL Blind SQL Injection Canberk BOLAT canberk.bolat[-at-]gmail[-dot-]com 0x01 Giriş Bu yazı blind sql injection saldırılarında tek bir karakter için minimum istek ile doğru sonuca varabilmek

Detaylı

Örnek bir kullanım ve bilgisayar ağlarını oluşturan bileşenlerin özeti

Örnek bir kullanım ve bilgisayar ağlarını oluşturan bileşenlerin özeti Bu sayfaları okuduğunuza göre bir şekilde bilgisayarlar ve bilgisayar ağlarıyla ilişkiniz olduğunu biliyorum. Ancak yine de en başta niçin bilgisayar ağı kullanıyoruz sorusunun cevabını vermekle işe başlayabiliriz.

Detaylı

Acronis True Image Echo ile Sanallastırma

Acronis True Image Echo ile Sanallastırma Acronis True Image Echo ile Sanallastırma Bildiğiniz gibi günümüzün en önemli bilişim konularından biri sanallaştırma ve bir çok firma sanallaştırma üzerine çalışmalar yapıyor. Yedeklemeye getirdiği farklı

Detaylı

2011-2012 GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI

2011-2012 GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI Şubat Ayı E-Bülteni 1 İÇİNDEKİLER 1. Doğum günü Olan Yıldızlarımız 2. Mihver Dersler 3. Branş Dersler 4. Kulüpler 2 DOĞUM GÜNÜ OLAN YILDIZLARIMIZ

Detaylı

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Şizofreninin nasıl bir hastalık olduğu ve şizofrenlerin günlük hayatlarında neler yaşadığıyla ilgili bilmediğimiz birçok şey var.

Detaylı

e-imzatr Kurulum Klavuzu

e-imzatr Kurulum Klavuzu e-imzatr Kurulum Klavuzu Sürüm 0.0.1 1 İçindekiler İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Java yükleme Akis Kurulum Kart Okuyucu Sürücü Kurulum Kullanıcı Doğrulama 2 İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Bu

Detaylı

Docsvault Doküman Yönetim Sistemi

Docsvault Doküman Yönetim Sistemi Docsvault Doküman Yönetim Sistemi - İş Akışı - FİNS 2003 2014 DOCSVAULT İŞ AKIŞI 1 İŞ AKIŞI NEDİR? İş akışı, bir başka değişle süreç yönetimi, satın alma, izin talebi ya da satış işlemleri gibi firmamız

Detaylı

Oyun Programlama Dersi. Nergiz Ercil Çağıltay

Oyun Programlama Dersi. Nergiz Ercil Çağıltay Oyun Programlama Dersi Nergiz Ercil Çağıltay BÖLÜM 2 Bilgisayar Oyunlarının Tarihçesi 1970 ler ve Sonrası Nolan Bushnell Computer Space adlı Uzay Savaşı oyunu İlk Ticari Oyun Vektör Grafikleri Firma daha

Detaylı

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) İmtiyaz Sahibi Adına Ramazan BALCI Okul Müdürü Fatma BAŞA ( Özel Eğitim Öğretmeni ) Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI ( Görsel Sanatlar Öğretmeni

Detaylı

Her Defans Bir Macera Uğur Taş

Her Defans Bir Macera Uğur Taş Her Defans Bir Macera Uğur Taş Briçte en zorlandığım kısım tereddütsüz defanstır. Kitaplarda sözü edilen; puanları ve dağılımı sayma, ataktan sonuçlar çıkarma, deklarasyonu gözden geçirme, ortağın o ana

Detaylı

Akşam antrenmanında. Beşiktaş Gazetesi Köybaşı ameliyat olacak GÜNLÜK INTERNET GAZETENİZ... SPOR

Akşam antrenmanında. Beşiktaş Gazetesi Köybaşı ameliyat olacak GÜNLÜK INTERNET GAZETENİZ... SPOR 12 Köybaşı ameliyat olacak TALİHSİZLİĞİNİ yenemeyen ve beş buçuk ay önce, sol diz ön çapraz bağ ve dış yan bağ ameliyatı olan başarılı oyuncu İsmail Köybaşı, dün yapılan antrenmanda talihsiz bir sakatlık

Detaylı

VELİ KULLANIM KILAVUZU

VELİ KULLANIM KILAVUZU VELİ KULLANIM KILAVUZU Sayın Velimiz, ServisCELL Okul Servisi Çağrı ve Bilgilendirme Sisteminin amacı, velilerimizin okul servisi ile yaşayabileceği tüm sorunları çözmek, çocuklarımızın güvenliğini sağlamak

Detaylı

MANGAHIGH.COM. tanıtım kitapçığı ALKEV İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK BÖLÜMÜ

MANGAHIGH.COM. tanıtım kitapçığı ALKEV İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK BÖLÜMÜ MANGAHIGH.COM tanıtım kitapçığı ALKEV İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK BÖLÜMÜ Değerli Velimiz, İnsanoğlunu diğer varlıklardan üstün kılan en önemli özelliklerden biri soyutlama becerisidir. Bu becerinin en saf

Detaylı

Görsel Programlama - I Uygulamalı Ödevi

Görsel Programlama - I Uygulamalı Ödevi 1 Bilgisayar Teknolojileri Bölümü / Bilgisayar Programcılığı Görsel Programlama - I Uygulamalı Ödevi Numara Ad Soyad Program Öğrenci Bilgileri Öğretim Elemanı Öğr.Gör. Aykut Fatih GÜVEN - 2 0 0 9 RİZE

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

Siyah-beyazlılar, Beşiktaş Antalyaspor'u devirdi

Siyah-beyazlılar, Beşiktaş Antalyaspor'u devirdi 16 NİSAN 2013 Beşiktaş Antalyaspor'u devirdi Siyah-beyazlılar, oyunun ilk 30 dakikasında tempoyu yükseltemedi ve organize bir atak geliştiremedi. Devrenin son bölümünde tempo biraz yükseldi. Karşılıklı

Detaylı

Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur. Bilgisayarın çalışabilmesi için, ikisi de gereklidir.

Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur. Bilgisayarın çalışabilmesi için, ikisi de gereklidir. Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur. Bilgisayarın çalışabilmesi için, ikisi de gereklidir. Donanım: Bilgisayarın gözle görülen, elle tutulan tüm elektronik parçalarına donanım

Detaylı

fizik güncesi ALBERT EINSTEIN DAN 10 HAYAT DERSİ Haftalık E-bülten MARMARİS KAMPÜSÜ

fizik güncesi ALBERT EINSTEIN DAN 10 HAYAT DERSİ Haftalık E-bülten MARMARİS KAMPÜSÜ fizik güncesi MARMARİS KAMPÜSÜ Haftalık E-bülten Sayı: 3 / 13.03.2015 Hazırlayanlar Defne TÜRKER Herkes zekidir. Ancak bir balığı ağaca tırmanma kabiliyetine göre değerlendirirseniz tüm hayatını aptal

Detaylı

ÇOCUKLARIMIZ VE TEKNOLOJİ

ÇOCUKLARIMIZ VE TEKNOLOJİ TERAKKİ VAKFI ÖZEL ŞİŞLİ TERAKKİ ANAOKULU 2013-2014 EĞİTİM YILI Bilgi Bülten Sayı:2 ÇOCUKLARIMIZ VE TEKNOLOJİ Hızla gelişen dünyada teknolojik ürünler hayatımızın büyük bir kısmını kapsamakta. İş ortamında

Detaylı

FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 2 YAŞ MİNİK ARILAR SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI

FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 2 YAŞ MİNİK ARILAR SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI FORUM EGE GÜNEŞİ ANAOKULU 2 YAŞ MİNİK ARILAR SINIFI AYLIK EĞİTİM VE BRANŞ DERSLERİ PROGRAMI DİL BECERİLERİM VE BEN Hikâye / Öykü / Masal: Paylaşalım bunları adlı hikâyemizi biz hazırladık. Tekerlemeler:

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ BÖLÜMÜ REKTÖRLÜK KUPASI FAKÜLTELER ARASI ÖĞRENCİ TURNUVALARI GENEL KURALLARI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ BÖLÜMÜ REKTÖRLÜK KUPASI FAKÜLTELER ARASI ÖĞRENCİ TURNUVALARI GENEL KURALLARI FAKÜLTELER ARASI ÖĞRENCİ TURNUVALARI GENEL KURALLARI. Turnuvanın yürütülmesinden Beden Eğitimi Bölümü sorumludur. Her türlü olay karşısında Beden Eğitimi Bölümü tarafından alınan kararlar uygulanacaktır..

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

3. Müsabakada takımlar sahaya 7 kişi çıkamaması durumunda sahaya en az 6 kişi ile çıkabilirler. Bu sayının altında takım sahaya çıkması durumunda

3. Müsabakada takımlar sahaya 7 kişi çıkamaması durumunda sahaya en az 6 kişi ile çıkabilirler. Bu sayının altında takım sahaya çıkması durumunda Üniversitemiz çalışanları arasında birlik ve beraberliği ile birimler arası kaynaşmayı sağlamak, çalışma motivasyonunu artırmak amacıyla SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI bünyesinde Personel Halı

Detaylı

2013'te ilk antrenman

2013'te ilk antrenman 2013'te ilk antrenman Beşiktaş, ikinci yarı hazırlıklarına dün akşam saatlerinde yaptığı antrenmanla başladı. Beşiktaş Futbol Takımı, 11 günlük iznin ardından Spor Toto Süper Lig in ikinci yarısı için

Detaylı

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz?

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Günümüzde tüketiciler ihtiyaç duydukları ya da istedikleri bir şey olduğunda refleks olarak Yayınlandı Nisan 2015 telefonlarına uzanıyor.

Detaylı

İLHAM VEREN KONUŞMACILAR ALEM-İ İŞ İLE HERKES BİRBİRİNİ DAHA İYİ ANLAYACAK!

İLHAM VEREN KONUŞMACILAR ALEM-İ İŞ İLE HERKES BİRBİRİNİ DAHA İYİ ANLAYACAK! İLHAM VEREN KONUŞMACILAR ALEM-İ İŞ İLE HERKES BİRBİRİNİ DAHA İYİ ANLAYACAK! ALEM-İ İŞ, NE İŞ? Alem-i İştir kişinin lafa bakılmaz! diyoruz ve iş hayatında yaşadıklarımız konusunda bize, size, herkese esprili

Detaylı

PROJE: WEBWISE PARENTS (WEB UZMANI EBEVEYNLER) EBEVEYNLER İÇİN ANKET

PROJE: WEBWISE PARENTS (WEB UZMANI EBEVEYNLER) EBEVEYNLER İÇİN ANKET PROJE: WEBWISE PARENTS (WEB UZMANI EBEVEYNLER) EBEVEYNLER İÇİN ANKET Yaşınız: Mezuniyet: İlkokul / Lise / Üniversite Baba Anne 1- Kaç çocuğunuz var? Kız(lar). Erkek(ler). 2- Kaç yaşındalar? Kız(lar)...

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. M.Cengiz YILDIZ Kenan BÖLÜKBAŞ M. Halis ÖZER Araştırma Yöneticisi Araştırmacı Araştırmacı SORULAR

Yrd.Doç.Dr. M.Cengiz YILDIZ Kenan BÖLÜKBAŞ M. Halis ÖZER Araştırma Yöneticisi Araştırmacı Araştırmacı SORULAR 127 ANKET FORMU ANKET NO: BİRİM: ÖZELLİK: Bu anket formu, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde, TÜBİTAK adına yülütülen bir araştırma için hazırlanmıştır. Çalışma,

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: 2013-2014 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: Ε3 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

ÖZEL GÖKYÜZÜ İLKÖĞRETİM OKULU 2011-2012 ÖĞRETİM YILI

ÖZEL GÖKYÜZÜ İLKÖĞRETİM OKULU 2011-2012 ÖĞRETİM YILI ÖZEL GÖKYÜZÜ İLKÖĞRETİM OKULU 2011-2012 ÖĞRETİM YILI 1/B SINIFI KASIM AYI E-BÜLTENİ 1 İÇİNDEKİLER 1. Mihver Dersler 2.Branş Dersler 3.Kulüpler 2 TÜRKÇE Kasım ayında Türkçe dersinden harfleri öğrenmeye

Detaylı

Pardus. S.Çağlar Onur, caglar@pardus.org.tr. 21 Aralık 2006. Pardus Projesi [TÜBİTAK / UEKAE] Linux Kullanıcıları Derneği

Pardus. S.Çağlar Onur, caglar@pardus.org.tr. 21 Aralık 2006. Pardus Projesi [TÜBİTAK / UEKAE] Linux Kullanıcıları Derneği Yenilikleri Projesi [TÜBİTAK / UEKAE] Linux Kullanıcıları Derneği 21 Aralık 2006 Yenilikleri İçerik 1 Neden? Nasıl? 2 Yenilikleri man 3 Yenilikleri Neden? Nasıl? 1 Neden? Nasıl? 2 Yenilikleri man 3 Yenilikleri

Detaylı

USB Keylogger İncelemesi

USB Keylogger İncelemesi USB Keylogger İncelemesi Aşağıdaki fotoğrafta gördükleriniz her tür klavye girişine uygun keyloggerlar. USB keyloggerımızda bulunan özelliklerin en önemlisi kendisine ait bir depolama alanı olması. Biraz

Detaylı

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU Nereden geliyor bitmek tükenmek bilmeyen öğrenme isteğim? Kim verdi düşünce deryalarında özgürce dolaşmamı sağlayacak özgüven küreklerimi? Bazen,

Detaylı

www.bilgisayardedektifi.com Murat ÖZBEK

www.bilgisayardedektifi.com Murat ÖZBEK Problem: Hafıza Kartı Bilgisayara takıldığında karta format atılması gerektiği konusunda hata mesaj penceresi çıkıyor. Hafıza kartı Dijital Fotoğraf Makinesine ait ve içerisinde kurtarılması gereken dosyalar

Detaylı

http://kariyer.ieu.edu.tr

http://kariyer.ieu.edu.tr ÖZGEÇMİŞİ ANLAMAK Öncelikle özgeçmişin nedir ve ne işe yarar açıklığa kavuşturalım. Özgeçmiş kim olduğunuzu, eğitim ve deneyimlerinizi içeren iyi sunulmuş bir özettir. Özgeçmişin tek amacı bir staja veya

Detaylı

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR?

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Haziran 2010 SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Proje Koordinatörleri: İndeks Araştırma Ekibi Simge Şahin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Giriş:

Detaylı

Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim Velimizi Sen Bilmezsin Biz Bağış Alamıyoruz Cümlelerini kurarken bir daha düşüneceksiniz.

Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim Velimizi Sen Bilmezsin Biz Bağış Alamıyoruz Cümlelerini kurarken bir daha düşüneceksiniz. Aşağıda Emek vererek Yazmış olduğumuz yazı ve bilgileri 5 dakika ayırıp okur inceler ve bizden ücretsiz bir örnek kayıt dosyası talep ederseniz. Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim

Detaylı

Ege: Kağıtları, plastikleri ve camları geri dönüşüm kutusuna atarız.

Ege: Kağıtları, plastikleri ve camları geri dönüşüm kutusuna atarız. 08.01.2016 DENİZATI SINIFI NDAN HERKESE MERHABA; Bu hafta Geri dönüşüm ve Tasarruf konumuz ile ilgili çalışmalarımıza başladık. Değerler eğitimi konumuz olan Birlikte yaşam ve Dostluk konumuza da giriş

Detaylı

Vizyon Tarihi: 12 Temmuz 2013 Yönetmen: Shawn Levy Oyuncular: Vince Vaughn, Owen Wilson, Rose Byrne, Max Minghella, Will Ferrel Yapımcı: Shawn Levy,

Vizyon Tarihi: 12 Temmuz 2013 Yönetmen: Shawn Levy Oyuncular: Vince Vaughn, Owen Wilson, Rose Byrne, Max Minghella, Will Ferrel Yapımcı: Shawn Levy, Billy (Vince Vaughn) ve Nick (Owen Wilson) dijital dünyaya yeni adım atan iki eski kafalı satışçıdır. Senelerdir emek verdikleri şirketin artık teknoloji karşısında ayakta duramaması nedeniyle kapatılması,

Detaylı

Gençlerbirliği sınavı!..

Gençlerbirliği sınavı!.. Gençlerbirliği sınavı!.. Beşiktaş Gençlerbirliği maçı için kampa girdi. Karakartallar Ziraat Türkiye Kupası 5. turunda aldıkları mağlubiyetin ardından Gençlerbirliği karşısında moral arayacak. Karakartallarda

Detaylı