İÇERİK SYF. 18. İçerik Lol an Biten Profesyonel Oyunculuk Oyun Dünyası -Spot Işığı -E-spor Takvimi Darklings...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇERİK SYF. 18. İçerik... 2. Lol an Biten... 3. Profesyonel Oyunculuk... 5. Oyun Dünyası -Spot Işığı -E-spor Takvimi... 9. Darklings..."

Transkript

1

2 İÇERİK SYF. 18 İçerik... 2 Lol an Biten... 3 Profesyonel Oyunculuk... 5 Oyun Dünyası -Spot Işığı -E-spor Takvimi... 9 GRAND THEFT AUTO V Rakibi olmayan oyunların işi zor. Düşünsenize, alanınızda en iyisi sizsiniz ve doğal olarak kendinizi daha fazla geliştirme gereği duymuyorsunuz... Fakat, rakipsiz oyunların örnek alması gereken bir seri var; GTA serisi SYF.23 Darklings NBA 2K Kum Torbası Grand Thef Auto v DYNA Blaster Pes Cosmoplan PES 2014 Bu kez FIFA vs PES karşılaştırması yapmayacağım. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, FIFA14, PES14 ü her türlü ezer. Ne yazık ki SYF. 3 SYF. 5 SYF.13 LOL AN BİTEN 5 Ekim 06:00 da Staples Center da yapılan Sezon 3 turnuvalarının finalini SK T1 Telecom kazandı. PROFESYONEL OYUNCULUK...oyunda sadece Competitive Mode oynayarak yaklaşık 100 saat geçirdikten sonraki deneyimlerimi aktaracağım. NBA 2K14 İşte bunlar hep NBA 2K14

3 GÜNCEL LOL an biten SEZON 3 ÜN TAHTI SK-T1 TELECOM UN 5 Ekim 06:00 da Staples Center da yapılan Sezon 3 turnuvalarının finalini SK T1 Telecom kazandı. Turnuvanın favorisi olarak gösterilen Royal Club ı 3-0 gibi bir üstünlükle geçen koreli ekip 1 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu. Neredeyse hatasız oynayan SKT takımına karşı Seçim Ekranında hata yapmaya başlayan Royal Club 3 maçtada oyuna ağırlığını koyamadı. Kore server ında sıkça oynanan jax ı 3 oyun boyunca banlamamaları ve 3 oyundada aktif bir kule yıkıcı jax izlememiz Royal Club ın maçlara girdiği izlenimi uyandırdı bende. Ayrıca pasif özelliği değişip, rakibi yavaşlatma yerine şampiyonu hızlandırma özelliği konan üçlü kuvvet, Corki, Ezrael ve Jax gibi şampiyonların ilk tercihi oldu. Neticede bir rakibi yavaşlatma bir kişiye karşı hız üstünlüğüyken şampiyonun hızlanması 5 kişiye karşı bir üstünlük sağlıyor. Final den çokta önce olmayan bu değişiklik maçlarda kader belirlediğini söyleyebilirim. Staples Center da baştan sonra harika bir gösteri sunan Riotun, Kendinden beklenenin kat be kat üstüne çıktığı söylenebilir. Dünya da hızla büyüyen Moba piyasası göz önüne alındığında Sezon 4 için çok farklı beklentilere girmek uçuk bir düşünce olmaz. Ayrıca yaşı yetmediği için turnuvalara katılamayan profesyonel oyuncular bu yıl aktif olacaklar ve başta Fnatic olmak üzere bir çok takım yaldur yuldur Sezon 4 tahtına koşacak.

4 GÜNCEL Rüya takım belli oldu! Malum Sezon 3 sonlandı, Şampiyon belli oldu. Şampiyondan sonra en çok merak edilen konu ise yakın zamanda belli oldu. Rüya takım! Her koridorun en iyileri turnuva sonunda belli oldu ve sıralamak gerekirse. ; SKT T1 Impact Üst koridor Jax SKT T1 bengi Orman Lee Sin Fnatic xpeke Orta Kassadin Royal Club Uzi Saldırı Gücü taşıyıcısı Caitlyn SKT T1 PoohManDu Destek Zyra SKT T1 rüya takımın 3 koridorunu alırken. Turnuva boyunca kendinden sıkça söz ettiren xpeke ve Uzi orta koridor ve Saldırı gücü taşıyıcı rollerini kaptı. Uzi turnuvanın başından beri yaptığı hareketler ve taşıdığı oyunlarla izleyicilere görsel şov sunuyordu. xpeke ise zaten turnuva başlamadan önce bir marka haline gelmişti. Her yapılan backdoor denemesinde xpeke ye gönderme oluyor. Türkiye turnuvalarında DP Naru nun yaptığı backdoorlardan sonra xnaru olarak anılmasının nedenide budur. Rüya takım oluşurken her isim turnuva izleyicilerinin aklında bir bir sahne canlandıracak şekilde olmuş ve bence harika bir eşleştirme olmuş.

5 PROFESYONEL OYUNCULUK Counter-Strike GO GO GO Geçtiğimiz seride sizlere CS:GO ile ilgili ilk izlenimlerimi paylaşmıştım. Şimdi ise oyunda sadece Competitive Mode oynayarak yaklaşık 100 saat geçirdikten sonraki deneyimlerimi aktaracağım. Profesyonel Oyunculuk Serinin devamında Starcraft a kısa bir ara verip CS:GO Competitive Mode ile ilgili detaylı bir inceleme sunacağım. Eğlenerek okumanız dileğiyle. O yun, beklenildiği üzere profesyonel çevrenin beklentileri doğrultusunda oldukça gelişmeye başladı. Bu gelişmeler içerisinde bırakın silah mekaniklerini, tavukların sizden ne kadar uzaktayken korkup kaçmaya başlayacağını bile düzenleyen bazı değişiklikler mevcut. Elbette halen silah mekaniklerinde çözülmemiş dengesizlikler de yok değil. Örnek olarak bir yüksek sınıf SMG olan P90 ın hem ucuz hem de çoğu uzun namlulu silahtan daha efektif olduğu gerçeği. Öyle popüler ki oyunda sürekli p90 kullananlara p90 çaylağı dendiğine şahit oldum.

6 PROFESYONEL OYUNCULUK Biraz da haklılar hani, silahta recoil yok gibi. Yani geri tepmiyor alet. Bunun yanında bir de saniyede onlarca mermi boşaltıyorsa tabi ki yakın mesafede ölümcül oluyor. Gelsin isyanlar Competive Mode Öncelikle Competitive Mode nedir kısaca bahsedeyim. Bu modu seçtiğinizde oyun sizin için seviyenize uygun oyuncularla dolu bir 5 vs 5 kişi ile oynanacak maç bulmaya çalışıyor. Yani bilenler bilir, Pick-up serveriniz ayağınıza geldi! desek yeridir. Popüler haritaları seçerseniz yaklaşık olarak 5 dakika içinde maçınız bulunuyor ama dikkat etmeniz gereken önemli bir şey var: Bu maçları sonuna kadar oynamak. Eğer maçı terk ederseniz veya takımınıza zararı dokunacak şekilde oynamaya başlarsanız sistem veya diğer oyuncular sizi rapor edebiliyor ve bir süreliğine Competitive sunuculara giremiyorsunuz. DOTA daki sisteme benzer bir uygulama söz konusu.

7 PROFESYONEL OYUNCULUK Oyundaki Competitive Sunucuların çoğu, Türkiye için size en aşağı ping verebilecek konumdalar. Haliyle karşışınızdaki çoğu oyuncu Avrupalı olduğundan, karşınıza 50 ve altında pingler ile geliyorlar. Aradaki bu fark, FPS oynayanlar bilirler, refleks vuruşlarında sizden çoğu zaman bir adım önde olacakları anlamına geliyor. O yüzden oynayışınızı mümkün olduğu kadar taktiksel yürütürseniz daha fazla hayatta kalırsınız. Eğer mümkün olduğu kadar düşük ping ile oynamak istiyorsanız bunu oyunun menüsünden ayarlamanız mümkün. Eğer çok az bir limit verirseniz büyük ihtimalle size yakın bir oyun sunucusu bulamadığınız için maç bulucu size eli boş dönecektir. İnat etmeyin biraz daha arttırın o limiti, yoksa maç bulamıyor vallahi çok denedim. Competitive Mod da maçlar ortalama 50dk-1 saat sürüyor ama bazen 90 dk ya kadar uzadığı olabiliyor. Bu yüzden ki maç ararken eğer maç bulunursa ve kabul butonuna tıklarsanız 90 dakika boyunca oyunu terk etmemeniz gerektiğine dair bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Maç aramaya başlamadan önce oynamak istediğiniz haritaları seçebiliyorsunuz. Birden fazla ya da tek bir harita seçebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Eğer yeni güncellemelerden biri olan Operation Bravo yu satın aldıysanız yeni haritalarda da maç yapabilmeniz mümkün.

8 PROFESYONEL OYUNCULUK ARMS DEAL Bahsetmek istediğim diğer şeylerden bir tanesi de kişiselleştirilebilir silahları oyuna getiren Arms Deal güncellemesi. Bu güncelleme ile bir çift Load Out yani Ekipman Dolabı sahibi oluyorsunuz. Terroristler ve Counter-Terroristler için ayrı ayrı özel silahlar mevcut. Artık istediğiniz silahın camo desenlisini ya da pembe puantiyelisini bulmanız gayet muhtemel. Satın aldığınız ya da haritaların sonunda size şansınız varsa düşen bu silahları dolabınızdan seçip eski silahlarınızın yerine koyuyorsunuz. Önemli bir nokta var ki bu silahlar sadece görselleri değiştiriyor ve oyunun mekaniğine hiçbir şekilde karışmıyorlar. Buna tek istisna bu güncelleme ile gelen susturuculu m4a1 ve USP ki zaten bunları CT lerin dolabında herkese verilmiş şekilde bulabiliyorsunuz. Bu silahların değerleri piyasadaki miktarına göre değişiyor. Markette 10 dolar civarlarında gezen AWM ve AK-47 modelleri bulabilmek mümkün. Eğer ki size değerli bir silah çıkarsa, kullanmak istemiyorsanız çıkar çıkmaz değeri ne ise satmanız çoğu zaman sizin kârınıza olacaktır. Valve bu silah modellerinin yapımını hem Community Workshop ile destekliyor hem de bunların satışlarından elde edilen gelirlerin bir bölümünü de bu oyun için yapılacak turnuvaların ödül havuzuna pay ediyor. Sizi bilmem ama bence Valve CS:GO için doğru adımları atıyor gibi geliyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

9 OYUN DÜNYASINDA NELER OLUYOR? SPOT IŞIĞI TLO Dario Wünsch Renkli taktikleri ve rahat tavırlarıyla tanınan Alman asıllı oyuncu Dario Starcraft 2 ye Random seçerek başlamış ama beta dan bir süre sonra Zerg ile yoluna devam etmiştir. TLO nun bir keresinde bir hayır kurumu için 24 saat kesintisiz Starcraft oynayıp 2500$ dolara yakın para toplamışlığı vardır. Çok sevilir kendisi. Bu yüzden kendisinin bir fan kulübü olmasına şaşmamalı. (Ayrıca sakalının da kendi fan kulübü var) TLO şu an hem e-spor organizasyonları ile ilgili çalışmalarıyla hem de Team Liquid adı altında katıldığı turnuvalar ile beraber e-spor kariyerini sürdürmekte. Dario Wünsch E-Spor Takvimi (Starcraft 2) 2013 WCS Grand Finals (8 Kasım Kasım 2013) BattleNet üzerinden online takip edebileceğiniz WCS Grand Finals, çoğunlukla Koreliler domine etse de dünyadaki tüm oyuncuların sahne alabileceği bir strateji şöleni. Ödül havuzu: 250,000$ DENİZHAN GÜÇER

10 DARKLINGS İNCELEME DARKLINGS Merhaba arkadaşlar, bu ay çok özel bir oyun ile karşınızdayım. Bu oyunu özel yapan şey, arkadaşlarımız tarafında geliştirilmiş olması ve gerçekten farkılılık yaratacak bir oyun olması. Elbette arkadaşlarımız tarafından geliştirdirildiği için iltimas göstermeyeceğiz. Darklings günümüzde, mobil sektöründe çok populer olan o sonu olmayan, bitmek bilmeyen oyunlardan biri. Ama kendi özgü, hiç biryerde görmediğiniz oyun mekaniği ve grafikleri ile size çok farklı bir dünya sunmakta. Bu yenilikçi mekanik sizi kısa sürede ele geçirecek. Birazdan detayları vereceğim. Öncelikle Darklings in hikayesinden başlayalım. Darklings in asılarlardır bütün oyunlarda, filmlerde, kitaplarda gördüğünüz, bildiğimiz bir konunun farklı bir tarzda anlatımı bulunmakta. İyinin kötü ile savaşı, gündüzün gece ile savaşı, ışığın karanlık ile savaşı. Oyunda Lum adındaki ana karaterimiz, iyinin ışığın simgesi olarak görülmekte. Kendisi ışığı çalan, evreni karanlığa mahkum etmeye çalışan Darklings leri bir bir avlayıp, evreni kurmakmak istiyor. Biz de bu görevinde ona yardımcı olmaya çalışıyoruz.

11 DARKLINGS İNCELEME Şimdi gelelim o yenilikçi, farklı oyun mekaniğine. Darklings ekibi oyun mekaniğini hazırlarken, mobil oyun sektörünün, akıllı telefonların bütün nimetlerini kullanarak hazırlamış. Oyunun başında ormanın ortasında Lum ile baş başayız. Bir süre sonra etraftan yaratıklar gelmeye başlıyor. Oyunda sağa sola gitmek için bir kontrol yok. Sadece bize doğru gelen yaratıkların kafalarının üstünde görünen şekli çizmeye çalışıyoruz. Başarılı olduğumuz anda o yaratığın içine girip onu patlayıyoruz. Bu sırada etrafa saçılan yıldızları topluyoruz. Bu işlem aynı zamanda bize ekstra zamanda sunuyor. Belirsi sayıda düşman dalgası yendikten sonra, birbirinden farklı mekaniğe sahip boss dövüşlerine geliyoruz. Bunlardan da sağ kurtulup yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz. Bu tarz bir oynanış bana zamanında ilk PC ye çıkan Harry Potter oynunu hatırlattı. Onda da ekrana bazı şekiller çizerek büyü atabiliyorduk ama PC ortamında biraz acı verici olmuştu bu mekanik ama sonradan Wii yardımıyla daha eğlenceli olabildi. Darklings'de oyun içinde topladığınız yıldızlar ile farklı farklı geliştirmeler alabilirsiniz, daha fazla yıldız düşmesi ve daha fazla zaman gibi. Geliştirmeler haricinde birbirinden faklı kiyafetler ile Lum'u değiştirebilirsiniz. İlk arkadaşlar oyunun testini yapmak için bize getirdiklerinde oyunu gördüğüm an, grafiklerine hasta olmuştum. Gerçekten oyunun içeriğine ve hikayesine bu kadar uyabilirlermiş. Daha sonra mekaniği görünce iyice gözüme girdi. İki gün önce oyun ilk piyasaya çıktığında merakla takip ettik olacakları. Şuan gerçekten güzel bir başarı yakalamak üzereler ve bunu hak etmişler. Siz de bu başarıya ortak olup, destekleyebilirsizin. Ayrıca oyun etresan bir şekilde kendiliğinden multiplayer olmuş. Oyundaki multi-touch özelliği sağolsun 3 kişi bile tek tablette eğlenceli vakit geçirebiliyorsunuz. Benim için şu noktada olan e önemli şey, yapımcıların sürekli oyunu güncellemeleri, eğer yeni içerikler, yeni kostümler, farklı farklı achievementlar ile oyunu sürekli tutabilirler. Aldığım bilgilerde bu yönde olacağı konusunda.

12 Benim gözümdeki tek eksik şuan sadece ios ortamı için olması ama bunuda yakında aşacakları ve diğer platformlarada çıkacaklarını biliyorum. Android ve Windows kullanıcılarını da bu oyundan mahrum etmezle umarım. İyi oyunlar MURAT KARAKAŞ https://itunes.apple.com/us/app/darklings/id

13

14 NBA2K14 İNCELEME NBA2K14 İşte bunlar hep NBA 2K14 Sizlere şu anki ruh halimden bahsetmek istiyorum yazıya başlamadan önce. Biraz önce yerimden kalktım, kirli sepetine bir üçlük attım. Odamın kapısından mutfağa kadarki koridordan topu ustalıkla sürüp, tatlı bir gözyaşı damlasıyla potaya uzandım. Sayı! Hem de Howard ın üzerinden! İşte bunlar hep NBA 2K14 Annem beni yatağıma gönderirdi. Saat daha 23:00! 23 te uyunur mu anne? Saatlerce annemin uyumasını beklerdim. Annemin uyuduğundan emin olduğumdaysa, NBA parmaklarımın ucunda. Hava aydınlanana kadar süren muhteşem maçlar Hepsini izleyebildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Tabi sabahın 7 sinde yatan ve 3 saat sonra annesi tarafından kahvaltıya kaldırılan bir çocuk ne kadar sağlıklı bir çocukluk geçirmiştir, düşünün. İşte bunlar hep NBA. :D

15 NBA2K14 İNCELEME Beklentileri Yüksek Tutun NBA Live piyasadan çekildiğinde üzülmüştüm. 2K serisinin sunacaklarının Live kadar sağlam olup olmayacağını herkes kadar ben de merak ediyordum. Nitekim 2K Live den pek de aşağı kalır olmadığını gösterdi ve bizlere NBA heyecanını sonuna kadar sunmayı başardı. Bugün olduğu gibi. Bu arada EA, Live in bomba gibi döneceğini söylemiş. Bu da rekabet demek. Biz oyun severlere yarar arkadaşlar, beklentileri yüksek tutun. NBA 2K14 Dünya nın en takip edilesi ligini oyun konsollarımıza getiren dev oyun. Ve bu dev oyun bizlere sadece NBA takımlarını sunmamış bu kez. Orada bir Efes ve Fenerbahçe görüyorum, evet, onlar gerçekler, oradalar, seçebiliyorum, o takımlarla oynayabiliyorum!.. Ama bu takımları görünce bir şüphe etmiyorum değil. Ya diyorum, Avrupa takımı bunlar, savsaklayarak eklesek de olur demişlerse diyorum. Oyunu oynayan arkadaşlarıma bir bir danışıyorum, Türk takımlarının oyuncu özellikleri sizce gerçekle benzer mi diye, için rahat olsun benzer abi, gel iki maç atalım diyorlar. İçim rahatlıyor. Jordan 2K13 te en çok hoşuma giden mod Jordan moduydu. Jordan ın efsanevi maçlarını oynamak için zamanda biraz geri gidiyorduk. O maçların oynandığı tarihlere. Ve Jordan ın gerçekten gösterdiği insan üstü performansları, bir de biz Jordan parmaklarımızın ucundayken göstermeye çalışıyorduk. Sonuç olarak, Jordan a duyduğumuz saygı, kat kat artıyordu. Bu kez bu modun benzeri, hatta neredeyse aynısı, Lebron James ile bizlere sunulmuş. Fakat 2K14 teki bu mod, serinin geçmiş oyunundaki kadar haz verici olmamış.

16 NBA2K14 İNCELEME Yapay Zeka 2K14 oynarken bir şey çok dikkatinizi çekecek. Karşı takımın defans yapma yeteneği. Evet, yapay zeka büyük oranda artırılmış. Bu da bizlere zor zamanlar yaşatan savunmacılarla başımızın dertte olduğu anlamına geliyor. Atak zekasındaki artış da gözden kaçmıyor ancak, defansın zorlayıcılığını tek geçerim. Pasın yönünü manuel olarak verebilme özelliğinin, oyun mekaniğine eklenmesi ise, oyuna hakimiyetimizi bir hayli artırmış. Oyuncu fizikleri ve akıcı oyun sistemi ile de oyunun içine girmemizi engelleyen tek şeyin ekranlarımız olduğu günlere çok yakın olduğumuzu söyleyebiliriz. Nitekim, oyunu uzaktan gören biri, biraz da astigmatsa, oyunu gerçek sanıp omzunuza dokunarak, Detroit mi almıştı bu maçı? diyebilir. Arkadaşıma buradan selamlar. :D My Career modunu gene çok sıkıcı buldum. Birkaç maç atıp, tekrar Detroit imin başına geçtim. Size iyi oyunlar arkadaşlar. :D HALİL COŞGUN

17 SİTEM KUM TORBASI Başta seversin Bazen çok seversin hem de Ama sonra bir şey olur, nefret edersin, sinir olursun Sonra gider yumruklarsın kum torbasını; ama izi kalır Yıllar geçse de hep hatırlarsın; yine gider yumruklarsın CLONE BİR OYUNLA MİLYONLAR KAZANMAK: SPELUNKY Spelunky i çoğu kişi duymuştur. Hatta bir iki ay önce biz de incelemesine yer verdik. İnternet ortamını saymazsak ilki 2009 yılında Microsoft Windows için çıkan oyun, daha sonra XBox ve PlayStation ortamlarına yeniden uyarlandı; herkesçe konuşuldu, ödüller aldı, adından bolca söz ettirdi Ama hiç kimse de çıkıp Ben bu oyunu bir yerden hatırlıyorum ya demedi. Aslında hatırlıyorum demek bile az kalırdı; çünkü Spelunky, Spelunker ın ne yazık ki aynısı Oynanış hikâye, isim Spelunky deki tek fark daha fazla karakter içermesi filan sanırım? Yine de asıl problem oyunun clone olması ya da olmaması değil; asıl mesele indie bir oyunda bunu görmemiz Şahsen benim, indie oyunlardan da onların geliştiricilerinden de beklentim yaratıcılık. Bugüne kadar da çok farklı, çok eğlenceli, düşünce açısından insana Vay be! dedirten indie oyunlar gördük. clone oyunla para kazanılmasına da lafım yok; bu, arz talep meselesi ile alakalı bir şey; ama clone olan bir oyun neden bu kadar şişirilir, benim anlamadığım nokta bu Bence, oyunları göklere çıkarmadan, ödüllere boğmadan önce; onun clone olmasına ya da olmaması da dikkat etmekte yarar var. BIKTIRAN İKİLİ: STEAM ve GÜNCELLEMELERİ Artık bilgisayarımı açmaya korkar oldum. Çünkü masaüstünden bile önce karşıma çıkan, hiç sevmediğim bir misafirle karşılaşıp duruyorum: Steam güncellemeleri! Anlamadığım nokta ise Steam sürekli güncelleyecek ne buluyor? Windows bile sürekli güncelleme yayınlamıyor ya da en azından onun güncellemelerini kapatıp kurtulabiliyoruz, neleri yükleyip neleri yüklemeyeceğimize karar verebiliyoruz. Kullandığımız işletim sistemi üzerinde bile söz hakkına sahibiz! Ama Steam, güncellemeler hakkında siteye girip okumazsanız bilgi vermiyor ve güncellemeleri reddetmek gibi bir şansınız da yok. Öyle ya da böyle, bir şekilde güncellemeler sisteminize kuruluyor Sebebi ne olursa olsun; sürekli izninizin bile alınmadığı Steam güncellemeleri ile karşılaşmak sinir bozucu değil mi? Şahsen, oyun oynamak için Steam sahibi olmak zorunda kalmasaydık, bir dakika bile sistemimde tutmazdım Steam buna bir çözüm bulmalı! Mustafa Cihan Özer

18 GTA- İNCELEME GRAND THEFT AUTO V Rakibi olmayan oyunların işi zor. Düşünsenize, alanınızda en iyisi sizsiniz ve doğal olarak kendinizi daha fazla geliştirme gereği duymuyorsunuz. Bir çok serinin başına gelen de bu. Rakipleri olmadığı için, serinin her yeni oyununda en fanatik hayranlarının dahi olumsuz eleştirilerine hedef oluyorlar. Fakat, rakipsiz oyunların örnek alması gereken bir seri var; GTA serisi Grand Theft Auto, daha ilk oyunuyla, oyun severlerin kalplerinde zirvelere oynadı. Kendilerinden başka rakiplerinin olmadığını ve aynı şeyi tekrar tekrar oyuncuya sunabileceklerini bilmelerine rağmen, her yeni seride altın harflerle kazındılar oyun tarihine. GTA II bir devrimdi. Oynayana, eğlencenin en uç seviyelerinin enjekte edildiği bir devrim. GTA III hala türüne yakın oyunlardan açık ara önde. Vice City ye bakın, hangimiz başında sabahlamadık? İlk bilgisayarım bu oyunu kaldırmadığı için evimden kilometrelerce uzaktaki internet kafeye koşarak giderdim. Benzer hikayeler olduğunu biliyorum çünkü hepimizin GTA oynamadan duramadığımız günlerimiz oldu. GTA yı adeta damarlarımızda yaşadık ve Rockstar geliştiricileri serinin her yeni oyununda, daha iyisini yapmalıyız ilkesine bağlı kaldılar. Onların bu felsefesi, GTA ile büyüyen bir nesil yarattı. GTA V incelerken nereden başlamam gerektiğini gerçekten bilemediğim bir oyun. Adeta yaşayan şehrinden mi, dev haritasından mı, peşinize takıldı mı kene gibi yapışan polisinden mi, araç modellemelerinden mi, Michael dan mı, Trevor dan mı, Franklin den mi yoksa oyunun başında soyduğumuz bankadan mı? Kuşkusuz, hepsinden önce söylenmesi gereken bir şey var; Rockstar felsefesi ekrana bağlar. GTA da bu güne kadar, GTA IV ek paketlerini saymazsak hep tek ana karakterimiz oldu. Aslında GTA IV paketlerinde kontrol ettiğimiz üç karakter, GTA V te dene-

19 GTA- İNCELEME GTA V de çoklu karakter mekaniği büyük bir yenilik, kabul ediyorum. Ancak yeni oyundaki bu özelliğe, beta gözüyle bakmak en doğrusu. İlk defa denenen bir sistemin eksiksiz olmasını bekleyemeyiz. GTA VI da eminim çok daha eksiksiz bir oynanış mekaniği sunulacaktır. GTA V Serinin bu oyununda Los Santos dayız. Los Santos deyip geçmeyin. Gördüğümüz en büyük GTA haritası. Tam anlamıyla devasa. Bu kadar büyük bir alan tanınması, bu kadar yeni keşfedilecek yer olması, GTA gibi bir saat hırsızının gücüne güç katmış. Oyun başlangıcı nefes kesici. Serinin diğer oyunlarında, oyuna ısındırma kavramı hiç kullanılmamıştı. GTA V te ise oyuncuya oynanış sistemi anlatılabilecek en iyi biçimiyle anlatılıyor. Oyuncu bunun bir training olduğunu daha anlamadan, kendini oyunun içinde buluyor. Oyuna, banka soygunu aracılığıyla alıştırıldıktan sonra, Franklin in kontrolünü devralarak başlıyoruz. Diğer karakterler de görev yaptıkça kullanıma açılıyor. Sonrasında ise, Frenklin den Michael a, Michael den Trevor a. Takıl takılabildiğince.

20 GTA- İNCELEME Karakterlerden bahsedecek olursak, trailer da da dikkatleri üzerine bir hayli çeken Trevor ile başlamak isterim. Trevor, şimdinin çılgını, eskinin askeri pilotu. Askeri geçmişinin ona verdiği çılgınca yetenekleri var. Frenzy Mod da iki katı zarar verirken, aldığı zarar da normalde alması gerekenin yarısı oluyor. Kısaca o bir savaş makinesi. İkinci olarak favori karakterim Franklin in üzerine yanıyor spotlar. Franklin zeki bir dolandırıcı, bir araba hırsızı ve repocu. Franklin in özelliği ise oyundaki en iyi araç kullanan adam olması. Ve araç sürerken zamanı da yavaşlatabiliyor. Şimdi de sahnede Michael var. Oyunun en karizma adamı. Emekli olduğunu söyleyen ama bir türlü emekli olamayan bir suçlu. Franklin in de akıl hocası. FBI ile yaptığı anlaşma sayesinde evli mutlu çocuklu bir hayat yaşayan Michael, para sıkıntısına düşünce banka soyguncusu rolünü tekrar alır. Bu arada Michael, çatışmalar sırasında zamanı yavaşlatabilmektedir. GTA, araç sürme dinamiği açısından bir çok arcade yarış oyununa taş çıkarmaya devam ediyor.lisansları alınamamış bir çok model, neredeyse birebir aktarılmış oyuna. Ki bu da araçları daha tanınır kılıyor. Araçların gerçek isimlerine gerek duymuyorsunuz, onları kullanırken. GTA V sosyal medayada topladığı ilgi ile de serinin yükselişinin devam ettiğini gösteriyor. Bu ilginin sebebini reklama ve oyunun yapımına harcanan çuvallar dolusu paraya bağlayabileceğimizi biliyorum ancak, oyunun muhteşem komünitesi ve Rockstar Felsefesi de GTA nın muhteşem yükselişinin sebepleri arasında gösterilmeli. Daha nice GTA lara arkadaşlar, iyi oyunlar. HALİL COŞGUN

21 NOSTAJİ DYNA BLASTER : 1, 2, 3, ATEŞ! Şimdi hep birlikte 90 ların başına gideceğiz ve hepimizin bildiği bir oyundan bahsedeceğiz. Avrupa onu, Dyna Blaster olarak tanımış olsa da bahsedeceğimiz oyun Bomberman den başkası değil. Dyna Blaster ın özelliği ise; 1983 yılında çıkan ilk oyunun, yeni grafikler ve eklemelerle geliştirilerek, Avrupa pazarına farklı bir isimle sunulmuş olması. İlk olarak 1990 yılında Hudson Soft ve NEC ortak ürünü olan TurboGrafx-16 (PC Engine) için yine Hudson Soft tarafından yeniden uyarlanan Dyna Blaster; iki yıl içinde MS-DOS, Amiga ve Atari ST gibi ortamlara da geldi. Tek veya çoklu kişilik seçenekleriyle oynanabilen Dyna Blaster ın tek kişilik oyununda Beyaz Bomberman olarak oynuyoruz. Düşmanımız ise Siyah Bomberman. Oyunun hikâyesi ise oldukça kısa ve net: Bir gün, Siyah Bomberman; iki Bomberman in de yaratıcısı olan Profesör ün kızını kaçırır ve kalesine hapseder. Böylece bize de önce Siyah Bomberman in kalesine giden; sonra da kalenin içinde Profesör ün kızına ulaşan yollarda düşmanlarla savaşmak kalır. Evet, hikâye açısından çarpıcı bir şey yok; ama oyunun eğlence dolu olduğu kesin! Mülayim ben, Bombacı Mülayim! Bomberman/Dyna Blaster, sekiz ana bölüm ve her ana bölümün içinde de sekiz bölüm olmak üzere toplam altmış dört bölümden oluşur. Her bölümden önce haritada bulunduğumuz konum gösterilir ve her bölümün sonunda boss sayılabilecek yaratıklarla savaşılır. Son bölümdeki düşmanımız da tabii ki Siyah Bomberman ve onunla birlikte bize karşı savaşan farklı renklerdeki Bombermanlerdir.

22 NOSTAJİ Oyundaki bölümler; farklı özelliklere sahip yaratıklar, bomba ile patlatılabilen veya patlatılamayan duvarlar, patlayan duvarların içine saklanmış güçler ve kapıdan oluşur. Sonraki bölüme geçmek için bölümdeki tüm yaratıkların öldürülmesi ve kapının bulunması gerekir. Kapıyı önceden bulup ona zarar verebilecek bir konumda bomba patlatırsanız da kapıdan yeni yaratıklar bölüme dâhil olur. Oyunda, kullandığımız tek silah bombadır ve eğer bomba süresini kontrol etme gücünü almadıysanız siz bombayı yerleştirdikten birkaç saniye sonra patlar. Aldığınız güçlerle bomba sayısını, etki alanını arttırabilirsiniz. Ayrıca duvarlar veya bomba içinden geçme, hak gibi ek güçler de duvarlardan çıkabilir. İşin bir başka eğlenceli tarafı ise bölüm içindeki gücün yeri size belli edilirken; kapıyı kendi çabanızla bulmanız gerekmesidir. Yani iş sadece yaratıklara karşı savaşmak değil, aynı zamanda zamana karşı yarışmak da diyebiliriz. Bölümler, ekran içine sığdırılmış ya da enine veya boyuna uzayan şekildedir. Genelde yaratıkların tamamı çok temel bir yapay zekâya sahiptir; belli bir hat üzerinde ileri geri gidip gelirler ( Balonlar gibi). Ama arada hamleleri ile sizi şaşırtan (Duvarlardan geçme özelliği olan Hayaletler, Paralar ve Yarasalar gibi) veya sürekli size ulaşmaya çalışan yaratıklar (Son derece hızlı Ayılar gibi) da mevcuttur. Siyah Bomberman: Bunlar hep yalnızlıktan Bomberman, çoğu atari oyunu gibi zor sayılabilecek bir oyun. Özellikle ilk kez oynayan biri, ilk iki bölümü geçmekte çok zorlanabiliyor. Oyundaki ölme sebebinizse genelde yaratıklardan kaynaklı değil; kendi bombalarınızdan kaynaklı oluyor. Bomberman de oyuncu, genelde kendini ya duvarla bomba arasına sıkıştırarak ya da patlayan bombanın alevine değerek ölüyor. Dyna Blaster, çok oyunculu modda ise beş kişiye kadar survival/death match tarzında da oynanabiliyor. Multiplayer oyunda, yaratıklar da mevcut ve ilk ölen oyuncu eli kaybediyor. Zengin Oturması Özetle diyebileceğim şudur ki Bomberman/Dyna Blaster hakkında yazıya dökebilecek fazla bir şey olmasa da başından kalkamayacağınız tarzda bir oyundur. Defalarca üst üste öldüğünüz bir bölümü bile oynamaya devam edersiniz. Yine de yanınızda kâğıt kalem bulundurup passwordleri not almayı unutmayın! Ayrıca hâlâ hiç Bomberman oynamadıysanız; hemen bir yerlerden edinin! MUSTAFA CİHAN ÖZER

23 PES-2014 İNCELEME Ne zaman PES hakkında konuşacak olsam, ilk cümlem şu olur, yani olurdu : Tam bir PES fanatiğiyim, ona göre başlayalım muhabbete beyler!. PES14 benim için hayal kırıklıklarından ibaret. Yeni oyun motoruymuş, yeni teknolojiymiş, FOX muş, oymuş buymuş Gerek yok, tutmuş işi saptırmayın. İnsanların sevdiği ve önemli bir değer haline getirdiği şeylere dokunmayın. Ne PES bir dizi, ne de siz bir televizyon kanalısınız. O kanalı örnek almayın.yapmayın sayın Konami, yapmayın. 13 ün üzerine oturtun işte sistemi. Hazır eskilerdeki PES ruhunu yakalamışsınız, ne diye FIFA nın motorunu andıran motorlarla çalışıyorsunuz? Bu kez FIFA vs PES karşılaştırması yapmayacağım. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, FIFA14, PES14 ü her türlü ezer. Ne yazık ki

24 PES-2014 İNCELEME Benim asıl anlamadığım nokta şu. Simülasyona 13 te çok yaklaşılmıştı. Birbirini çok az tekrar eden goller, oyuncu performansları, oyun akışı Her şey yerli yerindeydi. Çok az sayıda bug vardı, hem grafiksel hem de yapay zeka açısından. 14 te ise her oynayan, bug diyarında buluyor kendini. Berbatsınız. Dost acı söyler, berbatsınız Neyse, objektif olarak oyunu incelemeye başlayalım. Bu kadar tokat atmak da pek hoş karşılanmayabilir Konami ye. Fox Engine ve Havok Fizik Motoru temelleri üzerine oturtulan PES14, bizleri daha büyük bir futbol eğlencesi içine sokmayı amaçlamıştı. Fakat bunda pek başarılı olmuş gibi görünmüyor. Bunun en büyük suçlusu ise, kullandıkları fizik motoru bana kalırsa. İkili mücadeleden kurtulurken topu süren oyuncunun belinde ilginç bir dönme yaşandığını görünce bana hak vereceksiniz. Oynanışa getirilen yeni ve köklü değişiklik, benim gibi geri kafa oyuncuları bir hayli yoracak gibi görünüyor. W tuşunu kullanamadan PES oynamaya çalıştığım şu 3 hafta boyunca, bir tane adam akıllı koşu yolu pası atamadım. Attığım tek işe yarar pası da PES14 ün muhteşem yapay zekası harcadı. Önüne düşen topa bakan kafası iyi forvetler

25 PES-2014 İNCELEME Güzel değişiklikler de olmamış mı? Olmuş. Mesela, Master League de takıma bağlı kalmamanız ve üstüne üstelik bir ülke takımını da aynı anda yönetebiliyor olmanız, büyük bir artı olarak görülebilir. Sonunda geliştiriciler Football Manager oynamışlar sanırım. Aferim, böyle devam gençler. Aslında değinilmesi gereken noktalardan biri de şu : Oyuna Türkçe dil desteği koyuyorsun Evet, oyuna Türkler in ne kadar değer verdiğinin farkındasın, PES serisinin en çok tüketildiği ülkeler arasında Türkiye, bu topraklarda seviliyorsun... Neden bu ülkenin takımlarının lisanslarını almıyorsun, alamıyorsun? Hadi bunu geçtim de, Avrupa Ligi nde olmasına rağmen Trabzonspor neden yok oyununda? Bunlar önemli şeyler Konami Kabul ediyorum, PES bu güne kadar oynanış açısından incelendiğinde hep arcade olarak nitelendirilirdi. 14 ile bu yıkılmış. Arcade olarak nitelendirilmesi PES için bir eksi miydi, bence hayır. Gerçekliğe yakınlaştıkça, oyun sadece Pro-Gamer lar için çıkarılmış olacaktır. Herkes oyunun doğayeni değil. Bu özelliğin kapatılabilmesi seçeneği sunulmasaydı, oyunu bırakıp köşeme çekilebilirdim. Konami nin sonunda akıl ettiği bir sistem daha var üzerinde konuşmak istediğim. Oyuncuların moralleri ve bunun oyunlarına etkileri Oyuncunuz maçta iyi oynuyorsa, moral seviyesi yükseliyor ve daha iyi oynamaya başlıyor. Bunun tersi de geçerli tabi, kötü oynayan oyuncunuz daha kötü oynamaya başlarsa, hemen alın onu oyundan, moral seviyesi diplerde geziyordur çünkü. Ayrıca deplasman ve evinizde yaptığınız maçlara göre de takım morali etkileniyor. Yani ben öyle gözlemledim. Yanlış bir yorum okursanız, bana iletin lütfen. Dil bu, sürçer. Düzeltiriz. :D

26 PES-2014 İNCELEME Taktiğin oyuna anında işlenmesi ve taktik zekasını iyi kullananın on adım öne geçirilmesi ise 14 ün takdir ettiğim nadir yanlarından. Taktiği veriyorsunuz, araya koşu yapan hızlı oyuncularınız, kaleciyle karşı karşıya kalıyor, eğer şutu doğru yere çektiyseniz, gol sevincinizi izliyorsunuz. Become A Legend modunda hala bir gelişmeye gidilmemesi, bence geliştiricilerin hantallığından. Hayır, başarıya doymuş yazılımcılarla çalışmak yerine, neden bizim gibi idealleri olan insanları kadronuza katmazsınız ki! E alın bizi, biz de yazalım. :D Şaka bir yana, oyunlarına, yani baş yapıtlarına yeterince değer vermediğini düşünüyorum Konami nin. Master League de yapılan güzel değişimlere denk değişimler, Become A Legend a da yapılabilirdi. Ve böylece oyunculara, bir yaşam simülasyonu sunmaya, birkaç adım daha yaklaşılmış olurdu. New Star Soccer da oynayın ey sevgili PES geliştiricileri!.. Oyuncuların yüzleri de güzel modellenememiş. Bir 3D artist değilim ama, benim hoşuma gitmedi. Yanlışsam, yanlış deyin. Seçilen menü müziklerini sevdim ama. Klasik müzik duyunca, oha la, süper! tepkisi verdiğim doğrudur. Fakat, genel olarak seçenek darlığı hakim oyunda. Müzikler az, oyuncu oluştururken oyuncumuza atayabileceğimiz gol sevinçleri az Eski sevinmeleri koysanız da kabul ediyorduk, onları neden kaldırdınız, bilmiyorum. Bu iş ağırıma gitti. Benden bu kadar arkadaşlar. Söyleyeceklerimi söyledim. Gerisi size kalmış. Oyunu kurun konsolunuza, bilgisayarınıza, birkaç saat aralıksız oynayın. Eğer hala oynama isteğiniz kalmışsa o birkaç saatin ardına içinizde, hiç kulak asmayın dediklerime. Oynamaya devam edin, iyi oyunlar. HALİL COŞGUN

Ön Kuluçka Nedir? Ardından Ne Gelir?

Ön Kuluçka Nedir? Ardından Ne Gelir? ATOM, yani Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, ODTÜ Teknokent tarafından 2008 yılında kendi bünyesinde kurulmuş olan bir ön-kuluçka merkezi. ATOM a oyun geliştirme ve animasyon alanlarında

Detaylı

Murat: Çok güzel bir başlangıç olmuş bence. Buralara kadar gelmek zor olmuştur sizin için, neler yaptınız, ne zorluklar yaşadınız?

Murat: Çok güzel bir başlangıç olmuş bence. Buralara kadar gelmek zor olmuştur sizin için, neler yaptınız, ne zorluklar yaşadınız? Merhaba arkadaşlar bu ay için size entresan bi röportaj hazırladık. Bu ay özel konuğumuz Bakuman isimli manga ve animenin sevilen karakteri Moritaka Mashiro.(Aşağıdaki yazılar birebir Japonca dan çeviridir)

Detaylı

İçindekiler. Donanım... 48-52. Röportaj- Bir Oyun Geliştirici: Eren Aydın... 1-3. Odin in Çocukları Şovalyelerre Karşı: Castle Storm...

İçindekiler. Donanım... 48-52. Röportaj- Bir Oyun Geliştirici: Eren Aydın... 1-3. Odin in Çocukları Şovalyelerre Karşı: Castle Storm... İçindekiler Röportaj- Bir Oyun Geliştirici: Eren Aydın........................... 1-3 Odin in Çocukları Şovalyelerre Karşı: Castle Storm....................................... 4-7 Gomu Gomu noooooooooo

Detaylı

Yolculuğumuz üç sene önce başladı. Bilirsiniz, internetin işleyişini keşfeden her genç gibi, biz de bir domain ve hosting aldık.

Yolculuğumuz üç sene önce başladı. Bilirsiniz, internetin işleyişini keşfeden her genç gibi, biz de bir domain ve hosting aldık. Yolculuğumuz üç sene önce başladı. Bilirsiniz, internetin işleyişini keşfeden her genç gibi, biz de bir domain ve hosting aldık. Wordpress in bize verdiği yetkiye dayanarak, oyun incelemeleri yayınlamaya

Detaylı

TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ

TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ www.shiftdelete.net Kasım 2009 Sayı: 6 SONY WALKMAN 1 NWZ-S544 MICROSOFT OFFICE 2010 SINIFININ EN GÜÇLÜSÜ TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ ESKİMEYEN SYMBIAN PROGRAMLARI 2009 Samsung Electronics Co. Ltd. O kadar

Detaylı

Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu)

Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu) Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu) Oyun yapımı senelerdir var olan ve gittikçe büyüyen bir meslek. Teknolojinin gelişim eğrisine bağlı olarak oyun sektörünün piyasadaki önemi de gittikçe artıyor. Rahatlıkla

Detaylı

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops Call of Duty: Black Ops Her şey 1961 yılında, Küba'nın ücra köşesindeki berbat kokulu bir barda başladı. Ona güvenebileceğimi biliyordum, ancak işlerin bu kadar karışacağını tahmin edemezdim. Hele ki hedefimizdeki

Detaylı

KARTAL NEREYEUÇACAK?

KARTAL NEREYEUÇACAK? 21KASIM 2014-SAYI153 KARTAL NEREYEUÇACAK? Futboluzevkveriyor,kadrosu umutveriyor,stadıyapılıyor. PekiBeşiktaşnereyekadar gidebilecek?dönem dönem başardığıgibiligisürklase edebilirmi,yoksagelipgeçici birrüzgarmı?

Detaylı

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI Konu: Marro.ws Tanıtım Toplantısı Konuşmacı: Aykut Karaalioğlu Yer: Atılım Üniversitesi Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu Tarih: 19.11.2009 Sayın Aykut Karaalioğlu: Ben

Detaylı

Önsöz KÜNYE ÖNSÖZ YAYIN YÖNETMENİ YAZARLAR. E-Dergide yer alan tüm resim, yazı ve içerikler yalnızca kaynak gösterip yayınlanabilir.

Önsöz KÜNYE ÖNSÖZ YAYIN YÖNETMENİ YAZARLAR. E-Dergide yer alan tüm resim, yazı ve içerikler yalnızca kaynak gösterip yayınlanabilir. 3 ÖNSÖZ Önsöz Sevgili Antalyaspor taraftarları, Sadece Antalyaspor E-Dergi ikinci sayısı ile karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. İlk sayımızda da bahsettiğimiz gibi Antalyaspor taraftarının gerçek

Detaylı

Sergen Yalçın. iletisim@hayatimfutbol.com. team@mobilike.com. Yayın Koordinatörü. Editörler. Yazarlar. İlker Yılmaz. Emre Çelik Rafet Baran Eryılmaz

Sergen Yalçın. iletisim@hayatimfutbol.com. team@mobilike.com. Yayın Koordinatörü. Editörler. Yazarlar. İlker Yılmaz. Emre Çelik Rafet Baran Eryılmaz 2 4OCAK2 01 4-SAYI 1 1 4 Yayın Koordinatörü İlker Yılmaz Editörler Emre Çelik Rafet Baran Eryılmaz Yazarlar Egemen Yıldırım Emre Özcan Fırat Topal Kaan Koç Mustafa Demirtaş Salih Demirci Sinan Yılmaz Sergen

Detaylı

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 39 - Aralık 2010 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz.

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 39 - Aralık 2010 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 39 - Aralık 2010 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. İçindekiler 10 Sosyal sorumluluğun sosyolojisi SOSYAL SORUMLULUK 14 Bu ülke daha büyük başarıları hak ediyor HARUN

Detaylı

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur Spor Dünyası Dış Tic. A.Ş. Adına Sahibi : Sorumlu Yazıişleri Müdürü : İçerik ve Tasarım : Baskı ve Üretim : Basım Tarihi : Yönetim Yeri : Tel : Faks : Yayın Türü : İki Ayda Bir Yayınlanır : ISSN : Sayı

Detaylı

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Mithat Alam Film Merkezi nin 1960 larda Robet Kolej de yapılan Hisar Kısa Film Festivali nin devamı olarak 2005 ten bu yana sürdürdüğü Hisar Kısa Film Seçkisi nin

Detaylı

Dostluk ve barışın rallisi: Orient Ralli

Dostluk ve barışın rallisi: Orient Ralli KARİYER GÜVENMEKLE BAŞLAR HER ŞEY 07 08 09 2015 Dostluk ve barışın rallisi: Orient Ralli Gezi Durdukça yosundan yeşil, kulaç attıkça mavi: Datça Hayat Hayatımız dizi! English Summary of Contents Yolunuz

Detaylı

Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum.

Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum. Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum. 25 Kasım 2010 tarihinde Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu, sinemamızın özgün ve başarılı oyuncularından Engin Günaydın dı. Moderatörlüğünü

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2 İleri Görüş & katkılarıyla 2014 / 2 PAZARLAMANIN GELECEĞİ PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8 İÇİNDEKİLER 2014 / 2 8 PAZARLAMANIN GELECEĞİ Filmlerde izlediğimiz gelecek senaryoları her

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 6

Teknoloji 101 - Sayı 6 17 Kasım 2010 Teknoloji 101 - Sayı 6 http://www.teknoloji101.com/ 2 Bu sayımızda neler var? Sayfa -4 Sayfa -10 Sayfa -13 Kendimiz Yapalım -6 Sayfa 46 Sayfa 16 İnternetden Para Kazanmak Sayfa 19 3 Twitter

Detaylı

Merhaba PAYLAŞIMDAN. İkram Göktaş

Merhaba PAYLAŞIMDAN. İkram Göktaş ı günlerdeyiz. Kuzey Afrika ve Ortadoğu tar ni sayfalar açılırken, bu büyük değişim bir lı oluyor. Öncelikle oralarda yaşayan halkla dişe duyarken, bir yandan da dünya ekon siyasi dengelerin nasıl etkileneceğini

Detaylı

Genco Erkal. Ali Paşa Han. Boş günüm yok benim Bennu Yıldırımlar. Mezarsız Ölüler Gri Sahne. Arsız Davet Akla Kara Tiyatro. Kuklacı Fatih Kolçak

Genco Erkal. Ali Paşa Han. Boş günüm yok benim Bennu Yıldırımlar. Mezarsız Ölüler Gri Sahne. Arsız Davet Akla Kara Tiyatro. Kuklacı Fatih Kolçak Sayı 08 / Ekim 2013 Boş günüm yok benim Bennu Yıldırımlar Mezarsız Ölüler Gri Sahne Arsız Davet Akla Kara Tiyatro Kuklacı Fatih Kolçak Siyasi Gestus Kadir Öğüt Seyirlik Tiyatro Hüseyin Avni Danyal Elveda

Detaylı

Aralık 2012. Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edgar Degas

Aralık 2012. Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edgar Degas Aralık 2012 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edgar Degas martı* aralık 2012 2 yasemin ne der Hayal et, gerçek olsun yazarım kitabımı imzalarken

Detaylı

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ü ğ SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ğ ö ç ç Dünya Egemenliği Rehberi Orijinal Adı : A Brief Guide to World Domination Yazar İngilizce den Çeviren Tasarım : Chris Guillebeau : Alper Rozanes

Detaylı

TÜRK KAŞIĞI ĐLE E-TĐCARET. Melik Çelikoğulları

TÜRK KAŞIĞI ĐLE E-TĐCARET. Melik Çelikoğulları TÜRK KAŞIĞI ĐLE E-TĐCARET Melik Çelikoğulları 1 TEŞEKKÜR...4 ÖNSÖZ...6 GĐRĐŞ...8 E-TĐCARET NEDĐR?...10 NEDEN E-TĐCARET?...11 RAKAMLARLA E-TĐCARET...15 E-TĐCARET E GEÇĐŞĐ ENGELLEYEN YANLIŞ YARGILAR...16

Detaylı

Teknoloji Harikası Akıllı Telefonlar. TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701

Teknoloji Harikası Akıllı Telefonlar. TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701 MAYIS 2014 / SAYI: 5 / ISSN:2148-2748 Liste: Köpeğinize Yeni Numaralar Öğretin Dosya: En İyi Mesajlaşma Uygulamaları TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701 İKİSİ BİR ARADA TABLET

Detaylı

60 BEYOND. Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015

60 BEYOND. Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015 60 BEYOND Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015 Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015 BEYOND 1 İÇİNDEKİLER Afrika da Önemli Bir Pazar: Angola Bu Düzen Değişmeli Couchsurfing Yüzyılın Antremanı : XBODY Engel liler Google Docs Fedailerin

Detaylı

SAYI: 14 - Haziran Temmuz 2015

SAYI: 14 - Haziran Temmuz 2015 SAYI: 14 - Haziran Temmuz 2015 İÇERİK Manchester City Altyapı 06 @mrtcolakoglu Sayfa - 40 10 16 20 22 24 26 28 32 34 Futbol Ateşi @elifmagul Oyston Ailesi @edipuras 1923 FA Cup Finali @maturebuffon Logoların

Detaylı

- IPfire. - Blender. - Linux'ta Deneyim. - MonoDevelop'ta Asp.NET. - Speed Dreams. - Linux'ta Güvenlik Duvarı ve Virüsler

- IPfire. - Blender. - Linux'ta Deneyim. - MonoDevelop'ta Asp.NET. - Speed Dreams. - Linux'ta Güvenlik Duvarı ve Virüsler . Özgürlüg-ün Sınırlarını Sen Belirle! - IPfire - Blender - Linux'ta Deneyim - MonoDevelop'ta Asp.NET - Speed Dreams - Linux'ta Güvenlik Duvarı ve Virüsler Linux Dünyasından Haberler Y IL : 2 SAYI: 21

Detaylı

TÜRKİYE ACI VATAN. Milli Takım da yanlış olan ne? Neden gol atamıyoruz? Ülke puanındaki büyük tehlike Yeni ümit Olcay ve fazlası

TÜRKİYE ACI VATAN. Milli Takım da yanlış olan ne? Neden gol atamıyoruz? Ülke puanındaki büyük tehlike Yeni ümit Olcay ve fazlası 4 - Sayı 7 22 Mart 2013 TÜRKİYE ACI VATAN Milli Takım da yanlış olan ne? Neden gol atamıyoruz? Ülke puanındaki büyük tehlike Yeni ümit Olcay ve fazlası Bir başarı öyküsü Yılmaz Vural 1000 maçın ardından

Detaylı

paylaşımdan Sonbahar Yaprakları Yerini Beyaz Kar Tanelerine Bırakırken İkram Göktaş

paylaşımdan Sonbahar Yaprakları Yerini Beyaz Kar Tanelerine Bırakırken İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Sonbahar Yaprakları Yerini Beyaz Kar Tanelerine Bırakırken Sonbahar yapraklarının yerini bembeyaz karlara bıraktığı şu günlerin tadını çıkarıyoruz Yeni yıl 2013 ün tüm güzellikleri

Detaylı