GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ"

Transkript

1 GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ Bölüm 1 : Ailemizin Tarihi Aile Anne, baba ve çocuklardan oluşan topluluğa aile deriz. Her insanın bir ailesi vardır. Aile toplumun en küçük kısmıdır. Aile toplumun özüdür. Ailede yaşayan birey sayısına göre iki çeşit aile vardır Çekirdek Aile Baba Anne Çocuklar Geniş Aile Baba Anne Çocuklar Dede Nine Akrabalardan birisi *Anne, baba ve çocuklardan oluşan aileye aile deriz. *Anne, baba, çocuklar,dede,nine veya akrabalardan oluşan aileye aile deriz. Benim ailem ailedir çünkü ailemde beraber yaşarız. Aile Soyağacı Her ailenin geçmişi vardır. Yani her ailenin geçmişte yaşamış üyeleri vardır. Aile büyüklerimizin birçoğunun adını bilemeyebiliriz ama aile büyüklerimizin kimler olduğunu soyağacımızı oluşturarak öğrenebiliriz. Soru : Soyağacı ne demektir? Cevap: Ailemizin yaşayan veya ölmüş bütün üyelerinin belirli bir düzen içinde sıralanmış şekline soy ağacı deriz. Ailemin Soy Ağacı Ailemiz tıpkı bir ağaca benzer. Aynı kökten gelen insanların yeni aile kurmasıyla yeni dallar oluşur.her aileden yeni aileler ortaya çıkar.bu şekilde soyumuz devam eder. Unutma:Soy ağacımızdaki herkes akrabamızdır. Aile soy ağacımızı daha da büyütebiliriz. Amcamızı, halamızı, teyzemizi, dayımızı, kuzenlerimizi, babamızın dedesini, babamızın babaannesini, annemizin dedesini, annemizin anneannesini gibi birçok akrabamızı soy ağacımıza yazabiliriz. Aile Soyağacına komşularımız, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz ve akrabamız olmayan kişiler yazılmaz.

2 Sözlü Tarih Yöntemi Ailemizin geçmişinde bilmemiz gereken birçok önemli olay vardır. Bu olayları öğrenmek için bu olayları yaşamış akrabalarımızdan öğrenebiliriz. Aile büyüklerimizi daha yakından tanımak için, Ailemizin geçmişte yaşadığı önemli olayları öğrenmek için 1- Bu olayı en iyi bilecek kişiyi belirleriz ve görüşmek için izin isteriz, randevu alırız 2- Yapacağımız araştırmada kullanacağımız not defteri, kalem, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi veya kamera gibi araçları hazırlarız 3- Görüşeceğimiz kişiye araştırdığımız olay hakkında basit ve anlaşılır sorular hazırlarız 4-Görüşmede sorularımızı anlaşılır bir dil ile ve gerektiğinde yüksek sesle sorarız 5- Görüşme sırasında sorularımıza aldığımız cevapları not defterine yazarak,kameraya çekerek ya da ses kayıt cihazları ile kaydederiz 6- Görüşme bittikten sonra cevapları düzenleriz, kaydettiğimiz bilgileri tekrar yazmak için temiz bir kağıt hazırlarız 7- En sonunda elimizdeki tüm bilgi ve belgeleri kullanarak olayı belirli bir sıraya göre anlaşılır ve akılda kalacak şekilde yazarız Ailemizin tarihi ile ilgili olayları yukarıdaki gibi bir sırayla öğrenmeye Sözlü Tarih Yöntemi deriz. Önemli: Aile tarihimizi öğrenmek için; *eski kitaplar * eski eşyalar *eski mektuplar *eski belgeler * eski diplomalar *eski karneler *madalyalar *fotoğraf albümleri *eski kıyafetler gibi malzemeler de bize bir çok bilgi verebilir. Unutma: Ailemizden bize kalan her eşya her belge çok kıymetlidir mutlaka özenle korumalıyız ve ailemizin tarihini gelecek nesillere aktarmalıyız. Aile büyüklerimizin çocukluk yılları günümüzden çok farklıdır. Örneğin; 1-Geçmiş dönemlerde yokluk ve yoksulluk daha çoktu 2-Elektrik olmadığı için günümüzde kullandığımız teknolojik araçlar kullanılmıyordu 3-Bir çok yerde okul olmadığı için büyüklerimizden bazıları hiç okula gidememiştir 4-Eski dönemlerde radyolardan haber dinlenilirdi, insanların çoğu köyde yaşardı ve çiftçilikle geçinirdi 5-Büyüklerimiz çocukluk yıllarında saklambaç, körebe, uzun eşek, kemik atmaca, çelik çomak,birdir bir, yüksük, seksek, beş taş,gibi oyunlar oynarlardı. Günümüzdeki teknolojik oyunlar oyuncaklar yoktu. Oyuncaklarını kendileri yaparlardı. Önemli: Her dönemde teknoloji gelişir ve hayatımız değişir. Büyüklerimizin çocukluk yıllarında teknoloji çok gelişmemişti. Günümüzde ise teknoloji çok hızlı gelişiyor.50 yıl veya yüz yıl sonra yaşayacak aile üyelerimiz bizim kullandığımız teknolojik araçlardan daha farklılarını ve gelişmişlerini kullanacaklar. İnsanlar her zaman yaşam şartlarını kolaylaştırmak için yeni icatlar yaparlar ve hayatımız daha da kolaylaşır.

3 Sözlü Tarih Yöntemi çalışmam: hayatı hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak istiyorum. Öncelikle gibi eşyaları hazırlarım e soracağım hazırlarım. Görüşme sırasında sorularımı şekilde sorurum Aldığım cevapları na kaydederim Görüşme bittikten sonra cevapları im in hayatı ile ilgili önemli olayları düzenli ve sıralı şekilde yazarım Sözlü Tarih Çalışmam Sözlü tarih çalışmasındaki amacım: Sözlü tarih çalışmasında görüşeceğim kişi: Görüşme tarihi ve görüşme yeri: Kullanacağım malzemeler : Görüşmede sorduğum sorular ve sorularıma verilen cevaplar: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Ben Ailenizdeki kişileri söyler misiniz? Ben Ne zaman ve nerede doğdunuz? Ben Çocukluğunuzdaki oyunlar nelerdedir? Ben Hangi okullara gittiniz? Ben Eşinizle evlenmeden önce nerede yaşıyordunuz? Ben Ailenizle ilgili çok önemli olaylar var mı? Ben Çocukluğunuzdaki hayat şartları nasıldı? Hangi eşyalar kullanılırdı? Ben Hangi şehirlere gittiniz? Ben Hayatınızda sizi çok üzen bir olay var mıdır? Varsa anlatır mısınız? Hayatınız boyunca yapmak isteyip yapamadığınız şeyler var mıdır? Ben Ben Anne ve babanız ne zaman evlenmişler? Ben Cevaplarımı düzenledim ve ile yaptığım görüşmede elde ettiğim bilgilerle şu sonuca ulaştım:

4 Bölüm 2 : Kültürel Öğelerimiz Kültürel Zenginliğimiz Soru : Kültür ne demektir? Cevap: Bir toplumun bir milletin tarihi boyunca ürettiği kendine özgü maddi ve manevi özellikleridir. Her toplumun kültürel özellikleri farklıdır çünkü her toplumun ; kendine göre konuştuğu dili kendine göre kıyafetleri kendine göre ata sporu, kendine göre oyunları kendine göre evleri binaları kendine göre düğünleri kendine göre el sanatları kendine göre yemekleri kendine göre kuralları kendine göre gelenekleri kendine göre görenekleri kendine göre destanları kendine göre bayramları kendine göre törenleri kendine göre ibadetleri kendine göre kahramanları kendine göre liderleri vardır. Yukarıda saydığımız tüm özellikler bir milletin kültürel özellikleridir. Bir milletin kendine göre olan kültürel özelliklerinin hepsine Milli Kültür denir. Milli kültür her toplumu diğer toplumlardan ayıran özelliklerin hepsidir. Bir ülkedeki bayramlar, törenler, düğünler, kıyafetler, yemekler, okunan kitaplar, insanların yaşam biçimi ve toplum içindeki kurallar milli kültürdür. Her ülkenin kendine ait milli kültürü vardır. Bir ülke vatandaşlarını milli kültürleri bir arada tutar. Milli kültür toplumun temelidir. Kültürel özellikler toplumdan topluma değişir. Japon kültürünün özellikleri veya Alman kültürünün özellikleri ile bizim kültürel özelliklerimiz farklıdır mesela bir Çinlinin evi ile bir Afrikalının evi birbirinden farklıdır. Kültürel özellikler zamanla değişebilir. Geçmişteki bazı kültürel özellikler günümüzde değişmiştir. Bunun sebebi toplum içindeki insanların ihtiyaçları her dönem farklılaşır. Örneğin geçmişte birçok insanın yaptığı el sanatları günümüzde hiç yapılmamakta çünkü insanların o ürüne ihtiyacı kalmadı. Kültürler birbirlerini zamanla etkiler. Dünya üzerinde birçok farklı kültür vardır. Örneğin bir kültüre ait olan ata sporu diğer kültüre geçebilir veya bir kültüre ait olan kıyafetler, yemekler başka bir kültüre geçebilir. Soru: Türk milletinin milli kültüründe hangi özellikler vardır? Cevap: Türk milletinin kültürel özellikleri çok zengindir, çok çeşitlidir, çok değerlidir ve çok sağlamdır. Milli kültürümüz dendiğinde aklımıza şunlar gelmelidir: *Dini bayramlarımız *Milli bayramlarımız *Ata sporlarımız *Yöresel yemekleriz *Yöresel kıyafetleriz *Yöresel evlerimiz *El sanatlarımız *Yöresel düğünler * Asker uğurlamalarımız *Geleneklerimiz *Göreneklerimiz *Destanlarımız hikayelerimiz *Geleneksel halk oyunlarımız *Geleneksel çocuk oyunlarımız

5 Kültürümüzü Tanıyalım Geleneklerimiz ve Göreneklerimiz Gelenek : Bir toplumda eskiden kalmış herkesin benimsediği ve nesilden nesile aktardığı alışkanlıklar ve davranışlardır. Görenek: Bir şeyi büyüklerimizden gördüğüz gibi yapmaya devam etmek demektir. Gelenek ve göreneklerimize : bayramda büyüklerimizin elini öpmeyi, askere gidecek gençleri uğurlama törenlerini, düğünlerdeki adetlerimizi, kızların çeyiz hazırlamasını, kına gecelerini, sünnet düğünlerini, misafirperverliğimizi, akraba ziyaretlerini ve hasta ziyaretlerini örnek verebiliriz. Unutma: Her ülkenin her milletin her yörenin her bölgenin gelenek ve görenekleri farklı olabilir.gelenek ve göreneklerimizi tanımalıyız ve korumalıyız. Dini Bayramlarımız İki tane dini bayramımız vardır. 1- Kurban Bayramı 2-Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) Bayramlarda büyüklerimizin elini öperiz, büyükler küçüklerine harçlık verir, küskünler barışır ve akrabalar birbirlerini ziyaret ederler. Milli Bayramlarımız Dört tane milli bayramımız vardır Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2-19 Mayıs Atatürk ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı 3-30 Ağustos Zafer Bayramı 4-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Milli bayramlarımızı sevinçle kutlarız, evlerimizin balkonlarına bayraklar asarız, okulda törenler yaparız. Ata Sporlarımız Tarihimiz içinde yüzyıllardır yaptığımız bazı spor vardır: Cirit oyunu, Güreş (yağlı güreş,kara kucak güreşi),okçuluk, Binicilik, Avcılık ve Kılıç Kullanma gibi sporlar atalarımız tarafından yüzyıllar boyu devamlı olarak yapılan sporlardır ve günümüzde halen sevilerek yapılır. Her ülkenin, her milletin ata sporu farklı olabilir. Örneğin Japonların ata sporu Sumo Güreşi, Çinlilerin ata sporu Kung-Fu, Amerikalıların ata sporu Beyzbol, Basketbol. Geleneksel El Sanatlarımız Kültürümüzde bazı eşyalar süslenerek daha güzel şekilde üretilir. Geleneklerimizdeki el sanatlarından bazıları şunlardır: Halı ve Kilim Dokumacılığı, El Örgüleri, Çinicilik, Ebru Sanatı, Minyatür Sanatı, Bakır İşlemeciliği,Gümüş İşlemeciliği,Ahşap İşlemeciliği,Toprak İşlemeciliği(Seramik- Çömlek), Semercilik, Süpürgecilik,Keçecilik,Lületaşı İşlemeciliği,Oltutaşı İşlemeciliği Geleneksel el sanatlarımızdan bazılarını günümüzde daha az yapılmaktadır. Bunun sebebi günlük hayatımızda kullanılan eşyaların değişmesidir.

6 Yiyecek ve İçeceklerimiz Ülkemizin her yöresinde birbirinden zengin ve birbirinden güzel yemekler yapılır. Yemekleriyle, yiyecekleriyle ünlü şehirlerimizden bazıları: Kahramanmaraş: Dondurma Gaziantep:Baklava Şanlıurfa: Çiğköfte Kayseri : Mantı Trabzon: Hamsi Pilavı Konya : Etli Ekmek Adana: Kebap Diyarbakır: Karpuz Isparta : Elma Yöresel Kıyafetler Ülkemizde bazı yörelerin kendilerine ait kıyafetleri vardır. Yöresel kıyafetlerimizden bazıları şunlardır: Şalvar, Entari, Kuşak, Bindallı, Zeybek Kıyafetleri, Seymen Kıyafetleri, Halay Kıyafetleri, Horon Kıyafetleri. Günümüzde yöresel kıyafetler hala kullanılmaktadır. Yöresel kıyafetlerin birçoğu halk oyunu ekipleri tarafından giyilmektedir. Halk Oyunlarımız Ülkemizde birçok yörenin kendisine has bir halk oyunu vardır. Halk oyunları geçmişten günümüze o yörenin insanları tarafından düğünlerinde törenlerinde oynanmaktadır. Yöresel Halk oyunlarımız şunlardır: Horon, Zeybek, Halay, Çayda Çıra, Atabarı, Kaşık Oyunları, Trakya Karşılaması. Her yörenin birbirinden farklı halayları, kaşık oyunları, zeybek oyunları vardır. Yazılı ve Sözlü Eserlerimiz İnsanlar yaşadıkları duyguları yazılı ve sözlü eserlerle ifade ederler. Kültürümüzde bizim duygularımızı ve düşüncelerimizi yansıtan eserler vardır. Örneğin: Nasrettin Hoca Fıkraları, Keloğlan Hikayeleri, Dede Korkut Hikayeleri, Masallar, Destanlar,Türküler, Şiirler, Tekerlemeler, Maniler, Ninniler kültürümüze ait eserlerden bazılarıdır. Türk kültüründe gösteri sanatlarına örnek olarak Hacıvat ve Karagözü, Pişekar ve Kavukluyu, Meddah gösterilerini örnek verebiliriz. Geleneksel Çocuk Oyunlarımız Büyüklerimizin çocukluklarında oynadığı birçok çocuk oyunu vardır. Bu oyunlar nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar devam etmiştir. Geleneksel çocuk oyunlarımızdan bazıları şunlardır: Mendil kapmaca, Çelik-Çomak, Saklambaç, Bezirgan Başı, Körebe, Topaç Çevirme, Tepük (futbol), Karaguni ( saklambaç), Yağ Satarım Bal Satarım. Günümüzde ise çocuklar daha çok bilgisayar oyunları oynamaktadır. Geleneksel çocuk oyunlarımızı arkadaşlarımızla sürekli oynamalıyız ve bilgisayar oyunlarını çok fazla oynamamalıyız.

7 Bölüm 3 : Milli Mücadele ve Atatürk Atatürk ün Hayatı Atatürk ün Çocukluğu: Atatürk 1881 yılında Selanik te doğdu. Selanik şehri günümüzde Yunanistan nın bir şehridir.babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım dır.kız kardeşi Makbule Hanım dır.mustafa Kemal küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Annesi Zübeyde Hanım ise 1956 yılında vefat etmiştir. Doğduğu Ev Ali Rıza Efendi Zübeyde Hanım Makbule Hanım Atatürk ün Okul Hayatı 1-Mahalle Mektebi: Atatürk ilk öğrenimine mahalle mektebinde başlamıştır. 2-Şemsi Efendi İlkokulu: Mustafa Kemal mahalle mektebinden ayrılarak Şemsi Efendi İlkokuluna gitmiştir. 3-Selanik Mülkiye Rüştiyesi: Atatürk ortaokul çağına gelince Selanik Mülkiye Rüştiyesi ne (Orta okul) gitmeye başladı. Mustafa Kemal asker olmak istediği için askeri okul sınavlarını kazanmış ve bu okulu bırakmıştır. 4-Selanik Askeri Rüştiyesi: Mustafa Kemal, Selanik Mülkiye Rüştiyesini bıraktıktan sonra Selanik Askeri Rüştiyesine kaydolmuştur. 5-Manastır Askeri İdadisi ( Lisesi ) :Atatürk, askeri ortaokuldan sonra Manastır Askeri Lisesine kaydoldu ve bu okulu ikincilikle bitirdi. 6-İstanbul Harp Okulu : Mustafa Kemal asker liseden sonra İstanbul Harp Okuluna başladı ve bu okulu başarıyla bitirip teğmen olarak mezun oldu. 7-İstanbul Harp Akademisi: Harp okulunu bitiren Mustafa Kemal daha sonra Harp Akademisine gitmiş ve bu okuldan Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olmuştur. 8-Atatürk 1905 yılında Osmanlı ordusunda kurmay yüzbaşı olarak görev yapmaya başlamıştır. Atatürk ün Katıldığı Savaşlar 1-Trablusgarp Savaşı:1911 yılında şimdiki Libya ülkesi sınırları içinde olan Trablusgarp şehri bizim topraklarımızdı.italyanlar burayı işgal ettiler ve Atatürk Trablusgarp şehrine gizli yollardan İtalyanlarla savaşmış ve başarı kazanmıştır. Mustafa Kemal askerlik hayatındaki ilk başarısını Trablusgarp Savaşı nda kazanmıştır. 2-Çanakkale Savaşı:1915 yılındaatatürk Çanakkale Savaşları sırasında albay rütbesiyle Anafartalar ve Conkbayırı cephelerinde düşman ilerleyişi durdurmuştur.atatürk ün Çanakkale Savaşlarındaki başarısı Milli Mücadele yıllarında Türk ordusunun komutanı olmasını sağlamıştır 3-Kurtuluş Savaşı: Atatürk yurdumuz düşmanlar tarafından işgal edildiğinde 19 Mayıs 1919 da Samsun a giderek Kurtuluş Savaşı nı başlatmıştır. Atatürk Milli Mücadele dönemindeki savaşlarda ordumuzu yönetmiştir.

8 Yurdumuzun İşgali Osmanlı Devleti 1299 yılında kurulmuş ve 1.Dünya Savaşı na kadar yüzyıllarca dünyanın en önemli devletlerinden biri olmuştur. Osmanlı Devleti son yıllarında eski gücünü kaybetmiş ve girdiği savaşlardan yenik ayrılmıştır yılında başlayan 1.Dünya Savaşı na Osmanlı Devleti de katılmıştır. 1.Dünya Savaşı yılları arasında 4 yıl sürmüştür. 1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin birlikte savaştığı Almanya,Avusturya- Macaristan İmparatorluğu ve Bulgaristan devletleri 1.Dünya Savaşı nı kaybetmiştir. 1.Dünya Savaşını kazanan devletler ise İngiltere, Fransa ve Rusya devletleridir. Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşı nı kaybedince savaşı kazanan ülkeler ile Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918 yılında Mondros Ateşkes Antlaşması nı imzalamıştır. Bu antlaşma Osmanlı Devleti için çok ağır şartlar taşıyordu. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra yurdumuzu İngilizler, Fransızlar, Ruslar, Ermeniler ve Yunanlılar işgal etmeye başlamışlardır. Mondros Ateşkes Antlaşmasına göre: 1-Düşman devletler gerekli gördükleri her yeri işgal edebilecekti 2-Osmanlı ordusundaki askerler evlerine gönderilecek ve askerlerin silahlarına düşmanlar el koyacaktı 3-Osmanlı devletinin tüm haberleşme ve ulaşım araçları düşman devletlerin eline geçecekti. 4-Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını düşman devletler kontrol edecekti. 1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletini yenen düşman devletler bu antlaşmaya göre yurdumuzu paylaşmışlar ve bazı şehirlerimizi işgal etmişlerdir.

9 Milli Mücadele Başlıyor Tarihin her döneminde milletimiz bağımsız olarak yaşamıştır. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra yurdumuz işgal edilmeye başlanınca milletimiz işgalleri kabullenmemiş ve ülkemizin düşman işgaline uğramasına razı olmamıştır. Yurdumuzun birçok yerinde işgallere karşı direniş vardı ama bu direniş düşmanı yurttan atmaya yetmiyordu. Düşmanla mücadele edebilmek için ve yurdumuzu kurtarmak için bütün milletin gücünün birleşmesi gerekiyordu. Ülkemizi düşmanlardan kurtarmak ve bağımsız bir devlet kurmak isteyen Atatürk ve arkadaşları 19 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru ile İstanbul dan deniz yolu ile Samsun a gitmişler ve Milli Mücadeleyi yani Kurtuluş Savaşımızı başlatmışlardır. Önemli: Milli Mücadelenin başlangıcı Atatürk ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun a gitmesidir. Atatürk ün ilk amacı Anadolu da birlik ve beraberliği sağlamaktı. Atatürk halkımızın güçlerini birleştirerek düzenli bir ordu kurulmasını ve düşmanla hep beraber savaşılmasını istiyordu. Bunun için genelgeler yayımladı, çeşitli şehirlerde toplantılar yaptı. İşgallere direnmek için protestolar düzenlenmesini istedi. Toplumun ileri gelenlerinin ve din adamlarının kurtuluş savaşı için halkımızı ikna etmesini cesaretlendirmesini istedi. Milli Mücadele Başlıyor 1-Amasya Genelgesi : Mustafa Kemal 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya ya gelmiş ve burada Amasya Genelgesi ni yayımlamıştır. Bu Genelgede vatanımızın bütünlüğünün tehlikede olduğu söylenmiştir. Milletimizin azim ve kararlılığı ile vatanımızın kurtarılması gerektiği belirtilmiştir. 2-Erzurum Kongresi: Mustafa Kemal Amasya dan ayrılıp 23 Temmuz 1919 tarihinde Erzurum a gelmiştir. Yurdumuzun işgaline karşı düzenlenen ilk toplantıdır. Bu toplantıda işgallere karşı milletimizin birlik olup savaşması gerektiği kararı verilmiştir. 3-Sivas Kongresi:4 Eylül 1919 tarihinde Sivas ta yurdumuzun her yerinden gelen temsilcilerin katıldığı bir kongre yapılmıştır. Mustafa Kemal in başında olduğu Temsil Heyeti oluşturulmuştur. Sivas Kongresinde yurdumuzun ayrı ayrı bölgelerinde işgallere karşı çıkan cemiyetlerin birleştirilmesi kararı alınmıştır.

10 4-Atatürk ün Ankara ya Gelişi ve TBMM nin Açılması: Atatürk ve Temsil Heyeti üyeleri 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara ya geldi. Atatürk ün Ankara ya gelmesiyle milli mücadelenin merkezi Ankara olmuştur. Atatürk ün Milli Mücadeleyi başlatmak için gittiği şehirler Yurdumuzun her yerinden gelen milletvekillerinin katılımı ile 23 Nisan 1290 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. TBMM ülkemizin yönetiminde tek söz sahibi olmuştu. TBMM 23 Nisan 1920 de açıldı Atatürk ün TBMM deki bir konuşması Mustafa Kemal Paşa TBMM nin ilk başkanı seçildi. Meclis başkanı Atatürk yurdumuzun kurtarılması için neler yapılması gerektiği hakkında çeşitli konuşmalar yaptı, çareler aradı. Milletimizin elinde ne varsa orduya verilmesi gerektiği kararlaştırıldı ve düşmanla savaşacak Türk ordusu kuruldu. Düzenli ordularımızın kurulması ile Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

11 Kurtuluş Savaşımızdaki Cepheler 1-Doğu Cephesi : TBMM doğu cephesi komutanı olarak Kazım Karabekir paşayı görevlendirmiştir. Doğu Cephesi komutanı Kazım Karabekir dir Kars ve Sarıkamış çevresini işgal eden ermenilere karşı Kazım Karabekir komutasındaki ordumuz yapılan savaşı kazanmış ve ermenileri yurdumuzdan atmıştır. Savaşta yenilen Ermeniler TBMM den barış anlaşması istemiştir. 3 Aralık 1920 tarihinde Ermenilerle Gümrü Antlaşması imzalanmıştır. Gümrü Antlaşması TBMM nin ilk siyasi başarısıdır. Doğu cephesindeki savaşa ait bir fotoğraf Doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir 2-Güney Cephesi: Mondros Ateşkes Antlaşması sonucunda Fransızlar yurdumuzun güneyinde bulunan yerleri işgal etmişlerdir. Maraş, Antep ve Urfa halkı düşman Fransızlarla mücadele etmiştir. Bu mücadelenin sonucunda Fransızlar topraklarımızı terk etmek zorunda kalmıştır. Fransızlarla Ankara Anlaşması imzalanmış ve yurdumuzun güneyindeki düşman işgali bitmiştir. TBMM verdiği mücadele sonunda Fransızları yenen şehirlerimizin ismini değiştirmiştir. Maraş a Kahraman ünvanı verilerek ismi KAHRAMANMARAŞ olmuştur Antep e Gazi ünvanı verilerek ismi GAZİANTEP olmuştur Urfa ya Şanlı ünvanı verilerek ismi ŞANLIURFA olmuştur

12 3- Batı Cephesi : Yurdumuzun batı bölgeleri Yunanlıların işgali altındaydı. Milli Mücadelede en yoğun savaş batı cephesinde olmuştur. Batı cephesinde TBMM nin kurduğu düzenli ordu savaşmıştır. Batı Cephesi Savaşları 1.İnönü Savaşı: Yunan ordusu Ankara ya doğru ilerlemişti. Amaçları Ankara yı işgal etmek ve TBMM ni kapatmaktı. Eskişehir yakınlarındaki İnönü kasabasında Yunan orduları durdurulmuştur. Batı cephesi komutanı İsmet paşa Yunan ordusunu yenmiş ve Yunan ordusu geri çekilmek zorunda kalmıştır. 2-İnönü Savaşı :Yunan ordusu toparlanarak tekrar saldırıya geçti ama İsmet Paşa komutasındaki Türk ordusu Yunan ordusunu 2. İnöün savaşında da yendi. 3- Kütahya-Eskişehir Muharebesi : Yunan ordusu İngilizlerden silah yardımı alarak tekrar saldırıya geçti. Yunan ordusuna karşı koyamadığımız için Afyon,Kütahya ve Eskişehir Yunanlıların eline geçmiştir. Bu yenilgi Türk ordusunun Yunan ordusu karşındaki tek yenilgisidir. 4-Sakarya Savaşı:TBMM tarafından Mustafa Kemal e Başkomutanlık yetkisi verilmiştir. Mustafa Kemal önderliğindeki ordumuz 22 gün süren savaş sonucu Yunan ordusunu yenilgiye uğratmıştır. Yunanlılar geri çekilmek zorunda kalmıştır. Sakarya Savaşı nı kazanan Mustafa Kemal e TBMM tarafından Mareşal rütbesi ve Gazi ünvanı verilmiştir. 5-Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı: Atatürk Sakarya Savaşı nda yenilen ve geri çekilen Yunan ordusunu son bir darbe ile yurdumuzdan atmak istiyordu. Uzun süren bir hazırlık yapıldı.ordumuz her yönden en büyük savaşına hazırlandı. Atatürk komutasındaki Türk ordusu 26 Ağustos 1922 tarihinde Afyon yakınlarındaki Kocatepe den Yunan ordusuna karşı saldırıya geçti. Kaçmaya başlayan Yunan ordusu Dumlupınar da çember içine alındı. 30 Ağustos günü burada yapılan savaşı Atatürk yönettiği için Başkomutanlık Meydan Muharebesi denilmiştir. 30 Ağustos 1922 tarihinde Yunan ordusu kesin bir şekilde yenilgiye uğratıldı. İzmir e doğru kaçan Yunan ordusu 9 Eylül günü İzmir in kurtarılması ile yurdumuzdan dışarı atılmıştır. Kurtuluş Savaşımız sonunda yurdumuzu işgal eden düşmanlar yenilmiş ve geri çekilmiştir. 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Anlaşması imzalanmış ve ülkemizin bugünkü sınırları çizilmiştir. Lozan Anlaşmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. TBMM de yapılan oylamada Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olarak Atatürk seçilmiştir.

Ünite KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER

Ünite KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER Ünite 3 KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER ÜNİTE 3 KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER Bilgi Köşesi SÜTÇÜ İMAM Fransızlar, 25 Ekim 1919 da Ermeni askerleri ile birlikte Maraş a girmişlerdi. Yerli Ermenilerin kışkırttığı

Detaylı

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. MEHMET ÖZGÜN

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. MEHMET ÖZGÜN ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. MEHMET ÖZGÜN MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI 30 Ekim 1918 tarihinde, Limni Adası'nın Mondros Limanı'nda Bahriye Nazırı Hüseyin Rauf Orbay'ın Başkanlığını

Detaylı

" Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

 Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. Kökü Mazide, olan Ati`yiz Kültürel ve Aktüel Dergi Kasım 2008 Ücretsizdir / KOSTENLOS Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ü vefatının 70. yıldönümünde rahmetle anıyor ve arıyoruz... -Atatürkün Bozkurt sevgisi

Detaylı

ATATÜRK ÜN ÜSTÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

ATATÜRK ÜN ÜSTÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ ATATÜRK ÜN ÜSTÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ Planlayan, Yazan ve Düzelten : Rasim PEHLİVANOĞLU Dizgi Sayfa Düzeni Genel Kontrol : Özgür SARI Zeynep KARTAL : Serdar PEHLİVANOĞLU : Çağrı YILDIRIM II Yazarın Adresi:

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Bilge Çocuk Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Sanatsız kalmayın! Bilgi Evleri Sanat Kursları Kayıtları Devam Ediyor. n Gitar

Detaylı

Ünite 5 ATATÜRKÇÜLÜK VE ATATÜRK İLKELERİ

Ünite 5 ATATÜRKÇÜLÜK VE ATATÜRK İLKELERİ Ünite 5 ATATÜRKÇÜLÜK VE ATATÜRK İLKELERİ ÜNİTE 5 ATATÜRKÇÜLÜK VE ATATÜRK İLKELERİ KURTULUŞ SAVAŞI NDA PARA Ülkede korkunç bir para sıkıntısı vardı. Zamanın Maliye Vekili Hasan Fehmi Bey o günleri şöyle

Detaylı

Rüyalar ve İki Damla Gözyaşı; Yalçın Remzi Yüregir

Rüyalar ve İki Damla Gözyaşı; Yalçın Remzi Yüregir Rüyalar ve İki Damla Gözyaşı; Yalçın Remzi Yüregir GİRİŞ 1940 lı yıllar... O zaman Halkevi olarak görev yapan, şimdiki Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu nda ilk operet sergileniyor. Muhlis Sebahattin

Detaylı

ÖN SÖZ. Kitap ile ilgili öneri ve görüşleriniz için bilgi@datayayinlari.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

ÖN SÖZ. Kitap ile ilgili öneri ve görüşleriniz için bilgi@datayayinlari.com adresimize mail gönderebilirsiniz. ÖN SÖZ III Bu kitabımız 12/10/2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle

Detaylı

Uluslararası Antep - Halep

Uluslararası Antep - Halep Uluslararası Antep - Halep Vakıfları Sempozyumu nin yakınlaşmasının yanı sıra, Gaziantep ve Halep arasında her alanda tesis edilen işbirliğine çok önemli bilimsel katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kuran

Detaylı

vatan Bu toprakları Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Mehmetçik Vakfı tanıtım reklamında şehit kızı

vatan Bu toprakları Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Mehmetçik Vakfı tanıtım reklamında şehit kızı ISSN: 2146-037X YIL: 15 SAYI: 31 EYLÜL 2014 vatan Bu toprakları yapan kahraman atalarının izinde Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Bu toprakları vatan yapan kahraman

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı...

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 1 2 İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 10 Askerî Okula Başlangıç... 12 Kemal İsmini Alması... 12 Manastır Askerî

Detaylı

TürKev Dergisi Türk Kültür Evi. TürKev Dergisi. Türk Kütür Evi. 2013 www.turkkulturevi.org. Tel:617-269-7300

TürKev Dergisi Türk Kültür Evi. TürKev Dergisi. Türk Kütür Evi. 2013 www.turkkulturevi.org. Tel:617-269-7300 TürKev Dergisi Türk Kütür Evi 2013 www.turkkulturevi.org Tel:617-269-7300 1 İçindekiler: Önsöz... TürKev-Boston Kurucusu Hakkında... 5 TürKev-Boston Dünden Bugüne... 6-9 Dünden Bugüne TürKev- Boston da

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü, Okul Öncesi ve 1. Sınıf öğrencileri için büyük bir coşkuyla başladı. Öğrencilerimiz, yöneticileri

Detaylı

GENERAL KÂZIM DİRİK VE TRAKYA UMUM MÜFETTİŞLİĞİ

GENERAL KÂZIM DİRİK VE TRAKYA UMUM MÜFETTİŞLİĞİ GENERAL KÂZIM DİRİK VE TRAKYA UMUM MÜFETTİŞLİĞİ Hazırlayan: Yeliz BATI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bülent ATALAY Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin Tarih Anabilim Dalı, Genel Türk Tarihi Bilim

Detaylı

DOĞU TÜRKİSTAN IN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

DOĞU TÜRKİSTAN IN DÜNÜ VE BUGÜNÜ > DÜBAM DUNYA BÜLTENİ ARAŞTIRMA MASASI DOĞU TÜRKİSTAN IN DÜNÜ VE BUGÜNÜ Moderatör: Aynur ERDOĞAN > 2015 HAZİRAN DÜNYA BÜLTENİ ARAŞTIRMA MASASI DÜBAM DOĞU TÜRKİSTAN IN DÜNÜ ve BUGÜNÜ Konuşmacılar Hamit

Detaylı

Bengi Yayınları 1.Baskı 2007 341 Sayfa

Bengi Yayınları 1.Baskı 2007 341 Sayfa Kuşçubaşı Eşref Efsaneden Gerçeğe Bengi Yayınları 1.Baskı 2007 341 Sayfa Ahmet Efe 1963 yılında Osmaniye'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Osmaniye' de tamamladı. 1981'de girdiği ve YÖK'le birlikte adı

Detaylı

SEMPOZYUM AĞRI DAĞI ETEKLERĠNDE ADLĠ BĠLĠMLER GÜNLERĠ 20 21 MAYIS 2009 IĞDIR ĠPA IĞDIR

SEMPOZYUM AĞRI DAĞI ETEKLERĠNDE ADLĠ BĠLĠMLER GÜNLERĠ 20 21 MAYIS 2009 IĞDIR ĠPA IĞDIR SEMPOZYUM AĞRI DAĞI ETEKLERĠNDE ADLĠ BĠLĠMLER GÜNLERĠ 20 21 MAYIS 2009 IĞDIR ĠPA IĞDIR SEMPOZYUM AĞRI DAĞI ETEKLERİNDE ADLİ BİLİMLER GÜNLERİ 20-21 MAYIS 2009 IĞDIR DÜZENLEYENLER: Iğdır Valiliği Iğdır Emniyet

Detaylı

Milat İÇİNDEKİLER. Türk Tarihinden Sayfalar...35 Dünden Bugüne Karatay Lisesi...37 Tarihte Bu Ay...38 Tarih Kitaplığı...41

Milat İÇİNDEKİLER. Türk Tarihinden Sayfalar...35 Dünden Bugüne Karatay Lisesi...37 Tarihte Bu Ay...38 Tarih Kitaplığı...41 İÇİNDEKİLER MİLAT KARATAY LİSESİ Yayın Organıdır. Yıl: 1 Sayı: 1 Sahibi: Fehmi CEYLAN Okul Müdürü Yazı İşleri Sorumlusu: Şener ŞEKER Tarih Öğretmeni Yayın Kurulu: Şükran KIZILKAYA (Tarih Öğretmeni) İbrahim

Detaylı

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI İlköğretim SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI 5 Dr. Ahmet Utku ÖZENSOY Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 16.12.2013 tarih ve 250 sayılı Kurul Kararı ile 2014-2015 öğretim yılından itibaren 5 (beş)

Detaylı

A. TRABLUSGARP SAVAŞI (1911-1912) Sebepleri; B. BALKAN SAVAŞLARI (1912-1913) l. Balkan Savaşı nın Nedenleri; l. Balkan Savaşı:

A. TRABLUSGARP SAVAŞI (1911-1912) Sebepleri; B. BALKAN SAVAŞLARI (1912-1913) l. Balkan Savaşı nın Nedenleri; l. Balkan Savaşı: A. TRABLUSGARP SAVAŞI (1911-1912) Sebepleri; 1. 1870 yılında siyasi birliğini tamamlayan İtalya nın gelişen sanayisine hammadde bulmak istemesi, 2. Osmanlı Devleti nin zayıf olması, 3. Trablusgarp ın hammadde

Detaylı

Bülteni. Kazakistan dan 3 Üniversite ile Akademik İş birliği İmzalandı

Bülteni. Kazakistan dan 3 Üniversite ile Akademik İş birliği İmzalandı 4 Türk Dünyası 5 Sancak 10 Spor Niğde Üniversitesi Niğde Üniversitesi nigde.edu.tr Mayıs 2012 Sayı: 1 20. Gurur Yılımız yılında yanmaya başlayan eğitim meşalesi, 20 yıldır Niğde yi, bölgeyi ve Türkiye

Detaylı

29 Ekim Gaziantep Buluşması

29 Ekim Gaziantep Buluşması İSTANBUL GAZİANTEPLİLER DERNEĞİ YAYIN ORGANI SAYI 30 ARALIK 2010 29 Ekim Gaziantep Buluşması Çifte Bayram Yaptık RÖPORTAJ ADİL DAİ 10. GAZİANTEP YİYECEK ŞENLİĞİ EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ Rahatlığı ve özgürlüğü

Detaylı

DİVRİĞİ DE HALK EĞİTİM ATAKTA (Önümüzdeki dönem, kaşık oyunu, izzet, su sızıyor da öğretilecek! )

DİVRİĞİ DE HALK EĞİTİM ATAKTA (Önümüzdeki dönem, kaşık oyunu, izzet, su sızıyor da öğretilecek! ) 15 ARALIK 2011 SAYI: 17 SAYFA 1 İrtibat: yenidivrigigazetesi@gmail.com DİVRİĞİ DE HALK EĞİTİM ATAKTA (Önümüzdeki dönem, kaşık oyunu, izzet, su sızıyor da öğretilecek! ) HABER: M.T.-İST. Divriği Halk Eğitim

Detaylı

SAKARYA ÖNCESİ BAŞKOMUTAN DÜŞÜNÜYORDU. Hayri Sevimay

SAKARYA ÖNCESİ BAŞKOMUTAN DÜŞÜNÜYORDU. Hayri Sevimay SAKARYA ÖNCESİ BAŞKOMUTAN DÜŞÜNÜYORDU Hayri Sevimay Özet: Atalarından XVI. Yüzyılın en güçlü, en zengin devletini devralan Osmanlı Hanedanı, 1683 Viyana bozgunundan başlayarak XX. Yüzyıla kadar sürekli

Detaylı

V ÜNİTE V. ÜNİTE : EN UZUN YÜZYIL (1800-1922)

V ÜNİTE V. ÜNİTE : EN UZUN YÜZYIL (1800-1922) V ÜNİTE V. ÜNİTE : EN UZUN YÜZYIL (1800-1922) 1. KONU: XIX. YÜZYIL BAŞLARINDA ASYA VE AVRUPA 2. KONU: II. MAHMUT DÖNEMİ SİYASİ OLAYLARI 3. KONU: TANZİMATTAN MEŞRUTİYETE 4. KONU: OSMANLI DEVLETİ NDE ANAYASAL

Detaylı

TÜRK - ERMENİ İLİŞKİLERİ VE ERMENİLERİN SOYKIRIM YALANI

TÜRK - ERMENİ İLİŞKİLERİ VE ERMENİLERİN SOYKIRIM YALANI TÜRK - ERMENİ İLİŞKİLERİ VE ERMENİLERİN SOYKIRIM YALANI Hatay Türk Ocağı, 22 Mayıs Perşembe günü Türk-Ermeni ilişkileri ve Ermenilerin Soykırım Yalanı adlı bir konferans düzenledi. Mustafa Kemal Üniversitesi

Detaylı

İngiltere nin Kara Bulutlu Çayırlarından Çukurova nın Sarı Sıcağına, Zorlu Bir Yolculuk; Elizabeth Ayas

İngiltere nin Kara Bulutlu Çayırlarından Çukurova nın Sarı Sıcağına, Zorlu Bir Yolculuk; Elizabeth Ayas İngiltere nin Kara Bulutlu Çayırlarından Çukurova nın Sarı Sıcağına, Zorlu Bir Yolculuk; Elizabeth Ayas İngiltere de küçük bir şehirde, 2. Dünya savaşı ve sonrasında, iniş-çıkışlarla geçen bir çocukluk

Detaylı

Mimar Sinan ın 80 yaşında

Mimar Sinan ın 80 yaşında 1 PAYLAŞIMDAN Mehmet Ali Gökçe Medeniyet Simgeleri Mimar Sinan ın 80 yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği Selimiye, Türk İslam tarihinin en ihtişamlı yapısıdır. Sinan ın Selimiye ile ulaştığı mimari

Detaylı

TEMEL EĞİTİM SORULARI (YÜKSEKÖĞRETİM) ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ SORULARİ (YÜKSEKÖĞRETİM)

TEMEL EĞİTİM SORULARI (YÜKSEKÖĞRETİM) ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ SORULARİ (YÜKSEKÖĞRETİM) TEMEL EĞİTİM SORULARI (YÜKSEKÖĞRETİM) ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ SORULARİ (YÜKSEKÖĞRETİM) 1) Osmanlı Devleti Kuzey Afrika'daki son topraklarını hangi anlaşma ile kaybetmiştir? a) Londra Antlaşması

Detaylı