GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ"

Transkript

1 GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ Bölüm 1 : Ailemizin Tarihi Aile Anne, baba ve çocuklardan oluşan topluluğa aile deriz. Her insanın bir ailesi vardır. Aile toplumun en küçük kısmıdır. Aile toplumun özüdür. Ailede yaşayan birey sayısına göre iki çeşit aile vardır Çekirdek Aile Baba Anne Çocuklar Geniş Aile Baba Anne Çocuklar Dede Nine Akrabalardan birisi *Anne, baba ve çocuklardan oluşan aileye aile deriz. *Anne, baba, çocuklar,dede,nine veya akrabalardan oluşan aileye aile deriz. Benim ailem ailedir çünkü ailemde beraber yaşarız. Aile Soyağacı Her ailenin geçmişi vardır. Yani her ailenin geçmişte yaşamış üyeleri vardır. Aile büyüklerimizin birçoğunun adını bilemeyebiliriz ama aile büyüklerimizin kimler olduğunu soyağacımızı oluşturarak öğrenebiliriz. Soru : Soyağacı ne demektir? Cevap: Ailemizin yaşayan veya ölmüş bütün üyelerinin belirli bir düzen içinde sıralanmış şekline soy ağacı deriz. Ailemin Soy Ağacı Ailemiz tıpkı bir ağaca benzer. Aynı kökten gelen insanların yeni aile kurmasıyla yeni dallar oluşur.her aileden yeni aileler ortaya çıkar.bu şekilde soyumuz devam eder. Unutma:Soy ağacımızdaki herkes akrabamızdır. Aile soy ağacımızı daha da büyütebiliriz. Amcamızı, halamızı, teyzemizi, dayımızı, kuzenlerimizi, babamızın dedesini, babamızın babaannesini, annemizin dedesini, annemizin anneannesini gibi birçok akrabamızı soy ağacımıza yazabiliriz. Aile Soyağacına komşularımız, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz ve akrabamız olmayan kişiler yazılmaz.

2 Sözlü Tarih Yöntemi Ailemizin geçmişinde bilmemiz gereken birçok önemli olay vardır. Bu olayları öğrenmek için bu olayları yaşamış akrabalarımızdan öğrenebiliriz. Aile büyüklerimizi daha yakından tanımak için, Ailemizin geçmişte yaşadığı önemli olayları öğrenmek için 1- Bu olayı en iyi bilecek kişiyi belirleriz ve görüşmek için izin isteriz, randevu alırız 2- Yapacağımız araştırmada kullanacağımız not defteri, kalem, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi veya kamera gibi araçları hazırlarız 3- Görüşeceğimiz kişiye araştırdığımız olay hakkında basit ve anlaşılır sorular hazırlarız 4-Görüşmede sorularımızı anlaşılır bir dil ile ve gerektiğinde yüksek sesle sorarız 5- Görüşme sırasında sorularımıza aldığımız cevapları not defterine yazarak,kameraya çekerek ya da ses kayıt cihazları ile kaydederiz 6- Görüşme bittikten sonra cevapları düzenleriz, kaydettiğimiz bilgileri tekrar yazmak için temiz bir kağıt hazırlarız 7- En sonunda elimizdeki tüm bilgi ve belgeleri kullanarak olayı belirli bir sıraya göre anlaşılır ve akılda kalacak şekilde yazarız Ailemizin tarihi ile ilgili olayları yukarıdaki gibi bir sırayla öğrenmeye Sözlü Tarih Yöntemi deriz. Önemli: Aile tarihimizi öğrenmek için; *eski kitaplar * eski eşyalar *eski mektuplar *eski belgeler * eski diplomalar *eski karneler *madalyalar *fotoğraf albümleri *eski kıyafetler gibi malzemeler de bize bir çok bilgi verebilir. Unutma: Ailemizden bize kalan her eşya her belge çok kıymetlidir mutlaka özenle korumalıyız ve ailemizin tarihini gelecek nesillere aktarmalıyız. Aile büyüklerimizin çocukluk yılları günümüzden çok farklıdır. Örneğin; 1-Geçmiş dönemlerde yokluk ve yoksulluk daha çoktu 2-Elektrik olmadığı için günümüzde kullandığımız teknolojik araçlar kullanılmıyordu 3-Bir çok yerde okul olmadığı için büyüklerimizden bazıları hiç okula gidememiştir 4-Eski dönemlerde radyolardan haber dinlenilirdi, insanların çoğu köyde yaşardı ve çiftçilikle geçinirdi 5-Büyüklerimiz çocukluk yıllarında saklambaç, körebe, uzun eşek, kemik atmaca, çelik çomak,birdir bir, yüksük, seksek, beş taş,gibi oyunlar oynarlardı. Günümüzdeki teknolojik oyunlar oyuncaklar yoktu. Oyuncaklarını kendileri yaparlardı. Önemli: Her dönemde teknoloji gelişir ve hayatımız değişir. Büyüklerimizin çocukluk yıllarında teknoloji çok gelişmemişti. Günümüzde ise teknoloji çok hızlı gelişiyor.50 yıl veya yüz yıl sonra yaşayacak aile üyelerimiz bizim kullandığımız teknolojik araçlardan daha farklılarını ve gelişmişlerini kullanacaklar. İnsanlar her zaman yaşam şartlarını kolaylaştırmak için yeni icatlar yaparlar ve hayatımız daha da kolaylaşır.

3 Sözlü Tarih Yöntemi çalışmam: hayatı hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak istiyorum. Öncelikle gibi eşyaları hazırlarım e soracağım hazırlarım. Görüşme sırasında sorularımı şekilde sorurum Aldığım cevapları na kaydederim Görüşme bittikten sonra cevapları im in hayatı ile ilgili önemli olayları düzenli ve sıralı şekilde yazarım Sözlü Tarih Çalışmam Sözlü tarih çalışmasındaki amacım: Sözlü tarih çalışmasında görüşeceğim kişi: Görüşme tarihi ve görüşme yeri: Kullanacağım malzemeler : Görüşmede sorduğum sorular ve sorularıma verilen cevaplar: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Ben Ailenizdeki kişileri söyler misiniz? Ben Ne zaman ve nerede doğdunuz? Ben Çocukluğunuzdaki oyunlar nelerdedir? Ben Hangi okullara gittiniz? Ben Eşinizle evlenmeden önce nerede yaşıyordunuz? Ben Ailenizle ilgili çok önemli olaylar var mı? Ben Çocukluğunuzdaki hayat şartları nasıldı? Hangi eşyalar kullanılırdı? Ben Hangi şehirlere gittiniz? Ben Hayatınızda sizi çok üzen bir olay var mıdır? Varsa anlatır mısınız? Hayatınız boyunca yapmak isteyip yapamadığınız şeyler var mıdır? Ben Ben Anne ve babanız ne zaman evlenmişler? Ben Cevaplarımı düzenledim ve ile yaptığım görüşmede elde ettiğim bilgilerle şu sonuca ulaştım:

4 Bölüm 2 : Kültürel Öğelerimiz Kültürel Zenginliğimiz Soru : Kültür ne demektir? Cevap: Bir toplumun bir milletin tarihi boyunca ürettiği kendine özgü maddi ve manevi özellikleridir. Her toplumun kültürel özellikleri farklıdır çünkü her toplumun ; kendine göre konuştuğu dili kendine göre kıyafetleri kendine göre ata sporu, kendine göre oyunları kendine göre evleri binaları kendine göre düğünleri kendine göre el sanatları kendine göre yemekleri kendine göre kuralları kendine göre gelenekleri kendine göre görenekleri kendine göre destanları kendine göre bayramları kendine göre törenleri kendine göre ibadetleri kendine göre kahramanları kendine göre liderleri vardır. Yukarıda saydığımız tüm özellikler bir milletin kültürel özellikleridir. Bir milletin kendine göre olan kültürel özelliklerinin hepsine Milli Kültür denir. Milli kültür her toplumu diğer toplumlardan ayıran özelliklerin hepsidir. Bir ülkedeki bayramlar, törenler, düğünler, kıyafetler, yemekler, okunan kitaplar, insanların yaşam biçimi ve toplum içindeki kurallar milli kültürdür. Her ülkenin kendine ait milli kültürü vardır. Bir ülke vatandaşlarını milli kültürleri bir arada tutar. Milli kültür toplumun temelidir. Kültürel özellikler toplumdan topluma değişir. Japon kültürünün özellikleri veya Alman kültürünün özellikleri ile bizim kültürel özelliklerimiz farklıdır mesela bir Çinlinin evi ile bir Afrikalının evi birbirinden farklıdır. Kültürel özellikler zamanla değişebilir. Geçmişteki bazı kültürel özellikler günümüzde değişmiştir. Bunun sebebi toplum içindeki insanların ihtiyaçları her dönem farklılaşır. Örneğin geçmişte birçok insanın yaptığı el sanatları günümüzde hiç yapılmamakta çünkü insanların o ürüne ihtiyacı kalmadı. Kültürler birbirlerini zamanla etkiler. Dünya üzerinde birçok farklı kültür vardır. Örneğin bir kültüre ait olan ata sporu diğer kültüre geçebilir veya bir kültüre ait olan kıyafetler, yemekler başka bir kültüre geçebilir. Soru: Türk milletinin milli kültüründe hangi özellikler vardır? Cevap: Türk milletinin kültürel özellikleri çok zengindir, çok çeşitlidir, çok değerlidir ve çok sağlamdır. Milli kültürümüz dendiğinde aklımıza şunlar gelmelidir: *Dini bayramlarımız *Milli bayramlarımız *Ata sporlarımız *Yöresel yemekleriz *Yöresel kıyafetleriz *Yöresel evlerimiz *El sanatlarımız *Yöresel düğünler * Asker uğurlamalarımız *Geleneklerimiz *Göreneklerimiz *Destanlarımız hikayelerimiz *Geleneksel halk oyunlarımız *Geleneksel çocuk oyunlarımız

5 Kültürümüzü Tanıyalım Geleneklerimiz ve Göreneklerimiz Gelenek : Bir toplumda eskiden kalmış herkesin benimsediği ve nesilden nesile aktardığı alışkanlıklar ve davranışlardır. Görenek: Bir şeyi büyüklerimizden gördüğüz gibi yapmaya devam etmek demektir. Gelenek ve göreneklerimize : bayramda büyüklerimizin elini öpmeyi, askere gidecek gençleri uğurlama törenlerini, düğünlerdeki adetlerimizi, kızların çeyiz hazırlamasını, kına gecelerini, sünnet düğünlerini, misafirperverliğimizi, akraba ziyaretlerini ve hasta ziyaretlerini örnek verebiliriz. Unutma: Her ülkenin her milletin her yörenin her bölgenin gelenek ve görenekleri farklı olabilir.gelenek ve göreneklerimizi tanımalıyız ve korumalıyız. Dini Bayramlarımız İki tane dini bayramımız vardır. 1- Kurban Bayramı 2-Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) Bayramlarda büyüklerimizin elini öperiz, büyükler küçüklerine harçlık verir, küskünler barışır ve akrabalar birbirlerini ziyaret ederler. Milli Bayramlarımız Dört tane milli bayramımız vardır Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2-19 Mayıs Atatürk ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı 3-30 Ağustos Zafer Bayramı 4-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Milli bayramlarımızı sevinçle kutlarız, evlerimizin balkonlarına bayraklar asarız, okulda törenler yaparız. Ata Sporlarımız Tarihimiz içinde yüzyıllardır yaptığımız bazı spor vardır: Cirit oyunu, Güreş (yağlı güreş,kara kucak güreşi),okçuluk, Binicilik, Avcılık ve Kılıç Kullanma gibi sporlar atalarımız tarafından yüzyıllar boyu devamlı olarak yapılan sporlardır ve günümüzde halen sevilerek yapılır. Her ülkenin, her milletin ata sporu farklı olabilir. Örneğin Japonların ata sporu Sumo Güreşi, Çinlilerin ata sporu Kung-Fu, Amerikalıların ata sporu Beyzbol, Basketbol. Geleneksel El Sanatlarımız Kültürümüzde bazı eşyalar süslenerek daha güzel şekilde üretilir. Geleneklerimizdeki el sanatlarından bazıları şunlardır: Halı ve Kilim Dokumacılığı, El Örgüleri, Çinicilik, Ebru Sanatı, Minyatür Sanatı, Bakır İşlemeciliği,Gümüş İşlemeciliği,Ahşap İşlemeciliği,Toprak İşlemeciliği(Seramik- Çömlek), Semercilik, Süpürgecilik,Keçecilik,Lületaşı İşlemeciliği,Oltutaşı İşlemeciliği Geleneksel el sanatlarımızdan bazılarını günümüzde daha az yapılmaktadır. Bunun sebebi günlük hayatımızda kullanılan eşyaların değişmesidir.

6 Yiyecek ve İçeceklerimiz Ülkemizin her yöresinde birbirinden zengin ve birbirinden güzel yemekler yapılır. Yemekleriyle, yiyecekleriyle ünlü şehirlerimizden bazıları: Kahramanmaraş: Dondurma Gaziantep:Baklava Şanlıurfa: Çiğköfte Kayseri : Mantı Trabzon: Hamsi Pilavı Konya : Etli Ekmek Adana: Kebap Diyarbakır: Karpuz Isparta : Elma Yöresel Kıyafetler Ülkemizde bazı yörelerin kendilerine ait kıyafetleri vardır. Yöresel kıyafetlerimizden bazıları şunlardır: Şalvar, Entari, Kuşak, Bindallı, Zeybek Kıyafetleri, Seymen Kıyafetleri, Halay Kıyafetleri, Horon Kıyafetleri. Günümüzde yöresel kıyafetler hala kullanılmaktadır. Yöresel kıyafetlerin birçoğu halk oyunu ekipleri tarafından giyilmektedir. Halk Oyunlarımız Ülkemizde birçok yörenin kendisine has bir halk oyunu vardır. Halk oyunları geçmişten günümüze o yörenin insanları tarafından düğünlerinde törenlerinde oynanmaktadır. Yöresel Halk oyunlarımız şunlardır: Horon, Zeybek, Halay, Çayda Çıra, Atabarı, Kaşık Oyunları, Trakya Karşılaması. Her yörenin birbirinden farklı halayları, kaşık oyunları, zeybek oyunları vardır. Yazılı ve Sözlü Eserlerimiz İnsanlar yaşadıkları duyguları yazılı ve sözlü eserlerle ifade ederler. Kültürümüzde bizim duygularımızı ve düşüncelerimizi yansıtan eserler vardır. Örneğin: Nasrettin Hoca Fıkraları, Keloğlan Hikayeleri, Dede Korkut Hikayeleri, Masallar, Destanlar,Türküler, Şiirler, Tekerlemeler, Maniler, Ninniler kültürümüze ait eserlerden bazılarıdır. Türk kültüründe gösteri sanatlarına örnek olarak Hacıvat ve Karagözü, Pişekar ve Kavukluyu, Meddah gösterilerini örnek verebiliriz. Geleneksel Çocuk Oyunlarımız Büyüklerimizin çocukluklarında oynadığı birçok çocuk oyunu vardır. Bu oyunlar nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar devam etmiştir. Geleneksel çocuk oyunlarımızdan bazıları şunlardır: Mendil kapmaca, Çelik-Çomak, Saklambaç, Bezirgan Başı, Körebe, Topaç Çevirme, Tepük (futbol), Karaguni ( saklambaç), Yağ Satarım Bal Satarım. Günümüzde ise çocuklar daha çok bilgisayar oyunları oynamaktadır. Geleneksel çocuk oyunlarımızı arkadaşlarımızla sürekli oynamalıyız ve bilgisayar oyunlarını çok fazla oynamamalıyız.

7 Bölüm 3 : Milli Mücadele ve Atatürk Atatürk ün Hayatı Atatürk ün Çocukluğu: Atatürk 1881 yılında Selanik te doğdu. Selanik şehri günümüzde Yunanistan nın bir şehridir.babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım dır.kız kardeşi Makbule Hanım dır.mustafa Kemal küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Annesi Zübeyde Hanım ise 1956 yılında vefat etmiştir. Doğduğu Ev Ali Rıza Efendi Zübeyde Hanım Makbule Hanım Atatürk ün Okul Hayatı 1-Mahalle Mektebi: Atatürk ilk öğrenimine mahalle mektebinde başlamıştır. 2-Şemsi Efendi İlkokulu: Mustafa Kemal mahalle mektebinden ayrılarak Şemsi Efendi İlkokuluna gitmiştir. 3-Selanik Mülkiye Rüştiyesi: Atatürk ortaokul çağına gelince Selanik Mülkiye Rüştiyesi ne (Orta okul) gitmeye başladı. Mustafa Kemal asker olmak istediği için askeri okul sınavlarını kazanmış ve bu okulu bırakmıştır. 4-Selanik Askeri Rüştiyesi: Mustafa Kemal, Selanik Mülkiye Rüştiyesini bıraktıktan sonra Selanik Askeri Rüştiyesine kaydolmuştur. 5-Manastır Askeri İdadisi ( Lisesi ) :Atatürk, askeri ortaokuldan sonra Manastır Askeri Lisesine kaydoldu ve bu okulu ikincilikle bitirdi. 6-İstanbul Harp Okulu : Mustafa Kemal asker liseden sonra İstanbul Harp Okuluna başladı ve bu okulu başarıyla bitirip teğmen olarak mezun oldu. 7-İstanbul Harp Akademisi: Harp okulunu bitiren Mustafa Kemal daha sonra Harp Akademisine gitmiş ve bu okuldan Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olmuştur. 8-Atatürk 1905 yılında Osmanlı ordusunda kurmay yüzbaşı olarak görev yapmaya başlamıştır. Atatürk ün Katıldığı Savaşlar 1-Trablusgarp Savaşı:1911 yılında şimdiki Libya ülkesi sınırları içinde olan Trablusgarp şehri bizim topraklarımızdı.italyanlar burayı işgal ettiler ve Atatürk Trablusgarp şehrine gizli yollardan İtalyanlarla savaşmış ve başarı kazanmıştır. Mustafa Kemal askerlik hayatındaki ilk başarısını Trablusgarp Savaşı nda kazanmıştır. 2-Çanakkale Savaşı:1915 yılındaatatürk Çanakkale Savaşları sırasında albay rütbesiyle Anafartalar ve Conkbayırı cephelerinde düşman ilerleyişi durdurmuştur.atatürk ün Çanakkale Savaşlarındaki başarısı Milli Mücadele yıllarında Türk ordusunun komutanı olmasını sağlamıştır 3-Kurtuluş Savaşı: Atatürk yurdumuz düşmanlar tarafından işgal edildiğinde 19 Mayıs 1919 da Samsun a giderek Kurtuluş Savaşı nı başlatmıştır. Atatürk Milli Mücadele dönemindeki savaşlarda ordumuzu yönetmiştir.

8 Yurdumuzun İşgali Osmanlı Devleti 1299 yılında kurulmuş ve 1.Dünya Savaşı na kadar yüzyıllarca dünyanın en önemli devletlerinden biri olmuştur. Osmanlı Devleti son yıllarında eski gücünü kaybetmiş ve girdiği savaşlardan yenik ayrılmıştır yılında başlayan 1.Dünya Savaşı na Osmanlı Devleti de katılmıştır. 1.Dünya Savaşı yılları arasında 4 yıl sürmüştür. 1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin birlikte savaştığı Almanya,Avusturya- Macaristan İmparatorluğu ve Bulgaristan devletleri 1.Dünya Savaşı nı kaybetmiştir. 1.Dünya Savaşını kazanan devletler ise İngiltere, Fransa ve Rusya devletleridir. Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşı nı kaybedince savaşı kazanan ülkeler ile Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918 yılında Mondros Ateşkes Antlaşması nı imzalamıştır. Bu antlaşma Osmanlı Devleti için çok ağır şartlar taşıyordu. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra yurdumuzu İngilizler, Fransızlar, Ruslar, Ermeniler ve Yunanlılar işgal etmeye başlamışlardır. Mondros Ateşkes Antlaşmasına göre: 1-Düşman devletler gerekli gördükleri her yeri işgal edebilecekti 2-Osmanlı ordusundaki askerler evlerine gönderilecek ve askerlerin silahlarına düşmanlar el koyacaktı 3-Osmanlı devletinin tüm haberleşme ve ulaşım araçları düşman devletlerin eline geçecekti. 4-Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını düşman devletler kontrol edecekti. 1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletini yenen düşman devletler bu antlaşmaya göre yurdumuzu paylaşmışlar ve bazı şehirlerimizi işgal etmişlerdir.

9 Milli Mücadele Başlıyor Tarihin her döneminde milletimiz bağımsız olarak yaşamıştır. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra yurdumuz işgal edilmeye başlanınca milletimiz işgalleri kabullenmemiş ve ülkemizin düşman işgaline uğramasına razı olmamıştır. Yurdumuzun birçok yerinde işgallere karşı direniş vardı ama bu direniş düşmanı yurttan atmaya yetmiyordu. Düşmanla mücadele edebilmek için ve yurdumuzu kurtarmak için bütün milletin gücünün birleşmesi gerekiyordu. Ülkemizi düşmanlardan kurtarmak ve bağımsız bir devlet kurmak isteyen Atatürk ve arkadaşları 19 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru ile İstanbul dan deniz yolu ile Samsun a gitmişler ve Milli Mücadeleyi yani Kurtuluş Savaşımızı başlatmışlardır. Önemli: Milli Mücadelenin başlangıcı Atatürk ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun a gitmesidir. Atatürk ün ilk amacı Anadolu da birlik ve beraberliği sağlamaktı. Atatürk halkımızın güçlerini birleştirerek düzenli bir ordu kurulmasını ve düşmanla hep beraber savaşılmasını istiyordu. Bunun için genelgeler yayımladı, çeşitli şehirlerde toplantılar yaptı. İşgallere direnmek için protestolar düzenlenmesini istedi. Toplumun ileri gelenlerinin ve din adamlarının kurtuluş savaşı için halkımızı ikna etmesini cesaretlendirmesini istedi. Milli Mücadele Başlıyor 1-Amasya Genelgesi : Mustafa Kemal 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya ya gelmiş ve burada Amasya Genelgesi ni yayımlamıştır. Bu Genelgede vatanımızın bütünlüğünün tehlikede olduğu söylenmiştir. Milletimizin azim ve kararlılığı ile vatanımızın kurtarılması gerektiği belirtilmiştir. 2-Erzurum Kongresi: Mustafa Kemal Amasya dan ayrılıp 23 Temmuz 1919 tarihinde Erzurum a gelmiştir. Yurdumuzun işgaline karşı düzenlenen ilk toplantıdır. Bu toplantıda işgallere karşı milletimizin birlik olup savaşması gerektiği kararı verilmiştir. 3-Sivas Kongresi:4 Eylül 1919 tarihinde Sivas ta yurdumuzun her yerinden gelen temsilcilerin katıldığı bir kongre yapılmıştır. Mustafa Kemal in başında olduğu Temsil Heyeti oluşturulmuştur. Sivas Kongresinde yurdumuzun ayrı ayrı bölgelerinde işgallere karşı çıkan cemiyetlerin birleştirilmesi kararı alınmıştır.

10 4-Atatürk ün Ankara ya Gelişi ve TBMM nin Açılması: Atatürk ve Temsil Heyeti üyeleri 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara ya geldi. Atatürk ün Ankara ya gelmesiyle milli mücadelenin merkezi Ankara olmuştur. Atatürk ün Milli Mücadeleyi başlatmak için gittiği şehirler Yurdumuzun her yerinden gelen milletvekillerinin katılımı ile 23 Nisan 1290 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. TBMM ülkemizin yönetiminde tek söz sahibi olmuştu. TBMM 23 Nisan 1920 de açıldı Atatürk ün TBMM deki bir konuşması Mustafa Kemal Paşa TBMM nin ilk başkanı seçildi. Meclis başkanı Atatürk yurdumuzun kurtarılması için neler yapılması gerektiği hakkında çeşitli konuşmalar yaptı, çareler aradı. Milletimizin elinde ne varsa orduya verilmesi gerektiği kararlaştırıldı ve düşmanla savaşacak Türk ordusu kuruldu. Düzenli ordularımızın kurulması ile Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

11 Kurtuluş Savaşımızdaki Cepheler 1-Doğu Cephesi : TBMM doğu cephesi komutanı olarak Kazım Karabekir paşayı görevlendirmiştir. Doğu Cephesi komutanı Kazım Karabekir dir Kars ve Sarıkamış çevresini işgal eden ermenilere karşı Kazım Karabekir komutasındaki ordumuz yapılan savaşı kazanmış ve ermenileri yurdumuzdan atmıştır. Savaşta yenilen Ermeniler TBMM den barış anlaşması istemiştir. 3 Aralık 1920 tarihinde Ermenilerle Gümrü Antlaşması imzalanmıştır. Gümrü Antlaşması TBMM nin ilk siyasi başarısıdır. Doğu cephesindeki savaşa ait bir fotoğraf Doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir 2-Güney Cephesi: Mondros Ateşkes Antlaşması sonucunda Fransızlar yurdumuzun güneyinde bulunan yerleri işgal etmişlerdir. Maraş, Antep ve Urfa halkı düşman Fransızlarla mücadele etmiştir. Bu mücadelenin sonucunda Fransızlar topraklarımızı terk etmek zorunda kalmıştır. Fransızlarla Ankara Anlaşması imzalanmış ve yurdumuzun güneyindeki düşman işgali bitmiştir. TBMM verdiği mücadele sonunda Fransızları yenen şehirlerimizin ismini değiştirmiştir. Maraş a Kahraman ünvanı verilerek ismi KAHRAMANMARAŞ olmuştur Antep e Gazi ünvanı verilerek ismi GAZİANTEP olmuştur Urfa ya Şanlı ünvanı verilerek ismi ŞANLIURFA olmuştur

12 3- Batı Cephesi : Yurdumuzun batı bölgeleri Yunanlıların işgali altındaydı. Milli Mücadelede en yoğun savaş batı cephesinde olmuştur. Batı cephesinde TBMM nin kurduğu düzenli ordu savaşmıştır. Batı Cephesi Savaşları 1.İnönü Savaşı: Yunan ordusu Ankara ya doğru ilerlemişti. Amaçları Ankara yı işgal etmek ve TBMM ni kapatmaktı. Eskişehir yakınlarındaki İnönü kasabasında Yunan orduları durdurulmuştur. Batı cephesi komutanı İsmet paşa Yunan ordusunu yenmiş ve Yunan ordusu geri çekilmek zorunda kalmıştır. 2-İnönü Savaşı :Yunan ordusu toparlanarak tekrar saldırıya geçti ama İsmet Paşa komutasındaki Türk ordusu Yunan ordusunu 2. İnöün savaşında da yendi. 3- Kütahya-Eskişehir Muharebesi : Yunan ordusu İngilizlerden silah yardımı alarak tekrar saldırıya geçti. Yunan ordusuna karşı koyamadığımız için Afyon,Kütahya ve Eskişehir Yunanlıların eline geçmiştir. Bu yenilgi Türk ordusunun Yunan ordusu karşındaki tek yenilgisidir. 4-Sakarya Savaşı:TBMM tarafından Mustafa Kemal e Başkomutanlık yetkisi verilmiştir. Mustafa Kemal önderliğindeki ordumuz 22 gün süren savaş sonucu Yunan ordusunu yenilgiye uğratmıştır. Yunanlılar geri çekilmek zorunda kalmıştır. Sakarya Savaşı nı kazanan Mustafa Kemal e TBMM tarafından Mareşal rütbesi ve Gazi ünvanı verilmiştir. 5-Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı: Atatürk Sakarya Savaşı nda yenilen ve geri çekilen Yunan ordusunu son bir darbe ile yurdumuzdan atmak istiyordu. Uzun süren bir hazırlık yapıldı.ordumuz her yönden en büyük savaşına hazırlandı. Atatürk komutasındaki Türk ordusu 26 Ağustos 1922 tarihinde Afyon yakınlarındaki Kocatepe den Yunan ordusuna karşı saldırıya geçti. Kaçmaya başlayan Yunan ordusu Dumlupınar da çember içine alındı. 30 Ağustos günü burada yapılan savaşı Atatürk yönettiği için Başkomutanlık Meydan Muharebesi denilmiştir. 30 Ağustos 1922 tarihinde Yunan ordusu kesin bir şekilde yenilgiye uğratıldı. İzmir e doğru kaçan Yunan ordusu 9 Eylül günü İzmir in kurtarılması ile yurdumuzdan dışarı atılmıştır. Kurtuluş Savaşımız sonunda yurdumuzu işgal eden düşmanlar yenilmiş ve geri çekilmiştir. 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Anlaşması imzalanmış ve ülkemizin bugünkü sınırları çizilmiştir. Lozan Anlaşmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. TBMM de yapılan oylamada Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olarak Atatürk seçilmiştir.

MİLLİ MÜCADELE TRENİ www.egitimhane.com

MİLLİ MÜCADELE TRENİ www.egitimhane.com MİLLİ MÜCADELE TRENİ TRABLUSGARP SAVAŞI Tarih: 1911 Savaşan Devletler: Osmanlı Devleti İtalya Mustafa Kemal in katıldığı ilk savaş Trablusgarp Savaşı dır. Trablusgarp Savaşı, Mustafa Kemal in ilk askeri

Detaylı

1. Aile tarihimizi araştırırken aşağıdaki eşyalardan hangisi bize yararlı olabilir? A) Çeyiz sandığı B) Oyuncak kamyon C) Bilgisayar D) Tansiyon aleti

1. Aile tarihimizi araştırırken aşağıdaki eşyalardan hangisi bize yararlı olabilir? A) Çeyiz sandığı B) Oyuncak kamyon C) Bilgisayar D) Tansiyon aleti 1. Aile tarihimizi araştırırken aşağıdaki eşyalardan hangisi bize yararlı olabilir? A) Çeyiz sandığı B) Oyuncak kamyon C) Bilgisayar D) Tansiyon aleti 2. Aile geçmişini öğrenen bir kimsede aşağıdaki duygulardan

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk ün Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk ün Hayatı Mustafa Kemal Atatürk ün Hayatı 1881 de Selanik te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi dir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi,

Detaylı

Asya toplumlarında Nevruz Bayramı her yıi coşku ile kutlanır ve ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir.

Asya toplumlarında Nevruz Bayramı her yıi coşku ile kutlanır ve ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. 4/A 2.ÜNİTE SOSYAL BİLGİLER cevap anahta önemli bir sporumuzdur. Geleneksel ülkemizde yapılan en önemli güreş şenliğidir. öğeler geldi. Asya toplumlarında Nevruz Bayramı her yıi coşku ile kutlanır ve ilkbaharın

Detaylı

TERCİH ETTİĞİN OKOL GELECEĞİNDİR MEVLÜT ÇELİK 8.SINIF KAVRAM HARİTASI. Mevlüt Çelik. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

TERCİH ETTİĞİN OKOL GELECEĞİNDİR MEVLÜT ÇELİK 8.SINIF KAVRAM HARİTASI. Mevlüt Çelik. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük YURDUMUZUN İŞGALİNE TEPKİLER YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM TERCİH ETTİĞİN OKOL GELECEĞİNDİR MEVLÜT ÇELİK 19.yy.sonlarına doğru Osmanlı parçalanma sürecine girmişti. Bu dönemde

Detaylı

ATATÜRK. Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde

ATATÜRK. Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde ATATÜRK Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanımdır. Doğup büyüdüğü Selanik, o dönemde önemli bir kültürel merkezdi. XIX. yüzyılın son çeyreğinde

Detaylı

Sınıf [ B-PİSA ] 1. Dönem - 1. Uygulama

Sınıf [ B-PİSA ] 1. Dönem - 1. Uygulama 4. Sınıf [ B-PİSA ] 1 2017-2018 1. Dönem - 1. Uygulama P erformans İ zleme S üreç A nalizi 4. SINIF MATEMATİK OKURYAZARLIĞI Soru 1.1 Aşağıdaki tabloda 8 kişilik bir limonlu pasta tarifi verilmiştir. MALZEME

Detaylı

KURTULUŞ SAVAŞI CEPHELER

KURTULUŞ SAVAŞI CEPHELER KURTULUŞ SAVAŞI CEPHELER DOĞU VE GÜNEY CEPHELERİ KURTULUŞ SAVAŞI DOĞU VE GÜNEY CEPHESİ DOĞU CEPHESİ Ermeniler XIX. Yy`a kadar Osmanlı topraklarında huzur içinde yaşadılar, devletin çeşitli kademelerinde

Detaylı

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ BENZER SORULAR

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ BENZER SORULAR İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ BENZER SORULAR TEOG Sınav Sorusu-3 ANABİLİM Ödev Testi 3. Atatürk ün çocukluk yıllarını geçirdiği Selanik şehrinin aşağıdaki özelliklerinden hangisi, şehirde farklı

Detaylı

Osmanlı dan Cumhuriyet e Adım Adım!

Osmanlı dan Cumhuriyet e Adım Adım! Osmanlı dan Cumhuriyet e Adım Adım! Eskiden devletimizin adı Osmanlı Ġmparatorluğu idi. Başımızda padişah vardı. Egemenlik haklarımız padişahın elindeydi. Başkentimiz Ġstanbul du. 19 Mayıs 1919 da Mustafa

Detaylı

Milli bayramlarımız 4 tanedir.

Milli bayramlarımız 4 tanedir. BAYRAMLARIMIZ İnsanlar, ülkelerinin ve inançlarının özel günlerinde bayram yaparlar. Bizim de bayram günlerimiz vardır. Bayramlarımız Milli ve Dini bayramlar olarak 2 ye ayrılır. 1 Milli bayramlarımız

Detaylı

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük DİRİLİŞİN DESTANI: SAKARYA

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük DİRİLİŞİN DESTANI: SAKARYA 1 Kütahya- Eskişehir Savaşı nda ordumuz Sakarya Nehri nin doğusuna çekilmişti. 2 TEKÂLİF-İ MİLLİYE NİN SAKARYA SAVAŞI NA ETKİSİ Tekâlif-i Milliye kararları daha uygulamaya yeni başlandığı için Sakarya

Detaylı

BATI CEPHESİ'NDE SAVAŞ

BATI CEPHESİ'NDE SAVAŞ T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TEOG ÇIKMIŞ SORULAR - 3. ÜNİTE Batı cephesinde Kuvâ-yı Millîye birliklerinin faaliyetlerini ve düzenli ordunun kurulmasını değerlendirir.türk milletinin Kurtuluş Savaşı

Detaylı

1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi.

1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi. ATATÜRK KRONOLOJİSİ 1881: Selanik te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye ye girdi ve Kemal adını aldı. 1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi. 1899: Mart 13: İstanbul Harp

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Ders No : 05002000 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

8. SINIF T C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ

8. SINIF T C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ 8. SINIF T C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ BİR KAHRAMAN DOĞUYOR ÜNİTESİ KONU ANLATIMI HASAN DOĞAN BİR KAHRAMAN DOĞUYOR M. Kemal 1881 de Selanik te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, Babası Ali Rıza Efendidir.

Detaylı

ISBN NUMARASI: ISBN NUMARASI: ISBN NUMARASI: ISBN NUMARASI:

ISBN NUMARASI: ISBN NUMARASI: ISBN NUMARASI: ISBN NUMARASI: Bu formun ç kt s n al p ço altarak ö rencilerinizin ücretsiz Morpa Kampüs yarıyıl tatili üyeli inden yararlanmalar n sa layabilirsiniz.! ISBN NUMARASI: 65482464 ISBN NUMARASI: 65482464! ISBN NUMARASI:

Detaylı

Bu durumun, aşağıdaki gelişmelerden hangisine ortam hazırladığı savunulabilir?

Bu durumun, aşağıdaki gelişmelerden hangisine ortam hazırladığı savunulabilir? 1)Birinci İnönü Savaşının kazanılmasından sonra halkın TBMM ye ve düzenli orduya güveni artmıştır. Bu durumun, aşağıdaki gelişmelerden hangisine ortam hazırladığı savunulabilir? A)TBMM seçimlerinin yenilenmesine

Detaylı

KURTULUŞ SAVAŞI ( ) Gülsema Lüyer

KURTULUŞ SAVAŞI ( ) Gülsema Lüyer KURTULUŞ SAVAŞI (1919-1922) Gülsema Lüyer KURTULUŞ SAVAŞI (1919-1922) Mondros Mütarekesi ve Mütareke Sonrası Genel Durum İşgaller ve Kurtuluş Savaşı Hazırlık Evresi T.B.M.M. nin Açılması Düzenli Ordu Hazırlıkları,

Detaylı

1896 Askeri Rüştüye'de Mustafa adlı ğretmeninin kendisine Kemal adını verdiği Mustafa Kemal, Manastır Askeri İdadisi (Lisesi)'ne geçti.

1896 Askeri Rüştüye'de Mustafa adlı ğretmeninin kendisine Kemal adını verdiği Mustafa Kemal, Manastır Askeri İdadisi (Lisesi)'ne geçti. 1881 Mustafa'nın Selanik'te doğuşu 1893 Mustafa'nın Selanik Askeri Rştiyesi'ne yazılması, 1896 Askeri Rüştüye'de Mustafa adlı ğretmeninin kendisine Kemal adını verdiği Mustafa Kemal, Manastır Askeri İdadisi

Detaylı

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ DİKKAT! BU BÖLÜMDE YANITLAYACAĞINIZ TOPLAM SORU SAYISI 0 DİR. ÖNERİLEN YANITLAMA SÜRESİ 40 DAKİKADIR. ) I Vatan ve Hürriyet Cemiyetini kurdu. ) Mondros Ateşkesi

Detaylı

Güzel Ülkem Kültürümüz Bayramlarımız Atatürk İnkılapları Atatürk İlkeleri

Güzel Ülkem Kültürümüz Bayramlarımız Atatürk İnkılapları Atatürk İlkeleri Güzel Ülkem Kültürümüz Bayramlarımız Atatürk İnkılapları Atatürk İlkeleri GÜZEL ÜLKEM Tarihi Mekan Tarihi Yapıt Kale Savunma amaçlıdır Ör: Niksar Kalesi Tarihi nesne Doğal varlık KÜLTÜRÜMÜZ TÜRKÜLERİMİZ

Detaylı

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir.

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir. Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir. M. Kemal ATATÜRK «Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan

Detaylı

1881: Selanik te doğdu.

1881: Selanik te doğdu. 1881: Selanik te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye ye girdi ve Kemal adını aldı. 1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi. 1899 Mart 13: İstanbul Harp Okulu Piyade sınıfına

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ASKERLİK HAYATI

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ASKERLİK HAYATI T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TEOG ÇIKMIŞ SORULAR - 1. ÜNİTE Atatürk ün askerlik hayatı ile ilgili olay ve olguları kavrar. Örnek olaylardan yola çıkarak Atatürk ün çeşitli cephelerdeki başarılarıyla

Detaylı

Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: MUSTAFA KEMAL İN HAYATI

Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: MUSTAFA KEMAL İN HAYATI Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: MUSTAFA KEMAL İN HAYATI KONU ÖZETİ Bu başlık altında, ünitenin en can alıcı bilgileri, kazanım sırasına göre en alt başlıklara ayrılarak hap bilgi niteliğinde konu özeti olarak

Detaylı

Benzer ve Farklı Yönlerim

Benzer ve Farklı Yönlerim 4. OKULA YARDIMCI VE SINAVLARA HAZIRLIK Benzer ve Farklı Yönlerim 01 1. Kendine özgü özellikleri olan, toplumu oluşturan birbirlerinden farklı insanlardan her birine denir. Yukarıda tanımı verilen kavram

Detaylı

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Antlaşması, Türk Kurtuluş Savaşı nı sona erdiren antlaşmadır. Bu antlaşma ile Misak-ı Milli büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Şekil 1. Kasım 1922 de Lozan Konferansı

Detaylı

Tuba ÖZDİNÇ. Örgün Eğitim

Tuba ÖZDİNÇ. Örgün Eğitim ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ-I Dersin Adı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi-I Dersin Kodu 630909 Dersin Türü Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi Haftalık Ders Saati Zorunlu Önlisans 2 AKTS 2 (Kuramsal)

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : GK. SEÇ. I: BİLGİ TOPLUMU VE TÜRKİYE Ders No : 0310250040 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 3 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : A.SEÇ.ATATÜRK İLK.VE İNK.TAR.SEMİNERİ Ders No : 0310400249 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI NARLIDERE YATILI BÖLGE ORTAOKULU TC İNKILAP TARİHİ DERSİ AÇIK UÇLU DENEME SINAVI 1

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI NARLIDERE YATILI BÖLGE ORTAOKULU TC İNKILAP TARİHİ DERSİ AÇIK UÇLU DENEME SINAVI 1 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI NARLIDERE YATILI BÖLGE ORTAOKULU TC İNKILAP TARİHİ DERSİ AÇIK UÇLU DENEME SINAVI 1 1) Ali Rıza Efendi nin 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı nda Asakir-i Milliye Taburu ndaki geçici

Detaylı

Musul Sorunu'na Lozan'da bir çözüm bulunamadı. Bu nedenle Irak sınırının belirlenmesi ileri bir tarihe bırakıldı.

Musul Sorunu'na Lozan'da bir çözüm bulunamadı. Bu nedenle Irak sınırının belirlenmesi ileri bir tarihe bırakıldı. MUSUL SORUNU VE ANKARA ANTLAŞMASI Musul, Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmadan önce Osmanlı Devleti'nin elinde idi. Ancak ateşkesin imzalanmasından dört gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi.

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan

Detaylı

ORTAÖĞRETİM. Öğretmenin. Ders Notları. Çözümlü / Cevaplı Sorular ve Etkinlikler

ORTAÖĞRETİM. Öğretmenin. Ders Notları. Çözümlü / Cevaplı Sorular ve Etkinlikler ORTAÖĞRETİM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK Öğretmenin Ders Notları Çözümlü / Cevaplı Sorular ve Etkinlikler II ORTAÖĞRETİM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK (Öğretmenin Ders Notları) EDİTÖR Turgut

Detaylı

Sosyal bilgiler öğretmeninin verdiği bu bilgiye dayanarak Mustafa Kemal Paşa ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

Sosyal bilgiler öğretmeninin verdiği bu bilgiye dayanarak Mustafa Kemal Paşa ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir? S-1 Sosyal bilgiler öğretmeni: (ikinci Meşrutiyet in ilanının ardından (Meşrutiyet karşıtı gruplar tarafından çıkarılan 31 Mart Ayaklanması, kurmay başkanlığını Mustafa Kemal in yaptığı Hareket Ordusu

Detaylı

Sosyal Bilgiler 5 Ders Notları

Sosyal Bilgiler 5 Ders Notları Ders Notları Adım Adım Türkiye-2 Öğrencinin Adı ve Soyadı: Sınıfı ve Numarası: 5/ - KÜLTÜRÜMÜZDEN ÖRNEKLER Milletimiz çok köklü bir geçmişe sahiptir. Yüzyıllardır devam eden gelenek ve göreneklerini günümüze

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : EĞİTİM SOSYOLOJİSİ * Ders No : 0310340040 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 4 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili

Detaylı

Hayat bilgisi değerlendirme soruları

Hayat bilgisi değerlendirme soruları Hayat bilgisi değerlendirme soruları Atatürk, hangi okulunu İstanbul da bitirmiştir? 1. 4. Yukarıdakilerden kaç tanesi, arkadaşlarımızda bulunmasını istediğiniz özelliklerdendir? 5 4 3 5. Aşağıdakilerden

Detaylı

BÖLÜKYAYLA ORTAOKULU 8. SINIFLAR İNKILAP TARİHİ DENEME SINAVI

BÖLÜKYAYLA ORTAOKULU 8. SINIFLAR İNKILAP TARİHİ DENEME SINAVI 2015-2016 BÖLÜKYAYLA ORTAOKULU 8. SINIFLAR İNKILAP TARİHİ DENEME SINAVI 4- TBMM hükümetinin ilk askeri ve siyasi başarısı A) Londra Konferansı B) Moskova antlaşması 1-) Arkadaşlar kongremizde yurt genelindeki

Detaylı

TEOG Tutarlılık. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

TEOG Tutarlılık. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2015-2016 8. Sınıf TEOG Tutarlılık T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Sorularımızın TEOG sorularıyla benzeşmesi, bizler için olduḡu kadar, bu kaynaklardan beslenen yüz binlerce öḡrenci ve yüzlerce kurum

Detaylı

ATATÜRK ÜN DOĞDUĞU YILLAR VE ÖĞRENİM HAYATI

ATATÜRK ÜN DOĞDUĞU YILLAR VE ÖĞRENİM HAYATI ATATÜRK ÜN DOĞDUĞU YILLAR VE ÖĞRENİM HAYATI ATATÜRK ÜN HAYATI Mustafa Kemal, 1881 yılında Osmanlı Devleti nin Balkan topraklarındaki Selanik şehrinde doğdu. Bu sırada Osmanlı Devleti nin içinde bulunduğu

Detaylı

İÇİNDEKİLER İLKSÖZ... 1

İÇİNDEKİLER İLKSÖZ... 1 İÇİNDEKİLER İLKSÖZ... 1 BÖLÜM 1: SEÇİLMİŞ KAVRAMLAR BÖLÜM 2: BÜYÜK DÖNÜŞÜM VE OSMANLILAR BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜN İZLERİ...11 DEVRİMLER ÇAĞI VE OSMANLILAR...14 a) Sanayi Devrimi... 14 b) Fransız Devrimi... 17 c)

Detaylı

IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU

IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU Osmanlı Devleti nin 19. yüzyılda uyguladığı denge siyaseti bekleneni vermemiş; üç kıtada sürekli toprak kaybetmiş ve yeni yeni önem kazanan petrol Osmanlı

Detaylı

2- M. Kemal in fikir ve düşünce yaşamında etkili olan dört şehir hangileridir? ( Selanik, Manastır, İstanbul, Sofya)

2- M. Kemal in fikir ve düşünce yaşamında etkili olan dört şehir hangileridir? ( Selanik, Manastır, İstanbul, Sofya) İNKILAP TARİHİ ÇALIŞMA KAĞIDI 1- M. Kemal in ilk görev yeri neresidir? ( Şam) 2- M. Kemal in fikir ve düşünce yaşamında etkili olan dört şehir hangileridir? ( Selanik, Manastır, İstanbul, Sofya) 3- M.

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I Ders No : 069030020 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS rders BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 AIIT101 1 2+0 2 2 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Zorunlu

Detaylı

AÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

AÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE! 8. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2015 A KİTAPÇIK TÜRÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 8. SINIF 1. DÖNEM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ MERKEZİ ORTAK (MAZERET) SINAVI 13 ARALIK 2015 Saat:

Detaylı

HÜRRİYET İLKOKULU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI

HÜRRİYET İLKOKULU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI HÜRRİYET İLKOKULU 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI 1 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI Sayın Müdürüm, Saygı Değer Öğretmenlerim,Kıymetli

Detaylı

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ DERSİ I.DÖNEM MÜFREDAT PROGRAMI

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ DERSİ I.DÖNEM MÜFREDAT PROGRAMI HAFTALAR KONULAR 1. Hafta TÜRK DEVRİMİNE KAVRAMSAL YAKLAŞIM A-) Devlet (Toprak, İnsan Egemenlik) B-) Monarşi C-) Oligarşi D-) Cumhuriyet E-) Demokrasi F-) İhtilal G-) Devrim H-) Islahat 2. Hafta DEĞİŞEN

Detaylı

YAZILIYA HAZIRLIK SETİ. 8. Sınıf İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

YAZILIYA HAZIRLIK SETİ. 8. Sınıf İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK YAZILIYA HAZIRLIK SETİ 8. Sınıf İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1. Fasikül İÇİNDEKİLER 3 Bir Kahraman Doğuyor; Mustafa nın Çocukluğu ve Eğitim Hayatı 6 Mustafa Kemal in Askerlik Hayatı 11 Mustafa Kemal

Detaylı

5. SINIF EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI SEVİYE TESPİT SINAVI

5. SINIF EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI SEVİYE TESPİT SINAVI 5. SINIF 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI SEVİYE TESPİT SINAVI 1. 3. 22 Mart Dünya Su Günü 20 Kasım Çocuk Hakları Günü 5 Haziran Dünya Çevre Günü 1 Eylül Dünya Barış Günü Yukarıda verilen günler

Detaylı

KARMA TESTLER 03. A) Yalnız l B) Yalnız II. C) Yalnızlll D) I ve II E) I, II ve III. 2. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesine,

KARMA TESTLER 03. A) Yalnız l B) Yalnız II. C) Yalnızlll D) I ve II E) I, II ve III. 2. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesine, KARMA TESTLER 03 1. Osmanlı Devleti'nde matbaanın kurulması, I. Sanayi II. Ticaret III.Kültür alanlarından hangileri ile ilgili değişikliğin hız kazanmasını sağlamıştır? A) Yalnızl B) Yalnız II C) Yalnızlll

Detaylı

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2014/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2014/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ 998-008 OKS 03... TEOG 009-04 SBS T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 998-04/ SON 6 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ Metin ÖZDAMARLAR Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11. SINIF T.C. İNKILAPTARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11. SINIF T.C. İNKILAPTARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ KASIM EKİM 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11. SINIF T.C. İNKILAPTARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ Ay Hafta Ders Saati Konu Adı Kazanımlar Test No Test Adı

Detaylı

20 Mart 2013 Kurtuluşunun 95.Yılında Erzurum Ankara 5. II. Abdülhamit Dönemi ve Günümüze Yansımaları

20 Mart 2013 Kurtuluşunun 95.Yılında Erzurum Ankara 5. II. Abdülhamit Dönemi ve Günümüze Yansımaları 0 Yılında Düzenlenen Paneller 0 Mart 0 Kurtuluşunun 9.Yılında Erzurum Ankara 0- Mayıs 0 II. Abdülhamit Dönemi ve Günümüze Yansımaları Elazığ 0 Yılında Düzenlenen Paneller Şubat 0 Rize nin Düşman İşgalinden

Detaylı

1881: Selanik'te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye'ye girdi ve Kemal adını aldı.

1881: Selanik'te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye'ye girdi ve Kemal adını aldı. 1881: Selanik'te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye'ye girdi ve Kemal adını aldı. 1895: Selanik Askeri Rüştiyesi'ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi'ne girdi. 13 Mart 1899 : İstanbul Harp Okulu Piyade sınıfına

Detaylı

6 Mayıs 1922 - Başkomutanlık kanunu süresinin meclisçe tekrar uzatılması. 26 Ağustos 1922 - Büyük Taarruzun başlaması

6 Mayıs 1922 - Başkomutanlık kanunu süresinin meclisçe tekrar uzatılması. 26 Ağustos 1922 - Büyük Taarruzun başlaması 6 Mayıs 1922 - Başkomutanlık kanunu süresinin meclisçe tekrar uzatılması 26 Ağustos 1922 - Büyük Taarruzun başlaması 30 Ağustos 1922 - Başkumandan meydan muharebesi 2 Eylül 1922 - Yunan orduları başkomutanı

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ I Ders No : 0020040023 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

AHMET KABAKLI İLKOKULU 4- E SINIF SOSYAL BİLGİLER ÇALIŞMA SORULARI

AHMET KABAKLI İLKOKULU 4- E SINIF SOSYAL BİLGİLER ÇALIŞMA SORULARI AHMET KABAKLI İLKOKULU 4- E SINIF SOSYAL BİLGİLER ÇALIŞMA SORULARI 1) Olayların oluş sırasına göre sıralanmasına ne denir? A) meteoroloji B) kültür C)kronoloji D) pusula 2) Aşağıdakilerden hangisi kültürel

Detaylı

DERS BİLGİ FORMU. Okul Eğitimi Süresi

DERS BİLGİ FORMU. Okul Eğitimi Süresi SÜRE VE ÖĞRENME ÇIKTILARI VE MATEMATİK 1 (0860120170-0860170080) lık Okul Eğitimi (Proje, Ödev, Araştırma, İş Yeri Eğitimi) Bu derste; Mesleğinde Matematik İle İlgili bilgi ve becerilerinin kazandırılması

Detaylı

KURTULUȘ SAVAȘI - Cepheler Dönemi - Burak ÜNSAL Tarih Öğretmeni

KURTULUȘ SAVAȘI - Cepheler Dönemi - Burak ÜNSAL Tarih Öğretmeni KURTULUȘ SAVAȘI - Cepheler Dönemi - Burak ÜNSAL Tarih Öğretmeni Düzenli Ordunun Kurulması Nedenleri: Kuva-yı Milliye nin ișgalleri durduramaması Kuva-yı Milliye nin zararlı faaliyetleri Düzenli ordulara

Detaylı

SOSYAL BİLGİLER 4/A 2.ÜNİTE AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI, YANDAKİ İFADELERLE DOLDURUNUZ ALFABETİK CEVAP ANAHTARINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ

SOSYAL BİLGİLER 4/A 2.ÜNİTE AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI, YANDAKİ İFADELERLE DOLDURUNUZ ALFABETİK CEVAP ANAHTARINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ SOSYAL BİLGİLER 4/A 2.ÜNİTE AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI, YANDAKİ İFADELERLE DOLDURUNUZ ALFABETİK CEVAP ANAHTARINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ önemli bir sporumuzdur. Geleneksel ülkemizde yapılan en önemli güreş şenliğidir.

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ I AI0 2 + 0 2 2 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Yüz Yüze /

Detaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü Ölümünün 78. Yılında Saygı ve Minnetle Anıyoruz

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü Ölümünün 78. Yılında Saygı ve Minnetle Anıyoruz ANMA PROGRAMI 1. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı 4 2. Çeşitli Yönleriyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 (Yrd. Doç. Dr. Levent KALYON) 1. Resimlerle Atatürk 15 2. Kendi sesiyle Atatürk 18 2 Beni görmek

Detaylı

11. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ KURS KAZANIMLARI VE TESTLERİ

11. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ KURS KAZANIMLARI VE TESTLERİ KASIM EKİM. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ KURS KAZANIMLARI VE TESTLERİ AY HAFTA DERS SAATİ KONU ADI KAZANIMLAR A. İN HAYATI. Mustafa Kemal in çocukluk dönemini ve içinde bulunduğu toplumun

Detaylı

HOCAİLYAS ORTAOKULU. ÜNİTE 1: Bir Kahraman Doğuyor T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-8

HOCAİLYAS ORTAOKULU. ÜNİTE 1: Bir Kahraman Doğuyor T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-8 1/11 ÜNİTE 1: Bir Kahraman Doğuyor 1. Batıya Erken Açılan Kent Selanik 1.Atatürk ün çocukluk dönemini ve bu dönemde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel yapısını analiz eder. 2. Mustafa Kemal Okulda

Detaylı

TED İN AYDINLIK MEŞALESİNİ 50 YILDIR BÜYÜK BİR GURURLA TAŞIYAN OKULLARIMIZDA EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI

TED İN AYDINLIK MEŞALESİNİ 50 YILDIR BÜYÜK BİR GURURLA TAŞIYAN OKULLARIMIZDA EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI TED İN AYDINLIK MEŞALESİNİ 50 YILDIR BÜYÜK BİR GURURLA TAŞIYAN OKULLARIMIZDA 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ün 1928 yılında Ankara

Detaylı

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-TEOG DENEMESİ-14

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-TEOG DENEMESİ-14 T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-TEOG DENEMESİ-14 ( Bir Cumhuriyet Kenti konusuna kadar olan bölümleri kapsar.) 1. 3. Mustafa Kemal in doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Selanik, Rumeli de önemli kentlerden

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I. Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) Teori (saat/hafta) AKTS. 1.YIL/ 1.yarıyıl Güz

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I. Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) Teori (saat/hafta) AKTS. 1.YIL/ 1.yarıyıl Güz Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Dersin Adı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin öğrenme

Detaylı

ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AY EKİM KASIM HAFTA DERS SAATİ 06-07 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI 8. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ KONU ADI KAZANIMLAR TEST NO TEST ADI Milli Uyanış İşgaline Milli Uyanış İşgaline Milli Uyanış İşgaline Milli Uyanış

Detaylı

T.C. 8. SINIF I. DÖNEM. ORTAK SINAVI 29 KASIM 2013 Saat: 10.30

T.C. 8. SINIF I. DÖNEM. ORTAK SINAVI 29 KASIM 2013 Saat: 10.30 T.C. 8. SINIF I. DÖNEM ORTAK SINAVI 29 KASIM 2013 Saat: 10.30 1. Erzurum da bir kongre düzenleyecektik. Kongreye Mustafa Kemal kendi çıkarlarının üstünde tutan askerlik görevinden istifa etti. makam ve

Detaylı

ABD NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ

ABD NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ ABD NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ 1215 yılında Magna Carta ile Kral,halkın onayını almadan vergi toplamayacağını, hiç kimseyi kanunsuz olarak hapse veya sürgüne mahkum etmeyeceğini bildirdi. 17.yüzyıla

Detaylı

-DERS PLANI- Görsel Sanatlar Dersi. Müze Bilinci (Atatürk Anıtları) 2 Ders Saati (40+40dk)

-DERS PLANI- Görsel Sanatlar Dersi. Müze Bilinci (Atatürk Anıtları) 2 Ders Saati (40+40dk) DERS SINIF KONU SÜRE AMAÇLAR HEDEF VE DAVRANIŞLAR DERS İÇERİĞİ VE SÜREÇ Görsel Sanatlar Dersi 10. Sınıf -DERS PLANI- Müze Bilinci (Atatürk Anıtları) 2 Ders Saati (40+40dk) 1. Anıt ve Heykel Bilincine Kavuşması.

Detaylı

MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ MUSTAFA KEMAL İN SAMSUN A ÇIKIŞI GENELGELER KONGRELER

MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ MUSTAFA KEMAL İN SAMSUN A ÇIKIŞI GENELGELER KONGRELER MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ 1919-1922 MUSTAFA KEMAL İN SAMSUN A ÇIKIŞI GENELGELER KONGRELER Milli mücadele Hazırlık Dönemi Kronoloji 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal in Samsun a Çıkışı 28 Ocak 1919 Havza Genelgesi

Detaylı

Teori (saat/hafta) Atatürk ün prensiplerini ve Türk İnkılâbının gerekçelerinin ana temasını vermek

Teori (saat/hafta) Atatürk ün prensiplerini ve Türk İnkılâbının gerekçelerinin ana temasını vermek Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Dersin Adı Kodu Yarıyıl Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Ders No : 0020020021 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2013/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2013/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ 998-008 OKS 03... TEOG 009-03 SBS T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 998-03/ SON 6 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ Metin ÖZDAMARLAR Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Detaylı

Mustafa Kemal ile mükemmel

Mustafa Kemal ile mükemmel Atatürk ün Dünyası Cengiz Önal 77 İsmet Paşa nın Batı Cephesi Genel Komutanlığına Atanması Mustafa Kemal ile mükemmel sayılabilecek bir ilişki içinde bulunan Albay İsmet Bey, Birinci İnönü(6-10 Ocak 1921)

Detaylı

Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne nin Yaşadığı İşgaller - Dört İşgal Dönemi........ 4 0.2 İlk Rus İşgal

Detaylı

MUSTAFA İPEK HALİLİYE SÜLEYMANİYE İMAM HATİP ORTAOKULU

MUSTAFA İPEK HALİLİYE SÜLEYMANİYE İMAM HATİP ORTAOKULU 1. Buna göre İstanbul hükümetinin tutumuyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir? A) İşgallere karşı çıkılmıştır. B) Teslimiyetçi bir politika izlenmiştir. C) Bağımsızlığımızdan taviz verilmemiştir.

Detaylı

1.inkılâp ve benzeri kavramların temel özelliklerini, amaçlarını ve birbirleriyle ilişkilerini anlayabilirler

1.inkılâp ve benzeri kavramların temel özelliklerini, amaçlarını ve birbirleriyle ilişkilerini anlayabilirler BÖLÜM EKONOMETRİ Amaç: İnkılâp ve benzeri kavramlar, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışını hazırlayan sebepler, I. Dünya Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını hazırlayan sebepler, Mondros Mütarekesi

Detaylı

GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI

GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI ANAOKULU LKOKUL ORTAOKUL ANADOLU L SES FEN L SES CEM L ALEVL KOLEJ GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI ÖĞRENCİNİN Adı : Soyadı : Sınıfı : Eylül 2013 Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe 2 Eylül 2013 Pazartesi

Detaylı

1881 Gümrük kolcusu Ali Rıza Bey ile Zübeyde Hanım'ın oğlu olarak Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu.

1881 Gümrük kolcusu Ali Rıza Bey ile Zübeyde Hanım'ın oğlu olarak Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) 1938) "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir." "Đki Mustafa Kemal

Detaylı

29 EKİM TÖRENLERİ. Cumhuriyet Bayramı Republic Day OFFICIAL HOLIDAY. Cumhuriyetin ilanı ve Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi

29 EKİM TÖRENLERİ. Cumhuriyet Bayramı Republic Day OFFICIAL HOLIDAY. Cumhuriyetin ilanı ve Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi 29 EKİM TÖRENLERİ Cumhuriyet Bayramı Republic Day OFFICIAL HOLIDAY Cumhuriyetin ilanı ve Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi 1923 Cumhuriyet ilân edildi. Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk

Detaylı

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan

Detaylı

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 2015-ÖSYS SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLAN ADAYLAR İÇİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI *** LÜTFEN TERCİHLERİNİZİ BELİRLEMEDEN ÖNCE BAKINIZ KOŞULLARINI OKUYUNUZ. PROGRAM PROGRAM ADI SÜRE

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 8. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU PLANI VE KAZANIM TESTLERİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 8. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU PLANI VE KAZANIM TESTLERİ 07-08 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 8. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ AY EKİM KASIM HAFTA DERS SAATİ KONU ADI KAZANIMLAR TEST NO TEST ADI. Atatürk ün çocukluk dönemini ve bu dönemde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve

Detaylı

YAZILI SINAV CEVAP ANAHTARI TARİH

YAZILI SINAV CEVAP ANAHTARI TARİH YAZILI SINAV CEVAP ANAHTARI TARİH CEVAP 1: (TOPLAM 2 PUAN) Savaş 2450-50=2400 yılının başında sona ermiştir. (İşlem 1 puan) Çünkü miladi takvimde, MÖ tarihleri milat takviminin başlangıcına yaklaştıkça

Detaylı

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 2016-ÖSYS SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLAN ADAYLAR İÇİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI *** LÜTFEN TERCİHLERİNİZİ BELİRLEMEDEN ÖNCE BAKINIZ KOŞULLARINI OKUYUNUZ. KODU PROGRAM ADI KONTENJAN

Detaylı

Necati YALÇIN Sosyal Bilgiler Öğretmeni ~ 1 ~

Necati YALÇIN Sosyal Bilgiler Öğretmeni ~ 1 ~ Sosyal Bilgiler Öğretmeni ~ 1 ~ www.necatiyalcin.com ÜNİTE BİR KAHRAMAN DOĞUYOR KONU Cepheden Cepheye Mustafa Kemal KAZANIM Örnek olaylardan yola çıkarak Atatürk ün çeşitli cephelerdeki başarılarıyla askerî

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I HIST 101 Güz 2 0 0 2

Detaylı

KURUCULARIMIZDAN SAYIN CEMİL PARMAN ANISINA

KURUCULARIMIZDAN SAYIN CEMİL PARMAN ANISINA KURUCULARIMIZDAN SAYIN CEMİL PARMAN ANISINA TÜRKİYE MUHASEBE UZMANLARI DERNEĞİ EXPERT ACCOUNTANTS ASSOCIATION OF TURKEY (15.10.1909 İnegöl -06.11.1987 istanbul) Meslek çalışmalarımızda siz ve eserleriniz

Detaylı

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ 1. 19. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı Devleti parçalanma sürecine girmişti. Osmanlı sınırları içinde yaşayan azınlıklar milliyetçilik akımının etkisiyle ayaklanarak

Detaylı

ÖDEV- 4. TÜRK BAYRAĞI VE ĠSTĠKLAL MARġI

ÖDEV- 4. TÜRK BAYRAĞI VE ĠSTĠKLAL MARġI ÖDEV- 4 ADI SOYADI:.. HAYAT BĠLGĠSĠ TÜRK BAYRAĞI VE ĠSTĠKLAL MARġI Uluslar, bağımsızlıklarını temsil edecek millî marģ, bayrak gibi semboller yaratmıģlardır. Ġstiklal MarĢı, Türk ulusunun bağımsızlığını

Detaylı

9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL

9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL 9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL 9 EYLÜL 1922 Güzel İzmir imizin kurtuluşu, bugün doksan birinci yılına basıyor. Bu mutlu günü anarken, harp tarihinde eşi görûlmiyen Başkomutanlık Meydan Muharebesindeki geniş

Detaylı