GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ"

Transkript

1 GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ Bölüm 1 : Ailemizin Tarihi Aile Anne, baba ve çocuklardan oluşan topluluğa aile deriz. Her insanın bir ailesi vardır. Aile toplumun en küçük kısmıdır. Aile toplumun özüdür. Ailede yaşayan birey sayısına göre iki çeşit aile vardır Çekirdek Aile Baba Anne Çocuklar Geniş Aile Baba Anne Çocuklar Dede Nine Akrabalardan birisi *Anne, baba ve çocuklardan oluşan aileye aile deriz. *Anne, baba, çocuklar,dede,nine veya akrabalardan oluşan aileye aile deriz. Benim ailem ailedir çünkü ailemde beraber yaşarız. Aile Soyağacı Her ailenin geçmişi vardır. Yani her ailenin geçmişte yaşamış üyeleri vardır. Aile büyüklerimizin birçoğunun adını bilemeyebiliriz ama aile büyüklerimizin kimler olduğunu soyağacımızı oluşturarak öğrenebiliriz. Soru : Soyağacı ne demektir? Cevap: Ailemizin yaşayan veya ölmüş bütün üyelerinin belirli bir düzen içinde sıralanmış şekline soy ağacı deriz. Ailemin Soy Ağacı Ailemiz tıpkı bir ağaca benzer. Aynı kökten gelen insanların yeni aile kurmasıyla yeni dallar oluşur.her aileden yeni aileler ortaya çıkar.bu şekilde soyumuz devam eder. Unutma:Soy ağacımızdaki herkes akrabamızdır. Aile soy ağacımızı daha da büyütebiliriz. Amcamızı, halamızı, teyzemizi, dayımızı, kuzenlerimizi, babamızın dedesini, babamızın babaannesini, annemizin dedesini, annemizin anneannesini gibi birçok akrabamızı soy ağacımıza yazabiliriz. Aile Soyağacına komşularımız, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz ve akrabamız olmayan kişiler yazılmaz.

2 Sözlü Tarih Yöntemi Ailemizin geçmişinde bilmemiz gereken birçok önemli olay vardır. Bu olayları öğrenmek için bu olayları yaşamış akrabalarımızdan öğrenebiliriz. Aile büyüklerimizi daha yakından tanımak için, Ailemizin geçmişte yaşadığı önemli olayları öğrenmek için 1- Bu olayı en iyi bilecek kişiyi belirleriz ve görüşmek için izin isteriz, randevu alırız 2- Yapacağımız araştırmada kullanacağımız not defteri, kalem, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi veya kamera gibi araçları hazırlarız 3- Görüşeceğimiz kişiye araştırdığımız olay hakkında basit ve anlaşılır sorular hazırlarız 4-Görüşmede sorularımızı anlaşılır bir dil ile ve gerektiğinde yüksek sesle sorarız 5- Görüşme sırasında sorularımıza aldığımız cevapları not defterine yazarak,kameraya çekerek ya da ses kayıt cihazları ile kaydederiz 6- Görüşme bittikten sonra cevapları düzenleriz, kaydettiğimiz bilgileri tekrar yazmak için temiz bir kağıt hazırlarız 7- En sonunda elimizdeki tüm bilgi ve belgeleri kullanarak olayı belirli bir sıraya göre anlaşılır ve akılda kalacak şekilde yazarız Ailemizin tarihi ile ilgili olayları yukarıdaki gibi bir sırayla öğrenmeye Sözlü Tarih Yöntemi deriz. Önemli: Aile tarihimizi öğrenmek için; *eski kitaplar * eski eşyalar *eski mektuplar *eski belgeler * eski diplomalar *eski karneler *madalyalar *fotoğraf albümleri *eski kıyafetler gibi malzemeler de bize bir çok bilgi verebilir. Unutma: Ailemizden bize kalan her eşya her belge çok kıymetlidir mutlaka özenle korumalıyız ve ailemizin tarihini gelecek nesillere aktarmalıyız. Aile büyüklerimizin çocukluk yılları günümüzden çok farklıdır. Örneğin; 1-Geçmiş dönemlerde yokluk ve yoksulluk daha çoktu 2-Elektrik olmadığı için günümüzde kullandığımız teknolojik araçlar kullanılmıyordu 3-Bir çok yerde okul olmadığı için büyüklerimizden bazıları hiç okula gidememiştir 4-Eski dönemlerde radyolardan haber dinlenilirdi, insanların çoğu köyde yaşardı ve çiftçilikle geçinirdi 5-Büyüklerimiz çocukluk yıllarında saklambaç, körebe, uzun eşek, kemik atmaca, çelik çomak,birdir bir, yüksük, seksek, beş taş,gibi oyunlar oynarlardı. Günümüzdeki teknolojik oyunlar oyuncaklar yoktu. Oyuncaklarını kendileri yaparlardı. Önemli: Her dönemde teknoloji gelişir ve hayatımız değişir. Büyüklerimizin çocukluk yıllarında teknoloji çok gelişmemişti. Günümüzde ise teknoloji çok hızlı gelişiyor.50 yıl veya yüz yıl sonra yaşayacak aile üyelerimiz bizim kullandığımız teknolojik araçlardan daha farklılarını ve gelişmişlerini kullanacaklar. İnsanlar her zaman yaşam şartlarını kolaylaştırmak için yeni icatlar yaparlar ve hayatımız daha da kolaylaşır.

3 Sözlü Tarih Yöntemi çalışmam: hayatı hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak istiyorum. Öncelikle gibi eşyaları hazırlarım e soracağım hazırlarım. Görüşme sırasında sorularımı şekilde sorurum Aldığım cevapları na kaydederim Görüşme bittikten sonra cevapları im in hayatı ile ilgili önemli olayları düzenli ve sıralı şekilde yazarım Sözlü Tarih Çalışmam Sözlü tarih çalışmasındaki amacım: Sözlü tarih çalışmasında görüşeceğim kişi: Görüşme tarihi ve görüşme yeri: Kullanacağım malzemeler : Görüşmede sorduğum sorular ve sorularıma verilen cevaplar: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Ben Ailenizdeki kişileri söyler misiniz? Ben Ne zaman ve nerede doğdunuz? Ben Çocukluğunuzdaki oyunlar nelerdedir? Ben Hangi okullara gittiniz? Ben Eşinizle evlenmeden önce nerede yaşıyordunuz? Ben Ailenizle ilgili çok önemli olaylar var mı? Ben Çocukluğunuzdaki hayat şartları nasıldı? Hangi eşyalar kullanılırdı? Ben Hangi şehirlere gittiniz? Ben Hayatınızda sizi çok üzen bir olay var mıdır? Varsa anlatır mısınız? Hayatınız boyunca yapmak isteyip yapamadığınız şeyler var mıdır? Ben Ben Anne ve babanız ne zaman evlenmişler? Ben Cevaplarımı düzenledim ve ile yaptığım görüşmede elde ettiğim bilgilerle şu sonuca ulaştım:

4 Bölüm 2 : Kültürel Öğelerimiz Kültürel Zenginliğimiz Soru : Kültür ne demektir? Cevap: Bir toplumun bir milletin tarihi boyunca ürettiği kendine özgü maddi ve manevi özellikleridir. Her toplumun kültürel özellikleri farklıdır çünkü her toplumun ; kendine göre konuştuğu dili kendine göre kıyafetleri kendine göre ata sporu, kendine göre oyunları kendine göre evleri binaları kendine göre düğünleri kendine göre el sanatları kendine göre yemekleri kendine göre kuralları kendine göre gelenekleri kendine göre görenekleri kendine göre destanları kendine göre bayramları kendine göre törenleri kendine göre ibadetleri kendine göre kahramanları kendine göre liderleri vardır. Yukarıda saydığımız tüm özellikler bir milletin kültürel özellikleridir. Bir milletin kendine göre olan kültürel özelliklerinin hepsine Milli Kültür denir. Milli kültür her toplumu diğer toplumlardan ayıran özelliklerin hepsidir. Bir ülkedeki bayramlar, törenler, düğünler, kıyafetler, yemekler, okunan kitaplar, insanların yaşam biçimi ve toplum içindeki kurallar milli kültürdür. Her ülkenin kendine ait milli kültürü vardır. Bir ülke vatandaşlarını milli kültürleri bir arada tutar. Milli kültür toplumun temelidir. Kültürel özellikler toplumdan topluma değişir. Japon kültürünün özellikleri veya Alman kültürünün özellikleri ile bizim kültürel özelliklerimiz farklıdır mesela bir Çinlinin evi ile bir Afrikalının evi birbirinden farklıdır. Kültürel özellikler zamanla değişebilir. Geçmişteki bazı kültürel özellikler günümüzde değişmiştir. Bunun sebebi toplum içindeki insanların ihtiyaçları her dönem farklılaşır. Örneğin geçmişte birçok insanın yaptığı el sanatları günümüzde hiç yapılmamakta çünkü insanların o ürüne ihtiyacı kalmadı. Kültürler birbirlerini zamanla etkiler. Dünya üzerinde birçok farklı kültür vardır. Örneğin bir kültüre ait olan ata sporu diğer kültüre geçebilir veya bir kültüre ait olan kıyafetler, yemekler başka bir kültüre geçebilir. Soru: Türk milletinin milli kültüründe hangi özellikler vardır? Cevap: Türk milletinin kültürel özellikleri çok zengindir, çok çeşitlidir, çok değerlidir ve çok sağlamdır. Milli kültürümüz dendiğinde aklımıza şunlar gelmelidir: *Dini bayramlarımız *Milli bayramlarımız *Ata sporlarımız *Yöresel yemekleriz *Yöresel kıyafetleriz *Yöresel evlerimiz *El sanatlarımız *Yöresel düğünler * Asker uğurlamalarımız *Geleneklerimiz *Göreneklerimiz *Destanlarımız hikayelerimiz *Geleneksel halk oyunlarımız *Geleneksel çocuk oyunlarımız

5 Kültürümüzü Tanıyalım Geleneklerimiz ve Göreneklerimiz Gelenek : Bir toplumda eskiden kalmış herkesin benimsediği ve nesilden nesile aktardığı alışkanlıklar ve davranışlardır. Görenek: Bir şeyi büyüklerimizden gördüğüz gibi yapmaya devam etmek demektir. Gelenek ve göreneklerimize : bayramda büyüklerimizin elini öpmeyi, askere gidecek gençleri uğurlama törenlerini, düğünlerdeki adetlerimizi, kızların çeyiz hazırlamasını, kına gecelerini, sünnet düğünlerini, misafirperverliğimizi, akraba ziyaretlerini ve hasta ziyaretlerini örnek verebiliriz. Unutma: Her ülkenin her milletin her yörenin her bölgenin gelenek ve görenekleri farklı olabilir.gelenek ve göreneklerimizi tanımalıyız ve korumalıyız. Dini Bayramlarımız İki tane dini bayramımız vardır. 1- Kurban Bayramı 2-Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) Bayramlarda büyüklerimizin elini öperiz, büyükler küçüklerine harçlık verir, küskünler barışır ve akrabalar birbirlerini ziyaret ederler. Milli Bayramlarımız Dört tane milli bayramımız vardır Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2-19 Mayıs Atatürk ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı 3-30 Ağustos Zafer Bayramı 4-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Milli bayramlarımızı sevinçle kutlarız, evlerimizin balkonlarına bayraklar asarız, okulda törenler yaparız. Ata Sporlarımız Tarihimiz içinde yüzyıllardır yaptığımız bazı spor vardır: Cirit oyunu, Güreş (yağlı güreş,kara kucak güreşi),okçuluk, Binicilik, Avcılık ve Kılıç Kullanma gibi sporlar atalarımız tarafından yüzyıllar boyu devamlı olarak yapılan sporlardır ve günümüzde halen sevilerek yapılır. Her ülkenin, her milletin ata sporu farklı olabilir. Örneğin Japonların ata sporu Sumo Güreşi, Çinlilerin ata sporu Kung-Fu, Amerikalıların ata sporu Beyzbol, Basketbol. Geleneksel El Sanatlarımız Kültürümüzde bazı eşyalar süslenerek daha güzel şekilde üretilir. Geleneklerimizdeki el sanatlarından bazıları şunlardır: Halı ve Kilim Dokumacılığı, El Örgüleri, Çinicilik, Ebru Sanatı, Minyatür Sanatı, Bakır İşlemeciliği,Gümüş İşlemeciliği,Ahşap İşlemeciliği,Toprak İşlemeciliği(Seramik- Çömlek), Semercilik, Süpürgecilik,Keçecilik,Lületaşı İşlemeciliği,Oltutaşı İşlemeciliği Geleneksel el sanatlarımızdan bazılarını günümüzde daha az yapılmaktadır. Bunun sebebi günlük hayatımızda kullanılan eşyaların değişmesidir.

6 Yiyecek ve İçeceklerimiz Ülkemizin her yöresinde birbirinden zengin ve birbirinden güzel yemekler yapılır. Yemekleriyle, yiyecekleriyle ünlü şehirlerimizden bazıları: Kahramanmaraş: Dondurma Gaziantep:Baklava Şanlıurfa: Çiğköfte Kayseri : Mantı Trabzon: Hamsi Pilavı Konya : Etli Ekmek Adana: Kebap Diyarbakır: Karpuz Isparta : Elma Yöresel Kıyafetler Ülkemizde bazı yörelerin kendilerine ait kıyafetleri vardır. Yöresel kıyafetlerimizden bazıları şunlardır: Şalvar, Entari, Kuşak, Bindallı, Zeybek Kıyafetleri, Seymen Kıyafetleri, Halay Kıyafetleri, Horon Kıyafetleri. Günümüzde yöresel kıyafetler hala kullanılmaktadır. Yöresel kıyafetlerin birçoğu halk oyunu ekipleri tarafından giyilmektedir. Halk Oyunlarımız Ülkemizde birçok yörenin kendisine has bir halk oyunu vardır. Halk oyunları geçmişten günümüze o yörenin insanları tarafından düğünlerinde törenlerinde oynanmaktadır. Yöresel Halk oyunlarımız şunlardır: Horon, Zeybek, Halay, Çayda Çıra, Atabarı, Kaşık Oyunları, Trakya Karşılaması. Her yörenin birbirinden farklı halayları, kaşık oyunları, zeybek oyunları vardır. Yazılı ve Sözlü Eserlerimiz İnsanlar yaşadıkları duyguları yazılı ve sözlü eserlerle ifade ederler. Kültürümüzde bizim duygularımızı ve düşüncelerimizi yansıtan eserler vardır. Örneğin: Nasrettin Hoca Fıkraları, Keloğlan Hikayeleri, Dede Korkut Hikayeleri, Masallar, Destanlar,Türküler, Şiirler, Tekerlemeler, Maniler, Ninniler kültürümüze ait eserlerden bazılarıdır. Türk kültüründe gösteri sanatlarına örnek olarak Hacıvat ve Karagözü, Pişekar ve Kavukluyu, Meddah gösterilerini örnek verebiliriz. Geleneksel Çocuk Oyunlarımız Büyüklerimizin çocukluklarında oynadığı birçok çocuk oyunu vardır. Bu oyunlar nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar devam etmiştir. Geleneksel çocuk oyunlarımızdan bazıları şunlardır: Mendil kapmaca, Çelik-Çomak, Saklambaç, Bezirgan Başı, Körebe, Topaç Çevirme, Tepük (futbol), Karaguni ( saklambaç), Yağ Satarım Bal Satarım. Günümüzde ise çocuklar daha çok bilgisayar oyunları oynamaktadır. Geleneksel çocuk oyunlarımızı arkadaşlarımızla sürekli oynamalıyız ve bilgisayar oyunlarını çok fazla oynamamalıyız.

7 Bölüm 3 : Milli Mücadele ve Atatürk Atatürk ün Hayatı Atatürk ün Çocukluğu: Atatürk 1881 yılında Selanik te doğdu. Selanik şehri günümüzde Yunanistan nın bir şehridir.babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım dır.kız kardeşi Makbule Hanım dır.mustafa Kemal küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Annesi Zübeyde Hanım ise 1956 yılında vefat etmiştir. Doğduğu Ev Ali Rıza Efendi Zübeyde Hanım Makbule Hanım Atatürk ün Okul Hayatı 1-Mahalle Mektebi: Atatürk ilk öğrenimine mahalle mektebinde başlamıştır. 2-Şemsi Efendi İlkokulu: Mustafa Kemal mahalle mektebinden ayrılarak Şemsi Efendi İlkokuluna gitmiştir. 3-Selanik Mülkiye Rüştiyesi: Atatürk ortaokul çağına gelince Selanik Mülkiye Rüştiyesi ne (Orta okul) gitmeye başladı. Mustafa Kemal asker olmak istediği için askeri okul sınavlarını kazanmış ve bu okulu bırakmıştır. 4-Selanik Askeri Rüştiyesi: Mustafa Kemal, Selanik Mülkiye Rüştiyesini bıraktıktan sonra Selanik Askeri Rüştiyesine kaydolmuştur. 5-Manastır Askeri İdadisi ( Lisesi ) :Atatürk, askeri ortaokuldan sonra Manastır Askeri Lisesine kaydoldu ve bu okulu ikincilikle bitirdi. 6-İstanbul Harp Okulu : Mustafa Kemal asker liseden sonra İstanbul Harp Okuluna başladı ve bu okulu başarıyla bitirip teğmen olarak mezun oldu. 7-İstanbul Harp Akademisi: Harp okulunu bitiren Mustafa Kemal daha sonra Harp Akademisine gitmiş ve bu okuldan Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olmuştur. 8-Atatürk 1905 yılında Osmanlı ordusunda kurmay yüzbaşı olarak görev yapmaya başlamıştır. Atatürk ün Katıldığı Savaşlar 1-Trablusgarp Savaşı:1911 yılında şimdiki Libya ülkesi sınırları içinde olan Trablusgarp şehri bizim topraklarımızdı.italyanlar burayı işgal ettiler ve Atatürk Trablusgarp şehrine gizli yollardan İtalyanlarla savaşmış ve başarı kazanmıştır. Mustafa Kemal askerlik hayatındaki ilk başarısını Trablusgarp Savaşı nda kazanmıştır. 2-Çanakkale Savaşı:1915 yılındaatatürk Çanakkale Savaşları sırasında albay rütbesiyle Anafartalar ve Conkbayırı cephelerinde düşman ilerleyişi durdurmuştur.atatürk ün Çanakkale Savaşlarındaki başarısı Milli Mücadele yıllarında Türk ordusunun komutanı olmasını sağlamıştır 3-Kurtuluş Savaşı: Atatürk yurdumuz düşmanlar tarafından işgal edildiğinde 19 Mayıs 1919 da Samsun a giderek Kurtuluş Savaşı nı başlatmıştır. Atatürk Milli Mücadele dönemindeki savaşlarda ordumuzu yönetmiştir.

8 Yurdumuzun İşgali Osmanlı Devleti 1299 yılında kurulmuş ve 1.Dünya Savaşı na kadar yüzyıllarca dünyanın en önemli devletlerinden biri olmuştur. Osmanlı Devleti son yıllarında eski gücünü kaybetmiş ve girdiği savaşlardan yenik ayrılmıştır yılında başlayan 1.Dünya Savaşı na Osmanlı Devleti de katılmıştır. 1.Dünya Savaşı yılları arasında 4 yıl sürmüştür. 1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin birlikte savaştığı Almanya,Avusturya- Macaristan İmparatorluğu ve Bulgaristan devletleri 1.Dünya Savaşı nı kaybetmiştir. 1.Dünya Savaşını kazanan devletler ise İngiltere, Fransa ve Rusya devletleridir. Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşı nı kaybedince savaşı kazanan ülkeler ile Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918 yılında Mondros Ateşkes Antlaşması nı imzalamıştır. Bu antlaşma Osmanlı Devleti için çok ağır şartlar taşıyordu. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra yurdumuzu İngilizler, Fransızlar, Ruslar, Ermeniler ve Yunanlılar işgal etmeye başlamışlardır. Mondros Ateşkes Antlaşmasına göre: 1-Düşman devletler gerekli gördükleri her yeri işgal edebilecekti 2-Osmanlı ordusundaki askerler evlerine gönderilecek ve askerlerin silahlarına düşmanlar el koyacaktı 3-Osmanlı devletinin tüm haberleşme ve ulaşım araçları düşman devletlerin eline geçecekti. 4-Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını düşman devletler kontrol edecekti. 1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletini yenen düşman devletler bu antlaşmaya göre yurdumuzu paylaşmışlar ve bazı şehirlerimizi işgal etmişlerdir.

9 Milli Mücadele Başlıyor Tarihin her döneminde milletimiz bağımsız olarak yaşamıştır. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra yurdumuz işgal edilmeye başlanınca milletimiz işgalleri kabullenmemiş ve ülkemizin düşman işgaline uğramasına razı olmamıştır. Yurdumuzun birçok yerinde işgallere karşı direniş vardı ama bu direniş düşmanı yurttan atmaya yetmiyordu. Düşmanla mücadele edebilmek için ve yurdumuzu kurtarmak için bütün milletin gücünün birleşmesi gerekiyordu. Ülkemizi düşmanlardan kurtarmak ve bağımsız bir devlet kurmak isteyen Atatürk ve arkadaşları 19 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru ile İstanbul dan deniz yolu ile Samsun a gitmişler ve Milli Mücadeleyi yani Kurtuluş Savaşımızı başlatmışlardır. Önemli: Milli Mücadelenin başlangıcı Atatürk ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun a gitmesidir. Atatürk ün ilk amacı Anadolu da birlik ve beraberliği sağlamaktı. Atatürk halkımızın güçlerini birleştirerek düzenli bir ordu kurulmasını ve düşmanla hep beraber savaşılmasını istiyordu. Bunun için genelgeler yayımladı, çeşitli şehirlerde toplantılar yaptı. İşgallere direnmek için protestolar düzenlenmesini istedi. Toplumun ileri gelenlerinin ve din adamlarının kurtuluş savaşı için halkımızı ikna etmesini cesaretlendirmesini istedi. Milli Mücadele Başlıyor 1-Amasya Genelgesi : Mustafa Kemal 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya ya gelmiş ve burada Amasya Genelgesi ni yayımlamıştır. Bu Genelgede vatanımızın bütünlüğünün tehlikede olduğu söylenmiştir. Milletimizin azim ve kararlılığı ile vatanımızın kurtarılması gerektiği belirtilmiştir. 2-Erzurum Kongresi: Mustafa Kemal Amasya dan ayrılıp 23 Temmuz 1919 tarihinde Erzurum a gelmiştir. Yurdumuzun işgaline karşı düzenlenen ilk toplantıdır. Bu toplantıda işgallere karşı milletimizin birlik olup savaşması gerektiği kararı verilmiştir. 3-Sivas Kongresi:4 Eylül 1919 tarihinde Sivas ta yurdumuzun her yerinden gelen temsilcilerin katıldığı bir kongre yapılmıştır. Mustafa Kemal in başında olduğu Temsil Heyeti oluşturulmuştur. Sivas Kongresinde yurdumuzun ayrı ayrı bölgelerinde işgallere karşı çıkan cemiyetlerin birleştirilmesi kararı alınmıştır.

10 4-Atatürk ün Ankara ya Gelişi ve TBMM nin Açılması: Atatürk ve Temsil Heyeti üyeleri 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara ya geldi. Atatürk ün Ankara ya gelmesiyle milli mücadelenin merkezi Ankara olmuştur. Atatürk ün Milli Mücadeleyi başlatmak için gittiği şehirler Yurdumuzun her yerinden gelen milletvekillerinin katılımı ile 23 Nisan 1290 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. TBMM ülkemizin yönetiminde tek söz sahibi olmuştu. TBMM 23 Nisan 1920 de açıldı Atatürk ün TBMM deki bir konuşması Mustafa Kemal Paşa TBMM nin ilk başkanı seçildi. Meclis başkanı Atatürk yurdumuzun kurtarılması için neler yapılması gerektiği hakkında çeşitli konuşmalar yaptı, çareler aradı. Milletimizin elinde ne varsa orduya verilmesi gerektiği kararlaştırıldı ve düşmanla savaşacak Türk ordusu kuruldu. Düzenli ordularımızın kurulması ile Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

11 Kurtuluş Savaşımızdaki Cepheler 1-Doğu Cephesi : TBMM doğu cephesi komutanı olarak Kazım Karabekir paşayı görevlendirmiştir. Doğu Cephesi komutanı Kazım Karabekir dir Kars ve Sarıkamış çevresini işgal eden ermenilere karşı Kazım Karabekir komutasındaki ordumuz yapılan savaşı kazanmış ve ermenileri yurdumuzdan atmıştır. Savaşta yenilen Ermeniler TBMM den barış anlaşması istemiştir. 3 Aralık 1920 tarihinde Ermenilerle Gümrü Antlaşması imzalanmıştır. Gümrü Antlaşması TBMM nin ilk siyasi başarısıdır. Doğu cephesindeki savaşa ait bir fotoğraf Doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir 2-Güney Cephesi: Mondros Ateşkes Antlaşması sonucunda Fransızlar yurdumuzun güneyinde bulunan yerleri işgal etmişlerdir. Maraş, Antep ve Urfa halkı düşman Fransızlarla mücadele etmiştir. Bu mücadelenin sonucunda Fransızlar topraklarımızı terk etmek zorunda kalmıştır. Fransızlarla Ankara Anlaşması imzalanmış ve yurdumuzun güneyindeki düşman işgali bitmiştir. TBMM verdiği mücadele sonunda Fransızları yenen şehirlerimizin ismini değiştirmiştir. Maraş a Kahraman ünvanı verilerek ismi KAHRAMANMARAŞ olmuştur Antep e Gazi ünvanı verilerek ismi GAZİANTEP olmuştur Urfa ya Şanlı ünvanı verilerek ismi ŞANLIURFA olmuştur

12 3- Batı Cephesi : Yurdumuzun batı bölgeleri Yunanlıların işgali altındaydı. Milli Mücadelede en yoğun savaş batı cephesinde olmuştur. Batı cephesinde TBMM nin kurduğu düzenli ordu savaşmıştır. Batı Cephesi Savaşları 1.İnönü Savaşı: Yunan ordusu Ankara ya doğru ilerlemişti. Amaçları Ankara yı işgal etmek ve TBMM ni kapatmaktı. Eskişehir yakınlarındaki İnönü kasabasında Yunan orduları durdurulmuştur. Batı cephesi komutanı İsmet paşa Yunan ordusunu yenmiş ve Yunan ordusu geri çekilmek zorunda kalmıştır. 2-İnönü Savaşı :Yunan ordusu toparlanarak tekrar saldırıya geçti ama İsmet Paşa komutasındaki Türk ordusu Yunan ordusunu 2. İnöün savaşında da yendi. 3- Kütahya-Eskişehir Muharebesi : Yunan ordusu İngilizlerden silah yardımı alarak tekrar saldırıya geçti. Yunan ordusuna karşı koyamadığımız için Afyon,Kütahya ve Eskişehir Yunanlıların eline geçmiştir. Bu yenilgi Türk ordusunun Yunan ordusu karşındaki tek yenilgisidir. 4-Sakarya Savaşı:TBMM tarafından Mustafa Kemal e Başkomutanlık yetkisi verilmiştir. Mustafa Kemal önderliğindeki ordumuz 22 gün süren savaş sonucu Yunan ordusunu yenilgiye uğratmıştır. Yunanlılar geri çekilmek zorunda kalmıştır. Sakarya Savaşı nı kazanan Mustafa Kemal e TBMM tarafından Mareşal rütbesi ve Gazi ünvanı verilmiştir. 5-Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı: Atatürk Sakarya Savaşı nda yenilen ve geri çekilen Yunan ordusunu son bir darbe ile yurdumuzdan atmak istiyordu. Uzun süren bir hazırlık yapıldı.ordumuz her yönden en büyük savaşına hazırlandı. Atatürk komutasındaki Türk ordusu 26 Ağustos 1922 tarihinde Afyon yakınlarındaki Kocatepe den Yunan ordusuna karşı saldırıya geçti. Kaçmaya başlayan Yunan ordusu Dumlupınar da çember içine alındı. 30 Ağustos günü burada yapılan savaşı Atatürk yönettiği için Başkomutanlık Meydan Muharebesi denilmiştir. 30 Ağustos 1922 tarihinde Yunan ordusu kesin bir şekilde yenilgiye uğratıldı. İzmir e doğru kaçan Yunan ordusu 9 Eylül günü İzmir in kurtarılması ile yurdumuzdan dışarı atılmıştır. Kurtuluş Savaşımız sonunda yurdumuzu işgal eden düşmanlar yenilmiş ve geri çekilmiştir. 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Anlaşması imzalanmış ve ülkemizin bugünkü sınırları çizilmiştir. Lozan Anlaşmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. TBMM de yapılan oylamada Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olarak Atatürk seçilmiştir.

MİLLİ MÜCADELE TRENİ www.egitimhane.com

MİLLİ MÜCADELE TRENİ www.egitimhane.com MİLLİ MÜCADELE TRENİ TRABLUSGARP SAVAŞI Tarih: 1911 Savaşan Devletler: Osmanlı Devleti İtalya Mustafa Kemal in katıldığı ilk savaş Trablusgarp Savaşı dır. Trablusgarp Savaşı, Mustafa Kemal in ilk askeri

Detaylı

1. Aile tarihimizi araştırırken aşağıdaki eşyalardan hangisi bize yararlı olabilir? A) Çeyiz sandığı B) Oyuncak kamyon C) Bilgisayar D) Tansiyon aleti

1. Aile tarihimizi araştırırken aşağıdaki eşyalardan hangisi bize yararlı olabilir? A) Çeyiz sandığı B) Oyuncak kamyon C) Bilgisayar D) Tansiyon aleti 1. Aile tarihimizi araştırırken aşağıdaki eşyalardan hangisi bize yararlı olabilir? A) Çeyiz sandığı B) Oyuncak kamyon C) Bilgisayar D) Tansiyon aleti 2. Aile geçmişini öğrenen bir kimsede aşağıdaki duygulardan

Detaylı

Asya toplumlarında Nevruz Bayramı her yıi coşku ile kutlanır ve ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir.

Asya toplumlarında Nevruz Bayramı her yıi coşku ile kutlanır ve ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. 4/A 2.ÜNİTE SOSYAL BİLGİLER cevap anahta önemli bir sporumuzdur. Geleneksel ülkemizde yapılan en önemli güreş şenliğidir. öğeler geldi. Asya toplumlarında Nevruz Bayramı her yıi coşku ile kutlanır ve ilkbaharın

Detaylı

ATATÜRK. Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde

ATATÜRK. Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde ATATÜRK Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanımdır. Doğup büyüdüğü Selanik, o dönemde önemli bir kültürel merkezdi. XIX. yüzyılın son çeyreğinde

Detaylı

KURTULUŞ SAVAŞI CEPHELER

KURTULUŞ SAVAŞI CEPHELER KURTULUŞ SAVAŞI CEPHELER DOĞU VE GÜNEY CEPHELERİ KURTULUŞ SAVAŞI DOĞU VE GÜNEY CEPHESİ DOĞU CEPHESİ Ermeniler XIX. Yy`a kadar Osmanlı topraklarında huzur içinde yaşadılar, devletin çeşitli kademelerinde

Detaylı

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük DİRİLİŞİN DESTANI: SAKARYA

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük DİRİLİŞİN DESTANI: SAKARYA 1 Kütahya- Eskişehir Savaşı nda ordumuz Sakarya Nehri nin doğusuna çekilmişti. 2 TEKÂLİF-İ MİLLİYE NİN SAKARYA SAVAŞI NA ETKİSİ Tekâlif-i Milliye kararları daha uygulamaya yeni başlandığı için Sakarya

Detaylı

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ BENZER SORULAR

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ BENZER SORULAR İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ BENZER SORULAR TEOG Sınav Sorusu-3 ANABİLİM Ödev Testi 3. Atatürk ün çocukluk yıllarını geçirdiği Selanik şehrinin aşağıdaki özelliklerinden hangisi, şehirde farklı

Detaylı

Osmanlı dan Cumhuriyet e Adım Adım!

Osmanlı dan Cumhuriyet e Adım Adım! Osmanlı dan Cumhuriyet e Adım Adım! Eskiden devletimizin adı Osmanlı Ġmparatorluğu idi. Başımızda padişah vardı. Egemenlik haklarımız padişahın elindeydi. Başkentimiz Ġstanbul du. 19 Mayıs 1919 da Mustafa

Detaylı

Milli bayramlarımız 4 tanedir.

Milli bayramlarımız 4 tanedir. BAYRAMLARIMIZ İnsanlar, ülkelerinin ve inançlarının özel günlerinde bayram yaparlar. Bizim de bayram günlerimiz vardır. Bayramlarımız Milli ve Dini bayramlar olarak 2 ye ayrılır. 1 Milli bayramlarımız

Detaylı

1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi.

1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi. ATATÜRK KRONOLOJİSİ 1881: Selanik te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye ye girdi ve Kemal adını aldı. 1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi. 1899: Mart 13: İstanbul Harp

Detaylı

Bu durumun, aşağıdaki gelişmelerden hangisine ortam hazırladığı savunulabilir?

Bu durumun, aşağıdaki gelişmelerden hangisine ortam hazırladığı savunulabilir? 1)Birinci İnönü Savaşının kazanılmasından sonra halkın TBMM ye ve düzenli orduya güveni artmıştır. Bu durumun, aşağıdaki gelişmelerden hangisine ortam hazırladığı savunulabilir? A)TBMM seçimlerinin yenilenmesine

Detaylı

KURTULUŞ SAVAŞI ( ) Gülsema Lüyer

KURTULUŞ SAVAŞI ( ) Gülsema Lüyer KURTULUŞ SAVAŞI (1919-1922) Gülsema Lüyer KURTULUŞ SAVAŞI (1919-1922) Mondros Mütarekesi ve Mütareke Sonrası Genel Durum İşgaller ve Kurtuluş Savaşı Hazırlık Evresi T.B.M.M. nin Açılması Düzenli Ordu Hazırlıkları,

Detaylı

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ DİKKAT! BU BÖLÜMDE YANITLAYACAĞINIZ TOPLAM SORU SAYISI 0 DİR. ÖNERİLEN YANITLAMA SÜRESİ 40 DAKİKADIR. ) I Vatan ve Hürriyet Cemiyetini kurdu. ) Mondros Ateşkesi

Detaylı

Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: MUSTAFA KEMAL İN HAYATI

Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: MUSTAFA KEMAL İN HAYATI Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: MUSTAFA KEMAL İN HAYATI KONU ÖZETİ Bu başlık altında, ünitenin en can alıcı bilgileri, kazanım sırasına göre en alt başlıklara ayrılarak hap bilgi niteliğinde konu özeti olarak

Detaylı

1896 Askeri Rüştüye'de Mustafa adlı ğretmeninin kendisine Kemal adını verdiği Mustafa Kemal, Manastır Askeri İdadisi (Lisesi)'ne geçti.

1896 Askeri Rüştüye'de Mustafa adlı ğretmeninin kendisine Kemal adını verdiği Mustafa Kemal, Manastır Askeri İdadisi (Lisesi)'ne geçti. 1881 Mustafa'nın Selanik'te doğuşu 1893 Mustafa'nın Selanik Askeri Rştiyesi'ne yazılması, 1896 Askeri Rüştüye'de Mustafa adlı ğretmeninin kendisine Kemal adını verdiği Mustafa Kemal, Manastır Askeri İdadisi

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan

Detaylı

1881: Selanik te doğdu.

1881: Selanik te doğdu. 1881: Selanik te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye ye girdi ve Kemal adını aldı. 1895: Selanik Askeri Rüştiyesi ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi ne girdi. 1899 Mart 13: İstanbul Harp Okulu Piyade sınıfına

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ASKERLİK HAYATI

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ASKERLİK HAYATI T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TEOG ÇIKMIŞ SORULAR - 1. ÜNİTE Atatürk ün askerlik hayatı ile ilgili olay ve olguları kavrar. Örnek olaylardan yola çıkarak Atatürk ün çeşitli cephelerdeki başarılarıyla

Detaylı

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir.

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir. Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir. M. Kemal ATATÜRK «Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz

Detaylı

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Antlaşması, Türk Kurtuluş Savaşı nı sona erdiren antlaşmadır. Bu antlaşma ile Misak-ı Milli büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Şekil 1. Kasım 1922 de Lozan Konferansı

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : A.SEÇ.ATATÜRK İLK.VE İNK.TAR.SEMİNERİ Ders No : 0310400249 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

Tuba ÖZDİNÇ. Örgün Eğitim

Tuba ÖZDİNÇ. Örgün Eğitim ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ-I Dersin Adı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi-I Dersin Kodu 630909 Dersin Türü Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi Haftalık Ders Saati Zorunlu Önlisans 2 AKTS 2 (Kuramsal)

Detaylı

Musul Sorunu'na Lozan'da bir çözüm bulunamadı. Bu nedenle Irak sınırının belirlenmesi ileri bir tarihe bırakıldı.

Musul Sorunu'na Lozan'da bir çözüm bulunamadı. Bu nedenle Irak sınırının belirlenmesi ileri bir tarihe bırakıldı. MUSUL SORUNU VE ANKARA ANTLAŞMASI Musul, Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmadan önce Osmanlı Devleti'nin elinde idi. Ancak ateşkesin imzalanmasından dört gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi.

Detaylı

TEOG Tutarlılık. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

TEOG Tutarlılık. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2015-2016 8. Sınıf TEOG Tutarlılık T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Sorularımızın TEOG sorularıyla benzeşmesi, bizler için olduḡu kadar, bu kaynaklardan beslenen yüz binlerce öḡrenci ve yüzlerce kurum

Detaylı

Sosyal Bilgiler 5 Ders Notları

Sosyal Bilgiler 5 Ders Notları Ders Notları Adım Adım Türkiye-2 Öğrencinin Adı ve Soyadı: Sınıfı ve Numarası: 5/ - KÜLTÜRÜMÜZDEN ÖRNEKLER Milletimiz çok köklü bir geçmişe sahiptir. Yüzyıllardır devam eden gelenek ve göreneklerini günümüze

Detaylı

Sosyal bilgiler öğretmeninin verdiği bu bilgiye dayanarak Mustafa Kemal Paşa ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

Sosyal bilgiler öğretmeninin verdiği bu bilgiye dayanarak Mustafa Kemal Paşa ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir? S-1 Sosyal bilgiler öğretmeni: (ikinci Meşrutiyet in ilanının ardından (Meşrutiyet karşıtı gruplar tarafından çıkarılan 31 Mart Ayaklanması, kurmay başkanlığını Mustafa Kemal in yaptığı Hareket Ordusu

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : EĞİTİM SOSYOLOJİSİ * Ders No : 0310340040 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 4 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,

Detaylı

ORTAÖĞRETİM. Öğretmenin. Ders Notları. Çözümlü / Cevaplı Sorular ve Etkinlikler

ORTAÖĞRETİM. Öğretmenin. Ders Notları. Çözümlü / Cevaplı Sorular ve Etkinlikler ORTAÖĞRETİM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK Öğretmenin Ders Notları Çözümlü / Cevaplı Sorular ve Etkinlikler II ORTAÖĞRETİM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK (Öğretmenin Ders Notları) EDİTÖR Turgut

Detaylı

IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU

IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU Osmanlı Devleti nin 19. yüzyılda uyguladığı denge siyaseti bekleneni vermemiş; üç kıtada sürekli toprak kaybetmiş ve yeni yeni önem kazanan petrol Osmanlı

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I Ders No : 069030020 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

AÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

AÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE! 8. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2015 A KİTAPÇIK TÜRÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 8. SINIF 1. DÖNEM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ MERKEZİ ORTAK (MAZERET) SINAVI 13 ARALIK 2015 Saat:

Detaylı

20 Mart 2013 Kurtuluşunun 95.Yılında Erzurum Ankara 5. II. Abdülhamit Dönemi ve Günümüze Yansımaları

20 Mart 2013 Kurtuluşunun 95.Yılında Erzurum Ankara 5. II. Abdülhamit Dönemi ve Günümüze Yansımaları 0 Yılında Düzenlenen Paneller 0 Mart 0 Kurtuluşunun 9.Yılında Erzurum Ankara 0- Mayıs 0 II. Abdülhamit Dönemi ve Günümüze Yansımaları Elazığ 0 Yılında Düzenlenen Paneller Şubat 0 Rize nin Düşman İşgalinden

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS rders BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 AIIT101 1 2+0 2 2 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Zorunlu

Detaylı

Hayat bilgisi değerlendirme soruları

Hayat bilgisi değerlendirme soruları Hayat bilgisi değerlendirme soruları Atatürk, hangi okulunu İstanbul da bitirmiştir? 1. 4. Yukarıdakilerden kaç tanesi, arkadaşlarımızda bulunmasını istediğiniz özelliklerdendir? 5 4 3 5. Aşağıdakilerden

Detaylı

KARMA TESTLER 03. A) Yalnız l B) Yalnız II. C) Yalnızlll D) I ve II E) I, II ve III. 2. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesine,

KARMA TESTLER 03. A) Yalnız l B) Yalnız II. C) Yalnızlll D) I ve II E) I, II ve III. 2. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesine, KARMA TESTLER 03 1. Osmanlı Devleti'nde matbaanın kurulması, I. Sanayi II. Ticaret III.Kültür alanlarından hangileri ile ilgili değişikliğin hız kazanmasını sağlamıştır? A) Yalnızl B) Yalnız II C) Yalnızlll

Detaylı

YAZILIYA HAZIRLIK SETİ. 8. Sınıf İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

YAZILIYA HAZIRLIK SETİ. 8. Sınıf İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK YAZILIYA HAZIRLIK SETİ 8. Sınıf İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1. Fasikül İÇİNDEKİLER 3 Bir Kahraman Doğuyor; Mustafa nın Çocukluğu ve Eğitim Hayatı 6 Mustafa Kemal in Askerlik Hayatı 11 Mustafa Kemal

Detaylı

AHMET KABAKLI İLKOKULU 4- E SINIF SOSYAL BİLGİLER ÇALIŞMA SORULARI

AHMET KABAKLI İLKOKULU 4- E SINIF SOSYAL BİLGİLER ÇALIŞMA SORULARI AHMET KABAKLI İLKOKULU 4- E SINIF SOSYAL BİLGİLER ÇALIŞMA SORULARI 1) Olayların oluş sırasına göre sıralanmasına ne denir? A) meteoroloji B) kültür C)kronoloji D) pusula 2) Aşağıdakilerden hangisi kültürel

Detaylı

1881: Selanik'te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye'ye girdi ve Kemal adını aldı.

1881: Selanik'te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye'ye girdi ve Kemal adını aldı. 1881: Selanik'te doğdu. 1893: Askeri Rüştiye'ye girdi ve Kemal adını aldı. 1895: Selanik Askeri Rüştiyesi'ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi'ne girdi. 13 Mart 1899 : İstanbul Harp Okulu Piyade sınıfına

Detaylı

HOCAİLYAS ORTAOKULU. ÜNİTE 1: Bir Kahraman Doğuyor T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-8

HOCAİLYAS ORTAOKULU. ÜNİTE 1: Bir Kahraman Doğuyor T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-8 1/11 ÜNİTE 1: Bir Kahraman Doğuyor 1. Batıya Erken Açılan Kent Selanik 1.Atatürk ün çocukluk dönemini ve bu dönemde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel yapısını analiz eder. 2. Mustafa Kemal Okulda

Detaylı

SOSYAL BİLGİLER 4/A 2.ÜNİTE AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI, YANDAKİ İFADELERLE DOLDURUNUZ ALFABETİK CEVAP ANAHTARINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ

SOSYAL BİLGİLER 4/A 2.ÜNİTE AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI, YANDAKİ İFADELERLE DOLDURUNUZ ALFABETİK CEVAP ANAHTARINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ SOSYAL BİLGİLER 4/A 2.ÜNİTE AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI, YANDAKİ İFADELERLE DOLDURUNUZ ALFABETİK CEVAP ANAHTARINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ önemli bir sporumuzdur. Geleneksel ülkemizde yapılan en önemli güreş şenliğidir.

Detaylı

DERS BİLGİ FORMU. Okul Eğitimi Süresi

DERS BİLGİ FORMU. Okul Eğitimi Süresi SÜRE VE ÖĞRENME ÇIKTILARI VE MATEMATİK 1 (0860120170-0860170080) lık Okul Eğitimi (Proje, Ödev, Araştırma, İş Yeri Eğitimi) Bu derste; Mesleğinde Matematik İle İlgili bilgi ve becerilerinin kazandırılması

Detaylı

KURTULUȘ SAVAȘI - Cepheler Dönemi - Burak ÜNSAL Tarih Öğretmeni

KURTULUȘ SAVAȘI - Cepheler Dönemi - Burak ÜNSAL Tarih Öğretmeni KURTULUȘ SAVAȘI - Cepheler Dönemi - Burak ÜNSAL Tarih Öğretmeni Düzenli Ordunun Kurulması Nedenleri: Kuva-yı Milliye nin ișgalleri durduramaması Kuva-yı Milliye nin zararlı faaliyetleri Düzenli ordulara

Detaylı

6 Mayıs 1922 - Başkomutanlık kanunu süresinin meclisçe tekrar uzatılması. 26 Ağustos 1922 - Büyük Taarruzun başlaması

6 Mayıs 1922 - Başkomutanlık kanunu süresinin meclisçe tekrar uzatılması. 26 Ağustos 1922 - Büyük Taarruzun başlaması 6 Mayıs 1922 - Başkomutanlık kanunu süresinin meclisçe tekrar uzatılması 26 Ağustos 1922 - Büyük Taarruzun başlaması 30 Ağustos 1922 - Başkumandan meydan muharebesi 2 Eylül 1922 - Yunan orduları başkomutanı

Detaylı

1881 Gümrük kolcusu Ali Rıza Bey ile Zübeyde Hanım'ın oğlu olarak Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu.

1881 Gümrük kolcusu Ali Rıza Bey ile Zübeyde Hanım'ın oğlu olarak Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) 1938) "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir." "Đki Mustafa Kemal

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I. Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) Teori (saat/hafta) AKTS. 1.YIL/ 1.yarıyıl Güz

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I. Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) Teori (saat/hafta) AKTS. 1.YIL/ 1.yarıyıl Güz Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Dersin Adı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin öğrenme

Detaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü Ölümünün 78. Yılında Saygı ve Minnetle Anıyoruz

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü Ölümünün 78. Yılında Saygı ve Minnetle Anıyoruz ANMA PROGRAMI 1. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı 4 2. Çeşitli Yönleriyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 (Yrd. Doç. Dr. Levent KALYON) 1. Resimlerle Atatürk 15 2. Kendi sesiyle Atatürk 18 2 Beni görmek

Detaylı

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2014/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2014/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ 998-008 OKS 03... TEOG 009-04 SBS T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 998-04/ SON 6 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ Metin ÖZDAMARLAR Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Detaylı

MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ MUSTAFA KEMAL İN SAMSUN A ÇIKIŞI GENELGELER KONGRELER

MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ MUSTAFA KEMAL İN SAMSUN A ÇIKIŞI GENELGELER KONGRELER MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ 1919-1922 MUSTAFA KEMAL İN SAMSUN A ÇIKIŞI GENELGELER KONGRELER Milli mücadele Hazırlık Dönemi Kronoloji 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal in Samsun a Çıkışı 28 Ocak 1919 Havza Genelgesi

Detaylı

Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne nin Yaşadığı İşgaller - Dört İşgal Dönemi........ 4 0.2 İlk Rus İşgal

Detaylı

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-TEOG DENEMESİ-14

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-TEOG DENEMESİ-14 T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK-TEOG DENEMESİ-14 ( Bir Cumhuriyet Kenti konusuna kadar olan bölümleri kapsar.) 1. 3. Mustafa Kemal in doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Selanik, Rumeli de önemli kentlerden

Detaylı

29 EKİM TÖRENLERİ. Cumhuriyet Bayramı Republic Day OFFICIAL HOLIDAY. Cumhuriyetin ilanı ve Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi

29 EKİM TÖRENLERİ. Cumhuriyet Bayramı Republic Day OFFICIAL HOLIDAY. Cumhuriyetin ilanı ve Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi 29 EKİM TÖRENLERİ Cumhuriyet Bayramı Republic Day OFFICIAL HOLIDAY Cumhuriyetin ilanı ve Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi 1923 Cumhuriyet ilân edildi. Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I HIST 101 Güz 2 0 0 2

Detaylı

GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI

GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI ANAOKULU LKOKUL ORTAOKUL ANADOLU L SES FEN L SES CEM L ALEVL KOLEJ GAZ ANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI ÖĞRENCİNİN Adı : Soyadı : Sınıfı : Eylül 2013 Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe 2 Eylül 2013 Pazartesi

Detaylı

ÖDEV- 4. TÜRK BAYRAĞI VE ĠSTĠKLAL MARġI

ÖDEV- 4. TÜRK BAYRAĞI VE ĠSTĠKLAL MARġI ÖDEV- 4 ADI SOYADI:.. HAYAT BĠLGĠSĠ TÜRK BAYRAĞI VE ĠSTĠKLAL MARġI Uluslar, bağımsızlıklarını temsil edecek millî marģ, bayrak gibi semboller yaratmıģlardır. Ġstiklal MarĢı, Türk ulusunun bağımsızlığını

Detaylı

1. ÜNİTE: HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM

1. ÜNİTE: HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM SOSYAL BİLGİLER PROGRAMI 5. SINIF 1. ÜNİTE: HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM Bu ünitede öğrencilerimiz içinde bulunduğu çeşitli grup ve kurumlarla ilişkisini anlamaya çalışır. Katıldığı gruplarda aldığı roller ile

Detaylı

KILAVUZ SORU ÇÖZÜMLERİ İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük - 1. ÜNİTE -

KILAVUZ SORU ÇÖZÜMLERİ İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük - 1. ÜNİTE - -. ÜNİTE - Mustafa'da Çocuktu Selanik'in Sosyal ve Kültürel Yapısı 5. Soruda yer alan çok farklı ırkların bir arada yaşaması şehrin çok uluslu bir yapıda olduğunu ve kültürel yapının zengin olduğunu kanıtlamaktadır.

Detaylı

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 2015-ÖSYS SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLAN ADAYLAR İÇİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI *** LÜTFEN TERCİHLERİNİZİ BELİRLEMEDEN ÖNCE BAKINIZ KOŞULLARINI OKUYUNUZ. PROGRAM PROGRAM ADI SÜRE

Detaylı

9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL

9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL 9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL 9 EYLÜL 1922 Güzel İzmir imizin kurtuluşu, bugün doksan birinci yılına basıyor. Bu mutlu günü anarken, harp tarihinde eşi görûlmiyen Başkomutanlık Meydan Muharebesindeki geniş

Detaylı

Atatürk ün Hayatı 1881-1938

Atatürk ün Hayatı 1881-1938 Atatürk ün Hayatı 1881-1938 Atatürk ün Soyağacı Atatürk ün Doğduğu Ev Selanik - 1881 Atatürk ün Annesi ve Babası Ali Rıza Efendi Zübeyde Hanım Harp okulundan yüzbaşı rütbesi ile mezun oldu 11 Ocak 1905

Detaylı

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2013/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1998-2013/ SON 16 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ 998-008 OKS 03... TEOG 009-03 SBS T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 998-03/ SON 6 YIL OKS, SBS VE TEOG ÜNİTE BAZINDA SINIFLANDIRILMIŞ ÇIKMIŞ SORULAR FASİKÜLÜ Metin ÖZDAMARLAR Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Detaylı

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TESTİ 1. 19. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı Devleti parçalanma sürecine girmişti. Osmanlı sınırları içinde yaşayan azınlıklar milliyetçilik akımının etkisiyle ayaklanarak

Detaylı

ÜNİTE 13 BAYBURT ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ MİLLİ MÜCADELE DE BATI CEPHESİ I İÇİNDEKİLER HEDEFLER

ÜNİTE 13 BAYBURT ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ MİLLİ MÜCADELE DE BATI CEPHESİ I İÇİNDEKİLER HEDEFLER MİLLİ MÜCADELE DE BATI CEPHESİ I İÇİNDEKİLER Batı Cephesi I. İnönü Savaşı Londra Konferansı Moskova Antlaşması Türk-Afgan Dostluk Antlaşması II. İnönü Savaşı Kütahya-Eskişehir Savaşları BAYBURT ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

Necati YALÇIN Sosyal Bilgiler Öğretmeni ~ 1 ~

Necati YALÇIN Sosyal Bilgiler Öğretmeni ~ 1 ~ Sosyal Bilgiler Öğretmeni ~ 1 ~ www.necatiyalcin.com ÜNİTE BİR KAHRAMAN DOĞUYOR KONU Cepheden Cepheye Mustafa Kemal KAZANIM Örnek olaylardan yola çıkarak Atatürk ün çeşitli cephelerdeki başarılarıyla askerî

Detaylı

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 2016-ÖSYS SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLAN ADAYLAR İÇİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI *** LÜTFEN TERCİHLERİNİZİ BELİRLEMEDEN ÖNCE BAKINIZ KOŞULLARINI OKUYUNUZ. KODU PROGRAM ADI KONTENJAN

Detaylı

7. Yayınlar 7.1 Uluslar arası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler (SCI & SSCI & Arts and Humanities)

7. Yayınlar 7.1 Uluslar arası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler (SCI & SSCI & Arts and Humanities) ÖZGEÇMİŞ 1. Adı Soyadı : Veli Yılmaz 2. Doğum Tarihi : 25.11.1948 3. Unvanı : Yrd. Doç. Dr. 4. Öğretim Durumu : Derece Alan Üniversite Yıl Lisans Subay Kara Harp Okulu 1969 Y. Lisans Kurmaylık Kara Harp

Detaylı

KURTULUŞ SAVAŞI KARTPOSTALLARI MEHMED İN HİKAYESİ *

KURTULUŞ SAVAŞI KARTPOSTALLARI MEHMED İN HİKAYESİ * ÇTTAD, X/23, (2011/Güz), s.s.187-232 Albüm KURTULUŞ SAVAŞI KARTPOSTALLARI MEHMED İN HİKAYESİ * Kurtuluş Savaşı nın bitmesinin hemen ardından, verilen bu büyük mücadeleyi kamuoyuna anlatmanın bir aracı

Detaylı

TABLO-1 Tercih Edilebilecek Mühendislik Programları

TABLO-1 Tercih Edilebilecek Mühendislik Programları ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) 100110415 Elektrik-Elektronik Mühendisliği 9 3162 100110399 Makine Mühendisliği 6 3252 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYONKARAHİSAR) 100410633 Elektrik Mühendisliği

Detaylı

T.C İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük

T.C İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük T.C İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük 2015-2016 T.C İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük Arif ÖZBEYLİ Türkiye Büyük Millet Meclisi nin Açılması Meclis-i Mebusan ın dağıtılması üzerine, Parlamento nun Mustafa Kemal

Detaylı

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

TESALYA (YUNANİSTAN) SAVAŞI PULLARI (21-4-1898)

TESALYA (YUNANİSTAN) SAVAŞI PULLARI (21-4-1898) TESALYA (YUNANİSTAN) SAVAŞI PULLARI (21-4-1898) 1897 Türk-Yunan Savaşı (TESELYA SAVAŞI) Teselya savaşları nın aslı Girit adası olayları ile başlamıştır, 1894 Haziran'ında Rumlar Halepa Sözleşmesi'nin uygulanmasını

Detaylı

KURTULUŞUN 95. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

KURTULUŞUN 95. YILI COŞKUYLA KUTLANDI KURTULUŞUN 95. YILI COŞKUYLA KUTLANDI Kahramanmaraş ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü törenlerle kutlandı. Valilik Kavşağında gerçekleştirilen kutlama törenleri, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I HIST 101 Güz 2 0 0 2

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I HIST 101 Güz 2 0 0 2

Detaylı

2. İlk tekerlek bundan altı bin yıl kadar önce tahtadan yapıldı. 4. İlk hava taşıtı tek kişilik uçaktır.

2. İlk tekerlek bundan altı bin yıl kadar önce tahtadan yapıldı. 4. İlk hava taşıtı tek kişilik uçaktır. DÜN, OKULBUGÜN, HEYECANIM YARIN HAVA KOŞULLARI VE TRAFİK GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ULAŞIM A. Trafik kazalarının en çok yaşandığı mevsimin yuvarlağını boyayalım. C. Aşağıdaki açıklamalarla resimleri numaraları

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında, disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

2014-ÖSYS SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLAN ADAYLAR İÇİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI

2014-ÖSYS SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLAN ADAYLAR İÇİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI 2014-ÖSYS SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLAN ADAYLAR İÇİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI PROGRAM KODU LÜTFEN TERCİHLERİNİZİ BELİRLEMEDEN ÖNCE AÇIKLAMALARI OKUYUNUZ. PROGRAM ADI KONTENJAN ABANT

Detaylı

8. SINIF KAZANIM TESTLERİ 1.SAYI. Ar-Ge Birimi Çalışmasıdır ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DİZGİ & TASARIM İBRAHİM CANBEK MEHMET BOZKURT

8. SINIF KAZANIM TESTLERİ 1.SAYI. Ar-Ge Birimi Çalışmasıdır ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DİZGİ & TASARIM İBRAHİM CANBEK MEHMET BOZKURT 8. SINIF ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KAZANIM TESTLERİ TÜRKÇE MATEMATİK T.C İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK FEN VE TEKNOLOJİ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ İNGİLİZCE Ar-Ge Birimi Çalışmasıdır 1.SAYI

Detaylı

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük SANAT VE SPOR - ÇAĞDAŞ TÜRK KADINI - SOYADI KANUNU

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük SANAT VE SPOR - ÇAĞDAŞ TÜRK KADINI - SOYADI KANUNU 1 2 Atatürk e göre; «Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade sözle olursa şiir, nağme ile olursa musiki, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.» «Efendiler!

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan

Detaylı

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2016-2017 8. SINIF DEĞERLENDİRME SINAVI - 1 2016-2017 8. SINIF DEĞERLENDİRME SINAVI - 1 T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

Detaylı

HAYAT BİLGİSİ HAFTA SONU ÖDEVİ ADI SOYADI:

HAYAT BİLGİSİ HAFTA SONU ÖDEVİ ADI SOYADI: HAYAT BİLGİSİ HAFTA SONU ÖDEVİ ADI SOYADI: 09.04.2010 1. Vücudumuzdaki şeker oranını aşağıdaki organlarımızdan hangisi ayarlar? A) Kalp B) Böbrek C) Karaciğer 2. Sağlıklı bir yaşam için en önemli seçenek

Detaylı

T.C. 8. SINIF I. DÖNEM. ORTAK (MAZERET) SINAVI 15 ARALIK 2013 Saat: 10.10

T.C. 8. SINIF I. DÖNEM. ORTAK (MAZERET) SINAVI 15 ARALIK 2013 Saat: 10.10 T.C. 8. SINIF I. DÖNEM ORTK (MZERET) SINVI 15 RLIK 2013 Saat: 10.10 T.C. İNKILP TRİHİ VE TTÜRKÇÜLÜK 1. Mustafa Kemal in çocukluk dönemini geçirdiği Selanik, çeşitli din ve milliyetten oluşan nüfusuyla

Detaylı

2014 - Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Küçük ve En Büyük Puanlar

2014 - Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Küçük ve En Büyük Puanlar 100110399 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) / Mühendislik-Mimarlık Fakültesi / Makine Mühendisliği 13 0 58,33333 76,66667 100110415 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) / Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Detaylı

Tercih yaparken mutlaka ÖSYM Kılavuzunu esas alınız.

Tercih yaparken mutlaka ÖSYM Kılavuzunu esas alınız. 4 KOÇ ÜNİVERSİTESİ Vakıf İSTANBUL İnsani Bilimler ve Edebiyat Fak. Arkeoloji ve Sanat Tarihi İNG TS-1 449,145 446,594 8 3.550 4 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Devlet ESKİŞEHİR İletişim Bilimleri Fak. Basın ve Yayın

Detaylı

TABLO-1 Tercih Edilebilecek Mühendislik Programları ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR

TABLO-1 Tercih Edilebilecek Mühendislik Programları ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) 100110415 Elektrik-Elektronik Mühendisliği 13 3162 100110399 Makine Mühendisliği 13 3252 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYONKARAHİSAR) 100410245 Malzeme Bilimi ve

Detaylı

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük KABOTAJ BAYRAMI, MUSTAFA KEMAL E SUİKAST GİRİŞİMİ, BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük KABOTAJ BAYRAMI, MUSTAFA KEMAL E SUİKAST GİRİŞİMİ, BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 1 Kabotaj Hakkı Nedir? Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından,

Detaylı

TÜRKÇE GÜNLÜK ÖDEV ADI SOYADI: 26 / 11 / 2010

TÜRKÇE GÜNLÜK ÖDEV ADI SOYADI: 26 / 11 / 2010 TÜRKÇE GÜNLÜK ÖDEV ADI SOYADI: 26 / 11 / 2010 Konu Tarama Testi 1. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde altı heceden oluşan sözcük vardır? A) Babam misafirlerimizi karşılamaya gitti. B) Kırtasiyeden aldığım

Detaylı

8. SINIF TATİL PROGRAMI

8. SINIF TATİL PROGRAMI 25 Ocak 2016 - Pazartesi OKUMA KÜLTÜRÜ / Okuma Kitaplarım / Metnin Bağlamına Göre Kelimeler DOĞA VE EVREN / Sevgili Bahar Ağacı / Deyim OKUMA KÜLTÜRÜ / Kitap Hastanesi / Nokta SAYILAR / Üslü Sayılar /

Detaylı

ek: eğitim izleme göstergeleri

ek: eğitim izleme göstergeleri ek: eğitim izleme göstergeleri, eğitim izleme raporu 2010, sayfa 107-164 ek: eğitim izleme göstergeleri Geçtiğimiz yılki Eğitim İzleme Raporu nda ilk kez kamuoyuna sunulan Eğitim İzleme Göstergeleri nin

Detaylı

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 8

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 8 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 8 Orijinal Metin Özdamarlar 2013-2014 Merkezi Yazılıya Hazırlık Deneme Sınavı-8 Öğrencinin Adı ve Soyadı: Sınıfı ve Numarası: 8/ - 1. SEVR LOZAN Boğazlar Kapitülasyonlar

Detaylı

Sorgulayınız:Kurtuluş Savaşı'na Doğudan başlanması bir rastlantı olabilir mi? Niçin ilk açılan cephe doğu cephesi olmuştur?

Sorgulayınız:Kurtuluş Savaşı'na Doğudan başlanması bir rastlantı olabilir mi? Niçin ilk açılan cephe doğu cephesi olmuştur? Kurtuluş Savaşında Cepheler 1.DOĞU CEPHESİ : 1878 Berlin Antlaşması nda Rusya nın Ermeniler in koruyuculuğunu üstlenmesiyle Ermeni sorunu ortaya çıkmıştır. Özellikle Rusya nın, ayrıca İngiltere ve Fransa

Detaylı

2015BAŞARISIRALARIDEĞİŞİMİTAHMİNLERİ

2015BAŞARISIRALARIDEĞİŞİMİTAHMİNLERİ 2015BAŞARISIRALARIDEĞİŞİMİTAHMİNLERİ YÖNTEM Buçalışma,DoğruTercihAnalizEkibitarafındanhazırlanmışveKariyerPlanlamaDerneğiÜyelerilebirlikteyorumlanmıştır. Geçtiğimizyılardakontenjanartışveazalmalarınabakıldığında,çoğunluklaazalmanınbaşarısırasınınyükselmesine,artışlarındabaşarısırasındadüşüşe

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Giriş... 1 I. BÖLÜM 19. YÜZYILDA OSMANLI YENİLEŞME HAREKETLERİ VE OSMANLI DEVLETİ NİN SON DÖNEMİNDEKİ DIŞ OLAYLAR

İÇİNDEKİLER. Giriş... 1 I. BÖLÜM 19. YÜZYILDA OSMANLI YENİLEŞME HAREKETLERİ VE OSMANLI DEVLETİ NİN SON DÖNEMİNDEKİ DIŞ OLAYLAR İÇİNDEKİLER Giriş... 1 I. BÖLÜM 19. YÜZYILDA OSMANLI YENİLEŞME HAREKETLERİ VE OSMANLI DEVLETİ NİN SON DÖNEMİNDEKİ DIŞ OLAYLAR I. 19. YÜZYILDA OSMANLI YENİLEŞME HAREKETLERİ... 21 Sanayileşen Avrupa Karşısında

Detaylı

Üniversitelerin Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal Mühendislikleri Bölümlerinin. Alfabetik Sıralaması (2005 ÖSYM Puanlarına Göre)

Üniversitelerin Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal Mühendislikleri Bölümlerinin. Alfabetik Sıralaması (2005 ÖSYM Puanlarına Göre) Sıra No Üniversitelerin Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal Mühendislikleri Bölümlerinin Üniversite 1 Sabancı Üniversitesi (İSTANBUL) Vakıf Alfabetik Sıralaması (2005 ÖSYM Puanlarına Göre) Bölüm

Detaylı

A) Siyasi birliklerini geç sağlamaları. B) Sömürge alanlarını ele geçirmek istemeleri. C) Sanayi devrimini tamamlayamamaları

A) Siyasi birliklerini geç sağlamaları. B) Sömürge alanlarını ele geçirmek istemeleri. C) Sanayi devrimini tamamlayamamaları 1. Almanya ve İtalya'nın; XIX. yüzyıl sonlarından itibaren İngiltere ve Fransa'ya karşı birlikte hareket etmelerinin en önemli nedeni olarak aşağıdakilerden hangisi gösterilebilir? A) Siyasi birliklerini

Detaylı

İçindekiler. Bir Kahraman Doğuyor... 5. Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası...73

İçindekiler. Bir Kahraman Doğuyor... 5. Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası...73 İçindekiler 1. Ünite BİR KAHRAMAN DOĞUYOR Bir Kahraman Doğuyor... 5 2. Ünite MİLLÎ UYANIŞ: YURDUMUZUN İŞGALİNE TEPKİLER 1. Bölüm : I. Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti...13 2. Bölüm : Bağımsızlığa Giden

Detaylı