UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ"

Transkript

1

2 Yönetim Bilişim Sistemlerinden biri olan Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP), yargı birimlerinin ve Adalet Bakanlığı merkez birimlerinin iş süreçlerini hızlandırmayı, güvenilirliğini artırmayı ve kurumu kağıtsız ortama taşımayı hedefleyen bir bilgi sistemidir. UYAP; günümüzün gerekli tüm teknolojik gelişmeler kullanılarak Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bağlı ve ilgili kuruluşlarının, adli ve idari tüm yargı birimlerinin (Cumhuriyet başsavcılıkları, mahkemeler, icra ve iflas daireleri, ceza infaz ve ıslah kurumları, adli tıp birimleri, denetimli serbestlik birimleri) donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunu ve benzer şekilde bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş olan, kamu kurum ve kuruluşları ile dış birim entegrasyonunu sağlayan ve e- Dönüşüm sürecinde e-devletin e-adalet ayağını oluşturan bir bilişim sistemidir. NEDİR UYAP?

3 ENTEGRASYON UYAP ın tam entegrasyonu ve merkezi elektronik ortamda tutulan arşivi sayesinde, doğru ve tutarlı bilgi mevzuatın tanıdığı yetkiler çerçevesinde başta hakim ve savcılar ile yargı personeli olmak üzere tüm kullanıcıların paylaşımına açılmaktadır. Kullanıcılar bu bilgilere ihtiyaç duyduklarında hızı ve kolayca ulaşabilmekte, keza, yargı birimleri de aralarında her türlü bilgi ve belge alış verişini elektronik ortamda ve anlık denebilecek kısa sürelerde gerçekleştirmektedir. Bilgi ve belgeler merkezi sistemde tutulduğundan ve ihtiyacı olan her birimin kullanımına açıldığından sisteme mükerrer veri girişi engellenmektedir. Öte yandan UYAP kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi sistemleriyle entegrasyon çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu çerçevede entegrasyon sağlanan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Adli Sicil Bilgi Sistemi nden sabıka kayıtları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü-MERNİS ten nüfus kayıtları ve Adres Kayıt Sistemi nden adres kayıtları, Emniyet Genel Müdürlüğü-POLNET ten ehliyet kayıtları, Merkez Bankasından döviz kurları, sistem üzerinden otomatik alınabilmektedir. UYAP ile İçişleri Bakanlığı-KİHBİ sistemi arasında sağlanan entegrasyon sonucu, kolluk kuvvetleri tarafından UYAP üzerinden aranan (hakkında yakalama emri ya da tutuklama kararı bulunan) kişilerin sorgusu yapılabilmektedir. PTT ile sağlanan entegrasyon sonucu tebligatların akıbetleri hangi postacıda olduğuna varıncaya kadar UYAP sistemi üzerinden takip edilebilmektedir. UYAP ile Yargıtay Bilgi Sistemi arasında gerçekleştirilen entegrasyon ile temyiz edilen dosyaların sistem üzerinden Yargıtay a gönderilmesi ve geri dönüşü sağlanmaktadır. Yargıtay ın UYAP Sistem Merkezi, Yüksek Seçim Kurulu-SEÇSİS in ise UYAP bilişim ağı alt yapısını kullanabilmesi sağlanmaktadır.

4 UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ Adli Haber Sistemi Adliye koridorlarında koşturarak kaybettiğiniz zamanı artık kendinize harcayabilirsiniz. AMACI Dava bilgileri de dâhil olmak üzere,tüm mahkemelerin ve icra dairelerinin yapmış oldukları işlemlerle ilgili uyarı, bilgi, veri ve duyuruların, kısa mesaj (SMS) aracılığı ile kullanıcılara sunulabilmesidir. ÜCRETLENDİRME Kamu hizmeti amacıyla hayata geçirilen hizmetin, sürekliliğini sağlayabilmek, sistem performansını lüzumsuz kullanımlarla düşürmemek için, Anlık/Kayıtlı Sorgulama Servisi kapsamında servislerden birinden yararlanmak amaçlı Kullanıcı tarafından gönderilen SMS in ve bu SMS e istinaden UYAP tarafından kullanıcıya gönderilen bilgi SMS inin toplam ücreti, FİRMA nın vergiler dahil 1 TL olarak ücretlendirilmektedir. UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ NEDİR? Adalet Bakanlığı, mahkeme kararlarının ve diğer adli işlemlerin SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına gönderilmesi için AVEA, VODAFONE ve TURKCELL le işbirliği protokolü imzalamıştır. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi nin (UYAP) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi yle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi bilgileri adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebilmektedir. UYAP SMS Bilgi Sistemi; mahkemeler ve icra daireleri gibi adli birimlerce gerçekleştirilen ve taraflara iletilmesi gereken bilgi, veri ve duyuruların GSM Operatörleri aracılığıyla avukatlara ve ilgili kişilere SMS yolu ile sunulmasını amaçlıyor. Bu sistem sayesinde, adli makamlardaki yetkililer, UYAP portalları üzerinden işlemlerini onayladık ları anda otomatik olarak ilgili k işilere SMS gönderilmektedir. TCKIMLIKNO ABONE yazarak 4060 a gönderin. (Örnek mesaj: ABONE) Hakkınızda açılan veya devam eden dava ve takipler ile ilgili bilgiler SMS aracılığı ile cep telefonunuza gelsin. gönderilen her mesaj 1 TL (vergiler dahil) olarak ücretlendirilir. Ayrıntılı bilgi için adresini ziyaret edin.

5 SMS YOLU İLE BİLGİLENDİRME NASIL YAPILACAK? Avukatlar ve vatandaşlar sistemden aşağıdaki şekilde yararlanabilmekteler: > UYAP üzerinden onay süreci tamamlanan ve gönderilmesi uygun görülen işlemlere ilişkin veriler belirlenen içerikle kullanıcıların cep telefonlarına SMS yolu ile iletilmektedir. > Sistem İlk Bilgilendirme SMS i ile abone olan avukat ve vatandaşlara vekili ya da tarafı oldukları davayla ilgili ilk işlem hakkında somut bilgiler veren bir mesaj göndermektedir. Örneğin; Hakkınızda Ankara 28. İcra Müdürlüğünde 2008/15 numara ile icra takibi başlatılmıştır, daha fazla bilgi almak istiyorsanız 4060 numaralı servise mesaj göndererek bilgi alın ya da abone olun şeklindeki bir mesajla ilgili kişiye bilgi verilmektedir. > Kullanıcılar, dilerlerse anlık sorgulama ile istedikleri bilgilere ulaşabilmekte ya da sisteme kaydolarak (abonelik sistemi) sorgulama yapmaksızın bilgilerin SMS yolu ile kendilerine gelmesini sağlayabilmekteler. > Avukat ve vatandaşlar Anlık Sorgulama ile herhangi bir abonelik söz konusu olmaksızın, öğrenmek istedikleri dava ya da işlemle ilgili kısa mesajı 4060 a göndererek, sistem tarafından kendilerine gönderilen cevap SMS i ile bilgi alabilmekteler. Bu durumda ilgili oldukları dava ya da işlemle ilgili bilgiler abonelik söz konusu olmadığı için ancak sorgulama yaptıkça kendilerine gönderilebilmektedir. Bilgi almak için sisteme gönderilen kısa mesaj içeriklerine, Adalet Bakanlığı web sayfasından (http://www.sms.uyap.gov.tr/icerikler.asp) ulaşılabilmektedir. > Kayıtlı Sorgulama ile sisteme kayıt yaptıran avukat ve vatandaşlara ilgili oldukları dava ya da işlemlerle ilgili süreçler hakkında SMS yolu ile sürekli olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Avukatlar ayrıca vekil olarak katıldıkları dava ya da işlemlerle ilgili bilgilendirmelerin içerik ve düzeyini Avukat Portalı üzerinden (https://avukat.uyap.gov.tr) belirleyebilmektedir. Bu sayede bir dosyada sadece bilirkişi inceleme raporunu bekleyen avukat bu dosyada bilirkişi raporuyla ilgili SMS alırken, başka bir dosyada yargılama süreçlerinin tamamını takip etmek isteyen aynı avukat ilgili dosyada seçtiği tüm süreçlerle ilgili olarak bilgilendirme SMS i alabilmektedir.

6 TATSIZ SÜRPRİZLERLE KARŞILAŞMAYIN TAM PAKET Pakete abone olmak için: TCKIMLIKNO TAM ABONE yazılarak 4060 a gönderilir. Örnek mesaj: TAMABONE Tam pakete üye olunması halinde dosyanın tüm tarafları ile ilgili bilgi gönderilir. Eğer yalnızca dosyada kendinizle ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız abone olurken abone kodunun başına KISISEL ekleyiniz: TCKIMLIKNO KISISEL ABONE yazılarak 4060 a gönderilir. Örnek mesaj: ABONE Aboneliği iptal etmek için : TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 4060 a gönderilir. Örnek mesaj: ABONEIPTAL SMS Bilgi Sisteminin Tamamı TAM PAKET Abonelerine Hizmet Olarak Sunulmakta olup, TAM Pakete Abone Olan Kullanıcılara Sorgu SMS ile Erişilebilen Tüm Bilgiler Otomatik Bilgi Mesajı Gönderilecektir. GENEL SORGULAMA Genel Sorgulama Yapmak İçin: UYAP SMS sistemine abone olduktan sonra TCKIMLIKNO yazılarak 4060 a gönderilir. Örnek mesaj: Türkiye genelinde hakkınızda açılmış herhangi bir dava veya icra takibi varsa bilgi mesajı gönderilecektir.

7 VATANDAŞ UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ Vatandaşlarımız SMS Bilgi Sisteminden iki şekilde faydalanabilirler. 1- UYAP Bilgi Sisteminden sorgulama yapmak: Sorgulama yöntemi ile cep telefonundan 4060 a gönderilecek SMS ile UYAP Bilgi Sisteminde yer alan dosyaların durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu işlem için sorgulama yapılacak dosyada kayıtlı olan bir tarafın TC Kimlik numarasının ve dosya numarasının bilinmesi gerekmektedir. TC Kimlik numarası ile birlikte dosya numarası kullanılmadan sorgulama yapılan içeriklerde (DAVATUMACIK gibi) mesaj içerisinde yer alan cep telefonu numarası ile, mesaj gönderilen cep telefonunun ilgili operatörde kayıtlı olduğu kişinin TC Kimlik numarasının aynı olması zorunludur. Sorgulama yapmak için cep telefonunun mesaj gönderme bölümüne TCKIMLIKNO DOSYANO MESAJKODU yazılıp 4060 a gönderilmelidir. Mesaj kodları için Örnek sorgu: /27 DURUSMA Sistem tarafından verilen cevap: 2007/27 sayılı dosyada :30:00 tarihine duruşma günü verilmiştir. Ücretlendirme: Sorgu SMS leri vergiler dahil 1 TL dir. Eğer sorgu sonucunda telefona gönderilecek bilgi birden fazla mesaja sığıyor ise kullanıcıya bu konuda bir bilgi mesajı gönderilir ve mesajların gönderilmesini isteyip istemediği sorulur. 2- UYAP SMS Bilgi Sistemine abone olmak: Yargı birimlerinde görülmekte olan bir dosyalarda herhangi bir olay gerçekleştiğinde eğer dosyanın tarafı olan kişi SMS bilgi sistemine abone ise bilgi mesajı ile anında gerçekleşen olaydan haberdar edilmektedir. Örnek mesajlar: a. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyasında tarihli duruşmaya, Avukat Ahmet Keskin katılmamıştır. b. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyası tarihinde temyize gönderilmiştir. c. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyasında görevsizlik kararı verilmiştir.

8 AVUKAT UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ Avukatlar SMS Bilgi Sisteminden iki şekilde faydalanabilirler. 1- UYAP Bilgi Sisteminden sorgulama yapmak: Sorgulama yöntemi ile cep telefonundan 4060 a gönderilecek SMS ile UYAP Bilgi Sisteminde yer alan dosyaların durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu işlem için sorgulama yapılacak dosyanın numarasının ve ilgili avukatın TC Kimlik numarasının kullanılması gerekmektedir. Sistem avukat sorgulamalarında avukatın kişisel olarak taraf olduğu dosyaların değil, vekil olduğu dosyaların bilgilerini döndürür. TC Kimlik numarası ile birlikte dosya numarası kullanılmadan sorgulama yapılan içeriklerde mesaj içerisinde yer alan cep telefonu numarası ile, mesaj gönderilen cep telefonunun ilgili operatörde kayıtlı olduğu kişinin TC Kimlik numarasının aynı olması zorunludur. Sorgulama yapmak için cep telefonunun mesaj gönderme bölümüne TCKİMLİKNO DOSYANO AV+MESAJKODU yazılıp 4060 a gönderilmelidir. (Mesaj formatları vatandaş ile aynı olup yalnızca mesaj kodunun başına AV ek lenmesi gerek mektedir) (www.sms.uyap.gov.tr/icerikler.asp) Örnek sorgu: /27 AVDURUSMA Sistem tarafından verilen cevap: 2007/27 sayılı dosyada :30:00 tarihine duruşma günü verilmiştir. Ücretlendirme: Sorgu SMS leri vergiler dahil 1 TL dir. Eğer sorgu sonucunda telefona gönderilecek bilgi birden fazla mesaja sığıyor ise kullanıcıya bu konuda bir bilgi mesajı gönderilir ve mesajların gönderilmesini isteyip istemediği sorulur. 2- UYAP SMS Bilgi Sistemine abone olmak: Yargı birimlerinde görülmekte olan bir dosyalarda herhangi bir olay gerçekleştiğinde eğer dosyanın tarafı olan avukat SMS bilgi sistemine abone ise bilgi mesajı ile anında gerçekleşen olaydan haberdar edilmektedir. Örnek mesajlar: a. 2007/27 sayılı dosyada :30:00 tarihine duruşma günü verilmiştir. b. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyası tarihinde temyize gönderilmiştir. c. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyasında görevsizlik kararı verilmiştir.

9 SMS Bilgi sistemine nasıl abone olunur? Cep telefonundan abone olmak için Avukat TCKİMLİKNO AVABONE yazıp 4060 a gönderilerek vekil olunan tüm dosyalara abone olunur. Ör: AVABONE Avukatlar daha gelişmiş abonelik seçenekleri için SMS bilgi sistemine avukat portalını kullanarak abone olmaktadırlar. Bunun için 1- Avukat Portalına giriş yapıldıktan sonra SMS İŞLEMLERİ butonu tıklanır. 2- Abone olunacak operatör seçimi yapılır, abone olunacak telefon numarası ilgili alana girilerek kaydet butonuna basılarak talep operatöre gönderilir. 3- Operatör tarafından telefona gönderilen şifre ile ilgili alana girilerek gönder butonuna basılır. Abonelik işleminden vazgeçilmek isteniyorsa, veya başka bir numara ile abone olunmak isteniyorsa, buraya tıklayınıza tıklanarak abonelik işlem süreci iptal edilmiş olur. 4- Bu alanda sms aboneliğinin iptali yapılabilinir. Hangi dosyalardan bilgi sms alınmak isteniyorsa o dosyaların numaraları seçilerek abonelik işlemi çek edildiğinde. Ekrana dosyaya ait aboneliğiniz yapıldı. Mesajları seçiniz uyarısı gelecektir. Mesaj düzenle butonuna basıldığında, dosyada meydana gelecek işlemlerin bilgi smsi olarak gönderilmesi ile ilgili çek işlemi yapılarak kaydet butonuna basılır.

10 UYAP SMS Bilgi Sistemi; Bir yönüyle e-devletten (Elektronik Devlet) m-devlete (Mobil Devlet) geçiştir. Vatandaşın zaman ve mekan sınırı olmadan talepte bulunabildiği e-devletten, vatandaşının hakkını takip eden ve hak kaybına uğramaması için vatandaşını bilgilendiren devlete geçişin bir aşamasıdır. Şartları oluştuğunda vatandaşlara mükemmel bir hukuki koruma, bir alarm sistemi sağlayacaktır. Vatandaş hakkında açılan bir dava veya yargılama aşamasındaki bir işlemden, aracısız olarak önce kendisinin haberi olması sağlanmıştır. Avukat ve vatandaşların adliyelere giderek ilgili oldukları dosya ya da işlemler hakkında bilgi almak için harcadıkları zaman, emek ve masrafı ortadan kaldırarak, daha etkin yollardan yargıya erişim sağlanmıştır. UYAP SMS Bilgi Sistemi ile yargı işlem bilgilerinin taraflara en hızlı şekilde bildirilmesi sağlanmıştır. Bilgilere her an her yerden ulaşılabilmesi sağlanmıştır. Yargılama aşamasının tüm süreci şeffaf hale gelmiştir. Şeffaflık sayesinde otomatik denetim sağlanmıştır. Yargı birimleri için iş gücü kaybı engellenmiştir. Gönderilen ilk mesaj ve vatandaşa gönderilen SMS ler ile yargının hızlanması sağlanmıştır. Vatandaşlar için zaman ve mesai israfının önüne geçilecek, dava bilgilerine en düşük maliyetle en hızlı şekilde erişimleri sağlanmıştır. Vatandaşa bilgi amaçlı olarak davetiyeden önce gönderilecek SMS ler ile yargılama giderleri düşürülmüştür. Bilgi edinme hakkının kullanımı bürokrasi olmaksızın etkin şekilde sağlanmıştır. Mağduriyetlerin ve hak kayıplarının önüne geçilmiştir. İhzar veya davetiye göndermek yerine vatandaşa gönderilecek SMS ile vatandaşa doğrudan ulaşılmış, kolluk kuvvetlerinin emek ve zaman kaybını engelleyerek asıl işlerine yoğunlaşmalarını sağlanmış, yargılama giderlerini azaltılmış, insan onuruna daha uygun bir iletişim yöntemi olması nedeniyle devlete/yargıya olan güveni artırmıştır. FAYDALARI

11 UYAP ta vatandaşların yargıya daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedeflenmiştir. Bu çerçevede Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Vatandaşlar, UYAP ın uygulamaya konulduğu günden beri internet aracılığıyla UYAP Vatandaş Portalı üzerinden T.C. kimlik numaralarını kullanarak UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarının belli başlı safahat bilgilerini (duruşma günleri, dosyanın Yargıtay dan dönüp dönmediği gibi) görebilmektedirler. VATANDAŞ PORTAL https://vatandas.uyap.gov.tr

12 Ancak bu sistemde bilgi güvenliği b a k ı m ı n d a n v a t a n d a ş l a r a d o s y a l a r ı n ı n t ü m a y r ı n t ı l a r ı açılamamaktadır. İşte bu nedenle, vatandaşların avukatlarda olduğu gibi internet üzerinden e-imza ya da mobil imza ile UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak yeni dava dosyası açabilmeleri, harç ödeyebilmeleri, yetkileri dâhilinde sistemdeki dava d o s y a l a r ı n ı a y r ı n t ı l a r ı y l a inceleyebilmeleri, dava dosyalarına evrak katabilmeleri ve bu dosyalardan suret alabilmeleri için 2009 yılı Ocak ayında UYAP Vatandaş Portalına e- i m z a i l e e r i ş i m ç a l ı ş m a l a r ı t a m a m l a n a r a k v a t a n d a ş l a r ı n kullanımına açılmış, ayrıca e-devlet k a p ı s ı i l e d e e n t e g r a s y o n u sağlanmıştır. UYAP Vatandaş Portalına ayrıca mobil imza ile de erişim için TURKCELL ve AVEA ile sürdürülen teknik çalışmalar tamamlanmıştır yılında ayrıca avukat ve vatandaşların tüm yargı harçlarını i n t e r n e t ü z e r i n d e n ç e v r i m i ç i y a p a b i l m e l e r i i ç i n y ü r ü t ü l e n entegrasyon çalışmaları teknik alt yapı itibariyle tamamlanarak uygulamaya konulmuştur. VATANDAŞ PORTAL

13 AVUKAT PORTAL

14 UYAP kapsamında geliştirilen Avukat Bilgi Sistemi (Avukat Portalı) aracılığıyla avukatlara internet üzerinden çevrimiçi yargı hizmeti sunulmaktadır. Avukatlar, internet üzerinden, yetkileri dâhilinde sistemdeki vekâleti bulunan dava dosyalarını (vekâleti bulunmayan dava dosyalarını da ilgili hâkiminden onay alarak evrakları dahil) inceleyebilmekte, bu dosyalardan suret alabilmekte; elektronik imza ile sistemdeki dava dosyalarına evrak katabilmekte, y e n i d a v a d o s y a s ı a ç a b i l m e k t e v e ç e v r i m i ç i h a r ç ödeyebilmektedirler yılında UYAP Avukat Portalına e-imza ile erişim sağlanarak daha güvenli bir yapıya geçilmiş ve avukatların sadece bir e-imza ile UYAP ta adeta duruşmaya girme dışında tüm işlemlerini yapabilmeleri ve dosyalarını takip edebilmeleri sağlanmıştır yılında ayrıca avukat ve vatandaşların tüm yargı harçlarını internet üzerinden çevrimiçi yapabilmeleri için yürütülen entegrasyon çalışmaları teknik alt yapı itibarıyla tamamlanarak uygulamaya konulmuştur. AVUKAT PORTAL https://avukat.uyap.gov.tr

15 VATANDAŞ PORTAL UZAKTAN EĞİTİMİ https://vatandas.uyap.gov.tr Vatandaşın UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) ile bağlantısını Internet üzerinden sağlamak amacıyla oluşturulan "Vatandaş Bilgi Sistemi" vatandaşlara internet üzerinden online yargı hizmeti sunan sistemdir. Vatandaş Portalına adresinden giriş yapabilirsiniz. Vatandaşlar internet aracılığıyla TC kimlik numaralarını kullanarak UYAP kapsamında adli, idari ve icra birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarının belli başlı sahafat bilgilerini (duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay'dan dönüp dönmediğini) görebilir. Dosya takip bölümünden dosya numaranızı biliyorsanız, esas no ile sorgulama yapabilir veya tüm dosyaları seçerek, dosya bilgilerine ulaşabilir, görüntülemek istediğiniz evrakı seçerek görüntü seçildiğinde evrakın içeriğini görebilirsiniz. Hazırlanan bu eğitimlerle, UYAP ekranlarının örneklerle anlatılarak etkin bir biçimde kullanılması amaçlanmaktadır.

16 AVUKAT PORTAL UZAKTAN EĞİTİMİ https://avukat.uyap.gov.tr UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) kapsamında bulunan "Avukat Bilgi Sistemi" avukatlara internet üzerinden online yargı hizmeti sunan sistemdir. Avukat bilgi sisteminde; avukatlar internet üzerinden dava açabilme, dosyaya evrak gönderme ve duruşma takip işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Sertifika sahibi avukatın dava açılış ekranını kullanabilmesi için A k b a n k ş u b e s i n d e n i n t e r a k t i f b a n k a c ı l ı k i ş l e m l e r i n i gerçekleştirebileceği bir hesap açtırması gerekmektedir. Avukat bilgi sisteminde dava açmak ya da dava dosyasına evrak gönderebilmek için,işlem yapmak isteyen avukatın elektronik sertifikaya sahip olması gerekmektedir.yargılama ile ilgili her türlü evrak yine elektronik imzalı olmak kaydıyla,evrağın adli birime gönderilmesine imkan vermektedir. Hazırlanan bu eğitimlerle, UYAP ekranlarının örneklerle anlatılarak etkin bir biçimde kullanılması amaçlanmaktadır.

UYAP FONKSİYONEL KAPSAMI UYAP IN NİHAİ HEDEFİ UYAP FONKSİYONEL KAPSAMI. Yargılama Hizmetleri. Kaynaklar / İdari Ynt. Destek Hizmetler Ynt.

UYAP FONKSİYONEL KAPSAMI UYAP IN NİHAİ HEDEFİ UYAP FONKSİYONEL KAPSAMI. Yargılama Hizmetleri. Kaynaklar / İdari Ynt. Destek Hizmetler Ynt. UYAP NEDİR? Yönetim Bilişim Sistemlerinden biri olan Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP), yargı birimlerinin ve Adalet Bakanlığının merkez birimlerinin iş süreçlerini hızlandırmayı, güvenilirliğini

Detaylı

Dergimizin bu sayıdaki konusu

Dergimizin bu sayıdaki konusu Editörden Dergimizin bu sayıdaki konusu Av. Özgür ERALP avukat@ozgureralp.av.tr Üç ayda bir olmak üzere senede dört sayı olarak yayınlamayı hedeflediğimiz dergimizin 2008/1 (6.sayı) sayısıyla karşınızdayız.

Detaylı

(ULUSAL YARGI AĞI PROJESİ)

(ULUSAL YARGI AĞI PROJESİ) T.C. ADALET BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI UYAP (ULUSAL YARGI AĞI PROJESİ) Muhammet Polat U Y A P UYAP; hızlı, güvenli ve adil bir yargılama sistemi tesis etmek üzere geliştirilen ve Türkiye

Detaylı

10.eTR ÖDÜLLERİ. 17 Aralık 2012, TBMM, Ankara

10.eTR ÖDÜLLERİ. 17 Aralık 2012, TBMM, Ankara 10.eTR ÖDÜLLERİ 17 Aralık 2012, TBMM, Ankara PROGRAM 17 Aralık 2012, TBMM, Ankara 09:30-10:00 Kayıt ve İkram 10:00-10:15 Açılış Konuşması Erman Ilıcak, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon

Detaylı

İSTANBUL BAROSU UYAP EĞİTİM KİTAPÇIĞI

İSTANBUL BAROSU UYAP EĞİTİM KİTAPÇIĞI İSTANBUL BAROSU UYAP EĞİTİM KİTAPÇIĞI 1 UYAP PROJESİ GENEL TANITIMI Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) Nedir? Adalet Bakanlığı e-devlet sisteminin bir parçası olacak olan e-adalet sisteminin kurulması için,

Detaylı

BİMER SİSTEMİ KULLANICI REHBERİ

BİMER SİSTEMİ KULLANICI REHBERİ BİMER SİSTEMİ KULLANICI REHBERİ İÇİNDEKİLER Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı 4-5 Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı nın Görevleri 6 BİMER Nedir? 7 BİMER e nasıl başvurular? 8 Alo150 Nedir?

Detaylı

T.C. PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HESABINA ELEKTRONİK TEBLİGAT İLETİLMESİNE İLİŞKİN SÖZLEŞME

T.C. PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HESABINA ELEKTRONİK TEBLİGAT İLETİLMESİNE İLİŞKİN SÖZLEŞME KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HESABINA ELEKTRONİK TEBLİGAT İLETİLMESİNE İLİŞKİN SÖZLEŞME 1. SÖZLEŞMENİN KONUSU 1.1. PTT Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan kayıtlı elektronik posta hizmetinden, kayıtlı elektronik

Detaylı

UYAP BİLİŞİM SİSTEMİ BAŞARI FAKTÖRLERİ

UYAP BİLİŞİM SİSTEMİ BAŞARI FAKTÖRLERİ UYAP BİLİŞİM SİSTEMİ BAŞARI FAKTÖRLERİ Ali Rıza Çam, Bilgi İşlem Dairesi Başkan yardımcısı Adalet Bakanlığı 2 Ekim 2013 e-devlet Projelerinde Başarı Etkenleri: Dönüşüm Odaklı Proje Yönetimi Teşkilât Yapımız

Detaylı

KURUMSAL YÖNETİM VE YATIRIMCI İLİŞKİLERİ PORTALI YATIRIMCI-GEZGİN ÜYE KULLANIM KILAVUZU

KURUMSAL YÖNETİM VE YATIRIMCI İLİŞKİLERİ PORTALI YATIRIMCI-GEZGİN ÜYE KULLANIM KILAVUZU KURUMSAL YÖNETİM VE YATIRIMCI İLİŞKİLERİ PORTALI YATIRIMCI-GEZGİN ÜYE KULLANIM KILAVUZU İçindekiler BENİM SAYFAM... 4 İHRAÇÇI SAYFALARI... 5 YATIRIMCI BİLGİLENDİRME VE UYARI SİSTEMİ... 6 PORTFÖY/BAKİYE...

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii i ii ÖNSÖZ Türkiye nin bilgi toplumuna dönüşümü konusunda yapılan çalışmalar, siyasi iradenin de büyük desteği ve ilgili tüm tarafların özverisiyle sürdürülmektedir. Son dönemde yaşanan gelişmeler, bir

Detaylı

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin,

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi Unutmayalım Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Oturma ve çalışma izinlerinizin süresinin, Aracınızın kasko ve sigorta poliçelerinin, Ehliyetinizin

Detaylı

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı süreli yayınıdır. ZZTüm GSM Operatörlerinden

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı süreli yayınıdır. ZZTüm GSM Operatörlerinden 10 Nisan Özel Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı süreli yayınıdır. Nisan 2013 webmail@egm.gov.tr Polnet Forum-İlan-Eim ZZTeşkilat personelimizin intranet ortamında paylaşımlarda

Detaylı

FK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD. ŞTİ.

FK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD. ŞTİ. SİRKÜLER NO:2015/64 23 /Temmuz/2015 İçindekiler: * Adalet Bakanlığı UYAP ta elektronik tebligat uygulamasına geçti. ADALET BAKANLIĞI UYAP TA ELEKTRONİK TEBLİGAT UYGULAMASINA GEÇTİ: Adalet Bakanlığı nın

Detaylı

BAŞBAKANLIK HALKLA İLİŞKİLER DAİRE BAŞKANLIĞI

BAŞBAKANLIK HALKLA İLİŞKİLER DAİRE BAŞKANLIĞI BAŞBAKANLIK HALKLA İLİŞKİLER DAİRE BAŞKANLIĞI 19 Ekim 1984 tarihinde yürürlüğe giren 3056 sayılı Başbakanlık Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile Halkla

Detaylı

UYAP YARGITAY BİLGİ SİSTEMİ. Dr. Servet YETİM Genel Sekreter Yardımcısı Hakim

UYAP YARGITAY BİLGİ SİSTEMİ. Dr. Servet YETİM Genel Sekreter Yardımcısı Hakim UYAP YARGITAY BİLGİ SİSTEMİ Dr. Servet YETİM Genel Sekreter Yardımcısı Hakim YARGININ MODERNİZASYONU "İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir neden göremiyorum." (Kenneth Olsen,

Detaylı

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ Analiz Raporu İŞ YAZILIM DONANIM SAN. TİC. LTD. ŞTİ 20.04.2015 HAZIRLAYAN KONTROL ONAY Fatma POLAT Proje Yöneticisi Emre YÖRÜK Genel Müdür İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

11. etr Ödülleri Finalist Projeler

11. etr Ödülleri Finalist Projeler 11. etr Ödülleri Finalist Projeler Yerel Yönetimlere Yönelik Kategorileri Küçük Ölçekli Belediye kategorisinde; Artvin Belediyesi- KAREKOD lu Mahalle Tabelaları ve KAREKOD lu Broşürler Karekod lu Tabelalar

Detaylı

HABERLEŞME KARAYOLU SEKTÖRÜ

HABERLEŞME KARAYOLU SEKTÖRÜ HABERLEŞME KARAYOLU SEKTÖRÜ SEKTÖREL BÜYÜKLÜKLER POLİTİKA VE DÜZENLEMELER PROJE VE FAALİYETLER ULUSLARARASI İLİŞKİLER İŞLETME FAALİYETLERİ Bilgi, tarihin her döneminde toplumsal gelişim ve refahın sağlanmasındaki

Detaylı

Ali Kaya RÖPORTAJ. TELEKOM DÜNYASI: UYAP nedir?

Ali Kaya RÖPORTAJ. TELEKOM DÜNYASI: UYAP nedir? RÖPORTAJ Ali Kaya Avrupa birliği hukuk sistemlerinde elektronik adalet uygulamaları konusunda yapılan mukayeseli araştırmalar sonucunda, UYAP ile ülkemizin, yargıda bilişim teknolojilerinin kullanımı alanında

Detaylı

TNB KEP TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ Üye Bilgilendirme Kitapçığı

TNB KEP TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ Üye Bilgilendirme Kitapçığı TNB KEP TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ Üye Bilgilendirme Kitapçığı tnbkep.com.tr Önsöz İleri teknoloji ile şekillenen dijital dünya bizlere yeni iletişim platformları kazandırırken, veri paylaşımı ve bilgi aktarımı

Detaylı

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ www.bilgitoplumu.gov.tr Eylül 2005 i Bu yayın tüm içeriği ile http://www.bilgitoplumu.gov.tr adresinde yer almaktadır.

Detaylı

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ www.bilgitoplumu.gov.tr Eylül 2005 i ii Bu yayın tüm içeriği ile http://www.bilgitoplumu.gov.tr adresinde yer

Detaylı

2010 Yılı Faaliyet Raporu

2010 Yılı Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 3 GİRİŞ... 5 I-GENEL BİLGİLER... 6 A-) MİSYON VE VİZYON... 6 B-)YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 6 C-)İDAREYE İLİŞKİN BİLGİLER... 7 1-FİZİKSEL YAPI... 7 2-ÖRGÜT YAPISI... 8 3-BİLGİ

Detaylı

CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARI İLE ADLÎ YARGI İLK DERECE CEZA MAHKEMELERİ YAZI İŞLERİ HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE DAİR YÖNETMELİK

CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARI İLE ADLÎ YARGI İLK DERECE CEZA MAHKEMELERİ YAZI İŞLERİ HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE DAİR YÖNETMELİK CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARI İLE ADLÎ YARGI İLK DERECE CEZA MAHKEMELERİ YAZI İŞLERİ HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

YARGIDA DURUM ANALİZİ TOPLANTILARI

YARGIDA DURUM ANALİZİ TOPLANTILARI YARGIDA DURUM ANALİZİ TOPLANTILARI SONUÇ RAPORU Ocak 2012 HSYK Strateji Geliştirme Bürosu YARGIDA DURUM ANALİZİ TOPLANTILARI SONUÇ RAPORU 24-25 Aralık 2010 Erzurum, Kahramanmaraş, Midyat, Van 30-31 Aralık

Detaylı

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI GENELGESİ (2013/1)

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI GENELGESİ (2013/1) TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İstihdam Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI GENELGESİ (2013/1) Genelge İçeriği 1 GENEL ESASLAR... 3 1.1 Giriş... 3 1.2 Yetki ve sorumluluk... 3 2 ÖİB

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Durum Değerlendirmesi ile Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin

Detaylı

Editörden... Av. Özgür ERALP Ankara Barosu Bilşim ve Hukuk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni. 1bilişim ve hukuk

Editörden... Av. Özgür ERALP Ankara Barosu Bilşim ve Hukuk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni. 1bilişim ve hukuk Editörden... Türkiye nin Bilişim ile Hukuku temel alan ilk ve tek dergisinin 4.sayısıyla karşınızdayız. Bildiğiniz üzere her sayımızda bir özel dosya konumuz var. Bu sayıdaki dosyamızın konusu Kişisel

Detaylı

UBAP (ULUSAL BARO AĞI PROJESĠ) ÇALIġMALARI

UBAP (ULUSAL BARO AĞI PROJESĠ) ÇALIġMALARI UBAP (ULUSAL BARO AĞI PROJESĠ) ÇALIġMALARI UBAP, açılımı Ulusal Baro Ağı Projesi olup, Türkiye deki tüm baroların, avukatların ve avukat stajyerlerinin üye olarak pek çok elektronik işlemlerden yararlanabilecekleri

Detaylı