Sosyal Medya Kullanımı ve Pazarlaması

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sosyal Medya Kullanımı ve Pazarlaması"

Transkript

1 YILDIZ GELİŞİM AKADEMİSİ Sosyal Medya Kullanımı ve Pazarlaması BAYRAM YILDIZ

2 Geleneksel Medya Neydi? Büyük gruplar tarafından hazırlanmış kontrolümüzün olmadığı içerikler. İletişimden ziyade iletim şeklinde gerçekleşti. Sadece müşteriye mesaj iletmekle sınırlı kaldı.

3 SOSYAL MEDYA Nedir? Kendi içeriğini oluşturabilir, yayınlayabilir ve paylaşabilirsin. Bireysel yayıncı tarafından sunulan istediklerimizi seçme özgürlüğüne sahibiz Kendine özgü araçları ile interaktif ve paylaşımcı. Yorum, puan ve içerik paylaşımları eskiye göre güçlü kılıyor.

4 SOSYAL MEDYA Araçları? Wikiler Ülkemizde en az dikkat çeken olduğunu söyleyebiliriz Sayfaları kullanıcılar tarafından oluşturur Bir kullanıcın sayfasını başka kullanıcı değiştirebilir Wiki yapısıyla ansiklopedi hizmeti sunan wikipedia.org dünyanın en çok tanınan ve kullanılan wikisidir.

5 SOSYAL MEDYA Araçları? Facebook Sayfaları Facebook sayfa ve profil her ikisi önemli olmasına rağmen Sosyal Medya amaçlarından biriside mesaj yaymanın yanında google da indexlenmektir. Google profilleri indexlemez ama sayfaları indexler. Birey olarak farklı sayfalar yönetilebilir.

6 SOSYAL MEDYA Araçları? Bloglar Teknik bilgi gerektirmeden kendi istedikleri şeyleri kendi istedikleri şekilde yazan kişilerin web sayfalarıdır Sosyal medya araçları arasında en yaygın kullanıma sahip olmasa da önemli bir mecra olarak kabul ediliyor. İşiniz ile ilgili her ürün ve hizmet için bir makale yazılabilir.

7 SOSYAL MEDYA Araçları? İçerik Paylaşım Fotoğraf, video vb içeriklerin paylaşılmasını sağlar. Siteleri Flickr, YouTube, slideshare.net

8 SOSYAL MEDYA Araçları? Mikro Bloglama 140 karakterlik kullanıcıların anlık haber gelişme ve son dakikaları paylaşmayı sağlayan blog siteler En popüler ve en çok kullanılan mikro bloglama sitesi Twitter Mart 2006 yayına açıldı. Twitter artık SMS göndermek kadar kolay ve hızlı paylaşım yapmamızı sağlıyor. Bilgiyi hızlı yayabilirsiniz.

9 İSMİNİZ ALINMIŞ MI? Siz karar vermeye çalışırken şirketinizin yada markanızın ismi çoktan alınmış olabilir? chk.com

10 SOSYAL MEDYA KULLANIMI Kurumsal Nasıl Kullanılmalı?

11 Sosyal Medya İş Hayatımıza Girdi! Marka ve Ürünler hakkında bol bol sohbet ediliyor. Markaların bulunmaması ciddi dezavantaj olabilir Sosyal Medyayı kullanmak için önce içinde bulunmak tek kural

12 Kurumsal katılım kişisel katılma göre daha etkili olacaktır. Her mesaj kurumun sözü olarak kabul edilir. Kurumsal Katılım Sohbetin gerçekleştiği ortamlarda kurumsal marka veya firma olarak bulunmak faydalı olacaktır. Kullanacağımız dil ile kurumsal kimliğimiz kesin bir uyum içinde olması gerekmektedir. Kurumsal olarak yapılacak hatalı bir davranış tüm markayı etkileyeceği unutulmamalı

13 Kurumsal Sosyal Medya Politikaları Nasıl Oluşturulur? İletişim sorunu ihtimaline karşılık yazılı politikalar/kurallar oluşturulmalı Kurumun iletişim politikaları ile aynı olabileceği gibi sosyal medyaya özgü farklı politikalarda olabilir.

14 İyi Bir Politika Aşağıdaki Sorulara Açıklık Getirmelidir. Şirketimiz internet üzerinde neler yapabilir, neler yapamaz? Çalışanlarımız internet üzerinde neler yapabilir, neler yapamaz? İnternet kullanıcıları şirketimize ait sitelerde neler yapabilir, neler yapamaz?

15 DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Şeffaflık Doğruluk Siyah Şapka Uygulamaları Olumlu Tarzı

16 Şeffaflık İletişim dilinize ve mesajlara dikkat edin! Müşteri önündeki konumlandırmaya dikkat Faydalı kullanım ve kabul görmek için en doğru yaklaşım şeffaflık olacaktır.

17 Doğruluk Herşey farklı mecralarda defalarca paylaşılmaktadır ve herkes hemen herşeyi duyabilir. Doğruları saklamak yada saptırmak ciddi hata olur Siyah sapka uygulamalarına farklı araçları kötü niyetli kullanımlara adlandırıyoruz.

18 Siyah Şapka Uygulamaları İstenmeyen e-postalar (spam) Spam Blog Yorumları Sahte Yorumlar Sahte Bloglar

19 Asla Görmezden Gelmeyin Hızlı ve kibar cevap verin Olumlu yorumlara olumlu cevap verin Olumsuz yorumları, olumlu duruma çevirin, yönlendirin.

20 Sohbete Dahil Olma Yaklaşımınız Ego Sorunu Nasıl Katılım Olumlu Tepkilere Yaklaşım Olumsuz Tepkilere Yaklaşım

21 Ego Sorunu Saldırgan ve acımasız kullanıcılara dikkat Baskın karakterlerden gelecek saldırılar Negatif eleştiri yapmaya yatkın kullanıcılar ile karşılaşma riski yüksek Kendi kimlikleri ile profil oluşturmaya teşvik ederek bu sorunu azaltmaya çalışılmaktadır

22 Nasıl Katılım İletişimin sadece o mecrada kalmayacağı unutulmamalı Sadece iletişim olarak görülmemeli Müşteri memnuniyetinin bir parçası ve şikayet yönetimi olarak görülmeli

23 Olumlu Tepkilere Yaklaşım Olumlu yorum yapan kullanıcılara maliyetsiz ulaşım Mutlu müşterileri marka elçilerine dönüştürülebilir Olumlu görüşlere hızlı dahil olunmamalı, başka destek yorumlar daha etkili ve değerli olacaktır. Olumlu yoruma yapılan olumsuz görüşü yazı sahibi yada diğer kullanıcının yanıtlaması daha etkilidir. Olumlu yorumlar teşekkürlerle dikkate aldığımız ve önemsediğimizi göstermek değerli olabilir

24 Olumsuz Tepkilere Yaklaşım Olumsuz tepkilere yaklaşımımız marka veya ürünümüzü geliştirmek faydalanmak olmalıdır Olumsuz her yorum memnuniyetsiz bir müşteri demektir. Bu kişilere ulaşmamız açısından şikayet yönetiminde güçlü bir silah olarak kullanmalıyız Objektif olarak değerlendirilerek haklı ve haksız yönler tespit edilmeli. Tepkinin artmaması için aşırı savunmacı bir tutum sergilemek tepkinin artmasına sebeb olabilir.

25 Olumsuz Tepkilere Yaklaşım Haksız eleştiriler doğru şekilde açıklanmalı ve diğer kullanıcılar bilgilendirilmeli. Sübjektif davranmak ters tepebilir. Haksız ve kötü niyetli hakaretlere maruz kalındığı düşünülüyorsa yasal yollara başvurulmalı Çoğu zaman site yöneticisine başvurarak içerik yayından kaldırılması yasal süreç den kurtulunabilir Yinede harekete geçmeden önce avukata danışılmalı

26 İletişim Yolları Etkinlikler Özel Kampanyalar Birşeyler Verin

27 ETKİNLİKLER Hedef kitle ve kriterler iyi belirlenmeli Sosyal Medyayı aktif olarak kullanan kişilerin tepkileri ve davet edilme isteği düşünülmeli İletişime geçerken kullanılacak dil iyi belirlenmeli Kişiselleştirilmiş yazılar daha sempatik ve etkili olacaktır. Amaç katılımcılara istediğimizi yazdırmak değil ürünümüzü yada firmamızı doğru tanıtmaktır. SEO ODAKLI ETKİNLİK NASIL OLUŞTURULABİLİR?

28 Her Etkinlik sonrası geri dönüşleme ve ölçme teknikleri kullanılmalı, takip edilmelidir. ÖZEL KAPANYALAR Sosyal Medyayı hedefleyen özel kampanyalar Pazarlama kampanyalarının etkisini arttırmak için sosyal medya araçlarına da dahil edilmelidir. Ürün çeşitliliği ve faydaları haberdar edilebilir. Geri dönüşleri ile web sayfasına bir trafik sağlanır Marka iletişiminin arttırılması sağlanabilir

29 Hediye Verin Sayfanızı beğenen, takipçilerinize küçük hediyeler verin. Bunu sürdürürseniz, ürün yada hizmet satabilirsiniz.

30 Sonuç Olarak Sosyal Medya

31 Sonuç Olarak Etkin kullanıldığında müşteri başına pazarlama maliyeti açısından daha etkili ama bedava değil Sadece Türkiye de değil tüm dünyada gelişmekte ve evrimin başlarında olduğumuz unutulmamalı Bu evrimin dışında kalmak sosyal medya kullanmasından ki risklerden daha büyük olacaktır Anlatılanlar şimdiye kadar oluşan deneyim ve başarılardan çıkarılmıştır.

32 Nasıl Kullanılmalı? TÜKETİCİLERİ DİNLEME ve İLETİŞİME GEÇME Genel olarak bakıldığında firmalar tüketicilerin son satın alma evresinde kullanıyorlar Tüketici ile doğru zamanda iletişime geçilmediğinde sosyal medyanın etkisi de düştüğü görülmektedir. Anlatılanlar şimdiye kadar oluşan deneyim ve başarılardan çıkarılmıştır.

33 MARKANIZ İÇİN NE YAPABİLİR? Tüketici-Müşteri ilişkisinin geliştirmeyi, yönetmeyi ve müşteri hizmetlerinin geliştirilmesini sağlar. Satın alma süreçlerinin ilk basamaklarında etkileşime geçildiğinde fayda sağlar. Sizin hakkınızda en doğru ve samimi bilgilerle donatılmanızı sağlar. Müşterilerinizin neler konuştuğunu dinlemenizi sağlar. Müşterilerinize daha fazla odaklanmanızı ve Marka- Tüketici arasında bir diyalog köprüsü kurar.

34 MARKANIZ İÇİN NELER YAPAMAZ? Markanızın sitesine yüzbinlerce yeni nitelikli ziyaretçi gelmesini sağlamaz Marka hakkında müşteri diyaloglarını tamamıyla kontrol edilmesini sağlamaz Orta ve büyük ölçekli firmanın en temel kanalı olamaz Diğer iletişim kanallarınızın bir parçası olmadığı sürece herhangi bir fayda sağlamaz. Kurum içerisinde sahiplenilmediği sürece bir fayda sağlamaz

35 Daha Fazla Fayda İçin Neler Yapılabilir? İyi yada kötü markanız hakkında konuşanları ödüllendirin. Sürekli olarak kendinizden bahsetmeyin Sosyal Medyaya özel ürünler, promosyonlar ve hizmetler kurgulayın. Tüketici ve müşterileriniz ile buluşma noktası olarak kullanın Markalar yapılanma süreci iyi takip edilmeli ve kural koyucu konumunda olmalıdır

36 Bunlara Dikkat Samimi ve Kendin Ol! Kimseyi Kandırma Kendi Haline Bırakmayı Öğren ( Dinle ) Negatif geri dönüşlerden faydalan Uyum Sağla ama Karakterini Koru!

37 SOSYAL MEDYA da BAŞARI Şirketler Sosyal Medyada

38 Ne Elde Edilebilir Marka Bilinirliği, Tanınırlığı CRM Doğru Marka İletişimi Satışlarda Artış

39 Ne Elde Edilebilir Trafik Yaratmak(Link Paylaşım, Sayfalar, Reklam) Arama Motoru Sonuçlarına Etkisi(Sayfa, Etkinlik..) Risklerin Önüne Geçmek (Müşteri İlişkileri, İletişim) Rekabette Avantaj(Ulaşılabilirlik)

40 SOSYAL MEDYADA BAŞARI STRATEJİLERİ BEN KONUŞURU M SEN DİNLE ANLAYIŞINI TERKET!!

41 ESNEK VE HIZLI OLMAK Yorum ve İsteklere Hızlı Yanıt Bu işlerle İlgili Bir Kişi Görevlendirmek Her Duruma Özel Esnek Yaklaşımların Belirlenmesi

42 HEDEF KİTLE Hedef Kitle Doğru Tanımlanmalı Hedef Kitle Takip Edilerek Zengin İçerikler HAzırlanmalı Hedef Belirlenmeli (Neyi, Ne Zaman, Nasıl Yapacağı ve Hangi Adımların Atılacağı Belirlenmeli)

43 AKTİF BİREYLER GÖNÜLLÜ TANITIMCILAR Şirketinizi Tanıyan, Ürünlerinizi Kullanmış, Gönüllü Olarak Tanıtımını Yapan, Yeni Ürünleri Yorumlayan Kişiler Önemli Bir Kazançtır. Bu kişilerle yakın ilişki kurun Hedef Belirlenmeli (Neyi, Ne Zaman, Nasıl Yapacağı ve Hangi Adımların Atılacağı Belirlenmeli)

44 FACEBOOK BAŞARI SAĞLAMAK SONUÇ ALMAK İÇİN

45 Facebook Uygulaması Yaratmak Web Sayfasına Trafik Yaratmak. Facebook Hedefli Reklam Müşteri İle Arkadaş Olmak

46 ATILACAK ADIMLAR Facebook Hesabı Açmak Rakip ve Faaliyet Alanının Durumunu İncele Kendiniz İçin Bir Strateji Oluşturmak Şirket yada Markanıza Sayfa Oluşturmak

47 ATILACAK ADIMLAR SAYFA OLUŞTURMAK ETKİLİ, ETKİNLİK OLUŞTURMAK PAYLAŞIMLAR, NOTLAR FACEBOOK REKLAMLARI

48 HAYRAN OLMA NEDENLERİ İndirim ve Promosyonlardan Haberdar Olma Zaten Müşterisiyim Desteklediğimi Göstermek İçin Eğlenceli Olduğu İçin Marka Hakkında Bilgilere İlk Ulaşan Olmak

49 SAYFAYA ÜYE KAZANMAK ÖZEL AVANTAJLAR TANIMLAMAK İlk Olarak Çalışanları Davet Etmek Arkadaşlarına davet etmeleri istenebilir BAYİ AĞI YADA ÜYELERİ DAVET WEB SAYFASINDAN BAĞLANTI KURMAK

50 İNTERNET HARİCİ TANITIM Mevcut Basılı Evraklarda Tanıtım Etkinliklerde Tanıtım ÜRÜNLERDE TANITIM FACEBOOK ÜZERİNDE SPONSOR TANITIM

51 SON OLARAK PAYLAŞIMLAR NE ÇOK SIK NEDE İLGİSİZ GÖRÜNCEK ZAMANLAMADA YAZMAK EN AZ HER GÜN 1 KEZ YAZMAK SEKTÖRÜNÜZLE İLGİLİ KİŞİ YADA KURUMLAR TAKİP EDİLEBİLİR, ALINTI YAPILABİLİR DİĞER SOSYAL MEDYA ARAÇLARI ve WEB SAYFALARI İLE BAĞLANTI KURULABİLİR

Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY Dijital Pazarlama Eğitimi

Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY Dijital Pazarlama Eğitimi Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY 1 Dijital Pazarlama Eğitimi 2 Neden dijital pazarlama? Site tasarımında ve kampayanlarda

Detaylı

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI (TEZSİZ) BİTİRME PROJESİ Danışman: Doç. Dr. ASLIHAN NASIR HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI MUSTAFA ÇELİK

Detaylı

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA 8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA SOSYAL AĞLAR Son zamanlarda tüm dünyada beklenmedik bir hızla yayılan ve milyonlarca insanı etkisi altına alan sosyal ağlar, insanların birbirileri ile olan ilişkilerini

Detaylı

www.verinetwork.com www.eozcelik.com

www.verinetwork.com www.eozcelik.com ADWORDS, SEO, YOUTUBE, SOSYAL MEDYA, NETWORK- PC BAKIM, WEB YAZILIM TASARIM www.verinetwork.com www.eozcelik.com Google Reklam Nedir? Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet

Detaylı

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI Sosyal medya yönetimine artık diğer pazarlama aktivasyonları gibi stratejik bir bakış

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

dijital diyaloglar DİJİTAL KATILIM REHBERİ

dijital diyaloglar DİJİTAL KATILIM REHBERİ dijital diyaloglar DİJİTAL KATILIM REHBERİ Devlet için etkili dijital katılım rehberi Bu rehber İngiltere Büyükelçiliği tarafından finanse edilen Stratejik Planlama ve Politika Geliştirmede Katılımcılık

Detaylı

BUTİK OTEL İŞLETMELERİNİN SOSYAL MEDYA KULLANIMINA YÖNELİK BİR İNCELEME: FACEBOOK ÖRNEĞİ

BUTİK OTEL İŞLETMELERİNİN SOSYAL MEDYA KULLANIMINA YÖNELİK BİR İNCELEME: FACEBOOK ÖRNEĞİ 42 Özet: BUTİK OTEL İŞLETMELERİNİN SOSYAL MEDYA KULLANIMINA YÖNELİK BİR İNCELEME: FACEBOOK ÖRNEĞİ Burak ERYILMAZ * Burhanettin ZENGİN ** Sosyal medya; internetin kullanıcılarına sunduğu imkanlardan olan

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Dijital Çağda Yeni Bir Halkla İlişkiler Pratiği: Fısıltıyla Halkla İlişkiler Yapmak ya da PR 2.0 Uğur Batı (*)

Dijital Çağda Yeni Bir Halkla İlişkiler Pratiği: Fısıltıyla Halkla İlişkiler Yapmak ya da PR 2.0 Uğur Batı (*) Dijital Çağda Yeni Bir Halkla İlişkiler Pratiği: Fısıltıyla Halkla İlişkiler Yapmak ya da PR 2.0 Uğur Batı (*) GİRİŞ ABD li, ünlü Time Dergisi nin dijital dünyanın önemine ayırdığı 25 Aralık 2006 sayısının

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Muhammet Altındal 1 1 Marmara Üniversitesi, Gazetecilik Bölümü, Bilişim Yüksek Lisans, İstanbul muhammetaltindal@gmail.com Özet: Ekonomi,

Detaylı

Erdem Taşdemir Karadeniz Technical University ISSN : 1308-7320 tasdemir@ktu.edu.tr 2010 www.newwsa.com Trabzon-Turkey

Erdem Taşdemir Karadeniz Technical University ISSN : 1308-7320 tasdemir@ktu.edu.tr 2010 www.newwsa.com Trabzon-Turkey ISSN:1306-3111 e-journal of New World Sciences Academy 2011, Volume: 6, Number: 3, Article Number: 4C0114 HUMANITIES Received: June 2011 Accepted: July 2011 Erdem Taşdemir Series : 4C Karadeniz Technical

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI i T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI HASTANE VE HEKİM TERCİHİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ETKİSİ: ANKARA İLİ ÖRNEĞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan Emre TENGİLİMOĞLU

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

TiMNET İNTERNET MEDYA PAZARLAMA. İ n t e r n e t t e P a z a r l a m a

TiMNET İNTERNET MEDYA PAZARLAMA. İ n t e r n e t t e P a z a r l a m a TiMNET İNTERNET MEDYA PAZARLAMA İ n t e r n e t t e P a z a r l a m a TiMNET İnternet Medya Pazarlama Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Halaskargazi Cad. No: 266 Kat 4 Çankaya Apt. 34363 Şişli İ/STANBUL

Detaylı

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDYA KOKTEYLİ Önsöz Sizce günümüzde üst düzey yöneticilerin yüzde kaçı mevcut medya düzeninin kontrolden çıktığını düşünüyor? Cevap verelim: Hemen hemen hepsi... Yönetici

Detaylı

Facebook Sayfaları ile Facebook'taki yerinizi alın

Facebook Sayfaları ile Facebook'taki yerinizi alın Sayfaları 1 Sayfaları ile 'taki yerinizi alın Sayfanız Her gün tüm dünyada milyonlarca kişi arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve sevdikleri şeyleri paylaşmak için 'u ziyaret ediyor. Bu kılavuz, kuruluşların

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

www.e50plus.eu Page 1 of 28

www.e50plus.eu Page 1 of 28 AVRUPA PROGRAMI LLP-Leonardo da Vinci- Yenilik Transferi Geleneksel Ürünlerin 50 yaş üstü kadınlar tarafından e-ticareti Avrupa Birliği Yaşam Boyu Eğitim Programı desteği ile Proje Numarası 2009-1-GR1-LEO

Detaylı

SOSYAL MEDYA ve E-PAZARLAMA. Yiğit Kalafatoğlu

SOSYAL MEDYA ve E-PAZARLAMA. Yiğit Kalafatoğlu SOSYAL MEDYA ve E-PAZARLAMA Yiğit Kalafatoğlu Önsöz: Meşgul Sinyali oluşumu ve gelişimi esnasında neler araştıracağız, neler yazacağız diye tartışırken, Fatih e 2007 yılında yüksek lisans eğitimim sırasında

Detaylı

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM Bilişim Teknolojileri ve e-ticaret Şubesi 1 İÇİNDEKİLER 1. İNTERNET REKLAMCILIĞI İLE PAZARLAMA... 4 1.1. REKLAMIN AMAÇLARI... 4 1.2. GELENEKSEL REKLAMDAN İNTERNET REKLAMCILIĞINA

Detaylı

04.11.2012 SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PAZARLAMA İLKELERİ. Pazarlama Bir Gereksinimdir... Pazarlama Nedir? Neler Pazarlanabilir?

04.11.2012 SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PAZARLAMA İLKELERİ. Pazarlama Bir Gereksinimdir... Pazarlama Nedir? Neler Pazarlanabilir? SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PAZARLAMA İLKELERİ Yrd. Doç. Dr. Özge Özgen Dokuz Eylül Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü 31.10.2012 Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim

Detaylı

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar...

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2011 Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... Customization (Özelleştirme) ERP Projelerinin Dipsiz Kuyusu ERP2 Devri Kapanıyor,

Detaylı

SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ

SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (CRM-.Customer Relationsiıip Management) Hazırlayan Ebru Demirbağ BJİgi ve Dol

Detaylı

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr 1 İşinizi internete taşıma rehberi www.isinizinternette.com.tr 2 İnternete Hoş Geldiniz İşinizi internete taşıma rehberi, web sitesi hazırlamayı ve e-ticaret yapmayı kolaylıkla anlayabilmeniz için tasarlanmıştır.

Detaylı

Sosyal medya Kitle bankacılığında yeni bir ufuk mu?

Sosyal medya Kitle bankacılığında yeni bir ufuk mu? Sosyal medya Kitle bankacılığında yeni bir ufuk mu? Ocak 2014 Günümüzde Türkiye de faaliyet gösteren bankaların sosyal medya etkinlikleri, Facebook ve Twitter hesabı oluşturup; reklam ya da tanıtım yoluyla

Detaylı

T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MEDYA VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE DE VİRAL REKLAM

T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MEDYA VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE DE VİRAL REKLAM T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MEDYA VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE DE VİRAL REKLAM YÜKSEK LİSANS TEZİ 109680011 SİMGE TEZEL İstanbul, 2011 T.C. İSTANBUL

Detaylı

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012 Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý KONAKLAMA ÝÞLETMELERÝNÝN PAZARLANMASINDA ÝNTERNETÝN ETKÝN KULLANIMINA YÖNELÝK BÝR MODEL

Detaylı

B2B PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİ

B2B PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİ B2B PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİ PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİMİZ E*PAGE KATALOG REKLAM REKLAM YENİDEN HEDEFLEME NEWSLETTER ÖZEL E-POSTA 2 İÇİNDEKİLER İNTERNETTE SİZİ BULABİLMELERİNİ SAĞLAYIN 1. Günümüzde internet ortamında

Detaylı