Yetenek Başarı. Gelecek. Stiftung Bildung & Handwerk

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yetenek Başarı. Gelecek. Stiftung Bildung & Handwerk"

Transkript

1 Yetenek Başarı Gelecek Stiftung Bildung & Handwerk

2 Giriş Bildung & Handwerk (Eğitim ve El Sanatları) Vakfı büyük bir Alman eğitim holdingi olarak Almanya içinde ve dışında ünlü ve hukuken bağımsız eğitim kurumlarını aynı çatı altında toplamaktadır. Paderborn bölgesinde mahalli el sanat için ekonomi birliği oluşturan Paderborn Bölgesi El Sanatkarları Kurumu tarafından kurulmuş olan kurum 30 seneden fazla başarılı bir süreyi geride bırakmıştır. Vakıfta ve eğitim kurumlarında dünya çapında yönetici, uzman ve personel çalışmaktadır. Ayrıca yaklaşık sözleşmeli eğitici, eğitmen, doçent ve profesör ile işbirliği yapılmaktadır. Uzun bir büyüme ve genişleme süresinden sonra vakıf, başarılı bir eğitim birliği olarak, meslek ve meslek içi eğitime artan talebi toplumsal sorumluluğu yerine getirmek açısından kendisini ortaya koymaktadır. Biz kendimizi yetkili ve verimli ekonomi, bilim ve kamu yönetimi alanlarında hizmet sağlayıcı olarak görmekteyiz. Vakıf ın ana motifi Yetenek geleceğe başarı getirir : Yetenek bizim için en yeni Know-how seviyesinde eğitim içeriği ve alıştırma konseptleri sunmaktır. Müşterilerimize doğrudan yarının iş hayatındaki sorunları başarı ile aşabilmek için gerekli bilgi ve teknikleri sunmaktayız. Başarı bizim için kişisel hedefleri ve ekonomiden ve toplumdan gelen müşterilerin koydukları hedeflere memnun edici bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktır. Gelecek demek, eğitim kurslarını ve projeleri sürekli yenilemek ve geliştirmektir. Bunu yaparken özellikle geleceğin toplumsal ve mesleki gelişmeleri önceden görüp yaşamboyu öğrenme ilkesine aktarmaktır.

3 Profil Modern Çatı Yerleşmiş yapısı ile geleceğe yönelik Ekonomik Yönler Bildung & Handwerk Vakfı, ekonomi ile iç içe yaşayan bir hizmet sağlayıcısı olarak, öncelikli hedefi, çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu uzman gücünü en güncel niteliklerle yetiştirmektir. Mesleki uygulamada tam bir oryantasyon buna katkıda bulunmaktadır. Uzun yılların tecrübesi Vakıf çatısı altında bir araya gelen eğitim kurumları değerli bir geçmişe ve kendi bölgelerinde güçlü bir konuma sahiptir. Her bir bölgede kök salmak önemli ve kalıcı bir başarı unsurudur. Müşteriye yönelik hizmet Eğitim programlarının güncelliğine ve ihtiyaca göre yönelik uzun yılların tecrübesi bununla birlikte müşterilerimizi yarının işpiyasasına hazırlamaktayız. Gelecek için Araştırma Bildung & Handwerk Vakfının kurumları uzun yıllardır eğitim için model projeleri geliştirmektedir. Avrupa Birliğinden partnerlerle işbirliği yaparak Yarının Eğitimi gibi konular için meslek yüksek okulları ile birlikte araştırma yapıp proje geliştirmektedirler. Uluslararası faaliyetler Küresel açılımlar, eğitim kurumları birliğinin önemli bir özelliğidir. Avrupa daki çok sayıdaki merkezler, Asya daki eğitim kurumları ile işbirliği ve Avrupa Birliği içindeki model projelerin yürütülmesi, bu kurumun uluslararası yapısını göstermektedir.

4 Geniş Yelpaze Güncel Know-how ile Vakıf Bildung & Handwerk Vakfı Almanya da ve uluslararası alanlarda çalışan eğitim kurumlarının ortaklarındandır. Bunlardan bazıları: Teknoloji ve Meslek eğitim merkezleri Ticari ve bilgi işlem enstitüleri ve kurumları Alıştırma akademileri ve eğitim kurumları Çalıştırma, rehabilitasyon ve bakım kurumları Temel eğitim veren okullar, meslek kolejleri ve meslek okulları Devlet tarafından tanınan diploma veren özel meslek yüksek okulları Modern bilgi Kalifiye eğitim programları sürekli pozitif efekti için en önemli şart eğiticilerimizin, doçentlerimizin ve eğitmenlerimizin güncel Know-how udur. Doçentlerimizin bir taraftan devamlı eğitim almaları ve diğer taraftan mesleki uygulamaya sıkı bağlantı kurarak uygulamalı bilginin işletmelere akması ile modern bilgiye sahip olmalarını sağlamaktadır. Mükemmel donanım Eğitim faliyetlerimizde öğretmenlerimizin Know-how unun yanısıra teknik ve eğitim yerlerinin donanımı önemi gittikçe artmaktadır. Sadece en yeni bilgisayar teknolojisini değil güncel makine donanımlarını (örneğin: CNC, CAD, IT-Đletişim, robot teknolojisi), gerçeğe yakın çalışma ve üretim akışlarını yansıtarak eğitim programının örnek sonuca ulaşmasını sağlamaktayız.

5 Uzmanlık Eğitim hizmetleri Bildung & Handwerk Vakfının programları ihtiyaca uygun ve genistir. Aşağıdaki programları kapsamaktadır: Gençler için yaklaşık 180 meslek dalında çift yönlü meslek eğitimi Her meslek dalında eğitim programları Meslek hazırlık kursları Aracılık ve istihdam çalışmları Meslek eğitimi sürecinde yardımlar Okul bitirme diplomalarını sonradan alma Meslek dalında eğitim. Teknik ticari bilgi işlem, sağlık ve pedagoji dallarında Meslek okulları, örneğin: lojistik, sağlık meslekleri, idare ve ekonomi Đşletme, teknik ve medya dallarında özel meslek yüksek okulları Bachelor ve Master bölümleri. Uluslararası geçerli çifte diplomalar Avrupa Birliğinin eğitim dalında projeleri

6 Bölgesel ve Bireysel Ağ içinde sinerji Almanya daki Merkezler Bildung & Handwerk Vakfı, Bölgeden Bölge Đçin düşüncesi ile karar verme yetkisini bölgesel kurumlara devretmiştir. Vakfın merkeziyetçi. olmayan yapısı ve uygulamada şirketlerin farklı programları büyük avantaj olarak ortaya çıkmıştır. Sürekli bilgi ve tecrübe, personel ve teknoloji değişimi müşteriye yönelik başarılı eğitim programları sunmayı sağlamaktadır. Bunun yanında merkeziyetçi olmayan uygun organizasyon yapısı kısa iletişim ve karar mesafesiyle bürokrasinin azaltılmasını sağlamaktadır. Vakıf kapsamında şirketlerüstü çalışma grupları ve doğrudan gerçekleşen tecrübe değişimi inovasyon için pazara ve piyasaya uygun eğitim programlarının oluşmasını sinerji ve gelişme ile sağlamaktadır..

7 Yapı Birlikteki Şirketler Meslek Eğitimi tbz - Technologie- und Berufsbildungszentren ggmbh (Teknoloji ve Meslekî Eğitim Merkezi) Altı tane Technologie- und Berufsbildungszentren (Teknoloji ve Meslekî Eğitim Merkezi) bulunmaktadır. Bunların ağırlık noktaları, teknik branşlarda kalifiye eleman yetiştirme, ticari alanlarda mesleki eğitim verme, bilişim sektörü, sosyal iletişim becerisi kazandırma, firmaları ve uzman kişileri yönlendirmedir. Almanya ve Đspanya da faaliyet gösteren bağlı kuruluşlar bu yapıyı tamamlamaktadır tbz Eisenach tbz Königs Wusterhausen tbz Leipzig tbz Magdeburg tbz Paderborn tbz Bildung InBIT - Institut für Betriebsorganisation und Informations-Technik ggmbh InBIT (Đşletme Organizasyonu ve Bilişim- Teknik Enstitüsü Ltd. Şti.) 1979 yılında bilgisayarın öncülerinden Heinz Nixdorf tarafından Paderborn da kurulmuştur. Almanya ve Polonya da yirmi merkeze sahip olan InBIT in faliyet alanları bilişim sektöründe, personel yönetimi ve organizasyon geliştirmede, eğitim ve danışmanlık projelerinde spesifik mesleki eğitim, meslek içi eğitim ve meslek geliştirme kurslarıdır. Regionalleitung Berlin Regionalleitung Cottbus Regionalleitung Dresden Regionalleitung Erfurt Regionalleitung Frankfurt Regionalleitung Leipzig Regionalleitung Magdeburg Regionalleitung München Regionalleitung Paderborn Regionalleitung Rostock Regionalleitung Ruhrgebiet FAA Bildungsgesellschaft mbh Genel merkezi Hamburg da olan FAA (Eğitim Kurumu), 1975 de kurulmasının ardından hızlı bir şekilde birçok bölgede faaliyet gösteren bir eğitim işletmesi haline gelmiştir. Kuzey, Batı ve Doğu Almanya daki yirmidört eğitim merkezi ve 113 meslek eğitim yerlerinde 900 çalışanı vardır. Başlangıçtaki teknik program, bugün aynı ölçüde, hizmet sektöründe, ticaret, yönetim, enformasyon ve telekomünikasyon teknikleri alanlarında mesleki eğitimi kapsamaktadır. FAA West, Gelsenkirchen FAA Nord, Hannover FAA Süd-Ost, Halle

8 Yapı Rackow ggmbh 1867 de kurulan ve Hamburg da yerleşik olan Rackow Schule Almanya nın en eski ticaret meslek okuludur. Programı, her şeyden önce, ticari meslek ve meslek içi eğitimini, dil kurslarını, enformasyon teknik eğitimini, uzman ve yöneticilere yönelik eğitim ve danışmanlık projelerini kapsar. BOW - Bildungswerk Ost-West ggmbh Dresden de yerleşik olan ve Leipzig de bir şubesi bulunan BOW (Doğu-Batı Eğitim Kurumu Ltd. Şti.), Saksonya nın ilk eğitim kurumlarından biri olarak, kuruluş yılı 1990 da sektörde kendine önemli bir yer edinmiştir. Ağırlık noktaları; inşaat, konut-taşınmaz (emlak), CNC-metal teknik, coğrafi enformasyon sistemleri ve enformasyon teknolojisi alanlarıdır. Bildung & Handwerk GmbH Merkezi Oldenburg da olan Bildung & Handwerk GmbH nın (Bildung ve Handwerk Ltd. Şti.) faaliyet bölgesi batı Aşağı Saksonya ve Bremen dir. Ziraat faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgede gençlere ve kamu sektörüne yedi merkezde eğitim hizmetleri sunulmaktadır. Akademie Berlin-Schmöckwitz GmbH Başkentteki akademide bir göl kenarında kendine ait 4-yıldızlı oteli bulunan modern kongre merkezinde politikadan ve ökonomiden uzman yöneticiler eğitim alabilmektedirler. Birlikteki Şirketler Yüksekokul FHM - Fachhochschule des Mittelstands ggmbh Devlet tarafından tanınan ve özel bir kurum olan FHM (Orta Ölçekli Meslek Yüksek Okulu), okulunu 2000 yılında Bielefeld de işletmeye açmıştır. Teknik işletme ekonomisi, tasarım ve proje yönetimi, elektronik ticaret, iktisat enformasyonu ve telematik öğrenim konularını kapsayan iktisat enformasyonu, işletme (özellikle ustalık eğitimi ile bağlantılı olarak) ve iletişim öğrenim dallarında eğitim sunmaktadır. Đkinci anadal öğrenimi diploması (FH) ile tamamlanabilmektedir.

9 Yapı Birlikteki Şirketler Rehabilitasyon / Đstihdam/ Aracılık / Transfer BTZ - Berufliches Trainingszentrum Benhauser Feld ggmbh BTZ (Mesleki Eğitim Merkezi) meslek yaşamları fiziki sorunlar veya ruhsal rahatsızlıklar nedeniyle kesintiye uğrayan yetişkinlerin mesleki rehabilitasyonuna yönelik bir kurumdur. Mesleklere yönelik alıştırmalarda özellikle temel çalışma becerileri teşvik edilmektedir. Miteinander ggmbh Miteinander ggmbh nın (Birlikte Ltd. Şti.) faliyet alanı ruhi sıkıntıları olan kişilerin ikamet ederek refakatli bakım alanıdır. Yardım ve refakat programları ile mevcut topluma kişilerin entegre edilmesi sağlanmaktadır. Jump - Jugend mit Perspektive ggmbh Gençler için olan istihdam şirketinin (Perspektifli Gençler Ltd. Şti.) merkezi Brandenburg eyaletindedir. Gençleri eğitme görevi yanında istihdam projeleri ile kamu iş sahalarında meslek eğitimi hedeflenmektedir. Bunun yanısıra Fankfurt/Oder de istihdam teşvik projesi kapsamında gençler için bir yurt işletilmektedir. infirm ggmbh 1996 yılında kurulan uyum şirketi iş terapisi istihdam şirketidir. infirm ruhi hastalıkları olan veya uyuşturucu müptelasından dolayı iş piyasasında iş bulması güç olan kişilere iş imkanı sunmaktadır. rm.de BEQUIT - Beschäftigungs- und Qualifizierungsgesellschaft in Tempelhof mbh Berlin Senatosu tarafından tanınmış (AMOB) iş piyasasına yönelik hizmet sunucu BEQUIT (Tempelhof Đstihdam ve Eğitim Kurumu Ltd. Şti.) Berlin in sanayi şehri yapısının ortadan kalkmasından sonra isithdam teşvikleri alanında faliyet göstererek inovatif hizmet sunup, bölge bazında iş piyasası yapılarını düzenlemektedir.

10 Zapı GAB - Gesellschaft für Ausbildung und Beschäftigung GmbH GAB (Meslek Eğitimi ve Đstihdam Ltd. Şti.), ana konusunu iş bulma aracısı olarak görmektedir. Personel geliştirmekte danışmanlık, uygulamalı personel geliştirme ve personel temini ayrıca Almanya çapında faliyet gösteren merkezi Bielefed de bulunan GAB ın inovatif projeler faliyet sahasını tamamlamaktadır. FAA Gesellschaft für Arbeit und Lernen mbh, West FAA (Đş ve Öğrenim Ltd. Şti.) şirketlerin sözleşmeli Outplacement- programları dahilinde transfer şirketi ve transfer ajansı olarak faliyet göstermektedir. Bu şekilde personel kısıtlamasından etkilenen kişilerin çalışması, eğitim görmesi ve iş bulmasını sağlamaktdır. FAA Gesellschaft für Arbeit und Lernen mbh, West FAA Gesellschaft für Arbeit und Lernen mbh, Nord FAA Gesellschaft für Arbeit und Lernen mbh, Süd-Ost Birlikteki Şirketler Uluslararası InBIT Polen Sp.zo.o den beri InBIT Polen Stettin de faliyet göstermektedir. Eğitim programları Almanca, Đngilizce, Fransızca, Đspanyolca, Rusça ve Polonyaca dil kurslarından gelişerek bilgi teknolojisi ilave edilerek işletme, personel, ve organizasyon geliştirilmesinin yanısıra teknik eğitimlere tamamlanmıştır. InBIT Polen Goethe Enstitüsünün sınav merkezidir. WSIE - Fachhochschule für Europäische Integration WSIE (Avrupa Entegrasyonu Meslek Yüksek Okulu) Polonyalı özel olan Stettin Meslek Yüksek Okulu, Đşletme, Đdare ve Uluslararası Eekonomi dalında öğrenim imkanı sunmaktadır. Almanca ve Đngilizce düzenlenen ders ve seminerler bölgedışı ihtiyaçlara yönelik faliyet göstermektedir.

11 Struktur SIS - Stettin International School SIS (Stettin Uluslararası Okul), uluslararası eğitim standartlarına (IBO) göre eğitim veren özel bir okuldur. Ana eğitim Đngilizce olarak yapılan ve bunun yanında birkaç anadilde ders verilen özel okulun itibarı çok yüksektir. Öğrenim lise diploması ile sona tamamlanmaktadır. Deutsche Technologieschule Pärnu Pärnu (Alman Teknoloji Okulu), Estonya daki Alman Teknoloji Okulu, Estonya devletinin üç üst merkezinden birisinde konuşlandırılmıştır. Bölgede olumlu ekonomik gelişmelerle el ele meslek seçimi oryantasyonu ve elektroteknik, elektronik ve bilgi teknolojisi bölümlerinin yanısıra muhasebe, Ofis ve satış dallarında meslek ilk eğitimi sunulmaktadır. Pärnu daki Alman Teknoloji Okulu yaklaşık 250 öğrencisiyle Estonya daki ilk özel meslek okuludur. Fite Spanien Malaga ve Badajoz (Đspanya) daki Đspanyol partnerlerle bir Joint Venture dahilinde elektroteknik ve otomobil teknolojisi dalında meslek eğitim kursları düzenlenmektedir.

12 Waldenburger Straße Paderborn Telefon Telefax Internet:

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 学 习?!

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 学 习?! LUDWIGSHAFEN AM RHEIN YÜKSEKOKULU NDA YÜKSEK ÖĞRENIM?! STUDIEREN AN DER HOCHSCHULE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! ESTUDIAR EN LA UNIVERSIDAD DE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! FAIRE DES ÉTUDES À L UNIVERSITÉ DE PORT-LOUIS-SUR-LE-RHIN?!

Detaylı

Faaliyet alanındaki yetkinliğin artırılması için Alman partnerler ile mesleki yetkinlik eğitimi. Türkiye den 8 başarı hikayesi

Faaliyet alanındaki yetkinliğin artırılması için Alman partnerler ile mesleki yetkinlik eğitimi. Türkiye den 8 başarı hikayesi Faaliyet alanındaki yetkinliğin artırılması için Alman partnerler ile mesleki yetkinlik eğitimi Türkiye den 8 başarı hikayesi İçindekiler Baskı 4 Önsöz 5 Knauf Pazar gelişimi için eğitim merkezleri 6

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Bişkek-2011 Düzenleme Tarihi: 2/101

Detaylı

2010-2011 İÇİNDEKİLER

2010-2011 İÇİNDEKİLER 20102011 İÇİNDEKİLER 20102011 I. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA Koç Üniversitesi Tarihçesi Koç Üniversitesi nin Misyonu ve Vizyonu Neden Koç Üniversitesi Araştırma Olanakları 03 04 04 07 ii. İşletme Enstitüsü

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

Perth: Dünya standartlarında eğitim ve olağanüstü bir yaşam tarzı

Perth: Dünya standartlarında eğitim ve olağanüstü bir yaşam tarzı Perth: Dünya standartlarında eğitim ve olağanüstü bir yaşam tarzı Batı Avustralya daki Perth kenti, canlı ve kültürel olarak gelişmiş bir kent olup, Avustralya nın en büyük eyalet başkentleri arasında

Detaylı

Avusturya daki Eğitim Yolları

Avusturya daki Eğitim Yolları Avusturya daki Eğitim Yolları 2014 Avusturya Eğitim Sistemi Özel eğitim / kapsayıcı eğitim Sonderpädagogik / Inklusive Bildung Okul öncesi Vorschulstufe Ortaokul** Genel Hauptschule** General ISCED 2 Yeni

Detaylı

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3.

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3. 1 2 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 5 2-DURUM ANALİZİ... 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 7 2.2. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ... 8 2.3.KURULUŞUN

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

Almanya'da okul sistemi

Almanya'da okul sistemi Almanya'da okul sistemi Almanya'da yaşayan bütün çocukların okula gitme mecburiyeti bulunmaktadır. Okula gitme mecburiyeti, genelde çocuğun 6 yaşını doldurduğu yılın sonbaharında başlar. Okula gitme mecburiyeti,

Detaylı

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland.

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland. TR 2014 Almanya DA Almanca öğrenmek Sprache. Kultur. Deutschland. İÇİNDEKİLER Sizlere sunduğumuz hizmetler Ders, kurs sistemi, etüt merkezi, sınavlar, konaklama, kültür ve boş zamanları değerlendirme programı

Detaylı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland.

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland. 2015 Almanya DA Almanca öğrenmek Sprache. Kultur. Deutschland. İÇİNDEKİLER Sizlere sunduğumuz hizmetler Ders, kurs sistemi, etüt merkezi, sınavlar, konaklama, kültür ve boş zamanları değerlendirme programı

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 24 YILI İDARE FAALİYET RAPORU STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI ŞUBAT 25 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER Sayfa A-Misyon ve Vizyon 4 B-Yetki, Görev ve Sorumluluklar 5 C-İdare

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU i ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU İçindekiler... i Ekler Listesi... iv Kısaltmalar Listesi... vi Anadolu Üniversitesi EUA Özdeğerlendirme Ekibi... viii 1. Giriş... 1 2. Ulusal ve Kurumsal

Detaylı

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM 2013 APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM İ Ç İ N D E K İ L E R Giriş... 3 Türk Milli Eğitim Sisteminin Yapısı... 5 1. Örgün Eğitim... 5 Okul Öncesi

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI İŞYERİNDE İNFORMEL ÖĞRENME VE İNFORMEL ÖĞRENMENİN İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ ROLÜ

KONYA TİCARET ODASI İŞYERİNDE İNFORMEL ÖĞRENME VE İNFORMEL ÖĞRENMENİN İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ ROLÜ KONYA TİCARET ODASI İŞYERİNDE İNFORMEL ÖĞRENME VE İNFORMEL ÖĞRENMENİN İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ ROLÜ Nazlı MAÇ - Ayşegül DEDE 5 Ağustos 2008 İÇİNDEKİLER 1. YAŞAM BOYU ÖĞRENME...1 2. YAŞAMBOYU ÖĞRENME KAVRAMININ

Detaylı

Realschule ve Wirtschaftsschule öğrencileri için dual (ikili) meslek eğitimi Öğrenciler ve ebeveynlerine yönelik bilgiler

Realschule ve Wirtschaftsschule öğrencileri için dual (ikili) meslek eğitimi Öğrenciler ve ebeveynlerine yönelik bilgiler Realschule ve Wirtschaftsschule öğrencileri için dual (ikili) meslek eğitimi Öğrenciler ve ebeveynlerine yönelik bilgiler Bir ProDual İnisiyatifi projesidir Orta Frankonya da dual meslek eğitiminin güçlendirilmesi

Detaylı

T.C. GÜMRÜK VE TICARET BAKANLIĞI Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ÖNSÖZ. Değerli Kooperatifçiler;

T.C. GÜMRÜK VE TICARET BAKANLIĞI Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ÖNSÖZ. Değerli Kooperatifçiler; T.C. GÜMRÜK VE TICARET BAKANLIĞI ÖNSÖZ Değerli Kooperatifçiler; Dünyada kamu yönetimi anlayışındaki değişimlere paralel olarak, devletler ekonomik ve sosyal alandaki rollerini azaltmakta, idari, politik

Detaylı

GÜNEY KORE. 15-22 Mayıs 2011 Güney Kore Çalışma ve İnceleme Ziyareti Raporu Mehmet Duran ÖZNACAR Adana BİLSEM

GÜNEY KORE. 15-22 Mayıs 2011 Güney Kore Çalışma ve İnceleme Ziyareti Raporu Mehmet Duran ÖZNACAR Adana BİLSEM GÜNEY KORE 15-22 Mayıs 2011 Güney Kore Çalışma ve İnceleme Ziyareti Raporu Mehmet Duran ÖZNACAR Adana BİLSEM Genel Eğitim ve Yasal Düzenlemeler Güney Kore 1990' lardan beri eğitim reformunu sürdürmeye

Detaylı

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ i Prof.Dr. Mustafa BALOĞLU Yrd.Doç.Dr. Nail YILDIRIM Esra KARABAĞ KÖSE Ali UÇAR Tokat-2012 ii Bu rapor, T.C. Kalkınma Bakanlığı nın genel koordinasyonunda

Detaylı

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü - STRATEJİK PLANI SUNUŞ Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Türkiye de kamu yönetiminin hem disiplin hem de uygulama olarak gelişmesine

Detaylı

ESNAF VE SANATKÂRLAR TEŞVİK VE DESTEK SİSTEMİ (ESDES) KURULMASI PROJESİ YURT DIŞI İNCELEMELERİ ALMANYA RAPORU

ESNAF VE SANATKÂRLAR TEŞVİK VE DESTEK SİSTEMİ (ESDES) KURULMASI PROJESİ YURT DIŞI İNCELEMELERİ ALMANYA RAPORU ESNAF VE SANATKÂRLAR TEŞVİK VE DESTEK SİSTEMİ (ESDES) KURULMASI PROJESİ YURT DIŞI İNCELEMELERİ ALMANYA RAPORU Ankara Mart 2014 İÇİNDEKİLER Esnaf ve Sanatkârlar Teşvik ve Destek Sistemi (ESDES) Kurulması

Detaylı

Wir machen mit. Ulusal Entegrasyon Planı

Wir machen mit. Ulusal Entegrasyon Planı Wir machen mit. Ulusal Entegrasyon Planı Yeni Yollar Yeni Fırsatlar Ulusal Entegrasyon Planı Yeni Yollar Yeni Fırsatlar İçindekiler Başbakan Angela Merkel in Önsözü 7 Devlet Bakanı Maria Böhmer in Giriş

Detaylı

Talal Abu-Ghazaleh Organization

Talal Abu-Ghazaleh Organization TAG-Org Talal Abu-Ghazaleh Organization Global Profesyonel Hizmet ve Eğitim Örgütü TAGORG.com Başkanın Mesajı Son kırk yıl içerisinde Talal Abu-Ghazaleh Organization (TAG-Org), dünya genelindeki 80 ofisiyle

Detaylı

Özel Sayı: Meslek Eğitimi

Özel Sayı: Meslek Eğitimi Ein Projekt der: ALMANYA DA MESLEK EĞİTİMİ Meslek Eğitimi Türleri Meslek Seçimi ve Başvuru Süreci Kamu Hizmetlerinde Meslek Eğitimi Meslek Eğitimi Alanında Destekler Meslek Diplomasıyla Gelecek Perspektifi

Detaylı