ENDOSKOP DEZENFEKSİYONU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENDOSKOP DEZENFEKSİYONU"

Transkript

1 ENDOSKOP DEZENFEKSİYONU VESİKALIK BİR FOTOĞRAFINIZ Medicana Sağlık Grubu Grup Eğitim Soru

2 Öğrenme Amaçları Dersin sonunda katılımcıların uluslararası standartlar ve kanıtlanmış çalışmalar doğrultusunda endoskop dezenfeksiyon uygulamalarının temel prensiplerini öğrenmeleri, Dezenfeksiyon politikaları ve standartlarının hazırlanması, işlemlerin standartlar doğrultusunda etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi, Seçilecek ürünlerin doğru olarak kullanılması ile ilgili tüm süreçleri, uygulama, danışmanlık ve denetleme için gereken bilgi ve deneyime sahip olmaları hedeflenmiştir.

3 Sunum Planı Tanımlar ve gereklilik Yöntemler Uygulama Öneriler

4 ENDOSKOPİ 4 İç organları ve vücut boşluklarını görüntülemek, teşhis ve tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerdir.

5 Endoskoplar Endoskopinin, kanser ve birçok sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesi, teşhis ve tedavisinde çok faydalı bir rolü olduğu bilinmektedir. Son 20 yılda endoskopik mukozektomi, PEG tüpü yerleştirilmesi gibi bir çok komplike terapötik işlemde endoskopik yolla yapılmaktadır.

6 Endoskoplar Rijit Endoskoplar Fleksible Endoskoplar

7 Endoskoplar Kullanıldıkları bölgeye ve özelliklerine göre farklı isimler alırlar. Gastroskop Bronkoskop Kolonoskop Duodenoskop TEE Sistoskop vb.

8

9

10 Endoskoplar Özellikle sindirim sistemi endoskopları dış yüzeyleri ve çalışma prensipleri bakımından, hava-su kanalı, aspirasyon kanalı, aksesuar-çalışma kanalı, elavatör kanalı vb. karmaşık, dar ve uzun lümenli bir yapıya sahiptirler.

11 Açılandırma teli Spiral Metal tüp Sentetik bölüm Görüntü fiberleri Forceps kanalı Çelik saç örgü bölüm Hava su kanalı Işık fiberleri

12 Endoskoplar Endoskoplar hem kullanımı zor, hem de her işlemden sonra yeniden kullanıma hazırlanması gereken aletlerdir.

13 Soru:1 Endoskopi için bekleyen üç hastanızdan; I.HBV + II. HCV + III. Hepatit markerları İşlem için hastaları alış sıranız nasıl olmalıdır? A. I - II - III B. III - II- I C. III - I - II D. Hiçbiri

14 Neden????? Bu skop az önce HIV + bir hastaya kullanıldı. The Lancer Academy Personel bunu bilmiyordu!

15 The Lancer Academy

16 Endoskopiden kaynaklanan patojen geçişinin az olduğu rapor edilmektedir. Ancak, yeniden kullanılan aletlerin enfeksiyon geçişlerinde önemli bir aracı olduğu bilinmektedir.

17 Soru 2 Endoskopiye bağlı enfeksiyon geçişlerinde en önemli etkenler nelerdir? A. Kontamine endoskop v e aksesuarlar B. Su sistemi C. Hastaya bağlı faktörler D. Hepsi

18 Neler geçişe sebep olur? Kontamine endoskop, araç gereçler Su tesisatı Hastaya bağlı faktörler Baskılanmış immün sistem Endoskopi türüne dayalı; doku penetrasyonu, hasar, iskemi Endojen bakteriyemi, Septisemi ERCP ve tüm terapötik işlemler

19 Neler geçişe sebep olur? Kontamine endoskop, araç gereçler Yetersiz temizleme ve dezenfeksiyon işlemleri Yetersiz kurutma, saklama ve transport Endoskop ilişkili sorunlar Kontamine ve/veya arızalı dezenfektörler Kontamine su sistemi

20 Çözüm??? Endoskopların her hastada yeniden kullanıma hazırlanması için uygun temizlik ve dezenfeksiyon kurallarına uyma, hastanın güvenliği ve işlemlerin başarısı için çok gereklidir.

21 Nasıl??? Gereken uygulamanın, endoskopik işlemin risk durumuna, endoskobun cins ve tipine göre belirlenmesi gerekir.

22 Risk açısından endoskopik uygulamalar; Yüksek riskli Orta derecede riskli

23 Soru 3 Yüksek riskli Endoskopik İşlemler de kullanılan endoskoplar hangi alet sınıfına girer? A. Yarı kritik B. Kritik C. Kritik Olmayan D. Hiçbiri

24 Yüksek Riskli İşlemler Derinin delindiği ve steril boşluklara girilen işlemlerdir. Bu işlemlerde kullanılan skoplar kritik malzeme sınıfında yer alır. Rijit skopların birçoğu bu grupta yer almaktadır. Laparaskop Artroskop Sistoskop Rijit Bronkoskop vb.

25 Orta derecede riskli işlemler Mukozaya temas eden, ancak steril dokuya girişimde bulunulmayan işlemlerdir. Bu işlemlerde kullanılan endoskoplar kritik-yarı kritik malzeme sınıfında yer alır. Fleksible endoskopların çoğu bu aletlere örnek olabilir.

26 Kritik Endoskoplar

27 Kritik Endoskoplar Kimyasal sterilizasyon/ YDD uygulanacak ise Önerilen temas süresi Konsantrasyon ve ısıya mutlak uyulmalıdır. Durulama mutlak steril su ile yapılmalıdır. Bu yöntemden sonra aletleri steril olarak saklamak mümkün olmadığından derhal kullanılmalıdır.

28 Soru 4 Fleksible endoskopların yeniden kullanıma hazırlanması için uygun işlem hangisidir? A. Sterilizasyon B. Yüksek düzey dezenfeksiyon C. Orta düzey dezenfeksiyon D. Hepsi

29 Fleksible Endoskoplar Endoskopların ısıya veya buhara dayanıklı olmayışı, Sterilizasyon yöntemlerinin endoskoplar için pahalı ve zaman alıcı olması, Dar ve uzun lümenli kanalları nedeniyle kimyasal yöntemlerin yeterli düzeye ulaşamaması, Kısa sirkülasyon süresi nedeniyle yüksek düzey dezenfeksiyon tercih edilmektedir.

30 Yüksek Düzey Dezenfeksiyon Kullanılacak dezenfeksiyon yöntemi ; tüm bakteri formlarını (gram+, gram- ve mikobakteriler) virüsleri (hem duyarlı lipid zarlı HIV tarzı virüsleri hem de nispeten dirençli polio virüsleri) mantarları (kandida) ve protozları(ör: giardia) öldürebilmelidir.

31 Soru 5 Aşağıdaki yöntemlerden hangisi fleksible endoskoplar için uygun değildir? A. ETO B. Ultrasonik Yıkayıcı C. Yüksek Düzey Dezenfeksiyon D. Otomatik- Yarı otomatik Dezenfektör

32 Uygulama

33 Uygulama Ön işlem Hava-kaçak testi Manuel temizlik - Durulama Yüksek düzey dezenfeksiyon Son durulama Kurutma Saklama

34 Ön İşlem Organik atıkların bir kısmını gidermeyi hedefler. Endoskoplar tam zamanında ilkesi ile işlemden geçirilmelidir. Endoskop temizlenmeden kuruduğunda üzerindeki organik materyallerin uzaklaştırılması ya çok zor olur ya da imkansız.

35 Ön İşlem Endoskop kullanıldıktan hemen sonra dış yüzeyi havsız bir kompresle silinir.

36 Ön İşlem Aspirasyon ve çalışma kanalından bol miktarda su geçirilir.

37 Ön İşlem Kanallardaki kan ve organik atıkların uzaklaştırılması için sn basınçlı su verilir.

38 Ön İşlem Sıvı temasının engellenmesi gereken kısımlar konnektörleri ile kapatılır.

39 Ön İşlem Kirli endoskop konteynır ile taşınmalıdır.

40

41 Ön İşlem Endoskopun hava-kaçak testi mutlaka yapılmalıdır.

42 Soru 6 Bir sonraki hastaya geçişte zaman kaybını önlemek için, kirli endoskop ön işlemden sonra, hemen dezenfektöre yerleştirilmeli ve dezenfeksiyon süreci başlatılmalıdır. A. Doğru B. Yanlış

43 Manuel Temizlik Dezenfeksiyondan önce fırça, deterjan- enzim çözücü, su ve kompres kullanarak endoskobun üzerinde ve kanallarındaki kan, mukus ve organik atıkları gidermek için yapılan fiziksel işlemdir. Temizleme ile bakteri yükü 4-6 log azaltılır. mekanize temizliğin yeri yok!

44 Neden Manuel Temizlik? Endoskop üzerinde kalan kan ve organik materyal pek çok kimyasal dezenfektanı bağlar veya inaktive eder. Gluteraldehit ve alkol gibi bazı dezenfektanlar proteinleri fikse eder ve biyofilm oluşumuna neden olur.

45 Manuel Temizlik Endoskobun dış yüzeyi tek kullanımlık bir sünger ya da kompres ile yıkanır.

46 Manuel Temizlik Distal uç yumuşak bir diş fırçası ile fırçalanır.

47 Manuel Temizlik Çıkabilen tüm valfler sökülür ve fırçalanır, mümkünse valfler (havasu, aspirasyon) ve biyopsi kapağı ultrasonik yıkayıcıya konur.

48 Manuel Temizlik Hava-su kanalı Biyopsi kanalı Aspirasyon kanalı Biyopsi kanal girişi, aspirasyon ve hava/ su valf girişleri özel fırça ile temizlenir.

49 Manuel Temizlik Elavatör kanalı Tüm erişilebilir kanallar; sıçramaları önlemek için endoskop solüsyonun içerisindeyken fırçalanır.

50 Manuel Temizlik Fırçalama işlemi tüm organik atıklar temizlenene kadar birçok kez kanallardan fırça endoskobun distal ucundan çıkana kadar geçirilerek yapılır.

51

52 Manuel temizlik işlemlerinde; Endoskobun ölçülerine uyan ve disposable ya da dezenfekte edilmiş özel fırçalar kullanılmalıdır. Kan ve organik vücut sıvılarının kolaylıkla temizlenmesi için endoskop ile uyumlu köpürmeyen, PH nötre yakın enzimatik temizleyiciler kullanılmalıdır.

53 Durulama Dezenfektanlar ile muhtemel etkileşimlerin önlenebilmesi için dış yüzeyler ve iç kanallardaki deterjan artığını uzaklaştırmak için gereklidir.

54 Kurulama Dezenfektan solüsyonun seyrelmesinin önlenmesi için durulama suyu basınçlı hava kullanılarak kanallardan uzaklaştırılır. Dış yüzey kurulanır.

55 YDD Endoskop dezenfektan solüsyona tamamen batırılır. Tüm kanallardan hava kabarcıkları kalmayıncaya kadar solüsyon geçirilir. Hiçbir parça veya kısmın sıvıdan çıkmadığına, havayla temas etmediğine emin olunmalıdır.

56 Temas Süresi Etkin dezenfeksiyon için; Üretici firmanın önerdiği temas süresine mutlaka uyulmalıdır. Tahmini süreler yerine dijital zaman ölçer tercih edilmelidir.

57 Konsantrasyon Etkin dezenfeksiyon için; Dezenfektanlar önerilen konsantrasyonda hazırlanmalıdır. Kullanıma hazır kimyasallar hazırlama hatalarını ortadan kaldırır. Konsantre solüsyonun hazırlanma şekli, tarihi, son kullanma tarihi üzerlerine yazılmalıdır.

58 MEK Testi Mo ların, kan ve organik maddelerin direnci, durulama suyuyla sürekli seyrelme ve solüsyonun eskimesi etki kaybına neden olur. Dezenfektanın MEK değeri en az gün başlangıcında veya daha sıklıkla kontrol edilmelidir. Üreticinin önerdiği test stripleri kullanılmalıdır. Test striplerinin son kullanma tarihi önemlidir. Solüsyon MEK değerini kaybedince veya kullanım süresi dolunca yenilenmelidir.

59 Soru 7 Fleksible endoskopların son durulama işleminde kullanılacak su hangi özelliklerde olmalıdır? A. Steril su B. Musluk suyu C. 0,2 µm (bakteri, karbon, UV) filtre edilmiş akan su D. Hepsi

60 Son Durulama Dezenfeksiyondan sonra kimyasal atıkların toksik etkisini önlemek için endoskop dış yüzey ve kanallarının yeterince durulanması gerekir. Durulama suyunun mikrobiyolojik niteliği, endoskobun en son mikrobiyolojik durumunu tayin eder. Son durulama işlemi mümkünse; 0,2 µm (bakteri, karbon, UV) filtre edilmiş akan su ile yapılır.

61 Son Durulama Son durulamanın akan su ile yapılamadığı durumlarda bu suyun; her durulama işleminden sonra yenilenmesi gerekmektedir.

62 Alkol Flush Özellikle durulamanın filtre edilmemiş suyla yapıldığı durumlarda ve kurumayı kolaylaştırmak için endoskop kanallarından % 70 alkol geçirilmesi önerilmektedir.

63 Kurutma Islak ortam kontaminasyonu ve mikroorganizmaların yayılmasını büyük ölçüde kolaylaştırır, bu nedenle endoskoplar son durulama işleminden sonra mutlaka kurulanmalıdır. Endoskobun dış yüzeyi steril, havsız bir kompres ile kurulanmalıdır.

64 Kurutma Tüm kanallar sıkıştırılmış, steril tıbbi hava ile kurulanmalıdır. Basınç ayarlanabilir olmalıdır ki hassas kanallarda daha düşük basınç kullanılabilsin. Eğer güvenli basınç aşılırsa kanallar zarar görebilir.

65 Soru 8 Endoskoplar, bir süre kullanılmayacaksa özel olarak dizayn edilmiş endokop çantalarında saklanmalıdır. A. Doğru B. Yanlış

66 Saklama Endoskopların dezenfeksiyon işlemlerinden sonra yeniden kontamine olmaları engellenecek şekilde saklanmaları gerekir. Kurumayı kolaylaştırmak için; kontrol valfleri, başlıklar, uç parçaları takılı olmadan dik olarak asılı ve birbirine temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır.

67 Saklama Kullanılan dolaplar kolay temizlenebilir, nem, toz ve kir tutmayan malzemeden yapılmalıdır. Bu dolaplarda çapraz havalandırma olmalıdır.

68 Saklama! Taşıma çantalarında saklamayınız.

69 Saklama Yapılan çalışmalar özellikle duodenoskop ve bronkoskop gibi daha riskli endoskoplarda 12 saati geçen bekleme sürelerinde üremeler olduğunu göstermiştir. Duodenoskop, bronkoskop vb daha riskli ve diğerlerine göre daha az sıklıkta kullanılan endoskopların ise kullanımdan hemen önce tekrar işlemden geçirilmesi önerilir.

70 Dezenfektörler Dezenfeksiyon işlemlerinin standardize edilmesi için dezenfektör kullanılmalıdır. WGO 2005

71 Dezenfektörler Personelin kontamine ekipmanla temasını azaltır. Personelin kimyasallar ile maruziyetinin azaltır. Personelin dezenfeksiyona ayırdığı zamanı azaltır. Personelin ellerinde oluşan hasarı önler.

72 Soru 9 Endoskopik işlemler sırasında kullanılan aksesuarlar alet sınıflamasında hangi grupta yer alırlar? A. Yarı Kritik B. Kritik C. Kritik olmayan D. Hiçbiri

73 Endoskopik aksesuarlar Endoskopik aksesuarlar konusunda endoskoplardan daha katı önlemler gerekmektedir. kritik!

74 Su şişeleri Steril Su! Endoskop irrigasyonu için kullanılan şişe ve bağlantı hortumları günde bir kez temizlenmeli ve steril edilmelidir.

75 Disposable Malzemeler Bunlar steril halde ve kullanıma hazır durumda sağlanır. Steril ambalajının açılması derhal kullanımı gerektirir. Disposable malzemeler kullanıldıktan sonra uygun biçimde atılmalıdır.

76 Reusable Malzemeler Teknik olarak uygun olmayan malzemeler dışında mutlaka steril edilmeleri gerekmektedir. Özellikle biyopsi forsepslerinin bıçak kısımları mutlaka fırçalanarak temizlenmeli ve otoklav, etilen oksitle vb. bir yöntemle steril edilmelidir.

77 Reusable Malzemeler Eğer sterilizasyon teknik olarak mümkün değilse, YDD şarttır. Sterilizasyonu mümkün olabilen malzemelerde YDD uygulanmamalıdır!

78 Soru 9 Endoskopi Ünitelerinde dezenfeksiyon işlemlerinin kalite kontrolü için periyodik olarak mikrobiyolojik takip yapılmalıdır. A. Doğru B. Yanlış

79 Endoskopların Mikrobiyolojik Takibi Endoskop ve dezenfektörler de mikrobiyolojik incelemelerin yapılması endoskopide enfeksiyon kontrol alanında en zor ve en tartışmalı konulardan biridir. Bu testlerin gerekliliği hala tartışılmaktadır.

80 Endoskopların iç kısımlarında kavlama, çatlama, bükülme, bağlantı hasarı veya kırılma gibi sebepler enfeksiyon kaynağı olabilir ve bu durumu rutin kaçaksızıntı testleri ile anlamak çoğunlukla mümkün olmaz.

81 Kan, protein ve organik artıkların endoskop kanallarında veya üzerinde kurumasına izin verilerek yıkama aşamalarının üstünkörü yapılması, Uygun olmayan dezenfektan, yetersiz temas süresi veya kontamine dezenfektör kullanımına bağlı başarısız dezenfeksiyon olabilir.

82 Endoskopların mikrobiyolojik kontrolü bu durumların saptanması için şimdilik en iyi yöntemdir. ESGE 2008

83 Rutin testler; Endoskopların, dezenfektör ve otomatik yıkama cihazlarının, endoskopide kullanılan aksesuarların ve su kaynaklarının mikrobiyolojik takibini kapsamalıdır.

84 Soru 10 Endoskopların mikrobiyolojik takibinde nelere bakılmalıdır? A. Virüsler B. Lejyonella ve kriptosporidya gibi su kontaminantları C. Psödomonas, klebsiella, proteus, e.coli ve salmonella gibi sık rastlanan bakteriler D. Hiçbiri

85 Virüsler: Mikrobiyolojik incelemeler virüsleri kapsamamaktadır. Virüsler sadece hücrede üreyebilir. Bu nedenle endoskop yüzey ve kanallarında üremez. İntakt enfektif virüslerin teşhisi karmaşık, uzun ve pahalıdır. HBV gibi pek çok virüs in vitro üretilemez.

86 Lejyonella ve kriptosporidya gibi su kontaminantlarının; aranması hem çok pahalıdır hemde klinik anlamda önemli sonuçlar vermez. Bu nedenle ciddi bir salgın olmadıkça rutin testlerde bunların aranmasına gerek yoktur.

87 Bakteriler; Gastroskoplar, kolonoskoplar ve duodenoskoplar: psödomonas, klebsiella, proteus, e.coli ve salmonella gibi sık rastlanan bakteriler. Dezenfektörler ve bronkoskoplar: psödomonas, benzeri organizmalar ve atipik mikobakteriler.

88 Öneriler Endoskopi yeterli temizlik ve dezenfeksiyon imkanları olan yerlerde yapılmalıdır. Endoskopi ünitelerinde, hastanenin fiziki koşulları ve hizmet bekleyen hasta sayısına uygun olacak şekilde uygulamalar planlanmalıdır. Üniteler ve uygulamaları periyodik olarak denetlemeli, hasta verilerini izlemeli, mevcut uygulama ve sorunları ortaya konmalıdır.

89 Öneriler Endoskopi personeli; Endoskopların hassas ve kompleks yapıları, Enfeksiyon riskleri, Amaçlanan dezenfeksiyon düzeyinin doğru olarak belirlenmesi, Kullanılan maddelerin toksik etkileri ve güvenlik önlemleri Seçilen ürünlerin doğru olarak kullanılması konularında yetkin olmalı ve periyodik olarak eğitilmelidir. Kalifiye olmayan, geçici personel endoskopi bölümünden uzak tutulmalıdır.

90 Öneriler Çalışma alanları ihtiyaca göre dikkatle planlanmalıdır. Dezenfeksiyon işlemleri için ayrılmış bir oda olmalıdır. Bu oda toksik buharların ve havaya karışmış patojenlerin uzaklaştırılması için yeterince havalandırılmalıdır (saatte 7-15 hava değişimi sağlanmalıdır). El yıkama için tasarlanmış bir alan gereklidir. Sıçramalarda kullanılmak üzere göz yıkama istasyonu olmalıdır.

91 Öneriler Kirli evye ve durulama olmak üzere en az iki adet evye bulunmalıdır. Evyenin yapıldığı malzeme kimyasallara dayanıklı olmalı, kolay temizlenebilmelidir. Evyeye sıcak ve soğuk su akışı olmalıdır. Evyenin üzerinde fırçalama, sırasında sıçramalara engel olacak şekilde koruyucu siperlik takılmalıdır.

92 Öneriler Manuel dezenfeksiyon için skoplar zarar görmeden yerleşebilecek büyüklükte tercihen sabit evye olmalıdır. (40-42 cm) Dezenfektanların bulunduğu kabın kapağı sıkı şekilde kapatılmalıdır. Kullanılan solüsyonlara ekleme yapılmamalıdır.

93 Öneriler Dezenfektanlar döküldüğünde sıçramaları engelleyecek şekilde mümkünse aşağı dolaplarda saklanmalıdır. Kullanılan solüsyonlara ekleme yapılmamalıdır. Taşıma kapları kullanım sonrası, Dezenfeksiyon için kullanılan konteynerlar değişim sırasında iyi bir şekilde temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

94 Öneriler Solüsyonların hazırlanma tarihi, son kullanma tarihi, konsantrasyon, hazırlanma şekli yazılmalıdır. Dezenfeksiyon uygulamaların tüm basamakları kaydedilmelidir.

95

96 Korunma Önlemleri Personel tüm işlemler sırasında universal korunma önlemlerine titizlikle uymalıdır.

97 Endoskopi Ünitesi Güvenlik Planı Kişisel koruyucu önlemler, Kişisel hijyen, Mühendislik denetimleri Havalandırma Oda tasarımı (Bronkoskopi) Su tesisatı Yer yüzey çevre temizliği İdari kontrol ve destek Sürekli eğitim Yeterli personel Yeterli yazılı protokoller Doğru ürün doğru kullanım

98 Soru BAL örneginden 117 sinde Enterobacteriaceae üyesi bakteri üremesi tespit ediliyor. Temizleme, dezenfeksiyon, kurulama prosedürleri tamamen uygun, Sorun ne olabilir?

99 Herzaman prosedürler değil ekipman da sorun olabilir, ekipman kontrol edilmelidir. Sorun gevşemiş biyopsi kapağı

100 Soru 11 Üroloji kliniğinde 4 hastada p.aeruginesa nın etken olduğu salgın tespit ediliyor. Sorun ne olabilir?

101 Biyopsi forsepsinin yeterince temizlenmedigi Steril edilmediği, yüksek düzey dezenfekte edildigi saptanmış. Dezenfeksiyon sonrası da musluk suyu ile durulama yapılmış.

Endoskop Dezenfeksiyonu

Endoskop Dezenfeksiyonu Hemşire Canan KARADE ĐZ Medicana International Ankara Hastanesi, A KARA E DOSKOP DEZE FEKSĐYO U Tanımlar Endoskopi: Đç organların ve vücut boşluklarının görüntülenmesidir. Endoskopi özellikle son 20 yılda

Detaylı

ENDOSKOPİDE CİHAZ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR? Hem. Sena DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi, Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Hazırlanma Tarihi: 25 Kasım 2013

ENDOSKOPİDE CİHAZ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR? Hem. Sena DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi, Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Hazırlanma Tarihi: 25 Kasım 2013 ENDOSKOPİDE CİHAZ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR? Hem. Sena DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi, Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Hazırlanma Tarihi: 25 Kasım 2013 Sunu Planı Tanımlar Endoskopide Enfeksiyon Geçişi Endoskopun

Detaylı

Gastrointestinal Endoskopide. Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon

Gastrointestinal Endoskopide. Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Gastrointestinal Endoskopide Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Baskı: Stil Matbaacılık San. ve Tic. A.Ş. Tel : 0212 281 92 81 GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ HEMŞİRELERİ VE TEKNİSYENLERİ DERNEĞİ GASTROİNTESTİNAL

Detaylı

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011 KLAVUZ KİTAP 2011 KLAVUZ KİTAP Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Hizmetleri Bilim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. SAĞLIK HĠZMETLERĠ A.ġ. STERĠLĠZASYON VE DEZENFEKSĠYON HĠZMETLERĠ KLAVUZ KĠTAPÇIĞI

Detaylı

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN İSTANBUL- 2010 ÖNSÖZ Dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon herhangi

Detaylı

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon işleminin uygulanması ve kontrolü Dezenfeksiyon Sterilizasyon

Detaylı

KONU 2. ENDOSKOPUN TEMİZLİK ve DEZENFEKSİYONU

KONU 2. ENDOSKOPUN TEMİZLİK ve DEZENFEKSİYONU KONU 2 ENDOSKOPUN TEMİZLİK ve DEZENFEKSİYONU Kullanılmakta olan ekipman, gerek komplike yapısı ve pahalı olması nedeniyle, gerekse bir sonraki hasta ve kullanıcının sağlığı düşünüldüğünde ve endoskopun

Detaylı

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİNİN GÖREVLERİ Hastanemiz Enfeksiyon Kontrol Programının uygulanmasını sağlamak, yönetime ve ilgili bölümlere bu konularda öneriler

Detaylı

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15 1-GENEL BİLGİLER 1.1-Amaç Merkezimizde sağlık hizmetleri ile ilişkili olarak gelişen enfeksiyon hastalıklarını önlemek ve kontrol altına almak, konu ile ilgili sorunları tespit etmek, çözümüne yönelik

Detaylı

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ Sayfa No Sayfa 1 / 15 1. AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemek ve İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi bünyesindeki

Detaylı

DOKÜMAN KODU IP.28.01 MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ

DOKÜMAN KODU IP.28.01 MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ Merkezi Sterilizasyon Ünitesi SAYFA NO 1 / 10 1. AMAÇ Bu prosedür Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Merkezi Sterilizasyon Ünitesinin hizmetlerinin her zaman aynı standartta gerçekleştirilebilmesi

Detaylı

STERİLİZASYON ÜNİTESİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ

STERİLİZASYON ÜNİTESİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ Doküman Kodu:STE.PR.01 Yayın Tarihi:Ekim 2011 Revizyon Tarihi:Mart 2015 Revizyon No:05 Sayfa No:1/7 1.Amaç:Merkezi sterilizasyon ünitesinin işleyişine yönelik yazılı bir tanımlama yapılması 2. Kapsam:

Detaylı

Dekontaminasyondaki ilk ve en önemli adım, temizlemedir. Cerrahi aletlerin

Dekontaminasyondaki ilk ve en önemli adım, temizlemedir. Cerrahi aletlerin Manuel ve Ultrasonik Temizlik, Genel Özellikleri ve Personeli Koruma Yrd. Doç. Dr. Aydan ÖZKÜTÜK Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, İZMİR Dekontaminasyondaki

Detaylı

TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ

TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ 2 ÖNSÖZ Bakanlığımızın en

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Hasan Irmak Sağlık Bakanlığı Temel

Detaylı

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO 1.AMAÇ: Laboratuvarda çalışan personelin, numunenin güvenliğini sağlamak. Laboratuvarın kimyasal ajanlara, yangın ve elektrik kazalarına karşı güvenlik tedbirlerini almak. 2. KAPSAM: Tüm Laboratuar sorumlusu

Detaylı

Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları. Hmş.

Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları. Hmş. Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları Hmş. Dilek ZENCİROĞLU Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, anestezi ve ameliyathane teknisyeni, sekreter, hastabakıcı,

Detaylı

İlk ve acil yardım hizmetlerinde reddedilemez bir yeri olan ambulansın kullanım

İlk ve acil yardım hizmetlerinde reddedilemez bir yeri olan ambulansın kullanım Ambulans ve İlk Müdahalede Sterilizasyon Dezenfeksiyon Yrd. Doç. Dr. Oğuz ÖZYARAL SCA (Stars Crescent Assistance), Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Tıbbi Proje Yönetici Yardımcısı, İSTANBUL İlk ve

Detaylı

PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 2013 Doküman No:PAT-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:01 Revizyon Tarihi:02.12.2013 Sayfa 2 / 16 ĠÇĠNDEKĠLER

Detaylı

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ SAYFA NO 1/13 AMAÇ: Kan Transfüzyon Merkezi çalışanlarının, biyolojik tehlikelerden, kimyasal maddelerden, yangın olasılığından, elektrik arızaları vb. oluşabilecek riskleri en aza indirmek, klinik örnekler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

TIBBİ ATIK YÖNETİMİ 1

TIBBİ ATIK YÖNETİMİ 1 TIBBİ ATIK YÖNETİMİ 1 Bu kılavuz, tıbbi atık yönetiminde yer alanlara teknik destek sağlamak, tıbbi atıkların doğru yönetimi ile insan ve çevre sağlığını korumaya destek vermek amaçlarıyla İNTE A.Ş. tarafından

Detaylı

FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU

FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU İN Ç İ İ M RETİ Ü İ R ULLE M A NE M A T S E PA V K I CIL FIRIN E V I R A L S A U S Z E U V N A E L I Y J K A Hİ M A UL G Y U İYİ FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları 1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi İnfeksiyon Kontrol Talimatı 2- Anne Sütü Saklama Talimatı 3-

Detaylı

Version SE_023827 AJ Date December 2014. Önemli bilgi. (Temizlik ve Sterilizasyon Talimatıyla)

Version SE_023827 AJ Date December 2014. Önemli bilgi. (Temizlik ve Sterilizasyon Talimatıyla) Version SE_023827 AJ Date December 2014 Önemli bilgi (Temizlik ve Sterilizasyon Talimatıyla) Önemli Bilgi 2 Ortopedi ve Osteosentez için Synthes İmplantları ve Aletlerinin kullanımı konusunda Temel Talimat

Detaylı

Aslı Elif Sunay BAL SEKTÖRÜ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ. BALDER Teknik Danışmanı (Gıda Yüksek Mühendisi)

Aslı Elif Sunay BAL SEKTÖRÜ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ. BALDER Teknik Danışmanı (Gıda Yüksek Mühendisi) , Titanic Otel / İSTANBUL BAL SEKTÖRÜ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ Aslı Elif Sunay BALDER Teknik Danışmanı (Gıda Yüksek Mühendisi) REHBERİN AMACI Bal sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON Eğitim içeriği Ağız vediş Sağlığı Teknikerliği Eğitim

Detaylı

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon Tarihi:00 Sayfa No: 1 / 19 BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon

Detaylı