HASTANE TEMİZLİK TALİMATI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HASTANE TEMİZLİK TALİMATI"

Transkript

1 KOD:TL.18 YAY.TAR: REV.TAR: REV.NO:01 SAYFA :1 / 6 1. AMAÇ: Hastane ortamından kaynaklanabilecek infeksiyonları önlemek, hasta, hasta yakını ve hastane çalışanları için sağlıklı bir ortam oluşturmak amacıyla uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemek ve uygulanmasını sağlamak. 2. KAPSAM: Hastanemizdeki tüm birimleri kapsar. 3. SORUMLULAR: Sağlık Hizmetleri Müdürü Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Servis Sorumlu Hemşireleri Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi İdari Birim Sorumluları Temizlik Hizmetlerinin Alındığı Firma Sorumlusu Temizlik Personelleri 4. TANIMLAR 4.1. HASTANE TEMİZLİĞİNDE RİSK SINIFLAMASI Çok Yüksek Riskli Alanlar: Ameliyathaneler, yoğun bakımlar, hemodiyaliz üniteleri, izolasyon odaları, yanık üniteleri ve bu alanlardaki banyo, koridor, depo, toplantı odası, büro ve personel odaları Yüksek Riskli Alanlar: Acil servis, sterilizasyon ünitesi, steril destek alanları ve bu alanlardaki banyo, koridor, ofis, depo, toplantı odası, büro ve personel odaları Orta Riskli Alanlar: Günlük kullanım alanları, genel klinikler, mutfak, laboratuvarlar, radyoloji, halka açık işlek bölümler, poliklinikler, patoloji, eczane, lojmanlar, tedavi odaları, bekleme odaları, morg, kafeterya ve diğer iç alanlar (banyo, koridor, asansör, toplantı odası, ofis, bürolar, merdivenler, personel odaları ve depolar ) Düşük Riskli Alanlar: İdari bölümler, amfi, konferans salonları, steril olmayan destek bölümleri ve diğer iç alanlar (banyo, balkon, koridor, asansör, mutfak, depo, toplantı odası, büro ve personel odaları, yükleme-boşaltma odaları ) En Az Riskli Alanlar: Arşiv, teknik servis, çevre alanlar ve bu alanlardaki iç bölümler (balkon, tuvalet, koridor, yollar, bahçe bölümleri, asansör, depo, toplantı odası, bürolar) 5. UYGULAMA 5.1. TEMEL İLKELER Temizlik, temizden kirliye doğru yapılır. Temizlik malzemeleri her bölüm için farklıdır. Temizlik, hareketlilik başlamadan önce yapılır. Temizlik solüsyonu temizlenen bölgenin risk durumuna göre hazırlanır. Temizlik bitiminde malzemeler uygun şekilde yıkanıp kurutulur. Temizlik malzemeleri kova içinde ve ıslak bırakılmaz.

2 KOD:TL.18 YAY.TAR: REV.TAR: REV.NO:01 SAYFA :2 / 6 Temizlik maddeleri ve dezenfektanlar birbiri ile karıştırılmaz. Kuru süpürme yapılmaz. Temizlik dışında kan, idrar vb yere döküldüğünde bunların acil temizliği ve dezenfeksiyonu talimatta belirtildiği şekilde yapılır. Su ve deterjanla temizlik yapılan alanlarda her üç odada bir temizlik solüsyonu değiştirilir. Yoğun kirlenme meydana gelmişse daha sık solüsyon değişimi yapılır. Yapılan bütün temizlikler temizliği yapan hizmetli personel tarafından temizlik formuna işlenir. İlgili birim sorumluları tarafından takip ve kontrol edilir Kan Ve Vücut Sıvıları Döküldüğünde Yapılacak Temizlik: Bütün kan ve vücut sıvıları enfekte kabul edilmeli dökülme ve sıçramalarda temizlik güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Katı yüzeylerin üzerine damlayan veya sıçrayan sıvıların kâğıt havlu ile kaba kirleri alınmalıdır. 1/10 luk sodyum hipoklorit solüsyonu (çamaşır suyu) dökülmenin yayıldığı alanı tamamen içine alacak şekilde uygulanmalı ve üzeri kâğıt havluyla kapatılarak 20 dk. temas sağlanmalı, ardından 1/100 lük çamaşır suyu ile silinmeli ve temiz su ile durulanmalıdır. Kullanılan tüm malzemeler kırmızı atık torbasına konulmalıdır. İşlemi yapan personel kendini korumak için önlük ve eldiven giymelidir. İşlem sonrası eller mutlaka yıkanmalıdır Paspas Yapılması: Eldiven, maske giyilir. Hasta odaları camlar açılarak havalandırılır. Nemli mob ile süpürme yapılır. İki bölmeli olan silme kovasının, bir bölümüne duru su, diğer bölümüne yüzey temizleyicisi (1/100 lük çamaşır suyu) karıştırılmış su konur. Paspas; önce yüzey temizleyicili suda yıkanır, iyice sıkılır ve yerleri silme işlemi yapılır. Paspas kirlendikten sonra; önce duru suda yıkanır, sıkılır, daha sonra yüzey temizleyicili suda iyice yıkanıp sıkılarak silme işlemine devam edilir. 3 odada bir yeni su hazırlanır. Paspas yapma işlemi bittikten sonra paspas iyice yıkanır, durulanır ve sıkılır. Daha sonra 1/100 lük çamaşır suyu solüsyonunda 10 dakika bekletilir, durulanır sıkılır ve kurumaya bırakılır. Paspas kovası deterjanlı su ve duru su ile yıkanır ters çevrilerek kurumaya bırakılır.haftada bir 1/10 luk çamaşır suyunda 20 dk bekletilerek kovalar dezenfekte edilir. Enfekte hasta odasının temizliğinden sonra paspas tıbbi atık torbasına atılmalıdır. Vücut direnci düşük hasta odalarını temizlemeden önce paspaslar dezenfekte edilmelidir ORTA VE DÜŞÜK RİSKLİ ALANLARIN TEMİZLİĞİ Orta ve düşük riskli alanların temizliği su ve deterjanla veya düşük düzey dezenfektanla (1/100 çamaşır suyu) yapılır.

3 KOD:TL.18 YAY.TAR: REV.TAR: REV.NO:01 SAYFA :3 / İdari Birimlerin Temizliği: Sabah hareketlilik başlamadan önce masa, sehpa, sandalye, koltuk, kütüphane ve dolap gibi demirbaş eşyanın tozu deterjanlı suyla silinir ve kurulanır. Zemin ve koridorlar sabah-akşam, gerektiğinde daha sık nemli süpürge ile süpürülür, su ve deterjan ile paspas yapılır. Merdivenler sabah-akşam, gerektiğinde daha sık (ziyaret saati dışında) süpürülür ve su ve deterjanli silinir. Merdiven başı, kapı ve camlar haftada bir gerektiğinde daha sık su ve deterjan ile silinir. Yapılan bütün temizlikler temizliği yapan hizmetli personel tarafından temizlik formuna işlenir. İlgili birim sorumluları tarafından kontrol edilir. Atıklar her sabah atık talimatına göre toplanır Hasta Odalarının Temizliği: Yerler temiz alandan kirli alana doğru, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, gerektiğinde daha sık deterjanlı su ile veya düşük düzey dezenfektan ile (1/100 lük çamaşır suyu) silinir. Koridorlar sabah ve akşam gerektiğinde daha sık deterjanlı su ile veya düşük düzey dezenfektan ile (1/100 lük çamaşır suyu) silinir. Hasta yatağı, etejer, sandalye, yemek masası gibi yüzeyler deterjanlı su ile günlük silinir. Kapı kolları her gün deterjanlı su ile silinir ve kurulanır. Sedye, tekerlekli sandalye, çamaşır arabası, serum askıları günlük deterjanlı su ile silinir. Deterjan ile dezenfektan birbirine karıştırılmaz. Her üç odada bir gerekirse daha sık temizlik solüsyonu değiştirilir. Yapılan bütün temizlikler temizliği yapan hizmetli personel tarafından temizlik formuna işlenir. Birim sorumlu hemşireleri tarafından takip ve kontrol edilir Çoğul Dirençli Bakterilerle (MRSA, VRE, ESBL+ gram negatif bakteriler vb.) Enfekte Hastaların Yattığı Odaların Temizliği: Kullanılan malzemeler diğer odaların temizliğinde kullanılmamalıdır (mümkün değilse odanın temizliği bitince paspas, sıcak su ve deterjanla yıkanıp 20 dakika 1/10 luk çamaşır suyunda bekletildikten sonra kullanılabilir) Mekanik temizlik bittikten sonra yer ve yüzeylerin dezenfeksiyonu dezenfektanlarla yapılmalıdır.

4 KOD:TL.18 YAY.TAR: REV.TAR: REV.NO:01 SAYFA :4 / Tedavi Odalarının Temizliği Tedavi yapılan/hazırlanan masa, fayans ve yerler günlük sabah akşam gerektiğinde daha sık düşük düzey dezenfektan (1/100 lük çamaşır suyu) ile silinir Polikliniklerin Temizliği iki kez, gerektiğinde daha sık deterjanlı su ile veya düşük düzey dezenfektan ile (1/100 lük çamaşır suyu) silinir. Masa, sehpa, sandalye, dolap gibi demirbaş eşyanın tozu deterjanlı suyla silinir ve kurulanır. Kapı kolları her gün deterjanlı su veya 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir ve kurulanır. Çöp ve atık kovaları görünür kir varlığında hemen, periyodik olarak da haftada bir kere Laboratuvarın Temizliği iki kez, gerektiğinde daha sık deterjanlı su ile veya düşük düzey dezenfektan ile (1/100 lük çamaşır suyu) silinir. Masa, sehpa, sandalye, dolap gibi demirbaş eşyanın tozu deterjanlı suyla silinir ve kurulanır. Kapı kolları her gün deterjanlı su veya 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir ve kurulanır. Yere kan döküldüğünde talimata uygun hemen temizliği yapılır Radyoloji Biriminin Temizliği iki kez, gerektiğinde daha sık deterjanlı su ile veya düşük düzey dezenfektan ile (1/100 lük çamaşır suyu) silinir.

5 KOD:TL.18 YAY.TAR: REV.TAR: REV.NO:01 SAYFA :5 / 6 Kapı kolları her gün deterjanlı su veya 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir ve kurulanır Banyo ve Tuvaletlerin Temizliği Banyo ve tuvaletlerin en az günde iki kez gerektiğinde daha sık temizliği yapılır. Banyo ve duş kaba kirinden arındırılır. Önce lavabolar ve fayanslar klor içeren deterjanla (vim) ovularak temizlenir. Sonra yerler deterjanla temizlenir. Son olarak sifon çekilerek tuvaletler deterjanla temizlenir. Tuvaletler gerektiğinde (enfeksiyonlu hastaların varlğına gore) 1/10 luk çamaşır suyu ile temizlenir. Temizlik malzemeleri başka bir yerde kullanılmaz Su Deposunun Temizliği Su deposu 3 ayda bir gerektiğnde daha sık 1/100 lük çamaşır suyu ile temizlenir RİSKLİ VE YÜKSEK RİSKLİ ALANLARIN TEMİZLİĞİ Ameliyathanenin Temizliği: Ameliyathane Temizlik Talimatına gore yapılır Yoğun Bakım Ünitesinin ve Kuvözlerin Temizliği: Yoğun Bakım Ünitesi Temizlik Talimatı ve Kuvözlerin Bakım ve Temizliği Talimatına göre yapılır Acil Servis ve Muayene Odaları Temizliği: iki kez, gerektiğinde daha sık 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir. Hasta yatağı, etejer, sandalye, yemek masası gibi yüzeyler 1/100 lük çamaşır suyu ile günlük silinir. Kapı ve camlar haftada bir gerektiğinde daha sık 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir. Kapı kolları her gün 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir ve kurulanır. Sedye, muayene masaları, tekerlekli sandalye, çamaşır arabası, serum askıları günlük 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir. Tuvaletler günde iki kez gerektiğinde daha sık 1/10 luk çamaşır suyu de belirtildiği gibi temizliği yapılır Doğumhanenin Temizliği: iki kez, gerektiğinde daha sık 1/10 luk çamaşır suyu ile silinir. Hasta yatağı, etejer, sandalye, yemek masası gibi yüzeyler 1/100 çamaşır suyu ile günlük silinir. Kapı ve camlar haftada bir gerektiğinde daha sık 1/100 çamaşır suyu ile silinir. Kapı kolları her gün 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir ve kurulanır.

6 KOD:TL.18 YAY.TAR: REV.TAR: REV.NO:01 SAYFA :6 / 6 Sedye, tekerlekli sandalye, çamaşır arabası, serum askıları günlük 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir. Kadın doğum masaları her sabah ve doğumlardan sonra 1/100 lük çamaşır suyu ile silinir ve kurulanır. Masalarda kan vb görünür kir varlığında 1/10 luk çamaşır suyu kullanılmalıdır Atık Deposunun Temizliği: İlgili talimata göre yapılır. 5.4 ÇEVRE VE BAHÇE TEMİZLİĞİ; -Hastanemiz için çevre kavramı Manastır binasında Acil Servis yokuşundan başlar ve depoların arkasına kadar olan tüm bölümü,otoparkı, ana binanın ön tarafını ve otobüs durağını da içine alır.sahil binasında ise demir parmaklıklarla ayrılmış bölümü kapsar Hastanemizin misyonu ve hedefleri doğrultusunda tüm temizlik personeli titizlikle çalışmalarını sürdürür. Hastane bahçesi ve çevresi haftanın 7 günü temiz tutulur. Çevre ve bahçe temizliği hastane idaresince belirlenmiş temizlik şirketi elemanları tarafından yürütülür. Kantin ve çevresinin temizliği ise kantin çalışanları tarafından sağlanır.ı Özellikle Acil Servisler, Poliklinik binaları ve Hemodiyaliz girişi ve Hastane ana giriş kapılarının önü devamlı temiz ve bakımlı olacaktır. Su giderleri için oluşturulmuş kanallardaki mazgallar günlük olarak temizlenecek ve düzenli olarak yerlerine konulacaktır. Tıbbi Atık ve Çöp toplanma merkezinin zemini ve etrafı her gün yıkanacaktır. Bu merkezin kapıları kapalı olarak tutulacaktır. Hastane bahçesinde yer alan çöp konteynırlarının kapakları kapalı olacak ve etrafında saçılmış çöp bulunmasına izin verilmeyecektir. Yağışlı havalarda poliklinikler ve ana binaların girişlerine personel ve hastaların çamurlu ayakkabılarla girişlerinde kirlenmeyi önlemek için bu amaçla kullanılan örtüler serilecektir. Kantin çevresi ve bahçe temizliği periyodik olarak idare ve temizlik komisyonu denetleyicileri tarafından denetlenecektir. Çevre ve bahçe temizliğinde görevli şirket elemanlarının günlük denetimi firma sorumlusu tarafından yapılacaktır. Bahçe temizliği ve düzeni için gerekli malzeme ve ekipmanlar (Kazma, kürek,süpürge,tırmık,makas,orak vb) firma tarafından temin edilecektir. 6. İLGİLİ DÖKÜMANLAR: Sorumlu Hemşire Kontrol Formu Yoğun Bakım Ünitesi Temizlik Talimatı Kuvöz Bakım ve Temizlik Talimatı Ameliyathane Temizlik Talimatı Ünite İçi Atık Yönetim Planı

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ Sayfa No Sayfa 1 / 15 1. AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemek ve İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi bünyesindeki

Detaylı

HASTANE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek

HASTANE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek Doküman No:YÖN-PR-11 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon Tarihi:00 Sayfa 1 / 12 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek 2. KAPSAM: Genel klinikler /birimler,

Detaylı

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15 1-GENEL BİLGİLER 1.1-Amaç Merkezimizde sağlık hizmetleri ile ilişkili olarak gelişen enfeksiyon hastalıklarını önlemek ve kontrol altına almak, konu ile ilgili sorunları tespit etmek, çözümüne yönelik

Detaylı

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİNİN GÖREVLERİ Hastanemiz Enfeksiyon Kontrol Programının uygulanmasını sağlamak, yönetime ve ilgili bölümlere bu konularda öneriler

Detaylı

HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI. Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir,

HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI. Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir, HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI Genel Temizlik Standartları Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir, Hastanelerde kritik bölgeler dışındaki ünitelerde,

Detaylı

FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI

FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde temizlik hizmetinin daha düzenli ve daha hijyenik olarak yürütülebilmesini sağlamak amacıyla Fakültemizde görevli bulunan temizlik

Detaylı

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO 1.AMAÇ: Laboratuvarda çalışan personelin, numunenin güvenliğini sağlamak. Laboratuvarın kimyasal ajanlara, yangın ve elektrik kazalarına karşı güvenlik tedbirlerini almak. 2. KAPSAM: Tüm Laboratuar sorumlusu

Detaylı

ÜNİTE İÇİ ATIK YÖNETİM PLANI

ÜNİTE İÇİ ATIK YÖNETİM PLANI KOD:TL.100 YAY.TAR:10.10.2011 REV.TAR:20.02.2013 REV.NO:01 SAYFA :1/7 1. AMAÇ: Atıkların Çevre ve Orman Bakanlığı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun olarak kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak.

Detaylı

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ SAYFA NO 1/13 AMAÇ: Kan Transfüzyon Merkezi çalışanlarının, biyolojik tehlikelerden, kimyasal maddelerden, yangın olasılığından, elektrik arızaları vb. oluşabilecek riskleri en aza indirmek, klinik örnekler

Detaylı

PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 2013 Doküman No:PAT-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:01 Revizyon Tarihi:02.12.2013 Sayfa 2 / 16 ĠÇĠNDEKĠLER

Detaylı

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon Tarihi:00 Sayfa No: 1 / 19 BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon

Detaylı

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ [2013] H a z ı r l a y n l a r Ersin ŞAHİN ( Kalite Yönetim Direktörü) - İbrahim ŞAHİN ( Lab.Teknikeri) SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ BİYOKİMYA LABORATUVAR

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ YAYIN TARİHİ 01/07/11 REVİZYON TAR. NO 00 BÖLÜM NO 08 STANDART NO 04 DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTÜ 00 1.AMAÇ: Hastanede üretilen tüm atıkların

Detaylı

TIBBİ ATIK TALİMATI. Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi

TIBBİ ATIK TALİMATI. Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi 1. AMAÇ Atıkların Çevre ve Orman Bakanlığı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları 1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi İnfeksiyon Kontrol Talimatı 2- Anne Sütü Saklama Talimatı 3-

Detaylı

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ Doküman No: BİY.RH.02 Yayın Tarihi:15.04.2013 Revizyon Tarihi: - Revizyon No: 00 Sayfa: 1 / 9 1. Laboratuar güvenliği tanımı: Çalışan kişinin ve çalışma materyalinin korunması için; çalışma sırasında belirli

Detaylı

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri İle İlişkili İnfeksiyonların Kontrolünde Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sunum İçeriği Hastane Mutfağında gıda güvenliği, standartlar,

Detaylı

DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI TEMİZLİK HİZMETLERİ Temizlik El Kitabı EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR TBMM Basımevi 2013 İÇİNDEKİLER Misyonumuz...7 Vizyonumuz...7 Temizliğin Ana Nedeni...9 Temizlik

Detaylı

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ 1. LABORATUVAR NİN AMACI Laboratuvar Güvenlik rehberinin amacı doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek, yapılacak analizin tam bir güvenlik içinde, en az hata ile olabildiğince çabuk gerçekleştirilmesini

Detaylı

Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları. Hmş.

Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları. Hmş. Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları Hmş. Dilek ZENCİROĞLU Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, anestezi ve ameliyathane teknisyeni, sekreter, hastabakıcı,

Detaylı

E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME

E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME MADDE 1.HİZMETİN TANIMI: Hizmet alımı kapsamında çalıştırılacak personel aşağıda belirtilen hizmet grubunda belirlenen

Detaylı

HASTANE ATIK YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ

HASTANE ATIK YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ DokNo:ATK.PR.01 Yayın Tarihi:NİSAN 2013 Rev.Tar/No:-/0 Sayfa No: 1 / 5 1.0 AMAÇ: VitaleKadınHastalıklarıveDoğumHastanesininhizmetlerisırasındaaçığaçıkanatıklarınmevzuataveus ulüneuyguntoplanmasıveortamdanuzaklaştırılmasınıamaçlar.

Detaylı

1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir.

1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir. SAYFA No. Sayfa 1 / 8 1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir. 2. KAPSAM: Hastanedeki tüm çalışanlar, hastalar, hasta refakatçıları

Detaylı

Otopark alanlarında uygun ışıklandırma yapılmalıdır. Otopark alanlarında güvenlik önlemleri (kamera, personel, vb ) alınmalıdır.

Otopark alanlarında uygun ışıklandırma yapılmalıdır. Otopark alanlarında güvenlik önlemleri (kamera, personel, vb ) alınmalıdır. HASTANE YERİNDE SORU LİSTESİ BÖLÜM SORU 1 ACİL AC.1 Acil servisin tescilli seviyesini gösteren Valilikten alınmış onay belgesi mevcut mu? AC.1.1 Acil servisin tescilli seviyesini gösteren Valilikten alınmış

Detaylı

HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 2013

HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 2013 T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ KONYA HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 201 HASTANEMİZE HOŞ GELDİNİZ. HASTANEMİZDE İŞE YENİ BAŞLAYAN PERSONELE YARDIMCI OLMASI İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.

Detaylı

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi TEMİZLİK HİZMETLERİ T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi YEMEKHANE HİZMETLERİ 2014 DÖK. KODU:YÖN.RH.06

Detaylı

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN İSTANBUL- 2010 ÖNSÖZ Dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon herhangi

Detaylı

ADSM VE ADSH İÇİN YERİNDE DEĞERLENDİRME SORU LİSTESİ

ADSM VE ADSH İÇİN YERİNDE DEĞERLENDİRME SORU LİSTESİ ADSM VE ADSH İÇİN YERİNDE SORU LİSTESİ 1 POLİKLİNİKLER P.1 Hasta kayıt birimi, uygun düzenlenmiş mi? P.1.1 Hasta kayıt birimi kolaylıkla görülebilecek ve ulaşılabilecek bir yerde bulunmalıdır. P.1.2 Hasta

Detaylı

KADIN DOĞUM ÇOCUK VE ÇOCUK HASTALIKLARI YERİNDE DEĞERLENDİRME SORU LİSTESİ

KADIN DOĞUM ÇOCUK VE ÇOCUK HASTALIKLARI YERİNDE DEĞERLENDİRME SORU LİSTESİ BÖLÜM KADIN DOĞUM ÇOCUK V ÇOCUK HASTALIKLARI YRİND DĞRLNDİRM SORU LİSTSİ 1 ACİL AS.1 Acil servisin tescilli seviyesini gösteren Valilikten alınmış onay belgesi mevcut mu? AS.1.1 Acil servisin tescilli

Detaylı

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ TIBBİ GENETİK ANABİLİM DALI DOKU TİPLENDİRME LABORATUVARI LABORATUVAR GÜVENLİĞİ REHBERİ GN.FR.591 REV.00 İÇİNDEKİLER: 1. AMAÇ. 2 2. KAPSAM. 2 3.

Detaylı