ELEKTRİKLİ ÇİM BİÇME MAKİNESİ KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ELEKTRİKLİ ÇİM BİÇME MAKİNESİ KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU"

Transkript

1 MODEL YT5111 ELEKTRİKLİ ÇİM BİÇME MAKİNESİ KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU TASARRUFLU GÜÇLÜ DAYANIKLI

2 Ürünümüzü tercihiniz ve firmamıza olan güvenininize teşekkür ederiz. Makineniz hayırlı olsun! Siz müşterilerimizin beklentisi olan kalite ve güvenilirlik standartlarının üzerine çıkmak temel yaklaşımımızdır. Yeni makinenizi kullanmaya başlamadan önce, lütfen bu kılavuzumuzu tümüyle dikkatli bir şekilde okuyunuz ve burada belirtilen temel güvenlik önlemlerini not alınız. Bu kılavuz, Kalaos YT5111 model elektrikli çim biçme makinesi için kullanım ve bakımla ilgili hususları ve güvenlik talimatlarını sunmaktadır. Lütfen bu kılavuzu bir başvuru kaynağı olarak daima makinenizle birlikte saklayınız. İÇİNDEKİLER 1. GÜVENLİK HUSUSLARI 2. TEKNİK ÖZELLİKLER 3. KURULUM 4. KULLANIM 5. BAKIM 6. SAKLAMA 7. ARIZA TEŞHİS VE ONARIM 8. GARANTİ VE SORUMLULUKLAR Bu kılavuz son güncel bilgiler çerçevesinde hazırlanmıştır. Bununla birlikte imalatçı teknik bilgilerde zaman içerisinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. İthalatçı firmanın izni olmadan çoğaltılamaz ve alıntı yapılamaz.

3 1. GÜVENLİK HUSUSLARI GÜVENLİK İŞARETLERİ Ürün üzerinde ve kılavuzda aşağıdaki güvenlik işaretleri yer almaktadır. Bu işaretler ürüne veya kullanımına ilişkin önemli hususları ifade etmek içindir. Dikkat! Dikkatli kullanılmalıdır. Makine kullanılmadan önce, kılavuz okunmalıdır! Çevredeki insan ve hayvanlar, özellikle çocuklar en az 10 m mesafede tutulmalıdır. Kabloda hasar tespit edilmesi durumunda veya bir bakım işlemi yapılacağı zaman, ana elektrik kabloları sökülmelidir Makine yağmur altında bırakılmamalı ve kullanılmamalıdır. Üçüncü taraftan kimseler tehlike bölgesi dışında tutulmalıdır! Tehlike! El ve ayaklar hareketli ve kesici aksamdan uzak tutulmalıdır! İş ayakkabıları giyilmelidir. İş eldivenleri giyilmelidir.

4 Koruyucu kulaklık kullanılmalıdır. Koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Elektrik çarpma tehlikesi. Anahtar kapatıldıktan sonra, bıçaklar kısa bir süre daha dönecektir. Müdahale ve temas etmek için tam olarak durmaları beklenmelidir. Elektrik kablosu, kesici kısımlardan uzak tutulmalıdır. İlave koruma sağlamak amacıyla çift muhafazalıdır. Anma voltaj ve frekans değerleri verilmiştir.. Tüm ilgili Avrupa mevzuatına uygundur. Bu simge üzerinde çapraz bulunan bir çöp kutusudur. Bir ürün veya akü üzerinde bu işaret bulunuyorsa, bu eşyanın genel ev çöpüne atılmasının yasak olduğu anlamına gelir. Elektrik/elektronik ürün veya akülerde bulunan bir takım kimyevi maddeler insan ve çevre sağlığına zararlıdır. Bu tür işaretli elektrik, elektronik ve akü unsurları ancak özel geri kazanım ve geri dönüşüm kutularına atılabilir. Çevrenin korunması için bu tedbirleirn kullanıcılar tarafından titizlikle yerine getirilmesi gereklidir.

5 GENEL GÜVENLİK TEDBİRLERİ UYARI! Tüm uyarı ve talimatlar okunmalıdır. Aşağıda belirtilen tedbirlerin alınmaması, elektrik çarpması, yangın ve/veya ciddi yaralanmalara yol açabilir. Gelecekte başvurmak üzere tüm uyarı ve talimatları saklayınız. Güç ürünleri ibaresi, şebeke cereyanı ile veya akü ile çalışan güç ürünlerini ifade etmektedir. a) ÇALIŞMA ALANINDA GÜVENLİK Çalışma yeri iyice temizlenmiş ve aydınlatmalı olmalıdır. Düzensiz ve karanlık bir yer, kazalara davetiye çıkartır. Makine, yanıcı sıvı, gaz veya toz gibi maddelerin bulunduğu, patlayıcı ortamlarda çalıştırılmamalıdır. Güç ürünleri, toz veya duman gibi maddeleri tutuşturacak kıvılcımlar saçabilir. Makine kullanımdayken özellikle çocuklar olmak üzere, çevredeki kişi ve hayvanlar uzakta tutulmalıdır. Dikkat dağıtan unsurlar kazaya sebep olabilir. b) ELEKTRİK GÜVENLİĞİ Güç ürünümüzün fişi standart tiptir. Üzerinde tadilat yapılmamalıdır. Adaptör fiş kullanılmamalıdır. Standart bağlantılar kullanımı elektrik çarpması tehlikesine karşı önemlidir. Borular, radiator, buzdolabı vb. topraklı eşyalara temas etmeyiniz. Vücudunuzun yerle teması elektrik çarpma tehlikesi doğurur. Makineniz suya, yağmura maruz bırakılmamalıdır. Cihaza su girmesi elektrik çarpmasına yol açar. Kablo doğru kullaılmalıdır. Kablo taşıma, çekme gibi uygun olmayan amaçlarla kullanılmamalıdır. Kablo ısı, yağ, keskin kenarlar veya harektli aksamdan sakınılmalıdır. Hasarlı veya dolaşmış kablo ile çalışılması tehlikelidir ve yapılmamalıdır. Makine ile dışarıda çalışılacağından, dış ortam şartlarına uygun bir kablo seçilmelidir. Nemli bir alanda çalışılması zorunluluğu var ise bu durumda topraklı bir devre kesici kullanılmalıdır. c) KİŞİ GÜVENLİĞİ a) Makineyi çalıştırıken çok dikkatli, tetikte olunmalıdır. Yorgun, sarhoş, dalgın bir halde makine kullanılmamalıdır. Makine kullanılırken yapılacak herhangi bir dikkatsizlik ciddi yaralanmalara yol açabilir. b) Koruyucu giysiler ve aksesuar kullanılmalıdır. Daima göz koruyucusu kullanınız. Toz maskesi, kaymaz güvenlik ayakkabıları, kask, kulaklık ve koruyucuların doğru bir şekilde kullanılması sizleri tehlikelerden koruyacaktır. c) Kontrol dışı bir çalışma ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Kablo elektrik kaynağına takılmadan önce anahtarın kapalı konumda olduğundan emin olunmalıdır. Parmağınız anahtarda bir şekilde veya anahtar açık konumda makineyi tutmayınız, her an bir kaza çıkabilir. d) Makine çalıştırılmadan önce üzerindeki takoz, alet vb. takımlar uzaklaştırılmalıdır. Makinenin döner aksamında unutulacak bir alt ciddi hasar ve yaralanmalara sebep olabilir..

6 e) Makineyi sürerken makul adımlarla, dengeli bir şekilde yürümelidir. Beklenmedik durumlara karşı makinenize bu şekilde daha iyi hakim olabilirsiniz.. f) Giyim kuşam önemlidir. Bol ve sarkan giyim ve eşyalar tehlikelidir. Uzun saçlar toplanmalıdır. Dönen aksama takılmak ciddi yaralanmalara yol açabilir. g) Toza karşı tedbirler alınmalıdır. d) KULLANIM VE BAKIM Makinenizi zorlamayınız. Yapacağınız işe uygun güçte bir amkine tercih ediniz. Doğru seçilmiş bir makine tasarımına uygun bir şekilde uygun güçle ve emniyetle istenilen işi çıkaracaktır.. Anahtar açma kapama yapmıyorsa, bir arıza görüyorsanız, makinenizi çalıştırmayınız. Kumanda anahtarından açma kapama hakimiyeti olmayan bir makinenin kullanılması tehlikeli ve sakıncalı olup bir an önce onarımı yaptırılmalıdır.. Makinenizin ayarı, bakımı, aksesuar değişikliği gibi veya herhangi bir işlemi yapılacağı vakit, makinenizi elektrik kaynağından ayırınız. Bu önlemlerin amacı makinenizin kontrol dışı bir şekilde çalışmaya geçmesiyle doğabilecek kaza ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Kullanıcı yapacağı işi planlamalı ve bu çerçevede her türlü kaza ihtimalini değerlendirerek uygun güvenlik önlemlerini almalıdır ve diğer kullanıcıları da bilgilendirmelidir. Makine kullanılmadığı, gayrıfaal olarak saklacağı durumlarda, çocukların ve yetkisiz kimselerin erişiminden uzak tutulmalı, bu kılavuz talimatlarına vakıf olmayan diğer kullanıcılar ona yaklaşmayacak şekilde düzenleme yapılmalıdır. Gerekli eğitime sahip olmayan diğer kullanıcıların elinde bir makine büyük tehlikelere yol açabilir. Makinenizin bakımlarını takip ediniz ve yapınız. Makinenizin çalışmasını olumsuz etkileyebilecek, parçalarda kırık, hasar, hareketli aksamın yerine tam oturmamış, salgılı, eğik veya kitlemiş olması vb. her türlü uygunsuzluğa karşı bir muayene yapınız. Hasar tespit ederseniz derhal yetkili servise başvurunuz ve onarılmasını sağlayınız. Birçok kaza bakımsız makinelerden ileri gelmektedir. Bıçağın daima keskin ve temiz olmasına özen gösteriniz. UYgun bir şekilde bilenmiş, keskin durumdaki bir bıçak, biçme sırasında çarpılmaya daha az yatkın olacaktır. Makine, aksesuar ve takımlarını bu kılavuzdaki talimatlara uyarak ve amacı doğrultusunda kullanınız, yapılacak işe ve çalışma şartlarına uygunluğa dikkat ediniz. Makinenizi amacı dışında veya gücü üzerinde bir şekilde kullanmanız, ciddi tehlikeler doğurur ve hasarlara yol açar. Kullanım hatalarından doğan hasarlanmaların garanti kapsamında olmadığı hatırda tutulmalıdır. e) SERVİS Makinenizin bakımı sadece yetkili tarafından yapılmalı; original ve doğru aksam kullanılmalıdır. Makine emniyetinin sürdürülmesi bakımından önemlidir. ÇİM BİÇME MAKİNELERİNE ÖZEL GÜVENLİK TEDBİRLERİ a) ÜRÜN ÜZERİNDEKİ İŞARETLER Kullanıma başlamadan önce kılavuzu okuyunuz. Çifte yalıtımlıdır (topraklama gerekmez). Fırlayan parçacıklarıdan ileri gelecek tehlikelere karşı tedbirli olunmalıdır (çevredekileri çalışma bölgesinden uzakta tutmalıdır). Bıçaklar keskindir, dikkatli olunuz.

7 Uzatma kablosu, bıçaktan uzak tutulmalıdır. Anahtar kapatılmasına ragmen, bıçak bir müddet daha dönmeye devam eder. Asla bıçak ile temas etmeyiniz. Bakım öncesi veya kabloda bir hasar görülmesi durmunda anahtar kapatılır ve kablo çıkarılır. Makine, evdeki çeşitli atık malzemeler içerisinde tutulmamalıdır. b) GENEL Makine yaş çimde kullanılmamalıdır, Kullanıcı diğer insanlara ve onların eşyalarına verdiği zararlardan kendisi sorumlu olur. Çim sepeti veya arka kapak arızalı vaziyette makine asla kullanılmamalıdır. Çim sepeti takılı olmadığı durumda, arka kapağın kapalı konumda olduğundan emin olunmalıdır (bıçağın dönmesinden ileri gelebilecek tehlikeler). Elektrik kablosunu aşağıdaki durumlarda muhakkak çıkarınız: o makine başında durulmadığında, o temizlik yapılırken o muayene sırasında veya bakım yaparken o bir cisim çarptığında, o olağan dışı bir titreme, koku, uğultu olması halinde. c) ELEKTRİK GÜVENLİĞİ Kabloyu düzenli aralıklarla muayene etmeli ve hasarlanma vb. nedenlerle gerekirse bir yetkiliye değiştirtmelidir. Makine çalışırken, kritik akım eşiği en fazla 30mA olan bir kaçak akım koruma rölesi kullanılması gerekir. 16 Amper lik bükülmez Uzatma kablosu kullanılmalıdır. H05VV-F ya da H05RN-F tip açık ortamda kullanılmaya uygun ve su geçirmez fişi, kapaklı soketi olan Uzatma kablosu kullanılmalıdır. Kabloyu katlamamalı, ezmemeli ve çekmemelidir. Kablo ısı, yağ ve keskin cisimlere maruz kalmaktan sakınılmalıdır. Kabloyu belli aralıklarla muayene etmeli ve hasar görülürsenyetkili tarafından değiştirilmesi sağlanmalıdır (uygun olmayan Uzatma kablosu ile çalışılması tehlikelere yol açar). d) KİŞİ GÜVENLİĞİ Çalışma sırasında ayaklarınızda kapalı ve korumalı, kaymaz tabanlı ayakkabılar olmalıdır. Bol paçalı pantolon giyilmemelidir. Makine kumandaları ve durdurulması tam olarak öğrenilmiş olmalıdır. Çevrede, yakında insan ve hayvanlar, özellikle çocuklar varken çim biçilmemeli, çalışılmamalıdır El ve ayaklarınızı dönen parçalardan uzak tutunuz. Makinenin kapak ve çıkış yerlerinden uzak durunuz. Motor talimatalar uyarınca çalıştırılmalı ve elektrik kablosunun kesilmesi ihtimaline karşı tedbirli olunmalıdır. Bu makine, az bir fizik güçle, geniş bilgi, tecrübe ve zihni melekelere ihtiyaç duyulmadan çalıştırılabilecek ve kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Mevzuatla bağlı olmak kaydıyla kullanıcı yeterli güvenlik eğitimi alması durumunda makineyi kolaylıkla işletebillmektedir.

8 Çocukların makineyi kurcalaması ihtimaline karşı tedbirli olunmalıdır. Makine ile olağan yürüme hızında çalışılmalı, koşulmamalıdır. Yokuş yerlede çim biçerken adımlarınızı dikkatli ve uygun atınız. Çok dik yerlerde çalışmayınız. Geri giderken ve makineyi kendinize doğru çekerken çok dikkatli davranınız. e) KULLANIM ÖNCESİ HAZIRLIK Makinenizi her kullanım öncesi ve sonrası düzgün işlediğinden emin olmak için kontrol ediniz. Bir arıza tespit etmeniz durumunda derhal yetkili servise başvurarak onarılmasını sağlayınız. Çalışacağanız alanı önceden tarayarak cisimleri toplayıp uzaklaştırınız. Aksi taktirde bu cisimler biçme tertibatı tarafından kapılır ve hızla dışarı fırlatılır. Tehliklei durumlara neden olur. Biçme tertibatının uygun durumda olduğundan emin olunmalı, gevşek, çatlak bıçak ile çalışılmamalıdır. Tüm bağlantı elemanlarını, somunları kontrol ediniz. Gevşek olmamalıdır. Makine emniyeti sağlanmalıdır. f) ÇALIŞMA Yalnızca yeterli aydınlatma şartlarında çalışınız. Gün ışığını tercih ediniz. Veya uygun aydınlatma teçhizatı temin ediniz. Motor çalıştırılırken yatık durumda olmamalıdır. Bir sebeple yatırmak gerekirse bu kullanıcıdan uzak tarafa doğru olmalı ve iki elle tutularak zemine getirilmelidir. Makineyi başka bir yere götürürken bıçağın çalışmadığından emin olunmalıdır. Bıçak çalışmadığı gibi, ayni zamanda yere çarpmamalıdır. Dik yerler biçilirken yukarı aşağı yönde değil çaprazlamasına yürünmelidir. Yokuş bir yerde manevra yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Makinenizi taşırken motoru çalışır vaziyette olmamalıdır. Kabloda bir hasar veya karışma durumunda derhal kabloyu elektrik kaynağından çıkarınız. Özürlü kablo ile kesinlikle çalışmayınız ve yetkili tarafından değiştirilmesini sağlayınız.

9 2. TEKNİK ÖZELLİKLER MODEL: YT5111 ÇİM BİÇME MAKİNESİ Voltaj V~50 Hz Güç W Boşta motor hızı d/d Biçme genişliği..420 mm Biçme yüksekliği mm Sepet hacmi...45 litre Ses basıncı seviyesi, LpA...82,3dB(A), K=3dB Ölçülen ses gücü seviyesi, LwA..93,3 db(a), K=3dB Taahhüt edilen ses seviyesi, LwA...96 db(a), K=3dB Titreşim seviyesi 1,664 m/s2, K=1.5 m/s2 ÜRÜN TANITIMI 1. MOTOR KAPAĞI 2. İTME KOLU - ALT 3. İTME KOLU - ÜST 4. KABLO BAĞI 5. İTME KOLU TESPİT KELEBEĞİ 6. YÜKSEKLİK AYAR KOLU 7. EMNİYET DÜĞMESİ 8. ÇALIŞTIRMA ŞALTERİ 9. ÇİM SEPETİ

10 3. KURULUM A. TESLİM ALMA Makinenizi teslim alırken sipariş ettiğiniz makine olduğundan emin olunuz. Ambalajını ve makinenin kendisini muayene ediniz. Makinenin model ve seri numarası bilgilerini saklayınız. Garanti belgesi ve faturasını saklayınız. B. MONTAJ 1) Kablo kancası, itme koluna takılır. 2) Üst ve alt itme kolu, bağlantı ve tespit kelebeği kullanılarak birleştirilir. Gövdedeki yerine bağlanır. 3) Kablo alt itme koluna tutturulur ve üste doğru çekilir. Kablo bağları ile tespitlenir. 4) Çim sepetinin iki yarısı birleştirilir, sabitlenir. Arka kapak kaldırılır ve çim sepeti yerine kulaklardan oturtulur. 5) Kullanım öncesi daima gözle bir muayene yapılarak bıçaklar, bıçak civataları ve grup aksamında herhangi bir aşınma veya hasar olmadığından emin olunmalıdır. 6) Tüm somun, civata ve vidalar sıkılmalı ve ürünün çalışma güvenliği sağlanmalıdır.

11 C. BİÇME YÜKSEKLİĞİ AYARI İstenilen biçme yüksekliği ayarı için, yükseklik ayar kolu kullanılır. Uyarı! Çim biçme makinesi şebeke cereyanından ayrılır ve bıçağın tam olarak durması beklenir. Yükseklik ayarı sonra yapılır. Biçme yükseklik konumları: 1) 20 mm (en alçak biçme yüksekliği konumu) 2) 30 mm 3) 40 mm 4) 50 mm 5) 60 mm 6) 70 mm (en yüksek biçme yüksekliği konumu) 4. KULLANIM Makine uzatma kablosu, 220 V şebeke cereyanına takılır. Bu makine, akü vb. doğru akım (DC) kaynağından doğrudan çalıştırılşamaz. Uyarı! Şebeke cereyanına bağlanırken daima makinenin anahtarının kapalı konumda olduğundan emin olunur! Fiş topraklı prize takılmalıdır. UZATMA KABLOLARI (230 V) İÇİN ÖNERİLEN UZUNLUKLAR Uzunluk İletkenin minimum kesiti 0 20 metre 1 mm metre 1.5 mm metre 4 mm2 Uzatma kablosu kullanıldığında bağlantı aşağıda gösterilen şekilde yapılabilir, ancak düğüm şeklinde boğulmamalıdır:

12 Kablo kancası: Uzatma kablosu dolanır ve resimde gösterilen kancaya asılır. Uzatma kablosu sıkıca tespit edilir. Başlatma: On/Off çalıştırma anahtarı (şekil.3) Uyarı! Uzun otlar arasında makineyi çalıştırmamalıdır. Makinenin kazaen durdurulmasını önler. - Anahtarın A emniyet düğmesine basılır ve tetik B yukarı doğru çekilir. Motor çalışır. - Emniyet düğmesi bırakılırken tetik basılı vaziyette tutulur. - Çim biçme makinesini durdurmak için tetik bırakılır ve kendiliğinden kapalı konumuna döner. Çim biçme (bkz. şekil.4a/b/c): Uyarı! Anahtar kapatıldıktan sonra, bıçak kısa bir süre için daha dönmeye devam eder. Bıçağın tam olarak durduğundan emin olunur, elektrik kablosu çıkarılır, gerekli tedbirler alınamış halde öngörülen bakım işlemine girişilir. En iyi sonuçları elde etmek ve bu sırada kablonun kesilmesi tehlikesini ortadan kaldırmak bakımından bu bölümde vurgulanan kullanım hususlarına özen gösterilmesi tavsiye olunur: Kablo kangalını biçmeye başlanılan yer yakınında bırakmalıdır. Makine yukarıda belirtilen şekide çalıştırılır. Şekil.4a da gösterildiği gibi ilerlenir. 1 konumundan 2 konumuna doğru ilerlenir. Sağa dönülerek 3 konumuna doğru ilerlemeye devam edilir. Sola dönülür ve 4 noktasına doğru yürünür. Gerektiğince bu usulle çalışılır. Makinenizle yalnızca kuru çimlerde çalışabilirsiniz. Makinenizi çeşitli cisim ve bitkilerden sakınınız. Uzun ot biçileceği vakit, önce yüksek ayarda biçilir, sonra daha alçak ayarlarda biçme tekrarlanır.

13 Şekil 4a-b-c Çim sepetinin boşaltılması: Uyarı! Şekil. 4b ile gösterildiği gibi kabloya doğru çalışmamalıdır. Çim sepeti, kulpundan tutulup kaldırılır ve makineden çıkarılır. Boşaltılır. Arka kapak kaldırılarak, çim sepeti yukarıda ilgili bölümde açıklandığı şekilde yeniden yerine takılır. 5. BAKIM Uyarı! Daima, herhangi bir bakım yapılacağı zaman şebeke cereyanından kabloyu çıkartmalıdır! Daima, bıçakla ilgili bir bakım çalışması yapılacağı zaman, koruyucu eldiven vb. aksesuarlar kullanılmalıdır! Balans önemlidir zira bıçak, krank mili ve motor hasara uğrayacaktır.. Makineniz en az seviyede bir bakımla uzun bir çalışma süresi boyunca hizmet verebilecek şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu bakımdan, makinenizin temiz kullanılması ve bakımların düzenli yapılması çok önemlidir. Güç ürünümüz ticari amaçlı kullanıma yönelik değerlendirilemez. Makinenizi temiz tutunuz. Çim sepeti ve aksamını kontrol ediniz.

14 İş bitiminde, makine bir bezle güzelce temizlenmelidir. Makinenin alt kısmında biriken pisliğin temizlenmemesi, iş verimini olumsuz yönde etkiler. Makinenizi suya tutmayınız! Elektrik motoru ve anahtar tesisatı içerisine su girebilir ve hasar verebilir. Ot yüksekliğine uygun biçme yükseklik ayarı yapılmalıdır. Yükseklik ayar ölçüleri 20/40/60 mm. Kural olarak, 15~30 dakika çalışılır, 5~10 dakika mola verilir. Düzenli olarak bıçak hasara karşı kontrol edilir. Körelmiş bıçaklar yetkili bir merkezde bilenmelidir. Uygun olmayan durumdaki bıçaklar yetkili tarafından değiştirilir. Bıçak değişimi: - Elektrik kablosu çıkarılır, - Koruyucu eldiven giyilir, - Makine terse çevrilir, bıçak bir tahta takoz ile sabitlenir. - Bıçak göbek çektirme civatası uygun anahtar ile sökülür. - Pervane yerine tam oturmalıdır. Motor miline doğru bastırılarak yoklanır. - SADECE DOĞRU ÇEŞİT YEDEK BIÇAK KULLANILMALIDIR. - Bıçak takılmadan önce makinenin altı ve mil iyice temizlenmelidir. - BIÇAK MONTE EDİLİRKEN YERİNE TAM DENK GELMESİ GEREKİR. BIÇAK YETKİLİ TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR! - Bıçak kesici ağız dönme yönünde ve kıvrık taraf davlumbaz içine dönük olacak şekilde takılmalıdır, - Bıçak, pervane üzerinden, bir göbek civatası ile elektrik motoru miline tespit edilir. Elle sıkılır. Aşırı tork uygulanmaması önemlidir. - Dönme sırasında balans büyük önem taşır. İyi dengeleme yapılmaması, motora kadar bütün mekanik aksama hasar verir. Bıçağın uygun bilenmemiş olması dengesizliğe yol açar. Motor mili ile bıçak hizalaması önemlidir. Bıçak değişimi gibi korumalı parçaların değiştirilmesi sonrası gerekli muayeneler yapılmalıdır. Yetkili servis müdahalesi gerektiren durumlar: Bir cisim ile çarpışma, Motorun aniden durması, Bıçağın çarpılması, Motor milinin eğilmesi,

15 Yağlama: Bu makinede kullanılan tüm rulmanlar, makinenin normal ömrü boyunca yeterli gelecek miktarda kendinden yağlı olup ilave olarak yağlama gerekmez. Başlangıçta ve mevsim sonunda: Arka kapak yayları, ince yağ ile yağlanır, Tekerler sökülür ve teker yatak iç kısmı ile aks başı ince yağ ile yağlanır. Bıçak ve bıçak göbeği sökülür ve motor mili ince yağ veya motor yağı ile yağlanır. Bıçak değişimi bölümüne bakınız ve burada belirtilen talimatlara uyunuz. 6. SAKLAMA Saklama için daima kablo çıkartılmış olmalıdır. Saklarken yerden kazanmak bakımından üst itme kolu katlanır. Uzatma kablosu, makine kulptan tutulduğunda dolaşmamalıdır (kulpu elden düşürmeyiniz). Saklama ortamında makinenin üzerine başka bir eşya gelmemlidir. Makineyi kuru, temiz bir ortamda, çocuk ve yetkisiz kimselerin erişemeyeceği bir şekilde saklayınız.

16 7. ARIZA TEŞHİS VE ONARIM Arıza Muhtemel sebepler Çözüm İtme kolu yerinde değil Civatalar tam oturtulamamış. İtme kolunu yukarı çekerek civataları tam oturtmalıdır. Makine çalıştırılamıyor Kol tespit kelebeği sıkılı değil. Anahtar, motor/ bıçak kumanda tesisatı bağlantısı yok veya hatalı. Motor kumanda anahtarı hatalı. Tespit kelebeği sıkılır. Kılavuzun çalıştırma anahtarı bölümüne başvurulur ve anahtar ile motor/ bıçak kumanda tesisatı bağlantısı kontrol edilir. Yetkili servise başvurulur. Makine düzgün biçmiyor Çim veya arazi düzgün değil. En yüksek konuma ayarlanır. Makine zor itiliyor Makine yüksek devirde titreme yapıyor Ot çok yüksek, veya biçme konumu çok alçak. Bıçakta dengesizlik var. Motor mili eğik. 8. GARANTİ VE SORUMLULUKLAR Biçme yüksekliği arttırılır. Bıçak yeniden ve dengeli bir şekilde yetkili tarafından bilenir. Motor durdurulur, kablo çıkarılır. Yetkili servise başvurulur. GARANTİ: Ürünümüz, yüksek kalitede malzemelerden imal edilmekte ve test edilmektedir. Gerekli son muayenesi yapılır ve sevke hazır edilir. Mevzuatın öngördüğü garanti hükümlerine tabidir. GENEL GARANTİ ŞARTLARI: 1- Garanti süresi satın alma tarihinden itibaren 24 Ay dır. Profesyonel kullanımlar için 1 yıldır, yıl sonunda yetkili servisimizde bedelli genel bakım yapılmasıyla ikinci 1 yıl için daha uzatılır. Malın kullanım ömrü, satın alma tarihinden itibaren 5 Yıl dır 2- Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı firmamızın garanti kapsamındadır. 3- Malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi 20 (yirmi) iş gününü geçemez. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı-üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlar. Tüketicinin arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup, veya benzeri bir yolla yapması mümkündür. Ancak, uyuşmazlık halinde ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir. Malın arızasının 10 iş günü içinde giderilmemesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. 4- Malın garanti süresi içerisinde gerek malzeme ve işçilik, gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde, işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamiri yapılacaktır. 5- Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;

17 Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içerisinde, en az dört defa veya imalatçı-üretici veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanısıra, bu maldan yararlanamamayı sürekli kılması, Tamiri için gereken azami sürenin aşılması, Firmanın servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimini talep edebilir. 6- Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır. 7- Garanti Belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'ne başvurabilir. GARANTİ DIŞI DURUMLAR: Garanti, bu ürünün uygun olmayan kullanımından ileri gelecek hasarları kapsamamaktadır. Ürünün doğru kullanımına ilişkin hususlar sadece bu kılavuzda yer verilenlerdir. Garanti, makine kullanımı ve/veya mülkiyeti veya makinenin uygun olmayan performansı gibi sebeplerden ileri gelen direk veya dolaylı mali zararları kapsamaz. Her halükarda garanti matrahı en fazla ürünün bedelidir. Aşağıdaki durumlar garanti kapsamında değerlendirelemez: Kullanıcı hatası durumu; Uygun olmayan, yetersiz bakım durumları; Yetkili servis dışında müdahale görmesi veya orijinal olmayan parça kullanılması veya tavsiye edilen dışında uygun olmayan sarf malzeme kullanılması durumları; Nakliye esnasında meydana gelen hasarlanmalar; Bu kılavuzda verilen ayrıntılı talimatların uygulanmamış olması durumu. SORUMLULUKLAR: Kullanım ömrü süresince ilgili yedek parçalar ithalatçı firma tarafından sağlanır. İhtiyaç duyulan yedek parça ve her türlü satış sonrası hizmetler için yetkili servislerimize başvurunuz. Elektrikli ve elektronik cihazlardaki tehlikeli maddelerin kullanımının azaltılması ve atıkların yok edilmesine yönelik 2002/95/CE, 2002/96/CE ve 2003/108/CE sayılı direktifler uyarınca, makinenin yıpranan ve değişilen aksamı ve özeliğini kaybederek kullanımdan uzaklaştırılan sarf malzemeler ile ömrü sonunda makine ve artıkları, çevreye zarar vermemesi bakımından gerekli kurallara uyularak ve yetkili merkezlere başvurularak elden çıkarılmalıdır. İlgili aksam malzemesine göre akü, plastic, madeni vb. unsurlara ayrılır. Makine üzerinde yanda görülen çöp kutusu resmi bulunmaktadır. Makine ve artıklarının genel çöp kutusuna atılmayacağını belirtmektedir. İlgili mevzuat uyarınca elektriki ve elektronik aksam, genel bir çöpe atılmaz, cinsine gore ayrılır ve kuralları uyarınca elden çıkarılır.

18 ÜRETİCİ FİRMA: ZHEJIAXING YAT ELECTRICAL APPLIANCE CO., LTD. 1 Shuida Road, Yuxin Town, South Lake Zone, CN , Jiaxing, Zhejiang, China TEL: İTHALATÇI FİRMA: MAKİNA TİC. Ve SAN. A.Ş. Altayçeşme Mah. Yasemin Sk. No: 27 Maltepe İSTANBUL/ TURKEY Tel SERVİS İSTASYONU: MAKİNA TİC. Ve SAN. A.Ş. Altayçeşme Mah. Yasemin Sk. No: 27 Maltepe İSTANBUL/ TURKEY Tel Yetkili: Selim KELEŞ. Tel:

SEMAK PALMERA PA076 PA086 MOTORLU İLAÇLAMA MAKİNASI KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU

SEMAK PALMERA PA076 PA086 MOTORLU İLAÇLAMA MAKİNASI KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU MALIN GARANTİ SÜRESİ SATIN ALMA TARİHİNDEN İTİBAREN 24 AY DIR. MALIN KULLANIM ÖMRÜ SATIN ALMA TARİHİNDEN İTİBAREN 10 YIL DIR. Satın almış olduğunuz bu ürünün ithalatçısı MAKİNA TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. yedek

Detaylı

Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu E 7525 ASI

Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu E 7525 ASI Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu E 7525 ASI Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

SEMAK BENZİNLİ SU MOTORLARI KULLANIM KILAVUZU QGZ25 - PA15T PA 20T PA200T QGZ50 PA30T PA300T QGZ80

SEMAK BENZİNLİ SU MOTORLARI KULLANIM KILAVUZU QGZ25 - PA15T PA 20T PA200T QGZ50 PA30T PA300T QGZ80 BENZİNLİ SU MOTORLARI KULLANIM KILAVUZU QGZ25 - PA15T PA 20T PA200T QGZ50 PA30T PA300T QGZ80 ÖNSÖZ Firmamız tarafından ithal edelin benzinli su motorunu tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ünite gelişmiş

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZILI MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. UBM 20 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle kalite

Detaylı

FLV 11 FTS. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu

FLV 11 FTS. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu FLV 11 FTS Elektrikli Yağlı Radyatör Kullanma Kılavuzu Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

MODEL : SLİMPEL EASY 17-25-40-70 KULLANMA KILAVUZU BU KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN, KILAVUZDA YER ALAN TALİMATLARA KESİNLİKLE UYUNUZ

MODEL : SLİMPEL EASY 17-25-40-70 KULLANMA KILAVUZU BU KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN, KILAVUZDA YER ALAN TALİMATLARA KESİNLİKLE UYUNUZ MODEL : SLİMPEL EASY 17-25-40-70 KULLANMA KILAVUZU BU KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN, KILAVUZDA YER ALAN TALİMATLARA KESİNLİKLE UYUNUZ 1 İÇİNDEKİLER BELGENİN KAPSADIĞI ÜRÜNLER..3 1.GENEL UYARILAR..5 2.GARANTİ

Detaylı

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 F Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

BENZİNLİ AĞAÇ TESTERESİ

BENZİNLİ AĞAÇ TESTERESİ KULLANIM KILAVUZU BENZİNLİ AĞAÇ TESTERESİ GASOLINE CHAIN SAW / OU-GS5200 2.8 BG MOTOR GÜCÜ! 2.8 BG 52 CC 50 CM 21 BP Kullanım kılavuzunu indirmek için QR kodu okutunuz... Motor Gücü Silindir Hacmi Pala

Detaylı

ARS-D Serisi Motorlu Su Pompaları

ARS-D Serisi Motorlu Su Pompaları ARS-D Serisi Motorlu Su Pompaları TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER Kullanma Kılavuzu Hakkında Genel Uyarılar 1 Güvenlik Talimatları 2 Uygulama Alanları 3 Pompaların Sevk Edilmesi 4 Taşıma

Detaylı

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır:

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır: 5088 NF 5088 A+++ Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz.

Detaylı

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu ECO BKT 500 DJ BKT 650 DJ BKT 800 DJ Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu 26 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45)

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) ALM 581 A Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA KULLANIM KILAVUZU NATURE PLUS INV 9/12/18/24 A Değerli Müşterimiz, Öncelikle doğa ve teknoloji dostu bir VESTEL ürününü tercih ettiğiniz için sizi kutlarız. Beklentilerinizin üzerinde

Detaylı

FLV 11 TF. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu

FLV 11 TF. Elektrikli Yağlı Radyatör. Kullanma Kılavuzu FLV 11 TF Elektrikli Yağlı Radyatör Kullanma Kılavuzu Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49)

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) ALM 601 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Kullanma kılavuzu. Elektrikli kırıcı tabanca 25, 65, 75. 0226245tr / 003

Kullanma kılavuzu. Elektrikli kırıcı tabanca 25, 65, 75. 0226245tr / 003 Kullanma kılavuzu Elektrikli kırıcı tabanca EH 25, 65, 75 04.2011 0226245tr / 003 Üretici Wacker Neuson SE Preußenstraße 41 80809 München www.wackerneuson.com Tel.: +49-(0)89-354 02-0 Fax: +49-(0)89-354

Detaylı

HYDROMETER Elektronik Su Sayacı

HYDROMETER Elektronik Su Sayacı HYDROMETER Elektronik Su Sayacı CORONA E / ER - WESAN WP E / WS E / WB E / WPV E / WP H E Kullanım ve Montaj Kılavuzu İthalatçı Firma Madenerji Enerji ve Ölçüm Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. Altıntaş Mah.

Detaylı

bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243

bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243 bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi

Detaylı

Çamaşır Kurutma Makinesi

Çamaşır Kurutma Makinesi Çamaşır Kurutma Makinesi D1 70 K 1 TR Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

MİO LUX AR 186 DOĞRAYICI A R 1 8 6 C H O P P E R AR 186 ZERKLEINER

MİO LUX AR 186 DOĞRAYICI A R 1 8 6 C H O P P E R AR 186 ZERKLEINER MİO LUX AR 186 DOĞRAYICI A R 1 8 6 C H O P P E R AR 186 ZERKLEINER KULLANMA KILAVUZU INSTRUCTION MANUAL GEBRAUCHSANWEISUNG 400 W TR 1 MİO LUX AR 186 DOĞRAYICI 1-2 kademeli çalıştırma düğmesi 2- Motor (Ana

Detaylı

Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759

Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759 Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

GAZ YAKITLI ÜÇ GEÇİŞLİ SKOÇ TİP (MG) KALORİFER KAZANI MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU. 444 0 499 www.isiteknolojisi.com.tr

GAZ YAKITLI ÜÇ GEÇİŞLİ SKOÇ TİP (MG) KALORİFER KAZANI MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU. 444 0 499 www.isiteknolojisi.com.tr GAZ YAKITLI ÜÇ GEÇİŞLİ SKOÇ TİP (MG) KALORİFER KAZANI MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU 444 0 499 www.isiteknolojisi.com.tr İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER GİRİŞ...5 GARANTİ VE SERVİS...6 GARANTİ ŞARTLARI...6 GARANTİ

Detaylı

GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI)

GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI) GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI) ISITMA, KULLANMA ve İÇME SUYU TANKLARI KULLANMA VE MONTAJ KILAVUZU EK-71-01 Revizyon No/Tarih: 0/08.11.2011 Sayfa 1 / 16 İÇİNDEKİLER 1.) Giriş 2.)

Detaylı

MERKÜR Ters Osmoz Kullanma Kılavuzu. Innovation has a name.

MERKÜR Ters Osmoz Kullanma Kılavuzu. Innovation has a name. MERKÜR Ters Osmoz Kullanma Kılavuzu Innovation has a name. Değerli müşterimiz, "Waterclinic by A.O. Smith" markalı su arıtma cihazlarını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz! Artık, dünyanın lider su

Detaylı

Kombi Kullanma Kılavuzu. AL 24 KH Plus

Kombi Kullanma Kılavuzu. AL 24 KH Plus Kombi Kullanma Kılavuzu AL 24 KH Plus Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün size

Detaylı