Bu ödül veda için olmasın

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu ödül veda için olmasın"

Transkript

1 On5yirmi5.com Bu ödül veda için olmasın Andrzej Wajda "Umarım bunu bir vedalaşma olarak görmüyorlardır. Sen artık yapacağını yaptın, al sana ömür boyu başarı ödülü demiyorlardır... Çünkü daha yapacaklarım var." Yayın Tarihi : 11 Nisan 2014 Cuma (oluşturma : 7/6/2015) İstanbul Film Festivali nde bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan ancak 88 yaşında olduğu için İstanbul a gelemeyen Polonya nın yaşayan efsane yönetmeni Andrzej Wajda Radikal gazetesine konuştu. * Daha önce İstanbul a gittiniz mi hiç? - Maalesef böyle bir fırsatım olmadı. İstanbul Film Festivali nden aldığım bu ödül gelmem için fırsat olacaktı ama şimdi de sağlığım müsaade etmiyor. * 33. İstanbul Film Festivali nde aldığınız Yaşam Boyu Başarı Ödülü nü nasıl değerlendiriyorsunuz? - Umarım bunu bir vedalaşma olarak görmüyorlardır. Sen artık yapacağını yaptın, al sana ömür boyu başarı ödülü demiyorlardır... Çünkü daha yapacaklarım var. * Öyle demediklerini ben çok iyi biliyorum de Oscar dan onur ödülü aldığımda da aynı şeyi düşünmüştüm. Ama 2000 den bu yana o kadar çok şey yaptım ki... Umarım bu ödülden sonra da çok şey yaparım. Benimle vedalaşmak anlamına gelmediğini biliyorum bu ödülün. Çok teşekkür ederim. * Oscar dan sonra yaptığınız en önemli film, babanızın da öldürüldüğü Katyn katliamıydı. Zor muydu çekmek? - Evet, Katyn de öldürülen subayların arasında benim babam da vardı. Ben, yapmam gerektiğine inandığım filmleri yapmaya çalışıyorum. Katyn de böyle bir filmdi... Zordu. 80 yılında Walesa yla tanıştığımda da onun filmini yapmam gerektiğini düşündüm. * Böyle bir sorumluluk mu hissediyorsunuz ülkenize karşı? - Evet, evet... Özellikle Katyn ve Walesa, ülkeme karşı duyduğum sorumluluk hissinden kaynaklanan filmlerdir. Mesela son yıllarda Walesa yı bazı kesimler silmeye çalışıyorlar Polonya da. Ben buna müsaade etmek istemiyorum. Walesa büyük başarılara imza attı. Silahlı çatışmayı engellemek için elinden geleni yaptı.

2 * Bildiğim kadarıyla Lech Walesa yla dostluğunuz da var... - Evet, cumhurbaşkanı olduğu yıllarda danışmanlığını da yaptım. * Bir yönetmen, yakından tanıdığı birinin hayatını filme aktarırken ne kadar objektif olabilir? - Walesa yı yakından bildiğim için başarılı bir yönetmenlik yapabildim bu filmde. Ben Polonya nın bağımsızlığını kesinlikle Lech Walesa ya borçlu olduğunu düşünüyorum ve bugün ona yapılanların ciddi bir haksızlık olduğuna inanıyorum. Onu unutturmaya çalışan gruplar var. Özellikle faşistler. Maalesef gençlerimiz arasında da bu fikirlere itibar edenler var. Bunlara gerçekleri göstermek adına bu filmi çekmek benim için çok önemliydi. * Ama Polonyalı gençlerde de tüm dünyada olduğu gibi bir Amerikan sineması merakı var... - Amerikan sineması tüm dünyada ortalamaya hitap eden bir sinemadır. Polonya yapımı filmler ise her zaman bizde seyircisini bulur. Bizim sorunumuz aslında yapımla alakalı değil, salon yok. Yılda ortalama 50 film çekiliyor, gösterilecek yerlerle alakalı sorunlar bitmiyor SALON AÇIYORUZ * Benzer sıkıntıyı biz de Türkiye de yaşıyoruz... - Öyleyse bizim burada bulduğumuz çözümü Türkiye deki sinemacı dostlarıma ilet lütfen... * Nedir, çok merak ettim? - Bir süre önce bir inisiyatif ortaya çıktı: Köşebaşı Sineması dedik biz buna... Evinden çıktığında elinle koymuş gibi bir sinema bulacaksın köşebaşında... * Nasıl işliyor sistem? - Yakın zamanda bu inisiyatif sayesinde Polonya genelinde 1500 tane küçük sinema salonu açmış olacağız kişilik salonlar bunlar... Bir barın içinde de olabilir, bir okulun yanında da... Merkezi sistemli çalışacak salonlar. Çekilen filmleri gönderdiğimiz gibi, Biz yarın bu filmi göstermek istiyoruz diyene de istediği filmi hemen göndereceğiz. Salon bulmakta zorlanan sanat filmleri bu sinemalarda gösterilecek. Bu salonlarda sadece Polonya filmlerini göstereceğiz. * Varşova dışında mı olacak bu sinemalar? - Büyükşehirlerde sinema salonu fazlasıyla var. Ağırlıklı olarak taşrada kuracağız... * Bu konu benim çok ilgimi çekti, belki bizde de yapılabilir. - Öyleyse bir daha davet ediyorum sizi Varşova ya, ama bu sefer küçük bir seyahate çıkacağız.

3 Arabayla 3-4 saat gideceğiz Varşova dışına. Orada küçük bir ortaokul var, benim adımı taşıyan. Daha iki gün önce orada bir Köşebaşı Sineması açtık. Görmenizi çok isterim. * Pahalı mı bu yatırım? - O okuldaki maliyeti ben karşıladım ama pahalı bir girişim değil. Bir projektör ve bir perdeye bakıyor iş tane sandalye ve ışığı engelleyecek bir stor perde. İşte size Köşebaşı Sineması... * Bu projenizi Andrzej Wajda nın önerisi olarak Türk sinemacılara ileteceğim. - Sevinirim. Yaparsanız kendiniz de göreceksiniz başarısını... Çocuklara istediğiniz filmi de gösterebiliyorsunuz buralarda. Ayrıca bununla insanları televizyon karşısından kaldırmayı hedefliyoruz. Fiyat da normal sinema biletinin 10 da 1 i kadar bu sinemalarda... WAJDA YA TÜRK SİNEMASINI SORDUM, ŞU YANITI ALDIM * Türk sinemasında bildiğiniz, filmlerini izlediğiniz bir yönetmen var mı? Ferzan Özpetek, Nuri Bilge Ceylan, Fatih Akın gibi yönetmenler Avrupa da pek çok ödül kazandı... - Maalesef ben sinemadan çok iyi anlamıyorum! Ne Türk sineması ne de Avrupa sinemasını yakından bilirim. Kendi suçum olduğunu kabul ediyorum bunun... Sebebini de söyleyeyim, komünizm döneminde kendi içimize kapanıktık ve sinema, tiyatro, televizyona işler yapıyordum çok yoğun şekilde. Ne o dönem ne de sonrasında takip edebildim Avrupa sinemasını... * Bu yıl Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yılı... Nasıl bir Türkiye algısı vardı kafanızda? - Atatürk ün büyük lider olduğunu tarih kitaplarında okuduk. Türkiye ve Osmanlı yla ilgili belki de en fazla döküman Polonya müzeleri arşivinde vardır. Krakow a gidip mutlaka görün Viyana kuşatmasından kalanları yılık dönemde ihtilaflar da yaşandı ama bugüne kadar hayranlık uyandıran karşılıklı bir ilişki var iki ülke arasında... HAYATIMIZ KOMÜNİST SANSÜRÜ KANDIRMAKLA GEÇTİ * Ben ilk defa geliyorum Polonya ya ama kafamda hep acı çeken, hüzünlü bir ülke fotoğrafı var. Bunda sizin filmlerinizin etkisi büyük... - Doğru filmler çekmişiz demek ki... Biz de bunu anlatmaya çalışıyorduk dünyaya. Çünkü Polonya çok acılar çekmiş bir ülke... * Komünizm döneminde film çekmek mi daha keyifliydi, şimdi çekmek mi? - Komünizm döneminde karşılaştığımız en büyük sorun sansürdü. Tek derdimiz sansürü aşabilecek formüller bulmaktı. Hem söylemek istediklerimizi söyleyeceğiz hem de sansüre takılmayacağız.

4 * Çok formül bulmuşsunuzdur... - Hayatımız komünist sansürü kandırmakla geçti. Bu bizim uzmanlık alanımızdır. Her ideoloji kelimelerle, sözlerle ifade edilir. Bu yüzden sansür daha çok kelimeleri kontrol altına alır. Resimleri, görüntüleri sansürlemek çok daha zordur. Mesela Kanal (1956) filminden bir örnek vereyim. Filmin sonunda genç bir çift kanalın sonuna gelir. Izgara demirlerin arkasından bakarlar. Hemen önde nehri görürsünüz. Karşıda bir karaltı vardır. Sansür buna bir şey yapamaz. Ama herkes nehrin karşısında görünen karaltının Stalin ve ordusu olduğunu bilir. Yani genç çifti engelleyen tek şey demir ızgara değil, ileride bekleyen Stalin ordusudur aynı zamanda. Sinema bir görüntü, resim sanatıdır. Biz çok fazla konuşan, içinde çok fazla diyalog geçen filmlerden hoşlanmayız. Sansürle savaşımızdan kaynaklansa da bu durum, içindeki görüntülerle konuşan filmlerdir bizim filmlerimiz... HER SABAH KALKMAM İÇİN BİRÇOK SEBEBİM VAR: SETLER * Bugün kendinizi siyasi olarak nasıl tanımlıyorsunuz? Komünist mi, sol mu, liberal mi? - Hayır hayır, liberal değilim. Ben daha sola yakınım... Bu çok temel bir mesele aslında... Şu anda üyesi olmak isteyeceğim bir parti yok Polonya da... Seçimler yaklaşıyor ve tek bir ümidimiz var: Sağcıların kazanmaması. Polonya için şu an en büyük tehlikeyi onlar oluşturuyor. Polonya hâlâ demokratikleşme yolunda yürümeye devam ediyor. Bazı şeyler daha yeni şekillleniyor. Halkımızı kandırmak çok kolay o yüzden... Ve sağcılar gerçekleri hiç dikkate almadan hareket eden bir grup. * Resim yapıyor musunuz hâlâ? - Biraz yapıyorum, devam ediyorum, evet... Japonya dayken yaptığım çizimlerin sergisi var şu anda Polonya nın kuzeyinde... Ama film çekmeyi daha çok seviyorum. Bir arkadaşım bana Bir ressamın en iyi arkadaşı kendisidir dedi. O zaman ressam olmaktan vazgeçtim. Şimdi sabah bir uyanıyorum, biliyorum ki sette beni binlerce insan, yüzlerce oyuncu bekliyor. Her sabah kalkmak için çok iyi sebeplerim oluyor. POLANSKİ DEN DAHA ÇOK KIESLOWSKI Yİ SEVERİZ * Kieslowski, Polanski gibi ünlü yönetmenlerin Polonya nın sorunlarına Wajda gibi eğildiğini düşünüyor musunuz? - Polanski nin böyle bir niyeti hiçbir zaman yoktu zaten. Polanski Amerikalı bir yönetmen olmak istediği için Polonya yı terk etti. Oranın hayatını ve gerçeklerini beğeniyordu. Kendisi benim ilk filmimde rol almıştı. Çok başarılı, çok yetenekliydi o zaman bile... * Polonya ya borcunu ödemek için yaptı denilen Piyanist filminde bile Lehçe kullanmadı ama... - Kendi seyircisine hitap etmek istemiştir, ondan İngilizce yapmıştır. Polonyalı seyirciler Polanski seyircisi sayılmaz. Bir Polonya filmi olsaydı, kapsamı o kadar geniş olmazdı. İstediği dünyaya bir şey anlatmaktı, Polonya ya değil.

5 * Kieslowski de Fransa yı tercih etti... - Polonya dan kurtulmak istiyordu. Ama biz onun filmlerini millet olarak çok severiz. * Polanski den daha mı çok sevilir Kieslowski Polonya da? - Tabii tabii, kesinlikle... * Siz hiç düşünmediniz mi Polonya yı terk etmeyi? - Yok, asla... Ne yapardım ki ben başka bir yerde? Bu dökümanı orjinal adreste göster Bu ödül veda için olmasın

Rober Koptaş: FİLM ARASI Serge Avedikian:

Rober Koptaş: FİLM ARASI Serge Avedikian: Rober Koptaş: Bu toplantıyı Ermenice yapmayı planlamıştık ama hem Ermenice nin hem Türkçe nin var olabileceği bir yol bulalım. Serge Avedikian Ermenice konuşacak, ben de onları Türkçe ye çevireceğim. Serge

Detaylı

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL ELLEKAPAKRÖPORTAJ M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL Türkiye, Meryem Üzerli yi Muhteşem Yüzyıl daki rolüyle tanıdı. Ama kocaman gülümsemesiyle ve pozitif enerjisiyle sevdi. Ülkeyi ani

Detaylı

Başka Sinema Esnek Bir Proje

Başka Sinema Esnek Bir Proje Başka Sinema Esnek Bir Proje İmre Tezel SÖYLEŞİ: MELTEM İŞLER SEVİNDİ Ülkemizdeki dağıtım koşulları son dönemde özellikle bağımsız sinemacıların başını çokça ağrıtıyor. Emek ve para sarf edilen eserlerin

Detaylı

Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz!

Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz! Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz! Belgeselci Berke Baş, 2009 yılında iki kere Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu oldu. Dört yönetmenli Bu Ne Güzel Demokrasi! nin ardından,

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM ÜZERİNE BİR İSRAİL DENEYİMİ: SADAKA REUT / KARDEŞLİK Özgür Akarsu 02.01.2007 Sadaka Reut, İsrail de 1980 lerden beri topluluklar arası diyalog imkânlarını geliştirmeyi

Detaylı

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT DÜNYADA VAN GAZETESİ 7 Haziran da yapılacak olan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi nden (Ak Parti) Van Milletvekili Aday Adayı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim

Detaylı

Bir taraf mutsuzsa mesele kapanmaz

Bir taraf mutsuzsa mesele kapanmaz Bir taraf mutsuzsa mesele kapanmaz 19. Altın Koza Film Festivali nde en iyi film seçilen Babamın Sesi adlı filmin yönetmeni Orhan Eskiköy, yaptıkları filmlerle canlarının yandığı ve acilen çözüm istedikleri

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ 05 KASIM 2012 Editör: Özgür TONUS ADOM YAYINI NO: 02 Sempozyum Kayıt Deşifresi: Aslıhan İLHAN Cansu TAHAN Elif TEKİN Fatih

Detaylı

Panel: Aynı Toprakta Öteki Olmak Eğer sürekli dostluktan bahsetme ihtiyacı hissediyorsanız, bu ortada öyle bir dostluk olmadığı anlamına gelir.

Panel: Aynı Toprakta Öteki Olmak Eğer sürekli dostluktan bahsetme ihtiyacı hissediyorsanız, bu ortada öyle bir dostluk olmadığı anlamına gelir. Panel: Aynı Toprakta Öteki Olmak Eğer sürekli dostluktan bahsetme ihtiyacı hissediyorsanız, bu ortada öyle bir dostluk olmadığı anlamına gelir. Aylin Vartanyan, Arzu Öztürkmen, Ardaşes Margosyan, Vangelis

Detaylı

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım,

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Bu kitap, hepimize, bir hayat amacımız olduğunu göstermek için yazıldı Bu kitabı yazan da aslında bir zamanlar kaybolmuştu 40 yaşına geldiğinde, kaybolduğu

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği. 04-05 Mayıs 2011. Ankara

Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği. 04-05 Mayıs 2011. Ankara Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği 04-05 Mayıs 2011 Ankara İÇİNDEKİLER Selamlama ve Açılış 5 Jan SENKYR Konrad-Adenauer-Stiftung Türkiye Temsilcisi Açılış

Detaylı

Millettimizin davasnıa sahip çıkacağız

Millettimizin davasnıa sahip çıkacağız Avrupa tarihi Türkiye'siz yazılamaz Avrupa ile özellikle temel kaygıların ve yerel olarak çıkarların aynı olduğunu, ortak bir geleceğe bakıldığını, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel

Detaylı

MEZUN OLDUM, İŞE GİRDİM; AMA HALEN ÜNİVERSİTEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM.

MEZUN OLDUM, İŞE GİRDİM; AMA HALEN ÜNİVERSİTEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM. MEZUN OLDUM, İŞE GİRDİM; AMA HALEN ÜNİVERSİTEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM. Rennan, kamu bankalarıyla özel bankaların ne gibi farkları var? Öncelikle güven farkı oldukça fazla. İnsanlar kamu bankalarına daha çok güveniyor.

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI KONUŞMACILAR : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) : Uğur DOĞAN (Gelir İdaresi Daire Başkanı) : Veli

Detaylı

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com ZİRVE SONUÇ kitabı www.balkanekonomizirvesi.com www.balkanekonomizirvesi.com / 3 1. RUMELİSİAD ULUSLARARASI BALKAN EKONOMİ ZİRVESİ 01-02 ARALIK 2012 PROJE SAHİBİ DESTEKLEYEN KURUMLAR I. RUMELİSİAD ULUSLARARASI

Detaylı

Eğer öğrettiklerimi uygularsanız, hayatınızın geri kalanında sigara içmediğiniz içi mutlu olacaksınız.

Eğer öğrettiklerimi uygularsanız, hayatınızın geri kalanında sigara içmediğiniz içi mutlu olacaksınız. ALLEN CARR SİGARAYI BIRAKMANIN KOLAY YOLU Çeviren Fatmagül Aaltonen Eğer öğrettiklerimi uygularsanız, hayatınızın geri kalanında sigara içmediğiniz içi mutlu olacaksınız. * Yöntemi tektir. * Sigaraya olan

Detaylı

Özışık'a stratejik görev

Özışık'a stratejik görev Durmuş Tanış: 'İşi ehline veririm' Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Kariyer Günlerine katılan Tanışlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Durmuş Tanış başarı hikayesini anlattı. Yozgat

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler)

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi Ankara - 2010 SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA

Detaylı

ÂLÂ SIVAS YAVUZ TURGUL KENDISINI MARKAYA DÖNÜŞTÜRDÜ KİTAPLIK

ÂLÂ SIVAS YAVUZ TURGUL KENDISINI MARKAYA DÖNÜŞTÜRDÜ KİTAPLIK KİTAPLIK ÂLÂ SIVAS YAVUZ TURGUL KENDISINI MARKAYA DÖNÜŞTÜRDÜ Söyleşi: KÜLTİGİN KAĞAN AKBULUT İstanbul Ticaret Üniversitesi hocalarından, sinema yayıncılığı da yapan Âlâ Sivas ın çağrısıyla bir araya gelen

Detaylı

LOSS PREVENTION MANAGEMENT. Sayı 12 - Mart 2015. Zaman En Önemli Maliyettir. Hüsnü GÜRELİ - BAKER TILLY GÜRELİ Yönetim Kurulu Başkanı

LOSS PREVENTION MANAGEMENT. Sayı 12 - Mart 2015. Zaman En Önemli Maliyettir. Hüsnü GÜRELİ - BAKER TILLY GÜRELİ Yönetim Kurulu Başkanı LOSS PREVENTION MANAGEMENT Sayı 12 - Mart 2015 Zaman En Önemli Maliyettir Hüsnü GÜRELİ - BAKER TILLY GÜRELİ Yönetim Kurulu Başkanı Zaman En Önemli Maliyettir BAKER TILLY GÜRELİ, kurulduğu 1984 yılından

Detaylı

Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç

Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç 19 Temmuz 2010 Devrim Sevimay/Soru Cevap Türkiye de bazı gruplar eşitsizliğin hem sosyoekonomik hem de ayrımcılık türlerinden payını sonuna kadar alıyor...

Detaylı

Sayın misafirler ve sevgili Boğaziçililer,

Sayın misafirler ve sevgili Boğaziçililer, Sayın misafirler ve sevgili Boğaziçililer, Ben mezun olalı topu topu 11 sene oldu. Bu kadar kısa sürede size öğüt verecek kadar bilgi ve tecrübe edindim mi emin değilim. Ama kendime ilk başta çizdiğim

Detaylı

Aynılaşma ve farklılaşma:

Aynılaşma ve farklılaşma: Kendisini Farklılaştıran Üniversite Öğrencisi Dünyayı da Farklılaştırır Prof. Dr. Erhan Erkut MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Türkiye de ortalama bir lise

Detaylı

DEVRİMCİ BİRLİK BELGELERİ

DEVRİMCİ BİRLİK BELGELERİ DEVRİMCİ BİRLİK BELGELERİ PKK GENEL SEKRETERİ ABDULLAH ÖCALAN İLE TKP/B GENEL SEKRETERİ İBRAHİM SEVEN ARASINDA GEÇEN TARTIŞMA İ. Seven: Bir başlangıç olarak, ortak bir deklarasyona da gidebiliriz. Başka

Detaylı

KENDİ İÇİNE DÖNMEK İÇİN ÜÇ ANAHTAR SÖZCÜK Osho

KENDİ İÇİNE DÖNMEK İÇİN ÜÇ ANAHTAR SÖZCÜK Osho A N A D O L U A Y D I N L A N M A V A K FI 1 KENDİ İÇİNE DÖNMEK İÇİN ÜÇ ANAHTAR SÖZCÜK Osho Neden içeriye gitmiyorsun? Çünkü içeriye gitme ihtiyacını henüz yaratmamışsın. Bir kez ihtiyaç orada olunca,

Detaylı

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Bir HMF Makina dergisidir. Üç ayda bir yayımlanır. Mart 2012 Sayı: 12 Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Başarılı iş ortağımız Arna Forklift GS Store da Hyundai yi tercih etti İÇİNDEKİLER H a

Detaylı

İNSANIN HAYATI KENDİ BAŞINA BİR PROJEDİR

İNSANIN HAYATI KENDİ BAŞINA BİR PROJEDİR İNSANIN HAYATI KENDİ BAŞINA BİR PROJEDİR TOBB BAŞKANI VE TOBB ETÜ MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, TOBB ETÜ MEZUNUNUN HANGİ ALANDA ÇALIŞIRSA ÇALIŞSIN YENİ FİKİRLERİN PEŞİNDEN KOŞAN OLMASI

Detaylı