İŞ AKIŞ ŞEMASI. Trafik Atelyesi Uygulama Süreci. Sürecin Adı:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İŞ AKIŞ ŞEMASI. Trafik Atelyesi Uygulama Süreci. Sürecin Adı:"

Transkript

1 Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü (Trafik Atelyesi) Sürecin Adı: Trafik Atelyesi Uygulama Süreci Gelen taleplere ( UKOME Kurulu kararları ) göre levha uygulanacak yerlere gidilmesi ve gerekli incelemelerin yapılması İş emri ile verilen güzergah rutin kontrolleri ve şikayet dilekçelerinin incelenmesi sırasında levha uygulanması gereken yerlerin tespit edillmesi ve gerekli incelemelerin yapılması Sahada uygulama var mı? K-TAEK K-TAE Uygulamanın yeterli olduğuna dair raporun hazırlanması ve ilgililere bildirilmesi Uygulama yeterli mi? Yeterli stok var mı? Levha Uygulama İY-TEB Yapılacak uygulamanın tipi ve uygulama şeklinin ve sayısının Karayolları Trafik El Kitabı'na göre tespit edilmesi Uygulama Acil mi? Levha Üretimi Yapılması gerekli uygulama Levha Uygulama mı? Doğrudan Temin Süreci/İhale Süreci Uygulama Yol Butonu Uygulaması mı? Uygulama Yol Çizgi Boyama Uygulaması mı? Uygulama Oval Ayna Montajı Uygulaması mı? Uygulama Levha Onarımı mı? Yol Butonu Uygulama Yol Çizgi Boyama Oval Ayna Montajı Levha Onarımı DelinatörMontajı Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürü Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı

2 Sürecin Adı: İA-01 UDB- Levha Üretimi Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Rev.Tarihi: Levha Üretim Talimatının/İş Emrinin Alınması Gerekli olan ölçüler doğrultusunda (Galvanizli Sac Kullanılarak) Giyotin makinesi ile sac kesiminin yapılması Yazı Tasarımı ve Kesimi Kesilen sacların yüzeylerinin temizlenmesi Sac üzerine ilk olarak kesilen zemin folyosunun yapııştırılması Sac üzerine yapıştırılacak yazının kenar boşluklarının ayarlanması Taşıyıcı İle alınan yazılar belirlenen alan içerisine yapıştırılıması Levhanın uygulanacağı yere göre matkap ile deliklerin açılması K-TAE Son ürün uygun mu? Levhaların stok envanterine kayıt edilmesi. Uygunsuzluğun Giderilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

3 İA-01 UDB- Yazı Tasarımı ve Kesimi Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü (Trafik Atelyesi) Rev.Tarihi: Yazı Tasarımı ve Kesimi Talimatının/İş Emrinin Alınması Yazı Yazdırılacak Alanın Ölçülerinin Belirlenmesi Yazı Tipinin Belirlenmesi Wincut Bilgisayar Programı ile Yazdırılacak Alanın Ölçülerinin Belirlenerek İstenilen Yazı Tipinde Tasarımın Yapılması Folyo Kesme Yazıcısı ile Tasarımı Yapılan Yazının ve Folyosunun Kestirilmesi Kesilen Folyoların Ayıklanarak Yazı ve Zemin Folyosunun Ortaya Çıkarılması Kesilen yazı uygun mu? K-TAE Uygunsuzluğun Giderilmesi Yazıların Folyo Yapıştırmakta Kullanılan Taşıyıcı Üzerine Taşınması Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

4 İA-01 Levha Uygulama UDB- Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Levha Uygulama Talimatının/İş Emrinin Alınması Direk Uygulama Levha montajı için direk mevcut mu? K-TEAK Alınan Trafik Tedbirleri Yeterli mi? Eksikliklerin Giderilmesi Levhaların yerden en az 2m yükseklikte 6cm'lik civatalar ile direklere monte edilmesi. Uygunsuzluğun Giderilmesi Levha Montajı Doğru Yapıldı mı? Trafik tedbirleri kaldırılarak trafiğin akışının olağana dönderilmesi. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

5 Direk Uygulama Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Direk Uygulama talimatının/iş emrinin alınması. Direk uygulanacak alanda gerekli trafik tedbirlerinin alınması. Direklerin yaklaşık 25kg ağırlığında ve 1m boyunda özel olarak yapılan çakıcı ile çakılması. Direk Boyunun Uzatılması Direklerin belirlenen yere çakıcı ile 2 personel tarafından el yordamı ile çakılması. Direk Boyu Yüksekliği Yeterl mi? K-TAEK Direk Uygulaması Doğru Yapıldı mı? Trafik tedbirleri kaldırılarak trafiğin akışının olağana dönderilmesi. Levhanın Düzeltilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

6 Yol Butonu Uygulama Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Buton uygulama talimatının/iş emrinin alınması Buton uygulanacak alanda gerekli trafik tedbirlerinin alınması. Buton uygulanacak alanın ölçümü yapılıp ip çekilerek hizalanması. Her bir buton arası 1m olacak şekilde butonların sıralanması. Buton uygulanacak yerlerin işaretlenip, matkap ile 16'lık uc kullanılarak deliklerin açılması. Buton uygulamada kullanılan çabuk dolgu betonu ile harç hazırlanması. Açılan deliklerin içerisine hazırlanan harcın dökülmesi ve buton ayaklarının bu deliklerin içerisine sıkıştırılarak monte edilmesi. Uygunsuzluğun Giderilmesi Butonların Uygulaması Doğru Yapıldı mı? Trafik tedbirleri kaldırılarak trafiğin akışının olağana dönderilmesi. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

7 Yol Çizgi Boyama Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Yol Çizgi Boyası Uygulama Talimatının/İş emrinin alınması Boyanacak alanın yerlerinin metre ile ölçülerek işaretlenmesi. Boya yapılacak alanın taşıt trafiğine kapatılması. Çizginin çeşidine göre (yaya geçiti çizgisi, araç park çizgidi, yol çizgisi) TCK standartlarındaki çizgi şablonlarının belirlenmesi. Kullanılacak boyanın tiner ile inceltilmek suretiyle karıştırılarak hazır hale getirilmesi. Hazırlanan boyanın kompresörlü el ile kullanılan boya makinesi deposuna doldurulması. Uygulama,Y aya geçiti çizgisi yapımı mı? Park ve yol çizgi boyaması için boya tabancasının boya makinası üzerine sabitlenmesi Şablonların yerleştirilimesi ve makina çalıştırılarak boya tabancası ile şablon içlerinin boyanması. Boya makinesi işaretlenen yer üzerinde el ile yürütülerek boya atılır. Boya atılan yerlerin üzerine gece parlaması ve dayanıklılık sağlaması için cam kürecikleri el ile serpilir. Yaklaşık yarım saat kurumaya bırakılır. Uygulanan boyalar iyice kurudu mu? Trafik tedbirleri kaldırılarak trafiğin akışının olağana dönderilmesi. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

8 Oval Ayna Montajı Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Oval Ayna Montajı Uygulama Talimatının/ İş emrinin alınması Tespit edilen yere 3m'lik boru direklerin çakılması. Ayna bağlantısı için kullanılan ayakların ayna üzerine sabitlenmesi. Sabitlenen ayna ayaklarının boru direk üzerine vidaları sıkıştırılmak suretiyle yerden en az 2m yüksekliğe monte edilmesi. Her iki yol birbirini görecek şekilde ayna açılarının ayarlanması. Uygunsuzluğun Giderilmesi Ayna uygun şekilde monte edildi mi? Trafik tedbirleri kaldırılarak trafiğin akışının olağana dönderilmesi. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

9 Delinatör Montajı Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Delinatör Uygulama Talimatının/İş emrinin alınması Delinatör uygulanacak alanda gerekli trafik tedbirlerinin alınması. Delinatör uygulanacak alanın ölçümü yapılıp ip çekilerek hizalanması. Her bir delinatör arasında 1m boşluk olacak şekilde delinatörler sıralanması. Delinatör deliklerinin yerlerinin işaretlenip, matkap ile 16'lık uc kullanılarak açılması. Açılan deliklerin içerisine dübel yerleştirilip delinatörlerin bu deliklerin üzerine vida ile sabitlenerek monte edilmesi. Uygunsuzluğun Giderilmesi Delinatör montajı doğru yapıldı mı? Trafik tedbirleri kaldırılarak trafiğin akışının olağana dönderilmesi. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

10 Levha Onarımı Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü(Trafik Atelyesi) Levha Onarım Talimatının/İş Emrinin Alınması Levhanın yenisi ile değiştirilmesi. Sökülen eskimiş levhanın atölyeye getirilmesi. Eski levhanın üzerinin atölye içerisinde maket bıçağı ve spatula ile temizlenmesi Yazı Tasarımı ve Kesimi Levhanın ölçülerine göre gerekli olan yazı ve sembollerin belirlenip uygulanması Sac üzerine yapıştırılacak yazının kenar boşluklarının ayarlanması Taşıyıcı İle alınan yazılar belirlenen alan içerisine yapıştırılıması Uygunsuzluğun Giderilmesi Son ürün uygun mu? K-TAE Hazır hale gelen levhaların kullanılmak üzere depoya yerleştirilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

11 Kavşak Düzenleme Süreci İY-ŞM Gelen Talepler, UKOME Kurulu Kararları, Hazırlanan Projeler ile Kavşak Sinyalizasyonuna karar verilmesi K-SŞ K-SŞ Yeni kavşak mı? Kavşakta Fiziksel Düzenleme Gerekli mi? Sinyal Planı Revizyon Kavşak Araç Sayımı Araç Sayımına İhtiyaç Var mı? Evet Kavşak Sinyalizasyon için Uygun mu? Hayır Geometrik Düzenleme Yapılması Alt ve Üst yapı sinyalizasyon Uygulama Projeleri ve Sinyal Planları Hazırlama Alt Yapı Uygulama Üst Yapı Uygulama Sinyal Planını KKC'ye Yükleme ve Test Etme Kavşağı Devreye Alma Ulaşım Planlama ve Raylı Sis.Dai.Bşk.

12 Kavşak Araç Sayımı Hangi saat aralıklarında sayım yapılacağının tespit edilmesi Kavşaktaki araç hareket kollarının tespit edilmesi Hareket kollarından (düz giden,sola, sağa dönen ve U dönen hareketlerinden hangilerinin sayılacağının tespit edilmesi 1 kişi en fazla 2 hareket kolu sayacak şekilde sayım elemanı miktarı belirlenmesi 1 kişi 2 hareket kolu sayacak ise 1 yoğun 1 az yoğun hareket kolu şeklinde belirlenmesi Sayım formlarının hazırlanması Planlanan saatte sayıma başlanması Sayım sonu sayım formlarının toplanması Uygunsuzluğun Giderilmesi Sayımda bir uygunsuzluk var mı? Sayım formlarının dijital ortama aktarılması ve dosyalanması. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

13 Alt ve Üst Yapı Sinyalizasyon Uygulama Projeleri ve Sinyal Planları Hazırlama K-SŞ Alt ve Üst Yapı Sinyalizasyon Uygulama Projelerinin Hazırlanması Talimatı İY-SŞ,TEB Proje hazırlama aşaması Kavşak yoğunluğu belli mi? Yeşil Dalga Uygulanacak mı? K-ŞM Yeşil Dalga Uygulama Kavşak araç sayımı Sabah akşam ve gün içi araç yoğunluk bilgilerinin değerlendirilmesi. Sinyal Planı Hazırlama Aşaması Değerlendirme sonucu uygulanacak sinyal planının tespit edilmesi. Sinyal planının kaç grup ve adımdan oluşacağının belirlenmesi. Kullanılan K.K.C'nın Marka ve modeline uygun sinyal planı hazırlanması. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

14 Yeşil Dalga Uygulama Kavşak Araç Sayımı Kavşak Yoğunluğu Belli mi? Yeşil dalga kurulacak kavşakların sinyal planlarının birbirine uygunluğunun kontrol edilmesi Sinyal Planı Hazırlama Süreci Kavşakların Sinyal planları uygun mu? Kavşaklar arası mesafenin ölçülmesi. Yeşil dalga hız limiti belirlenmesi. K.K.C.'nın yanına standart direk dikilmesi. Dikilen direğe GPS (uydudan saat bilgisi alan cihaz) monte edilmesi. GPS cihazının K.K.C. ile bağlantılarının yapılması. Kavşağın gidiş yönünde yeşil dalga hesabının yapılması Belirlenen hız limitinde iki kavşak arası mesafenin alınacağı sürenin hesaplanması. Hesaplanan süreye göre kavşağın geliş yönünde yeşil dalga hesabının yapılması. Yeşil dalga çift yönlü denk geliyor mu? Yeşil dalga sisteminin uygulanması. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

15 Alt Yapı Uygulama Toprak Kablo Kanalı Oluşturma Kablolama Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Planlama ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

16 Toprak Kablo Kanalı Oluşturma Alt Yapı Borusu Döşeme Menhol Yerleştirme Direk Temeli Yapma Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Planlama ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

17 Sürecin Adı: Altyapı Borusu Döşeme İY-SŞ Çalışma yapılacak kavşakta ön inceleme yapılması cm derinliğinde 40-60cm genişliğinde boru kanalı açılması. Döşenecek boru ve tipi ve miktarı belirlenmesi. Boru kanal zemininin düzenlenmesi. Çalışma yapılacak kavşakta ilgili kurumlardan alt yapı güzergalarının alınması. Borunun kanala döşenmesi. Kavşakta yol ve güvenlik tedbirleri nin alınması Boruların menhollerle irtibatlandırılması. Boru gömleklemesinde kullanılacak malzeme ve projede ihtiyaç duyulan miktarda borunun çalışma alanına nakledilmesi Boruların üst yüzeyinden en az 10cm kalınlığında gömlekleme yapılması Altyapı güvenlik şeridinin çekilmesi ve üzerinin gömleklenmesi İstenilen ölçülerde boru kanalı açmak için alt yapı şartları uygun mu? Kanalın kalan kısmının dolgu malzemesi ile doldurulması ve sıkıştırılması Çalışma sonrası kalan malzemelerin kavşaktan alınması Alt yapı şartlarına uygun derinlik ve genişliğinde boru kanalı açılması Uygulama projeye uygun mu? Uygunsuzluğun Giderilmesi İlgi birimlere gerekli tamirat ve çalışmayı yapmaları için bilgi verilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Şube Müdürü

18 Menhol Yerleştirme Altyapı projesinde öngörülen sayıda menholün çalışma alanına taşınması Çalışma yapılacak kavşakta ilgili kurumlardan alt yapı güzergalarının alınması. Kavşakta yol ve güvenlik tedbirlerinin alınması. Menhol yerleştirilecek yerlerin 70x70cm genişliğinde 60cm derinliğinde kazılması Menhollerin halat bağlanarak kepçe yardımıyla yerleştirilmesi. Menhol deliklerinin boruları karşılayacak şekilde ayarlanması. Menhollerin daha sonra çökmemesi için kepçe ile üzerine bastırılarak yerleştirilmesi. RFID etiketin menhol içerisine konulması ve menholün kapağıınn kapatılması. Menholün çevresinin boş kalmayacak şekilde doldurulması. Uygunsuzluğun Giderilmesi Uygulama projeye uygun mu? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

19 Direk Temeli Yapma Projeye göre direk temel borusunun dikileceği yerin belirlenmesi. 70 cm çapında 70cm derinliğinde çukur açılıması Yeteri kadar taşın çukur etrafıan getirilmesi. Direk temel borusunun altyapı borusu ile menhol veya K.K.C. ile irtibatlandırılması. Taşlarla direk temel borusunun sıkıştırılması. Boşlukların toprak ile doldurulması. Uygunsuzluğun Giderilmesi Uygulama projeye uygun mu? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

20 Kablolama Kablo Çekimi Baş üstü Direk Temeli Yapımı KKC Topraklama Yapımı KKC Kaidesi Yapımı Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

21 Kablo Çekimi Çalışmada kullanılacak kabloların çalışma bölgesine getirilmesi. Kablo çekilmeye nerden başlanacağının tespit edilmesi. Menhol kapaklarının açılması Proje doğrultusunda kabloların çekilmesi. Menhol içlerine çekilen koblalardan yarım metre laçka payı bırakılması Menhol kapaklarının kapatılması. Uygulama projeye uygun mu? Uygunsuzluğun Giderilmesi Faaliyetlin Raporlanması Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan.ve Ray.Sis. Dai.Bşk.

22 Başüstü Direk Temeli Yapımı Projeye göre direk temel borusunun dikileceği yer belirlenmesi. 120cm çapında, 120cm derinliğinde çukur açılması Yeteri kadar taşın çukur etrafına getirilmesi. Baş üstü direğin çukurun yanına getirilmesi 2 torba çimento ile yeteri kadar kumun karıştırılarak harç hazırlanması. Başüstü direğin altyapı borusu ile menhol veya K.K.C. ile irtibatlandırılması. Başüstü direk içerisine altyapı kablosunun kolay çekilebilmesi için geçici klavuz kablo çekilmesi Uygunsuzluğun Giderilmesi Uygulama Projeye uygun mu? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

23 K.K.C. Topraklama Yapımı Topraklama yapılacak yerin tespit edilmesi. Tespit edilen yere 60-70cm çapında ve derinliğinde çukur açılması. Menhol kapaklarının açılması Topraklama kazığının çakılması. Topraklama kablosunun cihazla topraklama kazığı arasına çekilmesi Boşlukların toprakla doldurulması. Toprakla ma projeye uygun mu? Uygunsuzluğun Giderilmesi Faaliyetlerin Raporlanması Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

24 K.K.C. Kaidesi Yapımı Kavşak içerisinde merkezi bir noktada ve kazada zarar görmeyecek bir yer belirlenmesi 30cm derinliğinde 50x90cm genişliğinde çukur eşilmesi. Cihaz kaide kalıbı yerleştirilmesi 1 torba çimento ile yeteri kadar kum karıştırılarak harç hazırlanaması. Kalıbın ortasından cihaz önündeki menhole girecek şekilde 2 adet 90'lık koruge boru yerleştirilmesi Boruların etrafı kalıbın tabanının harç doldurulunca çıkmaması için toprakla doldurulması. Kalıbın içerisine üst seviyeye 5cm kalana kadar harç doldurulması. Cihaz kaidesinin harcın içine yeteri kadar gömülmesi Su terazisi kullanılarak kaidenin düzgünlüğünün ayarlanması. Uygunsuzluğun Giderilmesi Uygulamad a uygunsuzluk var mı? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

25 İA-01 UDB- Üst Yapı Uygulama Rev.Tarihi: Direk Dikimi Sinyal Verici Montajı K.K.C. Montajı Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

26 Direk Dikimi Kavşakta gerikli emniyet tedbirlerinin alınması Yeterli miktarda kum ve suyun direk borusu yanına taşınması Direk borusu yanına standart direk getirilmesi. Direk borusu içindeki altyapı kablolarının dışarı çıkarılması. Direğin tabanının direk borusunun ortasına getirilmesi. Kablonun direk içerisine girdirilmesi direk kapağından 20cm dışarıya çekilmesi Direğin 50 açı yapacak şekilde kaldırılması. Kabloların fazlalığının menhol içerisinden geriye çekilmesi Direğin kabloyu kesmeyecek şekilde dikkatlice kaldırılarak direk borusu içine indirilmesi Direğin etrafının kumla doldurulması. Su terazisi kullanarak direğin düz bir hale getirilmesi. Kumun üzerine su dökülerek kumun çökmesi ve yerleşmesinin sağlanması. Kablolara zarar vermeyecek şekilde kumun şıkıştırılması. Klemensleme Uygunsuzluğun Giderilmesi Direk Uygun bir Şekilde Uygulandı mı? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

27 Klemensleme Çalışmada kesici alet kullanılacağı için öncelikle mutlaka eldiven takılması. Direk içerisindeki kablonun 25cm'den fazla olan kısmının varsa kesilmesi. Falçata veya kablo soyucu kullanılrak kabloların dış kılıfı 15cm olacak şekilde soyulması. Kablo uçlarının 1cm uzunluğunda açılması Uygun sayıda klemensin kesilmesi. Kablolar numaralı ise 1 numaradan başlayarak sırası ile kablolar renkli ise sarı-mavi-siyah olacak şekilde sıralı klemenslenmesi. Kablo ve klemesnlerde direkle temas edecek açıklık kalmamasınıa dikkat edilmesi. Uygunsuzluğun Giderilmesi Uygulama projeye uygun mu? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

28 Sinyal Verici Montajı Üst yapı planına göre kavşakta hangi üniteden ne kadar kulanılacağının tespit edilmesi. Kaç oto ve kaç yaya ünitesi ne direk tası takılacağının belirlenmesi Çalışmada kullanılacak ünitelerin depoda hazırlanması. Arızalı olan ünitelerin yenileri ile değiştirilmesi. Hazırlanan üniteler çalışıyor mu? İY-TEB Hazırlanan ünitelerin araç ile çalışma yapılacak kavşağa götürülmesi. Kavşakta gerekli trafik tedbirlerinin alınması. Ünitelerin takılacakları direklerin yanlarına dağıtılması. Ünitelerin monte edilmesi. Oto ünitelerinin 40-50m'den bakılınca görülecek bakış açısına sahip olacak şekilde ayarlanaması. Yaya ünitelerinin yaya yolunun tam ortasına bakacak şekilde ayarlanamsı. Ayarlanan ünitelerin kelepçelerinin sıkılarak direğe sabitlenmesi. 300'lük oto ünitelerinde lamba üst ayağının da kelepçelenmesi. Uygunsuzluğun Giderilmesi Montaj uygun yapıldı mı? Faaliyetln Raporlanması Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

29 K.K.C. Montajı K.K.C.'nin kaidenin yanına getirilmesi Kabloların çıktığı borunun kaide seviyesinden (kablolara zarar vermeden) kesilmesi. Kabloların kaide seviysinden 70cm yukarıda ayarlanması. Cihaz delikleri ile kaide deliklerinin denk gelip gelmesiğinin kontrol edlmesi Cihazın altına kartondan şablon kalıp hazırlayarak deliklerin denk getirilmesi Delikler denk geldi mi? Cihazın kaldırılarak kaide üzerine konulması Uygun vida ve somunlar kullanılarak K.K.C. cihazı kaide demirlerine vidalar sıkılarak tutturulması KKC Elektrik Aboneliği Alımı KKC Cihaz Bağlantıları Yapımı Uygunsuzluğun Giderilmesi Montaj uygun yapıldı mı? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

30 K.K.C.'nın Elektrik Aboneliği Alımı Abonesi yaptırılacak K.K.C. için proje çizdirilmesi. Projeye uygun kesitte kabloların K.K.C. içerisiden elektirik kaynağına ulaştığının kontrolünün yapılması Sayaç panosu ve elektirik sayacı monte edilmesi. K.K.C'ında elektrik sayacı mevcut mu? K-ST Abone numarası alınır. Proje ve abone numarasıyla birlikte elektrik şirketine müracaat edilmesi. Müracaat sonrası inceleme için fen memurunun getirilmesi. Rapor doğrultusunda eksikliklerin giderilmesi. Fen memuru raporu olumlu mu? İY-TEB Elektrik şirketi elemanları tarafından sayacın mühürlenmesi ve cihaza elektirik verilmesi. Uygulama projeye uygun mu? Uygunsuzluğun Giderilmesi K.K.C. 'nın kullanıma açılması. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

31 KKC Cihaz Bağlantıları Yapımı K.K.C. içerisine giren kabloların 65cm uzunluğunda olacak şekilde falçata veya kablo soyma aparatı ile soyulması Kablo uçlarının 1cm uzunluğunda açılması Bütün kabloların nötrlerinin nötr barasına bağlanması. Kabloların sinyal planındaki gruplara göre bağlanması. Uygunsuzluğun Giderilmesi Cihaz Bağlantıları doğru yapılmış mı? Cihazın aktif hale getirilmesi. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

32 Sinyal Planını KKC' ye Yükleme ve Test Etme Hazırlanan sinyal planı K.K.C.'ye yüklenmesi Sinyal planının ünitelere çıkışı verilmeden önce cihaz üzerinden kontrol edilmesi Sinyal Planı Revize Sinyal planı doğru çalışıyor mu? Ünitelere çıkış verilmesi. Kavşaktaki bütün lambalar kontrol edilip sinyal planının doğru çalıştığının kontrol edilmesi Uygunsuzluğun Giderilmesi Sinyal Planı Doğru Çalılşıyor mu? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

33 Sürecin Adı: Sinyal Planı Revizyon Mevcut sinyal planının incelenmesi. İY-TEB Yapılacak olan çalışmaya uygun taslak planın hazırlanması. İY-TEB Taslak projenin ugulanması durumunda ortaya çıkan artı ve eksilerinin tespit edilmesi. İY-TEB Hazırlanan taslak plan öncekine göre avantaj sağlıyor mu? Yapılan değerlendirme sonucu uygulamaya karar verilmesi. İY-TEB Uygun sinyal planının haızrlanması İY-TEB Eski planda yapılabilecek iyileştirme var mı? Gerekli güvenlik tedbirlerinin polis yardımıyla alınması Sinyal planının K.K.C.'na yüklenmesi. İY-TEB Değişiklik sonrası cihaz içi gerekli bağlantılarının yapılması İyileştirmelerin yapılması Kavşağın doğru çalıştığının kontrol edilmesi. Uygunsuzluğun Giderilmesi Sinyal Planı Uygun mu? K-TSŞ Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

34 Kavşağı Devreye Alma Alt yapı ve üst yapı çalışmalarının tamamen bitirilmesi Kavşakta gerekli emniyet tedbirlerinin alınması Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne yeni bir kavşağın açılacağının bilgisinin verilmesi. Kavşak kontrol cihazından dışa akım verilmeden kendi içinde kontrol edilmesi. Sinyal planının doğru çalıştığının test edilmesi. Kavşağın her koluna bir eleman yerleştirilip kavşağın kontrolünün yapılması Uygunsuzluğun Giderilmesi Kavşak doğru çalışıyor mu? Kavşağın çalışması bir süre takip edilmesi. Çalışma da sorun var mı? Sorunun giderilmesi Kavşakta sabah, akşam ve gün içi saatlerinde kavşak yoğunluğu hafta içi ve hafta sonu takibinin yapılması. Çalışma da sorun var mı? Sorunun giderilmesi Yapılan takip ve incelemeler sonucu yapılması gereken değişikliklerin yapılması. Sorunun giderilmesi Kavşak düzgün çalışıyor mu? Kavşak numarası verilmesi. Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

35 Sinsyalize Kavşak İşletilmesi/Bakımı Süreci Periyodik Kavşak Kontrolü Bakım /Onarım Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan.ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

36 Periyodik Kavşak Kontrolü Kavşak kontrolüne başlamadan önce araçta yeterli miktarda malzeme olup olmadığının kontrol edilmesi eksik malzemenin tamamlanması. Kavşağa ulaşıldığında aracın trafiği aksatmayacak şekilde güvenli bir yere park edilmesi. Kavşakta bütün lambaların sırasıyla yanıp söndüğünün kontrol edilmesi. Lamba yönlerinin düzgünlüğünün kontrol edilmesi Lamba taslarının ve direk kapaklarının kontrol edilmesi Direklerin kontrol edilmesi. Yapılan kontroller sonucu belirlenen arıza ve eksikliklerin tespit edilmesi ve giderilme çalışmalarının yapılması Giderilemeyen bir aksaklık var mı? Aksaklığın giderilmesi Uygunsuzluğun Giderilmesi Kavşak normal çalışıyor mu? Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

37 Bakım/Onarım Bakım Onarım Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan.ve Ray.Sis.Dai.Bşk

38 Bakım Trafik Sinyaliasyon Şube Müdürlüğü(Sinyalizasyon) Ünite Temizilik ve Bakım KKC Bakım Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan.ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

39 Ünite Temizlik ve Bakım Temizlik çalışmasına başlamadan önce araçta yeterli miktarda malzeme olup olmadığının kontrol edilmesi eksik malzemenin tamamlanması. Kavşağa ulaşıldığında aracın trafiği aksatmayacak şekilde güvenli bir yere park edilmesi. Halojen lambaların iç yüzeyleri açılarak lamba tası ve lamba iç yüzeyinin ıslak bezle ile silinerek temizlenmesi. Lamba ledli ise fırça ve su ile temizlenmesi Lambaların dış yüzeylerinin bez ile iyice kurulanması. Ünitenin Temizliği Tamam mı? İY-TEB Temizliğin tamamlanması Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

40 K.K.C. Bakım K.K.C.'nın dış kapağının açılması. Cihazın içinin gözle kontrol edilmesi. Cihazın içinde lamba yakılarak nemin yok edilmesi Cihazın içinde nem var mı? K-ST Tozlanmanın giderilmesi Cihazın içerisinde tozlanma var mı? K-ST Vantilatörün çalıştırılması Havalandırma vantilatörü çalışıyor mu? Filtrelerin temizlenmesi Havalandırma filtreleri dolu mu? K-ST İç yüzeyin ve elektronik aksamın üzerine basınlı hava tutulması. Cihaz dış yüzeyinin kotrol edilerek paslanma olan kısımların uygun renkte boya ile boyanması Cihaz kaide bağlantılarındaki boşlukların köpük kullanılarak kapatılması. Uygunsuzluğun Giderilmesi KKC 'nın Bakımı Uygun olarak Yapıldı mı? Faaliyetln Raporlanması Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

41 Onarım Arıza Tespiti ve Müdahale KKC Arıza Tespiti ve Onarımı Alt Yapı Arızası ve Onarımı Ünite Arızası ve Onarımı Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan.ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

42 Arıza Tespit ve Müdahale Araç trafiği aksatmayacak şekilde uygun bir yere park edilmesi. Kavşaktaki genel duruma bakılması Arızanın neden kaynaklandığının tespit edilmesi Arıza K.K.C.' da mı? K-ST Arıza Altyapı arızası mı? Arıza ünite arızası mı? K-ST K-ST K.K.C. Arıza Tespit ve Onarımı Alt Yapı Arızası ve Onarımı Ünite Arızası ve Onarımı Trafik Kazası Sonucu Gerekli Revizyonun Yapılması Kavşağın normal seyrine dönderilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

43 Sürecin Adı: K.K.C. Arıza Tespit ve Onarımı KKC Arızalı Bildiriminin Alınması İY-TSE K-ST K.K.C. elektirik var mı? K-ST Elektrik kesintisinin sebebinin araştırılması Arıza sinyal programında mı? Kesinti elektrik şirketinden mi kaynaklanıyor? K-ST Cihazda program yüklü mü? K-ST Ellektronik parçalar kontrol edilmesi Arıza tespit edilen parçalar değiştirilmesi Sinyal planının K.K.C. yüklenmesi ve test edilmesi Arıza giderildi mi? K-ST Mevcut arıza varsa ne zaman ve ne kadar sürede giderileceğinin bilgisinin alınması Kavşak çalışmasının konrol edilmesi Durum bilgisinin trafik denetleme şube müdürlüğüne bildirilmesi Kavşak doğru çalışıyor mu? KKC'deki arıza kronik mi? K-ST KKC'nin değiştrilmesi K.K.C. montajı Arızanın giderilmesi Kavşağın normal akışına dönderilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan.ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

44 Sürecin Adı: İA-01 Altyapı Arzası ve Onarımı UDB- Rev.Tarihi: Arızanın durumunun belirlenmesi Arızanın kaynağı belli mi? Arızalı kablonun tespit edilmesi Arızalı kablonun iptal edilmesi Yeni kablonun çekilmesi veya sistemde bulunan yedek kablo kullanılması Arızanın giderilmesi K-ST Arızanın giderimesi K-ST Onarım süresi uzun mu? Üst yapıda değişiklik var mı? Değişiklik yapılan yerde arıza tespit edildi mi? K-ST K-ST Elektrik şirketinden test aracı talep edilmesi Geçici olarak seyyar kablo çekilerek zaman kazanılması Kavşağın geçici olarak çalıştırılması Arızanın Giderilmesi Kavşak seyyar kablo çekmeye uygun mu? K-ST Ellektronik parçaların kontrol edilmesi Arıza tespit edilen parçaların değiştirilmesi Arıza giderildi Kabloların test edilmesi K-ST KKC'deki arıza kronik mi? Arıza tespit edildi mı? KKC'nin değiştirilmesi Arızanın Giderilmesi Alt Yapı Uygulama KKC montajı Kavşak çalışmasının konrol edilmesi Uygunsuzluğun Giderilmesi İY-TEB Kavşak doğru çalışıyor mu? Kavşak normal akışına çevrilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

45 Ünite Arızası ve Onarımı Arızalı ünitenin incelenmesi İY-TEB Arıza trafodan mı kaynaklanı yor? İY-TEB Arıza beslemed en mi kaynaklanı yor? İY-TEB Arıza ledli modülden mi kaynaklanı yor? Trafonun değiştirilmesi Beslemenin değiştirilmesi Ledli ünitenin değiştirilmesi Ara kablonun değiştirilmesi Arıza giderildi mi? İY-TEB Ünitenin yenisi ile değiştirilmesi Ünitenin çalışmasının kontrol edilmesi Ünite doğru çalışyor mu? Kavşağın normal akışına dönderilmesi Trafik Sin.Şb.Md. Ulaşım Plan. ve Ray.Sis.Dai.Bşk.

NİSAN 2013 (OCAK-ŞUBAT-MART 2013)

NİSAN 2013 (OCAK-ŞUBAT-MART 2013) BAŞKAN : BAŞKAN VEKİLİ : SAYMAN : NİSAN 2013 (OCAK-ŞUBAT-MART 2013) -1 - İçme Sularımız Tahlil Ettirildi. Sitemiz BK ve CK bloklarından alınan su numunelerinin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezinde Kimyasal

Detaylı

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç: MADDE 1- Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER 1 Birinci Bölüm Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar 1 Amaç Kapsam Dayanak

Detaylı

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç: MADDE 1- Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME SOĞUK SU HAZIRLAMA (CHİLLER) GRUBU MONTAJI ANKARA 2008 Milli Eğitim

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR

KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR 1 HAZIRLAYAN İNDEKS - TALİMATLAR T01.İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı T02.Sosyal Tesisler Konuşlanma Talimatı T03.İnşaat Sahası Güvenlik Talimatı T04.Güvenlik

Detaylı

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün IV- ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ BÖLÜM 1 Genel Esaslar 1.1 Kapsam Bu Genel Teknik Şartname, özel ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşlarına ait mevcut ve yeni yapılacak tüm binalarda olması gereken

Detaylı

TÜRK KIZILAYI ORTA KARADENİZ BÖLGE KAN MERKEZİ ORDU KAN BAĞIŞI MERKEZİ TADİLAT ONARIM İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRK KIZILAYI ORTA KARADENİZ BÖLGE KAN MERKEZİ ORDU KAN BAĞIŞI MERKEZİ TADİLAT ONARIM İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRK KIZILAYI ORTA KARADENİZ BÖLGE KAN MERKEZİ ORDU KAN BAĞIŞI MERKEZİ TADİLAT ONARIM İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TANIMLAR Dernek : Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü İstekli : Tadilat

Detaylı

İDARİ VE MÜTEFERRİK İŞLER... 5

İDARİ VE MÜTEFERRİK İŞLER... 5 İÇİNDEKİLER İDARİ VE MÜTEFERRİK İŞLER... 5 1 AMAÇ... 5 2 KAPSAM... 5 3 TABİRLER VE TARİFLER... 5 4 ŞANTİYE TESİSLERİ VE YOLLAR... 6 4.1 Şantiye Büroları... 7 4.2 Ulaşım ve Servis Yolları... 8 5 SU TEMİNİ...

Detaylı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası İş Güvenliği Uzmanlığı Deneme Sınavı - II (Maden-İnşaat- Makine, Sağlık Kuralları - Yedi Buçuk Toz - Balıkçı Gemileri - Elle Taşıma - İşyeri Bina KKD - Ekranlı Araçlar) Soru 01 Kuyuları ve giriş çıkış

Detaylı

TÜRK YE B L MSEL VE TEKNOLOJ K ARAfiTIRMA KURUMU MARMARA ARAfiTIRMA MERKEZ ÇEVRE ENST TÜSÜ

TÜRK YE B L MSEL VE TEKNOLOJ K ARAfiTIRMA KURUMU MARMARA ARAfiTIRMA MERKEZ ÇEVRE ENST TÜSÜ TÜRK YE B L MSEL VE TEKNOLOJ K ARAfiTIRMA KURUMU MARMARA ARAfiTIRMA MERKEZ ÇEVRE ENST TÜSÜ TKİ GARP LİNYİTLERİ İŞLETMESİ MÜESSESESİ İÇİN YER ALTI SUYU VE KUYU SUYU ARITMA TESİSİ İŞLETME VE BAKIM TALIMATI

Detaylı

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYKOME (Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) YÖNETMELİĞİ

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYKOME (Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) YÖNETMELİĞİ TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYKOME (Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) YÖNETMELİĞİ Genel Hükümler BİRİNCİ KISIM BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1. Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; Trabzon

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ BAZ İSTASYONU MONTAJI 522EE0264 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU 1 Amaç Elektronik Haberleşme Altyapısına İlişkin Yer Altı Tesisleri Referans Dokümanı, 27/12/2012 tarihli

Detaylı

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ Bu Yönetmelik 25/02/2010 tarihinden itibaren yürürlüğe konulmuştur. İÇİNDEKİLER Konular Sayfa no Genel Esaslar... 7 Genel Kurallar... 20 Çalışma İzni Gerektiren Hallerde

Detaylı

FEN ĠġLERĠ ÇALIġMA PROSEDÜRÜ

FEN ĠġLERĠ ÇALIġMA PROSEDÜRÜ Hazırlayan Fen İşleri Müdürü Kontrol Başkan Yardımcısı Onay Belediye Başkanı Yürürlük Tarihi 28.07.2007 Sayfa 1 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı; Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü nün yürüttüğü faaliyetlerde,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME DOĞAL GAZ KOLON TESİSATI ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

RAUGEO SİSTEM TEKNİĞİ YER ISISI İLE YENİLİKÇİ ISITMA, SOĞUTMA VE TASARRUF TEKNİK KATALOG 827600/1

RAUGEO SİSTEM TEKNİĞİ YER ISISI İLE YENİLİKÇİ ISITMA, SOĞUTMA VE TASARRUF TEKNİK KATALOG 827600/1 RAUGEO SİSTEM TEKNİĞİ YER ISISI İLE YENİLİKÇİ ISITMA, SOĞUTMA VE TASARRUF TEKNİK KATALOG 827600/1 Mayıs 2011 itibariyle geçerlidir. 827600/1 - Teknik değişiklik yapma hakkı saklıdır. www.rehau.com.tr Yapı

Detaylı

KONUT İÇ TESİSAT ŞARTNAMESİ

KONUT İÇ TESİSAT ŞARTNAMESİ 1 14/10/2008 ONAY 0 20/01/2006 C 19/01/2006 ONAY B 08/01/2006 Ş.İ. A 07/01/2006 Ş.İ. REV TARİH TANIM Ö.KURT E.DUMAN B.YANDIMATA F.İLTİR HAZIRLAYAN KONTROL ONAY ONAY İZMİRGAZ İZMİRGAZ PROKON KONTROL FİRMASI

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 3. 1.1 İşin Kapsamı... 3. 1.2 Şantiye Tesisleri... 3. 1.3 Uygulanacak Standartlar... 3

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 3. 1.1 İşin Kapsamı... 3. 1.2 Şantiye Tesisleri... 3. 1.3 Uygulanacak Standartlar... 3 İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 3 1.1 İşin Kapsamı... 3 1.2 Şantiye Tesisleri... 3 1.3 Uygulanacak Standartlar... 3 1.4 Markalama ve İsim Plakaları... 4 1.5 Projelendirme... 4 1.6 Malzemeler, İşçilik

Detaylı

T İ G E M KÜLTÜRTEKNİK İŞLERİ TEKNİK YÖNERGESİ

T İ G E M KÜLTÜRTEKNİK İŞLERİ TEKNİK YÖNERGESİ T İ G E M KÜLTÜRTEKNİK İŞLERİ TEKNİK YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam ve Tanımlar 1. Amaç... 4 2. Kapsam... 4 3. Tanımlar... 4 İKİNCİ KISIM Uygulamalar BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 4. Temel ilkeler...

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1. 1.1 İşin Kapsamı... 1. 1.2 İlgili Dökümanlar... 1. 1.3 Şantiye Tesisleri... 1

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1. 1.1 İşin Kapsamı... 1. 1.2 İlgili Dökümanlar... 1. 1.3 Şantiye Tesisleri... 1 İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1 1.1 İşin Kapsamı... 1 1.2 İlgili Dökümanlar... 1 1.3 Şantiye Tesisleri... 1 1.4 Uygulanacak Standartlar... 1 1.5 Markalama ve İsim Plakaları... 2 1.6 Projelendirme...

Detaylı

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYKOME ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ YÖNETMELİĞİ. Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYKOME ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ YÖNETMELİĞİ. Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYKOME ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ YÖNETMELİĞİ Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1. Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; Büyükşehir Belediyesi bünyesinde

Detaylı

Yönerge No: 39 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DEKAPAJ İŞLERİ YÖNERGESİ

Yönerge No: 39 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DEKAPAJ İŞLERİ YÖNERGESİ ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Yönerge No: 39 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DEKAPAJ İŞLERİ YÖNERGESİ TEMMUZ - 2008 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DEKAPAJ İŞLERİ YÖNERGESİ İÇİNDEKİLER

Detaylı

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Gençlik ve Spor Genel

Detaylı

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ I- GENEL Bayındırlık ve İskan Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 180 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 209 sayılı Kanun

Detaylı

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ I- GENEL Bayındırlık ve İskan Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 180 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 209 sayılı Kanun

Detaylı

1 AMAÇ... 5 2 KAPSAM... 5 3 TABİRLER VE TARİFLER... 5. 4 Genel... 6 5 MEKANİK İŞLER... 6. 5.1 Genel... 6

1 AMAÇ... 5 2 KAPSAM... 5 3 TABİRLER VE TARİFLER... 5. 4 Genel... 6 5 MEKANİK İŞLER... 6. 5.1 Genel... 6 İÇİNDEKİLER 1 AMAÇ... 5 2 KAPSAM... 5 3 TABİRLER VE TARİFLER... 5 4 Genel... 6 5 MEKANİK İŞLER... 6 5.1 Genel... 6 5.2 Yönetmenlikler, St andartlar ve İşçilik... 7 5.3 Montaj ve Yerleştirme... 8 5.4 Proje

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ KURULUŞ, GÖREV, ÇALIŞMA VE USULLERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ KURULUŞ, GÖREV, ÇALIŞMA VE USULLERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ KURULUŞ, GÖREV, ÇALIŞMA VE USULLERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ KISIM I GENEL HÜKÜMLER HUKUKİ DAYANAK Madde 1 : Bu yönerge, 10.07.2004 tarihli ve 5216

Detaylı