Dersin öğretim elemanları. Course tutors

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dersin öğretim elemanları. Course tutors"

Transkript

1

2 ID 402 Mezuniyet Projesi. ID 402 Graduation Project Bahar Dönemi Spring Semester Mezuniyet projesi dersi, öğrencinin gerçek hayatta bir ürün tasarımı projesini bir firma veya kurum ile işbirliği yaparak gerçekleştirmesini hedefler. Projenin, firmanın veya kurumun olanak ve kısıtlarının yanı sıra hedeflenen pazarı ve kullanıcı ihtiyaçlarını gözeterek, profesyonel ve eleştirel bir yaklaşımla ele alınması amaçlanır. The graduation project course aims to enable the students to carry out a real life project individually in collaboration with a firm or institution, considering the facilities and constraints of the collaborating party and the requirements of the potential markets with a critical and professional approach. Dersin öğretim elemanları. Course tutors Doç. Dr. Gülay Hasdoğan (Assoc. Prof.) Y. Doç. Dr. Naz Börekçi (Asst. Prof.) Y. Doç. Dr. Owain Pedgley (Asst. Prof.) Sezgin Akan (Part-time Instructor) Gökhan Mura (Part-time Instructor) Ece Yalım (Part-time Instructor) Araş. Gör. Renk Dimli Oraklıbel (Res. Asst.) Araş. Gör. Erçin Okursoy (Res. Asst.)

3 Case Ersa Ofislerde dinamik bekleme ve sosyalleşme alanları yaratmaya yönelik mobilya Furniture for creating dynamic waiting or socializing spaces in offices Gizem Akuz Case, ofislerdeki giriş ve resepsiyon bölümleri, bekleme alanları, ortak kullanım alanları ve çalışanların sosyalleşme alanları için tasarlanmış; geniş, rahat ve çeşitli oturum kombinasyonları yaratmaya elverişli bir oturma sistemidir. Bütün birimlerin ayaklarında aynı temel parçalar kullanılarak, bir ürün ailesi meydana getirilmektedir. Bu birimler arasından kullanıcılar, istek ve ihtiyaçlarına göre tercihler yaparak, bunları bir araya getirirler. Temel oturma birimlerinin daha küçük ölçeğinde tasarlanan birimler, istenildiğinde yan sehpa ve gazetelik olarak kullanılabilmekte, istenildiğinde bu birimler de oturmak için kullanılabilmektedir. Sırtlık ve kolluklar opsiyonel olarak temel oturma birimlerine eklenir. Eğrisel oturma birimleri ise hem içe, hem dışa doğru oturabilme olanağı sağlayarak; sosyalleşmeye yönelik alanlarda daha rahat ve iletişime açık oturma biçimi önerir. Case is a modular seating system designed for entrances, reception halls, waiting areas, communal spaces and socialization areas in offices, which offers comfortable and varied sitting combinations. A product family is formed by using a communal leg for each unit. Users can make their own arrangements of units according to their needs and necessities. The smaller version of the seating unit can also function as a side table and newspaper holder. Backrests and armrests can be added as options. Curvilinear seating units in the system allow people to sit facing either inwards or outwards, thereby proposing an appropriate sitting position for communication and socialization.

4 Moodtree Arlight Şarj edilebilir ve çıkarılabilir LED lambalara sahip separatör LED Lighting partition with rechargeable lamps Büşra Aşan Moodtree özellikle kafe ve restoranlar için tasarlanmış aydınlatma özelliği olan bir seperatördür. Ürün, bir ünite olarak tasarlanmıştır. İstenilen sayıda ünite bir araya getirilerek kullanılabilmektedir. Ürünün en çarpıcı özelliği, sabit LED lambaların yanı sıra, şarj edilebilir ve çıkarılabilir RGB LED lambalardan oluşmasıdır. Böylece, mekanda aydınlatma ve renk değişimiyle farklı ambiyanslar yaratılır. LED lambalar şarj halindeyken, kumanda aracılığıyla aynı anda renk değiştirirler. Kumanda ile renk seçimi yapılabilir; rengin doygunluğu ayarlanabilir. Ayrıca, otomatik renk değişimi sağlayan karışık mod tuşuna sahiptir. Şarj edilen lambalar, masalara konularak, müşterilerin kendi ambiyanslarını oluşturmaları sağlanabilir. Lambaların renkleri ve doygunlukları, üzerlerindeki tuşlarla ayarlanmaktadır. Seperatör, şarjlı lambalar alındıktan sonra da dekoratif bir görünüm sunar. Moodtree is a lighting partition particularly for cafes and restaurants. The product is designed as a single unit, allowing multiple units to be joined together as desired. Besides the fixed LED lamps, the most remarkable feature of the product is its separable and rechargeable RGB LED lamps. These lamps create different ambiances through changes in lighting and color. Both the color and intensity of the lamps can be adjusted with a remote control. Also provided is an automatic color changing mode. Charged lamps can be removed from the main unit and placed on tables. Users can create their own ambiances by adjusting the lighting color and saturation via the lamps control buttons. The partition still serves as a decorative unit even when the rechargeable lamps are removed.

5 Cilia Intema Mutfak Sürgülü ve hareketli parçalarla şekillenen mutfak mobilyası Kitchen furniture featuring mobile and sliding parts Deren Atlı Cilia stüdyo daireler için tasarlanmış bir mutfak mobilya koleksiyonudur. Kullanıcının klasik bir mutfaktan beklentisini karşılamasının yanı sıra, içerdiği hareketli ünitelerle kullanıcının işini kolaylaştırmakta ve farklı bir kullanım deneyimi yaşatmaktadır. Hem dolap hem servis elemanı olarak kullanılabilen servis arabası ve kullanıcının çay keyfini istediği yerde yaşayabilmesini sağlayan çay dolabı mutfaktaki hareketli ünitelerdir. Ayrıca çöpe erişimi kolaylaştıran çöp kutusu sistemiyle kullanıcının kesme ve çöpe atma süreçleri arasındaki basamaklar elenmiştir. Bu özellikleriyle Cilia piyasadaki mutfaklardan farklılaşmakta ve öne çıkmaktadır. Cilia is a collection of kitchen furniture designed for studio flats. In addition to meeting users expectations from an ordinary kitchen, Cilia facilitates users work with its mobile units and offers a different usage experience. The mobile units comprise a service trolley, which is also used as a cabinet, and a tea cabinet that allows users to drink tea with pleasure wherever they wish. Moreover, thanks to easy access to the garbage bin, the steps between cutting and disposal for food preparation are made more convenient. With these various characteristics, Cilia differs and stands out from kitchens currently on the market.

6 Lotus Arçelik 2025 yılı evleri için modifiye atmosfer oluşturma prensibi ile çalışan yiyecek koruyucu Food preserver based on atmospheric modification for 2025 households Mehtap Aydın Lotus, 2025 yılının değişen yaşam koşulları ve teknolojisi göz önünde bulundurularak tasarlanmış, yiyecekleri daha uzun süre taze ve besin değerlerini kaybetmeden saklamayı hedefleyen bir üründür. Yiyecekler, tazeliklerini sürdürebilmek için farklı atmosferlere ihtiyaç duyarlar. Günümüzden başlayarak yaygın bir biçimde kullanılacağı öngörülen azot, oksijen ve karbondioksit gaz karışımları ile yiyeceğe en uygun ortam yaratılması esası ürünün temel dayanağıdır. Ürün, aynı zamanda yiyeceğin bozulma durumu, besin değeri ve haftalık tüketim alışkanlıklarımız hakkında bizi bilgilendirmektedir. Lotus is created based on differentiated lifestyles and technologies of 2025 and aims to preserve foods longer by maintaining freshness and preventing loss of nutrients. Different food types require different atmospheres in order to sustain their freshness. The technology at the centre of the project, which is predicted to be very common in the future, involves creating the best environment for a particular food by combining the gases oxygen, nitrogen and carbon dioxide. Lotus also gives information about the condition of the food that it is preserving, its nutritional information, and weekly consumption habits of users by storing and analyzing data.

7 Desaderio DESA İş kadınları için laptop ve el çantasını birleştiren deri çanta Leather bag for business women combining handbag and laptop bag Şevin Ballıktaş Desaderio, iş kadınlarının laptop çantası ve el çantasını bir arada taşıma sıkıntısına bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Ürünün temel amacı çanta sayısını bire indirmek ve değişebilen sapları ile kadınların ayakkabıya göre çanta değiştirme ihtiyacına kolay bir çözüm üretmektir. Desaderio is a leather bag designed as a solution for the business woman s problem of carrying two bags (a handbag and a laptop bag). The main aim of the bag is to reduce the number of bags for work to one, and through the use of changeable handles remove the need to change bag to match different work shoes.

8 Statue Lazzoni Depolama, erişim ve sergilemeye yarayan özelleştirilebilir yapı Customizable and reconfigurable structure, providing storage, access and display Kerem Dinler Statue kullanıcı ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen, günümüz modern dekorasyon anlayışına uyum sağlayan raf/ TV ünitesi olarak tasarlanmış bir üründür. Ürün, kullanıcının mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına cevap verebilmesi amacı ile tasarlanmıştır. Bu fonksiyon değişebilen raf, dolap ve çekmece sistemleriyle gerçekleşmektedir. Bu sayede kullanıcı değişen ihtiyaçlarına paralel olarak depolama, erişim ve sergileme gereksinimlerine uygun cevaplar alabilecektir. Tüm bu özellikleri sayesinde Statue, klasik anlayıştaki sabit raf, TV sehpası, vitrin ve dolap anlayışına daha modern, pratik ve hareketli bir çözüm önermektedir. Statue is a shelf/tv unit designed according to contemporary decoration styles and customized according to users individual needs. It is designed to fulfill the current and future needs of users, by providing changeable shelf, closet and drawer systems. Within this, users can configure suitable solutions for their needs of storage, access and display. By considering all these features, Statue offers modern, practical and reconfigurable solutions as an alternative to classical and stable racks, shelves, TV units and display windows.

9 Tozzle Bosch Tost makinesi, ekmek kızartma makinesi ve ızgara özelliklerini bir arada barındıran elektrikli mutfak aleti Multifunctional kitchen appliance combining toaster, sandwich toaster and griddle Ayça Dündar Tozzle yaşam alanlarının giderek daraldığı günümüzde tost makinesi, ekmek kızartma makinesi ve ızgara özelliklerini bir arada sunan çok fonksiyonlu bir üründür. Ürün dikey konumlandırıldığında ızgaralar çıkarılarak ekmek kızartma makinesi olarak kullanılır. Farklı kalınlıklardaki ekmekler infrared ısı iletim yöntemiyle homojen olarak kızarırlar. İşlem bittiğinde de ekmekler otomatik olarak altta kullanılan mekanizma aracığı ile yukarı çıkartılır. Ürün yatay konumlandırıldığında geniş aralıklardaki sandviçlere paralel bir basınç uygulayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu sayede kullanıcı istediği aralığı ayarlayıp kilitleyerek tost işlemi sırasında basınç uygulama zahmetinden kurtulmuş olur. Ürünün kapakları açıldığı zaman ise ızgara olarak kullanılır. Çıkarılabilir ızgaralar ve artıkları toplayan hazne hijyenik bir kullanım sağlar. Tozzle is a multifunctional product that offers toaster, sandwich toaster and griddle functions together to save space in today s small kitchen and living areas. When the product is positioned vertically its grills are taken off so as to be used as a toaster. Bread can be homogenously toasted with infrared heating and then picked up via a pop-up mechanism. When the product is positioned horizontally as it applies parallel pressure to act as a sandwich toaster. Users can arrange the gap thickness to accommodate different sandwiches, and then lock the mechanism. Considering hygiene, the grills and the waste collector can be taken off and washed.

10 Stalker Vestel Elektronik Çocukları açık havada fiziksel aktiviteye yönlendiren oyun cihazı Outdoor gaming device promoting physical exercise and outdoor activity Tevfik Deniz Ertürk Başta çocuklar olmak üzere zamanlarını video oyunlarıyla geçiren kullanıcıların hareketsizlikten kaynaklanan sağlık problemleri her geçen gün artmaktadır. Bu sorunu çözmek amacıyla çocuklara yönelik tasarlanmış olan Stalker, çocukları açık havada fiziksel etkinliğe teşvik eden oyun senaryoları sunmaktadır. Ürün GPS teknolojisi kullanarak çocukların konum değişimini tespit edip, bu veriyi çocukların lokomotor hareket yeteneklerine hitap eden oyunlarda kullanmaktadır. Ayrıca çok oyunculu senaryolarıyla çocukların sosyal gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Bu yaklaşımıyla önemli bir probleme çözüm ararken, aynı zamanda elektronik oyun cihazları pazarında yeni bir alan açmaktadır. Oyun işlevinin yanı sıra eğitici uygulamaları ve çocuklarının güvenliğinden endişelenen ebeveynler için sunduğu GPS takip özelliği ürünü ilgi çekici hale getiren diğer unsurlar olarak görülebilir. There is an increase in the number of health problems that video game users face because of their inactive lifestyles. Being designed to solve this problem, Stalker provides game scenarios which encourage children to engage in outdoor physical activities. It uses GPS technology to detect the change in children s location and uses this data for games that respond to locomotor skills of children. It also helps each child s social development by providing multiplayer options. While suggesting a solution to an important problem, Stalker creates a niche in the video game market with a new approach. Besides its game function, its educational applications and GPS tracking system enables parents to monitor the whereabouts of their child.

11 Vogue Intema Mutfak Çok yönlü kullanımı ve evde sosyalleşmeyi sağlayan mutfak Domestic kitchen providing a social hub and multi-tasking Özge FATI Vogue yaşam tarzı değişen ve temposu artan günlük hayatta, mutfağın daha etkili kullanımını sağlamak amacıyla tasarlanmış bir üründür. Yaşam alanına entegre, sosyal ve çok yönlü bir kullanım sunar. Ada duvar modülleri, oturma ünitesi ve ada mutfak etrafında kayabilen raylı raf sisteminden oluşur. Mutfak kullanıcısının çevreyle iletişimini maksimuma çıkarmak amacıyla, bütün fonksiyonel modüller adada konumlandırılmıştır. Raylı raf sistemi, çok amaçlı kullanımı sağlayan rafları, tezgah üstü çöp, baharatlık gibi tezgahta ve farklı noktalarda kullanılabilen birimleri ve aydınlatmayı içerir. Çok amaçlı kullanılan raflar ada mutfağa dik olarak da hareket ederek bar masası kullanımını sağlar. Vogue is a domestic kitchen design aiming to fulfill the necessity of social and multi-tasking living areas in busy everyday life. It contains island and wall modules, sitting units and a shelf system which can slide around the island. In order to maximize users communication with their surroundings, all of the functional modules are placed in the island part. The shelf system contains shelves to facilitate multi-tasking, and can also be used as a bar table. Using a sliding mechanism, the units occupying space on the counter top can be used in different locations to provide functions such as over-counter waste bin, cruet, and lighting.

12 Chimera Scaro Design 47 metrelik bir süper yata servis eden sert karinalı şişirilebilir bot (RHIB) Rigid hulled inflatable boat (RHIB) as a tender for a 47 meter super yacht Gökcen Keskin Chimera, Benetti nin 47 metrelik süper yatı Imagination a tender bot olarak tasarlandı. Ürün, yolcuları süper yatın giremeyeceği küçük koylara ulaştırmanın yanı sıra küçük deniz gezintileri yapmak için kullanılır. Buna ilaveten ürün kullanıcıların su kayağı gibi su sporlarından keyif almalarını ve gezintilerinde hızın keyfine varmalarını sağlar. Aynı zamanda yat görevlileri, alışveriş ve yatın bakımı için de Chimera yı kullanırlar. Tasarım sürecinde farklı kullanım senaryoları göz önünde bulundurularak lüks ile fonksiyonellik birleştirildi. Chimera servis edeceği yatın yolcu kapasitesine göre tasarlandı; tam kapasitede ya da maksimum hız kullanımları gibi farklı kullanım senaryoları için farklı güvenlik önlemleri düşünüldü. Entegre jet motor kullanan Chimera nın maksimum 50 knot hız yapması planlandı. Chimera is designed as a tender for Benetti s 47-meter super yacht Imagination. The tender is used for transporting passengers to small bays that a super yacht cannot draw into, as well as short leisure trips. It also enables users to enjoy water sports like waterskiing and to travel with the thrill of speed. In addition, the yacht crew will use Chimera for maintenance of the yacht and for shopping. Different usage scenarios were considered during the design process to integrate luxury and functionality. Chimera is designed according to the passenger capacity of the yacht and different safety precautions are taken for different usage scenarios, for example when at full capacity or travelling at maximum speed. The planned maximum speed for Chimera is 50 knots and it is designed to use an inboard water jet drive.

13 FoldUp Casa Alan tasarrufu sağlayan çok fonksiyonlu kanepe Space saving multifunctional sofa Leman Handan Köksal FoldUp kısıtlı alanlarda yaşayan genç kullanıcıların ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanmış bir üründür. Ürünün temel amacı alan tasarrufu sağlayarak kullanıcıların farklı günlük gereksinimlerine cevap vermektir. Ürün dört farklı şekilde kullanılmaktadır: İkili kanepe, koltuk-sehpa, koltuk-laptop sehpası ve sehpa. Kullanıcı, ürünü ihtiyaçları doğrultusunda kolaylıkla şekillendirebilmektedir. FoldUp basit kullanımıyla ve sade formuyla kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak bir üründür. FoldUp is a furniture piece that answers needs of young users who live in limited space. The product s main function is to save space while answering the seating and table needs of daily life. The product can be used in four different configurations: sofa for two, armchair-coffee table, armchair-laptop table and full coffee table. Users can easily reconfigure the product depending on their needs. FoldUp is a furniture piece that make user s life easier by answering user s daily needs with its simple usage and pure form.

14 Bislet Accell Bisiklet 5-8 yaş aralığındaki çocuklar için ergonomik ve güvenli üçteker Safe and ergonomic cycling solution for 5-8 year old kids Esat Can Meker Bislet 5-8 yaş aralığındaki bisiklet sürmeyi bilmeyen ve/veya denge, öğrenme zorlukları yaşayan çocuklar için tasarlanmış bir üründür. Kullanıcı grubu kırılgan, bedensel deformasyona karşı dirençsiz ve refleksleri zayıf bir kitleden oluştuğu için ürünün temel amacı kullanıcıya ergonomik ve güvenli bir kullanım sunmaktır. Ürün, kullanıcıyı kambur durmaya itmeyen, direksiyonu ergonomik seviyede tutan, üriter bölgeyi zorlamayan, devrilme olasılığı zayıf, kullanıcıyı emniyete alan ve darbeleri emen bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda gidonsuz görünümüyle ve yaş grubuna hitap eden sepet, ışık gibi eklentileriyle ilgi çekici bir görünüm sunmaktadır. Bu özellikleriyle Bislet, kullanıcı kitlenin ihtiyaçlarını karşılarken, müşteri konumundaki ebeveynlerin de güvenerek alabilecekleri bir üründür. Bislet is a product designed for 5-8 year old children, who do not know cycling or have problems about cycling, such as balance or learning. The target user group s bodies are fragile, deformable and suffer from a lack of reflexes. For this reason, the product s main aim is to provide an ergonomic and safe use. The structure makes the user sit with their body at a right angle. Additionally, the product does not force the perineum of the user, keeps the user safe and softens any damages. Its forkless design and other equipment (such as basket and lighting) provide the product with an attractive look. These features make Bislet satisfy the needs of the user group whilst earning the trust of parents, as the product purchasers.

15 MonoLug Trexta İş kadınları için kabin bagajı Cabin luggage for business women Jeren Nadimi MonoLug iş kadınlarının seyahatleri sırasında eşyalarını tek bir yerde toplayarak taşıyacak ve havaalanlarında veya diğer bekleme yerlerinde eksikliği duyulan masa veya düz bir platform ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmış bir üründür. Ürünün temel amacı dizüstü bilgisayar, gazete, dergi, gibi eşyaları elde, dağınık bir şekilde taşımak yerine; bu eşyaları kabin bavuluna entegre şekilde taşıyabilmektir. Ürünün ön kısmındaki fermuarlı cebe dizüstü bilgisayar konulabilmekte ve ihtiyaç halinde bu kısım fermuarları açılarak harici bir dizüstü bilgisayar çantası haline getirilebilmektedir. Bunun yanı sıra, bekleme sırasında sehpa veya masanın olmadığı yerlerde yemek yenirken ürünün sert ABS üst yüzeyine, kahve bardağı, kitap vb. konulabilmektedir. Ayrıca, bavulun arka yüzeyinde gazete, dergi vb. eşyaların konulabileceği bir cep bulunmaktadır. MonoLug is designed for business women and aims to help them carry all their belongings in one piece of hand luggage. Moreover, it provides a table-like flat surface for use in airports or other waiting areas where only seating is available. The main goal of the product is to carry a laptop, newspapers and magazines integrated into a single piece of luggage, instead of carrying them separately. The transformable pockets on the front enable the carriage of a laptop and charger, and by unzipping can function as a notebook case. Furthermore, foods and beverages can be put on the solid, ABS upper surface when no table is available. The pocket in the back enables the carriage of newspapers, magazines and other documents.

16 Anello Vestel Beyaz Eşya Yalnız yaşayanlar için kolay ve eğlenceli bir yıkama deneyimi sunan mini çamaşır makinesi Mini washing machine for singles offering easy and enjoyable laundry Dilruba Oğur Anello yalnız yaşayan kullanıcılar için tasarlanmış bir üründür. Ürün, yoğun çalışma hayatı sebebiyle zaman sıkıntısı çeken kullanıcıya pratik çözümler sunarak çamaşır yıkamayı kolay ve eğlenceli hale getirmek amacıyla tasarlanmıştır. Çıkarılabilir tambur, çamaşır boşaltma işlemini kolaylaştırırken, elastik çamaşır gözü hassas çamaşırları elde yıkama gereksinimini ortadan kaldırır. Tezgah üstü kullanım için tasarlanan Anello, alt kısma deterjan depolama çekmecesinin eklenmesiyle tezgah altı kullanıma da uygundur. Ürünün en çarpıcı özelliği ise kapağı çevreleyen renkli halkadır. Ürün çalışmaya başladığında yeşile dönen halka program süresince saat yönünde beyazlayarak kalan süreyi kullanıcıya iletir. Tüm bu özellikler, ürünün sade ve yerden kazandıran tasarımı ile birleştiğinde, Anello yu pazardaki mevcut ürünlerden ayırmaktadır. Anello is a product designed for single people. It aims to offer a practical and enjoyable laundry experience to users who suffer from exhausting work hours. While the removable drum eases the unloading process, elastic delicate cells eliminate the need for hand washing of delicate laundry. Anello is designed for countertop use but when combined with a detergent drawer it can be freestanding. Its most striking feature is the color changing ring around the door. When a cycle starts, the entire ring turns green and during the washing cycle, it whitens in a clockwise direction to give visual feedback about the remaining wash time. All these features, combined with the product s pure and space saving design, differentiate Anello from other products in the market.

17 Poisey Işık Yayın Oyuncak / Sedat Taş Özel Eğitim Merkezi Yasemin Oral Dikkat bozukluğu ve hiperaktivite sorunu olan çocukların kavramsal gelişimini sağlayan, motor becerilerini ve el-göz koordinasyonunu iyileştiren oyun seti Game set enhancing conceptual development, motor skills and hand-eye coordination among children with attention deficient hyperactivity disorder Poisey, dikkat bozukluğu ve hiperaktivite sorunu olan çocukların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış bir masa oyunudur. Bu hastalığa sahip çocuklar verilen görevleri tamamlamakta zorlanırlar, uzun süreler bir konuya odaklanamazlar ve bunlardan dolayı günlük bilgileri zor öğrenir, sosyal hayata uyum sağlamakta güçlük çekerler. Oyun seti Poisey, bu sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu oyun sırasında çocuk el göz koordinasyonunu geliştirir, günlük hayatta ihtiyacı olacak bilgileri edinir ve el becerisini arttırır. Oyunun kuralları basit, oyunu kurması ve kaldırması kolaydır. Poisey is a game set designed to entertain children with attention deficient hyperactivity disorder (ADHD). An ADHD child struggles to complete tasks and stay focused for long periods of time, causing a slowing in the ability to learn concepts and creating general difficulties adapting to daily life. Poisey addresses these difficulties by giving the child the chance to complete small tasks, use motor skills, improve hand-eye coordination and develop conceptual knowledge. The rules of the game are simple to learn. The set is designed to be assembled and disassembled in the easiest way.

18 Sleek Designum Saç düzleştirme cihazı A device for straightening hair Gizem Öz Sleek, piyasada bulunan saç düzleştiricilerinin kullanıcılar tarafından dile getirilen problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla tasarlanmıştır. Ürün, güvenlik, ergonomi ve sağlık konularında çözümler önermektedir. Düzleştirilen saçlar, yüksek ısıya rağmen, buhar sistemi sayesinde, sağlığını kaybetmez. Ürünün içbükey formu kolay ve rahat kullanım amacıyla tasarlanmıştır. Yüksek sıcaklıklarda kullanılması nedeniyle üründe oluşabilecek sıkıntılar, uygun malzeme seçimi ve ürün detayları ile ortadan kaldırılmıştır. Kadınlara yönelik bir ürün olan Sleek gerek kalitesi gerek kullanılan malzemelerle kendi adını yansıtan bir görünüşe sahiptir. Sleek is designed for the purpose of eliminating problems of existing products in the marketplace expressed by users. The product offers a solution that considers ergonomics, health and safety. Owing to its steam system, the straightened hair can protect its health in spite of high heat. Its concaved form is designed for easy and comfortable use. Problems that might otherwise occur due to high temperature operation are eliminated through appropriate material selections and product details. Sleek, which is intended for use by women, has an appearance that reflects its name through material use and quality.

19 Match Box ENNE Mobilya Yerden tassaruf sağlayan ve yatağa dönüşebilen koltuk Space saving seat convertible to a bed Melody Shoarghaffari Match Box günümüzde küçük evlerde yaşayan insanların alan yetersizliğine çözüm getirecek ve aynı zamanda birçok işlevi içinde barındırarak kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verecek bir üründür. Bu ürün, kullanıcının o anki ihtiyacına bağlı olarak, koltuk, puf veya yatak olarak kullanabilmektedir. Böylece tek bir birimle birçok ihtiyacı aynı anda karşılayabilmektedir. Ayrıca kullanıcı bu ürünü istediği sayıda alabilir ve birimleri dilediği şekilde dizebilir. Kullanıcı kullanmak istemediği birimleri katlayıp stoklayabilir. Taşınma esnasında katlanabilen ve böylece küçülen bu ürünün taşınması da kolay olmaktadır. Match Box is designed for people who live in small houses and suffer from a lack of space. This product answers the needs of users through its multifunctionality. Depending on configuration, Match Box can be used as sofa, pouf or a bed. Thus this product can respond to different needs of the user from just one unit. Accordingly, the user can buy as many units as he/she needs and arrange them according to his/her wishes. Users can stack the unit when not in use, and also with the feature of being foldable it is easy to move during transportation.

20 Rabirus Otokar Üniversite kampüsleri için elektrikli otomobil Electrical car for university campuses Toğrul Tağızade Rabirus, üniversite yerleşkelerinde kullanılması amacı ile günümüzün değişen ekonomik ve çevre koşulları göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir elektrikli araçtır. Bu sebeple otomobil, genç ve dinamik yaşam tarzlarına uygun, sessiz çalışan ve çevreye duyarlı bir tasarımdır. Rabirus, öğrencileri otomobili paylaşmaya teşvik eder. Bataryalar ve güneş panelleri tarafından sağlanan enerji, aracın ısıtma sistemi için de kullanılır. 3+1 kişi taşıma kapasiteli Rabirus, katlanabilir arka koltukları sayesinde yolculara bagaj alanı yaratmaktadır. Rabirus is an electrical car designed for university campuses, considering changing economic and environmental conditions. The car is therefore silent, eco-friendly and suitable for young and dynamic lifestyles. The Rabirus concept leads students to share the car. Energy provided by batteries and solar panels is also used for the vehicle s heating system. Rabirus, with a 3+1 person transportation capacity, creates a baggage space for its passengers via its foldable back seats.

21 Bubbly Plastoy İlgi çekiciliği arttırılarak çocuklara enerji üretimi ve tüketimi hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlayan oyun parkı elemanları Playground equipment which aims to give children awareness about energy generation and consumption by creating extra attention Nazlı Gökçe Terzioğlu Bubbly zamanının çoğunu pasif bir şekilde bilgisayar ve televizyon karşısında geçiren günümüz çocukları için tasarlanmış, üç farklı elemandan oluşan bir oyun parkı elemanları grubudur. Bu ürün grubu, çocukların hareketlerinden doğan enerjiyi, elektrik enerjisine çeviren salıncak, tahterevalli ve döner platformdan oluşmaktadır. Ürün grubunun amacı ışık ve baloncuklar kullanarak çocukların ilgisini çekmenin ve onları daha aktif hale getirmenin yanı sıra onları enerjinin üretimi ve tüketimi hakkında bilinçlendirmektir. Üretilen elektrik enerjisi her üç elemanın iç aksamına monte edilmiş LED leri yakmakta, kullanılırken tahterevallide ışığa ilave olarak baloncuk üretilmektedir. Ürünler sadece çocuklar kullandıkları zaman ışık yakmakta ve baloncuk üretmektedir. Böylece çocuk ürünle etkileşime geçtiğinde oluşan değişikliklerin farkına varmakta ve bunların sebebini sorgulayarak, enerji üretim ve tüketimi hakkında farkındalık kazanmaktadır. Bubbly is a group of playground equipment designed for today s children who are spending most of their spare time passively in front of televisions and computers. Swings, a seesaw and a roundabout convert kinetic energy generated through children s movement to electrical energy. Besides making them physically active, Bubbly aims to give awareness to children about energy generation and consumption by drawing attention to generated bubbles and LED lights. Electric energy is used to create bubbles in the seesaw and to illuminate LED lights assembled to the construction of all three equipment. Bubbly only illuminates and creates bubbles when children are using the equipment. Thus, children realize the differences they made when interacting and start questioning about the process of energy generation and consumption.

2013 ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü METU Department of Industrial Design

2013 ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü METU Department of Industrial Design MEZUNİYET PROJELERİ SERGİSİ Graduation Projects Exhibition 2013 ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü METU Department of Industrial Design ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi METU Cultural and Convention Center

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Middle East Technical University, Department of Industrial Design

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Middle East Technical University, Department of Industrial Design Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Middle East Technical University, Department of Industrial Design Birinci Baskı; Şubat 2014 / First Press; February 2014 Orta Doğu Teknik

Detaylı

ENDÜSTRİYEL TASARIM YARIŞMALARI TANITIM KATALOĞU INDUSTRIAL DESIGN CONTESTS INTRODUCTION CATALOG

ENDÜSTRİYEL TASARIM YARIŞMALARI TANITIM KATALOĞU INDUSTRIAL DESIGN CONTESTS INTRODUCTION CATALOG ENDÜSTRİYEL TASARIM YARIŞMALARI TANITIM KATALOĞU INDUSTRIAL DESIGN CONTESTS INTRODUCTION CATALOG Metalden Mamul Ürünler Kategorisi / Profesyonel Metal Products Category / Professional Metalden Mamul Ürünler

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE

ÜRÜN KATALOĞU ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE 2010 CATALOGUE CATALOGUE CATALOGUE CATALOGUE CATALOGUE CATALOGUE CATALOGUE CATALOGUE CATALOGUE PRODUCT CATALOGUE PRODUCT CATALOGUE PRODUCT CATALOGUE PRODUCT CATALOGUE KATALOĞU

Detaylı

INSPIRED MATERIALS & DETAILS. General Catalogue

INSPIRED MATERIALS & DETAILS. General Catalogue INSPIRED MATERIALS & DETAILS General Catalogue 4 6 10 12 14 22 30 38 44 SHOWROOM / SHOWROOM ÜRETİM / PRODUCTION GREEN LINE YÖNETİCİ ODALARI / EXECUTIVE OFFICES Hd-10 Frame Massive Static Nab 48 50 60

Detaylı

Solutions For Healthcare Environments. Sağlık Alanları İçin Çözümler

Solutions For Healthcare Environments. Sağlık Alanları İçin Çözümler Solutions For Healthcare Environments Sağlık Alanları İçin Çözümler 2 Contents İçindekiler 01 02 03 04 Ideal solution suggestions for special needs Innovative solutions for improving life Product details

Detaylı

Hayat Renklendikçe Güzelleşir...

Hayat Renklendikçe Güzelleşir... Wood Coating Systems Mobilya ve Sanayi Grubu Ürün Detayları Product Details for Furniture and Industrial Group www.polchem.com.tr Hayat Renklendikçe Güzelleşir... Ahşap Boyama Sistemleri Hayatınıza renk

Detaylı

SAYI 23 Temmuz - Ağustos - Eylül 2012 ISSUE 23 July - August - September 2012

SAYI 23 Temmuz - Ağustos - Eylül 2012 ISSUE 23 July - August - September 2012 SAYI 23 Temmuz - Ağustos - Eylül 2012 ISSUE 23 July - August - September 2012 Tuğla gibi POS taşımaktan yorulmadınız mı? Ingenico nun iwl200 serisi, yükü azaltır, hız kazandırır. Ingenico saha çalışanları

Detaylı

Hanifi Tekin Yönetim Kurulu Başkanı / Board of Directors Chairman

Hanifi Tekin Yönetim Kurulu Başkanı / Board of Directors Chairman 2 Kuruluşumuzun 34. yılını kutladığımız 2014 yılında şirketimiz; genç ve dinamik bir firma olarak sektörümüzde gelişmiş ve modern yeniliklerin altına imza atarak, ülkemizin ekonomisine yeni katkılar sağlama

Detaylı

RTB, ilköğretimdeki tüm kademelere, orta öğretime, eğitim kurumlarının kolaylıkla kullanabilecekleri teknolojik hizmetler sunmaktadır.

RTB, ilköğretimdeki tüm kademelere, orta öğretime, eğitim kurumlarının kolaylıkla kullanabilecekleri teknolojik hizmetler sunmaktadır. X rtb Hakkımızda 2000 yılından bu yana eğitim ve teknoloji alanında hizmet veren RTB, 2008 yılından itibaren danışmanlık hizmetleri de vererek faaliyetlerini bu üç alanda sürdürmektedir. Bir şubesi ODTÜ

Detaylı

YAŞAM İÇİN FOR LIFE HAKKIMIZDA / ABOUT US 23-24

YAŞAM İÇİN FOR LIFE HAKKIMIZDA / ABOUT US 23-24 YAŞAM İÇİN FOR LIFE HAKKIMIZDA / ABOUT US 23-24 EMS OLARAK; ÜRÜN VE VE HİZMET KALİTESİNDEN TAVİZ VERMEDEN, SÜREKLİLİK VE KALICILIK HEDEFİYLE, SON TEKNOLOJİ AMBULANS VE MOBİL SAĞLIK ARAÇLARIMIZLA, ZAMANIN

Detaylı

Üretim Tesisleri Company Profile

Üretim Tesisleri Company Profile Şirket Profili Üretim Tesisleri Company Profile Production Plants O Söz konusu, Tekstil Terbiye Makineleri olunca, yılların makine imalat tecrübesi ve mühendislik altyapısı, her dönem değişen teknolojik

Detaylı

SOFTWARE THAT SETS YOU FREE... ÖZGÜRLEŞTİREN YAZILIMLAR...

SOFTWARE THAT SETS YOU FREE... ÖZGÜRLEŞTİREN YAZILIMLAR... SOFTWARE THAT SETS YOU FREE... ÖZGÜRLEŞTİREN YAZILIMLAR... HAKKIMIZDA 1 Şubat 2006 tarihinde kurulan SoftTech; özellikle bankacılık ve finansal sektörler başta olmak üzere, liman işletimi, gayrimenkul

Detaylı

Dekoratif Aydınlatma Decorative Lighting

Dekoratif Aydınlatma Decorative Lighting www.leddergi.com Türkiye de Sektörün Tek Dergisi Nisan - Mayıs (April - May) 2014/12 Frankfurt Light+Building 2014 Dekoratif Aydınlatma Decorative Lighting 10 10 İnternational LED Systems, Technologies,

Detaylı

Core İdeas Hd-10 Frame Massive Nab So Wave Fluido Domino Duo Koltuklar / Chairs Bekleme Üniteleri / Waiting Units Haworth Çalışma Koltukları / Office

Core İdeas Hd-10 Frame Massive Nab So Wave Fluido Domino Duo Koltuklar / Chairs Bekleme Üniteleri / Waiting Units Haworth Çalışma Koltukları / Office 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 30 32 34 36 38 40 42 44 46 Core İdeas Hd-10 Frame Massive Nab So Wave Fluido Domino Duo Koltuklar / Chairs Bekleme Üniteleri / Waiting Units Haworth Çalışma Koltukları

Detaylı

Hakkımızda / About Us

Hakkımızda / About Us Hakkımızda / About Us Bilişim Sektöründe faaliyet gösteren ilk ve amiral şirketimiz olan Kontrol Bilgi Sistemleri 2002 yılında, Eğitim ve Danışmanlık sektöründe çalışmalarını sürdüren ikinci şirketimiz

Detaylı

MİMARLIK VE PROJELER CAMİİ MOSQUE LONDRA GALERİ LONDON GALLERY GÖRSEL KAYIT VISUAL LOG

MİMARLIK VE PROJELER CAMİİ MOSQUE LONDRA GALERİ LONDON GALLERY GÖRSEL KAYIT VISUAL LOG Mimarlık, Sanat ve Tasarım Dergisi. Architecture, Art and Design Magazine Aralık 2011-Şubat 2012 / December 2011-February 2012 Architecture / Mimari : 38 ISSN 1304-6578 Ücretsizdir / Free of Charge Türkiye

Detaylı

İlkbahar-Yaz 2015 Spring-Summer 2015 ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE

İlkbahar-Yaz 2015 Spring-Summer 2015 ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE İlkbahar-Yaz 2015 Spring-Summer 2015 ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE Değerli LAV dostları, İki yıllık özverili bir çalışmanın ardından Türkiye de şu anda 17 bin market ve züccaciye rafında LAV ın enerji

Detaylı

1983 yılında İstanbul da kurulan panel elektro sanayi ve ticaret a.ş., Türkiye elektrik pazarının öncü elektrik panel üreticisidir.

1983 yılında İstanbul da kurulan panel elektro sanayi ve ticaret a.ş., Türkiye elektrik pazarının öncü elektrik panel üreticisidir. panel elektro 1983 yılında İstanbul da kurulan panel elektro sanayi ve ticaret a.ş., Türkiye elektrik pazarının öncü elektrik panel üreticisidir. Üretimine sürekli olarak gelişen ve genişleyen ürün yelpazesiyle

Detaylı

Changes For Better - Today And Tomorrow CONTEK ŞİRKET PROFİLİ

Changes For Better - Today And Tomorrow CONTEK ŞİRKET PROFİLİ CONTEK ŞİRKET PROFİLİ Contek Sanayi ve Ticaret AŞ faaliyetlerini 1987 yılında Almanya da Contek GMBH olarak başlamıştır. 1995 yılında da Türkiye de ve Azerbaycan da ısıtma ve soğutma sektörüne girerek

Detaylı

SAYI 22 Nisan - Mayıs - Haziran 2012 ISSUE 22 April - May - June 2012

SAYI 22 Nisan - Mayıs - Haziran 2012 ISSUE 22 April - May - June 2012 SAYI 22 Nisan - Mayıs - Haziran 2012 ISSUE 22 April - May - June 2012 Tuğla gibi POS taşımaktan yorulmadınız mı? Ingenico nun iwl200 serisi, yükü azaltır, hız kazandırır. Ingenico saha çalışanları için

Detaylı

Mobilya Kullanım Kılavuzu & Garanti Belgesi Furniture Using Instruction Book & Certificate of Warranty

Mobilya Kullanım Kılavuzu & Garanti Belgesi Furniture Using Instruction Book & Certificate of Warranty Mobilya Kullanım Kılavuzu & Garanti Belgesi Furniture Using Instruction Book & Certificate of Warranty Tüm mobilyalar, modeller ve döşemeler için geçerlidir. Valid for all furnitures, models, sofas and

Detaylı

ISO 9001:2008 ISO 14001:2004 OHSAS 18001 EN 15085-2/CL1

ISO 9001:2008 ISO 14001:2004 OHSAS 18001 EN 15085-2/CL1 ISO 9001:2008 ISO 14001:2004 OHSAS 18001 EN 15085-2/CL1 INDEX Şirket Profili Company Profile 5 İstanbul Tramvayı Montajı Istanbul Tram Assembly 7 Pozotosu Kabinleri Pozotosu Cabinets 9 Kablo Kanalları

Detaylı

İMALAT / PRODUCTION DİSTRİBÜTÖRLÜKLER / DISTRIBUTORSHIPS

İMALAT / PRODUCTION DİSTRİBÜTÖRLÜKLER / DISTRIBUTORSHIPS Tetisan endüstriyel klima konusunda 35 yıldır faaliyet göstermektedir. Uzmanlık konuları arasında; hijyen ortam (temiz oda) klima sistemleri ile tekstil klima sistemleri ön sırada gelmektedir. Hadımköy

Detaylı

markasıdır. Besgen is a registered trademark of Beserler Group. www.beserler.com www.besgen.net

markasıdır. Besgen is a registered trademark of Beserler Group. www.beserler.com www.besgen.net 1 bir markasıdır. Besgen is a registered trademark of Beserler Group. www.beserler.com www.besgen.net 2 İçindekiler Contents 10 Sandalyeler Chairs Çalışma Sistemleri orking Systems 74 22 Sıralar esks

Detaylı

Nurşah Sunay. EDİTÖR KÖŞESİ nursah.sunay@sektorelyayincilik.com. Karlılık Yönetimi Profitability Management

Nurşah Sunay. EDİTÖR KÖŞESİ nursah.sunay@sektorelyayincilik.com. Karlılık Yönetimi Profitability Management EDİTÖR KÖŞESİ nursah.sunay@sektorelyayincilik.com Nurşah SUNAY Karlılık Yönetimi Profitability Management Son yıllarda şirket dışındaki gündeme bakıldığında global pazarların hızlı bir şekilde birbirinden

Detaylı

LFF 8M121. Kullanım talimatları. Operating instructions. TR Türkçe. EN English

LFF 8M121. Kullanım talimatları. Operating instructions. TR Türkçe. EN English LFF 8M121 TR Türkçe Kullanım talimatları BULAŞIK MAKİNESİ - İçindekiler Kullanım talimatları, 1 Önlem ve öneriler, 2-3 Ürün bilgi sayfası, 5 Servis, 6 Montaj, 7-8 Cihazın tanımı, 9 Rafine tuz ve parlatıcı,

Detaylı

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Sergisi GÖRSELLER 8-9 Haziran 2010 ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Sergisi GÖRSELLER 8-9 Haziran 2010 ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Sergisi GÖRSELLER 8-9 Haziran 2010 ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi MEZUNİYET PROJELERİ SERGİSİ ODTU_EUTB_SergiPosteri Mezuniyet projeleri sergi

Detaylı

SAYI 26 Nisan - Mayıs - Haziran 2013 ISSUE 26 April - May - June 2013

SAYI 26 Nisan - Mayıs - Haziran 2013 ISSUE 26 April - May - June 2013 SAYI 26 Nisan - Mayıs - Haziran 2013 ISSUE 26 April - May - June 2013 Dünyanın önde gelen POS üreticisi Ingenico iwl serisi ile ödemenin ötesinde bir deneyim sunuyor. Ödeme sistemlerinde dünya lideri Ingenico,

Detaylı

LYALARI SANA. www.omsiad.org.tr

LYALARI SANA. www.omsiad.org.tr LYALARI SANA www.omsiad.org.tr www.hafelegateway.com www.hafele.com.tr www.hafeleevim.com Bu katalog, mobilya ve kapı donanımlarında ilk lerin yaratıcısı Häfele nin katkılarıyla hazırlanmıştır. HÄFELE

Detaylı