multitek Elektronik San. ve Tic. Ltd. Sti.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "multitek Elektronik San. ve Tic. Ltd. Sti."

Transkript

1 : 1 / 12 SANTRALLARI ÖZELLİKLERİ GENEL TANITIM APT-20 santralları 19 daireye kadar hizmet edebilen bir interkom santralıdır.8 daireye kadar ana bir kart ve 12 daireye kadar çıkabilen bir ek modül kartından oluşur. Kapı ve kapıyı açma rölesi anakart üzerinde bulunur. APT-20 santralı aynı zamanda ışıkları yakma,kapıya konulan kameraları ayırma gibi özelllik leri ile bir otomasyon santralıdır. Santrala bağlanan güvenlik detektörleriyle aynı zamanda bir alarm santralıdır. İstendiği taktirde bütün bu özellikler ayrı ayrı veya hepsi birden kullanılır. APT-20 SANTRALI DAİRE BAĞLANTI UÇLARI a b a B a b a b a b a b a b a b a b a b a b a b a b a b a b a b KP T1 T2 T3 T4 OTO AT KP : Kapı diyafonu konuşma bağlantısı. Numarası * veya : arasındaki daire numarası OTO : Kapı otomatiği çektirme uçları AT : Varsa konsol telefonu data uçları 1) APT-20 SANTRALI İNTERKOM ÖZELLİKLERİ Apt-20 apartman santrallarına kapı ile konuşmak ve görüntü alabilmek için kameralı veya kamerasız diafon ve dairelere de duvar telefonu veya görüntülü telefon takılır. Telefonlar vasıtasıyla ; -daireler kapıyla konuşur ve gerekirse kapıyı açar -daireler birbirleriyle konuşur -daireler sireni çaldırma gibi güvenlikle ilgili fonksiyonları yerine getirir. KAPI ABONESİ : KP klemensine takılan diafon KAPI ABONESİ olarak isimlendirilmiştir. Kapı diafonu numarası * veya 88 olarak belirlenmiştir. Çevir sesi yoktur. Tuş bloğundan daire numarası tuşlanarak daire aranır. Her durumda (aranan numara meşgul, zili çalıyor, olmayan numara çevirmiş.) yeniden başka dahili numarayı arayabilir. Örneğin aradığınız daire çalıyor ama cevap vermiyorsa veya aradığınız abone meşgulse yeni baştan bir daireyi arayabilirsiniz. Kapı abonesi ile konuşurken konuşma süresi 60 saniye olarak sınırlandırılmıştır. 60 saniye sonunda konuşma otomatik olarak kesilir. Kapı abonesi ile konuşurken # tuşuna basarak kapıyı açabilirsiniz. Kapı abonesi diğer aboneler tarafından arandığında otomatik olarak cevap verir.

2 : 2 / 12 Kapı abonesinden bir numara arandığında yaklaşık 8 sn telefon çalar ve sonra susar. Zil sustuktan sonra da telefonu açarsanız konuşabilirsiniz. KAPI ABONESİNİN SANTRALA BAĞLANTISI : Kapı panelinden abone kablolarını KP yazan klemenslere bağlayınız. Kapı diafonunun toprak ( - ) çıkışı santralın alarm modülündeki PIR- ucuna bağlanır. Kapı diyafonunun 12V çıkışı santralın alarm modülündeki PIR+ ucuna bağlanır. DİKKAT: Diafon besleme uçlarını ters bağlamayınız. DAİRE TELEFONLARI : Daire telefonları bir çift kablo ile santrala bağlanır. KAPI OTOMATİĞİ VE KAPININ AÇILMASI : Kapı otomatiğini çektirmek için santralde OZR adında bir röle tahsis edilmiştir. Kapı otomatiği buraya bağlanır. Daireler kapıyı açmak isterlerse telefonlarından 58 veya 71 çevirerek kapıyı açabilirler. Kapı ile konuşurken kapı otomatiğini açmak için # çevirmek yeterlidir. KAPI AÇILDIĞINDA ASANSÖRÜN ÇAĞRILMASI VE IŞIKLARIN YAKILMASI: Sisteme takılmış güvenlik ve otomasyon modülü vasıtasıyla kapı açıldığında otomatik olarak asansör zemin kata çağrılır ve aydınlatma otomatikleri yanar. Bu özellik için asansörü zemin kat çağırma uçları ve aydınlatma otomatiğini çektirme uçları santral otomasyon modülündeki klemenslerine bağlanmalıdır.(güvenlik ve otomasyon modülünde RÖLE2 ve RÖLE1 çıkışları.) AYDINLATMA OTOMATİĞİNİN DAİREDEN YAKILMASI: (İKİ KADEMELİ AYDINLATMA) Aydınlatma otomatiğinin iki ucu santral güvenlik ve otomasyon modülündeki RÖLE1 çıkışlarına bağlanır. Herhangi bir daire telefonundan 7426 veya 85 tuşlanırsa aydınlatma otomatiği çalışır. Aydınlatmanın iki kademeli olduğu apartmanlarda ikinci aydınlatma otomatiği, modülde iki kamera ayırıcı rölesinin uçlarına bağlanır.kod 86 tuşlanırsa bu röle çekip bırakır. DAİRELER ARASI GÖRÜŞME: Daireler telefonlarından daire numarasını tuşlayarak birbirleriyle görüşebilir. İstendiği taktirde daire kendisinin aranamaması programını girerek kapı haricinde kimse tarafından aranmamasını sağlayabilir. Daire telefonundan 7449 tuşunu kodlayıp kapatırsa kapı haricinde kimse kendisini arayamaz. İptali için telefonundan 7440 tuşlamalıdır.

3 : 3 / 12 ZİL BUTONLU DİAFONLARIN KULLANILMASI: İstendiği taktirde sisteme 10 daireye kadar zil butonlu diyafon takmak mümkündür. Zil butonuna basıldığında ilgili dairenin zili çalar. Zil butonlu diafonlar tuş takımlı diafonlar gibi santrala bağlanır. Fazladan herhangi bir bağlantıya ihtiyaç yoktur(2 adet konuşma+2 adet diafon besleme teli). ÖNEMLİ NOT:Zil butonlu diafonların çalışması için santral üzerinde kristalin sağındaki köprünün kısa devre edilmesi gerekir. ZİL BUTONUNA BASILDIĞINDA ÇALACAK TELEFONUN PROGRAMLANMASI: İstenirse bir veya herhangi bir zil butonuna basıldığında çalacak telefon programlanabilir. Bunun için 10 nolu telefondan aa 8 tuşlanır. Burada aa zile basıldığında çalacak olan telefon numarasıdır. İptali için aynı kodu girmeniz gereklidir. NOT: Bu özellik tek butonlu diafonlar için uygun olup tuşlu veya çok butonlu diafon kullanıldığında hangi butona basılırsa basılsın tanımlanan abonenin telefonu çalar. ZİL BUTONUNA BASILDIĞINDA BİR ÇOK TELEFONUN ÇALMASI (ARANMASI): İstendiği taktirde zil butonuna basıldığında birden fazla telefonu çaldırılmak mümkündür. Kim telefonu önce açarsa o konuşur. Bunun için aa bb cc dd * (aa,bb,cc,dd telefonu çalacak abone numarası) programı ile telefonu çalacak numaralar tayin edilir. Ardından programı tuşlanır. (İptali için tekrar tuşlayın). NOT: Bu özellik tek butonlu diafonlar için uygundur. İKİ KAPILI APARTMANLAR: İki kapılı apartmanlarda iki diafon,kp ve tayin edilen başka bir numaraya bağlanır ve aa 7 programı ile diafon olarak tanımlanır. - Diafonları arama numaraları ile yapılır. (Not: 1. diafonu * veya 88 ile arayabilirsiniz). - Diafonlardan istenen numara tuşlanır veya zil butonu ile arama yapılır. - Diafonla konuşurken # tuşuna basılırsa ilgili kapı açılır. - Birinci kapı otomatiği OZR rölesini, ikinci kapı otomatiğide alarm modülündeki İKİNCİ KAPI AÇMA rölesini kullanır. DİKKAT: Santralda iki diafon programlandığında BAHÇE IŞIKLARI RÖLESİ özelliği kullanılmaz.

4 : 4 / 12 NOT: Üç veya daha fazla kapılı sistemlerde bağlantılar yukarıdaki gibi yapılır ancak kapı açmada otomasyon röleleri kullanılır ve kapı açma konuşma bitiminde kod çevirerek yapılır. DIŞ KAPININ ŞİFRE İLE AÇILMASI : Her daire kendi telefonundan 745 ve ardından üç rakamlı şifresini girer. Kapıya geldiğinde kapı panelinden 745 ve ardından şifresini tuşlar. Eğer şifresi doğruysa kapı otomatik olarak açılır. Her daire kendi şifresini kendi telefonundan girer ve bunu sadece kendisi bilir. Şifre istediği zaman değiştirebilir. Bu özellik tuş takımlı diyafonlar için geçerlidir. İki kapılı apartmanlarda sisteme tuş bloklu iki adet diafon takıldığında şifre tuşlanan kapı otomatik açılır. BAŞKA DAİREYE BENİ İZLE YAPMA: Ziyaret için başka bir daireye gidiyorsanız size gelecek misafirlerin bulunduğunuz daireyi arama sını sağlayabilirsiniz. Bunun için telefonunuzdan 740 ardından gittiğiniz yerin daire numarasını tuşlamanız gerekir. Örnek: 05 nolu daireye gidiyorsunuz. Telefonunuzdan tuşlayın. Çalıyor gibi onay tonu duyarsınız. Sizin dairenizi arayan herkes 05 nolu daireyi çaldıracaktır. BENİ RAHATSIZ ETME : Örneğin çocuğunuz uyuyor, telefonunuzun çalmasını istemiyorsunuz ancak misafirlerinizde gelebilir. Bu durumda telefonunuza Beni rahatsız etme özelliği girebilirsiniz. Daireniz arandığında telefonunuz çok kısa süreli çalar ve susar. Siz açıp cevap verebilirsiniz. Beni rahatsız etme özelliği için telefonunuzu kaldırın 746 tuşlayın. İptali : Telefonunuzu kaldırın ve 748 tuşlayınız. Onay olarak çalıyor sesini duyarsınız. Dikkat : Her gece saat de santral otomatik olarak beni rahatsız etme özelliğini siler. ARANMAK İSTENMEYEN ABONE : Kapıya gelecek kişilerin haricinde hiç kimsenin sizi aramasını istemiyorsanız telefonunuzu kaldırıp 7449 tuşlayınız. Bu durumda diğer telefonlardan arayanlar size ulaşamaz. İptali : Telefonunuzu kaldırın 7440 tuşlayın. UYANDIRMA SERVİSİ : Telefonunuzun sizi uyandırmasını istiyorsanız telefonunuzu kaldırın 7445 saat dakika tuşlayın. Örneğin saat 07:30 da uyanmak istiyorsanız tuşlayınız. Zamanı geldiğinde telefonunuz cevap verinceye kadar veya 1 dakika süreyle çalar. İptali : Telefonunuzu kaldırın ve 7425 tuşlayın.

5 : 5 / 12 Dikkat : Uyandırma servisi her gün saat 12:00 de bütün aboneler için iptal edilir. Kullanmak için her gün telefonunuzu programlamalısınız. Dikkat : Uyandırma servisinin düzgün çalışması için santralınızın saat ayarının doğru ve elektrik kesintisi olmaması gerekir. DAİRELER ARASI KONFERANS YAPMAK İki daire konuşurken üçüncü bir daireyi konuşmaya dahil etmek mümkündür. -Konuşma esnasında * tuşlayarak konuşmayı bekletmeye alın ve bekletmede çevir sesi duyun. -73 ardından konferansa almak istediğiniz dairenin numarasını tuşlayın. -Daireyle görüşün. -Tekrar * tuşuna basarak konferansa başlayın. -Daireler telefonlarını kapattıkça konferanstan çıkarlar. SİRENİ TELEFONDAN ÇALDIRMA: Acil durumlarda çevreyi ikaz etmek için sisteme bir siren bağlayabilirsiniz. Herhangi bir telefondan 7427 tuşlayarak sireni aktive edersiniz. Susturmak için 7429 tuşlamanız gerekir. GÖRÜNTÜLÜ TELEFONLAR ve KAMERALI DİAFON: Daireye görüntülü telefon bağlandığında kapıya gelen kişiyi görmek için kameralı diafon kullanılır. Kameralı diafonların bağlantısı standart diafon gibi olup kamera görüntülü telefon arasına ilave bir koaksiyel kablo çekilir. Sisteme daire sayısı kadar görüntülü telefon bağlanabilir. Kameralı diafondan çıkan kablo bütün görüntülü telefonları seri olarak dolaşır. Son görüntülü telefonda koaksiyel kablo 75 ohm luk bir dirençle sonlandırılır. Görüntülü telefonlar kapıdan arandığında ekran otomatik açılır ve konuşma yapmadan arayan kişiyi görmek mümkün olur. İKİ KAMERALI SİSTEMLER: APT-20 apartman sistemine iki adet kameralı diafon bağlamak mümkündür. Sistem hangi kameradan aranmışsa ona ait görüntüyü telefonların ekranına getirir. Kapı açma gibi diğer özellikler iki kapılı sistemlerde anlatıldığı gibidir. İki kameralı sistemde kamera bağlantısı ile ilgili yapılacaklar aşağıdadır; - 00 nolu telefonda tuşlayarak iki kameralı diafon kullandığınızı bildirin. (İptali için girmelisiniz) - KP diafonunun video canlı ucunu alarm kartında A9 klemensine, diğer diafondan gelen video canlı ucu alarm kartında A11 klemensine bağlayın. Alarm kartında A10 klemensine koaksiyel kablonun canlı ucunu bağlayın ve görüntülü telefonlara (3Y ucu) gezdirin. Bütün koaksiyel kabloların blendajlı ucunu birleştirip santral şasesine bağlayın.

6 : 6 / 12 2) APT-20 SANTRALI OTOMASYON ÖZELLİKLERİ APT-20 sistemi ev otomasyonunda kullanılmak üzere 6 adet röle çıkışı vardır. Bunların özellikleri aşağıda verilmektedir: 1- KAPI OTOMATİĞİ RÖLESİ ( OTO ) : Ana kart üzerinde olup dış kapıyı bir kodla açmada kullanılır. Bu röle kodu çevrildiğinde 1 sn süreyle kısa devre kontak verir. Bağlantı uçları : Ana kart üstünde OTO a - b uçları. Aktive etme kodu : 58 veya # 2- DOĞALGAZ RÖLESİ (ZAMANLAMALI RÖLE) Zaman programlı bir röle olup doğal gaz ısıtıcısı gibi zamanlamalı çalışacak cihazların devreye verilmesinde kullanılır. Güvenlik ve otomasyon modülü üstündedir. Rölenin çekeceği ve bırakacağı zamanlar programlanır ve aktive etme kodu girilir. Zamanı geldiğinde röle otomatik çeker ve zamanı dolduğunda bırakır 10 numaralı telefondan zamanlama için aşağıdakiler tuşlanır: 7441 ss dd Doğal gazı yakma başlangıç zamanı ss : Saat dd : Dakika 7442 ss dd Doğal gazı söndürme zamanı 7421 Devreye verme kodu 7422 Devre dışı bırakma kodu Örnek : Doğal gazı 06:00 da çalışmaya başlayıp saat 23:30 da durdurmak isterseniz 10 nolu telefondan önce sonra kapatıp tekrar açıp tuşlayın. Aktive etmek için 10 nolu telefondan 7421 tuşlayın. Zamanı geldiğinde röle çekecektir,bittiğinde bırakacaktır. Devre dışı bırakmak istiyorsanız 10 nolu telefondan 7422 tuşlayın. Bağlantı uçları: Alarm kartında A1 ve A2 klemensleri. 3- BAHÇE IŞIKLARI veya İKİNCİ KAPI OTOMATİĞİ RÖLESİ Farklı fonksiyonlar için kullanılabilen röledir. ANCAK tek bir amaç için kullanılabilir. Güvenlik ve otomasyon modülü üstündedir. - Zaman programlı röle olarak kullanımı:

7 : 7 / 12 Rölenin çekeceği ve bırakacağı zamanlar programlanır ve aktive etme kodu girilir. Zamanı geldiğinde röle otomatik çeker ve zamanı dolduğunda bırakır. 10 numaralı telefondan zamanlama için aşağıdakiler tuşlanır : 7443 ss dd Bahçe ışıklarını yakma başlangıç zamanı. ss : Saat dd : Dakika 7444 ss dd Bahçe ışıkları sönme zamanı 7423 Devreye verme kodu 7424 Devre dışı bırakma kodu Örnek : Bahçe ışıklarını 17 :00 da yanıp 06:00 da sönmesini istiyorsanız 10 nolu telefondan tuşlayın sonra kapatıp tekrar açın ve tuşlayın: Röleyi aktive etmek için 10 nolu telefondan 7423 tuşlayın. Zamanı geldiğinde röle çekecektir. Devre dışı bırakmak istediğinizde 7424 tuşlayın. İkinci kapı açma rölesi olarak kullanımı: İki kapılı apartmanlarda ikinci kapıyı açmada kullanılır. Santrala ikinci bir diafon bağlanıp programlandığında sistem bu röleyi ikinci kapı açma rölesi olarak kullanır. Her hangi başka bir programa gerek yoktur. Çıkış Uçları: Alarm kartında A3 ve A4 klemensleri. 4- GENEL MAKSATLI RÖLE (RÖLE1) ÖRNEK: AYDINLATMA OTOMATİĞİ İÇİN KULLANILABİLİR. Güvenlik ve otomasyon modülü üstünde olup kodu çevrildiğinde 1 sn süreyle röleyi çektirir. Aktive kodu : 85 Çıkış uçları : Alarm kartında A7 ve A8 klemensleri Not: Bu röle # ile kapı açıldığında otomatik olarak çalışır.(apartman santrallarında kapı açıldığında otomatik olarak zemin aydınlatmasının yapılması için) 5- GENEL MAKSATLI RÖLE(RÖLE2) ÖRNEK: ASANSÖRÜ ÇAĞIRMADA KULLANILABİLİR. Güvenlik ve otomasyon modülü üstünde olup kodu çevrildiğinde 1 sn süreyle röleyi çektirir. Aktive kodu : 7428 Çıkış uçları : Alarm kartında A5 ve A6 klemensleri Not: Bu röle # ile kapı açıldığında otomatik olarak çeker.(apartman santrallarında otomatik olarak asansörü zemin kata çağırmak için) 6-İKİ KAMERA AYIRMA VE ALARM RÖLESİ :

8 : 8 / 12 İki amaçlı bir röledir. Alarm rölesi(başlangıçta): Sistem de alarm özellikleri kullanıldığında alarm verildiğinde aktif olan bir röledir. Alarm anında açık veya kapalı kontak iki çıkış verir. Bu kontaklar örneğin harici bir sireni devreye vermede,alarm anında özel bir mesajı nakletmek için bir teybi çalıştırmada veya alarmı başka bir yere iletmede kullanılabilir. İki kamera ayırıcı olarak: İki kameralı diyafonun kullanıldığı yererde bu röle kamera ayırıcı olarak kullanılır. Bunun için 10 numaralı telefondan tuşlanır. İptali için aynı programı tuşlamanız gerekir. İki kamera ayırıcı fonksiyonu önceki sayfalarda İKİ KAMERALI SİSTEMLER kısmında detaylı anlatılmaktadır. İki Kademeli Merdiven Aydınlatmada 2.AYDINLATMA Otomatiği Rölesi Olarak; İki kademeli aydınlatma otomatiğinin kullanıldığı yerlerde bu röle ikinci aydınlatma otomatiğini çektirmede kullanılır.bunun için kod 86 kullanılır. ÖNEMLİ NOT : Bütün röle çıkışları kuru kontak olup herhangi bir voltaj vermez. Röle kontaklarından en fazla 0.5 A akım akıtabilirsiniz. Kesinlikle 220V şebeke gerilimini röle kontaklarına vermeyin.

9 : 9 / 12 3) APT-20 SANTRALLARINDA GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ : APT-20 Santralları apartmanınızın genel güvenliğini sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Örneğin sisteminiz apartmanda çıkabilecek yangında alarm verir,dairelerin herhangi bir hırsız,soygun durumunda acil yardım için tuşladıkları bir kod ile binanızı alarma geçirir. Bu özellikler için sis teminize bir SİREN ve yeterli miktarda yangın detektörü bağlamanız gerekir. DAİRELERDE OLUŞACAK ACİL DURUMLARDA BİNANIN ALARMA GEÇİRİLMESİ: Acil bir durumda daire telefonundan 7427 tuşladığınızda SİREN çalmaya başlar. Sireni susturmak için daire telefonunuzdan 7429 tuşlamanız yeterlidir. YANGINA KARŞI BİNANIZIN KORUNMASI Yangın detektörlerinin ve sirenin sisteme bağlantısı Şekil 1 de verilmektedir. DİĞER GÜVENLİK DETEKTÖRLERİN BAĞLANMASI Sistemde yangın alarmının haricinde korunması gereken bir yer varsa bunun için ikinci bir alarm zonu teşkil edilmelidir. Detektör uçları güvenlik ve otomasyon modülünde ki B6 ve B8 klemenslerine(ortak VE ZONE2) bağlanır. Kullanılan detektörün cinsine bağlı olarak beslemesi PIR- ve PIR+ klemenslerinden alınır. Şekil 2 hırsıza karşı korunması gereken örneğin bir deponun alarm bağlantısını vermektedir. APT-20 ALARM ÖZELLİKLERİ İLE İLGİLİ PROGRAMLAR : ŞİFRE GİRİLMESİ: 00 nolu telefondan 7020 XYZ * tuşlanır. Burada XYZ üç rakamlı şifredir. Şifrenin değiştirilmesi: Önce 7020 eski şifre * girilir, sonra 7020 yeni şifre * tuşlanır. ALARM DEVREYE VERİLMESİ VE ÇIKARTILMASI YANGIN ALARMI: Alarmı vermek veya iptal etmek için: 749 şifre tuşlanır. Devreye verirken bağlantılar doğruysa siren 10 sn içinde kısa iki kere çalar. Eğer bağlantıda hata varsa siren aralıklarla kısa kısa çalmaya başlar. Hatalı bağlantı düzeltilmelidir. Alarmı devre dışı bırakmak için tekrar aynı kod tuşlamalıdır. Alarm iptal edildiğini bildirmek için siren kısa bir kere çalar susar. Yangın alarmı özellikleri: Yangın tespit edilirse 2 sn içinde siren çalmaya başlar. Siren susturulmazsa 3 dakika çalar ve susar (Tekrar devreye vermek için önce alarm iptal edilmelidir.) İKİNCİ ZON ALARMI: İstenilen herhangi bir maksat için ilgili dedektörler bağlanarak kullanılabilen alarmdır. Alarm devreye

10 : 10 / 12 vermek veya çıkartmak için 743 şifre tuşlanır. Diğer özellikleri yangın alarmı gibidir. İNTERKOM ve OTOMASYON PROGRAMLARI : Sadece 00 numaralı telefondan programlanabilir Butona basarak birden fazla telefonun çaldırılması ve iptali Elektronik reset ( Girilmiş olan programlar silinmez.) Girilmiş olan bütün ben izle özelliklerini iptal eder Şifre girmiş abonelerin şifrelerini iptal eder Girilmiş olan bütün beni rahatsız etme özelliği programlarını iptal eder Kapı otomatiği 0,6 saniye süre ile çeker Kapı otomatiği 1,2 saniye süre ile çeker Santralın resetlenmesi (Girilmiş olan programlar silinir.) Uzaktan kumanda kapı açmak için kullanılır Uzaktan kumanda alarmı devreye sokma ve çıkarmak için kullanılır Röle5 alarm verildiğinde kullanılır (Başlangıç) Röle5 iki kamera ayırmada kullanılır aa6 Diyafon abonesinin iptali aa7 Diyafon abonesinin tanımlanması Abone telefonu özellikleri: * veya 88 Kapı ile konuşma 7426 veya 85 ROLE1 Özel amaçlı role çektirme kodu # Kapıyı açma (kapıyla konuşurken) 7428 ROLE2 Özel amaçlı role çektirme kodu 58 veya 71 Kapıyı açma 7449 Aranmak istemeyen abone 72 Dahili çağrı toplama 7440 Aranmak istemeyen abone iptali 73 Konferans 740 Başka daireye beni izle yapma 7427 Siren çaldırma 746 Rahatsız edilmeme 7429 Siren susturma 748 Rahatsız edilmeme iptali ss dd Uyandırma ss: Saat dd: Dakika 86 İki kamera ayırıcı röleyi çektirme (APT Özelliği) 7425 Uyandırma iptali 7427 Acil alarm (sireni çaldırma) 7020xyz * Alarm için şifre tayin etme (10 nolu tel) 7429 Acil alarm iptali (sireni susturma) 743 xyz Alarm 2. Zone 749 xyz Alarm 1. Zone 745 xyz Kapıyı sifre girerek açma ve şifre girme 445 ss dd Uyandırma 7425 Uyandırma iptali 7441ssdd 7442ssdd 7443ssdd 7444ssdd Doğal gazı yakma başlangıç zamanı ( ss:saat dd:dakika ) Doğal gaz sönme zamanı ( ss:saat dd:dakika ) Bahçe ışıkları yakma başlangıç zamanı( ss:saat dd:dakika ) Bahçe ışıkları sönme zamanı ( ss:saat dd:dakika ) 7421 Doğal gazı aktive eder Doğal gazı devre dışı bırakır 7423 Bahçe ışıkları aktive eder Bahçe ışıkları devre dışı bırakır.

11 : 11 / 12 ALARM / EV OTOMASYONU KARTI BAĞLANTI UÇLARI MPU0022.PS3 RÖLE1 Aydınlatma1 RÖLE2 Asansör DOĞALGAZ RÖLESİ İKİNCİ KAPI RÖLESİ KAMERA AYIRICI Aydınlatma 2 A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 A9 A10 A11 A12 Doğal gaz a ( zaman programlı ) Doğal gaz b ( zaman programlı ) Bahçe ışıkları a ( zaman programlı ) İKİNCİ KAPI RÖLESİ Bahçe ışıkları b ( zaman programlı ) Röle2 a (genel maksatlı - kod 7428 ) (ASANSÖR ÇAĞIRMA) Röle2 b (genel maksatlı - kod 7428 ) Röle1 a (genel maksatlı - kod 85 ) (AYDINLATMA1) Röle1 b (genel maksatlı - kod 85 ) Kamera1 canlı uç(alarmda kısa devre kontak verir) Aydınlatma 2 kod 86 Telefon kamera bağlantısı(alarmda kısa devre verir) Kamera2 canlı uç (Alarmda açık devre kontak verir). Duman dedektörü B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B8 Uzaktan kumanda anteni PIR - PIR + SİREN - Zone2 alarm Zone1 alarm Ortak zona alarm bağlantısı SİREN + AG.04.ŞK.039

12 : 12 / 12 STAR2 ALARM/OTOMASYON MODÜLÜ PIR+ SIREN+ SIREN- Duman- A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 A9 A10 A11 A DUMAN1 B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B DUMAN2 SİREN DUMAN3 ALARM ZONE1 YANGIN DEDEKTÖR BAĞLANTISI STAR2 ALARM/OTOMASYON MODÜLÜ SIREN+ SIREN- B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B8 MANYETİK1 MANYETİK2 MANYETİK3 SİREN ALARM ZONE2 HIRSIZ DEDEKTOR BAĞLANTISI AG.04.ŞK.038

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

Telsam. telekomünikasyon sistemleri. Kullanım Kılavuzu. Rev. 2.1, 01/2013

Telsam. telekomünikasyon sistemleri. Kullanım Kılavuzu. Rev. 2.1, 01/2013 Telsam telekomünikasyon sistemleri Kullanım Kılavuzu Rev. 2.1, 01/2013 Telsam, bu belgede belirtilen sistem özelliklerinde önceden haber vermeden değişiklik yapabilir. Telsam Telekomünikasyon Yazılım San.

Detaylı

www.wolf-guardalarm.com

www.wolf-guardalarm.com MODEL : EL-2301H GSM KABLOSUZ ALARM SİSTEMİ KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU Bu ürünün daha iyi anlaşılması için, kullanmadan önce bu kullanım kılavuzunu lütfen dikkatlice okuyunuz. GENEL ÖZELLİKLER 7 kablolu

Detaylı

Sabit GSM Terminali KULLANIM KILAVUZU (r5)

Sabit GSM Terminali KULLANIM KILAVUZU (r5) Sabit GSM Terminali KULLANIM KILAVUZU (r5) www.teknikom.com SAYIN KULLANICI, TEKNİKOM ürünü olan TekCELL sabit GSM Terminalini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kitapçıkta cihazın kullanımı ile

Detaylı

İnteraktif Telekontrol Servis Bülteni

İnteraktif Telekontrol Servis Bülteni İnteraktif Telekontrol Servis Bülteni EĞİTİM NOTLARI http://www.demirdokum.com.tr Servis Yöneticiliği İÇİNDEKİLER Sayfa İNTERAKTİF TELEKONTROL CİHAZI NEDİR 1 TEKNİK ÖZELLİKLER 1 - İnteraktif Telekontrol

Detaylı

TEKNİK TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU REV AAC

TEKNİK TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU REV AAC 4 SATIR EKRAN TEKNİK TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU REV AAC II 4 SATIR EKRAN III TEKNİK TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU REV AAC ARAYÜZ KRÝTERLERÝ: - TT AŞ. Tarafından Yayınlanan Arayüz Kriterlerine Uygundur.

Detaylı

IP Telefon Sistemi Kullanım Kılavuzu

IP Telefon Sistemi Kullanım Kılavuzu IP Telefon Sistemi Kullanım Kılavuzu Hazırlayan: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Aralık, 2011 İçindekiler 1 Set Düğmeleri... 2 2 Dâhili çağrı... 3 3 Harici Çağrı... 3 4 Dışarıdan

Detaylı

İçindekiler. Doc: BR01TR0802-Rev1.0b www.codesectech.com Sayfa 1/61

İçindekiler. Doc: BR01TR0802-Rev1.0b www.codesectech.com Sayfa 1/61 İçindekiler 1. GİRİŞ...4 1.1. Özellikler...4 2. MONTAJ...7 2.1. Kontrol Paneli ve Keypad Yer Seçimi...7 2.2. Topraklama...7 2.3. Sistem Bağlantı Terminal Tanımları...7 2.3.1. AC Giriş...7 2.3.2. Batarya

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİ MALZEME BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ datakom@datakom.com.tr http://www.datakom.com.tr Tel: 0216 466 84 60 Fax: 0216 364 65 65 DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME

Detaylı

38 S 38 ISDN 48 48 ISDN 128 224 MS SERÝSÝ ELEKTRONÝK TELEFON SANTRALLARI KULLANICI KILAVUZU

38 S 38 ISDN 48 48 ISDN 128 224 MS SERÝSÝ ELEKTRONÝK TELEFON SANTRALLARI KULLANICI KILAVUZU MS MS MS MS MS MS 38 S 38 ISDN 48 48 ISDN 128 224 MS SRÝSÝ LKTRONÝK TLON SANTRALLARI 01/2003 KULLANICI KILAVUZU KULLANICI KILAVUZU - Rev LKTRONİK TLON SANTRALLARI ÖNSÖZ u kılavuz içinde yer alan bilgiler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli

Detaylı

KONUT KULLANIM KLAVUZU. www.kinas.com.tr

KONUT KULLANIM KLAVUZU. www.kinas.com.tr KONUT KULLANIM KLAVUZU www.kinas.com.tr Hoşgeldiniz, Kınaş Doğa Projemizden konut satın almak suretiyle, Şirketimize göstermiş olduğunuz güvene bir kez daha teşekkür eder; yeni yuvanızda ömür boyu,sağlık

Detaylı

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

BİLGİ ALANI. ÜST MENÜ Bu butonların her biri farklı bir menüyü açar. Daire planına dönmek için sol üst köşedeki menü butonu kullanılır.

BİLGİ ALANI. ÜST MENÜ Bu butonların her biri farklı bir menüyü açar. Daire planına dönmek için sol üst köşedeki menü butonu kullanılır. Kullanım Kılavuzu AKILLI YAPILAR BİLGİ ALANI Bu alanda AEV sisteminin o an gerçekleştirdiği işlemler ya da sistem tarafından algılanan uyarı durumları yazılı olarak görüntülenir. MENÜ KAMERA İNTERKOM

Detaylı

CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI

CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI 1 CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI http://www.salimusta.com salim@salimusta.com CAPTAIN-I Alarm paneli Özellikleri 6 programlanabilir bölge 2 bölünme Arayıcı: üç kişisel cep veya ev

Detaylı

TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU

TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU WS-244 Network Intelligent Alarm System *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** Ç NDEK LER 1-2- 3-4- 5- Sistem Tanıtımı Ana Özellikler

Detaylı

DSC Kullanım Kılavuzu. å Şifre Paneli ve Kullanımları (DSC) å LED Şifre Paneli Görünümü. å LCD Şifre Paneli Görünümü

DSC Kullanım Kılavuzu. å Şifre Paneli ve Kullanımları (DSC) å LED Şifre Paneli Görünümü. å LCD Şifre Paneli Görünümü DSC Kullanım Kılavuzu å Şifre Paneli ve Kullanımları (DSC) Sisteminizde, kullanım amacına ve bölge sayısına göre farklı şifre paneli kullanılabilir. Genel olarak tuş takımları, numara tuşları, acil yardım

Detaylı

CC488P ALARM PANELİ BAĞLANTI ŞEMASI

CC488P ALARM PANELİ BAĞLANTI ŞEMASI 1. BOSCH CC488P Alarm Paneli Programlama Kılavuzu 1 CC488P ALARM PANELİ BAĞLANTI ŞEMASI 1. BOSCH CC488P Alarm Paneli Programlama Kılavuzu 2 CC488P TEKNİK SERVİS PROGRAMLAMA KLAVUZU Default mühendislik

Detaylı

SAFİR FİRST KULLANIM KILAVUZU

SAFİR FİRST KULLANIM KILAVUZU Lütfen öncelikle bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, MAS İnterkom ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz. Bunun için, bu kılavuzun tamamını ürünü

Detaylı

Model No. KX-TCD440TR. Model No. KX-TCD445TR

Model No. KX-TCD440TR. Model No. KX-TCD445TR TCD440_445TR(TR).book Page 1 Tuesday, April 20, 2004 9:11 AM İşletme Talimatları Dijital Kablosuz Telefon Model No. KX-TCD440TR Dijital Telsiz Telesekreter Sistem Model No. KX-TCD445TR Bu ünite Çağrı Kimliği

Detaylı

JA-60 COMFORT ALARM SİSTEMİ KURULUM KİTAPÇIĞI

JA-60 COMFORT ALARM SİSTEMİ KURULUM KİTAPÇIĞI JA-60 COMFORT ALARM SİSTEMİ KURULUM KİTAPÇIĞI quick home door mem code pgm JA-60 V-1.0 06/01 1 İçindekiler 1. Montaja Başlarken 2. Kontrol Panelinin Montajı 2.1. Kontrol Panelinin Açılması 2.2. Kontrol

Detaylı

1. Marmitek gözetim sisteminiz 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7

1. Marmitek gözetim sisteminiz 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7 İÇİNDEKİLER Giriş Güvenlik uyarıları TEMEL ÖZELLİKLER 1. Marmitek gözetim sisteminiz 5 1.1 Önemli özellikler 6 1.2 Sinyal sahası 7 2. Güvenlikkonsolu 7 2.1 Konsolun yerleşimi 8 2.1.1 Telefon hat bağlantısı

Detaylı

MATRIX 6/816. Kontrol Paneli + İKON Tuş takımı Yazılım Versiyon 1.34 KULLANIM KILAVUZU RINS545-7

MATRIX 6/816. Kontrol Paneli + İKON Tuş takımı Yazılım Versiyon 1.34 KULLANIM KILAVUZU RINS545-7 MATRIX 6/816 Kontrol Paneli + İKON Tuş takımı Yazılım Versiyon 1.34 KULLANIM KILAVUZU RINS545-7 İÇERİK 1. GENEL BAKIŞ... 4 1.1 Tuş takımı Tuşları... 4 1.2 Tuş Takımı Ekranı... 5 1.3 Tuş takımı işaretleri...

Detaylı

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU - PROGRAMIN BİLGİSAYARA KURULUMU - BİLGİSAYAR BAĞLANTISI VE PROGRAMA GİRİŞ a) Kullanıcı Ayarları AYAR MENÜSÜ A) FABRİKA AYARLARI a) Alıcının Vericiye bağlanarak

Detaylı

PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ

PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ TANITMA ve KULLANIM KILAVUZU ÜRÜN PAKET İÇERİĞİ Kurulum ve ayarlarınızı yapmadan önce lütfen ürün paketi içeriğinizin tam olduğunu kontrol edin. Alarm Sistemi Alarm

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI 10- INTELLIGENT ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ:

SAĞLIK BAKANLIĞI 10- INTELLIGENT ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ: SAĞLIK BAKANLIĞI 10- INTELLIGENT ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ: TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. GENEL Intelligent adresli Yangın Alarm Sistemi, - Yangının başlangıç aşamasında duman, ısı, alev gibi

Detaylı

C59 HH C59. www.gigaset.com GIGASET. INSPIRING CONVERSATION.

C59 HH C59. www.gigaset.com GIGASET. INSPIRING CONVERSATION. C59 HH C59 Gigaset Communications GmbH Frankenstr. 2a, D-46395 Bocholt Manufactured by Gigaset Communications GmbH under trademark license of Siemens AG. As of 1 Oct. 2011 Gigaset products bearing the

Detaylı

Konut Kullanım Klavuzu

Konut Kullanım Klavuzu Konut Kullanım Klavuzu www.kinas.com.tr 1 Hoşgeldiniz, Kınaş Yağmur Projemizden konut satın almak suretiyle, Şirketimize göstermiş olduğunuz güvene bir kez daha teşekkür eder; yeni yuvanızda ömür boyu,sağlık

Detaylı

KONUT KULLANIM KLAVUZU. www.kinas.com.tr

KONUT KULLANIM KLAVUZU. www.kinas.com.tr 6 KONUT KULLANIM KLAVUZU www.kinas.com.tr Hoşgeldiniz, Kasr-ı Kınaş 6 Projemizden konut satın almak suretiyle, Şirketimize göstermiş olduğunuz güvene bir kez daha teşekkür eder; yeni yuvanızda ömür boyu,sağlık

Detaylı