YASA EĞİTİM BÜLTENİ 2010

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "---- ---- YASA EĞİTİM BÜLTENİ 2010"

Transkript

1 EYLÜL 2010 şirketimizin resmi dökümanıdır. Ancak İçeriğinde yer alan yazılar bilgi ve deneyimi paylaşma amacıyla hazırlanmış olup direktif veya talimat niteliği taşımaz. Bülten içeriği, SQEMS, uluslararası kurallar, şirket direktifleri aksine yorumlanmamalıdır. Eğitim Bülteninin her sayısının basılarak, mürettebat ve zabitan salonlarında birer klasörde muhafaza edilerek, tüm personelin okuması sağlanmalıdır. Bültende Safety Meeting gündemi (Emniyet Komitesi Toplantı Gündemi) başlığı ile yayınlanan konuların, aylık olarak yapılmakta olan Emniyet Komitesi Toplantı gündemine alınması önemle tavsiye olunur. Bülten, YASA Denizcilik ve YASA Tankercilik filo personeline, izindeki personelimize e-posta yoluyla ulaştırılmaktadır. Değerli deneyimlerinizi denizcilerle paylaşmak için adresine yazabilirsiniz. EMNİYET KOMİTESİ TOPLANTI GÜNDEMİ / SAFETY MEETING EMNİYET UYARI BÜLTENİ SAYI: MS - 04/2010 YOĞUN TRAFİĞİN OLDUĞU DEMİRLEME YERİNDE DEMİR TARAMASI AŞAĞIDA VERİLEN BİLGİ, IMT DENİZCİLİK HİZMETLERİ İLE UYUMLU OLUP ENDÜSTRİ OLAY BİLDİRİMİNE DAYANDIRILMAKTADIR. Emniyet Bülteni, operatörlere, gemilerinin işletiminin, bakımının veya denetlemesinin nasıl yapılacağı konusunda talimat vermeyi amaçlamamaktadır; operatörler, bakım, operasyon ve gemilerin yönetimi ile ilgili olarak, tam yetkiye sadece kendileri sahip olmaya devam edebilirler. Bu bülten, benzer kazalara yol açtığı en çok bilinen faktörler ve nedenler ile ilgili farkındalığı arttırmak ve bilgilerin güncellenmesini sağlayan bir mekanizmadır. NE OLDU Gemi, iskele demiri altı kilit suda olacak şekilde demirdeydi. Nöbet esnasında, vardiya zabiti, geminin pozisyonunu kontrol ederken, geminin demir taradığını farketti. Kaptan bilgilendirildikten sonra Makine Dairesi ve demirleme timine konu hakkında bilgi verildi. Demirleme timi, geminin baş tarafına ulaştığında, demir zincirinin 11. kilide kadar kontrolsüz bir şekilde denize aktığını farkettiler. OPERATÖR TARAFINDAN BELİRLENEN NEDENLER Domuztırnağı nın (giyotin) emniyet pimi, laçka olabilecek şekilde, gevşek olarak yerleştirildi. Hüküm süren gelgit akıntıları ile tetiklenerek artan ağırlık, zincirin kaçırmasını sağlayacak şekilde, giyotin alt yüzeyinde bir kanal açtı.

2 UYGULANAN ÖNLEYİCİ TEDBİRLER Yetkili Zabit, domuztırnağı (giyotin) için olan emniyet piminin doğru olarak yerleştirildiğinden ve Demir yeri kontrol listesini imzaladığından emin olmalıdır. Domuztırnaklarının (giyotin) yiv / durumu, en az 3 ayda bir kontrol edilmeli ve şirkete bildirilmelidir. Domuztırnaklarının (giyotin) montajını kapsayan bir bakım, havuz şartnamesinde yer almalıdır. Önemli Dersler / Kilit Mesajlar: Demirler, demir zincirleri ve ırgatlar, son derece kötü çevresel şartlara maruz kaldıklarına, özellikle derine demir atma durumunda, maksimum dizayn sınırlarını zorlarlar. Demir / demir zincirleri / kastanyolalar üzerinde yapılan geniş çaplı bakım onarım dönemleri süresince, iletken NDT testi, çatlaksı bozuklukları belirlemeye yardımcı olabilir. Havanın izlenmesi ve meteorolojiden alınan hava tahminleri, daha iyi bir planlama ve hazırlık yapmaya olanak sağlar. Denetlemeler / bakımlar, ekipmanların dayanıklılığını garantilemede esastır. Sıkı prosedürler, formüle edilmeli, uygulanmalı ve yerine getirilmelidir. Bilgilerin doğrulanması, anlaşılması ve şirket prosedürlerine uygunluğu, düzenli aralıklarla onaylanmalıdır. Çeviren: İrem Akçadağ

3 EMNİYET KOMİTESİ TOPLANTI GÜNDEMİ / SAFETY MEETING MITSUI SERVİS NOTU SERVİS BÜLTENİ NO 176 PERVANE ŞAFTI TOPRAKLAMA SİSTEMİ Tarafımızdan hazırlanan sirkülerler ve servis mektuplarına ilave olarak makine yataklarında kıvılcım (spark) aşıntılarının bazı gemilerde hala devam etmesi nedeni ile daha evvelce tarafımızdan hazırlanan sirküler ve servis mektuplarına ilave olarak aşağıda yazılı şaft topraklama sistemi kurulumu ve kullanılması hakkındaki talimatname hazırlanmıştır. Gemilerde makine yataklarındaki spark erozyonunu önlemek için aşağıda yazılı talimata tam uyulmalıdır. Krank şaftındaki elektrik geriliminin ana veya srast yataklarından geçerek boşalması olayıyla kıvılcım aşındırması meydana gelebilir. Kıvılcım aşındırması farkedilmediği takdirde, ana yataklarda oldukça önemli bir aşınmaya ve bunun sonucunda, krank pininde de ciddi bir hasara neden olabilir. Kıvılcım aşındırmasına karşı en iyi korumanın sağlamasının, doğru monte edilmiş ve iyi korunmuş bir şaft topraklama sistemi ve elemanlarının kullanılması olduğunu, uygulama ve testlerden bilmekteyiz. Bu nedenle, bütün MITSUI - MAN B&W iki zamanlı makine operatörlerine, şu anda tavsiye ettiklerimiz aşağıdaki gibidir: Bütün yeni sipariş makineleri, spesifikasyonları olan bir şaft topraklama cihazı ile ilgili şartnameye göre teçhizatlandırılmaları gerekir.. Bir şaft gözlemleme sistemi olmayan makinelerin, ileride izah edildiği gibi bir r şaft topraklama cihazı ile teçhizatlandırılması gerekir İşletimdeki makinelerde bulunan mevcut bütün şaft gözlemleme sistemlerinin denetlenmesi ve değerlendirilmesi. Gerektiği takdirde, yenilenmesi ve overhaul yapılması planlanmalıdır. 1. Kıvılcım Aşındırması Hakkında Ne yazık ki; kıvılcım aşındırması, dizel deniz motorları olan bazı gemilerde hala sorun teşkil etmektedir. Yeni piyasa taleplerini karşılamak amacı ile ana yatak dizaynı, kaplama malzemeleri ve bakım tavsiyeleri oluşturmaya ve geliştirmeye devam edilmektedir. Sonuç olarak; özellikle son üç gelişme, makinelerimizin direncini olumsuz olarak etkilemiştir: * Kaplama kalınlığı: Kaplama materyalinin yorgunluğa karşı mukavemetini arttırmak amacı ile white metal yatak kaplamasının kalınlığı, yaklaşık olarak 2,5 mm den 1,5 mm. ye düşürülmüştür. Ancak, Kaplama kalınlığı azaltıldığında, kıvılcım aşındırması başlangıcından, durumun kritikleşmesine kadar olan zamanda azalmaktadır. * Kalay / alüminyum kaplama: Kalay/alüminyum kaplama, kaplama materyal yorgunluğu mukavemetini arttırmak için küçük ve orta çaplı makinelerde kullanılmaktadır. Ancak, Kıvılcım aşındırması olduğu takdirde, kalay/alüminyum kaplamanın, beyaz metal kaplamaya nazaran daha hızlı aşındığı yapılan kontrollerde görülmektedir.

4 * Yağ filmi kalınlığı: Yıllar boyunca çok çalışan makinelerin, ana yataklardaki azaltılmış minimum yağ film kalınlığına izin vermiştir. Ancak azaltılmış yağ film kalınlığı, kıvılcım aşınmasına karşı makineyi daha korunmasız yapmaktadır. 2. Şaft Topraklama Cihazı Yatakları aşındıran kıvılcım hadisesinden korunmak maksadıyla en iyi alınacak önlemler aşağıda belirtilmiştir. Şaft topraklama cihazının kullanılması ve doğru olarak monte edilmesi. Şaft topraklama cihazının bakım talimatnamesine itina ile uyulması. Bir şaft topraklama cihazının kurulum ve bakım hususunda bilgiler ve teknik özellikler aşağıda belirtilmiştir. ŞAFT TOPRAKLAMA SİSTEMİNİN MONTAJI Şaft topraklama cihazı, mümkün olduğunca kuru, ılık, iyi havalandırılmış ve ulaşımı kolay bir ortamda, tercihan makineye yakın olacak şekilde monte edilmelidir. şaft jeneratörü mevcut ise sistem monte edilirken, cihaz, jeneratörün önüne gelecek şekilde; örneğin, jeneratör ile ana makine volanı arasına monte edilir. Cihazın monte edilmesi ve bakımının yapılması esnasında dikkat edilmesi gerekenler: Uygun slip ringler, fırçalar, fırça tutucular ve kablolar monte edilir. Fırçalar direk şafta değil bir slip ring üstüne monte edilir. Slip ringler, temiz ve cilalanmış bir şaft üzerine yerleştirilir. Şaft ve slip ring arasına paslanmaya karşı koruma uygulanır. Fırça tutucular kusursuz olarak ayarlanmalıdır. Sistem voltaj değerlerini gözlemlemek için bir voltmetre monte edilir ve alarm sistemi çıkışına bağlanır. Montaj ve bakım talimatlarına uyulur. Bakım Şaftın en arkasına veya açıkta kalan diğer yerlere şaft topraklama cihazı yerleştirilirken, oldukça dikkatli olunmalıdır. Overhaul ve aşınmış parçaların değiştirilme zamanı geldiğinde, daima: Gümüş kaplama tabaka aşınmadan önce slip ringi değiştiriniz. Aşınmış fırçaları değiştiriniz. Slip ringi, temiz ve kuru tutunuz. Slip ring ve şaft arasındaki korozyonu saptamak zor olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki prosedürlere uymanız gereklidir

5 Ohmmetre veya meger cihazı ile ölçüm: Herhangi bir gizli korozyon olup olmadığını ortaya çıkarmak için slip ring ve şaft arasındaki elektrik bağlantısını ayda en az bir kere ölçer. Eğer rezistans 1 mω geçerse, slip ring, overhaul edilir. Sistem mili volt metresi: Şaft topraklama cihazı ölçümlerini ve ölçüm cihazını, ayda bir defa kontrol etmelisiniz. Kıvılcım Aşındırmasının Saptanması Ana yatağın önemli ölçüde aşınmasının zamanında saptanmaması nedeni ile birkaç kıvılcım aşındırması durumu hızla ortaya çıkmaktadır. Aşınmanın çok geç farkedilmesinin nedeni, ana yatak üst klerans ve krank şaft deflekşın ölçümlerinde alınan değerlerin, makinanın kabul edilebilir referans değerlerine göre değil, maksimum değerler ile karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Yatak üst klerans ölçümleri ve krank deflekşın ölçümlerinin yatak kondisyonlarının takip edilmesi açısından en fazla 8000 saatte bir yapılması gerekir. Ölçme prosedürleri ve periyodları makina bakım kitaplarında yazılıdır. Sıklıkla yapılan ölçümler, durum tespitinin daha sıhhatli olmasını sağlayacaktır. Ana yatakların spark aşındırma belirtileri, güçlükle farkedilerek ortaya çıkarılabilinir. Kıvılcım aşındırması belirtilerinin ve risk durumlarının zamanında tespit edilmesine yardımcı olması açısından, nereye bakmanız ve nasıl aramanız gerektiğine dair sizin için bir dizi fotoğraf aşağıda verilmiştir. Aşağıdaki resimlerde, kıvılcım aşındırması belirtilerinin net olduğu bir jurnal, bir ana yatak ve thrust collar görüntüsü bulunmaktadır dikkat edilirse, üst ana yatak kaplamasında dahi kıvılcım aşındırması belirtileri belli olmaktadır.. * AISn40 Kaplama Yatak hasarı onarılamaz: Bu yatak yeniden kullanılamayabilinir; yenisi ile değiştirilmelidir.

6 Bu jurnalin yüzeyinin parlatılması ve pürüzlerin giderilmesi için uygun yöntemle cilalama işlemi yapılmalıdır. * Yataklardaki White Metal Hasarları Ciddi boyutlardaki kıvılcım aşındırma belirtileri ile ana yatak jurnali. Durumun zamanında farkedilmemesi nedeni ile yenisi ile değiştirilmesi gereken bu ana yatak kaybedilmiştir. Jurnal kullanılabilir durumdadır ancak yüzey pürüzlülüğü özelliğinin uygun duruma gelmesi açısından cilalanması gerekir. Tespit edilemeyen kıvılcım erozyonları neticeleri aşağıda gösterilmektedir. Bunlara neden olan şiddetli kıvılcım aşındırmalarına karşı en iyi korunma yöntemi, doğru montaj ve iyi korunmuş şaft topraklama cihazıdır. Bu jurnal, yüzey pürüzlülüğü özelliğinin uygun duruma gelmesi açısından cilalanmalıdır. Alt yatak shelline yapılan baskıya bağlı olarak, iki uç kısım arasında meydana gelen 0,5 mm. lik aşıntının görüntüsüdür. WHITE METAL ORTA KISMININ DURUMU Resimde, Yatak shellinin korunması ve zamanında farkedilen aşırı derecede olmamak kaydıyla kıvılcım aşındırmasına maruz kalmış bir yatak, Bu yatak onarım sonrasında yeniden kullanılabilinir. Bu jurnal, yüzey pürüzlülüğü özelliğinin uygun duruma gelmesi açısından cilalanmalıdır. Alt yatak shelli ile bağlantılıdır. Görülebilen kıvılcım aşındırması bu kısımda kısmi olması sebebi ile değerlendirmeye alınmayabilir.

7 * Thrust Collar Yüzeyi Bu, kıvılcım aşındırması belirtilerinin net olduğu bir thrust colların yüzeyidir. Spark aşındırması bütün yüzeyde görülmeyebilir. Thrust collar yüzeyi veya ana yatak jurnali incelenirken dikkat edilmesi gereken husus; makinenin yavaşça 360 deg./1 döndürülerek bütün yüzeyin dikkatle incelenmesidir. Thrust collar yüzeyindeki gri renkteki çizikler spark erozyonunun göstergesidir. Hatalı Montaj Şaft topraklama cihazının hatalı montajı, kıvılcım aşındırma riskini büyük ölçüde arttırır. Bu sayfadaki fotoğraflar, hatalı montajın, kıvılcım aşındırma riskini nasıl arttırdığını göstermektedir. Doğru montaj ve bakım prosedürleri, ileride anlatılacaktır. * Slip Ring Bulunmaması (2 yaşındaki gemide yapılan hatalı montajlama.) Karbon fırçalarının, pervane şaftı ile direkt olarak ilişki içinde olmaları nedeni ile fırçalar ve şaft arasındaki elektrik kontağı azaltılır. Not: Yeterli elektrik bağlantısı sağlayabilmek için fırçalar ve şaft arasına, üzeri gümüş kaplı slip ringi yerleştirilmelidir. Gümüş kaplamanın tamamen aşınmasını beklemeden daha evvel slip ringi değiştiriniz. Fırça takımını ve çalışmasını düzenli olarak kontrol edin ve gerektiği takdirde, yeniden ayarlama yapın. Düşük Donanım Kalitesi (3 yaşındaki bir gemide yapılan hatalı montajlama.) Yandaki resimler, slip ring ve şaft arasındaki yetersiz bağlantıya olumsuz olarak neden olan pas etkilerini göstermektedir. Montaj kabloları yanlış hesaplanmıştır. Kablolar, slip ring ve Ag/karbon fırçalar, MAN Diesel teknik özelliklerini karşılayamayacak kadar düşük kalitededirler. Daima, MAN Diesel özelliklerindeki slip ring, kablolar ve fırçalar monte edilmelidir Yetersiz Bakım Yetersiz bakım, ağır kıvılcım erozyonu risk faktörüdür.

8 Bu sayfada bulunan resim, kıvılcım erozyonu riskinin, yanlış yapılan bakım sebebi ile nasıl arttığını göstermektedir. Bakım talimatnamelerine daima itina ile uyunuz. * Yetersiz Fırça Ayarlaması Bu resim, yanlış ayarlanmış bir takım fırçaları göstermektedir. Fırçalar ile slip ring arası mesafe çok uzundur. Not: Voltmetre 50mV. dan fazla okunduğu takdirde, sistemde aşırı rezistans vardır fırçaları ve bağlantıları kontrol ediniz. Fırçaların slip ringde basma kuvvetlerini uygun basınç için ayarlayınız. * Aşınmış Slip Ring Voltmetre ölçümlerinin geçerli olması nedeni ile şaft topraklama cihazı, uygun bir durumda olduğu izlenimini veriyordu. Ancak; yetersiz elektrik bağlantısı olduğu belirlenen slip ring ve şaft arasındaki yüksek elektrik akımı ölçüldü. Slip ring kaldırılarak, şaft ve slip ringin arka bölümünde ağır korozyon olduğu ortaya çıkarıldı. Not: Pervane şaftını, daima itina ile cilalayınız ve gümüş band ve şaft arasına, montajlama ve overhaul yapılırken pas koruma uygulayınız. 1. Uygulama alanı ve kapsamı: Gemi teknesi ve pervane şaftı arasındaki potansiyel elektrik farkı, materyal farklılıklarına ve su altında kalan pervaneye bağlı olarak ortaya çıkacaktır. Bazı durumlarda, thrust yataklar, ana yataklar ve makine krank şaftı jurnallerinde tespit edilen kıvılcım aşındırmasına, bu elektrik gerilimi farkı neden olmaktadır. Krank şaft ve tekne arasındaki elektrik potansiyelini düşürmek ve böylece, kıvılcım erozyonundan korunmak için oldukça etkili şaft topraklama cihazı monte edilmelidir. Bu şaft topraklama cihazı, elektrik potansiyel farkını, 50 mv DC altında tutabilmelidir. Potansiyelin ve böylece şaft topraklama cihazının doğru işlev gördüğünü takip edebilmek adına, mv-metreli bir gözlemleme cihazına ve alarm sistemine ihtiyaç vardır. Pervane şaft sisteminde, sadece bir şaft topraklama cihazına gerek duyulur.

9 2. Şaft topraklama cihazının dizayn tanımı Şaft topraklama sistemi, iki gümüş alaşımlı slip ring, iki fırça takımı, bir mv-metre ve mv-metre ile tekne yapısı arasında elektriksel bağlantıyı sağlayan kablolardan meydana gelmiştir. Slip ringler, solid gümüş banttan veya altı bakır üstü gümüş kaplı olmalıdır. Genel bakımları 5 senede bir mutlaka yapılmalıdır. Fırçaların, yeterli elektrik iletme kapasitesine sahip olması için, minimum %80 inin gümüşten ve %20 sinin ise grafitten oluşması gerekmektedir. Gümüş direnci, 0,1 µω m. den daha az olmalıdır. Şaftın tekneye olan toplam direnci ise, 0.001Ω i aşmamalıdır. Şaft topraklama sisteminin tekne bünyesine olan iştirak kablosunun kesiti 45mm 2 den az olmamalıdır ve bu kablo, mümkün olduğu kadar kısa olmalıdır. Alarm sistemi, 4 ~ 20 ma sinyal ile çalışır. MV-metre iki kademede çalışır. Birinci kademe 0-50mV DC da, ikinci kademe ise, 0-300mV DC da çalışır. Şaft topraklama cihazı doğru olarak çalıştığında, elektrik potansiyeli, pervane boyutu ve devrine bağlı olarak, normalde 10 ~ 50mV DC arasındadır. Makine stop ettiğinde, alarm set pointleri, yüksek alarm için 80mV olmalıdır. Alarm sisteminde saniyelik bir alarm gecikmesi ayarı bulunmalıdır. Bağlantı kabloları, Şekil 1 de taslak olarak gösterilmiştir. 3. Şaft topraklama cihazının montajı Şaft topraklama cihazı, mümkün olduğunca makineye yakın olarak ara şaft intermediate shaft üzerine monte edilmelidir; Şekil 2.

10 Pervane şaftına, jeneratör bağlandığı takdirde, topraklama sistemi, jeneratör ile makine arasına bağlanmalıdır, Şekil 3. İki gümüş slip ring monte edilmeden önce, ara şaft temizlenmeli ve zımpara kağıdı ile parlatılmalıdır. İki slip ring arasındaki mesafenin, yaklaşık olarak 100 ~ 200 mm. olması tavsiye edilmektedir. Şaft ve slip ringleri korozyondan korumak için slip ringler monte edilmeden önce, şaft yüzeyine, koruma yağı uygulanır.

11 Koruma yağları tavsiyeleri ile ilgili bilgiler, 4. paragrafta yer almaktadır. Slip ringler monte edilmeden evvel slip ringin monte yerindeki koruyucu silinir ve monte edildikten sonra, koruma yağı bulaşığı slip ringlerin yüzeyinden, temiz ve kuru bir bez ile silinir. Slip ring içine işleyecek bir çözücü kullanmayınız ve şaft ve slip ringlerin arasındaki koruma yağı tabakasını temizleyiniz. Slip ring ve şaft arasındaki elektrik rezistansının doğrulanması, paragraf 5 de tanımlandığı üzere, ölçülerek gerçekleştirilmelidir. Fırça tutucuları, slip ringlere mümkün olduğu kadar yakın monte edilmelidir. Volt metreler, şaft topraklama cihazının yakınına yerleştirilmesi ve denetlemeler ve mv-metre ölçümleri için kolay erişilebilir bir yere monte edilmesi tavsiye edilmektedir. 4. Montaj için tavsiye edilen yağ koruması Koruma yağı olarak kullanılmasını tavsiye ettiğimiz ürünlerden bazıları Tablo 4,1. de listelenmiştir. 5. Slip ring ve şaft arasındaki elektrik direncinin tespiti Elektrik rezistansının doğru tespiti için, hassas bir Ohm metre kullanılması tavsiye edilir. Ohm metre cihazı( LCR), Ohm ı ölçebilecek hassasiyette olmalıdır. Nasıl ölçülmesi gerektiği aşağıdaki 4. şekilde gösterilmektedir. Alet ile yapılan ölçümler, Ohm veya az olmalıdır. OHM DEĞERİ mevcut değil ise, doğrulama için aşağıdaki alternatif metot kullanılabilir. D tipi yeni ve iyi kalitede 1,5 Voltluk pil kullanılır. 1.5mm 2 kesitli bir elektrik kablosu, pilin her iki kutbuna ayrı ayrı lehimlenerek monte edilir. Kablonun ortalama uzunluğu 200mm yi geçmemelidir. Pilin pozitif kutba bağlanmış ucunun 20mm. lik kısmının izolasyonu sıyrılmalı ve pilin negatif kutbundaki kablonun ucu ise, bir klipse (aligator) lehimlenerek tutturulur.

12 Pili şafta bağlanmadan önce, bataryanın pozitif kutbuna ait kablonun bağlanacağı şafttaki küçük bir yer, iyi bir bağlantı sağlamak için zımpara kağıdı ile parlatılarak düzeltilmelidir. Pozitif kutbun şafta bağlanacağı kısma, at nalı şeklinde bir mıknatıs yerleştirilir. Bu mıknatısın çekme kuvveti N olmalıdır. Pilin klipsli negatif kutbu, slip ringin her 2 tarafında şafta sarılmış şerit kelepçeye ait sıkma vidasına tutturulur. İlk ölçümde, Vm nin pozitif tarafındaki ölçüm kablosunun ucu, öncelikle, bataryanın pozitif ucunun bağlandığı yerden 5-10mm uzağa değdirilir ve daha sonra, Vm nin negatif ölçüm ucu, slip ringin gümüş kaplanmış kısmının, mümkün olduğu kadar yakınına veya slip ring üstüne değdirilir. Not: Ölçüm değeri okunamadığı takdirde, şerit kelepçenin basıncı biraz daha arttırılır. İkinci ölçüm için, ilk ölçümden şaft üzerinde 90º lik açı farkı ile ölçüm yapılır. Bu noktada, pozitif uç, şafta değdirilir. Negatif uç ise, slip ringin gümüş kaplaması üzerine değdirilir. İkinci ölçümde, ölçüm değeri 0 V olmalıdır. 1.5 V DC pilden elde edilen yüksek kısa devre akımı, çok kısa bir zaman içinde kullanılabilir. Bu nedenle, iki ölçümde de, pilin monte edilmesinden sonra 30 sn. İçinde ölçüm gerçekleştirilmelidir. Son ölçümden sonra, pil yerinden sökülmelidir. Pil sadece bir defa kullanılmalıdır. Başka bir ölçüm yapılacak ise, pil yenilenmelidir.

13 Elektrik rezistansının doğrulanmasında, aşağıdaki formül kullanılmalıdır: V / I = R, kısa devre akımının 15 A olduğu yerlerde. (Voltaj değeri V) / 15 A = R Ω Örnek: V / 15 A = Ω İyi işleyen bir şaft topraklama cihazı için, rezistansın ortalama değeri Ω veya daha az olması gerekmektedir. 6. Bakım Şaft topraklama cihazının daima temiz tutulması ve düzenli olarak görsel denetimden geçirilmesi tavsiye edilir. Kablo ve kablo bağlantıları kontrol edilmelidir. Hasarlı kablo ve bağlantılar değiştirilmelidir. Fırçalar aşındığı takdirde, yenileriyle değiştirilmelidir. Slip ringlerin üzerindeki gümüş tabaka aşınmış ya da kısmen eksilmiş ise, slip riglerin yenileriyle değiştirilmeleri gerekir. Topraklama cihazına ait mekanik parçaların denetlenmesinden ve bütün parçaların iyi durumda bulunmasından sonra, voltaj ölçüm cihazındaki mv-metre, 80 mv DC ın üzerini gösteriyor ise, slip ringlerin sökülmesi, şaftın temizlenip parlatılması ve yeni bir koruma yağının uygulanması gerekir.. Slip ringler, yeniden monte edilmeden önce yenisi ile değiştirilmediyse, arka bölümleri temizlenmeli ve parlatılmalıdır. Topraklama cihazının bakım işlemi gerçekleştirilirken, (M volt metre) ekipmanının düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. YASA EĞİTİM NOTU Samsung Heavy IND. CO. LTD tersanelerinde inşa edilen tankerlerimizde K.C LTD tarafından imal edilen şaft topraklama sistemi kullanılmaktadır. Sistem yapısı Şaftın bir tarafında konuşlandırılmış tekli fırça takımı ve bu takım (dpyc 2,5) standardında bir kablo ile milivolt metreye bağlanmıştır, milivolt metrede yine aynı standarttaki kablo ile gemi bünyesine arzlaşmıştır. Bu fırça takımının 180 derece aksi tarafında çift fırça grubu yerleştirilmiş olup bu fırça gurubu 60 mm 2 kesitli bir kablo ile gemi bünyesine bağlıdır. Kullanılan fırçalar yüksek densiteli, alçak rezistanslı gümüş ve grafitten yapılmış fırçalardır. Densite ve resistans bilgileri verilmediği için imalatçı part nosu ile temin edilebilir. Kullanılan milivolt metre bir seçici süviç yardımı ile 2 skalada çalışır (0 75 mv ve mv). Ölçülen değer 75 milivolt üstüne çıkarsa mv sıkalası kullanılır. Şaftın dz. Suyu içinde dönmesi esnasında mv metreden okunan değer 80 mv altında ise uygun bir arzlanma sağlanmıştır. Okunan değer 80 mv üstünde ise slip ring yüzeyinde veya fırçalarda kirlenme meydana geldiğinin işaretidir bu kısımlar temizlenmelidir. Şaft dönmediği zaman okunan değer (sıfırdır) zira elektriksel potansiyel şafttan ana yataklar ve makine faundeyşını yolun ile tekne bünyesine akmaktadır.

14 Şaft dönerken Mv meterde sıfır değeri okunursa; mv meter, fırça, kablo bağlantılarında zafiyet veya kopukluk vardır. Kontrol edilmelidir. Bu sistemde kullanılacak olan fırçaların cinsi ve fiziki ebatları çok önemlidir. Bu firma tarafından üretilen fırçalar için her 1000 çalışma saatinde aşınmanın 5-10 mm arasına olduğu belirtilmektedir. Fırçanın üst tarafından fırça tutucu (brush holder)üst kısmına olan mesafe 15 mm ise fırça yenilenmelidir. Eğer şaft topraklama sisteminin slip ringleri uygun şekilde montajı yapılmış ise maksimum kontak rezistans değeri 0.01 ohm u geçmemelidir. Slip ringler gümüş ile kaplıdır. Slip ring ile şaft arasında rezistans olmamalıdır (paslanma, kirlenme vs). Slip ringlerin üzerine basan fırçaların basınç değeri ayarlanabilir bu basınç 225 g/cm 2 olmalıdır. Bu şartlarda fırça kullanma ömrü 1 yıl olacaktır. Hayırlı Seyirler

15 Paris & Black Sea MOU Tankerlerdeki Damage Stability Uygulamaları Üzerine Yoğunlaştırılmış Denetleme Kampanyası İçerik Hangi regülasyonlara göre damage stability hesaplamaları istenmektedir? Gemilerimizdeki Damage Stability Bookletler hakkında genel bilgi PSC yoğunlaştırılmış denetim kampanyası ve dikkat edilmesi gereken hususlar MR gemilerimiz stabilite programı örnek damage stabilite uygulaması Tutulma Sebepleri Sonuç Regülasyonlar Tüm gemilerimiz için Marpol Annex I Amendments, ICLL (International Convention on Load Lines) 1966 & Protokol 1988 ve MR gemilerimiz için IBC Kod Bölüm 2,4-2,9 Amendments gereğince trim and stability booklet içerisinde yer alan yükleme kondisyonları için belirlenmiş hasarlı durumlarda yüzebilirliğinin hesaplanması gerekmektedir. Bu hesaplar gemilerimizde Damage Control Manual ya da Damage Stability Calculation kitapçıkları içerisinde bulunmaktadır. Damage Stability Calculation Booklet Hakkında Genel Bilgi DAMAGE CRITERIAS Hasar durumları aşağıdaki kriterlere uygunluk baz alınarak hesaplanmaktadır; 1. Kriter Tipi: Flooding Meyil ve trim değerleri direk su girişinin olacağı noktalar su üzerinde kalacak şekilde olmalıdır. Bunun üzerindeki değerlerde geminin battığı düşünülecektir. 2. Kriter Tipi: Max. Heel Simetrik olamayan su almadan dolayı oluşacak meyil değeri 25 dereceyi geçmemelidir. Eğer su alacak bir açıklık yoksa bu değer 30 dereceye kadar çıkartılabilir. 3. Kriter Tipi: Max GZ 20 derecelik pozitif oranda düzeltme kolunun min. 0.1m olması gerekiyor. 4. Kriter Tipi: Range Pozitif düzeltici kol eğrisinin denge noktasının ötesinde min. 20 derecelik oranının olması gerekiyor. 5. Kriter Tipi: Min. Area Bu oranda düzeltici kol altındaki alanın 0,0175 metre-radyandan fazla olması gerekiyor. Damage Stability Hesaplanması Trim & Stability Booklette birçok yükleme kondisyonu bulunmaktadır. Damage Stability kitapçığında bu kondisyonlardaki stabilite durumunda oluşabilecek borda ve dip hasarları dikkate alınacak şekilde hesaplamalar yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucu geminin damage kriterlerine uygun olması gerekmektedir.

16 Alternatif yük planı ise booklet teki yükleme planlarıyla ciddi farklılıklar içeren yük planıdır. Bu tip yük planları yapıldığında stabilite programından ilgili damage case leri için hesaplama yapılıp bir çıktı alınması gerekmektedir. Program bu hesaplamayı ilgili case ler için otomatik olarak yapmaktadır. Damage Case detaylarını Final Damage Stability Calculation ya da Damage Control Manual kitapçığından bulabilirsiniz. Hasarlar, side, bottom ve racking olarak 3 gruba ayrılmıştır. Damage Case lerde etkilenen bölgeler planda belirtilmiştir. Summary of Damage Case Bu kısımda her bir yükleme kondisyonu için her bir damage case e göre hesaplamalar yapılmış ve değerler verilmiştir. Bu tabloda geminin kriterlere uygun olabilmesi için; GM pozitif olmalıdır. Deck Opening IMM. pozitif olmalıdır Calculation of Damage Case Bu bölümde ise damage case hesaplamalarının nasıl yapıldığı gösterilmektedir. Ayrıca herbir case için yapılan hesaplamalar sonucunda damage stability kriterlerine uygun olunup olunmadığı bilgiside verilmektedir. Gemilerimizde bulunan stabilite programı bu hesaplamaları otomatik olarak yapmaktadır. Ayrıca ilgili programında onaylı olduğu gemi kaptanı tarafından gösterilmelidir. Paris & Black Sea MOU Tankerlerdeki Damage Stability Uygulamaları Üzerine Yoğunlaştırılmış Denetleme Kampanyası 1 Eylül ve 30 Kasım 2010 tarihleri arasında tankerlerdeki damage stability uygulamalarının doğruluğunu onaylamak amacıyla Paris ve Black Sea MOU tarafından bir kampanya başlatılmıştır. Bu PSC denetlemeleri esnasında konuyla ilgili döküman ve uygulamaların 9 maddelik bir kontrol listesiyle denetleneceği anlamına gelmektedir. Denetlemenin Amacı Denetleme esnasında; Onaylanmış dökümanlar vasıtasıyla gemi Damage Stability gereklerini yerine getiriyor mu? Geminin onaylanmış stabilite dökümanlarına uygun olarak seyrettiği ya da halihazırdaki yükleme koşullarında Intact ve Damage Stability koşulları kaptan tarafından değerlendirilip değerlendirilemediği sorgulanacaktır.

17 Kampanya İçin Hazırlanmış Soru Anketi 1. Soru Gemide onaylanmış Stability Information Book (SIB) var mı? Kaptan gemide onaylanmış bir SIB olduğunu belirtmelidir. Bu kitapçık bazı yükleme kondisyonlarını içermelidir. Kapak sayfasında Flag State veya Klas kuruluşu onayı olmalıdır. SIB da ayrıca Damage Stability Requirements konusunda da ihtiyaçları karşıladığına dair bir not veya mühür olmalıdır ya da damage stability ayrı bir onaylı kitapçıkta da olabilir. (Gemilerimizde bu ayrı bir kitapçık olarak bulunmaktadır.) Yeni teslim alınan gemiler de SIB üzerinde preliminary onay mührü olabilir. Bu gibi durumlarda PSC Officer bu dökümanı kabul etmelidir.

18 2- SIB gemi kaptanı tarafından anlaşılır bir dilde mi yazılmıştır? SIB İngilizce yazılmıştır ve kaptan tarafından anlaşıldığı gösterilmelidir. Bu sorumluluk kesinlikle kaptandadır ve başkasına devredilemez. 3- Onaylanmış SIB hasarlı durumları içeriyor mu? Bu soruya ilgili onaylanmış SIB, damage stability calculation dökümanı, onayları ve içerisindeki damage conditions durumları gösterilerek YES cevabı verilmelidir. 4- Gemi Kaptanı geminin SIB gereklerine uygun olarak yüklendiğini gösterebiliyor mu? Sorunun cevabının evet olması durumlarında PSC Officer mevcut ve geçmişe dönük seferlerin yükleme kondisyonlarını denetleyebilir. Bu sebeple önceki seferlere ait en az bir tane stabilite programından o yükleme için seçilecek hasar durumlarının summary çıktısı alınarak saklanmalıdır. 5- Gemi kaptanı bayrak devleti ya da klas kuruluşu tarafından onaylanmış alternatif bir yükleme kondisyonunu gösterebiliyor mu? Alternatif yükleme kondisyonu, SIB içerisinde yer almayan bir yükleme kondisyonu anlamına gelmektedir. Gemilerimiz hasarlı durum hesaplarını yapabilecek onaylanmış bir stabilite programıyla donatıldığı için bu durumu gösterecek ayrı bir onaylanmış evraka gerek yoktur. Not: Deplasman ve GMf değerleri SIB deki yükleme kondisyonlarından çok farklı değilse bu durum PSC Officer tarafından SIB de bulunan bir kondisyon gibi kabul edilebilir ve alternatif yük planı olarak kabul edilmez. 6- Kaptan SIB de bulunan, mevcut yüklü kondisyondaki, kritik hasarlı KG değerini değerlendirerek alternatif bir yükleme kondisyonu gösterebiliyor mu? Mevcut regulasyonlara göre tankerler için KG ve GM eğrileri istenmediğinden SIB içerisinde bu bilgiler genellikle bulunmaz. 7- Gemi üzerinde damage stability hesaplamalarını yapabilen stabilite bilgisayar programı var mı? Programın klas onayı gösterilerek bu soruya evet cevabı verilir. Not: Stabilite programının bulunduğu bilgisayara kesinlikle gereksiz program yüklenmemeli ve virüs bulaşmaması için gereken azami özen gösterilmelidir.

19 8- Kaptan alternatif yükleme planını, damage stability kontrollerini mevcut stabilite programı üzerinden yaparak gösterebiliyor mu? Kaptan mevcut ve en azından bir önceki sefer için SIB dökümanında bulunmayan alternatif bir yükleme gerçekleştirdiyse, damage stability hesaplarının çıktılarını kanıt olarak göstermelidir.

20 MR gemilerimiz Shipmanager Stabilite Programı için Örnek Uygulama Yük planı hazırlandıktan sonra damage stability sekmesine basılır. Tanımlanmış tüm hasar durumları için kriterler ve uygun olup olmadığı tabloda ve yazı ile karşımıza çıkar.

TES Dijital Toprak direnci ölçer TES-1700 KULLANMA KLAVUZU

TES Dijital Toprak direnci ölçer TES-1700 KULLANMA KLAVUZU TES Dijital Toprak direnci ölçer TES-1700 KULLANMA KLAVUZU TES ELECTRICAL ELECTRONIC CORP ı. GÜVENLİK BİLGİSİ Ölçü aleti ile servis ya da çalışma yapmadan önce aşağıdaki güvenlik bilgilerini dikkatle okuyunuz.

Detaylı

TES Dijital Toprak direnci ölçer TES-1605 KULLANMA KLAVUZU

TES Dijital Toprak direnci ölçer TES-1605 KULLANMA KLAVUZU TES Dijital Toprak direnci ölçer TES-1605 KULLANMA KLAVUZU TES ELECTRICAL ELECTRONIC CORP ı. GÜVENLİK BİLGİSİ Ölçü aleti ile servis ya da çalışma yapmadan önce aşağıdaki güvenlik bilgilerini dikkatle okuyunuz.

Detaylı

IMO STABİLİTE KURALLARI STABİLİTE BUKLETİ VE IMO KURALLARI IMO STABİLİTE KURALLARI STABİLİTE KİTAPÇIĞI 11/14/2012

IMO STABİLİTE KURALLARI STABİLİTE BUKLETİ VE IMO KURALLARI IMO STABİLİTE KURALLARI STABİLİTE KİTAPÇIĞI 11/14/2012 IMO STABİLİTE KURALLARI STABİLİTE BUKLETİ VE IMO KURALLARI IMO nun Uluslararası geçerliliği olan hasarsız ve yaralı stabilite kuralları mevcuttur. Bu kurallar uluslararsı sefer yapan tüm gemilerin uyması

Detaylı

ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNDE SAHA DENETİMLERİ

ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNDE SAHA DENETİMLERİ ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNDE SAHA DENETİMLERİ 28.02.2017 1 ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNDE SAHA DENETİMLERİ İçerik 1-TS EN 62446 Genel Bakış 2-TS EN 62446 Kapsamı ve Yardımcı

Detaylı

Askılar, Raflar ve Konveyörler

Askılar, Raflar ve Konveyörler Askılar, Raflar ve Konveyörler Tavsiyeler Askılar ve Raflar olabildiğince küçük olmalıdır. Askılar parçalardan toz partiküllerini uzaklaştırmamalıdır. Askılar parçalarla sürekli tekrarlanan temas halinde

Detaylı

Doğru Akım (DC) Makinaları

Doğru Akım (DC) Makinaları Doğru Akım (DC) Makinaları Doğru akım makinaları motor veya jeneratör olarak kullanılabilir. Genellikle DC makinalar motor olarak kullanılır. En büyük avantajları hız ve tork ayarının kolay yapılabilmesidir.

Detaylı

Gemiler İçin Liman Varışlarından Önce Yapılacak Pratik Kontroller. -PSC İçin Yapılacak Pratik Kontroller

Gemiler İçin Liman Varışlarından Önce Yapılacak Pratik Kontroller. -PSC İçin Yapılacak Pratik Kontroller Gemiler İçin Liman Varışlarından Önce Yapılacak Pratik Kontroller. -PSC İçin Yapılacak Pratik Kontroller 1. Kaptan ofisi / sorumlulukları 1. Sertifikalar Tüm sertifikaların ve dokümanların orjinal kopyaları

Detaylı

e* GEMEL BİLGİLER 10 S YATAKLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR 1. Yatakları çıkarmak için (puller) çektirme kullanın. Ancak çektirme ebatının yatağa uygun olması gerekir

Detaylı

KAYM KAMA AÇMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

KAYM KAMA AÇMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ KAYM KAMA AÇMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER Teknik özellikleri....2 Makine ölçüleri..... 2 Kullanım kılavuzu 3 Kurulum ve yerleşim... 3 Makine kullanımı... 3 Kama broşu

Detaylı

Değişken Doğru Akım Zaman göre yönü değişmeyen ancak değeri değişen akımlara değişken doğru akım denir.

Değişken Doğru Akım Zaman göre yönü değişmeyen ancak değeri değişen akımlara değişken doğru akım denir. DC AKIM ÖLÇMELERİ Doğru Akım Doğru akım, zamana bağlı olarak yönü değişmeyen akıma denir. Kısa gösterimi DA (Doğru Akım) ya da İngilizce haliyle DC (Direct Current) şeklindedir. Doğru akımın yönü değişmese

Detaylı

MAK-TES DOĞAL GAZ ISI SİSTEMLERİ HERMETİK BACA MONTAJ KILAVUZU

MAK-TES DOĞAL GAZ ISI SİSTEMLERİ HERMETİK BACA MONTAJ KILAVUZU MAK-TES DOĞAL GAZ ISI SİSTEMLERİ HERMETİK BACA MONTAJ KILAVUZU Hermetik baca montajında yanmış gazın çıkmasını ve taze havanın içeriye alınmasını sağlayan ve rüzgâra karşı (kuşluk) emniyet koruyucusu bulunan

Detaylı

su kadar güçlü DEMONTAJ PARÇALARI * Tüm hakları Özkan Makina'da saklıdır. Kopyalamanız durumda yasal yollara başvurulucaktır.

su kadar güçlü DEMONTAJ PARÇALARI * Tüm hakları Özkan Makina'da saklıdır. Kopyalamanız durumda yasal yollara başvurulucaktır. su kadar güçlü DEMONTAJ PARÇALARI İÇERİK 1. GENEL BİLGİLER 1.1 Verimli Kullanım için İpuçları 1.2 Nakliye ve Depolama için Talimatlar 2. MONTAJ KILAVUZU & DEVREYE ALMA TALİMATLARI 2.1 Montaj Yeri 2.2 Montaj

Detaylı

13. ÜNİTE AKIM VE GERİLİM ÖLÇÜLMESİ

13. ÜNİTE AKIM VE GERİLİM ÖLÇÜLMESİ 13. ÜNİTE AKIM VE GERİLİM ÖLÇÜLMESİ KONULAR 1. Akım Ölçülmesi-Ampermetreler 2. Gerilim Ölçülmesi-Voltmetreler Ölçü Aleti Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar: Ölçü aletlerinin seçiminde yapılacak ölçmeye

Detaylı

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları Ford Focus C-Max 1,6 ltr. Ti motor kodu HXDA,SIDA için ayrıntılı kılavuz Dişli kayışının değiştirilmesinde çoğunlukla ciddi sonuçları olan hatalar

Detaylı

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DEVRE ANALİZİ LABORATUVARI I DENEY FÖYLERİ

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DEVRE ANALİZİ LABORATUVARI I DENEY FÖYLERİ T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DEVRE ANALİZİ LABORATUVARI I DENEY FÖYLERİ Hazırlayan Arş. Gör. Ahmet NUR DENEY-1 ÖLÇÜ ALETLERİNİN İNCELENMESİ Kapaksız

Detaylı

SRAST YATAKLARI ÇE İTLERİ

SRAST YATAKLARI ÇE İTLERİ GEMİ ŞAFT SİSTEMİ VE EKİPMANLARI Srast yatakları Stern tüyüp Pervane şaftı Ara şaftlar Rulman yataklar Tünel yataklar Pervane Şaftı montajı Ara şaft montajı Ara şaft ve pervane bakımı Yatakların aşırı

Detaylı

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Değerli Müşterimiz, Hedefimiz, modern tesislerimizde, dikkatli bir şekilde üretilen, özel olarak test edilen, beklentilerinizin de ötesinde kaliteli ürünler üretmektir. Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak

Detaylı

Bir devrede dolaşan elektrik miktarı gibi elektriksel ifadelerin büyüklüğünü bize görsel olarak veren bazı aletler kullanırız.

Bir devrede dolaşan elektrik miktarı gibi elektriksel ifadelerin büyüklüğünü bize görsel olarak veren bazı aletler kullanırız. ÖLÇME VE KONTROL ALETLERİ Bir devrede dolaşan elektrik miktarı gibi elektriksel ifadelerin büyüklüğünü bize görsel olarak veren bazı aletler kullanırız. Voltmetre devrenin iki noktası arasındaki potansiyel

Detaylı

GRUP-EX ECS XX-YY ELECTRIC CURRENT SOLENOID - KULLANICI KILAVUZU -

GRUP-EX ECS XX-YY ELECTRIC CURRENT SOLENOID - KULLANICI KILAVUZU - GRUP-EX ECS XX-YY ELECTRIC CURRENT SOLENOID - KULLANICI KILAVUZU - Bu kılavuz GRUP ASM tarafından üretilen ECS-XX-YY Solenoid hakkında güvenliğiniz için gerekli bilgileri ve kullanım talimatlarını içerir.

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU B U R S A

KULLANMA KILAVUZU B U R S A KULLANMA KILAVUZU B U R S A KULLANMA TALİMATLARI NOT 1. Kuru çalıştırmayınız. 2. Elektrik kablosunun ucunu suya sokmayınız. 3. Voltaj konusunda dikkatli olunuz. Voltaj konusunda hata yapmayınız ve beyaz

Detaylı

sensör sensör çıkışı kontrol birimi Kontrol birimi, kontrol ekipmanı ve çıkış sinyali anahtarlama elemanından meydana gelir.

sensör sensör çıkışı kontrol birimi Kontrol birimi, kontrol ekipmanı ve çıkış sinyali anahtarlama elemanından meydana gelir. Polymer Electric Kanıtlanmış Güvenlik Safe Bumperler; sensör, kontrol ekipmanı ve çıkış sinyali anahtarlama elemanını içeren koruyucu ürünlerdir. (Emniyet Tamponu) sensör sensör çıkışı kontrol birimi Kontrol

Detaylı

ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ.

ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ. ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ. OT SİLAJ MAKİNESİ KULLANMA KLAVUZU 3. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İHSAN DEDE CAD. 13.SK. NO:11 SELÇUKLU/KONYA TEL: 444 49 42 FAKS: 0332.345 15 04 www.celikeltarim.com info@celikeltarim.com

Detaylı

SD 3400 Kapasitans Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı

SD 3400 Kapasitans Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 3400 Kapasitans Seviye Duyargası Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 3400 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 4 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 6 4.1. Montaj...

Detaylı

TAM OTOMATİK TELESKOPİK KAT KAPISI KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

TAM OTOMATİK TELESKOPİK KAT KAPISI KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU TAM OTOMATİK TELESKOPİK KAT KAPISI KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU İçindekiler Önemli Bilgiler... 2 1. Giriş...... 3 1.1. Kullanma ve Bakım Talimatı... 3 1.1.1. Kullanma Talimatı... 3 1.1.2. Bakım Talimatı...

Detaylı

AKSESUARLAR BAZA AKSESUARLARI. Materyal. Gerekli : Montajında M12 x 30 vida ve pul gereklidir. Sf **

AKSESUARLAR BAZA AKSESUARLARI. Materyal. Gerekli : Montajında M12 x 30 vida ve pul gereklidir. Sf ** BAZA AKSESUARLARI SABİT BAZA : 3,00 mm Galvaniz sac + RAL 7012 boya : Baza genişlik : 2 adet baza ve bağlantı parçaları. Baza derinlik : 2 adet baza ve bağlantı parçaları. Gerekli : Montajında M12 x 30

Detaylı

EK MI TAKSİMETRELER

EK MI TAKSİMETRELER EK MI - 007 TAKSİMETRELER Ek 1'in ilgili gerekleri, bu Ek in özel gerekleri ve bu Ek te listelenen uygunluk değerlendirme yöntemleri taksimetrelere uygulanır. TANIMLAR Taksimetre Ölçü aletini oluşturmak

Detaylı

JET FANLAR [PAF-J SERİSİ ÜRÜN KATALOĞU] Havalandırma Lüks Değil!

JET FANLAR [PAF-J SERİSİ ÜRÜN KATALOĞU] Havalandırma Lüks Değil! Havalandırma Lüks Değil! Her geçen gün katlanarak artan şehir yaşamı bazı ihtiyaçları da beraberinde getirmiştir. Fert başına gittikçe daralan yaşam alanları insanları iç içe yaşamaya zorlamaktadır. Hem

Detaylı

ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ SAHA DENETİM STANDARDLARI

ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ SAHA DENETİM STANDARDLARI ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ SAHA DENETİM STANDARDLARI CAN CAMCI ZENİT ENERJİ GENEL MÜDÜR 7 NİSAN 2016 İçerik 1-TS EN 62446 Tanımı 2-TS EN 62446 Kapsamı ve Yardımcı Standardları 3-Denetim

Detaylı

GRUP-EX ECB-XXX ELECTRIC CONTROL BUTTON - KULLANICI KILAVUZU -

GRUP-EX ECB-XXX ELECTRIC CONTROL BUTTON - KULLANICI KILAVUZU - GRUP-EX ECB-XXX ELECTRIC CONTROL BUTTON - KULLANICI KILAVUZU - Bu kılavuz GRUP ASM tarafından üretilen ECB-XXX Buton hakkında güvenliğiniz için gerekli bilgileri ve kullanım talimatlarını içerir. 1. Genel

Detaylı

BQ / NQ / HQ / PQ KAROT KESME MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU

BQ / NQ / HQ / PQ KAROT KESME MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BQ / NQ / HQ / PQ KAROT KESME MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1. TANIM.. 1 2. TEKNİK ÖZELLİKLER.. 1 3. YERLEŞTİRME.. 2 4. GÜVENLİK KONUSU... 2 5. TEST ÖNCESİ HAZIRLIK... 4 6. TEST... 4 1.TANIM Cihaz,

Detaylı

Laser LAX 300 G. Kullanma kılavuzu

Laser LAX 300 G. Kullanma kılavuzu Laser LAX 300 G tr Kullanma kılavuzu A1 4 3 2a 1a 2b 8 4 5 9 1b 6 7 A2 A3 11 10 A4 A5 A6 L1 ± 0,3 mm/m ± 23/64 A7 L1 ± 0,3 mm/m ± 23/64 L2 ± 1/4 ± 0,2 mm/m B1 B2 90 C1 C2 C3 C4 X1 X2 X3 5m 5m S = 5m

Detaylı

Doküman No: KK-PS R2-TR CODESEC PS120 GÜÇ KAYNAĞI ÜNİTESİ KURULUM VE KULLANICI KILAVUZU. Doc: KK-PS R2-TR

Doküman No: KK-PS R2-TR CODESEC PS120 GÜÇ KAYNAĞI ÜNİTESİ KURULUM VE KULLANICI KILAVUZU. Doc: KK-PS R2-TR Doküman No: KK-PS120-0117-R2-TR CODESEC PS120 GÜÇ KAYNAĞI ÜNİTESİ KURULUM VE KULLANICI KILAVUZU Doc: KK-PS120-0117-R2-TR DİZİN TEKNİK ÖZELLİKLER... 3 1. GENEL AÇIKLAMA... 4 2. TANIMLAR... 4 3. KURULUM,

Detaylı

MODEL HCC SICAK YOLLUK KONTROL MODÜLLERİ KULLANMA KILAVUZU

MODEL HCC SICAK YOLLUK KONTROL MODÜLLERİ KULLANMA KILAVUZU MODEL HCC SICAK YOLLUK KONTROL MODÜLLERİ KULLANMA KILAVUZU OPKON OPTİK ELEKTRONİK KONTROL SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Terazidere Mah.60.Yıl Cad.No:46 Kat:3 Bayrampaşa / İstanbul Tel:0212 501 48 63 Faks:0212 501 48

Detaylı

TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001

TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001 TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzu

Detaylı

010 SİSTEMİ. TEKNOSİSTEM MÜHENDİSLİK - Gazcılar Cad. Anafarta Sok. No:1/A BURSA, Tel:(224)272 37 34 Faks:272 40 19

010 SİSTEMİ. TEKNOSİSTEM MÜHENDİSLİK - Gazcılar Cad. Anafarta Sok. No:1/A BURSA, Tel:(224)272 37 34 Faks:272 40 19 010 SİSTEMİ 1 VOLUMETRİK DAĞITICILAR US ve USM Serisi volumetrik yağlama blokları endirek yağlama için tasarlanmıştır. Pompa basıncının düşmesinden sonra yağlama bloklarına gönderilen yağ yaylar vasıtasıyla

Detaylı

Doğru Akım (DC) Makinaları

Doğru Akım (DC) Makinaları Doğru Akım (DC) Makinaları Doğru akım makinaları motor veya jeneratör olarak kullanılabilir. Genellikle DC makinalar motor olarak kullanılır. En büyük avantajları hız ve tork ayarının kolay yapılabilmesidir.

Detaylı

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ AEF 490 AEF 890 İÇİNDEKİLER I Fritözün Tanımı ve Kullanım Alanları 3 4 II Genel Uyarılar ve Güvenlik Önlemleri 5 III Teknik

Detaylı

Temel Kavramlar. Elektrik Nedir? Elektrik nedir? Elektrikler geldi, gitti, çarpıldım derken neyi kastederiz?

Temel Kavramlar. Elektrik Nedir? Elektrik nedir? Elektrikler geldi, gitti, çarpıldım derken neyi kastederiz? Temel Kavramlar Elektrik Nedir? Elektrik nedir? Elektrikler geldi, gitti, çarpıldım derken neyi kastederiz? 1 Elektriksel Yük Elektrik yükü bu dış yörüngede dolanan elektron sayısının çekirdekteki proton

Detaylı

EKLER. EK 12UY0106-4/A5-2: Yeterlilik Biriminin Ölçme ve Değerlendirmesinde Kullanılacak Kontrol Listesi

EKLER. EK 12UY0106-4/A5-2: Yeterlilik Biriminin Ölçme ve Değerlendirmesinde Kullanılacak Kontrol Listesi EKLER EK 12UY0106-4/A5-1: nin Kazandırılması için Tavsiye Edilen Eğitime İlişkin Bilgiler Bu birimin kazandırılması için aşağıda tanımlanan içeriğe sahip bir eğitim programının tamamlanması tavsiye edilir.

Detaylı

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI - 1 - DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI *Cihazlar taşınma esnasında kesinlikle sürüklenmemeli ve takla attırılmamalıdır *Kamyon ve taşıma araçları üzerine dengeli bir şekilde koyulmalıdır. Aksi taktir de

Detaylı

Titreþim denetim cihazý

Titreþim denetim cihazý Titreþim denetim cihazý Tip 675 Titreþim hýzý (mm/s, rms) 2 Transistör þalter çýkýþý (Ön ayarlamasý sabit olarak yapýlmýþtýr) Analog elektrik çýkýþý: 4...20 ma Frekans aralýðý: 10 Hz...1000 Hz 1 Hz...1000

Detaylı

TES 1600 KULLANMA KLAVUZU

TES 1600 KULLANMA KLAVUZU TES Dijital izolasyon test aleti TES 1600 KULLANMA KLAVUZU TES ELECTRICAL ELECTRONIC CORP. GÜVENLĠK BĠLGĠSĠ Ölçü aleti ile servis ya da çalışma yapmadan önce aşağıdaki güvenlik bilgilerini dikkatle okuyunuz.

Detaylı

ADB (AIR DISC BRAKES/HAVALI DISK FRENLERI) HATA ARAMASI İÇIN TEMEL ESASLAR. Bakınız 1. c)

ADB (AIR DISC BRAKES/HAVALI DISK FRENLERI) HATA ARAMASI İÇIN TEMEL ESASLAR. Bakınız 1. c) ADB (AIR DISC BRAKES/HAVALI DISK FRENLERI) HATA ARAMASI İÇIN TEMEL ESASLAR 1. Aşınma farkı 2. Zamanından önce oluşan aşınma 1. Fren kaliperi sıkıştı/kurallara uygun kaymıyor 1/6 temizleyin (lastik manşetlerde

Detaylı

Sunum Ana Başlıkları:

Sunum Ana Başlıkları: Sunum Ana Başlıkları: 1. Solar Montaj Sistemleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 2. Solar Montaj Sistemlerinin Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 3. Bakım Ve Onarım 1. Solar Montaj

Detaylı

MANUEL - İLLER BANKASI TİPİ TRAFO/REDRESÖR ÜNİTESİ (0-60 V / 50 A)

MANUEL - İLLER BANKASI TİPİ TRAFO/REDRESÖR ÜNİTESİ (0-60 V / 50 A) MANUEL - İLLER BANKASI TİPİ TRAFO/REDRESÖR ÜNİTESİ (0-60 V / 50 A) Üniteye ait devre şaması ekte verilmiştir. Devre elemanları şöyledir: a1 Otomat, G tipi; 16 A a2 Otomat, L tipi ;2*40 A SP1/SP2 Surge

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MAK 402 MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI DENEY 9A GERİNİM ÖLÇER KULLANARAK GERİLİM ANALİZİ YAPILMASI

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MAK 402 MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI DENEY 9A GERİNİM ÖLÇER KULLANARAK GERİLİM ANALİZİ YAPILMASI BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MAK 40 MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI DENEY 9A GERİNİM ÖLÇER KULLANARAK GERİLİM ANALİZİ YAPILMASI TEORİ Bir noktada oluşan gerinim ve gerilme değerlerini

Detaylı

Centronic UnitControl UC52

Centronic UnitControl UC52 Centronic UnitControl UC52 tr Montaj ve İs letme Talimatı Kumanda elemanlı tekli kontrol cihazı As ağıdaki kis ilere yönelik önemli bilgiler: Montaj elemanı / Elektrik teknisyeni / Kullanıcı Lütfen ilgili

Detaylı

MLC 410 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU

MLC 410 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU MLC 410 KENDİNDEN YATAKLI SİSTEM MANYETİK LİNEER CETVELLER TEMASSIZ ÇALIŞMA 0,005 MM İLE 1 MM ARASI ÇÖZÜNÜRLÜK 4880 MM ÖLÇÜM MESAFESİ KENDİNDEN YATAKLI SİSTEM IP67 YÜKSEK KORUMA SINIFI MÜKEMMEL KARARLILIK

Detaylı

1-)ÖZELLİKLER 2-)TEKNİK ÖZELLİKLER

1-)ÖZELLİKLER 2-)TEKNİK ÖZELLİKLER 1-)ÖZELLİKLER *Bu ölçüm cihazı DIN,ASTM ve BS standartlarına uyduğu gibi IOS-2178 ve ISO-2360 standartlarınında tüm koşulları sağlayarak laboratuar ve zor koşullarda kullanılabilir. *F Tipi probe manyetik

Detaylı

DENEY FÖYÜ 2: Doğru Akım ve Gerilimin Ölçülmesi

DENEY FÖYÜ 2: Doğru Akım ve Gerilimin Ölçülmesi DENEY FÖYÜ 2: Doğru Akım ve Gerilimin Ölçülmesi Deneyin Amacı: Bu deneyin amacı; Avometre ile doğru akım ve gerilimin ölçülmesidir. Devrenin kollarından geçen akımları ve devre elemanlarının üzerine düşen

Detaylı

kullanılması,tasarlanması proje hizmetleriyle sağlanabilmektedir. ALİŞAN KIZILDUMAN - KABLO KESİTLERİ VE GERİLİM DÜŞÜMÜ HESAPLARI - 24-25.11.

kullanılması,tasarlanması proje hizmetleriyle sağlanabilmektedir. ALİŞAN KIZILDUMAN - KABLO KESİTLERİ VE GERİLİM DÜŞÜMÜ HESAPLARI - 24-25.11. teknik ağırlıklı ekipmanların,ürünlerin,proseslerin, sistemlerin ya da hizmetlerin tasarımı hayata geçirilmesi,işletilmesi,bakımı,dağıtımı,tekni k satışı ya da danışmanlık ve denetiminin yapılması ve bu

Detaylı

1. Measurement of Noise Level (Gürültü Seviyesi Ölçümü ve Hesaplanması) 2. Sound Pressure Level Measurement (Emergency Ses Şiddeti Ölçümü ve

1. Measurement of Noise Level (Gürültü Seviyesi Ölçümü ve Hesaplanması) 2. Sound Pressure Level Measurement (Emergency Ses Şiddeti Ölçümü ve 1. Measurement of Noise Level (Gürültü Seviyesi Ölçümü ve Hesaplanması) 2. Sound Pressure Level Measurement (Emergency Ses Şiddeti Ölçümü ve Hesaplanması) 3. Measurement of Whole-Body Vibration (Vibrasyon

Detaylı

SK 2400 On-Off Seviye Kontrolörü Montaj ve Kullanım Kitapçığı

SK 2400 On-Off Seviye Kontrolörü Montaj ve Kullanım Kitapçığı SK 2400 On-Off Seviye Kontrolörü Montaj ve Kullanım Kitapçığı SK 2400 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 4 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 5 4.1. Montaj...

Detaylı

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ FİZ 102 FİZİK LABORATUARI II FİZİK LABORATUARI II CİHAZLARI TANITIM DOSYASI Hazırlayan : ERDEM İNANÇ BUDAK BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ Mühendislik

Detaylı

İçindekiler. Sayfa. Uyarılar 1. Talimatlar 2. Açıklamalar 3. Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4. Dübel Özellikleri 5. Dübel ve Post Montajı 6

İçindekiler. Sayfa. Uyarılar 1. Talimatlar 2. Açıklamalar 3. Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4. Dübel Özellikleri 5. Dübel ve Post Montajı 6 KURULUM KILAVUZU İçindekiler Sayfa Uyarılar 1 Talimatlar 2 Açıklamalar 3 Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4 Dübel Özellikleri 5 Dübel ve Post Montajı 6 Bariyer Montajı 7-8 Montajın Resimli Anlatımı 9-10 Bariyer

Detaylı

1. PROGRAMLAMA. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

1. PROGRAMLAMA. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com . PROGRAMLAMA UTR-VC Windows altında çalışan konfigürasyon yazılımı aracılığıyla programlanır. Programlama temel olarak kalibrasyon, test ve giriş/çıkış aralıklarının seçilmesi amacıyla kullanılır. Ancak

Detaylı

Installationsanvisning J Köksfläkt DIPQ10/DIPQ13 Frihängande fläktar Driftsätt: Frånluft/återcirkulation

Installationsanvisning J Köksfläkt DIPQ10/DIPQ13 Frihängande fläktar Driftsätt: Frånluft/återcirkulation Kurulum yalnızca uzman personel tarafından yapılabilir. Tüm iş adımları sırasıyla eksiksiz olarak uygulanmalı ve kontrol edilmelidir. Geçerlilik kapsamı Bu kurulum kılavuzu aşağıdakiler için geçerlidir:

Detaylı

PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301

PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301 PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma

Detaylı

KOMPLE ASANSÖR SİSTEMLERİ

KOMPLE ASANSÖR SİSTEMLERİ SAYFA- 1 - İÇİNDEKİLER SAYFA 1. GENEL 2 2. AĞIR TİP UCF- KARKASIN GENEL ÖZELLİKLERİ 3 3. MONTAJ KLAVUZU 4 4. GENEL TALİMATLAR 17 5. ŞİRKET BİLGİLERİ son sayfa SAYFA- 2-1. GENEL 1.1. AMAÇ Bu dosyada Zu-210

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU AMPLİFİKATÖR MS-4125 MASSIVE OTO SİSTEMİ

KULLANIM KILAVUZU AMPLİFİKATÖR MS-4125 MASSIVE OTO SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU AMPLİFİKATÖR MS-4125 4CH 1800W Max Güç Yüksek Performans Klas-AB Amplifikatör MASSIVE OTO SİSTEMİ TEBRİKLER Tebrikler! En iyi oto amplifikatörü olan MASSIVE MS Serisi Amplifikatör satın

Detaylı

formülü zamanı da içerdiği zaman alttaki gibi değişecektir.

formülü zamanı da içerdiği zaman alttaki gibi değişecektir. Günümüz endüstrisinde en yaygın kullanılan Direnç Kaynak Yöntemi en eski elektrik kaynak yöntemlerinden biridir. Yöntem elektrik akımının kaynak edilecek parçalar üzerinden geçmesidir. Elektrik akımına

Detaylı

KULLANILACAK ARAÇLAR

KULLANILACAK ARAÇLAR MÜHENDİSLİK ve MİMARLIK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK DEVRELERİ LABORATUVARI KULLANILACAK ARAÇLAR LABORATUVARDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR Laboratuvara kesinlikle YİYECEK VE İÇECEK getirilmemelidir.

Detaylı

ĠLETĠM HATTINA ĠLĠġKĠN KARAKTERĠSTĠK DEĞERLERĠN ELDE EDĠLMESĠ

ĠLETĠM HATTINA ĠLĠġKĠN KARAKTERĠSTĠK DEĞERLERĠN ELDE EDĠLMESĠ DENEY 1 ĠLETĠM HATTINA ĠLĠġKĠN KARAKTERĠSTĠK DEĞERLERĠN ELDE EDĠLMESĠ 1.1. Genel Bilgi MV 1424 Hat Modeli 40 kv lık nominal bir gerilim ve 350A lik nominal bir akım için tasarlanmış 40 km uzunluğundaki

Detaylı

KLINGER contaları için montaj talimatları

KLINGER contaları için montaj talimatları KLINGER contaları için montaj talimatları 1. Conta ebatları 2. Muhafaza 3. Taşıma 4. Cıvatalar/ Somunlar/ Rondelalar 5. Conta montajı KLINGER Statik sızdırmazlıkta küresel lider KLINGER contaları için

Detaylı

ÖLÇÜ TRANSFORMATÖRLERİ

ÖLÇÜ TRANSFORMATÖRLERİ 1 ÖLÇÜ TRANSFORMATÖRLERİ Normalde voltmetrelerle en fazla 1000V a kadar gerilimler ölçülebilir. Daha yüksek gerilimlerde; Voltmetrenin çekeceği güç artar. Yüksek gerilimden kaynaklanan kaçak akımların

Detaylı

Geri dönüşsüz damperler

Geri dönüşsüz damperler ,1 X X testregistrierung Geri dönüşsüz damperler Tipi Ayarlanabilir durdurucu Ağır iş uygulamalarına yönelik Geri dönüşsüz damperler, sistem çalışır durumda değilken istenilen hava akış yönüne karşı istenmeyen

Detaylı

T150 MOTORLU SWG BAKIM VE KULLANIM KILAVUZU

T150 MOTORLU SWG BAKIM VE KULLANIM KILAVUZU T150 MOTORLU SWG BAKIM VE KULLANIM KILAVUZU 1 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ TURNİKE GÜVENLİK TALİMATI TURNİKE KULLANIM TALİMATI T150 MOTORLU SWG TURNİKE TEKNİK ÖZELLİLERİ T150 MOTORLU SWG TURNİKE SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Detaylı

İTİCİLER, İTİCİ/DUBA ÜNİTELERİ PUSHER, PUSHER/BARGE UNITS

İTİCİLER, İTİCİ/DUBA ÜNİTELERİ PUSHER, PUSHER/BARGE UNITS İTİCİLER, İTİCİ/DUBA ÜNİTELERİ PUSHER, PUSHER/BARGE UNITS Cilt C Part C Kısım 17 - İticiler, İtici/Duba Üniteleri Chapter 17 - Pusher, Pusher/Barge Units EKİM 2001 November 2001 İTİCİLER, İTİCİ/DUBA ÜNİTELERİ

Detaylı

Ürün özellikleri TBK AA2200. Tel : (86) 757 84316505 Fax : (86) 757 84315065 www.tbkbattery.com

Ürün özellikleri TBK AA2200. Tel : (86) 757 84316505 Fax : (86) 757 84315065 www.tbkbattery.com TBK Co. (Hongkong) Ltd. Ürün özellikleri Müşteri: Model: TBK AA2200 Hazırlayan: Zhao Chein Lee Kontrol eden: Onaylayan : Address : Bldg31,33, Tongfucun lndustrial Park, Shiao Village, Danlang, Baoan Dist.

Detaylı

GRUP-EX BPC BATTERY POWER CONNECTOR - KULLANICI KILAVUZU -

GRUP-EX BPC BATTERY POWER CONNECTOR - KULLANICI KILAVUZU - GRUP-EX BPC BATTERY POWER CONNECTOR - KULLANICI KILAVUZU - Bu kılavuz GRUP ASM tarafından üretilen BPC Battery Power Connector hakkında güvenliğiniz için gerekli bilgileri ve kullanım talimatlarını içerir.

Detaylı

Giriş. Basınçlı Şaft Akışölçeri. Akışölçer Servis Kitleri. Sökme. Kasnak Şaftı Sökümü

Giriş. Basınçlı Şaft Akışölçeri. Akışölçer Servis Kitleri. Sökme. Kasnak Şaftı Sökümü Akışölçer Servis Kitleri Giriş Şekile bakın. Bu talimat sayfasında basınçlı ya da vidalı şaftları kullanan akışölçerler için tamir prosedürleri bulunmaktadır. Uygun tamir prosedürüne başvurun: Basınçlı

Detaylı

Raychem. Uygulama Talimatı EPP-1935-11/11-TR

Raychem. Uygulama Talimatı EPP-1935-11/11-TR Raychem Uygulama Talimatı EPP-1935-11/11-TR 36 kv Tek Damar XLPE İzoleli ve EN 50181 Bushinglere Göre Tasarlanmış 400 A Ekranlı, Ayrılabilir Bağlantı Sistemi Bushing Tipi : B (Fiş Tipi Bushing) Ürün Kodu

Detaylı

YATAY SANTRIFUJ POMPALARIN MONTAJI VE DEVREYE ALINMALARI. exit

YATAY SANTRIFUJ POMPALARIN MONTAJI VE DEVREYE ALINMALARI. exit YATAY SANTRIFUJ POMPALARIN MONTAJI VE DEVREYE ALINMALARI YATAY SANTRİFÜJ POMPALARA KAİDE YAPIMI * Her pompa için ayrı bir BETON kaide düşünülmelidir. * Kaide konulacak yerin ve pompanın su terazisi ile

Detaylı

KULLANMA VE BAKIM KİTABI

KULLANMA VE BAKIM KİTABI KULLANMA VE BAKIM KİTABI DEVRİLİR TAVA (GAZLI) G Ü R Ç E L İ K Profesyonellere Profesyonelce AÇIKLAMA Bu kılavuzdaki talimatlar cihazın emniyetli montajı, kullanımı, temizliği ve bakımı hakkında önemli

Detaylı

BENNĐNG TÜRKÇE ÜRÜN KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU IT 120 (TESĐSAT TOPRAKLAMA MULTĐMETRE)

BENNĐNG TÜRKÇE ÜRÜN KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU IT 120 (TESĐSAT TOPRAKLAMA MULTĐMETRE) BENNĐNG TÜRKÇE ÜRÜN KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU IT 120 (TESĐSAT TOPRAKLAMA MULTĐMETRE) Emniyet ve Kullanım Uyarıları 1. Emniyet ve Kullanım uyarı 1.1 Dikkat - Bu belge kullanıcı el kitabının yerine geçmez.

Detaylı

TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001

TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001 TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzu okunmalıdır ve cihaz

Detaylı

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU ELEKTRİKLİ ÇİT BUDAMA MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU TEKNİK ÖZELLİKLER -RTM925- VOLTAJ 230V~50HZ GİRİŞ GÜCÜ 710W BIÇAK UZUNLUĞU 530MM DEVİR HIZI 1600 R/MİN DİŞ ARALIĞI 20MM MAX KESİLECEK ÇALI

Detaylı

Makine Mühendisliği İçin Elektrik-Elektronik Bilgisi. Ders Notu-3 Doğru Akım Devreleri Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Ahmet DUMLU

Makine Mühendisliği İçin Elektrik-Elektronik Bilgisi. Ders Notu-3 Doğru Akım Devreleri Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Ahmet DUMLU Makine Mühendisliği İçin Elektrik-Elektronik Bilgisi Ders Notu-3 Doğru Akım Devreleri Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Ahmet DUMLU ELEKTROMOTOR KUVVETİ Kapalı bir devrede sabit bir akımın oluşturulabilmesi için

Detaylı

MLC 420 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU

MLC 420 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU MLC 420 TAŞINABİLİR REFERANS NOKTASI MANYETİK LİNEER CETVELLER ENTEGRE EDİLMİŞ TEMASSIZ RULMANLI SİSTEM 0,005 MM DEN BAŞLAYAN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK TAŞINABİLİR REFERANS NOKTASI TİTREŞİMLERE KARŞI YÜKSEK KORUMA

Detaylı

Kireç ve paslanmaya karşı

Kireç ve paslanmaya karşı Kireç ve paslanmaya karşı Çevre dostu - tuz ve kimyasallar kullanmadan Evsel Kullanım, Ticari işletmeler & Endüstriyel Tesisler için ideal bir çözüm. MADE IN GERMANY Sıkça Sorulan Sorular ın verimli bir

Detaylı

İletken Boru Hattı ile Daha Güvenli ve Daha Kolay. Emniyetli yakıt akışı. www.opwglobal.com

İletken Boru Hattı ile Daha Güvenli ve Daha Kolay. Emniyetli yakıt akışı. www.opwglobal.com İletken Boru Hattı ile Daha Güvenli ve Daha Kolay Emniyetli yakıt akışı www.opwglobal.com Yangın Önleme Dolum istasyonunda yangın önlenmesi gereken bir şeydir. Alevlenebilir bir ortam oluşma riski, petrol

Detaylı

Hava debisi ölçme üniteleri için fark basınç transdüseri

Hava debisi ölçme üniteleri için fark basınç transdüseri Statik fark basınç transdüserleri.2 X XStatik fark basınç transdüserleri testregistrierung Hava debisi ölçme üniteleri için fark basınç transdüseri Statik tip fark basınç transdüserleri Statik efektif

Detaylı

DENEY 2 ANKASTRE KİRİŞLERDE GERİNİM ÖLÇÜMLERİ

DENEY 2 ANKASTRE KİRİŞLERDE GERİNİM ÖLÇÜMLERİ Ankastre Kirişlerde Gerinim Ölçümleri 1/6 DENEY 2 ANKASTRE KİRİŞLERDE GERİNİM ÖLÇÜMLERİ 1. AMAÇ Ankastre olarak mesnetlenmiş bir kiriş üzerine yapıştırılan gerinim ölçerlerle (strain gauge) kiriş üzerinde

Detaylı

7. Hareketli (Analog) Ölçü Aletleri

7. Hareketli (Analog) Ölçü Aletleri 7. Hareketli (Analog) Ölçü Aletleri Hareketli ölçü aletleri genellikle; 1. Sabit bir bobin 2. Dönebilen çok küçük bir parçadan oluşur. Dönebilen parçanın etkisi statik sürtünme (M ss ) şeklindedir. Bunun

Detaylı

DC Akım/Gerilim Ölçümü ve Ohm Yasası Deney 2

DC Akım/Gerilim Ölçümü ve Ohm Yasası Deney 2 DC Akım/Gerilim Ölçümü ve Ohm Yasası Deney 2 DENEY 1-3 DC Gerilim Ölçümü DENEYİN AMACI 1. DC gerilimin nasıl ölçüldüğünü öğrenmek. 2. KL-22001 Deney Düzeneğini tanımak. 3. Voltmetrenin nasıl kullanıldığını

Detaylı

Basınç düşürme damperi

Basınç düşürme damperi ,2 X X testregistrierung asınç düşürme damperi Tipi Kapalı kanat Odalarda ve iklimlendirme sistemlerin fazla basıncın giderilmesi için asınç düşürme damperleri; basınçlandırma sistemleri, gazlı yangın

Detaylı

Kullanım Kılavuzu Sertlik Ölçüm Cihazı PCE-HT-75

Kullanım Kılavuzu Sertlik Ölçüm Cihazı PCE-HT-75 Sertlik Ölçüm Cihazı PCE-HT-75 Versiyon 1.1 Oluşturma Tarihi: 22/09/2016 İçindekiler 1 GENEL AÇIKLAMA... 3 2 TEKNİK ÖZELLİKLER... 3 3 KULLANIM... 4 4 ÖLÇÜM SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ... 6 5 Geri Dönüşüm...

Detaylı

KULLANMA VE BAKIM KİTABI

KULLANMA VE BAKIM KİTABI KULLANMA VE BAKIM KİTABI SOS BAİN MARİE (ELEKTRİKLİ) G Ü R Ç E L İ K Profesyonellere Profesyonelce AÇIKLAMA Bu kılavuzdaki talimatlar cihazın emniyetli montajı, kullanımı, temizliği ve bakımı hakkında

Detaylı

Gemi Gövdelerinin Katodik Koruması ESEN METAL

Gemi Gövdelerinin Katodik Koruması ESEN METAL Gemi Gövdelerinin Katodik Koruması ESEN METAL Gemi gövdelerinin deniz suyu ile temas eden yüzeyleri deniz suyunun şiddetli korozif etkisi nedeniyle kısa sürede korozyona uğrar. Boya uygulanarak korozyon

Detaylı

Kusursuz bir onarım ancak cihazın tamamı gerekli olduğu her zaman zarar verilmeden sökülebiliyorsa mümkündür.

Kusursuz bir onarım ancak cihazın tamamı gerekli olduğu her zaman zarar verilmeden sökülebiliyorsa mümkündür. Kurulum yalnızca uzman personel tarafından yapılabilir. Tüm iş adımları sırasıyla eksiksiz olarak uygulanmalı ve kontrol edilmelidir. Geçerlilik kapsamı Bu kurulum kılavuzu aşağıdakiler için geçerlidir:

Detaylı

Öne monte edilen donanım. Öne monteli ekipmanın takılması. Üstyapı ve opsiyonel donanım için daha fazla bilgi Sınırlamalar belgesinde mevcuttur.

Öne monte edilen donanım. Öne monteli ekipmanın takılması. Üstyapı ve opsiyonel donanım için daha fazla bilgi Sınırlamalar belgesinde mevcuttur. Öne monteli ekipmanın takılması Öne monteli ekipmanın takılması Bu belgede öne monteli ekipmanın takılması için bir çok çözüm yolu açıklar. Üstyapı ve opsiyonel donanım için daha fazla bilgi Sınırlamalar

Detaylı

Doğru Akım Devreleri

Doğru Akım Devreleri Doğru Akım Devreleri ELEKTROMOTOR KUVVETİ Kapalı bir devrede sabit bir akımın oluşturulabilmesi için elektromotor kuvvet (emk) adı verilen bir enerji kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Şekilde devreye elektromotor

Detaylı

MAKİNE ELEMANLARI - (8.Hafta) VİDALAR -1

MAKİNE ELEMANLARI - (8.Hafta) VİDALAR -1 A. TEMEL KAVRAMLAR MAKİNE ELEMANLARI - (8.Hafta) VİDALAR -1 B. VİDA TÜRLERİ a) Vida Profil Tipleri Mil üzerine açılan diş ile lineer hareket elde edilmek istendiğinde kullanılır. Üçgen Vida Profili: Parçaları

Detaylı

8.KISIM OSİLOSKOP-2 DC + AC ŞEKLİNDEKİ TOPLAM İŞARETLERİN ÖLÇÜMÜ

8.KISIM OSİLOSKOP-2 DC + AC ŞEKLİNDEKİ TOPLAM İŞARETLERİN ÖLÇÜMÜ 8.KISIM OSİLOSKOP-2 DC + AC ŞEKLİNDEKİ TOPLAM İŞARETLERİN ÖLÇÜMÜ Osiloskobun DC ve AC seçici anahtarları kullanılarak yapılır. Böyle bir gerilime örnek olarak DC gerilim kaynaklarının çıkışında görülen

Detaylı

DENEY 1- LABORATUAR ELEMANLARININ TANITIMI VE DC AKIM, DC GERİLİM, DİRENÇ ÖLÇÜMLERİ VE OHM KANUNU

DENEY 1- LABORATUAR ELEMANLARININ TANITIMI VE DC AKIM, DC GERİLİM, DİRENÇ ÖLÇÜMLERİ VE OHM KANUNU DENEY 1- LABORATUAR ELEMANLARININ TANITIMI VE DC AKIM, DC GERİLİM, DİRENÇ ÖLÇÜMLERİ VE OHM KANUNU 1.1. DENEYİN AMAÇLARI Ölçü aletleri, Breadboardlar ve DC akım gerilim kaynaklarını kullanmak Sayısal multimetre

Detaylı

SD-AY mA SEVİYE PROBU

SD-AY mA SEVİYE PROBU SD-AY420 4-20mA SEVİYE PROBU Vira Isı Endüstriyel Ürünler A.Ş. Metal İş Sanayi Sitesi 11. Blok No:37-39 İkitelli/İstanbul Tel: 0.212.549.57.70 Fax: 0.212.549.58.48 info@viravalf.com www.viravalf.com SD-AY420

Detaylı

SD 2400 Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı

SD 2400 Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 2400 Seviye Duyargası Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 2400 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 4 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 6 4.1. Duyarga Çubuklarının

Detaylı

DENEY FÖYÜ 2: Doğru Akım ve Gerilimin Ölçülmesi

DENEY FÖYÜ 2: Doğru Akım ve Gerilimin Ölçülmesi DENEY FÖYÜ 2: Doğru Akım ve Gerilimin Ölçülmesi Deneyin Amacı: Avometre ile doğru akım ve gerilimin ölçülmesi. Devrenin kollarından geçen akımları ve devre elemanlarının üzerine düşen gerilimleri analitik

Detaylı

Uzaktan konum göstergesi (analog)

Uzaktan konum göstergesi (analog) www.reinhausen.com Uzaktan konum göstergesi (analog) ölçüm konvertörü üzerinden sinyal için (4...20 ma) Kullanma Kılavuzu 2220015/01 BİLGİ! Bu belgenin redaksiyonu bittikten sonra üründe değişiklikler

Detaylı

RTX12-BX UZAKTAN KUMANDA

RTX12-BX UZAKTAN KUMANDA RTX12-BX UZAKTAN KUMANDA delab Deniz Elektronik Laboratuvarı Tel-Fax:0216-348 65 21 Yüksek performanslı 12 kanal Uzaktan kontrol seti. Çalışma frekansı UHF 433.9 MHz. Açık alanda mesafe 500 mt.-1km Uygulama

Detaylı