NILOOFAR SHIRVANI GPS GİZEM MOR GLONASS MUHAMMED ALTIN GALILEO NUR SARAL BEIDOU / COMPASS

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NILOOFAR SHIRVANI GPS GİZEM MOR GLONASS MUHAMMED ALTIN GALILEO NUR SARAL BEIDOU / COMPASS"

Transkript

1 NILOOFAR SHIRVANI GPS GİZEM MOR GLONASS MUHAMMED ALTIN GALILEO NUR SARAL BEIDOU / COMPASS KADİR BEHİÇ KILIÇ BEIDOU / COMPASS MUSTAFA EVCİ QZSS

2 İÇERİK 1. GPS nedir? 2. GPS Özellikleri 3. GPS Ana Bölümleri 4. GPS in Sinyalleri 5. GPS Nasıl Çalışır? 6. Kaynaklar

3 GPS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.

4

5 Uzay bölümü (uydular) Kontrol bölümü (yer istasyonları) Kullanıcı bölümü (GPS alıcısı)

6 GPS in Amerika Birleşik Devletleri ne ait 24 adet uydusu bulunmaktadır. Bu uydular km yükseklikte dolaşmaktadırlar. Yeryüzüne kesintisiz bilgi göndermektedirler(koordinat ve zaman bilgilerini). Uydular saatte km hızla hareket ederler. 11 saat 58 dakikada dünya çevresinde bir tur atar. Güneş enerjisi ile çalışır. Uyduların her biri iki değişik frekansta(l1, L2) radyo sinyalleri yayınlamaktadır. Yeryüzünde herhangi bir yer ve zamanda gözlenebilecek en az uydu sayısı dörttür ve her bir uydu yaklaşık 5 saat ufuk hattı üzerinde kalır.

7 Uyduların doğru çalışıp çalışmadığını sürekli kontrol eden yer istasyonlarından oluşur. Dünya üzerinde 5 adet takip istasyonu (Ascencion, Hawaii, Colarado Springs, Kwajalein, Diego Garcia), 1 adet ana kumanda istasyonu ve 3 adet uydulara veri transmisyonu yapan istasyon vardır. Takip istasyonlarından alınan bilgiler ana kumanda merkezine gönderilir, burada uyduların yörüngeleri ve saat düzeltme bilgileri hesaplanır ve ilgili uydulara mesaj olarak gönderilir.

8 Çeşitli amaçlarla GPS kullanarak yerini belirlemek isteyen herhangi bir kişi, sistemin kullanıcı bölümünü oluşturur. GPS alıcılarından oluşur. Bu alıcılar uydulardan gelen sinyalleri anteni vasıtasıyla alır ve kendi türüne göre çeşitli amaçlı (seyrüsefer, araç takip vb.) gerçek zaman koordinat bilgisini veya biraz daha uzun süreli ölçüm sonucu jeodezi uygulamaları için statik fakat oldukça hassas (yatay düzlemde min. 1 mm) koordinat bilgisi üretir.

9 GPS sinyalleri 3 ana bilgi taşır. Pseudorandom code: Rastgele Kod (Sinyalin gönderildiği GPS uydu ID si (Uydu Kimliği) Ephemeris data: Tüm uydular tarafından aralıksız olarak gönderilen ve pozisyonlama bilgisi için gerekli bölüm. Sinyalin bu bölümü; tarih, saat ve uydu sinyali kalitesi hakkında bilgi verir. Almanac data: GPS uydularının konumları hakkında bilgileri içerir. GPS alıcısı bu sayede yörüngedeki diğer uyduların pozisyon bilgilerine ulaşır.

10 Uyduların her biri, iki değişik frekansta ve düşük güçlü radyo sinyalleri yayınlamaktadır.(l1, L2) Sivil GPS alıcıları L1 frekansını (UHF bandında 1575,42 Mhz), ABD Savunma bölümü alıcıları L2 (1227,60 Mhz) frekansını dinlemektedirler. Bu sinyal Görüş Hattında Line of Sight ilerler. Yani bulutlardan, camdan ve plastikten geçebilir ancak duvar ve dağ gibi katı cisimlerden geçemez. GPS sinyalleri binalardan yansıdığı için şehir içlerinde araziye oranla hassasiyeti azalır. Yeraltına kazılan tünellerde ise sinyal elde edilemez. Hatalı sinyallerin elde edilebileceği ya da hiç sinyal elde edilemeyen bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilen Diferansiyel GPS ler tarafından bu hatalar en aza indirilerek daha hassas bir yer ölçümü yapılabilir.

11 GPS uyduları tarafından gönderilen elektromanyetik dalgalar atmosferden geçerken bükülmeye uğrarlar. L1 ve L2 bantları farklı dalga boylarına sahip olduğundan farklı oranda bükülmeye uğradığından aradaki farklılık hesaplanarak atmosferik bozulma engellenerek çok daha hassas bir yer bilgisi hesaplanabilir. Sadece L1 bandı kullanılarak (diferansiyel GPS ile dahi) 98 m. hassasiyet elde edilebilirken, L1 ve L2 bantlarının ortak kullanımı ile 1 m. nin altında hassasiyete ulaşmak mümkün olmaktadır. GPS sisteminde çift frekans olmasının amaçları; L1 frekansının kesilmesi ya da elektronik karıştırmaya maruz kalması durumunda L2 frekansının yedek frekans görevi görmesi ve çift frekans özelliğinden yararlanarak iyonosferik düzeltme olanağı sağlamasıdır.

12 Her uydu yerdeki alıcının sinyalleri tanımlamasını sağlayan iki adet özel pseudo-random (şifrelenmiş rastgele kod) kodu yayınlar. Bunlar 1. Korumalı (Protected P code) kod ve 2. Coarse/Acquisition (C/A code) kodudur. P kodu karıştırılarak sivil izinsiz kullanımı engellenir, bu olaya Anti- Spoofing adı verilir. P koduna verilen başka bir isimde P (Y) ya da sadece Y kodudur.

13 Bu sinyallerin ana amacı yerdeki alıcının, sinyalin geliş süresini ölçerek, uyduya olan mesafesini hesaplamayı mümkün kılmasıdır. Uyduya olan mesafe, sinyalin geliş süresi ile hızının çarpımına eşittir. Sinyallerin kabul edilen hızı ışık hızıdır. Gelen bu sinyal, uydunun yörünge bilgileri ve saat bilgisi, genel sistem durum bilgisi ve ionosferik gecikme bilgisini içerir. Uydu sinyalleri çok güvenilir atom saatleri kullanılarak zamanlanır.

14 GPS uydularının gönderdiği sinyaller ile GPS alıcısı konumunu tam olarak tespit edebilir. Sadece Enlem ve Boylam bilgisi için 3 uydu yeterlidir. Enlem ve Boylam ile birlikte yükseklikte isteniyorsa 4 adet uydudan sinyal alınması gerekir.

15 GPS alıcısı bir uydudan sinyal aldığında gelen sinyalin içindeki zaman bilgisi ile sinyalin alındığı zamanı karşılaştırarak uyduya olan mesafesini hesaplar. GPS alıcısı 3 uydudan aldığı uzaklık ölçümü ve uydu konumlarını bildiren diğer bilgiler ile birlikte bulunduğu yerin enlem ve boylam bilgilerini hesaplayabilir.

16 İÇERİK 1. GLONASS Nedir? 2. GLONASS Nasıl Çalışır? 3. GLONASS ın Ana Bölümleri 4. GLONASS ın Sinyalleri

17 Rusça, Globalnaya Navigatsionnaya Sputnikovaya Sistema (Global Uydu Navigasyonu Sistemi) anlamına gelen GLONASS, Rusya'nın Uzay Savunma Güçleri Komutanlığı tarafından işletilen bir sistemdir. Sistem, gerçek zamanlı uydu verileri kullanılarak dünya üzerinde bulunulan yerin konumunu koordinat sistemi aracılığıyla hızlı bir şekilde bulmak amacıyla tasarlanmıştır. COSMOS adı verilen ilk GLONASS uydusu, 1982 yılında uzaya fırlatılmıştır. Yüksekliği 19100km dir. 24 adet uyduya sahiptir.

18 8 adet Yer Kontrol İstasyonu, Rusya Federasyonu sınırları içerisinde konuşlandırılmıştır. Yörüngeler yaklaşık olarak 11 saat 15 dakikalık bir yörüngesel devir sağlayan, yeryüzünden km yükseklikteki ve 64.8 civarında bir eğim ile birlikte yaklaşık dairesel bir yörünge düzlemindedir. Düzlemler kendilerini 15 yer değiştirme serbestisine sahiptir. Genel olarak yerleştirmede, en az beş uydu verilen herhangi bir zamanda verilen herhangi bir noktadan görünür. Sinyal aktarımı, L2 bandı olarak bilinen 1246 MHz merkezi frekans ile birlikte 1240 MHz ve 1260 MHz arasında iletilir. Glonass uydularının yörünge yarıçapları yaklaşık km dir. Yörüngedeki teğetsel dönüş hızları yaklaşık olarak 4km/s dir.

19 3 yörünge düzlemi, yükselme düğüm noktaları arasında 120 eş aralık bulunacak şekilde konumlandırılmıştır. Her yöründe düzleminde 8 uydu bulunur. Aynı yörüngede dönen 8 uydu, 45 eş aralık bırakılarak yerleştirilmiştir. Bu dizilim her yörünge düzleminde aynı olmakla birlikte farklı yörünge düzlemlerindeki uydu dizilimleri arasında 15 lik faz farkı bulunmaktadır. Her yörünge düzleminde 8 uydu bulunması ve uyduların homojen biçimde dağıtılması sayesinde, her gün aynı yerden aynı zamanda gökyüzüne bakıldığında uydulardan bir tanesi aynı yerde görünür.

20 GLONASS sisteminin çalışması için üç önemli bileşen bulunuyor. Birinci bileşen uydu ağı. Bunlar dünyanın etrafında bir ağ örecek şekilde, eşit mesafelerde yerleştirilmiş uydulardan oluyor. İkinci bileşen yer istasyonları. Aslında GLONASS uydu sisteminin çoğu yer merkezi Rusya, Brezilya, Küba ve Antartika'da bulunuyor. bu merkezler, uyduların yörüngede doğru noktada durmasını sağlıyor ve anlık olarak uyduların yönetimini üstleniyorlar. Üçüncü bileşen ise kullanıcıların alıcı/vericileri. Bunlar, yer bilgisini uydulara gönderiyor ve onlardan geri bildirim alarak kullanıcılara navigasyon hizmetini ulaştırıyorlar.

21 1) YER KONTROL BİRİMİ 1. Sistem Kontrol Merkezi: 2. Yer İzleme İstasyonları 3. Faz Kontrol Sistemi: 4. Laser Kontrol İstasyonları

22 2)UZAY BİRİMİ: Sistem, km yükseklikte, yaklaşık 65 eğimli 3 dairesel yörüngede dönen 24 uydudan oluşmaktadır. Uydularda cesium zaman standardı (saati), bilgisayar ve optik geri-yansıtıcılar vardır. Uydulardaki sistemin enerjisi, GPS uydularında olduğu gibi Güneş panelleri yardımıyla sağlanmaktadır. Sistemdeki Ll bandı, 0,5625 MHzlik adımlarla büyüyerek 1602,5625 MHz den 1615,5 MHz arasında değişir. L2 bandı ise 0,4375 MHzlik adımlarla artarak 1246,4375 MHz den 1256,5 MHz aralığında uzanır. Bu sinyallerin her ikisi de: * 5,11 MHz lik bir sinyalle (P =Presition = İncelikli) ve/veya * 0,511 MHz lik bir sinyalle (C/A =Coarse = Kaba) ile modüle edilir.

23 Taşıyıcı frekansların nominal değerleri, f, =f₀,+kaf, (K= 1,2,...,24) f₂ = f₀₂ + KAf₂ formülleriyle belirlenir.

24 GPS'in dünya yörüngesinde 32 uydusu ve alçak yörüngede sürekli uçarak dünyayı turlayan 6 uçağı bulunuyor. GLONASS'ın ise 24 uydusu ve 3 uçağı var. GPS uyduları kendi aralarında iletişim için aynı radyo frekansını ve farklı kodları kullanıyor. GLONASS uyduları ise aynı kodu ancak farklı radyo sinyallerini kullanıyor.

25 GLONASS, FDMA tabanlı bir uydu navigasyon sistemidir. GLONASS ın geleneksel FDMA sinyalleri L1 ve L2 bandı üzerinden yayınlanmaktadır. Diğer uydu tabanlı konumlama sistemlerinde CDMA teknolojisi kullanılırken GLONASS sinyallerinde geleneksel olarak FDMA teknolojisi kullanılmaktadır. FDMA teknolojisini kullanan sistemlerde uydular aynı uzaklık ölçüm kodunu uyduya özgü frekanslar üzerinden aktarırken, CDMA teknolojisini kullanan sistemlerde uydular kendilerine özgü uzaklık ölçüm kodları aynı frekans üzerinden aktarırlar.

26 Alıcıya gelen sinyalin hangi uyduya ait olduğu FDMA da sinyal frekansından, CDMA da ise uzaklık ölçüm kodundan ayırt edilir. FDMA teknolojisi her ne kadar bir iki uyduyu etkileyen dar bant girişimlere karşı daha dayanıklı olsa da CDMA teknolojisine göre daha karmaşıktır. GLONASS ana uydu takımında bulunan 24 uydu, FDMA sinyallerini yayınlamak için her bir bantta birbirine yakın 12 farklı frekans kullanmaktadır. FDMA sinyallerinde L3 bandı kullanılmaz. K serisi GLONASS uyduları ile yayınlanmaya başlanan yeni L3 sinyalinde sadece CDMA modülasyonu kullanılmaktadır.

27 Galileo, Avrupa Birliği tarafından ABD Ordusunu n denetimi altındaki GPS ile Rus GLONASS'a alternatif uydu yönleyici sistemidir. Toplam 30 adet uydunun dünya yörüngesine oturtularak hizmet vermesi düşünülen tasarının ilk uydusu 2005 yılında gönderildi.. Sistem adını İtalyan astronom Galileo Galilei den almaktadır.

28 Galileo Sistemi ile: Şu anki GPS sisteminden daha keskin konumlama bilgisine ulaşılması, İskandinavya ülkeleri gibi dünyanın kuzey bölgelerinde de yönlenim sağlanması, Uydular savaş zamanında dahi açık kalması amaçlanmıştır. Sistem, Amerika Birleşik Devletleri (GPS), Rusya (GLONASS), ve Çin (Beidou-1/2, COMPASS) sistemlerinin daha askeri odaklı özelliklerinin aksine, sivil kullanım için öncelikle tasarlanmıştır. ABD sinyal gücünü veya GPS hassasiyetini sınırlama, ya da ABD ve müttefiklerinin sadece silahlı kuvvetler boyutunda çatışma zamanı kullanmanın mümkün olacağı GPS erişimini tamamen kamudan engelleme hakkını saklı tutar. Avrupa sistemi sadece aşırı durumlarda askeri amaçlar için kapatılmaya tabi olacaktır. Sivil ve askerî kullanıcılarda tam hassasiyeti mevcut olacaktır.

29 Her bir uydunun yaklaşık ağırlığı 675 kg dır. Uydu boyutları 2.7m x 1.2m x 1x1m dir. Toplam 3 yörüngeden oluşan sistemde 30 adet uydu bulunmakta ve bu uydular km yüksekte konumlandırılmıştır. Her yörüngede 8 operasyonel uydunun yanı sıra 2 de yedek uydu bulunur.

30 Uydu sayısı : 30 Yörünge sayısı : 3 Yörünge dolanım süresi : 14 h 22 m Dışmerkezlik Değeri e : Yarı ana eksen degeri a : km Yükseklik : km Frekans : 3 Yörünge eğim açısı : 56 o

31

32 Galileo nun koordinat sistemi Galileo karasal koordinat sistemi (Galileo terrestrial referance frame (GTRF)) olarak tanımlanmaktadır. Bu sistem, jeosantrik Kartezyen koordinat sistemine dayanmaktadır. GTRF, Uluslararası Dünya Rotasyon Servisi (IERS) tarafından olusturulan uluslararası karasal koordinat sistemi (ITRF) ile baglantılı olacaktır. GTRF ile ITRF arasında 3 cm.nin altında bir fark bulunmaktadır.

33 Galileo sistem zamanı (Galileo System Time (GST)) uluslararası atomik zaman (international atomic time (TAI)) ile uyumlu bir kesintisiz atomik zaman birimidir. Eşgüdümlü evrensel zaman (coordinated universal time (UTC)) ile uyumludur.

34 Galileo nun E1, E5 ve E6 olarak adlandırılan başlıca 3 farklı frekans bandı üzerinden hizmet vermesi planlanmıştır. Aslında E2, L1 ve E1 olmak üzere üç farklı sinyal için ayrılmış olan üst L bant zamanla E1 olarak adlandırılmaya başlamıştır. E1 bandında bulunan E1 ve E2 sinyalleri ile Kamu Hizmeti (PRS) sağlanmaktadır. 1575,42 MHz frekanslı L1 sinyali ise Açık Hizmet (OS), Hayat Güvenliği (SoL) ve Ticari Hizmet (CS) sunulmaktadır. E1 bandından biraz düşük frekanslara sahip olan E6 bandı, alt L bandının biraz üstünde bulunmaktadır. 1278,75 MHz merkezi frekanslı bu banttan E6a ve E6b adında iki farklı sinyal yayınlanmaktadır.

35 Galileo E6a sinyali ile kamu hizmeti, E6b sinyali ile ticari hizmet sağlamaktadır. L bandının alt bölümüne tanımlanan E5 bandı, 1191,696 MHz merkezi frekansa sahiptir. E5 bandı altında E5a ve E5b olmak üzere iki farklı sinyal üzerinden hizmet verilmektedir. E5a sinyali ile 1176,45 MHz taşıyıcı frekansı üzerinden açık hizmet ve ticari hizmet verilmektedir. E5a sinyalinin frekansı, GPS in L5 sinyali ile aynıdır (BETZ, 2016, s. 230). Merkezi 1207,14 MHz taşıyıcı frekansına sahip E5b sinyali ise açık hizmet, hayat güvenliği hizmeti ve ticari hizmet sunmaktadır. Galileo uyduları aynı zamanda Cospas-Sarsat sistemi kapsamında 1544,5 MHz frekansa sahip L6 sinyali üzerinden aşağı yönlü arama kurtarma hizmeti sağlamaktadır.

36

37

38 Çin Bölgesel Navigasyon Sistemi konsepti ilk olarak 1983'te tanıtıldı. 1989'da, iki coğrafi konumlu DFH-2 / 2A iletişim uydusunu kullanan sistem (kod adı: Twinsat) yörüngede doğrulama işleminden geçti. İlk özel uydu BeiDou-1A, 30 Ekim 2000'de, ardından 20 Aralık 2000'de BeiDou-1B tarafından başlatıldı. BeiDou-1 (BeiDou - "Kuzey Büyükayı" - Büyük Büyükayı takımyıldızı için Çince) uyduları, DFH-3 coğrafi iletişim platformuna dayanarak inşa edildi. 15 Aralık 2003'te, ilk nesil BeiDou sistemi, Çin'i navigasyon uydu sistemlerine sahip üç ülkeden biri yapan başarılı bir şekilde uygulamaya kondu. 2006'da Çin, MEO uyduları - BeiDou-2 (veya alternatif bir isim olarak COMPASS) takımyıldızı dahil olmak üzere ulusal ikinci nesil GNSS'nin gelişimini resmen ilan etti.

39

40

41 BeiDou 2020 yılında 35 uydu olarak hizmet vermeyi amaçlamaktadır. 5 adet BeiDou uydusu Jeostatik yörünge (GEO) dir. Bunlar (58.75 E, 80 E, E, 140 E and 160 E). 27 adet Beidou uydusu ise Orta Dünya Yörüngesi (MEO) : nominal yüksekliği km ve ekvator göre 55 'de eğimli 12 saat 53 dakikalık nominal periyodu olan üç düzlemde. 3 BeiDou-I uyduları kilometre yükseklikte ve ekvator düzleminde 55 'lik bir eğim ile eğik yrünge (IGSO) yer alıyor. Bu uyduların alt uydu izleri çakışırken, kesişme noktalarının boylamı 118 C'dedir.

42

43 Kaynak: (MONTENBRUCK & TEUNISSEN, 2017, s. 280)

44 Koordinat sistemi: Compass / BeiDou koordinat sistemi BDC (BeiDou Koordinat) sistemi olarak adlandırılır. BDC, CGCS2000 (Çin Jeodezik Koordinat Sistemi) ile çakışmaktadır CGCS2000, CTRF2000 (Çin Karasal Referans Çerçevesi 2000) ile ilgilidir. Küresel, üç boyutlu - Sağ elini kullanan, ortogonal - Coğrafya merkezli - Çerçeve: ITRF97 - Epoch:

45 CTRF, ITRF (Uluslararası Karasal Referans Çerçevesi) ile uyumludur. Birkaç cm içinde ITRF ile çakışıyor; Bu nedenle, çoğu uygulama için CGCS2000 ve ITRF arasındaki fark ihmal edilebilir. CTRF'nin Durumu: CTRF hesaplamasında kullanılan IGS İstasyonları. CTRF 2000'nin kurulmasına toplam 47 IGS istasyonu dahil edildi. Compass / BeiDou-2'yi diğer GNSS takımyıldızları ile koordine etmek: Birlikte çalışabilirlik, Compass zamanlama sisteminin tasarımında en önemli hususlardan biridir; BDT - GPST ve BDT - GST (Galileo System Time) arasındaki zaman farkları Compass merkezi kontrol istasyonunda ölçülür ve daha sonra GNSS sistemlerinin navigasyon mesajlarının bir parçası olarak yayınlanır.

46 BeiDou uydu tabanlı konumlama sisteminin; uydu tabanlı konumlama teknolojisi gösterim sistemi (Faz I), bölgesel uydu tabanlı navigasyon sistemi (Faz II), küresel kapsamaya sahip uydu navigasyon sistemi (Faz III) olmak üzere üç aşamada geliştirilmesi planlanmıştır. BeiDou uydularını isimlendirmede kullanılan yöntemler her üç aşamada da farklılık göstermektedir. Faz I aşamasında sadece GEO izleyen uydular bulunurken, Faz II ve Faz III uydu takımında GEO, IGSO ve MEO izleyen uydular yer almaktadır.

47

48 BeiDou uydu takımının yaydığı sinyaller sistemin ilk harfi olan B ile adlandırılmıştır. BeiDou-2 bölgesel uydu tabanlı konumlama sistemi; yerküreye B1, B2 ve B3 bandında navigasyon sinyalleri aktarmaktadır. B1 sinyali 1561,098 MHz frekansta, B2 sinyali 1207,140 MHz frekansta açık hizmet ve yetkili hizmet sinyalleri sunmaktadır. B3 sinyali ise 1268,520 MHz frekansta sadece yetkili hizmet sinyalleri sağlamaktadır.

49

50 BeiDou Faz II B1 açık hizmet sinyali, MHz bant genişlikli 1561,098 MHz merkezi frekanslı QPSK modülasyonunu kullanmaktadır. BeiDou Faz III kapsamında, GPS L1 ve Galileo E1 sivil sinyallerinde olduğu gibi, B1 sinyalinin ortalanmış frekansı 1561,098 MHz iken 1575,42 MHz olarak değiştirilecek ve gelecekteki GPS L1C ve Galileo E1 sinyallerine benzer şekilde karesel faz kaydırmalı anahtarlama (QPSK) modülasyonundan çoklanmış ikili ofset taşıyıcı (MBOC) modülasyonuna geçilecektir.

51

52 Operasyonel Kontrol Segmenti (OCS) olarak adlandırılan BeiDou yer segmentinin bileşenleri Çin ana karası üzerine dağılmış durumdadır. BeiDou kontrol segmenti; 1 ana kontrol istasyonu, 29 adet izleme istasyonu ve 2 yukarı yönlü veri gönderme istasyonundan oluşur. Sistemde iki tür izleme istasyonu bulunur. A türü izleme istasyonları, yörünge ve iyonosferik gecikmelerin izlenmesinde kullanılır. Bu istasyonlardan 7 adet bulunmaktadır. Geriye kalan 22 izleme istasyonu ise B türündedir. Bu istasyonlar; destek hizmeti ve entegrasyon hizmeti verirler. Veri gönderme istasyonları ise zaman senkronizasyonu ve veri yüklemede kullanılır.

53

54 BeiDou iki tip global ve iki tip bölgesel servis sunar. Global hizmetler, açık ve yetkili servislerdir. Bölgesel hizmetler, geniş alan diferansiyel ve kısa mesaj servisleridir. Açık Hizmet, diğer GNSS sistemlerinde olduğu gibi herkesin kullanımına açık olan sivil bir kamu hizmetidir. Bu hizmet; B1I, B3I, B1C, B2A ve B2b sinyalleri ile verilecektir. Açık Hizmet kapsamında, BeiDou ile uyumlu bir alıcı terminali olan her kullanıcı herhangi bir ücret ödemeden konumlama, hız ve zamanlama hizmetlerinden yararlanabilir. Yetkili Hizmet, Çin devlet ve askeri kullanıcılarına sunulan lisanslı bir hizmet türüdür. Söz konusu hizmet; B1A, B3Q ve B3A sinyalleri ile verilecektir Karmaşık durumlarda bile yüksek güvenilirlik sunmayı amaçlar ve Açık Hizmetten çok daha hassastır.

55 BeiDou diğer GNSS sistemlerinden farklı olarak tümleşik bir uydu tabanlı destek sistemine sahiptir. GEO uydulardan elde edilen düzeltme verileri yer konuşlu istasyonlar yardımı ile Çin ana karası üzerine dağıtılarak konumlama hassasiyetinin artırılmasını sağlanır. BeiDou-2 kapsamında verilmekte olan bölgesel kısa mesaj hizmeti, istasyon ile kullanıcı arasında karşılıklı konum bilgisi aktarımında kullanıldığı için Konum Raporlama Hizmeti olarak da adlandırılır (ESA, 2014a). Mesaj başına boyut 120 Çince karakter ile sınırlıdır. BeiDou-3 ile kısa mesaj kapasitenin geliştirilmesi ve konum raporlarına ek olarak kısa mesaj haberleşme hizmeti sunulması planlanmaktadır.

56 GPS i yoğun olarak kullanan Japonya, yoğun kentsel alanlarda GNSS kullanımı sırasında karşılaşılan sorunları gidermek ve kendi uydu tabanlı konumlama kabiliyetini oluşturmak için Quası-Zenıth Uydu Sistemi (QZSS) adı verilen sistemi kurmuşlardır. BU PROJENİN TEMEL AMACI: Özellikle şehirlerde GPS kullanımı sırasında karşılaşılan sinyal gölgelenmesinden ve yansımasından kaynaklı hataları azaltmaktır. Sisteme ismini veren Quasi-Zenith yörünge takımı, Japonya üzerinde her zaman 60 derece ve üzeri yükseklik açısına sahip en az bir adet uydu bulunmasını sağlamaktadır. Bundaki temel amaç; yansımadan ve atmosferik etkiden kaynaklı hata oranını düşürmek, konumlama hassasiyetini ve tutarlılığını artırmaktır. İLK UYDUSU 2010 yılında fırlatılmıştır. QZSS UYDULARI aynı zamanda ek GPS uydusu gibi görev yapabilmekte, GPS ile entegre biçimde çalışabilmektedir.

57

58 QZSS, 3 Quasi-Zenith yörüngeli (QZO) uydu ile 1 Yer-Sabit yörüngeli (GEO) uydudan oluşmaktadır. YER SABİT YÖRÜNGELİ UYDU: Ekvator üzerinde yaklaşık km yükseklikte dairesel bir yörünge izlemektedir. Yaklaşık 3 km/s sabit bir hıza sahiptir. Yörünge periyodu yaklaşık 24 saattir ve yerküre ile eş zamanlı olarak dönmektedir. Bu nedenle yerden bakıldığında sabitmiş gibi görünür. Bu yörünge türü, haberleşme ve meteoroloji uyduları tarafından kullanılır.

59 Yer-Sabit yörüngeye göre derece arasında eğiklik açısına sahip eliptik yörüngelerde hareket ederler. Uyduların yörüngedeki hızları yaklaşık 3 km/s civarındadır. Yörünge periyotları yaklaşık 24 saattir. Yer-Sabit yörüngede olduğu gibi yerkürenin dönüşü ile eş zamanlıdır. Bu nedenle hareketleri sırasında yerküre üzerindeki izdüşümleri 8 şekli çizer. Quasi-Zenith yörünge, uyduların Japonya üzerinde uzun süre kalması için ayarlanmıştır.

60 Yer-Sabit yörüngeli QZS-3 dışındaki uydular; yükselme düğüm açıları farklı, diğer yörünge parametreleri birbirinin aynı olan 3 farklı eliptik yörüngede dönmektedir. Sahip oldukları yörüngeler birbirini tamamlar niteliktedir ve her zaman Japonya üzerinde en az bir adet uydunun bulunmasını sağlar. Bu nedenle sisteme Quasi-Zenith ismi verilmiştir. Diğer bir deyişle, sistem ismini bu özel yörünge takımından almaktadır.

61

62

63 Quasi-Zenith yörüngelerde dönen uydular, Güney yarımkürede daha hızlı hareket ederler. Japonya üzerinde ise daha yavaş hareket ettikleri için daha uzun zaman geçirirler. Bu uyduların Kuzey yarımkürede geçirdiği süre yaklaşık 13 saat, Güney yarımkürede geçirdikleri süre ise yaklaşık 11 saattir. Quasi-zenith uydu yörüngeleri ve yer izleri

64 Halihazırda 4 uydudan oluşan QZSS uydu takımında 3 uydu Quasi-Zenith yörüngede dönmektedir. Bu 3 uydu neredeyse eşit aralıklarla güney-doğu kuzey-batı doğrultusunda yükselir; Japonya üzerinden dönerek kuzey-doğu güney-batı doğrultusunda alçalır; Avustralya üzerinden dönerek aynı hareketi tekrarlarlar. Yer-Sabit yörüngeli uydu ise 127 derece doğu boylamında bulunmaktadır. Bu uydunun yörüngesi ekvator düzleminde bulunduğundan ve Dünya ile aynı açısal hıza sabit olduğundan yerden bakıldığında sabitmiş gibi görünür. QZSS uydu takımını oluşturan 1,2 ve 4 numaralı uydular Quasi-Zenith yörüngeye, 3 numaralı uydu ise yer-sabit yörüngeye yerleştirilmiştir.

65 QZSS, Japonya ana karası üzerinde hassas konumlama hizmeti vermeyi amaçlayan bir bölgesel konumlama sistemidir. Bunun için en ideal durum uyduların başucu doğrultusunda konumlandırılarak yükseklik açılarının en büyük değerde tutulmasıdır. Japonya, derece kuzey enlemleri ile derece doğu boylamları arasında yer alır. Ekvator düzleminde yer almadığı için Japonya üzerinde sabit uydu konuşlandırılması mümkün değildir. Ekvator düzlemine yerleştirilecek olan Yer-Sabit yörüngeli uyduların ise Japonya dan bakıldığında yükseklik açısı oldukça düşüktür. Bu nedenle odak noktasında Japonya olacak biçimde tasarlanan sistem, Japonya nın güneyinde yer alan Asya Pasifik bölgesini de kapsamaktadır.

66 Uydu yükseklik açıları, konumlama sinyali kullanıcısının bulunduğu enlem ve boylama göre değişir. Uydu yükseklik açısı azaldıkça konumlama sinyalinin atmosferde izlediği yol artar ve alıcıya doğrudan ulaşma olasılığı azalır. Atmosferik gecikmeden ve sinyal yansımasından kaynaklı hatalar artacağından bu durum konum belirleme hassasiyetinin düşmesine neden olur. Dolayısıyla sistem performansı ve verimliliği sadece uydu takımına değil; kullanıcı konumuna da bağlıdır. Yörünge izdüşümünden uzaklaştıkça uydu yükseklik açıları azalacağından konumlama tutarlılığı düşer. Sistem sadece Quasi-Zenith yörüngeli uydulardan oluşmamaktadır. Yer- Sabit yörüngeli QZS-3 uydusu da QZSS sisteminin bir parçasıdır ve ekvatora yakın bölgede kapsama alanının artmasına katkıda bulunur. Japonya yı da içine alan bölge, konumlama hassasiyetinin en yüksek olduğu bölgedir ve bu bölgede 60 derece üzeri yükseklik açısına sahip en az bir uydu bulunur. Ekvator bölgesindeki kapsama yer-sabit yörüngeli uydunun eklenmesiyle ciddi biçimde artar.

67 Quzasi-zenith yörüngeli 3 uydunun kapsama performansı

68 4 uydulu QZSS Asya-Pasifik Bölgesi kapsama performansı

69 İlk QZSS uydusu 2010 yılında fırlatılmıştır. Devamında QZSS uydu takımına ait 2. uydu Haziran 2017 de, 3. uydu Ağustos 2017 de ve 4. uydu ise Ekim 2017 de fırlatılmıştır. QZSS uydu takımına ait uydular, QZS-uydu numarası şeklinde isimlendirilmektedir. Uydu numaraları ise fırlatım sırasına göre belirlenmektedir. QZS-1, QZS-2 ve QZS-3 Uyduların kuru ağırlığı 1,6 ton, fırlatma ağırlığı 4,0 tondur. Uydu ömürlerinin 15 yıldan fazla olması beklenmektedir. Sistemin tek Yer-Sabit yörüngeli uydusu olan QZS-3, 127 derece doğu boylamında yer almaktadır. Uydunun kuru ağırlığı 1,8 ton, fırlatma ağırlığı ise 4,7 tondur. Uydunun ömrünün 15 yıldan fazla olması beklenmektedir. Quasi-Zenith yörüngeli uydulardan farklı olarak bu uydu üzerinde acil durumlarda güvenlik durumunun raporlanması için iki yönlü haberleşmeye imkan sağlayan bir s-bant anten bulunur.

70 QZS-1, QZS-2 ve QZS-4 uydularının yapısı QZS-3 uydusunun (yer-sabit yörüngeli uydu) yapısı

71 QZSS uydu takımında yer alan uyduların yeryüzüne aktardığı/aktaracağı sinyaller ve bu sinyallerin sunmuş olduğu hizmetler tabloda verilmiştir:

72 QZSS in kontrol bölümü, 2 ana kontrol istasyonu, 7 uydu kontrol istasyonu ve Dünya çevresindeki 30 un üzerinde izleme istasyonundan oluşmaktadır. QZSS in iki adet ana yer istasyonu bulunmaktadır. Kontrol merkezi görevi gören bu istasyonlar iki farklı yerleşkeye kurulmuştur. Operasyonun yönetildiği ana istasyon Hitachi-Ota da bulunmaktadır.kkobe deki yerleşke ise yedek istasyon olarak görev yapmaktadır.

73 Uyduların devamlı olarak görülebilmesi amacıyla çoğunluğu Japonya nın güney bölgelerinde kurulu toplam 7 adet Telemetri, Takip ve Komut İstasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonların tamamı 2016 yılı sonu itibariyle faaliyete başlamıştır.

74 Japonya Hükümeti 2015 yılında aldığı kararla 4 uydudan oluşan QZSS takımının 2023 yılı civarında 7 uyduya tamamlanmasını kararlaştırmıştır. Uydu takımındaki uydu sayısının 7 ye çıkarılması, devamlı ve sürdürülebilir konumlama hizmeti verilmesini mümkün kılacaktır. Uydu takımına eklenecek olan yeni uydulardan birinin Quasi-Zenith yörüngeye, diğer ikisinin ise Yer-Sabit yörüngeye sahip olması planlanmaktadır.

75 f WEub3JnL3dpa2kvQmVpRG91X1V5ZHVfS29udW1sYW5kxLFybWFfU2lzdG VtaSNjaXRlX25vdGUtMzA

GNSS Teknikleri ve Uygulamaları

GNSS Teknikleri ve Uygulamaları GNSS Teknikleri ve Uygulamaları Yrd. Doç. Dr. Sefa YALVAÇ Gümüşhane, 2017 Gümüşhane Üniversitesi, 2017 Versiyon: 2017.0 Bölüm-1 Tarihçe Tarih boyunca insanlar, Neredeyim? Nereye gidiyorum? sorularına cevap

Detaylı

HARİTA DAİRESİ BAŞKANLIĞI. İSTANBUL TKBM HİZMET İÇİ EĞİTİM Temel Jeodezi ve GNSS

HARİTA DAİRESİ BAŞKANLIĞI. İSTANBUL TKBM HİZMET İÇİ EĞİTİM Temel Jeodezi ve GNSS HİZMET İÇİ EĞİTİM MART 2015 İSTANBUL TAPU VE KADASTRO II.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ SUNUM PLANI 1- Jeodezi 2- Koordinat sistemleri 3- GNSS 3 JEODEZİ Jeodezi; Yeryuvarının şekil, boyut, ve gravite alanı ile zamana

Detaylı

SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI

SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI OMEGA Askeri amaçlı olarak A.B.D. tarafından 1982 yılında kurulmuş ve uzun menzilli uçuşlarda uçağın dünyanın neresinde olduğunu bildiren bir radyo seyrüsefer yardımcısıdır.

Detaylı

GNSS Teknikleri. Lisans Ders Notları. Aydın ÜSTÜN. Kocaeli Üniversitesi Harita Mühendisliği.

GNSS Teknikleri. Lisans Ders Notları. Aydın ÜSTÜN. Kocaeli Üniversitesi Harita Mühendisliği. GNSS Teknikleri Lisans Ders Notları Aydın ÜSTÜN Kocaeli Üniversitesi Harita Mühendisliği aydin.ustun@kocaeli.edu.tr Kocaeli, 2016 A. Üstün (Kocaeli Üniversitesi) GNSS teknikleri (v.11/10/16) 1/18 İçerik

Detaylı

GPS Nedir? Nasıl Çalışır?

GPS Nedir? Nasıl Çalışır? GPS Nedir? Nasıl Çalışır? Atalarımız kaybolmamak için çok ekstrem ölçümler kullanmak zorunda kalmışlardır. Anıtlar dikerek yerler işaretlenmiş, zahmetli haritalar çizilmiş ve gökyüzündeki yıldızların yerlerine

Detaylı

1. GİRİŞ 2. GNSS SİSTEMLERİ

1. GİRİŞ 2. GNSS SİSTEMLERİ 1. GİRİŞ İnsanoğlu daha kaliteli ve güvenli bir yaşam amacıyla, bulunduğu bölgeleri terk edip daha uygun yaşam alanları bulmak için geçmişten günümüze sürekli bir arayış içerisinde olmuştur. Bunun için

Detaylı

YHEY2008 DOĞADA YÖN BULMA. Yrd. Doç. Dr. Uzay KARAHALİL

YHEY2008 DOĞADA YÖN BULMA. Yrd. Doç. Dr. Uzay KARAHALİL YHEY2008 DOĞADA YÖN BULMA Yrd. Doç. Dr. Uzay KARAHALİL Sunum Akışı GPS Hakkında Bilgi GPS Uygulaması GPS (GLOBAL POSITIONING SYSTEM=KÜRESEL YER BELİRLEME SİSTEMİ) El tipi GPS alıcıları genelde doğa koşullarında

Detaylı

Global Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) ve Uydu Bazlı Alan Büyütme Sistemleri (SBAS)

Global Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) ve Uydu Bazlı Alan Büyütme Sistemleri (SBAS) Global Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) ve Uydu Bazlı Alan Büyütme Sistemleri (SBAS) Global Navigasyon Uydu Sistemleri GPS GLONASS Galileo Compass (GNSS) Uydu Bazlı Alan Büyütme Sistemleri (SBAS) WAAS

Detaylı

Bağıl Konum Belirleme. GPS ile Konum Belirleme

Bağıl Konum Belirleme. GPS ile Konum Belirleme Mutlak Konum Belirleme Bağıl Konum Belirleme GPS ile Konum Belirleme büroda değerlendirme (post-prosessing) gerçek zamanlı (real-time) statik hızlı statik kinematik DGPS (kod) gerçek zamanlı kinematik

Detaylı

Mobil ve Kablosuz Ağlar (Mobile and Wireless Networks)

Mobil ve Kablosuz Ağlar (Mobile and Wireless Networks) Mobil ve Kablosuz Ağlar (Mobile and Wireless Networks) Hazırlayan: M. Ali Akcayol Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Ders konuları Uydu ağları Uydu parametreleri Uydu yörüngeleri GEO uydular

Detaylı

(EK-1) TURKSAT 6A UYDUSU ÖN TEKNİK İSTERLERİ

(EK-1) TURKSAT 6A UYDUSU ÖN TEKNİK İSTERLERİ (EK-1) TURKSAT 6A UYDUSU ÖN TEKNİK İSTERLERİ 1. UYDU GENEL PERFORMANS İSTERLERİ a) Uydu nominal yörünge pozisyonu yerdurağan (GEO) yörüngede 42 Doğu boylamı olacaktır. b) Uydu, hizmet ömrü boyunca tam

Detaylı

SLC Tablet PC'ler İçin GNSS Alıcısı Çözümü

SLC Tablet PC'ler İçin GNSS Alıcısı Çözümü SLC Tablet PC'ler İçin GNSS Alıcısı Çözümü www.satlab.com.tr SLC Tablet PC'ler İçin GNSS Alıcısı Çözümü Sınırsız Uygulama Desteğine Sahip, 6G Uydu İzleme Kapasiteli GNSS Alıcısı İsveç Tasarımı Hafif Bluetooth

Detaylı

ProMark 800 ve GNSS Teknolojisindeki Büyük Gelişmeler. Türkiye Tek Yetkili Temsilcisi

ProMark 800 ve GNSS Teknolojisindeki Büyük Gelişmeler. Türkiye Tek Yetkili Temsilcisi ProMark 800 ve GNSS Teknolojisindeki Büyük Gelişmeler Türkiye Tek Yetkili Temsilcisi 10.Eylül.2012 ProMark 800 ü Tanıtmak Spectra Precision dan yeni GNSS Alıcısı Trimble Firması Ashtech Firmasını kendi

Detaylı

TUSAGA-AKTİF CORS İSTASYONLARININ YER DEĞİŞİKLİĞİNİN AĞ BAZLI RTK ÖLÇÜMLERİNE ETKİSİ. Sermet Öğütcü, İbrahim Kalaycı Necmettin Erbakan Üniversitesi

TUSAGA-AKTİF CORS İSTASYONLARININ YER DEĞİŞİKLİĞİNİN AĞ BAZLI RTK ÖLÇÜMLERİNE ETKİSİ. Sermet Öğütcü, İbrahim Kalaycı Necmettin Erbakan Üniversitesi TUSAGA-AKTİF CORS İSTASYONLARININ YER DEĞİŞİKLİĞİNİN AĞ BAZLI RTK ÖLÇÜMLERİNE ETKİSİ Sermet Öğütcü, İbrahim Kalaycı Necmettin Erbakan Üniversitesi ÇALIŞMA BÖLGESİ ÖLÇÜMLER Konya Aksaray-Cihanbeyli-Yunak

Detaylı

TUJK 2017 BİLİMSEL TOPLANTISI SABİT GNSS İSTASYONLARI UYGULAMALRI CORS İLE ORMANLIK ARAZİLERDE YAPILAN GNSS ÖLÇMELERİNDE RTK KULLANIMI

TUJK 2017 BİLİMSEL TOPLANTISI SABİT GNSS İSTASYONLARI UYGULAMALRI CORS İLE ORMANLIK ARAZİLERDE YAPILAN GNSS ÖLÇMELERİNDE RTK KULLANIMI TUJK 2017 BİLİMSEL TOPLANTISI SABİT GNSS İSTASYONLARI UYGULAMALRI CORS İLE ORMANLIK ARAZİLERDE YAPILAN GNSS ÖLÇMELERİNDE RTK KULLANIMI Yrd.Doç. Dr. Veli AKARSU/BEU, ZMYO Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü

Detaylı

SLX-1 GNSS Referans İstasyonu

SLX-1 GNSS Referans İstasyonu SLX-1 GNSS Referans İstasyonu www.satlab.com.tr SLX-1 GNSS Referans İstasyonu Akıllı referans istasyonu çözümü Avrupa Standartları GPS GLONASS BEIDOU GALILEO SBAS QZSS 24 Saat Batarya Ömrü Linux İşletim

Detaylı

UYDU JEODEZISI: ÖLÇME YÖNTEM VE TEKNIKLERI

UYDU JEODEZISI: ÖLÇME YÖNTEM VE TEKNIKLERI UYDU JEODEZISI: ÖLÇME YÖNTEM VE TEKNIKLERI Gözlem noktasına baglı yöntemler: Yerden uyduya Uydudan yer noktasına Uydudan uyduya Ölçünün cinsine baglı yöntemler: Dogrultu ölçmeleri (geometrik yöntem) Çift

Detaylı

ARAZİ ÖLÇMELERİ. Koordinat sistemleri. Kartezyen koordinat sistemi

ARAZİ ÖLÇMELERİ. Koordinat sistemleri. Kartezyen koordinat sistemi Koordinat sistemleri Coğrafik objelerin haritaya aktarılması, objelerin detaylarına ait koordinatların düzleme aktarılması ile oluşur. Koordinat sistemleri kendi içlerinde kartezyen koordinat sistemi,

Detaylı

31.10.2014. CEV 361 CBS ve UA. Koordinat ve Projeksiyon Sistemleri. Öğr. Gör. Özgür ZEYDAN http://cevre.beun.edu.tr/zeydan/ Yerin Şekli

31.10.2014. CEV 361 CBS ve UA. Koordinat ve Projeksiyon Sistemleri. Öğr. Gör. Özgür ZEYDAN http://cevre.beun.edu.tr/zeydan/ Yerin Şekli CEV 361 CBS ve UA Koordinat ve Projeksiyon Sistemleri Öğr. Gör. Özgür ZEYDAN http://cevre.beun.edu.tr/zeydan/ Yerin Şekli 1 Yerin Şekli Ekvator çapı: 12756 km Kuzey kutuptan güney kutuba çap: 12714 km

Detaylı

E-DERGİ ÖABT SOSYAL BİLGİLER VE SINIF ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN COĞRAFYA SAYI 2. www.kpsscografyarehberi.com ULUTAŞ

E-DERGİ ÖABT SOSYAL BİLGİLER VE SINIF ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN COĞRAFYA SAYI 2. www.kpsscografyarehberi.com ULUTAŞ E-DERGİ ÖABT SOSYAL BİLGİLER VE SINIF ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN COĞRAFYA SAYI 2 ULUTAŞ DÜNYA'NIN HAREKETLERİ ve SONUÇLARI Dünya'nın iki çeşit hareketi vardır. Dünya bu hareketlerin ikisini de aynı zamanda gerçekleştirir.

Detaylı

PARALEL VE MERİDYENLER

PARALEL VE MERİDYENLER PARALEL VE MERİDYENLER Nasıl ki şehirdeki bir evi bulabilmek için mahalle, cadde, sokak ve ev numarası gibi unsurlara ihtiyaç varsa Yerküre üzerindeki herhangi bir yeri bulabilmek için de hayalî çizgilere

Detaylı

ARAZİ ÖLÇMELERİ. Koordinat sistemleri. Kartezyen koordinat sistemi

ARAZİ ÖLÇMELERİ. Koordinat sistemleri. Kartezyen koordinat sistemi Koordinat sistemleri Coğrafik objelerin haritaya aktarılması, objelerin detaylarına ait koordinatların düzleme aktarılması ile oluşur. Koordinat sistemleri kendi içlerinde kartezyen koordinat sistemi,

Detaylı

Küresel Konumlama Sistemi Yrd. Doç. Dr. Okan Yıldız Yrd. Doç. Dr. Mustafa Dihkan Öğr.Gör.Dr. Deniztan Ulutaş

Küresel Konumlama Sistemi Yrd. Doç. Dr. Okan Yıldız Yrd. Doç. Dr. Mustafa Dihkan Öğr.Gör.Dr. Deniztan Ulutaş Küresel Konumlama Sistemi Yrd. Doç. Dr. Okan Yıldız Yrd. Doç. Dr. Mustafa Dihkan Öğr.Gör.Dr. Deniztan Ulutaş Ölçme Bilgisi Ders Notları 2015-2016 Bahar Yarıyılı Golabal Positioning System(GPS) Nedir? Küresel

Detaylı

Yazılım Tabanlı HF Telsiz Ailesi.

Yazılım Tabanlı HF Telsiz Ailesi. Yazılım Tabanlı HF Telsiz Ailesi www.aselsan.com.tr HF TELSİZLER ASELSAN HF Telsiz Ailesi, 1.6-30 MHz bandında Kara, Deniz ve Hava Platformlarında, güvenilir ve emniyetli haberleşme imkanını Yazılım Tabanlı

Detaylı

COĞRAFİ KONUM ÖZEL KONUM TÜRKİYE'NİN ÖZEL KONUMU VE SONUÇLARI

COĞRAFİ KONUM ÖZEL KONUM TÜRKİYE'NİN ÖZEL KONUMU VE SONUÇLARI COĞRAFİ KONUM Herhangi bir noktanın dünya üzerinde kapladığı alana coğrafi konum denir. Özel ve matematik konum diye ikiye ayrılır. Bir ülkenin coğrafi konumu, o ülkenin tabii, beşeri ve ekonomik özelliklerini

Detaylı

UAK Ulusal Astronomi Kongresi Erzurum 5-9 Eylül TÜRKSAT Gözlemevinde Gerçekleştirilen GEO Kuşak Uydu Gözlem Faaliyetleri

UAK Ulusal Astronomi Kongresi Erzurum 5-9 Eylül TÜRKSAT Gözlemevinde Gerçekleştirilen GEO Kuşak Uydu Gözlem Faaliyetleri UAK-2016 20. Ulusal Astronomi Kongresi Erzurum 5-9 Eylül 2016 TÜRKSAT Gözlemevinde Gerçekleştirilen GEO Kuşak Uydu Gözlem Faaliyetleri SUNUM İÇERİĞİ Türksat Gözlemevi Uzay Trafiği Türksat Uyduları GEO

Detaylı

CEV 361 CBS ve UA. Koordinat ve Projeksiyon Sistemleri. Yrd. Doç. Dr. Özgür ZEYDAN Yerin Şekli

CEV 361 CBS ve UA. Koordinat ve Projeksiyon Sistemleri. Yrd. Doç. Dr. Özgür ZEYDAN  Yerin Şekli CEV 361 CBS ve UA Koordinat ve Projeksiyon Sistemleri Yrd. Doç. Dr. Özgür ZEYDAN http://cevre.beun.edu.tr/zeydan/ Yerin Şekli 1 Yerin Şekli Ekvator çapı: 12756 km Kuzey kutuptan güney kutuba çap: 12714

Detaylı

Harita Projeksiyonları ve Koordinat Sistemleri. Doç. Dr. Senem KOZAMAN

Harita Projeksiyonları ve Koordinat Sistemleri. Doç. Dr. Senem KOZAMAN Harita Projeksiyonları ve Koordinat Sistemleri Doç. Dr. Senem KOZAMAN Yeryüzü şekilleri ve ayrıntılarının düz bir yüzey üzerinde, belli bir ölçek ve semboller kullanarak, bir referans sisteme göre ifade

Detaylı

JEODEZİK VERİLERİN İSTATİSTİK ANALİZİ (Ölçüler Yöntemleri) Prof. Dr. Mualla YALÇINKAYA

JEODEZİK VERİLERİN İSTATİSTİK ANALİZİ (Ölçüler Yöntemleri) Prof. Dr. Mualla YALÇINKAYA JEODEZİK VERİLERİN İSTATİSTİK ANALİZİ (Ölçüler Yöntemleri) Prof. Dr. Mualla YALÇINKAYA ÖLÇÜ TEKNİKLERİ I- Uydu ve Uzay Teknikleri VLBI SLR GPS DORIS INSAR Gravite Uydu Sistemleri (Uydu ve Uzay Teknikleri)

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ. Anten Parametrelerinin Temelleri. Samet YALÇIN

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ. Anten Parametrelerinin Temelleri. Samet YALÇIN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Anten Parametrelerinin Temelleri Samet YALÇIN Anten Parametrelerinin Temelleri GİRİŞ: Bir antenin parametrelerini tanımlayabilmek için anten parametreleri gereklidir. Anten performansından

Detaylı

GNSS Teknikleri ve Uygulamaları

GNSS Teknikleri ve Uygulamaları GNSS Teknikleri ve Uygulamaları Yrd. Doç. Dr. Sefa YALVAÇ Gümüşhane, 2017 Gümüşhane Üniversitesi, 2017 Versiyon: 2017.0 Bölüm-1 Tarihçe Tarih boyunca insanlar, Neredeyim? Nereye gidiyorum? sorularına cevap

Detaylı

DÜNYA NIN ŞEKLİ ve BOYUTLARI

DÜNYA NIN ŞEKLİ ve BOYUTLARI 0 DÜNYA NIN ŞEKLİ ve BOYUTLARI Dünya güneşten koptuktan sonra, kendi ekseni etrafında dönerken, meydana gelen kuvvetle; ekvator kısmı şişkince, kutuplardan basık kendine özgü şeklini almıştır. Bu şekle

Detaylı

Yazılım Tabanlı HF Telsiz Ailesi.

Yazılım Tabanlı HF Telsiz Ailesi. Yazılım Tabanlı HF Telsiz Ailesi www.aselsan.com.tr YAZILIM TABANLI HF TELSİZ AİLESİ HF TELSİZLER ASELSAN HF Telsiz Ailesi, 1.6-30 MHz bandında Kara, Deniz ve Hava Platformlarında, güvenilir ve emniyetli

Detaylı

SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI

SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI VOR (VHF Çok Yönlü Radyo Seyrüsefer İstikamet Cihazı) VHF bandında çok yönlü radyo yayını olarak bilinen VOR, uluslararası standartta orta ve kısa mesafe seyrüsefer (navigasyon)

Detaylı

DÜNYA NIN ŞEKLİ VE HAREKETLERİ

DÜNYA NIN ŞEKLİ VE HAREKETLERİ DÜNYA NIN ŞEKLİ VE HAREKETLERİ YERKÜRE NİN ŞEKLİ Bilim ve teknolojik seviyeye bağlı olarak, İlk Çağ da Dünya mızın şekli, değişik biçimlerde tahmin ediliyordu. Dünya nın çevresi günümüzden yaklaşık 2.200

Detaylı

küresel astronominin konusu zaman ve uydu konumlama sistemleri (gps- glonass)

küresel astronominin konusu zaman ve uydu konumlama sistemleri (gps- glonass) küresel astronominin konusu zaman ve uydu konumlama sistemleri (gps- glonass) ÖZET Doç. Dr. Burhan C. IŞIK (YTÜ Öğretim Üyesi) Bu yazıda küresel astronominin konusu olan zaman için Dünya Zamanı UT, Astronomik

Detaylı

Test. Yerküre nin Şekli ve Hareketleri BÖLÜM 4

Test. Yerküre nin Şekli ve Hareketleri BÖLÜM 4 Yerküre nin Şekli ve Hareketleri 1. Dünya ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden yanlış olan hangisidir? A) Dünya, ekseni etrafındaki bir turluk dönüş hareketini 24 saatte tamamlar. B) Dünya ekseni etrafındaki

Detaylı

SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI

SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI SEYRÜSEFER VE YARDIMCILARI DME (DISTANCE MEASURING EQUIPMENT) MESAFE ÖLÇME CİHAZI DME (Mesafe Ölçme Cihazı) Havacılıkta yaygın olarak kullanılan bir radyo seyrüsefer yardımcısıdır. Taşıtın yer istasyonundan

Detaylı

İyonosfer TEİ Hesabında Yeni Bir Ağırlık Fonksiyonu Yaklaşımı

İyonosfer TEİ Hesabında Yeni Bir Ağırlık Fonksiyonu Yaklaşımı İyonosfer TEİ Hesabında Yeni Bir Ağırlık Fonksiyonu Yaklaşımı *Araş. Gör. Erman Şentürk Yrd. Doç.Dr. Murat Selim Çepni Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü 5-7 Kasım 2014

Detaylı

KONUM BELİRLEME YÖNTEMLERİ

KONUM BELİRLEME YÖNTEMLERİ KONUM BELİRLEME YÖNTEMLERİ SUNUM ÖZETİ GPS Nedir? DGPS ve RTK Kavramları VRS Nedir? VRS Nasıl Çalışır? VRS de Modellenmesi Gereken Hata Kaynakları Sonuç ve Öneriler ANTALYA AKHİSAR MİHALIÇÇIK EŞME YUNAK

Detaylı

KABLOSUZ İLETİŞİM

KABLOSUZ İLETİŞİM KABLOSUZ İLETİŞİM 805540 KABLOSUZ İLETİŞİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ İçerik 3 İletişim sistemleri Gezgin iletişim sistemleri Kablosuz iletişim sistemleri Hücresel sistemler Tarihçe Tipik İletişim Sistemi 4 Kaynak

Detaylı

İKLİM ELEMANLARI SICAKLIK

İKLİM ELEMANLARI SICAKLIK İKLİM ELEMANLARI Bir yerin iklimini oluşturan sıcaklık, basınç, rüzgâr, nem ve yağış gibi olayların tümüne iklim elemanları denir. Bu elemanların yeryüzüne dağılışını etkileyen enlem, yer şekilleri, yükselti,

Detaylı

UYDU HABERLEŞME SİSTEMLERİ

UYDU HABERLEŞME SİSTEMLERİ UYDU HABERLEŞME SİSTEMLERİ Konular 1. İhtiyaç 2. Uydu Haberleşme Tarihi 3. Avantaj ve Dezavantajları 4. Teknik Yapısı a. Uzay Kısmı b. Hava Kısmı c. Yer Kısmı 5. Kullanılan Teknolojiler 6. Günümüzde Kullanım

Detaylı

JEODEZİK ÖLÇMELER DERSİ. Yrd. Doç. Dr. Hakan AKÇIN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KEMALDERE

JEODEZİK ÖLÇMELER DERSİ. Yrd. Doç. Dr. Hakan AKÇIN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KEMALDERE JEODEZİK ÖLÇMELER DERSİ Yrd. Doç. Dr. Hakan AKÇIN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KEMALDERE REFERANS (KOORDİNAT) SİSTEMLERİ VE DATUM 1. Hafta Ders Notları REFERANS (KOORDİNAT) SİSTEMLERİ VE DATUM Referans (Koordinat)

Detaylı

METEOROLOJİ. IV. HAFTA: Hava basıncı

METEOROLOJİ. IV. HAFTA: Hava basıncı METEOROLOJİ IV. HAFTA: Hava basıncı HAVA BASINCI Tüm cisimlerin olduğu gibi havanın da bir ağırlığı vardır. Bunu ilk ortaya atan Aristo, deneyleriyle ilk ispatlayan Galileo olmuştur. Havanın sahip olduğu

Detaylı

Ashtech BLADE TM Teknolojisi ile Önemli Bir Atılım

Ashtech BLADE TM Teknolojisi ile Önemli Bir Atılım Ashtech BLADE TM Teknolojisi ile Önemli Bir Atılım Gündem Bu seçkin GNSS benim için ne yapabilir? Güncel Ashtech BLADE TM Teknolojisi Ashtech Teknolojisi ile Önemli Bir Atılım Bu seçkin GNSS benim için

Detaylı

A. Dört kat fazla. B. üç kat daha az. C. Aynı. D. 1/2 kadar.

A. Dört kat fazla. B. üç kat daha az. C. Aynı. D. 1/2 kadar. Q12.1 Ayın ağırlığı dünyanın ağırlığının 1/81 i kadardır. Buna göre ayın dünyaya uyguladığı kütleçekim ile dünyanın aya uyguladığı kütleçekim kuvvetini karşılaştırınız. A. Dünyanın uyguladığı kütleçekim

Detaylı

1.Standart Referans Sistemleri, Gridler ve Ölçü Birimleri

1.Standart Referans Sistemleri, Gridler ve Ölçü Birimleri 1.Standart Referans Sistemleri, Gridler ve Ölçü Birimleri Tema ayrımlı özel durumlar ve / veya ek gereksinimler, Bölüm 1.2 'de tanımlanan referans sistemleri, alt bölümde yer alan ölçü birimleri ve coğrafi

Detaylı

EET349 Analog Haberleşme Güz Dönemi. Yrd. Doç. Dr. Furkan Akar

EET349 Analog Haberleşme Güz Dönemi. Yrd. Doç. Dr. Furkan Akar EET349 Analog Haberleşme 2015-2016 Güz Dönemi Yrd. Doç. Dr. Furkan Akar 1 Notlandırma Ara Sınav : %40 Final : %60 Kaynaklar Introduction to Analog and Digital Communications Simon Haykin, Michael Moher

Detaylı

Astronomik Zaman Sistemleri

Astronomik Zaman Sistemleri Astronomik Zaman Sistemleri Astronomik Zaman Sistemleri İki türlüdür Dünyanın kendi etrafında dönüşüne bağlı olarak tanımlanan zamanlar Atom saatleri ile (yani atomik salınımlarınfrekansı) ile yürütülen

Detaylı

EKVATORAL KOORDİNAT SİSTEMİ_devam. Serap Ak

EKVATORAL KOORDİNAT SİSTEMİ_devam. Serap Ak EKVATORAL KOORDİNAT SİSTEMİ_devam http://star-www.st-and.ac.uk/~fv/webnotes/chapter5.htm http://star-www.st-and.ac.uk/~fv/webnotes/chapter4.htm Gök küresinde bulunan önemli yıldızların ekvatoral koordinatları

Detaylı

GÜNEY YARIM KÜRESİ İÇİN ŞEKİL

GÜNEY YARIM KÜRESİ İÇİN ŞEKİL GÜNEY YARIM KÜRESİ İÇİN ŞEKİL Bu şekilde, gözlemcinin zeniti bundan önceki şekillerdeki gibi yerleştirilir. Bu halde gök ufku şekildeki gibi olur. Güney yarım kürede Q güney kutbu ufkun üzerindedir. O

Detaylı

Elektromanyetik dalgalar kullanılarak yapılan haberleşme ve data iletişimi için frekans planlamasının

Elektromanyetik dalgalar kullanılarak yapılan haberleşme ve data iletişimi için frekans planlamasının 2. FREKANS TAHSİS İŞLEMLERİ 2.1 GENEL FREKANS TAHSİS KRİTERLERİ GENEL FREKANS TAHSİS KRİTERLERİ Elektromanyetik dalgalar kullanılarak yapılan haberleşme ve data iletişimi için frekans planlamasının yapılması

Detaylı

Uydu Haberleşme Sistem Çözümleri.

Uydu Haberleşme Sistem Çözümleri. Uydu Haberleşme Sistem Çözümleri www.aselsan.com.tr ÖZELLIKLER Uydu kapsama alanında X Bant, Ku Bant ya da Ka Bantta haberleşme imkânı Her türlü platforma uygun sistem çözümleri: Kara, Deniz, Hava Otomatik

Detaylı

JDF 361 Alet Bilgisi Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ Zonguldak-2015

JDF 361 Alet Bilgisi Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ Zonguldak-2015 JDF 361 Alet Bilgisi Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ Zonguldak-2015 Dersin Amacı Öğrencilerin arazi çalışmalarında kullanmaları gereken ölçme ekipmanlarının tanıtılması, ekipmanların kullanım

Detaylı

Navigasyon; bulunduğumuz konum, gideceğimiz hedef, hedefin uzaklığı gibi bilgileri göz önünde bulundurarak tekneyi ve ekibi güvenli bir şekilde

Navigasyon; bulunduğumuz konum, gideceğimiz hedef, hedefin uzaklığı gibi bilgileri göz önünde bulundurarak tekneyi ve ekibi güvenli bir şekilde Ozan Özkiper Navigasyon; bulunduğumuz konum, gideceğimiz hedef, hedefin uzaklığı gibi bilgileri göz önünde bulundurarak tekneyi ve ekibi güvenli bir şekilde hedefe götürmektir. Güneş (Güneş pusulası ve

Detaylı

ATIŞ, TEST VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ Konya-Karapınar-TÜRKİYE

ATIŞ, TEST VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ Konya-Karapınar-TÜRKİYE ATIŞ, TEST VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ Konya-Karapınar-TÜRKİYE ATDM-I Projesi, NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) ile ROKETSAN arasında imzalanan sözleşme ile anahtar teslim bir proje olarak Millî Savunma

Detaylı

Drone ve Kara Tehditlerine Karşı Retinar Radar Sistemi

Drone ve Kara Tehditlerine Karşı Retinar Radar Sistemi Türkiye nin Teknoloji Geliştirme Merkezi METEKSAN SAVUNMA SANAYİİ A.Ş. Drone ve Kara Tehditlerine Karşı Retinar Radar Sistemi METEKSAN SAVUNMA SANAYİİ A.Ş. Türkiye nin Teknoloji Geliştirme Merkezi Retinar

Detaylı

Antenler. Genel bilgiler

Antenler. Genel bilgiler Genel bilgiler Antenler, radyo dalgalarını almak ve iletmek amacıyla kullanılır ve genellikle bir anten yuvası ve anten çubuğundan oluşur. Anten yuvası, fabrikada kabin tavanına takılır. Taşıma yüksekliğini

Detaylı

GDM 417 ASTRONOMİ. Gökyüzünde Hareketler

GDM 417 ASTRONOMİ. Gökyüzünde Hareketler GDM 417 ASTRONOMİ Gökyüzünde Hareketler Günlük Hareket ve Gökyüzü Gökküresi: Dünyamız dışındaki bütün gökcisimlerinin üzerinde yer aldığını, üzerinde hareket ettiklerini varsaydığımız, merkezinde Yer in

Detaylı

Dünya nın Şekli ve Hareketleri

Dünya nın Şekli ve Hareketleri Dünya nın Şekli ve Hareketleri YGS Coğrafya 1 Dünya nın Şekli ve Hareketleri Dünya nın Şekli ve Hareketleri başlıklı hazırladığımız bu yazıda, dünyanın şeklinin getirdiği sonuçları; enlem, boylam ve meridyenlerin

Detaylı

EKVATORAL KOORDİNAT SİSTEMİ

EKVATORAL KOORDİNAT SİSTEMİ EKVATORAL KOORDİNAT SİSTEMİ Dünya nın yüzeyi üzerindeki bir noktayı belirlemek için enlem ve boylam sistemini kullanıyoruz. Gök küresi üzerinde de Dünya nın kutuplarına ve ekvatoruna dayandırılan ekvatoral

Detaylı

ULUSAL STANDART TOPOGRAFİK HARİTA PROJEKSİYONLARI

ULUSAL STANDART TOPOGRAFİK HARİTA PROJEKSİYONLARI ULUSAL STANDART TOPOGRAFİK HARİTA PROJEKSİYONLARI Doç.Dr. Türkay GÖKGÖZ http://www.yarbis.yildiz.edu.tr/gokgoz İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Kartografya Anabilim Dalı BÜYÜK ÖLÇEKLİ HARİTA

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü TOPOGRAFYA (HRT3351) Yrd. Doç. Dr. Ercenk ATA

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü TOPOGRAFYA (HRT3351) Yrd. Doç. Dr. Ercenk ATA Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü 4. HAFTA KOORDİNAT SİSTEMLERİ VE HARİTA PROJEKSİYONLARI Coğrafi Koordinat Sistemi Yeryüzü üzerindeki bir noktanın konumunun enlem

Detaylı

NAVSTAR sistemi, uzay bölümü (uydular), kontrol bölümü (yer istasyonları) ve kullanıcı bölümünden (GPS alıcısı) oluşur.

NAVSTAR sistemi, uzay bölümü (uydular), kontrol bölümü (yer istasyonları) ve kullanıcı bölümünden (GPS alıcısı) oluşur. GPS NEDİR? Şartlar ne olursa olsun, bir GPS alıcısı size yeryüzünde nerede olduğunuzu söyleyebilir. Neredeyse her yerde 365 gün 24 saat çalışabilirler. Tipide, yoğun siste, hatta okyanusun ortasında referans

Detaylı

SL 600 6G RTK GNSS Alıcısı

SL 600 6G RTK GNSS Alıcısı SL 600 6G RTK GNSS Alıcısı www.satlab.com.tr SL 600 6G RTK GNSS Alıcısı 6G GNSS çağının en gelişmiş CORS+RTK çözümü! Avrupa Kalitesi ve Standartları SL600 Hafif Bluetooth GPS GLONASS BEIDOU GALILEO SBAS

Detaylı

TÜBİTAK BIT-MNOE

TÜBİTAK BIT-MNOE TÜBİTAK 1511 1511-BIT-MNOE-2015-2 Havacılık ve Uzay Sektörlerine Yönelik MEMS Tabanlı Sistemlerin, Alt Bileşenlerin ve Devrelerin Geliştirilmesi Programın Amacı Nedir? Havacılık ve uzay sektörleri için

Detaylı

Ateş Destek C 4 I Sistemleri.

Ateş Destek C 4 I Sistemleri. Ateş Destek C 4 I Sistemleri www.aselsan.com.tr ADOP-2000 Ateş Destek C 4 I Sistemi ATEŞ DESTEK C 4 I SİSTEMLERİ Günümüzün muharebe koşulları, daha hızlı, daha doğru, daha yüksek ateş gücü ve beka kabiliyetine

Detaylı

TELSİZ SİSTEM ÇÖZÜMLERİNDE RAKİPSİZ TEKNOLOJİ! SIMULCAST GENİŞ ALAN KAPLAMA TELSİZ SİSTEMİ

TELSİZ SİSTEM ÇÖZÜMLERİNDE RAKİPSİZ TEKNOLOJİ! SIMULCAST GENİŞ ALAN KAPLAMA TELSİZ SİSTEMİ TELSİZ SİSTEM ÇÖZÜMLERİNDE RAKİPSİZ TEKNOLOJİ! SIMULCAST GENİŞ ALAN KAPLAMA TELSİZ SİSTEMİ Prod-el tarafından telsiz pazarı için sunulan ECOS (Extended Communication System- Genişletilmiş Haberleşme Sistemi)

Detaylı

Küresel Konumlama Sistemi (GPS)

Küresel Konumlama Sistemi (GPS) Küresel Konumlama Sistemi (GPS) Yersel konum belirleme sistemlerinin uygulanmasında çıkan sakıncaları ortadan kaldıran, en az 4 uydudan kod faz varıģ zamanının ölçülmesi esasına dayanan üç boyutta yüksek

Detaylı

EnerjiÖlçümü MINOMETER M7 RADIO 3. Elektronik Isı Pay Ölçer

EnerjiÖlçümü MINOMETER M7 RADIO 3. Elektronik Isı Pay Ölçer EnerjiÖlçümü MINOMETER M7 RADIO 3 Elektronik Isı Pay Ölçer Çevrenin Korunması Avantaj ve Özellikleri İklim koruma için enerji tüketiminin ölçümü Kaynakların ve çevrenin korunması Günümüzde; çevremiz, korunmaya

Detaylı

Arthur C. Clarke ın öngörüsü (1945)

Arthur C. Clarke ın öngörüsü (1945) UYDULARIN HİKAYESİ Kuşların hikayesi Arthur C. Clarke ın öngörüsü (1945) Dünyadan belli bir mesafe uzaktaki haberleşme cihazlarını tanımladı. Üç uydu ile tüm dünya yüzeyinin kaplanabileceğini düşündü Yere

Detaylı

Yıldızların uzaklıkları ve uzay hareketleri Zeki Aslan

Yıldızların uzaklıkları ve uzay hareketleri Zeki Aslan Yıldızların uzaklıkları ve uzay hareketleri Zeki Aslan Çıplak gözle ya da teleskopla yıldızlara ve diğer gök cisimlerine bakarak onların gerçek parlaklıklarını ve gerçek büyüklüklerini algılayamayız. Nesnenin

Detaylı

Zaman Bölüşümlü Çoklu Erişim (TDMA)

Zaman Bölüşümlü Çoklu Erişim (TDMA) Zaman Bölüşümlü Çoklu Erişim (TDMA) Sayısal işaretlerin örnekleri arasındaki zaman aralığının diğer işaretlerin örneklerinin iletilmesi için değerlendirilmesi sayesinde TDMA gerçeklenir. Çerçeve Çerçeve

Detaylı

Türkiye de Sabit GPS İstasyonlarının Tarihi ve TUSAGA-AKTİF Sistemi

Türkiye de Sabit GPS İstasyonlarının Tarihi ve TUSAGA-AKTİF Sistemi Türkiye de Sabit GPS İstasyonlarının Tarihi ve TUSAGA-AKTİF Sistemi Soner ÖZDEMİR, Yasin ERKAN, Bahadır AKTUĞ, Mustafa KURT, Onur LENK Harita Genel Komutanlığı, 06100 Cebeci ANKARA 18-11 Nisan 2011 ANKARA

Detaylı

Lineer Pivot Sulama ve Center Pivot Sulama Sistemlerinde Uzaktan RF Kontrol & İzleme & Pozisyon Kontrol Sistemleri

Lineer Pivot Sulama ve Center Pivot Sulama Sistemlerinde Uzaktan RF Kontrol & İzleme & Pozisyon Kontrol Sistemleri Lineer Pivot Sulama ve Center Pivot Sulama Sistemlerinde Uzaktan RF Kontrol & İzleme & Pozisyon Kontrol Sistemleri 1 -Makineların sulama oranı 2-Nem oranı 3-PIVOT Çalış / Dur 4- Pivot Enerjisini Aç / Kapat

Detaylı

elektromagnetik uzunluk ölçerlerin Iaboratu ar koşullarında kaiibrasyonu

elektromagnetik uzunluk ölçerlerin Iaboratu ar koşullarında kaiibrasyonu elektromagnetik uzunluk ölçerlerin Iaboratu ar koşullarında kaiibrasyonu ÖZET Yük. Müh. Uğur DOĞAN -Yük. Müh Özgür GÖR Müh. Aysel ÖZÇEKER Bu çalışmada Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Jeodezi

Detaylı

Jeodezi

Jeodezi 1 Jeodezi 5 2 Jeodezik Eğri Elipsoid Üstünde Düşey Kesitler Elipsoid yüzünde P 1 noktasındaki normalle P 2 noktasından geçen düşey düzlem, P 2 deki yüzey normalini içermez ve aynı şekilde P 2 de yüzey

Detaylı

1. GLOBAL POSITONING SYSTEM HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1. GLOBAL POSITONING SYSTEM HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1. GLOBAL POSITONING SYSTEM HAKKINDA GENEL BİLGİLER Global Positioning System (GPS), A.B.D. Savunma Dairesi tarafından geliştirilen, konumlama ve navigasyon amaçlı kulanılan uydular kümesidir. Bu uydu

Detaylı

GÖKYÜZÜNDE HARKET. Ünal Ertan Sabancı Üniversitesi. DAY - Galileo Öğretmenler Ağı Çalıştayı Ağustos 2009

GÖKYÜZÜNDE HARKET. Ünal Ertan Sabancı Üniversitesi. DAY - Galileo Öğretmenler Ağı Çalıştayı Ağustos 2009 GÖKYÜZÜNDE HARKET Ünal Ertan Sabancı Üniversitesi DAY - Galileo Öğretmenler Ağı Çalıştayı Ağustos 2009 GÖKYÜZÜ YIL BOYUNCA NASIL DEĞİ İYOR? Sakarya 1 OCAK 2008 22:00 Sakarya 1 UBAT 2008 22:00 Sakarya 1

Detaylı

TUSAGA-AKTİF istasyonları koordinat ve koordinat değişimlerinin yılları GNSS verilerinden yararla belirlenmesi ve uygulamada kullanılması

TUSAGA-AKTİF istasyonları koordinat ve koordinat değişimlerinin yılları GNSS verilerinden yararla belirlenmesi ve uygulamada kullanılması TÜRKİYE ULUSAL JEODEZİ KOMİSYONU 2017 YILI BİLİMSEL TOPLANTISI SABİT GNSS İSTASYONLARI UYGULAMALARI TUSAGA-AKTİF istasyonları koordinat ve koordinat değişimlerinin 2009-2017 yılları GNSS verilerinden yararla

Detaylı

Küp Uydu larda Yazılım Tabanlı Radyo Kullanımı ve Uydu Yer Haberleşmesi Gösterimi HAVELSAT Projesi

Küp Uydu larda Yazılım Tabanlı Radyo Kullanımı ve Uydu Yer Haberleşmesi Gösterimi HAVELSAT Projesi Küp Uydu larda Yazılım Tabanlı Radyo Kullanımı ve Uydu Yer Haberleşmesi Gösterimi HAVELSAT Projesi Serhan GÖKÇEBAĞ HAVELSAT Proje Yöneticisi HAVELSAN A.Ş. 1/14 Kapsam Motivasyon Uydu Uzay alanındaki HAVELSAN

Detaylı

KABLOSUZ İLETİŞİM

KABLOSUZ İLETİŞİM KABLOSUZ İLETİŞİM 805540 MODÜLASYON TEKNİKLERİ SAYISAL MODÜLASYON İçerik 3 Sayısal modülasyon Sayısal modülasyon çeşitleri Sayısal modülasyon başarımı Sayısal Modülasyon 4 Analog yerine sayısal modülasyon

Detaylı

GPS ağlarının dengelenmesinden önce ağın iç güvenirliğini artırmak ve hataları elimine etmek için aşağıda sıralanan analizler yapılır.

GPS ağlarının dengelenmesinden önce ağın iç güvenirliğini artırmak ve hataları elimine etmek için aşağıda sıralanan analizler yapılır. 13. GPS AĞLARININ DENGELENMESİ 13.1 GPS ÖLÇMELERİ GPS ( Global Positioning System ) alıcıları kullanılarak yer istasyonu ile uydu arasındaki uzunluklar ölçülür ve noktaların konumları belirlenir. GPS ile

Detaylı

GSM VE UMTS ŞEBEKELERİNDEN OLUŞAN, ELEKTROMANYETİK ALANLARA, MOBİL TELEFON VE VERİ TRAFİĞİNİN ETKİSİ

GSM VE UMTS ŞEBEKELERİNDEN OLUŞAN, ELEKTROMANYETİK ALANLARA, MOBİL TELEFON VE VERİ TRAFİĞİNİN ETKİSİ GSM VE UMTS ŞEBEKELERİNDEN OLUŞAN, ELEKTROMANYETİK ALANLARA, MOBİL TELEFON VE VERİ TRAFİĞİNİN ETKİSİ Mehmet YILDIRIM 1 ve Ahmet ÖZKURT 2 1 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, İzmir, myildirim@btk.gov.tr

Detaylı

TEKNOLOJĐK ARAŞTIRMALAR

TEKNOLOJĐK ARAŞTIRMALAR www.teknolojikarastirmalar.com ISSN:305-63X Yapı Teknolojileri Elektronik Dergisi 2007 () 45-49 TEKNOLOJĐK ARAŞTIRMALAR Kısa Makale Afyonkarahisar Merkezindeki Dört Farklı Döneme Ait Camilerin RTK Đle

Detaylı

Uydu Haberleşme Sistem Çözümleri.

Uydu Haberleşme Sistem Çözümleri. www.aselsan.com.tr Özellikler Uydu kapsama alanında X ya da Ku Bantta haberleşme imkânı Her türlü platforma uygun sistem çözümleri: Kara, Deniz, Hava Otomatik ve Dinamik Şebeke Yönetim Sistemi Her türlü

Detaylı

Ön Söz... iii Şekil Listesi... xii Tablo Listesi... xiv Sembol Listesi...xv Giriş...1. Dünden Bugüne Elektronik Harp ve Elektronik Harp Teknolojileri

Ön Söz... iii Şekil Listesi... xii Tablo Listesi... xiv Sembol Listesi...xv Giriş...1. Dünden Bugüne Elektronik Harp ve Elektronik Harp Teknolojileri İçindekiler Ön Söz... iii Şekil Listesi... xii Tablo Listesi... xiv Sembol Listesi...xv Giriş...1 Birinci Bölüm Dünden Bugüne Elektronik Harp ve Elektronik Harp Teknolojileri 1. Nereden Nereye...7 1.1

Detaylı

Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi RTK GPS SİSTEMİNİN POLİGON ÖLÇMELERİNDE KULLANIMI

Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi RTK GPS SİSTEMİNİN POLİGON ÖLÇMELERİNDE KULLANIMI Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Sigma 2004/1 RTK GPS SİSTEMİNİN POLİGON ÖLÇMELERİNDE KULLANIMI Ömer AYDIN, Ercenk ATA *, Atınç PIRTI Yıldız Teknik Üniversitesi,

Detaylı

Ramazan KARABULUT (SSM)

Ramazan KARABULUT (SSM) Ramazan KARABULUT (SSM) TÜRKİYE DEKİ UZAY PROJELERİ - 2 SSM Uzay Daire Başkanlığı 16 HABERLEŞME UYDULARI BUGÜN TÜRKSAT-1A; 1994 TÜRKSAT-1B; 1994 TÜRKSAT-1C; 1996 TÜRKSAT-2A; 1/16 TÜRKSAT-3A; 8 TÜRKSAT-4A;

Detaylı

GLOBAL KONUM STEMİ GPS

GLOBAL KONUM STEMİ GPS GLOBAL KONUM BELİRLEME SİSTEMS STEMİ GPS BÜ KRDAE JEODEZİ ANABİLİM DALI Herhangi bir zamanda, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir kullanıcının konumunu belirleyen ve en az 4 uydudan kod-faz varış

Detaylı

CBS. Projeksiyon. CBS Projeksiyon. Prof.Dr. Emin Zeki BAŞKENT. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi 2010, EZB

CBS. Projeksiyon. CBS Projeksiyon. Prof.Dr. Emin Zeki BAŞKENT. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi 2010, EZB Prof.Dr. Emin Zeki BAŞKENT Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Elipsoid şeklindeki dünyanın bir düzlem üzerine indirilmesi ve koordinatlarının matematiksel dönüşümleridir. Harita üç şekilde projeksiyonu

Detaylı

İyonosfer TEİ Hesabında Uydu Alıcı Bağıl Geometrisine Uygun Yeni Bir Ağırlık Fonksiyonu Wgeo

İyonosfer TEİ Hesabında Uydu Alıcı Bağıl Geometrisine Uygun Yeni Bir Ağırlık Fonksiyonu Wgeo TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, 15. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı, 25 28 Mart 2015, Ankara. İyonosfer TEİ Hesabında Uydu Alıcı Bağıl Geometrisine Uygun Yeni Bir Ağırlık Fonksiyonu

Detaylı

TOPOGRAFİK, JEOLOJİK HARİTALAR JEOLOJİK KESİTLER

TOPOGRAFİK, JEOLOJİK HARİTALAR JEOLOJİK KESİTLER TOPOGRAFİK, JEOLOJİK HARİTALAR JEOLOJİK KESİTLER Dersin ipuçları Harita bilgisi Ölçek kavramı Topografya haritaları ve kesitleri Jeoloji haritaları ve kesitleri Jeolojik kesitlerin yorumları Harita, yeryüzünün

Detaylı

BAHAR YARIYILI FİZİK 2 DERSİ. Doç. Dr. Hakan YAKUT. Fizik Bölümü

BAHAR YARIYILI FİZİK 2 DERSİ. Doç. Dr. Hakan YAKUT. Fizik Bölümü 2015-2016 BAHAR YARIYILI FİZİK 2 DERSİ Doç. Dr. Hakan YAKUT SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Ofis: FEF A Blok, 3. Kat, Oda No: 812, İş tel.: 6092 (+90 264 295 6092) BÖLÜM 7 MANYETİK ALANLAR 2 İÇERİK

Detaylı

BÖLÜM I GİRİŞ (1.1) y(t) veya y(x) T veya λ. a t veya x. Şekil 1.1 Dalga. a genlik, T peryod (veya λ dalga boyu)

BÖLÜM I GİRİŞ (1.1) y(t) veya y(x) T veya λ. a t veya x. Şekil 1.1 Dalga. a genlik, T peryod (veya λ dalga boyu) BÖLÜM I GİRİŞ 1.1 Sinyal Bir sistemin durum ve davranış bilgilerini taşıyan, bir veya daha fazla değişken ile tanımlanan bir fonksiyon olup veri işlemde dalga olarak adlandırılır. Bir dalga, genliği, dalga

Detaylı

Fotogrametride işlem adımları

Fotogrametride işlem adımları Fotogrametride işlem adımları Uçuş planının hazırlanması Arazide yer kontrol noktalarının tesisi Resim çekimi Değerlendirme Analitik değerlendirme Dijital değerlendirme Değerlendirme Analog değerlendirme

Detaylı

Afet Yönetiminde Uzaktan Algılama Sistemleri

Afet Yönetiminde Uzaktan Algılama Sistemleri Afet Yönetiminde Uzaktan Algılama Sistemleri Hayri ÖZDEN Mühendis Albay MSB Araştırma, Geliştirme ve Teknoloji Dairesi Başkanı 1/34 Takdim Planı Uzaktan Algılama Yer Gözlem Uyduları Görüş Yeteneğini Artıran

Detaylı

MEVSİMLER VE İKLİM A. MEVSİMLERİN OLUŞUMU

MEVSİMLER VE İKLİM A. MEVSİMLERİN OLUŞUMU MEVSİMLER VE İKLİM Ülkemizde hepimizinde bildiği gibi dört mevsim yaşanmaktadır. Bu mevsimler ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimleridir. Peki ilkokuldan beri özellikleriyle beraber öğrendiğimiz bu mevsimler

Detaylı

Kızılötesi. Doğrudan alınan güneşışığı %47 kızılötesi, %46 görünür ışık ve %7 morötesi ışınımdan oluşur.

Kızılötesi. Doğrudan alınan güneşışığı %47 kızılötesi, %46 görünür ışık ve %7 morötesi ışınımdan oluşur. Kızılötesi Kızılötesi (IR: Infrared), nispeten daha düşük seviyeli bir enerji olup duvar veya diğer nesnelerden geçemez. Radyo frekanslarıyla değil ışık darbeleriyle çalışır. Bu nedenle veri iletiminin

Detaylı