ALARKO HOLDİNG A.Ş. A K T İ F T O P L A M I Bilançonun tamamlayıcı bir parçası olan dipnotlar ilişiktedir (2)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ALARKO HOLDİNG A.Ş. A K T İ F T O P L A M I 1.056.671.433. Bilançonun tamamlayıcı bir parçası olan dipnotlar ilişiktedir (2)"

Transkript

1 ALARKO HOLDİNG A.Ş. (Tutarlar milyon Türk Lirası olarak Türk Lirasının tarihindeki alım gücü ile ifade edilmiştir) Enflasyona Göre Düzeltilmiş Konsolide (Seri XI No:20 ve 21) Bağımsız Denetim'den Geçmiş AYRINTILI KONSOLİDE BİLANÇO (Milyon TL) I. DÖNEN VARLIKLAR A. Hazır Değerler Kasa Bankalar Diğer Hazır Değerler B. Menkul Kıymetler Hisse Senetleri 0 2. Özel Kesim Tahvil, Senet ve Bonoları 0 3. Kamu Kesimi Tahvil, Senet ve Bonoları 0 4. Diğer Menkul Kıymetler Menkul Kıymetler Değer Düşüklüğü Karşılığı (-) 0 C. Kısa Vadeli Ticari Alacaklar Alıcılar Alacak Senetleri Verilen Depozito ve Teminatlar Diğer Kısa Vadeli Ticari Alacaklar Alacak Reeskontu (-) ( ) 6. Şüpheli Alacaklar Karşılığı (-) ( ) D. Diğer Kısa Vadeli Alacaklar Ortaklardan Alacaklar 0 2. İştiraklerden Alacaklar 0 3. Bağlı Ortaklıklardan Alacaklar 0 4. Kısa Vadeli Diğer Alacaklar Alacak Reeskontu (-) 0 6. Şüpheli Alacaklar Karşılığı (-) (6.099) E. Stoklar İlk Madde ve Malzeme Yarı Mamüller Ara Mamüller 0 4. Mamüller Emtia Diğer Stoklar Stok Değer Düşüklüğü Karşılığı (-) ( ) 8. Verilen Sipariş Avansları F. Diğer Dönen Varlıklar G. Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri II. DURAN VARLIKLAR A. Uzun Vadeli Ticari Alacaklar Alıcılar Alacak Senetleri Verilen Depozito ve Teminatlar Diğer Uzun Vadeli Ticari Alacaklar 0 5. Alacak Reeskontu (-) (3.205) 6. Şüpheli Alacaklar Karşılığı (-) 0 B. Diğer Uzun Vadeli Alacaklar Ortaklardan Alacaklar 0 2. İştiraklerden Alacaklar 0 3. Bağlı Ortaklıklardan Alacaklar 0 4. Uzun Vadeli Diğer Alacaklar Alacak Reeskontu (-) 0 6. Şüpheli Alacaklar Karşılığı (-) 0 C. Finansal Duran Varlıklar Bağlı Menkul Kıymetler 0 2. Bağlı Menkul Kıymetler Değer Düşüklüğü Karşılığı (-) 0 3. İştirakler İştiraklere Sermaye Taahhütleri (-) 0 5. İştirakler Değer Düşüklüğü Karşılığı (-) 0 6. Bağlı Ortaklıklar 0 7. Bağlı Ortaklıklara Sermaye Taahhütleri (-) 0 8. Bağlı Ortaklıklar Değer Düşüklüğü Karşılığı (-) 0 9. Diğer Finansal Duran Varlıklar 0 D. Maddi Duran Varlıklar Arazi ve Arsalar Yerüstü ve Yeraltı Düzenleri Binalar Makine, Tesis ve Cihazlar Taşıt Araç ve Gereçleri Döşeme ve Demirbaşlar Diğer Maddi Duran Varlıklar Birikmiş Amortismanlar (-) ( ) 9. Yapılmakta Olan Yatırımlar Verilen Sipariş Avansları E. Maddi Olmayan Duran Varlıklar Kuruluş ve Teşkilatlanma Giderleri Haklar Negatif Şerefiye, Net ( ) 4. Araştırma ve Geliştirme Giderleri 0 5. Diğer Maddi Olmayan Duran Varlıklar Verilen Avanslar 0 F. Diğer Duran Varlıklar A K T İ F T O P L A M I Bilançonun tamamlayıcı bir parçası olan dipnotlar ilişiktedir (2)

2 ALARKO HOLDİNG A.Ş. (Tutarlar milyon Türk Lirası olarak Türk Lirasının tarihindeki alım gücü ile ifade edilmiştir) Enflasyona Göre Düzeltilmiş Konsolide (Seri XI No:20 ve 21) Bağımsız Denetim'den Geçmiş AYRINTILI KONSOLİDE BİLANÇO (Milyon TL) I. KISA VADELİ BORÇLAR A. Finansal Borçlar Banka Kredileri Uzun Vadeli Kredilerin Anapara Taksitleri ve Faizleri Tahvil Anapara Taksitleri ve Faizleri 0 4. Çıkarılmış Bonolar ve Senetler 0 5. Diğer Finansal Borçlar B. Ticari Borçlar Satıcılar Borç Senetleri 0 3. Alınan Depozito ve Teminatlar Diğer Ticari Borçlar Borç Reeskontu (-) (3.482) C. Diğer Kısa Vadeli Borçlar Ortaklara Borçlar İştiraklere Borçlar 0 3. Bağlı Ortaklıklara Borçlar 0 4. Ödenecek Giderler Ödenecek Vergi, Harç ve Diğer Kesintiler Ertelenen ve Taksite Bağlanan Devlet Alacakları 0 7. Kısa Vadeli Diğer Borçlar Borç Reeskontu (-) 0 D. Alınan Sipariş Avansları E. Borç ve Gider Karşılıkları Vergi Karşılıkları Diğer Borç ve Gider Karşılıkları F. Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Hakedişleri II. UZUN VADELİ BORÇLAR A. Finansal Borçlar Banka Kredileri Çıkarılmış Tahviller 0 3. Çıkarılmış Diğer Menkul Kıymetler 0 4. Diğer Finansal Borçlar B. Ticari Borçlar 0 1. Satıcılar 0 2. Borç Senetleri 0 3. Alınan Depozito ve Teminatlar 0 4. Diğer Ticari Borçlar 0 5. Borç Reeskontu (-) 0 C. Diğer Uzun Vadeli Borçlar Ortaklara Borçlar 0 2. İştiraklere Borçlar 0 3. Bağlı Ortaklıklara Borçlar 0 4. Ertelenen ve Taksite Bağlanan Devlet Alacakları Uzun Vadeli Diğer Borçlar Borç Reeskontu (-) 0 D. Alınan Sipariş Avansları E. Borç ve Gider Karşılıkları Kıdem Tazminatı Karşılıkları Diğer Borç ve Gider Karşılıkları III. ANA ORTAKLIK DIŞI ÖZSERMAYE A. Ana Ortaklık Dışı Özsermaye IV. ÖZ SERMAYE A. Sermaye B. Sermaye Taahhütleri (-) 0 C. Emisyon Primi D. Emisyon Primi Düzeltmesi 0 E. Yeniden Değerleme Değer Artışı 0 1. Duran Varlıklardaki Değer Artışı 0 2. İştiraklerdeki Değer Artışı 0 3. Borsa'da Oluşan Değer Artışı 0 F. Yedekler Yasal Yedekler Statü Yedekleri 0 3. Özel Yedekler 0 4. Olağanüstü Yedek Maliyet Artış Fonu 0 6. Sermayeye Eklenecek İştirak Hisse ve Gayrimenkul Satış Kazançları Geçmiş Yıl Karı 0 G. Net Dönem Karı 0 H. Dönem Zararı (-) ( ) I. Geçmiş Yıllar Zararları (-) ( ) J. Çevrim Farkları (96.271) K. Özsermaye Enflasyon Düzeltmesi Farkları P A S İ F T O P L A M I Bilançonun tamamlayıcı bir parçası olan dipnotlar ilişiktedir (3)

3 KONSOLİDE BİLANÇO DİPNOTLARI 1. Topluluğun fiili faaliyet konusu: Alarko Holding A.Ş. (Alarko Holding Ana Ortaklık - Şirket) 1972 yılında kurulmuş olup, bünyesinde taahhüt, inşaat, arazi geliştirme, sanayi, ticaret, turizm, enerji ve su ürünleri üretim ve ticareti alanlarında faaliyet gösteren şirket ve müşterek yönetime tabi ortaklıklar bulunmaktadır. İlerleyen bölümlerde, Alarko Holding ve mali tabloları konsolidasyona tabi tutulan bağlı ortaklık, iştirak ve müşterek yönetime tabi ortaklıklar birlikte Alarko Topluluğu Topluluk olarak anılacaktır. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan Seri XI No 21 sayılı Sermaye Piyasasında Konsolide Mali Tablolara ve İştiraklerin Muhasebeleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ kapsamında konsolidasyona tabi tutulan bağlı ortaklık, iştirak ve müşterek yönetime tabi ortaklıkların isimleri, faaliyet alanları, ortaklık payları aşağıdaki gibidir: Bağlı Ortaklıklar: Şirket in İsmi Faaliyet Alanı Topluluğun Ortaklık Payı (%) Alsim Alarko San. Tes. Ve Tic. A.Ş. (Alsim) Taahhüt ve inşaat Aldem Alarko Konut İnşaat ve Tic. A.Ş. (Aldem) Konut, inşaat Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Turistik tesis işletmeciliği Yıltaş Yıldız Turistik Tesisler ve Tic. A.Ş. Konut, inşaat Alarko Fenni Malzeme Satış ve İmalat A.Ş. Almüt Alarko Sınai Gereçler İmalat ve Müm. A.Ş. Sanayi mamullerinin pazarlaması ve satış sonrası hizmetleri Teknik malzeme ve teçhizat imalat pazarlama ve mümessillik Alamsaş Alarko Ağır Makina Sanayi A.Ş. Sınai yatırımlar için makina ve ekipman imalatı Alarko Gayrimenkul Yatırım Ort. A.Ş. Gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı piyasa araçlarının alım, satımı Alsim - Moskova Çocuk Hastanesi inşaatı Rusya - Moskova çocuk onkoloji hastanesi inşaatı Alsim - Kazakistan Astana Şubesi Kazakistan Astana Havaalanı projesi inşaatı Alsim Aktobe Şubesi Kazakistan - Batı Kazakistan yolları rehabilitasyonu projesi Müşterek Yönetime Tabi Ortaklıklar: Şirket in İsmi Faaliyet Alanı Topluluğun Ortaklık Payı (%) Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. Isıtma, soğutma, klima cihazları imalatı Altek Alarko Elektrik Sant. Tes. İşl. ve Tic. A.Ş. Elektrik enerjisi üretimi OAO Mosalarko Rusya - Gayrimenkul proje, inşaat ve kullanımı Alsim Rosneftegastroy JSC. İş Ort. DSİ melen su temini projesi inşaatı Alsim E.M.İ.T. SpA İş Ort. İzmit körfezi atık su arıtma ve deşaj tesisleri inşaatı Alsim Akfen İnşaat Tur. Ve Tic. A.Ş. İş Ort. Tüpraş İzmit Rafinerisi kükürt giderme projesi inşaatı OHL Alsim GYO İş Ort. TCDD Ankara Eskişehir demiryolu rehabilitasyonu projesi (5)

4 İştirakler: Şirket in İsmi Faaliyet Alanı Topluluğun Ortaklık Payı (%) Alfarm Alarko Su Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş. Su ürünleri üretimi ve pazarlaması Al-Riva Projesi Arazi Değ. Konut İnş. ve Tic. A.Ş. Konut, inşaat 12.15(*) Al-Riva Arazi Değ. Konut İnş. ve Tic. A.Ş. Konut, inşaat 2.63(*) Al-Riva Arazi Değ. Konut İnş., Tur. Tes., Golf İşl. ve Tic. A.Ş. Konut, inşaat ve turistik tesis işletmeciliği 2.28(*) Yukarıda yer alan iştirakler, özkaynaktan pay alma yöntemi ile Ana Ortaklık mali tablolarına konsolide edilmiştir. (*) Söz konusu iştiraklerde Topluluk un kontrol ve kardan pay alma oranı %40 dır. 2. Sermayenin %10 ve daha fazlasına sahip ortaklar : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle, Şirket in ortakları ve paylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir : Adı Pay Oranı (%) Nominal Pay Tutarı Anmak Holding A.Ş. % ,880,679 Diğer ortaklar % ,199,321 Toplam % ,080,000 Not 33(b) de açıklandığı üzere Alarko Gayrimenkul Yatırım Ort. A.Ş. tarafından 2003 yılında edinilen, Şirket e ait 983,605 TL tutarındaki hisse senetleri (hazine senetleri), 31 Aralık 2003 tarihli konsolide bilançoda sermaye hesabından düşülerek muhasebeleştirilmiştir. 3. Sermayeyi temsil eden hisse senetlerine tanınan imtiyazlar : Yoktur. 4. Kayıtlı sermayeli ortaklıklarda kayıtlı sermaye tutarı : Şirket'in kayıtlı sermayesi 25,000,000 TL dır. 5. Yıl içinde yapılan sermaye artırımları ve kaynakları : Yoktur. 6. Yıl içinde ihraç edilen hisse senedi dışındaki menkul kıymetler : Yoktur. 7. Yıl içinde itfa edilen borçlanmayı temsil eden menkul kıymetler : Yoktur. 8. Cari dönemde duran varlık hareketleri : (a) Satın alınan, imal veya inşa edilen maddi duran varlıkların maliyeti: 12,891,504 (b) Satılan veya hurdaya ayrılan maddi duran varlık maliyeti: (4,193,794) (c) Maddi duran varlık değer düşüklüğü karşılığı: (171,773) (d) Yapılmakta olan yatırımların niteliği, toplam tutarı, başlangıç ve bitiş tarihi ve tamamlanma dereceleri : Yatırımın Niteliği Toplam Tutarı Bilançoda Taşınan Tutarı Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Tamamlanma Derecesi Kırklareli Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali 46,788,883 39,152,938 Mart 1999 Ağustos 2004 % 84 Alsim Merkez Binası 4,579,640 4,350, % 95 Diğer 112,508 73, % 65 Toplam 51,481,031 43,577,214 (6)

5 9. Cari ve gelecek dönemlerde yararlanılacak yatırım indiriminin toplam tutarı : Cari dönemde yararlanılan ve gelecek dönemlerde yararlanılacak yatırım indirimi tutarları sırasıyla 3,891,203 TL ve 24,890,340TL dir. 10. Topluluk un ortaklar, iştirakler ve konsolide olmayan bağlı ortaklıklarıyla olan alacak - borç ilişkisi : Alacaklar Ticari Ticari Olmayan Borçlar Ticari Ticari Olmayan Ortaklar ,073 İştirakler Alfarm Alarko Su Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. 50, Müşterek Yönetime Tabi Ortaklıklar Alsim - Wacon Terr. Müşt. Teş. Ort.(*) 1,143, Alsim - Akfen A.Ş. Çarşamba Havaalanı Adi Ort. (*) 919, Alsim - Wacon Hillwater Adi Ort.(*) 911, Alsim - Cezayir Arzew Termik Sant. İnşaatı (*) 874, Alsim - Özbekistan Bukhara Havaalanı İnşaatı (*) 504, Alsim - Rana İnt. Ltd.Adi Ort.(*) 456, Alsim - Bishkek Almaty Karayolu Projesi İnşaatı (*) 396, Streicher-Haustad&Timmerman-Günsayıl-Alsim Adi Ort. (BTC) (**) - 4,077, Toplam 5,256,856 4,077,422-9,073 (*) Sözkonusu ortaklıklar tasfiye halinde oldukları için konsolidasyona dahil edilmemişlerdir. (**) Bakınız Not:35(b). 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle ortaklara ticari olmayan borçlar temettü borçlarından, BTC den ticari olmayan alacaklar ise, yerel bir bankadan alınıp, BTC ye transfer edilen krediden oluşmaktadır. 11. Stoklar ve diğer bilanço kalemlerinde uygulanan değerleme, envanter ve amortisman ayırma yöntemleri, bunlarda ve diğer muhasebe politikalarında önceki dönemlere göre yapılan değişiklikler, bu değişikliklerin parasal etkileri ve işletmenin sürekliliği ile dönemsellik varsayımlarını değiştirecek muhtemel gelişmeler ve bunların gerekçeleri : Mali Tabloların Hazırlanma Esasları Topluluk, 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle konsolide mali tablolarını, SPK'nın Seri XI No 1, Seri XI No 20 ve Seri XI No 21 sayılı tebliğleri ve bu tebliğlere değişiklik ve eklemeler yapan diğer tebliğleriyle Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi ortaklıklar tarafından düzenlenecek mali tablolar ve raporların hazırlanıp sunulmasına ilişkin ilke ve kurallara (bundan sonra "Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri" olarak anılacaktır) uygun olarak hazırlamıştır. SPK, Seri XI No 20 sayılı Yüksek Enflasyon Dönemlerinde Mali Tabloların Düzeltilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ i ve Seri XI No 21 sayılı Sermaye Piyasasında Konsolide Mali Tablolara ve İştiraklerin Muhasebeleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ i 1 Ocak 2003 tarihinden sonra sona eren ilk yıllık mali tablolardan geçerli olmak üzere yayımlamış bulunmaktadır. SPK, Seri XI No 20 ve Seri XI No 21 sayılı tebliğler hükümlerine göre mali tablolarını düzenleyen şirketlerin ayrıca Seri XI No 1 sayılı tebliğe göre de mali tablolarını hazırlamasını ve yayınlamasını öngörmektedir. Şirket in, 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle Seri XI No 1 sayılı Tebliğ'inde belirlenmiş muhasebe ilkelerine uygun olarak düzenlenmiş mali tabloları ayrıca yayımlanmıştır. (7)

6 Mali tablo ilk denkleştirme işlemi: Topluluk un, mali tablolarını Seri XI No 20 ve Seri XI No 21 sayılı tebliğler uyarınca ilk defa 31 Aralık 2003 tarihinde düzenlemiş bulunması sebebi ile ilişikteki mali tablolar karşılaştırmalı olarak sunulmamaıştır. Mali tabloların bu tebliğlerde belirlenen hükümler uyarınca ilk defa düzenlenme tarihinin başlangıcı olan 1 Ocak 2003 tarihi itibariyle, enflasyona göre düzeltilmiş tutarları dikkate alınarak, konsolide mali tablolarda aktif kalemlerden, borçların ve öz sermaye kalemlerinin çıkarılması sonucunda kalan kısım 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle öz sermaye hesap grubu içinde, geçmiş yıllar zararları hesabında muhasebeleştirilmiştir. İlk mali tablo denkleştirme işleminin 31 Aralık 2002 tarihli bilanço üzerinde yapılması sebebi ile 2002 yılı hesap dönemine ait kar / (zarar) hesaplanmamıştır. Uygulanan Muhasebe İlkeleri İlişikteki mali tabloların hazırlanmasında esas alınan belli başlı muhasebe prensipleri, aşağıdaki gibidir : Enflasyon muhasebesi: Ekte sunulan konsolide mali tablolar SPK nın Seri XI No 20 sayılı tebliğinin öngördüğü üzere Türk Lirası nın satın alma gücündeki değişimi yansıtmak üzere yapılan düzeltmeleri içermektedir. SPK Seri XI No 20 sayılı tebliğ, yüksek enflasyon dönemlerinde hazırlanan mali tabloların bilanço tarihindeki paranın satın alma gücüyle gösterilmesini ve genel fiyat endeksinin kullanılarak daha önceki dönemlere ait bakiyelerin de aynı birimden gösterilmesini öngörmektedir. SPK Seri XI No 20 sayılı tebliğin uygulanmasını gerektiren ölçütlerden biri, üç yıllık kümülatif enflasyon oranının %100 veya üzerinde olmasıdır. Türkiye de Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yayımlanan Toptan Eşya Fiyat Endeksi baz alındığında söz konusu kümülatif oran 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle sona eren üç yıllık dönem için %181 dir. Bu tebliğin uygulanmasını öngören bir diğer ölçüt ise ilgili dönemin bilanço tarihindeki fiyat endeksi rakamının, hesap döneminin başlangıcından itibaren %10 veya daha fazla bir oranda artmasıdır. Enflasyona göre yapılan düzeltmeler, DİE tarafından yayımlanan toptan eşya fiyat endeksi kullanılarak bulunan katsayılar esas alınarak hesaplanmıştır (1994 endeksi: 100). 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle sunulan mali tabloların düzeltilmesinde kullanılan söz konusu endeks ve katsayılar aşağıda belirtilmiştir: Tarih Endeks Katsayı 31 Aralık , Aralık , Aralık , Bu Tebliğ çerçevesinde mali tabloların enflasyona göre düzeltilmesinin ana ilkeleri aşağıdaki gibidir : Parasal kalemler bilanço tarihindeki cari satın alma gücü cinsinden ifade edildiklerinden düzeltme işlemine tabi tutulmamaktadır. Cari satın alma gücü cinsinden ifade edilmeyen, parasal olmayan aktif, pasif ve özsermaye kalemleri bu Tebliğ hükümleri çerçevesinde düzeltme katsayısı kullanılarak paranın cari satın alma gücü cinsinden ifade edilmektedir. Özsermaye kalemlerinin düzeltilmesinde, yeniden değerleme değer artış fonu gibi fonlar dikkate alınmamıştır. Nakit yapılan sermaye artışları ile yedek akçelerden ve dağıtılmamış karlardan yapılan sermaye artışları, sermaye artırımının tescil tarihi veya sermaye artırımına mahsuben ödenen tutarların tahsil tarihi esas alınarak düzeltme işlemine tabi tutulmuştur. Gelir tablosunda, amortisman ve itfa payları, satışların maliyeti ve gelir veya gider olarak doğrudan gelir tablosuyla ilişkilendirilen parasal olmayan kalemler dışındaki tüm kalemler gelir ve gider kalemlerinin oluştuğu ayda geçerli olan enflasyon katsayıları ile düzeltme işlemine tabi tutulmaktadır. Amortisman ve itfa payları, ilgili aktiflerin düzeltilmiş değerleri üzerinden, gelir veya gider olarak doğrudan gelir tablosuyla ilişkilendirilen parasal olmayan kalemler, satışa konu olan varlığın düzeltilmiş net değeri ile satış bedelinin düzeltilmiş değeri arasındaki fark olarak yeniden hesaplanmaktadır. Satışların maliyeti, stokların ve diğer maliyet unsurlarının düzeltilmiş tutarlarının dikkate alınması suretiyle yeniden hesaplanmaktadır. (8)

7 Enflasyonun parasal varlık ve yükümlülükler üzerindeki etkisi, gelir tablosunda, net parasal pozisyon karı/zararı hesabında yansıtılmıştır. Konsolidasyon Ana ortaklığın, doğrudan veya diğer bağlı ortaklıkları veya iştirakleri vasıtasıyla, sermaye ve yönetim ilişkileri çerçevesinde %50 den daha fazla oranda hisseye, oy hakkına veya yönetim çoğunluğunu seçme hakkına veya yönetim çoğunluğuna sahip olduğu şirketler (bağlı ortaklıklar) tam konsolidasyona tabi tutulmuştur. Konsolide mali tablolarda, konsolidasyon kapsamındaki bağlı ortaklıkların sermaye dahil bütün öz sermaye hesap grubu kalemlerinden, ana ortaklık ve bağlı ortaklıklar dışı paylara isabet eden tutarlar indirilmiş olup, ilgili tutarlar, bilançoda ana ortaklık dışı özsermaye, gelir tablosunda ise ana ortaklık dışı kar/zarar hesaplarında muhasebeleştirilmişlerdir. Konsolidasyon kapsamındaki müşterek yönetime tabi ortaklıklara ait mali tablolarda yer alan varlık, borç, özkaynaklar, gelir ve giderlerin Ana Ortaklık ın bu ortaklıklarda sahip olduğu payın yüzdesi ile konsolidasyona tabi tutulmuş olup, ilgili konsolidasyon düzeltmeleri buna uygun olarak yapılarak konsolide mali tablolar hazırlanmıştır. Ana ortaklığın, yönetimine ve işletme politikalarının belirlenmesine katılma anlamında devamlı bir bağının ve/veya doğrudan veya dolaylı sermaye ve yönetim ilişkisinin bulunduğu ya da sermayesinin %20 veya daha fazla, %50 den az oranda paya veya bu oranda yönetime katılma hakkına sahip bulunduğu şirketler (iştirakler), özkaynaktan pay alma yöntemiyle muhasebeleştirilirler. Özkaynaktan pay alma yönteminde iştirak net varlık tutarıyla konsolide bilançoda gösterilir ve faaliyet sonucunda ortaya çıkan Topluluk payı konsolide gelir tablosuna dahil edilir. Bağlı ortaklıkların pay alımlarında ortaya çıkan negatif şerefiye 20 yılda itfa edilmektedir. Konsolidasyona dahil edilen şirketlerin mali tablolarının hazırlanmasında ortak muhasebe politikaları uygulanmıştır.topluluk içi satış ve alışlar, Topluluk içi alacaklar ve borçlar ile Topluluk içi iştiraklerin elimine edilmesi için düzeltmeler yapılmıştır. Topluluk un oy hakkı veya hisselerin %20 sinden azına sahip olunan diğer iştirakleri veya faaliyet hacimlerinin düşük olması ve topluluğun konsolide mali tablolarını önemli ölçüde etkilememeleri sebebi ile konsolidasyon kapsamı dışında tutulan iştirakleri endekslenmiş maliyetleri üzerinden muhasebeleştirilirler. Menkul Kıymetler 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle, Topluluk un menkul kıymetler portföyü yatırım fonlarından oluşmakta olup, ilgili fonlar bilanço tarihi itibariyle açıklanan fiyatları ile değerlenmiştir. Maddi ve Maddi Olmayan Duran Varlıklar Amortismana tabi maddi ve maddi olmayan duran varlıklar, ilgili varlıkların elde etme maliyetinin elde etme ve/veya imal ve maliyet unsurlarının aktife ilk giriş tarihi dikkate alınarak ilgili düzeltme katsayısı ile yeniden gösterilmesi suretiyle yeniden düzenlenmiş değerleri üzerinden gösterilmektedir. İlgili amortisman ve tükenme ve itfa payları enflasyona göre düzeltilmiş yeni değerleri üzerinden doğrusal amortisman yöntemi kullanılarak hesaplanır. Topluluk, maddi ve maddi olmayan duran varlıklarını, aşağıda belirtilen oran aralıkları içerisinde yer alan oranları kullanarak amortisman veya itfaya tabi tutulmaktadır. Söz konusu oranlar ilgili aktiflerin ekonomik ömürleri göz önüne alınarak belirlenmiştir. (9)

8 (%) Yerüstü ve yer altı düzenleri 2-25 Binalar 2-10 Makine, tesis ve cihazlar 3-33 Taşıt araç ve gereçleri Döşeme ve demirbaşlar 3-50 Diğer maddi duran varlıklar Haklar Diğer maddi olmayan duran varlıklar Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri / Hakedişleri Müteahhit sıfatıyla üstlenilen yıllara yaygın inşaat işleri ile ilgili inşaat sözleşmeleri "sözleşmenin tamamlanması" yöntemine göre muhasebeleştirilmektedir. Sözleşme ile ilgili katlanılan maliyetler ve kesilen hakedişler sözleşme konusu inşaat işi tamamlanana kadar konsolide gelir tablosu ile ilişkilendirilmeksizin bilançoda gösterilmektedir. İlgili inşaat işinin geçici kabulünün alınışını takiben inşaat gelirleri ve giderleri konsolide gelir tablosuna yansıtılmaktadır. Yıllara yaygın inşaat işleri ile ilgili katlanılan tüm maliyetler aktifte "Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri" hesap kalemi altında, ilgili hakedişler ise "Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Hakedişleri" hesap kalemi altında, tamamlanma dönemlerine göre kısa ve uzun vadeli olarak sınıflandırılmaktadır. Kıdem Tazminatı Karşılığı Topluluk, mevcut iş kanunu gereğince, emeklilik nedeniyle işten ayrılan veya istifa ve kötü davranış dışındaki nedenlerle işine son verilen, bir hizmet yılını doldurmuş personele belirli miktarda kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bu tazminatlar, işten ayrılma veya çıkartılma tarihindeki ücret esas alınarak, çalışılan her sene için ilgili mevzuat ve toplu iş sözleşmeleri ile belirlenen 30 günlük ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle kıdem tazminatı tavanı 1, TL/yıl dır. Vergi Karşılığı 2002 yılı gelirleri için etkin kurumlar vergisi oranı %33 olup, kurumlar vergisinden istisna kazançlar ve yatırım indirimi üzerinden (iştirak kazançları hariç) ise % 19.8 oranında stopaj hesaplanmıştır. Ayrıca, 2002 yılı gelirleri de dahil olmak üzere geçmiş yıl gelirlerinin dağıtılması durumunda, dağıtılan kazancın kurumlar vergisine tabi olan kısmı, % 5.5 oranında stopaja tabidir yılı gelirlerinden başlamak üzere (sadece 2004 için %33) kurumlar vergisi oranı % 30 olarak uygulanmaktadır yılı karlarından başlamak üzere, dönem karı, dağıtılmaması, sermayeye ilave edilmesi veya tam mükellef kurumlara dağıtılması durumlarında stopaja tabi olmazken, tam mükellef gerçek kişilere, kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefiyeti olmayanlara, kurumlar vergisi ve gelir vergisinden muaf olanlara, dar mükellef kurumlara, dar mükellef gerçek kişilere ve gelir vergisinden muaf dar mükelleflere yapılacak kar dağıtımı % 10 oranında stopaja tabidir. Vergi mevzuatı uyarınca üçer aylık dönemler itibariyle oluşan kazançlar üzerinden Vergi Usul Kanunu hükümleri çerçevesinde % 30 ( 24 Nisan 2003 tarihinden önce % 25) oranında geçici vergi hesaplanarak ödenmekte, ödenen tutarlar yıllık kazanç üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilmektedir. Kurumlar vergisi, yıllık kurumlar vergisi beyanname verme süresi içinde tek taksitte ödenecektir yılı ve öncesinde Kurumlar Vergisi Vergi Usul Kanunu uyarınca, enflasyon düzeltmesine tabi tutulmamış yasal vergi matrahı üzerinden hesaplanmakta idi. 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren vergiye tabi kazancın enflasyona göre düzenlenmiş mali tablolar üzerinden hesaplanması hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede 31 Aralık 2003 tarihli (10)

9 bilançonun söz konusu kanunla getirilen düzenlemeler çerçevesinde düzeltilmiş aktif toplamından düzeltilmiş sermaye, düzeltilmiş hisse senetleri ihraç primleri ve düzeltilmiş hisse senedi iptal karları ile borç toplamının çıkarılması sonucu bulunan fark, geçmiş yıllar kar/zararı hesabında gösterilecek, bu şekilde tespit edilen geçmiş yıl karı vergiye tabi tutulmayacak, geçmiş yıl zararı ise zarar olarak kabul edilmeyecektir. Türk vergi sisteminde, mali zararlar ileri yıllardaki (beş yıla kadar) vergilendirilebilir gelire mahsup edilebilmektedir. Türkiye de vergi beyannameleri ilgili oldukları yıl sonunu takip eden dördüncü ayın onbeşinci günü akşamına kadar verilmektedir. Beyanlar ve ilgili muhasebe kayıtları vergi dairesince beş yıl içerisinde incelenebilmekte ve vergi hesapları kontrol edilebilmektedir. Yabancı Para Varlık ve Borçları Dönem içerisinde gerçekleşen yabancı paralı işlemler, ilgili tarihlerdeki kurlarla Türk Lirası na çevrilerek hesaplara yansıtılmıştır. Bilanço hesaplarından yabancı para ile ifade edilen aktif kalemler, dönem sonu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kurları, pasif kalemler ise dönem sonu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kurları kullanılarak Türk Lirası na çevrilmiştir. Söz konusu yabancı paralı işlemlerin Türk Lirası na çevrilmesi sonucu ortaya çıkan kur farkları, ilgili bilanço ve gelir/gider kalemlerine yansıtılmıştır. Temettü Gelirleri Topluluk, nakit veya hisse senedi şeklindeki temettü gelirlerini, iştirak edilen finansal duran varlıkların temettü dağıtımını ilan ettikleri tarihte veya iştirakin olağanüstü yedeklerinden veya gayrimenkul, iştirak hisseleri satışı gibi içsel kaynaklarından yapmaları durumunda sermaye artırımının tescil edildiği tarihte gelir kaydetmekte ve bu gelirleri Diğer Faaliyetlerden Gelirler ve Karlar hesap kalemlerinde takip etmektedir. Diğer Bilanço Kalemleri Diğer bilanço kalemleri, esas olarak kayıtlı değerleriyle yansıtılmıştır. 12. Bilanço tarihinden sonra ortaya çıkan ve açıklamayı gerektiren hususlara ilişkin bilgi : 1 Ocak 2004 tarihinden geçerli olmak üzere kıdem tazminatı tavanı 1,485 TL'ye yükseltilmiştir. 13. Şarta bağlı zararlar ile her türlü şarta bağlı kazançlara ilişkin bilgi : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle Topluluk alehine açılmış olan davaların toplam tutarı 393,259TL dir. 14. Topluluk un gayri safi kar oranları üzerinde önemli ölçüde etkide bulunan muhasebe tahminlerinde değişikliklere ilişkin bilgi ve bunların parasal etkileri : Yoktur. 15. Aktif değerler üzerinde mevcut bulunan toplam ipotek ve teminat tutarları : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle aktif değerler üzerinde 5,189,456 TL tutarında verilen ipotek ve teminat mevcuttur. 16. Aktif değerlerin toplam sigorta tutarı : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle aktif değerlerin toplam sigorta tutarı 303,016,553 TL dır. 17. Alacaklar için alınmış olan ipotek ve diğer teminatların toplam tutarı : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle alacaklar için alınmış olan ipotek ve teminatların toplam tutarı 42,094,875 TL dır. (11)

10 18. Pasifte yer almayan taahhütlerin toplam tutarı : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle Topluluk un, bilançoda yer almayan taahhütleri aşağıdaki gibidir: Teminatın Türü Tutarı Teminat mektupları 426,377,362 Kefaletler 409,967,076 Teminat senetleri 5,283 İthalat akreditifleri 464,924 Toplam 836,814, Bankalardaki mevduatın bloke olanına ilişkin tutarlar : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle Topluluk un, bankalarda bloke olan mevduatının tutarı 530,620 TL dır. 20. Bilançoda maliyet bedeli üzerinden gösterilmiş menkul kıymetlerin ve finansal duran varlıkların borsa rayiçlerine göre, borsa rayiçleri üzerinden gösterilmiş menkul kıymetlerin ve finansal duran varlıkların maliyet bedellerine göre değerlerini gösteren bilgi : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle, Topluluk un menkul kıymetler portföyü yatırım fonlarından oluşmakta olup, konsolide mali tablolarda bilanço tarihi itibariyle açıklanan fiyatları ile değerlenmişlerdir. İlgili yatırım fonlarının maliyet bedelleri 39,649,778TL dır. Finansal duran varlıklar (özkaynaktan pay alma yöntemiyle Ana Ortaklık a konsolide edilen iştirakler hariç) mali tablolarda enflasyona göre düzeltilmiş iştirak maliyetleri üzerinden yansıtılmış olup, ilgili iştiraklerin hisse senetleri sermaye piyasalarında kote olmadıkları için borsa rayiçleri bulunmamaktadır. 21. Menkul kıymetler ve bağlı menkul kıymetler grubu içinde yer alıp Topluluk un ortakları, iştirakleri ve konsolide olmayan bağlı ortaklıkları tarafından çıkarılmış bulunan menkul kıymet tutarları ve bunları çıkaran ortaklıklar : Yoktur. 22. Mali tablolardaki Diğer ibaresi taşıyan hesap kalemlerinden dahil olduğu grubun toplam tutarının %20 sini veya bilanço aktif toplamının %5 ini aşan kalemlerin ad ve tutarları : Diğer menkul kıymetler Yatırım fonları 64,226,747 Kısa vadeli diğer alacaklar BTC den alacaklar (bakınız not 10) 4,077,422 Diğer çeşitli alacaklar 296,752 Diğer şüpheli alacaklar 6,099 Toplam 4,380,273 Diğer dönen varlıklar İnşaat ve taahhüt ön masrafları 17,173,122 Taşeronlara verilen avanslar 13,156,146 Gelecek aylara ait giderler 5,868,766 Peşin ödenen vergi ve fonlar 4,633,351 Devreden KDV 2,905,829 Diğer 364,884 Toplam 44,102,098 Diğer maddi olmayan duran varlıklar Özel maliyetler 4,838,574 Diğer maddi olmayan duran varlıklar 378 Toplam 4,838,952 (12)

11 Diğer duran varlıklar Peşin ödenen vergiler ve fonlar 5,642,952 Diğer 348,331 Toplam 5,991,283 Kısa vadeli diğer borçlar Ertelenmiş gelirler 375,227 Diğer 190,442 Toplam 565,669 Uzun vadeli diğer borçlar Ertelenmiş gelirler 25,509 Faaliyetle ilgili diğer gelirler ve karlar Kur farkı gelirleri 65,987,330 Menkul kıymet satış geliri 10,800,189 Özkaynaktan pay alma yöntemine göre oluşan gelir 1,989,485 Vade farkı geliri 881,244 Reeskont faiz gelirleri 637,912 Komisyon gelirleri 162,636 Diğer 184,923 Toplam 80,643,719 Diğer faaliyetlerden giderler ve zararlar Kur farkı giderleri 72,990,750 Neticelenmiş taahhüt ön masrafları 2,887,812 Kapanmış taahhüt ve inşaat masrafları 2,282,119 Şüpheli alacak karşılık gideri 906,592 Menkul kıymet stopaj ve fon payı 919,841 Vade farkı gideri 634,873 Reeskont faiz giderleri 420,323 İskonto giderleri 270,187 Komisyon giderleri 144,299 Diğer 3,311,846 Toplam 84,768,642 Diğer olağanüstü gelirler ve karlar Duran varlık satış karı 652,880 Tazminat gelirleri 479,450 Diğer 233,845 Toplam 1,366,175 Diğer olağanüstü giderler ve zararlar Duran varlık satış zararı 431,899 Ödenen tazminatlar 8,973 Diğer 5,112 Toplam 445, Diğer Alacaklar ile Diğer Kısa veya Uzun Vadeli Borçlar hesap kalemi içinde bulunan ve bilanço aktif toplamının %1 ini aşan personelden alacaklar ile personele borçlar tutarlarının ayrı ayrı toplamları : Yoktur. 24. Ortaklar, iştirakler ve bağlı ortaklıklardan alacaklar nedeniyle ayrılan şüpheli alacak tutarları ve bunların borçluları : Yoktur. (13)

12 25. Vadesi gelmiş bulunan ve henüz vadesi gelmeyen alacaklar için ayrılan şüpheli alacak karşılığı tutarları (bu tutarlar ayrı toplamlar olarak gösterilir) : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle Topluluk un vadesi gelmiş bulunan alacakları için ayrılan şüpheli alacak karşılığı tutarı 1,565,169 TL olup, henüz vadesi gelmeyen alacaklar için ayrılan şüpheli alacak karşılığı yoktur. 26. Topluluk ile dolaylı sermaye ve yönetim ilişkisine sahip iştirakler ve bağlı ortaklıkların dökümü ile iştirakler ve konsolide olmayan bağlı ortaklıklar hesabında yer alan ortaklıkların isimleri, iştirak oran ve tutarları, söz konusu ortaklıkların düzenlenen en son mali tablolarında yer alan dönem karı veya zararı, net dönem karı veya zararı ile bu mali tabloların ait olduğu dönem, Kurul standartlarına göre hazırlanıp hazırlanmadığı, bağımsız denetime tabi tutulup tutulmadığı ve bağımsız denetim raporunun olumlu, olumsuz ve şartlı olmak üzere hangi türde düzenlendiği : İştirak Oranı (%) İştirak Tutarı Al-Riva Projesi Arazi Değ. Konut İnş. ve Tic. A.Ş.(*) ,469,564 Alfarm Alarko Su Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş.(*) ,017,174 Al-Riva Arazi Değ. Kon. İnş., Tur. Tes., Golf İşl. ve Tic. A.Ş.(*) ,426,218 Al-Riva Arazi Değ. Konut İnş. ve Tic. A.Ş.(*) ,789 Nevsky Investment Ltd. (**) ,055 Alarko S.A.(**) ,913 Tek-İz Teknik İzolasyon ve Yapı Elemanları San A.Ş ,050 Tüm Tesisat ve İnşaat A.Ş ,038 Isı Sanayi Araştırma ve Geliştirme A.Ş ,455 San-Bir San. Hiz. İşl. Ve Tic. A.Ş ,367 Diğer (***) 357,964 Toplam 9,092,587 (*) İlgili iştirakler özkaynaktan pay alma yöntemine göre Ana Ortaklık a konsolide edildikleri için, iştirak tutarları, ilgili iştirakin SPK tarafından yayımlanan genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine göre hazırlanmış olan mali tablolarındaki net varlık tutarı üzerinden konsolide mali tablolara yansıtılmıştır. Söz konusu iştiraklerin mali tabloları Topluluk konsolide mali tablolarının denetimi kapsamında denetime tabi tutulmuşlardır. (**) İlgili iştirakler faaliyet hacimlerinin düşük olması ve topluluğun konsolide mali tablolarını önemli ölçüde etkilememeleri sebebi ile konsolidasyon kapsamı dışında tutulmuşlardır. (***) Birden az. Dönemi Dönem Karı (Zararı) Net Dönem Karı (Zararı) Nevsky Investment Ltd (4,445) (4,445) Alarko S.A (4,494) (4,494) Tek-İz Teknik İzolasyon ve Yapı Elemanları San A.Ş ,260,508 2,140,375 Tüm Tesisat ve İnşaat A.Ş ,077 43,962 Isı Sanayi Araştırma ve Geliştirme A.Ş San-Bir San. Hiz. İşl. Ve Tic. A.Ş Topluluk un iştirakleri ile ilgili olarak yukarıda sunulmuş olan dönem karı/(zararı) ve net dönem karı/(zararı) na ilişkin bilgiler, ilgili iştiraklerin tarihi maliyet esasına göre hazırlanan yasal mali tablolarından alınmış olup, söz konusu yasal mali tablolar bağımsız denetime tabi değildir. 27. İştirakler ve konsolide olmayan bağlı ortaklıklarda içsel kaynaklardan yapılan sermaye artırımı nedeniyle elde edilen bedelsiz hisse senedi tutarları : Topluluk un Tek-İz Teknik İzolasyon ve Yapı Elemanları San A.Ş. den elde edilen 149,532 TL tutarındaki bedelsiz hisse senetleri, SPK nın Seri XI No 20 sayılı tebliği uyarınca enflasyon düzeltmesi çalışmasında dikkate alınmamıştır. (14)

13 28. Taşınmazlar üzerinde sahip olunan ayni haklar ve bunların değerleri : Yoktur. 29. Duran varlıklarda son üç yılda yapılan yeniden değerleme tutarları : SPK nın Seri XI No 20 sayılı tebliği uyarınca, duran varlıklar enflasyon düzeltmesi işlemine tabi tutulurken, varlık maliyet ve birikmiş amortisamn ve itfa payları yeniden değerleme artışlarının etkilerinden arındırılmıştır. 30. Yabancı paralarla temsil edilen ve kur garantisi olmayan alacaklar ve borçlar ile aktifte mevcut yabancı paraların ayrı ayrı tutarları ve TL na dönüştürülme kurları: Yabancı Para Cinsi Yabancı Para Tutarı Değerleme Kuru TL Tutarı Hazır değerler Euro 83,110,231 1,745, ,033,337 ABD Doları 77,550,426 1,395, ,247,599 Japon Yeni 610,784,010 13,026 7,956,072 Diğer 928,514 Toplam 262,165,522 Kısa Vadeli Ticari Alacaklar ABD Doları 11,587,932 1,395,835 16,174,841 Japon Yeni 565,137,709 13,026 7,361,483 Euro 2,297,499 1,745,072 4,009,301 Diğer 3,016,109 Toplam 30,561,734 Diğer Dönen Varlıklar Kazakistan Tengesi 1,838,503,839 9,709 17,850,034 ABD Doları 706,901 1,395, ,717 Euro 125,640 1,745, ,250 Diğer 350,703 Toplam 19,406,704 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri Kazakistan Tengesi 7,916,828,407 9,709 76,864,487 ABD Doları 48,502,999 1,395,835 67,702,184 Toplam 144,566,671 Verilen Sipariş Avansları ABD Doları 2,498,088 1,395,835 3,486,919 Kazakistan Tengesi 263,204,788 9,709 2,555,455 Diğer 1,804 Toplam 6,044,178 Uzun Vadeli Ticari Alacaklar Euro 5,094 1,745,072 8,889 ABD Doları 739 1,395,835 1,032 Toplam 9,921 Yabancı Para Cinsinden Aktif Toplamı 462,754,730 (15)

14 Yabancı Para Cinsi Yabancı Para Tutarı Değerleme Kuru TL Tutarı Finansal Borçlar ABD Doları 7,602,929 1,402,567 10,636,617 Japon Yeni 163,992,101 13,113 2,150,428 Diğer 147,900 Toplam 12,934,945 Ticari Borçlar ABD Doları 9,842,614 1,402,567 13,804,926 Kazakistan Tengesi 419,653,210 9,709 4,074,413 Euro 561,086 1,753, ,858 Diğer 19,626 Toplam 18,882,823 Diğer Kısa Vadeli Borçlar Kazakistan Tengesi 58,412,513 9, ,127 Euro 95,242 1,753, ,006 Diğer 73,429 Toplam 807,562 Alınan Sipariş Avansları Japon Yeni 2,612,922,291 13,113 34,263,250 ABD Doları 22,199,957 1,402,567 31,136,927 Euro 13,138,865 1,753,489 23,038,855 Kazakistan Tengesi 1,494,058,330 9,709 14,505,812 Diğer 319,093 Toplam 103,263,937 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Hakedişleri Japon Yeni 7,746,889,499 13, ,584,962 ABD Doları 59,352,639 1,402,567 83,246,052 Diğer 27,184 Toplam 184,858,198 Borç ve Gider Karşılıkları Kazakistan Tengesi 43,023,203 9, ,712 Euro 112,759 1,753, ,722 ABD Doları 88,612 1,402, ,284 Diğer 189,267 Toplam 928,985 Uzun Vadeli Finansal Borçlar ABD Doları 11,721,198 1,402,567 16,439,766 Japon Yeni 105,714,288 13,113 1,386,231 Toplam 17,825,997 Uzun Vadeli Alınan Sipariş Avansları ABD Doları 4,381,925 1,402,567 6,145,944 Toplam 6,145,944 Yabancı Para Cinsinden Pasif Toplamı 345,648,391 (16)

15 31. Topluluk un Ortakları, iştirakleri ve konsolide olmayan bağlı ortaklıklar lehine verilen garanti, taahhüt, kefalet, avans, ciro gibi yükümlülüklerin tutarı : 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle Topluluk un, Ortakları, iştirakleri ve konsolidasyon kapsamında olmayan ortaklıkları lehine verilen garanti, ve kefalet tutarı 17,067,949 TL dır. 32. Kategorileri itibariyle yıl içinde çalışan personelin ortalama sayısı : Çalışan Kategorisi Ortalama Çalışan Sayısı Beyaz yakalı 660 Mavi yakalı 1,085 Toplam 1, Mali tabloları önemli ölçüde etkileyen ya da mali tabloların açık, yorumlanabilir ve anlaşılabilir olması açısından açıklanması gerekli olan diğer hususlar : a) 31 Aralık 2003 tarihleri itibariyle, Şirket in inşaat işleri bazında, inşaat işi bazında toplam bedeli, tamamlanma yüzdesi, katlanılan maliyet, hakediş tutarı, işverenden olan alacağı, alınan avans tutarlarının detayı aşağıda belirtilmiştir (Tüm parasal bilgiler, projelerin tamamı için verilmiş olup, Topluluk un projeye katılımı oranında konsolide mali tablolara yansıtılmıştır.) : Kontrat Bedeli Tamamlanma Yüzdesi Yıllara Yaygın İnşaat Maliyetleri Hakediş Bedelleri Avans Tutarı (*) İşverenden Olan Alacak Tutarı Moskova çocuk onkoloji hastanesi inşaatı 90,000,000 ABD$ 42% 67,702,184 59,351,593 6,145, ,630 Batı Kazakistan yolları rehabilitasyonu projesi 101,220,570 ABD$ 7,220,360,185 K. T. 1% 4,713,988 2,525,119 30,987,476 1,355,135 Astana havaalanı projesi inşaatı 262,436,349 ABD$ 60% 72,150,499 87,112,714 48,164,066 1,832,022 DSİ melen su temini projesi inşaatı 23,008,097 TL 1,063,581 ABD$ 930,000,000 JPY 44% 27,706,284 29,881, ,626 3,440,973 İzmit körfezi atık su arıtma ve deşaj tesisleri inşaatı 40,497,631 ABD$ 100% 25,101,302 28,567, Tüpraş İzmit Rafinerisi kükürt giderme projesi inşaatı 67,750,000 ABD$ 1% 912,239 4,816, TCDD Ankara Eskişehir demiryolu rehabilitasyonu projesi 437,173,424 Euro ,697,428 - Adana raylı taşıma sistemi inşaatı 305,900,102 ABD$ 55% 183,006, ,768, Kırlareli doğalgaz çevrim santrali inşaatı 6,684,000 ABD $ 92% 18,844,075 12,997, ,136, ,021, ,749,540 7,577,760 (*) Avans tutarı 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle hakediş bedellerinden netleşmemiş olan avans tutarını temsil etmektedir. b) Alarko Gayrimenkul Yatırım Ort. A.Ş. tarafından 2003 yılında edinilen, Alarko Holding A.Ş. ne ait 983,605 TL tutarındaki hisse senetleri (hazine senetleri), 31 Aralık 2003 tarihli konsolide bilançoda sermaye hesabından düşülerek muhasebeleştirilmiştir. (17)

16 34- Seri XI No 20 Sayılı Tebliğ kapsamında sunulması gereken ek bilgiler : a) Topluluk un 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle konsolide bilançosunda yansıtmış olduğu özsermaye enflasyon düzeltme farkları aşağıdaki kalemlerden oluşmaktadır: Nominal Değer Enflasyon Düzeltmesi Enflasyona Göre Düzeltilmiş Değerler Sermaye 15,096, ,626, ,723,321 Emisyon primi 528,769 8,049,855 8,578,624 Yedekler 181,120, ,516, ,636, ,745, ,193, ,938,233 b) Net parasal pozisyon zararına dahil olan ve gelir tablosunda ayrıca gösterilen finansman giderleri ve kur farkı gelir ve giderleri aşağıdaki gibidir: Kur farkı gelirleri 1,229,812 Kur farkı giderleri (917,886) Finansman giderleri (33,024) Toplam, net 278,902 c) Mali tablo ilk denkleştirme işlemi ile ilgili olarak 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle enflasyona göre düzeltilmiş konsolide bilançodaki geçmiş yıl zararları hesabının oluşumu: Toplam aktif 969,046,623 Eksi: Toplam pasif (662,392,217) Eksi: Sermaye (16,080,000) Eksi: Emisyon primi ve yedekler (131,628,348) Eksi: Özsermaye enflasyon düzeltmesi farkları (534,113,174) 31 Aralık 2002 tarihi itibariyle geçmiş yıl zararları (375,167,116) Yedeklere transferler (50,081,892) Topluluk dışı ödenen temettüler (3,696,481) 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle geçmiş yıl zararları (428,945,489) (18)

17 35- Seri XI No 21 Sayılı Tebliğ kapsamında sunulması gereken ek bilgiler : a) Konsolide bilançoda yeralan 879,646 TL tutarındaki negatif şerefiye, Alsim in Aldem hisselerini satın almasından kaynaklanmakta olup, ilgili işlem tarihi itibariyle hesaplanan şerefiye ve bilanço tarihi itibariyle birikmiş itfa payları aşağıdaki gibidir: İşlem Tarihi Hesaplanan Brüt Şerefiye Tutarı Birikmiş İtfa Payı Negatif Şerefiye, Net 31 Ocak ,273 (147,083) 604, Mart ,300 (27,844) 275,456 Toplam 1,054,573 (174,927) 879,646 b) Konsolidasyona dahil edilmeyen şirketlerin dahil edilmeme nedenleri: a. Not 26 da açıklandığı üzere Topluluk un sırasıyla %29.6 ve %41.25 oranlarında hissesinin bulunduğu Nevsky Investment Limited ve Alarko S.A. isimli iştirakleri faaliyet hacimlerinin düşük olması ve Topluluk un konsolide mali tablolarını önemli ölçüde etkilememeleri sebebleri ile konsolidasyon kapsamı dışında tutulmuşlardır. b. Not 10 da açıklandığı üzere Alsim in tasfiye halinde olan müşterek yönetime tabi ortaklıkları konsolidasyona dahil edilmemiş olup, ilgili ortaklıkların faaliyet hacim ve sonuçları Topluluk un konsolide mali tablolarını önemli ölçüde etkileyecek boyutta değildir. c. Alsim in müşterek yönetime tabi ortaklığı Streicher-Haustad&Timmerman-Günsayıl-Alsim Adi Ortaklığı Bakü Tiflis Ceyhan ham petrol boru hattı inşaatı amacıyla 2003 yılında kurulmuş olup, ilgili projenin inşaatına 2003 yılı Eylül ayında başlanmıştır. İlgili ortaklık, faaliyet hacim ve sonuçlarının konsolide mali tabloları önemli ölçüde etkileyecek boyutta olmaması sebebi ile konsolidasyona dahil edilmemiştir. Sözkonusu ortaklıktaki Topluluk payı %19.36 olup, 30 Haziran 2004 tarihli mali tablolara konsolide edilmesi planlanmaktadır. c) Konsolide mali tablolara dahil ortaklıklar arasında işlemlerle ilgili olarak konsolide bilanço ve gelir tablosu kalemleri itibariyle elimine edilen kalemler ve tutarları aşağıdaki gibidir: Bilanço / Gelir tablosu kalemleri Borç / (Alacak) Ticari alacaklar (13,687,668) Stoklar (380,697) Yıllara yaygın inşaat ve onarım maliyetleri (913,543) Maddi duran varlıklar (1,871,019) Ticari borçlar 13,710,342 Geçmiş yıl zararları (11,732,204) Brüt satışlar 14,902,344 Satışlardan indirimler (3,195) Satışların maliyeti (12,202,738) Faaliyet giderleri (1,657,495) Diğer faaliyetlerden gelirler ve karlar 13,867,269 Diğer faaliyetlerden giderler ve zararlar (31,396) Konsolidasyona tabi ortaklıklar arasında alım-satıma konu olan amortismana tabi iktisadi kıymetler üzerinde oluşmuş gelir ve gider kalemlerinin arındırılmasına ilişkin eliminasyon işleminde, satış kar veya zararının yanı sıra, satış nedeni ile doğan yeni şartlarda yapılan hesaplamalar ile satış öncesi şartların devamı niteliğindeki hesaplamalar arasındaki amortisman farkları, ilgili satış kar veya zararının eliminasyon öncesi net dönem sonucunun %5 ini aşmaması sebebi ile elimine edilmemiştir. (19)

18 d) Topluluk un ana faaliyet konularına göre sınıflandırılmış olan konsolide gelir tablosu aşağıda yer almaktadır: Taahhüt, İnşaat, Gayrimenkul, Arazi Geliştirme Sanayi Ve Ticaret Enerji Turizm Holding Eliminasyon Toplam Brüt satışlar 31,122,599 73,795,876 4,354,358 31,525,909 3,523,340 (14,902,344) 129,419,738 Satışlardan indirimler (23,605) (3,402,165) (826,540) (425,485) - 3,195 (4,674,600) Net satışlar 31,098,994 70,393,711 3,527,818 31,100,424 3,523,340 (14,899,149) 124,745,138 Satışların maliyeti (27,253,382) (52,255,277) (1,360,610) (20,796,810) (3,250,224) 12,202,738 (92,713,565) Brüt satış karı 3,845,612 18,138,434 2,167,208 10,303, ,116 (2,696,411) 32,031,573 Faaliyet giderleri (7,349,142) (13,019,466) (838,547) (9,248,683) (933,266) 1,657,495 (29,731,609) Esas faaliyet karı / (zararı) (3,503,530) 5,118,968 1,328,661 1,054,931 (660,150) (1,038,916) 2,299,964 Diğer faaliyetlerden gelirler ve karlar 52,900,940 7,775,120 6,835,366 2,468,781 38,763,612 (13,867,269) 94,876,550 Diğer faaliyetlerden giderler ve zararlar (51,237,702) (5,628,338) (3,955,394) (2,070,902) (21,907,702) 31,396 (84,768,642) Finansman giderleri (2,280,390) (438,974) (127,115) (108,725) - (2,955,204) - Faaliyet karı (zararı) (4,120,682) 6,826,776 4,081,518 1,344,085 16,195,760 (14,874,789) 9,452,668 Dağıtılmamış kalemler Olağanüstü gelirler ve karlar 2,189,346 Olağanüstü giderler ve zararlar (449,106) Net parasal pozisyon zararı (33,987,447) Dönem karı (22,794,539) Ödenecek vergi ve yasal yükümlülükler (6,249,197) Ana ortaklık dışı kar 5,504,011 Net konsolide dönem zararı (23,539,725) (20)

19 e) Konsolidasyona tabi tutulan bağlı ortaklık, iştirak ve müştereke yönetime tabi ortaklıkların kanuni merkezleri, kayıtlı nominal sermayeleri ve topluluk un dışında kalan hisse paylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir: Bağlı Ortaklıklar: Şirket in İsmi Topluluk Dışı Pay (%) Ödenmiş Sermayesi (Nominal) Kanuni Merkezleri Alsim ,125,000 Türkiye Aldem ,000 Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş ,500,000 Türkiye Yıltaş Yıldız Turistik Tesisler ve Tic. A.Ş ,000 Türkiye Alarko Fenni Malzeme Satış ve İmalat A.Ş ,000 Türkiye Almüt Alarko Sınai Gereçler İmalat ve Müm. A.Ş ,000 Türkiye Alamsaş Alarko Ağır Makina Sanayi A.Ş ,000 Türkiye Alarko Gayrimenkul Yatırım Ort. A.Ş ,565,000 Türkiye Alsim - Moskova Çocuk Hastanesi inşaatı Rusya Alsim - Kazakistan Astana Şubesi Kazakistan Alsim Aktobe Şubesi Kazakistan Müşterek Yönetime Tabi Ortaklıklar: Şirket in İsmi Topluluk Dışı Pay (%) Ödenmiş Sermayesi (Nominal) Kanuni Merkezleri Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş ,800,000 Türkiye Altek Alarko Elektrik Sant. Tes. İşl. ve Tic. A.Ş ,000,000 Türkiye OAO Mosalarko ,194 Rusya Alsim Rosneftegastroy JSC. İş Ort Türkiye Alsim E.M.İ.T. SpA İş Ort Türkiye Alsim Akfen İnşaat Tur. Ve Tic. A.Ş. İş Ort Türkiye OHL Alsim GYO İş Ort Türkiye İştirakler: Şirket in İsmi Topluluk Dışı Pay (%) Ödenmiş Sermayesi (Nominal) Kanuni Merkezleri Alfarm Alarko Su Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş ,000 Türkiye Al-Riva Projesi Arazi Değ. Konut İnş. ve Tic. A.Ş ,511,726 Türkiye Al-Riva Arazi Değ. Konut İnş. ve Tic. A.Ş ,299,921 Türkiye Al-Riva Arazi Değ. Konut İnş., Turistik Tes., Golf İşl. ve Tic. A.Ş ,489,765 Türkiye (21)

2. Alacak Senetleri 0 0. 3. Verilen Depozito ve Teminatlar 0 0. 4. Diğer Uzun Vadeli Ticari Alacaklar 0 0

2. Alacak Senetleri 0 0. 3. Verilen Depozito ve Teminatlar 0 0. 4. Diğer Uzun Vadeli Ticari Alacaklar 0 0 ATA YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. Bağımsız Denetim'den GENEL KURUL'A SUNULACAK Geçmiş Geçmiş AYRINTILI BİLANÇO (Milyon TL) 31.12.2002 31.12.2001 I. DÖNEN VARLIKLAR 1,707,665 2,632,169 A. Hazır Değerler 70 6,683

Detaylı

www.aktifonline.net 2014/2 DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SINAV SORULARI 29 HAZİRAN 2014 PAZAR (09.00-12.

www.aktifonline.net 2014/2 DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SINAV SORULARI 29 HAZİRAN 2014 PAZAR (09.00-12. www.aktifonline.net 2014/2 DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SINAV SORULARI 29 HAZİRAN 2014 PAZAR (09.00-12.00) SORU - 1 : PARS Ticaret Aġ nin 31.12.2013 tarihli geçici

Detaylı

ING Portföy Yönetimi Anonim Şirketi. 1 Ocak- 30 Eylül 2009 ara hesap dönemine ait özet finansal tablolar

ING Portföy Yönetimi Anonim Şirketi. 1 Ocak- 30 Eylül 2009 ara hesap dönemine ait özet finansal tablolar ING Portföy Yönetimi Anonim Şirketi 1 Ocak- 2009 ara hesap dönemine ait özet finansal tablolar İçindekiler Sayfa Özet bilanço 1 Özet kapsamlı gelir tablosu 2 Özkaynak değişim tablosu 3 Nakit akım tablosu

Detaylı

31 ARALIK 2011 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI KONSOLİDE BİLANÇO (Para birimi aksi belirtilmedikçe Türk Lirası ( TL ) olarak gösterilmiştir)

31 ARALIK 2011 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI KONSOLİDE BİLANÇO (Para birimi aksi belirtilmedikçe Türk Lirası ( TL ) olarak gösterilmiştir) 31 ARALIK 2011 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI KONSOLİDE BİLANÇO VARLIKLAR Dipnot 31 Aralık 2011 31 Aralık 2010 I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 2.12 ve 14 367.180.985 389.133.254 1- Kasa

Detaylı

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR Dipnot Bağımsız (31/03/2015) (31/12/2014) A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 793.766.217 819.757.469 1- Kasa 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 617.053.844 623.405.482

Detaylı

Yapı Kredi Sigorta A.Ş.

Yapı Kredi Sigorta A.Ş. 1 Ocak - 30 Eylül 2012 ara hesap dönemine ait konsolide finansal tablolar 1 Ocak - 30 Eylül 2012 ara hesap dönemine ait konsolide finansal tablolar Varlıklar geçmiş Dipnot 30 Eylül 2012 31 Aralık 2011

Detaylı

VARLIKLAR 01 Ocak 2010 01 Ocak 2009 30 Eylül 2010 30 Eylül 2010

VARLIKLAR 01 Ocak 2010 01 Ocak 2009 30 Eylül 2010 30 Eylül 2010 CARDİF SİGORTA A.Ş. VARLIKLAR 01.01.2010-30.09.2010 DÖNEMİ BİLANÇOSU 30 Eylül 2010 30 Eylül 2010 I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 18.743.519,30 8.951.613,03 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler

Detaylı

30 EYLÜL 2010 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (*) (Para Birimi - Türk Lirası (TL)) VARLIKLAR Bağımsız I- Cari Varlıklar

30 EYLÜL 2010 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (*) (Para Birimi - Türk Lirası (TL)) VARLIKLAR Bağımsız I- Cari Varlıklar (Para Birimi - Türk Lirası (TL)) VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Dipnot Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmiş A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 2.12 165.631.605 121.912.642 1- Kasa 2.12, 14 1.086 370 2-

Detaylı

Aktay Turizm Yatırımları ve İşletmeleri Anonim Şirketi

Aktay Turizm Yatırımları ve İşletmeleri Anonim Şirketi Aktay Turizm Yatırımları ve İşletmeleri Anonim Şirketi tarihi itibariyle konsolide olmayan finansal durum tablosu, gelir tablosu ve seçilmiş notlar tarihli ara dönem finansal durum tablosu Varlıklar Dipnot

Detaylı

AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AYRINTILI SOLO BİLANÇO (Para Birimi -Yeni Türk Lirası (YTL)) Bağımsız denetimden geçmemiş VARLIKLAR Dip Cari Not

AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AYRINTILI SOLO BİLANÇO (Para Birimi -Yeni Türk Lirası (YTL)) Bağımsız denetimden geçmemiş VARLIKLAR Dip Cari Not AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AYRINTILI SOLO BİLANÇO (Para Birimi Yeni Türk Lirası (YTL)) Bağımsız denetimden geçmemiş VARLIKLAR Dip Cari Not Dönem I Cari Varlıklar (30/09/2008) A Nakit Ve Nakit Benzeri

Detaylı

FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO

FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 110,848,280 1- Kasa - 2- Alınan Çekler - 3- Bankalar 46,043,483 4- Verilen Çekler ve Ödeme Emirleri - 5- Diğer

Detaylı

DEMĐR HAYAT SĐGORTA A.Ş. 31 MART 2009 TARĐHLĐ BĐLANÇOSU (YTL.)

DEMĐR HAYAT SĐGORTA A.Ş. 31 MART 2009 TARĐHLĐ BĐLANÇOSU (YTL.) DEMĐR HAYAT SĐGORTA A.Ş. 31 MART 2009 TARĐHLĐ BĐLANÇOSU (YTL.) VARLIKLAR I- Cari ( Dönen ) Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar ( Hazır Değerler ) 32,708,356.67 1- Kasa 1,512.29 2- Alınan Çekler

Detaylı

MİLLİ REASÜRANS TÜRK ANONİM ŞİRKETİ ( SİNGAPUR ŞUBESİ DAHİL ) 30.09.2008 AYRINTILI SOLO BİLANÇO VARLIKLAR

MİLLİ REASÜRANS TÜRK ANONİM ŞİRKETİ ( SİNGAPUR ŞUBESİ DAHİL ) 30.09.2008 AYRINTILI SOLO BİLANÇO VARLIKLAR VARLIKLAR I- Varlıklar A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 427.534.646,00 1- Kasa 30.723,61 2- Alınan Çekler 0,00 3- Bankalar 427.503.922,39 4- Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri (-) 5- Diğer Nakit Ve Nakit

Detaylı

S.S. DOĞA SĠGORTA KOOPERATĠFĠ AYRINTILI BĠLANÇO 2014 VARLIKLAR. I. CARĠ VARLIKLAR Cari Dönem Aralık 2014

S.S. DOĞA SĠGORTA KOOPERATĠFĠ AYRINTILI BĠLANÇO 2014 VARLIKLAR. I. CARĠ VARLIKLAR Cari Dönem Aralık 2014 VARLIKLAR I. CARĠ VARLIKLAR A. Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 19.967.499 1 Kasa 5.875 2 Alınan Çekler 3 Bankalar 4.202.136 4 Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri () 5 Banka Garantili ve Üç Aydan Kısa Vadeli

Detaylı

OYAK EMEKLİLİK A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU 30 HAZİRAN 2006 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR

OYAK EMEKLİLİK A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU 30 HAZİRAN 2006 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU MALİ TABLOLAR 1 OCAK 2006 30 HAZİRAN 2006 DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ SINIRLI DENETİM RAPORU 1. Oyak Emeklilik A.Ş. Gruplara Yönelik Esnek Emeklilik Yatırım Fonu'nun

Detaylı

Bağımsız Denetimden Geçmiş 31.12.2013 A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 53.666.644 32.725.361 1- Kasa 2.12, 14 2.003 601 2- Alınan Çekler

Bağımsız Denetimden Geçmiş 31.12.2013 A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 53.666.644 32.725.361 1- Kasa 2.12, 14 2.003 601 2- Alınan Çekler VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Dipnot Denetimden A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 53.666.644 32.725.361 1- Kasa 2.12, 14 2.003 601 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 2.12, 14 35.677.090 22.522.840 4- Verilen

Detaylı

Bağımsız Denetimden Geçmiş 31.12.2015 A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 99.937.658 105.734.096 1- Kasa 2.12, 14 1.631 853 2- Alınan Çekler

Bağımsız Denetimden Geçmiş 31.12.2015 A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 99.937.658 105.734.096 1- Kasa 2.12, 14 1.631 853 2- Alınan Çekler VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 99.937.658 105.734.096 1- Kasa 2.12, 14 1.631 853 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 2.12, 14 68.638.252 69.923.079 4- Verilen Çekler Ve Ödeme

Detaylı

KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ. BİLANÇO (TL) Bağımsız Denetim'den (XI-29 KONSOLİDE)

KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ. BİLANÇO (TL) Bağımsız Denetim'den (XI-29 KONSOLİDE) KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ BİLANÇO (TL) Bağımsız Denetim'den (XI-29 KONSOLİDE) Geçmemiş Geçmemiş Dipnot Referansları 30.09.2009 31.12.2008 VARLIKLAR Dönen Varlıklar 27,180,536 28,730,807

Detaylı

Denetimden Geçmiş 31.12.2007

Denetimden Geçmiş 31.12.2007 31 ARALIK 2007 VE 2006 TARİHLERİ İTİBARİYLE BİLANÇOLARI (Aksi belirtilmedikçe tutarlar Yeni Türk Lirası ("YTL") olarak ifade edilmiştir.) Bağımsız Denetimden Geçmiş 31.12.2007 Bağımsız Denetimden Geçmiş

Detaylı

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ VE BAĞLI ORTAKLIKLARI SINIRLI BAĞIMSIZ DENETİMDEN GEÇMİŞ

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ VE BAĞLI ORTAKLIKLARI SINIRLI BAĞIMSIZ DENETİMDEN GEÇMİŞ 30 HAZİRAN 2012 TARİHLİ ÖZET KONSOLİDE BİLANÇO Bağımsız İnceleme'den Denetim'den Dipnot Geçmiş Geçmiş Referansları 30.06.2012 31.12.2011 VARLIKLAR Dönen Varlıklar 47,694,745 54,518,989 Nakit ve Nakit Benzerleri

Detaylı

2011/3.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE. 4 Aralık 2011-Pazar 09:00-12:00 SORULAR

2011/3.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE. 4 Aralık 2011-Pazar 09:00-12:00 SORULAR 2011/3.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE 4 Aralık 2011-Pazar 09:00-12:00 SORULAR SORU 1: Mali Tablolardan Bilanço yu tanımlayınız. SORU 2: Mali Tablolardan Gelir Tablosu

Detaylı

Konsolide Gelir Tablosu (denetlenmemiş)

Konsolide Gelir Tablosu (denetlenmemiş) Konsolide Gelir Tablosu(denetlenmemiş) Konsolide Gelir Tablosu (denetlenmemiş) Sona eren 3 aylık dönem Sona eren 6 aylık dönem m. 30 Haziran 2014 30 Haziran 2013 30 Haziran 2014 30 Haziran 2013 Faiz ve

Detaylı

ALARKO HOLDİNG A.Ş. Bağlı Ortaklıklar

ALARKO HOLDİNG A.Ş. Bağlı Ortaklıklar 1. Konsolide Mali Tablolara Dahil Edilen Bağlı Ortaklıklar, Müşterek Yönetime Tabi Ortaklıklar ve İştiraklerin Ünvanı, Sermayesi ve Sermayeleri İçindeki Topluluk un Payı Konsolide mali tablolara dahil

Detaylı

Yabancı para çevrim farkları Diğer kazanç ve kayıplar 5,318 5,318

Yabancı para çevrim farkları Diğer kazanç ve kayıplar 5,318 5,318 Özsermaye Değişim Tablosu Özsermaye Değişim Tablosu Finansal Tablo Türü Raporlama Birimi Konsolide Olmayan TL Ödenmiş Sermaye Dipnot:27 Sermaye Düzeltmesi Farkları Dipnot:27 Hisse Senedi İhraç Primi Dipnot:27

Detaylı

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. TİCARET A.Ş. Bağımsız Denetim'den Dipnot Geçmiş Geçmiş BİLANÇO () Referansları 30.06. 31.12. VARLIKLAR Cari / Dönen Varlıklar 724.868.723 802.295.332 Hazır Değerler 4 222.751.052 275.887.452 Menkul Kıymetler

Detaylı

Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi

Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Üç Aylık Ara Hesap Dönemine Ait Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar 28 Nisan 2016 Bu rapor 92 sayfa konsolide olmayan finansal tablo ve dipnotlarından oluşmaktadır.

Detaylı

ASHOKA VAKFI 1 OCAK - 31 ARALIK 2014 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU

ASHOKA VAKFI 1 OCAK - 31 ARALIK 2014 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU 1 OCAK - 31 ARALIK 2014 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU 31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇO Aktifler 31 Aralık 2014 Dönen varlıklar Hazır değerler 740.363 Bankalar

Detaylı

ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.

ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. 1. İŞLETMENİN FİİLİ FAALİYET KONUSU Şeker Finansal Kiralama A.Ş., 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu ve yönetmelikleri çerçevesinde Türkiye de finansal kiralama alanında faaliyet göstermektedir. Şirket

Detaylı

MARMARİS ALTINYUNUS TURİSTİK TESİSLER A.Ş. Bağımsız Denetim'den

MARMARİS ALTINYUNUS TURİSTİK TESİSLER A.Ş. Bağımsız Denetim'den Bağımsız Denetim'den Geçmemiş Geçmemiş AYRINTILI BİLANÇO (Milyon TL) 30.09.2003 30.09.2002 I. DÖNEN VARLIKLAR 3.838.237 6.372.218 A. Hazır Değerler 1.628.294 3.373.960 1. Kasa 4.519 4.175 2. Bankalar 1.605.489

Detaylı

MERT GIDA GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / MRTGG, 2012/Yıllık [] 15.03.2013 Bilanço. Bilanço. Finansal Tablo Türü Dönem Raporlama Birimi

MERT GIDA GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / MRTGG, 2012/Yıllık [] 15.03.2013 Bilanço. Bilanço. Finansal Tablo Türü Dönem Raporlama Birimi MERT GIDA GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / MRTGG, 2012/Yıllık [] 15.03.2013 Bilanço Bilanço Finansal Tablo Türü Dönem Raporlama Birimi V A R L I K L A R DÖNEN VARLIKLAR Nakit ve Benzerleri Finansal Yatırımlar

Detaylı

ÇELİK HALAT VE TEL SANAYİİ A.Ş. 31 ARALIK 2003 TARİHİ İTİBARİYLE KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU

ÇELİK HALAT VE TEL SANAYİİ A.Ş. 31 ARALIK 2003 TARİHİ İTİBARİYLE KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU 31 ARALIK 2003 TARİHİ İTİBARİYLE KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU ÇELİK HALAT VE TEL SANAYİİ A.Ş. nin 1 OCAK - 31 ARALIK 2003 HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU Çelik Halat ve

Detaylı

DEMİR HAYAT SİGORTA A.Ş. 1 OCAK - 31 MART 2014 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI DENETİM RAPORU

DEMİR HAYAT SİGORTA A.Ş. 1 OCAK - 31 MART 2014 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI DENETİM RAPORU 1 OCAK 31 MART 2014 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI DENETİM RAPORU 31 MART 2014 TARİHİ İTİBARİYLE DÜZENLENEN FİNANSAL TABLOLARIMIZA İLİŞKİN BEYANIMIZ İlişikte sunulan

Detaylı

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU 31 ARALIK 2003 VE 2002 TARİHLERİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU 31 ARALIK 2003 VE 2002 TARİHLERİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR 31 ARALIK VE TARİHLERİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu na DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU 1. Doğal Afet Sigortaları Kurumu nun ("Kurum") Türk

Detaylı

ALARKO HOLDİNG A.Ş. 30 Eylül 2004 tarihinde sona eren döneme ait Konsolide Mali Tablolara İlişkin Dipnotlar

ALARKO HOLDİNG A.Ş. 30 Eylül 2004 tarihinde sona eren döneme ait Konsolide Mali Tablolara İlişkin Dipnotlar 1. Konsolide Mali Tablolara Dahil Edilen Bağlı Ortaklıklar, Müşterek Yönetime Tabi Ortaklıklar ve İştiraklerin Ünvanı, Sermayesi ve Sermayeleri İçindeki Topluluk un Payı Konsolide mali tablolara dahil

Detaylı

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2013/43. KONU: Bağımsız Denetime Tabi Olacak Şirketlerin Belirlenmesine İlişkin Düzenlemeler.

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2013/43. KONU: Bağımsız Denetime Tabi Olacak Şirketlerin Belirlenmesine İlişkin Düzenlemeler. VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2013/43 KONU: Bağımsız Denetime Tabi Olacak Şirketlerin Belirlenmesine İlişkin Düzenlemeler. Bağımsız denetime tabi olacak şirketlerin belirlenmesine dair 2012/4213 sayılı Karar 23

Detaylı

ANKARA EMEKLİLİK A.Ş GELİR AMAÇLI ULUSLARARASI BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU ÜÇÜNCÜ 3 AYLIK RAPOR

ANKARA EMEKLİLİK A.Ş GELİR AMAÇLI ULUSLARARASI BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU ÜÇÜNCÜ 3 AYLIK RAPOR ANKARA EMEKLİLİK A.Ş GELİR AMAÇLI ULUSLARARASI BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU ÜÇÜNCÜ 3 AYLIK RAPOR Bu rapor Ankara Emeklilik A.Ş Gelir Amaçlı Uluslararası Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım

Detaylı

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU 31 ARALIK 2005 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU 31 ARALIK 2005 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR 31 ARALIK 2005 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu na DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU 1. Doğal Afet Sigortaları Kurumu nun ("Kurum") Yeni

Detaylı

Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi. 31 Mart 2012 Tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar

Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi. 31 Mart 2012 Tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar 31 Mart 2012 Tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar 30 Nisan 2012 Bu rapor 88 sayfa konsolide olmayan finansal tablo ve dipnotlardan oluşmaktadır. ANADOLU

Detaylı

ANKARA EMEKLİLİK A.Ş GELİR AMAÇLI ULUSLARARASI BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 3 AYLIK RAPOR

ANKARA EMEKLİLİK A.Ş GELİR AMAÇLI ULUSLARARASI BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 3 AYLIK RAPOR ANKARA EMEKLİLİK A.Ş GELİR AMAÇLI ULUSLARARASI BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 3 AYLIK RAPOR Bu rapor Ankara Emeklilik A.Ş Gelir Amaçlı Uluslararası Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu

Detaylı

(ESKİ ŞEKİL) İÇTÜZÜĞÜ

(ESKİ ŞEKİL) İÇTÜZÜĞÜ (ESKİ ŞEKİL) DENİZBANK A.Ş. A TİPİ İMKB ULUSAL 100 ENDEKSİ FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: 1.1. DENİZBANK A.Ş. tarafından 3794 sayılı Kanunla değişik 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu nun

Detaylı

Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ ve Ortak Girişimleri 31 Aralık 2004 Hesap Dönemine Ait Konsolide Mali Tabloları Tamamlayıcı Notlar

Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ ve Ortak Girişimleri 31 Aralık 2004 Hesap Dönemine Ait Konsolide Mali Tabloları Tamamlayıcı Notlar Yeni Türk Lirası nın 31 Aralık 2004 tarihindeki satınalma gücü cinsinden ifade edilmiştir) Faaliyetler Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (Şirket) in faaliyet konusu gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı

Detaylı

HAZNEDAR REFRAKTER SANAYİİ A.Ş.

HAZNEDAR REFRAKTER SANAYİİ A.Ş. HAZNEDAR REFRAKTER SANAYİİ A.Ş. Bağımsız Denetim'den Geçmiş Geçmiş BİLANÇO (YTL) Dipnot Referansları 31.12.2004 VARLIKLAR Cari / Dönen Varlıklar 16,661,428 11,298,038 Hazır Değerler 4 247,994 126,495 Menkul

Detaylı

Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. 31 Mart 2004 Tarihli Ara Hesap Dönemine Ait Mali Tablolar ve Bağımsız Sınırlı Denetim Raporu

Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. 31 Mart 2004 Tarihli Ara Hesap Dönemine Ait Mali Tablolar ve Bağımsız Sınırlı Denetim Raporu Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 31 Mart 2004 Tarihli Ara Hesap Dönemine Ait Mali Tablolar ve Bağımsız Sınırlı Denetim Raporu Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İÇİNDEKİLER

Detaylı

HDI SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 1 OCAK - 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU

HDI SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 1 OCAK - 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1 OCAK 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1 OCAK 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA AYRINTILI BİLANÇOLAR... 15 AYRINTILI

Detaylı

NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI. 31 Mart 2010 tarihinde sona eren üç aylık ara döneme ait Özet Konsolide Finansal Tablolar

NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI. 31 Mart 2010 tarihinde sona eren üç aylık ara döneme ait Özet Konsolide Finansal Tablolar NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI 31 Mart 2010 tarihinde sona eren üç aylık ara döneme ait Özet Konsolide Finansal Tablolar 31 Mart 2010 tarihinde sona eren üç aylık ara döneme ait Özet Konsolide

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 EYLÜL 2015 TARİHİ İTİBARIYLA HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLAR

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 EYLÜL 2015 TARİHİ İTİBARIYLA HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLAR GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 EYLÜL 2015 TARİHİ İTİBARIYLA HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLAR 30 EYLÜL 2015 TARİHİ İTİBARIYLA BİLANÇO VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Dipnot Bağımsız Bağımsız İncelemeden

Detaylı

MUHASEBE SÜRECİ. Dönem Başındaki İşlemler. Dönem İçinde Yapılan İşlemler. Dönem Sonunda Yapılan İşlemler

MUHASEBE SÜRECİ. Dönem Başındaki İşlemler. Dönem İçinde Yapılan İşlemler. Dönem Sonunda Yapılan İşlemler ENVANTER VE BİLANÇO MUHASEBE SÜRECİ Dönem Başındaki İşlemler Dönem İçinde Yapılan İşlemler Dönem Sonunda Yapılan İşlemler Genel Geçici Mizanın Düzenlenmesi Dönem Sonu Envanterinin Çıkarılması Dönem Sonu

Detaylı

Mapfre Genel Sigorta Anonim Şirketi. 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar

Mapfre Genel Sigorta Anonim Şirketi. 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar İçindekiler Sayfa Konsolide olmayan bilanço 3-7 Konsolide olmayan gelir tablosu 8-9 Konsolide olmayan

Detaylı

STRATEJİ FACTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. 31 ARALIK 2005 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR

STRATEJİ FACTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. 31 ARALIK 2005 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR STRATEJİ FACTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. 31 ARALIK 2005 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR Strateji Factoring Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kuruluna, BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1. Strateji Factoring Hizmetleri A.Ş. nin

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Giriş... 1. Birinci Bölüm İNŞAAT VE ONARIM İŞLERİYLE İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR

İÇİNDEKİLER. Giriş... 1. Birinci Bölüm İNŞAAT VE ONARIM İŞLERİYLE İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR İÇİNDEKİLER Giriş... 1 Birinci Bölüm İNŞAAT VE ONARIM İŞLERİYLE İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR 1. Temel Kavramlar... 5 1.1. İnşa ve İnşaat... 5 1.2. Yapı... 6 1.3. Bina... 6 1.4. Onarım... 6 1.5. Hakediş ve

Detaylı

Euler Hermes Sigorta Anonim Şirketi. 31 Mart 2012 Tarihinde Sona Eren Ara Hesap Dönemine Ait Konsolide Finansal Tablolar

Euler Hermes Sigorta Anonim Şirketi. 31 Mart 2012 Tarihinde Sona Eren Ara Hesap Dönemine Ait Konsolide Finansal Tablolar 31 Mart 2012 Tarihinde Sona Eren Ara Hesap Dönemine Ait Konsolide Finansal Tablolar 11 Mayıs 2012 Bu rapor50 sayfa finansal tablo ve dipnotlarından oluşmaktadır. 31 Mart 2011 Tarihi İtibarıyla Konsolide

Detaylı

AZİMUT BOSPHORUS CAPİTAL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. (Eski Unvanıyla BOSPHORUS CAPITAL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. )

AZİMUT BOSPHORUS CAPİTAL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. (Eski Unvanıyla BOSPHORUS CAPITAL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ) AZİMUT BOSPHORUS CAPİTAL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. (Eski Unvanıyla BOSPHORUS CAPITAL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. ) 1 OCAK - 30 EYLÜL 2015 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE SINIRLI DENETİM RAPORU 1 OCAK

Detaylı

30 Haziran 2003 ve 2002 tarihlerinde sona eren altı aylık ara dönemlere ait Ayrıntılı Gelir Tablolarına li kin Dipnotlar

30 Haziran 2003 ve 2002 tarihlerinde sona eren altı aylık ara dönemlere ait Ayrıntılı Gelir Tablolarına li kin Dipnotlar 1. Dönemin Tüm Amortisman Giderleri le tfa ve Tükenme Payları amortisman giderleri ile itfa ve tükenme payları a a ıdaki gibidir (milyon TL) : a) Amortisman giderleri 1,450,310 1,077,068 aa) Normal amortisman

Detaylı

Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklığı

Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklığı Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklığı 31 Aralık 2015 Tarihinde Sona Eren Yıla Ait Konsolide Finansal Tablolar ve Bağımsız Denetçi Raporu 3 Şubat 2016 Bu rapor 2 sayfa bağımsız

Detaylı

Mapfre Genel Yaşam Sigorta Anonim Şirketi

Mapfre Genel Yaşam Sigorta Anonim Şirketi Mapfre Genel Yaşam Sigorta Anonim Şirketi 1 Ocak - 30 Eylül 2011 ara hesap dönemine ait finansal tablolar İçindekiler Sayfa Ara dönem bilanço 2-6 Ara dönem gelir tablosu 7-8 Ara dönem nakit akış tablosu

Detaylı

VAKIF PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. 1 OCAK - 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU

VAKIF PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. 1 OCAK - 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU 1 OCAK - 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU 1 OCAK - 31 ARALIK 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA FİNANSAL DURUM TABLOSU (BİLANÇO)...

Detaylı

ÇİMBETON HAZIR BETON VE PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIĞI

ÇİMBETON HAZIR BETON VE PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIĞI ÇİMBETON HAZIR BETON VE PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIĞI 1 OCAK 30 EYLÜL 2011 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT ÖZET KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR İÇİNDEKİLER SAYFA ÖZET

Detaylı

EDİP GAYRİMENKUL YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 31 MART 2015 TARİHİNDE SONA EREN ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR

EDİP GAYRİMENKUL YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 31 MART 2015 TARİHİNDE SONA EREN ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR EDİP GAYRİMENKUL YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 31 MART 2015 TARİHİNDE SONA EREN ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR 31 MART 2015 TARİHİNDE SONA EREN ARA HESAP DÖNEMİNE AİT

Detaylı

ALARKO CARRIER SANAY VE T CARET A.. 31 Aralık 2005 tarihinde sona eren yıla ait Mali Tablolar ve Ba ımsız Denetim Raporu

ALARKO CARRIER SANAY VE T CARET A.. 31 Aralık 2005 tarihinde sona eren yıla ait Mali Tablolar ve Ba ımsız Denetim Raporu Mali Tablolar ve Ba ımsız Denetim Raporu Mali Tablolar Ç NDEK LER Sayfa Ba ımsız Denetim Raporu - 31 Aralık 2005 ve 2004 tarihlerindeki Bilançolar 1-2 Gelir Tablosu 3 Öz Sermaye De i im Tablosu 4 Nakit

Detaylı

ALCATEL TELETAŞ TELEKOMÜNİKASYON ENDÜSTRİ TİCARET A.Ş. 30 EYLÜL 2007 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR

ALCATEL TELETAŞ TELEKOMÜNİKASYON ENDÜSTRİ TİCARET A.Ş. 30 EYLÜL 2007 TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR ALCATEL TELETAŞ TELEKOMÜNİKASYON ENDÜSTRİ TİCARET A.Ş. 30 EYLÜL TARİHİ İTİBARİYLE MALİ TABLOLAR 30 EYLÜL TARİHİ İTİBARİYLE HAZIRLANAN MALİ TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA BİLANÇOLAR... 1-2 GELİR TABLOLARI...

Detaylı

VAKIF MENKUL KIYMET YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ESKİ UNVANI İLE VAKIF B TİPİ MENKUL KIYMETLER YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. )

VAKIF MENKUL KIYMET YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ESKİ UNVANI İLE VAKIF B TİPİ MENKUL KIYMETLER YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. ) (ESKİ UNVANI İLE VAKIF B TİPİ MENKUL KIYMETLER YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. ) 1 OCAK - 31 ARALIK 2014 DÖNEMİNE AİT PERFORMANS SUNUŞ RAPORU VE YATIRIM PERFORMANSI KONUSUNDA KAMUYA AÇIKLANAN BİLGİLERE İLİŞKİN

Detaylı

KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ 1010

KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ 1010 KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ 1010 OSTİM VD VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ DÖNEM TİPİ Yıllık Yıl 2013 Onay Zamanı : 22.04.2014-13:18:20 Vergi Kimlik Numarası 4380316445 Ticaret Sicil No 193049 İrtibat Tel No 312

Detaylı

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1 VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 182.452.820 171.907.736 1- Kasa - 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 164.802.556 155.175.354 4- Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri (-) 5- Banka

Detaylı

9 Kasım 2012-31 Aralık 2012 hesap dönemine ait finansal tablolar ve açıklayıcı dipnotlar

9 Kasım 2012-31 Aralık 2012 hesap dönemine ait finansal tablolar ve açıklayıcı dipnotlar Özel Sektör Borçlanma Araçlarına Yatırım Yapan B Tipi %100 Anapara Garantili 9 Kasım 2012- hesap dönemine ait finansal tablolar ve açıklayıcı dipnotlar finansal tablolar ve açıklayıcı dipnotlar İçindekiler

Detaylı

Anmak Holding A.Ş. % ,880,679 % ,880,679 Diğer ortaklar % ,199,321 % ,199,321 % ,080,000 % 100.

Anmak Holding A.Ş. % ,880,679 % ,880,679 Diğer ortaklar % ,199,321 % ,199,321 % ,080,000 % 100. AYRINTILI BİLANÇO DİPNOTLARI 1. İşletmenin fiili faaliyet konusu: Alarko Holding A.Ş. (Şirket) bünyesindeki bir kısım şirketlerdeki hisseleri yoluyla bir holding şirketi olup hissesi bulunan grup şirketlerine

Detaylı

BNP PARIBAS CARDIF SİGORTA A.Ş. 1 OCAK - 30 EYLÜL 2014 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR

BNP PARIBAS CARDIF SİGORTA A.Ş. 1 OCAK - 30 EYLÜL 2014 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR 1 OCAK 30 EYLÜL 2014 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR 1 OCAK 30 EYLÜL 2014 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA BİLANÇOLAR... 15 GELİR TABLOLARI... 67 NAKİT AKIŞ TABLOLARI...

Detaylı

CARDIF SİGORTA A.Ş. 1 OCAK 3O EYLÜL 2009 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR

CARDIF SİGORTA A.Ş. 1 OCAK 3O EYLÜL 2009 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR CARDIF SİGORTA A.Ş. 1 OCAK 3O EYLÜL 2009 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR CARDIF SİGORTA A.Ş. 1 OCAK 3O EYLÜL 2009 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR İÇİNDEKİLER SAYFA

Detaylı

SELÇUK EZCA DEPOSU TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ. 1 Ocak- 30 Eylül 2014 FAALİYET RAPORU

SELÇUK EZCA DEPOSU TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ. 1 Ocak- 30 Eylül 2014 FAALİYET RAPORU SELÇUK EZCA DEPOSU TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ 1 Ocak- 30 Eylül 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER FAALİYET RAPORU 01.01.2014-30.09.2014... 1 FAALİYET KONUSU... 1 BAĞLI ORTAKLIK... 1 FİNANSAL RAPORLAMA

Detaylı

BİLGİ NOTU 12.04.2016/2016-05

BİLGİ NOTU 12.04.2016/2016-05 BİLGİ NOTU 12.04.2016/2016-05 NAKİT SERMAYE ARTIŞLARINDA İNDİRİM UYGULAMASI Kurumlar Vergisi Kanunu nun Diğer İndirimler başlıklı 10. Maddesine eklenen (ı) bendi hükmü ile; finans, bankacılık ve sigortacılık

Detaylı

6. Şüpheli Alacaklar Karşõlõğõ (-) 0 0

6. Şüpheli Alacaklar Karşõlõğõ (-) 0 0 ALARKO GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. ALGYO Bağõmsõz Denetim'den Geçmemiş Geçmemiş AYRINTILI BİLANÇO (Milyon TL) 31.03.2001 I. DÖNEN VARLIKLAR 116.941.839 99.596.409 A. Hazõr Değerler 84.692.941 67.483.612

Detaylı

Destek Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi. 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Döneme Ait Finansal Tablolar

Destek Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi. 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Döneme Ait Finansal Tablolar Destek Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Döneme Ait Finansal Tablolar İçindekiler Finansal durum tablosu (Bilanço) Kar veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosu Özkaynaklar

Detaylı

GARANTİ FAKTORİNG A.Ş. 31 MART 2016 TARİHİ İTİBARIYLA FİNANSAL TABLOLAR

GARANTİ FAKTORİNG A.Ş. 31 MART 2016 TARİHİ İTİBARIYLA FİNANSAL TABLOLAR 31 MART 2016 TARİHİ İTİBARIYLA FİNANSAL TABLOLAR 1 ŞİRKET İN ORGANİZASYONU VE FAALİYET KONUSU Garanti Faktoring, 4 Eylül 1990 tarihinde endüstriyel ve ticari şirketlere faktoring hizmeti sunmak amacıyla,

Detaylı

VAKIF PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. 1 OCAK - 31 MART 2016 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE SINIRLI DENETİM RAPORU

VAKIF PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. 1 OCAK - 31 MART 2016 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE SINIRLI DENETİM RAPORU 1 OCAK - 31 MART 2016 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE SINIRLI DENETİM RAPORU 1 OCAK - 31 MART 2016 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA FİNANSAL DURUM TABLOSU (BİLANÇO)...

Detaylı

AK YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 30 HAZİRAN 2005 TARİHİ İTİBARİYLE ARA DÖNEM MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI İNCELEME RAPORU

AK YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 30 HAZİRAN 2005 TARİHİ İTİBARİYLE ARA DÖNEM MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI İNCELEME RAPORU 30 HAZİRAN 2005 TARİHİ İTİBARİYLE ARA DÖNEM MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI İNCELEME RAPORU nin 1 OCAK - 30 HAZİRAN 2005 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI İNCELEME RAPORU 1. Ak

Detaylı

AKTİF AKADEMİ EĞİTİM MERKEZİ

AKTİF AKADEMİ EĞİTİM MERKEZİ AKTİF PASİF 2015 / 2. DÖNEM SERBEST MUHASEBESİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SINAVI SORULARI 26 TEMMUZ 2015 PAZAR 09:00 12:00 (X) ANONİM ŞİRKETİ' nin 31.12.2013 BİLANÇOSU 100 KASA 15,900.00

Detaylı

ACAR YATIRIM MENKUL DEĞERLER ANONİM ŞİRKETİ. 31 Aralık 2007 Tarihli Mali Tablolar ve Bağımsız Denetim Raporu

ACAR YATIRIM MENKUL DEĞERLER ANONİM ŞİRKETİ. 31 Aralık 2007 Tarihli Mali Tablolar ve Bağımsız Denetim Raporu ACAR YATIRIM MENKUL DEĞERLER ANONİM ŞİRKETİ 31 Aralık 2007 Tarihli Mali Tablolar ve Bağımsız Denetim Raporu ACAR YATIRIM MENKUL DEĞERLER ANONİM ŞİRKETİ 31 ARALIK 2007 TARİHLİ ( Seri : XI, No : 25 ) MALİ

Detaylı

AVRASYA MENKUL KIYMETLER YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 30 HAZİRAN 2008 TARİHİNDEKİ MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ SINIRLI DENETİM RAPORU

AVRASYA MENKUL KIYMETLER YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 30 HAZİRAN 2008 TARİHİNDEKİ MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ SINIRLI DENETİM RAPORU AVRASYA MENKUL KIYMETLER YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 30 HAZİRAN 2008 TARİHİNDEKİ MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ SINIRLI DENETİM RAPORU Avrasya Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu na, Giriş BAĞIMSIZ

Detaylı

UŞAK SERAMİK SANAYİİ A.Ş. 31.12.2007 TARİHİNDE SONA EREN DÖNEME AİT MALİ TABLO VE DİPNOTLARI

UŞAK SERAMİK SANAYİİ A.Ş. 31.12.2007 TARİHİNDE SONA EREN DÖNEME AİT MALİ TABLO VE DİPNOTLARI UŞAK SERAMİK SANAYİİ A.Ş. 31.12.2007 TARİHİNDE SONA EREN DÖNEME AİT MALİ TABLO VE DİPNOTLARI UŞAK SERAMİK SANAYİİ A.Ş. 31.12.2007 TARİHİNDE SONA EREN DÖNEME AİT BİLANÇO (Tutarlar aksi belirtilmedikçe Yeni

Detaylı

Bin TL KAR ZARAR TABLOSU (MART 2013)

Bin TL KAR ZARAR TABLOSU (MART 2013) KAR ZARAR TABLOSU (MART 2013) Bin TL GELİR VE GİDERLER ÖNCEKİ DÖNEM MART 2012 CARİ DÖNEM MART 2013 1- GAYRİSAFİ SATIŞ HASILATI 103.169 103.492 MAL VE HİZMET SATIŞ HASILATI (KDV Hariç) 102.392 103.492 YURTİÇİ

Detaylı

SERMAYE ŞİRKETLERİNDE KÂR DAĞITIMI

SERMAYE ŞİRKETLERİNDE KÂR DAĞITIMI SİNCAN İMKB TİCARET MESLEK LİSESİ ŞİRKETLER MUHASEBESİ DERSİ SERMAYE ŞİRKETLERİNDE KÂR DAĞITIMI Mehmet Ali GÜLER 1 ANONİM ŞİRKETLERDE KAR DAĞITIMI 1. Kâr: İşletmenin faaliyet döneminde öz kaynaklarında

Detaylı

ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2013/15) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak

ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2013/15) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Resmi Gazete Tarihi: 25.12.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28862 ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2013/15) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı, Türkiye Cumhuriyet

Detaylı

FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KATKI EMEKLİLİK YATIRIM FONU NA AİT PERFORMANS SUNUŞ RAPORU. Fonun Yatırım Amacı

FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KATKI EMEKLİLİK YATIRIM FONU NA AİT PERFORMANS SUNUŞ RAPORU. Fonun Yatırım Amacı FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KATKI EMEKLİLİK YATIRIM FONU NA AİT PERFORMANS SUNUŞ RAPORU A. TANITICI BİLGİLER PORTFÖYE BAKIŞ YATIRIM VE YÖNETİME İLİŞKİN BİLGİLER Halka arz tarihi: 19 Aralık 2013 30 Haziran

Detaylı

BİLANÇO DİPNOTLARI 1- İşletmenin fiili faaliyet konusu :Vana İmalatı 2- Sermayenin %10 ve daha fazlasına sahip ortakların : Adı Pay Oranı Pay Tutarı

BİLANÇO DİPNOTLARI 1- İşletmenin fiili faaliyet konusu :Vana İmalatı 2- Sermayenin %10 ve daha fazlasına sahip ortakların : Adı Pay Oranı Pay Tutarı BURÇELİK VANA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ Sayfa No: 1 BİLANÇO DİPNOTLARI 1- İşletmenin fiili faaliyet konusu :Vana İmalatı 2- Sermayenin %10 ve daha fazlasına sahip ortakların : Adı Pay Oranı Pay

Detaylı

Büyükdere Caddesi Yapı Kredi Plaza C Blok Kat:9 34330 Levent/Beşiktaş-İstanbul

Büyükdere Caddesi Yapı Kredi Plaza C Blok Kat:9 34330 Levent/Beşiktaş-İstanbul 1. ŞİRKET İN ORGANİZASYONU VE FAALİYET KONUSU a) İşletmenin ticaret unvanı: Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ( Şirket) Şirket, 287413 sicil no ile İstanbul Ticaret Sicil Memurluğunda Öz Finans

Detaylı

AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. DENGELİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR (AVD)

AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. DENGELİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR (AVD) AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. DENGELİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR (AVD) Bu rapor AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Dengeli Emeklilik Yatırım Fonu nun 01.01.2011-31.12.2011 dönemine ilişkin gelişmelerin,

Detaylı

Mali Bülten. No: 2009/18

Mali Bülten. No: 2009/18 11 Şubat 2009 Mali Bülten No: 2009/18 VERGİ Konu : KVK nun 15 nci ve 30 ncu Maddelerinde Yer Alan Tevkifat Uygulmasına Yönelik Düzenlemelerin Yapıldığı 2009/14593 ve 2009/14594 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararlarına

Detaylı

ECZACIBAŞI YATIRIM HOLDİNG ORTAKLIĞI A.Ş.

ECZACIBAŞI YATIRIM HOLDİNG ORTAKLIĞI A.Ş. 1 OCAK - 30 EYLÜL 2005 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ SINIRLI İNCELEME RAPORU 30 EYLÜL 2005 TARİHİ İTİBARİYLE KONSOLİDE MALİ TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA KONSOLİDE BİLANÇOLAR

Detaylı

Ak B Tipi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi

Ak B Tipi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi Ak B Tipi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi 1 Ocak - 2011 ara hesap dönemine ait ara dönem özet finansal tabloları Ak B Tipi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi İçindekiler Sayfa Ara dönem özet bilanço 1 Ara

Detaylı

2010 / 1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK FİNANSAL MUHASEBE SINAVI ( 14 Mart 2010-Pazar 09:00-12:00)

2010 / 1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK FİNANSAL MUHASEBE SINAVI ( 14 Mart 2010-Pazar 09:00-12:00) 2010 / 1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK FİNANSAL MUHASEBE SINAVI ( 14 Mart 2010-Pazar 09:00-12:00) Soru 1: Aşağıdaki soruları kısaca cevaplandırınız. (10 puan) a. Bilanço esasına göre defter

Detaylı

Konsolide Gelir Tablosu (denetlenmi )

Konsolide Gelir Tablosu (denetlenmi ) Konsolide Gelir Tablosu Konsolide Gelir Tablosu (denetlenmi ) m. 2010 2009 2008 Faiz ve benzeri gelirler 28,779 26,953 54,549 Faiz giderleri 13,196 14,494 42,096 Net faiz geliri 15,583 12,459 12,453 Kredi

Detaylı

ALTINYILDIZ MENSUCAT VE KONFEKSİYON FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ

ALTINYILDIZ MENSUCAT VE KONFEKSİYON FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ ALTINYILDIZ MENSUCAT VE KONFEKSİYON FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ 30 Eylül 2011 tarihinde sona eren dokuz aylık ara döneme ait Özet Konsolide Finansal Tablolar Özet Konsolide Finansal Tablolar ve İÇİNDEKİLER

Detaylı

ÇİMBETON HAZIR BETON VE PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIĞI

ÇİMBETON HAZIR BETON VE PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIĞI ÇİMBETON HAZIR BETON VE PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIĞI 1 OCAK 31 MART 2012 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT ÖZET KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR VE DİPNOTLAR İÇİNDEKİLER SAYFA ÖZET

Detaylı

BAŞAK GROUPAMA SİGORTA A.Ş. 1 OCAK - 30 EYLÜL 2009 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE AÇIKLAYICI DİPNOTLAR

BAŞAK GROUPAMA SİGORTA A.Ş. 1 OCAK - 30 EYLÜL 2009 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE AÇIKLAYICI DİPNOTLAR 1 OCAK - 30 EYLÜL 2009 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE AÇIKLAYICI DİPNOTLAR 1 OCAK - 30 EYLÜL 2009 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA BİLANÇOLAR... 1-5 GELİR TABLOLARI...

Detaylı

EGE GÜBRE SANAYĐĐ A.Ş. 31 Mart 2012 tarihinde sona eren döneme ait Finansal Tablolar ve Dipnotları ĐÇĐNDEKĐLER

EGE GÜBRE SANAYĐĐ A.Ş. 31 Mart 2012 tarihinde sona eren döneme ait Finansal Tablolar ve Dipnotları ĐÇĐNDEKĐLER 31 Mart 2012 tarihinde sona eren döneme ait Finansal Tablolar ve Dipnotları ĐÇĐNDEKĐLER Sayfa 31 Mart 2012 ve 2011 tarihlerindeki Finansal Durum Tabloları 1-2 Kapsamlı Gelir Tabloları 3 Özkaynak Değişim

Detaylı

EDİP GAYRİMENKUL YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 01 OCAK-30 EYLÜL 2009 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARI

EDİP GAYRİMENKUL YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 01 OCAK-30 EYLÜL 2009 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARI 01 OCAK-30 EYLÜL ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARI İÇİNDEKİLER SAYFA KONSOLİDE BİLANÇO... 3 KONSOLİDE GELİR TABLOSU... 5 KONSOLİDE ÖZSERMAYE DEĞİŞİM TABLOSU... 6 KONSOLİDE NAKİT AKIM

Detaylı

ALARKO CARRIER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 31 Aralık 2002 ve 2001 tarihlerindeki Ayrıntılı Bilançolara İlişkin Dipnotlar

ALARKO CARRIER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 31 Aralık 2002 ve 2001 tarihlerindeki Ayrıntılı Bilançolara İlişkin Dipnotlar 1. Faaliyet Konusu Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Şirket) İstanbul'da kurulup tescil edilmiş bir sermaye şirketidir. Şirket faaliyetlerini aşağıdaki müesseseleri vasıtasıyla yürütmektedir. Müessese

Detaylı

COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.

COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 31 Mart 2016 Tarihinde Sona Eren Üç Aylık Ara Hesap Dönemine Ait Özet Konsolide Finansal Tablolar ve Sınırlı Denetim Raporu 22 Nisan 2016 Bu rapor, 40 sayfa

Detaylı

Allianz Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi 31 Aralık 2013 Tarihi İtibarıyla Bilanço (Para Birimi: Türk Lirası (TL) olarak ifade edilmiştir.

Allianz Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi 31 Aralık 2013 Tarihi İtibarıyla Bilanço (Para Birimi: Türk Lirası (TL) olarak ifade edilmiştir. 31 Aralık 2013 Tarihi İtibarıyla Bilanço VARLIKLAR 1 Bağımsız Denetimden Geçmiş Cari Dönem 31 Aralık 2013 Bağımsız Denetimden Geçmiş Önceki Dönem 31 Aralık 2012 I- Cari Varlıklar Dipnot A- Nakit ve Nakit

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 HAZİRAN 2015 TARİHİ İTİBARIYLA HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLAR

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 HAZİRAN 2015 TARİHİ İTİBARIYLA HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLAR GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 HAZİRAN 2015 TARİHİ İTİBARIYLA HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLAR 30 HAZİRAN 2015 TARİHİ İTİBARIYLA BİLANÇO VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Dipnot Bağımsız İncelemeden

Detaylı

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM TÜRKİYE'DE İŞTİRAKLERİN GELİŞİM SÜRECİ VE KONUYA İLİŞKİN DÜZENLEMELER

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM TÜRKİYE'DE İŞTİRAKLERİN GELİŞİM SÜRECİ VE KONUYA İLİŞKİN DÜZENLEMELER İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ ŞEKİLLER LİSTESİ KISALTMALAR GİRİŞ 1 BİRİNCİ BÖLÜM TÜRKİYE'DE İŞTİRAKLERİN GELİŞİM SÜRECİ VE KONUYA İLİŞKİN DÜZENLEMELER I. TÜRKİYE'DE İŞTİRAKLERE İLİŞKİN

Detaylı