TÜRKİYE GENELİ Omuz silkmek, umursamaz davranmak insana ait özelliklerdir. III. cümlede bu özellikler şehre aktarılmıştır. Cevap B.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE GENELİ 6. 1. Omuz silkmek, umursamaz davranmak insana ait özelliklerdir. III. cümlede bu özellikler şehre aktarılmıştır. Cevap B."

Transkript

1 TÜRKİYE GENELİ 6. Omuz silkmek, umursamaz davranmak insana ait özelliklerdir. III. cümlede bu özellikler şehre aktarılmıştır. 7. Yeni arayışlara kanat çırpmak istemediğini söyleyen bir yazarın, her kitabında yeni bir yöntem deneyerek okuyucuya farklı dünyaların kapısını açmaya çalışacağını söylemesi beklenemez.. I deki yaratıcı, III teki etkileyici ve V teki olduğunu düşünüyorum sözleri birer öznellik belirtisidir. 8. Ama o şiire, gerçekten yaratıcı bir ozanın eseridir, denemez. cümlesinde William ın şiiri olumsuz yönde eleştirilmiştir. 3. Parçada sözü edilen kitapların, hayatı ve yaşananları tüm canlılığıyla ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Çünkü gözyaşı, gülümseme bunlar hayatı tüm canlılığıyla ortaya koyabildiğimiz davranışlardır. 9. Parçada geçen "görülmesi gerekli bir yer kılar." ifadesiyle gezi yazılarının anlatılan yerle ilgili merak uyandırdığı vurgulanmak istenmiştir.. Parçanın II. cümlesinde yazarlar karşılaştırılmış, IV. cümlede ise yazarların yaşamları karşılaştırılmıştır. 0. A da çenesini tutmak- her şeyi söylememek, B de çene yormak - boşuna konuşup durmak, C de çene çalmak - gevezelik etmek, D de çenesini kapatmak - susturmak, anlamını içerir. Ama E de çenesini bıçak açmamak - üzüntüden konuşamamak olarak açıklanmalıydı.. Parçada sözü edilen yazarın, dilin sadeleşmesi konusunda gösterdiği çabaya dair herhangi bir ifade bulunmamaktadır. A, B, C ve E seçeneklerine ise parçada değinilmiştir.. I. ve V. cümleler bir eserin ortaya çıkarılmasında hem sanatçının hayalinin hem de gerçek yaşamın birleştirilerek verilmesinden söz ederek aynı anlama gelmiştir. 6. Parçada, B, C, D ve E seçeneklerindeki ifadelere ilişkin yargılar mevcuttur. Ancak şairin şiirlerinin söyleşi edasıyla yazıldığına dair bir ifade parçada yoktur.. B de ağaç - ağacı C de dert - derdimin D de yokluk - yokluğun E de ak - ağarmış sözcükleri yumuşamaya uğramıştır. Ama A daki hiçbir sözcük yumuşama örneği değildir.

2 DENEME SINAVI III. cümlede birden Tanpınar ın diğer romanlarına bir geçiş söz konusudur. Ama diğer cümleler Huzur romanından bahsetmiştir.. Dördüncü cümleye kadar resimle ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü cümleden itibaren ise şairliğin yanında ressamlık vasfını da taşıyan kişilerin olduğundan söz edilmiştir. Dördüncü cümle, ikinci paragrafın ilk cümlesi olur.. I. cümle bir sorudan bahsediyor, o hâlde ilk cümle konunun verildiği soru cümlesi yani IV olmalı, sonra I gelmeli. III te konunun kısaca ele alacağını söyleniyor. V teki bir kez ifadesi öncelikle anlamına geliyor. Buna göre doğru sıralama IV - I - III - V - II şeklinde olmalıdır. 6. Parçada yazarın yazarlığa girişinden ve sonraki yıllarda yaptığı çalışmalardan bahsedilmiştir. Ancak yazarın kendisini yetiştirmek için çaba göstermesine parçanın hiçbir yerinde değinilmemiştir. 7. Parçanın anlam akışı esas alındığında B seçeneğindeki ifadenin parçayı en anlamlı şekilde tamamlayacağı söylenebilir. Parçada, sözcüğe yüklenen anlamın önce insan zihninde varoluşu söylenmiştir. GENEL YETENEK 9. Mimarinin, inancın ve çok kültürlülüğün şehri Mardin, şimdilerde güncel sanatın merkezi olmaya hazırlanıyor. A seçeneği 8 Mayıs 0 te Mardin de Mardin Güncel adlı uluslararası güncel sanat sergisi düzenlenecek. B seçeneği Bu serginin ön açılış etkinliği Davetinizi Aldım, Teşekkürler 8 Ocak tan itibaren Mardin D seçeneği Kasımiye Medresesi nde izleyiciyle buluşacak. E seçeneği Parçada, Mardin in tarihsel zenginliğe sahip olduğuna dair bir ifade bulunmamaktadır. 0. Dünyayı dolaşarak çiziyorum. Resimlerimin hepsini gidip yerinde çizdim çünkü bir şeye baktığın zaman göremezsin. E NİN YANITI O şeyi anlaman gerekir. Anladığın zaman içine düşünce de koyarsın ve görmeye başlarsın, en sonunda da yorum katarsın ona. A NIN YANITI Resim yaparken kendime sorduğum tek bir şey vardır: Bunu da yaptın, peki ya bundan sonra? Kendimle yarışırım sürekli. Ben ne kadar iyi bir ressamım dediğin zaman bitersin. B NİN VE C NİN YANITI Her resmimin bir hikâyesi var, canım istedi de yaptım diye bir şeyi kabul edemem. Oturur düşünürsün, kafanda planlarsın ve resim ortaya çıkar. Parçada Niçin dünyanın farklı yerlerini çiziyorsunuz? sorusunun yanıtı yoktur. 8. Söz konusu kitapta B seçeneğinde ifade edildiği gibi, internette yer alan hukuk meseleleri aktarılmış değildir. Kitapta internetteki okur yorumlarına yer verilmiştir. Bu durumda parçadan B seçeneğindeki yargıya ulaşılamaz.. D seçeneğindeki karma karışık sözcüğünün yazımı yanlıştır çünkü bu sözcük bir ikileme değil pekiştirmedir ve pekiştirmeler bitişik yazılır. Sözcüğün doğru yazımı karmakarışık olmalıdır.

3 GENEL YETENEK DENEME SINAVI - 6. I numaralı sözün yazımı yanlıştır çünkü o söz öbeğindeki kıta sözcüğü Avrupa özel ismine herhangi bir nitelik katmadığı ve özel isme bağlı bir sözcük olmadığı için tür ismidir ve küçük harfle başlamalıdır. Sözün doğru yazımı Avrupa kıtası olmalıdır. Bu çıkarımlara göre tablomuz şöyle bir hâl aldı: ŞİRKETLER G E G E G E G E E A B - B B - - C - C C - - D D - - E E E F Geriye A, B, C ve F şirketleri için gıda mühendisi, 3 elektronik mühendisi ve yaş ihtimali kalmaktadır soruların çözümü için Hazırlayacağımız çözüm tablosunda; şirketler ve işe aldıkları mühendis sayılarını, mühendis yaşlarını ve her yaşın kaç olduğunu, her yaş için gıda ve elektronik mühendisi durumunu birden görebilmeliyiz. İlk üç öncülden tablomuzu hazırlayalım ve gıda mühendisine G, elektronik mühendisine E diyelim: ŞİRKETLER G E G E G E G E E A B C D D - - E E E F öncülde B ve C şirketlerinin birer mühendisinin aynı yaşta olduğu belirtildiğine göre olan yaşlara bakmalıyız. 3 ve yaşlarından birer mühendisi başka şirketler işe aldığı için B ve C şirketlerinin ortak yaş olarak işe alabileceği tek yaş tür. Mühendis türü belli olmadığı için her iki mühendis için de B ve C şirketlerini tabloda iki ihtimal şeklinde yazmalıyız.. öncüle göre E şirketi ile aynı yaşta mühendisi işe almayan F şirketinin işe alabileceği yaşlar yalnız 7 veya 8 dir. Bu mühendislerin ikisi de elektronik mühendisi olduğu için F şirketinin işe gıda mühendisi almadığı kesindir Tabloya göre F şirketi ancak bir 7 veya bir 8 yaşındaki mühendisi işe almış olabilir.. Tabloya göre B şirketinin işe aldığı mühendisin türünün ne olduğu bilinmese de yaşında bir mühendisi işe aldığı kesindir.. Soruda verilen koşula göre C şirketinin işe aldığı yaşındaki bir elektronik mühendisi ise B şirketinin işe aldığı mühendislerden en az biri tabloya göre gıda mühendisidir. 6. F şirketi için tablodan anlaşılabileceği gibi bir gıda mühendisini işe alması mümkün değildir. B şirketi, tabloya göre yaşında veya yaşında bir gıda mühendisini işe alabilir. A şirketi de tabloya göre yaşında bir gıda mühendisini işe almış olabilir. CEVAP E 3

4 DENEME SINAVI A seçeneğinin ögeleri şunlardır: Sevdiği bütün insanları bir arada görmeyi - belirtili nesne, istemişti - yüklem, hep - zarf tümleci. Bu cümledeki belirtili nesne ögesinin içinde sevdiği (-dik) sıfat - fiil, görmeyi (-me) isim - fiil vardır. D ve E seçeneklerinde de sıfat - fiil ve isim - fiil aynı öge içerisinde bir aradadır ama oradaki öge belirtili nesne değil öznedir. 3. x =, y = alınırsa z = z = z = GENEL YETENEK 8. C seçeneğindeki öğrencilerin birçoğu belirtili isim tamlamasında tamlanan olan birçoğu sözcüğü bir belgisiz zamirdir. 33. <. (x + y + z) < 6 olduğuna göre, (x + y + z) toplamı 3,,,, değerlerini alabilir. 9. Cümle vardır yükleminden dolayı bir isim cümlesidir. Aklımız ve takıntılarımız sözcükleri iyelik eki almıştır. Kurcalayan ve gösteren sözcükleri -en sıfat - fiil ekini almıştır. Vardır sözcüğünde -dır ekfiili kullanılmıştır. Cümlede edat kullanılmamıştır = = 30. IV. sözcük, hem yapım hem çekim eki değil sadece çekim eki almıştır. Sözcüğün ek ve kök ayrımı şöyledir: iç - i - n - e iç isim kökü, -i iyelik eki (çekim eki), -n kaynaştırma harfi, -e yönelme durum eki (çekim eki) dir. 3. obeb(, 70, 360) = gömleğin fiyatı TL dir Gömlek sayısı 9 3. a a a a 36. x. y + z < x. y + x. z z < x. z z > x (her iki tarafı z ye böldük)

5 GENEL YETENEK DENEME SINAVI Bu kişinin kimlik numarasındaki rakamların toplamı 0 a bölündüğünde 8 kalanını vermelidir. Son rakamı olan haneli bir sayının rakamları toplamı en fazla 88 olabilir. 38. p 8 9 olmalıdır. 9 p 8 9 p 7 Bu aralıkta 9 tam sayı vardır.. Her yıl bir bitki boyunun i kadar uzaması demek, bir önceki yıldaki boyunun i kadar oluyor demektir. İşlemleri tersten yaparsak. yıl = 6 cm 3. yıl 6 00 cm. yıl cm. yıl cm Dikildiği yıl = 30 6 cm olur. 39. = ( ). (0. 0 ) = (0 7 ). (0 ) = = 0 Bu sayı basamaklıdır. 3. Gelir = (Fiyat). (Miktar) İlk durum Gelir = (0 TL). (0 adet) = 00 TL Son durum Gelir = (7 TL). ( adet) = 0 TL Bu durumda gelir durumu % artmıştır. 0. Karekökü bir tam sayı olan sayıların birler basamağı 0,,,, 6 veya 9 olabilir.. (n - ) kişi. Sıra sayısı = y ise Sınıf mevcudu = 6y + 8 olur. Kız öğrenci sayısı = x ise Erkek öğrenci sayısı = x Sınıf mevcudu = 6x olur. 6x = 6y + 8 6x 6y = (x y) = x y = BAŞ n + n + = 6 3n = 6 3n = 7 n = 9 Kaan (n) kişi SON Bu durumda Kaan baştan 8. sırada olduğuna göre, 8. 8 = 6 dakika sonra işlemi bitecektir. 9: te işleme başladığına göre 0:9 da işlemi bitecektir.

6 DENEME SINAVI - 6. Toplam x adet musluk olsun (x 8) musluk saatte (x ) musluk saatte T.O. (x 8) 7 (x ) x 0 7x 8 x x 7. kâr = satış alış zarar = alış satış olduğuna göre 00 = y 300 x y x = 00 (i) 0 = x (y + 300) x y = 30 (ii) GENEL YETENEK (i) numaralı denklemi ile çarpıp (ii) numaralı denklemle toplarsak, y x 000 x y 30 3y 30 y 0 bulunur. (ii) numaralı denklemde yerine koyalım, x 0 = 30 x = 00 olur. 00 TL 'de 0 TL kâr 00'de D.O a a, 6. Yol = 3x olsun İlk durum t İkinci durum t t 3 x x 3 V V x 3 V t t t x x V V x V x x V V x V Tüm yolu V hızıyla gidecekse 3x t saat V 8. 3 bardak üst üste iken 3 cm, bardak üst üste iken 7 cm olduğundan her bardak bir bardak eklendiğinde 7 3 = cm yükselme olur. Bardak sayıları 3,,, 6,...,. bardak cm cm cm 3 8 arallk 8 7 cm cm ilk uzunluk bardaktan itibaren, 3, 7,,, (3. bardaktan itibaren) 7 bardak gerekir. 6

7 GENEL YETENEK DENEME SINAVI bardak varken; 3 cm bardak varken; 9 cm bardak varken; cm bardağın yerden yüksekliği cm dir.. f(0) = ise x = 0 için f(3) = 3. f(0) f(3) = 3 x = 3 için f(6) = 3. f(3) f(6) = 9 = 3 3, 6, 9,., 8 dizisinin terim sayısı f(8) = 3 7 olur. olduğuna göre. 3 Toplam = = 0 sayı yazılabilir. Bu 0 sayı rakamla yazıldığından bu rakamlarla başlayan 0 er sayı yazılır. si ile, si ile, si ile başlamaktadır. O halde 73. sayı 6 ile başlayan en küçük sayıdır. En küçük sayı yani 68 olur.. 0 soru %0 30 soru %x D.O 30 0 x 0 x. 0 0 saat 0 gün 0 9 gün 7 7 hafta 0 saat gün saat O halde; Çarşamba 03:00 olur. 3. a b = 6 (a + ) (b + ) = 6 (a + + b + ). (a + b - ) = 6 (a + b + ). (a - b) = 6 (a b)(a b) (a b) 6 6. (a b) 0 a b 6. A seçeneği 0 soru %0 soru %x D.O x olur. Bu durumda D seçeneği için %6 lık oran kalır. 0 soru %0 x soru %6 D.O x soru 7

8 DENEME SINAVI - 6 GENEL YETENEK 7. % % 6 x D.O x 00 x 7,6 9. D C A B E 3 ABCD eşkenar dörtgen olduğu için, BC = CD = cm olur. BCD de pisagor teoremi yapılırsa CE BE BC CE CE 3 bulunur. Bu durumda BCE, olur. [BD] açı ortay olduğuna göre, m(abd) m(cbd) 60 bulunur. O halde, BD = cm olur. 8. A 60. A A B 0 0 dar dar geniş C ABC ikizkenar üçgen olduğuna göre, taban açıları dar açılıdır. Bu durumda, ACD açısı geniş açı olur. üçgen eşitsizliğine göre; < x < 6 dır. Ayrıca; x > x > 36 dır. Bu iki eşitsizliği sağlayan tam sayı değerleri;, 3, ve tir. 6 D O B A K B ABC dik üçgen ve [BK] kenarortay olduğu için; AK = KC = BK = cm dir. [AB] çap olduğu için [BK] [AC] A + B = A(BKC) 8 cm C 8

9 TÜRKİYE GENELİ 6. I. Köktürk Devleti en parlak zamanını Mukan Kağan Dönemi nde yaşamıştır. 3-7 yılları arasında hükümdarlık yapan Mukan Kağan, Avarları ortadan kaldırmış. Kırgızları hâkimiyet altına almış, Çin i baskı altında tutmuş ve sınırlarını batıda Hazar Denizi ne kadar genişletmiştir.. Osmanlı Devleti nde roketle ilk dikey uçuşu gerçekleştiren Türk bilgini Lagari Hasan Çelebi dir. IV. Murat Dönemi nde yaşayan bu bilgin ilk roketle uçuşu gerçekleştirmiştir.. Hindistan a ilk kez İslamiyet i yayarak kast sisteminin zayıflamasına yol açan Türk devleti Gazneliler olmuştur. Gazneli Mahmut, Hindistan a 7 kez sefer düzenleyerek hem İslamiyet in ilk kez burada yayılmasını hem de kast sisteminin zayıflamasını sağlamıştır. 6. Osmanlı Devleti nde tımarlı sipahiler; cebelü denilen atlı asker besleme, vergileri toplama ve asayişi sağlama görevlerini yerine getirirdi. Bu yüzden kendisine tımar denilen toprağın geliri verilirdi. 3. Anadolu da yaptırılan ilk kervansaray Kayseri Aksaray yolu üzerinde bulunan Alay Han dır. II. Kılıç Arslan zamanında yaptırılan Alay Han Anadolu da yaptırılan ilk kervansaray özelliğini taşımaktadır.. Osmanlı Devleti nde yüksek mevkilerde görev yapan devlet adamlarının gerektiğinde idamından sorumlu olan görevli bostancıbaşıdır. Bostancılar arasında haseki adıyla anılan bir sınıf bulunmaktadır. Bu sınıfın başında bulunan bostancıbaşı önemli devlet adamlarının gerektiğinde idamından sorumludur. Müteferrikabaşı hademelerin başıdır. Doğancıbaşı av hayvanları ile ilgilenir. Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ocağının başında bulunan görevlidir. Kehhalbaşı ise göz doktorlarının başıdır. 7. Osmanlı Devleti nde Batılı tarza sahip ordunun kurulması ve Batı da sürekli elçiliklerin açılması ilk kez III. Selim Dönemi nde görülmüştür. Ancak Batı dan askerî uzmanların getirilmesi daha öncedir. Batı dan ilk kez askerî uzmanlar I. Mahmut Dönemi nde getirilerek orduda görevlendirilmiştir. 8. Tanzimat Dönemi nde İstanbul da 89 yılında açılan Cumhuriyet Dönemi nde Ankara ya taşınarak Siyasal Bilgiler Fakültesine dönüştürülen okul, Mekteb-i Mülkiyedir. 9. Osmanlı Devleti azınlıklara yönelik haklar içeren Islahat Fermanı nı 86 Paris Konferansı nda yayımlamıştır. Bu yüzden Paris Antlaşması nın bir maddesi haline gelen Islahat Fermanı azınlıklara yönelik oldukça önemli haklar içermektedir. 9

10 DENEME SINAVI Osmanlı Devleti nden ayrılarak bağımsızlığını kazanan ilk ulus olan Yunanlılar, II. Mahmut Dönemi nde bunu başarmışlardır. Bu dönemde 89 Edirne Antlaşması ile bağımsızlığını kazanmışlardır. GENEL KÜLTÜR. Batı Cephesi nde elde edilen askerî başarılar Moskova ve Ankara antlaşmalarının yapılmasına yol açmıştır. I. İnönü Savaşı ndan sonra Rusya ile Moskova Antlaşması, Sakarya Savaşı ndan sonra ise Fransa ile Ankara Antlaşması imzalanmıştır. Ancak Gümrü Antlaşması, Doğu Cephesi nde Ermenilere karşı elde edilen askerî başarılardan sonra Ermenistan ile imzalanmıştır Berlin Antlaşması ile Ermeni sorunu ilk kez ortaya çıkmış, Elviye-i Selase Rusya ya verilmiş ve Sırbistan, Karadağ ve Romanya bağımsız olmuştur.. Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı nda İngiltere nin sömürgelerine giden yolunu kesmek amacıyla Kanal Cephesi nde savaşmıştır. Ancak başarılı olamamış Mısır ı ve Süveyş Kanalı nı ele geçirememiştir. 6. İstanbul da bulunan Fener Rum Patrikhanesinin siyasetle uğraşması ve Türkiye nin aleyhine çalışması Lozan Barış Antlaşması ile engellenmiştir. Bu Antlaşma ile Patrikhanenin ekümen (evrensel) olmaması karara bağlanmıştır. 3. Millî Mücadele Dönemi nde bütün millî cemiyetlerin Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirilmesi kararı Sivas Kongresi nde alınmıştır. Böylece ulusal güçlerin tek bir merkezde yönetilmesi yolunda önemli bir adım atılmıştır. 7. Saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin ilan edilmesi siyasal alanda yapılan inkılaplar arasındadır. Çünkü bu inkılaplar yönetim ile ilgilidir. Ancak Medeni Kanun yönetimle ilgili bir inkılap olmadığı için siyasal bir özellik taşımamaktadır. Bu inkılap hukuksal alanda yapılan bir yeniliktir.. İstanbul un resmen işgal edilerek Mebuslar Meclisinin dağıtılması Salih Paşa Hükûmeti Dönemi nde görülmüştür. Mebuslar Meclisi, Misakımillî kararlarını kabul edince bu durumdan rahatsız olan İtilaf Devletleri Meclisin kararlarını geri almasını istemiş, bu gerçekleşmeyince Salih Paşa Hükûmeti zamanında 6 Mart 90 tarihinde İstanbul u resmen işgal ederek Mebuslar Meclisini dağıtmışlardır. 8. Türkiye de Erkan-ı Harbiye Vekâleti 3 Mart 9 tarihinde kaldırılmıştır. Aynı gün Tevhid-i Tedrisat Kanunu da çıkarılarak öğretim birleştirilmiştir. Kabine sistemine geçilmesi 9 Ekim 90 de, Abdülmecit Efendi nin halife seçilmesi 6 Kasım 9 de, Lozan Barış Antlaşması nın onaylanması 3 Ağustos 93 te, Ankara nın başkent seçilmesi ise 3 Ekim 93 te meydana gelmiştir. 0

11 GENEL KÜLTÜR DENEME SINAVI Ali Fethi Okyar, Şeyh Sait İsyanı nedeniyle başbakanlık görevinden istifa etmiştir. Çünkü bu isyanı bastırmak konusunda gerekli önlemleri alamamıştır. İsyan kısa sürede yayılınca oda istifa etmek zorunda kalmış yerine İsmet İnönü getirilmiştir.. Türk kadınına miras ve şahitlik konusunda haklar verilmesi halkçılık ilkesi ile doğrudan ilgilidir. Çünkü verilen haklar erkekle eşit düzeye gelmesini sağlamıştır. Bu nedenle eşitlik temeline dayanan halkçılık ilkesi gelişmiştir. Ancak büyük yatırımların devlet eliyle gerçekleştirilmesini savunan devletçilik ve halkın kendi kendini yönetmesini esas alan cumhuriyetçilik ilkeleri ile ilgili değildir. 0. Tevhid- i Tedrisat Yasası ile öğretim ilkelerinde birlik sağlamış ve ulusal kültür birliğinin oluşması gerçekleşmiştir. Ancak azınlık ve yabancı okulları kapatılmamış devlet denetimi altına alınmıştır.. Uluslararası rakamlar 0 Mayıs 98 de kabul edilmiştir. Miladi takvim 6 Aralık 9 te kabul edilmiştir. Metrik sistem 6 Mart 9 de kabul edilmiştir de hazırlanan İkinci Beş Yıllık Kalkınma Planı, II. Dünya Savaşı 939 da çıktığı için uygulanamamıştır. Teşvik i Sanayi Kanunu 97 de çıktığı için başarısız olmasında II. Dünya Savaşı nın etkisi görülmemiştir. Yine devletin sanayileşme işini üzerine alması 930 yılında yani II. Dünya Savaşı ndan önce meydana gelmiştir.. II. Dünya Savaşı ndan sonra başlayan Sovyet Rusya nın yayılmacılığını önlemek amacıyla 97 de Truman Doktrini ve Marshall Planı ortaya çıkmıştır. Yine 99 da Kuzey Atlantik Paktı yani NATO kurulmuştur. Ancak Briand Kellogg Paktı II. Dünya Savaşı ndan önce 99 yılında dünya barışını korumak amacıyla kurulmuştur de İsrail ile Camp David Antlaşmaları nı imzalayarak Arap ülkelerinin tepkisini çeken devlet Mısır dır. 7. Türkiye de uygulanan 96 ve 98 anayasaları halk oylaması ile kabul edilmiştir. Ancak 9 Anayasası TBMM tarafından kabul edilmiştir. 3. Montrö Boğazlar Sözleşmesi ni en son onaylayan devlet İtalya dır. Bu dönemde yayılmacı ve saldırgan bir politika izleyen İtalya Montrö yü iki yıl sonra onaylamıştır. 8. Dünya batıdan doğuya döndüğü için ülkemizde, doğudaki kentlerde Güneş erken doğar ve erken batar. Bu nedenle Kayseri'ye göre Güneş in daha geç doğduğu kentin daha batıda olması gerekir. Bu nedenle doğru seçenek E seçeneğidir.

12 DENEME SINAVI Ege Bölgesi'nde akan Gediz Nehri, daha çok yağmur sularıyla beslenen akarsu olarak bilinmektedir. Fakat ülkemizde uzun boylu akarsu olarak bilinen Fırat, Dicle, Kızılırmak, Yeşilırmak gibi akarsular ise farklı yer şekilleri ve iklim özellikleri ile karşılaştığı için karma rejimli akarsular olarak bilinmektedir. GENEL KÜLTÜR 33. Verilen kentler içerisinde gerek yükseltisi en fazla olan gerekse karasallığı daha şiddetli yaşayan Sivas kenti olduğu için karlı ve donlu gün sayısı diğerlerine göre daha fazladır. 30. Bitlis il sınırlarında yer alan Nemrut Dağı, volkanik kökenli bir dağdır. Bu dağın zirvesinde patlama sonucunda bir çukurluk oluşmuştur. Yani şeklini oluşturan kuvvet volkanik bir süreçle oluştuğu için doğru cevap A seçeneğidir. 3. Türkiye'de yağışın dağılışında denize yakınlık, yükselti, eğim, dağların uzanışı gibi etkenler öne çıkar. Enlem ve bitki örtüsünün etkisi ise belirtilen nedenlere göre daha azdır. Çünkü aynı enlem üzerinde olmasına rağmen özel koşulların etkisiyle yağış tutarları farklı olabilmektedir. Bitki örtüsü ise bir neden değil etkilenen bir sonuç olarak düşünülmelidir. 3. Ülkemizde kıyı ovaları olarak bilinen en önemli ova türü delta ovasıdır. Delta ovası, akarsuların kaynaktan itibaren getirdiği alüvyonları kıyı ağzında biriktirmesiyle oluşmuştur. Bu nedenle yaygın olan toprak türü alüvyal topraklardır. 3. Gebze kenti, kara yolu ve demir yolu ulaşımı açısından önemli bir yol güzergâhında bulunduğu için sanayi tesislerinin yoğunlaştığı bu nedenle istihdam olanaklarının öne çıktığı bir kentimizdir. 3. Ülkemizde Konya-Karapınar (III) yöresinde yıllık yağışın yetersizliği, yaz sıcaklık ortalamasının etkisiyle buharlaşmanın fazla olması ve bunun sonucunda toprakta tuz ve kireç oranının fazla olması tarımsal verimi azaltır. Tüm bu etkenler yanında bitki örtüsünün fakir olmasına bağlı olarak yaşanan şiddetli rüzgâr erozyonu bu verimsizliği daha da artırmaktadır. 36. Samsun ve Trabzon illerinin yer şekilleri açısından farklılık göstermesi nüfus dağılışında önemli bir etkendir. Çünkü Samsun ilinde dağlar kıyıdan uzak ve yükseltisi az iken, Trabzon'da uzanan dağlar ise kıyıya yakın ve yükseltisi fazladır. Bu durum Samsun ilinde yer şekillerinin elverişli olmasından dolayı iç kesimlerde de nüfusun yoğunlaşmasını sağlamıştır.

13 GENEL KÜLTÜR DENEME SINAVI Ülkemizde yaş çay toplandıktan sonra hemen işlenmesi gerektiği için çay fabrikaları ekim alanının yakınına kurulmuştur. Ülkemizde çay tarımının mikroklima nedenlerle Doğu Karadeniz kıyısında yetiştirildiği düşünüldüğünde doğru cevap D seçeneğidir.. Kaya gazı, kayaç denilen formasyonların içinde sıkışmış olan doğal gazdır. Ülkemizde henüz araştırma aşamasında olan kaya gazından henüz elektrik üretimi adına bir santral yapılmamıştır. 38. Erzurum-Kars yöresinde çayırların etkisiyle büyükbaş mera hayvancılığı yine yaylalardaki çiçek çeşitliliğinden dolayı arıcılık faaliyeti ekonomik bir değer taşımaktadır. Fakat yörede tatlı su balıkçılığı ve ipek böcekçiliği yapılsa da ekonomik değer taşıyacak ölçüde değildir.. Ülkemizin bölgeleri arasında yetişen benzer tarım ürünleri iç ticareti hareketli kılmaz. Çünkü tarım ürünlerinin farklı olmasının ticareti teşvik ettiği unutulmamalıdır. 39. Verilen iller içerisinde orman varlığı en fazla olanlar Kastamonu ve Zonguldak ili iken, Gümüşhane ve Tokat ilinde ise orman varlığı daha azdır. Bu nedenle Gümüşhane ve Tokat illerinde ormancılık etkinlikleri ve ormana dayalı endüstri koşulları daha azdır. 3. Demir yolu ağının geliştirilmesi ülkeler arasında bir köprü vazifesi gören ülkemizin gerek yük gerek yolcu taşımacılığında önemini artırır. Bu da ülkemizin ekonomisine katkı sağlaması açısından önemlidir. 0. Ülkemizde elektrik üreten santrallerden fosil yakıtlarla çalışan santralin çevreye olumsuz etkisi daha fazladır. Özellikle taş kömürü, linyit, petrol, asfalt gibi enerji kaynakları ile çalışan santrallerde bu etki daha da fazladır. Seçeneklerde verilen santrallerden Kangal, Sivas kentinde olup linyit kömürü ile çalışmaktadır.. Akdeniz Bölgesi'nde Mersin sınırlarında yer alan Cennet - Cehennem Obruğu, doğal güzellik olarak bilinir. Fakat seçeneklerde verilen diğer önemli yerler ise önemli kilise, anıt müze ya da türbe olarak bilinen turizm merkezleridir. 3

14 DENEME SINAVI - 6. Haritada I numara ile gösterilen merkez Manisa yöresidir. Manisa, genç oluşumlu bir yöre olduğu için linyit kömürünün bulunduğu bir yöredir. Linyite bağlı termik santral ve onun dışında son yıllarda özel sektörün etkisiyle rüzgâr santrallerinin öne çıkmaya başladığı bir kenttir. Verimli tarım arazileri bulunduğu için başta tütün, üzüm, pamuk, incir olmak üzere önemli tarım ürünleri yetiştirilir. Manisa antik kent, doğal güzellik, milli park gibi turizm etkinlikleri ile yine bilinen önemli bir kentimizdir. Bu nedenle belirtilen etkinliklerin tümü Manisa için önemli bir gelir kaynağıdır. GENEL KÜLTÜR 8. Türk Borçlar Kanunu'nun.maddesine göre, sözleşmelerin geçerliliği, kanunda aksi öngörülmedikçe, hiçbir şekle bağlı değildir. Kanunda sözleşmeler için öngörülen şekil, kural olarak geçerlilik şeklidir. Öngörülen şekle uyulmaksızın kurulan sözleşmeler hüküm doğurmaz. Yani kanunda bir sözleşmenin meydana gelebilmesi için bir şekil şartı belirtilmişse (yazılı olmalıdır, resmî memur önünde olmalıdır gibi) buna uyulması gerekir. Kanunda bir sözleşmenin meydana gelebilmesi için şekil şartı belirtilmemişse taraflar herhangi bir şekle bağlı kalmaksızın sözleşmeyi istedikleri şekilde yapabilirler. 6. Bir gerçek kişinin mirasçı olabilmesi için hak ehliyetine sahip olması gerekir. Hak ehliyeti haklara ve borçlara sahip olabilme yeterliliğidir. Medeni Kanun'a göre gerçek kişiler hak ehliyetlerini sağ ve tam doğmak şartıyla kazanırlar. Hatta sağ ve tam doğmak şartıyla ana rahmine düştüğü anda hak ehliyetlerinin varlığı kabul edilir. 7. Deyimsel (lafzi) yorum: Kanun metninde kullanılan kelimelerin, terimlerin anlamını tespit etmeye çalışılarak kanun hükmünün yorumlanmasıdır. Tarihî yorum: Kanun koyucunun hükmü koyarken güttüğü amacı, bir başka deyişle kanun koyucunun gerçek iradesini aramak yoluyla kanun hükmünü yorumlamasıdır. Amaçsal yorum: Kanun koyucunun bu hükmünü koyduğu andaki amacı aranmamalı, yorumun yapıldığı anda bu hükmü koysaydı nasıl bir hüküm getirirdi, bu araştırılmalıdır. Kanuna toplumun kanunla birlikte değişen ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya yarayacak bir anlam verilmeye çalışılmalıdır. 9. Türkiye de milletvekilliği seçiminde her partinin aldığı oy oranında meclise girmesini sağlayan çoğulcu anlayışa uygun nisbi temsil sistemi uygulanmaktadır. Ayrıca nisbi temsilin %0 ülke barajlı D'hont sistemi uygulanmaktadır. Seçimleri sadece savaş nedeniyle yıllığına TBMM erteleyebilir. Türkiye'de dar bölge, mutlak çoğunluk, il ve çevre barajı uygulaması yoktur Anayasası na göre TBMM yapacağı seçimler dahil bütün işlerinde üye tam sayısının en az /3 ile yani en az 8 milletvekili toplanır.

15 GENEL KÜLTÜR DENEME SINAVI Anayasası'na göre, yeni bir bakanlık kurulması kanunla düzenlenir. İzinli ya da özürlü bir bakana diğer bir bakan geçici olarak vekalet eder. Yüce Divana sevk edilen bakan bakanlıktan düşer. Boş olan bir bakanlığa on beş gün içinde atama yapılması zorunludur. Milletvekili olmayan bakanlar da milletvekillerinin sahip oldukları yasama dokunulmazlığından yararlanabilir.. İl genel meclisi yerel yönetim birimi olan il özel idaresinin karar organı olup seçimle göreve gelir. İhtiyar heyeti yerel yönetim olan köy idaresinin karar organı, muhtar başı olup seçimle göreve gelir. Belediye meclisi yerel yönetim olan belediye idaresinin karar organı olup seçimle göreve gelir. İlçe idare kurulu merkezî idarenin taşra kolunda yer alan ilçe idare şube başkanlarından oluşan birimdir. İlçe idare kurulu üyeleri seçimle değil, merkezî idare tarafından atamayla göreve gelirler.. Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard&Poor's, ekonomik yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüş ile yavaşlayan ekonomiye bağlı olarak Rusya'nın kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına düşürdü. S&P'nin açıklamasında, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımları ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle Rusya ekonomisinin zorlanmaya başladığına işaret edildi ve bu nedenle kredi notunun BBB- 'den BB+'ya düşürüldüğü vurgulandı. Rusya ekonomisinin özellikle petrol fiyatlarındaki gerilemeden etkilendiğine işaret edilen S&P açıklamasında, bunun yanında Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar ve Rusya'nın da karşı yaptırımlarının ekonomik büyüme performansını bozduğuna dikkat çekti. 3. YÖK, merkezî idare içinde yer almayan hizmet yerinden yönetim kuruluşu yani kamu kurumudur. Bu nedenle YÖK Başkanı merkezî idare içinde yer alan bir kamu görevlisi değildir.. Liyakat: Memurluğa girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi ve görevin sona erdirilmesini yetenek esasına dayandırmak ve böylece memurları güvenliğe sahip kılmaktır. 6. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), uluslararası bir teşkilat olan Avrupa Konseyi'ne bağlı olarak 99 yılında kurulmuş uluslararası bir mahkemedir. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ek protokolleriyle güvence altına alınmış olan temel hakların çiğnenmesi durumunda bireylerin, birey gruplarının, tüzel kişiliklerin ve diğer devletlerin, belirli usulî kurallar dahilinde başvurabileceği bir yargı merciidir. 7 Avrupa Konseyi üyesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yargı yetkisini tanımaktadır. Mahkeme, Fransa'nın Strazburg şehrinde bulunmaktadır.

16 DENEME SINAVI "Bursa Cumalıkızık" ve "Bergama", Doha'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında Dünya Miras Listesi ne girdi. Katar Ulusal Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda, Katar'ın değişiklik teklif ettiği "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu nun Doğuşu" ve Almanya'nın teklif ettiği "Bergama, çok katmanlı kültürel peyzaj alanı" dosyaları Dünya Miras Listesi'ne kabul edildi. "Cumalıkızık Erken Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri" ve "Bergama"nın kabülünün ardından Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'ne kayıtlı alanlarının sayısı 'den 3'e çıktı. GENEL KÜLTÜR yılında kurulan Merkez Bankasının önemli görevleri şunlardır: Fiyat istikrarını sağlamak ve buna yönelik para politikalarını belirlemek en temel görevidir. Bakanlar Kuruluyla birlikte ülkede uygulanacak döviz kuru rejimini belirlemek Banknot (kâğıt para) basmaya tek yetkili kuruluştur. Belirlenen döviz kuru rejimini uygulamak, müdahale etmek sorumluluk ve yetkisi sadece Merkez Bankasına aittir. Faiz hadlerini (oranlarını) belirlemek ve faize müdahale etmek Hükûmetle birlikte enflasyon hedeflerini belirlemek, bunu kamuoyuna taahhüt etmek ve bundan sorumlu olmak Piyasaya döviz satmak Açık piyasa işlemleri yapmak Banka açılmasına izin vermek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun görev ve yetkilerindedir. 8. Kentsel dönüşüm çalışmaları sonrasında yıkılan Nevşehir Kalesi'nin etrafındaki evlerin altında dünyanın en büyük yer altı şehri bulundu. Bulunan şehrin yapılacak çalışmalar sonrasında ortaya çıkarılması ve restorasyon projesinin tamamlanmasının ardından Türkiye'nin dünyaya sunacağı önemli ören yerlerinden ve yeraltı şehirlerinden biri olacağı ifade ediliyor. 9. Dünya Ekonomik Forumu (World conomic) Forum (WEF) merkezi İsviçre nin Cenevre kentinde yer alan uluslararası bir vakıftır. Her yıl İsviçre nin Davos kasabasında yapılan, dünyanın en tanınmış işadamları ve siyasetçilerini bir araya getiren, dünyanın en önemli sorunlarının tartışıldığı konferanslarıyla tanınır. 6

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ.

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ. KPSS KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI GENEL YETENEK GENEL KÜLTÜR DENEME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ. 1. Adınızı, soyadınızı, T.C. Kimlik Numaranızı ve kurum kodunu

Detaylı

Okuyun başarın Okuyun başarın. Okuyun başarın İhtiyaç ile kazanın! Okuyun başarın TÜRKÇE

Okuyun başarın Okuyun başarın. Okuyun başarın İhtiyaç ile kazanın! Okuyun başarın TÜRKÇE SÖZCÜKTE VE SÖZDE ANLAM I. Deyimler TÜRKÇE İki ya da daha fazla sözcükten oluşan herhangi bir olayı, durumu çarpıcı bir şekilde işleyen söz öbekleridir. Üç aydan beri bana oyun oynuyorsun. cümlesinde oyun

Detaylı

C) Yazı dilinin içinde kendine yer bulmak D) Konuşma dilinin imkânlarını zorlamamak E) Okuyucu tarafından benimsenmemek

C) Yazı dilinin içinde kendine yer bulmak D) Konuşma dilinin imkânlarını zorlamamak E) Okuyucu tarafından benimsenmemek 1. Ozan, dizelerini genellikle halkın diline yaslamıştır. Günlük dilin dağarcığıyla yalın bir anlatım oluşturmaya çalışmıştır. Ancak bunun yanında konuşma dilinin toprağına henüz kök salmamış taze söylemleri

Detaylı

1. I, II, 11/ ve V numaralı sözcükler yakın anlamlıdır.

1. I, II, 11/ ve V numaralı sözcükler yakın anlamlıdır. 1. I, II, 11/ ve V numaralı sözcükler yakın anlamlıdır. 2. E seçeneğindeki açıklamada "öncelik" değil, "uyarı" anlamı vardır. 3. Parçada "donup kalmamak" sözü ile "basmakalıp bir nitelik kazanmamak" anlatılmak

Detaylı

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ.

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ. KPSS KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI GENEL YETENEK GENEL KÜLTÜR DENEME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ. 1. Adınızı, soyadınızı, T.C. Kimlik Numaranızı ve kurum kodunu

Detaylı

Türk Eğitim Sisteminin Örgütlenmesi

Türk Eğitim Sisteminin Örgütlenmesi Türk Eğitim Sisteminin Örgütlenmesi 2009/2010 TR European Commission 1. Siyasal, Sosyal ve Ekonomik Bilgiler ve Eğilimler... 8 1.1. Tarihsel Görünüm... 8 1.1.1. Siyasal ve Sosyal Gelişmeler... 8 1.1.2.

Detaylı

ÖN SÖZ. Kitap ile ilgili öneri ve görüşleriniz için bilgi@datayayinlari.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

ÖN SÖZ. Kitap ile ilgili öneri ve görüşleriniz için bilgi@datayayinlari.com adresimize mail gönderebilirsiniz. ÖN SÖZ III Bu kitabımız 12/10/2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle

Detaylı

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI A GRUBU VE ÖĞRETMENLİK (CS) GENEL YETENEK TESTİ-GENEL KÜLTÜR TESTİ 6 TEMMUZ 2013 CUMARTESİ

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI A GRUBU VE ÖĞRETMENLİK (CS) GENEL YETENEK TESTİ-GENEL KÜLTÜR TESTİ 6 TEMMUZ 2013 CUMARTESİ T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI A GRUBU VE ÖĞRETMENLİK (CS) GENEL YETENEK TESTİ-GENEL KÜLTÜR TESTİ 6 TEMMUZ 2013 CUMARTESİ Bu testlerin her hakkı saklıdır. Hangi amaçla

Detaylı

TEMEL EĞİTİM SORULARI (YÜKSEKÖĞRETİM) ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ SORULARİ (YÜKSEKÖĞRETİM)

TEMEL EĞİTİM SORULARI (YÜKSEKÖĞRETİM) ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ SORULARİ (YÜKSEKÖĞRETİM) TEMEL EĞİTİM SORULARI (YÜKSEKÖĞRETİM) ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ SORULARİ (YÜKSEKÖĞRETİM) 1) Osmanlı Devleti Kuzey Afrika'daki son topraklarını hangi anlaşma ile kaybetmiştir? a) Londra Antlaşması

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE TÜRKİYE DE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ, İŞGÖREN VE İŞVERENİN HUKUKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ Yüksek Lisans

Detaylı

TG 15 ÖABT SOSYAL BİLGİLER

TG 15 ÖABT SOSYAL BİLGİLER KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ TG 15 ÖABT SOSYAL BİLGİLER Bu testlerin her hakkı saklıdır. Hangi amaçla olursa olsun, testlerin tamamının veya bir

Detaylı

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER 5 ULUSLARARASI ÖRGÜTLER KONULAR : İN TEMEL ÖZELLİKLERİ VE TÜRLERİ A. HÜKÛMETLER ARASI 1. Askerî Örgütler 2. Siyasi Örgütler 3. Ekonomik Örgütler B. HÜKÛMET DIŞI BU SONUNDA AŞAĞIDAKİLERİ YAPABİLİRSİNİZ.

Detaylı

TÜRKİYE DE ÇOCUK HAKLARININ HUKUKİ-ÖRGÜTSEL YÖNLERİ: GİRİŞ

TÜRKİYE DE ÇOCUK HAKLARININ HUKUKİ-ÖRGÜTSEL YÖNLERİ: GİRİŞ Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme Ulusal İlk Rapor Türkiye-1999 Ankara İÇİNDEKİLER BÖLÜM BİR TÜRKİYE: PROFİL 1.Coğrafya 2.Tarih 3.İdari Yapı 4.Ekonomik Yapı 5.Demografik Yapı 6.İşçi-İşveren

Detaylı

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI 3.9.9. Kuş Gözetleme...49 3.9.10. Bitki İnceleme...50 3.9.11. Yaban Hayatı (Av Turizmi)...50 içindekiler 3.9.12. Sağlık Turizmi (Alternatif Tıp)...51

Detaylı

774.815 kilometre kare yüzölçümüne sahip bir ülke olan Türkiye nin topraklarının yüzde 97 si Asya kıtasında, geri kalan yüzde 3 ü ise Avrupadadır.

774.815 kilometre kare yüzölçümüne sahip bir ülke olan Türkiye nin topraklarının yüzde 97 si Asya kıtasında, geri kalan yüzde 3 ü ise Avrupadadır. BÖLÜM BİR TÜRKİYE NİN PROFİLİ 1. Coğrafya Doğunun batıyla ve kuzeyin güneyle buluştuğu üç kıtanın birleştiği noktada bulunan Türkiye aynı zamanda hem Avrupa hem de Balkan, Kafkas, Orta Doğu, Akdeniz ve

Detaylı

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM - KÜLTÜR BÖLGELERİNİN OLUŞUMU VE TÜRK KÜLTÜRÜ A. Dünya Kültüründe Türk İzleri B. Türk Kültürü C. Türk Kültürünün Genel Özellikleri - KÜRESEL TİCARETİN ÜÇ ELEMANI: HAM MADDE, ÜRETİM,

Detaylı

Demokrasi Denetim Raporu

Demokrasi Denetim Raporu Demokrasi Denetim Raporu Genç Vatandaşlar İle Demokrasi Buluşmaları Ulusal Ajans Projesi 10-12 Nisan DEMOKRASİ DENETÇİLERİ DERNEĞİ Proje kapsamında çalıştaylar süresince katılımcıların hazırladığı raporlar

Detaylı

ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI (ÖSS) SORU KİTAPÇIĞI. Bu soru kitapçığı 18 Haziran 2000 ÖSS soru kitapçıklarında bulunan soruları içermektedir.

ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI (ÖSS) SORU KİTAPÇIĞI. Bu soru kitapçığı 18 Haziran 2000 ÖSS soru kitapçıklarında bulunan soruları içermektedir. ÖSYM T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI (ÖSS) SORU KİTAPÇIĞI Bu soru kitapçığı 8 Haziran 2000 ÖSS soru kitapçıklarında bulunan soruları içermektedir. Bu

Detaylı

T.C. ADALET BAKANLIĞI ADLİ YARGI HÂKİM VE SAVCI ADAYLIĞI YARIŞMA SINAVI - 2 GENEL YETENEK VE GENEL KÜLTÜR TESTİ ALAN BİLGİSİ TESTİ.

T.C. ADALET BAKANLIĞI ADLİ YARGI HÂKİM VE SAVCI ADAYLIĞI YARIŞMA SINAVI - 2 GENEL YETENEK VE GENEL KÜLTÜR TESTİ ALAN BİLGİSİ TESTİ. ÖSYM T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ A T.C. ADALET BAKANLIĞI ADLİ YARGI HÂKİM VE SAVCI ADAYLIĞI YARIŞMA SINAVI - 2 GENEL YETENEK VE GENEL KÜLTÜR TESTİ ALAN BİLGİSİ TESTİ

Detaylı

Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere

Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Değerli Üyelerimiz ve Okuyucularımız, Van depremi ve terör nedeniyle kaybettiğimiz insanlarımız

Detaylı

1950-1960 DÖNEMİ TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

1950-1960 DÖNEMİ TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ T.C. UFUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ULUSLARARASI İLİŞKİLER ANA BİLİM DALI ULUSLARARASI İLİŞKİLER BİLİM DALI 1950-1960 DÖNEMİ TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ Yüksek Lisans Tezi Hazırlayan Ayhan BAĞLAN

Detaylı

;f*\ E)G#` Z0o+ ITl }] 0n(h5V aaa!!!aaa!!aa!a! MASTER KİTAPÇIK 00000000

;f*\ E)G#` Z0o+ ITl }] 0n(h5V aaa!!!aaa!!aa!a! MASTER KİTAPÇIK 00000000 MASTER KİTAPÇIK GENEL YETENEK VE GENEL KÜLTÜR 2011-İdari Yargı TESTİ 1. Bu testte 40 soru vardır. 2. Cevaplarınızı, cevap kâğıdının Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz.

Detaylı

AB Nedir? Pascal Fontaine

AB Nedir? Pascal Fontaine AB Nedir? Pascal Fontaine Bu kitapçığı ve AB hakkında diğer kısa açıklamaları elektronik olarak ec.europa.eu/publications/adresinde bulabilirsiniz. Avrupa Komisyonu Basın ve İletişim Genel Müdürlüğü Yayınlar

Detaylı

İNŞAAT SEKTÖR RAPORU 2010

İNŞAAT SEKTÖR RAPORU 2010 İNŞAAT SEKTÖR RAPORU 2010 ÇARPIK YAPILAŞMA VE KENTSEL DÖNÜŞÜM Bu kitabın basılmasına katkılarından dolayı, teşekkür ederiz. MÜSİAD Sektör Raporları: 72 ISBN: 978-605-4383-10-8 Hazırlayan İnşaat Y. Müh.

Detaylı

rapor Bir eşitlik arayışı: Türkiye de azınlıklar

rapor Bir eşitlik arayışı: Türkiye de azınlıklar rapor Bir eşitlik arayışı: Türkiye de azınlıklar Türkiye, Diyarbakır da bir Kürt kızı. Carlos Reyes-Manzo/Andes Haber Ajansı. Teșekkür Bu rapor, Uluslararası Azınlık Hakları Grubu (MRG) ve Diyarbakır Barosu

Detaylı

GENEL YETENEK TESTİ. E) Yapıtlarını, okurların ilgi ve beklentileri doğrultusunda

GENEL YETENEK TESTİ. E) Yapıtlarını, okurların ilgi ve beklentileri doğrultusunda 01 - KPSS / Lisans GENEL YETENEK TESTİ 00000000 1. Bu testte 60 soru vardır.. Cevaplarınızı, cevap kağıdının Genel Yetenek Testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. 1. Hem bir yolculuğa çıkacaksın hem

Detaylı

2014-2019 STRATEJİK PLAN

2014-2019 STRATEJİK PLAN 2014-2019 STRATEJİK PLAN ÖNSÖZ Ülkemizde pozitif yönde hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanmakta; Belediye olarak toplumun ortak ihtiyaçlarını karşılama, sorunlarını çözme, vatandaşlarımızı memnun etme

Detaylı

ÇUKUROVA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI 2015 2019

ÇUKUROVA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI 2015 2019 1 İÇİNDEKİLER 1. BAŞKANIN SUNUMU 4 2. STRATEJİK PLANLAMA 5 2.1 GİRİŞ 6 2.2 KAMUDA STRATEJİK PLANLAMANIN HUKUKİ ÇERÇEVESİ 7 2.3 ÇUKUROVA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANLAMA MODELİ 8 2.4 STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞMA

Detaylı