a- Sistem duran dalga teknolojisine sahip olmalıdır. b- RF sistemi ve Elektron Gun belirtilmelidir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "a- Sistem duran dalga teknolojisine sahip olmalıdır. b- RF sistemi ve Elektron Gun belirtilmelidir."

Transkript

1 IMRT ÖZELLĐKLĐ LĐNEER AKSELERATÖR SĐSTEMĐ VE AKSESUARLARI TEKNĐK ÖZELLĐKLERĐ 1- Lineer Hızlandırıcı Sistemi: Konformal Radyoterapi, Intensity Modulated Radyoterapi gibi ileri radyoterapi tekniklerinin uygulanabileceği bir cihaz ve gerekli tüm donanımları içermelidir. 2- Foton Radyasyonu: a- Foton enerjisi 6 MV olmalıdır. b- Bu enerji için en az 2 doz hızı seçilebilmelidir. En yüksek doz hızı 400 MU/dak. olmalıdır. c- Bu enerjide 10 x 10 cm lik bir alanda, 100 cm TSD ve 10 cm derinlikte % derin doz değerleri belirtilmelidir. d- Bu enerjide 10 x 10 cm lik bir alanda Dmax derinliği belirtilmelidir. e- 10 x 10 cm den 40 x 40 cm e kadar tüm kare alanlarda, 10 cm derinlikte ve 100 cm TSD de ölçülen simetri % 2 aralığında bulunmalıdır. f- 10 x 10 cm den 40 x 40 cm e kadar tüm kare alanlarda, 10 cm derinlikte ve 100 cm TSD de ölçülen düzlük (flatness) % ± 3 aralığında bulunmalıdır. g- Ark tedavisi için otomatik doz ayarı olmalıdır. h- Kolimatörler 100 cm TSD de ölçülen değerleriyle 0.5 x 0.5cm ile 40 x 40 cm arasında açılabilmelidir. i- Kolimatörlerin tedavi alanı ayarları hem X hem de Y için simetrik ve asimetrik olarak ayarlanabilmelidir. 3- Dalga Kılavuzu a- Sistem duran dalga teknolojisine sahip olmalıdır. b- RF sistemi ve Elektron Gun belirtilmelidir. 4- Wedge filtreler a- Cihazın 60 dereceye kadar dinamik wedge filtre sistemi olmalı ve mümkün olan wedge açıları belirtilmelidir.

2 b- Ayrıca bu sistemde kullanılabilecek 15, 30, 45 ve 60 derecelik dört adet manuel wedge filtre verilmeli, bu wedge filtreler 25x25 cm tedavi alanlarını destekleyebilmelidir. c- Sistem bu wedgelerin yanlış kullanımına izin vermeyecek teknik donanımda olmalıdır. 5- Gantry a- Gantry rotasyon açısı +/- 180 dereceye kadar ayarlanabilmelidir. b- Sistemin gantry ve hasta yatağı hareketleri hem mekanik, hem de elektronik göstergelerde hassasiyetle izlenebilmelidir. c- Isocenter tedavi yapabilmelidir. Odak-izomerkez uzaklığı 100 cm olmalıdır. d- Bütün gantry açılarında isocenter merkezi hassasiyeti en fazla 1 mm. yarı çapında bir kürenin içinde kalmalıdır. e- Gantry nin hem CW hem de CCW dönüşlerinde ışın verme imkanı olmalıdır. f- Cihaz CW ve CCW arkterapi yapabilmeli ve doz oranı 0.5 ile 16 MU/derece olmalıdır. 6- Kolimatör ve multileaf kolimator a- Tedavi simetri ve dengelenmesi sistem tarafından tam otomatik olarak yapılabilmeli ve sapma esnasında ışınlama otomatik olarak kesilebilmelidir. Işınlama otomatik olarak takip edilebilmelidir. b- Kolimatör dönme açısı en az +/-90 derece olmalıdır. c- Kolimatör açısı, gantry açısı, saha büyüklüğü devamlı olarak konsoldaki renkli monitöründen izlenebilmelidir. d- MLC yaprakları en az 60 çift (120 adet) olmalıdır. e- MLC alan açıklığı 40 x 40 cm e kadar olmalıdır. f- Đzomerkezdeki ek hareket yeteneği (overtravel) mesafesi belirtilmelidir. g- Đzomerkezdeki yaprak genişliği en az ortadaki 20 cm. lik bölgede 0.5 cm olmalıdır. h- MLC, Dinamik wedge ile birlikte kombine çalışabilmelidir. i- Işınlama sırasında yaprakları hareket ettirerek Dinamik IMRT ye uygun olmalıdır. j- MLC de oluşabilecek bir arıza durumunda sistem konvansiyonel ışınlama teknikleriyle tedaviye devam edebilmelidir. k- MLC bilgileri tedavi planlama sisteminden hastanemizde mevcut bulunan network sistemi aracılığıyla girilebilmelidir.

3 7- Dijital Portal Görüntüleme sistemi a- Tedavi bölgesini verifiye edecek ve gerçek zamanlı olarak çalışan digital (electronic) portal imaging (device) sistemi olmalıdır. Dedöktör tipi amorf silikon olmalıdır. Aktif görüntüleme alanını belirleyen dedektör tablasının fiziksel boyutları belirtilecektir.görüntü dansitesi elektronik olarak ayarlanabilmelidir. Port görüntüleri anında portal görüntüleme konsolundan izlenebilmeli ve network server bilgisayarında kayıt edilebilmelidir. Portal görüntüleme sistemi DICOM standardını desteklemelidir. b- IMRT uygulamaları için Portal Görüntüleme Sistemi ile IMRT Dozimetrisi ve QA yapabilecek, Portal Dozimetri Sistemi verilmelidir. Teklif edilen sistemde bu özellik bulunmuyorsa, 12.Maddede özellikleri belirtilen 2D Array IMRT kalite kontrol sistemi, film densitometre ve verifikasyon filmleri ( 12hC ve 12hE) verilmelidir 8- Konsol ve kumanda sistemleri a- Bu konsol Hastanemizde bulunan network sisteminin tüm bileşenleriyle bağlantı kurabilecek yapıda olmalıdır. b- Sistemin çalışma parametrelerinin seçimi, izlenmesi ve çalıştırılması kontrol odasında yer alacak bir kumanda konsolundan yapılmalı, tedavi parametreleri sisteme kontrol konsolundan dijital olarak verilebilmelidir c- Sistemin kumanda konsolu en az bir renkli monitör, bir bilgisayar klavyesi, yazıcı, hard disk ve fdisk sürücüsü içermelidir. d- Lineer akseleratör, gantry ve hasta yatağı hareketlerinin kumandası tedavi odasından yapılabilmelidir. Tedavi odasında bu kumandaların yapılacağı kontrol el kumandası ile birlikte seçilen parametrelerin ışınlamadan önce de izlenebileceği grafik monitörü bulunmalıdır. e- Kölimatör ve gantry hareketleri hem kumanda konsolu hem de tedavi odasındaki el kumandası ile ayarlanabilmelidir. f- Sistemin kumanda konsolunun bilgisayar ünitesi hızlı ve aynı zamanda güvenli bir şekilde hasta tedavi parametrelerinin yapılmasına olanak sağlamalıdır. g- Sistemde tedavide birden fazla alan bulunduğunda bu alanların otomatik olarak kumanda bilgisayarı tarafından ardışık olarak tamamlanmasını sağlayan Automatic Field Sequencing özelliği bulunmalıdır. h- Sistemin kumanda masası en yeni tekniğe uygun yapıya sahip, hastalara ait tüm bilgi ve parametreleri görüntüleyebilecek şekilde olmalı, bu bilgiler istenildiğinde yazıcı ile kağıda aktarılabilmelidir. Wedge filtre yönü kontrol konsolundan izlenebilmelidir. i- Kumanda konsolu radyoterapi departmanı içinde bir network kurulabilmesine imkan vermelidir.

4 9- Tedavi Masası: a- IMRT Uyumlu hasta yatağının hareketliliği motorize olmalı ve gerektiğinde yatay ve boylam hareketler manuel olarak kullanılabilmelidir. Yatay, boylam, dikey ve izosantr hareketleri belirtilmelidir. b- Tekliflerde verilen aksesuarlar belirtilmelidir. c- Masa izomerkezde en az ±95 derece dönebilmelidir. d- Masa yatayda + 25 cm hareket edebilmelidir. e- Masa dikey harekette yerden yüksekliği 65 cm ye kadar inebilmeli ve 165 cm ye kadar yükselebilmelidir. f- Masa dönüşü ile kolimatör çapraz kıl uyumu 2mm yarıçaplı bir daire içinde kalmalıdır. g- 180 kg a kadar hastaları taşıyabilmelidir. h- Hasta masası izosentrik olmalı, User origin den izosenter otomatik bulunabilmeli. i- Masa yüzeyi karbon fiber yapıda olmalı. mylar veya tenis raket bölgeleri tanımlanmalıdır. 10- Emniyet sistemleri: a- Çift doz kontrol sistemi olmalıdır. Işınlama süresini otomatik olarak takip eden ve tedaviyi kesen bir emniyet saati bulunmalıdır. b- Acil durumlarda ışınlamayı durduran masa, gantry, tedavi odası, kapı ve kumanda konsolu yakınlarında buton bulunmalıdır. c- Hasta tedavi değerleri ile sistem veya aksesuar değerleri arasındaki uyumsuzluk durumunda sistemin ışınlamama özelliği bulunmalıdır. d- Elektrik kesilmelerinde tüm tedavi değerleri ve tedavinin o andaki durumu hafızada saklanabilmelidir. e- Doz oranı ekranda görünmelidir. 11- Soğutma, basınç, klimatizasyon, elektrik ve voltaj sistemleri a- Lineer hızlandırıcı sistemi soğutması kapalı devre su soğutma sistemi ve chiller yardımıyla ile yapmalı, chiller de arıza oluştuğunda şehir şebeke suyuna kolaylıkla geçilebilecek bypass mekanizması olmalıdır. Tüm bu sistem teklifte belirtilmeli ve firmaca taahhüt edilmelidir. b- Sistemin güvenilir bir şekilde çalışabilmesi için gerekli klimatizasyon havalandırma şartları ve düzeneği firma tarafından sağlanmalıdır.

5 c- Lineer hızlandırıcı sistemi sürekli olarak online tipte bir kesintisiz güç kaynağı üzerinden beslenmeli ve elektrik kesildiğinde sözkonusu online UPS in batarya kapasitesi en az 15 dakika güç sağlayabilecek seviyede olmalıdır. d- Basınç-Isı Ölçüm Cihazı: Ortamın sıcaklığını ve basıncını gösterebilecek şekilde, sıcaklığı ve basıncı bünyesinde bulunduran ve her yere asılabilecek özelliğe sahip bir cihaz olmalıdır. 12- Đnşaat, Montaj, Dekorasyon a- Tedavi odasının motorize, kurşun kapısı ve fotoselli güvenlik sistemi satıcı firma tarafından temin ve tesis edilecektir. Kapı otomatik olarak hareket etmeli, fotosel, acil buton ve kapının her iki tarafında boydan boya uzanan sıkışma algılayıcı şeritlerle emniyet tertibatı sağlanmalı, ışınlama yapılıp yapılmadığını gösteren ışıklı tertibatı bulunmalı, koruma tedbirleri, oda özellikleri, alarm ve kapı TAEK Standartlarına uygun olmalıdır. Elektrik kesilmelerinde kapı manuel olarak makul bir kuvvetle açılabilmelidir. b- Cihazın monte edileceği odanın cihazın kullanımına uygun hale getirilmesi ve montaj sırasında bölümde yapılması gerekli tadilat satıcı firma tarafından karşılanacaktır. c- Cihazın her türlü montaj işlemi yapımcı firmaya aittir. 13- Aksesuar ve Destek Cihazları a- Tedavi sırasında hastanın izlenmesini sağlayan kapalı devre biri zoom özellikli 2 adet TV kamerası ve monitörü ile tedavi odası ile kontrol odası arasında konuşmayı sağlayacak diyafon sistemi verilmelidir. Tedavi odasında bir adet renkli data monitörü bulunmalıdır. Bu monitörden tedavi saha büyüklükleri, gantry dönme açısı, diyafram açıklıkları digital olarak izlenebilmelidir. b- Hasta pozisyonlama için 2 lateral ve 1 sagital olmak üzere 3 (üç) adet lazer işaretleyici ışık sistemi olmalıdır. Sistemde optik olarak işaretleme düzeni (telemetre) olmalıdır. c- Bel-karın Pozisyonlayıcı : Radyoterapi Ünitesi nde hasta sabitlemede kullanlmak üzere 1 adet bel ve karın pozisyonlayıcı alınacaktır.(karbonfiber veya KyDex) Pozisyonlandırma tahtası, hastanın yüzüstü pozisyonunda bel ve pelvis bölgesini sabitleyen özellikte olmalıdır. Pozisyonlayıcıyı prone pozisyonda da kullanabilmek amaçlı gerekli baş yastığı verilmelidir. Linak Cihazının Karbonfiber masasına sabitlemek üzere kilitleme özelliği bulunmalıdır. Boyutları en az 86x45x5 cm olmalıdır. Pozisyonlandırma tahtasının bel bölgesine ve karın kısımlarında, hastanın rahatını sağlayan, polistiren kaplı, köpük malzemesinden mamül 3 ayrı tip veya boyutta parçalara sahip olmalıdır. Geçirgenlik faktörleri verilmelidir d- Bir adet hotwire sistemi verilmelidir.

6 e- Bir adet sabitleyici maske (başboyun + pelvik) yapımları için uygun otomatik ısıtma havuzu. f- IMRT Linear Acceleratörü nün tedavi planlaması ve network bağlantısı için gerekli software ve hardware ler sağlanacaktır. IMRT planlaması, dozimetrisi ve QA için gereken tüm yazılımlar eksiksiz verilmelidir. IMRT planlaması ile hem Step and Shoot hemde Sliding Window (Dynamic) IMRT yöntemleriyle planlama yapılabilmelidir. g- Sistemin belirtilen tedavi şekillerini verimli ve sağlıklı yapabilmesi için tüm ayar ve dozimertrik ölçümler firma tarafından yapılacaktır. h- IMRT Linear accelerator un dozimetrik ölçümleri için gerekli tüm sistemler (hardware ve software) verilecektir. A-) ÜÇ BOYUTLU SU FANTOMU SĐSTEMĐ B-) KATI SU FANTOMU (RW3) (1 SET) C-) 2D ARRAY IMRT KALĐTE KONTROL SĐSTEMĐ D-) ĐZOCENTR KONTROL DÜZENEĞĐ (1 ADET) E-) FĐLM DENSĐTOMETRE VE VERĐFĐKASYON FĐLMĐ (1 ADET) A-) Üç Boyutlu (3D) Su Fantomu Sistemi genel özellikleri: a- Sistem mobil olmalı, bölümümüze mevcut ve alınacak IMRT cihazların ölçümleri için uyumlu olmalıdır. b- Su fantomu üç boyutta hareket eden bilgisayar kontrollü tarama mekanizması içermelidir. c- Gerekirse taşıyıcı araba ve su deposu içermelidir. d- Su fantomundan elde olunan veriler bölümde mevcut planlama sistemine aktarılabilmelidir. e- Sistem, su fantomu dozimetrisi için ileri düzey bilgi toplama ve analiz software ile desteklenmiş olmalıdır. IEC, IAEA, DIN vb. uluslararası standart protokoller ile kullanılabilmelidir. f- Sistem ile absolu ölçüm yapılabilmelidir. g- Rutin ölçümlerde kullanılacak dedektörler iyon odası olmalıdır. Verilecek iyon odalarının (2 adet) ölçüm hacimleri 0,125 cc/ 0,13 cc olmalıdır. Hava dozu ölçümü için build-up cap leri ile birlikte verilmelidir. Verilecek iyon odaları ile birlikte dedektör tutucular bulunmalıdır. Su fantomu kontrol ünitesi ile kumanda odasındaki sistem bilgisayarı arasında yeterli uzunlukta kablo verilmelidir. B-) Katı Su Fantomu (RW3) a- Plakalar en az 40 x 40 cm boyutlarında olmalıdır. Verilecek set; 1 mm kalınlığında bir plaka, 2 mm kalınlığında iki plaka, 5 mm kalınlığında bir plaka ve 10 mm kalınlığında yirmi dokuz plaka olmak üzere toplam 33 adet plakadan oluşmalıdır. b- Sistemle birlikte alınacak iyon odalarına ait adaptör plakaları ayrıca verilmelidir. 1 adet 0,6 cc / 0.65 cc lik iyon odası girişi, 1 adet paralel plate chamber girişi, 1 adet 0,125cc/ 0,130 cc iyon odası girişine olanak tanıyan düzenek olacaktır.

7 c- Adaptör plakalar da dahil olmak üzere tüm plakalar, yoğunluğu 1 gr/cm 3 ± 0,05 olan su eşdeğeri RW3 malzemeden üretilmiş olmalıdır. d- Sistemle birlikte absolute ölçümler için 1 adet universal IMRT fantomu verilmelidir. IMRT fantomu için gerekli ve yeterli iyon odaları bulunmalıdır. Đyon odalarının ÇANEAM tarafından kalibrasyonu yapılmış olmalıdır. C-) 2D Array IMRT Kalite Kontrol Sistemi (Portal Dozimetri Sistemi bulunmaması durumunda teklif edilecektir.) a- Teklif edilen 2D Array düzeneği,2 boyutlu olarak maksimum 27 x 27 lik alan içinde ölçüm yapabilmelidir. b- IMRT demetinin absolute doz verifikasyonunu hızlı ve kesin bir şekilde yapabilmelidir. c- Üzerinde en az 729 adet iyon odası bulunmalıdır. d- Her bir dedektör arasındaki mesafe 10 mm den fazla olmamalıdır. e- Sistemle birlikte bir adet laptop bilgisayar verilecektir. Bilgilerin bilgisayara transfer edilmesi için gerekli yazılım ve ara birimler verilecektir. f- Teklif edilen sistemle ayrıca MLC yaprak pozisyonlama kontrolleri de yapılabilmelidir. Bunun için gerekli yazılım verilecektir. D-) Đzocentr kontrol düzeneği a- Üzerinde lazerlerin ve alan çapraz kılının çakışacağı çizgiler bulunmalıdır. b- Farklı gantry açılarında alan ışığı ile radyasyon alanı çakışma kontrolünü yapabilmelidir. c- Đzo merkezde, farklı gantri açılarında arasına verifikasyon filmi koyma özelliğine sahip olmalıdır. d- Kolimatör dönüşü merkez kontrolü yapılabilmelidir. e- Gantry dönüşü merkez kontrolü yapılabilmelidir. f- SSD kontrolü yapılabilmelidir. g- Lazer kontrolleri yapılabilmelidir E-) Film Densitometre ve Verifikasyon Filmi (Portal Dozimetri Sistemi bulunmaması durumunda teklif edilecektir.) a- Film densitometre amaçlı flatbed tarayıcı verilmelidir. Tarayıcının optik çözünürlüğü minimum dpi olmalıdır.tarayıcı gafkromik film taramaya elverişli olmalıdır. b- Su Fantomu yazılımı içinde film değerlendirme, film kalibrasyon ve film scan modülü ile otomatik izocenter modülü bulunmalıdır. c- Film densitometre amaçlı 3 er kutu Gafkromik EBT ve Gafkromik RT QA filmlerinden verilmelidir. d- Verilecek gafkromik EBT filmlerin boyutları 8 x 10 inç. ve Gafkromik RT QA filmlerinin boyutları da 10x10 inç. olmalıdır.

8 14- Garanti ve Eğitim a- Sistem 2 yıl ücretsiz bakım, onarım ve yedek parça garantisine, ücretsiz garantinin bitiminden sonra da 10 yıl ücretli yedek parça ve bakım garantisine sahip olmalıdır. 2 yıl ücretsiz garanti sonrası, parça dahil (Vakulu parçalar ve tüpler hariç) bakım anlaşması cihaz bedelinin %7.5 ini geçmeyeceğini taahhüt eder. b- Dört saat içerisinde arızaya müdahale edilmeli, 48 saatte parça gerektirmeyen arızalar giderilmeli ve parça gerektiren arızalar en fazla on (10) iş günü içerisinde giderilmelidir Belirtilen sürelerde arızaya müdahale edilemediği, arıza giderilemediği veya yedek parça temin edilemediği takdirde firma ile Hastanemizce yapılacak garanti sözleşmesinde uygun görülen müeyyidelerin uygulanması kabul edilmelidir. c- Cihazın çalışma verimi için garanti süresince %95 uptime garantisi verilmelidir. Bu sürenin kısalması durumunda firma doğacak maddi zararı karşılamayı taahhüt eder. d- Sistem içerisinde yer alan Lineer Akseleratör ün IMRT özelliği, planlama sistemi, dozimetri sistemi ve diğer aksesuarlar ile ilgili olarak 2 fizikçi ve 3 uzman doktor un eğitimi firma tarafından sağlanacaktır. Süre bölümce yeterli görülmediği taktirde uzatılabilecektır. Bu eğitim firma ve bölümün mutabakatı ile bir kısmı montaj öncesi (bölüm gerekli görürse yurt dışı) bir kısmı da montaj sonrası olmak üzere planlanacaktır. e- Montajı takiben fizik mühendisleri odası ve TAEK kurumlarından alınacak uygunluk belgelerinin masrafları firma tarafından karşılanacaktır. f- Sistem içerisinde yer alan tüm cihazların bakım/onarım, kullanım ve diğer dökümanları firma tarafından verilmelidir. g- Sistem kurulum ve kalibrasyonların tamamlanmasını takiben satınalma komisyonunun raporu doğrultusunda teslim alınacaktır. Teslimat süresi 180 gündür. A. Gülbin Özger Kavak Erkut Erkurt Candaş Tunalı Fizik Uzmanı Yar. Doc. Dr. Prof. Dr.

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU T.C. S A Ğ L IK B A K A N L IĞ I T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U İZM İR K U Z E Y KA M U H A S T A N E LER İ B İR L İĞ İ G E N E L S E K R E T E R L İĞ İ Bergama Dr.Faruk İlker Devlet

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI ONALTI DEDEKTÖRLÜ SPECT GAMA KAMERA/BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ HİBRİD GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KONU Bu teknik şartname Çukurova

Detaylı

KISA YARI ÖMÜRLÜ RADYOAKTİF MADDELERİN ÜRETİLEBİLMESİ İÇİN PARÇACIK HIZLANDIRICI SİSTEM

KISA YARI ÖMÜRLÜ RADYOAKTİF MADDELERİN ÜRETİLEBİLMESİ İÇİN PARÇACIK HIZLANDIRICI SİSTEM ANKARA ÜNİVERSİTESİ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi KISA YARI ÖMÜRLÜ RADYOAKTİF MADDELERİN ÜRETİLEBİLMESİ İÇİN PARÇACIK HIZLANDIRICI SİSTEM TEKNİK ŞARTNAME TEKNİK ŞARTNAME 1. GENEL ŞARTLAR

Detaylı

T C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

T C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu * T C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR, PROGRAMLAR VE KANSER BAŞKAN YARDIMCILIĞI KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI GEZİCİ MAMOGRAFİ

Detaylı

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Santrifüj soğutmalı ve yer tipi olmalıdır. 2. Cihaz mikroprosesör kontrollü, dijital kontrol panelli ve araştırma laboratuvarlarında

Detaylı

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Üniversitemize ait ihtiyaçlar için aşağıda verilen Mal alım ile ilgili 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun ilgili maddesi ile satın

Detaylı

01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ

01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ 01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ 1. Cihaz portatif olup aydınlatmayı geniş alanlı, 0 görüntüleme açısıyla yapabilmelidir. 2. Cihazın dedektörü 6 adet silikon fotosel ve ışık kaynağı atımlı ksenon lamba

Detaylı

Hazırlayanlar: Dan. Ahmet ÖZÇAM Dr. M. Mahir ÜLGÜ

Hazırlayanlar: Dan. Ahmet ÖZÇAM Dr. M. Mahir ÜLGÜ GÖRÜNTÜ ARŞİVLEME VE İLETİŞİM SİSTEMİ (PACS) ALIMI ÇERÇEVE İLKELERİ Özet: T.C. Sağlık Bakanlığı Devlet Hastanelerinin Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi (PACS) ile Radyoloji Bilgi Sistemi (RBS) alımları

Detaylı

TEKNİK ŞARTNAME 1 ADET. 1. Bellek (Kullanım) Tipi: Masaüstü Bilgisayar

TEKNİK ŞARTNAME 1 ADET. 1. Bellek (Kullanım) Tipi: Masaüstü Bilgisayar TEKNİK ŞARTNAME S.N. 1 MALZEMENİN ADI 64GB (8x8GB) Dual Rank PC2-5300 (DDR2-667) Registered Memory Kit MİKTARI BİRİMİ ÖZELLİKLERİ 1 ADET 64 GB (8X8GB) Dual Rank PC2-5300 (DDR2-667) Registered Memory Kit

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI DENİZ AMBULANS BOT KİRALAMA İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI DENİZ AMBULANS BOT KİRALAMA İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ SAĞLIK BAKANLIĞI ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI DENİZ AMBULANS BOT KİRALAMA İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ (2014) MADDE 1-GENEL 1.1- Kapsam Bu Teknik Şartname, 5 (beş) yıl, 10950 saat

Detaylı

SIVI KROMATOGRAFI/TRIPLE QUADRUPOLE KÜTLE SPEKTROMETRESI (LC/MS/MS) TEKNİK ŞARTNAMESİ

SIVI KROMATOGRAFI/TRIPLE QUADRUPOLE KÜTLE SPEKTROMETRESI (LC/MS/MS) TEKNİK ŞARTNAMESİ SIVI KROMATOGRAFI/TRIPLE QUADRUPOLE KÜTLE SPEKTROMETRESI (LC/MS/MS) TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KONU: Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığına bağlı İstanbul 3 Nolu Halk Sağlığı Laboratuvarında kullanılmak üzere

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.0 KONU Bu doküman İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü nde bina içi

Detaylı

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ TEKNİK ŞARTNAME BEÜ - 2015 1 AMAÇ: Bu teknik şartname, Bitlis Eren Üniversitesi kurum binalarında kampüs güvenlik ve kontrollü

Detaylı

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Çeker Ocak Teknik Şartnamesi

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Çeker Ocak Teknik Şartnamesi ŞRT.02 Çeker Ocak Teknik Şartnamesi 1 / 2 1. Çeker ocak kullanıcıyı ve laboratuvar çalışma ortamını EN14175 standartlarını sağlayacak şekilde toksik gazlardan koruyabilecek özellikte 2. Cihaz ortamdan

Detaylı

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER: 1- KABLOLAMA ALT YAPISI UTP CAT5E DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH CORDLAR PRİZLER UTP CAT6 DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH

Detaylı

KONU VE GENEL AÇIKLAMALAR... 3 1.1 AMAÇ... 3 1.2 KAPSAM... 3 1.3 GENEL AÇIKLAMALAR...

KONU VE GENEL AÇIKLAMALAR... 3 1.1 AMAÇ... 3 1.2 KAPSAM... 3 1.3 GENEL AÇIKLAMALAR... TCDD 2. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BEYLİKOVA (ESKİŞEHİR) MALZEME DEPOSUNUN GÜVENLİĞİ VE KORUNMASI İÇİN KAPALI DEVRE KAMERA (CCTV) SİSTEMİ KURULMASI İŞİ TEKNİK ŞARTNAMESİ -NİSAN 2014- - Sayfa 1/16 - İÇİNDEKİLER 1.

Detaylı

S.N. Malzemenin Adı/Özellikleri Miktar Cinsi 1 Programlanabilir Robot 5 Adet 2 Quadrokopter 4 motorlu Hava Aracı 1 Adet 3 Beagle Board 3 Adet 4

S.N. Malzemenin Adı/Özellikleri Miktar Cinsi 1 Programlanabilir Robot 5 Adet 2 Quadrokopter 4 motorlu Hava Aracı 1 Adet 3 Beagle Board 3 Adet 4 S.N. Malzemenin Adı/Özellikleri Miktar Cinsi 1 Programlanabilir Robot 5 Adet 2 Quadrokopter 4 motorlu Hava Aracı 3 Beagle Board 3 Adet 4 Eğilme deney seti aparatları: 5 Sayısal Çıkışlı Kuvvetli Yer Hareketi

Detaylı

OF TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERNEĞİ-OF TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI İÇİN CİHAZ SATIN ALMA İLANI

OF TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERNEĞİ-OF TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI İÇİN CİHAZ SATIN ALMA İLANI OF TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERNEĞİ-OF TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI İÇİN CİHAZ SATIN ALMA İLANI Of Teknik Eğitim Fakültesi Derneği, KTÜ Of Teknoloji Fakültesine bağlı bölümlerde(enerji Sistemleri

Detaylı

TOPLU ULAŞIM ARAÇ TAKİP VE KAMERA PROJESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

TOPLU ULAŞIM ARAÇ TAKİP VE KAMERA PROJESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TOPLU ULAŞIM ARAÇ TAKİP VE KAMERA PROJESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Proje kapsamında kurulacak araç takip ve kamera altyapısına ait detaylar aşağıdadır. 2. Kurulacak sisteme ilişkin Merkez Donanım ve yazılımı

Detaylı

ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ

ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ Sayfa - 2 ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. GENEL TANITIM 1.1. Yangın

Detaylı

E1 ELEKTRİK İŞLERİ ÖZEL İDARİ ŞARTNAMESİ

E1 ELEKTRİK İŞLERİ ÖZEL İDARİ ŞARTNAMESİ E1 ELEKTRİK İŞLERİ ÖZEL İDARİ ŞARTNAMESİ 1. Resmi kurumlardan alınması gereken (Tedaş,Telekom,Aykome,İzsu,Emniyet Md,Trafik v.s.) izin yazıları (kazı ruhsatı v.s.) yükleniciye aittir. 2. Yapım esnasında

Detaylı

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname 2012 MALİ SUÇLARI ARAŞTIRMA KURULU BAŞKANLIĞI T.C. Maliye Bakanlığı Dikmen Kampüsü N Blok 06100 Çankaya, ANKARA ĠÇĠNDEKĠLER 1 GİRİŞ... 5 2 TANIM ve

Detaylı

ÖZEL YETENEK SINAVI MALZEME LİSTESİ. (Teknik Özellikler ve Yaklaşık Maliyet KDV Dahil)

ÖZEL YETENEK SINAVI MALZEME LİSTESİ. (Teknik Özellikler ve Yaklaşık Maliyet KDV Dahil) 1- REAKSİYON ÖLÇÜM SİSTEMİ (1 adet) ÖZEL YETENEK SINAVI MALZEME LİSTESİ (Teknik Özellikler ve Yaklaşık Maliyet KDV Dahil) Sistem 8 adet, LED özellikli ışık kutusu, 1 adet el kontrol ve takip ünitesi ve

Detaylı

Tıpta Tedavi Amacıyla Kullanılan İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarını İçeren Tesislere Lisans Verme Yönetmeliği

Tıpta Tedavi Amacıyla Kullanılan İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarını İçeren Tesislere Lisans Verme Yönetmeliği Tıpta Tedavi Amacıyla Kullanılan İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarını İçeren Tesislere Lisans Verme Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM - Amaç, Kapsam, Dayanak,Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; iyonlaştırıcı

Detaylı

ÖZEL TEKNİK ŞARTNAME. İşin Adı :A. K. Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ BİNA TADİLAT İŞİ. İş Grubu : Elektrik Tesisat İmalatları

ÖZEL TEKNİK ŞARTNAME. İşin Adı :A. K. Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ BİNA TADİLAT İŞİ. İş Grubu : Elektrik Tesisat İmalatları ÖZEL TEKNİK ŞARTNAME İşin Adı :A. K. Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ BİNA TADİLAT İŞİ İş Grubu : Elektrik Tesisat İmalatları ÖZEL-ELK-1 52 Port Kenar Anahtarı 1. Teklif edilecek kenar anahtar üzerinde 48 adet

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI ISDN SAYISAL TELEFON SANTRALI TEKNİK ŞARTNAMESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI ISDN SAYISAL TELEFON SANTRALI TEKNİK ŞARTNAMESİ SAĞLIK BAKANLIĞI ISDN SAYISAL TELEFON SANTRALI TEKNİK ŞARTNAMESİ A. KONU : Bu Teknik Şartname ITU ve Türk Telekomünikasyon A.Ş. standartlarına uygun, tamamen solid state yarı iletken devre elemanlarından

Detaylı

ANKARA SANAYĠ ODASI I. ORGANĠZE SANAYĠ BÖLGESĠ. ELEKTRĠK DAĞITIM ġebekesġ YAPIM ĠġĠ ĠHALESĠ. SCADA TEKNĠK ġartnamesġ

ANKARA SANAYĠ ODASI I. ORGANĠZE SANAYĠ BÖLGESĠ. ELEKTRĠK DAĞITIM ġebekesġ YAPIM ĠġĠ ĠHALESĠ. SCADA TEKNĠK ġartnamesġ ANKARA SANAYĠ ODASI I. ORGANĠZE SANAYĠ BÖLGESĠ ELEKTRĠK DAĞITIM ġebekesġ YAPIM ĠġĠ ĠHALESĠ SCADA TEKNĠK ġartnamesġ ġubat-2011 ANKARA 138 ĠÇĠNDEKĠLER 1. GENEL... 141 1.1 Kalite Belgeleri, Referanslar ve

Detaylı

TRT SİTESİ YANGIN ALGILAMA-UYARI VE ACİL YÖNLENDİRME-ACİL AYDINLATMA TESİSATI TEKNİK ŞARTNAMESİ

TRT SİTESİ YANGIN ALGILAMA-UYARI VE ACİL YÖNLENDİRME-ACİL AYDINLATMA TESİSATI TEKNİK ŞARTNAMESİ TRT SİTESİ YANGIN ALGILAMA-UYARI VE ACİL YÖNLENDİRME-ACİL AYDINLATMA TESİSATI TEKNİK ŞARTNAMESİ GENEL Yapılacak işler Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe, Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine

Detaylı

SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ELEKTRONİK-BİLİŞİM ÜRÜNLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ELEKTRONİK-BİLİŞİM ÜRÜNLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ELEKTRONİK-BİLİŞİM ÜRÜNLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KONU VE TANIMLAR 1.1. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğünün ihtiyacı için satın alınacak muhtelif elektronik ve bilişim ürünlerini

Detaylı

EK- 4 IP AĞ TEKNİK ŞARTNAMESİ

EK- 4 IP AĞ TEKNİK ŞARTNAMESİ EK- 4 IP AĞ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1 KAPSAM Bu Teknik Şartname, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü nün bir ucu İzmir diğer ucu Ankara (Devamlılık fiber odası) olmak üzere, üzerinden video&audio

Detaylı