Dernek olarak AB projesi yapmak istiyoruz bu konuda izlenecek yol ile yardım alabileceğimiz kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dernek olarak AB projesi yapmak istiyoruz bu konuda izlenecek yol ile yardım alabileceğimiz kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi verebilir misiniz?"

Transkript

1 SIKÇA SORULAN SORULAR Dernek olarak AB projesi yapmak istiyoruz bu konuda izlenecek yol ile yardım alabileceğimiz kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Öncelikle, taslak bir projeniz olup olmadığını sormamız gerekiyor. Çok detaylı olmasa bile geliştirdiğiniz bir fikir varsa lütfen bizimle paylaşınız. Bu arada açık hibe çağrılarını incelemek için sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, proje geliştirme konusunda eğitime ihtiyaç duyuyorsanız talebinizi kayda alabilir ve eğitimlerimiz başladığında sizi haberdar edebiliriz. Başvuruda bulunacağımız AB projemiz için ortak arayışımız var, yardımcı olabilir misiniz? Ortak bulma konusunda maalesef çok net bir adresimiz yok. Size ancak deneyebileceğiniz seçenekleri sunabiliyoruz. Projemiz kapsamında Batı Balkanlar ve Türkiye'deki Sivil Toplum Kuruluşlarına ilişkin veri tabanı oluşturma çalışmaları sürmektedir. Bu sebeple size önerilerimiz şu şekilde olacaktır; TACSO projesine ait sayfasında "CSO database" başlığı altında IPA ülkelerinin sivil toplum kuruluşlarına ulaşabileceğiniz linkleri bulabilirsiniz. Yine aynı sayfada Networking/Partnership Forum başlığı altında ortak arayan kuruluşları görebilir onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bunun dışında sayfasında, kütüphane ve yayınlar bölümlerinde "Dünya, Avrupa ve Türkiye'de Sivil Ağlar Rehberi"ni inceleyebilirsiniz. İlgili ülkelerin büyükelçiliklerine başvurmak da faydalı olabilir. Ortaklarla bütçe nasıl yapılandırılır? Bütçede paylaşım nasıl yapılıyor? Bu soruya birkaç cümle ile cevap vermek kolay değil. Ancak, kısaca, ortaklar proje kapsamında üstlenecekleri faaliyetlere, çalıştıracakları personel/uzmana göre bütçeden yararlanabilirler diyebiliriz. Projeye başvurmamız durumunda 1 ay öncesine kadar Ankara'ya nasıl bir bildirimde bulunmamız gerekir? Ankara'ya herhangi bir bildirimde bulunmanız gerekmemektedir. Ancak, yine de il dernekler müdürlüğünüzden "hibeler kullanılmadan önce bildirim yapmanız gereken makamlar" la ilgili bilgi alabilirsiniz.

2 AB Fonlarından yararlanarak ülkemizde yatırımlar yapmak isteyen bir şirketiz sizden destek istiyoruz. Batı Balkanlar ve Türkiye'de Sivil Toplum Kuruluşlarına Teknik Destek Projesi - TACSO, anlaşılacağı gibi sadece Sivil Toplum Kuruluşlarına teknik destek sağlamaktadır. Kar amacı güden şirketler maalesef hizmet kapsamımızda yer almamaktadır. TACSO projesi hangi alanlardaki projelere destek sağlanmaktadır? Bilgi verebilir misiniz? Projemiz Batı Balkanlar ve Türkiye'de yürütülen, Sivil Toplum Kuruluşlarının kapasitesini arttırmaya yönelik bir projedir. Projemiz kapsamında "hibe" verilmemektedir. Sizin herhangi bir projenizle başvurmak istediğiniz bir hibe programı varsa ve söz konusu hibeye ait proje çağrısındaki rehberi inceledikten sonra teknik anlamda desteğe ihtiyacınız olursa, yardım masamıza adresine) elektronik posta yollayabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Hibe çağrılarına adresinden ulaşabilirsiniz. TACSO nun şubesini açmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor? TACSO projesi Batı Balkan lar ve Türkiye de AB finansmanı ile yürütülen bir projedir. Proje kapsamındaki diğer ülkelerde birer Türkiye de ise iki yardım masası açılmıştır. Türkiye de yardım masaları Ankara ve İstanbul da bulunmaktadır. Üçüncü bir yardım masası açılması planlanmamaktadır. Sizden Savunuculuk ve Lobicilik eğitimi istiyoruz. Talebiniz kayıtlarımıza alınmıştır. Eğitimlerimiz henüz planlanma aşamasındadır. Programlama tamamlandığında sizinle mutlaka iletişim kuracağız. Sizden öncelikle eğitime katılmak isteyen kişilerin sayısı, çalışma alanları ve özgeçmişleriyle ilgili bilgileri bize iletmenizi rica ederiz. Başvurmayı planladığımız projede TACSO ile ortak olmak istiyoruz, bu konuda ne yapmamız gerekmektedir. TACSO projesi Batı Balkanlar ve Türkiye de AB finansmanı ile yürütülen bir projedir. Projede Sivil Toplum Kuruluşlarına teknik destek hizmeti sağlanmaktadır. TACSO herhangi bir proje için uygun ortak kapsamında değildir.

3 Projeler fonlandığında her ülkenin bütçesi nasıl kontrol edilecek? Sadece başvuru sahibi kurumun muhasebesi mi denetlenecek, diğer ortakların bütçe denetimini de başvuran kurum mu yapacak; Avrupa Komisyonu na finansal raporları sadece başvuru sahibi mi gönderecek, yoksa tüm ortaklar gönderecek mi? Hibe kontratlarında bütün idari ve mali sorumluluk kontratı imzalayan başvuru sahibine (faydalanıcıya) aittir. Ortakların idari ve mali uygulamaları da faydalanıcının sorumluluğundadır. Ancak, AB istediği takdirde ortakların hesaplarının da sunulmasını isteyebilir. Raporlar sözleşme makamına sadece faydalanıcı tarafından sunulur. Ortaklar, raporların hazırlanması için faydalanıcıya verileri zamanında ve detaylı sunmakla görevlidirler. Ortaklar personel aldıklarında herkes kendi muhasebesine göre mi alacak, yoksa başvuru sahibi üzerinde görünüp ortağa ihale ediyor gibi mi olacak? Ortaklar, kendi personel alımlarını (ilerde anlaşmazlık olmaması için başvuru sahibinin de onayının alınması tavsiye edilir) yapabilir ve kendi bordrolarında gösterebilirler. Bütçe ve bütçe denetimi ile ilgili bilgi sağlarsınız çok sevinirim. Genel olarak (ve ideal olarak) bütçenin tüm proje ortaklarıyla birlikte planlanması, faaliyetler bazında uzlaşılması, pazar araştırmaları yapılarak piyasa tutarlarının belirlenmesi ve alınan sorumluluklara (üstlenilen faaliyetler-hizmet ve mal alımı) paralel olarak paylaşılması uygun olacaktır. Bir Dernek olarak şu an için açık olan bir hibe desteğine ilgi duyduk. Ancak hibeye başvuran STK'da yüksek mali özellikler aranıyor. Bu nedenle başvuruyu bir belediye ile işbirliği halinde yapsak bu standartların belediye tarafından karşılanıyor olması yeterli olur mu? Söz konusu programda belediyeler ortak olamıyor. Ancak, bu işbirliği yapılamaz anlamına da gelmemeli. Size destek olmak isterse belediye %20'lik mali katkıyı verebilir. AB fonlarından yararlanmak için dernek adına proje hazırlama kurslarına katılmıştım ancak yine de ilk proje için ücreti mukabili proje hazırlama desteği ihtiyacımız olacak. Bize önerebileceğiniz şirket olabilir mi? TACSO AB finansmanıyla yürütülen Sivil Toplum Kuruluşlarının kapasitesinin arttırılmasını amaçlayan bir projedir. Başvurmak istediğiniz bir program varsa, hazırladığınız çalışma (proje) üzerinden teknik sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ancak, size proje yazan bir firma tavsiye etmemiz mümkün değildir.

4 Şu an için hazırladığımız proje ile ilgili açık bir çağrı yok. Nasıl bir yol izlemeliyim? Şu an itibari ile ilgilendiğiniz konuyu içeren bir hibe çağrısı bulunmuyorsa aşağıdaki linkte bulunan ve herhangi başka bir hibe programı için başvuru dokumanı formatını (application form başlığını tıklayınız) inceler ve projenizi bu başvuru dokümanına göre hazırlarsanız gelecek programlar için bir hazırlık yapmış olursunuz. Daha sonra hazırladığınız taslak üzerinde de görüşebiliriz. Bizler farklı projeler yapmak istiyoruz. Sizlerden de projeler konusunda yardım bekliyoruz. Sizlerin şu soruları cevaplamanızı bekliyorum: 1)proje başvuruları nerde yayınlanıyor? 2)başvurular nereye yapılıyor? 3)Kimler başvurabilir? 4)AB ülkesi ortak şart mı? 5)Proje konuları? Türkiye'de AB projelerine ait duyuruları adresinde bulabilirsiniz. Bu sayfaya girdiğinizde sağ tarafta "açık" ve "hibe" bölümlerini işaretleyip arama yaptığınızda mevcut hibe programlarına ulaşabilirsiniz. Her çağrı için proje konusu, başvurabilecek kuruluşlar ve koşullar farklılık gösterebilir; bu sebeple her çağrı ile ilgili dokümanları ayrı ayrı incelemenizi öneririz. Her bir program için başvuranların özelliği değişebilecek olsa da hibeler genellikle sivil toplum kuruluşlarını hedeflemektedir. Hibe çağrısına ait detayları inceleyebilir, sorularınız varsa bizlere ulaşabilirsiniz. Bir Sivil Toplum Örgütü projemize dahil olduğunda masraflarını (seyahat, konaklama, personel maaşları, harcırahı vs.) proje bütçesinden karşılayabilir miyiz? Kabul edilir bir harcama olur mu? Ortak olarak projeye dahil edilen kuruluşların masrafları aynı başvuru sahibi gibi proje bütçesinden karşılanabilir. Kurulusun uygun ortak olup olmadığına bakmanız yeterli olacaktır. Türkiye nin doğu ve güneydoğu bölgesini kapsayacak dezavantajlı (engelli) insan gruplarına hizmet veren STK lar arası ağ oluşturulması, kurumsal kapasitelerini geliştirme amacıyla çalışmaları bölgede yapmanızı diliyoruz. Bahsettiğiniz konu TACSO olarak ana hedeflerimizden biridir. Lütfen bölgenin ihtiyaçları ile ilgili bizi bilgilendirerek faaliyet ve eğitim taleplerinizi iletiniz.

5 Bazı IPA Programları kapsamında proje başvurularında PADOR kaydının başvuru öncesinde yapılması bekleniyor. Bu durumda tüm destekleyici dokümanların başvuru öncesinde sunulması gerekli midir, başvuru sahibini PADOR a kayıt ederken hangi ek belgeleri sunmak zorunludur? Başvuru öncesi PADOR kaydı isteniyorsa lütfen ilgili linke girip talimatları takip ediniz. Size yol gösteren (hangi bilgilerin girilmesi gerektiğini anlatan) ifadeler sizi yönlendirecektir. Kullanımla ilgili bir Türkçe dokuman bulunmadığından, maalesef bu süreçte sizlere İngilizce bilen birinin yardımı gerekecektir. Kayıt işlemini birlikte yapmak dışında bir yöntem olmadığından yardımcı olamıyoruz; özür dileriz. Başka konularda ihtiyaç duyarsanız yardıma hazırız. Biz bir projenin iştirakçi kuruluşuyuz. İştirakçi olduğumuz için projede görev alabileceğiz sanırım. Sorum şu olacaktı projede bizim personelimizden çalışan öğretmenin maaşını eş finansman olarak gösterebilir miyiz? İştirakçi olduğumuz için buna bir engel var mıdır? İştirakçilere ait harcamalar (harcırah ve seyahat masrafları dışında) uygun gider değildir. Projenin eş finansmanı olarak gösterilemez. Sadece başvuran (daha sonra sözleşmeyi imzalayarak faydalanıcı olan) kuruluşun ve ortakların çalışanlarına ödenen maaşlar eş finansman olarak gösterilebilir.

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Hibe Olanakları Hakkında Sorular ve Cevapları (Lütfen teşvik olanakları ile ilgili ek bilgileri de dikkate

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU PGPY BİRİMİ, 2011 1. GİRİŞ...4 2. PROJE NEDİR?...5 3. PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ (PCM) NEDİR?...5 4. TEKLİF ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİR?...6 5. PROJENİZİ

Detaylı

Cevap : Fırat Kalkınma Ajansı TR B1 bölgesi kapsamında bulunan Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde faaliyet gösterecektir.

Cevap : Fırat Kalkınma Ajansı TR B1 bölgesi kapsamında bulunan Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde faaliyet gösterecektir. Kalkınma Ajansı Nedir? Cevap : Kalkınma Ajansı, ulusal düzeyde DPT koordinasyonunda, kendine özgü teknik ve finansman (bütçe) mekanizmasına sahip, kâr amacı gütmeyen, çabuk karar alıp uygulayabilen, merkezi

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR 1- Mevlana Değişim Programı na Kimler Katılabilir? Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine, Türkiye deki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana

Detaylı

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci İçindekiler Önsöz... 2 Genel Bilgiler... 3 Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi... 3 Uluslararası

Detaylı

Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik

Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, gerçek ve tüzel kişilerin bilgi edinme

Detaylı

BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI

BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI T.C. BAŞBAKANLIK Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Başbakanlık Merkez Bina B-04 P.K. 06573 Bakanlıklar/ANKARA 1 BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI 2 Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu

Detaylı

E-posta : pyb@karacadag.org.tr İnternet Sitesi: http://www.karacadag.org.tr

E-posta : pyb@karacadag.org.tr İnternet Sitesi: http://www.karacadag.org.tr Karacadağ Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi Adres : Selahattini Eyyubi Mah. Urfa Bulvarı No:15/A 21080 Bağlar / DİYARBAKIR Telefon : 0 (412) 237 12 16-17 Faks : 0 (412) 237 12 14 Şanlıurfa Yatırım

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI KAMU MALİ YÖNETİMİ EL KİTABI. Strateji Geliştirme Başkanlığı Yayınları No : 2

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI KAMU MALİ YÖNETİMİ EL KİTABI. Strateji Geliştirme Başkanlığı Yayınları No : 2 Stratejik Plan Harcırah İhale Taşınmaz Kamu Zararı Bütçe ve Performans TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI KAMU MALİ YÖNETİMİ EL KİTABI Strateji Geliştirme Başkanlığı

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER HAKKINDA YÖNETMELİK

BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER HAKKINDA YÖNETMELİK BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 19/4/2004 No : 2004/7189 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/10/2003 No : 4982 Yayımlandığı

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç ve Kapsam Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Avrupa Birliği Eğitim

Detaylı

EKLERİN LİSTESİ. Başlık

EKLERİN LİSTESİ. Başlık Başlık EKLERİN LİSTESİ I. Mali Plan II. Ara Ödeme için Harcama ve Başvuru Beyanı ve Sertifikası III. Çekilen ve geri alınan miktarlar ve bekleyen geri alınacak miktarlara ilişkin yıllık beyanname IV. Olası

Detaylı

TÜRKİYE NİN EN DİNAMİK ŞİRKETLERİNDEN BİRİ MİSİNİZ?

TÜRKİYE NİN EN DİNAMİK ŞİRKETLERİNDEN BİRİ MİSİNİZ? TÜRKİYE NİN EN DİNAMİK ŞİRKETLERİNDEN BİRİ MİSİNİZ? AllWorld Network, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında, Türkiye

Detaylı

Gelişen İşletmeler Piyasası GIP

Gelişen İşletmeler Piyasası GIP Gelişen İşletmeler Piyasası GIP www.imkb.gov.tr İÇİNDEKİLER İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) Nedir? 1 Hisse Senetleri Piyasası (HSP) ile GİP e Yapılacak Başvuru Sürecinin Temel Farkları Nelerdir?

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

602 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 21 türk. Text des Übereinkommens (abgeänd. Fassung) (Normativer Teil) 1 von 12

602 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 21 türk. Text des Übereinkommens (abgeänd. Fassung) (Normativer Teil) 1 von 12 602 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 21 türk. Text des Übereinkommens (abgeänd. Fassung) (Normativer Teil) 1 von 12 AVRUPA ORTA VADELİ HAVA TAHMİNLERİ MERKEZİNİ OLUŞTURAN DÜZELTİLMİŞ SÖZLEŞME Bu

Detaylı

HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM GÖRME

HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM GÖRME HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM GÖRME Borsa İstanbul Pazarlama ve Satış Bölümü T: 0212 298 25 50 F: 0212 298 25 00 www.borsaistanbul.com www.bilincliyatirimci.org HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM

Detaylı

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir?

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? CEO / CFO Serisi Eylül 2009 Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? İçindekiler Önsöz 1 1. Giriş 2 -İş planı nedir? -Bir iş planı hangi amaca hizmet eder? -Okuyucular ne görmek ister?

Detaylı

Hakkınız var! Zihinsel/Ruhsal Rahatsızlığı Olanlar ve Yakınları Engelleri Aşmak için Haklarımızı Bilelim BU BROŞÜR SİZİN İÇİN

Hakkınız var! Zihinsel/Ruhsal Rahatsızlığı Olanlar ve Yakınları Engelleri Aşmak için Haklarımızı Bilelim BU BROŞÜR SİZİN İÇİN Uzun süreli zihinsel veya ruhsal rahatsızlık yaşıyorsanız veya böyle bir yakınınız varsa, Bu durum sizin ya da yakınınızın diğerleriyle eşit bir şekilde topluma tam ve etkili katılımınızı engelliyorsa,

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri ile Yatırım Kuruluşlarına İlişkin Rehber

Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri ile Yatırım Kuruluşlarına İlişkin Rehber SERMAYE PİYASASI KURULU Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri ile Yatırım Kuruluşlarına İlişkin Rehber Sermaye Piyasası Kurulu nun i-spk.37.1 (27.06.2014 tarih ve 20/661 s.k.) sayılı İlke Kararı olarak kabul

Detaylı

8. SORU: Laboratuvarlar, dış cephe tabelalarını ne zaman yaptırmak zorundadır? 1/5

8. SORU: Laboratuvarlar, dış cephe tabelalarını ne zaman yaptırmak zorundadır? 1/5 Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı SIKÇA SORULAN SORULAR 1. SORU: Yeterlik Belgesine sahip Laboratuvarların belge süreleri 1 yıl uzatıldı mı? CEVAP: Geçici Madde 1 in 2 inci fıkrasına göre:

Detaylı

Karacadağ Kalkınma Ajansı Tarafından Finanse Edilen Destek Sözleşmeleri Đçin Geçerli Genel Koşullar ĐÇĐNDEKĐLER

Karacadağ Kalkınma Ajansı Tarafından Finanse Edilen Destek Sözleşmeleri Đçin Geçerli Genel Koşullar ĐÇĐNDEKĐLER Karacadağ Kalkınma Ajansı Tarafından Finanse Edilen Destek Sözleşmeleri Đçin Geçerli Genel Koşullar ĐÇĐNDEKĐLER GENEL VE ĐDARĐ HÜKÜMLER 2 MADDE 1 - GENEL YÜKÜMLÜLÜKLER 2 MADDE 2 - BĐLGĐ VE RAPOR SAĞLAMA

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI, Ankara 2013 1 Bu Kılavuz uygulayıcılara ve ilgililere destek amacıyla hazırlanmıştır. ÖYP'ye başvuran adaylar ilgili mevzuatta

Detaylı

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı