Nisan 2012 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) 2011 Yılı Mali Destek Programları- Başarılı Projelere İlişkin Özet Bilgi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Nisan 2012 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) 2011 Yılı Mali Destek Programları- Başarılı Projelere İlişkin Özet Bilgi"

Transkript

1 Nisan 2012 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) 2011 Yılı Mali Destek Programları- Başarılı Projelere İlişkin Özet Bilgi

2 SUNUM PLANI Yılı Mali Destek Programı (MDP) Özet Bilgiler ve Başvuru Sayıları 1.1. AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP (KOBİ-KAMU) Kapsamında Başarılı Bulunan Projeler 1.2. Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi MDP Kapsamında Başarılı Bulunan Projeler (KOBİ-KAMU) 1.3. Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi MDP Kapsamında Başarılı Bulunan Projeler (KOBİ-KAMU) 2. Kapanış

3 Proje Yönetim Birimi 2011 MDP Eğitim ve Bilgilendirme Süreci 2011 Yılı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantıları: 2011 Yılı Mali Destek kapsamında İl ve İlçelerde toplam 3 bilgilendirme toplantısı yapılarak 947 kişi Mali Destek programı hakkında bilgilendirilmiştir. Proje Döngüsü Eğitimi: İl ve İlçelerde toplam 11 adet Proje Döngüsü Eğitimi yapılarak 570 kişiye eğitim verilmiştir. Teknik Yardım Masası Faaliyetleri: Ocak 2012 tarihleri arasında teknik yardım masası kapsamında potansiyel başvuru sahiplerine birebir destek verilmiştir. Başvuruların Teslim Alınması: 213 adeti kar amacı güden kuruluşlara ait, 92 tanesi kar amacı gütmeyen kurumlara ait olmak üzere toplam 305 proje başvurusu kabul edilmiştir.

4 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP Başarılı Projeler (KOBİ) 1. KAYHAN ERTUĞRUL MAKİNE SAN. VE TİC. AŞ 2. SAV BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ VE SU FABRİKASI İŞLETMESİ 3. SAFANUR BOYA YAPI KİMYASALLARI İNŞ. TURZ. NAK. GIDA MOB. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. 4. MED-SER ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ SAN TİC LTD ŞTİ. 5. AKTAN MÜHENDİSLİK MAKİNE İMALAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ 6. BASMACIOĞLU-ATA BASMACI 7. DİRİLİŞ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. 8. ÖZTEKNİK MERMER TORNA MAKİNE İMALAT İNŞAAT TURİZM NAKLİYAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ 9. ELİTPAK PLASTİK AMBALAJ GIDA KALIP SANAYİ TİCARET A.Ş. 10. BABYLİFE ÖZEL SAĞLIK YAT.SAN.TİC.A.Ş. 11. ANTAK ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM LTD.ŞTİ. 12. KOFS MAKİNA VE ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ 13. BÜLBÜL AKÜ VE MALZEMELERİ TİC LTD. ŞTİ. 14. ERÇETİN GÜLYAĞI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 15. RAL TEKSTİL LİMİTED ŞİRKETİ 16. SAGALASSOS MERMER MADENCILIK NAKLIYAT ORMAN ÜRÜNLERI İNŞAAT SANAYI VE TICARET LIMITED ŞIRKETI 17. SS.TOSLAK YENİKÖY HACIKERİMLER KÖYLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ 18. HAS DORSE FRİGOROFİK KASA ÜST YAPI PANEL VE PREFABRİK YAPI SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ 19. EREN MOBİLYA MALZEMELERİ VE ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

5 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) BURDUR

6 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP Başarılı Projeler (KOBİ) BURDUR-1 BAŞVURU SAHİBİ: KAYHAN ERTUĞRUL MAKİNE SAN. VE TİC. AŞ REFERANS NO: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-19 PROJE ADI: Yenilikçi Yöntemlerle Modern Üretime Geçiş PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %50 GENEL AMAÇ: Yapılması planlanan makine ve ekipman yatırımları ile Kayhan Ertuğrul Makina İşletmesinin mevcut üretim kalitesi, üretim hızı, pazar payı ve rekabet edilebilirliğini arttırarak, pazarlama ve ihracat yönünün geliştirilmesi, kurumsallaşmasının sağlanması ve böylelikle sektörün rekabet gücünün arttırılmasıdır. Yeni üretim altyapısı sayesinde kalite ve verim artışının getireceği pazar payındaki yükselişin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için çevre ülkelere ihracat yapılarak rekabet edebilirliği her zaman yüksek tutmak, böylelikle bölge ekonomisinin gelişmesi ve refah düzeyinin yükselmesini sağlamak, Batı Akdeniz Bölgesindeki KOBİ lere örnek teşkil etmek de genel amaçları arasındadır.

7 KAYHAN ERTUĞRUL MAKİNE SAN. VE TİC. AŞ. ÖZEL AMAÇ(LAR): 1) Makine ve ekipman yatırımları ile Üretim hattının kapasitesinin yükseltilmesi Üretim hızı ve kalitesinin arttırılması Üretimde dışa bağımlılığın azaltılması Yeni tasarım ürünlerin imalatı için teknik altyapının oluşturulması 2) Artan iş hacmine paralel olarak 6 yeni personele iş imkânı sağlamak 3) Üretim ve satış organizasyonunda gerekli iyileştirmeleri yapmak, 4) OHSAS İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yönetim sistemini kurmak, 5) Dış Ticaret Uzmanı istihdam ederek ihracata ağırlık vermek, 6) İtalya da EIMA 2012 Uluslararası Tarım fuarına katılım sağlamak.

8 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) BURDUR-2 BAŞVURU SAHİBİ: BASMACIOĞLU-ATA BASMACI REFERANS NO: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-49 PROJE ADI: Ar-Ge ve İnovasyonla Yeni Moto Traktör Geliştirmek PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,50 TL, %50 GENEL AMAÇ: TR61 Düzey 2 Bölgesi nin ulusal ve uluslararası tanınırlığının sağlanması ve TR61 Düzey 2 Bölgesi nde üretilen Tarım Makinaları ve hizmet gruplarının katma değerlerinin artırılması yoluyla bölgede Tarım Makinaları alanında faaliyet gösteren işletmelerin rekabetçiliklerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, istihdamın artırılması ve bölge ihracatının artırılması ile bölge ekonomisine katkı sağlanmayı amaçlamaktadır.

9 ÖZEL AMAÇ(LAR): BASMACIOĞLU-ATA BASMACI Ar-ge çalışmalarıyla elde edilen yeni ürünün alınacak yeni makine ve teçhizat donanımı ile seri üretimine geçilmesi ve yılda 1000 adet satış rakamına ulaşılması, Türkiye de ulusal üretimde bir ilk olması itibariyle yenilikçi bir yatırım yapılması ve sektörde yeni bir ürünün kazandırılması, Geliştirilen ürün için CE işaretlemesinin yapılması ve Yurt dışına satışa hazır hale getirilmesi, TS Standartlarında 10 adet servis kurulumu, üretilen yeni ürün için yurtdışı pazarlarına ulaşılması, 10 yeni personel istihdam edilmesi, Yeni bir ürün imalatı yaparak önce bölgemizin sonra tüm Türkiye nin yararlanabileceği bir L7 sınıfı 4 tekerlekli yük taşıyıcı motosikletin imalatıyla başta çiftçiler, sanayiciler ve tüm kısa mesafede yük taşıyan işletmelerin yararlanması hedeflenmektedir.

10 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP Başarılı Projeler (KOBİ) BURDUR-3 BAŞVURU SAHİBİ: AKTAN MÜHENDİSLİK MAKİNE İMALAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ REFERANS NO: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-38PROJE ADI: Aktan Mühendislik Faydalı Model Projesi REVİZYON ÖNCESİ PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %50 GENEL AMAÇ: Aktan Mühendislik yürüteceği proje ile Türkiye de ilk kez üretilecek olan büyük iş makinelerinin ve kamyonların lastiklerinin olası hasarlarını giderecek tamir makinesinin üretimine geçmeyi hedeflemektedir. Lastik Onarım Mekanizması olarak adlandırılan bu makine için gerekli Ar- Ge çalışmaları yapılarak prototipi hazırlanmış olup, Türk Patent Enstitüsünden de lisansı satın alınmıştır. Üretime hazır hale gelen yenilikçi, katma değeri yüksek bu makine ile mermer ocakları, Maden ocakları, Baraj inşaatları ve diğer inşaat yapan firmalara satışlar yapılarak firmanın rekabet gücü arttırılacak, üretimin yapılması için alınacak CNC torna tezgahı ile 3 yeni ürün daha üretilecek, Ar-Ge çalışmaları için yeni teknolojiler hazır hale getirilecek ve firmanın karlılığı artacaktır.

11 AKTAN MÜHENDİSLİK MAKİNE İMALAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ ÖZEL AMAÇ(LAR): Burdur ilinde faaliyet gösteren firma, gerçekleştireceği proje ile CNC torna tezgahı alımı yapmayı ve Türkiye de üretimi yapılmayan Faydalı Model olarak adlandırılan Lastik Onarım Mekanizmasının üretimine başlamayı hedeflemektedir. Böylelikle sektörde büyük inşaat firmaları, mermer ocakları, baraj ve yol yapımı gibi birçok alana satışlar yaparak satışlarını %10 arttırmayı, maliyetlerini %10 azaltırken %30 da enerji tasarrufu sağlamayı hedeflemektedir. Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu ürün için alınan CNC makinesi ile sadece bu ürünü üretmekle kalmayacak, bunun yanında Dikey Şanzıman Krikosu ve Motosiklet Tamir Lifti de dahil olmak üzere 3 yeni ürünün üretimini yapacaktır. 4 yeni istihdamla kadrosu güçlenecek ve Ar-Ge çalışmaları yapmaya devam ettikçe Ortadoğu pazarına da girmeyi hedeflemektedir. Dış ticareet başlanmasıyla Pazar payında %20 lik bir artış hedeflenmektedir. Teknoloji, Yönetim ve Dış Ticaret danışmanlıkları alınması ve gerekli yazılımların alınmasıyla hem yönetim kadrosunun hem de Ar-Ge çalışmalarının sağlam temellere dayandırılması hedeflenmektedir.

12 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Burdur-4 BAŞVURU SAHİBİ: SAGALASSOS MERMER MADENCILIK NAKLIYAT ORMAN ÜRÜNLERI İNŞAAT SANAYI VE TICARET LIMITED ŞIRKETI REFERANS NOTR61/11/ARGE/KOBİ/01-42 PROJE ADI: Sagalassos Mermer Rekabet Gücünün Arttırılması Projesi PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %50 GENEL AMAÇ: Burdur mermer sektörünün yeni teknoloji yatırımları ile gelişimini destekleyerek ilin sosyo- ekonomik gelişmişlik düzeyini artırmak, ayrıca sürdürülebilir çevre uygulamalarının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktır. ÖZEL AMAÇ: Sagalassos mermerin teknoloji seviyesinin yükseltilmesi ile süreç iyileştirmesi, verimliliğinin ve rekabet gücünün artırılmasıdır.

13 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Burdur-5 BAŞVURU SAHİBİ: Eren Mobilya Malzemeleri ve Orman Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-61 PROJE ADI: Özel Tasarım Modüler Mobilya Üretimine Geçiş Projesi PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %50 GENEL AMAÇ: Mobilya malzemeleri alım satımı yapan ve küçük çaplı mobilya firmalarına ileri teknoloji makineler ile kenar bantlama ve ebatlama hizmeti vererek ara mamul üretimi yapan firmanın kendi tasarımları ile birlikte modüler mobilya üretimine başlamasıyla başvuru rehberinde öncelikli olarak belirtilen orman ürünleri ve mobilya sanayinin rekabet gücünü yeni tasarımlar ve farklı bakış açısı ile artmasını sağlayarak işletmelerde yenilikçi ve yeni ürün üretilmesinin teşvik edilmesi amacına katkı sağlamak,

14 Eren Mobilya Malzemeleri ve Orman Ürünleri San. GENEL AMAÇ: Sadece yeni ürünlerin üretilmesi ile değil beraberinde istihdam edilecek olan Tasarım uzmanı ve uzmanın kullanacağı Tasarım programı ve bilgisayar ile birlikte kurulacak olan Tasarım Birimi sayesinde yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinde sürekliliği sağlayarak Ar-Ge Altyapısının geliştirilmesi ve yenilikçi uygulamaların yaygınlaştırılması amacına katkı sağlamak, Proje ile birlikte istihdam olanaklarının yaratılmasıyla bölgedeki işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmak, işsiz nüfusun bölge dışına göç etmesini engellemek, Yapılan yatırımlar ile yenilikçi modüler mobilya imalatına geçerek bölgedeki diğer işletmelere girişimcilik ve yenilikçilik konusunda örnek teşkil etmek ÖZEL AMAÇ(LAR): Mevcut durumda Mobilya sektörüne yönelik Ebatlama ve Kenar Bantlama işlemleri yaparak Ara Mamul imaları yapan firmanın Modüler Mobilya üretimine geçebilmesi için; üretimin sorunsuz ve kaliteli olması amacıyla 1 Adet CNC Delik Açma Makinesi alınması,

15 Eren Mobilya Malzemeleri ve Orman Ürünleri San. ÖZEL AMAÇ(LAR): Üretim için Gerekli olan Hammaddelerin ve ürünlerin tesis içerisinde sorunsuz bir şekilde taşınabilmesi için 1 Adet 4500 kg Taşıma Kapasiteli Forklift alınması, Proje ile birlikte yeni istihdam edilecek olan tasarım uzmanı öncülüğünde inovatif ve özel tasarımlar oluşturulabilmesi için 1 adet Yerli üretim yüksek kapasiteli bilgisayar ve Tasarım programının alınması, Makine ve ekipmanların alınması ile birlikte Modüler mutfak, yatak odası ve yemek odası takımlarının üretimine başlanması Günde 2 yemek odası, 2 yatak odası, 1 mutfak takımı olmak üzere yılda takım modüler mobilya üretilmesi Kaliteli ve sorunsuz bir üretim sağlamak amacı ile 1 Forklift Operatörü, inovatif ürünler tasarlamak üzere 1 tasarım uzmanı,, 1 satış uzmanı,1 muhasebeci, 1 üretim müdürü ve 1 CNC Delik Makinesi Operatörü olmak üzere toplamda 6 kişinin istihdam edilmesi ve dolayısıyla istihdam edilecek bu kişilere gerekli eğitim ve donanımın sağlanması Proje kapsamında ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin kurulması ve belgelendirilmesi

16 Eren Mobilya Malzemeleri ve Orman Ürünleri San. ÖZEL AMAÇ(LAR): 2011 yılı sonunda yaklaşık TL olan cironun proje sonunda TL ye ulaşması Ürünlerimizin müşterilerimize ulaşması amacı ile Antalya, Denizli, Isparta, Fethiye ve Muğla illerinde oluşturulacak olan 5 bayiden oluşan bayilik ağının kurulması Üretime Başlanması ile birlikte projeyi takip eden yıl bölgenin Mobilya Üretim Pazar Payının %15 ine hakim olunması

17 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) ISPARTA

18 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Isparta-1 BAŞVURU SAHİBİ: SAV BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ VE SU FABRİKASI İŞLETMESİ REFERANS NO: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-94 PROJE ADI: Damacana Dolum Tesisi Projesi PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL REVİZYON ÖNCESİ İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %45 GENEL AMAÇ: İşletmenin Ar-Ge kapsamında yapmış olduğu çalışmaların yeni ürün üretimi için gerekli alt yapısının oluşturulması ile ulaşım hizmeti veren işletmenin yeni, ekonomik ve sağlıklı ürün üretimini sağlamaktır. Bu kapsamda yapılacak yatırımla işletme, TR 61 Düzey 2 Bölgesinde 2011 Yılı Mali Destek Programında belirlenen işletmelerde yenilikçi ve yeni ürün üretiminin teşvik edilmesi, Ar-Ge altyapısının geliştirilmesi ve yenilikçi uygulamaların yaygınlaştırılması hedefine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

19 SAV BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ VE SU FABRİKASI İŞLETMESİ ÖZEL AMAÇ(LAR): İşletme olarak yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu kuracakları Damacana Dolum Tesisi ile yeni, ekonomik, kaliteli ürün elde etmek ve doğal kaynakların değerlendirilmesini sağlamak. Kurulan bu yeni tesis ile bölgede istihdam sağlamak, işletmenin kâr oranını artırmak, elde edilen gelirle işletmenin bağlı bulunduğu belediye halkına daha iyi hizmet sağlamak. İşletme olarak yapılan bu yeni yatırımla bölgedeki diğer işletmelere örnek olmak, Ar-Ge çalışmalarına verilen önemi artırmak ve bölgemizdeki gelişime katkı sağlamak. Proje kapsamında kurulan yeni tesisle artacak işletme cirosu kullanılarak işletmenin diğer faaliyet alanlarında gelişimini sağlamak.

20 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Isparta-2 BAŞVURU SAHİBİ: SAFANUR BOYA YAPI KİMYASALLARI İNŞ. TURZ. NAK. GIDA MOB. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-75, ISPARTA PROJE ADI: İzolasyonda İnovasyon İçin Kaliteli Üretim PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: ,08 TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,00 TL, %44,99 GENEL AMAÇ: Firma, Ar-Ge ve üretim teknolojilerini yenileyerek, üretim kalitesini artırmayı, ürün çeşitliliğini ve yeni ürün üretimini artırmayı ve istihdam sağlanmayı, bu yolla TR61 Düzey 2 Bölgesi Bölge Planı nda bölge için belirlenen Sürdürülebilir yerel kalkınmada öncü, istihdam ve rekabet gücünü artırarak Türkiye nin yaşam kalitesi en yüksek bölgesi olmak hedefine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

21 SAFANUR BOYA YAPI KİMYASALLARI İNŞ. TURZ. NAK. GIDA MOB. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ÖZEL AMAÇ(LAR): 1. Kurulacak olan Arge Altyapısı sayesinde; mevcutta üretmiş olduğu ürünlerin kalitesinin TSE nin belirlemiş olduğu standart değerlerin altına düşmemesini sağlamak ve ürettikleri ürünlerin içine yeni bir ürün ekleyip özellikle deprem bölgesi olan yurdumuzda dış cephede hem hafif, hem de izolasyon özelliği fazla olan bir ürün geliştirmektir. 2. Alımı yapılacak makine parkuru ile üretimi yapılan ürünlerin kalitesi belli bir standardın altına düşmeyecek ve mevcutta üretim sonunda paketlemesi elle torbaya yapılan ürünler el değmeden paketlenecek ve shrinklenerek dış görünümünde yeni bir dizayn ile yeni bir ürün üretimi yapılmış olacaktır. 3. Alımı yapılacak makine parkuru içinde olan söve makinesi ile pazara yeni bir ürün sunulacak ve 2010 yılı nisan ayında çıkan Enerji Performansı Yönetmeliğine Göre zorunlu hale gelen mantolamada; uygulama açısından kolaylık sağlayacak bir ürün üretimi sağlanacaktır. (şuan mevcutta cephede uygulanan parçalar ayrı ayrı yapıştırılırken, bu malzeme boya dahil her şeyi içermektedir. Tek hamle ile işlem bitecektir. İşçilik masrafları azalacaktır. ) 4. Firmanın Arge Temeline dayanan çalışma sistemi, bu proje ile daha yaygın şekilde diğer firmalara tanıtılmış olacak ve BAKA tarafından verilen destek diğer firmaları tetikleyecek ve yeni ürün geliştirmeleri ve araştırma yatırımları yapmaları için proje bir model olacaktır.

22 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Isparta-3 BAŞVURU SAHİBİ: DİRİLİŞ TEKSTİL SA. VE TİC. A.Ş. REFERANS NO: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-58 PROJE ADI: Elektriğimi Üretiyorum PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %25 GENEL AMAÇ: Firma, yenilenebilir enerji kaynaklarının sanayide uygulanabilirliğini belirleyerek, Bölgede ilk olacak olan bu uygulama ile bölge sanayisine örnek olmayı, üretim maliyetinin düşmesi ile ulusal ve uluslar arası rekabet gücünün artırmayı ve bölge sanayisinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. ÖZEL AMAÇ: Firma, Fabrikanın ihtiyaç duyduğu enerjinin tamamının güneş enerjisinden elde edilmesini amaçlamaktadır.

23 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Isparta-4 BAŞVURU SAHİBİ: KOFS MAKİNA VE ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ REFERANS NO : TR61/11/ARGE/KOBİ/ PROJE ADI: Tamamı İhracata Yönelik Av Tüfeği Aksamları Üretimi için Ek Yatırım Projesi PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %50 GENEL AMAÇ: TR61 Düzey2 Bölgesinde tamamı ihracata dayalı Av Tüfeği ve Av tüfeği aksamları üretimi alanında faaliyet gösteren firma, eksik kaldığı üretim kalemlerini yeni yatırımlarla gidererek, üretim kapasitesinin ve ürün çeşitliliğinin artırılmasını, istihdam olanakları yaratarak insan kaynaklarının güçlendirilmesi ile bölgede sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın teşvikine ayrıca bölgede halihazırda düşük seviyede bulunan sanayi sektöründe örnek teşkil ederek, rekabetçi ve dışa açık bölgesel kalkınma hedefine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

24 KOFS MAKİNA VE ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ÖZEL AMAÇ(LAR): Firmanın dışa bağımlı olarak gerçekleştirdiği namlu üretimini Ar-Ge kapsamında yapmış olduğu çalışmalar neticesinde firma bünyesine alıp seri imalatını gerçekleştirebilecek gerekli altyapıyı kurmak, İşletmenin üretim teknolojisini geliştirmek, ürün çeşitliliğini sağlamak, ürün kalitesini artırmak ve yeni istihdam olanakları sağlamak Ayrıca, Halihazırda Tamamı ihracata yönelik olan üretimin ihracat miktarını artırarak ülkemize ve bölgeye döviz kazandırmak ve çoğunluğu Yurtdışı firmaları olan rakip firmalar karşısında daha rekabetçi bir yapı kazanmak.

25 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Isparta-5 BAŞVURU SAHİBİ: ELİTPAK PLASTİK AMBALAJ GIDA KALIP SANAYİ TİCARET A.Ş. REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-40, ISPARTA PROJE ADI: Radyo Frekans Tanımlı (Rfıd) Kalıp İçi Otomatik Etiketleme İle Akıllı Meyve Ambalaj Sisteminin Geliştirilmesi PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: ,18 TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,59 TL, %50 GENEL AMAÇ: Firma, TR 61 Düzey 2 de belirtilen illeri kapsamakla birlikte, diğer bölge ve ülkeleri kapsayacak şekilde yetiştirilen meyvelerin ve sebzelerin pazara daha kaliteli ve standarda uygun bir şekilde sunulması sırasında, yeni hal yasasını göz önünde tutarak, üreticilerin sebze ve meyvelerinin tüketiciye uzanan yolda özel bir barkod(rfid) sistemi ile kontrol altına almayı amaçlamaktadır ÖZEL AMAÇ: Türkiye de ilk defa üretilecek çoklu telli mermer kesme makinesinin üretilmesi hedeflenmektedir.

26 ELİTPAK PLASTİK AMBALAJ GIDA KALIP SANAYİ TİCARET A.Ş. ÖZEL AMAÇ(LAR): 1. Meyve ve sebzelerin daha kaliteli işlenmesi, 2. Meyve ve sebzelerin üretimden tüketime kadar geçen kısmının standardizasyonu 3. Gıda güvenliğinin ön planda tutulduğu bir süreç yaratılması, 4. Plastik kasaların oluşturduğu çevresel kirliğin azaltılması, 5. Üniversite sanayi işbirliği projesi oluşturulması, 6. Meyve tasnifleme ile ilgili bölge makine imalat sanayinin güçlendirilmesidir.

27 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Isparta-6 BAŞVURU SAHİBİ: ERÇETİN GÜLYAĞI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-20, ISPARTA PROJE ADI: Isparta nın Kokusu PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %50 GENEL AMAÇ: Parfüm ve esans üretimi için, özellikle AR-GE alt yapısının oluşması ve nitelikli personelin yetişmesi amacıyla yatırım yaparak, bu sektörün Isparta da gelişimine yardımcı olmaktır. Bunun yanında,bölgeyi de simgeleyen parfümler ile Isparta ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin hatıra, hediye ürün taleplerine bir seçenek sunmaktır. Hedef, üretilecek parfüm ve esansların ihracatına yönelik olarak, uygun fuarlara katılmak, pazarlama ve tanıtım çalışmaları yapmaktır.

28 ERÇETİN GÜLYAĞI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ÖZEL AMAÇ: Projenin özel amacı, Erçetin AŞ nin gülyağı üretimi yanı sıra, parfüm, esans üretim kapasitesini ve kalitesini tanıtmaktır. Gülyağı üretimi için 2 ay çalışan tesislerin ve teknik personelin, parfüm, esans üretimi ile faaliyet süresini uzatmak, formüllerde kullanılacak yeni uçucu yağların üretimine başlamaktır.

29 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) ANTALYA

30 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-1 BAŞVURU SAHİBİ: RAL TEKSTİL LİMİTED ŞİRKETİ REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-73 PROJE ADI: Transfer Baskı Tekniği, Teknik Tekstillerin Geliştirilmesi ve Modernizasyon Yatırımı PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: ,21 TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,61 TL, %50 GENEL AMAÇ: TR61 Düzey 2 Bölgesi nin ulusal ve uluslararası tanınırlığının sağlanması ve TR61 Düzey 2 Bölgesi nde üretilen mal ve hizmet gruplarının katma değerlerinin artırılması yoluyla bölgede faaliyet gösteren işletmelerin rekabetçiliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Aynı zamanda TR61 Düzey 2 Bölgesi nin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, istihdamda kilit role sahip olan KOBİ lerin desteklenmesi ve işletmelerin kamu kurum ve kuruluşları ile uyum içerisinde yenilikçi uygulamaların benimsemesine de katkı sağlamaktır.

31 RAL TEKSTİL LİMİTED ŞİRKETİ ÖZEL AMAÇ(LAR): Projenin üç özel hedefi vardır; 1. Türkiye de ilk defa uygulanacak bir teknoloji olan Sublime Transfer Baskı Tekniğinin firma bünyesine kazandırılması ile kanserojen olmayan, 1000 yıkamada bile giysilerde bozulma olmayan ürünler elde edilecektir. 2. Giysi konforu yüksek (esnek, vücudu ikinci bir deri gibi sarma, az buruşma, rahatlık, optimum ısı-nem regülasyonu sağlama, iyi nem emilimi ve nem iletim kapasitesi, çabuk kuruma, tahriş etmeme, yumuşaklık, hafiflik, ısıl konfor, şekil hafızalı ürünler) ürünlerin geliştirilmesidir. 3. Müşteri albenisini kazanacak ve ürünlere katma değer getirecek yeni nakışlı ürünler geliştirilmesidir.

32 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-2 BAŞVURU SAHİBİ: MED-SER ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ SAN TİC LTD ŞTİ. REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-24, ANTALYA PROJE ADI: Kemik içine yerleştirilen boy uzatma implant üretimi PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,50 TL, %50 GENEL AMAÇ: Firma, Türkiye de ve özellikle TR61 Düzey 2 bölgesinde yenilikçiliğin geliştirilmesine katkıda bulunmayı, TR61 Düzey 2 bölgesinde biyomedikal sektöründe gelişmesine katkıda bulunmayı, yeni bir ürün üretmeyi, dışa bağımlı bir cerrahi işlemi bölgemizde üretecekleri malzemelerle yaparak dışa bağımlılığı azaltmaya ve cari açığı düşürmeye katkıda bulunmayı ve istihdam artışına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

33 MED-SER ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ SAN TİC LTD ŞTİ. ÖZEL AMAÇ(LAR): Pazarda bulunmayan ve tamamen bilgisayar kontrollü ve uygulayıcıya gerektiğinde farklı kolaylıklar sağlayacak yeni bir cihaz yapmayı, TR61 Düzey 2 bölgesinde biyomedikal sektöründe gelişmesine katkıda bulunmayı ve istihdam artışına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

34 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-3 BAŞVURU SAHİBİ: ÖZTEKNİK MERMER TORNA MAKİNE İMALAT İNŞAAT TURİZM NAKLİYAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ REFERANS NO: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-35 PROJE ADI: Çoklu Telli Mermer Kesim Makinesi Üretimine Başlanması PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: ,12 TL REVİZYON ÖNCESİ İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,67 TL, %33,66 GENEL AMAÇ: Proje kapsamında firmanın yetkinliklerinin artırılmasıyla katma değeri yüksek ürünlerin üretilmeye başlanması, ulusal ve uluslararası rekabet edebilirliğin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. ÖZEL AMAÇ: Türkiye de ilk defa üretilecek çoklu telli mermer kesme makinesinin üretilmesi hedeflenmektedir.

35 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-4 BAŞVURU SAHİBİ: S.S. Toslak Yeniköy- Hacıkerimler Tarım Kalkınma Kooperatifi REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-12 PROJE ADI: Sera Atıklarından Entegre (Elektrik-Isıl Enerji ve Gübre) Enerji Üretim Tesis Kurulumu PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL REVİZYON ÖNCESİ İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,23 TL, %30,10 GENEL AMAÇ: İşletmelerde çevreye duyarlı ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin kullanılması, üretim sonucu ortaya çıkan ve çevre kirliliğine sebep olan seralarda yetişen bitkisel atıklar (organik atık) ile ilgili çevre sorunlarının çözüme kavuşturulması ve atıklardan oluşan kaynakların güvenilir, ekonomik ve kaliteli biçimde ekonomiye kazandırılması ile katma değer elde edilmesi bölgeye ve bölge ekonomisine katkı sağlanması

36 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-4 ÖZEL AMAÇ: S.S. Toslak Yeniköy- Hacıkerimler Tarım Kalkınma Kooperatifinde biyogaz tesisi kurması ile Toslak Yeniköy- Hacıkerimler köylerinde üretimi yapılan da alanda oluşan bitkisel atıklardan (organik atık) çıkan ve çevreye zararlı olan gazın geri dönüştürülerek kooperatifin ve üyelerinin ihtiyacı olan elektrik ve ısı enerjisinin bu tesisle sağlanması, yine bu tesisin bir devamı olarak ortaya çıkan organik katı ve sıvı gübreden üreticilerin ihtiyacının karşılanması, üretim maliyetlerin düşürülmesi, üreticinin iyi tarım uygulamalarında etkinlik ve verimliliğinin sağlanmasının yanı sıra bölgede çevre duyarlılığın artırılmasıdır.

37 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-5 BAŞVURU SAHİBİ: BABYLIFE ÖZEL SAĞLIK YAT.SAN.TİC.A.Ş. REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/ PROJE ADI: Dermokozmetikte ve İlaç Sektöründe Kullanılmak Üzere Hücresel ve Moleküler Mekanizmalar Bazında Ürün Öncülü Geliştirmek PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: ,18 TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,09 TL, %50 GENEL AMAÇ: Firma, gerek hücre biyolojisi gerekse kök hücre moleküler mekanizmaları alanında yaptığı çalışmalarda özellikle hücre ve hücre ürünleri ayrıştırılması ve saflaştırılması konusunda çalışmalarına GMP şartları taşıyan laboratuarında kök hücre hatlarını hücre kültürü ortamında büyütüp daha sonra mega karyositlere farklılaştırma işlemi yapılarak belirli mekanik stres altında parçalayıp son ürün olarak trombositleri elde edilecektir.

38 BABYLIFE ÖZEL SAĞLIK YAT.SAN.TİC.A.Ş. Bu konu üzerinde yapacağı Ar-ge faaliyetleri ile araştırma ve geliştirme ve inovasyon kapasitesinin artırılması, nitelikli eleman istihdam olanakları yaratarak insan kaynaklarının güçlendirilmesi, bölgede faaliyet gösteren İşletmelerde AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi genel hedefine ulaşılmasına katkı sağlayacaktır. ÖZEL AMAÇ(LAR): 1. Gerek hücre biyolojisi gerekse kök hücre moleküler mekanizmaları alanında yaptığı çalışmalarda özellikle hücre ve hücre ürünleri ayrıştırılması ve saflaştırılması konusunda araştırma ve geliştirme kapasitesini arttırmak 2. Yöntem ve daha sonrasında mühendislik uygulamalarla elde yapılan ürünlerin seri üretime dönüştürecek bir model ile hücre ve hücre ürünlerini tam veya yarı otomatik olarak saflaştırabilecek sistemler oluşturmak 3. Akdeniz Üniversitesi akademisyenlerinden danışmanlık alarak firmanın akademik işbirlikleri oluşturma kapasitesini geliştirmek.

39 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-6 BAŞVURU SAHİBİ: ANTAK ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM LTD.ŞTİ. REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-09, ANTALYA PROJE ADI: Fotovoltaik panel üretiminde yenilikçilik: Ar-Ge gelişimi ve Full-otomasyona geçiş PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: ,20 TL, %46 GENEL AMAÇ: TR 61 Düzey 2 Bölgesinde Yenilenebilir Enerji alanında, fotovoltaik sektöründe faaliyet gösteren Antak Enerji nin bölgede az gelişmiş olan fotovoltaik (PV) modül üretimini yaygınlaştırmaktır. Bölgede yeni bir sektör olan fotovoltaik gelişimine destek vererek yenilikçiliği teşvik etmiş olacak ve yeni bir iş dalı yaratarak TR61 Düzey 2 Bölgesinde istihdam yaratmış olacaktır. Bu amaca paralel diğer bir amaç üretim hattını destekleyen yüksek teknolojide elektronik/elektrik araştırma ve geliştirme AR-GE laboratuvarı ve çalışmaları gerçekleştirecek bir AR-GE Ekibi kurmaktır. Bu faaliyet için ise akademik camia ile işbirliğini geliştirmeyi hedeflemektedir.

40 ANTAK ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM LTD.ŞTİ. ÖZEL AMAÇ: Projenin bir başka önemli hedefi full-otomasyona geçmektir, bu sayede daha kaliteli ve rekabetçi ürünler yaratmış olacak, ihracat oranını artıracak ve dolayısıyla Bölgedeki ihracatın artmasına destek verecektir, bu da ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Üretilen doğal ve çevreci PV modüller sayesinde topluma, ekolojik bilinç ve duyarlılık kazandırmaya ve bireyin sosyo-ekonomik ve çevresel sorumluluklarına sahip çıkmasına katkıda bulunacaktır. Proje, sürdürülebilir bir ürün sunarak, bünyesinde Ar-Ge çalışmalarına destek vererek, sürdürülebilir istihdam yaratarak Türkiye de ve TR61 Düzey 2 Bölgesinde sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya destek vermeyi hedeflemektedir.

41 AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi MDP-Başarılı Projeler (KOBİ) Antalya-7 BAŞVURU SAHİBİ: BÜLBÜL AKÜ VE MALZEMELERİ TİC LTD. ŞTİ. REFERANS NO, İLİ: TR61/11/ARGE/KOBİ/01-34, ANTALYA PROJE ADI: Toz Kurşun Monoksit Üretimi PROJE TOPLAM BÜTÇESİ: TL İSTENEN DESTEK TUTARI ve YÜZDESİ: TL, %50 GENEL AMAÇ: TR61 Düzey 2 Bölgesi nin ulusal ve uluslararası tanınırlığının sağlanması ve TR61 Düzey 2 Bölgesi nde üretilen mal ve hizmet gruplarının katma değerlerinin artırılması yoluyla bölgede faaliyet gösteren işletmelerin rekabetçiliklerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. ÖZEL AMAÇ: Rafine edilmiş kurşunun ileri teknoloji uygulaması ile akünün elektrik üretimi fonksiyonunu sağlayan toz kurşun monoksit üretiminin yapılması, bülbül akü fabrikalarında %100 geri dönüşümlü kurşun kullanımı sağlamak. Bu sayede hammadde dışa bağımlılığını azaltarak, işletmeye fiyat rekabetinde avantaj sağlamak ve üretim kapasitesini artırmaktır.

İZMİR KALKINMA AJANSI KOBİ VE SOSYAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMLARI

İZMİR KALKINMA AJANSI KOBİ VE SOSYAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMLARI İZMİR KALKINMA AJANSI KOBİ VE SOSYAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMLARI İzmir Kalkınma Ajansı, demokratik ve katılımcı bir anlayışla yerel paydaşlar ve merkezi yönetim arasındaki işbirliğini geliştirerek

Detaylı

2010-2014 Mali Destek Programları BAŞARILI PROJELER KATALOĞU

2010-2014 Mali Destek Programları BAŞARILI PROJELER KATALOĞU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2010-2014 Mali Destek Programları BAŞARILI PROJELER KATALOĞU ARDAHAN AĞRI KARS IĞDIR T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2010-2014 Mali Destek Programları BAŞARILI PROJELER KATALOĞU

Detaylı

EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi

EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi 2011 TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi * BTYK 23. Toplantısı nda Başbakan ın Himayeleri Altına Aldığı Enerji, Su ve Gıda Alanlarında

Detaylı

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI 1 TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI (ZONGULDAK-KARABÜK-BARTIN) İÇSELLEŞTİRDİĞİ GİRİŞİMCİLİKLE SEKTÖREL ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETEREK YENİ İSTİHDAM ALANLARI YARATMIŞ VE

Detaylı

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOP BKİ, Ticaret ve Sanayi Odaları, Konya Ticaret Borsası

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOP BKİ, Ticaret ve Sanayi Odaları, Konya Ticaret Borsası AÇIKLAMA Bu bölümde yer alan projeler KOP BKİ Taslak Eylem Planı, bölgede diğer kamu kurum ve kuruluşlarca hazırlanan eylem planları, master planlar vb diğer planlama çalışmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarının

Detaylı

TÜBİTAK VİZYON 2023 TEKNOLOJİ ÖNGÖRÜ PROJESİ SONUÇ RAPORU TÜRKİYE SENTEZİ. Haziran 2004 TÜBİTAK-ANKARA

TÜBİTAK VİZYON 2023 TEKNOLOJİ ÖNGÖRÜ PROJESİ SONUÇ RAPORU TÜRKİYE SENTEZİ. Haziran 2004 TÜBİTAK-ANKARA TÜBİTAK VİZYON 2023 TEKNOLOJİ ÖNGÖRÜ PROJESİ SONUÇ RAPORU TÜRKİYE SENTEZİ Haziran 2004 TÜBİTAK-ANKARA İÇİNDEKİLER 1. Giriş...1 2. Bilim ve Teknoloji Bağlamında Türkiye de Mevcut Durum...3 3. Türkiye 2023

Detaylı

SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ

SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ INTERMARK BUSINESS CONSULTANCY 1 www.intermark.com.tr INTERMARK YÖNETİM DANIŞMANLIĞI olarak bizler, 10 yıli aşkın süredir müşterilerimize nitelikli

Detaylı

2014 YILI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI(YENİ)

2014 YILI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI(YENİ) www.dogaka.gov.tr T.C DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI (DOĞAKA) 2014 YILI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI(YENİ) 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans

Detaylı

Yenilikçi Projeler İş Dünyası İle Buluşuyor!

Yenilikçi Projeler İş Dünyası İle Buluşuyor! Düşünce ve Yeniliğin Başkenti Ankara 24 Aralık 2013-Saat: 09.30 Congresium Ankara Başkentin Potansiyeli Harekete Geçiyor 2006 yılında kurulan kalkınma ajansları, ülkemizde yerel kalkınmanın yeni uygulayıcıları

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi. Çorum Tarımsal Gıda İşleme Makineleri Sektörü Strateji Raporu

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi. Çorum Tarımsal Gıda İşleme Makineleri Sektörü Strateji Raporu KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Çorum Tarımsal Gıda İşleme Makineleri Sektörü Strateji Raporu Ağustos 2012 KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine

Detaylı

YENİLİKÇİLİK ODAKLI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI

YENİLİKÇİLİK ODAKLI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI . BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI YENİLİKÇİLİK ODAKLI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: TR61/14/ARGEİ Son Başvuru Tarihi: 20.03.2014 Saati: 17.00

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU www.kibar.com İÇİNDEKİLER RAPOR HAKKINDA 3 MesajLAR 4 Kibar Grubu 6 Çalışma Hayatı Çevre Bilincimiz Topluma Kattığımız Değer 16 19 24 2 RAPOR HAKKINDA Bu rapor, Küresel İlkeler

Detaylı

MERMER SEKTÖRÜNDE KATMA DEĞERİN VE İHRACATIN ARTIRILMASI

MERMER SEKTÖRÜNDE KATMA DEĞERİN VE İHRACATIN ARTIRILMASI MERMER SEKTÖRÜNDE KATMA DEĞERİN VE İHRACATIN ARTIRILMASI HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Belkıs ÖZKARA (Koordinatör) Doç. Dr. Duygu KIZILDAĞ Yrd.Doç.Dr. Fikret YAMAN Öğr.Gör. Liyaddin YEŞİLKAYA Öğr.Gör. Gökay

Detaylı

1968 den beri yarınları üretiyoruz...

1968 den beri yarınları üretiyoruz... 2012 FAALİYET RAPORU 1968 den beri yarınları üretiyoruz... Zor yıllarda, kısıtlı imkanlarla yola koyulduk. Büyük hayallerle çıktığımız başarı yolunda gurur duyduğumuz geçmişimizi yanımıza alıp hiç durmadan

Detaylı

Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI EYLEM PLANI. Program Koordinatörü Ekonomi Bakanlığı

Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI EYLEM PLANI. Program Koordinatörü Ekonomi Bakanlığı Onuncu Kalkınma Planı (204-208) İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI EYLEM PLANI Program Koordinatörü KASIM 204 İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI VE EYLEM PLANI. Programın Amacı

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Erdemir Ar-Ge Merkezi. Vizyon. Çevresel Performans. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı. 2020 Vizyonumuz. Çevre Yönetim Yaklaşımı

İÇİNDEKİLER. Erdemir Ar-Ge Merkezi. Vizyon. Çevresel Performans. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı. 2020 Vizyonumuz. Çevre Yönetim Yaklaşımı SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2014 İÇİNDEKİLER Vizyon 3 Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı 4 2020 Vizyonumuz 6 Rapor Kapsamı 8 Erdemir ve İsdemir Yönetim Sistemleri Politikası 9 Kurumsal Profil ve Ekonomik

Detaylı

2012 YILI ÖZET ÇALIŞMA PROGRAMI

2012 YILI ÖZET ÇALIŞMA PROGRAMI T.C. TRAKYA KALKINMA AJANSI 2012 YILI ÖZET ÇALIŞMA PROGRAMI TR21 DÜZEY 2 BÖLGESİ (EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ) İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 1. GİRİŞ 4 2. 2012 YILI ÖNCELİKLERİ 7 3. 2012 YILI FAALİYETLERİ 9 3.1.

Detaylı

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ T.C. BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2011 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No:TR61/11/AR-GE/KOBİ/01 (Kâr Amacı Güden İşletmeler) TR61/11/AR-GE/KAMU/01

Detaylı

2015 Yılı Performans Programı

2015 Yılı Performans Programı Bu Program; 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca; Bakanlığın, 2015 yılında yürüteceği faaliyet ve projeler ile bunların kaynak ihtiyacını, performans hedef ve göstergelerini

Detaylı

%100 Kalite. Yakamoz Teknoloji Yenileme ve İhracat Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi TANITIM DERGİSİ

%100 Kalite. Yakamoz Teknoloji Yenileme ve İhracat Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi TANITIM DERGİSİ Bu Proje; T.C. Zafer Kalkıma Ajansı tarafından finanse edilmiștir. Bu programın yararlanıcısı Yakamoz Sirke Fermantasyon Ürl. Gıd. Taș. San. ve Tic. Ltd. Ști dir. Bu programın koordinasyonu T.C. Kalkınma

Detaylı

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011)

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) TR33 (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) Düzey 2 Bölgesi i İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İV KISALTMALAR... Vİ SUNUŞ... Vİİ 1. GİRİŞ... 1 1.1. İNSAN

Detaylı

SAREP BAŞVURU REHBERİ 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI SANAYİDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI

SAREP BAŞVURU REHBERİ 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI SANAYİDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI SAREP SANAYİDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI Program Referans No Proje Son Başvuru Zamanı TR33/15/SAREP KAYS: 03.05.2015 23:59 TESLİM: 08.05.2015 18:00

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 1.1. Projenin Gerekçesi... 6 1.2. Proje Hakkında Özet Bilgiler... 6 1.2.1.Projenin Adı:... 6 1.2.2.

Detaylı

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ TÜRKİYE MAKİNA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2014 ŞUBAT 2011 1 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 2. MEVCUT DURUM... 8 2.1. DÜNYA MAKİNA SANAYİ... 8 2.1.1. Makina Sanayi Dünya

Detaylı

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Başkan dan Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Genel Başkanı Türkiye nin küresel düzeyde en önemli rakipleri arasında yer alan G. Kore, Malezya, Endonezya, Brezilya, G.

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

Geleceğe ulaşmak için yaşanabilir dünya. 2012-2013 Sürdürülebilirlik Raporu

Geleceğe ulaşmak için yaşanabilir dünya. 2012-2013 Sürdürülebilirlik Raporu Geleceğe ulaşmak için yaşanabilir dünya 2012-2013 Sürdürülebilirlik Raporu İçindekiler Rapor Hakkında Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Mesajı Kurumsal Profil 2020 Sürdürülebilirlik Hedefleri İlerleme

Detaylı

2009 YILI FAALİYET RAPORU

2009 YILI FAALİYET RAPORU T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI KOSGEB KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU Ankara BAKAN SUNUŞU Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ekonomik

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ...

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... 8 3. MEVCUT DURUM... 9 3.1. Ülkemizde Otomotiv Sektörünün Gelişimi...

Detaylı

İZKA ÇALIŞMA PROGRAMI

İZKA ÇALIŞMA PROGRAMI 2013 İZKA ÇALIŞMA PROGRAMI 1. SUNUŞ... 4 2. GİRİŞ... 4 2.1. KURULUŞ Cİ VE ORGANİZASYON YAPISI... 4 2.2. KURUMSAL TEMEL POLİTİKA VE ÖNCELİKLER... 5 3. 2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI... 5 4. 2013 YILI ÖNCELİKLERİ...

Detaylı