TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELERİN EĞİTİME YANSIMALARI: FIRSATLAR-TEHDİTLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELERİN EĞİTİME YANSIMALARI: FIRSATLAR-TEHDİTLER"

Transkript

1 TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELERİN EĞİTİME YANSIMALARI: FIRSATLAR-TEHDİTLER

2 TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELERİN EĞİTİME YANSIMALARI: FIRSATLAR-TEHDİTLER Prof. Dr. Bilal GÜNEŞ Gazi Üniversitesi, GEF, Fizik Eğitimi A.B.D.

3 TEKNOLOJİ & EĞİTİM BİLİŞİM TOPLUMU INTERNET KULLANIMI INTERNET GÜVENLİĞİ NANOTEKNOLOJİ TEKNOLOJİNİN EĞİTİME YANSIMALARI FIRSATLAR-TEHDİTLER

4 BİLİŞİM TOPLUMU BİLİŞİM NEDİR? BİLİŞİM TOPLUMU NEDİR? DÜNYA DA YILDA NE KADAR BİLGİ ÜRETİLİYOR? ÜRETİLEN BİLGİLER NEREDE SAKLANIYOR? ÜRETİLEN BİLGİLERE NASIL ULAŞILIYOR?

5 BİLİŞİM BİLGİ+TEKNOLOJİ ENFORMATİK BİLİŞİM; Bilginin; bilimsel yöntemlerle bilgisayar ve istatistiksel yaklaşımları kullanarak derlenmesi, sınıflandırılması, depolanması, işlenmesi ve dolayısı ile en etkin bir biçimde kullanılmasıdır.

6 BİLİŞİM TOPLUMU Büyük fabrikaların yerini ceplerimize sığacak kadar küçülen çok hızlı bilgisayarların, fiziksel gücün yerini zihinsel düşünmenin, metal yığını görünümündeki sanayi ürünlerinin yerini yazılımla donatılmış akıllı teknoloji ürünlerinin aldığı ve bilginin teknoloji ile harmanlandığı içinde bulunduğumuz toplumsal evreye Bilişim Toplumu da denilmektedir.

7 BİLİŞİM TOPLUMU Üretim Araçlarına Göre Toplum İlkel Toplum Avcılık, toplayıcılık Tarım Toplumu Karasaban Sanayi Toplumu Buharlı Makina -6000/1750 Büyücüler Kehanet Bilgisayar Aristokratlar Geleneksel Düşünce Bilişim Toplumu Bilim insanları Bilim ve Bilişim İnsanları Newton Fiziği Kuantum Fiziği

8 BİLİŞİM TOPLUMU Sanayi Toplumu Emperyalizm Kas Gücü Makinalar Fabrika Bilgi Büro, ev Bilişim Bilişim Toplumu Küreselleşme Zihinsel Güç Bilgisayarlar

9 BİLİŞİM TOPLUMU Bilişim Toplumunda yılda ne kadar bilgi üretiliyor? Bu bilgiler nasıl kayıt altına alınıyor? Bu bilgilere nasıl ulaşılıyor? Sorularına karşılık bulmak için 2003 yılında California Berkeley Üniversitesi tarafından 2002 yılı verilerini kullanarak bir araştırma yapılmıştır.

10 DÜNYA DA YILDA NE KADAR BİLGİ ÜRETİLİYOR? BİLİŞİM TOPLUMU 2002 yılında üretilen bilgi 5 Exabyte dır yılında üretilecek bilgi miktarının 20 Exabyte ı geçmesi beklenmektedir. 1 Exabyte 1024 Petabyte, 1 Petabyte=1024 Terabyte, 1 Terabyte=1024 Gigabyte 1 Gigabyte=1024 Megabyte 1 Megabyte= 1024 Kilobyte 1 Kilobyte=1024 Byte 1 Byte = 8 Bit

11 5 Exabyte Bilgi Ne Anlama Geliyor? BİLİŞİM TOPLUMU Bir yılda üretilen bilgiyi dahi kütüphanelerde, kitaplarda, dergilerde veya başka basılı materyallerde saklamak mümkün müdür?

12 Bilişim Toplumu:Bilgi mi? Beceri mi? Yılda Ne Kadar Bilgi Üretiliyor? 20 ExaByte (5 ExaByte:2003, University of California at Berkeley) Bu bilgilerin %92 i magnetik ortamlarda saklanıyor En Büyük Kütüphane: (Kongre Küt.,Washington DC) 128 Milyon Basılı Materyal Saklamak için 850km raf gerekli 10 TeraByte Üretilen bilgiyi saklamak için her yıl 2 milyon yeni kütüphane gerekli Kişi Başına Yılda (Dünya Nüfusu 6.7 Milyar) Üretilen Bilgi:3 GigaByte Her gün binlerce sayfa kitap okumak gerekli

13 5 Exabyte Bilgi Nasıl Saklanıyor? BİLİŞİM TOPLUMU Üretilen bilgilerin; %92 si magnetik ortamlarda(çoğunlukla sabit disklerde), %7 si filmlerde, %0.01 i basılı materyallerde(kitap, dergi,...), %0.002 si is optik ortamlarda saklanmaktadır.

14 5 Exabyte Bilgiyi Kimler Üretiyor? BİLİŞİM TOPLUMU Amerika; Sabit disk gibi magnetik ortamlarda saklanan bilgilerin %50 sini, Yeni filmlerin %30 unu, Basılı materyaldeki bilgilerin %33 ünü, Optik ortamlarda saklanan bilgilerin %40 ını olmak üzere toplamda üretilen yeni bilgilerin %40 ını üretmektedir.

15 Üretilen Bilgi Artışı Ne kadardır? BİLİŞİM TOPLUMU Üretilen bilgi; Her yıl bir önceki yıla göre %30 artmakta, Dolayısı ile üç yılda iki katına çıkmaktadır.

16 Üretilen Bilgilere Nasıl Ulaşılıyor? BİLİŞİM TOPLUMU 2009 yılında 20 Exabyte bilgi üretilmesi beklenmesine karşın, transfer edilecek bilgi 70 Exabyte olacaktır. Transfer edilen bilgi üretilen bilginin 3.5 katıdır.

17 Üretilen Bilgilere Nasıl Ulaşılıyor? BİLİŞİM TOPLUMU 70 Exabyte bilginin; %98 i (68 Exabyte) telefon yoluyla, 1.5 ExaByte ile, 1 Petabyte Anlık mesaj ile, 700 Terabyte web yoluyla, Diğerleri P2P programları, Radyo ve Tv yoluyla, basılı materyal,... olmak üzere çoğunluğu elektronik yollarla iletildiği tahmin edilmektedir.

18 BİLİŞİM TOPLUMUNDA BİREYLER BİLİŞİM TOPLUMU Bu Durumda Eğitim Sisteminde Hangi Değişiklikleri Yapmak Gerekir?

19 İNTERNET KULLANIMI DÜNYA DA İNTERNET KULLANIMI AVRUPA DA İNTERNET KULLANIMI TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI TÜRKİYE DE TEKNOLOJİ KULLANIMI

20 İNTERNET KULLANIMI

21 İNTERNET KULLANIMI

22 İNTERNET KULLANIMI

23 İNTERNET KULLANIMI

24 İNTERNET KULLANIMI

25 İNTERNET KULLANIMI

26 İNTERNET KULLANIMI

27 TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

28 TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

29 TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

30 TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

31 TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

32 TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

33 TÜRKİYE DE BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

34 TÜRKİYE DE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI: HANE HALKI

35 TÜRKİYE DE İNTERNET KULLANIM AMACI 1/2

36 TÜRKİYE DE İNTERNET KULLANIM AMACI 2/2

37 İNTERNET GÜVENLİĞİ İnternet Güvenilir Bir Ortam mıdır?

38 İNTERNET GÜVENLİĞİ İnternet güvenliğini sağlamak için; 1.) Kullanılan bilgisayarın 2.) İnternet ortamının güvenliğinin sağlanması gerekir.

39 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ Bilgisayarı açtığınızda istemediğiniz programlar yükleniyorsa, Bilgisayarınızın açılış hızının azaldığını düşünüyorsanız, İnternet bağlantı hızınızda azalma olmuş ise, İnternet tarayıcınızda istemediğiniz araç çubuğu bulunuyor ise, Bilgisayarınızda özellikle adult içerikli kısayollar oluşmuş ise, büyük bir olasılıkla bilgisayarınızda CASUS programlar bulunmaktadır.

40 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ SPYWARE (CASUS PROGRAMLAR) Yapılan araştırmaların tümünde internete bağlı bilgisayarların en az %90 ında Spyware türü program bulunduğu tespit edilmektedir. Casus programlar bilgisayarınızdaki her türlü bilgiyi kendi merkezine yönlendirmektedir.

41 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ SPYWARE (CASUS PROGRAMLAR) Trojan(Truva Atı) Keylogger (Klavye Dinleyicisi) Dialer (Numara Çevirici) Adware(Reklam Yazılımları) Browser Hijacker (Tarayıcı Hırsızı) Search Assistant (Arama Yardımcısı)

42 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ CASUS PROGRAMLAR NASIL ANLAŞILIR 1/3 Bilgisayarınızı Güvenli Mod da açınız (Bilgisayar Açılırken F8 tuşuna basınız, gelen menüden Güvenli Mod u seçiniz) Başlat(Start) Çalıştır(Run) regedit yazınız, HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Run Sağ pencerde listelenen ve bilgisayar ilk açıldığında otomatik olan çalışan programları kontrol ediniz. Beklemediğiniz veya anlamdığınız program var ise bunlara şüphe ile bakabilir ve internetten araştırdıktan sonra ne olduğuna karar verebilirsiniz. Casus olduğundan emin olduğunuz programları silebilirsiniz. silebilirsiniz

43 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ

44 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ CASUS PROGRAMLAR NASIL ANLAŞILIR 2/3 Bilgisayarınızı Güvenli Mod da açınız (Bilgisayar Açılırken F8 tuşuna basınız, gelen menüden Güvenli Mod u seçiniz) Denetim MAsası(Control Panel) Program Ekle/Kaldır(Add or Remove Program), Programları Değiştir veya Kaldır (Change or Remove Programs) linkine tıklayınız Açılan pencerede listelenen programları kontrol ediniz. Beklemediğiniz veya anlamdığınız program var ise bunlara şüphe ile bakabilir ve internetten araştırdıktan sonra ne olduğuna karar verebilirsiniz. Casus olduğundan emin olduğunuz programları kaldırabilirsiniz. kaldırabilirsiniz

45 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ Örneğin yandaki penceyi dikkatle inceleyelim. Bu pencerede yer alan programlardan Search Relevancy, Windows AdService, Windows ControlAd ve Windows TaskAd isimli programlar Spyware türü programlardır. Bunların ortak özellikleri seçildiklerinde üretici firma bilgilerinin yer almamasıdır. Bunları Kaldır(Remove) ile kaldırmak gerekmektedir.

46 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ CASUS PROGRAMLAR NASIL ANLAŞILIR 3/3 Bilgisayarınıza Windows Defender(MS AntiSpyware) veya Etrust Pestpatrol gibi spyware temizleyici program yükleyerek çalıştırınız. Bilgisayarınızda varsa spyware türü programları tespit edecek ve temizleyecektir.

47 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ CASUS PROGRAMLARDAN KORUNMAK İÇİN 1/2 Bilgisayarınızda Antivirüs programı kurunuz ve virüs bilgilerini hergün güncelleyiniz. Bilgisayarınızda antivirüs programının yanında bir tane de antispyware programı kurunuz ve güncelleyiniz Bilgisayarınıza güncel işletim sistemi kurunuz (Windows Vista gibi) İşletim sistemini en az haftada bir kez olası güvenlik yamalar için güncelleyiniz.

48 BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ CASUS PROGRAMLARDAN KORUNMAK İÇİN 2/2 Bilgisayarınıza bir adet Firewall(Güvenlik Duvarı) kurunuz. İnternet tarayacınız Pop-up pencerelerini, Active-X uygulamalarını ve doğrudan çalıştırılabilir dosyaları (*.exe, *.com,...) otomatik olarak bloke etmelidir. Tanımadığını kişilerden gelen eklerini açmayınız. Chat yaparken emin olmadığınız kişilerle aranızda dosya transferi yapmayınız. Bu resim dosyası dahi olsa sakıncalıdır. Bilgisayarınıda hiç bir dosyayı paylaşıma açmayınız. Açmak durumunda kalırsanız şifreli paylaşıma açınız ve iş gereği ortadan kalktıktan sonra payaşımı kaldırınız.

49 İNTERNET GÜVENLİĞİ Teknolojinin gelişmesine paralel olarak yaşantımız bir yandan kolaylaşırken, diğer taraftan bu gelişmenin negatif yönleriyle yüzleşmek durumunda kalabiliyoruz. Teknolojik gelişmelerin bankalara da uyarlanması sonucu artık çoğumuz bir çok bankacılık işlemlerimizi ve alışverişlerimizi kredi kartı ile internet üzerinden yapar olduk. Bu bize inanılmaz zaman kazancı ve rahatlık sağladı. Buna paralel olarak banka ile aramızda gizli kalması gereken bilgilerimizin deşifre olma olasılığı hızla arttı.

50 İNTERNET GÜVENLİĞİ İNTERNET DOLANDIRICILIĞI Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınması İnternet Bankacılığı Bilgilerinin Çalınması Şifrelerin Çalınması

51 İNTERNET GÜVENLİĞİ İNTERNET DOLANDIRICILIĞI Bankacılık işlemlerinizde her defasında web adresi yazmayınız. Birkez web adresi yazdıktan sonra (www.akbank.com, bu adresi Sık Kullanılanlar (Favorites) e ekleyiniz. Bundan sonra sürekli buradan giriniz. Sadece kendi özel bilgisayarınızda kredi kartı numaranızı yazınız veya internet bankacılığını kullanınız. İnternet cafe, gibi halka açık yerlerde veya tanımadığınız kişilerin bilgisayarında bu tür kullanımlardan kaçınınız. Zorunlu durumlarda şifrenizi doğrudan yazmayınız, önüne ve arkasına birşeyler ekleyiniz. İşlem sonunda İnternet tarayıcısının belleğini ve geçici web sayfalarını mutlaka siliniz ile gelen banka linklerine kesinlikle tıklamayınız. Bu linkleri kullanarak hiç bir web sayfasına girmeyiniz, hiç bir yere göndermeyiniz. Hiçbir banka yoluyla kendi banka web sayfasına veya adresine link vermemektedir/vermemelidir.

52 İNTERNET GÜVENLİĞİ Kredi kartı bilgilerinizi girerken ve internet bankacılığı şifrenizi girerken internet tarayıcınızın (sağ alt tarafında veya sağ üste adres satırının sonunda yandaki şekilde kırmızı çember içerisine alınmış olan ve güvenli bağlantı anlamına gelen) anahtar simgesinin konuşlanmış olmasına dikkat ediniz. Ancak bu anahtar doğru sayfada olduğunuzu göstermez!

53 İNTERNET GÜVENLİĞİ Anahtarın üzerine tıklayarak güvenli bağlantıyı sağlayan firmanın web sayfasından incelemekte olduğunuz web sayfasının hangi web adresine ait olduğunu kontrol ediniz.

54 İNTERNET GÜVENLİĞİ Anahtarın üzerine tıklandığında yandaki gibi bir görüntü size güvensiz site şüphesini çağrıştırmalıdır. Bu sitenin güvenli olmadığı açıklanmakta ve Güvenlike sertifikası veren ve alan kurum bilgileri aynıdır.

55 The certificate contains the following information: İNTERNET GÜVENLİĞİ Kredi kartı bilgilerinizi ve internet bankacılığı şifrenizi girerken verilerin güvenliğini garanti eden firmanın logosunu arayınız. Bu logo üzerine tıklayarak incelediğiniz web sayfasının kime ait olduğunu öğreniniz.

56 The certificate contains the following information: İNTERNET GÜVENLİĞİ

57 İNTERNET GÜVENLİĞİ

58 İNTERNET GÜVENLİĞİ İnternet şifrenizi klavyeden girmeyiniz, onun yerine artık tüm bankalarda kullanılmakta olan sanal klavye tuşlarına mouse ile tıklayarak giriniz.

59 İNTERNET GÜVENLİĞİ İnternet şifrenizi girdiğiniz alanda şifre karakterlerinin * ile maskelendiğinden emin olunuz.

60 İNTERNET GÜVENLİĞİ Şifre ve eğer münkünse kullanıcı isimlerinizi belirli aralıklarla mutlaka değiştiriniz. Şifre olarak kolayca tahmin edilebilecek ibareler seçmeyiniz. Mümkünse hem alfabetik, hem sayısal hem de özel karakterler içersin.

61 İNTERNET GÜVENLİĞİ İnternet bankacılığı web sayfasına girdiğinizde Son giriş tarihi, Başarısız Giriş Denemesi ni ve hesap hareketlerini mutlaka kontrol ediniz.

62 İNTERNET GÜVENLİĞİ İnternet bankacılığını kullanırken kesinlikle CHAT ve P2P gibi diğer gereksiz programları çalıştırmayınız. Emin olmadığınız web sitelerine kredi kartı numaranızı vermeniz gerekiyorsa, mail order limitini belirleyebileceğiniz sanal kartları kullanınız. İşlem sonunda limitinizi sıfırlayınız.

63 İNTERNET GÜVENLİĞİ İnternet bankacılığı çıkışında Güvenli Çıkış butonunu kullanınız.

64 İNTERNET GÜVENLİĞİ Hem internet bankacılığı hem de kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yaparken yukarıdaki temel davranışları alışkanlık haline getirmeliyiz, aksi taktirde maddi olarak büyük mağduriyetleri yaşamamız kaçınılmaz hale gelebilir. Bu alışkanlıkları kazanan bireyler için internet güvenle kullanabileceğimiz ve yaşamımızı kolaylaştıran müthiş bir yardımcı araç olacaktır.

65 TEKNOLOJİ Teknolojide Neredeyiz?

66 İlkler CPU bit 286 mikroişlemciler 1993 Intel Pentium işlemci doğdu 2000 Wireless teknolojisi 2005 Intel Pentium D dual-core işlemci 2006 İlk masa üstü quad-core işlemciler 2007 Intel Core 2 Quad mainstream quad-core işlemciler 45nm hafnium-infused işlemciler 2008 Dünyanın en küçük transistörlerine sahip Intel Atom işlemci

67 Intel`in En hızlı İşlemcisi Intel Core i7 İşlemci Extreme Performans Performans Orta Seviye Giris Orta Seviye Giris

68 INTEL CORE i7 ÇEK ÇEK ÇEK ÇEK Bus I/F Bus I/F DDR3 CH A CH B CH C FSB DDR2/3 (G)MCH 8M T hread T hread 6M B Paylaşımlı 6M B Paylaşımlı Önbellek Önbellek Thread Thread Çekirdek Çekirdek Thread Thread T hread T hread Çekirdek Çekirdek Paylaşımlı Önbellek DDR3 IM C QPI Chipset e QuickPat Bağlantısı IOH Tylersburg ICH9 ICH9 ICH ICH1 / ICH1 ICH / 0 DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI, Haziran 2009, TÜSSİDE-Gebze PROJE Harici Grafik

69 İŞLEMCİLER Kullanım tipi Önerilen sequence Örnek kullanımlar Çekirdek sayısı Extreme Oyun Core i GHz 6.4 GT/s* 8MB Gaming, HD & DCC Q9000/Q8000 Yoğun oyunları görsel ve 4 online oyna HD videolar yarat Gelişmiş fotoğraf düzenleme Dijital içerik yaratımı GHz Up to 1333 MHz Up to12mb Core i7-9x0 Rekabetçi oyun LAN partileri Dijital içerik yaratımı HD video düzenleme Thread Sayısı 4 8 Max Frekans 2.93 GHz I/O Bant Genişliği Toplam Cache Boyutu 4.8 GT/s* 8MB Günlük performans E8000/E7000 Dijital fotoğraf albümleri yarat Müzik ve fotoğrafları CD ye yaz Online oyun oyna Sync media to portable devices GHz 1333 MHz e kadar Up to 6MB Basit Çoklu işlem E5000/E2000 Dijital fotoğrafları sakla ve yazdır Sync music to a portable device Ev ödevi ve araştırma GHz 800 MHz Up to 2MB Sadece basit işlemler E1000/400 2 ye kadar 2 ye kadar 2.20 GHz 800 MHz 512 KB Basit multimedya Web te sörf Ev ödevi *GT/s = Gigatransfers per second

70 TEKNOLOJİNİN GELECEĞİ NANOTEKNOLOJİ Nanobilim ve Nanoteknoloji

71 DNA 2 nm Protein 10 nm Virüs nm Bakteri 1-2 bin nm

72 Kırmızı kan hücresi Hayvan hücresi 2-3 bin nm 5-10 bin nm

73 TEKNOLOJİNİN GELECEĞİ Nanomakine NANOTEKNOLOJİ

74 TEKNOLOJİNİN GELECEĞİ NANOTEKNOLOJİ Nanobilim ve Nanoteknoloji Nanoteknoloji Ürünleri:Core2 Quad ve Corei7 İşlemciler (45mn) 32 nm İşlemciler...

75 75 2 YIL 2 YIL 2 YIL Intel Mikroişlemci Tasarım Modeli Küçült/Derivative Pre s le r Yo na h De m p s e y 65nm Yeni Mikromimari Inte l C o re Mikromimari Küçült/Derivative Pe nry n Ailesi 45nm Yeni Mikromimari Ne hale m Küçült/Derivative We s tm e re Inte l C o re i7 y e ni Inte l C o re işle m c i aile s inin ilk m as aüs tü işle m c is idir. 32nm Yeni Mikromimari S andy Bridge

76 TEKNOLOJİNİN GELECEĞİ 32 nm İşlemciler... TEKNOLOJİ Nereye kadar küçülecek?

77 TEKNOLOJİ Geleceğin Teknoloji Nasıl Olacaktır? (Cambridge Nanoscience Center + Nokia Research Center)

78 BİLİŞİM TOPLUMUNDA BİREYLERİN EĞİTİMİ TEKNOLOJİNİN EĞİTİME YANSIMALARI BİLİŞİM TOPLUMUNUN EĞİTİM PARADİGMASI?

79 BİLİŞİM TOPLUMUNDA BİREYLERİN EĞİTİMİ TEKNOLOJİNİN EĞİTİME YANSIMALARI Bilişim toplumunda üretilen bilgilerin tamamı hiç bir şekilde öğretilemeyeceğine göre; eğitim sisteminde de, bilişim toplumunda üretilen bilgi artışına paralele olarak, köklü değişikliklere gidilmesi kaçınılmazdır.

80 BİLİŞİM TOPLUMUNDA BİREYLERİN EĞİTİMİ TEKNOLOJİNİN EĞİTİME YANSIMALARI YENİ PARADİGMA=BİLGİ+BECERİ Bilişim toplumunun öncüsü ülkeler, bilgi öğretme/aktarma şeklinde olan eğitim sistemlerini değiştirerek bilgiye ulaşma yollarını gösteren öğrenme ve beceri kazandırma merkezli eğitime yönelmişlerdir.

81 BİLİŞİM TOPLUMUNDA BİREYLERİN EĞİTİMİ TEKNOLOJİNİN EĞİTİME YANSIMALARI YENİ PARADİGMA=BİLGİ+BECERİ Bilişim toplumunda yeni paradigmada; örgün eğitim sürecinde; sadece anahtar kavramları öğreterek, Öğrencilerin zihinsel ve fiziksel olarak aktif olduğu yaklaşımları izleyerek, belirli beceri, tutum ve değerleri kazandırarak, teknolojiyi etkin kullandırarak, öğrencilerin öğrenmeyi öğrenmeleri

82 BİLİŞİM TOPLUMUNDA BİREYLERİN EĞİTİMİ TEKNOLOJİNİN EĞİTİME YANSIMALARI ÖRNEK BİR YAKLAŞIM: FİZİK ÖĞRETİM PROGRAMI BİB FTTÇ

83 Bilişim ve İletişim Becerileri 1.Bilgiyi arama, bulma ve uygun olanı seçme. 2.Amaca uygun bilgi geliştirme. 3.Bilgiyi en etkin şekilde sunma. 4.İletişim becerilerini etkin kullanma. 5.Temel bilgisayar becerileri geliştirme.

84 Fizik-Teknoloji-Toplum-Çevre Etkileşimleri 1. Fizik ve teknolojinin doğasını anlama. 2. Fizik ve teknolojinin birbirini nasıl etkilediğini analiz etme. 3. Fizik ve teknolojinin birey, toplum ve çevre ile etkileşimini analiz etme.

85 Fizik Öğretim Programının Yapısı

86 Fizik Öğretim Programının Yapısı

87 FIRSATLAR Genç Nüfus BİLİŞİM TOPLUMU Teknoloji Yatırımlarında Gecikme Bilişim Alt Yapısının Maliyetinin Düşük Olması Yazılımcı Sayımızın Fazla Olması Teknoloji Araştırmalarına Destek Bulma Kolaylığı

88 FIRSATLAR BİLİŞİM TOPLUMU 2007 yılından itibaren 7 yıllık dönem halinde uygulanmakta olan Avrupa Birliği 7. Çerçeve programında toplam 9 tematik alan için ayrılan 73 Milyar luk bütçeden en büyük pay 12,7 Milyar ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri tematik alanına ayrılmıştır. Diğer tematik alanlardaki biyoteknoloji, nanobilim, nanoteknoloji ve yeni üretim teknolojileri de dikkate alındığında Bilişim ile ilgili bütçe toplam bütçenin %20 sini geçmektedir. Türkiye de başta üniversiteler olmak üzere ilgili tüm kurumlar bu pastadan en büyük payı alabilmek için projeler geliştirmelidir.

89 TEHDİTLER BİLİŞİM TOPLUMU Bağımlılık Duygusuzluk Sosyalleşmeye Engel Olması Üretim Yerine Teknolojinin Transfer Ediliyor Olması Kalifiye Bilişimcilerin İstihdamının Maliyeti Bilgi Kaynaklarının Güvenilirlik Sorunu Bilgi Kirliliği Radyasyon Kirliliği (Cep Tel, WiFi, Monitor, Cihazlar,...)

90 SONUÇ BİLİŞİM TOPLUMU Hiç bir ülke Tarım, Sanayi ve Bilişim toplumunun gerekliliğini yerine getirmediği sürece diğer toplum sürecine atlayamaz. Yani Tarım toplumundan Bilişim toplumuna doğrudan geçiş mümkün değildir. Bilişim toplumuna geçebilmek için sanayi toplumu birikimine sahip olmak ön koşuldur.

91 SONUÇ BİLİŞİM TOPLUMU Türkiye de bazı kurum ve bölgeler tarım toplumu özelliği gösterirken çoğu kurum ve bölgeler sanayi toplumu sürecini henüz tamamlayamamış durumdadır. Buna rağmen azda olsa TÜBİTAK(Vizyon 2023), Üniversiteler(e-uygulamalar), DPT(e-Dönüşüm Türkiye), Telekomünikasyon kurumu(e-imza), Bilişim Dernekleri ve diğer resmi-özel kurumlarımız bilişim toplumu olma yönünde önemli çalışmalar yapmaktadır.

92 SONUÇ BİLİŞİM TOPLUMU Türkiye de geliştirilen bilişim uygulamalarından birçoğu uluslararası standartlardadır. Ancak bu bireysel uygulamalar Türkiye yi ulusal anlamda bilişim toplumuna taşımaktan uzaktır. Türkiye, her üç toplumsal evrenin de özelliklerini taşımaktadır. Normal sürecindeki toplumsal gelişim hızı ile bilişim toplumuna geçilemez. Bilişim toplumuna geçiş; kararlı, bilinçli, tutarlı ve iyi planlanmış olan uzun vadeli uygulamalarla mümkündür.

93 SONUÇ BİLİŞİM TOPLUMU Ülkemizi bilişim toplumuna katkı sağlayan üretken konuma taşıyacak yapılanmanın uygulanabilmesi için Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Kurtuluş Savaşı sırasında hayata geçirilen sinerjik birleşmeye ve motivasyona ihtiyacımız vardır. Bu sinerjik birleşmeyi sağlayacak çıkış noktası eğitimdir. eğitimdir

94 TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELERİN EĞİTİME YANSIMALARI: FIRSATLAR-TEHDİTLER TEŞEKKÜRLER...

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi BÖLÜM 4 KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ BİLGİ İŞLEM MERKEZİ LABORATUVARLAR ATÖLYELER MALİ İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ PSİKOLOJİ EĞİTİM MERKEZİ HAYAT BOYU ÖĞRENME ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Detaylı

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabı

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabı 2013 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabı BatuhanCan Bu kitap, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 05/09/2012 tarih ve 150 sayılı kararıyla kabul edilen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Detaylı

Internet'in Etkin Kullanımı ve İnternet

Internet'in Etkin Kullanımı ve İnternet Internet'in Etkin Kullanımı ve İnternet İNTERNET VE WWW Bu ünitede înternet'e ve Internet'in etkin kullanımına değineceğiz. Konumuz İnternet olunca da kaçınılmaz olarak Internet güvenliği ön plana çıkıyor.

Detaylı

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 BILGISAYARLAR Bilgisayar ya da dijital aletleri kullanabilmek, belirli bir bilgi ve anlayışı gerektirir. Bilgisayar kullanabilme ile ilgili bilinmesi gerekenler,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ 482BK0015 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Temel Bilgisayar Kullanımı Sürüm 3 Aralık 2009 Temel Bilgisayar Kullanımı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde

Detaylı

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU Kapak: Zafer YILMAZ Dizgi/İç Düzen: Bayrak Matbaası Baskı: Bayrak Matbaası İstanbul, Eylül 2012 Hazırlayan Halil Ünsal NAMAZCI ISBN 978-9944-0865-0-9 Herkes

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Mayıs 2009 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ (2006 2010) DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Mayıs 2009 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ (2006

Detaylı

İnternet Kullanımı 22.03.2014

İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek veri alışverişi için oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir. İnternet: Dünya üzerinde yer alan birbirinden

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI E - TİCARET VE İNTERNET ÜZERİNDEN PAZARLAMA Yüksek Lisans Tezi Ravil Tağıyev Ankara 2005 I T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER

Detaylı

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ A. Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları... 2 1. Temel Bilgiler 2 a. Donanım yazılım bilişim teknolojisi... 2 b. Bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinin tanıtımı...

Detaylı

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Internet ve Güvenlik Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Giriş Bilgi çağı, insanlar ve kuruluşlar arasında bilgi aktarımının hızlı ve etkin olarak yapılmasını gerektirmektedir. Elektronik ve

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

Editör Ali Güneş. Uygulamalı Örneklerle

Editör Ali Güneş. Uygulamalı Örneklerle Editör Ali Güneş BİLGİSAYAR I - II (TEMEL BİLGİSAYAR BECERİLERİ) Uygulamalı Örneklerle Bilişim Teknolojileri Temel Kavramları, Genel Olarak İşletim Sistemleri ve Bilgisayar Kullanımı, Kelime İşlemci, Elektronik

Detaylı

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read BÖLÜM I DONANIM......1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read Only Memory - ROM) İşlemci - MİB (Processor - CPU):

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 7 ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YAYINIDIR Yazı ve Araştırma Kurulu Başkan

Detaylı

TEKNOLOJİ PERAKENDECİLİĞİ

TEKNOLOJİ PERAKENDECİLİĞİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2890 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1847 TEKNOLOJİ PERAKENDECİLİĞİ Yazarlar Doç.Dr. Selçuk Burak HAŞILOĞLU (Ünite 1, 2, 4) Öğr.Gör.Dr. Zeynep ÖZATA (Ünite 3) Begüm

Detaylı

İNTERNET KULLANIMININ VERGİ İ GELİRLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: TÜRKİYE ÖRNEĞİ

İNTERNET KULLANIMININ VERGİ İ GELİRLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: TÜRKİYE ÖRNEĞİ 1 T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MALİYE ANABİLİM DALI MLY-YL-2014-0005 İNTERNET KULLANIMININ VERGİ İ GELİRLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: TÜRKİYE ÖRNEĞİ HAZIRLAYAN Ersoy KİRLİ TEZ DANIŞMANI

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ORTAÖĞRETİM 11. SINIF FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

ORTAÖĞRETİM 11. SINIF FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM ve TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ORTAÖĞRETİM 11. SINIF FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI Ağustos 2011 Ankara T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM ve TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI FİZİK

Detaylı

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYAR NEDĐR? Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin 1 sonucunu saklayabilen; sakladığı bilgilere istenildiğinde

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

İnternet Bankacılığı

İnternet Bankacılığı Editörden Dergimizin bu sayıdaki özel konusu İnternet Bankacılığı Av. Özgür ERALP avukat@ozgureralp.av.tr Türkiye nin ilk ve tek dergisinin 2008/2 (7.sayı) sayısıyla tekrar karşınızdayız. Dergimizin bu

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com BİLGİSAYAR DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com BÖLÜM 1 1.1 Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojisi 1.1.1 Bilgisayarın Tanımı ve Kısa Tarihçesi 1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Giriş

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı