Ders İçerik Hakkında Bilgiler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ders İçerik Hakkında Bilgiler"

Transkript

1 Ders İçerik Hakkında Bilgiler Temel Bilgisayar Bilgisi: 12 Saat Word Ders Programı : 18 Saat Excel Ders Programı : 20 Saat > Her bölüm için 3 adet çoktan seçmeli (sizlerin istediği soru sayısı kadar) sorudan oluşan sınav yapılacak olup sınav puanı genel değerlendirmeyi etkileyecektir. Excel, Word için pratik kazanmanız için ev ödevleri verilecektir. ( Excel için hesaplama, Word için ise Etkili İletişim Dersi Dilekçe Yazma, Genel Dilekçe bilgileri kullanılarak dilekçe yazılacaktır.) Sınava dış sebeplerden dolayı katılamama durumunda sınava kabul edilip edilmeme durumu tamamen TESMER e vermiş olduğunuz dilekçenin kabul edilip edilmeme durumuna göre gerçekleşecektir.

2 TEMEL BİLGİSAYAR Yazılım Uzmanlığı Eğitmeni H.Berat Yıldırım

3 Bilgi İşlem Kavramı VERİ İŞLEM BİLGİ INPUT PROCESS OUTPUT BİLGİSAYAR:Kendisine girdi olarak verilen verileri, program adı verilen bir dizi komuta göre işledikten sonra, bilgi olarak veren elektronik aygıtlardır. Bilgisayarların diğer bir ismi hesaplayıcı anlamına gelen Computer kelimesidir. Bu tanım içerisinde geçen kavramları incelemek gerekirse, üç kavramı ele almak gerekecektir. Bunlar; VERİ: Bilgisayara işlenmesi için verilen her türlü semboldür. Bu alfabenin harfleri olabileceği gibi kullanmış olduğumuz sayma sayılarda olabilir. Bir örnek vermek gerekirse öğrencilerin isimleri, sicil, kimlik bilgileri, not bilgileri bilgisayar için birer veridir. İŞLEM: Bilgisayara aktarılan verilerin, nasıl işleneceğine karar veren bilgisayar programı tarafından işlenmesidir. Buna bir örnek vermek gerekirse, öğrenci notlarının hesaplanarak okuldan mezun olanların bulunması, kız veya erkek öğrencilerin sayılarının bulunması gibi. ÇIKTI: Verilerin işlenmesinden sonra oluşan üretilen bilgilerdir. Okulu bitirmeye hak kazanan öğrencilerin listesinin yazıcıdan alınması örnek olarak verilebilir. Bu bilgeler bir şema üzerinde incelenirse.

4 PROGRAM : Bilgisayara verilen verilerin nasıl işlenmesi gerektiğini bilgisayara bildiren komutlar dizisidir. Bilgisayarı programlar olmadan kullanabilmemiz mümkün değildir. GELİŞME: Bilgisayarlar ne derecede yetenekli makineler olsalar da nihayetinde onları bulan, geliştiren ve kullanan insanlardır. Bilgisayar herhangi bir sorunu kendi başına çözemez. Prizden fişini çektiğinizde yada yararlanmasını bilmediğinizde sadece elektronik bir yığındır. Bilgisayarlar kendilerini programlayan yani yapacağı işlemleri tek, tek komutlar halinde kendisine ileten insanlar olmadıkça hiç bir işe yaramazlar. BİLGİSAYAR VE İNSAN İŞLEM HIZI : Normal zeka düzeyine sahip insanlar herhangi üç basamaklı iki sayının çarpımını yaklaşık 30 saniye içinde yaparlar. Böyle bir işlem 50 defa tekrarlanırsa 1500 saniye olacaktır. Aynı işlem bilgisayarda yaklaşık olarak 0.01 saniye sürer. Yani bilgisayarlar insanlardan kat kat daha hızlı işlem yapabilmektedirler. HATA OLASILIĞI: İnsanlar bu sayıları çarparken hata yapma olasılıkları yüksektir. Bilgisayarlar için program doğru olduğu müddetçe hata olasılığı yoktur. Bilgisayar programınız doğru olduğu sürece hata olasılığı yüzde sıfırdır. UNUTKANLIK: Bundan birkaç yıl önce tanıştığınız herkesin ismini hafızanızda saklayabil misiniz? İlkokul daki notlarınızı hatırlıyor musunuz. Ancak bilgisayarlar manyetik ortamda sakladıkları her bilgiyi yıllar geçse de unutmazlar. YORULMA : Aynı işi basit olan bir işi insan belli bir süre yapabilir, sonra yorulur. Ancak bilgisayarlar yorulmaz.

5 Bilgi ve iletişim Teknolojisi Ürünlerinin Tanıtımı Bilgi ve iletişim teknolojisinin gelişimi ile toplum hayatın da eğitim, bilim, kültür, sanat etkinlikleri, finansman, ticaret vb. alanlarda önemli kolaylıklar sağlamaktadır Bilgi ve iletişim teknolojisi iki grupta incelenir. A )Bilgisayar Teknolojileri 1. Donanım ürünleri 2. Yazılım ürünleri B) İletişim Teknolojileri

6 Bilgisayar Teknolojileri Bilgisayar Nedir? Bilgisayar çok hızlı işlem yapma özelliği olan, kitaplar dolusu bilgiyi çok küçük alanlarda saklayabilen, sakladığı bilgilere çok hızlı ulaşabilen bir makinedir. Bilgisayarı nerelerde kullanıyoruz?

7 Bilgisayarın Kullanım Alanları Hesaplama ve analiz gerektiren tüm işlerde (mühendislik ve mimaride) Bilimsel araştırmalarda Eğitimde(Üniversiteler, lise ve iköğretimde) Rezarvasyon ve barkot sistemlerinde, marketlerde, alışveriş merkezlerinde Fotoğrafçılıkta Tarımda Orduda, poliste ve güvenlik sistemlerinde Haberleşmede Veri yığınlığı bulunan işlerde(nüfus idaresi, bankacılık, muhasebe) Tasarımda, tekstilde Basım yayında(kitap, broşür, gazete, dergi ve matbaa işleri) Güzel sanatlarda Tıp ve biyoloji alanlarında(hasta takibi, hastalığın teşhis ve tedavisinde) Ticari alanda(müşteri hesap takipleri, depo ve stok kontrollerinde) Maliyede Sanayide

8 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Ekran(monitör) Kasa Fare(Mouse) Klavye

9 Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar Donanım ve Yazılım Nedir? Bilgisayarlar, donanım ve yazılım olmak üzere iki temel kısımdan oluşur. Donanım: Kasa, ekran, klavye, fare ve bunların içinde bulunan parçaların oluşturduğu kısımdır. Yazılım: Bilgisayarın istenilen amaçlar doğrultusunda kullanılmasını sağlayan komutlar topluluğudur.

10 BİLGİSAYAR DONANIM (Hardware) 1- Giriş Birimleri 2- Ana Bellek 3- Çıkış Birimleri YAZILIM (Software) 1- Sistem Yazılımları (Windows, MSDos) 2- Hizmet Yazılımları 3- Uygulama Yazılımları (Word, Excel ) 4- Yan Bellek 5- Çevre Birimler

11 Bilgisayar Çeşitleri: 1) Ana Bilgisayar: Özel bir merkezde bulunan hızlı ve geniş kapasiteli bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar kendilerine bağlı olan yüzlerce hatta binlerce istemci bilgisayara hizmet sunar. Birden fazla işlemci(cpu) bulunabilir. 2) Mini Bilgisayar: Mini bilgisayarda birden fazla işlemci(cpu) bulunabilir. Hizmet sunduğu istemci sayısı ana bilgisayardan daha azdır. 3) Ağ(network) Bilgisayarı: Bu bilgisayarların bellek ve işlemci hızları sınırlıdır. Özellikle ağa bağlanmak üzere yapılmışlardır.

12 Bilgisayar Çeşitleri: 4. Kişisel Bilgisayar ( PC ): Masa üzerine sığabilen, tek kullanıcılı kişisel bilgisayarlardır li yıllardan sonra kullanımı yaygınlaşmıştır. Kullanım Avantajı : - Düşük maliyet - Performans ( Aynı özellikteki dizüstü bilgisayara göre daha hızlı olmaları) Dezavantajı : - Taşıma

13 Bilgisayar Çeşitleri 5. Dizüstü Bilgisayarlar : Bu bilgisayarlar kişisel bilgisayarlarlar gibidir fakat taşınabilir. Günümüzde genellikle 2-4 kg. ağırlığında ve şarj edilebilen pilleri sayesinde birkaç saate kadar elektrik bağlantısı olmadan da çalışabilmektedirler. Kullanım Avantajı : - Taşınabilirlik Dezavantajı : - Şarj - Performans - Maliyet ( Aynı Özellikteki Masaüstü PC ye göre)

14 BİLGİSAYARIN TARİHÇESİ Abacus(Abaküs): M.Ö yıllarında Çinliler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Pascaline(Paskal makinası): 1642 yılında Blaise Pascal tarafından toplama-çıkarma işlemini yapan ilk mekanik bilgisayar. Leibniz Çarkı: 1670 yılında Wilhelm Leibniz Pascal dört işlem ve karekök hesaplayan makinayı icat etti. Fark Makinası: 1842 yılında Charles Babbage kamaşık problemleri çözebilen Fark makinasını icat etti. İkili Sayı Sistemi: 1854 te George Boole bilgisayarda veri işleyişinin temel mantığı olan ikili sayı sistemini oluşturdu. Yani 0 ve 1 i. MARK 1 : 1937 yılında ilk elektro-mekanik bilgisayar Howard Aiken ve Browne tarafından geliştirildi. [*] ENIAC: 1946 yılında Pensilvanya Üniversitesinde icat edilen ilk sayısal elektronik bilgisayardır. Tarihteki ilk bilgisayar olarak kabul edilir. ENIAC; 150KW gücünde ve 50 ton ağırlığında 167 m 2 yer kaplıyordu. [*] UNIVAC: 1951 yılında ilk ticari amaçlı olarak geliştirilen bilgisayar. [(*)] IBM 7090: 1958 yılında üretilen ilk transistörlü bilgisayar modeli. [*] 1964 yılında ilk birleşik devreli bilgisayarlar oluşturuldu. [*] 1977 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniac Apple II yi geliştirdiler yılında ilk kişisel bilgisayarlar(personal Computer- PC) oluşturuldu. (IBM PC) **+

15 Bilgisayarın Kapasite Ölçüm Birimleri Veriler kaydedilince disk üzerinde yer kaplarlar. Verilerin disk üzerinde kapladıkları alanlar kapasite ölçüm birimleri ile ifade edilirler. Bit < Byte < KB < MB < GB < TB (< PB < EB < ZB < YB [*]

16 Bilgisayarın Çalışma Mantığı Bilgisayar bilgileri 0 ve 1 olarak kaydeder. 0 ve 1 lerin herbirine bit denir. Bilgisayar bitlerden müteşekkil bir yapıda çalışır. 8 bitin bir araya gelmesi ile oluşan anlamlı bilgiye byte(bayt) denir. Her bir byte ise gerçekte bir karakteri, anlamlı bir bilgiyi oluşturur. A harfinin bilgisayardaki byte olarak karşılığı :

17 Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar 1. Kapasite: Bilgisayar çeşitleri ile doğrudan ilişkilidir. Ana bilgisayar ve süper bilgisayarlar kapsite bakımından en üst seviyedir. 2. Hız: Bilgisayarların hızı işlemcilerin hızları ile ölçüldüğünden saniyedeki titreşim sayısı ile ifade edilir. Bu birimde Hertz (Hz) dir. Günümüzde bilgisayarlar 4 GHz civarındadır. 3. Maliyet: Büyüklülerine ve hızlarına göre aralarında büyük farklıklar vardır. En pahalı olanlar ana bilgisayar ve süper bilgisayarlardır.

18 İyi Bir Çalışma Ortamı Başarılı bir yerleşim düzeni, bilgisayar kullanıcısının verimi ve sağlığını olumlu yönde etkiler. Çok kullanılıcı çalışma ortamı( laboratuar, teknoloji sınıfı, bilgi işlem merkezi, internet cafe vb.) olarak düzenlenecek mekanların seçiminde binanın kuzey cephesinde, gürültüden uzak ve her kullanıcıya en az 1,5m2 çalışma alanı düşecek büyüklükte olmalıdır. Dolayısıyla bilgisayar çalışma ortamı, ergonomik kurallar dikkate alınarak kullanıcının rahat çalışmasını sağlayacak biçimde, ustaca düzenlenmiş bir çevre olmalıdır.

19 İyi Bir Çalışma Ortamının Faydaları Başarılı bir yerleşim düzeni kullanıcıya rahat, hoş bir ortamda çalışma olanağı sağlar. Böylece bilgisayar kullanıcıları en az enerji ile en çok verimi elde etme ve sağlıklarının olumsuz etkilenmemesini büyük ölçüde önleme olanağı bulurlar.

20 Bilgisayarda Çalışırken Çalışmaya Ara Vermenin Önemi: Aynı pozisyonda 30 dakikadan fazla kalarak yapılan çalışmalarda ağrıların ve rahatsızlıkların şiddeti artarak duruş bozukluklarına neden olur. Koltukta uzun süre mola vermeden çalışma vücutta kan dolaşımının düzenli yapılmasını engeller ve bacaklarda ağrı hissedilmeye başlar.

21 Ekran Bilgisayar ekranı dik otururken üst kenarı göz hizasına veya biraz altına gelecek seviyede olmalıdır. Ekran ile kullanıcı arasında 45-75cm civarında mesafe olmalıdır. Ekran öncelikle odada pencere ve lambalardan kaynaklanan ışık yansımalarının en az olduğu yerde olmalıdır.

22 Koltuk Koltuğun ergonomik ve rahat olması en önemli faktördür. Koltuk seçiminde aşağıdaki özelliklere dikkat edilmedir. Koltuk yüksekliği 37-58,4cm arasında ayarlanabilir olmalıdır. Sırt desteği olmalı ve aşağı yukarı ayarlanabilmelidir. Kol destekleri olmalı çıkarılıp takılabilmeli, yüksekliği ayarlanabilmelidir. Oturma yeri kendi ekseni etrafında dönebilmeli, ileri geri hareket edebilmelidir. Ayakları 5 tekerli ve ayaklıkları olmalıdır. Dizler 90 veya 110 derece olmalıdır

23 Klavyeyi Yerleştirme Klavye kullanıcın karşısında ve kullanıcının rahat edeceği yükseklikte olmalıdır. Klavye kullanırken ön kollar yere paralel olmalıdır. Klavye eğimi yazarken bilekleri düz konumda tutacak şekilde ayarlanmalıdır. Yazarken omuzlar, kollar, eller ve parmaklar gevşek tutulmalıdır.

24 BİLGİSAYAR DONANIM (Hardware) 1- Giriş Birimleri 2- Ana Bellek 3- Çıkış Birimleri YAZILIM (Software) 1- Sistem Yazılımları (Windows, MSDos) 2- Hizmet Yazılımları 3- Uygulama Yazılımları (Word, Excel ) 4- Yan Bellek 5- Çevre Birimler

25 Merkezi İşlem Birimi ( CPU ) Bilgisayara verilen komutların işlendiği, aritmetik ve mantıksal işlemlerin yapıldığı birimdir.

26 Merkezi İşlem Birimi ( CPU ) Merkezi İşlem Birimi Hız Kavramı: İşlemcilerin hızları, saat frekansı da denen saniyedeki titreşim sayısı ile ölçülür. Aritmetik Mantık Birimi: Aritmetik işlemler ve mantıksal karşılaştırmalar burada yapılır. İşlemcinin yapısı gereği sadece toplama yapılır. Diğer aritmetik işlemler toplamaya dönüştürülür. Örneğin çarpma işlemi üst üste toplama yöntemiyle yapılır. [*] Kontrol Birimi: İşlem akışını düzenler, komutları yorumlar ve bu komutların yerine getirilmesini sağlar. Ön Bellek(Cache memory) ve Hız Hafıza Erişimi: Bilgisayarda işlemcinin hızı, bellek ile bilgileri ileten yollardan daha hızlıdır. Program kodlarına ve verilere daha hızlı ulaşmak için bunların hızlı bir şekilde ulaşılabileceği bir ortamda hazır bekletilmesi bilgisayarın hızını artırır. Bu amaçla erişimi hızlı olan ön bellekler geliştirilmiştir.

27 Giriş Çıkış Birimleri Giriş Birimleri Klavye, Fare, Barkod okuyucu, Tarayıcı, Mikrofon gibi bilgisayara sadece bilgi girilmesinde kullanılan birimlerdir. Çıkış Birimleri Ekran,Yazıcı, Hoparlör gibi sadece bilgisayarda işlenen verilere göre sonuç almak için kullanılırlar. Giriş/Çıkış Birimleri Disk ve disket, CD-ROM lar, Manyeto Optik diskler gibi üzerinde hem bilgi kaydedilebilen hem de bu kaydedilen bilgilerin okunduğu birimlerdir.

28 BİLGİSAYARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞ BİRİMLERİ

29 Giriş (Input) Araçları: Fare Bilgisayarda çizim yapmak, oyun oynamak, komut seçmek ve çalıştırmak gibi işlemlerde kullanılan yardımcı donanım birimidir. Tekerlek Sol tuş Sağ tuş

30 Giriş ( İnput ) Araçları Klavye Bilgisayarda yazı yazmak, veri girmek ve bilgisayara komut vermek için kullanılan donanım birimidir. Harf Tuşları Fonksiyon Tuşları Özel Görevli Tuşlar Rakam Tuşları Multimedia Tuşları

31 Giriş ( İnput ) Araçları Tarayıcı Bir resim, bir fotoğraf veya kağıt üzerinde bir dokümanı bilgisayar ortamına geçirmenizi sağlayan araçtır

32 Giriş ( İnput ) Araçları Dokunmatik Altlık ( Touchpad ) : Dokunmatik altlık üzerinde parmağın hareketi ile ekranda okun hareket ettirilmesine yarayan bir aygıttır. Genellikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılır. Farenin görevini yapar. Alanı yaklaşık 50 cm2 dir.

33 Giriş ( İnput ) Araçları Oyun Çubuğu ( joystick ) : Hareketi sayısal elektrik sinyallerine çevirerek bilgisayara aktarılır. Bilgisayar oyunlarında ve benzetim(similasyon) programlarında giriş birimi olarak kullanılır.

34 Çıkış ( Output ) Araçları Ekran(monitör) Bilgisayarın görüntüleme birimidir. Monitör bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri görmemizi sağlar. CRT Monitör LCD Monitör

35 Çıkış ( Output ) Araçları Yazıcı ( Printer ) : Bilgilerin yazılı belge olarak elde edilmesini sağlar.

36 Çıkış ( Output ) Araçları Çizici : Plan ve grafikleri kağıt üzerine aktaran çıkış birimidir.

37 Çıkış ( Output ) Araçları Hoparlör : Kaydedilmiş sesler ve müzik parçalarının insan kulağının duyabileceği sesler şeklinde çıkışını sağlar.

38 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri Yazı, resim, sayı gibi her çeşit bilgi bilgisayarın belleğinde ve diğer kayıt ortamında 2 tabanlı sayı sistemine göre saklanır. Bu temel ilk bilgisayardan günümüze kadar değişmemiştir.

39 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri Sabit Disk: Bilgisayarın kalıcı depolama birimidir. Bilgisayara kurulu olan programlarda bu birime kaydedilir.

40 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri Bellek Kartları(SD, MMC, Memory stick): Elektirik darbeleri ile bilgiler kayıt edilir, silinip yeniden kayıt yapılabilir. Bunların tekrar kayıt yapılma sayısı milyon civarında tahmin edilmektedir.

41 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri Taşınabilir Bellek(USB flash Disk): Bellek kartları ile aynı özellikledir fakat bunlar direk olarak USB girişine takılabilirler.

42 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri CD ve DVD: Kayıt lazer ışını ile yapılır. CD, DVD ye göre daha az bilgi saklar.

43 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri Disket: 1971 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Disket sürücüleri tarafından okunurlar.

44 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri RAM (Random Access Memory) : Merkezi işlem birimine bağlı olan bir bilgi deposudur. Rastgele erişimli bellektir. Çalıştırılan program bu hafızaya yüklenir. Okuma ve yazma işlemleri yapılabilir. Bilgisayarın kapanması halinde bu bellekteki bilgiler silinir.

45 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Hafıza Çeşitleri ROM (Read Only Memory) : Sadece okunabilir bellektir. Üretici firma tarafından hazırlanmıştır. Bilgisayar hakkında bilgiler içerir. Bu bellekteki bilgiler bilgisayarın kapatılması ile silinmezler.

46 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Diğer Sistem Birimleri ve Kasa Kasanın içerisinde anakart, işlemci, ana bellek, ekran kartı, sabitdisk gibi birçok parça bulunur. Kasanın iç görünüşü

47 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Diğer Sistem Birimleri ve Kasa Kasa: Bilgisayarda işlemlerin yapıldığı, yazılımların çalıştırıldığı, monitör, fare ve klavyenin bağlı olduğu birimdir.

48 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Diğer Sistem Birimleri ve Kasa Anakart: Üzerinde temel devrelerin bulunduğu karttır. Bütün aygıtlar ve kartlar anakarta takılıdır. Bağlantı yerleri Anakart

49 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Sistem Birimleri ve Kasa Ekran Kartı: Bilgisayarın sistem birimi ile ekranı arasındaki bağlantıyı sağlayan donanım birimidir.

50 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Sistem Birimleri ve Kasa Disket Sürücü: Disketlerin okunmasını sağlayan birimdir.

51 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Sistem Birimleri ve Kasa CD-ROM Sürücü: CD lerin okunmasını sağlayan birimdir.

52 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Sistem Birimleri ve Kasa Ses Kartı: Bilgisayardan ses çıkmasını sağlayan birimdir

53 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Sistem Birimleri ve Kasa Güç Kaynağı (Power): Bilgisayarın çalışması için gerekli olan elektrik girişini sağlayan birimdir.

54 Bilgisayarı Oluşturan Donanım Birimleri Sistem Birimleri ve Kasa TV Kartı: Bilgisayarda, televizyon izlenebilmesini sağlayan birimdir.

55 Bilgisayar Performansı Bilgisayarın performansı bilgisayarın iş yapma kabiliyeti olarak anlaşılır. Bilgisayarın performansı aşağıdaki unsurlara bağlıdır. İşlemci (CPU) hızı RAM bellek büyüklüğü Sabit Disk(Hard disk) hız ve kapasitesi

56 YAZILIM Yazılım Çeşitleri: Bilgisayarda kullanılan her türlü program yazılımdır. İşletim Sistemi Yazılımları Uygulama Yazılımları Programlama Dilleri

57 YAZILIM İşletim Sistemi Yazılımı: Bilgisayarın ilk açılma anından kapanana kadar kullanıldığı sürece görev yapan programlar topluluğudur. Üç ana bölümden oluşurlar. Bunlar: Düzenleyici programlar : Bilgisayarın çeşitli bölümlerinin beraber çalışmasını sağlar. Yardımcı programlar: Çeşitli amaçları gerçekleştiren komut veya programlar. Derleyiciler : Bunlar üst seviyeli dillerde hazırlanmış programları, bilgisayarın çözebileceği sayısal kodlara çeviren programlardır. Bu işleme derleme denir.

58 YAZILIM Uygulama Yazılımları: Belirli konularda yüksek seviyeli dillerden biri ile yazılmış, kullanımı genelde kolay programlardır. Değişik amaca yönelik yüzlerce paket program vardır. Örneğin Kelime işlemci MS WORD gibi. Programlama Dilleri: Kullanıcı ihtiyaçlarına göre, yaptırmak istediği işlere ilişkin komutları belirli bir mantıksal sıraya koyarak bilgisayara yüklenmesini sağlayan ve özel kodlama sisteminden oluşan yapılardır.

59 Windowsta Kısa Tuşlar Windows XP ile Sıkça Kullanılan Tuş Konfigürasyonları Ctrl + Alt + Delete Görev Yöneticisi Programını Aç Ctrl + Esc Başlat menüsünü açar/kapar. Ctrl + C Seçili metin veya resmi hafızaya kopyalar Ctrl + X Seçili metin veya resmi keser/ yerinden alıp hafızaya kopyalar Ctrl + V Hafızada bulunan metin yada resmi imlecin bulunduğu yere yapıştırır. Ctrl + Z İşlemi geri alır. Ctrl + A Tümünü Seç. Ctrl + Ok tuşlarından biri Basılan ok işareti yönünde kelime seçer. Ctrl + End İmleci son satırın sonuna taşır. Ctrl + Home İmleci ilk satırın en başına taşır. Ctrl + Tab Sekmeli pencerelerde bir sonraki sekmeye geçiş yapar. Shift + Delete Seçili öğeyi geri getirilmeksizin siler. Shift + F10 Seçili öğenin kısayol menüsünü gösterir. Shift + Tab Seçeneklerde geriye doğru gitmeye yarar. Alt + Tab Açık öğeler, pencereler arasında geçiş yapar. Alt + Enter Seçili öğeye ilişkin özellikleri görüntüler. Alt + F4 Etkin öğeyi veya pencereyi kapatır. Alt + Boşluk çubuğu Etkin pencerenin kısayol menüsünü açar.

60 UZANTILAR

61 ÖRNEK UZANTILI.TXT DOSYASI

62 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Virüs nedir? 1.Zararlılar a. Virüs nedir? b. Spy Ware nedir? c. Worm (Solucan) nedir? d. Trojan(truva Atı) nedir? 2. Virüslerden nasıl korunurum?? 3. Basit bir virüs kodlanması

63 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Virüs nedir? Kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizleyen ve daha çok zarar vermek amaçlı hazırlanılan bir tür bilgisayar programıdır. Bilgisayar Virüsü Çeşitleri Nelerdir? 1. Dosyalara bulaşan Virüsler 2. Boot Sektör Virüsleri 3. Makro Virüsler

64 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar 1. Dosyalara bulaşan virüsler Genellikle COM, EXE uzantılı dosyaların kaynak koduna kendilerinin bir kopyasını ekleyen virüslerdir. 2. Boot sektor virüsleri: Bilgisayarınız çalıştığında işletim sistemini çalıştıran ve bilgisayar ilk çalıştığında boot ederken çalışan virüslerdir. Boot virüs sisteme bulaştıktan sonra takılan her diskete, flash dikse bulaşır.

65 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar 3. Makro Virüsleri Genellikle MS Word a bulaşan virüs türüdür. Makro virüsü yazılımı içeren bir dosyayı kullanıcı açtığı zaman virüslü yazılımık kullanıcı bilgisayara bulaştırmış olur. Ve her açılışta virüs çalışacaktır.

66 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar 3. Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları 1. Yazma korumalı disketleri paylaşmayın. Başkalarının flash diskini kullanırken çok dikkatli olun. Çünkü bu tarz veri depolama birimleri virüs bulaştırmanın en basit yoludur. 2. Antivirüs programı kullanın. Anti virüs programını güncel tutun, sürekli güncelleyin. 3. Tanımadığınız kişiler tarafından size gönderilen ve ek dosyası bulunan e- mailleri okumayın. Ancak illaki okumanız gerekiyorsa ilk önce mutlaka virüs testinden geçirin. 4. Internet'ten download edeceğiniz (indireceğiniz) her dosyaya virüs testi uygulayın. 5. İşletim sisteminizi (windows) güncel tutun. Zira Linux işletim sistemi kullanıyorsanız, içiniz rahattır. Çünkü Linux'e virüs bulaşmaz. 6. Güvenlik duvarı (firewall) yükleyerek virüs riskini azaltabilirsiniz.

67 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar 3. Bilgisayarımızda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarız? Bilgisayarınız olağan dışı şekilde yavaşladıysa Disk alanları hızla azaldıysa Mevcut RAM sürekli olarak azalır. Programların normal çalışmaları bozulur. Program içinde daha önce olmayan hatalarla karşılaşılır. Sistem dosyaları kaybolur. Dosyalara ait bilgiler değişir, bilmediğiniz yeni dosyalar dizinler belirir. Not : Yukarıdaki her durumun yaşanması bilgisayarınıza virüs bulaştığı anlamına gelmez. Olası durumlar verilmiştir.

68 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Spyware nedir? Bu programlar kullandığınız masum görünen ve genelde internetten bedava diye reklemını görüp indirdiğiniz programlar ile bilgisayarınıza bulaşan programcıklardır.tam anlamı ile virus olarak adlandırılmayan bu programların temel amaçları kuruldukları bilgisayarda bilgi toplamak ve bu bilgileri bu programları yazan kişilere yönlendirmektir. Spyware yazılımlarından bilgisayarımızı korumak için ComboFix yazılımını indirebilirsiniz.

69 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Spyware için basit bir örnek İnternetteki sörf bilgilerininzi genelde internet explorer ınıza eklediğiniz google toolbar veya aol toolbar tipi eklentiler biriktirirler.bu şekilde sizin hangi sitelere daha çok girdiğinizi tesbit edip ona göre sitelerde o içerikte reklamları sizin önünüze çıkarırlar.

70 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Adaware nedir? Spyware in daha tehlikeli bir türü olan aad- aware ler sadece sizinle ilgili bilgileri kullanmazlar aynı zamanda da sizin browserınızın ayarlarını değiştirirler. Eğer anlam veremediğiniz reklamlar karşınıza çıkıyorsa ve browserınızın ana sayfası sizin istemediğiniz bir sayfa olmuşsa. Yani ad-aware bulaşmış demektir.

71 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Worm(Solucan) nedir? Solucan da, virüs gibi, kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanmıştır ancak bunu otomatik olarak yapar. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçirir. Solucan bir kez sisteminize girdikten sonra kendi başına ilerleyebilir. Solucanların en büyük tehlikesi, kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerileridir. Örneğin bir solucan, e-posta adres defterinizdeki herkese kopyalarını gönderebilir ve sonra aynı şeyi onların bilgisayarları da yapabilir. Bu, domino etkisinin getirdiği yoğun ağ trafiği işyeri ağlarını ve Internet'in tümünü yavaşlatabilir. Yeni solucanlar ilk ortaya çıktıklarında çok hızlı yayılırlar. Ağları kilitlerler ve olasılıkla sizin ve başkalarının Internet'teki Web sayfalarını görüntülerken uzun süreler beklemenize yol açarlar.

72 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Trojan (Truva Atı) nedir? Trojan, bilgisayarınıza sizin bilginiz olmadan yerleşen, içerdiği tehlikeli kodlar sayesinde sisteminizi herhangi bir bilgisayar aracılığı ile (ağ ya da internet) kontrol etmek isteyen kişilere açık hale getiren tehlikeli programlardır. Genellikle bilgisayarınıza yerleştiklerinde kontrol edici program bulunduran herkese açık hale getirirler. Bazı özel trojanlar ise sadece bunu sizin bilgisayarınıza bir şekilde yükleyen kişilere açıktırlar. Bu programlar sayesinde casus kişiler sisteminiz üzerinde herhangi bir kontrolü yerine getirebilecek durumda olurlar. Bu, sizin bilgisayarınızdan anlık görüntüler almaktan klavye farenizi kontrol etmeye, isteğiniz dışında CD sürücüsünün veya bilgisayarınızın açılıp kapanmasına neden olmaya kadar varabilir.

73 Virüsler ve Zararlı Yazılımlar Keylogger nedir? Key-logger, temel olarak, gerçek sahibinin bilgisi dışında düzenli olarak İnternet üzerinden bir başkasına veri transferi yapan küçük boyutlu bir program olarak tanımlanabilir. Kötü niyetli kişiler, bilinen key-logger programlarından birini kullanarak ya da kendileri küçük bir key-logger oluşturarak bu programcıkları çeşitli şekillerde uzak bilgisayarlara gönderirler. Key logger, uzak bilgisayara kendi kurulumunu gerçekleştirdikten sonra genellikle kendini hiç belli etmeden çalışmaya başlar ve kaydettiği verileri programlandığı zaman aralıklarında hacker a iletir. Genellikle tüm klavye hareketlerini ara hafızasına alır ve transfer eder. Screen Logger da key logger ile aynı temel mantığa dayanır. Ancak screen logger programlar ile taşınabilen data yalnız klavyenizde yaptığınız tüm vuruşlarla sınırlı olmayıp ekran görüntülerinizi de içerir. Fare ile ekranda bir noktaya tıklamanız ile beraber aynı anda screen logger, adeta ekranın tamamının ya da küçük bir bölümünün (genellikle fare merkezli olarak küçük bir dörtgenin) o anki resmini çekerek bunları İnternet ortamında sabit bir adrese iletir.

74 Mobil İşletim Sistemleri Keylogger nedir? IOS Android ( 23 Eylül 2008) Symbian (Nokia,Ericsonn,Sony,Panasonic,Samsun; 1998 Londra) IOS (Apple ; 2007) Windows Mobile (Microsoft) Ubuntu Touch Vs.

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM)

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM) BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıların girdiği bilgileri veri giriş ünitesine alan, işlem ünitesi ile girilen bilgileri işleyen, elde ettiği sonuçları kendi içinde saklayabilen ve işlenen verilerin

Detaylı

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ A. Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları... 2 1. Temel Bilgiler 2 a. Donanım yazılım bilişim teknolojisi... 2 b. Bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinin tanıtımı...

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? 2. Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYAR NEDĐR? Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin 1 sonucunu saklayabilen; sakladığı bilgilere istenildiğinde

Detaylı

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU Kapak: Zafer YILMAZ Dizgi/İç Düzen: Bayrak Matbaası Baskı: Bayrak Matbaası İstanbul, Eylül 2012 Hazırlayan Halil Ünsal NAMAZCI ISBN 978-9944-0865-0-9 Herkes

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI. Mustafa KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI. Mustafa KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; girilen verileri kullanıcının isteğine göre işleyebilen, veriler üzerinde aritmetiksel

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Temel Bilgisayar Kullanımı Sürüm 3 Aralık 2009 Temel Bilgisayar Kullanımı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com BİLGİSAYAR DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com BÖLÜM 1 1.1 Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojisi 1.1.1 Bilgisayarın Tanımı ve Kısa Tarihçesi 1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Giriş

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read BÖLÜM I DONANIM......1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read Only Memory - ROM) İşlemci - MİB (Processor - CPU):

Detaylı

BİLİŞİM EĞİTİMİ PROGRAMI

BİLİŞİM EĞİTİMİ PROGRAMI BİLİŞİM EĞİTİMİ PROGRAMI BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN TEMEL VE DOĞRU KULLANIMI VE BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI SERVİSLERİ 08.ŞUBAT.2010 BÖLÜM 1... 5 BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ... 5 Bilgisayar türleri... 6 Masaüstü bilgisayarlar...

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 7 ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YAYINIDIR Yazı ve Araştırma Kurulu Başkan

Detaylı

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ 1. BĠLGĠ TEKNOLOJĠLERĠ KAVRAMLARI 1.1. Genel Kavramlar 1.1.1. Donanım, Yazılım ve Bilgi Teknolojisi Bilgisayarlar, kullanıcılar tarafından aldığı ham verileri,

Detaylı

İi. BELLEK. İşlem: Veriler, insanların amaçları doğrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer.

İi. BELLEK. İşlem: Veriler, insanların amaçları doğrultusunda, programın yetenekleri ölçüsünde işlem basamaklarından geçer. TEKNİK Bilgisayar; kullanıcıdan aldığı verilerle ya da komutlarla mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan, yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen, sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik

Detaylı

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabı

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabı 2013 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabı BatuhanCan Bu kitap, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 05/09/2012 tarih ve 150 sayılı kararıyla kabul edilen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Detaylı

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ I. BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler

Detaylı

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur.

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur. BİLGİSAYARIN MİMARİSİ, TEMEL BİLEŞENLERİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI Bilgisayarı yapısal olarak; Bilgilerin girilmesi, girilen bilgilerin belirtilen durumlara göre işlenmesi, işlem sonuçlarının alınması olarak

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Genel Kavramlar Öğr.Gör.Dr. M.Cemil KARACADAĞ Bu ders içeriğinin basım,

Detaylı

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software)

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software) Temel Bilgiler Bilgisayarı Tanıyalım Bilgisayar günümüzde teknolojisinde en önemli yeri olan elektronik bir makinedir. Herkesinde bildiği gibi bilgisayar sadece kendisine verilen bilgileri bize geri verebilir.

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

Bilişim Teknolojileri Dersi BİL 101 2009-2010 Yaz Dönemi

Bilişim Teknolojileri Dersi BİL 101 2009-2010 Yaz Dönemi Bilişim Teknolojileri Dersi BİL 101 2009-2010 Yaz Dönemi Hatice Gökçe Bilgiç hgbilgic@etu.edu.tr hgokcebilgic@gmail.com 03.05.2010 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri 1 Hafta 1 Temel Bilgisayar Bilgisi BİL

Detaylı

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Bilgisayar Nedir? BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Girilen bilgileri depolayabilen, bu bilgiler ile istenilen her türlü aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yapılmasını sağlayan elde edilen sonuçları ekran

Detaylı

ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI

ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI ÜNİTE 1 BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI Bilgisayarların fiziksel kısımlarına ne denir? a) Ekran c) Yazılım d) Pc Bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalara verilen genel ad aşağıdakilerden hangisidir?

Detaylı