1-KURUMİÇİ YATAY GEÇİŞ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1-KURUMİÇİ YATAY GEÇİŞ"

Transkript

1 YATAY GEÇİŞ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Fakültemiz Bölümlerine yatay geçiş yolu ile gelmek isteyen öğrenciler için 3 tür geçiş yolu bulunmaktadır: 1- Kurumiçi Yatay Geçiş 2- Kurumlar arası Yatay Geçiş 3- Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş 1-KURUMİÇİ YATAY GEÇİŞ Eğitim yılı Güz Dönemi itibariyle 3. ve 5. yarıyılını okuyacak olan (2.sınıfa ve 3. a geçen) öğrenciler başvurabilirler! Kurumiçi yatay geçiş 2 ye ayrılır: 1- içi yatay geçişler (Fakültemiz Bölümlerinde okuyan ve yine Fakültemizdeki diğer bölümlere geçmek isteyenleri kapsar) 2- dışı yatay geçişler (Üniversitemizin diğer fakülte/yüksekokullarında okuyan ve Fakültemizdeki Bölümlere geçmek isteyenleri kapsar) Eğitim yılı Güz Döneminde Kurumiçi yatay geçiş kontenjanımız aşağıdaki gibidir: ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF GIDA MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF Süre Puan Türü Genel Kont sınıf İÇİ GEÇİŞ YAPMAK İSTEYENLER İÇİN ŞARTLAR: 1- Yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için öğrencinin GANO sunun en az 2.5 olması gerekir. DIŞI GEÇİŞ YAPMAK İSTEYENLER İÇİN ŞARTLAR: 1- Yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için öğrencinin GANO sunun en az 2.5 olması gerekir. 2- Farklı fakülte/yüksekokul öğrencileri için; öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.

2 3- Tamamen yabancı dille eğitim yapıldığı için öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerekir. (ADÜ İngilizce Yeterlik Sınavından (İYS) asgari başarı puanını almış olmak veya Üniversitelerarası Kurul tarafından eşdeğerliği kabul edilmiş bir yükseköğretim kurumunun hazırlık sınıfını başarı ile tamamlamış olmak veya anadilin İngilizce olduğu bir ülkede o ülke vatandaşlarının devam ettiği ve öğretim dilinin İngilizce olduğu ortaöğretim kurumlarında eğitim görüp ortaöğrenimini bu kurumlarda tamamlamış olmak veya son 3 yıl içinde ulusal ya da uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından ADÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Yönergesinde belirtilen asgari başarı puanının alındığını gösteren belgeyi başvuru sırasında sunmak şarttır.) BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER a) Adayın, yatay geçiş yapmak istediği programı belirtir dilekçe, (Başvuru Formuna Fakültemiz web sayfası duyurularından ulaşabilirsiniz.) b) Onaylı transkript; (Başvuran adayın ayrılacağı kurumdan alacağı izlediği bütün dersleri, bu derslerden aldığı notları ve genel not ortalamasını gösteren Türkçe/İngilizce belge) c) Ders içeriklerini gösteren onaylı belge, d) ÖSYM sınav sonuç belgesinin internet çıktısı, e) Yabancı dil seviyesini gösterir belge, f) 1 adet fotoğraf, g) Nüfus cüzdan fotokopisi NOT1: e-f-g ve h şıklarındaki belgeler birim içi (Fakültemiz öğrencileri) yatay geçiş yapacak öğrencilerden istenmeyecektir. BAŞVURU YERİ TARİHLERİ BAŞVURU BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE SONUÇLARIN İLANI ASİL KAYIT HAKKI KAZANANLARIN KESİN KAYIT BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ YEDEK OLARAK YERLEŞENLERİN İLAN TARİHİ YEDEK OLARAK YERLEŞENLERİN KAYIT YAPTIRMA BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ NOT2: Başvuru için gerekli belgeler eksiksiz bir biçimde verilmelidir aksi takdirde değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvurular posta yoluyla veya elden Fakültemiz Dekanlığına yapılacaktır. Posta ile başvurularınızda meydana gelecek gecikmeler ve eksik belge durumunda öğrenci sorumludur. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

3 2-KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ Eğitim yılı Güz Dönemi itibariyle 3. ve 5. yarıyılını okuyacak olan (2. a veya 3. a geçen) öğrenciler başvurabilirler! Eğitim yılı Güz Döneminde Kurumlar arası yatay geçiş kontenjanımız aşağıdaki gibidir: Süre Puan Türü Genel Kont sınıf ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF GIDA MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ YAPMAK İSTEYENLER İÇİN ŞARTLAR: 1- Kurumlar arası yatay geçiş için öğrencinin; GANO sunun 4 üzerinden en az 2.30 ve MF-4 puanının ADÜ de başvuru yapacağı programın da o yılki genel kontenjan taban puanının %90'ından az olmaması, (Lütfen giriş yılınız itibariyle almış olduğunuz MF-4 puanınızın taban puandan az olmadığını tespit etmek amacıyla aşağıdaki tablodan kontrol ediniz) ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARIN %90 ına KARŞILIK GELEN PUAN Gıda Mühendisliği (İngilizce) , , ,311 Makine Mühendisliği (İngilizce) , , ,192 İnşaat Mühendisliği (İngilizce) , , ,467 Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) , ,868 Veya GANO suna bakılmaksızın merkezi yerleştirme puanının geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması şarttır. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLAR Gıda Mühendisliği (İngilizce) , , ,235 Makine Mühendisliği (İngilizce) , , ,214 İnşaat Mühendisliği (İngilizce) , , ,075 Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) , , Tamamen yabancı dille eğitim yapıldığı için öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerekir.

4 (ADÜ İngilizce Yeterlik Sınavından (İYS) asgari başarı puanını almış olmak veya Üniversitelerarası Kurul tarafından eşdeğerliği kabul edilmiş bir yükseköğretim kurumunun hazırlık sınıfını başarı ile tamamlamış olmak veya anadilin İngilizce olduğu bir ülkede o ülke vatandaşlarının devam ettiği ve öğretim dilinin İngilizce olduğu ortaöğretim kurumlarında eğitim görüp ortaöğrenimini bu kurumlarda tamamlamış olmak veya son 3 yıl içinde ulusal ya da uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından ADÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Yönergesinde belirtilen asgari başarı puanının alındığını gösteren belgeyi başvuru sırasında sunmak şarttır.) 3- dışından öğrenci kabul kontenjanından kaydını yaptırmış olan öğrencilerin sıralamasında yalnızca GANO esas alınır. Öğrenci transkriptinde hem 4 lük hem de 100 lük sistemde GANO değerleri bulunması halinde, 4 lük sistemdeki GANO değeri kullanılır. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER a) Adayın, yatay geçiş yapmak istediği programı belirtir dilekçe, (Başvuru Formuna Fakültemiz web sayfası duyurularından ulaşabilirsiniz.) b) Onaylı transkript; (Başvuran adayın ayrılacağı kurumdan alacağı izlediği bütün dersleri, bu derslerden aldığı notları ve genel not ortalamasını gösteren Türkçe/İngilizce belge) c) Ders içeriklerini gösteren onaylı belge, d) ÖSYM sınav sonuç belgesinin internet çıktısı, e) Yabancı dil seviyesini gösterir belge (Transkriptinde hazırlık sınıfı başarılı ibaresi olmayanlar ile hazırlık sınıfı okumamış olan öğrenciler) f) 1 adet fotoğraf, g) Nüfus cüzdan fotokopisi h) 2. Öğretim programlarımız bulunmamaktadır. Dolayısıyla 2. Öğretimden 1. Öğretime geçmek için başvuran adayların bulundukları sınıfın ilk %10 a girdiklerine ve bir üst sınıfa geçtiklerine ilişkin belge. BAŞVURU YERİ TARİHLERİ BAŞVURU BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ DEĞERLENDİRME BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ SONUÇ ASİL KAYIT HAKKI KAZANANLARIN KESİN KAYIT BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ YEDEK OLARAK YERLEŞENLERİN İLAN TARİHİ YEDEK OLARAK YERLEŞENLERİN KAYIT YAPTIRMA BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ NOT: Başvuru için gerekli belgeler eksiksiz bir biçimde verilmelidir aksi takdirde değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvurular posta yoluyla veya elden Fakültemiz Dekanlığına yapılacaktır. Posta ile başvurularınızda meydana gelecek gecikmeler ve eksik belge durumunda öğrenci sorumludur. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

5 3-MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ Eğitim yılı Güz Dönemi itibariyle Fakültemizde bulunan ve aşağıdaki tabloda belirtilen program ve sınıflara Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş kapsamında kurum içi veya kurum dışından başvuru yapılabilir! Süre Puan Türü Genel Kont. Hazırlık ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF GIDA MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) 4 MF (Henüz 4. okuyacak öğrencimiz bulunmadığından 4. a, ayrıca Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde de henüz 3. ve 4. ta okuyacak öğrenci bulunmadığından 3. ve 4. a geçiş için başvuru alınmayacaktır.) MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ YAPMAK İSTEYENLER İÇİN ŞARTLAR: 1- DGS ile yerleşen öğrencilerin (Kendi birimine) sadece yerleştikleri yıldaki DGS Kılavuzunda öğrencinin önlisans alanı ile tercih edebileceği yerler ve DGS Puanı dikkate alınarak uygulama yapılacaktır. (Başvuru esnasında yerleştikleri yıla ait kılavuzun ilgili bölümünü belgelemesi gerekmektedir.) 2- Öğrencinin geçmek istediği diploma programına, öğrencinin halen öğrenim görmekte olduğu diploma programına kayıt yaptırdığı yılda öğrenci kabul edilmemişse diploma programının merkezi yerleştirme taban puanı oluşmadığından geçiş yapılamaz Öğretim yılı girişli iseniz; Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümlerine Öğretim yılı girişli iseniz; Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümlerine başvurabilirsiniz! Ancak 2011 ve öncesi girişli iseniz Fakültemize o yıl henüz öğrenci alımı olmadığından taban puanı oluşmamıştır. Bu nedenle başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır. 3- Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerekir. Hazırlık sınıfında veya birinci sınıfa geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekir. Hazırlık sınıfı veya 1. olup Fakültemiz Bölümlerine geçiş yapmak isteyen öğrenciler ( Girişli öğrenciler); ADÜ İngilizce Yeterlik Sınavına (İYS) girerler, başarılı olanlar 1. a intibak ettirilir, başarılı olamayanlar Hazırlık ı eğitimi alırlar.

6 1., 2 veya 3. a geçiş yapmak isteyen öğrenciler ( , ve yılı girişli öğrenciler); ADÜ İngilizce Yeterlik Sınavından (İYS) asgari başarı puanını almış olmak Üniversitelerarası Kurul tarafından eşdeğerliği kabul edilmiş bir yükseköğretim kurumunun hazırlık sınıfını başarı ile tamamlamış olmak Anadilin İngilizce olduğu bir ülkede o ülke vatandaşlarının devam ettiği ve öğretim dilinin İngilizce olduğu ortaöğretim kurumlarında eğitim görüp ortaöğrenimini bu kurumlarda tamamlamış olmak Son 3 yıl içinde ulusal ya da uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından ADÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Yönergesinde belirtilen asgari başarı puanının alındığını gösteren belgeye sahip olmak 4- Öğrenciler merkezi yerleştirme puanıyla sadece bir defa yatay geçiş yapabilirler. Ancak, bu kapsamda yatay geçiş yapan öğrenciler ÖSYS merkezi yerleştirme sonucu kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna daha sonraki başvuru tarihlerinde geri dönebilirler. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLAR Gıda Mühendisliği (İngilizce) , , ,235 Makine Mühendisliği (İngilizce) , , ,214 İnşaat Mühendisliği (İngilizce) , , ,075 Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) , ,076 Geçiş yapmak isteyenler yukarıdaki tablodan MF-4 puanlarını karşılaştırarak (taban puanın üzerinde ise) diğer belgeleriyle başvurabilirler. dışı yükseköğretim kurumlarından yurtiçindekilere yatay geçiş Yükseköğretim Kurulu internet sayfasında tüm yükseköğretim kurumlarının yurt dışı öğrenci kontenjanları ile başvuru şartları ve değerlendirme takvimi ilan edilir. Lütfen YÖK ün web sayfasından takip ediniz. Yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına geçiş işlemleri, Adnan Menderes Üniversitesi Yatay Geçiş Yönergesi nin 15 inci maddesi uyarınca yapılır. (http://www.idari.adu.edu.tr/db/ogrenciisleri/webfolders/topics/adu%20yatay%20gecis%20yonergesi(10).pdf) dışındaki yükseköğretim kurumlarından yatay geçişte, öğrencinin yatay geçiş yapmak istediği yükseköğretim kurumundaki diploma programının ilgili sınıfına öğrenci kabulündeki taban puana sahip öğrenciler, yurt dışında yükseköğrenim gördüğü tüm derslerden başarı şartı aranmaksızın yatay geçiş başvurusu yapabilirler. Bu yolla başvuran öğrencilerin yatay geçiş başvurusu, bu Yönergedeki esaslar çerçevesinde yurt dışı yatay geçiş kontenjanı kapsamı dışında değerlendirilir. dışı üniversitelerden yapılan başvurularda öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın, ön lisans veya lisans diploması vermeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınması ve kayıtlı olduğu diploma programının, yatay geçiş için başvurduğu lisans diploma programına eşdeğerliğinin ilgili birim tarafından kabul edilmesi şartı aranır. dışında yükseköğretime başlayan öğrencilerin Türkiye deki yükseköğretim programlarına geçiş başvurularının değerlendirilmesinde kullanılacak olan, ÖSYM tarafından yapılan ÖSYS sınavlarındaki asgari puanlar ile bunlara eşdeğerliği kabul edilen sınavlar ve puanları, üniversiteler tarafından belirlenen yurtdışı yatay geçiş kontenjanları ile birlikte Yükseköğretim Kurulu tarafından ilan edilir. Adayların, yatay geçiş başvurusu yapabilmeleri için en az ilan edilen puanlara veya üzerindeki puanlara sahip olması gerekir.

7 Diğer yükseköğretim kurumlarından yatay geçiş (1) Türk Silahlı Kuvvetleri ile Polis Akademisi ve bağlı yükseköğretim kurumlarında lisans düzeyinde öğretime devam eden öğrenciler kendi özel kanunlarınca düzenlenen hükümler çerçevesinde ve bu ilgili Yönetmeliğin konuyla ilgili hükümlerine uygun olarak diğer yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapabilirler. (2) Bu kurumlardan 13/1/1985 tarihli ve sayılı Resmî Gazete de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinde (Yükseköğretim kurumundan uzaklaştırma ve çıkarma cezasını gerektiren disiplin suçları dışında, uyarma ve kınama cezası verilmesini gerektiren eylemlere nitelik ve ağırlıkları itibarıyla benzer eylemlerde bulunanlara da aynı türden disiplin cezaları verilir.) sayılan fiiller nedeniyle, başarısızlık veya disiplinsizlik nedeni ile ilişiği kesilenler diğer yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş için başvuramazlar. (3) İkinci fıkra kapsamına girmeyen bir gerekçe ile birinci fıkra kapsamındaki yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilen öğrenciler, ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren iki yıl içinde diger yükseköğretim kurumlarına geçiş için başvurabilir. Bu başvurular kurumlar arası yatay geçiş hükümlerine göre değerlendirilir. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER a) Adayın, yatay geçiş yapmak istediği programı belirtir dilekçe, (Başvuru Formuna Fakültemiz web sayfası duyurularından ulaşabilirsiniz.) b) Onaylı transkript; (Başvuran adayın ayrılacağı kurumdan alacağı izlediği bütün dersleri, bu derslerden aldığı notları ve genel not ortalamasını gösteren Türkçe/İngilizce belge) c) Ders içeriklerini gösteren onaylı belge, d) ÖSYM sınav sonuç belgesinin internet çıktısı, e) Yabancı dil seviyesini gösterir belge (Transkriptinde hazırlık sınıfı başarılı ibaresi olmayanlar ile hazırlık sınıfı okumamış olan öğrenciler) f) 1 adet fotoğraf, g) Nüfus cüzdan fotokopisi BAŞVURU YERİ TARİHLERİ BAŞVURU BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ DEĞERLENDİRME BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ SONUÇ KESİN KAYIT BAŞLANGIÇ-BİTİŞ TARİHİ NOT: Başvuru için gerekli belgeler eksiksiz bir biçimde verilmelidir aksi takdirde değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvurular posta yoluyla veya elden Fakültemiz Dekanlığına yapılacaktır. Posta ile başvurularınızda meydana gelecek gecikmeler ve eksik belge durumunda öğrenci sorumludur. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

1-KURUMİÇİ YATAY GEÇİŞ

1-KURUMİÇİ YATAY GEÇİŞ YATAY GEÇİŞ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Fakültemiz Bölümlerine yatay geçiş yolu ile gelmek isteyen öğrenciler için 3 tür geçiş yolu bulunmaktadır: 1- Kurumiçi Yatay Geçiş 2- Kurumlar arası Yatay Geçiş

Detaylı

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER 1- Yatay geçişler eşdeğer düzeyde, isimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az % 80 inin aynı

Detaylı

T.C. BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖN LİSANS VE LİSANS ÖĞRETİMİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

T.C. BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖN LİSANS VE LİSANS ÖĞRETİMİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ T.C. BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖN LİSANS VE LİSANS ÖĞRETİMİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ Amaç ve Kapsam MADDE 1 Bu Yönerge, ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversiteler ile YÖK ün akredite

Detaylı

T.C. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER

T.C. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER T.C. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER Başarı genel not ortalaması ile yapılan kurumlar arası ve kurum içi yatay geçişlerde; 1. Yatay geçişler eşdeğer düzeyde,

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Arasında Uygulanacak Yatay Geçiş Esasları Yönergesi Amaç

Karadeniz Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Arasında Uygulanacak Yatay Geçiş Esasları Yönergesi Amaç Karadeniz Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Arasında Uygulanacak Yatay Geçiş Esasları Yönergesi Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) bünyesinde yer

Detaylı

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, ön lisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında kurumiçi, kurumlararası

Detaylı

İPEK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ 10.12.2013 Tarih 25 Sayılı Senato Kararı

İPEK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ 10.12.2013 Tarih 25 Sayılı Senato Kararı İPEK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ 10.12.2013 Tarih 25 Sayılı Senato Kararı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönergenin amacı; lisans düzeyindeki öğrencilerin İpek Üniversitesi nde yer alan lisans

Detaylı

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönergenin amacı; lisans düzeyindeki öğrencilerin Uluslararası Antalya Üniversitesi

Detaylı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 GÜZ YARIYILI KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ESASLARI Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 GÜZ YARIYILI KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ESASLARI Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 GÜZ YARIYILI KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ESASLARI Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal

Detaylı

NECMETTĠN ERBAKAN ÜNĠVERSĠTESĠ REKTÖRLÜĞÜ NDEN

NECMETTĠN ERBAKAN ÜNĠVERSĠTESĠ REKTÖRLÜĞÜ NDEN NECMETTĠN ERBAKAN ÜNĠVERSĠTESĠ REKTÖRLÜĞÜ NDEN -2016 Eğitim-Öğretim yılında Üniversitemize yatay geçişler Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal,

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

ATILIM ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç-Kapsam-Dayanak

ATILIM ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç-Kapsam-Dayanak (04.07.2014 gün ve 05 Sayılı Senato Kararı) (08.05.2014 gün ve 03 Sayılı Senato Kararı) (11.10.2013 gün ve 07 Sayılı Senato Kararı (06.04.2012 gün ve 04 Sayılı Senato Kararı) (23.02.2012 gün ve 03 Sayılı

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI ARASINDA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI ARASINDA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI ARASINDA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ Amaç ve Kapsam MADDE 1 - (1) Bu yönerge İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi önlisans ve lisans programlarına

Detaylı

T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Devlet Konservatuvarı ve Meslek Yüksekokulu nun 2014 2015

Detaylı

BİRİNCİBÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİBÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK Amaç BİRİNCİBÖLÜM Amaç,

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ LİSANS, ÖN LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ LİSANS, ÖN LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ LİSANS, ÖN LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 - Bu yönergenin amacı, Acıbadem Üniversitesi Lisans, Ön Lisans ve Diploma

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ ÖĞRENCİ KABUL EDİLECEKTİR A- GENEL KOŞULLAR:

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ ÖĞRENCİ KABUL EDİLECEKTİR A- GENEL KOŞULLAR: 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ ÖĞRENCİ KABUL EDİLECEKTİR Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Ana dal, Yan

Detaylı

(RG: 24 Nisan 2010 Sayı:27561) BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar. Amaç

(RG: 24 Nisan 2010 Sayı:27561) BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar. Amaç Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA

Detaylı

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU KURUM İÇİ VE KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU KURUM İÇİ VE KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU KURUM İÇİ VE KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 - (1) Bu yönergenin amacı; diğer Meslek

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN "Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin

Detaylı

İstanbul Bilgi Üniversitesi ne Diğer Yükseköğretim Kurumlarından Yatay Geçiş Yoluyla Öğrenci Kabulü Yönergesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi ne Diğer Yükseköğretim Kurumlarından Yatay Geçiş Yoluyla Öğrenci Kabulü Yönergesi İstanbul Bilgi Üniversitesi ne Diğer Yükseköğretim Kurumlarından Yatay Geçiş Yoluyla Öğrenci Kabulü Yönergesi (Dış Yatay Geçiş Yönergesi) Kabul eden makam, tarih ve sayı : Mütevelli Heyet, 16.07.2004 (249)

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ Kapsam MADDE 1- (1) Bu yönerge, İstanbul Teknik Üniversitesi Önlisans ve

Detaylı

A. GÜZ BAŞVURULARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR

A. GÜZ BAŞVURULARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR Yükseköğretim kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek Madde 1 uyarınca

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İZMİR ÜNİVERSİTESİ KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu yönergenin amacı; İzmir Üniversitesi ndeki Tıp Fakültesi hariç, bir fakülte, yüksekokul

Detaylı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kredili Lisans ve Önlisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ne Tâbi Öğrencilerin Üniversite İçi Yatay Geçiş Yönergesi 1

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kredili Lisans ve Önlisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ne Tâbi Öğrencilerin Üniversite İçi Yatay Geçiş Yönergesi 1 İstanbul Bilgi Üniversitesi Kredili Lisans ve Önlisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ne Tâbi Öğrencilerin Üniversite İçi Yatay Geçiş Yönergesi 1 Kabul eden makam, tarih ve sayı : Akademik Kurul, 30.06.2009,

Detaylı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönergenin amacı, Adnan Menderes Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL PROGRAMI VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL PROGRAMI VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL PROGRAMI VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ Senato: 11 Eylül 2012 / 306-3-C Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı; Marmara Üniversitesi bünyesinde yer alan lisans düzeyindeki

Detaylı

2014-2015 ÖĞRETİM YILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KOŞULLARI. 2) Öğrencinin öğrenimi süresince disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.

2014-2015 ÖĞRETİM YILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KOŞULLARI. 2) Öğrencinin öğrenimi süresince disiplin cezası almamış olması gerekmektedir. 2014-2015 ÖĞRETİM YILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KOŞULLARI 1) Öğrencinin yatay geçişle ayrılacağı kurumdaki bütün derslerini alarak sınavlarını başarmış ve genel not ortalamasının yüz (100) üzerinden en az altmış

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR KONU BAŞLIKLARI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR KONU BAŞLIKLARI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR KONU BAŞLIKLARI A-) YENİ KAYIT İŞLEMLERİ (LİSANS VE ÖNLİSANS) 1- ÖSYM Yerleşen Adayların Kayıt İşlemleri Nasıl yapılır? Üniversitemiz

Detaylı

T.C. KAFKAS ÜNĠVERSĠTESĠ EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ KURUM ĠÇĠ VE ANABĠLĠM DALI/BÖLÜMLER ARASI YATAY

T.C. KAFKAS ÜNĠVERSĠTESĠ EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ KURUM ĠÇĠ VE ANABĠLĠM DALI/BÖLÜMLER ARASI YATAY Not: Bu Yönerge Üniversitemiz Senatosunun 01.06.2011 tarih ve 08 sayılı oturumda alınan 80 sayılı kararla kabul edilmiştir. T.C. KAFKAS ÜNĠVERSĠTESĠ EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ KURUM ĠÇĠ VE ANABĠLĠM DALI/BÖLÜMLER

Detaylı