İzmir. Miracle. city. The

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İzmir. Miracle. city. The"

Transkript

1

2 Miracle The İzmir city Muhteşem tarihin, mavi denizin, lezzetli yemeklerin şehri. Tanrıların, imparatorların, sultanların; güneş ve rüzgarın şehri. Bilgeliğin, kahramanlığın, özgürlüğün ve şifanın şehri; tarihçiler, arkeologlar ve akademisyenler için bir hazine. İzmir Tarihi İpek Yolu nun Ege yle buluştuğu ve gökdelenlerin antik kalıntıları selamladığı, geleceğin aydınlık ve ufkun parlak olduğu şehir. Hayatın Kordon da hızlandığı, Seferihisar da yavaşladığı ve Çeşme de keyif haline dönüştüğü şehir. İzmir Zeytinin, incirin, üzümün şehri Doğallığın, organiğin ve tazeliğin memleketi yıllık geçmişini arkasına alıp, yüzlerce yıl ileriye bakan İzmir, Türkiye nin Avrupa ya açılan batı limanıdır. Darius un İ.Ö. 5. yüzyılda Pers Kraliyet Yolu nu bu şehre ulaşmak için yapması da, tanrılara tapınakların bu şehirde sunulması da rastlantı değildir. Balçova nın kaplıcalarıyla ısınan, Kuş Cenneti yle süslenmiş, mimari başyapıtların cömertçe serpiştirildiği, nefis sahillerle çerçevelenmiş İzmir, Ege nin kıyısındaki en değerli cevherlerdendir. Dünyanın Yedi Harikası ndan biri olan Artemis Tapınağı, antik tarihin şifa merkezi Asklepion, Celsus Kütüphanesi ve Zeus Tapınağı İzmir in asırlardır sayısız sosyal ve kültürel etkinliğin merkezinde yer aldığını tüm görkemleriyle kanıtlar. Günümüzde festivaller ve sergiler, fuarlar ve kongreler İzmir in takvimini yıl boyunca doldurur. İzmir Bereketin, bolluğun, güzelliğin şehri.

3 Saat Kulesi Konak

4 İzmir, yılı yerleşik hayat olmak üzere yıllık tarihi ve km 2 lik yüzölçümüyle Türkiye nin batısında bir metropoldür. Limanları, ekonomik çeşitliliği, iyi yetişmiş insan gücü ve coğrafi konumunun sağladığı elverişli ortam, İzmir in ülkenin 3 üncü en büyük ekonomisine sahip olmasını sağlamıştır. Yüksek büyüme hızı ile İzmir, 2012 yılında dünyanın en hızlı büyüyen beş metropol ekonomisinden biri haline gelmiştir.

5 İzmir, ekonomik ve sosyal olarak dinamik bir şehir oluşunu konumu ve iklimine borçlu olduğu kadar, tarihi boyunca sosyal mozaiği dahilinde pek çok kültür ve din barındırmış olmasına da borçludur. Persler, Antik Yunanlılar, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar, İzmir in uzun tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı onlarca farklı uygarlıktan sadece bazılarıdır. İzmir, çok dinli yapısıyla gurur duymaktadır. İzmir de kiliseler ve sinagoglar, camilerle ve antik tapınaklarla uyum içinde, içiçe bulunmaktadır. Yaklaşık 4 milyon olan nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olması şehrin hayat dolu olmasını sağlar. On binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan İzmir, bilim adamları, sanatçılar, iş adamları ve akademisyenler yetiştirmektedir. Mükemmel iklimiyle İzmir, zeytin, incir, üzüm ve pamuk gibi mahsuller için harika bir doğal ortam teşkil etmektedir. Çeşitli deniz mahsulleri, şaraplar, kendine özgü otlar ve zeytinyağları sunan İzmir, en katıksız ve sade mutfak harikalarıyla gurmeler için de çekici bir şehirdir. Maviye açılıyor olmasına rağmen, İzmir aynı zamanda çok yeşil bir şehirdir; çevreyi korumak için önlemler almakta ve güneş, rüzgar ve termik enerji kullanımını desteklemektedir. İzmir, çok sayıdaki sağlıklı yaşam merkeziyle gurur duymakta, aktif yaşamak isteyen İzmirliler için çözümler üretmektedir. Victor Hugo nun prenses yakıştırmasında bulunduğu İzmir, eski ismiyle Smyrna, bir zamanlar antik paraların üzerine nakşedilmiş eski ve köklü bir şehir olduğu kadar, büyümeye devam eden genç ve dinamik bir metropoldür. İzmir Körfezi

6 Miracle The Öncülerin şehri city öncü : 1. önde giden. 2. bir sanat ve düşünce akımını, çağına göre yeni bir görüşü başlatan. 3. müjdeci öncülerin şehri : İzmir Öncü olmak kolay değildir. Tarihte pek çok ilki gerçekleştirmiş bir şehir olarak, İzmir in sorumluluğu büyüktür. Neresinden bakılırsa bakılsın, Türkiye nin Avrupa nın en hızla büyüyen gücü olduğunu inkar etmek mümkün değildir. Türkiye nin 81 şehri arasında, toplam 75 milyon nüfusun içindeki 4 milyon genç beyin ile İzmir, Türkiye nin geleceği parlak, öncü şehridir. İzmir in Tarihte İlkler listesi sonsuzdur. Tarımdan finansa, sağlıktan eğitime, yaşam tarzından teknolojiye İlk parşömen kağıdı, ilk şifa tapınağı (Asklepion, şifa tanrısı Asklepios adına kurulmuştur), bitkisel tedavi, psikoterapi ve doğal terapinin ilk defa kullanılması ve kitapla Asya nın ilk kütüphanesi Homeros tarafından yazılan ve Batı edebiyatının günümüze kadar gelen en eski eserlerinden olan İlyada bu topraklarda yazılmıştır. Lidyalılar tarihte ilk defa madeni parayı İzmir civarında kullandıkları için, paranın bu topraklarda yaratıldığı da bir ilk olarak eklenebilir! yıldır dünyanın her yerinden milyarlarca insan kiliselerde Hz. İsa ya ibadet etmektedir ve İncil de bahsi geçen Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden 3 ü bugünkü İzmir sınırları içindedir! Türkiye nin ilk demiryolu; ilk Sakin Şehir, ilk tüp bebek, ilk futbol takımı, ilk hayvanat bahçesi ve doğal yaşam parkı ve ilk uluslararası fuar, İzmir in ilk lerinden sadece bazılarıdır. İzmir kelimenin her anlamıyla, öncüdür.

7 Celsus Kütüphanesi, Efes Selçuk

8 Hıristiyanlığın Yedi Kilisesi Ahiret in Yedi Kilisesi ve Asya nın Yedi Kilisesi olarak da bilinen Hıristiyanlığın Yedi Kilisesi, Antioch lu Ignatius tarafından Yeni Ahit te yazıldığı üzere Hıristiyanlığın erken döneminin en önemli kiliseleridir. Yedi Kilise nin tamamı bugünkü Türkiye sınırları içerisinde yer almaktadır. Kitapta, Hz. İsa Yunan adası Patmos tayken Aziz John a şöyle der: Burada gördüklerini bir parşömene yaz ve Efes, Smyrna, Bergama, Thyatira, Sardis, Philadelphia ve Laodicea daki Yedi Kilise ye yolla.

9 Celsus Kütüphanesi, Efes Selçuk

10 Sonsuz şehir İzmir, iki kere kurulmuş bir şehirdir. İlk yerleşim olan Antik Smyrna, İ.Ö yıllarında kurulmuştur. Bayraklı daki kazılar sırasında ortaya çıkan bu yerleşim yerleri, İzmir in kuzeydoğusundaki Tepekule bölgesinde bulunmuştur. 250 metre yükseliğindeki Bayraklı tepesinde Zeus un ölümlü oğullarından sayılan Kral Tantalus un İ.Ö. 7. yüzyıla ait mezarının kalıntıları bulunmuştur. Şehir, ikinci defa, Büyük İskender in komutanlarından biri tarafından Pagos ta (Kadifekale) 4. yüzyılda kurulmuştur. Efsaneye göre, Büyük İskender bir gün Pagos tepelerinde avlanırken bir ağacın altında uyuyakalır ve rüyasında iki tane orman perisi görür. Periler bu alanda bir şehir kurmasını söyler ve bu şehirde yaşayan insanların çok mutlu ve bereketli hayatlar süreceklerini vaadeder. Şehrin kuruluşunun temellerini oluşturmuş olan bu efsaneye dönüp baktığımızda bunu anlamlandırmak çok kolay çünkü İzmir askeri ve ticari olarak ideal bir konumda bulunmaktadır. Bugün de ayakta durmaya devam eden Kadifekale, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından birçok kez restore edildi. Denizden 186 metre yükseklikte bulunan kale, bugün bile şehrin en yüksek yerlerinden biridir ve güzel İzmir in kuşbakışı bir manzarasını sunmaktadır. Sayısız tarihi alan, İzmir i donatır. Dünyanın tüm diğer agoraları gibi Büyük İskender zamanında kurulmuş olan Agora, antik dünyanın ticari, politik ve dini buluşma noktalarından biriydi. Bugünkü pazar yeri, meclis ve şehir meydanlarının işlevlerini tek başına karşılayan İyonya agoraları arasında en büyüğü ve iyi durumda olanı İzmir Agora sıdır. Bergama Krallığı nın Helenistik dönemde başkenti olan Pergamum (Bergama) ve İyonya Birliği nin Klasik Yunan döneminin 12 şehrinden biri olan Ephesus (Efes), İzmir i tarihçilerin rüya şehri haline getirmek için yeterlidir. Dünyanın Yedi Harikası ndan biri olan Artemis Tapınağı yla da ün kazanmış olan Efes te, aynı zamanda Zeus Tapınağı da bulunmaktadır. Şehirdeki en muhteşem yapılardan biri, tartışmasız şekilde, Efes teki Celsus Kütüphanesi dir. Romalı Senatör Tiberius Julius Celsus Polemaneaus için kurulmuş olan bu görkemli yapı çok iyi muhafaza edilmiştir. Kurulduğu tarihlerde kişinin yaşadığı rengarenk bir şehirde nasıl durduğunu hayal etmek güç olsa da, kalıntıları geçmiş ihtişamını yansıtmaktadır. Zamanında parşömen muhafaza ettiği düşünülen Celsus, zamana karşı koyan en güzel yapılardandır.

11 Amfitiyatro, Efes Selçuk

12 Kemeraltı ndaki tarihi pazar yeri İzmir e özgü cıvıl cıvıl hediyelik eşyalarla ve bunlara beğeniyle bakan turistlerle doludur. Şehrin en eski buluşma noktası ve alışveriş merkezi olan Kemeraltı, İzmir in en işlek yaya trafiğine sahip bölgesidir. Dolambaçlı kaldırımlarında ve küçük meydanlarında her bütçeye göre bir şeyler vardır. Bu bölge Havra Sokak ta bulunan ve dördü iyi durumda olan 9 tarihi sinagoguyla da ünlüdür. Aralarından Portekiz Sinagogu, Sabetay Sevi nin tutkulu vaazlarını verdiği yer olmasıyla ünlüdür. İzmir in bütün yapıları arasında en kolay tanınanı muhtemelen Asansör dür. Yahudi bir bankacı olan Nesim Levi tarafından 1907 yılında inşa edilmiş olan bu asansör, deniz seviyesinden tepe seviyesine ulaşım sağlamaktadır. Artık elektrikle çalışıyor olsa da, orijinal asansörlerin ikisi de su gücüyle çalışmaktaydı. Üst katlarda bulunan balkon muhteşem bir İzmir manzarası sunmakla kalmayıp, günümüzde harika bir restoran olarak da işletilmektedir. Asansörün alt katındaki sevimli sokağa İzmir de yaşamış olan uluslararası müzisyen Dario Moreno nun ismi verilmiştir. Duvarları resimlerle süslenmiş Devlet Opera Binası ve Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen 20 bin kitabıyla bölgenin önemli kütüphaneleri arasında sayılan Milli Kütüphane de ziyaret edilmeye değer yapılar arasındadır. 19. yüzyılda Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış olan eski gümrük binası, bugün kafeler, restoranlar ve dükkanların bulunduğu bir sosyal alan olarak kullanılmaktadır. Şehrin merkezinde yer alan ve 1901 senesinde İkinci Sultan Abdülhamit zamanında Alman mimarlar tarafından inşa edilmiş olan Saat Kulesi ise İzmir in gayriresmi sembolüdür. Dantel gibi gözüken taş işçiliğiyle 25 metre yüksekliğinde olan kulenin dört köşesinde dört zarif çeşmesi bulunmaktadır. Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilmiş olan Tarihi Havagazı Fabrikası İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından orijinal karakteri muhafaza edilerek restore edilmiştir. Günümüzde ev sahipliği yaptığı pek çok kültürel faaliyet arasında sergiler, konserler ve açık hava sineması dikkat çekmektedir. İzmir in en büyük dinlenme ve eğlence mekanı olan Kültürpark, İzmir Enternasyonal Fuarı nı ağırlamakta ve bünyesinde müzeler, sanat merkezleri, galeriler, tiyatrolar, lunapark ile birlikte bahçeler, restoranlar ve kafeler gibi pek çok açık hava mekanını ve kapalı mekanı barındırmaktadır ağacı, 200 çeşit bitki ve çiçeğiyle Kültürpark, bir botanik parkını andırır. Kültürpark ın ev sahipliği yaptığı Türkiye nin ilk fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, kurulduğu 1936 yılından bu yana milyonlarca insan ağırlamıştır. Zamanda ve mekanda önemleri göz önünde bulundurulduğunda görülmeye değer olan diğer yapılardan bazıları Pasaport İskelesi, Alsancak Garı, Borsa Binası ve eski Osmanlı Bankası binasıdır.

13 Asansör Konak

14

15 Şirince Selçuk

16 Kültürlü şehir En rafine haliyle kültür. İzmir müzelerle, kültür merkezleriyle donanmıştır ve sosyo-kültürel takvimi yıl boyunca sergiler, festivaller gibi etkinliklerle doludur. Konak merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan İzmir Arkeoloji Müzesi görkemli Yunan ve Roma eserleri koleksiyonunu sergilemektedir. Müzenin en ilgi çeken eserleri arasında çok güzel işlenmiş lahitler, bir zamanlar Efes sırtlarında duran dev bir heykelden geriye kalan büst, Belevi deki kabirden kalan ve cenaze oyunlarını tasvir eden etkileyici duvar resimleri sayılabilir. Sergi alanları, laboratuvarlar, depolar, fotoğraf odaları, kütüphaneler, konferans salonlarıyla dolu olan müzenin içinde ve bahçesinde eser bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi nin hemen yanında, 1831 yılında Aziz Roche Hastanesi olarak kurulmuş olan Etnografya Müzesi bulunmaktadır. Duvarları taştan dört katlı binası yerel sanatların ve zanaatlerin renkli örneklerini barındırmaktadır. Etnografya Müzesi nde İzmir e özgü pek çok el sanatı hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi ve İzmir Resim ve Heykel Müzesi gibi müzelerle birlikte, Mask Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Demiryolu Müzesi, İnciraltı Deniz Müzesi gibi daha özelleşmiş müzeleriyle şehir herkese ve her tür zevke hitap etmektedir. Müzelerin yanı sıra, onlarca restore edilmiş eski köşk ve konağın modern kültür merkezleri haline getirilmesiyle, yılın 365 günü boyunca sayısız sergi, konser ve film gösterimi, meraklılarına sunulmaktadır.

17 Celsus Kütüphanesi, Efes Selçuk

18 Ege Bölgesi ve İzmir e özgü birçok el işi ürünü vardır. Bunların başında nazar boncuğu gelmektedir. Nazar, pek çok kültürde yöneltildiği kişiye kötü şans getirdiğine inanılan, kıskançlık veya beğeniyle yöneltilmiş bir bakıştır. Nazar boncuğunun yaptığı düşünülen şey, bu nazarı veya olumsuz enerjiyi kendine çekerek, boncuğu taşıyan kişiden uzaklaştırmaktır. Nazar inancının bu büyülü objesini farklı çeşitlerde ve şekillerde, inanılmaz tekniklerle elde üreten zanaatkarlar bulunmaktadır yıllık geçmişi olan nazar boncuğu yapma sanatı asırlardır neredeyse hiç değişmemiştir ve halen İzmir yakınlarında bulunan Görece ve Nazarköy de aynen üretilmektedir. Dokumacılık, urgancılık, çömlekçilik, keçe yapımı ve kalaycılık da bölgenin kendine has el sanatları arasında sayılabilir ve pek çok müze ve imalathane, bunların çok güzel örneklerini sergilemektedir. Bahsi geçen değerler çok yerel ve otantik olmasına rağmen, İzmir in aynı zamanda dünya çapında bir eğlence ve moda merkezi olduğunu unutmamak gerekir. Stadyumlar ve konser alanları her yıl onlarca müzisyeni, senfoni orkestralarını ve rock gruplarını ağırlamakta, alışveriş merkezlerinde ve lüks butiklerde Avrupa ve dünya markaları tüketicilere sunulmaktadır. Sırt çantasıyla gezen gençlerden seçkin işadamlarına kadar herkes için İzmir de ideal konaklama mevcuttur. Butik oteller kadar dünya çapındaki otel zincirlerinin de bulunduğu İzmir, ziyarete gelen herkesin zevkine ve bütçesine uygun konaklama seçenekleri sunmaktadır. İzmir diğer metropoller gibi yılın her günü yaşayan bir şehir olduğu için iş ve sanat takvimi yıl boyu dolu dolu geçmektedir. Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 80 yılı geride bırakan İzmir Enternasyonal Fuarı, Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı ve Organik Ürünler Fuarı yüksek katılımlı etkinliklerden bazılarıdır.

19 Sokak Pazarı

20 Güneş şehri İzmir in 629 kilometrelik sahillerindeki tatil beldelerinde, güneş mükemmel parlaklıkta, rüzgar ideal hızında, kum en uygun sıcaklıktadır. Muhteşem sahillerin birbirini izlediği İzmir de, yaz turizmi doğal olarak gelişmiştir ve Türkiye nin tüm şehirlerinden gelen yerli turistlerin yanı sıra, dünyanın her yanından ziyaretçi çekmektedir. Kıyılar boyunca pek çok Mavi Bayrak lı kumsal bulunmaktadır. İzmir, plaj ve marinalara verilen ve uluslararası bir çevre ödülü olan bu bayraklardan yaklaşık 35 ine sahip olmaktan gurur duymaktadır. Dünya çapında üne ulaşmış küçücük bir tatil beldesi olan Çeşme nin yaz aylarında nüfusu onlarca katına çıkar. Bir yarımadada konumlanmış olması, kuzey ve güney rüzgarlarının çarpıştığı bu noktayı rüzgar sörfü meraklıları için çok çekici kılmaktadır. Çeşme Yarımadası nın ucunda bulunan ve küçük bir belde olan Alaçatı, renkli gece hayatıyla dünya çapındaki rakipleriyle yarışmaktadır. Bir zamanlar küçük bir köy olan Alaçatı, bugün onlarca pansiyon ve butik oteliyle ziyaretçilerini ağırlamakta, özellikle Eylül ayında yapılan Uluslararası Rüzgar Sörfü Yarışması yla çok sayıda kişiyi bu şirin beldeye çekmektedir. Şehir merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Foça da, yaz mevsiminde deniz-kum-güneş turizmiyle binlerce kişiyi konuk etmektedir. Gümüldür Kumsalı nın bulunduğu Menderes in yanı sıra Dikili, Seferihisar ve Karaburun, kendilerine özgü güzellikleriyle İzmir şehrini kuzeyden ve güneyden tamamlayarak, ziyaret edenlere renkli bir metropolden beklenmeyecek kadar doğal ve sıcak deneyimler sunmaktadır.

21 Paşalimanı Çeşme

22

23 Foça

24 Ruhani şehir Meryem Ana nın son günlerinden Yedi Kilise ye, Helen uygarlığından Bizans zaferlerine, Artemis e adanmış Dünyanın Yedi Harikası ndan birine, Celsus onuruna inşa edilmiş muhteşem bir kütüphaneye, sarnıçlara, kiliselere, camilere, sinagoglara sahiptir İzmir. Şehrin tarihinde karşımıza çıkan isimlere bir bakınca; Büyük İskender, Herodot, Büyük Cyrus, Aziz John İzmir ruhani tarihin içinde yüzmektedir yıllık tarihiyle İzmir, Akdeniz deki en eski şehirlerden biridir. İlk yerleşim yeri İ.Ö yıllarında kurulmuştur. Bu toprakların üzerinden geçen sayısız medeniyetin zamanında da, bugün de, İzmir dinlerin beşiği olmuştur. Yunanlılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar ardarda bu topraklara büyük refah ve varlık kazandırmışlardır. Birinci yüzyılda, Smyrna Hıristiyanlığın en erken merkezlerinden biri haline gelmiştir ve Yedi Kilise burada kurulmuştur. Hem Ahit te hem de Polycarp Şehitliği nde İzmir de İ.Ö. birinci ve ikinci yüzyıllarda bir Yahudi topluluğu bulunduğu ifade edilmektedir. Smyrna 4. yüzyılda Bizans, 11. yüzyılda ise Selçuklu hükmü altına girmiştir senesinde Osmanlı hükmüne girerek, imparatorluk yıkılana kadar önemli bir Osmanlı şehri olarak kalmıştır. 17. ile 19. yüzyılları arasında dünyadaki en önemli liman şehirlerinden biri olmuştur İzmir. Nüfusunun büyük kısmı Rum olmasına rağmen, esnafının çeşitli milletlerden oluşması (özellikle Yunan, Fransız, İtalyan, Hollandalı, Ermeni ve Yahudi) şehri dönüştürerek kozmopolit bir ticaret merkezi haline getirmiştir.

25 Meryem Ana Evi Selçuk

26 İnançlardaki çeşitlilik İzmir i bugünkü renkli haline getiren unsurlar arasındadır. Tapınaklarını, kiliselerini, camilerini, sinagoglarını bırakan tüm medeniyetler ve dinler, İzmir i görülmeye değer yapılara sahip bir şehir olduğu kadar ruhani ve dini açıdan önemli bir merkez haline getirmiştir. Aziz Paul ün mermer sütunlar ve renkli mozaikler arasından yepyeni ve radikal bir dinin vaazlarını verdiği mekanlara ve oğlu yeni çarmıha gerilmiş bir kadının yas tuttuğu dağların tepesindeki küçücük taş evine düzenlen hac turları, bu tarihsel olayların ruhani gücünü adeta günümüze taşımaktadır. İzmir in bugünkü nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanlar oluşturur. 500 senelik bir Osmanlı şehri olmasının da etkisiyle, İzmir İslam mimarisine ait pek çok yapıya sahiptir senesinde inşa edilmiş Kemeraltı ndaki Hisar Camii, büyük bir kubbesi ve onu çeviren ufak kubbeleriyle İzmir in ve Osmanlı mimarisinin en görkemli yapılarındandır. Konak Meydanı ndaki Yalı Camii ise İslam mimarisinin diğer bir güzel örneğidir. Selçuk ta yer alan ve 1375 senesinde Aziz John Sarnıcı nın üzerinde bulunduğu Ayasuluk Tepesi nin batı yamacına kurulmuş olan İsa Bey Camii ise Anadolu Beylikleri zamanından kalan en eski ve etkileyici yapılardan biridir. Meryem Ana Evi, Aziz John un Kabri ve Sarnıcı, Hıristiyan gençlerin sığındığı ve Romalı askerler tarafından ölüme terkedildikleri Yedi Uyurlar ve Aziz John un Bergamalılara üçüncü mektubunda hitap ettiği Bergama Kilisesi gibi muhteşem yapılarıyla İzmir, Hıristiyanlar için kutsal topraklara sahiptir. Katoliklerin mabet yerlerinden biri olan ve Müslümanlarca da ziyaret edilen Meryem Ana Evi, 19. yüzyılda Bülbül Dağı (Mt. Koressos) da bulunmuştur. Katolikler Hz. İsa nın annesi Meryem Ana nın bu taş eve Aziz John tarafından getirildiğine ve miracına (göğe yükselmesine) kadar burada yaşadığına inanmakta ve evi ziyaret etmektedirler. Şehrin Yahudi tarihinin kökenleri ise Büyük İskender dönemine kadar uzanır. Bazı dönemlerde Yahudi nüfusu çok azalmış olmasına rağmen, İspanyol Engizisyonu sonrasında 1492 senesinde II. Sultan Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde yaşamaları için davet edilen İspanyol ve Portekiz Yahudileri nden binlercesi İzmir e yerleşmişlerdir. 19. yüzyılda İzmir, Yahudi eğitimi ve ögretimindeki yüksek standartlarıyla dünya çapında ün yapmıştır. Şehirdeki en büyük sinagog Karataş ta bulunan Beth İsrael, en ünlüleri üç tanesi hala kullanımda olan Havra Sokak ın yanyana dokuz sinagogu ve en yeni ve işlek olanı ise Alsancak taki Shar Hashamayim Sinagogu dur.

27 Hisar Camii ve Kızlarağası Hanı Konak

28

29 Meryem Ana Evi Selçuk

30 Sağlıklı şehir Refah ve mutluluğu, iyi yaşam ve sporu da içeren entegre bir yaklaşımla ele alan İzmir, hareketli bir hayatı ve sağlıklı, organik beslenmeyi teşvik etmektedir. Antik Yunan şifa tanrısı Asclepius dan ismini alan ve 4. yüzyılın en önemli sağlık merkezi sayılan Asklepion, Bergama dadır. Şehrin kaplıcalarının ve çamur banyolarının ünü İ.Ö. 5 inci yüzyıla kadar gitmektedir. Antik ismi Agamemnon Kaplıcaları olan ve bugün Balçova Kaplıcaları olarak bilinen termal sular ise kireçlenme, romatizma, siyatik, safra taşları ve egzama gibi hastalıklardan yakınan pek çok yerli ve yabancı turistin şifa bulduğu bir cennet sayılmaktadır. Ortalama sıcaklığı 23 santigrat derece olan sülfürü yüksek bu şifalı sular, tedavi için olduğu kadar keyif için de ziyaretçilere sunulmaktadır. Tatil beldesi Çeşme yeraltı sularıyla da ünlüdür ve bu kaplıcaları işlettiği ve sunduğu onlarca otele sahiptir. Sayıları giderek artan tıp fakülteleri, bilim ve araştırma enstitüleri ve poliklinikleriyle İzmir, sağlık hizmetleri için tercih edilmektedir. Yılda ortalama 300 gün güneşli olan şehir; rüzgar sörfü, dağ bisikleti, yüzme, dalış, yürüyüş ve kamp gibi birçok açık hava etkinliği için imkan tanımaktadır. Akdeniz Olimpiyatları na ve Universiade a (Üniversite Oyunları) ev sahipliği yapan İzmir, spor tesisleri portföyünü, inşasına başlanmış spor sahalarıyla arttırmaya devam etmektedir. Yürüyüş ve dağ bisikleti için 100 ün üzerinde dağ patikası bulunan İzmir de, şehir merkezinden uzaklaşmak istemeyenler için sahil boyunca 40 kilometrelik bir bisiklet ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Seferihisar ilçesi, sertifikalı bir Cittaslow dur (Sakin Şehir) - daha sakin ve sağlıklı bir hayat tarzı için model teşkil etmektedir. Seferihisar, Sakin Şehir sayılabilmek için; yavaş yemek yeme felsefesini destekleme, temiz enerji kullanma, tarihi ve kültürel önemi bulunan yerleri koruma ve değerlendirme gibi istenen pek çok koşulun 60 tan fazlasını karşılamaktadır.

31 Gündoğdu Meydanı Konak

32 Alaçatı Körfezi Çeşme

33

34 Doğal şehir Konumuyla, iklimiyle, yeşili, denizi, rüzgarı ve güneşiyle İzmir her şeyi vaat eder Hem de doğal olarak! İzmir, yenilenebilir enerjiyle neredeyse eşanlamlı hale gelmiştir. Jeotermal enerji, güneş ve rüzgar enerjisi gibi doğal kaynaklarının bolluğu göz önünde bulundurulduğunda, İzmir in yenilenebilir enerji üretme potansiyeli çok büyüktür. Bu yenilenebilir kaynaklarının hepsi kullanılmaya başlandığı halde, kaynakları mümkün olan en etkin şekilde değerlendirebilmek için tasarılar sunulmakta, çalışmalar sürdürülmektedir. İzmir, ülke çapındaki rüzgar enerjisinin %36 sını üretmektedir. Türkiye de ilk organik tarım ürünleri, İzmir de üretilmiştir. Her yıl İzmir de düzenlenen Organik Ürünler Fuarı binlerce ziyaretçiyi ağırlamakta ve beslenmeden tekstile kadar pek çok alanda ürünler ve çözümler sunmakta, daha sağlıklı yaşam standartlarına ulaşabilmek için doğal ve geleneksel tarımı desteklemektedir. Bostanlı, ülkedeki ilk organik ürünler pazarına ev sahipliği yapmakta ve tezgahlardaki çeşitli ürünler tüketicilere sunulmaktadır. Doğal yaşama bütün mükemmeliğiyle tanık olmak için İzmir de yapılması gereken tek şey bir gün ayırarak, ya İzmir Doğal Yaşam Parkı nı ya da İzmir Kuş Cenneti ni ziyaret etmektir. İki mekan da ülkenin ve dünyanın her yanından ziyaretçi çekmektedir. Çiğli de metre karelik bir alan üzerine kurulu olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, yaklaşık 120 farklı türden den fazla hayvan barındırmaktadır. İzmir Kuş Cenneti ise hektarlık devasa alanıyla, 200 farklı türden kuşun üreme habitatıdır. Kuşların gözlemlenebildiği ve korunduğu Kuş Cenneti, etkileyici biyolojik çeşitliliğiyle doğal bir harikadır. Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz fokunun yurdu olan Foça, doğal bir cennet sayılmaktadır ve çok sıkı çevre koruma denetimleri altında tutulmaktadır. Nadiren görülmesine rağmen, Foça nın etrafındaki koy ve mağaralarda foklar vardır, ama oldukça utangaçtırlar!

35 Urla

36

37 Kuş Cenneti Çiğli

38 Lezzet şehri İzmir in sade ve lezzetli mutfağı, Akdeniz yemeklerinin genel mantığı doğrultusunda, yemeğin dengeli ve sağlıklı olması gerektiği düşüncesinin doğal ifadesidir. İzmir mutfağı, çok kültürlü tarihinin etkisiyle çeşitli yemekler sunmaktadır. Şehrin yemek kültürü üzerinde en çok Girit, Yunan, Balkan ve elbette Türk mutfağı etki bırakmıştır. Şehrin mutfak kültürü, Osmanlı hükümdarlığı sırasında burada yaşayan Levantenlerin damak zevkine göre yeniden şekillenmiştir. Verimli toprakları ve şehri çevreleyen denizi şehre bol miktarda taze sebze ve deniz ürünleri temin etmektedir ve son yıllarda giderek artan sağlıklı yiyecek talebi doğrultusunda İzmir ve Ege mutfakları daha popüler hale gelmiştir. Bu büyülü topraklarda üzüm, incir ve turunçgiller yetişiyor olmasına rağmen, Ege mutfağının en belirleyici öğesi, yıldan beri kullanılan zeytinyağıdır. Dünyanın bilinen en eski zeytinyağı üretim tesislerinden biri Urla dadır. Zeytin bahçeleri ve üretim tesisleri bölgede bol miktarda bulunmaktadır. En sıradan balık veya yeşilliğin üzerine bile zeytinyağı gezdirildiği zaman tadına adeta yeni bir boyut katılmış olur. İzmir e özgü iki lezzet daha vardır: boyoz ve kumru. Sokak yiyeceği sayılmasına rağmen İzmir in her yerinde pastanelerde yapılan bu iki yiyeceği tüm ziyaretçilerin mutlaka denemesi gerekir. Yahudi-İspanyol kökenleri olan boyoz, temelde ayçiçek yağı, un ve susam ezmesi karışımından oluşan yuvarlak bir börek çeşididir. Kumru ise; kaşar peyniri, sucuk ve domates dilimleriyle yapılan bir sandviç çeşididir. Özellikle Çeşme de kumrucuların 7 gün 24 saat açık olmasının da etkisiyle, çabucak doyurucu bir şey yemek isteyenlerin ilk tercihi kumrudur. Kuşkusuz, Ege ve İzmir mutfağının gözbebeği, bahçelerden, ovalardan, tarım alanlarından toplanan ve çok basit bir şekilde, biraz haşlanarak veya yağda çevrilerek pişirilen ve zeytinyağı gezdirilen otlardır. Meze tabaklarında birbirlerine benzer gözüktükleri için gerçekte ne kadar çok çeşit olduğunu anlamak biraz güçtür, bu yüzden bu otları tanımak biraz bilgi ve deneyim gerektirir. Mutlaka denenmesi gerekenler arasında asma, ebegümeci, ısırgan, cibez, zahter, şevketibostan, hindiba, deniz börülcesi, roka ve tere bulunmaktadır. Deniz ürünleri, İzmir in öne çıkan bir diğer unsurudur. Deniz kıyısında sayısız balık lokantası bulunmaktadır. Şehrin meşhur balık yemekleri arasında orfoz tuzlama, çipura ve levrek ızgara, asma yaprağına sarılmış barbun, midye dolma veya tava, şişte dil balığı filetosu ve tamamen İzmir e özgü sütte balık bulunmaktadır! Görülmesi gereken yerlerden biri de küçük bir köy olan Şirince dir. Sıcakkanlı insanları ve hizmet kalitesiyle olduğu kadar kocaman bir sacta pişirilen gözlemesi ve ev yapımı şaraplarıyla da ünlü olan Şirince, koruma altında tutulan mimarisi, vadileri, şeftali bahçeleri ve içinde kaybolunacak kadar güzel zeytinlikleriyle masallardaki köylere benzemektedir.

39 Yerel Lezzetler

40 Şirince Selçuk

41

42 NÜFUSUN 4 MİLYON NÜFUS %50 Sİ YAŞIN ALTINDA %91 i ŞEHİR MERKEZİNDE YAŞIYOR ORTALAMA YAŞ 13 ºC SICAKLIK ORTALAMALARI 27,5 ºC YILDA ORTALAMA 300 GÜN GÜNEŞLİ 8500 YILLIK TARİH N, E 30 İLÇE 629 km SAHİL ŞERİDİ km2

43 TARİHİ YERLER YATÇILIK / DENİZ SPORLARI BERGAMA MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR DİKİLİ DOĞA SPORLARI KINIK ALIŞVERİŞ TERMAL TESİSLER KIŞ SPORLARI ALİAĞA MÜZELER FOÇA DOĞAL YAŞAM PARKI MENEMEN KARABURUN KUŞ CENNETİ KARŞIYAKA ÇİĞLİ HAVAALANI BAYRAKLI BALÇOVA NARLIDERE URLA GÜZELBAHÇE BORNOVA KONAK KEMALPAŞA BUCA KARABAĞLAR GAZİEMİR ÇEŞME BAYINDIR SEFERİHİSAR KİRAZ ÖDEMİŞ MENDERES TORBALI TİRE SELÇUK BEYDAĞ

44 2012. Tüm hakları saklıdır.

İpek Yolu Dünyanın Yedi Harikası

İpek Yolu Dünyanın Yedi Harikası iracle The İzmir city Muhteşem tarihin, mavi denizin, lezzetli yemeklerin şehri. Tanrıların, imparatorların, sultanların; güneş ve rüzgarın şehri. Bilgeliğin, kahramanlığın, özgürlüğün ve şifanın şehri;

Detaylı

T.C. Ödemiş Belediyesi

T.C. Ödemiş Belediyesi EK-1: T.C. Ödemiş Belediyesi Ödemiş Belediyesi sınırları içerisindeki mahallelerde bulunan parkların yapısal ve bitkisel bakımları, ağaç budamaları ve bordür tamiratları 55 KİŞİ İŞKUR TORBALI HİZMET MERKEZİ

Detaylı

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ Thekla, genç ve güzel bir kadın... Hem de bakire... Aynı Meryem gibi.. Halk bu yüzden, Thekla nın yaşadığı yeraltı kilisesine, Meryemlik demiş. Thekla nın yaşadığı, sonunda

Detaylı

AR&GE BÜLTEN. Kültür Turizmi ve İzmir

AR&GE BÜLTEN. Kültür Turizmi ve İzmir Kültür Turizmi ve İzmir Ümit ÇİÇEK Ege Bölgesi, Anadolu nun batısında, tarihin akışı içerisinde birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, suyun hayat verdiği nehirleri ile bereketli ovalara sahip bir

Detaylı

Mutluluğu birlikte yaşamaktır

Mutluluğu birlikte yaşamaktır Mutluluğu birlikte yaşamaktır Bodrum Capital Group A.Ş. Atatürk Mah. Meriç Cad. Andromeda Gold Plaza B Blok D: 189 Kat: 45 Ataşehir / İSTANBUL Tel: 0(216) 290 26 66 Fax: 0(216) 290 26 69 EGE NİN İNCİSİ

Detaylı

YAZ 2015 SAYI: 305. şehir tanıtımı

YAZ 2015 SAYI: 305. şehir tanıtımı YAZ 2015 SAYI: 305 58 59 şehir tanıtımı Çin in fuar şehri: Guangzhou GUANGZHOU, ZİYARETÇİLERİNE HEM TİCARET HEM ZİYARET İMKANLARINI BİR ARADA SUNUYOR. BAŞAR KURTBAYRAM TUR REHBERİ şehir tanıtımı 60 61

Detaylı

BAMBOO URLA. Yolu keyiften geçenlerin yeni durağı!

BAMBOO URLA. Yolu keyiften geçenlerin yeni durağı! BAMBOO URLA Yolu keyiften geçenlerin yeni durağı! Dört mevsim yolunuz kazançtan geçsin... Bamboo Urla, İzmir de lüks yaşamın yeni merkezi olan Urla nın lokasyon ayrıcalığıyla, sadece yaz mevsimi değil,

Detaylı

İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Kınık Özet Raporu

İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Kınık Özet Raporu 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Kınık Özet Raporu Aralık 2010 1 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Kınık Özet Raporu Nüfus Yapısı Kınık ın toplam nüfusu 2009 Adrese Dayalı Nüfus

Detaylı

Bayraklı İlçe Raporu

Bayraklı İlçe Raporu 2014-2023 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Mayıs, 2013 Nüfus Yapısı Genel Bilgiler Yüzölçümü, 2002: 37 km 2 Nüfus, ADNKS, 2012: 309.137 kişi Nüfus Yoğunluğu, 2012: 8.350 kişi Şehirleşme Oranı, 2012:

Detaylı

İzmir den İstanbul a akşamüstü uçağı.

İzmir den İstanbul a akşamüstü uçağı. TUR 10 - TRUVA ve GELĠBOLU (Anzaklar) Sabah erken saatlerde Isparta Kraliçesi güzel Helen ve Truva Prensi Paris zamanından kalan efsanevi Truva Atı ile ünlü Truva Antik Kenti ni ziyaret için yola çıkış.

Detaylı

TÜRKİYE İZMİR 10. Turİzm Pİyasalari. Araştirma Raporlari

TÜRKİYE İZMİR 10. Turİzm Pİyasalari. Araştirma Raporlari TÜRKİYE Turİzm Pİyasalari Araştirma Raporlari İZMİR 10 İZMİR TURİZM PİYASASI ARAŞTIRMASI, 2010 İzmir Araştırma Bölgesi Amaç Hazırlanan çalışmanın amacı Türkiye nin Turizm odak noktalarından biri olan

Detaylı

OTELİMİZDE ; RESTORAN, KONFERANS SALONU, ZİYAFET SALONU, OYUN SALONU VE OTOPARK BULUNMAKTADIR.

OTELİMİZDE ; RESTORAN, KONFERANS SALONU, ZİYAFET SALONU, OYUN SALONU VE OTOPARK BULUNMAKTADIR. OTELİMİZDE ; RESTORAN, KONFERANS SALONU, ZİYAFET SALONU, OYUN SALONU VE OTOPARK BULUNMAKTADIR. ODA SAYISI:28 (2 SUİT ODA) ODALARDA; MİNİ BAR, KLİMA VE TELEVİZYON MEVCUTTUR. OTELİMİZ PLAJA 100 MT UZAKLIKTADIR.

Detaylı

İZMİR ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ TOPLUM YARARINA PROGRAM KATILIMCI DUYURUSU

İZMİR ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ TOPLUM YARARINA PROGRAM KATILIMCI DUYURUSU Katılımcı duyurusunda aşağıda yer alan bilgiler Kurum sistemine kaydedilerek ilânı sağlanır. Genel şartlar zorunlu alanlar olarak sistemde yer alacak olup, özel şartlar ise İl Müdürlüğü tarafından belirlenebilir.

Detaylı

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU 1 TOPLAM NÜFUS, 2007 2013 NÜFUSUN GELİŞİMİ, 1927-2013 YILLIK NÜFUS ARTIŞ HIZI, 1927 2013 NÜFUS YOĞUNLUĞU NÜFUSUN CİNSİYETE GÖRE DAĞILIMI YAŞ GRUPLARINA GÖRE NÜFUS MEDYAN YAŞ NÜFUSU EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK

Detaylı

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Narlıdere Özet Raporu

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Narlıdere Özet Raporu 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Narlıdere Özet Raporu Kasım 2010 1 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Narlıdere Özet Raporu Nüfus Yapısı Hızlı Kentleşme Hızlı Nüfus Artışı Göç

Detaylı

TURİZM SEKTÖRÜ. Invest in. İzmir Bölgesi Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri

TURİZM SEKTÖRÜ. Invest in. İzmir Bölgesi Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri Invest in TURİZM SEKTÖRÜ İzmir ili coğrafi konumu, tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği, coğrafi özellikleri ve deniz-kum-güneş kaynaklı kitle turizmine yönelik altyapısıyla geniş ve canlı bir

Detaylı

Toplam kent nüfusunun % 19'u köy ve bucaklarda, % 81'i il ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır.

Toplam kent nüfusunun % 19'u köy ve bucaklarda, % 81'i il ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır. SONUÇ VE GENEL DEĞERLENDİRME İzmir, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir in işgaliyle başlayan ve 9 Eylül 1922 de İzmir in kurtuluşuyla son bulan Kurtuluş Destanımıza damga vuran kentimizdir. İzmir tarihi birikimi,

Detaylı

BALIKESİR de. Yatırım Yapmak İçin 101 Neden

BALIKESİR de. Yatırım Yapmak İçin 101 Neden BALIKESİR de Yatırım Yapmak İçin 101 Neden Coğrafi Konum 1. Türkiye nin ekonomik hareketliliğinin en yüksek olduğu Marmara Bölgesi nde yer alması, 2. Marmara ve Ege Denizi ne kıyılarının bulunması, 3.

Detaylı

WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor.

WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor. WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor. Muhteşem Akdeniz sularında windsurf yaparken bırakın rüzgâr size yol göstersin.

Detaylı

Yeni Yerler keşfetmek lazım

Yeni Yerler keşfetmek lazım Yeni Yerler keşfetmek lazım Dans, Eğlence Diyorsanız! Rio Sizi Bekliyor Rio Hakkında Rio de Janeiro, Brezilya'nın 26 eyaletinden birisinin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir. Ekvatoral iklimin

Detaylı

1) SÜMELA MANASTIRI 2) AYASOFYA MÜZESĠ

1) SÜMELA MANASTIRI 2) AYASOFYA MÜZESĠ 1) SÜMELA MANASTIRI Trabzon un Maçka ilçesinde yer alan, tarihiyle ve mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Sümela Manastırı, geniş bir alana yapılmıştır. Kesin olarak yapım tarihi bilinmese de M.S. 365-395

Detaylı

Türkiye nin Dünyaya Açılan Kapısı: Yeryüzü Cenneti Mersin

Türkiye nin Dünyaya Açılan Kapısı: Yeryüzü Cenneti Mersin Türkiye nin Dünyaya Açılan Kapısı: Yeryüzü Cenneti Mersin 80 81 de taçlandırmaktadır. Nitekim Mersin Serbest Bölgesi; 9 bine yakın istihdamı ve Türkiye de faaliyet gösteren 19 Serbest Bölge içerisinde

Detaylı

"Nereden başlasam, nasıl anlatsam..."

Nereden başlasam, nasıl anlatsam... Bu yaz Bodrum'suz geçmez! Turgutreis Lagina Bodrum Boutique Hotel'de bir gece çift kişilik konaklama, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği 240 TL yerine 119 TL! (15 Haziran - 27 Ağustos arasında geçerlidir.)

Detaylı

Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur.

Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur. Çekerek ırmağı üzerinde Roma dönemine ait köprüde şehrin bu adı ile ilgili kitabe bulunmaktadır. Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur. Antik Sebastopolis

Detaylı

CEHENNEM KAYIKÇISI Daha önceden dünyanın ilk kilisesi St. Piyer i bir çok kez görmüştüm. Burada her 29 Haziran tarihinde ayin yapıldığını, bu tarihte buraya gelen hıristiyanların hacı olduğunu biliyordum.

Detaylı

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ

TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ TUR 1 - ĠSTANBUL KLASĠKLERĠ Yarım Gün Yemeksiz Sabah Turu Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları nın yönetildiği, Tarihi Yarımada nın kalbi olan Sultanahmet Meydanı. İmparator Justinian tarafından 6. yüzyılda

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Namık Kemal Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Marmara nın İncisi unvanıyla anılan Tekirdağ dadır. ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : Tekirdağ

Detaylı

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Seferihisar Özet Raporu

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Seferihisar Özet Raporu 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Seferihisar Özet Raporu Kasım 2010 1 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Seferihisar Özet Raporu Nüfus Yapısı - Sosyoekonomik Gelişmişlik 1 Seferihisar

Detaylı

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort +90 444 1 352 www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort /elaresort Zarafet ve kaliteyle zenginleşen kusursuz bir dünya... L U X U R I S M Luxurism, sadece bir kelime değil; mükemmelliğin heyecan

Detaylı

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU İzmir Bölge Müdürlüğü 1

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU İzmir Bölge Müdürlüğü 1 1 SUNUM PLANI Okuma Yazma Bilme Durumu Tarihsel gelişim 15+ yaş Türkiye, İzmir ve İlçeleri Bitirilen Eğitim Düzeyi Durumu Türkiye, ilk beş ve son beş İl İlçelere göre yükseköğretim ve üstü mezunu oranları

Detaylı

3.294. Türkiye de Plastik Sektörü. Yeni Pazarlar, Yeni Fırsatlar AMBALAJ İNŞAAT 1.811 DİĞER 1.153

3.294. Türkiye de Plastik Sektörü. Yeni Pazarlar, Yeni Fırsatlar AMBALAJ İNŞAAT 1.811 DİĞER 1.153 Yeni Pazarlar, Yeni Fırsatlar PLASTECH 2016 fuarı, plastik sektörünün liderlerini, sektörün çekim merkezi İzmir de buluşturacak. Türkiye nin en büyük, en yeni ve en modern fuar alanı olan fuarizmir de

Detaylı

Toplum Yararına Program Katılımcı Duyurusu

Toplum Yararına Program Katılımcı Duyurusu TYP Katılımcı Sayısı İZMİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 30 İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI OKULLARIN TEMİZLİK İŞLERİNİN YAPILMASI 1000 KİŞİ (Ayrıntılı bilgi ilan ekindeki tabloda yer almaktadır.) Eski

Detaylı

İZMİR BALÇOVA ANADOLU LİSESİ İSTANBUL ÜNİVERSİTE TANITIM VE KÜLTÜR GEZİSİ

İZMİR BALÇOVA ANADOLU LİSESİ İSTANBUL ÜNİVERSİTE TANITIM VE KÜLTÜR GEZİSİ İZMİR BALÇOVA ANADOLU LİSESİ İSTANBUL ÜNİVERSİTE TANITIM VE KÜLTÜR GEZİSİ 3 GÜN 2 GECE 23-27 NİSAN 2014 İSTANBUL "Orada, Tanrı ve insan, doğa ve sanat hep birlikte, yeryüzünde öylesine mükemmel bir yer

Detaylı

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 56 57 Tarih, kültür ve masal şehri: Prag BU YIL 16. EFORT KONGRESİ NE ÇEK CUMHURİYETİ NİN BAŞKENTİ PRAG EV SAHİPLİĞİ YAPACAK. 27-29 MAYIS 2015 TARİHİNDE YAPILACAK

Detaylı

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan,

Detaylı

Mavi bayraklı plajları, pırıl pırıl denizi, yemyeşil doğası ile Ege'nin cennet köşesi Özdere Orta mahalle... zmir'in Menderes ilçesine bağlı şirin bir turizm beldesi olan Özdere orta mahalle batısında

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ MİMARLIK BİLGİSİ YUNAN UYGARLIĞI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ MİMARLIK BİLGİSİ YUNAN UYGARLIĞI ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ MİMARLIK BİLGİSİ YUNAN UYGARLIĞI İÇİNDEKİLER Yunan Uygarlığı Hakkında Genel Bilgi Yunan Dönemi Kentleri Yunan Dönemi Şehir Yapısı Yunan Dönemi

Detaylı

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Balçova Özet Raporu

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Balçova Özet Raporu 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Balçova Özet Raporu Aralık 2010 1 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Balçova Özet Raporu Nüfus Yapısı -Sosyoekonomik Gelişmişlik 1 Balçova nın nüfusu

Detaylı

demir ve bronz çağlarının kalıntılarına ulaşılmış, medeniyetlerin doğup yıkıldığı Mezopotamya toprakları üzerindeki Ürdün de, özellikle Roma ve

demir ve bronz çağlarının kalıntılarına ulaşılmış, medeniyetlerin doğup yıkıldığı Mezopotamya toprakları üzerindeki Ürdün de, özellikle Roma ve İsrail - Ürdün Turu Büyük manzaraları görmek için plan yapın, ancak, sokaklarda dolaşmak ve böylesine eski ve kutsal bir yerin gündelik hayatına kendinizi kaptırmak için biraz zaman ayırın. Tarih : 12-09-2016-16-09-2016

Detaylı

2010-2013 İzmir Bölge Planı

2010-2013 İzmir Bölge Planı 1 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Konak Özet Raporu Aralık 2010 2 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Konak Özet Raporu Nüfus Yapısı -Sosyoekonomik Gelişmişlik 1 2009 ADKNS verilerine

Detaylı

2010-2013 İzmir Bölge Planı

2010-2013 İzmir Bölge Planı 1 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Tire Özet Raporu Aralık 2010 2 Nüfus Yapısı - Sosyoekonomik Gelişmişlik 1 2009 ADNKS verilerine göre Tire nin nüfusu 78.176 olarak belirlenmiştir. Aynı yıl

Detaylı

Gaziemir İlçe Raporu

Gaziemir İlçe Raporu 2014-2023 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Mayıs, 2013 Nüfus Yapısı Genel Bilgiler Yüzölçümü, 2002: 62,84 km 2 Nüfus, ADNKS, 2012: 127.730 kişi Nüfus Yoğunluğu, 2012: 2027 kişi Şehirleşme Oranı, 2012:

Detaylı

DEMRE DEMRE. Demre Myra Antik Kenti. Dünden Bugüne Antalya

DEMRE DEMRE. Demre Myra Antik Kenti. Dünden Bugüne Antalya D E M R E DEMRE DEMRE Demre Myra Antik Kenti 259 A L T I N C I B Ö L Ü M 260 D E M R E 4. DEMRE 1. Tarihçesi Myra (Demre) her zaman Likya nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. Şehrin M.Ö.5.yy

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENİ SIRA DERECE.ERE GÖRE İLAN EDİLEN MÜNHAL KADROLAR

BİLGİSAYAR İŞLETMENİ SIRA DERECE.ERE GÖRE İLAN EDİLEN MÜNHAL KADROLAR İZMİR İLİ BİLGİSAYAR İŞLETMENİ, VERİ HAZRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ, MEMUR, AMBAR MEMURU, USTA ÖĞRETİCİ, ŞOFÖR, HİZMETLİ, AŞÇ, KALORİFERCİ, BEKÇİ KADROLAR İL GENELİ KONTENJAN TABLOSU BİLGİSAYAR İŞLETMENİ

Detaylı

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler.

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler. İstanbul Boğazı İstanbul Boğazı Karadeniz ve Marmara Denizi ni birbirine bağlar. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayırır. İstanbul u da ikiye böler. Uzunluğu 31 kilometredir. Genişliği ise 700 metre

Detaylı

COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ:

COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ: TARİHİ : Batı Toroslar ın zirvesinde 1288 yılında kurulan Akseki İlçesi nin tarihi, Roma İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanmaktadır. O devirlerde Marla ( Marulya) gibi isimlerle adlandırılan İlçe, 1872

Detaylı

PULLMANTUR MONARCH İLE BALTIK BAŞKENTLERİ BERLİN

PULLMANTUR MONARCH İLE BALTIK BAŞKENTLERİ BERLİN PULLMANTUR MONARCH İLE BALTIK BAŞKENTLERİ BERLİN EKSTRA TUR PAKETİ 1 - STOCKHOLM ŞEHİR TURU Tur süresi: 4 saat 60 Limandan ayrılıp Stockholm u gezmek üzere yola çıkacağız. Otobüsle Fjallgatan a gidip güzel

Detaylı

İzmir TEOG boş kontenjanlar Teog taban puanlar

İzmir TEOG boş kontenjanlar Teog taban puanlar On5yirmi5.com İzmir TEOG boş kontenjanlar Teog taban puanlar 2015-2016 yılı İzmir hangi liselerde boş kontenjan var, e-okul için taban puanları, toplam kontenjları ve TEOG okul türleri işte bu listede.

Detaylı

UPİ. İzmir Ulaşım Ana Planı Bilgi Notu (2) Saha Araştırmaları Bilgilendirme UPİ

UPİ. İzmir Ulaşım Ana Planı Bilgi Notu (2) Saha Araştırmaları Bilgilendirme UPİ UPİ 2030 UPİ İzmir Ulaşım Ana Planı Bilgi Notu (2) Saha Araştırmaları Bilgilendirme Sunum İçeriği A Çalışmanın Amacı ve Kapsamı I Ulaşım Planı İzmir (UPİ) B A Çalışmanın Süreci ve Takvimi Metodoloji II

Detaylı

olmak istediğin yer Mahall Bomonti İzmir

olmak istediğin yer Mahall Bomonti İzmir olmak istediğin yer Kimi deniz kenarında olmak ister, kimi şehrin ortasında. Kimi tarihle iç içe olmak ister, kimi modern hayatla. Kimi ailesinin yanında olmak ister, kimi işinin başında. Kimi hep sevdikleriyle

Detaylı

Ağaçlandırma 1330 KİŞİ

Ağaçlandırma 1330 KİŞİ BAYINDIR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ 1330 KİŞİ İşkur Torbalı Hizmet Merkezi Katılımcıların Bayındır Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ILICA, OVACIK, BAYINDIR, KİRAZ, GÖLCÜK, BEYDAĞ, SELÇUK, TİRE ORMAN İŞLETME

Detaylı

PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK

PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK 1 - VALETTA PULLMANTUR HORIZON İLE PORTOFINO DA AŞK EKSTRA TUR PAKETİ Tur süresi: 4 saat 55 Varışımız takiben otobüslerimize biniyoruz ve Valetta turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Barakka Bahçeleri, burada

Detaylı

Dubai de yükselen Selenium Yaşam Kalitesi Midtown Selenium

Dubai de yükselen Selenium Yaşam Kalitesi Midtown Selenium Dubai de yükselen Selenium Yaşam Kalitesi Midtown Selenium Dubai nin Jeostratejik Konumu Doğu ile Batı arasında bir köprü görevi gören Dubai, Basra Körfezi'nin güneydoğu kıyılarında bulunmaktadır. Eski

Detaylı

Roma mimarisinin kendine

Roma mimarisinin kendine Roma Bahçe Sanatı Daha sonraları Roma İmparatorluğunun en fazla geliştiği yıllarda, Romalı generallerin harpler sonucu dünyanın dört köşesine Roma mimarisinin taşınmasına sebep olmuştur. Roma mimarisinin

Detaylı

İşte böylesine bir tatil isteyenler içindir Assos. Ve Assos ta yapılacak çok şey vardır:

İşte böylesine bir tatil isteyenler içindir Assos. Ve Assos ta yapılacak çok şey vardır: Assos u neden görmeliyim, oraya neden gitmeliyim? diye içinizden soruyorsanız eğer, verilecek cevapların birden fazla olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz: mesela turkuvaz rengi bir deniz, zeytin ağaçları,

Detaylı

parkresidencescadde.com

parkresidencescadde.com parkresidencescadde.com SİZE ÖZEL AYRICALIKLI BİR YAŞAM... Moderni, klasiği, özel hissetmeyi, hayatın merkezinde olmayı, kendini şımartmayı, modayı, sanatı, güneşi, gökyüzünü, ayrıcalıklı yaşamayı

Detaylı

Tusan Beach Resort BAYRAKLIDEDE MAH., S/N - 09400 - KUSADASI / AYDIN, Kusadasi, Kusadasi

Tusan Beach Resort BAYRAKLIDEDE MAH., S/N - 09400 - KUSADASI / AYDIN, Kusadasi, Kusadasi Tusan Beach Resort BAYRAKLIDEDE MAH., S/N - 09400 - KUSADASI / AYDIN, Kusadasi, Kusadasi 300 m uzunluğundaki Mavi Bayrak'lı bir kumsalda kurulu olan Tusan Beach Resort, Ege Denizi'nin ışıltılı sularına

Detaylı

DESTİNASYON MARKA YÖNETİMİ

DESTİNASYON MARKA YÖNETİMİ DESTİNASYON MARKA YÖNETİMİ MUĞLA, YENİ KURUMSAL KİMLİĞİYLE DÜNYA TURİZM DESTİNASYONLARI ARASINDA DAHA DA GÜÇLENİYOR! Muğla... Türkiye nin en önemli turizm destinasyonlarından biri. Ülkemizin gözbebeği.

Detaylı

Şehir devletlerinin merkezlerinde tapınak bulunurdu. Yönetim binası, resmî yapılar ve pazar meydanları tapınağın etrafında yer alırdı.

Şehir devletlerinin merkezlerinde tapınak bulunurdu. Yönetim binası, resmî yapılar ve pazar meydanları tapınağın etrafında yer alırdı. M.Ö 2000 den itibaren Eski Yunan da ve Ege de polis adı verilen şehir devletleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlileri Atina,Sparta,Korint,Larissa ve Megara dır. Şehir devletlerinin merkezlerinde tapınak

Detaylı

YUNAN ADALARI GEZİSİ-2 BANDIRMA KALKIŞLI MİDİLLİ ADASI TURU

YUNAN ADALARI GEZİSİ-2 BANDIRMA KALKIŞLI MİDİLLİ ADASI TURU 1. Gün :23 TEMMUZ CUMARTESİ YUNAN ADALARI GEZİSİ-2 BANDIRMA KALKIŞLI MİDİLLİ ADASI TURU 1 GECE KONAKLAMALI - 2 TAM GÜN Bandırma dan saat 04:00 hareket ederek Ayvalık marinaya gidiyoruz. Saat 08:00 itibariyle

Detaylı

Bergama'dan Ayvalık'a Balıklı Lezzetler Peşinde Mayıs - 21 Mayıs 2017 Katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. Emre GEZER

Bergama'dan Ayvalık'a Balıklı Lezzetler Peşinde Mayıs - 21 Mayıs 2017 Katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. Emre GEZER Bergama'dan Ayvalık'a Balıklı Lezzetler Peşinde... 19 Mayıs - 21 Mayıs 2017 Katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. Emre GEZER Bergama: Asırlar boyunca çağının çok önünde koşmuş bir kültür yuvası; muhteşem

Detaylı

Beşparmak, Karakümes ve Marçal Dağları'ndan oluşan dağlara "Batı Menteşe Dağları" denir.

Beşparmak, Karakümes ve Marçal Dağları'ndan oluşan dağlara Batı Menteşe Dağları denir. Beşparmak, Karakümes ve Marçal Dağları'ndan oluşan dağlara "Batı Menteşe Dağları" denir. yukarıda adı geçen dağlardan oluşan "Doğu Menteşe Dağları" arasında arasında Çine Çayı Vadisi uzanır. Aydın iline

Detaylı

ŞANLIURFA YI GEZELİM

ŞANLIURFA YI GEZELİM ŞANLIURFA YI GEZELİM 3. Gün: URFA NIN KALBİNDEN GÜNEŞİN BATIŞINA GEZİ TÜRKİYE NİN GURURU ATATÜRK BARAJI Türkiye de ki elektrik üretimini artırmak ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ndeki 9 ili kapsayan tarım

Detaylı

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ DANIŞMAN:Özer YILMAZ HAZIRLAYAN: Erşad TAN,Tacettin TOPTAŞ İÇİNDEKİLER GİRİŞ I-İNANÇ TURİZMİ A- İnanç Kavramı

Detaylı

BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI

BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI 91 92 Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Biyomedikal Mühendisliği Hizmetleri YAPI SINIFLARI YAPININ ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR ve BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİNE ESAS

Detaylı

HELEN VE ROMA UYGARLIKLARI

HELEN VE ROMA UYGARLIKLARI HELEN VE ROMA UYGARLIKLARI DERS NOTLARI-ŞİFRE ETKİNLİK TANER ÖZDEMİR DETAY TARİHÇİ TÜRK TELEKOM NURETTİN TOPÇU SOSYAL BİLİMLER LİSESİ TARİH ÖĞRETMENİ HELEN UYGARLIĞI Makedonyalı İskender in doğu ile batı

Detaylı

www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18

www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 Tarihin, kültürün ve doğanın destansı aşkı; Türkiye Büyük bir aşkın adıdır Türkiye. Tarihiyle, kültürüyle, insanlarıyla,

Detaylı

YENİ ŞEHİR ARNAVUTKÖY / 2. İSTANBUL. Daha İyi Bir Gelecek İçin Bugün`den Harekete Geçin

YENİ ŞEHİR ARNAVUTKÖY / 2. İSTANBUL. Daha İyi Bir Gelecek İçin Bugün`den Harekete Geçin Daha İyi Bir Gelecek İçin Bugün`den Harekete Geçin İstanbul'dan yeni bir şehir doğuyor. Proje alanı büyüklügü 453 milyon metrelik bölgeye 7 milyonluk nüfusun yaşayacağı Yeni Şehir, 2. İstanbul planlanıyor.

Detaylı

Dirim Tıp Gazetesi. Doğal Kalan Bir Cennet: KARABURUN. . Dr. Serra Menekay. µvedat Öncel

Dirim Tıp Gazetesi. Doğal Kalan Bir Cennet: KARABURUN. . Dr. Serra Menekay. µvedat Öncel Doğal Kalan Bir Cennet: KARABURUN. Dr. Serra Menekay VI 2009 µvedat Öncel yeşilin unutulduğu deniz kenarları, kalabalık plajlar ve Beton yığını yazlık siteler, beach club lardan kaçanlardansanız, tatil

Detaylı

BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ

BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BODRUM HALİME GÜNDOĞDU 0510110011 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BODRUM Bodrum, Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir. İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum'un kendine has

Detaylı

MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011

MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011 MARSEILLES GEZİ MASSALIA MARSİLYA HAZİRAN 2011 Fransa nın PARİS ten sonra gördüğüm ikinci kenti. Akdeniz kıyısında. 4 gün kaldık. REMEE Projesinin davetlisi idik. Büyük bir kent Marsiya. Tarihi sorgulayan

Detaylı

T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Yatırıma Uygun Turizm Alanları Raporu Sektörel Raporlar Serisi IX

T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Yatırıma Uygun Turizm Alanları Raporu Sektörel Raporlar Serisi IX T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Yatırıma Uygun Turizm Alanları Raporu Sektörel Raporlar Serisi IX AĞUSTOS 2014 DÜZCE TURİZM YATIRIM ALANLARI T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI

Detaylı

Ek Genelge ile 2006 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri açıklanmaktdır.

Ek Genelge ile 2006 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri açıklanmaktdır. 16-366 Ek Genelge ile 2006 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri açıklanmaktdır. İlgili Genelge Ekte Bilgilerinize Sunulmuştur. G E N E L G E 16-366 Ek Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca 2006 Yılı Yapı Yaklaşık

Detaylı

Nüfusu. Tarım ve Hayvancılık Sanayi. Coğrafi Konumu. Turizm Ulaşım. Yer Şekilleri. İklimi

Nüfusu. Tarım ve Hayvancılık Sanayi. Coğrafi Konumu. Turizm Ulaşım. Yer Şekilleri. İklimi KİMLİK KARTI Başkent : Seul Yönetim biçimi: Cumhuriyet Nüfus : 50,062,000 Yüzölçüm : 99.480 km² Dili: Korece Dini : Hıristiyan, Budist,Şamanist Kişi başına düşen milli gelir: 27,978 dolar Para birimi:

Detaylı

ĐSTANBUL KÜLLĐYELERĐ (FATĐH / SULTAN SELĐM / ŞEHZADE MEHMET) TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU

ĐSTANBUL KÜLLĐYELERĐ (FATĐH / SULTAN SELĐM / ŞEHZADE MEHMET) TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU ĐSTANBUL KÜLLĐYELERĐ (FATĐH / SULTAN SELĐM / ŞEHZADE MEHMET) TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU Fakültemiz lisans programında açılan MĐM 376 Anadolu Uygarlıkları Teknik Seçmeli Dersi kapsamında yapılması planlanan Đstanbul

Detaylı

RE/MAX Adres çatısı altında

RE/MAX Adres çatısı altında RE/MAX Adres çatısı altında Adres www.remax.com.tr/adres www.remax.com.tr/adres () 6 88 () 6 5858 4 SATILIK / İzmir Adres Adres Aksoy 50.000 TL REF: 40478766577 0 + 5 Katlı 994 Alaybey ALAYBEY YALI DA,

Detaylı

Adres: Pirireis mah. Silifke Cad. Köşem apt. altı No. 204/ E MERSİN/TÜRKİYE Tel/Faks:0324 3252671 Gsm: 05322859798 E- Mail:elmas_olcaycan@hotmail.

Adres: Pirireis mah. Silifke Cad. Köşem apt. altı No. 204/ E MERSİN/TÜRKİYE Tel/Faks:0324 3252671 Gsm: 05322859798 E- Mail:elmas_olcaycan@hotmail. ÖZEL ANKARA TURU 1.Gün 24.00 de Stadyum önünden hareket. 2. Gün 07.00 de Ankara ya varış. ( Otobüste kahvaltı) 09.00 da Anıtkabir e hareket ve Anıtkabir ziyaret sonrası 12. 30 da Atatürk Orman Çiftliği

Detaylı

BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI

BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI 133 134 Elektrik, Elektronik-Biyomedikal-Kontrol Mühendisliği Hizmetleri YAPI SINIFLARI YAPININ ELEKTRİK, ELEKTRONİK ve BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİNE ESAS OLAN SINIFLARI

Detaylı

TÜRKİYE TURİZM PİYASALARI 2010-(Balıkesir)

TÜRKİYE TURİZM PİYASALARI 2010-(Balıkesir) TÜRKİYE TURİZM PİYASALARI 2010-(Balıkesir) Gayrimenkul değerlemesi ve gayrimenkul danışmanlığı hizmeti vermekte olan İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. nin Haziran-2011 de yayınladığı raporun

Detaylı

Yahudiliğin peygamberi Hz. Musa dır. Bu nedenle Yahudiliğe Musevilik de denir. Yahudi ismi, Yakup un on iki oğlundan biri olan Yuda veya Yahuda ya

Yahudiliğin peygamberi Hz. Musa dır. Bu nedenle Yahudiliğe Musevilik de denir. Yahudi ismi, Yakup un on iki oğlundan biri olan Yuda veya Yahuda ya VAHYE DAYALI DİNLER YAHUDİLİK Yahudiliğin peygamberi Hz. Musa dır. Bu nedenle Yahudiliğe Musevilik de denir. Yahudi ismi, Yakup un on iki oğlundan biri olan Yuda veya Yahuda ya nispetle verilmiştir. Yahudiler

Detaylı

www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr

www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr DENİZE AÇILAN KAPI Ege nin gözbebeği Çeşme de maviyle yeşili birbirinden ayırmadık, Çeşme ye yakışan bir hayat tasarladık. ÇEŞME MARİNA PAŞALİMANI KOYU ILICA

Detaylı

Turizmin Göz Bebeği Muğla

Turizmin Göz Bebeği Muğla Turizmin Göz Bebeği Muğla Her sayı farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da insanlığın keşfettiği en güzel doğa parçalarından biri olan ve tarihin ilk yıllarından beri yüzlerce medeniyete beşiklik

Detaylı

EFES Meryem Ana'yı ağırladı

EFES Meryem Ana'yı ağırladı Dünya denizcilik tarihinin başlangıç noktasında bulunan Ege bölgesi, insanlığın da en eski yerleşim alanlarından biri. Tarihte çok sayıda uygarlığın vatanı oldu. Milas ya da Prieneâ deki bir binanın malzemesine

Detaylı

Isparta'nın Gül Bahçeleri Sagalassos & Göller Bölgesi. 26 Mayıs - 28 Mayıs 2017 Katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır.

Isparta'nın Gül Bahçeleri Sagalassos & Göller Bölgesi. 26 Mayıs - 28 Mayıs 2017 Katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. Isparta'nın Gül Bahçeleri Sagalassos & Göller Bölgesi 26 Mayıs - 28 Mayıs 2017 Katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. Teoman ERTEKİN Ağlasun'un 7 km. kuzeyindeki Torosların sarp yamaçlarında ve 1600

Detaylı

THE RESIDENCES AT MANDARIN ORIENTAL, BODRUM

THE RESIDENCES AT MANDARIN ORIENTAL, BODRUM THE RESIDENCES AT MANDARIN ORIENTAL, BODRUM GENEL ÖZELLİKLER Ege ve Akdeniz çanağının en güzel koyu Göltürkbükü Cennet Koyu nda iki buçuk kilometre sahil şeridinde Eşsiz güzellikte Akdeniz bitki örtüsü

Detaylı

PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA

PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA 1 FLORANSA & PİSA PULLMANTUR ZENITH İLE GLORİA EKSTRA TUR PAKETİ Tur süresi: 9 saat 90 Bu gezimizde İtalya nın en ünlü iki kenti Floransa ve Pisa yı rehberlerimiz eşliğinde keşfedeceğiz. İlk durağımız

Detaylı

MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK HİZMET BEDELLERİNİN HESABINDA KULLANILACAK 2002 YILI YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ HAKKINDA TEBLİĞ

MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK HİZMET BEDELLERİNİN HESABINDA KULLANILACAK 2002 YILI YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ HAKKINDA TEBLİĞ Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK HİZMET BEDELLERİNİN HESABINDA KULLANILACAK 2002 YILI YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ HAKKINDA TEBLİĞ 16.07.1985 tarihli ve 85/9707 sayılı Bakanlar

Detaylı

COĞRAFYA BÖLÜMÜ NDEN EDREMİT KÖRFEZİ KUZEY KIYILARINA ARAZİ ÇALIŞMASI

COĞRAFYA BÖLÜMÜ NDEN EDREMİT KÖRFEZİ KUZEY KIYILARINA ARAZİ ÇALIŞMASI COĞRAFYA BÖLÜMÜ NDEN EDREMİT KÖRFEZİ KUZEY KIYILARINA ARAZİ ÇALIŞMASI Fen Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümü 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak Arazi Uygulamaları VII dersi kapsamında Yrd. Doç. Dr.

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017 SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ 12 15 Ekim 2017 Normandiya Sahilleri, Fransa nın tarihine kattığı önemin yanı sıra bir birinden renkli ve süslü kasabaları ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Detaylı

BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI

BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI BÖLÜM -V- YAPI SINIFLARI 173 174 Elektrik, Elektronik-Biyomedikal-Kontrol Mühendisliği Hizmetleri YAPI SINIFLARI YAPININ ELEKTRİK, ELEKTRONİK VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİNE ESAS OLAN SINIFLARI:

Detaylı

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke On5yirmi5.com Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke İşte vize alma telaşı olmadan sadece pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz 10 popüler ülke. Yayın Tarihi : 3 Eylül 2015 Perşembe (oluşturma :

Detaylı

İstanbul Boğaz Turları

İstanbul Boğaz Turları İstanbul Boğaz Turları İstanbul'un ayrılmaz parçası boğazın mis gibi havasını içinize çekin, mavisiyle huzur bulun ve Boğaziçi'nin tarihine tanıklık edin. Sizi, İstanbul'u ve boğazı doyasıya yaşamaya davet

Detaylı

İZMİR SİYASİ DURUM ARAŞTIRMASI MART 2014

İZMİR SİYASİ DURUM ARAŞTIRMASI MART 2014 İZMİR SİYASİ DURUM ARAŞTIRMASI MART 2014 ARAŞTIRMA HAKKINDA Amaç & Yöntem Bu araştırma Pollmark Araştırma tarafından 17-24 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı İzmir Büyükşehir

Detaylı

THE UNICORN SENIOR LIVING TERMAL SPA & WELLNESS CENTER PROJESİ (KUŞADASI YAŞLI BAKIM EVİ GERİATRİ & REHABİLİTASYON MERKEZİ PROJESİ)

THE UNICORN SENIOR LIVING TERMAL SPA & WELLNESS CENTER PROJESİ (KUŞADASI YAŞLI BAKIM EVİ GERİATRİ & REHABİLİTASYON MERKEZİ PROJESİ) THE UNICORN SENIOR LIVING TERMAL SPA & WELLNESS CENTER PROJESİ (KUŞADASI YAŞLI BAKIM EVİ GERİATRİ & REHABİLİTASYON MERKEZİ PROJESİ) DÜNYADA VE TÜRKİYE DE YAŞLANMA SORUNU Dünya nüfusu, her geçen yıl artarak

Detaylı

EFES. M.Ö. 6000 de başlayan Uygarlık Tunç çağına ve Hititlere kadar uzayan muhteşem bir medeniyetin izlerine yolculuk başlıyor

EFES. M.Ö. 6000 de başlayan Uygarlık Tunç çağına ve Hititlere kadar uzayan muhteşem bir medeniyetin izlerine yolculuk başlıyor EFES M.Ö. 6000 de başlayan Uygarlık Tunç çağına ve Hititlere kadar uzayan muhteşem bir medeniyetin izlerine yolculuk başlıyor Meryem Ana ya ziyaret Dünyanın dört bir tarafından gelen Hristiyanların kutsal

Detaylı

Bayraklı İlçe Raporu

Bayraklı İlçe Raporu 2014-2023 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Mayıs, 2013 Nüfus Yapısı Genel Bilgiler Yüzölçümü, 2002: 37 km 2 Nüfus, ADNKS, 2012: 309.137 kişi Nüfus Yoğunluğu, 2012: 8.350 kişi Şehirleşme Oranı, 2012:

Detaylı

ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ

ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ w w w. o h u. e d u. t r NİĞDE Anadolu nun ortasında yer alan Niğde, karayolu ve demiryolu ulaşımı bakımından son derece elverişli bir konuma sahiptir. Kapadokya Bölgesi nin

Detaylı

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Buca Özet Raporu

2010-2013 İzmir Bölge Planı. İlçe Toplantıları Buca Özet Raporu 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Buca Özet Raporu Aralık 2010 1 2010-2013 İzmir Bölge Planı İlçe Toplantıları Buca Özet Raporu Nüfus Yapısı-Nüfus Artışı ve Göç Buca nın nüfusu 2009 Adrese

Detaylı

Dinlerin Buluşma Noktası. Antakya

Dinlerin Buluşma Noktası. Antakya 80 Dinlerin Buluşma Noktası Antakya 81 82 Bu ay sizlere Anadolu nun en güzel yerlerinden biri olan Antakya yı tanıtacağız. Antakya Hatay ilimizin şehir merkezi. Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri

Detaylı