İzmir. Miracle. city. The

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İzmir. Miracle. city. The"

Transkript

1

2 Miracle The İzmir city Muhteşem tarihin, mavi denizin, lezzetli yemeklerin şehri. Tanrıların, imparatorların, sultanların; güneş ve rüzgarın şehri. Bilgeliğin, kahramanlığın, özgürlüğün ve şifanın şehri; tarihçiler, arkeologlar ve akademisyenler için bir hazine. İzmir Tarihi İpek Yolu nun Ege yle buluştuğu ve gökdelenlerin antik kalıntıları selamladığı, geleceğin aydınlık ve ufkun parlak olduğu şehir. Hayatın Kordon da hızlandığı, Seferihisar da yavaşladığı ve Çeşme de keyif haline dönüştüğü şehir. İzmir Zeytinin, incirin, üzümün şehri Doğallığın, organiğin ve tazeliğin memleketi yıllık geçmişini arkasına alıp, yüzlerce yıl ileriye bakan İzmir, Türkiye nin Avrupa ya açılan batı limanıdır. Darius un İ.Ö. 5. yüzyılda Pers Kraliyet Yolu nu bu şehre ulaşmak için yapması da, tanrılara tapınakların bu şehirde sunulması da rastlantı değildir. Balçova nın kaplıcalarıyla ısınan, Kuş Cenneti yle süslenmiş, mimari başyapıtların cömertçe serpiştirildiği, nefis sahillerle çerçevelenmiş İzmir, Ege nin kıyısındaki en değerli cevherlerdendir. Dünyanın Yedi Harikası ndan biri olan Artemis Tapınağı, antik tarihin şifa merkezi Asklepion, Celsus Kütüphanesi ve Zeus Tapınağı İzmir in asırlardır sayısız sosyal ve kültürel etkinliğin merkezinde yer aldığını tüm görkemleriyle kanıtlar. Günümüzde festivaller ve sergiler, fuarlar ve kongreler İzmir in takvimini yıl boyunca doldurur. İzmir Bereketin, bolluğun, güzelliğin şehri.

3 Saat Kulesi Konak

4 İzmir, yılı yerleşik hayat olmak üzere yıllık tarihi ve km 2 lik yüzölçümüyle Türkiye nin batısında bir metropoldür. Limanları, ekonomik çeşitliliği, iyi yetişmiş insan gücü ve coğrafi konumunun sağladığı elverişli ortam, İzmir in ülkenin 3 üncü en büyük ekonomisine sahip olmasını sağlamıştır. Yüksek büyüme hızı ile İzmir, 2012 yılında dünyanın en hızlı büyüyen beş metropol ekonomisinden biri haline gelmiştir.

5 İzmir, ekonomik ve sosyal olarak dinamik bir şehir oluşunu konumu ve iklimine borçlu olduğu kadar, tarihi boyunca sosyal mozaiği dahilinde pek çok kültür ve din barındırmış olmasına da borçludur. Persler, Antik Yunanlılar, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar, İzmir in uzun tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı onlarca farklı uygarlıktan sadece bazılarıdır. İzmir, çok dinli yapısıyla gurur duymaktadır. İzmir de kiliseler ve sinagoglar, camilerle ve antik tapınaklarla uyum içinde, içiçe bulunmaktadır. Yaklaşık 4 milyon olan nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olması şehrin hayat dolu olmasını sağlar. On binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan İzmir, bilim adamları, sanatçılar, iş adamları ve akademisyenler yetiştirmektedir. Mükemmel iklimiyle İzmir, zeytin, incir, üzüm ve pamuk gibi mahsuller için harika bir doğal ortam teşkil etmektedir. Çeşitli deniz mahsulleri, şaraplar, kendine özgü otlar ve zeytinyağları sunan İzmir, en katıksız ve sade mutfak harikalarıyla gurmeler için de çekici bir şehirdir. Maviye açılıyor olmasına rağmen, İzmir aynı zamanda çok yeşil bir şehirdir; çevreyi korumak için önlemler almakta ve güneş, rüzgar ve termik enerji kullanımını desteklemektedir. İzmir, çok sayıdaki sağlıklı yaşam merkeziyle gurur duymakta, aktif yaşamak isteyen İzmirliler için çözümler üretmektedir. Victor Hugo nun prenses yakıştırmasında bulunduğu İzmir, eski ismiyle Smyrna, bir zamanlar antik paraların üzerine nakşedilmiş eski ve köklü bir şehir olduğu kadar, büyümeye devam eden genç ve dinamik bir metropoldür. İzmir Körfezi

6 Miracle The Öncülerin şehri city öncü : 1. önde giden. 2. bir sanat ve düşünce akımını, çağına göre yeni bir görüşü başlatan. 3. müjdeci öncülerin şehri : İzmir Öncü olmak kolay değildir. Tarihte pek çok ilki gerçekleştirmiş bir şehir olarak, İzmir in sorumluluğu büyüktür. Neresinden bakılırsa bakılsın, Türkiye nin Avrupa nın en hızla büyüyen gücü olduğunu inkar etmek mümkün değildir. Türkiye nin 81 şehri arasında, toplam 75 milyon nüfusun içindeki 4 milyon genç beyin ile İzmir, Türkiye nin geleceği parlak, öncü şehridir. İzmir in Tarihte İlkler listesi sonsuzdur. Tarımdan finansa, sağlıktan eğitime, yaşam tarzından teknolojiye İlk parşömen kağıdı, ilk şifa tapınağı (Asklepion, şifa tanrısı Asklepios adına kurulmuştur), bitkisel tedavi, psikoterapi ve doğal terapinin ilk defa kullanılması ve kitapla Asya nın ilk kütüphanesi Homeros tarafından yazılan ve Batı edebiyatının günümüze kadar gelen en eski eserlerinden olan İlyada bu topraklarda yazılmıştır. Lidyalılar tarihte ilk defa madeni parayı İzmir civarında kullandıkları için, paranın bu topraklarda yaratıldığı da bir ilk olarak eklenebilir! yıldır dünyanın her yerinden milyarlarca insan kiliselerde Hz. İsa ya ibadet etmektedir ve İncil de bahsi geçen Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden 3 ü bugünkü İzmir sınırları içindedir! Türkiye nin ilk demiryolu; ilk Sakin Şehir, ilk tüp bebek, ilk futbol takımı, ilk hayvanat bahçesi ve doğal yaşam parkı ve ilk uluslararası fuar, İzmir in ilk lerinden sadece bazılarıdır. İzmir kelimenin her anlamıyla, öncüdür.

7 Celsus Kütüphanesi, Efes Selçuk

8 Hıristiyanlığın Yedi Kilisesi Ahiret in Yedi Kilisesi ve Asya nın Yedi Kilisesi olarak da bilinen Hıristiyanlığın Yedi Kilisesi, Antioch lu Ignatius tarafından Yeni Ahit te yazıldığı üzere Hıristiyanlığın erken döneminin en önemli kiliseleridir. Yedi Kilise nin tamamı bugünkü Türkiye sınırları içerisinde yer almaktadır. Kitapta, Hz. İsa Yunan adası Patmos tayken Aziz John a şöyle der: Burada gördüklerini bir parşömene yaz ve Efes, Smyrna, Bergama, Thyatira, Sardis, Philadelphia ve Laodicea daki Yedi Kilise ye yolla.

9 Celsus Kütüphanesi, Efes Selçuk

10 Sonsuz şehir İzmir, iki kere kurulmuş bir şehirdir. İlk yerleşim olan Antik Smyrna, İ.Ö yıllarında kurulmuştur. Bayraklı daki kazılar sırasında ortaya çıkan bu yerleşim yerleri, İzmir in kuzeydoğusundaki Tepekule bölgesinde bulunmuştur. 250 metre yükseliğindeki Bayraklı tepesinde Zeus un ölümlü oğullarından sayılan Kral Tantalus un İ.Ö. 7. yüzyıla ait mezarının kalıntıları bulunmuştur. Şehir, ikinci defa, Büyük İskender in komutanlarından biri tarafından Pagos ta (Kadifekale) 4. yüzyılda kurulmuştur. Efsaneye göre, Büyük İskender bir gün Pagos tepelerinde avlanırken bir ağacın altında uyuyakalır ve rüyasında iki tane orman perisi görür. Periler bu alanda bir şehir kurmasını söyler ve bu şehirde yaşayan insanların çok mutlu ve bereketli hayatlar süreceklerini vaadeder. Şehrin kuruluşunun temellerini oluşturmuş olan bu efsaneye dönüp baktığımızda bunu anlamlandırmak çok kolay çünkü İzmir askeri ve ticari olarak ideal bir konumda bulunmaktadır. Bugün de ayakta durmaya devam eden Kadifekale, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından birçok kez restore edildi. Denizden 186 metre yükseklikte bulunan kale, bugün bile şehrin en yüksek yerlerinden biridir ve güzel İzmir in kuşbakışı bir manzarasını sunmaktadır. Sayısız tarihi alan, İzmir i donatır. Dünyanın tüm diğer agoraları gibi Büyük İskender zamanında kurulmuş olan Agora, antik dünyanın ticari, politik ve dini buluşma noktalarından biriydi. Bugünkü pazar yeri, meclis ve şehir meydanlarının işlevlerini tek başına karşılayan İyonya agoraları arasında en büyüğü ve iyi durumda olanı İzmir Agora sıdır. Bergama Krallığı nın Helenistik dönemde başkenti olan Pergamum (Bergama) ve İyonya Birliği nin Klasik Yunan döneminin 12 şehrinden biri olan Ephesus (Efes), İzmir i tarihçilerin rüya şehri haline getirmek için yeterlidir. Dünyanın Yedi Harikası ndan biri olan Artemis Tapınağı yla da ün kazanmış olan Efes te, aynı zamanda Zeus Tapınağı da bulunmaktadır. Şehirdeki en muhteşem yapılardan biri, tartışmasız şekilde, Efes teki Celsus Kütüphanesi dir. Romalı Senatör Tiberius Julius Celsus Polemaneaus için kurulmuş olan bu görkemli yapı çok iyi muhafaza edilmiştir. Kurulduğu tarihlerde kişinin yaşadığı rengarenk bir şehirde nasıl durduğunu hayal etmek güç olsa da, kalıntıları geçmiş ihtişamını yansıtmaktadır. Zamanında parşömen muhafaza ettiği düşünülen Celsus, zamana karşı koyan en güzel yapılardandır.

11 Amfitiyatro, Efes Selçuk

12 Kemeraltı ndaki tarihi pazar yeri İzmir e özgü cıvıl cıvıl hediyelik eşyalarla ve bunlara beğeniyle bakan turistlerle doludur. Şehrin en eski buluşma noktası ve alışveriş merkezi olan Kemeraltı, İzmir in en işlek yaya trafiğine sahip bölgesidir. Dolambaçlı kaldırımlarında ve küçük meydanlarında her bütçeye göre bir şeyler vardır. Bu bölge Havra Sokak ta bulunan ve dördü iyi durumda olan 9 tarihi sinagoguyla da ünlüdür. Aralarından Portekiz Sinagogu, Sabetay Sevi nin tutkulu vaazlarını verdiği yer olmasıyla ünlüdür. İzmir in bütün yapıları arasında en kolay tanınanı muhtemelen Asansör dür. Yahudi bir bankacı olan Nesim Levi tarafından 1907 yılında inşa edilmiş olan bu asansör, deniz seviyesinden tepe seviyesine ulaşım sağlamaktadır. Artık elektrikle çalışıyor olsa da, orijinal asansörlerin ikisi de su gücüyle çalışmaktaydı. Üst katlarda bulunan balkon muhteşem bir İzmir manzarası sunmakla kalmayıp, günümüzde harika bir restoran olarak da işletilmektedir. Asansörün alt katındaki sevimli sokağa İzmir de yaşamış olan uluslararası müzisyen Dario Moreno nun ismi verilmiştir. Duvarları resimlerle süslenmiş Devlet Opera Binası ve Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen 20 bin kitabıyla bölgenin önemli kütüphaneleri arasında sayılan Milli Kütüphane de ziyaret edilmeye değer yapılar arasındadır. 19. yüzyılda Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış olan eski gümrük binası, bugün kafeler, restoranlar ve dükkanların bulunduğu bir sosyal alan olarak kullanılmaktadır. Şehrin merkezinde yer alan ve 1901 senesinde İkinci Sultan Abdülhamit zamanında Alman mimarlar tarafından inşa edilmiş olan Saat Kulesi ise İzmir in gayriresmi sembolüdür. Dantel gibi gözüken taş işçiliğiyle 25 metre yüksekliğinde olan kulenin dört köşesinde dört zarif çeşmesi bulunmaktadır. Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilmiş olan Tarihi Havagazı Fabrikası İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından orijinal karakteri muhafaza edilerek restore edilmiştir. Günümüzde ev sahipliği yaptığı pek çok kültürel faaliyet arasında sergiler, konserler ve açık hava sineması dikkat çekmektedir. İzmir in en büyük dinlenme ve eğlence mekanı olan Kültürpark, İzmir Enternasyonal Fuarı nı ağırlamakta ve bünyesinde müzeler, sanat merkezleri, galeriler, tiyatrolar, lunapark ile birlikte bahçeler, restoranlar ve kafeler gibi pek çok açık hava mekanını ve kapalı mekanı barındırmaktadır ağacı, 200 çeşit bitki ve çiçeğiyle Kültürpark, bir botanik parkını andırır. Kültürpark ın ev sahipliği yaptığı Türkiye nin ilk fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, kurulduğu 1936 yılından bu yana milyonlarca insan ağırlamıştır. Zamanda ve mekanda önemleri göz önünde bulundurulduğunda görülmeye değer olan diğer yapılardan bazıları Pasaport İskelesi, Alsancak Garı, Borsa Binası ve eski Osmanlı Bankası binasıdır.

13 Asansör Konak

14

15 Şirince Selçuk

16 Kültürlü şehir En rafine haliyle kültür. İzmir müzelerle, kültür merkezleriyle donanmıştır ve sosyo-kültürel takvimi yıl boyunca sergiler, festivaller gibi etkinliklerle doludur. Konak merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan İzmir Arkeoloji Müzesi görkemli Yunan ve Roma eserleri koleksiyonunu sergilemektedir. Müzenin en ilgi çeken eserleri arasında çok güzel işlenmiş lahitler, bir zamanlar Efes sırtlarında duran dev bir heykelden geriye kalan büst, Belevi deki kabirden kalan ve cenaze oyunlarını tasvir eden etkileyici duvar resimleri sayılabilir. Sergi alanları, laboratuvarlar, depolar, fotoğraf odaları, kütüphaneler, konferans salonlarıyla dolu olan müzenin içinde ve bahçesinde eser bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi nin hemen yanında, 1831 yılında Aziz Roche Hastanesi olarak kurulmuş olan Etnografya Müzesi bulunmaktadır. Duvarları taştan dört katlı binası yerel sanatların ve zanaatlerin renkli örneklerini barındırmaktadır. Etnografya Müzesi nde İzmir e özgü pek çok el sanatı hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi ve İzmir Resim ve Heykel Müzesi gibi müzelerle birlikte, Mask Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Demiryolu Müzesi, İnciraltı Deniz Müzesi gibi daha özelleşmiş müzeleriyle şehir herkese ve her tür zevke hitap etmektedir. Müzelerin yanı sıra, onlarca restore edilmiş eski köşk ve konağın modern kültür merkezleri haline getirilmesiyle, yılın 365 günü boyunca sayısız sergi, konser ve film gösterimi, meraklılarına sunulmaktadır.

17 Celsus Kütüphanesi, Efes Selçuk

18 Ege Bölgesi ve İzmir e özgü birçok el işi ürünü vardır. Bunların başında nazar boncuğu gelmektedir. Nazar, pek çok kültürde yöneltildiği kişiye kötü şans getirdiğine inanılan, kıskançlık veya beğeniyle yöneltilmiş bir bakıştır. Nazar boncuğunun yaptığı düşünülen şey, bu nazarı veya olumsuz enerjiyi kendine çekerek, boncuğu taşıyan kişiden uzaklaştırmaktır. Nazar inancının bu büyülü objesini farklı çeşitlerde ve şekillerde, inanılmaz tekniklerle elde üreten zanaatkarlar bulunmaktadır yıllık geçmişi olan nazar boncuğu yapma sanatı asırlardır neredeyse hiç değişmemiştir ve halen İzmir yakınlarında bulunan Görece ve Nazarköy de aynen üretilmektedir. Dokumacılık, urgancılık, çömlekçilik, keçe yapımı ve kalaycılık da bölgenin kendine has el sanatları arasında sayılabilir ve pek çok müze ve imalathane, bunların çok güzel örneklerini sergilemektedir. Bahsi geçen değerler çok yerel ve otantik olmasına rağmen, İzmir in aynı zamanda dünya çapında bir eğlence ve moda merkezi olduğunu unutmamak gerekir. Stadyumlar ve konser alanları her yıl onlarca müzisyeni, senfoni orkestralarını ve rock gruplarını ağırlamakta, alışveriş merkezlerinde ve lüks butiklerde Avrupa ve dünya markaları tüketicilere sunulmaktadır. Sırt çantasıyla gezen gençlerden seçkin işadamlarına kadar herkes için İzmir de ideal konaklama mevcuttur. Butik oteller kadar dünya çapındaki otel zincirlerinin de bulunduğu İzmir, ziyarete gelen herkesin zevkine ve bütçesine uygun konaklama seçenekleri sunmaktadır. İzmir diğer metropoller gibi yılın her günü yaşayan bir şehir olduğu için iş ve sanat takvimi yıl boyu dolu dolu geçmektedir. Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 80 yılı geride bırakan İzmir Enternasyonal Fuarı, Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı ve Organik Ürünler Fuarı yüksek katılımlı etkinliklerden bazılarıdır.

19 Sokak Pazarı

20 Güneş şehri İzmir in 629 kilometrelik sahillerindeki tatil beldelerinde, güneş mükemmel parlaklıkta, rüzgar ideal hızında, kum en uygun sıcaklıktadır. Muhteşem sahillerin birbirini izlediği İzmir de, yaz turizmi doğal olarak gelişmiştir ve Türkiye nin tüm şehirlerinden gelen yerli turistlerin yanı sıra, dünyanın her yanından ziyaretçi çekmektedir. Kıyılar boyunca pek çok Mavi Bayrak lı kumsal bulunmaktadır. İzmir, plaj ve marinalara verilen ve uluslararası bir çevre ödülü olan bu bayraklardan yaklaşık 35 ine sahip olmaktan gurur duymaktadır. Dünya çapında üne ulaşmış küçücük bir tatil beldesi olan Çeşme nin yaz aylarında nüfusu onlarca katına çıkar. Bir yarımadada konumlanmış olması, kuzey ve güney rüzgarlarının çarpıştığı bu noktayı rüzgar sörfü meraklıları için çok çekici kılmaktadır. Çeşme Yarımadası nın ucunda bulunan ve küçük bir belde olan Alaçatı, renkli gece hayatıyla dünya çapındaki rakipleriyle yarışmaktadır. Bir zamanlar küçük bir köy olan Alaçatı, bugün onlarca pansiyon ve butik oteliyle ziyaretçilerini ağırlamakta, özellikle Eylül ayında yapılan Uluslararası Rüzgar Sörfü Yarışması yla çok sayıda kişiyi bu şirin beldeye çekmektedir. Şehir merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Foça da, yaz mevsiminde deniz-kum-güneş turizmiyle binlerce kişiyi konuk etmektedir. Gümüldür Kumsalı nın bulunduğu Menderes in yanı sıra Dikili, Seferihisar ve Karaburun, kendilerine özgü güzellikleriyle İzmir şehrini kuzeyden ve güneyden tamamlayarak, ziyaret edenlere renkli bir metropolden beklenmeyecek kadar doğal ve sıcak deneyimler sunmaktadır.

21 Paşalimanı Çeşme

22

23 Foça

24 Ruhani şehir Meryem Ana nın son günlerinden Yedi Kilise ye, Helen uygarlığından Bizans zaferlerine, Artemis e adanmış Dünyanın Yedi Harikası ndan birine, Celsus onuruna inşa edilmiş muhteşem bir kütüphaneye, sarnıçlara, kiliselere, camilere, sinagoglara sahiptir İzmir. Şehrin tarihinde karşımıza çıkan isimlere bir bakınca; Büyük İskender, Herodot, Büyük Cyrus, Aziz John İzmir ruhani tarihin içinde yüzmektedir yıllık tarihiyle İzmir, Akdeniz deki en eski şehirlerden biridir. İlk yerleşim yeri İ.Ö yıllarında kurulmuştur. Bu toprakların üzerinden geçen sayısız medeniyetin zamanında da, bugün de, İzmir dinlerin beşiği olmuştur. Yunanlılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar ardarda bu topraklara büyük refah ve varlık kazandırmışlardır. Birinci yüzyılda, Smyrna Hıristiyanlığın en erken merkezlerinden biri haline gelmiştir ve Yedi Kilise burada kurulmuştur. Hem Ahit te hem de Polycarp Şehitliği nde İzmir de İ.Ö. birinci ve ikinci yüzyıllarda bir Yahudi topluluğu bulunduğu ifade edilmektedir. Smyrna 4. yüzyılda Bizans, 11. yüzyılda ise Selçuklu hükmü altına girmiştir senesinde Osmanlı hükmüne girerek, imparatorluk yıkılana kadar önemli bir Osmanlı şehri olarak kalmıştır. 17. ile 19. yüzyılları arasında dünyadaki en önemli liman şehirlerinden biri olmuştur İzmir. Nüfusunun büyük kısmı Rum olmasına rağmen, esnafının çeşitli milletlerden oluşması (özellikle Yunan, Fransız, İtalyan, Hollandalı, Ermeni ve Yahudi) şehri dönüştürerek kozmopolit bir ticaret merkezi haline getirmiştir.

25 Meryem Ana Evi Selçuk

26 İnançlardaki çeşitlilik İzmir i bugünkü renkli haline getiren unsurlar arasındadır. Tapınaklarını, kiliselerini, camilerini, sinagoglarını bırakan tüm medeniyetler ve dinler, İzmir i görülmeye değer yapılara sahip bir şehir olduğu kadar ruhani ve dini açıdan önemli bir merkez haline getirmiştir. Aziz Paul ün mermer sütunlar ve renkli mozaikler arasından yepyeni ve radikal bir dinin vaazlarını verdiği mekanlara ve oğlu yeni çarmıha gerilmiş bir kadının yas tuttuğu dağların tepesindeki küçücük taş evine düzenlen hac turları, bu tarihsel olayların ruhani gücünü adeta günümüze taşımaktadır. İzmir in bugünkü nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanlar oluşturur. 500 senelik bir Osmanlı şehri olmasının da etkisiyle, İzmir İslam mimarisine ait pek çok yapıya sahiptir senesinde inşa edilmiş Kemeraltı ndaki Hisar Camii, büyük bir kubbesi ve onu çeviren ufak kubbeleriyle İzmir in ve Osmanlı mimarisinin en görkemli yapılarındandır. Konak Meydanı ndaki Yalı Camii ise İslam mimarisinin diğer bir güzel örneğidir. Selçuk ta yer alan ve 1375 senesinde Aziz John Sarnıcı nın üzerinde bulunduğu Ayasuluk Tepesi nin batı yamacına kurulmuş olan İsa Bey Camii ise Anadolu Beylikleri zamanından kalan en eski ve etkileyici yapılardan biridir. Meryem Ana Evi, Aziz John un Kabri ve Sarnıcı, Hıristiyan gençlerin sığındığı ve Romalı askerler tarafından ölüme terkedildikleri Yedi Uyurlar ve Aziz John un Bergamalılara üçüncü mektubunda hitap ettiği Bergama Kilisesi gibi muhteşem yapılarıyla İzmir, Hıristiyanlar için kutsal topraklara sahiptir. Katoliklerin mabet yerlerinden biri olan ve Müslümanlarca da ziyaret edilen Meryem Ana Evi, 19. yüzyılda Bülbül Dağı (Mt. Koressos) da bulunmuştur. Katolikler Hz. İsa nın annesi Meryem Ana nın bu taş eve Aziz John tarafından getirildiğine ve miracına (göğe yükselmesine) kadar burada yaşadığına inanmakta ve evi ziyaret etmektedirler. Şehrin Yahudi tarihinin kökenleri ise Büyük İskender dönemine kadar uzanır. Bazı dönemlerde Yahudi nüfusu çok azalmış olmasına rağmen, İspanyol Engizisyonu sonrasında 1492 senesinde II. Sultan Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde yaşamaları için davet edilen İspanyol ve Portekiz Yahudileri nden binlercesi İzmir e yerleşmişlerdir. 19. yüzyılda İzmir, Yahudi eğitimi ve ögretimindeki yüksek standartlarıyla dünya çapında ün yapmıştır. Şehirdeki en büyük sinagog Karataş ta bulunan Beth İsrael, en ünlüleri üç tanesi hala kullanımda olan Havra Sokak ın yanyana dokuz sinagogu ve en yeni ve işlek olanı ise Alsancak taki Shar Hashamayim Sinagogu dur.

27 Hisar Camii ve Kızlarağası Hanı Konak

28

29 Meryem Ana Evi Selçuk

30 Sağlıklı şehir Refah ve mutluluğu, iyi yaşam ve sporu da içeren entegre bir yaklaşımla ele alan İzmir, hareketli bir hayatı ve sağlıklı, organik beslenmeyi teşvik etmektedir. Antik Yunan şifa tanrısı Asclepius dan ismini alan ve 4. yüzyılın en önemli sağlık merkezi sayılan Asklepion, Bergama dadır. Şehrin kaplıcalarının ve çamur banyolarının ünü İ.Ö. 5 inci yüzyıla kadar gitmektedir. Antik ismi Agamemnon Kaplıcaları olan ve bugün Balçova Kaplıcaları olarak bilinen termal sular ise kireçlenme, romatizma, siyatik, safra taşları ve egzama gibi hastalıklardan yakınan pek çok yerli ve yabancı turistin şifa bulduğu bir cennet sayılmaktadır. Ortalama sıcaklığı 23 santigrat derece olan sülfürü yüksek bu şifalı sular, tedavi için olduğu kadar keyif için de ziyaretçilere sunulmaktadır. Tatil beldesi Çeşme yeraltı sularıyla da ünlüdür ve bu kaplıcaları işlettiği ve sunduğu onlarca otele sahiptir. Sayıları giderek artan tıp fakülteleri, bilim ve araştırma enstitüleri ve poliklinikleriyle İzmir, sağlık hizmetleri için tercih edilmektedir. Yılda ortalama 300 gün güneşli olan şehir; rüzgar sörfü, dağ bisikleti, yüzme, dalış, yürüyüş ve kamp gibi birçok açık hava etkinliği için imkan tanımaktadır. Akdeniz Olimpiyatları na ve Universiade a (Üniversite Oyunları) ev sahipliği yapan İzmir, spor tesisleri portföyünü, inşasına başlanmış spor sahalarıyla arttırmaya devam etmektedir. Yürüyüş ve dağ bisikleti için 100 ün üzerinde dağ patikası bulunan İzmir de, şehir merkezinden uzaklaşmak istemeyenler için sahil boyunca 40 kilometrelik bir bisiklet ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Seferihisar ilçesi, sertifikalı bir Cittaslow dur (Sakin Şehir) - daha sakin ve sağlıklı bir hayat tarzı için model teşkil etmektedir. Seferihisar, Sakin Şehir sayılabilmek için; yavaş yemek yeme felsefesini destekleme, temiz enerji kullanma, tarihi ve kültürel önemi bulunan yerleri koruma ve değerlendirme gibi istenen pek çok koşulun 60 tan fazlasını karşılamaktadır.

31 Gündoğdu Meydanı Konak

32 Alaçatı Körfezi Çeşme

33

34 Doğal şehir Konumuyla, iklimiyle, yeşili, denizi, rüzgarı ve güneşiyle İzmir her şeyi vaat eder Hem de doğal olarak! İzmir, yenilenebilir enerjiyle neredeyse eşanlamlı hale gelmiştir. Jeotermal enerji, güneş ve rüzgar enerjisi gibi doğal kaynaklarının bolluğu göz önünde bulundurulduğunda, İzmir in yenilenebilir enerji üretme potansiyeli çok büyüktür. Bu yenilenebilir kaynaklarının hepsi kullanılmaya başlandığı halde, kaynakları mümkün olan en etkin şekilde değerlendirebilmek için tasarılar sunulmakta, çalışmalar sürdürülmektedir. İzmir, ülke çapındaki rüzgar enerjisinin %36 sını üretmektedir. Türkiye de ilk organik tarım ürünleri, İzmir de üretilmiştir. Her yıl İzmir de düzenlenen Organik Ürünler Fuarı binlerce ziyaretçiyi ağırlamakta ve beslenmeden tekstile kadar pek çok alanda ürünler ve çözümler sunmakta, daha sağlıklı yaşam standartlarına ulaşabilmek için doğal ve geleneksel tarımı desteklemektedir. Bostanlı, ülkedeki ilk organik ürünler pazarına ev sahipliği yapmakta ve tezgahlardaki çeşitli ürünler tüketicilere sunulmaktadır. Doğal yaşama bütün mükemmeliğiyle tanık olmak için İzmir de yapılması gereken tek şey bir gün ayırarak, ya İzmir Doğal Yaşam Parkı nı ya da İzmir Kuş Cenneti ni ziyaret etmektir. İki mekan da ülkenin ve dünyanın her yanından ziyaretçi çekmektedir. Çiğli de metre karelik bir alan üzerine kurulu olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, yaklaşık 120 farklı türden den fazla hayvan barındırmaktadır. İzmir Kuş Cenneti ise hektarlık devasa alanıyla, 200 farklı türden kuşun üreme habitatıdır. Kuşların gözlemlenebildiği ve korunduğu Kuş Cenneti, etkileyici biyolojik çeşitliliğiyle doğal bir harikadır. Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz fokunun yurdu olan Foça, doğal bir cennet sayılmaktadır ve çok sıkı çevre koruma denetimleri altında tutulmaktadır. Nadiren görülmesine rağmen, Foça nın etrafındaki koy ve mağaralarda foklar vardır, ama oldukça utangaçtırlar!

35 Urla

36

37 Kuş Cenneti Çiğli

38 Lezzet şehri İzmir in sade ve lezzetli mutfağı, Akdeniz yemeklerinin genel mantığı doğrultusunda, yemeğin dengeli ve sağlıklı olması gerektiği düşüncesinin doğal ifadesidir. İzmir mutfağı, çok kültürlü tarihinin etkisiyle çeşitli yemekler sunmaktadır. Şehrin yemek kültürü üzerinde en çok Girit, Yunan, Balkan ve elbette Türk mutfağı etki bırakmıştır. Şehrin mutfak kültürü, Osmanlı hükümdarlığı sırasında burada yaşayan Levantenlerin damak zevkine göre yeniden şekillenmiştir. Verimli toprakları ve şehri çevreleyen denizi şehre bol miktarda taze sebze ve deniz ürünleri temin etmektedir ve son yıllarda giderek artan sağlıklı yiyecek talebi doğrultusunda İzmir ve Ege mutfakları daha popüler hale gelmiştir. Bu büyülü topraklarda üzüm, incir ve turunçgiller yetişiyor olmasına rağmen, Ege mutfağının en belirleyici öğesi, yıldan beri kullanılan zeytinyağıdır. Dünyanın bilinen en eski zeytinyağı üretim tesislerinden biri Urla dadır. Zeytin bahçeleri ve üretim tesisleri bölgede bol miktarda bulunmaktadır. En sıradan balık veya yeşilliğin üzerine bile zeytinyağı gezdirildiği zaman tadına adeta yeni bir boyut katılmış olur. İzmir e özgü iki lezzet daha vardır: boyoz ve kumru. Sokak yiyeceği sayılmasına rağmen İzmir in her yerinde pastanelerde yapılan bu iki yiyeceği tüm ziyaretçilerin mutlaka denemesi gerekir. Yahudi-İspanyol kökenleri olan boyoz, temelde ayçiçek yağı, un ve susam ezmesi karışımından oluşan yuvarlak bir börek çeşididir. Kumru ise; kaşar peyniri, sucuk ve domates dilimleriyle yapılan bir sandviç çeşididir. Özellikle Çeşme de kumrucuların 7 gün 24 saat açık olmasının da etkisiyle, çabucak doyurucu bir şey yemek isteyenlerin ilk tercihi kumrudur. Kuşkusuz, Ege ve İzmir mutfağının gözbebeği, bahçelerden, ovalardan, tarım alanlarından toplanan ve çok basit bir şekilde, biraz haşlanarak veya yağda çevrilerek pişirilen ve zeytinyağı gezdirilen otlardır. Meze tabaklarında birbirlerine benzer gözüktükleri için gerçekte ne kadar çok çeşit olduğunu anlamak biraz güçtür, bu yüzden bu otları tanımak biraz bilgi ve deneyim gerektirir. Mutlaka denenmesi gerekenler arasında asma, ebegümeci, ısırgan, cibez, zahter, şevketibostan, hindiba, deniz börülcesi, roka ve tere bulunmaktadır. Deniz ürünleri, İzmir in öne çıkan bir diğer unsurudur. Deniz kıyısında sayısız balık lokantası bulunmaktadır. Şehrin meşhur balık yemekleri arasında orfoz tuzlama, çipura ve levrek ızgara, asma yaprağına sarılmış barbun, midye dolma veya tava, şişte dil balığı filetosu ve tamamen İzmir e özgü sütte balık bulunmaktadır! Görülmesi gereken yerlerden biri de küçük bir köy olan Şirince dir. Sıcakkanlı insanları ve hizmet kalitesiyle olduğu kadar kocaman bir sacta pişirilen gözlemesi ve ev yapımı şaraplarıyla da ünlü olan Şirince, koruma altında tutulan mimarisi, vadileri, şeftali bahçeleri ve içinde kaybolunacak kadar güzel zeytinlikleriyle masallardaki köylere benzemektedir.

39 Yerel Lezzetler

40 Şirince Selçuk

41

42 NÜFUSUN 4 MİLYON NÜFUS %50 Sİ YAŞIN ALTINDA %91 i ŞEHİR MERKEZİNDE YAŞIYOR ORTALAMA YAŞ 13 ºC SICAKLIK ORTALAMALARI 27,5 ºC YILDA ORTALAMA 300 GÜN GÜNEŞLİ 8500 YILLIK TARİH N, E 30 İLÇE 629 km SAHİL ŞERİDİ km2

43 TARİHİ YERLER YATÇILIK / DENİZ SPORLARI BERGAMA MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR DİKİLİ DOĞA SPORLARI KINIK ALIŞVERİŞ TERMAL TESİSLER KIŞ SPORLARI ALİAĞA MÜZELER FOÇA DOĞAL YAŞAM PARKI MENEMEN KARABURUN KUŞ CENNETİ KARŞIYAKA ÇİĞLİ HAVAALANI BAYRAKLI BALÇOVA NARLIDERE URLA GÜZELBAHÇE BORNOVA KONAK KEMALPAŞA BUCA KARABAĞLAR GAZİEMİR ÇEŞME BAYINDIR SEFERİHİSAR KİRAZ ÖDEMİŞ MENDERES TORBALI TİRE SELÇUK BEYDAĞ

44 2012. Tüm hakları saklıdır.

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Pocket Book 2014 Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Hazırlayan Dr. Dursun AYDIN www.visitturkeyforhealthcare.org www.ipsa.org.tr 2014 Pocket Book Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Yayın Sahibi: Visitturkeyforhealthcare

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2.

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2. İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2. Stratejik Plan Modelinin Uygulaması 2 II.3. Antalya İl Özel İdaresi

Detaylı

İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri

İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri Hazırlayan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü www.izmirkulturturizm.gov.tr Fotoğraflar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi Baskı & Cilt Lamineks Matbaacılık Dijital Baskı

Detaylı

III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL

III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL İzmir in tarihi kent merkezi olarak düşünülen alan, Kuzeydoğusunda

Detaylı

AYDIN İLİNDE MARKALAŞMA POTANSİYELİNE SAHİP YEREL ÜRÜNLER

AYDIN İLİNDE MARKALAŞMA POTANSİYELİNE SAHİP YEREL ÜRÜNLER AYDIN İLİNDE MARKALAŞMA POTANSİYELİNE SAHİP YEREL ÜRÜNLER GİRİŞ Aydın İlinde Markalaşma Potansiyeline Sahip Yerel Ürünlerin Araştırılması Projesi Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) 2011 Doğrudan Faaliyet

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: FURKAN KANAT ÖĞRENCİ NO:120158104016

Detaylı

Japonya. Rehberi. Japonya Ulusal Turizm Ofisi JNTO

Japonya. Rehberi. Japonya Ulusal Turizm Ofisi JNTO Japonya Rehberi Japonya Ulusal Turizm Ofisi JNTO JAPONYA ya Hoşgeld Elinize bir dünya haritası alın ve muazzam büyüklükteki Asya-Pasifik bölgesine bir göz atın. Bölgenin tam ortasında, Asya kıtasının doğu

Detaylı

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin 03 SAF Gayrimenkul YATIRIM ORTAKLIĞI NIN Dergisidir. ÖNSÖZ Değerli Akasyalılar, Akasya Yeni Nesil Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin markaları tek çatıda

Detaylı

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası...

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 2012 GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 1 Tarih, Doğa, Lezzet ve Eğlenceyi Buluşturan Merkez

Detaylı

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM - KÜLTÜR BÖLGELERİNİN OLUŞUMU VE TÜRK KÜLTÜRÜ A. Dünya Kültüründe Türk İzleri B. Türk Kültürü C. Türk Kültürünün Genel Özellikleri - KÜRESEL TİCARETİN ÜÇ ELEMANI: HAM MADDE, ÜRETİM,

Detaylı

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER... 2 SOSYAL GÖSTERGELER...4 TARIM...5 SANAYİ...10 KÜLTÜR VE TURİZM...25 ENERJİ...32 LOJİSTİK...36 DIŞ TİCARET...38 HATAY DA DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI...41 NEDEN HATAY?...46

Detaylı

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU 04.03.2014 İÇİNDEKİLER 1. KUMLUCA DA COĞRAFİ KONUM, DOĞAL YAPI, İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ 5 1.1. DAĞLAR 6 1.1.2 TAHTALIDAĞ

Detaylı

EDİTÖR. Sevgili okurlar;

EDİTÖR. Sevgili okurlar; EDİTÖR Sevgili okurlar; Kültür turizmi, bu derginin ana konusunu oluşturuyor. Türkiye coğrafi konumu ve yapısı gereği doğal varlıklar açısından zengindir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye de

Detaylı

Kimine göre alışkanlık, kimine göre meraktır Çeşme...

Kimine göre alışkanlık, kimine göre meraktır Çeşme... Kimine göre alışkanlık, kimine göre meraktır Çeşme... Yaz mevsimini ilk tanıdıkları o aylardan beri, aile büyüklerinin evlerinde, sonradan yenilenen yazlıklarda büyümek sıradandır onlar için. İzmir kadar

Detaylı

KUZEY KIBRIS TAKİ KONAKLAMA TESİSLERİNİN MİMARİ TASARIM KRİTERLERİNE GÖRE KÜLTÜR TURİZMİNE UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

KUZEY KIBRIS TAKİ KONAKLAMA TESİSLERİNİN MİMARİ TASARIM KRİTERLERİNE GÖRE KÜLTÜR TURİZMİNE UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA KUZEY KIBRIS TAKİ KONAKLAMA TESİSLERİNİN MİMARİ TASARIM KRİTERLERİNE GÖRE KÜLTÜR TURİZMİNE UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MİMARLIK ANABİLİM

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE. Röportaj. RİSK ALMAYI SEVERiM FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE. ZiYNET SALi ÜCRETSİZ İNTERNETLİ, BAHÇELİ CAFE DEVRİ!

GEÇMİŞTEN BUGÜNE. Röportaj. RİSK ALMAYI SEVERiM FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE. ZiYNET SALi ÜCRETSİZ İNTERNETLİ, BAHÇELİ CAFE DEVRİ! E Y L Ü L 2 0 1 4 Y I L : 1 S A Y I : 2 Ü Ç A Y D A B I R Y A Y I M L A N I R Ü C R E T S İ Z D İ R RİSK ALMAYI SEVERiM Röportaj ZiYNET SALi GEÇMİŞTEN BUGÜNE FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE ÜCRETSİZ İNTERNETLİ,

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ DIŞ BASINDA İSTANBUL

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ DIŞ BASINDA İSTANBUL İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ DIŞ BASINDA İSTANBUL 8-15 Eylül 2010 Le Figaro The INDEPENDENT New York Times Daily Express Le Monde The Guardian Şarkul Awsat FOX AlHayat El-Halic

Detaylı

KÜNYE. DEĞİŞKEN YIL BİRİM BUCA: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 134. 2006 (Projeksiyon) 2006 (Projeksiyon) kişi/km 2 386.929. km 2 2.

KÜNYE. DEĞİŞKEN YIL BİRİM BUCA: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 134. 2006 (Projeksiyon) 2006 (Projeksiyon) kişi/km 2 386.929. km 2 2. 234 KÜNYE DEĞİŞKEN YIL BİRİM BUCA: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 134 Nüfusu Nüfus yoğunluğu 2006 (Projeksiyon) 2006 (Projeksiyon) kişi/km 2 386.929 km 2 2.888 Kentleşme oranı 2006 yüzde 98,0 Rakımı

Detaylı

Selçuklu ve Osmanlı Dönemi

Selçuklu ve Osmanlı Dönemi Ankara'nın bilinen tarihi Paleolitik Çağa kadar uzanmaktadır. Bu döneme ait çeşitli eserlere Gâvurkale, Ergazi, Lodumlu ve Maltepe'de rastlanmıştır. Eti Yokuşu'nda 1937'de Türk Tarih Kurumu tarafından

Detaylı

2013-2023 TR21 - TRAKYA BÖLGESİ. Turizm. Master Planı

2013-2023 TR21 - TRAKYA BÖLGESİ. Turizm. Master Planı 2013-2023 TR21 - TRAKYA BÖLGESİ Turizm Master Planı İÇİNDEKİLER TR21 Trakya Bölgesi Turizm Master Planı Trakya Bölgesi nde turizm gelişimine temel hazırlamak ve yön haritası çizmek amacıyla hazırlanmıştır.

Detaylı

CUMHURİYET ÖNCESİ DÖNEMDE İZMİR HASTANELERİNİN MEKÂNSAL GELİŞİMİ. Didem Akyol Altun *

CUMHURİYET ÖNCESİ DÖNEMDE İZMİR HASTANELERİNİN MEKÂNSAL GELİŞİMİ. Didem Akyol Altun * Tarih İncelemeleri Dergisi XXIX / 2, 2014, 405-443 CUMHURİYET ÖNCESİ DÖNEMDE İZMİR HASTANELERİNİN MEKÂNSAL GELİŞİMİ Didem Akyol Altun * Özet İzmir kenti, 17. yüzyıldan 19. yüzyılın sonlarına uzanan bir

Detaylı

extra Gurme şehirlerde lezzete yolculuk Setur la keyifli tatiller İÇİN 8 SEBEP

extra Gurme şehirlerde lezzete yolculuk Setur la keyifli tatiller İÇİN 8 SEBEP extra SAYI: 1 AĞUSTOS - EYLÜL - EKİM 2012 Gurme şehirlerde lezzete yolculuk Setur la keyifli tatiller CRUISE SEYAHATİ İÇİN 8 SEBEP İle ALTERNATİF keşifler ÖNSÖZ Turizmin yeni pusulası: Setur Extra Değerli

Detaylı

DELUXE. DISTINCTIVE. DIVINE. Datça Yolu 35. km Hisarönü Mevkii 48700 Marmaris Muğla TURKİYE T: +90 252 441 2000 F: +90 252 436 9228

DELUXE. DISTINCTIVE. DIVINE. Datça Yolu 35. km Hisarönü Mevkii 48700 Marmaris Muğla TURKİYE T: +90 252 441 2000 F: +90 252 436 9228 DELUXE. DISTINCTIVE. DIVINE. GENEL BAKIŞ Doğunun gizemli unsurlarını Batının minimalist çizgisiyle birleştiren D-Hotel Maris, 2012 yılında Avrupa da ki en heyecan verici otel açılışını gerçekleştirdi.

Detaylı

BORNOVA DAKĠ LEVANTEN KÖġKLERĠNĠN KENT DOKUSU ĠÇERĠSĠNDEKĠ YERĠ

BORNOVA DAKĠ LEVANTEN KÖġKLERĠNĠN KENT DOKUSU ĠÇERĠSĠNDEKĠ YERĠ BORNOVA DAKĠ LEVANTEN KÖġKLERĠNĠN KENT DOKUSU ĠÇERĠSĠNDEKĠ YERĠ Hazırlayan Öğrenciler: Sevin Basgün İpek Sevenler DanıĢman Öğretmen: Ayşe Gülle ĠZMĠR 2012 PROJENĠN AMACI... 1 PROJENĠN ÖZETĠ... 2 GĠRĠġ...

Detaylı

100 SORUDA KÜBA CARMEN R. ALFONSO HERNÁNDEZ

100 SORUDA KÜBA CARMEN R. ALFONSO HERNÁNDEZ 100 SORUDA KÜBA CARMEN R. ALFONSO HERNÁNDEZ 100 SORUDA KÜBA Carmen R. Alfonso Hernández José Marti Küba Dostluk Derneği nin süresiz/ücretsiz yayındır. Çeviri: Ezgi Göksu Kök Redaksiyon: Murat Akad Kapak

Detaylı

BOZCAADA & GÖKÇEADA DEĞERLENDİRME RAPORU. Bozcaada & Gökçeada Değerlendirme Raporu 2012

BOZCAADA & GÖKÇEADA DEĞERLENDİRME RAPORU. Bozcaada & Gökçeada Değerlendirme Raporu 2012 BOZCAADA & GÖKÇEADA DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 Çanakkale 2012 1 İçindekiler 1. GİRİŞ... 1 2. ADALAR... 2 2.1. Bozcaada... 2 2.2. Gökçeada... 4 3. ADALARA UYGULANAN PROJELER VE POLİTİKA... 7 3.1. Bozcaada...

Detaylı

ZM RL OLMAK. SEMPOZYUM B LD R LER 22-24 Ekim 2009-1-

ZM RL OLMAK. SEMPOZYUM B LD R LER 22-24 Ekim 2009-1- ZM RL OLMAK SEMPOZYUM B LD R LER 22-24 Ekim 2009-1- Bu kitap BB Ahmet Pirifltina Kent Arflivi ve Müzesi taraf ndan yay na haz rlanm fl olup zmir Büyükflehir Belediyesi nin kültür hizmetidir. zmir Büyükflehir

Detaylı

ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ

ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ SAYI: 25 www.ngdergi.com ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ Benim ihtiraslarım var,

Detaylı

DİDİM BELEDİYE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2015-2019 DÖNEMİ. [2015-2019] Stratejik Plan

DİDİM BELEDİYE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2015-2019 DÖNEMİ. [2015-2019] Stratejik Plan DİDİM BELEDİYE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2015-2019 DÖNEMİ [2015-2019] Stratejik Plan Didim Belediye Başkanlığı 2015-2019 Dönemi Stratejik Planı Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız

Detaylı

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI Mayıs, 2010 Hazırlayan: Denizli ABİGEM AB Türkiye İş Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Projesi AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından

Detaylı