KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖRGÜN ÖĞRETİM 3-B

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖRGÜN ÖĞRETİM 3-B"

Transkript

1 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖRGÜN ÖĞRETİM 3-B İŞLETİM SİSTEMLERİ VE UYGULAMALARI DERS SORUMLUSU: Alper ŞİMŞEK GRUP ÜYELERİ: Mine Topdağı Suheda Yıldız Fidan Karak Canan Dost ÖDEV KONUSU: Sanal Makine Kurulumu Sanal Makine Üzerine Windows 8 Kurulumu Windows 8 İşletim Sistemi Özellikleri-İşlevleri-Güvenliği

2 SANAL MAKİNE KURULUMU Sanal makine kurulumu için Oracle Virtualbox, VMWare, Microsoft Virtual PC gibi programlar kullanılabilir. Bu programlarla kurulan sanal makineler sayesinde ile kendi işletim sistemimiz içerisinde sanal bir makine oluşturabilir bir veya daha fazla işletim sistemi kurabiliriz. Virtualbox' ın kendi sitesinden(https://www.virtualbox.org/wiki/downloads) bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemine uygun programı indirebilirsiniz. Aşağıda sanal makine ve sanal makine üzerine Windows 8 işletim sisteminin kurulumu anlatılacaktır. VİRTUALBOX SANAL MAKİNE KURULUMU Kurulumu başlatın ve "Next" butonuna tıklayıp devam ediniz. Programın kurulacağı yeri seçiniz ve işaretlenmiş Next butonuna tıklayınız. "Next" butonunu tıklayıp devam ediniz.

3 Bu adımdan sonra internet bağlantınız 1 saniyeliğine kopup geri gelecektir. "Yes" deyip devam ediniz. "Install" deyip kurulumu başlatınız. Bu aşamadan sonra aygıt yazılımlarını da yükleyiniz.

4 Sanal makine kuruldu. Şimdi Windows 8 kurulumu için sistem ayarlarını yapınız. Burada sistem adını istediğiniz şekilde yazabilirsiniz. İşletim sistemimizi Windows kurulacak işletim sistemini de Windows 8 seçip "Next" diyoruz. Sanal makinede kurulacak işletim sistemi için RAM ayarlaması yapılır. Sanal Sabit Disk Sürücüsü sıfırdan kurulacağı için Create Hard Drive seçeneğini bozmadan Create" butonuna tıklayınız.

5 Fixed Size" seçeneğini işaretlerseniz sanal makinenize ayırdığınız bellek alanlarının fazlası kullanılmaz. Kurulacak işletim sistemi için ayrılacak hard disk ayarlamasını yapınız. Sanal makine üzerine kurulacak işletim sisteminin çalışabilmesi için gerekli alanlar ayarlandı aşağıdaki görüntüden işletim sisteminizin özelliklerini görebilirsiniz.

6 "Start" butonuna tıklayıp işletim sistemi kurulumuna geçiniz. Kuracağınız işletim sisteminin "göz at" seçeneğiyle CD den, masaüstünden ya da bellekten bulup çalıştıralım. Windows 8 in CD den çalıştırma gibi bir zorunluluğu yok o yüzden aşağıda da görüldüğü gibi D sürücüsünden Windows 8 in kurulumunu tıklıyoruz. WİNDOWS 8 KURULUMU Windows 8 kurulumdaki açılış ekranı aşağıdaki gibidir.

7 Dil ve klavye seçeneğini seçiniz. Ekranda dil Türkçe, klavye Türkçe Q olarak belirlenmiştir. Kurulumu başlatıyoruz. Windows u etkinleştirmek için ürün anahtarını ister sanal klavyeyi kullanarak ister normal klavyeyle yazıp kuruluma devam ediyoruz.

8 Bu aşama dosyaların kurulum için hazırlandığı, özellik ve güncellemelerin yüklendiği kurulumun en uzun aşamasıdır. Kurulumun tamamlanması için sistem tekrar başlatılıyor. Kurulum tamamlandı ve artık işletim sisteminizi kişiselleştirme aşamasındasınız. Burada arka plan rengini seçebilirsiniz ve bilgisayarınıza isim verebilirsiniz.

9 Ayarlamaları ister elle ister otomatik olarak yapabilirsiniz. Ayarlamalar bittikten sonra bir Microsoft hesabı kullanarak ya da hesap kullanmadan oturum açabilirsiniz. Microsoft hesabınız yoksa buradan oluşturabilirsiniz.

10 Windows 8 sanal makine üzerine başarıyla kuruldu. Windows 8 özellikleri yenilikleri aşağıda anlatılacaktır. WİNDOWS 8 Sanal makine de Windows 8 kurarken karşılaşılan bir sorunla giriş yapalım. Sanal Makinenize Windows 8 kurarken eğer bu hatayı alıyorsanız.aşağıdaki adımları izlediğinizde bu sorun çözülüyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp Bios Ayarlarınıza girmeniz gerekiyor ve buradan Advanced Altında Execute -Disable Bit Capability - Enable yapıyoruz.

11 NİÇİN WİNDOWS 8? Aslında Windows 7 nin geliştirilmiş bir versiyonu Başlangıç kısmını ve diğer ek özelliklerini kullanmadığınız zaman arayüz Windows 7 den pek de farklı değil. Hatta Windows 8 ile Windows 7 deki alışkanlıklarınıza devam edebilirsiniz. En güzel kısmı da bu! Hem Windows 7 destekli bilgisayarınızda hem de Windows 7 destekli yazılımlarınızla terfi edilebileceğini görmekteyiz. Kullanıcı kitlesinin mobil aygıtlara kayması nedeniyle Microsoft büyük bir kayıp yaşamıştır. Bunun üzerine yeni Windows 8 i piyasaya süren Microsoft, bu işletim sisteminin daha çok dokunmatik ekranlı tablet, PC gibi ürünlerde kullanılmasını amaçlamıştır. Windows 8 özellikleri de buna göre şekillenmiştir. METRO ARAYÜZ Windows 8 in en büyük farkı Metro ara yüzü özelliğinin olmasıdır. Masaüstü görünümünde ekranın sol alt köşesine tıkladığımızda Metro ara yüzünü açıyoruz.. Dokunmatik ekranlı cihazlar için üretilen bu uygulama sayesinde daha kolay geçiş sağlanabilme, menüler arasında ki ulaşımı kolaylaştırma amaçlanmıştır. Metro, henüz tamamlanmamış ve geliştirilmekte olan bir uygulama olmasına rağmen birçok kişi tarafından Windows 8 in Beta sürümünde kullanılmaktadır. Metro özelliği ile özgün ve esnek kullanım sunan Windows duyan birçok yazılım firması tarafından yeni uygulama ve programlar konusunda desteklemektedir. METRO ARAYÜZÜNDE PAROLA ÇİZME Açılışta parola koymak isteyip aklında tutamayanlar için yeni bir güvenlik yöntemi geliştirildi. İstenilen herhangi bir resim üzerine herhangi bir desen belirleyerek şifre tanımlanabilmekte. (http://www.youtube.com/watch?v=ahq91cwm8fe) linkinden nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

12 ARAMA YAPMA Arama yapmak istediğinizde Arama düğmesini kullanın. Buradan aşağıdakileri arayabilirsiniz: Kullanmakta olduğunuz uygulama (örneğin, Windows Mağazasında belirli bir uygulamayı bulabilirsiniz). Başka bir uygulama (örneğin, Internet Explorer ile web deki herhangi bir konuyu hızlıca arayabilirsiniz) Bilgisayarınızın tamamı (uygulama, ayar veya dosya bulma) Arama hakkında daha fazla bilgi almak için bkz, Windows da nasıl arama yapılır. BAŞLAT' I KULLANMA Önceki Windows sürümlerinin Başlat düğmesi ve menüsü yerine Başlangıç ekranı getirilmiştir. Başlangıç ekranı yeni ana üssünüzdür. Uygulamaları (hem Windows Mağazası'ndan indirdiğiniz uygulamalar hem de masaüstü uygulamaları), Web sitelerini, kişileri ve klasörleri açabilirsiniz. Ya da kutucuklara hızlı bir bakışla en son haber başlıklarına, güncelleştirmelere ve bilgilere ulaşabilirsiniz. Başlangıç ekranına geri dönmenin en hızlı yolları şunlardır: Dokunarak ekranınızın sağ kenarından çekme hareketi yapın ve ardından Başlat düğmesine dokunun. Fare ile işaretçiyi sol alt köşeye taşıyın. Başlangıç ekranı açıldığında köşeyi tıklayın. Klavye ile Windows logo tuşuna basın

13 MASAÜSTÜNE GEÇİŞ Masaüstünü kullanma Başlangıç ekranında Masaüstü seçeneğine dokunun veya tıklayın. Klavye kullanıyorsanız Windows logo tuşuna basın +D. Denetim Masası'nı şu şekilde açabilirsiniz: Ara düğmesini açın. Arama kutusuna Denetim Masası yazın, Uygulamalar seçeneğine dokunun veya tıklayın ve ardından sonuçlarda Denetim Masası seçeneğine dokunun veya tıklayın. Tek tek görevleri veya ayarları şu şekilde bulabilirsiniz. YARDIMA ULAŞMA Windows hakkında genel olarak veya belirli uygulamalar için yardım bulabilirsiniz. Şöyle: Masaüstünü kullanırken, Windows kullanma hakkında yardım bulabilirsiniz. Arama düğmesini açın, Help yazın ve ardından Yardım ve Destek öğesine dokunun veya tıklayın. Başlangıç ekranındayken öğeleri yeniden düzenleme ve Başlangıç ekranına ekleme hakkında yardım bulabilirsiniz. Ayarlar düğmesini açın ve ardından Yardım öğesine dokunun ya da tıklayın. Bir uygulamanın içine girdiğinizde, o uygulamayı kullanma ve özelleştirme hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayarlar düğmesini açın ve ardından Yardım öğesine dokunun ya da tıklayın. (Bazı uygulamaların yardımı başka konumlarda olabilir, bu yüzden Ayarlar düğmesinde yardım bulamazsanız şirketin Web sitesine bakın.

14 BİLGİSAYARI KAPATMA Bilgisayarınızı kapatma veya sona erdirme Windows 8 ve Windows RT sürümünde bilgisayarınızı tamamen kapatmanıza hiç gerek yoktur; uyku moduna sokmanız yeterlidir. Bu modda çok az güç harcanır, bilgisayarınız daha hızlı başlar ve bıraktığınız yere hemen geri dönersiniz. Pil çok azaldığında Windows çalışmanızı otomatik olarak kaydedip bilgisayarı kapattığı için çalışmanızı kaybetmekle ilgili endişelenmeniz gerekmez. Birçok dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayar için uyku varsayılan kapatma modudur; bu nedenle tüm yapmanız gereken kapağı kapatmak ya da güç düğmesine basmaktır. Varsayılan mod değilse, bu ayarı değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi güç seçeneğiyle bilgisayarınızı kapatabilirsiniz. METRO KULLANIMI Metro uyarıları Metro ara yüzünün yeni uyarıları da oldukça iyi görünüyor. Sağ üst köşede beliren uyarılar, işinizi bölmeyecek bir konumda görünüyor. Örneğin bir USB belleği taktığınızda ne yapmak istediğiniz soruluyor ve bir dahaki sefere bu isteğiniz otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Metro uygulamalarını kapatmak mümkün Metro uygulamalarını görev yöneticisine başvurmadan kapatmak da mümkün. Uygulamayı ekranın üst kısmından en aşağı tarafa sürükleyerek küçük bir kare haline gelmesini bekleyip bırakmanız yeterli. ALT+F4 kısa yolu da aynı işlevi görüyor. Metro da sağa ve sola kayma Metro ara yüzünde sağa ve sola kaydırmayı farenizin çarkıyla veya alt tarafta bulunan kaydırma çubuğu yardımıyla yapıyorsunuz. Döşemeleri gruplar arasında taşırken, döşemeyi ekrana gelen dikey çubuğun üzerine sürüklediğinde yeni bir grup oluşturmuş oluyorsunuz. Döşemeniz, bu yeni grubun içerisine yerleşiyor.

15 Metro uygulamaları Tüketici ön izleme sürümü, e-posta, takvim, kişiler, mesajlaşma, fotoğraflar, sosyal ağlar, Bing Maps gibi temel uygulamalarla geliyor. Bu uygulamaların hepsi "ön izleme" olarak adlandırılıyor ve Windows 8'in final sürümünde gelecek uygulamaları tam anlamıyla temsil etmiyor. Kişiler uygulaması, Windows Phone'dakine benziyor ve Windows'u bağlantılandırdığınız tüm hizmetleri birleştiriyor. Arkadaşlarınızın kişi detaylarına ve son güncellemelerine tek tek bakabiliyor veya bağlı sosyal ağlarınızdaki güncellemelerin hepsine birden bakabiliyorsunuz. Posta uygulaması eskisinden daha iyi Posta uygulaması eskisinden daha iyi olsa da sadece Hotmail, Gmail ve Exchange hesaplarıyla çalışıyor. Hesaplar ve klasörler arasında geçiş yapmak kolay olsa da bir görüşme görünümü yok ve e-postaları işaretlemek veya istenmeyen olarak işaretlemek mümkün değil. Takvim uygulaması Takvim uygulaması da temiz ve hoş bir ara yüze sahip. Aylık, haftalık veya iki günlük görünümler arasında tercih yapıyorsunuz ve tüm takvimlerinizi bir arada gösteriyor. Randevularınızı hangi takvimde oluşturmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Mesajlaşma uygulaması Mesajlaşma uygulaması ise PC ekranını iyi bir şekilde kullanarak Facebook ve Windows Live'da birkaç konuşmayı aynı anda gösterebiliyor. Bu sırada kişileriniz hakkındaki detayları da görebiliyor, diğer hizmetlerde neler yaptıklarını inceleyebiliyorsunuz. Şu an sadece metinle sohbet edebiliyorsunuz. Ses ve videolu sohbet henüz yok.

16 Fotoğraflar uygulaması Fotoğraflar uygulaması PC'nizde ve SkyDrive, Facebook, Flick gibi hizmetlerdeki fotoğraflarınıza göz atmanızı sağlıyor. Resimler arasında kayabiliyor, uzaklaşarak onları küçük resimler halinde görebiliyor, slayt gösterisi yapabiliyor ve kilit ekranı resmi olarak ayarlayabiliyorsunuz. Dosya seçici ve oyunlar SkyDrive uygulaması gelene dek dosyalarımızı otomatik olarak eşitleyemeyeceğiz. Ancak Metro uygulaması yoluyla hangi dosyalarınızı karşıya yüklemek istediğinizi seçebiliyorsunuz. SkyDrive gibi dosya seçmenizi isteyen ve Metro seçicisini kullanan uygulamalar, işi bazen kolaylaştırırken bazen zorlaştırıyor. Resimler klasörüne baktığınızda tüm klasörlerin bir klasör olarak göründüğünü fark ediyorsunuz. Bu ise çok sayıda resminiz varsa işinizi zorlaştırabiliyor. Hesaplar ve uygulamalar Windows 8'de Windows Live hesabınızla oturum açtığınızda kişileriniz, takviminiz ve mesajlarınızı otomatik olarak almış oluyorsunuz. Facebook, Twitter, LinkedIn veya Flickr hesaplarınızı Windows Live ile bağladıysanız Windows 8, Facebook fotoğraflarınızı fotoğraflar uygulamasına ve Facebook arkadaşlarınızı Kişiler uygulamasına yerleştiriyor. Facebook sohbeti ise Mesajlaşma uygulamasında görüntüleniyor.

17 Uygulamalar arasında geçiş Uygulamalar arasında geçiş de artık çok daha kolay. Ekranın sol üst köşesinden istediğiniz uygulamaya geçmeniz veya uygulamayı yan pencerede göstermeniz hala mümkün. Ancak sonraki uygulama simgesi göründüğünde onu köşeye geri taşıyarak, dikey küçük resim listesini açabiliyorsunuz. Ekran klavyesinde yazmak ise artık daha kolay ve klavye tuşlarının dağılımı eskisinden daha iyi. Klavyenin boyutunu değiştirmeniz mümkün. Internet Explorer 10 Windows 8 ile birlikte tarayıcı olarak Internet Explorer 10 bizi karşılıyor. Gördüğüm kadarıyla Internet Explorer 9 un hızının ve basitliğinin ana unsur olarak sürdürüldüğü hatta daha da geliştirilerek daha hızlı ve kolay kullanım alanına sahip yepyeni bir tarayıcı bizi karşılıyor. Resimde de görebileceğiniz gibi bu arayüz içerisinde Internet Explorer ı açtığınız zaman farklı bir şekilde karşınıza çıkacak. Adres satırının alt kısımda konumlandırılması onu daha da farklı kılan bir özellik haline getiriyor.

18 GÜVENLİK Görselimizde görebileceğiniz aile güvenliği (Family Safety) seçenekleri arasında pek çok yeni kısıtlama bulunuyor. Örnek olarak çocuğunuz için bilgisayarında bir hesap açacağınızda girebileceği internet sitelerini, bilgisayarın başında oturabileceği maksimum süreyi, oynayabileceği oyunların yaş sınırını ya da kullanabileceği programları seçip sadece sizin istediğiniz şekilde kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. Yeni Windows 8'de ağ üzerinden de yönetici olarak tanımladığınız bilgisayar üzerinden diğer bilgisayarları takip edebilecek ve bu yönetici bilgisayardan, diğer bilgisayarlar üzerine kısıtlamalar getirebileceksiniz. UEFI tabanlı güvenli başlatma (boot) özelliğini destekleyen tüm bilgisayarlarda Windows 8 in sağladığı önemli güvenlik özelliklerinden bir tanesi, ürün bilgisi ve ürün bilgisi güncellemelerinin tümünün güvenli bir şekilde yapılması olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, zararlı yazılımların bilgisayar henüz başlatılırken çalışmasını engellemek amacıyla yalnızca imzası geçerli olan kodlar bu aşamada çalıştırılıyor. Windows Defender ı dizayn ederken, kullanıcı etkileşimini en aza indirme hedeflendi. Windows Defender alt tarafta koruma görevini yerine getirirken, yalnızca müdahalenize ihtiyaç duyduğu zamanlarda sizi rahatsız edecek. SmartScreen uygulama reputasyonu tarafından zararlı olarak nitelendirilen uygulamaların, sitelerin yüzde 95 ini çalıştırma dığını veya sildiğini göstermektedir. İnternet üzerinden veri indirmede tek yöntemin Internet Explorer olmadığının farkında olarak, internetten indirdiğiniz bir uygulamayı ilk çalıştırmanızda denetleyecek SmartScreen uygulama

19 reputasyonu teknolojisini Windows için devreye alındı. Windows 7 de, güvenilmeyen bir uygulama yüklerken yandaki gibi bir uyarı alınıyordu. Windows 8 de, SmartScreen sizi sadece reputasyonu doğrulanmamış, dolayısıyla tehdit içerme olasılığı yüksek bir uygulamayı ilk defa çalıştırırken aşağıdaki gibi uyaracak. Windows 8 de, reputasyon filtresine takılmayan uygulamalar için kullanıcı deneyimi oldukça basit olacak: Windows 7 deki uyarıya benzer bir uyarı görmeden, tıklayıp uygulamayı çalıştırabileceksiniz. Windows Defender Windows 8 de Eğer başka bir antivirüs çözümüne sahip değilseniz, Windows 8 sizleri Windows Defender ın gelişmiş versiyonu ile tehditlerden koruyacak. Windows Defender üzerinde yapılan son değişiklikler; virüsler, solucanlar, botlar ve rootkitler dahil olmak üzere sizi her türlü kötü amaçlı yazılımdan korumak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Windows Defender, Windows Update (Windows un güncelleştirme servisi) kullanarak en güncel ve genişletilmiş zararlı yazılım imza setlerini ve en son Microsoft zararlı yazılım tarama motorunu, Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Merkezi (MMPC) nden edinir. Genişletilmiş imza seti; sadece casus yazılımlar, reklam içerikli yazılımlar ve potansiyel istenmeyen yazılım imzalarını içeren önceki versiyonlara kıyasla, koruma anlamında önemli bir avantaj sağlamaktadır. Buna ek olarak, Windows Defender artık dosya sistemi filtrelemesi kullanarak tehditlere karşı gerçek zamanlı koruma ve algılama sağlıyor. WİNDOWS 8 de OLMAYANLAR Sırayla kaybedeceğimiz özelliklerden bahsedelim 1. Başlat Menüsü ve Başlat Butonu Windows un başarısındaki temel etkenlerden birisi elbette Windows 95 den beri bir gelenek haline gelmiş olan Başlat butonuydu. Windows 8 ile birlikte başlat menüsü karşımıza çıkmayacak ve önceki versiyonlarda başlat tuşunun yer aldığı kısma faremizi sürüklediğimizde karşımıza metro ara yüzüne açılan bir kutucuk çıkacak. 2. DVD Oynatma ve Windows Media Center YouTube ve diğer video servislerinin yaygınlaşması nedeniyle Microsoft Windows 8 içerisinde hazır DVD oynatma özelliklerini dahil etmeyecek. Elbette DVD sürücünüz varsa sürücünün yanında gelen veya başka satın aldığınız DVD oynatma yazılımlarını yine kullanma şansına sahip olacaksınız.

20 Windows Media Center da Pro versiyon dahil olmak üzere Windows 8 içerisinde yer almayacak. Bunun sebebinin düşük olan kullanıcı adetleri olduğu açıklandı. Haliyle Windows DVD Maker da bu sürümde yer almayacak. 3. Önceki Sürümler ve Windows Sistem Yedekleme Windows 7 de varsayılan olarak açık gelen dosyanın önceki sürümleri özelliği Windows 8 de kaldırılacak. Bunun yanında Windows un kendi yedekleme ve yeniden yükleme sistemi de tamamen ortadan kalkıyor. 4. Windows Update Masaüstü Bildirimleri Windows bundan sonra herhangi bir güncellemeyi indirmek istediğinde eskiden olduğu gibi size soracak ancak bu bildirim masaüstünde gözükmeyecek. Sadece giriş ve kullanıcı ekranlarında görüntülenecek bu güncelleme bildirimlerini eğer bilgisayara otomatik giriş seçeneğini açarsanız hiç görmemeniz bile muhtemel. Eminim ki bu özelliklerden bir veya birkaç tanesini hepimiz özleyecek ve eksikliğini hissedeceğiz. İlerleyen günlerde Windows 8 in getirdikleri götürdüklerini karşılayacak mı beraber göreceğiz. Eğer konu hakkında bildikleriniz varsa bizimle ve diğer kullanıcılarımızla paylaşmaktan da çekinmeyin. WİNDOWS 8 İLE GELEN YENİLİKLER Windows 8 ile iki oyun geliyor Pinball FX2 iyi görünse de açılış ekranlarında beklemek sıkıcı. Solitaire'nin temel sürümü ise farklı bir deste seçmenize izin vermiyor. Güncellenen IE10 Platform Preview'da kaydırmak ve yakınlaşmak/uzaklaşmak eskisinden daha akıcı. Ekranın herhangi bir yerine iki kez dokunarak yakınlaşmanız da mümkün oluyor. Ekranın sol tarafından ve sağ tarafından kaydırarak sayfalar arasında ileri ve geri gidebiliyorsunuz. Hızlı açılış: Windows 7'den birkaç kat hızlı açılan Windows 8'in boot süreci, 10 saniye bile sürmeyebiliyor. Ancak Windows 8'in final sürümde bu performansını koruyup korumadığını hep beraber göreceğiz. Sıfırlama ve yenileme: Windows 8'i baştan yükleme seçenekleri, artık eskisinden daha da kolay. Ev kullanıcıları PC'lerini sıfırlayabiliyor (tüm verileri silerek baştan yükleme) veya yenileyebiliyorlar (kişisel dosyaları ve metro uygulamalarını koruyarak yeniden yükleme). Kurumlar, sıfırlama özelliğini yönetici denetimine bağlayabilirken, yenilemeyi kullanıcıya bırakabiliyorlar. Windows to Go: Windows Server 8'deki bir seçenek olacak olan Windows to Go ile IT departmanları, kullanıcının yerel bilgilerini ve uygulamalarını bir USB bellek çubuğuna yükleyebilecek ve iş ortamını herhangi bir yerde oluşturmasına izin verebilecek. Not: Bu özellik tüketici sürümlerinde bulunmayacak. Uygulamaları yan yana çalıştırabilme: Metro arayüzünün eşsiz bir özelliği olan iki uygulamayı yan yana çalıştırabilme, şu an Android 4.0'da ve Apple ipad 2'de bile yok. Bu sayede örneğin bir videoyu seyrederken bir yandan web'de dolaşabileceğiz. Windows Store: Apple'ın Mac App Store'una benzeyen Windows mağazası, sadece güvenli uygulamaların indirilebildiği bir kaynak olacak. Şirketler ise çalışanları için mağaza kuralları getirebilecek.

21 Ribbon arayüzü: Office 2007 ile tanıştığımız ribbon araç çubukları, Windows 8'in Windows Gezgininde de kullanılıyor. Ribbon, Hyper-V gibi beklenmedik uygulamalarda da karşınıza çıkabiliyor. Wi-Fi Direct desteği: Android 4.0'da olduğu gibi Windows 8'de de router'a ihtiyaç duymadan iki Wi-Fi destekli cihazı birbirine bağlayabilecek, veri gönderebileceksiniz. Ancak teknolojinin tutup tutmayacağını şimdiden tahmin etmek zor görünüyor. NFC desteği: Mobil ödemelere ve kısa mesafede veri aktarımına izin veren NFC, Windows 8'de desteklenecek. Acak laptop'larda ne kadar işe yarayacağı ve teknolojinin veri transferinde yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı ise şimdilik bilinmiyor. Doğal ISO desteği: Windows 8'de ISO disk imaj dosyalarını bir disk sürücüsü olarak görebilmek için üçüncü parti bir uygarm işlemci desteği: Windows işletim sistemi, geleneksel olarak x86 tabanlı işlemcilerle çalışıyor. Enderle Group analisti Rob Enderle'ye göre Windows 8'de olacak ARM desteği, Microsoft için çok ince, uzun pil ömürlü tabletlerden oluşan yeni bir piyasa anlamına geliyor. Windows Live SkySrive entegrasyonu: Microsoft'a göre bulut depolama hizmeti SkyDrive, Windows 8 ile entegre olacak. Bu sayede Metro arayüzünde SkyDrive'daki fotoğraflarımızı görebileceğiz. Daha gelişmiş bulut özellikleri arayan kurumların ihtiyaçlarını ise Windows Azure karşılayacak. Hyper-V: Windows Server'da yer alan sanallaştırma aracı, Windows 8'de istemci sürümüyle beraber gelecek. Bu sayede son kullanıcılar, farklı işletim sistemlerini ve eski Windows sürümlerini bir sanal makine içerisinde çalıştırabilecekler. Windows 8'deki entegre sanallaştırma teknolojisi, VMware'i yaygın biçimde yüklemeyen şirketler için büyük kazanç olacak. Yenilenmiş Görev Yöneticisi: Windows 8'in en çok geliştirilen işlevlerinden biri de Görev Yöneticisi. Aracın varsayılan ekranı, artık sadece çalışan işlemlerin isimlerini gösterecek ve yanıt vermeyen işlemleri kolaylıkla görüp, sonlandırmamıza izin verecek. Uygulama yüklemeye gerek olmayacak. Format Atmak Tarihe Karıştı Çoğu kullanıcının en büyük sıkıntısı kullandığı cihaza Format atmaktır. Format nasıl atacağım?, Driver ları nasıl kuracağım? soruları çoğu zaman ben en iyisi bir bilgisayarcının yolunu tutayım la sonuçlanmıştır. Fakat Windows 8 yepyeni bir özellik ile karşımıza geliyor. Denetim masasındaki bu yeni özellik sayesinde bir tuşa basarak bilgisayarınızın ayarlarını sıfırlayabilir yada sisteminizi komple silip yeniden yükleyebilirsiniz. Size sadece dosyalarınızı yedeklemek kalıyor Arama sonuçları Bing e Arama ise artık içeriğe duyarlı. Aramayı seçtiğinizde Internet Explorer'da iseniz, arama sonuçlarınız öncelikle Bing'den geliyor. Giriş ekranında parmağınızı aşağıdan yukarıya kaydırdığınızda Tüm Uygulamalar görünümüne hızla geçebiliyorsunuz. Burada uygulamalar gruplara ayrılmış olarak, alfabetik bir biçimde gösteriliyor ve oldukça iyi görünüyor.

22 ÖZELLİKLER Dosya Kopyalama Bir yerden bir yere dosya kopyalamak her zaman yaptığım ve sıklıkla sıkıntı çektiğimiz durumlara sebebiyet vermiştir. Özellikle de büyük boyuta sahip dosyaları kopyalamak bazen işkence haline gelebilmekte. Bazı zamanlarda kopyalamayı iptal etmek zorunda bile kalmışızdır. Artık dosya kopyalarken; kopyalama veya taşıma işlemini PAUSE yani duraklatabilmemize olanak sağlayan bir işletim sistemi var karşımızda. Ayrıca dosya kopyalama ayrıntılarına baktığınız zaman bir grafik şeklinde dosya kopyalama işleminin durumunu da görebiliriz. APP Desteği ile Windows 8 in yeni başlangıç arayüzünde bir Twitter bir de Facebook aplikasyonları göreceksiniz. Facebook ve Twitter için yapılan bu aplikasyonlara erişim izni verdiğiniz zaman Facebook ve Twitter ın sitelerine girmek zorunda kalmayacaksınız. Tüm durum güncellemeleri, sizin profiliniz ve daha birçok işlev elinizin altında olacak. Facebook ve Twitter in ziyaretçi sayısında Windows 8 ile gözle görülür bir düşüş ortaya çıkabilir.

23 Live Servisleri Microsoft, Windows 8 ile birlikte Windows Live için daha aktif bir kullanım alanı sağlıyor. Live servislerinin müthiş bir şekilde potansiyele sahip olduğunu söylemek isterim. Aylık 500 milyon civarında kullanıcısı olan Microsoft Windows Live servisleri Windows 8 sayesinde, bütünleşebilmekte. Fakat görüntülü konuşma, anlık iletide dosya paylaşımı gibi özellikler yoktur. Yeni bir Mağaza doğuyor. Microsoft, Apple, Nokia ve Google ın uygulama mağazalarından sonra bu savaşta ben de varım diyerek Store isminde yeni bir uygulama mağazası getiriyor. Tabii ki bu mağaza Windows 8 ile karşımıza gelmekte. Windows 8 in hem tabletler, hem dizüstüler hem de masaüstü bilgisayarlar için destek vermiş olması bu mağazayı daha da önemli kılıyor. Düşünsenize Microsoft Store ile Yazılım geliştiriciler için yeni bir pazar ortaya çıkıyor ve bu pazarda Windows için uygulamalar geliştirilebilecek.

24 Çoklu monitörlerden daha fazlasını alın: Birden çok monitörünüz varsa görev çubuğunuzun diğer monitörünüze uzadığını fark etmişsinizdir. Ancak dahası da var. Win+PageUp klavye kısayolunu kullanarak şu anki uygulamayı soldaki monitöre, Win+PageDown ile sağdaki monitöre taşıyabilirsiniz. Daha hızlı ekran görüntüsü alın: Windows 8'de ekran görüntüsü almak için Print Screen'e basıp, bir görsel düzenleyici yazılım açıp, yapıştırıp kaydetmenize gerek yok. Win+Print Screen (veya tablette Win+Ses kısma tuşu) klavye kısayolunu kullanarak ekran görüntüsünü Resimler klasörüne PNG biçiminde kaydedebilirsiniz. Giriş ekranında uygulama grupları oluşturun: Giriş ekranında bazı uygulamaların farklı gruplara sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Uygulamaların döşemesini boş bir alana sürükleyerek kendiniz de yeni bir grup oluşturabilirsiniz. Bir gruba isim vermek için sağ alttaki küçük düğmeye tıklayıp gruba sağ tıklayın. Windows Gezgini'nde simgeleri özelleştirin: Windows 8'de oluşturduğunuz yeni kitaplıklar için istediğiniz simgeyi seçebilirsiniz. Kitaplığa sağ tıklayın, Özellikler'e gidin. Simgeyi alttaki düğme yardımıyla seçebilirsiniz.

25 Gizli "Aero Lite"ı etkinleştirin: Windows 8'in test yapılarında "Aero Lite" adında Aero'nun saydamlık özelliklerinin bazılarını alan bir tema vardı. Windows 8'de bu tema görünmüyor, ancak onu Themes klasöründe bulmanız mümkün. Buradaki birkaç küçük ince ayarla onu Kişiselleştirme penceresinde tekrar görünür hale getirebilirsiniz. Arama çubuğundaki uygulamaları özelleştirin: Giriş ekranında arama yaptığınızda arama çubuğu altında bir uygulama listesi göreceksiniz. Bunların bir tanesine tıklayarak aynı terimi belirli bir uygulama içinde aratabilirsiniz. Peki bu listeyi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Charms çubuğunu açın (Win+C), Ayarlar'a tıklayın ve PC Ayarlarını Değiştir'e tıklayın. Sol taraftan Arama'ya tıklayın ve bu menüde görmek istemediğiniz uygulamaları kapatın. Otomatik bakım yapın: Windows 8, yazılım güncellemeleri, güvenlik taraması gibi bakım işlemlerini hergün çalıştıran yeni bir özelliğe sahip. Varsayılan olarak gece 3:00'de veya PC'niz boştayken çalıştırılan bu testlerin saatini Eylem Merkezi'nden değiştirebilirsiniz. Tüm uygulamaları (programlar) görme Başlangıç ekranında uygulama komutlarını açın ve ardından Tüm uygulamalar öğesine dokunun veya tıklayın. Klavye kullanıyorsanız ve uygulamanın adını biliyorsanız, Başlangıç ekranına giderek yazmaya başlayın. Bu işlem tüm uygulamalarınızı otomatik olarak arar. Uygulamaları yükleme Windows Mağazası'nı, DVD gibi medyaları kullanarak uygulama yükleyebilir ya da Internet'ten indirebilirsiniz. Uygulamalarınızdan ve Windows Mağazası'ndan en iyi şekilde faydalanmak için Microsoft hesabınızı bağladığınızdan emin olun. Tüm uygulamaları (programlar) görme Başlangıç ekranında uygulama komutlarını açın ve ardından Tüm uygulamalar öğesine dokunun veya tıklayın. Klavye kullanıyorsanız ve uygulamanın adını biliyorsanız, Başlangıç ekranına giderek yazmaya başlayın. Bu işlem tüm uygulamalarınızı otomatik olarak arar. Uygulamaları yükleme Windows Mağazası'nı, DVD gibi medyaları kullanarak uygulama yükleyebilir ya da Internet'ten indirebilirsiniz. Uygulamalarınızdan ve Windows Mağazası'ndan en iyi şekilde faydalanmak için Microsoft hesabınızı bağladığınızdan emin olun. Uygulamalardaki ayarları değiştirme Masaüstünde çalışmayan uygulamalar için önce uygulamayı, ardından Ayarlar düğmesini açın. Burada uygulamaya özgü ayarları bulabilir ve tercihleri değiştirme, yardım bulma ve hesap ekleme gibi işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca sayfanın altında ses düzeyi, parlaklık ve kapatma gibi genel bilgisayar ayarlarını bulabilirsiniz.

26 Uygulamayı kapatma Windows Mağazası'ndan yüklediğiniz uygulamalar bilgisayarınızı yavaşlatmaz, bu yüzden bunları kapatmanız gerekmez. Uygulamayı kullanmadığınızda Windows uygulamayı arka planda çalışır olarak bırakır ve bir süre sonra kapatır. İşiniz bittiğinde, özellikle bilgisayarınızı kapatmadan önce masaüstü uygulamalarını kapatmak iyi olacaktır. Kullanmakta olduğunuz bir uygulamayı şu şekilde kapatabilirsiniz: Dokunarak, parmağınızı kaldırmadan sol kenardan içeri çekin ve ardından uygulamayı sol kenara geri itin. En son kullandığınız uygulamaları ve Başlangıç ekranını görürsünüz. Kapatmak istediğiniz uygulamayı listeden ekranın altına sürükleyin. Fare ile, işaretçinizi sol üst köşeye götürün ve ardından sol kenardan aşağıya taşıyın. En son kullandığınız uygulamaları ve Başlangıç ekranını görürsünüz. Kapatmak istediğiniz uygulamayı sağ tıklayın ve ardından Kapat'ı seçin. EK ÖZELLİKLER Başlıca yeni özelliklerden bahsedecek olursak; Windows 8, birçok program kipini ve driver'ını bünyesinde bulunduran bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.windows Vista'da başlayan ve Windows 7 ile nispeten çözülen yavaşlık problemi Windows 8'de tamamen giderilmekte ve yeni versiyon ile birlikte birçok ara yüz değişikliği bu yavaşlıkları ortadan kaldırmaktadır.windows 8'in güvenlik anlamında çok büyük değişiklikleri olmuştur. Güvenlik kontrolü adı altında süre kısıtmalası ve oturum açma sınırlamaları da gelen yenilikler arasındadır. Windows 8 aynı zamanda bir yönetim sistemi olarak da karşımıza çıkıyor. Ağ merkezindeki büyük değişiklikler sonucu sizin ağınızda bulunan bilgisayarları denetleme, kısıtlama ve yetkilendirme gibi yeni özelliklerde eklenmiştir. WİNDOWS 8 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ İşlemci:32 bit için 1,64 bit için 2 ghz ve üzeri işlemci Ram:32 bit için 1 64 bit için 2 ve üzeri ram

Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın

Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın r r r EDİTÖRDEN Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın Daha fazla performans: Windows Vista piyasaya çıktığında, çoğu eleştirmen öncülü Windows XP den daha yavaş olduğu konusunda Vista yı

Detaylı

Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net

Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net ÖNSÖZ Merhabalar yine bir pdf kitap serisi ile devam ediyorum. Bu kitap serimizin konusu olan Windows 8.1 versiyonunu ele almış bulunmaktayım. Bugünlerde Windows

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia M2 D2303/D2305/D2306

Kullanım kılavuzu. Xperia M2 D2303/D2305/D2306 Kullanım kılavuzu Xperia M2 D2303/D2305/D2306 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım Kılavuzu Hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gerekli?...9 Cihazınızı

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653 Kullanım kılavuzu Xperia Z3 D6603/D6653 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Bold Series BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-24 SWD-20120924113016361 İçindekiler Hızlı Yardım... 9 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 9 Popüler

Detaylı

İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz.

İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz. Bilgisayarınıza hayat veren yeni bir Windows sürümü olan Microsoft Windows XP Professional'a hoş geldiniz! En iyiyi, Windows XP'yi yaşayın! Windows XP işini gerçekten çok iyi yapıyor! Windows XP'yi yaşamak

Detaylı

BlackBerry Z10 Smartphone. Sürüm: 10.3.2. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Z10 Smartphone. Sürüm: 10.3.2. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Z10 Smartphone Sürüm: 10.3.2 Kullanıcı Kılavuzu Yayın tarihi: 2015-06-03 SWD-20150603135436172 İçindekiler Kurulum ve temel işlevler... 6 Bu sürümdeki yeni özellikler...6 Bir bakışta cihazınız...

Detaylı

BlackBerry Torch Series. BlackBerry Torch 9850/9860 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Torch Series. BlackBerry Torch 9850/9860 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Torch Series BlackBerry Torch 9850/9860 Smartphones Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-26 SWD-20120926144017430 İçindekiler Hızlı Yardım... 8 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 8 Popüler

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia T3 D5102/D5103/D5106

Kullanım kılavuzu. Xperia T3 D5102/D5103/D5106 Kullanım kılavuzu Xperia T3 D5102/D5103/D5106 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005

Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005 Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005 İçindekiler Başlarken...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gereklidir?...8 Cihazınızı şarj etme...9 Temel konuları öğrenme...10

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia E3 D2202/D2203/D2206

Kullanım kılavuzu. Xperia E3 D2202/D2203/D2206 Kullanım kılavuzu Xperia E3 D2202/D2203/D2206 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

BlackBerry Z30 Smartphone. Sürüm: 10.3.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Z30 Smartphone. Sürüm: 10.3.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Z30 Smartphone Sürüm: 10.3.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın tarihi: 2015-03-06 SWD-20150306152511339 İçindekiler Kurulum ve temel işlevler... 6 Bu sürümdeki yeni özellikler...6 BlackBerry akıllı telefonunuza

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3+ E6553

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3+ E6553 Kullanım kılavuzu Xperia Z3+ E6553 İçindekiler Başlarken...7 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...7 Genel bakış...7 Ekranı koruma...8 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...10 Google hesabı neden gereklidir?...10

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia C4 E5303/E5353/E5306

Kullanım kılavuzu. Xperia C4 E5303/E5353/E5306 Kullanım kılavuzu Xperia C4 E5303/E5353/E5306 İçindekiler Xperia C4 Kullanım kılavuzu...6 Başlarken...7 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...7 Genel bakış...7 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620

Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620 Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620 Baskı 1.0 TR Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620 İçindekiler Güvenlik 4 Başlarken 5 Tuşlar ve parçalar 5 Geri, başlat ve bul tuşu 5 Anten konumları 6 SIM kartı takma 6 Depolama

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503 Kullanım kılavuzu Xperia Z2 D6502/D6503 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

BlackBerry Q5 Smartphone. Sürüm: 10.2.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Q5 Smartphone. Sürüm: 10.2.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Q5 Smartphone Sürüm: 10.2.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın tarihi: 2014-05-15 SWD-20140515124112570 İçindekiler Kurulum ve temel işlevler... 6 Bu sürümdeki yeni özellikler...6 Bir bakışta cihazınız...

Detaylı

HTC Desire C Kullanım Kılavuzu

HTC Desire C Kullanım Kılavuzu HTC Desire C Kullanım Kılavuzu 2 İçerikler İçerikler Kutudan çıkarma HTC Desire C 8 Arka kapak 9 Pili çıkarma 10 SIM kartı 11 Bellek kartı 12 Pili şarj etme 13 Gücü açma veya kapama 13 HTC Desire C cihazını

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı

Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı AKİZA BİLİŞİM AKADEMİSİ LINUX TEMEL EĞİTİMİ KURS NOTLARI Bu dökümanın şu andaki ve daha yeni sürümünü http://akiza.com/kursegitimnotlar/linuxtemelnotlari.pdf Yazan:

Detaylı

HTC ChaCha Kullanım kılavuzu

HTC ChaCha Kullanım kılavuzu HTC ChaCha Kullanım kılavuzu 2 İçerikler İçerikler Başlangıç Kutunun İçinde 8 HTC ChaCha 8 Alt kapak 10 SIM kartı 11 Bellek kartı 12 Pil 13 Gücü açma veya kapama 15 PIN'inizi girme 16 Parmak hareketleri

Detaylı

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Baskı 3.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı ve bataryayı takma 9 Hafıza kartı takma 11 Şarj etme 12 Telefonu açma veya kapatma

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z Ultra C6802/C6833/C6806/C6843

Kullanım kılavuzu. Xperia Z Ultra C6802/C6833/C6806/C6843 Kullanım kılavuzu Xperia Z Ultra C6802/C6833/C6806/C6843 İçindekiler Xperia Z Ultra Kullanım kılavuzu...6 Başlarken...7 Genel bakış...7 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...10 Google hesabı neden gerekli?...11

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z1 C6902/C6903/C6906

Kullanım kılavuzu. Xperia Z1 C6902/C6903/C6906 Kullanım kılavuzu Xperia Z1 C6902/C6903/C6906 İçindekiler Başlarken...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gerekli?...9 Cihazınızı şarj etme...10 Temel konuları

Detaylı

2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1

2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1 Kullanım Kılavuzu 2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1 Acer ICONIA TAB Model numarası: Seri numarası*: Satın alma tarihi: Satın alma

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 1320 1320

Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 1320 1320 Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 1320 1320 Baskı 2.0 TR Pişt... Yalnızca bu kılavuz değil, şunlar da var... Telefonunuzda, her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz ve istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir

Detaylı

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Curve 9220 Smartphone Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-19 SWD-20120919104111921 İçindekiler Hızlı Yardım... 8 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 8 Popüler başlıklar... 28 Popüler ipuçları...

Detaylı

HTC Desire 310. Kullanıcı Kılavuzu

HTC Desire 310. Kullanıcı Kılavuzu HTC Desire 310 Kullanıcı Kılavuzu 2 İçerikler İçerikler Kutudan çıkarma HTC Desire 310 7 Arka kapak 8 SIM kartı 9 Bellek kartı 10 Pil 11 Gücü açma veya kapama 14 Telefonunuzu kurma HTC Desire 310 cihazını

Detaylı