MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ"

Transkript

1 MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

2 İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, uluslararası standartlarda yüksek kaliteli bir eğitim verme anlayışını temel almanın yanı sıra, öğrencilerini mezuniyet sonrası yaşama henüz üniversite döneminde hazırlamayı hedeflemektedir. Nitekim gerek ülkemizin hızla büyüyen dinamik işgücü, gerekse iş dünyasında artmakta olan rekabet, başarıya ulaşmak isteyen gençlerin kendilerini ayrıştırmalarını giderek kaçınılmaz kılmaktadır. Söz konusu ayrışma ise, üniversite yıllarında sunulan imkânlar ve bunlardan azami düzeyde faydalanma düzeyi ile birebir ilişkilidir. İşte bu temel ihtiyacın yüksek bilincinde olan fakültemiz, aşağıdaki kritik hususları önceleyen ayrıcalıklı bir eğitim paketi sunmaktadır: Gerek yabancı dile hâkimiyeti sağlayarak, gerekse uluslararası deneyimlere kapı aralayarak küresel öğrenci yetiştirmek, Sektör ile geliştirilecek güçlü koordinasyon sayesinde iş hayatına sektöre uygun ve hazır öğrenci yetiştirmek, Fakülte bünyesindeki program zenginliği ve esneklik sayesinde, bölümler arası geçiş ve çift ana dal programlarına başvuru imkânı sağlayarak kariyerine yön verebilen öğrenci yetiştirmek, Birebir mentorluk yaklaşımı sayesinde, kariyer planlamasının yanı sıra, sosyal gelişim desteğiyle kendine güvenli öğrenci yetiştirmek. Fakültemizde bu paketin başarıyla uygulanmasını sağlayacak motor güç ise, hiç şüphesiz; ABD, İngiltere ve Türkiye nin seçkin üniversitelerinde eğitim görmüş, Yüksek akademik donanım ve deneyimin yanı sıra; finans piyasalarından bankacılığa, insan kaynaklarından sigortacılığa, özel sektörden kamu sektörüne, STK lardan düşünce kuruluşlarına, ilgili alanlarda yetkin ve etkili bir tecrübeye sahip, Sektörün önde gelen oyuncuları ile aktif projeler yürüten güçlü eğitim kadromuz olacaktır. İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi olarak bu sayede, üniversitemize adım attığı günden itibaren geleceğe güvenle bakabilen gençler yetiştirecek olmanın gururunu yaşıyoruz. FAKÜLTE BÜNYESİNDEKİ BÖLÜMLER VE EĞİTİM DİLLERİ Ekonomi ve Finans (İngilizce) İşletme (İngilizce) Uluslararası Ticaret ve Finansman (İngilizce / Türkçe)

3 İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Uluslararası Lojistik Yönetimi (Türkçe) Bankacılık ve Sigortacılık (Türkçe) İnsan Kaynakları Yönetimi (Türkçe) Yönetim Bilişim Sistemleri (Türkçe) İngilizce bölümlerimizde bir yıl zorunlu hazırlık sınıfı bulunmaktadır. İngilizce dil yeterlilik sınavında başarılı olanlar veya üniversitemizce geçerliliği kabul edilen sınavlarda (TOEFL, PTE gibi) başarılı olanlar doğrudan birinci sınıftan eğitimlerine başlarlar. Bununla birlikte Türkçe programlara yerleşen öğrencilerimiz isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık programına devam edilebilirler. STAJ İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi öğrencileri eğitim aldıkları süre içerisinde teorik bilginin yanı sıra uygulamaya yönelik eğitimle de bilgilerini pekiştirmektedir. Fakülteye bağlı bütün bölümlerin müfredatında yer alan zorunlu staj, bunun için oldukça önem arz etmektedir. Öğrencilerimiz, eğitimleri sırasında; kamu kurumları, özel şirketlerin çeşitli departmanları, sigorta şirketleri, bankalar, uluslararası vergi-denetim şirketleri, lojistik şirketleri ve düşünce kuruluşları başta olmak üzere birçok sektörde gerçekleştirebilecekleri stajlar ile derslerde edindiği kuramsal bilgileri uygulama fırsatı bulabilmekte, iş deneyimi kazanabilmekte ve bu deneyimler mezuniyet sonrasında kendilerine yeni iş imkânları yaratabilmektedir. Ayrıca gerekli şartlara haiz öğrencilerimizin, Erasmus ofisi ve uluslararası üniversiteler ve kurumlarla olan ikili anlaşmalar aracılığıyla yurt dışında staj yapmaları da desteklenmektedir. Staj sürecinde öğrenci, danışman öğretim elemanı tarafından yerinde izlenir, staj sonrasında ise öğrencilerden izlenimlerine dair rapor istenir ve bu rapor, staj danışmanı tarafından değerlendirilir. PROJELER VE ARAŞTIRMALAR Akademik kariyeri düşünen öğrencilerimizin ufuklarını açmak ve lisansüstü çalışmalara hazırlamak için onları öğretim üyelerimizin gerçekleştirdiği projelere ve akademik araştırmalara entegre etmekteyiz. Öğrencilerimiz, öğretim üyelerimizden proje hazırlama, geliştirme, yürütme ve akademik makaleler yazma konularında edindikleri bilgiler ile hazırlayacakları Bitirme Projesi sayesinde disiplinlerarası bir çalışma deneyimine sahip olacaklardır.

4 BANKACILIK VE SİGORTACILIK BANKACILIK VE SİGORTACILIK BANKACILIK VE SİGORTACILIK Bankalar ve sigorta şirketleri, finansal piyasaların öncü kurumlarıdır. Uluslararası sınırlamaların azalması ve gelişen yeni nesil teknolojiler sayesinde fonların ve ticarî ürünlerin küresel pazarlarda serbestçe dolaşımı, günümüzün ekonomik faaliyetlerinde bankaların ve sigorta şirketlerinin rolünü öne çıkarmaktadır. Bankalar, ekonomilerin lokomotif taşıyıcılarıdır. Reel sektöre ve bireylere kredi vererek iş yapma gücünü artırır ve ekonomik büyüme için ortam hazırlarlar. Sigorta şirketleri ise kurumların ve bireylerin risklerini yöneterek geleceği garanti altına alırlar. Sigortacı; tüm sigorta işlem ve hizmetleri hakkında uzmanlığa sahip olan kişidir.

5 BANKACILIK VE SİGORTACILIK EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Bankacılık ve Sigortacılık Bölümümüz, küreselleşme ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte giderek büyüyen finans sektörünün ihtiyacı olan uzman ve üst düzey yönetici adaylarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bankacılık ve sigortacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik dersler ile finans, ekonomi ve yönetim derslerinin bir arada verileceği bölümümüzde öğrencilerimize finansal piyasaları yakından tanıma fırsatı sunulacak ve öğrencilerimiz doğrudan finans sektörünün uygulamalarına hitap eden bir öğretim programı ile geleceğe hazırlanacaklardır. Hem bankacılık hem de sigortacılık sektöründe giderek artan uzman ihtiyacı, mezunlarımızın gelecekte iş bulmasında kolaylık sağlayacak, mezunlarımız nitelikli eleman arayışındaki bankaların ve sigorta şirketlerinin odak noktası olacaklardır. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrenciler Bankacı ve Sigortacı unvanı ile lisans diploması alarak mezun olur. Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, yeterli başarıyı sağladıkları takdirde farklı bir alanda Yan Dal ve Çift Anadal yapma olanaklarına sahiplerdir. İŞ İMKANLARI Mezunlarımız, gerekli sınavlara girerek ülkemizin her ili ve pek çok ilçe merkezinde bulunan banka şubelerinde veya genellikle İstanbul da bulunan banka genel müdürlüklerinde uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı olarak işe başlayabilirler. Aynı şekilde, sigortacılık alanında çalışmak isteyen mezunlarımız da acentelerde ve genel müdürlüklerde uzman yardımcısı olarak iş hayatına atılabilirler. Mezunlarımızın çalışma alanı bankalar ve sigorta şirketleri ile kısıtlı olmayıp, mezunlarımız ulusal ve çokuluslu şirketlerin finans departmanlarında da görev alabilirler. Mezunlarımız, bankacılık ve sigortacılık ve benzeri alanlarda yüksek lisans yaparak uzmanlıklarını arttırabilirler; doktora yaparak Doktor unvanı ile akademik kariyerlerine devam edebilirler. Eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için lütfen en arka sayfada bulunan tabloları inceleyiniz.

6 E K O N O M İ V E F İ N A N S EKONOMİ VE FİNANS (İNGİLİZCE) Ekonomistler; mal ve hizmet üretiminin organizasyonu, üretim maliyetleri, tüketici tercihleri, işgücü piyasası, sektörler, dış ticaretteki gelişmeler, uluslararası finans piyasaları ve para-maliye politikalarını inceleyerek ekonomik tahmin ve politika önermelerinde bulunan kişilerdir. EKONOMİ VE FİNANS (İNGİLİZCE) Finansçılar ise bankacılık ve sermaye piyasaları aracılığıyla ulusal tasarrufları ve yabancı sermayeyi verimli alanlara yönlendirerek ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesinde önemli rol oynayan aktörlerdir.

7 E K O N O M İ V E F İ N A N S EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Ekonomi ve Finans programı; teorik ve pratik eğitimi entegre eden eğitim programı ve gerek yurtdışı akademik deneyime gerekse yurtiçi sektöre hakim dinamik kadrosuyla dünya çapındaki üniversiteler seviyesinde eğitim ve öğretim vermeyi hedeflemektedir. Program, öğrencilerimizin sadece teorik bilgileri öğrenmelerini ve verileri anlamalarını değil, aynı zamanda bunları analitik çerçevede yorumlayıp gerekli analizleri yaparak bilgi üretebilmelerini ve politika önerileri yapabilmelerini sağlayan bir eğitim yaklaşımına sahiptir. Ekonomi ve Finans programı, bu sayede kamu, özel sektör, finans piyasaları ve üniversitelere yön verecek geleceğin bürokrat, girişimci, ekonomist, finansçı ve akademisyenlerini yetiştirmeyi amaçlamaktadır. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Eğitim dili İngilizce dir. Bölümümüzde bir yıl zorunlu hazırlık sınıfı bulunmaktadır. İngilizce dil yeterlilik sınavında başarılı olanlar veya üniversitemizce geçerliliği kabul edilen sınavlarda (TOEFL, PTE gibi) başarılı olanlar doğrudan birinci sınıftan eğitimlerine başlarlar. Eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrenciler Ekonomist/ Finansçı unvanlarıyla lisans diploması alarak mezun olur. Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, yeterli başarıyı sağladıkları takdirde farklı bir alanda Yan Dal ve Çift Anadal yapma olanaklarına sahiplerdir. İŞ İMKANLARI Ekonomi ve Finans programı mezunlarımız; kamu kurumları, bankalar, borsalar, vergi ve denetim şirketleri, ulusal ve uluslararası büyük şirketler, KOBİ ler, düşünce kuruluşları ve ekonomi medyasında çalışabilmektedir. Bilimsel çalışmalara ilgi duyan başarılı öğrencilerimiz, akademik kariyere yönelebilirler. Ayrıca uluslararası akreditasyona sahip olacak eğitim programımız ve müfredatımız sayesinde, yurtdışında çalışmak isteyen öğrencilerimize global iş dünyasının kapıları açık olacaktır. Eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için lütfen en arka sayfada bulunan tabloları inceleyiniz.

8 İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İnsan kaynakları yöneticisi; işletmede çalışacak insan kaynağının sayısını ve niteliğini belirleyerek, insan kaynağının başarısını, moralini, motivasyonunu ve uyum düzeyini artırıcı çalışmaları planlayan, koordine ve kontrol eden kişidir. Günümüzün rekabete dayalı iş dünyasında en önemli faktörlerden birisi haline gelen insan kaynakları hakkındaki araştırmalar giderek önem kazanmıştır. Bu sebeple bu alanlarda, nitelikli eğitim almış, donanımlı insan kaynağına duyulan ihtiyaç sürekli artmaktadır. İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü nün en önemli özelliği; öğrencilerimizin T tipi uzmanlaşma ile mezun olduklarında işletme fonksiyonlarına vâkıf ve insan kaynakları fonksiyonlarına gerekli bilgi, beceri ve yetkinliklere sahip olmalarını sağlamasıdır. Böyle bir uzmanlaşma, mezun olduktan sonra ilave bir yüksek lisans programı ve İnsan kaynakları sertifika programına katılmasına gerek bırakmayacaktır. Programın kurumlar için en önemli avantajı ise, yetişmiş, gerekli donanıma sahip nitelikli insan kaynakları personeli istihdamına sahip olmalarına katkıda bulunmaktır.

9 İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Günümüzde rekabet avantajı oluşturmanın yolunun inovasyon olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. İnovasyon ise nitelikli insan kaynağı ile mümkündür. İnsan kaynağının firmalara çekilmesi, motive edilmesi ve onların işte tutulması kurumların en önemli gündemi olmuştur. İnsan kaynakları yöneticiliği pozisyonunda alan dışı mezunların yer aldığını görüyoruz. Bu programda ise mezunların işe başlamadan, yöneticiliğin gerektirdiği genel bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanı sıra, insan kaynakları işlevini başarıyla üstlenebilecekleri, hem akademik donanımı olan hem de uygulama becerisine sahip, kısa sürede yöneticilik sorumluluğunu üstlenebilecek nitelikte mezunlar yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Buradan hareketle programın somut amaçları; Genel işletme bölümü mezunlarına oranla, işletme fonksiyonlarını bilen ve ek olarak insan kaynakları fonksiyonunda uzmanlaşan mezunlar yetiştirmektir. İnsan kaynakları departmanlarının bünyesinde bulunan örgüt ve çalışan geliştirme kurumların ihtiyaç duyduğu en temel işlevlerdendir. Bu programın bir diğer amacı, mezunları bu alanda özellikle saha uygulamaları ile eğitmek ve onlara gerekli becerileri kazandırmaktır. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrenciler İnsan Kaynakları Uzmanı unvanı ile lisans diploması alarak mezun olurlar. Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, yeterli başarıyı sağladıkları takdirde farklı bir alanda Yan Dal ve Çift Anadal yapma olanaklarına sahiplerdir. İŞ İMKANLARI İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü mezunlarımız; İşletme Bölümlerinden mezun öğrencilerin kariyer imkânlarının tümüne sahip olmakla birlikte istihdam edilebilme alanları çok geniştir. 50 çalışanı olan işletmeler bile bir İnsan Kaynakları Uzmanı gerekliliği duymaktadır. Hem yurt içi hem de yurt dışında orta ve büyük ölçekli şirketlerde özellikle İnsan Kaynakları ve Örgüt Geliştirme fonksiyonlarını icra edecek uzmanlar olarak istihdam edilebilecekleri gibi sivil toplum kuruluşları, kâr amacı gütmeyen kurumlar, düşünce kuruluşları ve danışmanlık şirketlerinde de çalışma imkânı bulabilirler. Mezunlarımızın bir kısmı ise, Türkiye de veya yurtdışında bulunan üniversitelerde akademik hayatlarına devam edebilirler. Eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için lütfen en arka sayfada bulunan tabloları inceleyiniz.

10 İ Ş L E T M E ( İ N G İ L İ Z C E ) İŞLETME (İNGİLİZCE) Küresel Ekonomik Kriz sonrasında piyasa değeri yüksek küresel şirketler incelendiğinde sürdürülebilirlik, karlılık, marka değeri, müşteri ve çalışan bağlılığı konularında başarılı oldukları görülmektedir. Güçlü bir vizyon ışığında küresel ve yerel rekabet yapısına göre uygun strateji ve taktiklerin belirlenmesi, doğru pazarlara nüfuz edilmesi, stratejik birleşmeler ve satın alma süreçlerinin yönetilmesi, halka arz sürecinin başarısının sağlanması, yatırımcı ve kreditörlerle ilişkilerin geliştirilmesi, doğru finansman politikalarının belirlenmesi günümüz modern üst düzey yöneticilerden beklenen bazı görevler arasında bulunmaktadır. Bu görevler disiplinler arası beceri ve üst düzey yeteneklerle donatılmış yöneticilerle sağlanmaktadır. İŞLETME (İNGİLİZCE) Günümüzde yönetici adaylarının modern stratejik, taktiksel ve operasyonel becerilere sahip olmaları beklenmektedir. Ancak modern akademik teknikler ve saha uygulamaları ile pekiştirilmiş doğru bir eğitim sonrasında bu becerilerin yönetici adaylarına kazandırılabildiği görülmektedir.

11 İ Ş L E T M E ( İ N G İ L İ Z C E ) EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ İşletme Bölümünün temel amacı, iş dünyasında ihtiyaç duyulan analitik düşünme, problem çözme, stratejik düşünme, yazılı ve sözlü iletişim kurabilme, liderlik ve takım çalışmasına yatkın olma gibi yetkinliklere haiz olan, en az bir yabancı dili etkin kullanabilen, bilgiye ulaşabilen ve sentez yapabilen, özel sektörde veya kamuda değer katma odaklı çalışacak yaratıcı uzmanlar yetiştirmektir. Böylece, İşletme Bölümü uluslararası şirketler veya global arenada yer almak isteyen yerel şirketlere orta ve üst düzey yönetici yetiştirmeyi hedeflemektedir. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR Eğitim dili İngilizce dir. Bölümümüzde bir yıl zorunlu hazırlık sınıfı bulunmaktadır. İngilizce dil yeterlilik sınavında başarılı olanlar veya üniversitemizce geçerliliği kabul edilen sınavlarda (TOEFL, PTE gibi) başarılı olanlar doğrudan birinci sınıftan eğitimlerine başlarlar. Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, yeterli başarıyı sağladıkları takdirde farklı bir alanda Yan Dal ve Çift Anadal yapma olanaklarına sahiplerdir. Akademik eğitimin yanı sıra sektörün gerektirdiği uygulamalar ile becerilerinizi geliştiriyoruz. İŞ İMKANLARI İşletme Bölümü mezunlarımız, ulusal ve uluslararası faaliyetleri bulunan her türlü üretim işletmesi, dış ticaret firmaları, bankalar, özel finans kuruluşları, faktöring, finansal kiralama, uluslararası lojistik firmalarının ilgili bölümlerinde çalışabilirler. Ayrıca uluslararası akreditasyona sahip olacak eğitim programımız ve müfredatımız sayesinde, Bologna süreci ve Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacak diplomaları ile yurt dışında da çalışma imkânına sahip olabileceklerdir. Bununla birlikte başarılı öğrencilerimizi akademik kariyer konusunda teşvik etmekteyiz. Özel sektörün yanı sıra çeşitli kamu kurumlarında çalışma imkanı da mevcut bulunmaktadır. Eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için lütfen en arka sayfada bulunan tabloları inceleyiniz.

12 ULUSLARARASI LOJİSTİK YÖNETİMİ ULUSLARARASI LOJİSTİK YÖNETİMİ ULUSLARARASI LOJİSTİK YÖNETİMİ Türkiye, konumu itibariyle lojistik sektöründe stratejik bir avantaja sahiptir. Türkiye nin siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel yapısıyla bölgede yüzyıllardır süregelen bir öncülüğü vardır. Diğer taraftan, küreselleşmenin etkisi ile büyük bir hızla büyüyen ve geleceğin sektörleri arasında ilk sıralarda yer alan lojistik sektörünün nitelikli personel ihtiyacı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de giderek artmaktadır. Türkiye nin jeopolitik konumu gereği, birçok ticari faaliyetin geçiş yeri olması nedeni ile uluslararası lojistiğin ülkemiz için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Son 10 yılda barındırdığı potansiyel ile uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerin ve yabancı yatırımcıların yakından ilgilendiği Lojistik Sektörü, istihdam yaratan en önemli hizmet sektörlerinden biri durumuna gelmiştir. Sektörde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firma sayısının her geçen gün artması, mevcut firmaların da hizmet alanlarını genişletmeleri, bu alandaki uzman işgücüne olan ihtiyacın artmasında etkili olmaktadır. Bu anlamda, Lojistik alanında iyi eğitim almış, gerekli bilgilere haiz, uygulama deneyimli mezunlar için sektör önemli fırsatlar sunmaktadır. Lojistik, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün, servis hizmeti ve bilgi akışının başlangıç noktasından, tüketildiği son noktaya (nihai tüketici) kadar olan tedarik zinciri içindeki hareketinin etkili ve verimli bir biçimde planlanması, uygulanması, taşınması, depolanması ve kontrol altında tutulması hizmetidir. Üniversitemiz bünyesindeki eğitimlerimiz; Lojistik olarak adlandırdığımız temel felsefeye uygun olarak lojistik sektörünün uluslararası boyutuna özel bir önem veren, diğer taraftan ise sektörün gerektirdiği yönetim ve organizasyon becerileriyle öğrencilerini donatmayı hedefleyen bir yapıdadır.

13 ULUSLARARASI LOJİSTİK YÖNETİMİ EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Medipol Üniversitesi bünyesinde açılan Uluslararası Lojistik Yönetimi programı, sadece teorik bilgilere değil, aynı zamanda uygulamaya yönelik projelerle desteklenmiş şekilde tasarlanmiştir. Bu doğrultuda Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü nün başlıca amacı, lojistik sektörünün gereksinim duyduğu güncel bilgi ve uygulama becerisi ile donatılmış, ulusal ve uluslararası firmalarda optimal çözüm üreten deneyimli, gerek profesyonel gerekse akademik alanda toplumsal sorumluluk ve mesleki etik ilkelerini prensip edinerek hizmet veren, lojistik tasarımları ile sektörü dönüştürebilecek küresel lojistisyenler ve Lojistik liderleri yetiştirmektir. Alanında uygulama deneyimli, sektör ile iç içe olan ve sektör için projeler üreten akademik kadromuz, öğrencilerimizi kariyer anlamında en etkin şekilde yönlendirecektir. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrenciler Uluslararası Lojistik Yönetimi Uzmanı - Lojistisyen unvanı ile lisans diploması alarak mezun olurlar. Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, yeterli başarıyı sağladıkları takdirde farklı bir alanda Yan Dal ve Çift Anadal yapma olanaklarına sahiplerdir. İŞ İMKANLARI Ulusal ya da uluslararası lojistik ve taşımacılık kuruluşlarının lojistik planlama, analiz, nakliye yönetimi, depo yönetimi, gümrük işlemleri, döküm (envanter) planlama ve kontrol, satın alma ve malzeme yönetimi, uluslararası lojistik yönetimi, üretim planlama, tedarik zinciri yönetimi, müşteri hizmetleri yönetimi, bilgi sistemleri ve kontrol, lojistik hizmet pazarlama ile satış departmanları, Havalimanları ve Terminaller, Serbest Bölgeler, Sigorta, Finansman, Denetim, Akaryakıt ve Dış Ticaret gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin lojistik birimleri, Ulusal ve Uluslararası lojistik işletmeleri, İlgili kamu kurumları Lojistik alanındaki danışmanlık ve eğitim kuruluşları Akademik kuruluşlar Mezunlarımızın bir kısmı ise, Türkiye de veya yurtdışında bulunan üniversitelerde bu alanda akademik hayatlarına devam edebilirler. Alandaki öğretim üyesi talebinin de yüksek olması geleceğin bu sahadaki geleceğin bilim insanlarına önemli fırsatlar sunmaktadır. Eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için lütfen en arka sayfada bulunan tabloları inceleyiniz.

14 ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN İKİ FARKLI DİL, İKİ FARKLI PROGRAM ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN (İNGİLİZCE) ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN (İNGİLİZCE) Küreselleşmenin ekonomi ve finansal sistem üzerindeki etkileri, ticaretin de uluslararası bir çerçevede incelenmesini gerekli kılmaktadır. Küreselleşme ile artan ticari rekabete uyum sağlayabilmek için uluslararası ticari işlemlerde finansal kaynakların en etkin ve verimli şekilde elde edilmesi ve mevcut kaynakların yine bu çerçevede en kârlı ve gelir getiren uluslararası yatırım projelerinde değerlendirilmesi, uluslararası ticarette temel felsefe haline gelmeye başlamaktadır. Bu sebeple bu alanlarda, nitelikli eğitim almış, donanımlı insan kaynağına duyulan ihtiyaç sürekli artmaktadır. Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü nün en önemli özelliği; eğitim içeriğinin finans, ekonomi ve işletme bölümlerinin ortak paydasında, disiplinler arası düzenlenmiş olmasıdır. Bu nedenle, bölümden mezun olan öğrencilerimiz, analitik düşünme yetisine sahip iyi bir iktisatçı olmanın yanı sıra uluslararası piyasalarda yatırım yapabilecek bir işletmeci donanımına da sahip bireyler olarak iş hayatına atılacaklardır.

15 ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Uluslararası rekabetteki artışla birlikte Türkiye nin de gelişmekte olan bir ekonomi olarak küresel sistem içinde önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu sistemde etkili olmanın gerekliliği olarak uluslararası ticaret ve finans konularını araştıran, küresel dünya ekonomisinde vuku bulan gelişmeleri, bilimsel araştırma yöntemleriyle yorumlayabilen ve üniversitede edindiği kuramsal bilgileri profesyonel iş hayatına aktarabilen öğrenciler yetiştirmek, bölümün öncelikli hedeflerindendir. Ayrıca ülkemizde uluslararası ticaret ve finans alanında, gerek profesyonel gerekse akademik anlamda hizmet veren uzmanlar yetiştirmek amaçlanmaktadır. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü, eğitim dili Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki farklı program sunmaktadır. İngilizce programa yerleşen öğrenciler için bir yıl zorunlu hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrenciler Uluslararası Ticaret ve Finans Uzmanı unvanıyla lisans diploması alarak mezun olur. Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, yeterli başarıyı sağladıkları takdirde farklı bir alanda Yan Dal ve Çift Anadal yapma olanaklarına sahiplerdir. İŞ İMKANLARI Alanında gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde zengin bir birikime sahip olan öğretim üyelerimizden eğitim alarak mezun olacak öğrencilerimiz için istihdam olanakları, hemen her sektörde duyulan ihtiyaca bağlı olarak oldukça geniştir. Mezunlarımız, dış ticaret yapan firmaların başta ithalat ve ihracat bölümlerinde olmak üzere ilgili bölümlerinde, bankaların dış işlemler servislerinde, gümrük, gümrükleme firmalarında, lojistik firmalarında, sigorta şirketlerinde görev alabildikleri gibi; özel sektörde, ulusal ve uluslararası işletmelerde, uluslararası kuruluşlarda, bankalarda, pazarlama, finans, muhasebe ve insan kaynakları yönetimi dallarında iş bulabilmekte, serbest muhasebeci, mali müşavirlik, kamu sektöründe müfettişlik, uzmanlık ve denetmenlik mesleklerine girebilmektedirler. Eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için lütfen en arka sayfada bulunan tabloları inceleyiniz.

16 YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ Yönetim Bilişim Sistemleri bünyesinde işletme yönetimi, bilişim ve bilgisayar bilimlerini barındıran disiplinler arası bir bilim dalıdır. Teknolojinin hızla gelişmesiyle toplumun her alanında hemen her disiplinde karşımıza çıkan yönetim felsefesi bilişimle ister istemez buluşmuş ve artık yönetimin her kademesinde bilişimle bütünleşmiş yöneticiler ve yönetici adaylarının varlığı elzem hale gelmiştir. Yönetim Bilişim sistemleri bilim dalı ve bölümü teknolojik alt yapıyı yönetimsel amaçla kullanıp geliştirebilecek adaylar yetiştirir. Bu bağlamda bölüm ders programında; programlama dilleri, web tasarımı ve internet programlama, veri yapıları ve algoritmalar, veri tabanı yönetim sistemleri, sistem analizi ve tasarımı, veri madenciliği, insan bilgisayar iletişimi, yapay zekâ gibi bilgisayar temelli derslerin yanı sıra istatistik, üretim yönetimi, yöneylem araştırması, pazarlama, finansal yönetim, kurumsal kaynak planlama, oyun teorisi gibi işletme yönetimi alanına yönelik dersler de yer almaktadır. Diğer taraftan öğrencilerimiz, zorunlu bölüm stajı ve laboratuvar uygulamaları ile sahip oldukları teorik bilgileri pratiğe aktararak lisans düzeyinde mümkün olan en donanımlı şekilde mezun olurlar.

17 YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Bölümümüzün temel amacı yönetimi bilişimle buluşturan bilimsel değerleri araştırabilen, bilişim ve yönetim araçları konusunda bilime katkı sağlayan ve ayrıca bu alanda sektördeki teknik ve üst düzey iş gücünde yerini alabilecek adaylar yetiştirmektir. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrenciler Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı unvanıyla lisans diploması alarak mezun olur. Bölümümüzde eğitim gören öğrencilerimiz, yeterli başarıyı sağladıkları takdirde farklı bir alanda Yan Dal ve Çift Anadal yapma olanaklarına sahiplerdir. İŞ İMKANLARI Mezunlarımız, başta her türlü yazılım ve bilişim alanında faaliyet gösteren firmalar olmak üzere, bankalar, hastaneler, finans şirketleri, turizm sektörü, medya sektörü gibi çok farklı alanlarda faaliyet gösteren firmalarda aşağıdaki pozisyonlarda görev alabilirler. Sistem Analisti ve Tasarımcısı Veri Analisti Proje Uzmanı ve Yöneticisi Bilişim Sistemleri Uzmanı ve Yöneticisi İş Analisti Programcı Pazarlama Uzmanı veya Yöneticisi Finans Uzmanı veya Yöneticisi İnsan Kaynakları Uzmanı veya Yöneticisi Eğitim ücreti ve kontenjan bilgileri için lütfen en arka sayfada bulunan tabloları inceleyiniz.

18 İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BURS İMKANLARI 1- Üniversitemizde ÖSYS sonucuna göre verilen burslar karşılıksız olup akademik başarısızlık durumunda kesilmez. Ancak öğrencinin farklı bir bölüme yatay geçiş yapması durumunda kesilir. 2- Yerleştiği programın puan türünde standart eğitim süresince ve hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere; İlk 100 e giren öğrenciye TL tutarında aylık eğitim bursu (Yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı, arasında yer alan öğrenciye TL tutarında aylık eğitim bursu (Yılda 7 ay boyunca), arasında yer alan öğrenciye TL tutarında aylık eğitim bursu (Yılda 7 ay boyunca), arasında yer alan öğrenciye TL tutarında aylık eğitim bursu (Yılda 7 ay boyunca) verilecektir. 3- Tüm fakülte ve programların her eğitim-öğretim döneminde geçerli olmak üzere, derslerinde başarılı olarak sınıfında ilk 3 dereceye giren öğrencilerin eğitim ücretlerinin tamamında ya da bir kısmında indirim yapılır. Buna göre; Sınıfında Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) en yüksek öğrenci bir sonraki eğitim-öğretim döneminde ücretsiz eğitim alır. Sınıfında 2 nci olan öğrencinin eğitim ücretinin %50 si ve Sınıfında 3 üncü olan öğrencinin eğitim ücretinin %25 oranında kendilerine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim yapılır. Öğrencinin tam burslu olması durumunda başarı bursu verilir. 4- Tüm lisans programlarında, ilk üç tercihini İstanbul Medipol Üniversitesi nin aynı programında farklı bursluluk kontenjanları için yapan adaylar, %25 burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 indirim yapılacaktır. 5- İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri için ilk 2 tercihini İstanbul Medipol Üniversitesi nin aynı programında farklı bursluluk kontenjanları için yapan adaylar, %50 burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 indirim yapılacaktır. 6- %25 veya %50 burslu olarak eğitim görecek şehit ve gazi çocuklarına %10 eğitim indirimi yapılmaktadır.

19 İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

20 İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Eğitim Dili Eğitim Süresi Zorunlu Hazırlık Programı Puan Türü Burs Oranı Eğitim Yılı 2014 LYS Sonuçlarına Göre Kontenjan Ücretler Tavan Puan En Yüksek Başarı Sırası Taban Puan En Düşük Başarı Sırası İŞLETME İNGİLİZCE 4 YIL 1 YIL TM 1 Ücretli _ TL İngilizce İşletme Bölümü ilk kez Eğitim- Öğretim yılında öğrenci kabul Tam Burslu 15 _ edileceğinden taban ve tavan puanları oluşmamıştır. TOPLAM KONTENJAN 15 Ücretli _ TL Ekonomi ve Finans Bölümü EKONOMİ VE FİNANS İNGİLİZCE 4 YIL 1 YIL TM 1 ilk kez Eğitim- Öğretim yılında öğrenci kabul Tam Burslu 15 _ edileceğinden taban ve tavan puanları oluşmamıştır. TOPLAM KONTENJAN 15 ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN TÜRKÇE 4 YIL _ TM 1 Ücretli _ TL Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Tam Burslu 6 _ ilk kez Eğitim- Öğretim yılında öğrenci kabul edileceğinden taban ve tavan puanları oluşmamıştır. %50 Burslu TL %25 Burslu TL TOPLAM KONTENJAN 60

21 İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ULUSLARARASI LOJİSTİK YÖNETİMİ İNGİLİZCE 4 YIL 1 YIL TM 1 Ücretli _ TL İngilizce Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü ilk kez Tam Burslu 6 _ 2016 Eğitim- Öğretim yılında öğrenci kabul edileceğinden taban ve tavan puanları oluşmamıştır. %50 Burslu TL %25 Burslu TL TOPLAM KONTENJAN 60 TÜRKÇE 4 YIL _ TM 1 Ücretli _ TL Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Tam Burslu 6 _ ilk kez Eğitim- Öğretim yılında öğrenci kabul edileceğinden taban ve tavan puanları oluşmamıştır. %50 Burslu TL TOPLAM KONTENJAN 60 TÜRKÇE 4 YIL _ TM 1 Ücretli _ TL Uluslararası Lojistik Bölümü Tam Burslu 6 _ ilk kez Eğitim- Öğretim yılında öğrenci kabul edileceğinden taban ve tavan puanları oluşmamıştır. %50 Burslu TL %25 Burslu TL TOPLAM KONTENJAN 60

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ P S İ K O L O J İ İki Farklı Dil, İki Farklı Program PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) Psikoloji, korku, aşk ve nefret

Detaylı

2010-2011 İÇİNDEKİLER

2010-2011 İÇİNDEKİLER 20102011 İÇİNDEKİLER 20102011 I. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA Koç Üniversitesi Tarihçesi Koç Üniversitesi nin Misyonu ve Vizyonu Neden Koç Üniversitesi Araştırma Olanakları 03 04 04 07 ii. İşletme Enstitüsü

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ Sağlık sektöründeki derin tecrübemizi profesyonel yönetici ve öğretim üyesi kadromuz ve mükemmel bir altyapı ile birleştirdik. Öğrencilerimize

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI Medipol lü Olmak Yarınlara Hazırlanmaktır. Sevgili Öğrenciler, Yüksek Öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü 1 G A Z İ O S M A N P A Ş A Ü N İ V E R S İ T E S İ 2 Merhaba.. Gaziosmanpaşa üniversitesine bağlı olarak Erbaa ilçemizde, 1993 yılında açılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1995 yılında açılan

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

Değerli Genç Arkadaşlarım,

Değerli Genç Arkadaşlarım, Değerli Genç Arkadaşlarım, Ünlü düşünür Platon un, yüzyıllar önce ideal eğitimin tanımını bizlere yaptığı Doğru eğitim bedeni ve ruhu olabildiğince güzel kılacak güçte olmalıdır cümlesi; sınırların ortadan

Detaylı

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır...

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... www.basari.edu.tr SAMSUN +90 362 280 10 00 Başarı-Sem Sürekli Eğitim Merkezi (Başarı-Sem), kursiyerlerinin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya, istihdam

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS 7 9 MESLEK YÜKSEKOKULU Aşçılık* Bankacılık ve Sigortacılık* Deniz Ulaştırma ve İşletme Dış Ticaret Grafik Tasarımı* Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE

MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE http://vs.ieu.edu.tr/tr http://www.ieu.edu.tr/tercih/tr/index.html Hakkımızda İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulumuz,

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

HĠZMETLER BÜLTENĠ 1/26

HĠZMETLER BÜLTENĠ 1/26 HĠZMETLER BÜLTENĠ 1/26 Başarılarınızı Destekliyoruz! Danışmanlık hizmetinden fazlasını sunuyoruz. Sürdürülebilir sonuçlar için çözüm odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz. Sizinle çalışmaya başladığımız andan

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasına

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Şubat 2015 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU..1 I- GENEL BİLGİLER... 2-39 A- Misyon ve Vizyon... 2 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar..2-9 C- İdareye İlişkin Bilgiler....9 1-

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI TANITIM KİTAPÇIĞI

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI TANITIM KİTAPÇIĞI BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI TANITIM KİTAPÇIĞI MAYIS 2013 SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İNCİVEZ ZONGULDAK Tel: 0 372 257 69 27-0 372 291 06 34 i

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Bişkek-2011 Düzenleme Tarihi: 2/101

Detaylı

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 adi ve İdari Bilimler Fakültesi

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ NİSAN 2006 Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK 1 İÇİNDEKİLER : GİRİŞ... 3 1. Türkiye

Detaylı