AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELER"

Transkript

1

2 AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELER

3 Projeler 19 "TÜRKİYE ÜREME SAĞLIĞI PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER " (Bu projeler, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Bu yayının içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde T.C Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmaz.) SAVUNUCULUK, EĞİTİM VE HİZMETLERE ULAŞTIRMA YOLU İLE ANNE SAĞLIĞININ İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı ile 16 Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Güvenli Annelik Projesi", 16 Mart.2007 tarihinde sona ermiştir. Faaliyet yeri TÜRKİYE, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Batman ve Diyarbakır illeri olan projenin ortakları Batman ve Diyarbakır Eczacı Odaları'dır. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: İstenmeyen ve erken gebeliklerin en yoğun olduğu illerden olan Batman ve Diyarbakır illerinin il Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği çerçevesinde belirlenmiş 53 köyünde gebe kadınlara ulaşarak, bu kadınların doğum öncesi, doğum esnasında ve doğum sonrasında profesyonel bakım hizmetlerine ulaşmasını kolaylaştırmak, doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetleri ile birlikte, erken evliliklerin önlenmesi, doğumun sağlık kurumsağ olsunlar... Projenin Amacı: Anne ölüm oranlarının düşürülmesine katkıda bulunmak için gebe kadınlarda güvenli annelik ve üreme sağlığı alanında talep yaratmak, talebin karşılanmasını etkileyen nesnel engelleri ortadan kaldırmak ve talebi karşılayacak kişi ve kurumların harekete geçmesini sağlamak için bilinçlendirme, eğitim, hizmete ulaştırma ve savunuculuk çalışmaları yapmaktır. Gebelik süresince ve gebelik sonrasında sağlık kuruluşlarının bakımı ve gözetiminde olmak bebeğin ve annesinin sağlıklı bir hayat sürmesi için çok önemli. Sağlık kuruluşları onlara bu hizmeti vermekten mutluluk duyacaktır.

4 Projeler 19 "TÜRKİYE ÜREME SAĞLIĞI PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (Bu projeler, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Bu yayının içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde T.C Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmaz.) SAVUNUCULUK, EĞİTİM VE HİZMETLERE ULAŞTIRMA YOLU İLE ANNE SAĞLIĞININ İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı ile 16 Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Güvenli Annelik Projesi", 16 Mart.2007 tarihinde sona ermiştir. Faaliyet yeri TÜRKİYE, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Batman ve Diyarbakır illeri olan projenin ortakları Batman ve Diyarbakır Eczacı Odaları 'dır. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: İstenmeyen ve erken gebeliklerin en yoğun olduğu illerden olan Batman ve Diyarbakır illerinin il Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği çerçevesinde belirlenmiş 53 köyünde gebe kadınlara ulaşarak, bu kadınların doğum öncesi, doğum esnasında ve doğum sonrasında profesyonel bakım hizmetlerine ulaşmasını kolaylaştırmak, doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetleri ile birlikte, erken evliliklerin önlenmesi, doğumun sağlık kurumsa olsunlar... Projenin Amacı: Anne ölüm oranlarının düşürülmesine katkıda bulunmak için gebe kadınlarda güvenli annelik ve üreme sağlığı alanında talep yaratmak, talebin karşılanmasını etkileyen nesnel engelleri ortadan kaldırmak ve talebi karşılayacak kişi ve kurumların harekete geçmesini sağlamak için bilinçlendirme, eğitim, hizmete ulaştırma ve savunuculuk çalışmaları yapmaktır. Gebelik süresince ve gebelik sonrasında sağlık kuruluşlarının bakımı ve gözetiminde olmak bebeğin ve annesinin sağlıklı bir hayat sürmesi için çok önemli. Sağlık kuruluşları onlara bu hizmeti vermekten mutluluk duyacaktır.

5 2 0 Projeler larında yapılması, doğum aralıklarının artırılması, gebelikte beslenme ve ilaç kullanımı ve kaliteli aile planlaması yöntemlerinin kullanılmasını da içeren güvenli annelik kavramı oluşturmak adına faaliyetler düzenlenmiştir. Bu kapsamda öncelikli olarak bu bölgelerde görev yapmakta olan 73 gönüllü eczacı konuya ilişkin kapsamlı eğitimlerden geçirilmiştir. Söz konusu illerde birer merkez kurulmuş gönüllü eczacılar ve sorumlu ebelerden oluşan ekipler halinde köy ziyaretleri yapılmış, gebeler tespit edilerek, acil durumlarda bu gebeleri hastanelere ulaştırabilmek amacı ile hastanearaç eşleştirmeleri yapılmıştır. Gebelik süresince gebelerin periyodik kontrollerinin en yakın sağlık merkezine ulaştırılarak yapılmasını sağlamnmıştır. Proje il koordinatörünün ve ebelerin yönlendirmesi sonucu 246 gebe doğumlarını sağlık kuruluşlarında gerçekleştirmiştir. Diyarbakır'da proje döneminde 6 tüpligasyon işlemi hastane ortamında gerçekleştirilmiştir. 17 kadın RİA taktırmıştır. Batman'da 89 gebe hastanelere getirilmiş ve ultrason ve doktor kontrollerinden geçirilmiştir. Her köyde "güvenli annelik" kavramını yaşayan ve diğer kadınlara örnek olan kadınlara "Güvenli Anne" sertifikaları verilmiştir. Proje süresince Diyarbakır'da 505 gebe, Batman'da 264 gebe tespiti yapılmış ve bu gebelere beslenme, aşı, gebelik, aile planlaması yöntemleri, bebeklerin beslenmesi, anne sütü ve emzirme, akraba evliliklerinin sakıncaları, gebelikte ilaç kullanımı, hijyen konularında bilgi verilmiş olup hazırlanan broşürler dağıtılmıştır yaş grubundaki kadınlardan Diyarbakır'da 1772, Batman'da 563 kişiye ulaşılmış ve gebelik, aile planlaması, menopoz, meme muayenesi, cinsellik, hijyen konularında bilgi verilmiştir. Güvenli annelik kavramını hayata geçirebilmek için erkeklerin sürece katılmalarını sağlamak gerekmektedir. Bu nedenle; köylerdeki erkeklere il koordinatörleri ve eczacılar tarafından üreme sağlığı cinsel sağlık, aile planlaması, gebelikte sağlık kontrollerinin ve doğumu sağlık kuruluşunda yapmanın önemi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, akraba evlilikleri, doğum aralıkları, HIV/AIDS ve CYBE konularında bilgi verilmiş, bu eğitimlerle toplam 945 erkeğe ulaşılmıştır. Projenin bir diğer ayağı olan adölesan eğitimleri için il Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan işbirliği sonunda, Rehberlik ve biyoloji öğretmeni toplam 59 öğretmen kapsamlı eğitimler almış, bu öğretmenler toplam adolesana, 600 öğretmene, 714 veliye ulaşarak bilgilendirme çalışması yapmışlardır.

6 Projeler 19 ÜREME SAĞLIĞI HİZMETLERİNİN SOSYAL PAZARLAMA YAKLAŞIMI İLE ECZACILAR TARAFINDAN DESTEKLENMESİ PROJESİ T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı ile 09 Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Sırdaş Eczane Projesi", 08 Mart 2007 tarihinde sona ermiştir. Faaliyet alanı tüm Türkiye'yi kapsayan projenin ortakları Televizyon Yayıncıları Derneği ve Eczane Gereçleri A.Ş.'dir. Projenin Amacı: Proje çerçevesinde, eczacıların üreme sağlığı ve cinsel sağlık konularında eğitilerek, eczanelerinin danışmanlık hizmeti sunan etkin merkezler haline getirilmesi, sosyal pazarlama yaklaşımı ile danışmanlık hizmeti ve uygun ürüne ulaşılabildiğin sağlanması yolu ile anne çocuk sağlığının iyileştirilmesine, cinsel yolla bulaşan hastalıkların azaltılmasına ve ülke genelinde yüksek olan çocuk doğum oranının düşürülmesine katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Eczacıların üreme sağlığı ve cinsel sağlık konularında danışmanlık hizmeti vermesine yönelik olarak yüzyüze (37 saat) eğitim ve 25 saat uzaktan eğitim olacak şekilde iki basamaklı bir eğitim programı oluşturulmuştur. Bu doğrultuda gerçekleştirilen 22 eğitimle Türkiye'nin farklı yerlerinden toplam 558 gönüllü eczacıya, doğum kont. ve aile planlaması, menopoz, andropoz, sağlıklı yaşam ve yaşlanma, HIV/AIDS ve CYBH, güvenli annelik, sağlıklı cinsel yaşam gibi konularda danışmanlık verebilecek düzeyde eğitimler verilmiş, yüzyüze ve uzaktan eğitimi tamamlayan eczacılar projenin kendi web sitesi olan adresi üzerinden online sınava tabi tutularak başarılı olanlar Sırdaş Eczacı ünvanı -- " y a k ı n d o s t u n u z " Artık bir "sırdaşınız" var... Üreme Sağlığı ile ilgili konularda özel olarak almak istediğiniz bilgileri sizinle paylaşan, önerilerde bulunan, her an danışabileceğiniz eczaneniz ve eczacınız... iaüh "Sırdaş Eczane Projesi" Avrupa Birliği tarafından finanse edilen T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Öreme Sağlığı Programı kapsamında desteklenmektedir.

7 22 Projeler SIRDAŞ KONDOM" BURADA VE "SIRDAŞ ECZANELERDE" "Sırdaş Eczane Projesi" T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Progr desteği II* Türk Eczacıları Birliği taralından yürütülmektedir. almaya hak kazanmıştır. Eğitimler genel olarak Ankara'da yapılmış olup, istanbul, Sakarya, Adana, izmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te yerinde eğitimler düzenlenmiştir. Sırdaş Eczanelerden danışmanlık hizmeti ile birlikte Sosyal Pazarlama ürünü olarak sunulan Sırdaş kondomlar halka ulaştırılmıştır. Aynı zamanda projeye yönelik 2 farklı iç mekan posteri eczanelere gönderilmiştir. HIV/AIDS, Güvenli Annelik, Ergenlik, Aile Planlaması ve Doğum Kontrol Yöntemleri, Kendi Kendine Meme Muayenesi ve Menopoz gibi konularda hazırlanmış olan bilgilendirici broşürler eczanelerden dağıtılarak toplumda farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır. Sosyal pazarlama ürünü için marka yaratma aşamasında sağlık ocaklarına yönelik posterler hazırlatılmış ayrıca 500 bin adet kondom gönderilmiş olup, bunlar halka ücretsiz olarak ulaştırılmıştır. Sırdaş Kondomların ve Sırdaş Eczanelerin tanıtımına yönelik tanıtım filmleri hazırlatılarak ulusal ve yerel kanallarda gösterimi sağlanmıştır.

8 Projeler 19 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA ÜREME HAKLARI, CİNSEL SAĞLIK VE ÜREME SAĞLIĞI KONULARINDA FARKINDALIK YARATMA PROJESİ y-yjfi nseliiği akfcında *ınıy0ruz tefe-- M» # n T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı İle Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Gençlerde Üreme Sağlığı Projesi", 1 Mart 2007 tarihinde sona ermiştir. Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, istanbul Üniversitesi, Yedltepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Atatürk Üniversiteleri'nin Eczacılık Fakülteleri ile işbirliği İçerisinde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Bu doğrultuda belirlenen üniversitelerin eczacılık fakültelerinde okumakta olan 95 öğrenciye 7 günlük bir gençlik kampında Üreme Hakları, CS/ÜS, Doğum Kontrol Yöntemleri ve Aile Planlaması, acil kontrasepsiyon, CYBE-HIV/AIDS, Meme Muayenesi konularında akran eğitimi yapabilecek düzeyde bilgi ve iletişim becerisi kazandırılmıştır. Eğitimler 5 gün teorik, 2 gün pratik eğitim şeklinde gerçekleştirilmiştir. Projenin Amacı: Proje ile, akran eğitimi tekniği ve yaygın bir kampanya yürütülerek, eczacılık fakülteleri öğrencileri aracılığı ile üniversiteli gençler arasında üreme hakları ve CS/ÜS hizmetleri konusunda farkındalık yaratmak ve bu hizmetlerin kullanımını arttırmak hedeflenmiştir. Gençlik Kampı'nın ardından öğrenciler kendi fakültelerinde okumakta olan öğrencilere yönelik 1 günlük seminerler düzenleyerek 700 eczacılık fakültesi öğrencisine ulaşılmışlardır, ileride insan sağlığı ve eğitiminde önemli roller üstlenecek olan ebelik, hemşirelik, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinde okuyan öğrencilere yapılan İkinci seminerlerle

9 2 4 Projeler Üniversitelerin çeşitli yerlerine konulan geri bildirim kutularına öğrenciler tarafından yazılan sorular uzman kişiler tarafından cevaplandırılarak bunlara web sitesinde ve yapılan konferans ve seminerlerde yer verilmiştir. Ayrıca gerek bu bildirim kutuları gerekse proje için hazırlanmış olan web sitesine gelen soruların cevapları derlenerek "Farkındayım" adı altında bir kitapta toplanmış ve üniversite kütüphanelerine belirli sayılarda gönderilmiştir. 617 öğrenciye ulaşılmıştır. Ayrıca belirlenen üniversitelerde, öğrenim gören tüm öğrencilerin katılımına açık, konuların ana hatları ile incelendiği konferanslara 344 öğrenci katılımda bulunmuştur. 1 yıl boyunca üniversitelerin çeşitli yerlerinde gönüllü eczacılık öğrencileri tarafından her ay bir hafta olmak üzere proje çerçevesinde hazırlanan "farkındayım" stantları kurulmuş olup Üreme Sağlığı, Cinsel Sağlık ve Üreme Hakları, HIV-AIDS, Doğum Kontrolü ve Acil Korunma, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar konularda hazırlanan broşürler diğer üniversite öğrencilerine ulaştırılmıştır. Hazırlanan afişler üniversitelerin farklı alanlarına asılarak gençlerde konuya ilişkin farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca proje kapsamında 4 farklı konuda hazırlanan kısa filmler de bu stantlardan öğrencilerin izlenimine sunulmuştur. Bunların dışında konuya ilişkin karikatür yarışması düzenlenmiştir. Birinci olan karikatür 5000 adet t-shirt üzerine basılmıştır. Projenin yürütüldüğü illerde gençler için konserler düzenlenmiş olup, bu konserlerde katılımcılara proje süresince hazırlanan broşürler, içinde 1 adet kondom bulunan anahtarlıklar ve t-shirtler dağıtılmıştır.

10 Projeler 19 "AKTİF İŞGÜCÜ PİYASASI PROJESİ YENİ FIRSATLAR HİBE PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (Bu projeler, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen Aktif İşgücü Piyasası Projesi Yeni Fırsatlar Hibe Programı çerçevesinde Türk Eczacıları Birliği tarafından yürütülmüştür. Bu yayının içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve Iş-Kur'un görüşlerini zorunlu olarak yansıtmamaktadır.) ANKARA BÖLGESİ VE İSTANBUL İLİ ECZANE TEKNİSYENİ EĞİTİMİ PROJELERİ Ankara Bölgesi ve istanbul ili Eczane Teknisyeni Eğitimi Projeleri kapsamındaki faaliyet yerleri, istanbul ili ve Ankara Bölgesi / Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Karabük, Kırıkkale, Kastamonu, Kırşehir, Tokat, Yozgat, Zonguldak illeridir. Projenin Amacı: Bölgesel işgücü ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, mesleki eğitim yolu ile eczane sektöründe çalışan teknisyenlerin (kalfaların) istihdam edilebilirliklerini ve mesleki özgüvenlerini artırma, nitelik gerektiren ancak Türkiye'de örgün eğitime dahil olmayan eczane teknisyenliği mesleğine yönelik daha sonra da kullanılabilecek bir eğitim programı geliştirme ve uygulama gibi amaçlar hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Eczane teknisyenliği eğitimi projesi, doğrudan hedef kitle olan kalfaların eğitimine yönelik bir projedir. Eğitimlerde, eczacı kalfalığı mesleği yapan ve belirli kontenjan dahilinde bu alanda çalışmak isteyen kişilere mevcut kalfalık tanımından ziyade, kaliteli ve bilgili eczane teknisyenliği yetiştirilmeye, eczane teknisyenliği sıfatı kazandırılmaya çalışılmıştır. Eczacı Teknisyenliği Eğitim Programı için; üniversitelerin eczacılık fakültelerinde görevli akademisyenlerden, Türk Eczacıları Birliği bünyesindeki uzmanlardan ve ilgili diğer kuruluşlardan katılacak eğiticilerden oluşan 67 kişilik bir ekip kurulmuş, eczacı kalfalarının iş durumu ve eğitim programının yoğunluğu göz önünde bulundurularak gündüz ve gece eğitimleri şeklinde planlanmıştır. Proje kapsamında, tamamı 7 modülden ve 288 saatten oluşan toplam 9 (gece ve gündüz) eğitim düzenlenmiştir. Gece eğitimi günde 5 saat süre ile 2,5 ayda (Saat 18:00-22:30) tamamlanacak şekilde gündüz eğitimi ise, günde 8 saat süre ile 1,5 ayda (9:00-17:00) tamamlanacak şekilde ayarlanmıştır. Ankara Bölgesi Eczane Teknisyeni Eğitimi Projesi ile 327 kişi, istanbul ili Eczane Teknisyeni Projesi ile 283 kişi eczane teknisyeni eğitim sınavlarını başarı ile tamamlayarak eczane teknisyeni ünvanı almaya hak kazanmıştır. ü

11 26 Projeler "KATILIM ÖNCESİ SÜREÇTE SİVİL TOPLUMUN GÜÇLENDİRİLMESİ: STK HİBE PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (Katılım Öncesi Süreçte Sivil Toplumun Güçlendirilmesi: STK Hibe Programı Tüketicilerin Korunması Bileşeni kapsamında Avrupa Birliği'nin mali katkısı ile yürütülmekte olan bu projenin İçeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüş veya tutumunu yansıtmamaktadır.) "AKILLI ÇOCUK AKILCI İLAÇ KULLANIR" PROJESİ akıllıyım, akılcı ilaç kullanıyorum tarihinde uygulamasına başlanan "Akıllı Çocuk Akılcı ilaç Kullanır Projesi"nin faaliyet yeri TÜRKİYE/Ankara, Yozgat, Çorum, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir illeri olarak belirlenmiş olup tarihinde proje sona ermiştir. Projenin Amacı: Proje ile, sağlık alanında önemli bir tüketici grubunu oluşturan ancak aynı zamanda, özellikle ilaç süistimali nedeniyle bilinçsiz ilaç tüketiminden en fazla etkilenme riski taşıyan, her türlü öğrenme ve uygulama pratiklerine en fazla açık olan ilköğretim öğrencilerinin; akılcı ve bilinçli ilaç tüketimi konusunda eğitilmeleri ve özümseyecekleri bilgilerle donatılmaları hedeflenmiştir. Projenin hedef kitlesini, proje faaliyetlerinin yürütüldüğü Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Yozgat, ve Eskişehir illerinde İl Mili Eğitim Müdürlüklerinin de desteği ile belirlenmiş olan ilköğretim okullarında okuyan 4.,5., ve 6. sınıflardaki öğrenciler oluşturmuştur. Gerçekleştirilen Faaliyetler: Projenin başında akılcı ilaç kullanımı, akılcı olmayan ilaç tüketiminin kişisel ve toplumsal boyutları, çocuklarda rasyonel ilaç kullanımı, biz sağlık aktörlerine bu konuda ne gibi sorumluluklar düştüğü gibi konularda paylaşımlarda bulunmanın yanı sıra proje faaliyetleri ve takvimi hakkında bilgi vermek amacı "Akılcı ilaç Kullanımı ve Tüketici Grubu Olarak Çocuklar" adı altında bir proje başlangıç

12 Projeler 19 semineri düzenlenmiştir. Davetlilerin katkı sağladıkları tartışma bölümü ile tamamlanan seminere farklı kamu kurumlarından, sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 50 kişi katılmıştır. Yapılan bu etkinlikle kamuoyunda konuya ilişkin bir farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Projenin çocuklara yönelik faaliyetleri çerçevesinde; çocuklarda konuya ilişkin farkındalık yaratma adına hazırlanan çocuk tiyatrosu Ankara'da 12 ilköğretim okulunda hedef kitleye sergilenmiştir. Ankara dışında ise il Milli Eğitim Müdürlüklerinin destekleri ile Kırşehir'de bir, Yozgat'ta bir, Çorum'da bir, Kırıkkale'de bir ve Eskişehir'de iki olmak üzere toplam 6 gösterim yapılmıştır. Bu gösterimler dışında projede öngörülmüş olduğu gibi Dünya Çocuk Tiyatroları haftasına denk gelen Mart tarihleri arasında Basın Galası ve ücretsiz halka açık gösterim düzenlenmiştir. Ankara'daki okullar, Ankara dışındaki illerdeki gösterimler, Basın Galası ve ücretsiz halka açık gösterim de dahil olmak üzere gerçekleştirilen 20 gösterimle yaklaşık 4000 öğrenciye ulaşılmıştır. Akılcı ilaç kullanımı konusunda çocuklara öncelikli olarak aktarılmak istenen verilerin, uygun bir dille aktarımının sağlanmasını amaçlayan "Akıllı Çocuk Akılcı İlaç Kullanır" rehberi, broşürü ve konuya uygun olarak tasarlanmış olan afişler proje süresince düzenlenen tiyatro gösterimleri ve okul ziyaretleri sırasında öğrencilere dağıtılmıştır. Bu kapsamda toplam rehber, 5000 adet afiş ve 5000 adet broşür basılmıştır. Ayrıca proje sonunda oluşturulan tüm materyallerden oluşturulmuş 2'şer set örnek olması adına tüm illerimizdeki İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmiştir. Projenin son ayında, Proje süresince elde edilen deneyimlerin ilgili kurum ve paydaşlarla paylaşılması ve bu sayede projenin ana hedefi olan akılcı ilaç kullanımı ve çocuklarda akılcı ilaç kullanımı alışkanlığını geliştirilmesi konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla "Akıllı Çocuk Akılcı ilaç Kullanır" Projesi Kapanış Semineri: 'Deneyimleri Paylaşmak...' başlığı altında bir kapanış semineri düzenlenmiştir. Bu süreçte proje çerçevesinde üretilen tüm çıktılar katılımcılara gösterilmiş, talep edenlere temin edilmiştir. Seminerin son bölümde ise; seminerin ana hedeflerinden birine uygun olarak bir saat süren bir tartışma bölümü yapılarak ileriye dönük hedefler ve yapılabilecek ortak çalışmalar tanımlanmıştır.

13 28 Projeler I i l İl ' IS <o "AB VE TÜRKİYE ARASINDA SİVİL TOPLUM DİYALOGUNUN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PROFESYONEL ÖRGÜTLER HİBE PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (AB ve Türkiye arasında Sivil Toplum Diyalogunun Güçlendirilmesi Projesi Profesyonel Örgütler Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği'nin mali katkısı ile yürütülmekte olan bu projenin içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüş veya tutumunu yansıtmamaktadır.) "HERKES İÇİN E-SAĞLIK" PROJESİ 01/07/2008 tarihinde Merkezi Finansman ve ihale Birimi ile imzalanan sözleşmenin ardından uygulamasına başlanılan "Herkes için E-sağlık" Projesi, Türk Eczacıları Birliği ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu'nun ortaklığında yürütülmekte olup 17 aylık bir projedir. Projenin Amacı: Projenin amacı, Avrupa müktesebatının benimsenmesi sürecinde e-sağlık ve e-reçete alanlarında, ulusal katılım ortaklığı uygulamasına yönelik kapasitenin güçlendirilmesi ve gelecekteki genişleme sürecinde ortaya çıkabilecek fırsat ve zorluklar açısından ulusal düzeyde farkındalık yaratılmasıdır. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Aralık 2008 tarihlerinde Ankara'da sağlık alanındaki üst düzey yetkililerin, ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve toplum liderlerinin Türkiye'de e-sağlık alanındaki mevcut durumunu ve gelecekteki olası durumunun tartışmak üzere davet edildiği "E-Sağlık ve E-Reçete Uygulamaları Sempozyumu" adı altında bir proje başlangıç sempozyumu düzenlenmiştir. Sempozyumun amacı e-sağlık oluşum sürecine kolay adaptasyon şartlarını sağlayacak kapsamlı bir yol haritası HOTEL MİDİ! KARYAĞDI SOKAK NO: 40 ÇANKAYA ANKARA j m &SS2 pn(e 6t nymt tin*nt mhu-» Bu mu hm FA«*»GTJ&U Swrt Sw.-K!t'4ı ur»lw» Ustu f«m nfeale İta İM Ecuofcnftrtfr»aMOriı ı.yfi.*rr*axiı ft h CvMBf Maty TlBDCSK J«^SfSiŞÎ!?» l»raiefttp fur Jr&M! ft» Ih» pra!«a a «An**«el 9» Pftuö a C(M of İM M 5» M Smr»: onl Ca*»3sUn» A8 «îûrtuyt moufc SM loitefl D^rn GesjMtaıts PrOj» Pıctnolıcn olc<rj Soett» Ditopt btt«w EU Mtatay Proıeci 'Herkes Ipn ESaJlık' Proıesı Avru ıpa Birliği taralından finanse edilmekle olup Türk Eczacıları Birliği taralından yürütülmektedir Bu yayının içeri ınden sadece Türk Ecncriı ıtı Birliği sorumludur ve bu içerik herhangi bir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşve tutumunu yansıtma;

14 Projeler 19 yayımlanması öngörülmektedir. Diğer taraftan, Avrupa Birliği müktesebatının konuya ilişkin bölümlerinin Türkçe'ye çevrilerek basımına ilişkin çalışmalar halen devam etmektedir. Avrupa'da Elektronik Sağlık Uygulamaları konusunda proje ekibinin çalışmaları sonucunda derlenecek bir referans kitabın Türkçe'ye çevrilerek basılması ve talep eden tüm kişi ve kurumlara ulaştırılması hedeflenmektedir. hazırlamak için e-sağlık oluşum sürecinde rol oynayan aktörlerin güçlü ve zayıf taraflarını belirlemektir. Ayrıca PGEU temsilcileri ve Avrupa Birliği 'ne üye ülkelerden konuya ilişkin uzmanlar, AB ve Türkiye arasındaki benzer ve zıt koşulların belirlenmesinde destek vermek, gerçekçi bir vizyon oluşturmak ve projenin ilerleyen faaliyetlerinde işbirliği oluşturulması amacı ile sempozyuma katılımda bulunmuşlardır. PGEU Proje ekibi ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda, AB üye ülkelerindeki mevcut sistemlerin yerinde incelenmesi ve Türkiye'ye entegrasyonunun değerlendirilebilmesi amacı ile ispanya ve Danimarka'ya çalışma ziyaretleri düzenlenmiş, bu ülkelerdeki e-sağlık ve e-reçete uygulamalarına ilişkin bilgi alınmıştır Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışma ziyaretlerine, Çalışma ziyaretlerine, Sağlık Bakanlığı ilaç Eczacılık Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Eczacıları Birliği, TEB Bilişim Enstitüsü ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu adına temsilciler katılımda bulunmuştur. Ziyaretler sonucu edinilen bilgi ve deneyimler rapor haline getirilerek basılmıştır. Proje sonunda gerçekleştirilecek bir final sempozyumu aracılığı ile, proje süresince edinilen bilgi ve deneyimlerin ilgili kesimlere aktarılması, proje faaliyetleri doğrultusunda hazırlanan yayınların tanıtılması öngörülmektedir. Söz konusu faaliyete Avrupa Ülkeleri'nden de konuya ilişkin uzmanların davet edilerek Türkiye'de yaşanan gelişmelere ilişkin bir tartışma zemininin oluşturulması, deneyimlerin paylaşılması ve yetkili kişiler arasında işbirliği ağlarının oluşturulması planlanmaktadır. Kamuoyu, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler ve meslek örgütleri arasında bilginin yayılımını arttırmak amacı ile, proje çerçevesinde gerçekleştirilen tüm seminer, çalışma ziyareti gibi etkinliklere ilişkin hazırlanacak olan raporların basılı hale getirilerek sektörün ilgili kesimlerine ve paydaşlara gönderilmesi ayrıca TEB kütüphanesinden talep eden kişilerin ulaşımına açık hale getirilmesi öngörülmektedir. Başlangıç ve Final sempozyumları aynı zamanda ingilizce'ye çevrilerek basılacak ve talepte bulunan kişilere TEB veya PGEU aracılığı ile ulaştırılacaktır. Proje faaliyetleri çevresinde, elektronik sağlık alanında dünyada yayımlanmış çeşitli kaynaklar proje ekibi tarafından incelenerek bir indeks haline getirilmekte, bu indeksin, ilgili kişilere referans olması için TEB Kütüphanesi'nde ve web sitesinde

PROJELER KOORDÝNASYON MERKEZÝ BAÞKANLIÐI ÇOCUKLARIN OKULA HAZIRLANMASI (ANNE-ÇOCUK EÐÝTÝMÝ) TEMEL ARAÞTIRMASI

PROJELER KOORDÝNASYON MERKEZÝ BAÞKANLIÐI ÇOCUKLARIN OKULA HAZIRLANMASI (ANNE-ÇOCUK EÐÝTÝMÝ) TEMEL ARAÞTIRMASI PROJELER KOORDÝNASYON MERKEZÝ BAÞKANLIÐI ÇOCUKLARIN OKULA HAZIRLANMASI (ANNE-ÇOCUK EÐÝTÝMÝ) TEMEL ARAÞTIRMASI ANKARA 2006 PKMB PROJELER KOORDÝNASYON M E R K E ZÝ B AÞKANLIÐI PROJECTS COORDINATION CENTER

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA; KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE SORUMLU/İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN İLETİLEN ONUNCU ÜÇ AYLIK

Detaylı

2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE KURUM VE KURULUŞLARA AİT

2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE KURUM VE KURULUŞLARA AİT 2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE İLETİLEN KURUM VE KURULUŞLARA AİT İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEME İLİŞKİN FAALİYETLERİ OCAK 2007 1 BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ

Detaylı

GİRİŞ. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın 90. maddesine göre;

GİRİŞ. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın 90. maddesine göre; GİRİŞ Engelli bireylerin insan hak ve özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını öngören Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 30 Mart 2007 tarihinde imzalanmıştır.

Detaylı

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ULUSAL EYLEM PLANI 2012-2015

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ULUSAL EYLEM PLANI 2012-2015 T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ULUSAL EYLEM PLANI 2012-2015 Ankara 2012 Para ile satılmaz. Mizanpaj ve Kapak Tasarımı : Gürkan

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü 2007 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü 2007 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü 2007 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Nisan-2008 İÇİNDEKİLER BAKAN SUNUŞU i ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU.. iii I- GENEL BİLGİLER 1 A- MİSYON VE VİZYON.. 1 B- YETKİ,

Detaylı

Tüketicinin Korunması TABANA YAYILMA. Finansal. Ürün ve Hizmetlere Erişim. Eğitim. M, FİNANSAL Ankara

Tüketicinin Korunması TABANA YAYILMA. Finansal. Ürün ve Hizmetlere Erişim. Eğitim. M, FİNANSAL Ankara Finansal Tüketicinin Korunması Finansal Ürün ve Hizmetlere Erişim FİNANSAL TABANA YAYILMA Finansal Eğitim FİNANSAL ERİŞİ M, FİNANSAL EĞİTİM, FİNANSAL TÜKE ETİCİNİN KORUNMASI STRATEJİSİ VE EYLEM PLANLARI

Detaylı

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik Kar yer GELİŞEN İNSAN KAYNAKLARI GUNDEM GÜNDEM Her İşsize Bir Danışman Türkiye de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Malatya dan Fransa ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü İnşa Edilen Yapıların Kalitesi Sosyal

Detaylı

Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı

Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı 0 Çankaya Belediyesi Sağlıklı Kentler Proje Ofisi Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı Füsun ARACAGÖK Kimya Mühendisi Tülin ABAY

Detaylı

SAYIŞTAYIN DENETİM KAPASİTESİNİ GÜÇLENDİRME PROJESİ

SAYIŞTAYIN DENETİM KAPASİTESİNİ GÜÇLENDİRME PROJESİ SAYIŞTAYIN DENETİM KAPASİTESİNİ GÜÇLENDİRME PROJESİ Necip POLAT 1. GİRİŞ Türkiye nin Avrupa Birliği ne (AB) üyelik sürecinde, mevcut durumunu, hedeflerini ve takvimini belirleyen Avrupa Birliği Müktesebatının

Detaylı

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3.

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3. 1 2 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 5 2-DURUM ANALİZİ... 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 7 2.2. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ... 8 2.3.KURULUŞUN

Detaylı

ERASMUS+ (2014-2020) 2015

ERASMUS+ (2014-2020) 2015 ERASMUS+ (2014-2020) 2015 Türkiye Ulusal Ajansı kimdir? Türkiye Ulusal Ajansı (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı); AB nin eğitim, gençlik ve spor alanlarında yürüttüğü Erasmus+

Detaylı

ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER

ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER ETKİNLİK RAPORU 2010-2011 Uluslararası Çocuk Merkezi Etkinlik Raporu (Progress Report of the International Children s Center) Merkezin etkinlikleri

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU EKİM 2014 İÇİNDEKİLER A. FAKÜLTENİN TANITIMI VE ARA DEĞERLENDİRME SÜRECİ 2 B. SON ÜÇ YILDAKİ

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU V. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BÜTÜNCÜL GENÇLİK POLİTİKALARI VE ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU

ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU V. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BÜTÜNCÜL GENÇLİK POLİTİKALARI VE ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU V. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BÜTÜNCÜL GENÇLİK POLİTİKALARI VE ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU Bütüncül Gençlik Politikaları ve Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) başlıklı UGP

Detaylı

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU T.C. M LLÎ E T M BAKANLI I 2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU Nabi AVCI Millî E itim Bakanı 15 Aralık 2013 T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı 2014 YILI BÜTÇE SUNUŞU TBMM

Detaylı

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ 1 2 ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ 2014-2023 MEVCUT DURUM TASLAK RAPORU UİS Koordinasyon Kurulu Nurcan ÖNDER Ebru Öztüm TÜMER Başak BOZDEMİR Özge ÖZTÜRK www.uis.gov.tr uis@csgb.gov.tr 17 Haziran 2015 Çalışma

Detaylı

EMCDDA 2007 YILLIK RAPORU Reitox Ulusal Temas Noktası TÜRKİYE. Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılık ile Mücadele 2007 Yılı Ulusal Raporu (TASLAK)

EMCDDA 2007 YILLIK RAPORU Reitox Ulusal Temas Noktası TÜRKİYE. Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılık ile Mücadele 2007 Yılı Ulusal Raporu (TASLAK) EMCDDA 2007 YILLIK RAPORU Reitox Ulusal Temas Noktası TÜRKİYE Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılık ile Mücadele 2007 Yılı Ulusal Raporu (TASLAK) REITOX ANKARA 2007 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL

Detaylı

e-dönüşüm TÜRKİYE PROJESİ 2005 EYLEM PLANI DEĞERLENDİRME RAPORU RAPOR NO: II

e-dönüşüm TÜRKİYE PROJESİ 2005 EYLEM PLANI DEĞERLENDİRME RAPORU RAPOR NO: II e-dönüşüm TÜRKİYE PROJESİ 2005 EYLEM PLANI DEĞERLENDİRME RAPORU RAPOR NO: II DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI ARALIK 2005 i ii İÇİNDEKİLER Sayfa I) Giriş... 1 II) 2005 Eylem Planı Gerçekleşme Durumları: 3 Değerlendirme

Detaylı

BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI

BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI 640 BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI İnternet, çağımızın en büyük buluşlarından biri olup; tüm dünyaya yayılmış, birbirleri ile bağlantılı, yani birbirleri ile konuşabilen

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16 T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06/6559 30 TEMMUZ 2012 Konu : Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı GENELGE 2012/16 Trafik kazalarının

Detaylı

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME...

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... 8 4.1. Araştırma ve Yayın Faaliyetleri... 8 4.2. Eğitim Öğretim Faaliyetleri... 12

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir.

Detaylı

DİN HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

DİN HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI DİN HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KADIN ve AİLEYE YÖNELİK ÇALIŞMALAR 2007-2009 DİN HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 1 Koordinatörler: Prof. Dr. İzzet ER Mehmet BEKAROĞLU Dr. Ahmet ÇEKİN Hazırlayan ve Derleyen:

Detaylı

2013 Yılı Faaliyet Raporu

2013 Yılı Faaliyet Raporu 2013 Yılı Faaliyet Raporu İzmir Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Faaliyet Raporu Türk milletinin istidadı ve kesin kararı, medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir. Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye

Detaylı

GMKA Çalışma Programı

GMKA Çalışma Programı 2015 GMKA Çalışma Programı 0 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 3 TABLOLAR... 3 1 Giriş... 4 2 2015 Yılı Öncelikleri... 13 3 2015 Yılı Faaliyetleri... 18 3.1 Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...

Detaylı

Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI

Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR T.C. Avrupa Birliği

Detaylı