AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELER"

Transkript

1

2 AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELER

3 Projeler 19 "TÜRKİYE ÜREME SAĞLIĞI PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER " (Bu projeler, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Bu yayının içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde T.C Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmaz.) SAVUNUCULUK, EĞİTİM VE HİZMETLERE ULAŞTIRMA YOLU İLE ANNE SAĞLIĞININ İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı ile 16 Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Güvenli Annelik Projesi", 16 Mart.2007 tarihinde sona ermiştir. Faaliyet yeri TÜRKİYE, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Batman ve Diyarbakır illeri olan projenin ortakları Batman ve Diyarbakır Eczacı Odaları'dır. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: İstenmeyen ve erken gebeliklerin en yoğun olduğu illerden olan Batman ve Diyarbakır illerinin il Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği çerçevesinde belirlenmiş 53 köyünde gebe kadınlara ulaşarak, bu kadınların doğum öncesi, doğum esnasında ve doğum sonrasında profesyonel bakım hizmetlerine ulaşmasını kolaylaştırmak, doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetleri ile birlikte, erken evliliklerin önlenmesi, doğumun sağlık kurumsağ olsunlar... Projenin Amacı: Anne ölüm oranlarının düşürülmesine katkıda bulunmak için gebe kadınlarda güvenli annelik ve üreme sağlığı alanında talep yaratmak, talebin karşılanmasını etkileyen nesnel engelleri ortadan kaldırmak ve talebi karşılayacak kişi ve kurumların harekete geçmesini sağlamak için bilinçlendirme, eğitim, hizmete ulaştırma ve savunuculuk çalışmaları yapmaktır. Gebelik süresince ve gebelik sonrasında sağlık kuruluşlarının bakımı ve gözetiminde olmak bebeğin ve annesinin sağlıklı bir hayat sürmesi için çok önemli. Sağlık kuruluşları onlara bu hizmeti vermekten mutluluk duyacaktır.

4 Projeler 19 "TÜRKİYE ÜREME SAĞLIĞI PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (Bu projeler, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Bu yayının içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde T.C Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmaz.) SAVUNUCULUK, EĞİTİM VE HİZMETLERE ULAŞTIRMA YOLU İLE ANNE SAĞLIĞININ İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı ile 16 Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Güvenli Annelik Projesi", 16 Mart.2007 tarihinde sona ermiştir. Faaliyet yeri TÜRKİYE, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Batman ve Diyarbakır illeri olan projenin ortakları Batman ve Diyarbakır Eczacı Odaları 'dır. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: İstenmeyen ve erken gebeliklerin en yoğun olduğu illerden olan Batman ve Diyarbakır illerinin il Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği çerçevesinde belirlenmiş 53 köyünde gebe kadınlara ulaşarak, bu kadınların doğum öncesi, doğum esnasında ve doğum sonrasında profesyonel bakım hizmetlerine ulaşmasını kolaylaştırmak, doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetleri ile birlikte, erken evliliklerin önlenmesi, doğumun sağlık kurumsa olsunlar... Projenin Amacı: Anne ölüm oranlarının düşürülmesine katkıda bulunmak için gebe kadınlarda güvenli annelik ve üreme sağlığı alanında talep yaratmak, talebin karşılanmasını etkileyen nesnel engelleri ortadan kaldırmak ve talebi karşılayacak kişi ve kurumların harekete geçmesini sağlamak için bilinçlendirme, eğitim, hizmete ulaştırma ve savunuculuk çalışmaları yapmaktır. Gebelik süresince ve gebelik sonrasında sağlık kuruluşlarının bakımı ve gözetiminde olmak bebeğin ve annesinin sağlıklı bir hayat sürmesi için çok önemli. Sağlık kuruluşları onlara bu hizmeti vermekten mutluluk duyacaktır.

5 2 0 Projeler larında yapılması, doğum aralıklarının artırılması, gebelikte beslenme ve ilaç kullanımı ve kaliteli aile planlaması yöntemlerinin kullanılmasını da içeren güvenli annelik kavramı oluşturmak adına faaliyetler düzenlenmiştir. Bu kapsamda öncelikli olarak bu bölgelerde görev yapmakta olan 73 gönüllü eczacı konuya ilişkin kapsamlı eğitimlerden geçirilmiştir. Söz konusu illerde birer merkez kurulmuş gönüllü eczacılar ve sorumlu ebelerden oluşan ekipler halinde köy ziyaretleri yapılmış, gebeler tespit edilerek, acil durumlarda bu gebeleri hastanelere ulaştırabilmek amacı ile hastanearaç eşleştirmeleri yapılmıştır. Gebelik süresince gebelerin periyodik kontrollerinin en yakın sağlık merkezine ulaştırılarak yapılmasını sağlamnmıştır. Proje il koordinatörünün ve ebelerin yönlendirmesi sonucu 246 gebe doğumlarını sağlık kuruluşlarında gerçekleştirmiştir. Diyarbakır'da proje döneminde 6 tüpligasyon işlemi hastane ortamında gerçekleştirilmiştir. 17 kadın RİA taktırmıştır. Batman'da 89 gebe hastanelere getirilmiş ve ultrason ve doktor kontrollerinden geçirilmiştir. Her köyde "güvenli annelik" kavramını yaşayan ve diğer kadınlara örnek olan kadınlara "Güvenli Anne" sertifikaları verilmiştir. Proje süresince Diyarbakır'da 505 gebe, Batman'da 264 gebe tespiti yapılmış ve bu gebelere beslenme, aşı, gebelik, aile planlaması yöntemleri, bebeklerin beslenmesi, anne sütü ve emzirme, akraba evliliklerinin sakıncaları, gebelikte ilaç kullanımı, hijyen konularında bilgi verilmiş olup hazırlanan broşürler dağıtılmıştır yaş grubundaki kadınlardan Diyarbakır'da 1772, Batman'da 563 kişiye ulaşılmış ve gebelik, aile planlaması, menopoz, meme muayenesi, cinsellik, hijyen konularında bilgi verilmiştir. Güvenli annelik kavramını hayata geçirebilmek için erkeklerin sürece katılmalarını sağlamak gerekmektedir. Bu nedenle; köylerdeki erkeklere il koordinatörleri ve eczacılar tarafından üreme sağlığı cinsel sağlık, aile planlaması, gebelikte sağlık kontrollerinin ve doğumu sağlık kuruluşunda yapmanın önemi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, akraba evlilikleri, doğum aralıkları, HIV/AIDS ve CYBE konularında bilgi verilmiş, bu eğitimlerle toplam 945 erkeğe ulaşılmıştır. Projenin bir diğer ayağı olan adölesan eğitimleri için il Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan işbirliği sonunda, Rehberlik ve biyoloji öğretmeni toplam 59 öğretmen kapsamlı eğitimler almış, bu öğretmenler toplam adolesana, 600 öğretmene, 714 veliye ulaşarak bilgilendirme çalışması yapmışlardır.

6 Projeler 19 ÜREME SAĞLIĞI HİZMETLERİNİN SOSYAL PAZARLAMA YAKLAŞIMI İLE ECZACILAR TARAFINDAN DESTEKLENMESİ PROJESİ T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı ile 09 Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Sırdaş Eczane Projesi", 08 Mart 2007 tarihinde sona ermiştir. Faaliyet alanı tüm Türkiye'yi kapsayan projenin ortakları Televizyon Yayıncıları Derneği ve Eczane Gereçleri A.Ş.'dir. Projenin Amacı: Proje çerçevesinde, eczacıların üreme sağlığı ve cinsel sağlık konularında eğitilerek, eczanelerinin danışmanlık hizmeti sunan etkin merkezler haline getirilmesi, sosyal pazarlama yaklaşımı ile danışmanlık hizmeti ve uygun ürüne ulaşılabildiğin sağlanması yolu ile anne çocuk sağlığının iyileştirilmesine, cinsel yolla bulaşan hastalıkların azaltılmasına ve ülke genelinde yüksek olan çocuk doğum oranının düşürülmesine katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Eczacıların üreme sağlığı ve cinsel sağlık konularında danışmanlık hizmeti vermesine yönelik olarak yüzyüze (37 saat) eğitim ve 25 saat uzaktan eğitim olacak şekilde iki basamaklı bir eğitim programı oluşturulmuştur. Bu doğrultuda gerçekleştirilen 22 eğitimle Türkiye'nin farklı yerlerinden toplam 558 gönüllü eczacıya, doğum kont. ve aile planlaması, menopoz, andropoz, sağlıklı yaşam ve yaşlanma, HIV/AIDS ve CYBH, güvenli annelik, sağlıklı cinsel yaşam gibi konularda danışmanlık verebilecek düzeyde eğitimler verilmiş, yüzyüze ve uzaktan eğitimi tamamlayan eczacılar projenin kendi web sitesi olan adresi üzerinden online sınava tabi tutularak başarılı olanlar Sırdaş Eczacı ünvanı -- " y a k ı n d o s t u n u z " Artık bir "sırdaşınız" var... Üreme Sağlığı ile ilgili konularda özel olarak almak istediğiniz bilgileri sizinle paylaşan, önerilerde bulunan, her an danışabileceğiniz eczaneniz ve eczacınız... iaüh "Sırdaş Eczane Projesi" Avrupa Birliği tarafından finanse edilen T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Öreme Sağlığı Programı kapsamında desteklenmektedir.

7 22 Projeler SIRDAŞ KONDOM" BURADA VE "SIRDAŞ ECZANELERDE" "Sırdaş Eczane Projesi" T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Progr desteği II* Türk Eczacıları Birliği taralından yürütülmektedir. almaya hak kazanmıştır. Eğitimler genel olarak Ankara'da yapılmış olup, istanbul, Sakarya, Adana, izmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te yerinde eğitimler düzenlenmiştir. Sırdaş Eczanelerden danışmanlık hizmeti ile birlikte Sosyal Pazarlama ürünü olarak sunulan Sırdaş kondomlar halka ulaştırılmıştır. Aynı zamanda projeye yönelik 2 farklı iç mekan posteri eczanelere gönderilmiştir. HIV/AIDS, Güvenli Annelik, Ergenlik, Aile Planlaması ve Doğum Kontrol Yöntemleri, Kendi Kendine Meme Muayenesi ve Menopoz gibi konularda hazırlanmış olan bilgilendirici broşürler eczanelerden dağıtılarak toplumda farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır. Sosyal pazarlama ürünü için marka yaratma aşamasında sağlık ocaklarına yönelik posterler hazırlatılmış ayrıca 500 bin adet kondom gönderilmiş olup, bunlar halka ücretsiz olarak ulaştırılmıştır. Sırdaş Kondomların ve Sırdaş Eczanelerin tanıtımına yönelik tanıtım filmleri hazırlatılarak ulusal ve yerel kanallarda gösterimi sağlanmıştır.

8 Projeler 19 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA ÜREME HAKLARI, CİNSEL SAĞLIK VE ÜREME SAĞLIĞI KONULARINDA FARKINDALIK YARATMA PROJESİ y-yjfi nseliiği akfcında *ınıy0ruz tefe-- M» # n T.C. Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı kapsamında Avrupa Birliği finansmanı İle Aralık 2004 tarihinde yürütülmeye başlanan kısa adı ile "Gençlerde Üreme Sağlığı Projesi", 1 Mart 2007 tarihinde sona ermiştir. Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, istanbul Üniversitesi, Yedltepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Atatürk Üniversiteleri'nin Eczacılık Fakülteleri ile işbirliği İçerisinde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Bu doğrultuda belirlenen üniversitelerin eczacılık fakültelerinde okumakta olan 95 öğrenciye 7 günlük bir gençlik kampında Üreme Hakları, CS/ÜS, Doğum Kontrol Yöntemleri ve Aile Planlaması, acil kontrasepsiyon, CYBE-HIV/AIDS, Meme Muayenesi konularında akran eğitimi yapabilecek düzeyde bilgi ve iletişim becerisi kazandırılmıştır. Eğitimler 5 gün teorik, 2 gün pratik eğitim şeklinde gerçekleştirilmiştir. Projenin Amacı: Proje ile, akran eğitimi tekniği ve yaygın bir kampanya yürütülerek, eczacılık fakülteleri öğrencileri aracılığı ile üniversiteli gençler arasında üreme hakları ve CS/ÜS hizmetleri konusunda farkındalık yaratmak ve bu hizmetlerin kullanımını arttırmak hedeflenmiştir. Gençlik Kampı'nın ardından öğrenciler kendi fakültelerinde okumakta olan öğrencilere yönelik 1 günlük seminerler düzenleyerek 700 eczacılık fakültesi öğrencisine ulaşılmışlardır, ileride insan sağlığı ve eğitiminde önemli roller üstlenecek olan ebelik, hemşirelik, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinde okuyan öğrencilere yapılan İkinci seminerlerle

9 2 4 Projeler Üniversitelerin çeşitli yerlerine konulan geri bildirim kutularına öğrenciler tarafından yazılan sorular uzman kişiler tarafından cevaplandırılarak bunlara web sitesinde ve yapılan konferans ve seminerlerde yer verilmiştir. Ayrıca gerek bu bildirim kutuları gerekse proje için hazırlanmış olan web sitesine gelen soruların cevapları derlenerek "Farkındayım" adı altında bir kitapta toplanmış ve üniversite kütüphanelerine belirli sayılarda gönderilmiştir. 617 öğrenciye ulaşılmıştır. Ayrıca belirlenen üniversitelerde, öğrenim gören tüm öğrencilerin katılımına açık, konuların ana hatları ile incelendiği konferanslara 344 öğrenci katılımda bulunmuştur. 1 yıl boyunca üniversitelerin çeşitli yerlerinde gönüllü eczacılık öğrencileri tarafından her ay bir hafta olmak üzere proje çerçevesinde hazırlanan "farkındayım" stantları kurulmuş olup Üreme Sağlığı, Cinsel Sağlık ve Üreme Hakları, HIV-AIDS, Doğum Kontrolü ve Acil Korunma, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar konularda hazırlanan broşürler diğer üniversite öğrencilerine ulaştırılmıştır. Hazırlanan afişler üniversitelerin farklı alanlarına asılarak gençlerde konuya ilişkin farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca proje kapsamında 4 farklı konuda hazırlanan kısa filmler de bu stantlardan öğrencilerin izlenimine sunulmuştur. Bunların dışında konuya ilişkin karikatür yarışması düzenlenmiştir. Birinci olan karikatür 5000 adet t-shirt üzerine basılmıştır. Projenin yürütüldüğü illerde gençler için konserler düzenlenmiş olup, bu konserlerde katılımcılara proje süresince hazırlanan broşürler, içinde 1 adet kondom bulunan anahtarlıklar ve t-shirtler dağıtılmıştır.

10 Projeler 19 "AKTİF İŞGÜCÜ PİYASASI PROJESİ YENİ FIRSATLAR HİBE PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (Bu projeler, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen Aktif İşgücü Piyasası Projesi Yeni Fırsatlar Hibe Programı çerçevesinde Türk Eczacıları Birliği tarafından yürütülmüştür. Bu yayının içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve Iş-Kur'un görüşlerini zorunlu olarak yansıtmamaktadır.) ANKARA BÖLGESİ VE İSTANBUL İLİ ECZANE TEKNİSYENİ EĞİTİMİ PROJELERİ Ankara Bölgesi ve istanbul ili Eczane Teknisyeni Eğitimi Projeleri kapsamındaki faaliyet yerleri, istanbul ili ve Ankara Bölgesi / Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Karabük, Kırıkkale, Kastamonu, Kırşehir, Tokat, Yozgat, Zonguldak illeridir. Projenin Amacı: Bölgesel işgücü ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, mesleki eğitim yolu ile eczane sektöründe çalışan teknisyenlerin (kalfaların) istihdam edilebilirliklerini ve mesleki özgüvenlerini artırma, nitelik gerektiren ancak Türkiye'de örgün eğitime dahil olmayan eczane teknisyenliği mesleğine yönelik daha sonra da kullanılabilecek bir eğitim programı geliştirme ve uygulama gibi amaçlar hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Eczane teknisyenliği eğitimi projesi, doğrudan hedef kitle olan kalfaların eğitimine yönelik bir projedir. Eğitimlerde, eczacı kalfalığı mesleği yapan ve belirli kontenjan dahilinde bu alanda çalışmak isteyen kişilere mevcut kalfalık tanımından ziyade, kaliteli ve bilgili eczane teknisyenliği yetiştirilmeye, eczane teknisyenliği sıfatı kazandırılmaya çalışılmıştır. Eczacı Teknisyenliği Eğitim Programı için; üniversitelerin eczacılık fakültelerinde görevli akademisyenlerden, Türk Eczacıları Birliği bünyesindeki uzmanlardan ve ilgili diğer kuruluşlardan katılacak eğiticilerden oluşan 67 kişilik bir ekip kurulmuş, eczacı kalfalarının iş durumu ve eğitim programının yoğunluğu göz önünde bulundurularak gündüz ve gece eğitimleri şeklinde planlanmıştır. Proje kapsamında, tamamı 7 modülden ve 288 saatten oluşan toplam 9 (gece ve gündüz) eğitim düzenlenmiştir. Gece eğitimi günde 5 saat süre ile 2,5 ayda (Saat 18:00-22:30) tamamlanacak şekilde gündüz eğitimi ise, günde 8 saat süre ile 1,5 ayda (9:00-17:00) tamamlanacak şekilde ayarlanmıştır. Ankara Bölgesi Eczane Teknisyeni Eğitimi Projesi ile 327 kişi, istanbul ili Eczane Teknisyeni Projesi ile 283 kişi eczane teknisyeni eğitim sınavlarını başarı ile tamamlayarak eczane teknisyeni ünvanı almaya hak kazanmıştır. ü

11 26 Projeler "KATILIM ÖNCESİ SÜREÇTE SİVİL TOPLUMUN GÜÇLENDİRİLMESİ: STK HİBE PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (Katılım Öncesi Süreçte Sivil Toplumun Güçlendirilmesi: STK Hibe Programı Tüketicilerin Korunması Bileşeni kapsamında Avrupa Birliği'nin mali katkısı ile yürütülmekte olan bu projenin İçeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüş veya tutumunu yansıtmamaktadır.) "AKILLI ÇOCUK AKILCI İLAÇ KULLANIR" PROJESİ akıllıyım, akılcı ilaç kullanıyorum tarihinde uygulamasına başlanan "Akıllı Çocuk Akılcı ilaç Kullanır Projesi"nin faaliyet yeri TÜRKİYE/Ankara, Yozgat, Çorum, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir illeri olarak belirlenmiş olup tarihinde proje sona ermiştir. Projenin Amacı: Proje ile, sağlık alanında önemli bir tüketici grubunu oluşturan ancak aynı zamanda, özellikle ilaç süistimali nedeniyle bilinçsiz ilaç tüketiminden en fazla etkilenme riski taşıyan, her türlü öğrenme ve uygulama pratiklerine en fazla açık olan ilköğretim öğrencilerinin; akılcı ve bilinçli ilaç tüketimi konusunda eğitilmeleri ve özümseyecekleri bilgilerle donatılmaları hedeflenmiştir. Projenin hedef kitlesini, proje faaliyetlerinin yürütüldüğü Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Yozgat, ve Eskişehir illerinde İl Mili Eğitim Müdürlüklerinin de desteği ile belirlenmiş olan ilköğretim okullarında okuyan 4.,5., ve 6. sınıflardaki öğrenciler oluşturmuştur. Gerçekleştirilen Faaliyetler: Projenin başında akılcı ilaç kullanımı, akılcı olmayan ilaç tüketiminin kişisel ve toplumsal boyutları, çocuklarda rasyonel ilaç kullanımı, biz sağlık aktörlerine bu konuda ne gibi sorumluluklar düştüğü gibi konularda paylaşımlarda bulunmanın yanı sıra proje faaliyetleri ve takvimi hakkında bilgi vermek amacı "Akılcı ilaç Kullanımı ve Tüketici Grubu Olarak Çocuklar" adı altında bir proje başlangıç

12 Projeler 19 semineri düzenlenmiştir. Davetlilerin katkı sağladıkları tartışma bölümü ile tamamlanan seminere farklı kamu kurumlarından, sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 50 kişi katılmıştır. Yapılan bu etkinlikle kamuoyunda konuya ilişkin bir farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Projenin çocuklara yönelik faaliyetleri çerçevesinde; çocuklarda konuya ilişkin farkındalık yaratma adına hazırlanan çocuk tiyatrosu Ankara'da 12 ilköğretim okulunda hedef kitleye sergilenmiştir. Ankara dışında ise il Milli Eğitim Müdürlüklerinin destekleri ile Kırşehir'de bir, Yozgat'ta bir, Çorum'da bir, Kırıkkale'de bir ve Eskişehir'de iki olmak üzere toplam 6 gösterim yapılmıştır. Bu gösterimler dışında projede öngörülmüş olduğu gibi Dünya Çocuk Tiyatroları haftasına denk gelen Mart tarihleri arasında Basın Galası ve ücretsiz halka açık gösterim düzenlenmiştir. Ankara'daki okullar, Ankara dışındaki illerdeki gösterimler, Basın Galası ve ücretsiz halka açık gösterim de dahil olmak üzere gerçekleştirilen 20 gösterimle yaklaşık 4000 öğrenciye ulaşılmıştır. Akılcı ilaç kullanımı konusunda çocuklara öncelikli olarak aktarılmak istenen verilerin, uygun bir dille aktarımının sağlanmasını amaçlayan "Akıllı Çocuk Akılcı İlaç Kullanır" rehberi, broşürü ve konuya uygun olarak tasarlanmış olan afişler proje süresince düzenlenen tiyatro gösterimleri ve okul ziyaretleri sırasında öğrencilere dağıtılmıştır. Bu kapsamda toplam rehber, 5000 adet afiş ve 5000 adet broşür basılmıştır. Ayrıca proje sonunda oluşturulan tüm materyallerden oluşturulmuş 2'şer set örnek olması adına tüm illerimizdeki İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmiştir. Projenin son ayında, Proje süresince elde edilen deneyimlerin ilgili kurum ve paydaşlarla paylaşılması ve bu sayede projenin ana hedefi olan akılcı ilaç kullanımı ve çocuklarda akılcı ilaç kullanımı alışkanlığını geliştirilmesi konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla "Akıllı Çocuk Akılcı ilaç Kullanır" Projesi Kapanış Semineri: 'Deneyimleri Paylaşmak...' başlığı altında bir kapanış semineri düzenlenmiştir. Bu süreçte proje çerçevesinde üretilen tüm çıktılar katılımcılara gösterilmiş, talep edenlere temin edilmiştir. Seminerin son bölümde ise; seminerin ana hedeflerinden birine uygun olarak bir saat süren bir tartışma bölümü yapılarak ileriye dönük hedefler ve yapılabilecek ortak çalışmalar tanımlanmıştır.

13 28 Projeler I i l İl ' IS <o "AB VE TÜRKİYE ARASINDA SİVİL TOPLUM DİYALOGUNUN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PROFESYONEL ÖRGÜTLER HİBE PROGRAMI" KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (AB ve Türkiye arasında Sivil Toplum Diyalogunun Güçlendirilmesi Projesi Profesyonel Örgütler Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği'nin mali katkısı ile yürütülmekte olan bu projenin içeriği sadece TEB sorumluluğu altında olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüş veya tutumunu yansıtmamaktadır.) "HERKES İÇİN E-SAĞLIK" PROJESİ 01/07/2008 tarihinde Merkezi Finansman ve ihale Birimi ile imzalanan sözleşmenin ardından uygulamasına başlanılan "Herkes için E-sağlık" Projesi, Türk Eczacıları Birliği ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu'nun ortaklığında yürütülmekte olup 17 aylık bir projedir. Projenin Amacı: Projenin amacı, Avrupa müktesebatının benimsenmesi sürecinde e-sağlık ve e-reçete alanlarında, ulusal katılım ortaklığı uygulamasına yönelik kapasitenin güçlendirilmesi ve gelecekteki genişleme sürecinde ortaya çıkabilecek fırsat ve zorluklar açısından ulusal düzeyde farkındalık yaratılmasıdır. Gerçekleştirilen Ana Faaliyetler: Aralık 2008 tarihlerinde Ankara'da sağlık alanındaki üst düzey yetkililerin, ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve toplum liderlerinin Türkiye'de e-sağlık alanındaki mevcut durumunu ve gelecekteki olası durumunun tartışmak üzere davet edildiği "E-Sağlık ve E-Reçete Uygulamaları Sempozyumu" adı altında bir proje başlangıç sempozyumu düzenlenmiştir. Sempozyumun amacı e-sağlık oluşum sürecine kolay adaptasyon şartlarını sağlayacak kapsamlı bir yol haritası HOTEL MİDİ! KARYAĞDI SOKAK NO: 40 ÇANKAYA ANKARA j m &SS2 pn(e 6t nymt tin*nt mhu-» Bu mu hm FA«*»GTJ&U Swrt Sw.-K!t'4ı ur»lw» Ustu f«m nfeale İta İM Ecuofcnftrtfr»aMOriı ı.yfi.*rr*axiı ft h CvMBf Maty TlBDCSK J«^SfSiŞÎ!?» l»raiefttp fur Jr&M! ft» Ih» pra!«a a «An**«el 9» Pftuö a C(M of İM M 5» M Smr»: onl Ca*»3sUn» A8 «îûrtuyt moufc SM loitefl D^rn GesjMtaıts PrOj» Pıctnolıcn olc<rj Soett» Ditopt btt«w EU Mtatay Proıeci 'Herkes Ipn ESaJlık' Proıesı Avru ıpa Birliği taralından finanse edilmekle olup Türk Eczacıları Birliği taralından yürütülmektedir Bu yayının içeri ınden sadece Türk Ecncriı ıtı Birliği sorumludur ve bu içerik herhangi bir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşve tutumunu yansıtma;

14 Projeler 19 yayımlanması öngörülmektedir. Diğer taraftan, Avrupa Birliği müktesebatının konuya ilişkin bölümlerinin Türkçe'ye çevrilerek basımına ilişkin çalışmalar halen devam etmektedir. Avrupa'da Elektronik Sağlık Uygulamaları konusunda proje ekibinin çalışmaları sonucunda derlenecek bir referans kitabın Türkçe'ye çevrilerek basılması ve talep eden tüm kişi ve kurumlara ulaştırılması hedeflenmektedir. hazırlamak için e-sağlık oluşum sürecinde rol oynayan aktörlerin güçlü ve zayıf taraflarını belirlemektir. Ayrıca PGEU temsilcileri ve Avrupa Birliği 'ne üye ülkelerden konuya ilişkin uzmanlar, AB ve Türkiye arasındaki benzer ve zıt koşulların belirlenmesinde destek vermek, gerçekçi bir vizyon oluşturmak ve projenin ilerleyen faaliyetlerinde işbirliği oluşturulması amacı ile sempozyuma katılımda bulunmuşlardır. PGEU Proje ekibi ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda, AB üye ülkelerindeki mevcut sistemlerin yerinde incelenmesi ve Türkiye'ye entegrasyonunun değerlendirilebilmesi amacı ile ispanya ve Danimarka'ya çalışma ziyaretleri düzenlenmiş, bu ülkelerdeki e-sağlık ve e-reçete uygulamalarına ilişkin bilgi alınmıştır Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışma ziyaretlerine, Çalışma ziyaretlerine, Sağlık Bakanlığı ilaç Eczacılık Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Eczacıları Birliği, TEB Bilişim Enstitüsü ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu adına temsilciler katılımda bulunmuştur. Ziyaretler sonucu edinilen bilgi ve deneyimler rapor haline getirilerek basılmıştır. Proje sonunda gerçekleştirilecek bir final sempozyumu aracılığı ile, proje süresince edinilen bilgi ve deneyimlerin ilgili kesimlere aktarılması, proje faaliyetleri doğrultusunda hazırlanan yayınların tanıtılması öngörülmektedir. Söz konusu faaliyete Avrupa Ülkeleri'nden de konuya ilişkin uzmanların davet edilerek Türkiye'de yaşanan gelişmelere ilişkin bir tartışma zemininin oluşturulması, deneyimlerin paylaşılması ve yetkili kişiler arasında işbirliği ağlarının oluşturulması planlanmaktadır. Kamuoyu, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler ve meslek örgütleri arasında bilginin yayılımını arttırmak amacı ile, proje çerçevesinde gerçekleştirilen tüm seminer, çalışma ziyareti gibi etkinliklere ilişkin hazırlanacak olan raporların basılı hale getirilerek sektörün ilgili kesimlerine ve paydaşlara gönderilmesi ayrıca TEB kütüphanesinden talep eden kişilerin ulaşımına açık hale getirilmesi öngörülmektedir. Başlangıç ve Final sempozyumları aynı zamanda ingilizce'ye çevrilerek basılacak ve talepte bulunan kişilere TEB veya PGEU aracılığı ile ulaştırılacaktır. Proje faaliyetleri çevresinde, elektronik sağlık alanında dünyada yayımlanmış çeşitli kaynaklar proje ekibi tarafından incelenerek bir indeks haline getirilmekte, bu indeksin, ilgili kişilere referans olması için TEB Kütüphanesi'nde ve web sitesinde

SAVUNUCULUK, E M VE H ZMETLERE ULA TIRMA YOLU LE ANNE SA LI ININ

SAVUNUCULUK, E M VE H ZMETLERE ULA TIRMA YOLU LE ANNE SA LI ININ SAVUNUCULUK, E M VE H ZMETLERE ULA TIRMA YOLU LE ANNE SA LI ININ LE LMES PROJES (Bu proje, T.C. Sa k Bakanl Türkiye Üreme Sa Program kapsam nda Avrupa Birli i taraf ndan finanse edilmi tir. Bu yay n içeri

Detaylı

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI HİZMETLERİ

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI HİZMETLERİ İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI HİZMETLERİ 2 BİREYSEL GÖRÜŞME Yüz yüze yapılan görüşmelerdir. Danışanın yeterlilikleri ve yetkinlikleri doğrultusunda İşe yönlendirme Aktif programlara yönlendirme Ya da diğer

Detaylı

SEÇMELİ DERS ÖNERİ FORMU

SEÇMELİ DERS ÖNERİ FORMU Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı SEÇMELİ DERS ÖNERİ FORMU Dersin adı Üreme Sağlığı Anabilim dalı Sorumlu öğretim üyesi E-posta adresi Halk Sağlığı Prof.Dr.Haldun SÜMER

Detaylı

IPA Kapsamında STK lara Sağlanan Destekler

IPA Kapsamında STK lara Sağlanan Destekler IPA Kapsamında STK lara Sağlanan Destekler 24 Aralık 2015 Türkiye nin AB ye Üyelik Süreci Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı SAMSUN IPA Kapsamında STK lara Sağlanan Destekler Merkezi Düzeyde Yürütülen Projeler

Detaylı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HIV/AIDS TEDAVİ VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (HATAM) OCAK 2009 ARALIK 2009 FAALİYET RAPORU

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HIV/AIDS TEDAVİ VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (HATAM) OCAK 2009 ARALIK 2009 FAALİYET RAPORU HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HIV/AIDS TEDAVİ VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (HATAM) OCAK 2009 ARALIK 2009 FAALİYET RAPORU HATAM web sayfasının güncelleştirilmesi, www.hatam.hacettepe.edu.tr Danışmanlık Hizmeti Yüzyüze

Detaylı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Sakarya Ticaret Borsası Sakarya da Tarım ve Hayvancılık Sektör Analizi ve Öneriler Raporu Projesi 1. Proje fikrini oluşturan sorunları nasıl

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları. Bilgilendirme Toplantıları

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları. Bilgilendirme Toplantıları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Bilgilendirme Toplantıları Ulusal Ajans olarak da bilinen AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Eğitim

Detaylı

Gebelik veya hamilelik,

Gebelik veya hamilelik, Gebelik veya hamilelik, yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 266 günlük döneme verilen isimdir. Anne ve baba adayının bu dönemi bilinçli ve sağlıklı bir şekilde geçirmesi, hem doğacak çocuk/çocukları

Detaylı

Program Koordinatörü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Program Koordinatörü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) KAMU ALIMLARI YOLUYLA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YERLİ ÜRETİM PROGRAMI EYLEM PLANI Program Koordinatörü Bilim, Sanayi ve Teknoloji KASIM 2014 KAMU ALIMLARI YOLUYLA TEKNOLOJİ

Detaylı

Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz...

Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz... Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Arttırılması Projesi Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz... Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen Kadın Örgütlerinin

Detaylı

TAP VAKFI ERGENLER & GENÇLER için CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMLERİ

TAP VAKFI ERGENLER & GENÇLER için CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMLERİ TAP VAKFI ERGENLER & GENÇLER için CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMLERİ CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMİ Uygulama Milli Eğitim Bakanlığı (Örgün /Yaygın eğitim) Pilot Uygulamalar (ERDEP) Sivil toplum kuruluşları (Akran eğitim

Detaylı

GÜNCEL FONLAR SON BAŞVURU TARİHİ KURUM PROGRAM ADI TOPLAM HİBE BÜTÇE PROJE SÜRESİ. 15 Aralık son raporların teslim tarihine göre proje süresi kısıtlı

GÜNCEL FONLAR SON BAŞVURU TARİHİ KURUM PROGRAM ADI TOPLAM HİBE BÜTÇE PROJE SÜRESİ. 15 Aralık son raporların teslim tarihine göre proje süresi kısıtlı GÜNCEL FONLAR KURUM PROGRAM ADI TOPLAM HİBE BÜTÇE PROJE SÜRESİ SON BAŞVURU TARİHİ Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Üreme Sağlığı Küçük Proje Destek Programı BELİRTİLMEMİŞ ( toplamda 5 kurum kabul ediliyor)

Detaylı

SORUMLU YURTTAŞIM. Projemizde Beklediğimiz Sonuçlar

SORUMLU YURTTAŞIM. Projemizde Beklediğimiz Sonuçlar SAYI 1 Yurttaşım Sorumluluklarımın Farkındayım - TR2009/0136.01-02/287 SORUMLU YURTTAŞIM Seçilecek 45 öğrenci 45 öğrencinin seçeceği 12 öğrenci arkadaşı Öğretmen, yönetici ve çalışanlar ile toplamda 577

Detaylı

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar UNIDO EKO-VERİMLİLİK (TEMİZ ÜRETİM) PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar Ferda Ulutaş, Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Ankara, 20 Mayıs 2009 KAPSAM

Detaylı

Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM

Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM HAZIRLAYANLAR: Md. Yrd. Şinasi BAYRAKTAR Baş Öğretmen Dr. Ayşegül GÜLTEKİN TOROSLU Uzman Öğretmen Menevşe SARAÇOĞLU Öğretmen Sevgi SÜREK 15 Kasım

Detaylı

2010 2012 ETKİNLİK RAPORU. 29.1.2010 tarihli olağan Genel Kurulda bizlere bu derneği adımıza yaraşır bir biçimde yönetmek üzere görevlendirdiniz.

2010 2012 ETKİNLİK RAPORU. 29.1.2010 tarihli olağan Genel Kurulda bizlere bu derneği adımıza yaraşır bir biçimde yönetmek üzere görevlendirdiniz. ÇOCUK İSTİSMARINI VE İHMALİNİ ÖNLEME DERNEĞİ 2010 2012 ETKİNLİK RAPORU 29.1.2010 tarihli olağan Genel Kurulda bizlere bu derneği adımıza yaraşır bir biçimde yönetmek üzere görevlendirdiniz. Bu nedenle

Detaylı

Europass a Genel Bakışş. ecdc.europa.eu

Europass a Genel Bakışş. ecdc.europa.eu Europass a Genel Bakışş ecdc.europa.eu Europass in Geçmişi Europass Kararı 2004 yılında Avrupa Komisyonu tarafından yeterliliklerin ve yetkinliklerin şeffaflığını sağlayacak tek bir çerçeve olarak kabul

Detaylı

MFİB Tarafından Açılan Üç Yeni Hibe Programının Tanıtımı. 6 Temmuz 2012 2012 yılı 2. ABUDYK Toplantısı Antalya

MFİB Tarafından Açılan Üç Yeni Hibe Programının Tanıtımı. 6 Temmuz 2012 2012 yılı 2. ABUDYK Toplantısı Antalya MFİB Tarafından Açılan Üç Yeni Hibe Programının Tanıtımı 6 Temmuz 2012 2012 yılı 2. ABUDYK Toplantısı Antalya 1 1) Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yerel ve Ulusal STK ların Kapasitesinin Güçlendirilmesi

Detaylı

TAIEX PROGRAMI BÖLGESEL EĞİTİM PROGRAMI (RTP)

TAIEX PROGRAMI BÖLGESEL EĞİTİM PROGRAMI (RTP) TAIEX PROGRAMI BÖLGESEL EĞİTİM PROGRAMI (RTP) 1. Bölgesel Eğitim Merkezi (RTP) Bilindiği üzere; Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Kurumsal Yapılanma Birimi tarafından uygulanan Bölgesel Eğitim

Detaylı

trafikte bilinçli bir nesil için

trafikte bilinçli bir nesil için bilinçli bir nesil e t k i için f tra Giriş Önemli bir halk sağlığı sorunu olan trafik kazalarının önlenmesi, pek çok kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve bireylerin ortak çalışması ile mümkün olabilecektir.

Detaylı

İstanbul Tıp Fakültesi Sosyal Sorumluluk Projeleri

İstanbul Tıp Fakültesi Sosyal Sorumluluk Projeleri İstanbul Tıp Fakültesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Sosyal Sorumluluk Projelerinin Amacı Yaşamın sürdürülebilirliği, Toplumsal yaşamın iyileştirilmesi için ortak evrensel değerlerin toplumlar tarafından

Detaylı

MMKD Stratejik İletişim Planı Araştırma Sonuçları

MMKD Stratejik İletişim Planı Araştırma Sonuçları MMKD Stratejik İletişim Planı Araştırma Sonuçları 29 Mayıs 2013 tarihinde MMKD Stratejik İletişim Planı nı oluşturmak amacıyla bir toplantı yapıldı. Toplantının ardından, dernek amaç ve faaliyetlerinin

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ. Mehmet Cangir Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreter Yardımcısı

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ. Mehmet Cangir Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreter Yardımcısı AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ VALİLİKLERİN AB SÜRECİNDE ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİ Proje Değerlendirme ve İllerimiz AB ye Hazırlanıyor Programı Bilgilendirme Toplantısı 23 Şubat 2011 Mehmet Cangir

Detaylı

OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU

OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU APHB AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ SOMADA PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ PROJESİ OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ SOMADA projesi

Detaylı

4. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Sempozyumu, 19-20 Kasım 2009, Ankara

4. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Sempozyumu, 19-20 Kasım 2009, Ankara 4. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Sempozyumu, 19-20 Kasım 2009, Ankara SOSYAL DESTEK PROGRAMI (SODES) İlyas Çelikoğlu Devlet Planlama Teşkilatı I. GİRİŞ Bilindiği üzere, kişilerin ve toplumun refah, huzur

Detaylı

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği nin

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği nin Türk Tıbbi Onkoloji Derneği nin Kanser Kontrolü ndeki Rolü DR. PINAR SAİP TÜRK TIBBİ ONKOLOJİ DERNEĞİ BAŞKANI Misyonumuz Ülkemizdeki tıbbi onkologların özlük haklarını savunmak, birlikte çalışma kültürünü

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Projesi. Proje Hedefleri. Genel Hedef: Amaçlar:

Kadın Dostu Kentler Projesi. Proje Hedefleri. Genel Hedef: Amaçlar: Kadın Dostu Kentler Projesi İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün ulusal ortağı ve temel paydaşı olduğu Kadın Dostu Kentler Projesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA ve Birleşmiş Milletler

Detaylı

e-dönüşüm Türkiye Projesi 2005 Eylem Planı İlerleme Raporu Sunuşu

e-dönüşüm Türkiye Projesi 2005 Eylem Planı İlerleme Raporu Sunuşu e-dönüşüm Türkiye Projesi 2005 Eylem Planı İlerleme Raporu Sunuşu N.Murat İNCE DPT Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı 15 Eylül 2005 1 2005 Eylem Planı Genel Tanıtımı - Bilgi Toplumu Stratejisi hazırlıklarının

Detaylı

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİ ANTALYA İL EYLEM PLANI

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİ ANTALYA İL EYLEM PLANI SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİ ANTALYA İL EYLEM PLANI ÇALIŞMA ALANI MÜDAHALE AKTİVİTE SÜRE UYGULAYICI İHTİYAÇ KAYNAK RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLARA ULAŞMA / SOSYAL MOBİLİZASYON

Detaylı

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü. 2013 Yılı Hizmetiçi Eğitim Faaliyet Raporu

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü. 2013 Yılı Hizmetiçi Eğitim Faaliyet Raporu Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 2013 Yılı Hizmetiçi Eğitim Faaliyet Raporu Ankara-2014 2013 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Mesleki Gelişimi

Detaylı

Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi

Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi Okuryazarlık ve Cinsiyet Eşitliği Konusunda Türkiye'nin Gerçekleri Okuryazarlık ve eğitimin ülkelerin ekonomik

Detaylı

Eylül Ayı tatil olduğundan sadece planlama ve koordinasyon çalışmalarına yer verilmiştir.

Eylül Ayı tatil olduğundan sadece planlama ve koordinasyon çalışmalarına yer verilmiştir. T.C. DENİZLİ VALİLİĞİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI RAŞİT ÖZKARDEŞ İLKU REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA YILLIK ÇERÇEVE PLANI AY Program Geliştirme, Araştırma, Müşavirlik ve Profesyonel Gelişim 1-4 EYLÜL

Detaylı

Belediye Eğitim Müdürlüğü Veliler Kurulu (Konseyi) 200,00 700,00 700,00 //////////// 1.200,00 1.200,00 250,00 900,00 500,00 300,00 1.

Belediye Eğitim Müdürlüğü Veliler Kurulu (Konseyi) 200,00 700,00 700,00 //////////// 1.200,00 1.200,00 250,00 900,00 500,00 300,00 1. Prizren Belediyesinin 2012-2014 Döneminde Cinsiyet Eşitliği Hakkında Eylem Planı EĞİTİM ALANI Stratejik amaç: Kadın ve kızların kaliteli eğitime erişiminin sağlanması Objektifler 1. İlk ve orta öğretimde

Detaylı

BELGESİ. YÜKSEK PLANLAMA KURULU KARARI Tarih: 05.06.2009 Sayı: 2009/21

BELGESİ. YÜKSEK PLANLAMA KURULU KARARI Tarih: 05.06.2009 Sayı: 2009/21 TÜRKİYE HAYAT BOYU ÖĞRENME STRATEJİ BELGESİ YÜKSEK PLANLAMA KURULU KARARI Tarih: 05.06.2009 Sayı: 2009/21 Dr. Mustafa AKSOY Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Operasyon Koordinatörü mustafaaksoy@meb.gov.tr

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI. Faaliyet Programı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI. Faaliyet Programı EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2010 Faaliyet Programı İçindekiler 1- Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu 2010 Yılı Faaliyet 1-2 Programı 2- EBSO Üyelerine Yönelik Faaliyetler 3-4 3- EBSO Dışı Kuruluşlarla

Detaylı

MODÜL 2: DEMOKRATİK VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ PROJESİ (DVİHEP) TANITIMI

MODÜL 2: DEMOKRATİK VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ PROJESİ (DVİHEP) TANITIMI MODÜL 2: DEMOKRATİK VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ PROJESİ (DVİHEP) TANITIMI Modülün Hedef Kitlesi Öğretmenler Okul ve eğitim yöneticileri Maarif müfettişleri Modülün Hedefleri Oturumun sonunda katılımcılar:

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015

AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015 AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015 ANA EYLEM 2: YENİLİK ve İYİ UYGULAMALARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği;

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Haftalık Türkiye - AB Gündemi 11. Hafta (11-17 Mart 2013)

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Haftalık Türkiye - AB Gündemi 11. Hafta (11-17 Mart 2013) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Haftalık Türkiye - AB Gündemi 11. Hafta (11-17 Mart 2013) 11 MART 2013 PAZARTESİ 09:45-17:00 Avrupa Birliği Bakanlığı Mali İşbirliği Başkanı M. Süreyya Süner ve beraberindeki

Detaylı

KONUSUNDA EĞİTİLMESİ (KOBETİC) PROJESİ. İSTANBUL TİCARET ODASI 25 Mart 2010

KONUSUNDA EĞİTİLMESİ (KOBETİC) PROJESİ. İSTANBUL TİCARET ODASI 25 Mart 2010 KOBİ LERİN e-ticaret KONUSUNDA EĞİTİLMESİ (KOBETİC) PROJESİ İSTANBUL TİCARET ODASI 25 Mart 2010 KOBETİC NEDİR? KOBETİC NEDİR? AB Hayat Boyu Öğrenme Programı LDV Yenilik Transferi Mesleki Eğitim Projesi

Detaylı

GÜVENLİ ANNELİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK PROGRAMI 2013 ÇALIŞMA RAPORU

GÜVENLİ ANNELİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK PROGRAMI 2013 ÇALIŞMA RAPORU 2013 GÜVENLİ ANNELİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK PROGRAMI 2013 ÇALIŞMA RAPORU Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, 2013 Güvenli Annelik Eğitim ve Danışmanlık Programı, 2013 ÇALIŞMA RAPORU TAP VAKFI GÜVENLİ

Detaylı

Osteoporozdan korunmak için Sağlık için Sağlıklı süt için! Programı Tanıtımı ve İl Düzeyinde Yürütülmesi

Osteoporozdan korunmak için Sağlık için Sağlıklı süt için! Programı Tanıtımı ve İl Düzeyinde Yürütülmesi Osteoporozdan korunmak için Sağlık için Sağlıklı süt için! Programı Tanıtımı ve İl Düzeyinde Yürütülmesi Nazime Yüksekkaya Ziraat Yüksek Mühendisi (Süt Teknolojisi Bölümü) Tespitler Süt ve süt ürünlerinin

Detaylı

DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı ETKİNLİK BÜLTENİ 1 Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı 2008

Detaylı

ÇANKAYA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yöneltme 2015 Eylem Planı

ÇANKAYA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yöneltme 2015 Eylem Planı ÇANKAYA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yöneltme 205 Eylem Planı NO ETKİNLİĞİN TÜRÜ ETKİNLİĞİN KONUSU ETKİNLİK NO ETKİNLİĞİN ADI SORUMLU KURUM/KİŞİ TARİH İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Detaylı

Öğrenmek İstiyorum Kampanyası

Öğrenmek İstiyorum Kampanyası Öğrenmek İstiyorum Kampanyası TRABZON DA KAMPANYAYA İLGİ ARTIYOR sağlık üreme sağlığı bilgilerinin girmesine yönelik olarak başlanan Öğrenmek İstiyorum Kampanyası kapsamında Trabzon da ilgi gün geçtikçe

Detaylı

TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ MERKEZ TRAVMA BİRİMİ GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN ETKİLENENLERE YÖNELİK PSİKOSOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARI. 1 Haziran-30 Ağustos 2013

TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ MERKEZ TRAVMA BİRİMİ GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN ETKİLENENLERE YÖNELİK PSİKOSOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARI. 1 Haziran-30 Ağustos 2013 TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ MERKEZ TRAVMA BİRİMİ GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN ETKİLENENLERE YÖNELİK PSİKOSOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARI 1 Haziran-30 Ağustos 2013 Türk Psikologlar Derneği Travma, Afet ve Kriz Birimi

Detaylı

AKILCI İLAÇ KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI

AKILCI İLAÇ KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI AKILCI İLAÇ KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI Uzm. Dr. Burçak Deniz DEDEOĞLU Akılcı İlaç Kullanımı Şube Müdürü AKILCI İLAÇ KULLANIMI Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı,

Detaylı

Eğitimde Kullanılan Materyaller 5.8.sınıf/9.12. sınıf Eğitim CD ler

Eğitimde Kullanılan Materyaller 5.8.sınıf/9.12. sınıf Eğitim CD ler Ekosistemi Bilinçlendirme Programı Etkinlik Başlığı Ekosistemi Bilinçlendirme Programı Etkinlik Tarihi 30.09.2014-12.06.2015 Etkinlik Yeri Samsun Eğitimde Kullanılan Materyaller 5.8.sınıf/9.12. sınıf Eğitim

Detaylı

KOCAELİ 1. ÜNİVERSİTE TANITIM FUARI VE KARİYER GÜNLERİ FİNAL RAPORU

KOCAELİ 1. ÜNİVERSİTE TANITIM FUARI VE KARİYER GÜNLERİ FİNAL RAPORU KOCAELİ 1. ÜNİVERSİTE TANITIM FUARI VE KARİYER GÜNLERİ FİNAL RAPORU Bu yıl birincisi düzenlenen Üniversite Tanıtım Fuarı ve Kariyer Günleri organizasyonunun katılımcılar ve ziyaretçiler gözünden etkililiğin

Detaylı

Ulusal ve Uluslararası Paydaşlar Arasında İşbirliğinin artırılması

Ulusal ve Uluslararası Paydaşlar Arasında İşbirliğinin artırılması STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU FAKÜLTE/BÖLÜM ADI: ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Stj. Amaç No Hedef No Faaliyet No Performans no Stratejik Amaç / Hedef / Faaliyet Tanımı 2008 mevcut

Detaylı

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) nedir?

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) nedir? KAÇUV DA GÖNÜLLÜLÜK Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) nedir? Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Nerede yaşam varsa, orada umut vardır felsefesi ile, ebeveynlerinin maddi sorunları nedeniyle tedavileri

Detaylı

EYLEM PLANI ÖNCELİK 1 TOPLUMDA HAYAT BOYU ÖĞRENME KÜLTÜRÜ VE FARKINDALIĞININ OLUŞTURULMASI. Sorumlu İşbirliği Yapılacak Kurum/lar ve Kuruluş/lar

EYLEM PLANI ÖNCELİK 1 TOPLUMDA HAYAT BOYU ÖĞRENME KÜLTÜRÜ VE FARKINDALIĞININ OLUŞTURULMASI. Sorumlu İşbirliği Yapılacak Kurum/lar ve Kuruluş/lar EYLEM PLANI ÖNCELİK 1 TOPLUMDA HAYAT BOYU ÖĞRENME KÜLTÜRÜ VE FARKINDALIĞININ OLUŞTURULMASI 1.1 Toplumda hayat boyu öğrenme bilincini artırmaya yönelik TV, radyo ve ilgili mecralarda programlar yayınlanacaktır.

Detaylı

Tanıtım Dosyası. Akpınar Mah. 861. Cad 4 / 31 Çankaya / ANKARA www.dubef.gov.tr surekder@dubef.gov.tr Tel & Fax : 0312 476 76 09

Tanıtım Dosyası. Akpınar Mah. 861. Cad 4 / 31 Çankaya / ANKARA www.dubef.gov.tr surekder@dubef.gov.tr Tel & Fax : 0312 476 76 09 Tanıtım Dosyası Akpınar Mah. 861. Cad 4 / 31 Çankaya / ANKARA www.dubef.gov.tr surekder@dubef.gov.tr Tel & Fax : 0312 476 76 09 Bosna Hersek Mah. Kamer sk. 8/4 Selçuklu /KONYA www.surekder.org surekder@dubef.gov.tr

Detaylı

5) PROJE UYGULAMA TAKVİMİ AÇIKLAMA. Projenin öngörülen başlangıç Tarihi : 01.07.2012. Projenin Öngörülen Bitiş Tarihi : 30.06.2013. Yapılacak işin adı

5) PROJE UYGULAMA TAKVİMİ AÇIKLAMA. Projenin öngörülen başlangıç Tarihi : 01.07.2012. Projenin Öngörülen Bitiş Tarihi : 30.06.2013. Yapılacak işin adı 5) PROJE UYGULAMA TAKVİMİ Projenin öngörülen başlangıç Tarihi : 01.07.2012 AÇIKLAMA Projenin Öngörülen Bitiş Tarihi : 30.06.2013 S.No Yapılacak işin adı Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak - 2013

Detaylı

NAMIK KEMAL ORTAOKULU

NAMIK KEMAL ORTAOKULU T.C. ÇİNE KAYMAKAMLIĞI NAMIK KEMAL ORTAOKULU -SOSYAL OKUL, SOSYAL İNSAN- 2014 201 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2014 201 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI NAMIK KEMAL ORTAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HİZMETLERİ ÇERÇEVE

Detaylı

SULTANGAZİ BELEDİYESİ EĞİTİME DESTEK AKADEMİSİ. açılan kapı SEDA. Bașarıya

SULTANGAZİ BELEDİYESİ EĞİTİME DESTEK AKADEMİSİ. açılan kapı SEDA. Bașarıya Bașarıya açılan kapı SULTANGAZİ BELEDİYESİ EĞİTİME DESTEK AKADEMİSİ SEDA SULTANGAZİ BELEDİYESİ EĞİTİM DESTEK AKADEMİSİ BAŞARIYA GİDEN YOL SULTANÇİFTLİĞİ SEDA İ nsanlar bireysel farklılık taşırlar. Bu farklılıkları

Detaylı

GAP Bölgesi nde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin AzaltılmasıProjesi (GAPSEL) ıı. Ulusal Taşkın Sempozyumu Afyon, 2010

GAP Bölgesi nde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin AzaltılmasıProjesi (GAPSEL) ıı. Ulusal Taşkın Sempozyumu Afyon, 2010 GAP Bölgesi nde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin AzaltılmasıProjesi (GAPSEL) ıı. Ulusal Taşkın Sempozyumu Afyon, 2010 GAP Bölge Kalkınma İdaresi Temel hedefi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının

Detaylı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Mayıs 2013 - Düzce 1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Mayıs 2013 - Düzce 1 Mayıs 2013 - Düzce 1 İçerik Giriş Kamu Üniversite Sanayi İşbirliğinde En Somut Ara Yüzler: Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ülkemizde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Bölgesel

Detaylı

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü. Proje Açılış ve Eğitim Toplantısı 29 Eylül 2015

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü. Proje Açılış ve Eğitim Toplantısı 29 Eylül 2015 Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Açılış ve Eğitim Toplantısı 29 Eylül 2015 Proje Açılış ve Okul Koordinatörleri Eğitim Toplantısı 29/09/2015 Giriş Edes Programı Hakkında Bilgi Edes Programına Okullar

Detaylı

HABER BÜLTENİ /NİSAN 2015

HABER BÜLTENİ /NİSAN 2015 GERÇEKLEŞEN TEMAS,ZİYARET VE TOPLANTILAR ÜNİVERSİTELER İLE İLİŞKİLER & AVAN PROJE ÇALIŞMALARI İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ TARKEM, İzmir Tarih Projesi Havralar Alt Bölgesi ve Yakın Çevresinin Operasyon

Detaylı

MANİSA AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ. Melek Arslan Serdaroğlu Sosyal Hizmet Uzmanı

MANİSA AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ. Melek Arslan Serdaroğlu Sosyal Hizmet Uzmanı MANİSA AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ Melek Arslan Serdaroğlu Sosyal Hizmet Uzmanı 80.YIL ÇOCUK VE GENÇLİK MERKEZİ 26.12.2003 tarihli Genel Müdürlük Onayı ile hizmete başlamıştır. Gündüzlü Kuruluştur.

Detaylı

2)ÇEVRE PROJELERİ. bilinçlendirme çalışmaları yapmaları ve öğrencilerin çevre konusunda duyarlılıklarının sağlanması amaçlanmaktadır.

2)ÇEVRE PROJELERİ. bilinçlendirme çalışmaları yapmaları ve öğrencilerin çevre konusunda duyarlılıklarının sağlanması amaçlanmaktadır. 2)ÇEVRE PROJELERİ a)ekolojik Çevre Projeleri PROJE KONUSU: ÇEVRE PROJE ADI: ÇEVKO VAKFI Çevre Eğitimini Yaygınlaştırma Çalışması PROJE PAYDAŞLARI: ÇEVKO Doğuş Üniversitesi İlköğretim Okulları PROJE KONTENJANI:

Detaylı

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi Bölgesel İnovasyon Stratejisi Projesi Mutabakat ve Vizyon Belirleme Çalıştayı 14.12.2011 34 katılımcı İnovasyon kavramı tanıtılmış ve çalışma kapsamında bölgede yürütülecek faaliyetler paylaşılmıştır.

Detaylı

Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR)

Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) 1. Dönem İlerlemesi ve 2. Dönem Önerileri Proje neyi hedefledi? Temel vurgu Çoruh vadisinde turizm aracılığıyla yerel ekonomik kalkınmanın sağlanması için

Detaylı

HİBE VEREN KURUMLAR TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ

HİBE VEREN KURUMLAR TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ HİBE VEREN KURUMLAR TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ Gaziantep ve AB Projeleri SIRASI KURULUŞ SÖZLEŞME ADEDİ YÜZDESİ HİBE TUTARI ( ) YÜZDESİ 1 Ankara 206 6,39 23.461.895,52 5,83 2 İstanbul 203 6,29 25.963.219,98

Detaylı

Faaliyet, okul eğitimi alanında görev yapan personele bireysel eğitim desteği sağlar.

Faaliyet, okul eğitimi alanında görev yapan personele bireysel eğitim desteği sağlar. Tanımı Faaliyet, okul eğitimi alanında görev yapan personele bireysel eğitim desteği sağlar. Amacı Personelin çalıştığı ülke dışındaki bir program ülkesinde altı haftaya kadar eğitim almasını sağlayarak,

Detaylı

İSVEÇ ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU

İSVEÇ ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU İSVEÇ ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU 9-15 KASIM 2012 İÇİNDEKİLER 1. ÇALIŞMA ZİYARETİ KAPSAMI... 1 2. GENÇ İŞGÜCÜNÜN SORUNLARI PROJESİ... 1 2.1. Proje Amaçları ve Özeti... 1 2.2. Proje Kapsamında Planlanan Faaliyetler...

Detaylı

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi. Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi. Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı Erasmus+ KA1: Bireylerin Öğrenme Hareketliliği KA2: İyi ve Yenilikçi Uygulamalar için İşbirliği Stratejik Ortaklıklar

Detaylı

uydurmaları ve dış pazarlara açılmalarını sağlamak amacıyla 2005 yılında yaratıcı bir program geliştirmiştir.

uydurmaları ve dış pazarlara açılmalarını sağlamak amacıyla 2005 yılında yaratıcı bir program geliştirmiştir. Ülkeleri ve piyasaları birbirine yakınlaştınion küreselleşme süreci ile birlikte giderek artan yoğun rekabet ortamında küçük ve orta boy işletmelerin (KOBi) ayakta kalması da son derece zorlaşmıştır. işte

Detaylı

I. TÜRKİYE ÇOCUK ve MEDYA KONGRESİ KONGRE PLANI

I. TÜRKİYE ÇOCUK ve MEDYA KONGRESİ KONGRE PLANI I. TÜRKİYE ÇOCUK ve MEDYA KONGRESİ KONGRE PLANI Bu Kongre Planı, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu arasında Mart 2013 te imzalanan Protokol

Detaylı

15 Nisan 2013 Tarihli Atölye Çalışması Sonuçları

15 Nisan 2013 Tarihli Atölye Çalışması Sonuçları İTÜ II. ULUSAL KARİYER ÇALIŞTAYI 15 Nisan 2013 Tarihli Atölye Çalışması Sonuçları Yakın Dönem Projelerimiz İTÜ I. ULUSAL KARİYER ÇALIŞTAYI 15 Nisan 2013 11 üniversite 13 uzman 4 farklı çalışma konusu İTÜ

Detaylı

ARAŞTIRMA BİLGİ SİSTEMLERİ VE SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ ŞUBESİ TARAFINDAN TAMAMLANMIŞ VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER

ARAŞTIRMA BİLGİ SİSTEMLERİ VE SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ ŞUBESİ TARAFINDAN TAMAMLANMIŞ VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER 1 ARAŞTIRMA BİLGİ SİSTEMLERİ VE SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ ŞUBESİ TARAFINDAN TAMAMLANMIŞ VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER 2 MÜDÜRLÜĞÜMÜZ KAYNAKLARIYLA YÜRÜTÜLMEKTE OLAN PROJELER: 3 Sağlığın Adresi Spordan

Detaylı

Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu TAYLAN SAMANCI BALDER TEKNİK DANIŞMANI PROJE KOORDİNATÖR YRD.

Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu TAYLAN SAMANCI BALDER TEKNİK DANIŞMANI PROJE KOORDİNATÖR YRD. Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu TAYLAN SAMANCI BALDER TEKNİK DANIŞMANI PROJE KOORDİNATÖR YRD. ZİRAAT MÜHENDİSİ Derneğimiz... Bal Paketleyicileri, Sanayicileri ve İhracatçılarını

Detaylı

18- EĞİTİM, ÖĞRETİM VE GENÇLİK

18- EĞİTİM, ÖĞRETİM VE GENÇLİK 18- EĞİTİM, ÖĞRETİM VE GENÇLİK Göçmen İşçi Çocuklarının Eğitimine İlişkin Yönetmelik, 14 Kasım 2002 tarih ve 24936 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik kapsamında yapılan

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :8. Syf Sayfası :5. Syf Sayfası :9. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :3. Syf Sayfası :7. Syf Sayfası :3. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :İnternet Sitesi BAŞKAN SELVİTOPU NDAN ÜCRETSİZ KURSLARA DAVET Karabağlar

Detaylı

KAMU ALIMLARI YOLUYLA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YERLİ ÜRETİM PROGRAMI EYLEM PLANI

KAMU ALIMLARI YOLUYLA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YERLİ ÜRETİM PROGRAMI EYLEM PLANI KAMU ALIMLARI YOLUYLA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YERLİ ÜRETİM PROGRAMI EYLEM PLANI 1. Programın Amacı ve Kapsamı 2013 yılı itibarıyla yaklaşık 105 milyar TL ile GSYH nin yaklaşık yüzde 7 si olarak gerçekleşen

Detaylı

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri Sunu İçeriği Tanım ve Kapsam Proje Ortakları Hibe Ölçütleri Bütçe Kalemleri Başvuru

Detaylı

www.gencfikirlerguclukadinlar.com

www.gencfikirlerguclukadinlar.com www.gencfikirlerguclukadinlar.com 2013 Proje Hakkında Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel Türkiye ve KAGİDER tarafından hayata geçirilmektedir. 18 30 yaş arası gençlerin, yaşadıkları

Detaylı

İktisadi Kalkınma Vakfı

İktisadi Kalkınma Vakfı İktisadi Kalkınma Vakfı Türkiye-AB ilişkilerinin tarihi kadar eski ve köklü bir kurum olan İktisadi Kalkınma Vakfı, Türkiye ile AB arasındaki ortaklık ilişkisini başlatan Ankara Anlaşması nın imzalanmasından

Detaylı

Türkiye Ulusal Ajansı kimdir?

Türkiye Ulusal Ajansı kimdir? Türkiye Ulusal Ajansı kimdir? Niçin Erasmus+? 2007-2013 Gençlik Programı Comenius Erasmus Leonardo da Vinci Grundtvig Değerlendirme Erasmus + Niçin Erasmus+? Avrupa 2020 Stratejisi Akıllı Büyüme Sürdürülebilir

Detaylı

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI Gül Özcan Mesleki Eğitim Programı Programa dahil ülkelerin, mesleki eğitime yönelik politika ve uygulamalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir mesleki eğitim programıdır.

Detaylı

EVDE ÇOCUK BAKIM PROJESİNİN TANITIMI İZMİR DE GERÇELEŞTİRİLDİ.

EVDE ÇOCUK BAKIM PROJESİNİN TANITIMI İZMİR DE GERÇELEŞTİRİLDİ. EVDE ÇOCUK BAKIM PROJESİNİN TANITIMI İZMİR DE GERÇELEŞTİRİLDİ. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ve Avrupa Birliği (AB) ile ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından

Detaylı

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU [ 2 0 1 0 ]

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU [ 2 0 1 0 ] DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Y A Ş A M B O Y U E Ğ İ T İ M A R A Ş T I R M A V E U Y G U L A M A M E R K E Z İ FAALİYET RAPORU [ 2 0 1 0 ] Ġ Ç Ġ N D E K Ġ L E R AMAÇ... 3 FAALİYETLER... 3 EĞİTİM PROGRAMLARI... 4

Detaylı

SOSYAL BİLGİLER DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI KAZANIMLARI İLE EŞLEŞEN ARA DİSİPLİN ALAN KAZANIMLARI TABLOSU

SOSYAL BİLGİLER DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI KAZANIMLARI İLE EŞLEŞEN ARA DİSİPLİN ALAN KAZANIMLARI TABLOSU İLKÖĞRETİM SOSYAL BİLGİLER DERSİ. SINIF PROGRAMI SINIF ÖĞRENME ALANI / ÜNİTE DERS KAZANIMLARI AFETTEN KORUNMA VE GÜVENLİ YAŞAM KAZANIMLARI İnsanlar, Yerler ve Çevreler: Yaşadığımız Yer Doğal afetler karşısında

Detaylı

2011 de KOBİ ye BAKK. 2011'de

2011 de KOBİ ye BAKK. 2011'de 2011'de 2011 de KOBİ ye BAKK Bilindiği üzere, Avrupa Birliği ve Ülkemiz arasındaki mali işbirliği kapsamında, Bakanlığımızın IPA Katılım Öncesi Yardım Aracı altında sorumlu olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik

Detaylı

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler w İçindekiler Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler Çalışma Grupları Eğitim Programları İhtisas Programları Anadolu Seminerleri Kurumsal Yönetim Kütüphanesi Yayınlar Zirve ve Paneller

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI GENELGESİ

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI GENELGESİ Türkiyenin döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin arttırılması ve film sektörünün uluslararası rekabet gücünü geliştirilmesi için, Türkiyede yerleşik, film sektöründe faaliyet gösteren şirketler (film yapımcısı

Detaylı

AB ve Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu - IV Tüketicinin ve Sağlığın Korunması Hibe Programı

AB ve Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu - IV Tüketicinin ve Sağlığın Korunması Hibe Programı AB ve Türkiye Diyaloğu - IV Tüketicinin ve Sağlığın Korunması Avrupa Birliği Bakanlığı, Katılım Öncesi AB Mali Yardımı kapsamında finanse edilen diyalog sürecini desteklemeye devam etmektedir. Diyaloğu-IV

Detaylı

Türkiye de Stratejik Çevresel Değerlendirme: İhtiyaçlar, Zorluklar ve Fırsatlar

Türkiye de Stratejik Çevresel Değerlendirme: İhtiyaçlar, Zorluklar ve Fırsatlar Technical Assistance for Implementation of the By-Law on Strategic Environmental Assessment EuropeAid/133447/D/SER/TR Stratejik Çevresel Değerlendirme Yönetmeliği'nin Uygulanması Teknik Yardım Projesi

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürlüğü DAĞITIM YERLERİNE

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürlüğü DAĞITIM YERLERİNE T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Sayı : 3501582-77.01.02-E.821723 26.08.2015 Konu: Mesleki lar DAĞITIM YERLERİNE İlgi: a) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi

Detaylı

ALMAN MESLEKİ EĞİTİM SİSTEMİNDE ÖZEL SEKTÖRÜN ROLÜ VE ÜLKEMİZ MESLEKİ EĞİTİM VE ODA SİSTEMİ İÇİN ÇIKARIMLAR

ALMAN MESLEKİ EĞİTİM SİSTEMİNDE ÖZEL SEKTÖRÜN ROLÜ VE ÜLKEMİZ MESLEKİ EĞİTİM VE ODA SİSTEMİ İÇİN ÇIKARIMLAR ALMAN MESLEKİ EĞİTİM SİSTEMİNDE ÖZEL SEKTÖRÜN ROLÜ VE ÜLKEMİZ MESLEKİ EĞİTİM VE ODA SİSTEMİ İÇİN ÇIKARIMLAR Esin ÖZDEMİR Uzman TOBB AB Daire Başkanlığı ALMAN MESLEKİ EĞİTİM SİSTEMİNDE ÖZEL SEKTÖRÜN ROLÜ

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi 12.12.12 Atılım Üniversitesi, Ankara Pelin Kihtir Öztürk pelin.kihtir@undp.org UNDP Türkiye üç alanda çalışıyor: 1. Demokratik

Detaylı

Yerelde AB Süreci 2013

Yerelde AB Süreci 2013 Yerelde AB Süreci 2013 2010 yılında AB Süreci Yerelde Başlar sloganı ile başlattığımız Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi çerçevesinde üç yıllık süreçte, yerelde AB farkındalığını

Detaylı

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR 2015 2019 STRATEJİK PLANI

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR 2015 2019 STRATEJİK PLANI BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BEL E D İ Y E S İ 2015 2019 STRATEJİK PLANI 2015-2019 Stratejik Pl an ı 3.4.11 Stratejik Alan 11 : Kültür ve Sosyal İşler 70 A1 Katılımcılığı Esas Alarak Balıkesir'i Kültürel Ve Sportif

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. 17 Ocak 2013 Bartın

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. 17 Ocak 2013 Bartın Valiliklerde AB İşleri İçin ç Kapasite Oluşturulması Projesi Tanıtım Toplantısı 17 Ocak 2013 Bartın SUNUMUN İÇERİĞİ 1. SEI Nedir? 2. Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi Hakkında

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Fakültemiz 2809 sayılı Kanunun Ek 30. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulunun 02.06.2000 tarih ve 2000-854 sayılı kararnamesiyle kurulmuş, 2001-2002 Eğitim

Detaylı

TÜRKİYE YETERLİLİKLER ÇERÇEVESİ

TÜRKİYE YETERLİLİKLER ÇERÇEVESİ TÜRKİYE YETERLİLİKLER ÇERÇEVESİ -Güncel Çalışmalar- Osman Seçkin AKBIYIK Uzman Yardımcısı Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı 8 Mart 2013, Ankara 2 Sunum Planı Yeterlilik Kavramı Ulusal Yeterlilik

Detaylı

AFYONKARAHİSAR DA NUFUS ARTIŞI PROJESİ (NAP)

AFYONKARAHİSAR DA NUFUS ARTIŞI PROJESİ (NAP) AFYONKARAHİSAR DA NUFUS ARTIŞI PROJESİ (NAP) Hakan Yusuf GÜNER Vali Eylül 2014 AMACIMIZ Bilinçli, kendini tanıyan ve kendine güvenen sağlıklı bireyler ile genç nüfusun arttırılmasına destek vermek, sağlıklı

Detaylı

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU FAKÜLTE/BÖLÜM ADI: STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU Stj. Amaç No Hedef No Faaliyet No Performans no Stratejik Amaç / Hedef / Faaliyet Tanımı 2008 mevcut durum 2009 2010 2011 2012 2013 Faaliyet

Detaylı

CSG Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri A.Ş. City Security Group. Daha Güvenli Okullar, Daha Güvenli Yarınlar

CSG Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri A.Ş. City Security Group. Daha Güvenli Okullar, Daha Güvenli Yarınlar City Security Group Daha Güvenli Okullar, Daha Güvenli Yarınlar CSG GÜVENLİ OKUL Eğitim Denetim Akreditasyon Çırağan Cad. No:47 Beşiktaş/İSTANBUL 0212 381 01 18 Sayfa 1 CSG BAU iş birliği ile 2013 yılında

Detaylı

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr ANKARA KALKINMA AJANSI www.ankaraka.org.tr TÜRKİYE'NİN En Genç Kalkınma Ajansı Ankara Kalkınma Ajansı bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak, bölgenin rekabet gücünü artırmak ve gelişimini hızlandırmak

Detaylı