Wireless FAQ(Kbalosuz Ağ Sıkça Sorulan Sorular)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Wireless FAQ(Kbalosuz Ağ Sıkça Sorulan Sorular)"

Transkript

1 Wireless FAQ(Kbalosuz Ağ Sıkça Sorulan Sorular) 1. WLAN NEDİR? WLAN(Wireless Local Area Network-Kablosuz Yerel Ağ) iki veya daha fazla mobil istasyonun standart ağ protokollerini kullanıp, geleneksel kablolu yapıyı kullanmadan iletişim kurmasını sağlayan bir teknolojidir. 2. IEEE NEDİR? , 1Mbps-2Mbps data oranıyla 2.4GHz radyo frekansında çalışan IEEE standardıdır standardı iki modülasyon spektrumu tanımlar. Bunlar frequency hopping ( FHSS) ve direct sequence ( DSSS) dir. 3. IEEE B NEDİR? IEEE b is a data rate extension of the initial DSSS standardının data oranınının artırılmış halidir. 2.4GHz band genişliğinde 11Mbps a kadar çalışabilir. 4. AD HOC MODE NEDİR? standardı 2 network topolojisini destekler. Bunlar Ad Hoc ve Infrastructure mode. Tek başına Ad Hoc network topolojisi erişim noktası(access point) kullanmadan en az iki kablosuz istasyonu kapsar. Bu sıklıkla Peer-to-Peer network olarak adlandırılır, çünkü çok fazla planlama yükü bindirmeden çabucak kurulabilirler. Ad Hoc mode LANları uygulamlar ve datayı saklaması için adanmış bir bilgisayar gerektirmediğinden daha az maliyetlidir. Fakat geniş ağlar için performansları iyi değildir. 5. INFRASTRUCTURE MODE NEDİR? Infrastructure(altyapı) network topolojisi kablosuz istasyonları ve erişim noktalarını içerir. Bir dağıtım sistemiyle(ethernet gibi) kombine erişim noktaları, dolaşım net hızı erişim noktasını aktive eden çoklu radyo hücresini destekler. Bu konfigürasyon geniş ölçeli ağların ihtiyaçlarını karşılayabilir. Inrfastructure modunda, en az bir kablosuz erişim noktası ve bir kablosuz istemci gereklidir. Kablosuz istemci geleneksel kablolu ağın kaynaklarına erişmek için kablosuz erişim noktasını kullanır. Kablosuz ağ erişim noktasının konumuna göre bir şirketin intraneti veya interneti olabilir. Bir veya daha fazla kablosuz istemciyi destekleyen tek bir Basic Service Sets (BSS-temel servis kümesi) denir. Aynı ağa bağlanmış iki veya daha fazla erişim noktası Extended Service Sets (ESSgelişmiş servis kümesi) olarak bilinir. Dağıtım noktası bir ESS de kablosuz erişim noktalarını birbirine bağlayan kablolu ağdan oluşur. Aşağıdaki resmi inceleyiniz:

2 6. DOLAŞIM(ROAMING) NEDİR? Kablosuz istasyon bir erişim noktasının kapsama alanından çıkıp diğerinin alanına girdiği zaman dolaşım mekanizması kablosuz bağlantının diğer erişim noktası üzerinden devamlılığını sağlar. 7. WEP NEDİR? WEP Wired Equivalent Privacy(kablolu eşi güvenlik) nin kısaltmasıdır. Güvenlik mekanizması standardının içinde tanımlanmıştır. Kablosuz ortamın güvenliğini kabloluya eş hale geritmek için tasarlanmıştır bit WEP ile 64-bit WEP Arasındaki Fark Nedir? 40-bit WEP ve 64-bit WEP aynı seviye kodlamadır ve birbirleriyle uyumlu çalışabilirler. WEP in düşük seviyesi 40-bit (10 Hex character) "secret key(güvenlik anahtarı)" kullanıcı tarafından ayarlanır, ve bir 24-bit "Initialization Vector(başlatma vektörü)" kullanıcının kontrolünde değildir (40+24=64) olarak belirtilir. Bazı üreticiler bu WEP seviyesine 40-bit, bazıları 64-bit der bit 68-bit WEP İLE UYUMLU MUDUR? Hayır, 128-bit WEP 64-bit WEP ilw uyumsuzdur. Her ne kadar 128-bit WEP de 24-bit Initialization Vector kullanıyor olsa da 104-bit secret key kullanır. Kullanıcı bağlantı sağlayabilmek için aynı seviye kodlama kullanmalıdır. 10. SSID BÜYÜK-KÜÇÜK HARF DUYARLI MIDIR? Evet, SSID büyük-küçük harfe duyarlıdır g NEDİR? IEEE g, IEEE b nin gelişmişidir. Data oranını 54 Mbps e kadar çıkarmıştır ve hala 2.4 GHz ISM kullanır. Fakat modülasyon teknolojisi OFDM (orthogonal frequency division multiplexing-dik frekans bölüşen çoklama) dir. 12. WPA NEDİR? Wi-Fi Protected Access (WPA) IEEE i için geçici bir çözümdür. WEP (Wired Equivalent Privacy) in güvenl,k özelliklerini iyileştirmek içindir. Önemli iyileştirmeler: - EAP/802.1x veya PSK ile kullanıcı kimlik doğrulamayı iyileştirmek. - Temporal Key Integrity Protocol(TKIP) ile data kriptolamayı güçlendirmek. TKIP nin temporal key(tk-geçici anahtar) için her paket başına farklı bir karıştırma mekanizması vardır. Ve MIC in datanın kurcalanmadığından emin olması için data bütünlüğü kontrol mekanizması vardır. 13. WPA2 NEDİR? IEEE802.11i olarak da bilinen WPA2, data kodlama için WPA da kullanılan TKIP yerine Advanced Encryption Standard (AES- ileri kriptolama standardı) ını gerçekleştirir. AES bu günlerdeki en güvenli kodlama standartlarından birisidir. 14. DRAYTEK İN WIRELESS ÜRÜNLERİ DİĞER ÜRETİCİLERLE UYUMLU MUDUR? Evet, Draytek ürünleri Wi-Fi uyumludur ve Wi-Fi uyumlu diğer cihazlarla birlikte çalışabilir.

3 15. DRAYTEK WIRELESS ROUTER İLE KAÇ İSTASYON DESTEKLENEBİLİR? Kullanıcı sayısındaki her artışta band genişliğinin kullanıcı sayısına bölüneceğini unutmayın. Bu nedenle önerilen kullanıcı sayısı arasıdır. 16. WLAN ÜRÜNLERİYLE GİRİŞİM YAPMASI MUHTEMEL ŞEYLER NELERDİR? Girişim yapan faktörler: 1. Engeller: duvarlar, tavanlar, mobilya 2. Yapı malzemeleri: metal kapı veya kaplamalar 3. Elekrtonik aletler: mikrodalga fırın, monitör, elektronik monitör, 2.4Ghz telefonlar, Bluetooth cihazları Çözüm: 1. Duvar ve tavanların sayısını azaltmak 2. Anten pozisyonunun değiştirilmesi 3. WLAN ürünlerini diğer elektrikli cihazlardan uzakta tutun. 4. Mümkünse ek kablosuz routerlar koyun. 17. DRAYTEK ÜRÜNLERİ APPLE AIRPORT İSTEMCİSİYLE NASIL ÇALIŞIR? Adım 1: 1. Tercih edilen Network: ESSID nizi seçin. 2. Network Password: WEP in şifresini girin. Adım2: 1. IP adresini ve router ı kontrol edin. Eğer 2200W2ye erişmişseniz router otomatik olarak bulunacaktır.

4 18. ROUTER IN FIRMWARE İNİ KABLOSUZ BAĞLI BİR PC VEYA MAC DEN GÜNCELLEYEBİLİR MİYİM? Hayır. Bilgisayarınız(veya MAC) kablo ile routera bağlı olmalıdır. 19. BİLGİSAYARIM ROUTERIN DHCP SUNUCUSUNDAN IP ALMIYOR 1. Eğer wireless istemcniz Ad Hoc mod a ayarlanmış ise. Eğer hiç DHCP sunucusu olarak çalışan kablosuz Ad Hoc mode istemcisi yoksa bu normal bir durumdur. Eğer kablosuz istemciye DHCP sunucusu yüklemişseniz, DHCP sunucusunun bu akinede başladığından emin olun. 2. Eğer kablosuz istemci Infrastructure mod a ayarlanmışsa. Bu sorun sadece Ms- Windows sistemi ilk başlatırken oluşur. Ms-Windows sistem başlarken DHCP sunucusundan bir ip adresi alamadığı gösteren bir hata mesajı verir. Fakat 5 dakika sonra yeni bir mesajla ip alındığını bildirir. Eğer bu kadar bekleyemirsanız, WINIPCFG veya IPConfig programını çalıştırabilir ve çabucak ip alabilirsiniz. Eğer 2. boottan sonra bu problem hala devam ediyorsa bunun nedeni routerın aynlış konfigürasyonuyla alakalı bir durumdur. 20. SİNYAL SEVİYESİ İYİ OLMASINA RAĞMEN AĞ KAYNAKLARINA ULAŞAMIYORUM İyi sinyal seviyesinin anlamı kablosuz kartınızın kablosuz routerınıza bağlanabildiğini gösterir. Bu durumda bilgisayarınızın ağ ayarlarını kontrol etmelisiniz. 1. Eğer TCP/IP manuel olarak konfigre edilmiş ise Subnet, Gateway ve DNS ayarlarını kontrol edin. 2. Routerınızın ipsine ping atmayı deneyin. Eğer hemen "Reply from :bytes=32 time=1ms TTL=128", gibi bir yanıt alırsanız bunun anlamı gateway

5 ayarlarınızın doğru olduğudur. "Request timed out." Çıktısının anlamı ayarlarınızın yanlış yapıldığı veya switch/hub bağlantınızda bir sorun olduğudur. 3. Bilgisayarınızın gatewaye bbağlandığından emin olduktan sonra, "Ping " komutuyla internet bağlantınız olup olmadığını kontrol edin. Eğer bağlantı yoksa internet ayarlarınızı kontrol edin veya servis sağlayıcınızla görüşürn. 21. NEDEN DÜŞÜK ORAN ALIYORUM? Kapsama alanını arttırmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz: 1.Görüş mesafesini temizleyin. Erişim noktası ve istasyonlar arasında engel olmadığından emin olun b ürünlerinin nüfuz gücü oldukça düşüktür. 2. Cihazınızı daha yüksek bir yerde konumlandırmayı deneyin G girişim kaynaklarına dikkat edin. Örneğin: mikrodalga fırın, 2,4Ghz kablosuz telefonlar ve bluetooth cihazları. 22. SİNYAL GÜCÜM NEDEN SIFIR? Aşağıdaki adımları izleyiniz: 1. NIC başlatılmamış olabilir. (Bunu Windows Device Manager'ın Adapter Property kısmından kontrol edebilirsiniz.) 2. Tüm cihazların ESSID leri aynı olamayabilir. 4. Cihazlar arasındaki mesafe çok fazla olabilir. 5. Etrafta başka bir kablosuz girişim olmadığından emin olun. 23. NEDEN BAĞLANTIM BU KADAR SIK KESİLİYOR? 1. PC nizi routerın yakınına getirin ve sinyal gücünüzü test edin. Antenin açısını değiştirmeniz gerekebilir. 2. Diğer cihazlardan kaynaklı bir girişim olabilir. Bunları etkisiz hale getirecek şekilde yer değişikliği yapın. 3. Routerınızda kanal değişikliği yapın. 4. Router ın anteninin iyi takılıp takılmadığını kontrol edin. 24. NEDEN İSTEMCİLERİN WINDOWS XP ZERO CONFIGURATION AYARLARINI DEVRE DIŞI BIRAKMALIYIM? Eğer bir sistemde aynı anda çalışan iki wireless konfigürasyon olursa bu sorun yaratacaktır. Bu nedenle eğer XP nin kablosuz konfigürasyonunu kullanacaksanız önce XP Zero Wireless Configuration ı devre dışı bırakmalısınız. Bunu: Control Panel - Network Connections - Wireless Network Connection - Properties - Wireless Network ve ardından "Use Windows to configure my wireless network settings" kısmını devre dışı bırakarak yapabilirsiniz.

6 25. KABLOSUZ GÜVENLİĞİMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİRİM? -Routerın SSID sini değiştirin ve saklayın Kablosuz istemci bağlantıyı başlatmadan önce erişim noktasını taramalıdır. İstenmeyen kullanıcıların da erişimini engellemek için "Hide SSID" seçeneğini aktive edin.

7 - MAC adresiyle kontrolü aktive edin

8 -WEP i aktive edin

9 -WPA yı aktive edin 802.1x i aktive edin Eğer birden fazla erişim noktanız varsa, herbirinin kimlik doğrulama ayarlarının yapılması tatsız bir iştir. Bu işi gerçekleştirmesi için sisteminize bir RADIUS server kurabilirsiniz.

10 26. WEP VEYA WPA-PSK MODA NEDEN VIGOR ROUTER A BAĞLANAMIYORUM? Bunun nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir: 1. Wireless kartınız bu modu tanıyamıyor. "WPA-PSK Only" moda getirin veya kartınızın yazılımını güncelleyin. 2. Wireless kartın kodlama modu değiştirilmiş. Eğer kart daha önce routera farklı bir modda bağlıyken diğer moda anahtarlanmışsa (örneğin: WEP den WPA-PSK ya) yeni bağlantı kurulamayabilir. Problem Microsoft Windows un wireless zero configuration (WZC) indan kaynaklanmaktadır. Değiştirildiği halde eski ayarları tutuyor olabilir. 27. WLAN SİNYALİ BİLGİSAYARIMA ULAŞMIYOR. BAĞLANTIYI NASIL GÜÇLENDİREBİLİRİM? Vigor a bir başka erişim noktası bağlayabilirsiniz veya antenleri daha yüksek kazançlı antenlerle değiştirebilirsiniz. Ne yazık ki Vigor routerlar WDS (wireless distribution system-kablosuz dağıtım sistemi) desteklemediğinden Vigor ile erişim noktası arasında kablosuz bağlantı kuramazsınız. Bundan dolayı erişim noktasının bir RJ45 portu olmalıdır, bunu Vigor un LAN portuna takmalısınız. 28. ROUTERIMIN ANTENİNİ DAHA YÜKSEK KAZANÇLI BAŞKASIYLA DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM. HANGİ ÜRETİCİLERİNKİ UYUMLUDUR? Vigor'un anten konnektörü Reverse SMA Male dir. Buna ve Wi-Fi uyumlu antenlerle birlikte çalışabilecektir. 29. AP DISCOVERY(ERİŞİM NOKTASI BULMA) FONKSİYONU NEDİR? Çalışan tüm erişim noktalarını ve temiz kanalları bulmaya yarayan yeni bir Draytek fonksiyonudur. Arama sonucuna göre kullanıcılar temiz olan kanalları görebilir ve bunları kullanabilirler. Bu fonksiyonu devreye almak için:

11 Önerilen kanalları görmek için statistics butonuna basın.

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com WDS-540 Kablosuz AP-Router Sayfa 1 / 57 Sayfa 2 / 57 İçindekiler Bölüm 1 Giriş... 4 1.1 Hoşgeldiniz... 4 1.2 Bu Kılavuz Hakkında... 4 1.3 Telif Hakkı Bildirisi... 4 Bölüm 2 Kablosuz Ağınızın Tasarımı...

Detaylı

NetMASTER Kablosuz AP Router

NetMASTER Kablosuz AP Router Bilgisayarlarınızın Yapılandırılması NetMASTER Kablosuz AP Router Kullanım Kılavuzu Kablosuz AP Router İçindekiler 1 Giriş...8 Özellikler...8 Sistem Gereksinimleri...9 Bu kılavuz hakkında...9 Tanımlama

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KABLOSUZ AĞLAR 523EO0320 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu

ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu F5D7632tu4A 2 İçindekiler 1. Giriş 1 Ürün Özellikleri 1 Ev Ağının Faydaları 3 Belkin Kablosuz Ağının Avantajları 3 2. Aşağıdakilere Sahip Olduğunuzdan

Detaylı

Teknotel. NetMASTER. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu ADSL MODEM ROUTER IP505A V2 KABLOSUZ ADSL MODEM ROUTER IP806GA V2

Teknotel. NetMASTER. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu ADSL MODEM ROUTER IP505A V2 KABLOSUZ ADSL MODEM ROUTER IP806GA V2 Teknotel NetMASTER ADSL MODEM ROUTER IP505A V2 KABLOSUZ ADSL MODEM ROUTER IP806GA V2 Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu Dökümantasyon Telif Hakkı Duyurusu Teknotel Enerji Telekomünikasyon İnşaat Sanayi

Detaylı

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (10) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (10) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (10) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Kablosuz Ağlar Kablosuz haberleşme bilgi taşıyan sinyallerin belirli frekans değerlerinde atmosfer üzerinden

Detaylı

Kablosuz yaşam. 3G Kablosuz Router. Kullanım Kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Kolay kurulum CD si. Air 4420-3G

Kablosuz yaşam. 3G Kablosuz Router. Kullanım Kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Kolay kurulum CD si. Air 4420-3G Kablosuz yaşam 3G Kablosuz Router Kullanım Kılavuzu Air 4420-3G Kolay kurulum CD si 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 Ü İçindekiler 1. GİRİŞ 3 1.1 Temel Özellikler 4 Port Ayarları 18 1.2. İçerik-Paneller-Gereksinim

Detaylı

Kullanma Kılavuzu DSL-N17U. Kablosuz N300 ADSL/VDSL Modem Yönlendirici

Kullanma Kılavuzu DSL-N17U. Kablosuz N300 ADSL/VDSL Modem Yönlendirici Kullanma Kılavuzu DSL-N17U Kablosuz N300 ADSL/VDSL Modem Yönlendirici TR10140 Birinci Sürüm Şubat 2015 Telif Hakkı 2015 ASUSTeK COMPUTER INC. Tüm hakları saklıdır. Bu el kitabının hiçbir bölümü, onun içinde

Detaylı

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router Rev: 1.1.1 1910010732 TELİF HAKKI ve MARKALAR Özellikler, herhangi bir bildirimde bulunmadan değiştirilebilir. bir TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD tescilli

Detaylı

Kablosuz yaşam. 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 5450

Kablosuz yaşam. 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 5450 Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem Kullanım kılavuzu Air 5450 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza Genel Bakış 3 Güvenlik Ve Bakım 3 1 GİRİŞ 4 1.1 Minimum Sistem Gereksinimleri

Detaylı

GİRİŞ 3 PAKET İÇERİĞİ 3 ÖNEMLİ GÜVENLİK UYARILARI 3 PLB-500 TUŞLAR VE LED GÖSTERGELERİ 4 PWE-500 TUŞLAR VE LED GÖSTERGELERİ 5

GİRİŞ 3 PAKET İÇERİĞİ 3 ÖNEMLİ GÜVENLİK UYARILARI 3 PLB-500 TUŞLAR VE LED GÖSTERGELERİ 4 PWE-500 TUŞLAR VE LED GÖSTERGELERİ 5 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER GİRİŞ 3 PAKET İÇERİĞİ 3 ÖNEMLİ GÜVENLİK UYARILARI 3 PLB-500 TUŞLAR VE LED GÖSTERGELERİ 4 PWE-500 TUŞLAR VE LED GÖSTERGELERİ 5 POWERLINE DONANIM KURULUMU 7 POWERLINE KABLOSUZ BAĞLANTI

Detaylı

AĞ KULLANIM KILAVUZU

AĞ KULLANIM KILAVUZU Çoklu Protokol Yerleşik Ethernet Çok İşlevli Yazdırma Sunucusu ve Kablosuz (IEEE 802.11b/g) Ethernet Çok İşlevli Yazdırma Sunucusu AĞ KULLANIM KILAVUZU Bu makineyi ağınızda kullanmadan önce bu kılavuzu

Detaylı

Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 4450

Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 4450 Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router Kullanım kılavuzu Air 4450 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza genel bakış 3 Güvenlik ve bakım 3 1 GIRIŞ 4 1.1 Minimum sistem gereksinimleri

Detaylı

TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router

TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router Rev: 1.0.0 1910010426 TELİF HAKKI ve MARKALAR Özellikler, herhangi bir bildirimde bulunmadan değiştirilebilir. bir TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD tescilli markasıdır.

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER. 1. GĠRĠġ... 4 1.1 ÖZELLĠKLER... 4 1.2 AYRINTILAR... 5 1.3 SĠSTEM GEREKSĠNĠMLERĠ... 6

ĠÇĠNDEKĠLER. 1. GĠRĠġ... 4 1.1 ÖZELLĠKLER... 4 1.2 AYRINTILAR... 5 1.3 SĠSTEM GEREKSĠNĠMLERĠ... 6 ĠÇĠNDEKĠLER 1. GĠRĠġ... 4 1.1 ÖZELLĠKLER... 4 1.2 AYRINTILAR... 5 1.3 SĠSTEM GEREKSĠNĠMLERĠ... 6 2. CĠHAZI TANIMA... 7 2.1 KUTU ĠÇERĠĞĠ... 7 2.2 ÖN PANEL... 7 2.3 ARKA PANEL... 8 3. KABLOSUZ AĞ KURULUMU...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KABLOSUZ AĞ SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router İdeal Telekomünikasyon Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş. Dereboyu Cad. Naci Kasım Sok. No:7 Kat:5 Mecidiyeköy / İSTANBUL Çağrı Merkezi:0216 444 86 47 Tel : 0212 217 50 80 Fax

Detaylı

İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1

İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1 İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1 1.1 Kutu İçeriği... 1 Ön Panel ve Led Göstergeleri:... 2 2. ÜRÜNÜN KURULUMU... 3 3. İNTERNET ERİŞİMİNİN YAPILANDIRILMASI... 4 Ağ Yapılandırması... 4 3.2 AP-Router Arayüzüne

Detaylı

AĞ KULLANIM KILAVUZU

AĞ KULLANIM KILAVUZU Çok Protokollü Ethernet Yazdırma Sunucusu ve Kablosuz Ethernet Yazdırma Sunucusu AĞ KULLANIM KILAVUZU Bu Ağ Kullanım Kılavuzu'nda, Brother makinenizi kullanırken yararlanabileceğiniz kablolu/kablosuz ağ

Detaylı

1.4.1. Kablosuz Modem Kablosuz bir modemin kurulumu Resim 1.11: Kablosuz modem arka panel görünüşü

1.4.1. Kablosuz Modem Kablosuz bir modemin kurulumu Resim 1.11: Kablosuz modem arka panel görünüşü 1.4.1. Kablosuz Modem Kablosuz modem internetten gelen verileri alır, radyo frekanslarına dönüştürür ve üzerindeki anten ile bulunduğu ortama yayar. Kablosuz istemcide bulunan kablosuz ağ arayüz kartı

Detaylı

Kullanıcı Rehberi 2006/05/02

Kullanıcı Rehberi 2006/05/02 : WG213 Kullanıcı Rehberi 2006/05/02 FCC Bildirisi Bu aygıt FCC kurallarının 15. bölümüne uygundur. İşletimi aşağıdaki iki koşula tabidir: Bu aygıt zararlı parazit oluşturmamalıdır. Aygıt istenilmeyen

Detaylı

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ KILAVUZU

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ KILAVUZU ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Doküman Kodu: BGT-6001 KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ SÜRÜM 1.00 3 MART 2008 Hazırlayan: Battal ÖZDEMİR P.K. 74, Gebze, 41470 Kocaeli, TÜRKİYE Tel:

Detaylı

Ağ Kullanım Kılavuzu PT-E550W

Ağ Kullanım Kılavuzu PT-E550W Ağ Kullanım Kılavuzu PT-E550W PT-E550W Bu Ağ Kullanım Kılavuzu, Brother makinenizi kullanarak Kablosuz ağ ve Wireless Direct ayarlarını yapılandırmak için kullanışlı bilgiler sunar. Desteklenen protokol

Detaylı

AĞ KULLANIM KILAVUZU

AĞ KULLANIM KILAVUZU Çok Protokollü, Yerleşik Ethernet Yazdırma Sunucusu ve Kablosuz (IEEE 802.11b/g) Ethernet Yazdırma Sunucusu AĞ KULLANIM KILAVUZU HL-5350DN HL-5370DW HL-5380DN Makineyi kullanmadan önce bu kılavuzu lütfen

Detaylı

Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239

Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 Air 5340: 150 Mbps Kablosuz ADSL2+Kablosuz Modem yaşam Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem Kullanım kılavuzu 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza Genel Bakış 3 Güvenlik Ve Bakım

Detaylı

Wireless MAXg Teknolojisi 802.11g ağları için kapsama alanını, performans, güvenliği ve basitliği MAXimum düzeye getirir

Wireless MAXg Teknolojisi 802.11g ağları için kapsama alanını, performans, güvenliği ve basitliği MAXimum düzeye getirir Wireless MAXg Teknolojisi 802.11g ağları için kapsama alanını, performans, güvenliği ve basitliği MAXimum düzeye getirir Teknoloji Açıklaması İster ofiste iş yapıyor olalım, isterse evimizde Internet üzerinde

Detaylı

EWN-G3R (Mini 3G AP) Kullanım Kılavuzu REV:1.0

EWN-G3R (Mini 3G AP) Kullanım Kılavuzu REV:1.0 EWN-G3R (Mini 3G AP) Kullanım Kılavuzu REV:1.0 İçindekiler BÖLÜM 1 ÜRÜN BİLGİSİ... 4 1.1 TANIM... 4 1.2 ÜRÜN SPESİFİKASYONLARI... 4 1.3 PAKET LİSTESİ... 5 1.4 PANEL TANIMI... 5 BÖLÜM 2 ÜRÜN DONANIM KURULUMU...

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5650 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

İÇİNDEKİLER Giriş... - 3 - Özellikler... - 3 - Cihazın Özellikleri... - 3 - Teknik Özellikler... - 3 - Gereklilikler... - 3 - Ürünü Tanıma...

İÇİNDEKİLER Giriş... - 3 - Özellikler... - 3 - Cihazın Özellikleri... - 3 - Teknik Özellikler... - 3 - Gereklilikler... - 3 - Ürünü Tanıma... İÇİNDEKİLER Giriş... - 3 - Özellikler... - 3 - Cihazın Özellikleri... - 3 - Teknik Özellikler... - 3 - Gereklilikler... - 3 - Ürünü Tanıma... - 3 - LED Göstergeleri... 4 LED Açıklamaları... 4 Tuşlar...

Detaylı